02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

فیض آباد/اول عقرب/ باختر ازروز ملی زبان ازبکی امروز دربدخشان...

ترکتباران مزارشریف خواهان آموزش به زبان مادری شان شدند

مزارشریف/1عقرب/باختر از روز زبان ملی ازبکی در شهرمزارشریف مرکز بلخ...

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

کندز/1عقرب/باختر حق‌نواز حقیارقومندان امنیه جدید کندز امروز معرفی شد وبه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جلسۀ کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 کابل / ۱۴ اسد / باختر

جلسۀ کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس این کمیته، امروز در قصر صدارت عظمی برگزار شد.

در این جلسه با تعقیب فیصله‌های گذشته این کمیته، ارائه گزارش کمیتۀ تخنیکی درخصوص طرح تعدیل قانون رسانه‌های همگانی، ارائه گزارش کمیتۀ تخنیکی بررسی نامۀ سرگشادۀ ۲۰۴ تن از خبرنگاران، ارائه گزارش های وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، ادارۀ لوی څارنوالی و ادارۀ مستقل ارگان های محلی، گزارش هیئت موظف درخصوص سرنوشت صندوق حمایت از خبرنگاران و نیز بررسی تهدیدها علیه خبرنگاران زن مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا معین وزارت اطلاعات و فرهنگ به نمایندگی از کمیتۀ تخنیکی موظف برای بررسی طرح تعدیل قانون رسانه‌های همگانی، فیصله این کمیتۀ تخنیکی را به جلسه ارائه کرد.

استاد دانش، معاون رئیس جمهور در این مورد تأکید کرد که هرچند فعلا در خلاء قانونی قرار نداریم اما در  خصوص حمایت از حقوق و امتیازات خبرنگاران و برخی مقتضیات در حوزۀ کار رسانه یی، ایجاب می کند که با مشورت نهادهای رسانه یی زمینه برای تعدیل قانون رسانه های همگانی فراهم شود تا این قانون پس از غنامندی لازم بتواند پاسخگوی نیازمندی های فعلی جامعۀ رسانه یی کشور باشد.

سرانجام پس از ابراز نظر و دیدگاه های اعضای جلسه فیصله شد که وزارت اطلاعات و فرهنگ در تفاهم و هماهنگی با نهاد های رسانه یی، مشورت های لازم  در جهت تعدیل قانون رسانه های همگانی جمع آوری کند و پیشنهاد طرح تعدیل این قانون را ارائه کند.

همچنین کمیته تخنیکی که در جلسۀ قبلی کمیته مشترک حکومت و رسانه ها برای بررسی نامۀ سرگشاده۲۰۴ تن از خبرنگاران موظف شده بود، نتیجه بررسی این کمیته را به جلسه ارائه کرد. مطابق گزارش این کمیته، یک فهرست جدید با مشخصات لازم در مورد قضایای خشونت علیه خبرنگاران از جانب مرکز خبرنگاران افغانستان ارائه شده است که به دسترس اداره لوی څارنوالی برای تحقیق لازم قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهور به اداره لوی څارنوالی هدایت داد که در هماهنگی با دیگر نهادهای عدلی و قضایی در خلال هفتۀ پیش‌رو تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران را در مطابقت با فهرست ارائه شده بررسی کندو نتیجۀ آن را مورد به مورد به صورت مکتوب ارائه کند که در دسترس جامعۀ رسانه‌ یی نیز قرار بگیرد.

در این جلسه همچنین سخنگوی اداره لوی څارنوالی به نمایندگی از هیئت موظف برای بررسی صندوق حمایت از خبرنگاران، نتیجه بررسی این هیئت را به جلسه ارائه کرد. این گزارش وضعیت حقوقی صندوق، مشکلات موجود در مدیریت صندوق و همچنان بررسی‌ و پیشنهادهای حقوقی در باره مدیریت بهتر صندوق را به اعضای کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه ها ارائه کرد. اعضای جلسه پس از بحث و تبادل نظر فیصله کردند که در جلسۀ بعدی، هیئت مدیرۀ صندوق حمایت از خبرنگاران در جلسۀ کمیته اشتراک کنند تا پس از ارائه نظر ودیدگاه آنان در زمینه تصمیم لازم اتخاذ شود.

همچنان تهدیدات علیه خبرنگاران و به خصوص خبرنگاران زن در جلسۀ کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌ها مورد بررسی قرار گرفت. وزارت امور داخله گزارش داد که در یک ماه گذشته سه تهدید علیه خبرنگاران زن وجود داشت که هرسه مورد تحت بررسی پولیس قرار دارد.

در این جلسه همچنین نهادهای عدلی و قضایی کشور از رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران گزارش دادند.

براساس گزارش نمایندۀ اداره لوی څارنوالی از سال 1398 تا کنون به تعداد ۱۹ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران بررسی شده است که در این رابطه، ۳۳  متهم و محکوم شناخته شده اند. وی افزود که از مجموع این قضایا به تعداد پنج قضیه تحت تحقیق و ده قضیه طی دوران محاکماتی قرار دارد و به تعداد چهار قضیه نیز نهایی شده است. وی گفت که در پیوند به قضایای فوق متهمان از ۵۰۰۰  افغانی الی  ۳۰ سال زندان محکوم به مجازات شده اند.

در این جلسه همچنین وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی نیز از اقدامات خود در خصوص تأمین امنیت خبرنگاران و تعقیب قضایای خشونت علیه خبرنگاران، گزارش داد.

همچنین معین اداره مستقل ارگان های محلی با ارائۀ گزارش از برگزاری جلسات کمیته های ولایتی کمیته مشترک حکومت و رسانه ها تأکید کرد که از این پس ادارۀ مستقل ارگان های محلی،موضوع برگزاری منظم جلسات کمیته های ولایتی را به صورت جدی پیگیری می کند و در زمینه هدایات لازم به والی ها در سراسر کشور داده خواهد شد.

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.