01 میزان 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/  اول میزان/ باختر
منابع وزارت دفاع ملی می گویند در عملیات نیروهای اردوی ملی که شب گذشته در ولسوالی موسی قلعه هلمند انجام شد٬ ۲۲ هراس افگن کشته شدند که شماری از اعضای القاعده شامل آن اند.
مگر منابع محلی می گویند که شب گذشته یک محفل عروسی در موسی قلعه هدف قرار گرفت و به افراد ملکی تلفات وارد شده است.
به گزارش آژانس باختر٬ وزارت دفاع می گوید٬ نیروهای اردوی ملی شب گذشته تجمع گروه های هراس افگن رادر ساحه تخته پل ولسوالی موسی قلعه هلمند هدف قرار دادند.
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که در این عملیات ۲۲ طالب خارجی را کشتند و ۱۴ تن دیگر‌ آنان گرفتار شدند در میان گرفتارشدگان پنج هراس افگن پاکستانی ویک شهروند بنگله دیش هم شامل است و یک ذخیره گاه جنگ افزارگروه طالبان منهدم شده است
فواد امان می گوید: هراس افگنان در حالی هدف قرار گرفتند که برای سازماندهی یک رشته حمله های هراس افگنانه برنامه ریزی می کردند.
در همین حال اداره امنیت ملی با نشر خبرنامه یی گفته است در حمله هوایی و زمینی نیروهای افغان و بین‌المللی در محل تخته پل در نزدیکی مرکز ولسوالی موسی قلعه پنج فرد مهم القاعده کشته شدند و سه زن عضو شبکه القاعده که به زبان انگلیسی و اردو صحبت می‌ کنند بازداشت شدند.
در خبرنامه به هویت و ملیت این پنج عضو القاعده اشاره نشده است.
منابع محلی در موسی‌قلعه مدعی هستند که در این حمله حدود ۴۰ نفر کشته شده‌اند.
مقام‌های محلی در هلمند اعلام کرده‌اند که در عملیات هوایی و زمینی قطعات خاص در این ولایت شماری از اعضای گروه طالبان کشته شدند و به غیرنظامیان نیز تلفات وارد شده است.
عمر حواک، سخنگوی والی هلمند گفته است ٬شب گذشته قطعات خاص نیروهای امنیتی در مربوطات تخت پل ولسوالی موسی قلعه  شماری از اعضای گروه طالبان به شمول تعدادی از قومندانان این گروه کشته شده‌اند.
مگر او تلفات برخاسته در میان باشندگان محل را ناشی از انفجار یک ذخیره گاه مهمات گروه طالبان می داند.
عبدالمجید آخند زاده رییس شورای ولایتی هلمند می گوید که نیروهای امنیتی بر یک مراسم عروسی در موسی قلعه حمله هوایی کرده اند و ۴۰ نفر را کشته اند
ونه نفردیگر را زخمی کرده اند.
آخند زاده تنها کشته شدن شش مخالف مسلح را در این حمله هوایی تایید می کند وتاکید دارد که متباقی کشته شدگان همه افراد ملکی شامل زنان٬کودکان و کهن سالان اند.
او بر پیگیری این قضیه از سوی حکومت تاکید دارد و خواستار مجازات عاملان این حمله است.
وزارت دفاع ملی گفته است که ادعاها درباره آسیب رسیدن به غیرنظامیان در موسی قلعه ‌را بررسی می کند و نتایج بررسی‌ها‌ را با رسانه‌ها و‌ مردم شریک خواهند کرد.
این حمله درست زمانی صورت گرفته است که مساله بروز تلفات ملکی در منازعات جنگی در افغانستان٬به یک بحث داغ مبدل شده است٬ همه روزه افراد ملکی در جریان منازعه های جنگی و رویدادهای دیگر هراس افگنانه کشته و یا زخمی می شوند همه از چنین یک وضعیت اظهار تاسف می کنند مگر هیچ راهکاری برای پایان بخشیدن به آن وجود ندارد.   صائم فریبا

دوشنبه ، 1 میزان 1398 ، 12:15

کتاب "هزاران جنایت" رونمایی شد

کابل/ اول میزان/ باختر
"هزاران جنایت" نام کتابی است که جنایات طالبان را بازگو می کند وجلد اول این کتاب امروز درمرکز رسانه های حکومت رونمایی شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، جلد اول کتاب "هزاران جنایات" چگونگی ترور کادرهای علمی و بزرگان قوم از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ میلادی توسط گروه طالبان با درج اسم، ولد، ولایت، ولسوالی، موقف وظیفه یی، درجه تحصیل، نوعیت ترور و تاریخ شهادت مستند سازی شده است .
کبیر حقمل سخنگوی شورای امنیت ملی هنگام رونمایی این کتاب گفت که دراین کتاب ترور هزاران گل قطع شده این سرزمین توسط طالبان مستند سازی شده است.
به گفته حقمل سلسله نشراین کتاب ادامه دارد و هدف آن بازپرس این ترور های نا بخشودنی و غم شریکی با بازماندگان وقربانیان است.
حقمل افزود این کتاب به نهادهای حقوق بشری که درکشور فعالیت دارند تقدیم می شود تا ارقام جنایات طالبان به گونه مستند ثبت شود.
او افزود مردم می خواهند که جنایات طالبان مورد محاسبه و بازپرس قرارگیرد.
او جمع آوری معلومات را یکی از مشکل ها در نشر کتاب عنوان کرد و گفت درسال های قبل، هزاران شهروند این وطن توسط طالبان ترور و شهید شده اند اما به خاطر بعضی از مشکل ها معلومات آن به گونه  دقیق ثبت نشده است . بهزاد ...ک..م

کابل / اول میزان / باختر
سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز  گفت که چندین مسوول  آن وزارت که به فساد و تزویردر یک پروژه‌ انترنتی به ارزش حدود ۱۵ میلیون افغانی مظنون اند به لوی څاروالی فرستاده شده است .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، شیرشاه نوابی، سخنگوی وزارت یاد شده که در یک کنفرانــس خبری صحبت می کرد گفت که این افـــراد به ظن جـعل و تزویـــر در پروژه‌ نیکسا ۲ که ارزش آن حدود ۱۵ میلیون افغانی است به لوی څارنوالی معرفی شدند.
نوابی اضافه کرد که افراد درسطح رییسان اند و نام های آنان  تا پیش از حکم محکمه همگانی نمی شود.
وی افزود در  داوطلبی این پروژه بدون حضورداشت شرکت های دیگر، یک شرکت برنده اعلام شده  است و در کنار آن در اوراق نرخ‌گیری نیز دست‌کاری شده است.
نوابی علاوه کرد که نیکسا یک سیستم منظم برای وصل تمام شرکت‌های انترنتی است ، با اجرایی‌شدن این طرح انترنت داخلی به شکل مؤثر تحت مدیریت قرار می گیرد و مردم به انترنت ارزان دسترسی پیدا می کنند.
نوابی افزود پروژه دوم جلوگیری از ورود بیست هزار سیم کارت به گونه جعل و تزویر به بازار است که مربوط شرکت مخابراتی سلام می شود، دوسیه  افرادی که در این کار غیرقانونی دست داشتند نیزبه لوی څارنوالی فرستاده شده است.
نوابی در اخیر اضافه کرد که چندین دوسیه دیگر نیزتحت بررسی هیئت تفتیش وزارت مخابرات قرار دارد. نازیلا عزیزی

ایبک/ اول میزان/ باختر
حدود شصت درصد باشندگان سمنگان در روند رایدهی انتخابات ریاست جمهوری اشتراک خواهند کرد.
محمد عالم نوابی مسوول آگاهی عامه دفتر کمیسیون مستقل انتخابات سمنگان به آژانس باختر گفت که به منظور ثبت نام رای دهندگان درمرکز  وولسوالی های سمنگان یکصد وپانزده مرکز رادی دهی تعیین شده بود که از جمله شانزده مرکز آن به دلیل نبود امنیت مسدود شده است  ودرسایر مراکز شصت درصد شهرو ندان سمنگان برای اشتراک درروند رای دهی انتخابات ریاست جمهوری آماده هستند.
نوابی افزود که دوصدوسی محل زنانه ودوصد ونوزده محل برای مردان درنظر گرفته شده است و تمامی مواد حساس و غیر حساس به مرکز وولسوالی ها ی سمنگان آماده انتقال است. لیلما

دوشنبه ، 1 میزان 1398 ، 12:04

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل/ اول میزان/ باختر
بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز اول میزان 1398 از این قرار است.
یک بوری برنج باریک اعلی 25 کیلویی 2150  افغانی
هفت کیلو برنج شوله یی 270 افغانی
هفت کیلو بوره 280 افغانی
هفت کیلو ماش وطنی 620 افغانی
یک پیپ روغن 16 لیتره 1030 افغانی
یک بوری آرد گندم قزاقی 50 کیلویی 1500 افغانی
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 580 افغانی
هفت کیلو نخود خام وطنی 560 افغانی
همچنان یک کیلو گاز مایع 50 افغانی ، یک لیتر تیل پترول به 50 افغانی و یک لیتر تیل دیزل به 49 افغانی به فروش می رسد .نازیلا عزیزی

بازارک/ ۱میزان / باختر
عبدالودود علی مردان به حیث رییس جدید ریاست  اطلاعات وفرهنگ پنجشیر گماشته شد.
او امروز  توسط پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین  مالی واداری وزارت اطلاعات وفرهنگ با حضور محمد امین صدیقی معاون ولایت،  محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا، روسای ادارات ومتنفذان به کارمندان مربوطه معرفی شد. 
به گزارش آژانس باختر درین محفل معین مالی واداری تغییر وتبدلی را یک اصل خواند و برای رییس جدید اطلاعات وفرهنگ پنجشیر  موفقیت آرزو کرد. قبل ازین غلام رسول به حیث رییس اطلاعات وفرهنگ پنجشیر ایفای وظیفه می کرد.
همچنان پوهنیار مصطفوی در حالی که از سوی  محمد امین صدیقی معاون ولایت پنجشیر،  محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا، روسای ادارات ومتنفذان همراهی می شد به منطقه دشتک ولسوالی عنابه رفت و کتابخانه عامه آن ولایت  را افتتاح کرد.
این کتابخانه در ساحه سه جریب زمین در یک منزل به گونه پخته واساسی به هزینه ۲۵میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات  وفرهنگ  اعمار شده است متشکل از دو سالون، شش اتاق اداری، تشناب وسایر ملحقات  ضروری است.ختم/حبیب سادات

شهرلشکرگاه/ ۱ میزان /باختر
چهل غیرنظامی در حمله هوایی نیروهای امریکایی بریک مراسم عروسی در هلمند جان باختند وسیزده  تن دیگر زخمی شدند.
قربانیان وزخمیان ، شرکت کنند گان این مراسم عروسی بودند.
شب گذشته جنگنده های هوایی محله یی را در ولسوالی موسی قلعه هلمند آماج قرارداد که ظاهرا مراسم عروسی درآن درجریان بود.
یک عضوشورای ولایتی هلمند به آژانس باخترگفت که دراین حمله چهل غیرنظامی جان باختند و سیزده تن دیگر زخم برداشتند.
اوگفت بیشتر قربانیان زنان و کودکان اند.
به اساس گزارش ها ، جنگنده های بدون سرنشین امریکایی ابتدا یک مرکز طالبان و اعضای القاعده را در موسی قلعه آماج قرارداد که در آن چندین هراس افگن کشته شدند و سپس سایر هراس افگنان نجات یافته ازترس حمله دوباره به مراسم عروسی پناه بردند اما در آنجا  آماج حمله دومی قرارگرفتند.
یک قومندان ارشد اردوی ملی در جنوب کشور این حمله ها را می پذیرد و می گوید که در آن شماری از هراس افگنان داخلی و خارجی کشته شدند.
او همچنان می پذیرد که دراین حمله به شرکت کننده گان یک مراسم عروسی نیز آسیب رسیده است.ختم/ابوی

شهرهرات /۱ میزان / باختر
ده ها زنبور دار در  هرات شیوه های نوین زنبور داری را فراگرفتند.
این زنبور داران درکارگاهی که ازسوی ریاست زراعت هرات به راه انداخته شده بود ، شرکت کردند.
دراین کارگاه هفتاد وپنج زنبور دار از چهارگوشه هرات برای سه روز ازسوی متخصصان شیوه های زنبور داری نوین را فرا گرفتند.
یک مسوول ریاست زراعت ، مالداری و آبیاری هرات به آژانس باخترگفت که شرکت کنند گان این کارگاه ، ازشیوه های امروزی زنبور داری در جهان آگاه شدند.
فیاض یک زنبور دار در هرات که دراین کارگاه شرکت کرده است ، می گوید که پس ازاین می تواند برابر با معیار های جهانی به پرورش ، تکثیر و عسل برداری از زنبور ها بپردازد.ختم/ابوی

شهرجلال آباد /۱ میزان / باختر
یک فابریکه تولید و بسته بندی لبنیات در ولسوالی کامه ننگرهار گشایش یافت.
این فابریکه دریک روز توانایی تولید ده ها تن ماست ، چکه ، پنیر، مسکه ، قیماق و دوغ را دارا است.
شیر مورد نیاز این فابریکه ازهشتاد مالدار در محل تامین می شود.
این فابریکه ازسوی وزارت زراعت برای کمک به مالداران ساخته شده است.
سمیع الله نصرت رییس زراعت ، مالداری و آبیاری ننگرهار به آژانس باخترگفت که حکومت دوملیون و چهارصد هزار افغانی را صرف ساخت این فابریکه کرده است.
اوگفت با ساخت این فابریکه ازیک سو اقتصاد مالدران تقویت می شود ، ازسویی هم ولایت ننگرهار و رفته رفته کشور ازنظر تولید لبنیات به خود بسنده گی می رسد.
مالداران در ولسوالی کامه ازاینکه پس ازاین شیر تولیدی شان به بهای خوب خریداری می شود ،خورسند اند.
ازسویی هم شهروندان ننگرهار می گویند لبنیات تولیدی افغانستان ازکیفیت خاصی برخوردار است و نزد مردم جایگاه ویژه یی دارد.ختم/ابوی

شهرجلال آباد /۱ میزان / باختر
برای نگهداری بهتر از پیاز دهقانان در ننگرهار ده ها سرد خانه ساخته می شود.
ساخت این سرد خانه ها چهارده ملیون و پنج صد هزار افغانی به وزارت زراعت ، مالداری و آبیاری هزینه خواهد داشت.
سمیع الله نصرت رییس زراعت ، مالداری و آبیاری ننگرهار به آژانس باخترگفت که این سرد خانه ها در شش ولسوالی ننگرهار ساخته می شود و قرار است در آن نزدیک به هزار متریک تن پیاز ده ها دهقان نگهداری شود.
اوگفت قرار است این سرد خانه ها تا یک سال ساخته شود و در دسترس دهقانان قرارگیرد.
تمیم عارف مومند معاون والی ننگرهار می گوید که با ساخت این سرد خانه ها، دیگر دهقانان مجبور نمی شوند از ترس خراب شدن پیاز های شان آن را به بهای ناچیز در بازار ها بفروشند.
گل عالم یک دهقان در ولسوالی گوشته ننگرهار گفت که سالها به دلیل طی کردن راه طولانی تا بازار ها ، پیاز های تولیدی اش خراب شده است.
او از اقدام دولت برای ساخت سرد خانه ها خورسند است.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL