09 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

کابل باختر 9 ثور وزارت دفاع ملی میگوید که حمله طالبان...

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

کابل باختر 9 ثور با ابراز تأسف و تأثر فراوان آگاهی...

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 9 ثور با کمال تاسف اطلاع حاصل نمودیم ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


فرهنگی

شهرهرات 9 ثورباختر
نخستين كنفرانس راهبردي توريزم ،برنامه ريزي شهري ومديريت ميراث هاي فرهنگي امروز در شهر هرات برگزار شد.
درين كنفرانس برعلاوه والي هرات ومقامات دولتي ،سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ،وزيردولت در امور توريزم، معين وزارت شهرسازي،شماري از فرهنگيان ونويسندگان وعده یی ازباستان شناسان  داخلي وخارجي شركت داشتند.
شركت كنندگان اين كنفرانس راه كارهاي  قانوني به هدف كمك به حفظ ومراقبت بناهاي تاريخي را به بررسي گرفتند.
محمد اشرف غني رييس جمهور كشور درپيام تصويري ازبرگزاري اين كنفرانس استقبال نمود وگفت:" نقش هرات درجذب توريزم وانكشاف همه جانبه افغانستان مرفع وباثبات ارزنده بوده وخواهد بود.
رييس جمهور ازشموليت هرات درفهرست ميراث هاي جهاني حمايت نمود وبه وزارت هاي اطلاعات وفرهنك وخارجه هدايت داد تا اين روند را درتفاهم بايونسكو پيگيري نمايند.
بگفته رييس جمهور،  ميراث های فرهنگي ازعناصري است كه به شهر جاذبه ميدهدو هرات اين عناصر را دارد كه هر توريست داخلي وخارجي را بخود جلب ميكند.
رييس جمهور تاكيد نمود كه بايد نوع مديريت آبدات تاريخي  تغيير كند ،باغ بابر يك نمونه موفق مديريت بناهاي تاريخي است ،زيرا از عوايد اين ساحه درحفظ ومراقبت آن استفاده ميشود. 
رييس جمهور گفت :"هرات از مراكز مهم ترانزيت وتجارت منطقه است، تمدن وسيع شهري  درهرات تداوم داشته افتخارهرات وافغانستان است.
محمد آصف رحيمي والي هرات حضور مهمانان را به شهرهرات ، شهرکه تماشای بناهای باشکوه تاریخی اش  چون دیگر شهرهای خراسان بزرگ غرور، افتخار ، نیرو ، عشق ومحبت به گذشته را رقم میزند ،  خیرمقدم گفت.
والي هرات افزود :" در این کنفرانس با استفاده ازنظریات شما عالی جنابان چگونگی مشارکت در حفاظت از آبده های تاریخی، حفاظت از شهرقدیم  وبناهای تاریخی را با ارائه راه کارهای قانونی وقابل تطبیق به بحث میگیريم وبه یاری خداوند متعال، فلک را سقف می شکافیم و طرحی نو در می اندازیم.
بگفته رحيمي ، هرات باپیشینه درخشان تاریخی خود که روزگاری مهد تمدن و مرکز رنسانس شرق بود واز لحاظ پرورش نقاشان، معماران و موسیقی دانان به عنوان "فلورانس آسیا" شهرت پيدا کرد،  امروز هفتصد وهشتاد بنای تاریخی از جمله  مجموعۀ مصلی ، مسجد جامع بزرگ، قلعه اختیارالدین  را درخود جای داده وبی صبرانه چشم براه ازسرگیری دور تازه ای از همکاری های فرهنگی  به هدف نگهداری این میراث مشترک بشری است.
والي هرات درحاليكه ازهمكاري كشورهاي دوست وموسسات بين المللي بخاطر ترميم بناهاي تاريخي تقدير كرد گفت :" این چنین نشست ها برای بررسی مشکلات فرهنگی وجلب همکاری مشترک درجهت حفظ میراث های فرهنگی  ، تلاش برای بهبود همکاری ها،  میتواند پیامدهای وسیع درعرصه فرهنگی داشته باشد.
رحيمي افزود :" ما در ولایت هرات دردوسال گذشته دست آوردهای عظیمی درعرصه های امنیتی ، اجتماعی واقتصادی کمایی نموده ایم وهمچنان  درحوزه فرهنگی شاهد تهداب گذاری اموربازسازی برخی بناهای تاریخی بودیم  ولی این تلاش ها با درنظرداشت شمار قابل توجهی بنای تاریخی و امکانات اندک ، بسنده نیست،  می طلبد تا همکاران ما درموسسات بین المللی ما را درین راستا بیشتریاری رسانند.
والي هرات پيشنهاد نمود تا بخاطر موثريت روند حفظ بناهاي تاريخي ، بنیاد فرهنگی آغاخان وساازمان یونسکو دوباره به فعالیت آغاز نمایند وتلاش های مشترک وزارت اطلاعات وفرهنگ ویونسکو بخاطر شمولیت بخش هایی ازشهرقدیم هرات درفهرست میراث های فرهنگی جهانی سرعت پیدا کند.
پوهنوال محمد رسول باوري سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ نيزاعلام كرد كه اين  وزارت  ازهراقدام مثبت كه براي بهبود ابدات تاريخي برداشته ميشود حمايت ميكند.
اين كنفرانس تاعصر امروز ادامه خواهد داشت ودرپايان تفاهم نامه اي نيز به هدف حفظ بناهاي تاريخي وتغيير مديريت بناها بين والي هرات ومشاور رييس جمهور به امضابرسد.

کابل باختر8 ثور
پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزات اطلاعات وفرهنگ دردیدار با شماری از هنرمندان ریاست هنرستان ، مشکلات آنان را شنید.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین دیدار هنرمندان بخش نقاشی هنرستان مشکلات شان را درزمینه های مختلف بخصوص نبود یک نمایشگاه دایمی بخاطر به نمایش گذاشتن آثار هنری و نبود امکانات لازم درزمینه کارهنری ، بیان کردند .
آنان ازسرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ خواهان توجه به سایرعرصه های هنری بخصوص هنر نقاشی گردیدند.
همینگونه سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ بخش  هنررا یکی از بخش های مهم درکشور دانسته خاطرنشان ساخت که حمایت  و تشویق ازهنرمندان یکی از وظایف این وزارت بوده  و درنظراست که  در 28 اسد روز استرداد استقلال کشورازسوی این وزارت  ازشمار هنرمندان کشور تقدیر به عمل آید .
همچنان وی ازتوجه وزارت اطلاعات وفرهنگ به هنرمندان ورفع مشکلات آنان اطمینان داد.

شهرهرات 8 ثورباختر
قراراست نخستین کنفرانس راهبردی حفظ میراث های فرهنگی اوایل هفته آینده درشهرهرات برگزارشود.
این کنفرانس به ابتکارمقام ولایت وبه هدف جلب همکاری موسسات بین المللی بخاطرحفظ ومراقبت سیتسماتیک بناهای تاریخی راه اندازی شده است.
آخرین جلسه تدارک این کنفرانس دیروز درمقرولایت برگزارشد و درآن چگونگی برگزاری ومیزبانی ازمهمانان به بحث گرفته شد .
والی هرات برگزاری این کنفرانس را درجلب همکاری موسسات بین المللی مهم خواند وآرزوبرد تاشرکت کننده گان این کنفرانس به نتیجه قابل قبولی درراستای همکاری بخاطرحفظ ومراقبت بناهای تاریخی وساحات باستانی برسند.
باوجودیکه ولایت هرات ازسال ها بدینسو نامزد شمولیت درفهرست میراث های جهانی میباشد ولی تااکنون بدلیل تخطی های ساختمانی وعدم جلوگیری ازساخت وسازهای خودسردرساحات تاریخی شامل این لیست نشده است .
این برای نخستین باراست که چنین کنفرانسی بخاطرجلب همکاری موسسات بین المللی به منظورحفظ میراث های فرهنگی برگزارمیشود.

بی بی سی – باختر7 ثور
ایران، تاجیکستان و افغانستان در رده‌های پائین جدول جهانی آزادی رسانه‌ای قرار گرفته‌اند.
سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش خود در مورد آزادی رسانه‌ای در سال گذشته میلادی شامل جدول رده‌بندی یکصد و هشتاد کشور جهان را منتشر کرد. در این جدول، افغانستان در رده ۱۲۰، تاجیکستان در رده ۱۴۹ و ایران در رده ۱۶۵ جدول جای گرفته‌اند.
این رده‌بندی براساس تخصیص امتیازهای منفی تدوین می‌شود که این سازمان براساس ارزیابی خود از آزادی رسانه‌ای در کشورهای مختلف برای هرکشوری محاسبه می‌کند. برای حداکثر میزان آزادی رسانه‌ای، امتیاز صفر و برای بدترین وضعیت امتیاز منفی ۱۰۰ در نظر گرفته شده است. در گزارش اخیر این سازمان، ایران ۶۵.۱۲ (شصت و پنج و دوازده صدم) امتیاز منفی، تاجیکستان ۵۰.۲۷ امتیاز منفی و افغانستان ۳۹.۶۲ امتیاز منفی کسب کرده‌اند.
اروی با ۷.۶۰ امتیاز منفی در صدر جدول قرار دارد و پس از آن کشورهای سویدن  (۸.۲۷ امتیاز منفی)، فنلاند (۸.۹۲ امتیاز منفی)، دانمارک (۱۰.۳۶ امتیاز منفی) و هلند (۱۱.۲۸ امتیاز منفی) رده‌های دوم تا پنجم بالای جدول را به خود اختصاص داده‌اند. از میان کشورهای دیگر، بریتانیا با ۲۲.۲۶ امتیاز منفی در رده ۴۰ و آمریکا با ۴۳.۸۸ امتیاز منفی در رده ۴۳ قرار گرفته‌اند.
پس از ایران، کشورهای یمن، سومالی، عربستان سعودی، ازبکستان، لائوس، گینه استوایی، جیبوتی، کوبا، سودان، ویتنام، چین، سوریه، ترکمنستان، ارتیره در رده‌های بعدی دیده می‌شوند و کره شمالی با بدترین شرایط رسانه‌ای در جهان، در رده ۱۸۰ قرار دارد.
در این گزارش آمده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنان به شکلی خودسرانه ده‌ها روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس را با اتهاماتی جعلی مانند "اقدام علیه امنیت ملی" و حتی "فساد اخلاقی" بازداشت و زندانی کرده است. البته رده ایران در گزارش سال جاری نسبت به سال گذشته چهار درجه بهتر شده اما به گفته گزارشگران بدون مرز، دلیل آن نه بهبود شرایط رسانه‌ها در این کشور، بلکه بدتر شدن اوضاع در کشورهای دیگر بوده است.
در این گزارش آمده است که "ایران در سال گذشته نیز همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای بود و به دلیل شرایط بسیار ناگوار زندان‌ها، بسیاری از زندانیان عقیدتی و روزنامه‌نگاران برای برخورداری از ابتدایی‌ترین خواست‌های خود همچنان دست به اعتصاب غذا می‌زدنند و جان دست کم ده روزنامه‌نگار به این ترتیب به خطر افتاد."
احضار، بازداشت و محاکمه و محکومیت سنگین روزنامه‌نگاران در سال گذشته ادامه داشت و این گزارش می‌افزاید که "حکومت ایران مجازات‌های غیرانسانی و قرون وسطایی مانند شلاق زدن را همچنان اجرا می‌کند و در سال ۲۰۱۶ میلادی، دستگاه قضایی دست کم چهار روزنامه نگار را به تحمل شلاق محکوم کرد."
در این گزارش آمده است که "[آیت‌الله] علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، همچنان در فهرست دشمنان آزادی رسانه‌هاست.
رده‌بندی افغانستان در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن تغییری نکرد که دلیل آن، وضعیت بحرانی در سایر کشورها و همچنین "مقاومت روزنامه‌نگاران و حکومت در دفاع از آزادی رسانه‌ای" بود. این گزارش کوشش جسورانه روزنامه‌نگاران افغان با وجود وضعیت بسیار ناامن ناشی از حضور و فعالیت طالبان و داعش را می‌ستاید و می‌نویسد که برخی مناطق به خاطر تسلط طالبان و حضور داعش به "سیاه چاله‌های اطلاع‌رسانی" تبدیل شده به نحوی که روزنامه‌نگاران در این مناطق امکان فعالیت آزادانه را ندارند.
این گزارش در عین حال برخی از مقامات ولایتی از جمله شماری از والیان و مسئولات محلی را متهم می‌کند که مفهوم استقلال روزنامه‌نگاران را درک نمی‌کنند و به آن احترام نمی‌گذارند هر چند "اعلام آمادگی حکومت برای ایجاد سازوکارهای امنیتی در حفاظت از روزنامه‌نگاران در این زمینه تاثیرگذار بوده است."
گزارشگران بدون مرز نتیجه می‌گیرد که "با وجود نگرانی‌های بسیار، افغانستان از نادر کشورهای جهان است که در آنها کمیته مشترک مصونیت خبرنگاران با همت خبرنگاران و مسئولات حکومتی و عضویت مقامات حکومتی و نمایندگان روزنامه‌نگاران تشکیل شده که هدف آن هماهنگی در اقدام عاجل برای حفاظت از رسانه‌ها و خبرنگاران است."
ون مجازات توهین به "رهبر ملت" رئیس جمهوری را از لحاظ قانونی فراتر از شهروندان دیگر قرار داده است
براساس این گزارش، سال گذشته، وضعیت رسانه‌ها در تاجیکستان بدتر شد و این کشور با از دست دادن ۳۴ رتبه نسبت به سال قبل از آن، به رده ۱۵۰ سقوط کرد.
گزارشگران بدون مرز گفته است که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در ماه نوامبر سال گذشته قانونی را امضا کرد که براساس آن، "توهین و افترا به مبتکر صلح و اتحاد ملی و رهبر ملت" یعنی عنوانی که به خود او داده شده، جرم قابل پیگرد قانونی توصیف شده و به این ترتیب، او را در موقعیتی برتر از سایر شهروندان قرار داده و اصل تساوی در برابر قانون را نقض کرده است.
در سال گذشته، فشار بر رسانه‌های تاجیکستان ادامه داشت و هفته‌نامه "نگاه" که از منابع مهم اطلاع‌رسانی بود "زیر فشارهای مستقیم و غیرمستقیم" از نشر بازماند و فعالیت خبرگزاری تاج‌نیوز بدون هیچگونه خبر رسمی متوقف شد. به گفته گزارشگران بدون مرز، در ماه اوت سال گذشته میلادی، دولت بخشنامه‌ای را برای برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی صادر کرد که هدف از آن "بهینه کردن چهره تاجیکستان در جهان و حفاظت از کشور در برابر حملات رسانه‌ای خارجی" عنوان شده اما عملا به منزله گامی دیگر در راستای سانسور این رسانه‌هاست.
در سال گذشته، دولت تاجیکستان به بهانه مبارزه با تروریسم، مرکزی را برای نظارت و کنترل ارتباطات ایجاد کرد بی آنکه تضمینی در مورد نوع استفاده از اطلاعات کسب شده از طریق شنود شهروندان پیش‌بینی شده باشد. همزمان، به منظور جلوگیری از انعکاس واقعیات جامعه تاجیکستان در خارج و اطلاع‌رسانی از خارج، محدودیت‌هایی بر فعالیت خبرنگاران و رسانه‌های خارجی در تاجیکستان به اجرا درآمد و از جمله اجازه کار شش خبرنگار رادیو آزادی لغو شد.
گزارشگران بدون مرز با هشدار در مورد وخامت شرایط رسانه‌ای در تاجیکستان، ابراز نگرانی کرده است که "این کشور به یک منطقه بی‌قانون برای روزنامه‌نگاران تبدیل می‌شود" و هشدار داده است که "سیاست‌های رئیس جمهوری به بهانه تضمن صلح و ثبات ملی، خطر آفرین است زیرا هنگامی که وضعیت اجتماعی و اقتصادی بدتر می‌شود، دولت همه تلاش خود را صرف کنترل کامل مطبوعات می‌کند."

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL