مسدود ماندن حریم هوایی پاکستان به روی پرواز ها از افغانستان اداره هوا نوردی عمل مشابه را بررسی می کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  ۲۹  حمل 
حدود دو ماه می شود که حریم هوایی پاکستان به روی پرواز های خارجی بسته شده است .
پاکستان به تاریخ ۸ حوت سال پار بعد از آن حریم هوایی خود را به روی پرواز ها بست که تنش میان هند و پاکستان بالا گرفت .
هند به تاریخ هفتم حوت بر اهدافی در داخل خاک پاکستان با جنگنده ها حمله کرد   و پاکستان هم واکنش نشان داد . از آن تاریخ به بعد حریم هوایی پاکستان به روی پرواز هایی که مسیر پاکستان را به هدف  هند طی می کنند مسدود است.
قبل ازتنش میان هند و پاکستان ٬ روزانه تا پنج پروازاز کابل و دیگر شهر های افغانستان به دهلی انجام می شد، مگر حالا تنها شرکت کام ایر٬ آن هم از مسیر بدیل به دهلی پرواز دارد.
پرواز طیاره از کابل به دهلی قبلاً دو ساعت را در برمی گرفت مگر مسیر بدیل که کام ایر آن را طی می کند پنج ساعت به طول می انجامد و قیمت تکت هم  دو برابر شده است .
با آن که  تنش میان هند و پاکستان از میان رفته است و وضعیت اضطراری نیز از میان رفته است، مگر حریم هوایی پاکستان همچنان مسدود است در حالی که پرواز ها به داخل پاکستان صورت می گیردو پاکستان در پرواز های خارجی خود از حریم هوایی هند و افغانستان استفاده می کند.
برخی را باور براین است که پاکستان در صدد اعمال فشار بر افغانستان و هند است و می کوشد تا رابطه اقتصادی به خصوص مسیردهلیز هوایی میان دو کشور را مختل کند.
جاوید کوهستانی آگاه سیاسی کشور می گوید که مشکل هند و پاکستان تا کنون حل نشده است  و واگه و کشمیر ساحات منازعه است و به این دلیل ترافیک هوایی بسته خواهد بود.
مگر او می گوید که مشکل و خطر٬ تنها در یک بخش از فضای پاکستان وجود دارد در حالی که بخش های دیگر حریم هوایی  پاکستان مصوون است  پاکستان در صدد آوردن فشار بر افغانستان است.
او می گوید اداره هوانوردی ملکی باید عمل  مشابه را روی دست گیرد ومانع عبور آن طیارات پاکستان شود که از فضای کشور ما عبور می کنند .
داکترقاسم وفایی زاده رییس هوا نوردی ملکی به خبرنگار آژانس باختر گفت که  که در اثر تنش ها میان پاکستان و هند حریم فضایی آن کشور به روی پرواز های افغانستان بسته شده است و تا زمانی که این منازعه میان دو کشور حل نشود حریم فضایی باز نخواهد شد و این مشکل تنها برای افغانستان نیست بل سایر کشورها نیز دچار چنین مشکل اند .
او گفت که حریم فضایی پاکستان تا 24 اپریل مسدود خواهد بود. اکنون پرواز طیارات از طریق بحر هند صورت می گیرد که تقریبآ 5 ساعت را در بر می گیرد.
وی افزد ، در صورتیکه فضای پاکستان به روی سایر کشورها باز شود و تنها وضع محدودیت در قسمت افغانستان ادامه یابد؛ ما نیز گزینه عمل  مشابه را بررسی خواهیم کرد.
او یاد آور شد که اداره هوانوردی ملکی درصدد راه بدیل آن است که از طریق کشور چین پرواز ها صورت گیرد طیاره ها از جنوب بدخشان به طرف چین برود که زمان سه تا سه ونیم ساعت را دربر خواهد گرفت ویک نیم ساعت از زمان ساعت پرواز کنونی کمتر خواهد شد .
این گفته ها در حالی بیان می شود که پاکستان همیشه از مساله ترانزیت  هوایی و یا زمینی به عنوان حربه علیه دولت افغانستان کار گرفته است. ختم /صائم / دانش

Last modified on ???? ، 31 ??? 1398 ، 05:57
back to top