11 حمل 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اقتصادی

کابل/ 11 حمل/باختر
مسوولان شاهراه سالنگ ها می‌گویند که این شاهراه امروزبرای عبور وسایط تریلردار بسته است و سایر وسایط می‌توانند ازدوطرف این شاهراه عبور کنند.
عبدالظاهر محمدی، انجنیر ریاست حفظ و مراقبت سالنگ ها به آژانس باختر گفت که دیشب برفباری درسالنگ شمالی  توام با وزش باد و درسالنگ جنوبی به گونۀآرام آغاز شدو اکنون نیز جریان دارد و قرار پیش بینی ممکـن تا دو شبانه روز دیگـــر ادامه یابد.
وی گفت که شاهراه به روی وسایط تریلری مسدود است و سایر وسایط می‌توانند با تجهیزات زمستانی و رعایــت مقررات از این مسـیر رفت‌وآمد کنند.
وی افزود که در حال حاضر ساحه دید در شاهراه چهارصد متر، سرعت باد چهار متر در فی ثانیه، رطوبت نود و هشت درصد، سردی هوا پنج درجه زیر صفر، طبقه برف در سالنگ ها پنجاه سانتی، یخک در فرش جاده سی کیلومتر و احتمال ریزش برف در ٢٤ ساعت آینده نود درصد است.
احمد نعیم دوستی

جلال آباد/ ۱۰حمل/ باختر
پاکستان تصمیم گرفته است که همچنان گذرگاه تورخم در شرق افغانستان را به روی رفت و آمد بسته نگهدارد.
قرار بود گذرگاه تورخم دیروز به روی رفت و آمد بازگشایی شود٬ اما قرار گزارش ها٬ ماموران مرزی پاکستان و بزرگان خیبرپشتونخواه تصمیم گرفته اند که به دلیل گسترش ویروس کرونا، این گذرگاه همچنان بسته بماند.
امان الله کلیوال٬ مدیر گمرک گذرگاه تورخم٬ ادامه بسته بودن این گذرگاه را تایید کرد.
این در حالی است که بسته شدن گذرگاه تورخم باعث شده است که هزاران شهروند افغانستان به ویژه بیماران و بیمارداران در آن سوی نوار دیورند گیربمانند و مجال بازگشت به کشور نیابند.
همچنان این امر باعث شده است که صدها کاروان تجاری افغانستان در آن سوی نوار دیورند گیر بیفتند؛ اقدامی که باعث شده است تا تجار افغان زیان های زیادی متقبل شوند.
اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان هشدار داد که اگر همچنان پاکستان اجازه وارد شدن کاروان های تجاری به کشور را ندهد٬ در کنار بلند رفتن بهای مواد اولیه در بازارها، این امر آسیب های بزرگ مالی به تجار افغان خواهد رساند. ابوی

جلال آباد/ ۱۰حمل/ باختر
پل بزرگ شهرک تورخم در ننگرهار ترمیم شد.
یک پایه و بخش هایی ازاین پل تخریب شده بود و در آستانه فروریزی قرار داشت.
حامد ضیا رییس حفظ و مراقبت جاده های ننگرهار٬ به آژانس باختر گفت که این پل به هزینه دوملیون ویک صد هزار افغانی ترمیم شد.
پل شهرک تورخم سی و شش متر درازا و یازده متر پهنا دارد و یکی از پررفت و آمد ترین پل ها٬ در ننگرهار است.
خرابی این پل رفت و آمد را به مردم مشکل کرده بود. ابوی

کابل/ ۱۰حمل/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز با رییس و اعضای شورای سراسری صرافان افغانستان در قصر چهارچنار ارگ، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار که امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری، محمد یوسف غضنفر نمایندۀ فوق العادۀ رییس جمهوری در امور توسعۀ اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر و مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله نیز حضور داشت، ابتدا الحاج میرافغان صافی رییس شورای سراسری صرافان افغانستان صحبت کرد.
وی گفت که صرافان به خاطر برقراری صلح باعزت در کنار دولت قرار دارند و در قسمت تهدید ویروس کرونا، قرار بود مارکیت های خویش را مسدود کنیم٬ اما پس از فیصله کابینه، تصمیم بر باز بودن مارکیت های صرافی گرفتیم.
رییس شورای سراسری صرافان افغانستان پیشنهادهای خود را در مورد تنظیم اوقات کاری صرافان از ساعت هشت صبح الی یک بعد از ظهر، ضد عفونی ساختن مارکیت های صرافی در مرکز و ولایات و توزیع پول از ذخیرۀ  دافغانستان بانک و قرنطین پول فزیکی ابراز کرد.
سپس امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری صحبت کرد و خطاب به صرافان گفت که تلاش می کنیم تا بدنۀ حکومت در خدمت تان قرار گیرد و به منظور حل مشکلات تان یک شخص معرفی شود تا به گونۀ متواتر با شما در تماس باشد.
رییس جمهوری پس از شنیدن صحبت های آنان، گفت که اگر فعالیت های شما متوقف شود، چرخۀ اقتصادی کشور حرکت نمی کند، شما یک قشر خاص جامعه هستید و صلاحیت تنظیم امور کاری تان را دارید.
وی افزود که امروز از طریق ویدیو کنفرانس با والی ها صحبت کردم و به آنان هدایت دادم که همکاری، همآهنگی و امنیت صرافان را در اولویت قرار دهند.
رییس جمهوری گفت: تعمیر سابق وزارت مخابرات در اختیار شما قرار خواهد گرفت و اگر می خواهید٬ این ساختمان به مرکز صرافی مبدل شود، دولت حاضر است به تنهایی یا به گونۀ مشترک آن را ترمیم و به شما بسپارد و در مورد طی مراحل آن با عبدالرحمن عطاش رئیس عمومی اجراییه ی شرکت انکشاف ملی نشستی را برگزار کنید.
در اخیر الحاج میرافغان صافی رییس شورای سراسری صرافان افغانستان از در اختیار گذاشتن ساختمان سابق وزارت مخابرات به صرافان تشکر کرد.
احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL