30 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله نظامیان برمخفیگاه قوماندانان محلی طالبان درمیدان وردگ

حمله نظامیان برمخفیگاه قوماندانان محلی طالبان درمیدان وردگ

میدان شهر30 سنبله باختر نظامیان بریک مخفیگاه قوماندانان محلی طالبان درولایت...

آغاز کار ساخت ساختمان برای دومکتب در میدان وردگ

آغاز کار ساخت ساختمان برای دومکتب در میدان وردگ

میدان شهر30 سنبله باختر کارساخت ساختمان جدید برای دومکتب درولایت میدان...

شبکه چهار  نفری حملات انتحاری طالبان در سمنگان بازداشت

شبکه چهار نفری حملات انتحاری طالبان در سمنگان بازداشت

کابل باختر 30 سنبله منسوبان ریاست عمومی امنیت ملی در نتیجه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

شهرهرات 30 سنبله باختر
نشستی برای حفظ بنا های تاریخی و جلوگیری از ساخت وساز های خود سر در ساحات باستانی هرات برگزارشد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، دراین نشست مسوولان اداره اطلاعات وفرهنگ هرات وشهرداری این ولایت روی چگونگی ایجاد هماهنگی بیشتر بین این دو اداره در قسمت حفظ و احیای  محلات  باستانی و اصیل شهر هرات، و جلوگیری از ساخت‌وسازهای خودسر بحث و گفتگو گردید.
رئوفیان رییس اطلاعات وفرهنگ هرات هدف از این نشست را تامین هرچه بیشتر روابط و ایجاد زمینه  همکاری بین این دو اداره عنوان نمودو گفت:" ما خواهان هماهنگی‌های بیشتر از پیش، تامین همکاری‌های مشترک بین این دو اداره هستیم ."
دراین نشست نصب تابلوهای راهنما در ساحات باستانی زوننگ شهر هرات جهت معرفی این ساحات، جلوگیری از ساخت و سازهای خلاف نقشه، اصلاح شیوه کانکریت کوچه‌های شهر قدیم مطابق به اصالت تاریخی آن و جلوگیری از صدمه دیدن اماکن تاریخی ساحه، تطبیق نما و ارتفاع نقشه‌های ویزه شده و دارای تاییدی آبدات تاریخی خصوصا در چهار بازار شهر قدیم، جلوگیری از نصب کاشی و خشت نماهای ایرانی به عنوان جایگزین نماهای سنتی و اصیل هراتی در ساحات زوننگ شهر، ایجاد هماهنگی و توافق نظر اداره اطلاعات و فرهنگ در قسمت تصویب اِلمان‌های چوک‌های شهر و از سرگیری جلسات کمیسیون احیا و اصلاح شهر قدیم از اساسی‌ترین موضوعات مطروحه این دیدار بود که از سوی رییس اداره اطلاعات و فرهنگ بیان گردید.
سید وحید قتالی شاروال هرات دراین نشست گفت:" هر یک از موارد مطرح شده نیاز به نشست خاص داشته تا بصورت همه‌جانبه به موضوع پرداخته و راه‌کارهای عملی اتخاذ گردد." ختم/ابوی

 

کابل باختر/ 29/ سنبله
به منظور انسجام بهتر امورفرهنگی دروزارت اطلاعات وفرهنگ پوهاند محمدرسول باوری سرپرست این وزارت باروسای بخش امور فرهنگی جلسه کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین جلسه سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ به توضیح ابعاد مختلف کارریاست های مربوط به معینیت امور فرهنگی پرداخت و به خاطر انسجام بهتر امور طرح را ارائه کرد که بربنیاد آن ریاست های این معینیت امور مربوط شانرا ازطریق کمیته های که تازه ایجاد میگردد انجام دهند .
جلسه پس از بحث همه جانبه فیصله کرد ریاست های مربوط همچنان به صورت جداگانه درپیشبرد امور کوشا باشند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ همچنان گفت که در نظر است درتشکیل سال آینده معینیت فرهنگی مرکز انکشاف زبان وادبیات ایجادگردد. ختم / فهیم

شهرهرات 29 سنبله باختر
نمایشگاه هنری تحت نام نگاه نو امروز در هرات راه اندازی گردید.
نظیراحمد خیرخواه برگزار کننده نمایشگاه هدف از برگزاری این نمایشکاه رامعرفی آبدات تاریخی از طریق هنر رسامی  عنوان نموده گفت:این اولین نمایشگاهی است  که به صورت انفرادی برگزار و درآن  پنجاه ودو  اثرازآبدات تاریخی ،مناظر طبیعی به نمایش گذاشته شده است.
خیرخواه ضمن ابراز امتنان از اساتید و همکاری آنان افزود:این نمایشگاه را به تنهایی از هزینه شخصی راه اندازی نموده است ، تا مردم رنج دیده  لحظه ذهن شان از جنگ و انتحار دور گردد.
همچنان جاوید ضرغام آمرفرهنگ ریاست اطلاعات و فرهنگ گفت: سالانه در هرات ده ها نمایشگاه هنری برگزارمیگردد، که این نمایشگاه یکی ازجمله بهترین نمایشگاه ها درسال جاری میباشد.
گفتی است :دروازه این نمایشگاه به مدت سه روز بر  روی بازدید کننده گان باز است.ختم/ابوی

کابل باختر28 سنبله
پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروزبا رییس و شمار ازاعضای پارلمان جوان افغانستان دیدارکرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین دیدارآغا محمد قریشی رییس پارلمان جوان افغانستان دررابطه به نحوه کار و فعالیت آن پارلمان به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ معلومات داد و ازوی خواست که درزمینه کار و اشتغال زایی وبرنامه های آموزشی که از جانب وزارت اطلاعات وفرهنگ درمرکزوولایت ها برگزازمیشود، اعضای آن پارلمان را درنظربگیرند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ خاطرنشان ساخت که این وزارت درحد امکانات دست داشته درخدمت پارلمان جوان افغانستان و سایرجوانان کشور قراردارد. . 
همینگونه پوهاند باوری نقش جوانان را در انکشاف و ترقی جامعه نقش فعال و سازنده دانسته و جوانان مستعد میتوانند ازطریق روند رقابت آزاد به بخش های مختلف وزارت اطلاعات وفرهنگ شامل شوند. 
طبق یک خبردیگر: پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ دردیدار با مسول پروگرام بنیاد آقا خان ، روی ساختن پالیسی ملی فرهنگی کشور بحث و تبادل نظرکرد.
دراین دیدارسرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درکنار قدردانی ازهمکاری های  بنیاد آقا خان با این وزارت،  گفت که کار روی پالیسی ملی فرهنگی جریان داشته و ما  خواهان همکاری بیناد آقاخان دراین زمینه نیزمیباشیم . 
به همین ترتیب مسول پروگرام بیناد آقاخان از همکاری آن بنیاد با وزارت اطلاعات وفرهنگ اطمینان داد . ذبیح علم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL