26 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

باغداری با روش‌های نوین درپنجشیر؛ حاصل زمین غلام‌رحمان ۱۰ برابر شده است

باغداری با روش‌های نوین درپنجشیر؛ حاصل زمین غلام‌رحمان ۱۰ برابر شده است

کابل۲۶ سرطان /باختر غلام‌رحمان باغدار ولسوالی عنابۀ پنجشیر، می‌گوید که در...

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

کابل/۲۶ سرطان /باختر ریاست زراعت نیمروز برای دهقانان آن ولایت ۳۲۶...

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

کابل/۲۶ سرطان/باختر مرحله دوم برنامۀ ملی بازنگری و انکشاف نصاب‌ های...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اقتصادی


کابل۲۶ سرطان /باختر
غلام‌رحمان باغدار ولسوالی عنابۀ پنجشیر، می‌گوید که در نتیجۀ استفاده از روش‌های نوین باغداری، حاصل باغ‌هایش امسال ۱۰ برابر افزایش داشته است.
غلام‌رحمان تا چهار سال پیش، از زمین‌های زراعتی‌اش برای کشت گندم استفاده می‌کرد، اما حالا به کمک پروژۀ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، مالک دو جریب باغ سیب و شفتالو است.
باغ شفتالو غلام‌رحمان اکنون به ثمر رسیده است و می‌گوید که از فروش محصولات این باغ، امسال نزدیک به ۱۰۵هزار افغانی عاید کرده است. او تاکید دارد که میزان درآمد باغ شفتالوی نوع «زودرس»، در مقایسه با کشت گندم در یک جریب زمین، ۱۰ برابر بیش‌تر است.
غلام‌رحمان از فعالیت‌های پروژۀ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری ابراز خرسندی می‌کند و می‌گوید که برعلاوه ساخت باغ‌های جدید، از طریق این پروژه به دهقانان و باغداران آموزش‌های لازم نیز داده می‌شود.
////////

کابل/۲۶ سرطان /باختر
ریاست زراعت نیمروز برای دهقانان آن ولایت ۳۲۶ متریک تن تخم اصلاح‌شدۀ گندم توزیع می‌کند.
مسوولان آن ریاست می‌گویند که جلسۀ مشورتی‌ یی در مورد سهمیه‌بندی گندم بذری با حضور، ولسوالان ولسوالی‌های پنج‌گانه و رییسان شوراهای انکشافی مرکز و ولسوالی‌ها، راه‌اندازی کردوقرار است در سال جاری، وزارت زراعت، ٣٢٦ متریک تن تخم اصلاح‌شدۀ گندم، بعد از طی مراحل پروسۀ تدارکاتی به ولایت نیمروز انتقال یابد. ریاست زراعت نیمروز می‌گوید که روی این لحاظ، در پی هدایت رهبری وزارت زراعت، سهمیه‌بندی گندم متذکره در حضور اعضای جلسه به تفکیک واحدهای اداری صورت گرفت.
////////

پلخمری/26سرطان/باختر
یک شرکت تولیدی پایپ در بغلان نیازمندی شهروندان آن ولایت راازدرک پایپ مرفوع کرده است.
محمدمعروف هوفیانی، رییس شرکت تولید پایپ شهزاد رضوان در مصاحبه با علی "علی"خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این شرکت روزانه ظرفیت تولیدی ۲۰۰۰‌ تا ۲۵۰۰متر۶نوع پایپ تولید می کند.
وی نبود امنیت، نبود محل کاری مناسب، کمبود انرژی برق و عدم حمایت دولت را یگانه مشکل فراراه کار شان بیان کردوگفت که این‌عوامل باعث کاهش پنجاه درصدی تولیدات شان شده است.
هوفیانی ازدولت می خواهد تا برق مورد نیاز فابریکه های تولیدی را فراهم کند ونیزدرایجاد پارک های صنعتی دربغلان فرصت های خوب سرمایه گذاری ایجاد کند.
محموداندرابی آمربرنامه های انکشافی ریاست اقتصاد بغلان از ایجاد پارک های صنعتی در آن ولایت خبر داد و گفت پارک های صنعتی درساحه کیله گی ولسوالی دوشی دیزاین و تثبیت شده است و جهت منظوری به ریاست جمهوری ارسال شده است.
اما شرکت برق غوری درخصوص تامین انرژی شرکت تولید پایپ یادشده، از ابراز نظر خودداری کرد.
دوستی

کابل/ 26 سرطان/ باختر
دافغانستان بانک الی مبلغ 40 میلیون دالر را در داوطلبی روز شنبه 28 سرطان سال روان به طور لیلام به فروش می رساند.
از بانک ها و صرافان واجد شرایط دعوت به عمل می آید تا دراین داوطلبی شرکت کرده و برندگان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شان را الی ختم یوم تصفیه کنند.
آن عده صرافانی که تاکنون مبلغ پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام های اسعار را تحویل نکرده اند می توانند یک روزقبل از داوطلبی پول تضمین شان را تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک کنند.
قابل تذکر دانسته می شود که تسویه قسمی معاملات مجاز نمی باشد، برندگان لیلام پول قیمت ذمت شان را ظرف یک مرتبه به طور نقده و یا حواله در مدت زمان معینه تحویل بانک کنند. /نیلوفر

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL