07 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عمران خان و سخنان خود پسندش که نمی تواند دیگران را فریب دهد

عمران خان و سخنان خود پسندش که نمی تواند دیگران را فریب دهد

کابل/ ۷ جدی/ باختر این گفته های نخست وزیر پاکستان...

یک طیاره مسافربری شرکت آریانا درغزنی سقوط کرد

کابل ۷ دلو باختر یک طیاره مسافربری شرکت آریانا در غزنی...

معاون استخبارات  طالبان برای ولسوالی جلریز میدان وردگ باز داشت شد

معاون استخبارات طالبان برای ولسوالی جلریز میدان وردگ باز داشت شد

میدان شهر/ 7 دلو /باختر منسوبان ریاست امنیت ملی میدان وردک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

کابل 7 دلو باختر
روسای شرکت خدماتی صیام و داکتران کاروبار ( Bussiness Doctors ) امروز دردیداربا حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ، لوح تقدیر این نهاد ها را به وی اعطا کردند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر:  دراین دیدارصیام پسرلی رییس نهاد داکتران کاروبار و سپوژمی صیام رییس شرکت خدماتی صیام دررابطه به فعالیت نهاد های مربوط ، معلومات دادند.
آنان گفتند که درهفته جهانی زن و نمایشگاه کارو تحصیل، که از سوی شرکت خدماتی صیام و داکتران کاروبار به همکاری شماری از نهاد های دیگر برگزارشده بود،  ازفعالیت های شماری از زنان پیش تاز درعرصه های مختلف، تقدیربه عمل آمد ودربخش رهبری ودولت، فعالیت های حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزیده شد.
آنان لوح تقدیر را به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ اعطا کردند و از وی خواستند که با نهاد های آنان همکاری کند و دربرنامه های
آن نهاد ها که دررابطه به فعالیت های زنان و جوانان برگزارمی شود، اشتراک کند.  
حسینه صافی با تشکر از روسای مذکور، ازبرگزاری برنامه های چون هفته جهانی زن و نمایشگاه کار و تحصیل و سایر برنامه هایی که زمینه کارو فرصت های مناسب را برای زنان و جوانان فراهم می کند، به قدردانی یاد کرد وحمایت وهمکاری وزارت اطلاعات وفرهنگ را به آنان ابرازکرد. احمدضیا احمدی 

پل عم/ 7 دلو/ باختر
ریاست اطلاعات و فرهنگ لوگر و مرکز آموزشی لنکن به منظور نهادینه کردن فرهنگ مطالعه زمینه دسترسی به کتب را به شکل آنلاین مهیا کرده است.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، عبدالرحمن تسل، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر می گوید که در کتابخانه عامه آن ولایت بیش از دوازده هزارجلد کتاب های مختلف وجود دارد که از آن جمله پنج هزار و پنجصد جلد آن درج دیتابیس شده است و علاقه مندان کتاب می توانند به شکل آنلاین از آن استفاده کنند و کتاب های چاپی را از کتابخانه عامه به دست آورده می توانند.
وی افزود که دیتابیس کتاب ها از صفحه اجتماعی ریاست اطلاعات و فرهنگ لوگر به نشر سپرد می شود و این ریاست تلاش می کند که زمینه دسترسی به تمام کتاب های کتابخانه عامه را به شکل آنلاین، مساعد کنند.احمد نعیم دوستی

مزارشریف/ 7 دلو/ باختر
مقام‌های محلی بلخ مدعی اند که هشت غیر نظامی در حمله های هوایی در ولسوالی بلخ آن ولایت جان باختند.
گل رحمن همدرد، نماینده مردم بلخ در مجلس نمایندگان به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که در حمله های هوایی  نیروهای افغان که در قریه های بوکه و حسین خیل ولسوالی بلخ آن ولایت صورت گرفت، هشت فرد ملکی به شمول دو زن و چهار کودک جان باختند و یک فرد غیر نظامی دیگر زخم برداشت.
وی افزود که خانواده های قربانیان اجساد افراد کشته شده را به رسم اعتراض به ولسوالی بلخ آورده بودند و خواهان تامین عدالت شدند.
در همین حال وزارت دفاع انجام حمله هوایی شب گذشته در ولسوالی بلخ را تایید کرده است، اما کشته شدن افراد ملکی در این حمله را رد می‌کند.احمد نعیم دوستی

کابل/ 6 دلو/ باختر
آمریت حمایت از زنان درخدمات ملکی ( جندر) وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز کارگاه آگاهی دهی، دررابطه به نقش زنان درروند صلح وامنیت را برگزارکرد.  
به گزارش آژانس باختر: این کارگاه به همکاری موسسه ارتقای ظرفیت های نور ( نکدو ) برگزارشد و درآن دررابطه به نقش زنان درروند صلح و امنیت برای کارمندان قشراناث ریاست های هنرستان ملی ، روزنامه ها و انتشارات کتب بیهقی، توضیحات داده شد.
درآغاز این کارگاه محبوبه سعادت آمر حمایت اززنان درخدمات ملکی ( جندر) صحبت کرد و گفت : " هدف ازبرگزاری این کارگاه آگاهی دهی نقش و حضور زنان درروند صلح و امنیت است " .
اوافزود که درنزدیک به دو دهه ، زنان افغان همکاری و سهم چشمگیری درتوسعه اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ، و حتی نظامی داشته اند و اکنون که تلاش ها برای صلح درجریان است و روند صلح زمانی می تواند موثر باشد که زنان درآن شامل باشند و نقش داشته باشند.
سعادت اضافه کرد که زنان افغان خواهان صلح هستند و می خواهند درمذاکرات صلح و رسیدن به توافق ، تاثیرگذار باشند.
بعد مسعوده ویسی آموزگار موسسه نکدوی  دررابطه به نهضت جهانی زنان برای صلح و آزادی ، حقوق پنجگانه زنان ازدیدگاه اسلام که شامل حق تعلیم ، حق ملکیت ، حق خلع ( جدایی ) ، حق اشتراک درکارهای اجتماعی ، مهریه زنان و حق میراث است، توضیحات داد.
همچنان وی پیرامون کنوانسیون ملل متحد برای حقوق افراد دارای معلولیت، مرور دوره یی جهانی برای افغانستان ( UPR ) ، قطعنامه 1325 ملل متحد برای زنان و صلح و امنیت، نیز معلومات داد . احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL