27 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

کابل باختر 26 جوزا سرپرست وزارت معارف درجلسه امروز مشرانوجرگه،...

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

کابل باختر 26 جوزا جمعیت هلال احمر افغانی با همکاری جمعیت...

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

کابل باختر26 جوزا اولین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل باختر 26 جوزا
پروفیسور محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور زیربناء که در راس یک هیئت عالی رتبه دولتی به ولایت هرات سفر کرده است، امروز با هیئت جانب ترکمنستان به ریاست رشید مرادوف، معاون اول رئیس جمهوری ترکمنستان و وزیر امور خارجۀ آن کشور در ولایت هرات ملاقات کرد.
به گزارش آژانس باختر، در ختم ملاقات دو تفاهم نامه همکاری میان دو کشور امضا شد.
طرفین در رابطه به گسترش مناسبات دو جانبه اقتصادی و تجارتی میان دو کشور، همکاری متقابل در بخش انرژی فوسیلی نفت و گاز، انتقال پروژه های انرژی مانند انتقال پروژه گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به پاکستان و هندوستان " تاپی"، خریداری گاز ترکمنستان به قمیت مناسب از طریق پایپ لاین کلیفت، پروژه انتقال سیم برق ۵۰۰ کیلو ولت آقینه-شبرغان و وصل آن به ولتاژ ۲۲۰ کیلوولت، تمدید سیم انتقال ۱۱۰ کیلوولت برق از سرحد ترکمنستان تا خم آب،صادرات سنگ مرمر افغانستان به ترکمنستان، اعمار خط آهن تورغندی هرات و خط آهن آقینه –اندخوی، همکاری های ترانزیتی و ترانسپورتی میان دو کشور، تبادل اطلاعات گمرکی، انتقال اموال صادراتی و وارداتی از طریق راه لاجورد، وصل آسیای میانه از طریق افغانستان به آسیای جنوبی، همکاری های دو کشور در بخش خط آهن، همکاری های متقابل بخش های خصوصی دو کشور، خریداری البسه برای اردوی ملی افغانستان از کشور ترکمنستان و دیگر موضوعات ذیعلاقه بحث و گفت وگو کردند.
در اخیر ملاقات دو تفاهم نامه همکاری میان افغانستان و ترکمنستان در بخش ساخت خط آهن تورغندی-هرات و جلب سرمایه گذاری جهت اعمار تاسیسات خط آهن در افغانستان با حضور سرپرست وزارت مالیه امضاء شد.
در این ملاقات که سرپرست وزارت انرژی و آب، رییس اداره مستقل خط آهن افغانستان، رییس د افغانستان برشنا شرکت، معین وزارت امور خارجه، والی هرات، وزیر انرژی ترکمنستان، معین وزارت نساجی ترکمنستان، معاون کنسرن دولتی ترکمن گاز، رییس برنامه پایپ لاین تاپی، سفراء دو کشور و شماری از رؤسا و کارمندان وزارتخانه های ذیربط اشتراک داشتند.# نالان

کابل/باختر/26 جوزا
نصیراحمد درانی وزیر زراعت در جریان سفرش به ولایت بلخ، فارم خاصه‌پز را در ولسوالی دهدادی این ولایت افتتاح کرد. این فارم برای تولید و تکثیر تخم‌های اصلاح‌شده زراعت فعالیت می‌کند.
این فارم در محدوده‌ ۹۷۳ جریب زمین و با دو بخش ساخته شده است.
وزارت زراعت برای ساخت این فارم تولید و تکثیر تخم‌های اصلاح‌شده، ۱۱۰ میلیون افغانی هزینه کرده است.
این فارم می‌تواند در تولید بیش‌تر تخم‌های اصلاح‌شده، دهقانان ولایت بلخ و ولایت‌های همجوار را کمک کند.
وزارت زراعت سالانه به صورت تخفیف ۱۰هزار متریک تن گندم اصلاح‌شده را به دهقانان توزیع می‌کند که در آینده تولیدات فارم تحقیقی و تولیدی خاصه‌پز نقش کلانی در رشد میزان کمک به دهقانان و تکثیر تخم‌های اصلاح‌شده خواهد داشت. نازیلا عزیزی

کابل/باختر/26 جوزا
نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در سفرش به ولایت بلخ، با دهقانان، فعالان بخش زراعت، سرمایه گذاران، مسوولان محلی و شهروندان آن ولایت دیدار کرد.
آژانس باختر به نقل از خبرنامه  وزارت زراعت خبر داد، در همایشی که در تالار ریاست زراعت ولایت بلخ راه اندازی شد، وزیر زراعت به تغییر در کیفیت تولیدات تأکید کرد و گفت که دهقانان باید تولیدات‌شان را معیاری کنند.
درانی گفت: «هم شما و هم ما، نیازمند همکاری دوجانبه هستیم، تا تغییر بیاوریم، واضح صحبت کنیم، تا حقایق برملا شود، باید تقسیم بندی کنیم، چیزهایی که در توان ما است، ما انجام می دهیم و شما هم کار کنید. صداقت بین حکومت و مردم این است که باید کار کنیم و مشکلات ‌مان را مطرح بسازیم و برای حل آن یک جا اقدام کنیم.»
درانی افزود: «نبود بازار، کمک به دهقانان و میکانیزه‌سازی زراعت از نیازمندی های مردم است، اما مشکل زراعت در یک سال حل نمی‌شود. نیاز به هزینه و زمان زیاد دارد، عوامل تولید باید تقویت شود.»
وزیر زراعت گفت: « می‌خواهیم‌ تولید را معیاری کنیم، تولیدات ما غیر اقتصادی است، دهلیز هوایی باز شده است و یکی از دست‌آوردها است و در بخش مهار آب پروژه‌‎ها را پیشنهاد کنید، حاضر هستیم همکاری کنیم و برای تقویت محصولات، خانه های سبز هم می‌سازیم، کار ما با دهقان و تاجران است، می‌خواهیم یک‌جا کار کنیم، قرضه می‌دهیم حمایت می‌کنیم و از شما نیز چنین می‌خواهیم، زمین می خواهید، پول می‌خواهید، من حاضرم همراه‌تان همکاری کنم.»
وزیر زراعت گفت که «روی قرنطین کار داریم و ۱۳ مرکز قرنطین را در ولایات ساختیم، در قسمت تولید و ذخیره علوفه کار کردیم، در قسمت واکسین و چراگاه کار ‌کردیم.‌ پنج باب مسلخ ساختیم که یک باب آن در بلخ است و تا دو ماه آینده به بهره‌برداری سپرده می شود.
درانی گفت که وزارت زراعت در بخش مرغداری به سرمایه‌گذاران، تا ۵۰ درصد سهم کمکی می‌دهد و ۶۰ درصد تخفیف در نظر می گیرد.
هم‌چنان محمدعالم ساعی رییس زراعت ولایت بلخ در این برنامه گفت که ولایت بلخ دارای ۲۷۸۶۰۴ هکتار زمین آبی، ۱۸۸۶۷۱ زمین للمی، ۱۳۸۰۰۰ هکتار چراگاه، ۱۵۸۸۰۸ هکتار جنگل طبیعی و مصنوعی، ۲۰ فارم بزرگ تولید شیر می باشد که در یک روز ۱۵۰۰۰ لیتر شیر تولید می‌کند.»
او گفت که ۵۰۰ فارم مرغداری، ۳۰ فارم خردوبزرگ ماهی‌پروری، ۲۰۰۰۰ هکتار باغ نیز در این ولایت وجود دارد و ۲۵ شبکه‌آبیاری در سال ۱۳۹۷ ساخته شده است.          نازیلا عزیزی

پلخمری / باختر/۲۶/ جوزا
بیش از هشتصد هکتاز زمین دربغلان تخم هنگ کشت شده است.
سمیع الله طاهری آمرمنابع طبیعی ریاست زراعت بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که ازاثر جمع آوری بی رویه وغیر مسلکی، نبات هنگ دربغلان این نبات طبی درحال انقراض می باشد .
وی گفت: برای جلوگیری از انقراض این نبات بیش از هشتصد هکتار اراضی درولسوالی های خنجان ،دوشی و بغلان مرکزی به همکاری ریاست زراعت و شورای های انکشافی روستایی تخم نبات هنگ بذر شده است و روی این ملحوظ هیئت انجمن حفاظت از نباتات دربغلان ازطرف ریاست زراعت ومالداری آن ولایت ایجاد شده است تا از گردآوری بی رویه این نبات طبی جلوگیری کنند. ختم/ شعیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL