24 میزان 1397

RSS Facebook

خبر های جدید

پولیس از امنیت انتخابات در تخار اطمینان داد

پولیس از امنیت انتخابات در تخار اطمینان داد

تالقان 24 میزان باختر آمر امنیت تخار اطمینان میدهد که روند...

معین امورجوانان ازجوانان خواست که درانتخابات پیشرو سهم فعال بگیرند

معین امورجوانان ازجوانان خواست که درانتخابات پیشرو سهم فعال بگیرند

کابل باختر24 میزان داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتالقان 24 میزان باختر
آمر امنیت تخار اطمینان میدهد که روند رای دهی در آن ولایت به دور از مشکلات برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، نظام الدین غوری آمر امنیت قومندانی امنیه تخار از وضعیت خوب امنیتی در آن ولایت سخن گفت و افزود: نیروهای امنیتی در تمام مراکز رای دهی در روز انتخابات موظف میشوند و آماده هرنوع همکاری با کارمندان دفتر انتخابات در آن روز خواهند بود.
غوری برای مردم تخار اطمینان داد که روند رای دهی در آن ولایت به دور از نا امنی برگزار خواهد شد.
از سوی دیگر مسوولان ریاست امور زنان آن ولایت نیز تاکید می ورزند که جهت اشتراک و حضور بیشتر زنان در انتخابات منسوبان امنیتی مکلف اند که زنان را در محلات بررسی پولیس استخدام کنند تا مردم در جریان اشتراک در این روند با چالش های امنیتی مواجه نشوند.
احمد تمیم تلاش سخنگوی دفتر انتخابات تخار می گوید که از دوصد و چهل و هفت مرکز رای دهی سی مرکز آن به دلایل مشکلات امنیتی، اختلافات قومی، حضور افراد مسلح غیر مسوول و مخالفان مسلح مسدود است.
وی افزود: هر چند علاقه مندی مردم نسبت به روند انتخابات بیشتر است، اما تهدیدات امنیتی در ولسوالی های درقد، ینگی قلعه، خواجه غار، خواجه بهاء الدین و نمک آب مردم را از اشتراک در رای دهی نگران کرده است.
قراراست در ۲۸ میزان مردم کشور به پای صندوق های رای بروند و نمایندگان شان را برای ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها انتخاب انتخاب کنند. احمد نعیم دوستی

کابل  24 میزان باختر
استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور در محفل آغاز هفته هلال احمر افغانی تأکید کرد که حکومت و کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه آمادگی کامل دارند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری  به آژانس باختر، وی از شهروندان کشور نیز تقاضا کرد که با استفاده از تجارب انتخاباتی گذشته و احساس مسئولیت در برابر تعیین سرنوشت جمعی، به صورت مسؤلانه و با شکوه در پروسه انتخابات شرکت کنند.
محفل آغاز هفته مخصوص هلال احمر افغانی امسال با شعار تعاون، همکاری و رسیدگی به آسیب دیدگان جنگ و بلایای طبیعی، در تالار جمعیت هلال احمر برگزار گردید.
داکتر نیلاب مبارز سکرتر جنرال هلال احمر افغانی ، اعضای کابینه، معینان و رؤسای ادارات دولتی، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان، نمایندگان سفارت‌ها و نهادهای بین‌المللی و رسانه‌های کشور در این جلسه حضور یافته بودند.
استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نخست از سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی و سکرتر جنرال این نهاد مهم ملی و فعالان این نهاد، فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر به خاطر همکاری و امداد رسانی برای آسیب‌دیدگان جنگی و حوادث طبیعی ابراز قدردانی کرد.
استاد دانش هفته مخصوص هلال احمر را برای توجه و رسیدگی به مصیبت‌دیدگان آفات طبیعی و جنگی یک فرصت مناسب برای کمک‌رسانی عنوان کرد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به مدد رسانی جمعیت هلال احمر افغانی برای آسیب دیدگان بلایای طبیعی، متضررین جنگ‌ها و بیجاشدگان داخلی، بیماران صعب‌العلاج و کودکان مبتلا به تکلیف سوراخ قلب، اظهار داشت که در چنین شرایط ناگواری، هلال احمر افغانی یک پناهگاه و یار و یاور مطمئن برای خانواده‌های افغانستان بوده اند.
استاد دانش در همین خصوص از دولت افغانستان و همه هموطنان، مخصوصاً تجار ملی و شرکت‌های تجارتی و هر فرد افغان که برخوردار از توانایی مالی باشند خواهش کرد که به کمک جمعیت هلال احمر افغانی بشتابند و اعانه ها و کمک‌های نقدی و جنسی خود را در اختیار این نهاد خیریه انسانی و ملی قرار دهند تا از طریق این نهاد به دسترس مستحقین و آسیب‌دیدگان قرار بگیرد.
استاد دانش برقراری صلح، تسکین آلام بشری، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه تبعیض میان آنها را از اهداف اساسی نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر عنوان کرد و گفت این نهادهای کمک‌رسان براساس اصول بشر دوستی، بی‌طرفی و استقلالیت، پیوسته خدمات داوطلبانه و رضاکارانه‌شان را برای آسیب‌دیدگان می‌رسانند و از این رو شایسته تقدیر و حمایت همه‌جانبه تمام انسان‌ها و جوامع بین‌المللی می‌باشند. از این رو حکومت و مردم افغانستان به آنان به دیده قدر می‌نگرند و خدمات آنان را گرامی می‌دارند.
قابل ذکر است که جمعیت هلال احمر افغانی ۹۰ سال پیش، در اوایل سال ۱۳۰۸ خورشدی به همت گروهی از افراد نوع‌دوست در یک نشست عمومی در باغ عمومی کابل زیر نام «مجلس امدادیه ملی» بنیان گذاشته شد. اما در سـال ۱۳۱۳ رسماً به نام هلال احمر مسمی گردید که بعدا در ۲۰ میزان سال ۱۳۳۰ بر اساس فرمان شاهی به عنوان یک ارگان خیریه، ملی و مستقل به نام "جمعیت هلال احمر افغانی" تغیير نام داد. اهداف جمعيت ملي، تشکیلات و تنظیم امور جمعیت هلال احمر افغانی در قانونی به نام" قانون تنظیم امور جمعیت هلال احمر افغانی در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسید.
معاون رئیس جمهور همچنین در این مجلس با اشاره به پروسه سرنوشت ساز، مهم و ملی انتخابات اشاره کرد و از همه هموطنان خواست که در روز ۲۸ میزان با علاقه تمام به مراکز رأی‌دهی و صندوق‌های رأی حضور پیدا کنند و با استفاده از حق قانونی خود به نامزدان شایسته رأی بدهند تا پارلمانی داشته باشیم که ممثل مردم و حافظ منافع ملی و وفادار به مصالح علیای ملت بزرگ افغانستان باشد.
وی گفت که در ماه‌های گذشته عده‌ای خواسته یا نخواسته شب و روز در رسانه‌های داخلی و خارجی زهر پاشیدند و هر روز به بهانه‌های مختلف خواستند که مردم ما را ناامید و دلسرد سازند، ولی مردم افغانستان با تجربه ها و مرارت‌های تاریخی که دیده‌اند، مسیر خود را آگاهانه ادامه دادند و نسبت به سرنوشت جمعی و حقوق مدنی خود هوشیارانه و آگاهانه به پیش رفتند و مخالفان و بدخواهان را ناامید ساختند. وی بیان داشت که علیرغم ایجاد مشکلات و سنگ اندازی ها از جانب کسانی که هم کاندید بودند و یا کاندید داشتند، حکومت و کمیسیون انتخابات بر اساس وظایف قانونی خود همه آمادگی های تخنیکی و امنیتی را گرفته و با همه توان خود تلاش کرده است که با استفاده از همه ابزارها به شمول ماشین بایومتریک، زمینه یک انتخابات شفاف و عادلانه را فراهم نماید.»
وی گفت که انتخابات یک مسأله ملی بوده و به تمام مردم افغانستان تعلق دارد و در حقیقت مردم مالک اصلی انتخابات هستند. وی خطاب به شهروندان کشور گفت که «بیایید با هم از روز انتخابات به عنوان جشن تعیین سرنوشت و جشن آزادی و استقلال و ثبات افغانستان استقبال کنیم و بگذاریم دشمنان این آب و خاک از شکست و ناتوانی ما ناامید شوند و آرزوهای نامیمون خود را به گور ببرند» احمدی

کابل باختر24 میزان
داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ  امروز درنشستی که از سوی شماری از نهاد های مربوط به جوانان درکابل برگزار شده بود ، برسهمگیری فعال جوانان درانتخابات پیشرو تاکید کرد .
به گزارش آژانس باختر: دراین نشست معین امورجوانان، نیروی توانای جوانان را درعرصه های مختلف به ویژه آینده کشور ارزشمند دانست و از جوانان خواست که درانتخابات پیش رو اشتراک نموده و سهم فعالی بگیرند.
وی از نامزدان انتخابات پیشرو و طرفداران آنها نیز خواست که نتایج انتخابات را بپذیرند و باعث بی نظمی درجامعه نشوند.
همچنان دراین نشست معین امورجوانان ازخانواده تقاضا کرد که برای خانم ها و دختران شان اجازه بدهند تا درانتخابات اشتراک نمایند و رای شان را به نامزدان  مورد نظر شان استفاد کنند. احمدضیا احمدی

کابل ۲۴ میزان باختر
سناتوران درجلسه روزسه شنبۀ مشرانوجرگه به ریاست فضل هادی مسلم یار، دیدگاه های شانرا پیرامون اوضاع جاری کشوربیان نمودند.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر، درمباحث آزاد جلسه؛ سناتوران تاکید نمودند که ارگانهای امنیتی بخاطر تامین امنیت بهتر انتخابات قریب الوقوع، تدابیرمطمین رادرسراسرکشور اتخاذ نمایند ونیز از ملا امامان و علمای دینی  تقاضا نمودند که از منابرمساجد وتکایا ،واجدین شرایط رای دهی را جهت  رای دهی به کاندیدان مورد نظر شان ترغیب وتشویق نمایند.
دراین جلسه، سناتورولایت میدان وردک ازعدم توازن درثبت نام رایدهندگان درآن ولایت  ابرازنگرانی نموده، خاطر نشان نمود که ارگان های مسوول بخاطررفع این نقیصه راه های مناسبی را مانند ولایت غزنی جستجو کنند، تا نمایندگان اقوام ساکن اینولایت به طورعادلانه به ولسی جرگه راه یابند.
هکذا حمله اوباشانه با کارد وچاقو به جان احمد ولی هوتک قهرمان مبارزات آزاد کشور که  زخمی شدن وی مانع  شرکت هوتک در یک مسابقه رزمی در فدراسیون روسیه گردیده؛  شدیدا مورد نکوهش قرار گرفت و از ارگان های مسوول خواسته شد که هرچه عاجل عاملین این جنایت را شناسایی وبه پنجه قانون بسپارند ونیزدرتامین امنیت شهروندان به ویژه ورزشکاران کشور که پیام آوران صلح ودوستی اند؛ تدابیر لازم اتخاذ نمایند.
همینگونه، درجلسه پیرامون روند صلح ؛ وگفتگوی زلمی خلیلزاد با نمایندگان گروه طالبان، گفته شد که در جریان مذاکرات تقسیم اوقات خروج نیروهای خارجی طوری عیارگردد که گروه های تروریستی دست از کشتار وویرانگری بردارندونیروهای امنیتی ودفاعی توانایی کامل دفاع ازسرحدات وتامین امنیت را داشته باشند وافغانستان ازلحاظ اقتصادی به پای خویش استوارگردد.
همین ترتیب درجلسه ازسلسله حصارکشی های پاکستان درامتداد خط فرضی دیورند ابرازنگرانی گردیده، خاطر نشان شد که با اشتعال جنگ نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان درسپین بولدک ولایت کندهار مانع صدورمیوه های فصلی شده است که باید حکومت راه های بدیلی را در زمینه جستجو کند چون پاکستانی ها همواره درفصل صدورمیوه به بهانه های مختلف دروازه های بنادر را مسدود می کنند وجلو حصارکشی پاکستان ازمجاری دیپلوماتیک گرفته شود.
کذا درجلسه درمورد وضعیت امنیتی برخی ولایات، استخراج غیرقانونی معادن کشور در چندین ولایت ومساله عقد قرار داد معادن در خارج از کشور ، شهادت آمرامنیت ولایت سمنگان و رئیس فیض یکی ازفرماندهان پولیس محلی ولایت بغلان، افزایش جرایم جنایی درشهرکابل،رقابت ناسالم یکتعداد نامزدان ولسی جرگه علیه یکدیگر وبرخی موارد دیگرنیز ارایه گردید.
درختم مباحث آزاد ، رییس مشرانوجرگه گفت تمام جوانب باید ازیک صلح باعزت ودایمی درکشور حمایت نمایند وموضوعات چون خروج نیروهای خارجی بعد از آغاز مذاکرات وگفتگوهای صلح مطرح گردد و افزود اکنون که بهانه طالبان برای نشست روبرو باامریکا مرفوع شده است؛ بایداین گروه دست ازکشتار وجنگ های تحمیلی بردارند، درواقعیت مخالفان دولت خود عاملین حضور قوای خارجی در کشورمی باشند؛ چون زمانیکه قوای خارجی افغانستان را به تدریج ترک نمود؛ این مخالفین بودند که جنگها را تشدید بخشیدند وسبب حضور مجدد انان گردیدند.
فضل هادی مسلم یار انتخابات شفاف وعاری ازهر گونه تقلب را ازخواست همه اقشار ملت دانسته، خاطرنشان نمود که مردم باید بطور گسترده در رای دهی  این پروسه ملی شرکت نمایند.
رییس مجلس ضمن تأکید برنظارت ازپروسه انتخابات، گفت متأسفانه برخی کمیشنران کمیسیونهای انتخاباتی تجارب ناکافی دارند ودر بسا موارد پیرامون مسایل انتخاباتی اظهارات ضد ونقیضی ابرازمینمایند؛ اگر نامزدان  از لست حذف  ویاجریمه شوند در این مورد باید طبق قوانین نافذه اجراات شود؛ اما جبهه گیری های اخیر کمیسیون شکایات انتخاباتی به مثابه باجگیری ازکاندیدان تلقی می شود که نگرانی های را بین مردم ایجاد نمود.
فضل هادی مسلم یار درمورد حصارکشی پاکستان درامتداد خط فرضی دیورند، گفت این مجلس همواره چنین اعمالی را محکوم نموده ومی نماید وحکومت نباید درزمینه خاموشی اختیار نماید و پاکستان به اصول پذیرفته شده بین المللی تن دهد وازمزاحمت ها برای تجار افغان خود داری ورزد.
ایشان ضمن یاد آ وری از عیادت احمدولی هوتک قهرمان مبارزات آزادکشور ومحکوم نمودن حمله به جان ایشان ازمسؤلین امنیتی کابل خواست تا هرچه عاجل عاملین این جنایت را بازداشت نموده برای محاکمه علنی به مراجع عدلی وقضایی جهت محاکمه علنی بسپارند وامنیت جان ورزشکاران را تامین نماید .
مسلم یار در مورد نگرانی های موجود از استخراج خودسر معادن کشور از سوی زور مندان وعقد قرار داد های استخراج معادن در خارج کشور، گفت که مسوولین وزارت معادن در جلسه ی به این مجلس فرا خوانده خواهد شد تا به پرسش ها ونگرانی های اعضای مجلس پاسخ ومعلومات همه جانب ارائه دهند.  احمدی

کابل/باختر/24 میزان
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور امروز در مراسم گشایش صندوق حمایت از خبرنگاران در ارگ، گفت که رویکرد دشمنان افغانستان حمله به وحدت ملی  و دشمنی با مردم و نظام است.
او می‌گوید که میراث نیک ما، وحدت ما است و بر حفظ و تقویت آن تأکید ورزید.
به باور رئیس‌جمهور غنی، حمله به هر طفل، زن، مرد و هر قوم، حمله به نظام است و قابل تحمل نمی‌باشد. وی می‌افزاید که قانون اساسی نتیجۀ بحث آزاد و اجماع مردم افغانستان است که در تاریخ کشور بی‌نظیر می‌باشد.
رئیس‌جمهور محمداشرف غنی صلح را نیاز جدی مردم دانسته، گفت که هیچ بخشی از افغانستان باید از صلح بی‌بهره نماند و صلح را عامل رشد و توسعۀ اقتصادی افغانستان خواند.    احمدی

کابل/باختر/24 میزان
شماری از راننده ها درشهر کابل از بلند رفتن بهای تیل دیزل وپترول شاکی اند. این راننده ها مدعی اند که دراین روز ها بهای تیل به گونۀ تدریجی درتانک های توزیع تیل شهر کابل بلند رفته است واین امر سبب نگرانی آنان شده است.
خواجه عبیدالله رانندۀ بس شهری نوع کاستربه خبر نگار آژانس باختر گفت که یک لیترتیل دیزل یک ماه پیش به چهل وشش افغانی بود اما در درازای یک ماه اکنون به پنجاه وپنج افغانی درتانک های توزیع تیل به فروش می رسد.
وی با انتقاد از مسوولان مدعی شد که ادارات مربوط دولت باید از هرراه ممکن جلو بلند رفتن بهای تیل را در کشور بگیرند و نگذارند که چنین افزایش سرسام آور به عمل آید. رامش یک رانندۀ تکسی همچنان از بلند رفتن بهای پترول شکایت کرد و گفت که این امر آنان را درتنگنای اقتصادی قرارداده است.
رامش همچنان ازمسوولان امور دولتی خواست که باتوجه به وضعیت اقتصادی مردم در کاهش قیمت تیل درکشور تلاش کنند. وی خاطر نشان کرد که بی توجهی مسوولان باعث ایجاد چنین نابسامانی ها می شود که بیشتر بار اقتصادی آن را مردم نیازمند به دوش می کشند .
غلام حضرت تکسی ران دیگر شهر کابل نیز یاد آور شد که آنان ناگزیراند که قیمت کرایه شان را بلند ببرندو به نحوی زیان بلند رفتن بهای تیل را فقط مردم به دوش می کشند .
غلام حضرت که مدعی است چهل سال عمرش را درتکسی رانی درشهر کابل وقف کرده است بیان کردکه چنین نا هنجاری را در تانک های تیل شاهد نبوده است، زیرا درچنین وضعیت ادارات مربوط دولتی مداخله می کردند ونمی گذاشتند که بهای مواد اولیه مردم و تیل دربازار این گونه بلند برود.
اما ولید تمیم رئیس تصدی مواد نفتی و گاز مایع میگوید که افغانستان تولید کننده مواد نفتی نیست و تقریباً همه ضرورت مواد نفتی خود را وارد میکند .
وی افزود : بناً ازدیاد قیمت جهانی نفت تاثیر مستقیم در بازار مواد نفتی افغانستان دارد ، بر علاوه چون ما یک کشور محاط به خشکه هستیم، قیمت ترانسپورت مواد نفتی ما هم فوق العاده بلند است
وی گفت که به اساس گزارش مؤسسات بین المللی انرژی هنوز هم نرخ مواد نفتی در بازارهای جهانی در حال افزایش است. صعود نرخ مواد نفتی در بازار های جهانی در کنار برخی عوامل دیگر باعث بلند رفتن نرخ مواد نفتی در بازار های افغانستان شده است.
تمیم خاطر نشان ساخت ، از این فرصت شماری از تاجران استفاده سو میکنند و باید جلو استفاده جو ها را بگیریم و نگذاریم که بار سنگین این وضعیت را شهروندان به دوش بکشند .
وی همچنان یاد آور شد که افزایش بهای تیل در کشور های همجوار نیز به وجود امده است .
به هر صورت این مسوولیت مسوولان امور است تا به مشکلات شهروندان در محدوده صلاحیت های کاری شان رسیدگی کنند زیرا هستند عده فرصت طلب و استفاده جو که با اندک تغییر در نرخ مواد مورد نیاز مردم ، بهای مواد وارداتی شان را بلند به فروش می رسانند و از این مدرک سود زیادی کمایی میکنند که بار اقتصادی آن را فقط مردم به دوش میکشند . نازیلا عزیزی

کابل   باختر   ۲۴   میزان
طرفداران ملا محمد اختر منصور با نشر اعلامیه ای ملاهبت الله آخند زاده رهبر طالبان را قوم گرا وخود فروخته عنوان کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: در حالیکه حکومت روسیه اواخر اکتوبر همین سال عیسوی برای میزبانی از یک نشست بین المللی پیرامون قضیه افغانستان آمادگی میگیرد و شورای کویته طالبان به رهبری ملا هبت الله برای شرکت در این نشست چراغ سبز نشان داده اند جناج مخالف  او٬  شرکت طالبان در این نسشت را یک اشتباه خوانده و ملا هبت الله را یک شخص فروخته شده خوانده اند
جناح ملا اختر محمد منصور سردسته کشته شده طالبان  هشدار داده اند که ملا هبت الله طالبان را به سوی چند دستگی سوق میدهند
د ر این نامه همچنان به ملا هبت الله گفته شده  (که ما بار ها از شما خواستیم که از کارهای که انجام میدهید دست بردارید وباعث ایجاد شگاف میان مجاهدین نشویید ولی شما توجه نکردید)
به نقل اعلامیه ،اشتباه ملاهبت الله در همکاری با برخی کشورهای همسایه وتوافق برای صلح بوده است .
آنان رضایت هبت الله برای شرکت در نشست مسکو را کار کردن به دستور بیگانه گان خوانده اند .
این در حالیست که روزهای قبل زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا نیز در قطر با نماینده های طالبان دیدار داشته است .
این اعلامیه در چند ولسوالی هرات پخش شده وبه دروازه مسجد نیز نصب شده است.
در این نامه آمده که  سیاست های هبت الله اختیار دادن به بیگانگان است .
گفته شده که در ماه های اخیر اعلامیه های زیاد از جانب طرفداران ملا منصور نشر شده است .
این اعلامیه نشان میدهد که طالبان عملاً در چند دستگی بسر میبرند و تلاش برای حفظ یک پارچگی این گروه به جای نه رسیده است
از طرف دیگر حلقات در پاکستان و داخل طالبان به گونه یی منظم کار میکنند تا طالبان تا از درون بپاشند و یا همچنان در چند دستگی باقی بمانند تا داعش بدیل این گروه در افغانستان رشد کند
شماری از آگاهان سیاسی افغان و کارشناسان نظامی به این باور اند که کشور های حوزه خلیج و غربی در ابن پروژه فعال اند و پاکستان به گونه دو طرفه کار میکند .   تحلیل سیاسی

سه شنبه ، 24 میزان 1397 ، 13:05

جلسه شورایعالی ستره محکمه برگزار شد

کابل  24میزان باختر
شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داده و روی  موضوعات شامل اجنداء رسیده گی به عمل اورد .
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر، شورا نخست گزارش اشتراک رئیس ستره محکمه د رچهارمین نشست بین المللی قاضی القضات ها  را که به میزبانی محکمه عالی جمهوری ترکیه در شهر استانبول برگزار گردیده بود ، شنید.
درین نشست که به تاریخ های 19 و 20 میزان به ابتکار برنامه انکشافی سازمان ملل متحد و محکمه عالی ترکیه دایر شده بود ،  36 تن از روسای ستره محکمه و قاضی القضات های کشورهای مختلف جهان  به منظور بحث  بر مسوده  ( اعلامیه استانبول ) که بر محور تامین شفافیت در روند اجراات قضایی تمرکز داشت ، اشتراک بعمل آورده بودند . اعضای اشتراک کننده ضرورت صدور اعلامیه  و اثرات و پیامد های حقوقی و قانونی انرا در راستای تامین شفافیت اجراات قضایی مورد بحث و تبادل نظر قرارداده و پس از آوردن اصلاحات لازم درحالیکه مراحل مقدماتی آن در نشست های قبلی تکمیل شده بود ، در پانزده اصل  درجلسه عمومی به تصویب رسانیدند .
رئیس ستره محکمه در رابطه به اصول تصویب شده دراعلامیه استانبول افزود که خوشبختانه افغانستان اکثریت مفاد مندرج ان رادر قوانین نافذه و دراجراات اداری و قضایی از قبل  رعایت کرده ومراعات متباقی اصل ها که جنبه اختیاری داشته و میتواند درراستای تامین شفافیت اجراات اداری و قضایی ممد واقع گردد ، با و ارد آوردن تعدیلات دراسناد تقنینی مورد استفاده قرارخواهد داد .
بعداً برخی ازتخلفات وظیفه یی قضات آمریت های وثایق حوزه سوم و محکمه ابتدائیه حوزه دوم شهرکابل ، محکمه ابتدائیه ولسوالی کوفاب بدخشان و محاکم استیناف ولایات جوزجان وپکتیا مورد غور قرارگرفته و به هشت تن از قضات محاکم فوق با توجه به نتایج بررسی های تفتیش عادی و اقتضایی و نظریات تدقیقی  متکی به احکام مقرره طرز رسیده گی به تخلفات قضات جزا های لازم تادیبی تجویز گردید .
متعاقبا ً یکعده از استهداات واصله مورد غور قرارگرفته  و با توجه به استهدائیه ریاست محکمه استیناف ولایت کاپیسا مبنی بر اینکه صورت استدلال یکی از فیصله های مماثل ، مبین تایید ادعای مدعی و الزامیت مدعی علیه بوده ؛ ولی در نص حکم از بطلان سند مورد ادعا تذکار به عمل نیامده است ، هدایت داده شد تا دوسیه  به منظور تصحیح به محکمه صادر کننده حکم ارجاع گردد .
همچنان به ارتباط استهدائیه آمریت وثایق حوزه اول ، راجع به چگونگی اجرای یک قباله  که بایع آن وفات نموده  وورثه کبار درحالیکه ورثه صغیر نیز درمیان شان وجود دارد ، حاضر به اجرای قباله به مشتری اند ، رهنمایی بعمل آمد  که درحالیکه مشتری حاضر به تحویلی سهم صغار طبق تجویز محکمه به بانک بوده ویا ادعای خرید را عندالمحکمه اثبات نماید ، قباله قابل اجرا بوده و درغیرآن اجرای قباله الی کبارت ورثه صغیر معطل باشد .
به همین ترتیب پیرامون استهدائیه دیوان جرایم منسوبین نظامی محکمه استیناف ولایت میدان وردگ درخصوص رسیده گی به قضایای غیابت وظیفه یی سربازان که ایا مطابق قانون جرایم عسکری صورت گیرد ویا قانون امور ذاتی افسران ، بریدملان و ساتنمنان ، رهنمایی صورت گرفت که سرباز تحت مویده قا نون جرایم عسکری بوده ، مطابق ان اجراات بعمل آید .
همینطور در رابطه به استهدائیه ریاست محکمه استیناف ولایت غور درموردچگونگی صلاحیت محاکم ابتدائیه ولسوالی ها در رسیده گی به قضایای خشونت علیه زن ، خاطر نشان گردید که چون محاکم ابتدائیه واستیناف رسیده گی به جرایم خشونت علیه زن منحیث محاکم اختصاصی ذوالحکم قضایای فوق  درمرکز آن ولایت فعالیت دارند ، بناء رسیده گی به  چنین قضایا ازجمله صلاحیت های محاکم فوق محسوب میگردد .
برعلاوه درجلسه رسیده گی به دو تقاضای تجدید نظرمدنی و جزایی ، 3 درخواست تبدیلی محکمه جزایی و تفویض صلاحیت یازده قضیه جزایی به محاکم استیناف ولایات فاریاب ، هرات، بغلان و غزنی نیز جزء اجندا بود که درهرمورد تصامیم مقتضی اتخاذ گردید. احمد ضیا احمدی

کابل 24میزان باختر
صندوق حمایت از خبرنگاران امروز با حضور محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور اسلامی افغانستان، معاون دوم ریاست‌جمهوری و اعضای کمیتۀ مشترک، با اعطای پنج میلیون افغانی، کمک شخصی از سوی رئیس‌جمهور و ۱۰ میلیون افغانی از بودجۀ حکومت، دوباره گشایش یافت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری  به آژانس باختر، در این مراسم که در ارگ برگزار گردیده بود، رئیس‌جمهور کشور به وزارت مالیه هدایت داد که در هماهنگی با نهادهای مربوطه، ساختار کمک سالانه از جانب حکومت را در این خصوص ترتیب نماید. 
رئیس‌جمهور از اصحاب رسانه‌ها خواست تا پیشنهادات شان را برای حمایت از  این صندوق ارائه کنند و افزود که برای تقویت و توسعۀ صندوق حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان، امکانات فراهم خواهد شد.
وی با انتقاد از اینکه مالکان رسانه‌ها قانون کار را عملی نکرده اند، از آنان خواست تا در احیای صندوق حمایت از خبرنگاران سهم بگیرند و برای کارمندان شان بیمه درنظر گیرند. وی بر توجه و رسیدگی به خانواده‌های شهدای رسانه‌ها از طریق صندوق مذکور تأکید ورزید. 
رئیس‌جمهور از تلاش‌های استاد محمدسرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری و اعضای کمیتۀ مشترک دراین راستا تشکر کرد و این روز را خاص توصیف کرده گفت: قانون اساسی ما موجب تقویت آزادی بیان، وصل ملت، تحکیم پایه‌های نظام و مردم‌سالاری می‌شود.
رئیس‌جمهورکشور کمیتۀ مشترک را الگوی برای کار مشترک، هدفمند و ارزنده خواند و بر مشارکت دولت، رسانه‌ها و بخش خصوصی تأکید ورزید. وی پیشنهاد نمود که لیست شهدای خبرنگار را ترتیب و ارائه نمایند تا به نام‌شان سرک و منار آزادی مسما گردد.
وی، آزادی بیان را تهداب تحکیم و توسعۀ حقوق شهروندی دانسته، گفت که حکومت در تضاد با آزادی بیان قرار ندارد و رسانه‌ها نیز باید به مردم پاسخگو باشند و با علمای دینی وارد بحث‌های سازنده و مفید گردند.
رئیس‌جمهور کشور گفت که تفکیک میان آزادی مثبت و منفی باید وجود داشته‌باشد، زیرا آزادی مثبت، مردم را آسیب‌پذیر نمی‌کند و آزادی منفی، دیگران را به خطر مواجه می‌سازد. وی بر تطبیق قانون دست‌رسی به اطلاعات و رعایت آن از سوی ادارات دولتی تأکید کرد.
رئیس‌جمهور به برگزاری شفاف و به‌موقع انتخابات آینده به‌شمول انتخابات ریاست‌جمهوری براساس فرمایش قانون اساسی کشور تأکید کرد و آن‌را اساس حاکمیت قانون دانست. وی نقش رسانه‌ها را در آگاهی‌دهی در این روند مهم و ارزنده خواند.
رئیس‌جمهور کشور بار دیگر با تأکید گفت که دولت حق مداخله در انتخابات را ندارد و باید نتایج انتخابات به خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری، مورد اعتماد مردم واقع شود.
در این مراسم، استاد محمدسرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهور گفت که در ۱۴ سال اخیر، حکومت در عرصۀ آزادی بیان دستاوردهای خوبی داشته است و قانون موجود حق دست‌رسی به اطلاعات، در جهان مقام نخست را دارد.
همچنان، ضیا بومیا معاون کمیتۀ مشترک و فریده نیکزاد عضو کمیته از توجه و حمایت رئیس‌جمهور به‌خاطر احیا و تقویت صندوق حمایت از خبرنگاران، ستایش کردند. احمد ضیا احمدی

کابل باختر24 میزان
سکرتریت ویژه مبارزه با فساد اداری، در هماهنگی با ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری و وزارت عدلیه، امروز در یک نشست خبری مشترک در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت در مورد توشیح "قانون مبارزه با فساد اداری" و"قانون حمایت از اطلاع دهنده گان جرایم فساد اداری"، به رسانه ها معلومات دادند.
به گزارش آژانس باختر : درایت نشست محمد اشرف رسولی، مشاور ارشد وزارت عدلیه گفت که قانون مبارزه با فساد اداری در پنج فصل و ۴۰ ماده و قانون حمایت از اطلاع دهنده گان جرایم فساد اداری در پنج فصل و ۳۳ ماده طبق دو فرمان تقنینی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، نافذ گردیده است. این دو قانون، از جمله قوانین مهم در امر مبارزه با فساد اداری در کشور خواهند بود.
همچنان داکتر یما ترابی، رئیس سکرتریت ویژه مبارزه با فساد اداری گفت: قانون مبارزه با فساد اداری بر مبنای تعهدات افغانستان مبنی بر میثاق مبارزه با فساد اداری ملل متحد و تعهدات مندرج ستراتیژی ملی مبارزه علیه فساد اداری در راستای قانون مند ساختن نهادهای مبارزه با فساد اداری در کشور انکشاف داده شده است. این قانون طوری تدوین شده که از ادارات موازی مبارزه با فساد اداری جلوگیری کرده، فعالیت آن ها را قانون مند و ساختارمند ساخته و تمام آن ها را زیر یک چتر آورده است.
در همین حال، قانون حمایت از اطلاع دهنده گان جرایم فساد اداری به منظور جلوگیری و مبارزه با فساد اداری، تامین حمایت و مصئونیت اطلاع دهنده گان فساد اداری و تشویق آن ها به اطلاع دهی از جرایم فساد اداری تدوین شده است. در این قانون، ساختار هایی پیش بینی شده که بر مبنای آن، از هر نوع صدمه رساندن به شخص اطلاع دهنده فساد اداری محافظت خواهد شد.
در این دو قانون، نقش نهادهای پالیسی ساز و نظارتی در عرصه مبارزه با فساد اداری به صورت دقیق، تعریف شده است. در ضمن، نقش و چگونگی مشارکت مردم و جامعه مدنی نیز در امر مبارزه با فساد اداری به صورت درست و بر اساس معیارهای بین المللی واضح گردیده است.
محمد هارون معتصم، رییس امور حقوقی ریاست عمومی اداره امور نیز با تأکید بر آنکه بدون همکاری مردم مبارزه با فساد ممکن نیست، افزود که ایجاد قانون در این زمینه، ساختار های حراستی وحفاظتی لازم را به میان آورده است تا مردم بتوانند در راستای اطلاع دهی از فساد همکار باشند.
بازنگری در قوانین مبارزه با فساد اداری با در نظرداشت معیارهای بین المللی وآموخته های گذشته در زمینه مبارزه با فساد اداری، گام مهم در راستای افزایش موثریت مبارزه علیه فساد اداری وجلوگیری از آن می باشد.احمد ضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL