25 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فتوای خودساخته روحانی افراطی پاکستان

اسلام آباد - ایرنا -24 عقرب – باختر یک روحانی افراط...

درنتیجه عملیات های نظامی 44 تن ازهراس افگنان کشته و 6 تن دیگرآنان زخمی شدند

درنتیجه عملیات های نظامی 44 تن ازهراس افگنان کشته و 6 تن دیگرآنان زخمی شدند

کابل باختر24 عقرب درنتیجه عملیات های مشترک نظامی نیروهای امنیتی درمناطق...

تاکید برمبارزه با فساد اداری در هرات

تاکید برمبارزه با فساد اداری در هرات

شهرهرات 24 عقرب باختر رهبری ولایت هرات با تمام توان ازفعالیت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

شهرجلال آباد 24 عقرب باختر
برای صدها کشاورز در ولایت ننگرهار تخم اصلاح شده وکود کیمیایی کمک شد.
این مواد برای تقویت کشاورزی و کمک با کشاورزان با تحمل نقص ازسوی وزارت زراعت توزیع شده است.
یک مسوول اداره زراعت ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که دراین دور برای صدها کشاورز در سرتاسر ننگرهار تخم اصلاح شده و کود کیمیایی توزیع شد.
اوگفت برای هر کشاورز پنجاه کیلوگرام تخم اصلاح شده و صد کیلوگرام کود کیمیایی با بهای ناچیز توزیع می شود.
دست کم هشت صد تن تخم اصلاح شده و کود کیمیایی برای کمک به کشاورزان ننگرهار درنظرگرفته شده بود.
کشاورزان درننگرهار می گویند که با دریافت این تخم اصلاح شده و کود کیمیایی بهتر از پیش می توانند به کشاورزی شان بپردازند. ختم/ابوی

شهرهرات 24 عقرب باختر
بزرگترین مرکز پروسس زعفران در ولایت هرات امروز گشایش یافت.
عبدالصبور رحمانی رئیس اداره زراعت ولایت هرات که در افتتاح این مرکز حضور داشت ایجاد این مرکز را جهت پروسس و بسته‌بندی معیاری‌تر زعفران بسیار مفید خواند و همچنین ابراز داشت که زمینه اشتغال را برای بسیاری از خانم‌ها فراهم ساخته است.
همچنین گفته می‌شد، یگانه چالش مهم پیش پای زعفران کاران خشک کردن، پروسس و بسته‌بندی این محصول بود که هم اکنون با ایجاد این مرکز این معضل نیز حل شده است.
رحمانی از همکاری اداره زراعت در بخش‌های گوناگون با این شرکت جهت پروسس و بسته‌بندی بهتر این محصول نیز اعلام آماده‌گی کرد.
رئیس اداره زراعت هرات همچنین علاوه نمود؛ که این ولایت با تولید حدود ۱۲ تن زعفران توانسته است، بالاترین سهم را در میان ولایت‌های تولیدکننده داشته باشد.
به گفته وی، در این میان برای حدود ۱۰ هزار خانوار نیز از این طریق، زمینه اشتغال فراهم شده است.
در همین حال، قاسم الکوزی رئیس کمپنی فیصل فهیم و شرکت الکوزی زعفران که یکی از صادرکنندگان بزرگ زعفران به خارج از کشور می‌باشد، می‌گوید که در این مرکز حدود ۳۵۰ زن مشغول کار اند، و در پهلوی آن نیز بیش از ۴۰۰ بانو در یکی دیگر از این مراکز مشغول پروسس زعفران می‌باشند.
از سویی هم الکوزی یاد آور شد که در این شرکت حدود دو ملیون دالر سرمایه گذاری نموده که هدف آن توسعه و گسترش سطح صادرات می‌باشد.
در کنار این ۹۰ درصد از کارکنان این شرکت را زنان تشکیل می‌دهند که آنان از مشغول شدن در این مرکز بسیار خوش‌حال بوده و می‌گویند که از این طریق عاید مناسبی را بدست می‌آورند.
گفته می‌شود افغانستان سومین تولید کننده زعفران در دنیا بوده، که مرغوب‌ترین زعفران را در سطح دنیا دارد.ختم/ابوی

کابل باختر/ 23/ عقرب
بانک مرکزی مبلغ 30 ملیون دالر امریکایی را روز شنبه 26 عقرب   سال 1397  بطور لیلام به فروش می رساند.
درنامه که از آن بانک به آژانس باختر مواصلت ورزیده آمده است: دافغانستان بانک اعلام میدارد به منظور اشتراک در این داوطلبی از عموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که قبلاً مبلغ یک ملیون و پنجصد هزار افغانی را طور تضمین نزد آمریت عملیات بازار و مراکز زونهای د افغانستان بانک تحویل نموده اند تقاضا میگردد تا در این داوطلبی اشتراک کنند.
برنده گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یک روزتصفیه نمایند.
همچنان در این داوطلبی آنعده از صرافانیکه تا اکنون مبلغ فوق الذکر را به منظور تضمین و اشتراک در پروسه لیلام اسعار به د افغانستان بانک تسلیم ننموده اند، میتوانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک ورزند ودر داوطلبی های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه بطور نقد و یا حواله در مدت زمان معین تحویل بانک می نمایند. ذبیح   

چاریکار/ باختر/ 23/ عقرب
برای چهارهزار دهقان درپروان دیروز دوصد متریک تن بذر اصلاح شده گندم و چهارصد متریک تن کودکیمیاوی توزیع شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، عبدالوهاب خیرزاد رییس زراعت ، آبیاری و مالداری پروان گفت، این مواد که با هزینه نوزده میلیون افغانی فراهم شده بود برای دهقانان پروان توزیع شد.
وی گفت که سهم هر دهقان یک بوری گندم و دو بوری کودکیمیاوی پنجاه کیلو یی تعیین شده بود.
فضل الدین عیار والی پروان گفت که تلاش ها جریان دارد تا دهقانان درآن ولایت به خودکفایی برسند و طوریکه زمینه های عرضه محصولات شان باگشایش بوستان سبز وکارخانه تولید جوس درولسوالی بگرام مهیا شده است.
شماری از دهقانان گفتند ، توزیع بذر اصلاح شده گندم یک اقدام نیک است و این گونه بذر حاصل خوب دارد و دربرابر امراض نباتی مقاوم میباشد.
ختم/ خالقیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL