بهانه تراشی های پاکستان٬ اتکا بیشتر افغانستان به مسیر ترانزیتی ایران

Written by  Waleed
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۳ اسد/ باختر
بانک انکشاف آسیای می گوید: در سال‌های اخیر ۷۰ درصد تجارت ترانزیت افغانستان از طریق ایران انجام شده است.
منابع حبری بین المللی گزارش داده اند: بانک انکشاف آسیای روزگذشته گزارش سالانه  خود را زیرعنوان «ارزیابی عملکرد سالانه کشورهای پیرامون برنامه همکاری اقتصادی منطقه آسیای مرکزی» ارائه کرده است و گفته است٬ در سال‌های اخیر ۷۰ درصد تجارت ترانزیت افغانستان از طریق ایران انجام شده است.
کوتاه بودن راه٬ موجودیت تسهیلات، امنیت و صرفیه جویی٬ به عنوان عواملی یادشده است که شرکت های تجاری افغان را وا داشته است تا مسیر ایران برای انتقال کالاها انتخاب کنند.
این گزارش در حالی نشر شده است که تجار افغانی از مشکلات زیاد در امر حمل و انتقالات از مسیر پاکستان شکایت دارند و دولت این کشور را به بهانه تراشی ها و ایجاد مشکلات در امر ترانزیت به افغانستان متهم می کنند.
بانک انکشاف آسیای هم  در این گزارش به ایجادموانع از سوی پاکستان در مسیر تجارت ترانزیت با افغانستان اشاره کرده است که می تواند یک چالش جدی اقتصادی برای پاکستان هم باشد.
بانک انکشاف آسیای واضح کرده است با آن که پاکستان اقداماتی را در جهت بهبود فضای تجارت ترانزیت، کاهش موانع ساختاری برای حمل و نقل که هزینه تجارت را افزایش داده است انجام داده است٬ مگرتجار افغانی هنوز هم در مسیر ترانزیت با پاکستان با چالش جدی مواجه اند.
در گزارش همچنان گفته شده است٬ روند زمان گیر کار در برابر تجار افغانی در بنادر و گمرگ های پاکستان و انتظار طولانی٬ تجار افغانی را خسته کرده است.
در گزارش همچنان گفته شده است علاوه بر تعداد اندک شرکت‌های حمل و نقل در پاکستان برای همکاری با لاری‌های افغان، افزایش هزینه حمل و نقل جاده‌ و پرداخت بیش از ۳۰ هزار دلار به سازمان درآمدهای ملی پاکستان٬ جهت دریافت مجوز عملیاتی از دیگر چالش‌هایی است که از علاقمندی تجار افغان در استفاده از مسیر پاکستان کاسته است.
این گزارش در حالی منتشر می شود که پاکستان از سوی دولت و تجار افغان متهم به این است که این کشور حق ترانزیت افغانستان را مدنظر نداشته و در برابر آن ایجاد مشکلات می کند٬ و از قرار دادهای بین المللی و کنوانسیون های جهانی که حق کشورهای محاط به خشکه را در استفاده ترانزیتی از مسیرهای گوناگون تعریف کرده است٬ عدول می کند.
تخطی های مکرر پاکستان از حق ترانزیت افغانستان رابطه میان کابل و اسلام آباد را سخت متاثر کرده است.
باورها براین است که پاکستان از مساله ترانزیت با افغانستان به عنوان حربه فشار استفاده می کند.
این راه کار پاکستان دولت افغانستان را وا داشته است که به فکر دریافت مسیرهای بدیل باشد که استفاده از مسیر ایران و آماده کردن بندر چاه بهار ایران به عنوان نقطه وصل افغانستان با هند و کشورهای دیگر٬ نمونه های اند که نشان می دهند٬ افغانستان تلاش دارد که خود را از فشارهای اقتصادی پاکستان رهایی بخشد.
از طرف دیگر ایجاد مشکلات از سوی پاکستان برای تجار افغان٬ حجم واردات افغانستان از این کشور را کاهش داده است٬ برخلاف واردات و تجارت افغانستان با ایران و هند دو برابر افزایش پیدا کرده است.
نتیجه بازی های سیاسی پاکستان این بوده است که تجار و سرمایه گذاران آن کشور یک بازار نزدیک و پر درآمد را از دست دهند. صائم

back to top