27 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

کابل باختر 26 جوزا سرپرست وزارت معارف درجلسه امروز مشرانوجرگه،...

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

کابل باختر 26 جوزا جمعیت هلال احمر افغانی با همکاری جمعیت...

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

کابل باختر26 جوزا اولین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل باختر27 جوزا
به گرامیداشت ازروز مادر، امروز محفلی درتالار تیاترملی ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزارشد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این محفل به حضورداشت مسوولان و روسای وزارت اطلاعات وفرهنگ ، شماری ازروسا ونمایندگان نهادهای دولتی و تعدادی از مادران برگزارشد.
دراین محفل پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ روز مادر را برای تمام مادران مبارک گفت و دررابطه به جایگاه و مقام والای مادر صحبت کرد .
پوهاند باوری افزود که تمام اوصاف نیک شایسته مادران است ، عاطفه ، مهربانی ،  قربانی ، شهامت ، دلیری ، مقاومت و دگر و دگر اوصافی می باشد که مادران سزاوار آنها می باشند .
باوری تاکید کرد که گرامیداشت از روز مادر باید جزی از فرهنگ، شود و برای همیشه ماندگار بماند تا هیچگاهی فراموش نشود.
همینگونه درمحفل پیام تصویری بانوی اول کشور پخش شد که درآن بانوی اول کشور روز مادر را برای تمام مادران که درهرگوشه و کنار کشور هستند ، مبارک گفت.
همچنان بانوی اول کشورازفداکاری ها و قربانی های مادران به ویژه درشرایط دشوار کنونی و جنگ های تحمیلی درکشور یاد کرد و افزود که زنان درعرصه های مختلف و به خصوص درروند تامین صلح می توانند نقش موثر و ارزشمند داشته باشند.
سپس شکیلا نظری نماینده وزارت امورزنان پیام آن وزارت را خواند که درپیام، روز مادر به تمام مادران تبریک گفته شده است  و همچنان از صبرو شکیبایی مادران که با تحمل زحمات بی شمار، درکنارآن که به پرورش فرزندان شان می پردازند، درامورمختلف جامعه نیز سهم فعال می گیرند، به قدردانی یاد شده است.
درپیام تاکید شده است که سایر برنامه هایی که به نفع زنان باشد و زنان را توانمند بسازد وزارت امورزنان از آن حمایت می کند و درتحقق چنین برنامه ها می کوشد.
به همین ترتیب درجریان این محفل شماری از اشترا ک کنند گان اشعاری را که به بزرگداشت از روز مادر سروده بودند و یا انتخاب کرده بودند ، خواندند.
همینگونه نمایش تیاتر توسط ممثلان تیاترملی ، پارچه های آهنگ توسط هنرمندان ریاست موسیقی و نمایش لباس محلی توسط گروه عبید ځاځی اجرا شد.
دراخیراین محفل اشتراک کنند گان از نمایشگاه نقاشی هنرمندان ریاست هنرستان و آمریت نگارستان ملی که به مناسبت روز مادر برگزارشده بود ،نیز دیدن کردند. احمد ضیا احمدی

کابل باختر/ ۲۶/ جوزا
شیوه خانه پری فورم بایومتریک امروز توسط مسوولان به کارمندان وزارت اطلاعات وفرهنگ توضیح و تشریح شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ، درمحفلی که به این ارتباط برگزارشد ،احمدضیا انوری رییس منابع بشری وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که بنابه هدایت دولت جمهوری اسلامی افغانستان تمام کارمندان دولتی به خاطر شفافیت وجداکردن کارمندان اصلی از کارمندان خیالی، باید شامل روند حکومت داری برقی شوند.
به همین ترتیب حشمت الله ستانکزی طرزخانه پری فورم به کارمندان را توضیح کرد .ختم/ علم ...

کابل باختر26جوزا
وزارت اطلاعات وفرهنگ به گرامیداشت روز مادرنمایشگاه صنایع دستی زنان را امروزدرکابل افتتاح کرد.
به گزارش آژانس باختر،پوهنیارسعیده مژگان مصطفوی معین مالی،اداری وگرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ در مراسم افتتاح نمایشگاه که در پارک تیمورشاهی راه اندازی شد، در رابطه به نقش استقلال اقتصادی مادران در خانواده واجتماع وصحبت کرد و گفت که زنان در کنار تربیه فرزند سالم با کار ودرآمد مستقل می توانند در گردش درآوردن چرخه اقتصاد خانواده نقش مهم داشته ودر اجتماع از حیثیت واعتبار بیشتر برخوردار شود از همین رو معینیت مالی وگرځندوی با راه اندازی برنامه های مختلف می کوشد فرصت های مناسب برای بازاریابی محصولات مادران صنعت پیشه در داخل وخارج فراهم  کند .
وی هدف راه اندازی نمایشگاه را خود کفایی ورشد اقتصاد زنان صنعت پیشه خواند.
پوهنیارمصطفوی همچنان از راه اندازی سه نمایشگاه بین المللی در ازبکستان ،تاجکستان وایران در آینده نزدیک خبر داد.
مرتضی عزیزی مسوول راه اندازی این نمایشگاه به خبرنگار آژانس باخترگفت که  معینیت مالی ،اداری وگرځندوی به منظور رشد اقتصاد دوهزار زن متشبث که در این اداره  ثبت اند همه ساله پنج تا شش بارهمچو نمایشگاه ها راه اندازی می کند.
بلقیس وزرمینه مرادی ازجمله مادرانی  که از شرکت صنایع دستی زنان ترکمن صنایع دستی شان را در این نمایشگاه به نمایش وفروش گذاشته اند گفتند که راه اندازی چنین نمایشگاه ها را در بازاریابی وایجاد روابط کاری میان زنان تجارت پیشه خیلی ارزشمند است.
در این نمایشگاه صنایع دستی مادران در 75غرفه برای سه روز به نمایش وفروش گذاشته شده است.فرزانه

شهرهرات ۲۵ جوزا باختر
هیات اتحادیه اروپا در بازدید از قلعه تاریخی اختیارالدین، علاقه مندی این اتحادیه به خاطر کمک به عمران و بازسازی بناهای تاریخی ولایت هرات را اعلام کرد.
هیات اتحادیه اروپا در افغانستان وهمچنان شماری از مسوولان موسسات بین المللی عصر دیروز با والی هرات از بخش های مختلف قلعه اختیارالدین منحیث میراث ماندگار بشری بازدید کرد.
والی هرات ازموسسات بین المللی دعوت کرد تا در زمینه بازسازی و مرمت برخی بناهای هرات سهیم شوند.
در ولایت هرات نزدیک به هشتصد بنای تاریخی ثبت شده است که ازین میان شمار محدودی درسالیان اخیر بازسازی شده اند.
اخیرا مشاور امنیت ملی رییس جمهور کشور در سفرش به ولایت هرات، بسته کمکی به ارزش ده میلیون افغانی غرض بازسازی مجموعه مصلی را اعلام کرد.
این درحالیست که توجه به امور فرهنگی به ویژه درقسمت بازسازی بناهای تاریخی یکی از اولویت های اساسی کار عبدالقیوم  رحیمی والی هرات اعلام شده است.
اخیرا رهبری ولایت هرات در یک فراخوان عمومی،  از فرهنگیان و ادیبان، هنرمندان و نویسند گان خواست تا آثار نوشته شده شان که تا اکنون به هردلیلی به زیور چاپ آراسته نگردیده است را غرض چاپ به مقام ولایت بسپارند. ختم/حبیب سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL