08 ??? 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

بازداشت سه تن درپیوند به قاچاق جنگ افزار در ننگرهار

کابل/۸حوت/باختر سه تن شب گذشته در پیوند به قاچاق یک محموله...

کشور های منطقه فقط ختم مداخله پاکستان در افغانستان را می خواهند

کابل/ ۸ حوت/ باختر یک دیپلمات امریکایی می گوید توافقنامۀ صلح...

محمد اشرف غنی رییس جمهوری حکم ۹ ماده یی را در مورد نهال شانی صادر کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری حکم ۹ ماده یی را در مورد نهال شانی صادر کرد

کابل/۸حوت/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با رعایت مادۀ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل/۸حوت/باختر

سه تن شب گذشته در پیوند به قاچاق یک محموله بزرگ جنگ افزارسبک وسنگین از سوی پولیس مبارزه با جرایم جنایی و قطعات خاص پولیس از شهرک تورخم ولایت ننگرهار بازداشت شدند.
این افراد، 126 میل تفنگچه، 42 میل کلاشینکوف، یک میل پیکا و نزدیک به 10 هزار فیر مهمات را در یک موتر تیلری جاسازی کرده بودند و می خواستند به شهر جلال آباد انتقال دهند که قبل از رسیدن به هدف، شناسایی و بازداشت شدند. صائم

کابل/ ۸ حوت/ باختر
یک دیپلمات امریکایی می گوید توافقنامۀ صلح میان واشنگتن و طالبان به مشکل لانه های امن تندروان در پاکستان رسیدگی نمی کند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد٬  با آن  درمذاکرات امریکا و طالبان٬ دوری طالبان از سازمان های هرای افگن بین المللی یک بحث محوری بوده است یک دیپلمات امریکایی گفته است٬ توافقنامۀ صلح میان واشنگتن و طالبان به مشکل لانه های امن تندروان در پاکستان رسیدگی نمی کند.
جرت بلنک، سرپرست پیشین نمایندگی ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و پاکستان به یک رسانه  امریکا یی گفته است که با نزدیک شدن مذاکرات بین الافغانی، نمی توان به نقش کشورهای همجوار افغانستان نادیده گرفته شود٬بدون شک در روند مذاکرات صلح، پاکستان، ایران، روسیه و چین همه نقش دارند.
به گفتۀ این دپپلمات سابق امریکایی، در صورتیکه نتایج روند مذاکرات صلح افغانستان برای این کشورها قانع کننده نباشد، هریکی از آنها می توانند نقش "مختل کننده" داشته باشند.
نقطه بارز در گفته های این دیپلمات امریکایی این است که در بحث صلح در افغانستان٬ به مشکل لانه های امن تندروان در پاکستان رسیدگی نمی شود.
آگاهان سیاسی افغان می گویند٬ در بحث صلح افغانستان٬ دست کشیدن پاکستان از مداخله در این کشور یک بحث اساسی است٬ نه تنها مردم و دولت افغانستان بل کشور های غربی٬امریکا و روسیه نیزبا این گپ همنوا  اند.
پاکستان در پوشش احزاب و جریان های افراطی مداخلات زیادی در افغانستان کرده است بار ها گفته شده است که این کشور پناهگاه هراس افگنان است.
این آگاهان می گویند که مداخله پاکستان و تعریف این کشور از منافع استراتیژیک در افغانستان٬ برای شماری از کشور های منطفه و فرا منطقه حساسیت برانگیزبوده است.
این حساسیت در سال های اخیر دهه هفتادمیلادی خود را نمایان کرد.
آگاهان سیاسی افغان می گویند که تحولات چهل سال اخیر در افغانستان٬ به خصوص بعد از آن که پاکستان افغانستان را دایره منافع راهبردی خود تعریف کرد شماری از کشور ها هم از منافع شان در افغانستان تعریف های ارائه کردند و خواستار رعایت منافع مشروع شان در این کشور شدند.
حالا که حرف از توافق صلح میان امریکا و طالبان است٬این کشور ها از نقش پاکستان در آینده افغانستان نگران اند و دقیقا عدم مداخله پاکستان در امور داخلی این کشور خاتمه بخشیدن پاکستان به بازی های سیاسی در افغانستان اند. هند ٬ ایران و کشور های آسیای میانه همین چیز را می خواهند.
چنانچه رییس مطالعات انکشاف بین‌المللی پوهنتون جان هاپکینز آمریکا به سیاستگذاران پاکستانی توصیه کرده است که برای حل بحران افغانستان از نقش ایران وکشور های دیگر که در اطراف افغانستان اند غافل نباشد.
سید ولی‌ رضا نصرامریکایی ایرانی تبار٬رییس مطالعات انکشاف بین‌المللی پوهنتون جان هاپکینز آمریکا که رسانه های پاکستانی از وی از کارشناسان زبده و ارشد سیاست خارجی در آمریکا یاد کردند، در سفری که  به اسلام آباد داشت این گفته ها را بیان کرده است .
او برای اعضای کمیته دایمی امور خارجه مجلس سنای پاکستان، به صراحت گفته است  در بحث مساله افغانستان، از نقش ایران ٬هند و کشور های آسیای میانه نمی توان چشم پوشی کرد جز هماهنگی با این کشور ها٬ راه دیگر برای حل طولانی ترین معضل منطقه که بحران افغانستان است  وجود ندارد و پاکستان نباید ازاین امر غافل باشد.
اوبا اشاره به سفر اخیر ترامپ به هند گفته است که ترامپ با این کار نشان داد که هند بازیگر اصلی در مسایل منطقه است و ما از نقش هند در حل مسایل منطقه یی انکار نمی کنیم.
از این گفته ها بر می آید که دیپلماتان امریکایی می کوشند برای پاکستان تفهیم کنند که افغانستان امروز با افغانستان دهه هفتاد میلادی که آشوب و بحران٬ توان فیصله و عمل را از افغانان گرفته بود٬ فرق فاحش دارد. تحلیل سیاسی

کابل/۸حوت/باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با رعایت مادۀ پانزدهم قانون اساسی، به منظور توسعۀ ساحات سبز، ترویج روش های جدید نهال‌شانی و جنگل کاری، با درنظرداشت اهمیت درختان و جنگلات در بهبود محیط زیست و کاهش آلودگی هوا، حکم ۹ ماده یی را در خصوص نهال شانی صادر کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ بر مبنای مادۀ اول این حکم، روز ۲۰ ماه حوت به عنوان روز ملی نهال شانی برگزار می شود.
بر اساس ماده دوم، بند اول این حکم، مسوولان وزارت ها و ادارات دولتی در مرکز و ولایات موظف اند تا در هماهنگی با ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست و شاروالی مربوط، کارزار نهال شانی را در ۲۰ حوت با غرس نهال، همه ساله رسماْ آغاز کنند.
بر مبنای بند دوم همین ماده، مسوولان وزارت ها و ادارات دولتی موظف اند تا در هماهنگی با ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست، برنامۀ نهال شانی را در ماه های حوت و حمل با توجه به شرایط اقلیمی ولایات، تنظیم کنند.
بر اساس ماده سوم، بند اول حکم رییس جمهور، وزارت ها و ادارات دولتی، مؤسسات تعلیمی و تحصیلی دولتی اعم از ملکی و نظامی در مرکز و ولایات مکلف اند تا لیست تعداد کارمندان، متعلمان دورۀ ثانوی و محصلان مربوط را به وزارت زراعت و مالداری به منظور توزیع نهال ها رسماً ارسال کنند.
بر اساس مادۀ سوم، بند دوم حکم مذکور، وزارت زراعت و مالداری موظف است که برای کارکنان دولت، متعلمان دورۀ ثانوی و محصلان مؤسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی در فصل نهال شانی، نهال مورد نیاز را فراهم کند و همچنان در بند سوم این ماده، وزارت زراعت و مالداری مکلف شده است تا طرزالعملی را به منظور تسریع روند توزیع نهال در مرکز و ولایات ترتیب کند.
به همین ترتیب بر اساس مادۀ چهارم، بند اول حکم رییس جمهوری، به منظور انسجام و هماهنگی برنامۀ ملی نهال شانی، معرفی روش های جدید نهال شانی و جنگل کاری، تدوین طرح ها، تطبیق برنامه ها و آگاهی عامه، کمیتۀ هماهنگی به ریاست رییس عمومی ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست که در ترکیب آن معینان وزارت های زراعت و مالداری، شهرسازی و اراضی، بازسازی و انکشاف دهات، ادارۀ ارگان های محلی و شاروال مربوط ایجاد شود.
بر اساس بند دوم مادۀ متذکره، کمیتۀ هماهنگی می تواند حسب ضرورت، نمایندگان با‌صلاحیت سایر وزارت ها و ادارات دولتی، بخش خصوصی و جامعه مدنی را در جلسات مربوط دعوت کند.
بر اساس مادۀ پنجم، بند اول این حکم، وزارت زراعت و مالداری و شاروالی های مربوط در همکاری با کمیتۀ هماهنگی مؤظف به تعیین ساحات، شناسایی خاک و تثبیت نوع نهال ها می باشد و برمبنای بند دوم همین ماده، کمیتۀ هماهنگی مکلف است که روش های جدید نهال شانی، جنگل کاری و استفاده از تکنالوژی در روند نهال شانی را شناسایی، معرفی و در کشور ترویج کند.
بر اساس مادۀ ششم، بند اول حکم مذکور، هریک از کارکنان دولت اعم از ملکی و نظامی، متعلمان دورۀ ثانوی و محصلان مؤسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی مکلف اند تا یک اصله نهال را در فصل نهال شانی در ساحۀ که توسط کمیتۀ هماهنگی مشخص می شود، غرس کند.
بر اساس بندهای دوم و سوم همین ماده، کمیتۀ هماهنگی ملکف است تا مالکان شرکت ها، تاسیسات صنعتی و تجارتی را جهت تمویل برنامه نهال شانی و غرس نهال ترغیب کند و همچنان ملکف است، جامعه مدنی را در برنامه ملی نهال شانی سهیم کند و برای معرفی روش های جدید نهال شانی و جنگل کاری و حفاظت از آن ها، تشویق کند.
بر مبنای مادۀ هفتم، بند اول حکم رییس جمهوری در زمینۀ نهال شانی، وزارت ها و ادارات دولتی در مرکز و ولایات موظف به حفظ، مراقبت و آبیاری نهال ها در ملکیت های مربوط می باشند و همچنان مطابق بند سوم همین ماده، شاروالی های مربوط موظف به حفظ، مراقبت و آبیاری نهال ها در محلات عامۀ شهری می باشد.
بر اساس مادۀ هشتم این حکم، کمیتۀ هماهنگی موظف است از تطبیق این حکم نظارت کند و گزارش آن را الی ختم ربع دوم سال مالی از طریق ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری افغانستان، ارائه کند.# ماری

کابل/ ۸ حوت/ باختر
محرومیت یک ساله محمد شهزاد ستاره تیم ملی کرکت افغانستان برداشته شد.
او می تواند پس ازاین در رقابت های بین المللی، تیم ملی کرکت کشور را همراهی کند.
محمد شهزاد به دنبال آنچه سرکشی از اصول اداری بورد کرکت افغانستان خوانده می شد برای یک سال از حضور در رقابت های بین المللی محروم شد.
بورد کرکت افغانستان امروز با پخش خبرنامه یی گفت که پس از گذشت هفت ماه، محرومیت محمد شهزاد برداشته شد و او می تواند پس ازاین افغانستان را در رقابت های جهانی همراهی کند.
محمد شهزاد بدون اجازه مسوولان بورد کرکت به خارج از افغانستان سفر کرد و در اکادمی کرکت یکی از کشورها به تمرینات پرداخت؛ اقدامی که موجب خشم سران بورد کرکت کشور شد.
به اساس گزارش ها این ورزشکار معروف بنابر درخواست مدیران فنی بورد کرکت افغانستان و تایید رییس این بورد، دوباره مجال حضور در میان اعضای تیم ملی کرکت کشور را یافته است.
افغانستان در ماه های اخیر در رقابت های بین المللی کرکت نتایج قابل قبولی کسب نکرد.
کارشناسان عدم حضور محمد شهزاد به تیم ملی را یکی از دلایل این ناکامی ها می خوانند. ابوی

سرپل/ ۸ حوت/ باختر
طالبان در سرپل سرانجام پنج فرد ملکی را رها کردند.
این افراد ده روز پیش درساحه یی موسوم به خواجه سرخ ولسوالی سانچارک  ربوده شدند.
رها شدگان دو قصاب، دو معلم و یک مزدورکار خوانده شده اند.
انگیزه ربودن این افراد هنوز روشن نشده است.
یک مسوول محلی در سرپل به آژانس باختر گفت که طالبان ناوقت دیروز این پنج فرد ملکی را رها کردند.
اوتایید می کند که رها شدگان دیشب به خانه های شان بازگشتند.
طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند. ابوی

زرنج/ ۸ حوت/ باختر
کارگاه آموزش مربی گری دررشته فوتبال امروز در نیمروز آغاز شد.
دراین کارگاه بیست و چهار داور فوتبال برای پنج روز اساسات مربی گری درجه اول را از مربی های بین المللی افغانستان فرا می گیرند.
فدراسیون فوتبال افغانستان با پخش خبرنامه یی می گوید که این کارگاه به هدف شناسایی مربی های برتر درسرتاسر کشور راه اندازی می شود.
تاکنون ده ها مربی برتر درجریان این کارگاه ها درولایت های مختلف شناسایی شده اند.
محمد حامد پیوند و آقاحلیم شیرزاد دو داور بین المللی فوتبال افغانستان امور تدریس این کارگاه را به دوش دارند. شکریه

کابل/ ۸ حوت/ باختر
قرار است ورزشکاران رشته فوتبال برای ارج گذاری به نیروهای امنیتی و دفاعی، به نظامیان زخمی خون اهدا کنند.
این برنامه را به بهانه هفته ملی نیروهای امنیتی و دفاعی فدراسیون فوتبال افغانستان راه اندازی می کند.
فدراسیون فوتبال افغانستان از تمامی فوتبالران کشور خواست که برای اهدای خون به نظامیان زخمی در دفتر مرکزی کابل و نمایندگی های این فدراسیون در ولایت ها مراجعه کنند.
روند خون دهی فوتبالران به نظامیان زخمی از ده بجه بامداد امروز آغاز شد.
درنخستین ساعات آغازاین برنامه صدها ورزشکار در مرکز و ولایت ها صف بسته بودند. ابوی

کابل/ ۸ حوت/ باختر
برای ارج گذاری به نظامیان، قرار است رقابت های فوتبال در کابل برپا شود.
دراین رقابت ها تیم های فوتبال کابل، لوگر، میدان وردگ و غزنی شرکت کنند.
فدراسیون فوتبال افغانستان با پخش خبرنامه یی می گوید که این رقابت ها به بهانه روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی و ارج گذاشتن به نظامیان راه اندازی می شود.
ورزشگاه کابل سر از روزجمعه میزبان این رقابت ها خواهد بود.
دهه نخست ماه حوت را دولت افغانستان به عنوان هفته ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نام گذاری کرده است. ابوی

میدان شهر/۸ حوت/ باختر
از روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی در میدان وردگ تجلیل شد.
دراین مراسم مسوولان محلی و صدها بزرگ قومی و عالم دینی، محصلان و شاگردان و فعالان مدنی شرکت داشتند.
به گزارش آژانس باختر، دراین نشست سخنرانان نیروهای امنیتی و دفاعی را پاسبانان افغانستان خواندند و از جانبازی آنان در راه تامین امنیت و حراست از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی به نکویی یاد کردند.
دراخیر این مراسم شرکت کنندگان به نظامیان گل اهدا کردند. ابوی

قندهار/۸ حوت/ باختر
کار ترمیم شاهراه قندهار– ولسوالی شاه ولی کوت امروز آغاز شد.
بخش هایی از این جاده در سیلاب های اخیر تخریب شده است.
با تخریب بخش هایی از شاهراه شهر قندهار- ولسوالی شاه ولی کوت، مسافران، بیمارداران و کاروان های تجاری با مشکل دراین مسیر رفت و آٰمد می کنند.
حیات الله حیات والی قندهار به آژانس باختر گفت که کار ترمیم شاهراه شهر قندهار– ولسوالی شاه ولی کوت قرار است٬ تا دو ماه آینده تکمیل شود.
ریاست فواید عامه قندهار مامور ترمیم این شاهراه است.
شاهراه شهر قندهار- ولسوالی شاه ولی کوت روزانه گواه رفت و آمد هزاران مسافر و ده ها کاروان تجاری است. ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL