02 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی  وارد چین شد

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی وارد چین شد

بیجنگ – دی دان – 2 حوت – باختر محمد بن...

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

دهلی جدید -ایرنا- 2 حوت – ّباختر سازمان های اطلاعاتی و...

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

شهرپارون 2 حوت باختر شش هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل باختر 1 حوت
بیست و چهارمین جلسه کمیته مشترک حکومت و رسانه ها امروز به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس آن کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در جلسه کمیته مشترک، به بررسی موضوعاتی چون پی گیری فیصله های قبلی کمیته، ارائه گزارش اجراآت وزارت امور داخله، ریاست امنیت ملی، لوی حارنوالی و اداره ارگان های محل، بررسی گزارش تهیه رهنمود کمیته مصوونیت و موضوعاتی دیگری چون تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران در مناطق نا امن کشور، دسترسی به اطلاعات و آینده آزادی بیان و رسانه در پروسه صلح اختصاص یافته بود.
در بخش اول جلسه، نمایندگان وزارت امور داخله، اداره لوی څارنوالی، ریاست عمومی امنیت ملی و اداره ارگان های محل، گزارش اجراآت و کارکرد های خویش را مبنی بر تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه ها، بررسی تهدیدات احتمالی و رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران و گزارش کاری کمیته های ولایتی را ارائه کردند.
وزارت امور داخله از پی گیری یازده قضیه جدید خشونت علیه خبرنگاران در ولایت های مختلف کشور خبر داده گفت که برای رسیدگی دقیق، این قضایا و از جمله قتل دو خبرنگار در ولایت تخار که دو مظنون نیز در پیوند به آن باز داشت شده اند، تحت بررسی بیشتر قرار دارد.
استاد دانش پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران را یک گام مثبت خواند و تأکید کرد که قضایای تحت بررسی نیز هرچه سریعتر به نتیجه مطلوب برسد.
جلسه در مورد قتل دو خبرنگار در ولایت تخار فیصله کرد که یک کمیته خاص متشکل از نمایندگان وزارت امور داخله، امنیت ملی و اداره لوی څارنوالی آن ولایت ایجاد گردد تا قضیه را به صورت همه جانبه مورد بررسی قرار دهد. 
نماینده اداره ارگان های محل از چگونگی برگزاری جلسات و کارکرد کمیته های ولایتی گزارش داد. کمیته اما به نظارت جدی و منظم اداره ارگان های محل مبنی بر تدویر جلسات و نحوۀ اجراآت کمیته‌های ولایتی به هدف تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران تأکید کرد.
در این جلسه نماینده لوی څارنوالی نیز موارد رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران را به جلسه ارائه کرد که براساس آن از مجموع 18 قضیه تحت بررسی در لوی څارنوالی، 13 مورد نهایی شده است، 2 قضیه دوباره به وزارت امور داخله ارجاع داده شده، 3 قضیه به شمول قضیه ارغند خبرنگاری که در ولایت قندهار به شهادت رسیده بود، تحت کار اداره لوی څارنوالی و محاکم قرار دارد.
همچنان در این جلسه، رهنمود تامین امنیت و مصوونیت خبرنگاران و رسانه ها نیز مورد بررسی قرار گرفت. دراین رهنمود مکلفیت های مسوولان و مالکان رسانه ها در راستای مصوونیت رسانه ها و کارمندان آنها و همچنین مکلفیت های ایمنی خبرنگاران وگزارشگران از ساحه تعیین شده است. اعضای جلسه پس از بحث و بررسی این رهنمود، فیصله کرد که این طرح برای دقت بیشتر به فدراسیون خبرنگاران ارجاع داده شود.# عبدالخالق

کابل باختر/ اول / حوت
معین وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درمراسم یاد بود ازقیام سوم حوت 1358 گفت که دراین قیام کابلیان، وحدت کامل میان همه مذاهب و ملیت ها وجودداشت.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی اداری و توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ که درمحفل یاد بود از قیام سوم حوت سال 1358 مردم کابل که از سوی روند استقامت ملی افغانستان در تالار بین المللی مطبوعات آن وزارت برگزار شد،صحبت می کرد، افزود که اولین حرکت صلح جویانه و مدنی دربرابر ظلم بی عدالتی وتجاوزدر کشور ازسوی مردم کابل ازچنداول آغاز شد که به صورت واقعی مردم کابل به این حرکت خود افتخار می کنند.
پوهنیار مصطفوی گفت: درقیام سوم حوت مردم کابل، جنسیت مذهب و ملیت سمت مطرح نبود و همه با نعره های تکبیر درمقابل تجاوزقشون سرخ ایستادند ، و خون ریختند مگر امروز دشمنان به نام مذهب ، جنسیت و ملیت درمیان مردم تفرقه می اندازند.
او گفت مردم ما صلح و امنیت سراسری می خواهند امیداست که یک صلح سراسری به مدیریت حکومت افغانستان برقرار شود.
او از مردم خواست تا با وحدت کامل از حرکت صلح جویانه حکومت حمایت کنند.
دراین محفل که به شرکت صدها تن از شهروندان کابل برگزار شد ، سیدبابا شکیب رییس روند استقامت ملی افغانستان صحبت کرد و گفت که قیام سوم حوت مردم کابل دربرابر ظلم تاریکی تجاوز بود و پیامدهای این قیام پیروزی انقلاب اسلامی را در پی داشت .
به همین ترتیب سید عبدالله هاشمی رییس بنیاد مارشال محمد قسیم فهیم صحبت کرد و گفت که قیام سوم حوت ، پنجاه و هفت روز بعداز تجاوز شوروی با حرکت های مدنی درکابل آغازشد که بعد به خشونت کشیده شدکه حدود دو هزار قربانی به جا گذاشت .
او گفت که این قیام پیام آزادی و آزاد منشی داشت و در تاریخ ماندگار ماند .
او گفت اکثریت قربانیان این قیام استادان و محصلان پوهنتون بودند .
بعداً رحیم الله مجاهد رییس شورای ولایتی کابل نیز درمورد پیامد های قیام سوم حوت صحبت کرد.م/ نجیب بهزاد .

کابل باختر 30 دلو
مسوده پالیسی ملی فرهنگی کشورکه  به اهتمام معینیت فرهنگ و هنر وزار ت اطلاعات وفرهنگ آماده شده است به نظر خواهی  گذاشته شد.
این مسوده تو سط دلاور نذیر زوی مشاور ارشد حقوفی آن وزارت آماده  شده است .
به گزارش آژانس باختر، درجلسه یی که به این مناسبت ترتیب یافت،  پوهاند محمد رسول باوری معین امورفرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و ترتیب این مسوده را گام بزرگ در عرصه فرهنگ دانست  .
همچنان پوهاند باوری در رابطه به ضرورت و اهمیت پالیسی ملی فرهنگی صحبت کرد و گفت : ما درگذشته ها  ونظام نامه های قبل ، هم چنین پالیسی ها را به صورت پراگنده داشتیم .
موصوف به نظام نامه های حاکمیت دیموکراتیک حکومت شهید داود خان و حکومت ظاهرشاه اشاره کرد و گفت که در زمان امان الله خان به پالیسی ملی فرهنگی توجه زیادی صورت گرفت.
پوهاند باوری ارائه نظریات متخصصان در پیوند به غنامندی مسوده پالیسی ملی فرهنگی  را ارزشمند خواند.
دراین جلسه دلاورنذیرزوی مشاورحقوقی وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کردو  گفت که این مسوده ابتدایی است که خدمت متخصصان عرصه های مختلف فرهنگی پیشکش می شود که بعداز ارائه نظریات ، نهایی خواهد شد .
فقیرمیوند نماینده ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی در رابطه به جایگاه فرهنگ در اجتماع صحبت کرد و گفت که در آستانه یک کاربسیار عظیم و بزرگ قرارداریم وی ازپالیسی ملی فرهنگی به عنوان قوت دهنده سیاست اقتصادی و امنیت کشوریاد کرد.
وی افزود که نباید این پالیسی سیاسی باشد .
به گفته موصوف جایگاه جوانان ، هنر ، تنوع فرهنگی نقش رسانه، آزادی بیان در پالیسی ملی فرهنگی مشخص شود.
اشتراک کنندگان جلسه به گروه های تخصصی تقسیم شدند و در رابطه به موضوعات اختصاصی نظریات شان را ابراز کردند . ماری

بازارک ۳۰دلو کابل باختر
نزدیک به سه صد آبده تاریخی مربوط به دوره جهاد ومقاومت درولایت پنجشیر شناسایی وبه ثبت رسیده است.
عبدالودود علی مردان سخنگوی والی پنجشیربه   خبر نگار آژانس باختر گفت که این آبده ها شامل قرارگاه‌ها، مراکز فرماندهی،  پناه گاه‌ ها و گورهای دسته جمعی مجاهدین می شود که ، در ولسوالی های شتل، عنابه، رخه، خنچ، دره، پریان، آبشار وبازارک مرکز پنجشیر موقعیت دارد.
وی گفت که دوصدو  پنجاه وسه آبده تاریخی مربوط به دوره  جهاد ومقاومت توسط دسته سروی که از سوی والی  پنجشیر موظف شده بود، در  سال روان  شناسایی وبه ثبت رسیده است.
وی افزود که قرار است درجهت بازسازی ونو سازی این آبده ها از طرف این اداره  در سال آینده اقدامات لازم روی دست گرفته شود. برمک بامی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL