02 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی  وارد چین شد

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی وارد چین شد

بیجنگ – دی دان – 2 حوت – باختر محمد بن...

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

دهلی جدید -ایرنا- 2 حوت – ّباختر سازمان های اطلاعاتی و...

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

شهرپارون 2 حوت باختر شش هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل   2 حوت  باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1343 دالرعرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر، امروز 2حوت  به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری     3250  فی گرام مصری بیست ویک عیار 880 مبلغ 3150افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2550افغانی،  سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2550 افغانی، عربی  790 مبلغ 2450 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2500، ایرانی 705 مبلغ 2250افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 2050افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

کابل باختر 1 حوت
جلسۀ شورای عالی اقتصادی به ریاست محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان امروز در قصر چهار چنار ارگ، برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه روی موضوعات درخواست شرکت سودیفکو SODEVCO به‌منظور بسته بندی و انتقال سنگ کرومایت به‌خارج از کشور، روند داوطلبی پروژۀ تالک ننگرهار (بلاک شیرزاد)، انتقال مالکیت جواز شرکت مخابراتی وصل تلی‌کام به مجتمع شرکت‌های الکوزی و اخذ مبلغ ثابت به‌عنوان حق‌ُالصدور اشیای غیر انتیک، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
ابتدا، مسوولان وزارت معادن و پترولیم در رابطه به درخواست شرکت سودیفکو برای بسته بندی و انتقال سنگ کرومایت به خارج از کشور، وضعیت قراردادهای فعلی کرومایت و پیشنهاد های ‌شان را در خصوص اعطای قراداد برای شرکت سودیفکو، به جلسه ارائه کردند.
اعضای جلسه در مورد درخواست شرکت متذکره، بحث‌های همه‌جانبه کردند و خواستار معلومات بیشتر در این رابطه شدند.
همچنان رییس‌جمهور کشور گفت که باید مقدار سرمایه‌گذاری فعلی شرکت سودیفکو، سیستم مدیریتی، جنبه‌های حقوقی و اقتصادی آن واضح شود تا در روشنایی آن تصمیم اتخاذ شود.
سپس، در رابطه به روند داوطلبی پروژه تالک ننگرهار(بلاک شیرزاد) و چهار شرکت پیشتاز در داوطلبی این پروژه، از سوی مسوولان وزارت معادن و پترولیم، معلومات ارائه شد.
اعضای جلسه حین بحث، گفتند که اساس ضمانت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های داوطلب واضح نمی‌باشد و همچنان شیوۀ نمره‌دهی برای شرکت‌های داوطلب، روشن شود.
رییس‌جمهور به ادارۀ ملی تدارکات هدایت داد که درقسمت ارزیابی و نمره‌دهی شرکت‌های داوطلب، با وزارت معادن و پترولیم همکاری کند تا از دقیق‌بودن معلومات اطمینان حاصل شود و در روشنایی آن تصمیم اتخاذ شود. وی افزود که نوع تضمین‌های مالی و معیارهای بررسی برای نمره‌دهی شرکت‌های داوطلب نیز واضح شود و تا یک هفتۀ دیگر به جلسه ارائه شود.
بعد طرح انتقال مالکیت جواز شرکت مخابراتی وصل تلی‌کام به مجتمع شرکت‌های الکوزی از سوی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به جلسه ارائه شد.
اعضای جلسه پس از بحث‌های همه‌جانبه، در این خصوص، گفتند که موضوع متذکره به بحث‌های تخنیکی نیاز دارد و در کمیته‌یی که قبلا ایجاد گردیده است مورد بحث قرار گیرد و به نتیجه برسد.
در اخیر، محمدفهیم رحیمی رییس موزیم ملی افغانستان، طرح اخذ مبلغ ثابت به‌عنوان حقُ صدور اشیای غیر انتیک را به جلسه ارائه کرد و گفت که در حال حاضر، فیس حق‌ُ صدور اشیای غیر انتیک پنج درصد از صادر کنندگان اخذ می‌ شود.
جسله پس از بحث‌های همه‌جانبه، اخذ مالیه و یا اخذ مبلغ ثابت به عنوان حقُ‌ صدور از اشیای غیر انتیک را، معاف قرار داد. نالان

کابل باختر 1 حوت
در حضورداشت محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، چهار تواقفنامه به شمول توافقنامۀ قرارداد ساخت ترمینل میدان هوایی ولایت خوست،  امروز در آغاز جلسۀ شورای عالی اقتصادی در قصر چهارچنار ارگ به امضا رسید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، موافقتنامه های متذکره شامل توافقنامۀ قرارداد ساخت ترمینل میدان هوایی ولایت خوست، موافقتنامه اعطای قرضه برای احداث خط آهن هرات بخش چهارم – مرحلۀ دوم، موافقتنامۀ مالی ایتالیا با ادارۀ ملی احصائیه و معلومات برای تقویت سیستم احصائیه یی در افغانستان و موافقتنامۀ مالی برای انکشاف جامع و پایدار نفوس در ولایت های  هرات، فراه، غور و بامیان میباشد.
توافقنامۀ قرارداد ساخت ترمینل، تعمیر ای تی ام و توقف گاه وسایط میدان هوایی ولایت خوست که میان اداره هوانوردی ملکی و شرکت ساختمانی هریرود به امضا رسید، بیش از ۹۹۱ میلیون افغانی هزینه برمی‌دارد که از بودجه انکشافی حکومت افغانستان پرداخته می‌‌شود و در مدت ۲۴ ماه به پایۀ اکمال خواهد رسید.
همچنان موافقتنامه‌های اعطای قرضه برای احداث خط آهن هرات بخش چهارم – مرحلۀ دوم به ارزش ۶۵ میلیون یورو، موافقتنامۀ کمک مالی ایتالیا به ادارۀ ملی احصائیه و معلومات برای تقویت سیستم احصائیه یی در افغانستان به ارزش یک میلیون و ۲۹۸ هزار یورو و موافقتنامۀ کمک مالی برای انکشاف جامع و پایدار نفوس در ولایت های هرات، فراه، غور و بامیان به ارزش چهار میلیون یورو میان سرپرست وزارت مالیه و سفیر ایتالیا به امضا رسید.# نالان

کابل، 1 حوت، باختر
محمد نجیب عزیزی رییس اداره اترا  در یک نشست خبری امروز از کاهش 50 درصدی خدمات مخابراتی در دونیم سال آینده در کشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، رییس اداره اترا بیان کرد که با فراهم شدن فایبر نوری جدید، کیفیت خدمات مخابراتی بهتر خواهد شد و نیز رقابت سالم بین شرکت های مخابراتی افزایش خواهد یافت.
به گفته وی این اداره متعهد است تا در دونیم سال آینده خدمات مخابراتی و انترنتی را تا 50 درصد کاهش دهد.
نجیب عزیزی علاوه کرد که این اداره نقشه راه 5 ساله خدمات مخابراتی را به شورای عالی اقتصادی ریاست جمهوری پیشکش کرده است که با تطبیق آن تا پنج سال آینده شکایت های مخابراتی وجود نخواهد داشت.
نجیب عزیزی افزود که سیم کارت های ثبت نشده، کیفیت پایین خدمات انترنتی و ضایع شدن کریدت از مشکلاتی است که مردم از آن شاکی اند.
وی تاکید کرد که این اداره به اساس توافقنامه یی که با شرکت های مخابراتی دارد، کوشش می کند که به این مشکلات رسیدگی صورت گیرد و نیز خدمات مخابراتی و انترنتی قابل قبول به مردم ارائه شود.
به گفته وی در حال حاضر در 43 ولسوالی نسبت تهدیدهای امنیتی هیچ خدمات مخابراتی و انترنتی وجود ندارد.
رییس اداره اترا بیان داشت که تا یک سال آینده به اساس سرمایه گذاری یی که انجام می شود برای نزدیک به 50 هزار به صورت مستقیم وغیر مسقیم زمینه اشتغال در بخش های مخابرات فراهم می شود. مجیب الله مرزایی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL