17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

کابل/ 16حمل/ باختر در نتیجه حملات شب گذشته نیروهای مشترک ملی...

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

کابل/ 16حمل/ باختر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به اساس هدایت...

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

پلخمری/ ۱۶حمل/ باختر کار روی پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

یکصد وهشتاد وشش پروژه بزرگ وکوچک دربخش معادن ، به داوطلبی سپرده شده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 1 حوت / باختر
وزارت معادن وپترولیم در سال مالی ۱۳۹۸، مجموعا ۳۸ پروژه بزرگ و کوچک منرال ها و۱۴۸ پروژه ساحات مواد ساختمانی را در اولویت کاری خود قرار داد واین پروژه ها و ساحات از سوی شورای عالی اقتصادی وکابینه جمهوری اسلامی افغانستان تایید و به داوطلبی سپرده شده است
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ٬مجموع عواید بخش معادن در سال مالی ۱۳۹۸ به ۵.۰۵۳.۳۸۲.۵۳۰ افغانی می رسد که۱.۴۸۵.۵۷۰.۷۱۴ افغانی آن را عواید مرکزی ۳۶۴.۹۳۷.۰۰۴ افغانی آن عواید ولایتی و۳.۲ میلیارد افغانی آن مربوط به عواید تصدی ها است.
عنایت الله مومند، سرپرست وزارت معادن وپترولیم که امروز در نخستین روز برنامه حسابدهی دولت به ملت، فعالیت ها ودستاوردهای این وزارت در سال مالی ۱۳۹۸ را بیان می کرد، افزود: روند داوطلبی ۵ پروژه بزرگ معدنکاری در سال مالی ۱۳۹۸ آغاز شده است که پروژه های مرمر هرات، مرمر پروان، تالک کاپیسا، مرمر کاپیسا وتراورتین  میدان وردگ را شامل می شود. اما به دلیل پیدا نشدن داوطلب برتر و واجد شرایط، این پروژه ها بار دیگر به داوطلبی سپرده شده است.
مومند گفت که در حال حاضر، به دلیل موجودیت مشکلات در تأسیسات زیربنایی مانند ترانسپورت، انرژی برق، زمین و آب، پروژه های معدن کاری به مقیاس کوچک و پروژه های مواد ساختمانی، برای وزارت در اولویت قرار دارد.
او گفت کمیته محافظت معادن که براساس حکم رییس جمهوری، به هدف جلوگیری از استخراج خودسرانه وقاچاق مواد معدنی ایجاد شده است، فعالیت هایش را أغاز کرده است. این کمیته در همکاری با ارگان های امنیتی طرز العمل مشترک  تهیه کرده است وبراساس آن کار سروی معدن کاری های غیر قانونی در ۱۶ ولایت تکمیل شده است وبه زودی این ساحات به قرارداد های قانونی مبدل خواهد شد.
سرپرست وزارت معادن وپترولیم افزود که در  هرات، بامیان، دایکندی، ننگرهار وتخار روند رسمی سازی ساحات به گونه آزمایشی آغاز شده است وبه زودی برای ۴ ولایت جواز های قانونی داده می شود.
او گفت در هماهنگی با اداره ملی حفاظت محیط زیست، کار ۱۹ کارخانه ریگ وجغل و۳۳ کارخانه تولید گچ که به گونه غیرقانونی فعالیت می کرد، متوقف شده است.
در بخش سروی جیولوجی در سال مالی ۱۳۹۸ به تعداد ۳۵ معدن مواد مفید در ۱۵ ولایت مختلف کشور شناسایی وتثبیت شده است، مساحت ۲۵۳ کیلومترمربع ذخیره منرالی سروی و نقشه برداری شده است، ۹۱۰ مترمکعب حفریات کوهی انجام یافته،  و ۱۰۹ گزارش اطلاعات جیولوجیکی مورد تحلیل وتفسیر قرار گرفته است.
مومند تأکید کرد که با ایجاد اصلاحات و انکشاف سازمانی که در دو سال اخیر در وزارت به وجود آمده است، مصارف بودجه عادی و انکشافی وزارت، به طور قابله ملاحظه افزایش یافته است واین وزارت در سال مالی ۱۳۹۸ موفق به مصرف ۹۹ درصد از بودجه انکشافی وبودجه عادی خویش شده است.
پروژه بازسازی وحفر چاه های گاز، پروژه های مشترک بخش خصوصی ودولت، پروژه انتقال پایپ لاین گاز شبرغان مزار شریف، پروژه حوزه نفتی افغان تاجک و پروژه تاپی؛ از شمار پروژه های انکشافی وزارت معادن وپترولیم به حساب می آید که کار برخی از این پروژه ها نهایی شده است واز شماری  در جریان قرار دارد.
وزارت معادن و پترولیم متعهد به مبارزه با فساد اداری و آوردن اصلاحات در این وزارت است و پلان عمل مبارزه با فساد اداری سال ۱۳۹۸ این وزارت که در برگیرنده ۹ شاخص و ۳۷ فعالیت است، در روشنایی ستراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری افغانستان و سایر اولویت ها، با مشاوره و رایزنی با جامعه مدنی، تمویل کنند گان، سکتور خصوصی و سایر نهادهای ذیدخل تهیه و تطبیق شده است.
مومند گفت: جهت آگاهی عامه ومطابق ماده پانزدهم قانون دسترسی به اطلاعات، تمامی فعالیت ها، پلان ها، گزارش ها، دستاورد ها و کارکرد های وزارت معادن و پترولیم به شکل همه روزه در ویب سایت این وزارت نشر می شود. بهزاد

Last modified on ??????? ، 1 ??? 1398 ، 10:03

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.