14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هیئت دولتی بامردم سپین بولدک دیدن کرد

هیئت دولتی بامردم سپین بولدک دیدن کرد

کابل/ ۱۳ اسد/ باختر هیئت بلند پایۀ دولتی...

سازمان صحی جهان از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد

سازمان صحی جهان از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد

کابل/ 13 اسد/ باختر سازمان صحی جهان ازاحتمال نبود هیچ چاره...

مشاور امنیت ملی با سفیر هند دیدار کرد

مشاور امنیت ملی با سفیر هند دیدار کرد

کابل / ۱۳ اسد / باختر داکتر حمدالله محب مشاور امنیت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

  کابل/ ۱۳ اسد/ باختر

 هیئت بلند پایۀ دولتی امروز دردیداربا مردم سپین بولدک قندهار به روح شهدای رویداد اخیر درآن ولسوالی اتحاف دعاکردند.

به اساس معلومات دفتر  سخنگوی شورای  امنیت ملی؛ اعضای این هیئت که به ریاست صدیق الله فهیم معاون دفتر شورای امنیت ملی به ولسوالی سپین بولدک سفرکرده اند،ازساحاتی که مورد اصابت مرمی های اسلحۀ سنگین نظامیان پاکستانی قرارگرفته بود،دیدن کردندو با بزرگان محل، تاجران، اعضای شورای مردمی، نظامیان و خانواده‌های قربانیان،صحبت کردند و به روح شهدای این حادثه اتحاف دعا کردند.

 رییس هیئت اظهارداشت که سفرآنان به قندهار به منظور، بررسی همه جانبۀ این قضیه، رسیدگی و کمک به مردم و خانواده‌های آسیب دیده‌ و همچنان رویدست گرفتن اقدامات لازم که در آینده چنین رویداد تکرار نشود،صورت گرفته است.   وی همچنان از مردم محل و اقوامی که در دفاع از خاک و حمایت از نیروی‌های امنیتی و دفاعی کشور ایستادگی کردند، ستایش به عمل آورد، و شجاعت و قهرمانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را در دفاع از خاک و تمامیت ارضی تمجید کرد.  اعضای هیئت به مردم تعهد سپردند که قضیه را به صورت جدی پیگیری می‌ کنند.

 

کابل/ 13 اسد/ باختر سازمان صحی جهان ازاحتمال نبود هیچ چاره برای جلوگیری ازویروس کرونا امروز هشدارداد آژانس باختر به نفل از منابع خبری بین المللی خبرمی دهد که سازمان صحی جهان ازشهروندان و حکومت های کشورها خواسته است که برای پیش گیری از شیوع بیشتراین ویروس، به آزمایش ویروس کرونا،دریافت مصاب شدگان،درنظرگیری فاصله میان افرادوپوشیدن ماسک بیشتربپردازند. رییس سازمان صحی جهان ابرازامید کرد که به شماری از واکسین های موثرکه مانع مصاب شدند مردم شود،دست یابند. وی گفت که درحال حاضربرای جلوگیری ازمصاب شدن مردم به ویروس کرونا هیچ راه وچاره یی وجود نداردواین احتمال هم می رود که هیچ گاهی این چاره وجود نداشته باشد. سازمان صحی جهان این هشدار را درحالی بیان می کند که پنج واکسین ویروس کرونا درمرحلۀ آخری آزمایش کلینیکی قراردارد. انتظارمی رود که تا آخرسال جاری میلادی دانشمندان نتایج این واکسین ها را مشخص کنندودریابند که کدام یک از این واکسین ها موثرومصوون است. شرکت های مشهور دواسازی المان،امریکاوچین به ساخت این واکسین ها پرداخته اند. به اساس آمارپوهنتون جانزهاپکینزامریکا؛ویروس کرونا تا چاشت امروزدر سراسر جهان، جان نزدیک به ۶۸۹ هزار نفر را گرفته است و اضافه از ۱۸ میلیون نفر دیگر به آن مصاب شده اند. ##

کابل / ۱۳ اسد / باختر

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور امروز با وینی کمار سفیر هند مقیم کابل دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف روی گسترش روابط دو‌جانبه بحث و تبادل‌نظر کردند.

سفیر هند مقیم کابل اظهار داشت، که کشورش در امر مبارزه با کوید ۱۹ با دولت افغانستان به همکاری‌هایش ادامه می‌دهد.

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی در کنار قدردانی از کمک و همکاری‌های دوام‌دار کشور هندوستان، بر تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه میان دو کشورتاکید کرد.

##

 

کابل/۱۳ اسد / کابل

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، امروز با  میشل لند یپسن سفیر کشور شاهی دنمارک مقیم کابل دیدار تودیعی کرد.

در آغاز، سرپرست وزارت امور خارجه با قدر دانی از تلاش های  یپسن در راستای تقویت روابط میان افغانستان و دنمارک در زمان ماموریش در کابل، برای موصوف در پیشبرد وظایف و ماموریت های آینده اش آرزوی پیروزی کرد.

دراین دیدار؛ دو طرف راجع به تلاش ها پیرامون موفقیت روند صلح، لویه جرگۀ مشورتی که در آینده نزدیک برگزار خواهد شد و اهمیت آغاز مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان صحبت کردندو  کاهش خشونت و اجماع منطقه یی و بین المللی در حمایت از روند صلح  را مهم و حیاتی خواندند.

در اخیر، یپسن، با ابراز سپاس از همکاری های وزارت امور خارجه با سفارت دنمارک در زمان ماموریت وی  در کابل، به سرپرست وزارت أمور خارجه وعده سپرد که در دوران ماموریت و وظیفه جدیدش در بروکسل نیز از روند صلح افغانستان حمایت همه جانبه خواهد کرد.

#

 

کابل/ ۱۳ اسد / باختر

داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی امروزبا شارژدافیرسفارت امریکا درکابل صحبت کرد.

دراین صبحت تصویری میان دوطرف روی پایان روند مبادلۀ زندانیان حکومت وگروه طالبان،کاهش خشونت ها وآغازروند مذاکرات میان افغانان،بحث وتبادل نظرصورت گرفت

#

 

کابل /۱۳ اسد /باختر

 تروریستان به سلسلۀ جنایات شان، شام دیروز با انجام یک حملۀ تروریستی بر محبس ننگرهار، شماری از هموطنان بی گناه ما را شهید وشماری را زخمی کردند.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان این عمل وحشیانه را جنایت بشری و مغایر ارزش های اسلامی خواندو گفت که راه اندازی حمله های تروریستی در روز عید سعید اضحی که یکی از جشن های مسلمانان و روز خوشی و مهرورزی است، در تضاد با اصول دینی و انسانی قرار دارد.

رئیس جمهوری یکبار دیگر بر آتش بس و یا کاهش خشونت تاکید کرد و گفت: تروریستان با انجام چنین حمله ها نمی توانند، عزم و ارادۀ مردم ما را برای برقراری صلح و ثبات تضعیف کنند.

رئیس جمهور کشوربا ابراز مراتب تسلیت و همدردی با خانواده های شهدای این رویداد تروریستی، به مسوولان مربوط به خاطر رسیدگی به خانواده های شهدا و مداوای مجروحان، هدایات لازم داد.

#

 

کابل/ ۱۳ اسد / باختر

 سخنگوی رییس جمهور می گوید: یکی ازدلایل اصلی یی که حکومت افغانستان تصمیم گرفته است، جرگۀ مشورتی برگزار شود، اجماع مردم افغانستان برای رهایی ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری که امروزدر یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- ادارۀ ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری، صحبت می کرد،درکنارنکوهش حملۀ تروریستی در ننگرهار، تأکید کرد که اهداف اساسی برگزاری جرگۀ مشورتی، تصمیم گیری در مورد چگونگی رهایی ۴۰۰ زندانی باقیماندۀ گروه طالبان، مشورت در مورد آیندۀ افغانستان، ارزش های نوزده سال پسین، نظام جمهوری، جمهوریت وارزش های وابسته به آن و اولویت های انکشافی حکومت افغانستان است که با مردم افغانستان شریک خواهد شد.

صدیقی گفت: همانگونه که رییس جمهوری بارها تأکید کرده است، هیچ تصمیمی برخلاف خواست و نظر مردم افغانستان نخواهد گرفت، از همین رو لازم می داند که تمام خطرها و فرصت های آینده را در روند صلح افغانستان، به مردم توضیح دهد و برای دریافت نظریات، مشورت و دیدگاه های مردم، لویه جرگه برگزار کند.

سخنگوی رییس جمهور افزود: با وجود آن که حکومت افغانستان در توافقنامۀ طالبان با امریکا، هیچگونه تعهدی نداشته است، اما به خاطر آن که مذاکرات صلح به زودی آغاز شود، براساس فهرست ارائه شدۀ طالبان، ۴۶۰۰ تن از زندانیان این گروه از زندان های کشور رها شده اند.

او گفت: در فهرست ارائه شدۀ طالبان به جانب دولت جمهوری اسلامی افغانستان، ۴۰۰ تن از زندانیانی شامل اند که رییس جمهور براساس قانون اساسی و قانون جزا، صلاحیت رهایی آنان را از زندان ها ندارد.

سخنگوی رییس جمهور گفت: حکومت افغانستان همواره روی شفافیت روند صلح تأکید کرده است و یکی از مواردی که روی برگزاری جرگه تأکید می شود، این است که روند صلح باید شفاف باشد ومردم افغانستان در هر مرحله ودر هرروند به گونه یی که لازم است با در نظرداشت اصل شفافیت، از جزئیات این روند آگاهی کامل داشته باشند.

###

 

کابل /۱۳ اسد/باختر
پس از نزدیک به بیست ساعت با کشته شدن آخرین مهاجم در زندان ننگرهارعملیات ضد دهشت افگنی نظامیان در محل پایان یافت.
عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت که نظامیان با از پادرآوردن آخرین مهاجم عملیات را در آن زندان، پایان یافته اعلان کردند.
وی گفت که در این عملیات ۸ مهاجم دهشت افگن نزدیک به بیست ساعت مقاومت کردند و نظامیان به خاطر رعایت جانب احتیاط و جلوگیری از تلفات بیشتر و حفظ جان مردم عملیات را بطی و سنجیده شده پیش بردند و دهشت افگنان یکی پی دیگر کشته شدند و آخرین فرد شان پس از دوی چاشت از پا درآمد.
خوگیانی گفت که دراین رویداد، ۲۹تن جان باختند و۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.
گفته می شود که سه زندانی نیز شامل کشته شدگان اند.
خوگیانی گفت که درداخل زندان یک هزارو۷۹۳ زندانی وجود داشت ویک هزارو۲۵ تن آنان حین فراربازداشت شدند و۴۳۰ زندانی دیگردرجریان جنگ اززندان به جای مصوون انتقال شدند.
خوگیانی گفت: شماری از زندانیان مفقود اند که درزمینه بعد معلومات داده می شود.
به گفتۀ وی درحال حاضرنظامیان به بررسی و جستجوی گوشه و کنار زندان می پردازند تا اطمینان حال شود که هیچ دهشت افگنی پنهان نشده باشد.
وزارت دفاع ملی نیز با نشرخبرنامه یی از پایان عملیات نظامیان درزندان ننگرهار خبرداده است.
طبق یک خبر دیگر، گزارش هایی وجود دارد فردی که دیشب میدان هوایی شهرجلال آباد را آماج حمله های راکتی قرار داد، در یک منزلی در بهسود در محاصرۀ نظامیان قراردارد و هنوز به مقاومت می پردازد.
به گفتۀ پولیس یک سرباز تاکنون در نبرد با این مهاجم زخم برداشته است.
هم‌زمان با حمله بر زندان جلال آباد حوالی شش وچهل وپنج دقیقۀ شام دیروز چندین موشک برمحلات میدان هوایی جالا آباد نیز برخورد کرد.
احمد نعیم دوستی

پلخمری/۱۳اسد/باختر
ریاست زراعت بغلان برنامۀ مجادله علیه آفات شالی را در آن ولایت آغاز کرد.
نوعی ازمور در ساقه شالی و همچنان  هوازدگی از آفاتی‌ست  که درسه سال اخیر در برخی از ولسوالی های آن ولایت شالی زارها را متاثرکرده بود وازاین درک شالی کاران زیان های زیادی متقبل شده بودند.
محمداصغر صوفی زاده، آمر حفاظت نباتات ریاست زراعت بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که درسال های اخیر با شیوع آفات شالی زارعان شالیکار در بغلان متحمل خسارات هنگفت شده اند که حتی شماری از متضرران از زرع شالی خود داری کردند.
وی افزود که ریاست زراعت با تثبیت و شناسایی این آفات نباتی برنامۀ مجادله را راه آغاز کرد و برخی ازشالی زارها از موجودیت آفات نباتی به گونۀ کامل پاکسازی شد و سایر ساحات زیر کشت شالی نیز از این آفات پاک می شود. حبیب سادات

کابل/ 13 اسد/باختر
وزارت صحت عامه امروز اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته، 36 رویداد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.
به گزارش آژانس باختر، وزارت صحت عامه با نشر خبرنامه یی گفته است که در یک شبانه روز گذشته، 20 مورد مثبت در غور، 7 مورد مثبت در کابل، 5 مورد مثبت در بلخ و 4 مورد مثبت در هرات ثبت شده است که با ثبت این رویدادها شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا به 36 هزار و 746 نفر رسید.
به اساس آمار وزارت صحت عامه، در جریان 24 ساعت گذشته 4 بیمار کرونا جان باخته اند که شمار فوتی های ناشی از ویروس کرونا به 1288 نفر رسید و در این مدت 48 مورد مبتلا به ویروس کرونا صحت یاب شده اند که شمار صحت یاب شدگان به 25 هزار و 556 نفر رسیده است.مجیب مرزایی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL