02 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه وزارت ارشاد ، حج و اوقاف

اطلاعیه وزارت ارشاد ، حج و اوقاف

کابل باختر/ 2/ سرطان به اطلاع آنعده قاری ها و فاتحین...

دوکتور اندیشه خواهان همکاری های بیشتر  آذربایجان شد

دوکتور اندیشه خواهان همکاری های بیشتر آذربایجان شد

کابل 2سرطان باختر دوکتور نصیراحمد اندیشه، معین اداره و منابع وزارت...

محمداشرف غنی رئیس جمهور بر مدیریت آتش‌بس تأکید کرد

محمداشرف غنی رئیس جمهور بر مدیریت آتش‌بس تأکید کرد

کابل 2سرطان باختر محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل باختر 2 سرطان
برنامه آموزشی برای خبرنگاران زن به حیث رهبر در فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌ های کشوردر کابل برگزار شد
به گزارش آژانس باختر شفیقه حبیبی موسس و بنیانگذار انجمن زنان ژورنالیست افغان گفت که  برای بلند بردن ظرفیت اعضای این انجمن برنامه آموزشی برای ۱۲خبرنگار زن ،برای مدت سه ماه برگزار کرده است
این خبرنگاران به حیث رهبر در فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌های کشور آموزش داده می ‌شود
که بعد از سپری نمودن این برنامه به حیث زنان رهبر و ژورنالیستان جوان در آینده‌ای فدراسیون و رسانه‌های افغانستان صدای بلند و نقش فعال داشته باشید
یک تن از اعضایی اشتراک کننده گان این برنامه می‌گوید: یکی از موثرترین برنامه‌هایی است که من در آن اشتراک کرده‌ام، زیرا نقش عمده را برای رهبر سازی زنان بازی می ‌کند
این برنامه آموزشی به کمک مالی دفتر انترنیوز برای سه ماه برگزار شده است .نیلوفر دانش

پل علم 2 سرطان باختر
مشاعره یی زیر نام (امن) درولایت لوگر دیروز برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر، در محفلی که به همین منظور با اشتراک ده ها تن از شاعران، نویسندگان، بزرگان قومی، علما، جوانان و فعالان مدنی به منظور تامین صلح دایمی و تمدید آتش بس به همت مرکز علمی و تعلیمی وطنوال در ولسوالی محمدآغه آن ولایت برگزار شد، شاعران اشعار شانرا در مورد اهمیت صلح، تمدید آتش بس، تامین صلح دایمی، توقف جنگ، متحد شدن افغان ها و تامین وحدت ملی بخوانش گرفتند.
در  این محفل همچنان همه شاعران در اشعار شان از طالبان، طرف های درگیر جنگ و دولت خواستند که به یگانه آرزوی مردم که آن هم صلح است، تلاش جدی نمایند و این امید دیرینه مردم را به حقیقت مبدل نمایند.
غزل نیازی یک تن از شاعران به خبرنگار آژانس باختر گفت که برگزاری همچون محافل و برنامه ها در مورد صلح یگانه منظر انعکاس خواست های مردم در تامین صلح دایمی است، در جریان سه روز آتش بس دولت و طالبان مردم بسیار خوشحال بودند و ما از دولت و طالبان میخواهیم که دیگر جنگ را بس کنند و صلح را تامین نمایند.
عبدالرحمان وطنوال مسوول مرکز علمی و تعلیمی وطنوال، راه اندازی همچون محافل مشاعره و دیگر برنامه ها را در مورد صلح نهایت ارزنده عنوان نمود وافزود که با زبان شعر میتوانیم طرف های درگیر جنگ را قناعت دهیم تا صلح تامین گردد.
محمد شفیق پوپل رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر نیز‌ گفت که شاعران، با توانایی معنوی یی که دارند، میتوانند با سروده های شان ‌ذهنیت مردم را‌ تغییر دهند ‌و طالبان را به صلح ‌و ‌وحدت دعوت‌ کنند.
در اخیر برنامه ده ها تن از بزرگان قومی، جوانان و فعالان مدنی درمنطقه پل قندهای ولسوالی محمدآغه لوگر با راه پیمایی مسالمت آمیز از دولت و طالبان خواستند که به خواست مردم لبیک گویند و در جهت آوردن صلح تلاش نهایی شانرا انجام دهند. احمد نعیم (دوستی)

ایرنا – باختر31 جوزا جشن «نخجوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام» روز چهارشنبه ، در شهر نخجوان برگزار شد . در این جشن، وزیران فرهنگ کشورهای جمهوری آذربایجان ، اندونزی ، تاجیکستان ، ازبکستان ، الجزایر و معاونان وزرای فرهنگ ایران ، امارات متحده عربی ، قزاقستان ، ترکمنستان و قطر حضور داشتند. این مراسم که با نمایش فیلمی درمورد تاریخ و فرهنگ پنج هزار ساله نخجوان آغاز شده بود ، با اجرای قطعاتی توسط ارکستر سمفونی نخجوان ادامه یافت . جشن نخجوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی - آیسسکو - برنامه ریزی و برگزار می شود. قرار است سمینار ملی «اهمیت سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و نقش آن در کاهش بیکاری جوانان » امروزپنجشنبه- و نشست کارشناسی ' اجرای استراتژیک شهرهای سبز' نیزروز جمعه در نخجوان برگزار شود . بازدید از مکان های تاریخی و موزه های شهر نخجوان و شرکت در برنامه های فرهنگی مختلف از برنامه های پیش بینی شده برای مقامات و میهمان در نخجوان است. در جریان برگزاری ششمین کنفرانس سازمان همکاری اسلامی در اکتبر ٢٠٠٩ در باکو، نخجوان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٨ و همزمان تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شد. خلیل

بامیان / باختر/ 30/ جوزا
دومین جشنواره دمبوره دربامیان برگزار میگردد.
این جشنواره نسبت به سال گذشته متفاوت تربرگزار خواهد شد.
محمد طاهر زهیر والی بامیان به خبرنگارمحلی آژانس باختر گفت که درجشنواره دمبوره برنامه های مختلف فرهنگی برای اولین بار در نظر گرفته شده است.
تا با راه اندازی آن اهمیت میراث های فرهنگی بامیان به گونه برجسته به جهانیان معرفی میشود .
وی افزودکه سهولت هائی زیادی در ساحات سیاحتی فراهم شده است ازجمله میتوان به پارک ملی بند امیر اشاره نمود واز رشد چشمگیر صنایع دستی نیز یاد کرد.
همچنان اسحاق عزیزی آمر فرهنگ بامیان گفت جذب گردش گری دربامیان بیشتر شده است درروزهای عید هر روز بیش از شش هزار گردش گرداخلی از ساحات بندامیر ، بودا ، شهر ضحاک ، شهر غلغله ، دره فولادی وسایر محلات بازدید می نماید ودرحدود چهار هزار نفر از پارک ملی بند امیر دیدن میکنند.
وی افزود ، جشنواره دمبوره از پنجم سرطان برای پنج روز با برنامه فرهنگی برگزار میشود.   ختم/ شعیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL