24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جنگ میان افراد قیصاری و پولیس مزارشریف جریان دارد

جنگ میان افراد قیصاری و پولیس مزارشریف جریان دارد

کابل/ 24 قوس/ باختر درگیری پولیس و افراد قیصاری قومندان پیشین...

فی انس طلا ۱۴۴۷ دالر عرضه می شود

کابل /۲۴ قوس/ باختر فی انس طلا در بازارهای بین المللی...

عامل تیرباران پانزده نظامی درغزنی کشته شد

عامل تیرباران پانزده نظامی درغزنی کشته شد

شهرغزنی/ ۲۳ قوس/ باختر عامل تیرباران پانزده نظامی در غزنی در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اقتصادی

کابل /۲۴ قوس/ باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ ۱۴۴۷ دالر عرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز۲۴قوس به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری ۳۷۰۰ فی گرام مصری بیست ویک عیار ۸۸۰ مبلغ ۳۵۵۰افغانی، کویتی بیست و یک عیار۸۸۰مبلغ ۲۹۰۰افغانی،  سنگاپوری۲۱ عیار ۷۹۰ بر۲۱ مبلغ ۲۹۰۰ افغانی، عربی  ۷۹۰ مبلغ ۲۸۵۰ افغانی، بحرینی ۷۹۰ مبلغ ۲۸۵۰، ایرانی ۷۰۵ مبلغ ۲۶۰۰افغانی و فی گرام طلای روسی ۵۸۵ مبلغ ۲۱۰۰افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

شهرجلال آباد / ۲۳ قوس/ باختر
توربین چهارم بند برق نغلو پس از دوازده سال بازسازی شد.
با بازسازی این توربین ، بیست وپنج میگاوات برق به شبکه برق کشور افزوده شد.
امان الله غالب رییس شرکت برشنای افغانستان به آژانس باخترگفت که فعالیت توربین چهارم بند برق نغلو باعث می شود تا ده هزارخانواده به انرژی برق دسترسی پیدا کنند.
توربین چهارم بند برق نغلو و سب استیشن جدید سروبی گشایش و به بهره برداری سپرده شد. با بکارشدن این توربین ۲۵ میگاوات برق به شبکۀ برق کشور افزوده ‌است.
این درحالی است که شرکت برشنای افغانستان روی تولید برق خورشیدی دربند نغلو کارمی کند ؛ پروژه یی که با عملی شدن آن بیست میگاوات برق خورشیدی شامل شبکه برق کشورخواهد شد.
این  دستگاه‌های تولید برق خورشیدی بر بالای کاسه بند نغلو ساخته خواهد شد.
نغلو یکی از بزرگترین بند های برق آبی افغانستان است  که در هفتاد کیلومتری شرق کابل موقعیت دارد. این استیشن بالای دریای کابل و لوگر در قسمتی که آب دریای غوربند- سالنگ، شتل و پنجشیر به آن ملحق می گردد ، اعمار شده است.
بندبرق آبی نغلو پس از هفت سال تلاش در سال ۱۹۶۷ ساخته شد که تونل ساختمانی و ذخیره بند تا ارتفاع ۱۱۵۵ متر مملو از آب گردید.
این بند در چهار توربین هم اکنون بیش ازصد میگاوات برق تولید می کند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد/ ۲۳ قوس/ باختر
مسوولان  از افزایش حاصلات مالته درننگرهارخبردادند.
به اساس آمار های ارائه شده ، امسال بیش از هشت هزارتن مالته ازباغ های ننگرهار به دست آمده است درحالی که این رقم در سال پار تنها به چهارهزارتن رسیده بود.
ننگرهار به پایتخت ستروس افغانستان مشهور است و مالته یکی از میوه‌های مشهور مربوط به خانواده ستروس است. مالته بیش‌ترین باغ‌های ستروس در ننگرهار را تشکیل می‌دهد.
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار، می‌گوید که حاصل‌دهی باغ‌های مالته و پردرآمد بودن آن، میزان علاقه مندی مردم به احداث باغ‌های ستروس را بیشتر ساخته است.
محمدضمیر بهسودی سرپرست ریاست زراعت ننگرهاربه آژانس باخترگفت که یک‌‌هزار و هشتاد وهشت جریب باغ مالته تنها از طرف ریاست زراعت آن ولایت ساخته  شده است و متباقی از طرف ریاست کانال ننگرهار ساخته‌شده‌است. از باغ‌های ریاست زراعت، امسال بیش از سه‌هزار و پنج صدو نود متریک تُن حاصل به دست آمده  است درحالی که کانال ننگرهار امسال  چهارهزار و چهارصد متریک تُن مالته تولید کرده است.
به گفته وی، روزانه به صدها تن از باشنده‌های ننگرهار از مناطق مختلف به ریاست زراعت مراجعه می‌کنند تا باغ‌ مالته برای‌شان ساخته شود.
آمار نشان می دهد که افغانستان  سالانه به دو صدهزار تن مالته نیازدارد درحالی که حاصلات باغ های کشور سالانه تا پنجاه هزار تن می رسد.
ریاست زراعت  ننگرهار تلاش دارد تا با امکانات موجود باغ‌های بیش‌تر  مالته  بسازد  تا نیازمندی افغانستان ازدرک این میوه خوش مزه را رفته رفته مرفوع کند.
نصیراحمد یک تن از باشنده‌گان قریه شگی ولسوالی کوزکونر می‌گوید «چند سال قبل کارمندان وزارت زراعت آمدند و ما را تشویق کردند تا باغ مالته بسازیم. من هم سه جریب زمین را باغ مالته ساختم. سابق گندم و جواری کشت می‌کردیم، حاصل کم‌ می‌گرفتیم. از گندم حدود بیست‌هزار افغانی حاصل می‌گرفتیم، اما امسال از فروش مالته دوصدو پنجاه هزار افغانی پول به دست آوردیم. با این کار برای تمام خانواده ما مصروفیت ایجاد شده است ، گندم و جواری زحمت زیاد داشت و درآمد کم، اما از فروش حاصل مالته یک خانه جور کردیم. به شمول خودم، شش نفر دیگر از اعضای خانواده ما در این باغ مصروف‌اند.»
وی از دولت خواست تا در گسترش هرچه بیشتر ساخت همچو باغ‌ها تلاش کند. او گفت: «سال گذشته یک صد هزار افغانی فروش کردیم، آرزو دارم که سال‌های آینده درآمد آن زیاد شود.»
سردار باغدار دیگری از ولسوالی خیوه است که سه جریب زمینش را از طریق برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت به باغ مالته تبدیل کرده است.
او می‌گوید «عاید مالته بسیار خوب است، امسال بیست وهشت هزار افغانی فروش کردیم. تجار آمد و از باغم مالته خرید. در زندگی ما یک بر چهار تغییر آمده است. برای پنج نفر زمینه کار مساعد شده است و  دهقانان علاقه مند شده اند تا زمین‌های خویش را باغ بسازند. من بسیار خوشحالم که در سرسبزی و زیبایی وطن سهم گرفتم و در ضمن پول مشروع برای خانواده ام آوردم.»
ندیم یک باغ‌دار دیگر نیز در این مورد می‌گوید: «سه‌و‌نیم جریب زمین را باغ مالته جور کردیم. سال گذشته یک صدو پنجاه هزار فروش کردیم. امسال سه صدو پنجاه هزار افغانی فروش داشتیم. تمنا داریم که بازار دیگری هم جور شود. افتخار می‌کنم که در وطن کار می‌کنم. وطنم سبز شده و مردم هم به خاطر تفریح و چکر به باغ‌های ما می‌آیند.»
قابل ذکر است حدود سه صدو پنجاه جریب زمین باغ لیمو و یک صدو ده جریب نارنج از خانواده‌ی ستروس در ننگرهار ساخته شده است.
مالته تولیدی در ننگرهار در بازار های داخلی به فروش می رسد.
شهروندان افغانستان از مالته ننگرهار به دلیل خوش مز گی اش بیشتر استفاده می کنند.
وزارت زراعت افغانستان می کوشد تا با افزایش وگسترش ساحات باغ های مالته در کشور ، بازار های افغانستان را از رهگذر نیاز به مالته به خود بسند گی برساند. ختم/ابوی

شبرغان/ 23قوس / باختر
حاصلات کشت پنبه در جوزجان امسال دو برابر افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر٬ ساحه کشت پنبه در سال گذشته به یک هزار هکتار زمین می رسید٬ اما در سالروان به دلیل باران های متواتر، زراعان در یک هزار و هفتصد و شصت و چهار هکتار زمین پنبه کشت کردند و از آن حاصل خوبی به دست آوردند که دو برابر افزایش را نسبت به سال پارنشان می دهد.
اسد الله ستیغ٬ آمر امور زراعتی ریاست زراعت آبیاری و مالداری جوزجان می گوید که برای تشویق زراعان به کشت پنبه بیست قطعه نمایشی نیز برای کشت پنبه اختصاص داده اند و از آن حاصل زیادی به دست آمده است.
مسوولان زراعت می گویند٬ پنبه جوزجان بر علاوه این که در آن ولایت به مصرف می رسد به کشورهای همسایه نیز صادر می شود. لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL