30 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیروزی د سپین‎غر بازان بر موج‌های آمو

کابل باختر 30 سنبله د سپین‎غر بازان از سد موج‌های آمو...

ادامه بازیهای جام لیک برترفوتبال کشور

ادامه بازیهای جام لیک برترفوتبال کشور

کابل باختر 30 سنبله تیم های سیمرغ البرزبا توفان هریرود می...

زیاد ترین دوش جام لیک برترکرکیت

کابل باختر 30 سنبله بازیکن تیم کرکیت عقابان کابل زیاد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

شهرهرات 30 سنبله باختر
مسولان ریاست احیا و انکشاف دهات از تکمیل 140پروژه عمرانی درمناطق روستایی هرات  در سال روان خبر میدهند.
آقامحمد صدیقی در یک نشست خبری گفت: ریاست احیا و انکشاف دهات روی برنامه های ملی میثاق شهروندی، آبیاری وآبرسانی ،راه سازی روستایی ،انکشاف صنایح روستایی، انسجام ساحوی وانرژی پایدار روستایی  درسطح قرا وقصبات فعالیت دارد.
آقای صدیقی ضمن تشریح برنامه میثاق شهروندی میگوید: برنامه میثاق شهروندی طی چهارسال  صدها قریه را درروستاهای ولایتی زیرپوشش قرارمیدهد. 
رئیس احیا و انکشاف دهات فعالیت بانوان را دربخش صنایح روستایی قابل ملاحظه خواندو گفت:شمارزیادی ازبانوان درولسوالی های هرات زیرپوشش این برنامه ها قراردارند.ختم/ابوی

کابل باختر 30 سنبله
قرارداد پنج پروژهٔ بزرگ سرک‌ سازی و یک پُل کانکریتی، به هزینهٔ چهار میلیارد افغانی میان وزارت فواید عامه و شرکت‌های قراردادکننده در قصر سپیدار و با حضور داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به امضاء رسید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، رییس اجراییه کشور که در جریان مراسم عقد قرارداد این پروژه‌ها سخن می‌زد، گفت: این کار در راستای تحقق اهداف اقتصادی ما در سطح منطقه، انکشاف متوازن و برآورده‌شدن تعهدات حکومت وحدت ملی و احیای زیربناها صورت گرفته است.
یما یاری، سرپرست وزارت فواید عامه، درباره جزئیات این پروژه‌ها گفت: بخش اول سرک قیصار- لامان بادغیس به هزینهٔ ۲۴۹ میلیون افغانی و ۳۳ کیلومتر، سرک چهارتوت-دهنۀ ایار فاریاب به هزنیهٔ ۱۱۷ میلیون افغانی و ۷ کیلومتر، سرک دوآب-پُل دهنه پیار و مندول به هزینه ۱۷۹ میلیون افغانی و ۱۱ کیلومتر در مدت ۱۷ ماه اعمار خواهد شد.
یاری علاوه کرد: پروژۀ دیگر ارایه خدمات مشورتی برای تطبیق سرک بغلان- بامیان به طول ۱۵۲ کیلومتر و شاهراه سالنگ به طول ۸۶ کیلومتر و هزینهٔ ۷۸۹ میلیون افغانی است که از سوی بخش خدمات پروژهٔ سازمان ملل متحد (UNOPS) عملی می‌گردد.
همچنان، سند قرارداد پُل کانکریتی در ولایت خوست به طول ۸۰ متر و هزینهٔ ۴۰ میلیون افغانی نیز با شرکت قراردادکننده به امضاء رسید. هزینهٔ این پروژه‌ها را بانک جهانی پرداخت می‌کند.
در این برنامه، نمایندهٔ «یونابس» ضمن تأکید بر تداوم کمک‌های سازمان ملل متحد با افغانستان گفت که دفتر یونابس در زمینهٔ رشد و پیشرفت افغانستان در کنار دولت و مردم این کشور می‌باشد.
رییس اجراییه کشور ضمن تاکید بر اهمیت پروژه‌های قیصار-لامان، بغلان-بامیان و سالنگ‌ها گفت: این پروژه‌ها روی توسعۀ اقتصاد، زدودن فقر، کاریابی، صنعت، امنیت و وصل نمودن مردم تاثیرگذار است.
داکتر عبدالله عبدالله از شرکت‌های قراردادکننده خواست که از باشنده‌گان محل، کارگر مسلکی استخدام کنند.
همینگونه رییس اجراییه گفت: روحیهٔ عمومی در ادارات ذیربط دولتی و رهبری حکومت وحدت ملی این است که در ولایاتِ کمتر توسعه‌یافته کار بیشتر صورت ‌گیرد تا انکشاف متوازن در عمل برای مردم ثابت شود.
داکتر عبدالله عبدالله با تأکید بر کار روی ولایات کمترتوسعه‌یافته افزود: از مسأله سرک قیصار-لامان ۱۴سال می‌گذرد و در تمام ولایت نورستان تنها ۶۰۰ متر داخل شهر قیرریزی شده و کمترین کار صورت گرفته است.
رییس اجراییه کشور درباره اهمیت سرک دوشی-بامیان ابراز داشت: این سرک دوازدهٔ ولایت شمالی را به ولایات مرکزی وصل می‌کند و در رشد اقتصاد و ترانزیت موثر می‌باشد.
داکتر عبدالله عبدالله درباره پروژهٔ سالنگ‌ها گفت که بخش اول پروژهٔ بازسازی سالنگ و ایجاد مسیر موازی به طول ۸۶ کیلومتر تا یک ماه آینده آغاز می‌گردد.
همچنان رییس اجراییه کشور به وزارت فواید عامه هدایت داد که روی طرح سرک غور-هرات کار کند و آن را نهایی سازد تا در جلسهٔ شورای وزیران و شورای عالی اقتصادی درباره آن تصمیم گرفته شود.
داکتر عبدالله عبدالله به نماینده‌گان ولایت مزبور اطمینان داد که سرعت، شفافیت و کیفیت پروژه‌ها در اولویت قرار دارد. رییس اجراییه کشور گفت که در تحقق خواسته‌ّ‌های مردم و تعهدات حکومت فروگذاشت نخواهد کرد.
این پروژه‌ها با حضور نماینده‌گان ولایت‌های خوست، فاریاب، بادغیس، بامیان و بغلان و میان وزارت فواید عامه و شرکت‌های قراردادکننده به امضاء رسید. نماینده‌گان این ولایت‌ها، در صحبت‌های‌شان از رهبری حکومت وحدت ملی به ویژه رییس اجراییه کشور به خاطر توجه به پروژه‎های توسعه‌ای در ولایت‎های شان قدردانی کردند.# احمد ضیا احمدی

شهرهرات 30 سنبله باختر
تلاش ها برای مدیریت وبهره گیری دقیق از معادن هرات آغازشده است.
در ولایت هرات هم اکنون به تعداد هژده معدن فعال وجود دارد که بیشتر شان دست نخورده باقی اند.
به گفته مسوولان در ریاست معادن، برنامه های جدی برای نظارت از روند استخراج معادن فعال و حفاظت از تاسیسات معادن غیر فعال اتخاذ گردیده است.
ضیاالحق پوپل رییس معادن ولایت هرات امروز طی یک نشست خبری از فعالیت هژده معدن فعال در سطح این ولایت خبر داد.
پوپل که به تازگی به صفت رییس معادن ولایت هرات مقرر گردیده است می گوید که هم اکنون به تعداد ده معدن سنگ مرمر، شش معدن سنگ رخام، یک معدن ذغال سنگ، و یک معدن نمک تحت قرارداد است و عملا کار استخراج آنها جریان دارد.
رییس اداره معادن می گوید با آنکه عاید پیش بینی شده از معادن ولایت هرات در سال 1396 مبلغ 44 ملیون افغانی بود اما به اثر نظارت جدی از روند استخراج و نظارت از ترازوها، فقط در نه ماه گذشته این اداره مبلغ 51 میلیون افغانی از این درک عاید کرده است که تا ختم سال مالی نیز بر این مقدار افزوده خواهد شد.
رییس اداره معادن می گوید که قرار است طی یکی دو روز آینده ترازوی جدید این ریاست در منطقه شیدایی هرات نیز افتتاح گردد که با افتتاح آن، روند اوزان مواد استخراج شده دقیق تر و شفاف تر خواهد گردید.
پوپل روی برنامه های حفاظتی از پروژه سمنت هرات نیز صحبت نمود و گفت:" در پروژه سمنت، حجم وسیعی از سرمایه های ملی در حال نابودی و تخریب قرار دارد، اما اداره معادن هرات به تازگی کار سروی ماشین آلات این پروژه را آغازکرده است ، تا آنعده از ماشین آلاتی که قابلیت استفاده را دارد تحت مراقبت جدی و مابقی ماشین آلات استهلاک شده را به اساس قوانین نافذه به فروش برساند."ختم/ابوی

کابل باختر/ 29/ سنبله
رییس بانک مرکزی روز گذشته درجلسه مشرانوجرگه خبرداد، ذخیره ارزی کشور به 4/8 ملیارد دالر رسیده است.
به گزارش آژانس باختر ، حدودسه سال قبل رییس جمهور سابق افغانستان گفته بود که ذخیره ازری افغانستان به 7 ملیارد دالر رسیده است.
افزایش یک ملیارد دالر دیگر در ذخایر ارزی کشور بیان از سیاست درست بانکی درافغانستان دارد .
رییس بانک مرکزی همچنان دراین جلسه مطرح ساخته است که اصلاحات بانک مرکزی مورد تائید صندوق وجهی بانک جهانی نیز قراردارد.
ختم/ نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL