26 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

باغداری با روش‌های نوین درپنجشیر؛ حاصل زمین غلام‌رحمان ۱۰ برابر شده است

باغداری با روش‌های نوین درپنجشیر؛ حاصل زمین غلام‌رحمان ۱۰ برابر شده است

کابل۲۶ سرطان /باختر غلام‌رحمان باغدار ولسوالی عنابۀ پنجشیر، می‌گوید که در...

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

کابل/۲۶ سرطان /باختر ریاست زراعت نیمروز برای دهقانان آن ولایت ۳۲۶...

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

کابل/۲۶ سرطان/باختر مرحله دوم برنامۀ ملی بازنگری و انکشاف نصاب‌ های...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

فرهنگی

کابل 26سرطان باختر
به منظور ازدیاد عواید وزارت اطلاعات فرهنگ امروز جلسه یی به ریاست محمد طاهرزهیر سرپرست این وزارت برگزار شد .
این جلسه در هماهنگی با مسوولان عواید وزارت مالیه و وزارت اطلاعات وفرهنگ برای برنامه ریزی ازدیاد عواید این وزارت برگزار شد.
به گزارش خبر نگار آژانس باختر ؛ در این جلسه که به اشتراک روسای بخش های مختلف وزارت اطلاعات وفرهنگ و مسوولان عواید وزارت مالیه برگزار شد سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ درصحبت مختصرگفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ بدون شک یک وزارت مصرفی است ، منابع محدود عایداتی دارد اما می شود با برنامه ریزی دقیق عواید این منابع افزایش پیدابکند .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمسوولان خواست که برنامه های عملی شان را در این استقامت اماده کنند.
دراین  جلسه روسای بخش های مختلف این وزارت پیشنهادها و نظریات شان را ارائه کردند و در کنار آن برشماری از مشکل های نهادهای مربوط انگشت گذاشتند.
در پایان این جلسه سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ یکبار دیگربه برنامه ریزی دقیق دربخش ازدیاد عواید وزارت اطلاعات وفرهنگ و مدیریت موفق وموثرعایداتی آن تاکید کرد . نیلوفر دانش

پل علم/۲۵سرطان/ باختر
کمیته فرهنگ شهرنشینی به منظور نهادینه کردن فرهنگ شهرنشینی، پاکی و صفایی شهر و حفظ محیط زیست در لوگر جلسه کرد.
کمیته یاد شده تحت رهبری ریاست اطلاعات و فرهنگ لوگر با عضویت ریاست معارف، پوهنتون، ریاست امور زنان، آمریت رادیو تلویزیون، ریاست حج و اوقاف لوگر، شاروالی پل علم و جامعه مدنی ایجاد شده است.
عبدالرحمن تسل٬ رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر می گوید که نهادینه کردن فرهنگ شهرنشینی وظیفۀ همه شهروندان و نهادهاست و باید به خاطر نیل به اهداف، اصل مشارکت ایجاد شود که همه در این روند، با احساس مسوولیت پذیری سهیم شوند.
تسل در مورد فرهنگ شهرنشینی و انگیزه دادن به مردم از راه اندازی برنامه های آگاهی دهی خبر داد.
در نشست امروزی روی پلان عملیاتی شش ماهه فرهنگ شهرنشینی و گزارش های ماهوار بحث شد و وظایف نهادهای عضو در زمینه مشخص شد. سادات

کابل/ 25 سرطان/ باختر
محمد طاهر زهیرسرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز در دیدار با نماینده یونسکو برای افغانستان، تاکید کرد که مالکیت هنرهای میناتوری و خطاطی را افغانستان دارد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ دراین دیدار سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ خاطرنشان کرد که ترکیه و ایران اقدم کرده اند که هنرهای میناتوری و خطاطی را به نام خود ثبت کنند.
وی نگرانی افغانستان را در این زمینه ابراز کرد و گفت که خاستگاه و زادگاه این دو هنر هرات افغانستان است و از این سرزمین به کشورهای دیگر تکثیر شده است.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ همچنان از ترکیه و ایران خواست که به اصالت و خاستگاه این دو هنر احترام بگذارند و تاکید کرد که یونسکو در پی گیری این مساله و ثبت این دو هنر به نام افغانستان، توجه و همکاری کند.
همچنان به رییس پالیسی و پلان این وزارت هدایت داد که چگونگی این موضوع را از طریق مجاری رسمی تعقیب کند تا مانع تلاش های بی بنیاد شود.
در این دیدار نماینده یونسکو نیز وعده داد که این موضوع را با دفتر مرکزی یونسکو شریک می کند و در این راستای اقدام های پیگیر انجام می دهد. احمدضیا احمدی

کابل/ 25سرطان/ باختر
محمدطاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز در یک نشست خبری خاطرنشان کرد که زادگاه و خاستگاه هنرهای میناتوری و خطاطی٬ هرات افغانستان است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ در این نشست خبری که نماینده یونسکو برای افغانستان و مسوول بخش فرهنگی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ گفت که دراین اواخر ترکیه و ایران اقدام کرده اند که هنرهای میناتوری و خطاطی را به نام کشورهای شان ثبت کنند که این موضوع باعث نگرانی افغانستان شده است.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افزود: از این دو کشور می خواهیم که در این زمینه دقت بیشتر کنند و به خاستگاه و اصالت این دو هنر که افغانستان است، احترام بگذارند.
وی خاطرنشان کرد که کمال الدین بهزاد در دوره تیموریان، سطان حسین بایقرا و امیرعلی شیرنوایی، بنیا گذار میناتوری و نقاشی بودند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که اگر قرار باشد که  بالای این دو هنر ادعای مالکیت شود، مالک اصلی آن افغانستان است و در تمام متون و منابع تاریخی آمده است که کمال الدین بهزاد بینان گذار میناتوری اسلامی، نقاشی و رنگ آمیزی است.
محمدطاهر زهیر افزود: ترکیه و ایران می توانند با قبول این که افغانستان مالکیت و اصالت این دو هنر را دارد، با ما شریک باشند و از یونسکو نیز خواست که در این زمینه توجه و پی گیری لازم کنند و این دو هنر را به نام افغانستان و به شراکت ایران و ترکیه ثبت کنند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ در رابطه به کارکردهای این وزارت در راستای آبده ها و میراث های فرهنگی کشور نیز معلومات داد و گفت که دو میراث ملموس فرهنگی ثبت یونسکو شده است که یکی آن منار جام غور و دیگرش وادی بامیان به حیث منظره فرهنگی، است.
او علاوه کرد که همچنان  دو میراث ملموس فرهنگی کشور، باغ با بر و مسجد جامع هرات نیز در جریان ثبت میراث های جهانی است و رباب سازی، کندنکاری نورستانی روی چوب، کندنکاری کلاسیک روی چوب و خط نستعلیق نیز مستندسازی شده است. احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL