رئیس‌جمهور غنی: هیچ کسی مانع سرمایه‌گذاری مشروع شده نمی‌تواند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۲۸ ثور باختر
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروزدر مراسم افتتاحیۀ تجلیل از هفتۀ صنعت که در قصر چهار چنار ارگ برگزار   شد، اشتراک و سخنرانی  کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که شماری از صنعت کاران، سرمایه گذاران و مسوولان بخش های  تجارت و اقتصاد کشور حضور داشتند، ابتدا اجمل احمدی سرپرست وزارت صنعت و تجارت صحبت کردو گفت که صنعت در بهبود رشد اقتصاد و افزایش صادرات نقش اساسی دارد.
سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت که این وزارت  به خاطر رشد صنعت بالای سه اصل عمده که عبارت اند از بهبود وضعیت تجارت، مبدل کردن افغانستان از کشور وارد کننده به صادر کننده و انکشاف زیربناها و ایجاد پالیسی ها تمرکز دارد.
وی هم‌چنان از دست آوردها و اصلاحات به میان آمده یادآوری کرد و افزود که صادرات کشور به یک میلیارد دالر رسیده است و هدف این است که تا دوسال آینده این رقم به دو میلیارد دالر برسد.
سپس رئیس جمهور کشور صحبت کرد و هفته صنعت را به تمام صنعتکاران تبریک گفت و افزود که صنعت و صنعتکار از واقعیت‌های افغانستان کنونی است، امروز صنعت کار خیالی نداریم، فعالیت صنعتکاران، سرمایه و تاثیر سرمایه آنان به صورت واضح قابل پیمایش است.
رئیس جمهور غنی گفت که سرمایه‌گذاران افغان با سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف سرنوشت کشور را تغییر می‎دهند و این تغییر سرنوش تغییر مثبت است. وی افزود : جای خرسندی است که مدیریت در صنعت و تولیدات کشور افغانی شده است و این نشان دهندۀ این است که سرمایه دار و صنعت کاران ما برای قشر تحصیل کرده است  کشور زمینه کار مسلکی، دوامدار و با عزت را فراهم می‌کند.
رئیس جمهور کشور با اشاره به ضرورت رشد صنعت در کشور گفت که پالیسی صنعتی افغانستان توسط مشاوران خارجی ساخته شده نمی‌تواند، هر پالیسی یی که در این کشور کاربرد داشته باشد باید توسط خود افغانان ساخته شود. وی همچنان تصرح کرد که دولت باید از مانع و طرز فکر سابقه بیرون شود و سرمایه‌دار و صنعتکار را شریک بنیادی انکشافی خود بداند، شرکای واقعی و دراز مدت دولت سرمایه داران و صنعتکاران هستند.
رئیس جمهور گفت که محیط سرمایه‌گذاری در چهار و نیم سال گذشته کاملاً تغییر کرده، اعتماد و احترام متقابل میان بخش  خصوصی و دولت ایجاد شده است. وی افزود که برای رسیدن به استقلال اقتصادی و رفع مشکلات سرمایه‎گذاری در کشور، نیاز است تا به همدیگر گوش بدهیم.
رئیس جمهور کشور گفت: فرصت وجود دارد تا از تجارب کشورها در انقلاب‌های صنعتی استفاده کنیم و سرمایه‌گذاری بالای قوای بشری  به خاطر رشد صنعت مهم می باشد.
وی افزود : پوهنتون‌ها و مکاتب ما از پالیسی صنعتی کشور دور بوده نمی‌توانند و باید یکی از ارکان پالیسی صنعتی ما باشند.
رئیس جمهور غنی به مشکلات صنعتکاران و سرمایه‌گذاران در بخش‌های امنیت، بلند بودن قیمت برق، تجدید نظر در تعرفه ها و توزیع زمین در پارک‌های صنعتی اشاره کرد و به ادارات مربوطه  به خاطر رفع این مشکلات هدایات لازم داد.
رئیس جمهور گفت که هیچ کسی مانع سرمایه‌گذاری مشروع شده نمی‌تواند، تمام وزارت خانه‌ها، ادارات و ماموران دولتی مسوول فراهم کردن تسهیلات برای سرمایه‎گذاری می‌باشند.
در اخیر، شیرباز کمین زاده رئیس اتاق تجارت و صنایع، خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع و منیژه وافق رئیس اتاق تجارت زنان صحبت کردو  گفتند که اصلاحات ساختاری که در بخش های  تجارت و اقتصاد به میان آمده است باعث   شد تا افغانستان ۷ درصد رشد صنعتی داشته باشد.  نالان

back to top