05 میزان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کار ساخت دو سرک کانکریتی درننگرهار آغاز شد

کار ساخت دو سرک کانکریتی درننگرهار آغاز شد

جلال آباد ۵ میزان باختر کارساخت دوسرک کانکریتی امروزدرولسوالی کامه ننگرهارآغازشد. این...

مردان تفنگدار به دو دختر جوان در کاپیسا تجاوز کردند

مردان تفنگدار به دو دختر جوان در کاپیسا تجاوز کردند

محمودراقی/5میزان/باختر مسوولان امنیتی کاپیسا می گویند: دو دختر جوان در کاپیسا...

با حضور پوهاند باوری محفل در تخار برگزار شد

تالقان/5میزان/باختر با حضور پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اقتصادی

کابل/ ۴ میزان/ باختر
درپی کاهش میزان شیوع کرونا، روند صادرات فراورده های افغانستان به پاکستان وازطریق این کشوربه بازارهای جهانی افزایش یافته است.
به اساس ارقام ارائه شده، تنها در دو روز گذشته بیش ازسه صد کاروان حامل کالا های افغانستان ازطریق گذرگاه های تورخم و سپین بولدک به پاکستان صادر شده است.
بیشتر کالاهای صادراتی میوه های خشک وتازه وسبزی خوانده شده است.
نصرالله صاحب زاده رییس گمرک ننگرهاربه آژانس باخترگفت که تنها ازطریق گذرگاه تورخم در دوشبانه روزاخیر، یک صدوهفتاد ودو کاروان حامل کالا های افغانستان به پاکستان صادر شده است.
تجاراز ازسرگیری روند صادرات فراورده های افغانستان به پاکستان وبازارهای دیگر کشورها خورسند اند اما هنوزاز کارشکنی های ماموران پاکستانی برکاروان های تجاری شان نگران اند.
یکی ازکارهایی که تجارافغان آن را کارشکنی ماموران پاکستانی دربرابر کالاهای تجاری افغانستان می خوانند، روند بازرسی امنیتی- تجاری این کالا ها در پاکستان است.
فضل احمد یکی ازاین تاجران می گوید که دربرخی ازموارد کاروان های تجاری حتی هفته ها برای بازرسی امنیتی – تجاری و وزن شدن درپاکستان متوقف می شود.
با این حال مسوولان گمرکی افغانستان می گویند درگفت وگو با همتایان شان در پاکستان برای رفع چالش ها دربرابر دادو ستد تجاری میان دوکشوربه توافق رسیده اند.
رییس گمرک ننگرهار می گوید که پاکستان وعده داده است که دیگر هیچ کاروانی بدون دلیل قانونی درآن کشورتوقف داده نمی شود.
دربرخی ازموارد حتی موترهای خالی کاروان های تجاری افغان در پاکستان برای ماه ها توقف داده شده است.ختم/ابوی

کابل/ 4 میزان/ باختر
بشیراحمد ته‌ینج؛ سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی در نشستی با اتحادیهٔ شرکت‌های کاریابی گفت:  برای  نهایی‌سازی روند اعزام کارگران افغان به خارج از کشور، کنفرانس بزرگی در همکاری با اتحادیهٔ شرکت‌های کاریابی و شرکای بین‌المللی همکار در این عرصه برگزار می‌‌گردد.
ته‌ینج گفت که برای حل مشکل بی‌کاری در کشور، دست کمک را به بخش خصوصی دراز می‌نماییم و از شکل‌گیری اتحادیهٔ کارگری که مسوولیت اعزام کارگران ماهر را به خارج از کشور به دوش دارد و دراین عرصه تجارب بسنده نیز دارند، پشتیبانی و استقبال می‌کنیم.
سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی افزود که هدف اساسی از اعزام کارگران به خارج از کشور، کاهش فشار بالای بازار کار افغانستان و کاهش چالش بی‌کاری که یکی از مشکلات جدی دولت است می‌باشد.
او گفت  که در این عرصه کارهای زیادی صورت گرفته‌است، مشکلات حل شده است و امیدواریم تا در آیندۀ نزدیک برنامۀ اعزام کارگران افغان به خارج از کشور را به گونهٔ عملی آن آغاز کنیم  و این مژده را به مردم کشور می‌دهیم که جمع بزرگی از کارگران افغانستان به خارج از کشور فرستاده خواهند شد.
سپس، سید عبدالکریم هاشمی؛ معین امور کار وزارت کار و امور اجتماعی گفت که روند اعزام کارگران به خارج از کشور، یکی از وظایف اساسی وزارت کار و امور اجتماعی می‌باشد.
وی افزود: بازار کار افغانستان نهایت آشفته‌است که همه ساله چهارصد هزار تن وارد بازار کار می‌شوند، ‌ده‌ها هزار تن از دانشگاه‌های کشور فارغ می‌شوند که برگشت مهاجران و بی‌جاشد‌گان داخلی به ویژه بی‌جاشدن از اطراف به شهر، این فشار را هرسال چند برابر افزایش می‌دهد که اعزام کارگران به خارج از کشور، یکی از راه حل‌های اساسی در جهت کاهش این فشار می‌باشد.
هاشمی در خطاب به اتحادیۀ شرکت‌های کاریابی کشور گفت که روند اعزام کارگران به خارج از کشور، وظیفهٔ شرکت‌های خصوصی است و وظیفۀ وزارت کار و امور اجتماعی، بلند بردن سطح آموزش و مهارت‌های مسلکی کارگران و تسهیل روند‌ اعزام آنان به خارج از کشور است که خوشبختانه ما تمامی چالش‌ها و مشکلات فرا راه این روند را حل کرده‌ایم و نیز وظایف و مسوولیت‌های این روند بزرگ ملی را میان شرکت‌های خصوصی، دولت و کشورهای میزبان تقسیم کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم که با آموزش «اتشه‌های کار» که واپسین فرایند کار در این راستا می‌باشد، به زودی‌روند اعزام کارگران به خارج از کشور را به گونهٔ عملی آن آغاز کنیم.
معین امور کار افزود که کنفرانسی با اشتراک 200 تن از اتحادیه‌های کاریابی، 50 تن از شرکای بین‌المللی دخیل در این روند و به تعداد 30 تن از کارمندان وزارت کار و امور اجتماعی برگزار خواهد شد که از سوی رهبری وزارت کار و امور اجتماعی گشایش می‌یابد تا فرجامین فرایند این روند جدی، ملی، منفعت آور و بزرگ نهایی شود.
بشیراحمد ته‌ینج؛ سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی هدایت داد تا برای تدویر بهتر این کنفرانس مهم، یک کمیتۀ مشترک تشریفات از جوانب ذیدخل ایجاد شود.
حاجی نورالله فدایی؛ رییس اتحادیهٔ شرکت‌های کاریابی افغانستان نیز در این نشست گفت که خوش‌بختانه به همکاری وزارت کار و امور اجتماعی جواز فعالیت اتحادیهٔ شرکت‌های کاریابی را به دست آورده‌ایم که در آیندۀ نزدیک یک برنامۀ بزرگ را در همکاری با وزارت‌های ذیربط، اتحادیه‌ها و شرکت‌های خصوصی اعزام کارگران به خارج از کشور راه اندازی می‌ کنیم.
سید عبدالکریم هاشمی معین امور کار، در پاسخ به نماینده‌گان شرکت‌های کاریابی گفت که ‌چهارده کشور از ما تقاضای اعزام کارگر را کرده است که تأکید بیش‌تر آن‌ها به کارگران «با مهارت درجه اول» می‌باشد و دولت افغانستان در هفتۀ آینده در وزارت امور خارجۀ افغانستان با سه کشور متقاضی کارگر؛ یعنی ترکیه، امارات متحدۀ عربی و عربستان سعودی جهت نهایی سازی این روند، نشست دارند و برای این کار، شرکت‌های خصوصی باید کار آموزش کارگران ماهر را به سطح زون‌ها آغاز کنند تا کارگران ماهر و آماده به اعزام داشته باشند. بهزاد

 

غزنی/۳میزان/باختر

ریاست زراعت غزنی میگوید که حاصلات آلوبخارادرآن ولایت به بیش ازدوهزارتن رسیده است.

به گزارش آژانس باختر،عبدلولی کوچی، آمرامور زراعتی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری غزنی می‌گوید که امسال از ۲۶۰ هکتارباغ آلوبخارا، بیش ازدوهزارتن حاصل به‌دست آمده است.

وی افزود که درغزنی چهارنوع آلوبخارا پرورش داده می‌شودومشهورترین آن نوع دل گنجشک است ودربازار جهانی نیز شهرت دارد.

وی علاوه کرد که آلوبخارای غزنی به کشورهای هند، پاکستان، امارات متحده عربی، انگلستان، امریکا، کانادا و سایرکشورها صادرمی‌شود.

درحال حاضر یک کیلو آلوبخارای خشک دربازارغزنی دوصد افغانی به فروش می‌رسد.

باغداران غزنی می گویند که بسته‌بندی، عمده‌ترین مشکل آنان است ونبود امکانات برای بسته بندی این محصول آنان باعث شده است که با قیمت پایین جهت صادربه بازارهای بیرون ازکشوربه فروش برسد.

آلوبخارا درکابل، غزنی، لوگر، پروان، قندهار،زابل ومیدان‌وردک تولید می‌شود.
دوستی

کابل / 3 میزان / باختر
وزارت شهرسازی و اراضی 184 هزارو 426 جریب علفچر را درسمنگان سروی وثبت کرد.
به گزارش آژانس باختر؛ این وزارت از آغاز پروژۀ سروی، علامه گذاری وثبت زمین های علفچر تا اکنون بیش از3 میلیون جریب زمین علفچر را در 28 ولایت کشور ثبت کرده است.
وزارت شهرسازی واراضی با تطبیق پروژۀ سروی، علامه گذاری وثبت علفچرها؛ زمینۀ استفادۀ بهترازعلفچرهای عامه و خاصه را به عنوان ثروت ملی مردم افغانستان، فراهم کرده است.
با مساعد شدن شرایط مناسب رشد وخودکفایی اقتصادی و دام داری، تغییرات بنیادی در زندگی مردم ایجاد خواهد شد .
احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL