06 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بزرگان و متنفذین ولایت هرات از برنامه‌های زیربنایی حکومت حمایت همه جانبه کردند

بزرگان و متنفذین ولایت هرات از برنامه‌های زیربنایی حکومت حمایت همه جانبه کردند

کابل باختر 5 حوت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

رئیس جمهور در دیداری با ورزشکاران ولایت هرات: شما سفیران واقعی کشور هستید

رئیس جمهور در دیداری با ورزشکاران ولایت هرات: شما سفیران واقعی کشور هستید

کابل باختر 5 حوت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

محمد اشرف غنی رئیس جمهور: نشست زنان کشورهای عضو تاپی به ابتکار زنان افغان برگزار خواهد شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور: نشست زنان کشورهای عضو تاپی به ابتکار زنان افغان برگزار خواهد شد

کابل باختر 5 حوت محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل باختر 5 حوت
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با اعضای بخش خصوصی و سرمایه گذاران ولایت هرات در تالار غازی امان الله خان دیدار کرد و خواست های آنها را استماع نمود.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، درابتدا دیدار، حمیدالله خادم رئیس اتاق صنایع و معادن هرات، افتتاح کار پروژۀ تاپی را تبریک گفت و از تلاش های رئیس جمهور کشور در این عرصه ستایش کرد.
وی مشکلات و پیشنهادهای صنعت کاران را در عرصۀ فساد در گمرکات، محصولات متفرقه، بلند بودن تعرفات، واردات سنگ، تقویت فابریکات سنگ مرمر، تفکیک قایل شدن میان سنگ های تعمیراتی و قیمتی، اسفالت سرک هرات-چشت، نبود بازار و مکان مناسب به صنایع دستی زنان و ایجاد پارک صنعتی دوم در هرات بیان داشت.
سعد خطیبی رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات نیز در صحبتی با ابراز خوش آمدید به رئیس جمهور و هیئت همراه ، افتتاح کار عملی تاپی را به رئیس جمهور و همه شهروندان کشور تبریک گفت.
وی پیشنهادها و خواست های مشخص را در خصوص کمبود امکانات در بنادر، ایجاد ترمینل بیرون شهری، بسته بندی معیاری محصولات زراعتی، نبود سردخانه های معیاری، توسعه ترمینل میدان هوایی بین المللی هرات و آغاز پروازهای بین المللی از هرات، اعمار شفاخانه تخصصی هزار بستر و شفاخانه ایمرجنسی مطرح کرد.
سپس، رئیس جمهور صحبت کرد و افتتاح کار عملی پروژۀ تاپی را به همه مردم افغانستان به ویژه مردم هرات تبریک گفت و از استقبال و همکاری همه جانبه مردم در این خصوص قدردانی نمود.
رئیس جمهور کشور از سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش های مختلف تشکر کرد و نقش سرمایه گذاران و صنعتکاران را در تقویت بخش اقتصاد، افزایش صادرات و رسیدن به خودکفایی مهم قلمداد کرد.
وی در مورد آغاز کار سرک هرات-چشت به وزیر فواید عامه هدایت داد تا در هماهنگی با بخش های مربوطه و مشوره با مردم، اقدامات اساسی را برای راه اندازی پروژۀ مذکور روی دست گیرد.
رئیس جمهور با اشاره به تطبیق نقشه راه معادن کشور گفت که فابریکات سنگ و نیز استخراج آن معیاری نیست و نیاز است تا دراین خصوص کار همه جانبه صورت گیرد تا نوع سرمایه گذاری دراین بخش به گونۀ مثبت تغییر کند.
رئیس جمهور کشور از سرمایه گذاری های بخش خصوصی در عرصه های مختلف استقبال کرد و تأکید ورزید که حکومت آماده است تسهیلات بیشتر سرمایه گذاری را فراهم سازد.
وی بخاطر حل مشکل تعرفه گفت که این موضوع در جلسات مشخص شورای عالی اقتصادی مورد بررسی قرار میگیرد و راه های حل مناسب به آن جستجو می شود. رئیس جمهور گفت که مدیریت گمرکات باید مرکزی شود و نقش سکتور خصوصی را در تغییر بنیادی وضعیت گمرکات مهم خواند.
محمداشرف غنی  رئیس جمهور تصریح کرد که هدف ما این است تا افغانستان صنعتی شود و از صنعتکاران خواست تا طرح های مشخص خویش را دراین رابطه با حکومت شریک سازند.
رئیس جمهور با تأکید گفت: هر تاجر که فساد کند باید محاکمه شود و شما تعهد نمایید که دراین خصوص با ما همکاری همه جانبه نمایید و از این روند حمایت کنید. گمرگات باید از سیاست جدا شوند، دخالت در امور گمرکات از بین برود و استخدام مأمورین آن از طریق پروسۀ شفاف اصلاحات اداری انجام پذیرد.
رئیس جمهور بر ضرورت ایجاد کمیته های مشترک از نهادهای مختلف جهت توزیع شفاف زمین به سرمایه گذاران تأکید کرد و نیز در مورد ایجاد پارک ها گفت که پیشنهادها مشخص ارائه گردد.
رئیس جمهور تأکید نمود که بدون بخش خصوصی مشکلات حل نمیشود و حکومت حاضر است تا املاک دولتی را براساس میکانیزم مشخص برای سرمایه گذاری فراهم سازد و سرمایه گذاران باید برای نیازمندی های شهرها خویش طرح ارائه کنند.# نالان

کابل 5 حوت باختر
خوشبختانه پس از سال‌ها انتظار کار ساخت پایپ لاین گاز تاپی در ولایت هرات روز گذشته با حضور رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند رسماً افتتاح شد.
پروژه تاپی به درازای ۱۸۴۰ کیلومتر یکی از بزرگترین پروژه‌های اقتصادی- منطقه‌یی است که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد.
قرار است سالانه به مقدار ۳۳ میلیارد کوبیک گاز از طریق این پایپ لاین انتقال داده شود.
پروژۀ تاپی تنها پروژه گاز نیست؛ بلکه برق، فایبر نوری و خط آهن را نیز در بر خواهد داشت.
این پروژه از ولایت هرات آغاز شده و به ولایات فراه، نیمروز، هلمند و قندهار و از این مسیر به پاکستان و در نهایت به هند توسعه خواهد یافت.
این پروژۀ بزرگ منطقه‌یی علاوه بر این‌که بخشی از انرژی کشورهای افغانستان و آسیای جنوبی را تأمین می‌کند، در گسترش روابط و دادوستد کشورهای آسیای مرکزی و جنوب آسیا نیز تأثیر قابل ملاحظه‌یی برجا خواهد گذاشت.
البته با درنظرداشت وضعیت جاری و سیاست برخی کشورها در قبال امنیت و ثبات منطقه، بهره‌برداری از پروژۀ تاپی امری زمان‌بر و درازمدت خواهد بود.
منفعت تاپی و پروژه‌های مشابه دیگر، به گونۀ مستقیم به رشد اقتصادی و رفاه همۀ ملت‌های منطقه تأثیرگذار است؛ به همین دلیل، جانب افغانستان از همۀ کشورهای ذیدخل آرزو دارد که در مسیر موفقیت و پیروزی تاپی و پروژه‌های عمرانی دیگر منطقه‌یی با صداقت گام بردارند.
در سال‌های پسین با استفاده از تمام ابزارها و امکانات تلاش ورزیده‌ایم که زمینۀ عملی‌سازی این پروژۀ تاریخی و مهم را فراهم سازیم و خوشبتختانه دیروز شاهد افتتاح آن بودیم. افتتاح این پروژۀ زیربنایی را به همۀ مردم افغانستان و ملت‌های منطقه تبریک عرض می‌داریم.
مردم افغانستان با تمام توان در راستای تطبیق این پروژۀ مهم منطقه‌یی تلاش خواهند کرد و به گروه‌هایی‌که مانع توسعه و پیشرفت منطقه هستند، اجازه نخواهند داد در برابر این پروژۀ عمرانی چالش و مشکل ایجاد نمایند. نالان

کابل 5حوت باختر
بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز 5 حوت از این قرار است :
یک بوری برنج باریک اعلی 25 کیلویی 2250 افغانی .
هفت کیلو برنج شوله یی 280 افغانی .
هفت کیلو بوره 240 افغانی .
هفت کیلو ماش وطنی 400 افغانی .
یک پیپ روغن 16 لیتره 1040 افغانی .
یک بوری آرد گندم قزاقی 50 کیلویی 1100 افغانی .
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 730 افغانی .
هفت کیلو نخود خام وطنی 680 افغانی .
همچنان یک کیلو گاز مایع 52 افغانی ، یک لیتر تیل پترول به 45 افغانی و یک لیتر تیل دیزل به 45 افغانی به فروش میرسد . نازیلا عزیزی

کابل 5 حوت باختر فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1329 دالرعرضه میگردد. قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر امروز 5 حوت به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای بیست ویک عیار 880 مصری مبلغ 3000افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2850افغانی، سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2900 افغانی، عربی 790 مبلغ 2450 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2400، ایرانی 705 مبلغ 2250افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 1950افغانی در بازارهای کابل عرضه می گردید. ختم/نالان
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL