28 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

کابل باختر ۲۷ اسد جلسۀ سرقوماندانی اعلی قوای مسلح، به ریاست...

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

میدان شهر۲۷ اسد باختر یک قومندان گروه طالبان درحمله نظامیان در...

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

شهرفراه ۲۷ اسد باختر کارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه آغازشد. مسوولان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل ۲۷ اسد باختر
به پیشواز صدمین سالگرد استقلال امروز مسجد جواز مقبره امیر عبدالرحمان خان درمرکز کابل بعد از مرمت وبازسازی توسط پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ افتتاح شد.
به گزارش آژانس باختر، این مسجد به مصرف بیشتر از چهارصد هزار افغانی ازبودجه انکشافی وزارت اطلاعات وفرهنگ بازسازی شده است.
درمراسم افتتاح پوهاند باوری درصحبت مختصرگفت که حراست و مرمت آثارباستانی بنا های تاریخی از وظایف اساسی وزارت اطلاعات و فرهنگ است.
اوهمچنان گفت که شماری از آثاروبناهای تاریخی درسراسر کشوربه استقبال از صدمین سالگرد استقلال کشور زیر مرمت و بازسازی قراردارد.
به گفته پوهاند باوری عبدالرحمان خان به اساس وصیت خودش دربوستان سرای کابل به خاک سپرده شدو امیرحبیب الله خان پسر امیر عبدالرحمان خان این مسجد را درکنار مقبره پدرش آباد کرده است.ختم/علم

26 اسد/ کابل باختر
تاریخ افغانستان مشحون ازروایت ها و فراز و فرودهای تلخ و شیرین روزگار است اما، بیشتر صاحب‌نظران درخشان‌ترین و اثر گذارترین دوره رویدادهای مهم سیاسی و فرهنگی در افغانستان را به زمان شاه امان الله خان غازی نسبت می‌دهند.
به روایت تاریخ افغانستان، در سال 1924 در عهد شاه امان الله غازی بود که افغانستان صاحب نظام نامه یا قانون اساسی شد و نظام نامه مطبوعات نیز به وجود آمد و افغانستان، آزادی بیان متکی به قانون را تجربه کرد و بر بنیاد این نظام نامه، روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و ماه‌نامه‌ها در مرکز و ولایت‌های کشور چاپ شد.
خلاصه در زمان سلطنت امان الله خان تحولات عمیق و بنیادی در شئون مختلف زندگی مردم رونما شد که بخش رسانه‌ها و آزادی بیان نیز شامل این تحولات بود.
شماری به این باوراند که دوران شاه امان الله خان  غازی، دوران روشنگری و تحول بود و بعضی ها  چندان به این دیدگاه‌ها همسویی ندارند.
پوهندوی وحید غروال استاد دانشکده ژورنالیزم دانشگاه کابل، آزادی مطبوعات در دوره امانی را این‌گونه توصف می‌کند:
" آزادی مطبوعات در دوره امانی را می‌توان درخشان‌ترین عصر آزادی بیان خواند که در کنار تنفیذ نظام نامه‌ها، اولین نظام نامه 18 ماده‌یی مطبوعات در جدی سال 1303 خورشیدی تصویب و نافذ شد و با تنفیذ این نظام نامه بیش از 20 جریده دولتی و خصوصی که شامل رادیو، روزنامه، هفته نامه و مجله ها می‌شد ایجاد شد  و به فعالیت آغاز کرد و به خاطر سامان دهی امور این رسانه ها، ریاست مستقل مطبوعات به میان آمد و ولایت ها نیز دارای روزنامه های ولایتی شد".
وی روزنامه "امان افغان" را مهمترین جریده دولتی آنزمان عنوان کرد که زیر نظر عبدالهادی داوی سردبیر سابق  روزنامه سراج الاخبار افغانیه و از مشروطه خواهان آن عصر، نخستین شماره آن در 28 حمل 1298خورشیدی  به چاپ رسید و رادیوی افغانستان نیز در آن زمان کارش را آغاز کرد از جایگاه خوبی برخوردار شد.
دوکتور شریف ځدران سرمحقق بخش تاریخ اکادمی‌علوم افغانستان نیز در این خصوص حکایت‌هایی دارد و آزادی بیان امروزی را حاصل تلاش آن‌زمان می داند و تاکید می‌کند که با تصویب نظام نامه مطبوعات، آزادی بیان وارد فصل تازه‌یی شد و از آن به بعد تا حکومت طالبان، اذهان و افکار قید و بندی را نمی‌شناخت.
او هدف تصویب نظام نامه یا قانون مطبوعات و فعالیت رسانه ها در آن‌زمان را حفظ استقلال، رشد، انکشاف و دفاع از آزادی و استقلال کشور عنوان کرد و تاکید کرد که با وجود چالش‌های فنی، کار در راستای توسعه رسانه‌ها و مشروعیت آزادی بیان بیش از هر زمان دیگر به سرعت جریان داشت.
در ادامه، وی از روزنامه سراج الاخبار نام برد که در دور زعامت امیر حبیب الله خان توسط محمود طرزی مدیریت می‌شد که آزادی چندانی نداشت و در برابر نشر آن کشورهای ایران، هند بریتانیایی و حتی انگلیس واکنش‌ نشان می‌دادند و این روزنامه را همواره تهدیدی در برابر نظام خود می دانستند و اتهام ترویج روحیه ضد نظام کشورها را به آن روزنامه وارد می‌کردند که این امر سبب شده بود فعالیت‌های سراج الاخبار محدود و مقید باشد.
به این ترتیب محبت الله عظیمی استاد بخش تاریخ پوهنتون کابل نیز از پیشرفت‌ها در همه عرصه های اجتماعی به ویژه مطبوعات سخن می‌گوید که پس از تصویب و تنفیذ نظام نامه مطبوعات فعالیت‌های رسانه‌ها به گونه بی‌پیشینه گسترش یافت، این درحالی‌ بود که آزادی مطبوعات واژه‌ ناآشنا برای رسانه های بیشتر کشورهای جهان به شمول کشورهای آسیایی بود و رسانه‌ها همیشه زیر نظارت حکومت‌ها قرار داشتند.
به همین ترتیب سجیه دیک‌ اهل رسانه گفت که دوران امان الله خان را می‌توان دوران حاکمیت قانون در بخش های مختلف حیات اجتماعی سیاسی و فررهنگی تعریف کرد.
به روایت تاریخ، حدود هفتاد نظام نامه در آن‌زمان نافذ شد و شاه برای تطبیق و نظارت از آنها سفرهای متعددی  به ولایت های کشورانجام داد.
اوافزود، نظام نامه‌ها به آگاهی مردم رسانیده می‌شد، هفته یک یا دو بار ماموران موظف برای مردم نظام نامه‌ها را توضیح وتشریح می کردند و درکنار آن نظام نامه در روزنامه دولتی نیز نشرمی‌شد.
به این ترتیب زمانِ شاهِ غازی را می توان عصرتحول و تغییر درعرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تعریف کرد که آزادی بیان و رسانه‌ها نیزشامل آن می‌شد که وجود روزنامه‌ها، هفته نا‌مه‌ها و جراید در مرکز و ولایت‌های کشورمصداق این مدعاست. نثار "ایثار"

کابل باختر27 اسد
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نمایشگاه آثارهنری را در هنرستان ملی افتتاح کرد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: این نمایشگاه به مناسبت صدمین سال استقلال کشور ازسوی ریاست هنرستان ملی راه اندازی شده است و شامل آثارهنری  نقاشی، خطاطی، مینیاتوری، خیاطی، کارتون، هنراطفال ( کاردستی ) دیزاین کمپیوتر و بافندگی است .
درمراسم افتتاح این نمایشگاه حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و نخست مراتب تسلیت و غمشریکی خود را با خانواده های قربانیان حادثه شب گذشته که درمربوطات ناحیه ششم شهرکابل رخ داده است، ابرازکرد.
بعد سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که با متقبل شدن مشکلات و دشواری های موجود، باز هم ما نا امید نمی شویم و به مردم و وطن خود امید داریم و می کوشیم که با امکانات ناچیز به سوی پیشرفت، انکشاف وآبادی کشور به پیش برویم.
حسینه صافی نقش هنر و هنرمندان را درجامعه ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد که هنرمندان و جوانان اهل فکر، هنر و قلم هستند و با همین ابزارشان مبارزه می کنند و با تعهدی که دربرابر مردم و و طن دارند ، احساس شان را نقش آفرینی می کنند و به تصویر می کشند.
محمد هاشم شارق رییس هنرستان ملی نیز درصحبتی دررابطه به این برنامه معلومات داد و گفت: درکنار این که آثار نقاشی، خطاطی، مینیاتوری، خیاطی، کارتون، هنراطفال ( کاردستی ) دیزاین کمپیوتر و بافندگی، شاگردان آمریت آموزشگاه هنری غلام محمد میمنگی ریاست هنرستان ملی،  دراین نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است،  30 تن از نقاشان جوان شماری ازنهاد های هنری به شمول شاگردان آموزشگاه هنری غلام محمد میمنگی،  به رقابت نقاشی می پردازند و به شکل عملی وزنده دررابطه به آزادی و استقلال ، احساس شان را به تصویر می کشند. 
شارق گفت که درنتیجه این رقابت، پس ازبررسی هیئت داور، به سه نقاش برتر، جوایز نقدی پرداخته خواهد شد .
همینگونه مریم مهرزاد یک تن از شاگردان آموزشگاه هنری غلام محمد میمنگی،  به نمایندگی دیگران صحبت کرد و ازرهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ و هنرستان ملی به خاطراین که زمینه آموزش هنر ها را برای آن ها  فراهم ساخته است ، تشکر کرد.
دراخیر این مراسم درحالیکه پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ، مشاوران و روسای این وزارت و شماری از مهمانان نیز حضورداشتند، حسینه صافی نمایشگاه آثار هنری را افتتاح کرد و اشتراک کنندگان از آن دیدن کردند. احمدضیا احمدی

شهرهرات ۲۷ اسد باختر
از چندی به این سو به منظور برگزاری جشن صدمین سالروز استقلال افغانستان آماد‌گی‌های لازم از سوی تمامی ادارات دولتی گرفته شده است و همه در تلاش اند تا با نصب نمادهایی از استقلال و به اهتزاز درآوردن درفش‌های ملی کشور، یادهای گذشته را برای شهروندان کشور زنده کنند و از این ارزش‌های ملی کشور پاسداری کنند.
در آستانه نزدیک شدن به صدمین سالروز استقلال کشور، روزها و شب‌های هرات و بسیاری ولایت های کشور به شمول پایتخت، رنگ متفاوت و افتخارآفرین را به خود گرفته است.
مقام ولایت ، اداره اطلاعات و فرهگ، شاروالی، پوهنتون ها، معارف، بخش‌های مختلف نظامی و تمامی ادارات دولتی هرات تلاش می‌کنند که با امکانات دست داشته‌ خود از صدمین سالروز استقلال کشور به گونه خوب و شایسته آن تجلیل کنند، از همین رو از ماه‌ها به این سو در نواحی مختلف شهر برنامه‌های لازم و مورد نیاز اتخاذ شده است.
قابل ذکر است که به اساس هدایت ریاست جمهوری قرار است صدمین سالگرد استقلال کشور با مراسم و محافل با شکوه تدویر شود که به این منظور وزارتخانه‌های کشور موظف شده اند تا با درنظرداشت خطوط کاری شان در این قسمت سهم خویش را ایفا کنند.
تااکنون نیز به پیشواز از صدمین سالگرد استقلال کشور برنامه‌های متفاوتی از سوی شماری ادارات اجراء شده است.
به همین منظور بانوان کارمند اداره شاروالی هرات نیز دیروز برنامه حشر عمومی را برای گردآوری زباله‌ها از سطح شهر راه‌اندازی کردند که در آن والی هرات، مسوولان اداره شاروالی، کارمندان بخش‌های مختلف شاروالی، آمران نواحی، فعالان مدنی و شمار زیادی از رضاکاران و کسبه‌کاران حضور داشتند.
قرار است صدمین سالگشت استقلال کشور باشکوه‌ تر و پررنگ ‌تر از گذشته برگزار شود تا از این ارزش ملی به گونه شایسته آن پاسداری صورت گیرد.ختم/حبیب سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL