26 عقرب 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

نمایشگاه فرآورده های دستی زنان درجلال آباد گشایش یافت

شهرجلال آباد/ ۲۶ عقرب/ باختر نمایشگاه فرآورده های دستی زنان ننگرهار...

تیم خراسان قهرمان رقابت های والیبال ننگرهارشد

شهرکابل/ ۲۶ عقرب/ باختر تیم خراسان قهرمان رقابت های سرتاسری والیبال...

درگیری طرفداران مورالس با پولیس ۸ کشته بر جای گذاشت

لاپاز/ بی بی سی /26 عقرب/ باختر در پی درگیری میان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


انتخابات
انتخابات

انتخابات (111)

کابل 22 عقرب / باختر
کمیسیون مستقل انتخابات امروز چهارشبنه 22 عقرب روند تفتیش وبازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری را متوقف کرد.
عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دراین باره به آژانس باختر گفت: برای رسیدگی  به اعتراض و نگرانی  های برخی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ، احزاب سیاسی و  نهاد های جامعه مدنی ، اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات  فیصله کردند   که  روند تفتیش وبازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری 1398 تا یک زمان نامعلوم متوقف شود.
مگرتفتیش و بازشماری محلات که صندوق های رای٬در آن بازاست وتحت تفتیش وبازشماری قرار دارند شامل این حکم نیستند.
کمیسیون مستقل انتخابات  در حالی روند باز شماری آرا را متوقف می کند که قرار بود فردا 23 عقرب٬ نتایج ابتدایی  انتخاباتی ریاست جمهوری اعلام شود.
سخنگوی کمیسیون انتخابات می گوید٬برای رسیدگی به  اعتراض ها  ونگرانی نامزدان و احزاب سیاسی این روند٬بار دیگر به تاخیر افتاده است.
کمیسیون مستقل انتخابات چهارروز قبل ٬کار باز شماری آرا را در 8255 محل رای دهی در ٬34 ولایت آغاز کرده بود که با اعتراض شماری از دسته های انتخاباتی مواجه شد.
دسته های انتخاباتی داکترعبدالله عبدالله ، گلبدین حکمیتار و رحمت الله نبیل با ابرازنگرانی واعتراض ازکمیسیون مستقل انتخابات خواسته اند که  باید درباره  چگونگی روند  بازشماری آرا ونیز درباره سرنوشت 300 هزار رای برای شهروندان کشور پاسخ بدهد و روند بازشماری آرا  را توقف دهد.
بربنیاد جدول زمان بندی کمیسیون مستقل انتخابات٬ قراربود نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان سال 1398 در27 میزان اعلام می شد اما مسوولان کمیسیون انتخابات با معذرت خواهی از مردم٬  23 عقرب را روزاعلام نتیجه ابتدایی تعیین کردند اکنون با متوقف شدن روند تفتیش و بازشماری آرا ، اعلام  نتیجه ابتدایی انتخابات برای بار سوم تا زمان نا معلومی به تعویق افتاده است . جاوید روشان

کابل/ 21 عقرب / باختر
رییس کمیسیون مستقل انتخابات  امروز دریک نشست خبری یک باردیگر تاکید کرد که آرای بایومتریک نزد این نهاد با اعتبار ومعتبراست .
این درحالیست که شماری ازنامزدان انتخابات ریاست جمهوری با اعتراض ازکارکرد کمیسیون مستقل انتخابات درباره آرای بدون بایومتریک ابرازنگرانی کرده اند .
به گزارش آژانس باختر: حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات که امروز در یک نشست خبری سخن می گفت اظهار داشت: برای جمع بندی نتایج انتخابات از دو هفته به این سوتلاش ها جهت تفتیش و بازشماری آرا برای 34 ولایت ادامه دارد .
نورستانی علاوه کرد که از 18 عقرب تا امروز روند بازشماری در20 ولایت آغازشده است و درولایت بادغیس این روند پایان یافته است  ودر 14 ولایت بنا بر اعتراض شماری از دسته های  انتخاباتی متوقف است .
نورستانی گفت: در 8255 محل رای دهی٬ مشکلات تخنیکی مشخص شده است و کمیسیون فیصله کرده است که  آرای این محلات دوباره تفتیش وبازشماری شود ٬مشکلات باعث شده است  که درتقویم اعلام نتایج تاخیربه میان آید .
وی افزود که اکنون ما درمرحله روند بازشماری آرا قرارداریم وازتمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نهاد های ذیدخل تقاضا می کنم که به کمیسیون موقع بدهند وما را  دراین روند همکاری کنند که  بتوانم بعداز تفتیش وبازشماری آرا٬ درباره اعتبار ویا ابطال آرا تصمیم بگیریم.
این در حالیست که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده است که اگرکمیسیون انتخابات روند تفتیش وبازشماری آرا را  متوقف نکند ونتیجه انتخابات را بربنیاد آرای تقلبی  اعلام کند ، کشوربه سوی بحران خواهد رفت .
همچنان سه دسته انتخاباتی ٬روند باز شماری آرا را تحریم کرده اند .جاوید روشان

شهرهرات/ ۲۱ عقرب/ باختر
روند باز شماری و تفتیش آرای انتخابات ریاست جمهوری در ولایت هرات که دو روز قبل آغازشده است ، ادامه دارد.
این روند در حالی آغازشده است که کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز کشور کار تفتیش و باز شماری آرا را روز شنبه، هژدهم عقرب آغاز کرد که به تعقیب آن دیگر ولایات کشور نیز باز شماری آرا را شروع کرده است.
مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات هرات می گویند که باز شماری آرا بر حسب فیصله شماره صدوچهار و صدوپنج کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز و ولایات کشور آغاز شده است و کمیسیون مستقل انتخابات از مرکز کشور یکتعداد محلات را مشخص کرده اند که مورد بازشماری و تفتیش قرار می گیرد.
داوود صدیق زاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات گفت باز شماری آرا در هرات با حضورداشت ناظران، مشاهدان، اعضای جامعه مدنی، تفتیش و بازشماری می شود.ختم/حبیب سادات

کابل / ۲۰  عقرب/  باختر
رحمت الله نبیل رهبر دسته انتخاباتی امنیت و عدالت از تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ شش میزان برگزارشد شکایت دارد و می گوید برای آنان نتایج تقلبی پذیرفتنی نیست.
به گزارش آژانس باختر، نبیل که امروز در یک نشست خبری در کابل سخن می گفت اظهار کرد: تقلب گسترده در انتخابات صورت گرفته است و برای دسته انتخاباتی امنیت و عدالت نتیجه انتخابات که پر از تقلب است پذیرفتنی نیست.
او گفت که در این انتخابات حدود یک میلیون رای تقلبی به کار رفته است که نشان می‌دهد «تقلب سازمان‌یافته» صورت گرفته است و عاملان آن در هر سطحی که باشند، شناسایی و به حیث مجرم به لوی څارنوالی معرفی شوند.
او همچنان ازیک دسته انتخاباتی نام برد و آنان را متهم کرد که در برابر رقیبان شان از تهدید کار گرفته است و سخنگویان  دسته انتخاباتی امنیت و عدالت را نیز تهدید کرده اند.
رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد در کابل خواست که جلو تقلب در انتخابات را بگیرند و از مردم خواست به تقلب در انتخابات مشروعیت ندهند.
این گفته ها در حالی بیان می شود که کمیسیون انتخابات  روند باز شماری آرا را آغاز کرده است، در کنار رحمت الله نبیل٬ داکتر عبدالله و گلبدین حکمتیار دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری هم با این روند مخالفت شان را اعلام داشته اند صائم

کابل/20 عقرب / باختر
گلبدین حکمیتار رییس دسته انتخاباتی صلح وعدالت اسلامی  امرور دریک نشستی خبری با انتقاد ازکارکرد کمیسیون انتخابات گفت: 44 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری که به صندوق ها ریخته شده است ، تقلبی است.
به گزارش آژنس باختر:رییس دسته انتخاباتی صلح وعدالت اسلامی همچنان درین کنفرانس گفتکه  با آنکه کمیسیون روند بازشماری آرای را اغاز کرده است اما تاهنوز سرنوشت 300 هزار رای نا معلوم است زیرا که این آرا یک شب پیش ازانتخابات و یا پس از پایان  زمان قانونی رای دهی  درصندوق ها ریخته شده اند .
حکمتیار دراین نشست خبری ازکارکرد کمیسیون نیز انتقاد کرده گفت که مسوولان کمیسیون انتخابات وعده کرده بودند که درجریان دوروزنتایج آرا را اعلام می کنند اما 40 روز سپری شد اکنون دیده می شود که انان در کار شان عاجز است.
روز گذشته داکترعبدالله عبدالله رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی نیز درجمع هواردارانش گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات باید درباره  چگونگی روند  بازشماری آرا ونیز درباره سرنوشت 300 هزار رای برای شهروندان کشور پاسخ بدهد.
درهمین حال میرزا محمد حقپرست یکی از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه ها گفته بود که کارهای این نهاد مطابق قانون پیش می رود.
به گفته وی اعلام نتیجه ابتدایی زمان اندک باقی  مانده است ، نمی توانند   روند بازشماری را توقف دهند زیرااین کار تخطی ازقانون است واین خواست ها برای کمیسیون قابل قبول نیست . جاوید روشان

کابل/  ۱۹ عقرب/ باختر 
پس ازیک هفته تاخیر٬  کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که روند تفتیش وبازشماری آرا در 34 ولایت آغازشده است .
به گزارش آژانس باختر: حبیب الرحمن ننگ رییس  دارالانشای  کمیسیون مستقل انتخابات  عصردیروز به رسانه ها گفت که به اساس فیصله اعضای رهبری کمیسیون انتخابات تعداد 8255 محل در34 ولایت مورد بازشماری و تفتیش قرار می گیرد.
وی افرود : روند تفتیش و بازشماری آرا بر اساس قانون انتخابات، لوایح، طرزالعمل ها و فیصله های مربوطه با شفافیت کامل پیش برده می‌شود.
اوتأکید کرد که دارالانشای کمیسیون متعهد است که  نتایج ابتدائی انتخابات را به زودترین فرصت ممکن آماده تصویب و اعلام ‌کند.
کمیسیون مستقل انتخابات دراعلامیه یی از تمام ناظران ومشاهدان خواسته است که با درنظرداشت کمبود وقت ، به زمان معینه برای نظارت و مشاهده حاضرباشند.
این درحالیست که شماری از دسته های انتخابات روند تفیش و بازشماری آرا را تحریم کرده اند .
دسته های انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله ، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل روند بازشماری آرا را تحریم کردند وآغاز روند بازشماری را درشرایط کنونی غیرقانونی خواندند وبه ناظران شان هدایت داده اند که محل های بازشماری آرا را ترک کنند.
این دسته های انتخاباتی از کمیسیون انتخابات خواسته اند که روند بازشماری آرا را پس از تفکیک وتصفیه کامل آرا تقلبی  وبدون بایومتریک آغاز کند .
بربنیاد جدول زمان بندی قراراست کمیسیون مستقل انتخابات ، در23 عقرب نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری  را اعلام کند درحالیکه  ناوقت دیروز٬روند بازشماری آرا در 34 ولایت آغازشده است به این ترتیب کمیسیون چهارروز دیگر وقت دارد که  روند بازشماری را تکمیل کند  اما رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که نتایج ابتدایی انتخابات را به زودترین فرصت همگانی می کند .
اما پیش  از این یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات ازبهر تاخیر درروند تفتیش و بازشماری آرا گفته بود که نتیجه ابتدایی انتخابات در23 عقرب اعلام نخواهد شد.جاوید روشان

کابل 17 عقرب / باختر
یک عضو کمیسیون مستقل  انتخابات می گوید که تاخیر درروند بازشماری آرا٬ سبب تاخیر دراعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد .
قراربود که  دوشنبه هفته گذشته روند بازشماری آرا در34 ولایت کشور اغازمی شد اما این روند بنابر برخی مشکلات درکمیسیون انتخابات تاهنوز آغازنشده است
مولانا عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات دراین باره به رسانه ها گفته است که روند بازشماری آرا تا هنوز آغاز نشده است و کارمندان این نهاد به ولایت  ها اعزام نشده اند وبا درنظرداشت زمان که در23 عقرب نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود این کار امکان پذیر نیست وتاخیربه میان خواهد آمد
پیش ازاین مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بودند که تمام آمادگی  ها برای بازشماری آرا در34 ولایت گرفته شده است واین روند ممکن تا سه الی چهارروزبه پایان برسد .اما مولانا عبدالله عضو کمیسیون انتخابات گفته است٬  با توجه به ظرفیت کاری‌ یی‌ که ما داریم، مسیر راه و مشکلات ‌که پیش‌رو داریم به نظر من اعلان نتایج ابتدایی به تاریخ بیست سوم عقرب ممکن نیست.
درهمین حال شماری ازناظران  دسته‌های انتخاباتی و نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند که اعضای کمیسیون انتخابات  در مدیریت انتخابات ناتوان استند، به همین دلیل روند بازشماری آرا آغاز نشده‌است و نیز اعلام نتایج انتخابات به تأخیر افتاده‌است .
آنان تاکید دارند که ناتوانی مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات یکباردیگراعتماد مردم را نسبت به انتخابات بی باور می کند . جاوید روشان

چهارشنبه ، 15 عقرب 1398 ، 11:57

تاخیر در روند باز شماری آرا

Written by manager

کابل 15 عقرب / باختر
با آن که کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که روزدوشنبه روند بازشماری وتفتیش آرا درولایت ها آغاز می شود اما با سپری شدن سه روزاز این تاریخ٬ تاهنوز این روند آغاز نشده است .
عبدالعزیرابراهیمی  سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دراین باره به آژانس باختر گفت که رهبری کمیسیون تلاش دارد که هرچه زودترروند بازشماری آرا درولایت ها را آغاز کند اما پاره یی از امور تخنیکی سبب شده است که  این روند با اندک تاخیر مواجه شود.
ابراهیمی همچنان گفت که هیئت رهبری کمیسیون درباره بیش از 173 هزار رای مبهم، 112 هزار رای خارج اززمان رای گیری و  47 هزرا رای دیگر هم به تفکیک عکس تکراری که وارد سیستم شده است ، به زودی تصمیم خود را همگانی خواهد کرد.
درهمین حال شماری از دسته های انتخاباتی تاکید دارند که کمیسیون انتخابات هرچه زودتر درمورد آرای غیر قابل تفکیک موقفش را اعلام کند .
این دسته های انتخابات نیز تاکید دارندکه  12 هزار صندوق برای بازشماری مشخص بود که باید کمیسیون مستقل انتخابات پیش ازبازشماری مساله ابطال آرای بی اعتبار را روشن کند .
درهمین حال مولانا عبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه ها گفته است تا زمانی که سقف آرا مشخص نشود روند  بازشماری درولایت ها با مشکل روبه رو خواهد شد.
این درحالیست که شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات نیزبا ابراز نگرانی گفته اند  که با ادامه این وضعیت کمیسیون موفق به اعلام نتایج در زمان تعیین آن شده  نخواهد بود.
بربنیاد تقویم٬ کمیسیون انتخابات قراربود که نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست را جمهوری ششم 27 میزان و نتیجه نهایی را 16 عقرب اعلام کند اما بنا به دلایل  بررسی  های آرا از سوی شرکت درملوک این زمان به تاخیر افتاد .
کمیسیون انتخابات با معذرت خواهی از مردم اعلام کرده بودکه نتیجه ابتدایی انتخابات را 23 عقرب و نتیجه نهایی ان را 15 قوس اعلام خواهد کرد.
اما شماری ازدسته های انتخاباتی می گویندکه کمیسیون نظربه کارکردضعیفش قادرنخواهد بود که نتیجه انتخابات را درزمان معین آن اعلام کند و ممکن تاریخ تعیین شده دوباره به تاخیر افتد. جاوید روشان .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL