02 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

صلاح الدین ربانی استعفا داد

صلاح الدین ربانی استعفا داد

کابل / اول عقرب/باختر صلاح الدین ربانی وزیرامورخارجه از سمت خود...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل/ اول عقرب/ باختر
روسای جدید بخش های فرهنگی یونسکو امروزدرنشستی به حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ معرفی شدند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین نشست روسای پیشین بخش های فرهنگی یونسکو روسای جدید این بخش ها را به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ معرفی کردند و از همکاری های بیشتریونسکو با این وزارت دربخش های فرهنگی ، اطمینان دادند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درکنار آن که از همکاری های یونسکو دربخش های فرهنگی با وزارت اطلاعات وفرهنگ به نیکی یاد کرد ، دررابطه به کار کرد های این وزارت  در راستای حفاظت منار جام غور، معلومات داد وخاطرنشان کرد که با نهاد های امنیتی شامل وزارت های دفاع ملی، امور داخله ، ریاست عمومی امنیت ملی ، دفترشورای امنیت ملی و نهاد های ذیربط ، به منظور پاک کاری دریای کنارمنارجام ، هماهنگی صورت گرفته است .
همچنان دراین نشست دررابطه به پارک باستانشناسی دربامیان ، گزارش کاری چهارماه اخیر ساحه باستانی مس عینک و برگزاری کارگاه های آموزشی درزمینه میراث های فرهنگی غیرملموس ، درولایت های کشور، بحث صورت گرفت .
حسینه صافی تاکید کرد که  وزارت اطلاعات وفرهنگ به منظورحفاظت منارجام ، تلاش های پیگیرمی کند.احمدضیا احمدی

زرنج /۳۰میزان /باختر
تیاتری تحت عنوان صلح برای همه امروز درسالون کنفرانس های ریاست اطلاعات وفرهنگ نیمروز به نمایش گذاشته شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر٬ این تیاتر توسط هنرمندان ریاست اطلاعات وفرهنگ اجراشد و والی نمیروز٬ بیان ارمان صلح را درقالب هنر شاهکار حماسه های کشور خواند و نقش آفرینی هنرمندان تیاتر آن ولایت را دراین بخش قابل قدر خواند.
رییس اطلاعات و فرهنگ نیمروز گفت٬ جنگ پدیده یی است که برای مردم ما بد بختی آورده است میان صلح خواهی از طریق هنرو تمثیل تاثیر خوبی درختم خشونت ها و ایجاد صلح درکشور دارد.
ختم/ شعیب ...ک..م

کابل /۳۰میزان /باختر
داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی در دیداربا رییس و اعضای کمیسیون دسترسی به اطلاعات گفت: دسترسی به اطلاعات از منظر قانون، حق هر شهروند افغان است و همه ما مکلف هستیم تا برای حفظ آن تلاش کنیم.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشاور امنیت ملی به آژانس باختر٬ دراین دیدار که روز گذشته انجام شد٬ داکتر محب تاکید کرد که حکومت افغانستان برای حقوق شهروندى تمام اتباع كشور متعهد است و کمیسیون باید در این راستا با جدیت کامل عمل کند.
رییس و اعضای کمیسیون بعد از ارائه معلومات در رابطه به فعالیت‌ها و صلاحیت‌های قانونی این نهاد  گفتند که هنوز هم بعضی چالش‌ها وجود دارد که دسترسی افراد به اطلاعات را دشوار کرده است.
آنان اظهار داشتند که بعضی ادارات و نهاد‌ها در این راستا ‌همكار نیستند و حتا  بعضی اوقات مشکلات را نیز به میان می‌آورند.
مشاور امنیت ملی اطمینان داد که دفتر شورای امنیت ملی در این راستا آماده هر نوع همکاری است  و در صورت نیاز با ادارات دیگر نیز هماهنگی می کند تا جلو کم کاری‌ها گرفته شود.نالان

زرنج/ 29 میزان/ باختر
ریاست اطلاعات و فرهنگ نیمروز بیش از یکصد اثر باستانی را دیروز از فروشگاه های مرکز آن ولایت جمع‌آوری کرد.
این آثار به گونه غیر قانونی به فروش می رسید.
غلام نبی حسن، رییس اطلاعات و فرهنگ نیمروز به آژانس باختر گفت که به همکاری ریاست امنیت ملی، قومندانی امنیه و څارنوالی، یک تعداد از آثار تاریخی و باستانی را که به‌صورت غیرقانونی در انتیک فروشی‌های شهر زرنج خریدوفروش می‌شد، جمع‌آوری کردند.
وی افزود این آثار به‌زودی ثبت و راجستر ریاست اطلاعات و فرهنگ نیمروز می‌شود.
یک تعداد از این انتیک فروشان در شهر زرنج با جمع‌آوری آثار تاریخی و باستانی از دکان‌های شان مخالفت کردند و می‌گویند که آثار جمع‌آوری‌شده  قدیمی نیست و جزی از وسایل انتیک به‌حساب می‌آید.
شمار دیگری از دکانداران نیز می‌گوید که این آثار سرمایۀ چند ساله آنان است و دولت نباید در جمع‌آوری عتیقه از دکان‌های آنان اقدام می‌کرد.
رییس اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که قانون اساسی و قانون حفظ آثار باستانی به ما اجازه داده است، تا از خریدوفروش آثار تاریخی به‌صورت غیرقانونی جلوگیری کنیم، این آثار سرمایه‌های ملی و هویت ما است و باید ثبت و راجستر دولت باشد، هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به‌صورت قاچاق خرید یا فروش کند.احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL