01 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

کابل باختر 30 جدی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و...

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

مسکو / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی روسیه دیروز یک فروند راکت...

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی
تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار تسریع طرح توسعه بندر چابهار شدند.
این کارشناسان با اشاره به اهمیت بندر چابهار درجهت دستیابی هند به افغانستان ، آسیای مرکزی ، روسیه واروپا گفته اندکه باگذشت هفت ماه از سفر نارندرا مودی صدراعظم هند به ایران وامضاء توافقنامه سه جانبه ترانزیتی ایران ، افغانستان وهند وگذشت یکسال از امضاء طرح توسعه بندر چابهار تا حال اقدام موثری دراین جهت انجام نه شده است.
کارشناسان مذکور تأخیر درسرمایه گذاری و توسعه طرح پنجصد میلیون دالری هند در بندر چابهار را باعث از دست دادن فرصت های بی نظیر گسترش روابط با ایران وکشور های منطقه میدانند.
شاکتی سینها ، سفیر اسبق هند درافغانستان گفت که حکومت هند درحال آماده کردن مقدمات برای سرمایه گذاری هند دربندر چابهار است.
شاچین چاتورودی ، رییس سازمان دولتی تحقیقات وسیستم های توسعه برای ممالک درحال انکشاف گفت که حکومت هند باید تجارت زمینی با افغانستان را از طریق بندر چابهار آغازکند.
توافق سه جانبه ترانزیتی که درسفر همزمان محمد اشرف غنی ، رییس جمهور افغانستان ونارندرا مودی صدراعظم هند به ایران میان دهلی جدید –کابل وتهران منعقد شد با اهداف چون فعال سازی کریدورشمال – جنوب و رونق یافتن برنامه های حمل و نقل میان سه کشور یاد شده ازاهمیت خاص برخوردار است .

کابل باختر/ 29 / جدی 
بانک مرکزی مبلغ ده میلیون دالر امریکایی را ازطریق به فروش می رساند.
به گزارش آژانس باختر در یاداشت بانک مرکزی دراین باره آمده است: دافغانستان بانک الی مبلغ ده میلیون دالر امریکایی را درداوطلبی شنبه 2 برج دلو سالروان بطور لیلام به فروش میرساند.
ازعموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را قبلاً طور تضمین نزد مدیریت عمومی عملیات بازار و مراکز زون های دافغانستان بانک تحویل نموده اند دعوت بعمل میاید تا دراین داوطلبی شرکت نمایند، برنده گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم روز تصفیه نمایند.
آنعده صرافانیکه تاکنون مبلغ یک ملیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام های دالر را تحویل ننموده اند ، میتوانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و درلیلام های بعدی اشتراک نمایند.
قابل تذکر دانسته میشودکه تسویه قسمی معاملات مجاز نمیباشد برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا ظرف یک مرتبه بطور نقده درمدت زمان معین تحویل بانک نمایند.
نوت :مزایده کنندگان نمیتوانند اضافه از سه فیصد از مجموعه مبلغ اعلان شده تقاضا نمایند.

کابل باختر29 جدی
جلسه طرح شرکت های هوایی داخلی امروز تحت ریاست معاون دوم رییس جمهور قانونپوه سرور دانش برگزار و تصامیم لازم اتخاذ گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، معاون رییس جمهور حمایت از فعالیت شرکت های هوایی داخلی را به خاطر تقویت و رونق بازار اقتصاد افغانستان و ارائه خدمات به شهروندان، ضروری عنوان کرد و افزود که مؤسسات حمل و نقل هوایی خصوصی نیز طبق قانون باید تلاش نمایند تا مکلفیت های  شان را در قبال دولت و مردم افغانستان ادا نمایند.
در این جلسه ابتدا داکتر وفایی زاده معاون پالیسی اداره هوانوردی، وضعیت شرکت های هوایی داخلی را بر اساس وضعیت مالی، تخنیکی، اقتصادی، عملیاتی و آموزشی در جلسه ارائه کرد. وفایی زاده گفت که وضعیت مالی و اقتصادی شرکت های هوایی کشور مناسب نبوده وطیاره های فعالی که شرکت ها در اختیار دارند نمی توانند نیازمندی های موجود را در پرواز های هوای ملی و بین المللی پاسخ گو باشند. وفایی زاده مشکلات شرکت های هوایی را بیشتر مالی واقتصادی عنوان کرد و افزود که شرکت های هوایی تا هنوز نتوانسته اند که قرض های شان را با دولت تصفیه کنند.
داکتر محمدالله بتاش وزیر ترانسپورت نیز تأکید کرد که شرکت های هوایی داخلی افغانستان به دلیل کمبود سرمایه و عدم رقابت با شرکت های خارجی در وضعیت مناسب قرار ندارد که می بایست از طرف دولت افغانستان در زمینه توجه جدی صورت بگیرد.
سپس در این جلسه طرح حمایوی شرکت های هوایی داخلی از جانب اعضایی جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.  این طرح  در هشت فقره تهیه شده است که پس از بررسی از جانب اعضایی جلسه فیصله به عمل آمد که فقره  چهار و پنج از این طرح حذف و موارد چون ارزیابی مدیریت مالی شرکت های هوایی، تسهیلات قرضه دهی، پروسه حج و سایر پروژه ها، و در صورت نیاز تعدیل مقرره ایجاد مؤسسات حمل و نقل هوایی خصوصی در این طرح اضافه گردد که این طرح پس از تکمیل در یک جلسه دیگر باحضور نمایندگان شرکت های هوایی داخلی دوباره بررسی خواهد شد.

بغلان باختر 29 جدی
با ترمیم دروازه های کاسه بند برق نساجی افغان پلخمری، تمام خطرات ناشی از فروریختن بند برق نساجی که تهدید بزرگ برای شهروندان شهر پلخمری محسوب میشد، کاملأ مرفوع گردید.
غلام قادر رییس فابریکه نساجی افغان پلخمری به خبرنگار آژانس باختر گفت که با آغاز فصل آب خیزی و مهیا شدن آب مورد ضرورت، سه توربین بند برق نساجی اکنون پس از ترمیم اساسی دروازه های بند، ظرفیت تولید برق، دربند برق نساجی از 1200کیلوات به 2000 کیلوات برق افزایش یافته است.
وی افزود، قبلأ نسبت عواض تخنیکی در دروازه های بند برق نمی توانستیم تا آب مورد ضرورت توربین های بند برق را ذخیره کنیم، اما اکنون پس از ترمیم اساسی دروازه های کاسه بند برق این مشکل کاملأ مرفوع شده است.
وی خاطر نشان ساخت که افزون بر تهیه آب مورد ضرورت بند برق نساجی، اکنون این بند قادر به تامین ساختن آب مورد ضرورت بند برق غوری و همچنان مهیا ساختن آب زراعتی مورد نیاز اراضی زراعتی ولسوالی بغلان مرکزی ودند غوری نیز گردیده است.
به گفته وی ، فابریکه برق نساجی افغان پلخمری با فرا رسیدن فصل آب خیزی افزون به افزایش بخشیدن سطح تولیدبرق، ظرفیت کاسه بند نیز با پاککاری از رسوبات دریایی از دونیم میلیون متر مکعب آب به پنج میلیون مترمکعب آب افزایش خواهد یافت.
قابل تذکر است که بند برق نساجی افغان پلخمری پس از هفتاد وچهار سال فعالیت دروازه های این بند توسط کارمندان فنی این بند ترمیم و عوارض تخنیکی آن کاملأ برطرف شد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL