24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل/ 24 قوس/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در باره رویداد های سیاسی و نظامی منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ٬با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا در صفحه اول عنوان کرده که ممکن مذاکرات متوقف شده میان طالبان و امریکا دو باره آغاز شود.
این روزنامه همچنان در صفحه اول از قول ادک مارکویس نویسنده امریکایی عنوان کرده است که امریکا هزار ها افغان بی گناه را در یک جنگ بی هدف و دورغین کشته است.
این روزنامه در مطلب دیگر قول یک نامزد ریاست جمهوری امریکا، آورده است، جنگ افغانستان یک زنجیره نامشروع برای متحدین نظامی و سیاستمداران فاسد است.
ویسا همچنان در صفحه اول عنوان کرده است جمیزقیس اعتراف کرد، نظامیان امریکایی در امر ملت سازی در افغانستان خوب نبوده اند.
به نوشته این روزنامه ، جمیز قیس، وزیر دفاع پیشین امریکا هر چند ضمن دفاع از تلاش های برای بازسازی افغانستان گزارش اخیر واشنگتن پست در باره دولت امریکا را جالب ندانسته و آن را "خیال پردازی" تلقی کرد: ولی اعتراف کرده است که نظامیان امریکایی در امر ملت سازی در افغانستان خوب عمل نکرده اند.
ویسا، به همین ترتیب در صفحه اول از قول سرمنشی سازمان ملل متحد اورده است: نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قاعده بازی را رعایت کنند.
به نوشته این روزنامه: سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد در گزارشی خواستار مشارکت سازنده طرف های ذیدخل در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد.
روزنامه ویسا، در صفحه اخیر خبر داده است که پروسه طی مراحل سفر حجاج برقی می شود.
به نوشته این روزنامه، وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و وزارت حج و و اوقاف، تفاهم نامه ای را امضا کردند که بر اساس آن پروسه طی مراحل سفر حجاج الکترونیکی کی شود.
روزنامه ویسا، همچنان در این صفحه خبر داده است که روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت باقی مانده امروی آغاز می شود.
به نوشته این روزنامه: کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که امروز "یک شنبه" روند بازشماری آرای هفت ولایت باقی مانده آغاز می شود و یه روز را در بر خواهد گرفت.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه از قول طالبان نوشته است: جنرال های امریکایی با ستراتیژی های نظامی نمی توانند در افغانستان پیروز شوند.
اما روزنامه هشت صبح در صفحه عنوان کرده است: کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری آرا دوشنبه پایان می یابد.
این روزنامه جزئیات در پیوند به عنوان فوق را در صفحه سوم نوشته کرده است. اما در صفحه اول زیر عنوان آمار های ضد و نقیض 7 نفوذی طالب چند سرباز را در غزنی کشتند؟ نوشته کرده است، با گذشت ساعت عا از حمله هفت نفوذی گروه طالبان بر یک قرار گاه اردوی محلی در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی ، تا هنوز شمار دقیق قربانیان این حمله مشخص نیست.
روزنامه، موضوع را دنبال کرده است. در صفحه دوم زیر عنوان صلح بدون آتش بس ممکن نیست. نوشته کرده است:گفت و گو های صلح از روز پنجشنبه یک بار دیگر متوقف شد و تا اکنون زمان آغاز دوباره آن مشخص نشده است. هرچند سفیر خلیل زاد دلیل توقف گفت و گو ها را فرصت دادن به طالبان برای گفت و گو با رهبری این گروه عنوان کرده اما گفته هایی وجود دارد که حملات روز چهار شنبه بر یک مرکز صحی در بگرام به این گفت ها سایه افگنده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است در همین صفحه خبر داده است که کار ترمیم بند سلطان در غزنی آغاز شد.
حاصلات مالته در ننگرهار به بیش از هزار تن رسید. عنوان مطلب دیگری است که روزنامه در صفحه دوم نشر کرده است .
این روزنامه همچنان در صفحه دوم خخبر داده است که چهار نفر از طراحان حملات "ترورستی و انفجاری" گروه طالبان در هلمند بازداشت شدند.
یک کارمند انتخاباتی در داخل کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات کشته شد. عنوان مطلب دیگر است که روزنامه در صفحه دوم نشر کرده است.
این روزنامه در صفحه سوم به موضوع انتخابات پرداخته  مطالب را زیر عنوان: کمیسیون مستقل انتخابات پرداخته و مطلب را زیر عنوان: کمیسیون مستقل انتخابات: روند بازشماری آرا دوشنبه پایان می یابد.
هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه ماندگار در شمار امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است.نالان

کابل/ ۲۳قوس/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته است٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته است و نیز اخبار وگزارش هایی درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده است.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی در برگ نخست تحت عنوان «حمله بربگرام، گفت وگوهای صلح امریکا و طالبان پس ازیک هفته متوقف شد» نگاشته است که سخنگوی دفتر سیاسی طالبان درقطر تایید کرده است که گفت وگوهای صلح مقام های امریکایی و نمایندگان طالبان پس از یک هفته متوقف شده است.
همچنان این روزنامه درهمین صفحه دیگر تحت عنوان موراکامی پروژه های ناتمام ناکامورا را تکمیل خواهد کرد٬ نشرکرده است و نوشته است، مقام های محلی ننگرهار اعلام کردند که موراکامی به جای ناکامورا رییس موسسه جاپانی (پی ام اس) گماشته شده ایت.
این مدد رسان جاپانی٬ کارهای ناتمام داکتر ناکامورا را که حدود دو هفته پیش به قتل رسید، تکمیل خواهد کرد.
روزنامه ۸صبح درصفحه سوم زیرعنوان «سه صد هزار رای جنجالی روی میز محکمه انتخاباتی بن بست خواهد شکست» نوشته است کمیسیون شکایات انتخاباتی که نقش «محکمه انتخاباتی» را دارد یک ماه و بیست و دو روز پس از ایجاد تنش های انتخاباتی وارد میدان شده است.
مسوولان این کمیسیون راه حل بحران کنونی انتخابات ریاست جمهوری را «گفت وگوهای مسالمت آمیز» عنوان می کنند و می گویند که در پیوند به ۳۰۰ هزار رای جنجالی به زودی تصمیم خواهند گرفت.
روزنامه ماندگار درصفحه اول زیر عنوان شورای نامزدان٬ اعلام نتیجه انتخابات مشروعیت ندارد «کمیسیون انتخابات بسته بحران افغانستان را همگانی می سازد» نگاشته است: شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گوید، در صورتی که کمیسیون انتخابات نتیجه تقلبی انتخابات را اعلام کند، مورد تایید آنان قرار نمی گیرد و آنان دست به اعمال بازدارنده می زنند.
روزنامه ویسا مطلب تحت عنوان رسانه چینایی: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حاوی پیام کاهش قدرت امریکا در جهان است درصفحه اول نشر کرده است و نوشته خروج امریکا از افغانستان اگر چه منطقی به نظر می رسد، اما پیکر بندی جیو پلتیکا را به زیان امریکا و به سود چین تغییر می دهد. شوخک

کابل /۲۰قوس/ باختر
شماری محدودازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث پیرامون مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشورپرداخته اند ونیزاخباروگزارشهای را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده ا ند.
گزارشگرآژانس باختر،باتوجه عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ماندگاردرصفحه اول ازقول سناتوران عنوان کرده است حلیم تنویر بازداشت شود.
این روزنامه همچنان درصفحه اول ازقول سازمان ملل آورده است سوء استفاده ازکودکان درجنگ افغانستان ادامه دارد.
به نوشته این روزنامه :هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ‹‹یوناما ››درگزارشی اعلام کرده کودکان درافغانستان همچنان درمعرض استخدام وسوء استفاده طرف های درگیر درجنگ وخشونت جنسی قرار می گیرند.
سازمان ملل به مناسبت روزجهانی حقوق بشردرگزارشی اعلام کردکه کودکان افغانستانی ازتاثیرات منفی حملات برمدارس ،بیمارستان ها وانفجار ،رنج می برند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرصفحه دوم درمطلب زیرعنوان ،صلح امریکا – طالبان :یک سرش معما و سردیگرش نکاهه نوشته کرده است :تاکید براین که تحقق صلح درافغانستان براساس رهبرد امریکا دراین کشور باورش دشوار است . هرروز درهرخبرو رویدادی مورد تایید قرارمی گیرد ،درآخرین مورد اما وزیر دفاع امریکا به فاکس نیوز گفته است پس از دست یابی به توافق صلح درافغانستان ‹‹امریکا می تواند نیروهای خود را متوجه چین و روسیه کند که از دیرباز سبب نگرانی واشنگتن بوده اند ››به نوشته این روزنامه :شاید این پررنگ ترین خبردرناممکن ثابت کردن برقراری صلح پایدار درافغانستان باشد.
به نوشته ماندگار،آنچه دراظهارات وزیردفاع امریکا آمده علی رغم ایجاذ وابهامی که می تواند دربرداشته باشد یک نکته را به گونه صریح بازگو می کندکه میان صلح امریکا - طالبان باچین و روسیه پیوندی عمیق وجود دارد که روس ها وچینی ها بیش از سیاسیون و روز نامه نگاران افغانستان درباره آن فهمیده اند ،ازهمین روبه طالبان نزدیک شده اند و از پذیرایی آن ها دریغ نورزیده اند روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه سوم ازقول وزیرامورزنان آورده است در۱۶روز کمپاین عوامل خشونت دربرابر زنان بررسی شد.
این روزنامه همچنان درصفحه ازقول آگاهان آورده است : کشورهای منطقه تعهدات خود درنشست های جلب آسیا را عملی نکرده اند.
روزنامه ماندگار درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه آرمان ملی درصفحه اول خبرداده است که سفیر اتحادیه اروپا ازتاخیر نتایج انتخابات انتقاد کرد.
این روزنامه درپیوند به آن ازقول کمیسیون انتخابات آورده است به زودی درباره اعلام نتایج انتخابات تصمیم گرفته میشود . این روزنامه درادامه نوشته است :پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا درکابل روز سه شنبه ۱۹ قوس درمراسم گرامیداشت از روز جهانی حقوق بشر درکابل ازتاخیر دراعلام نتایج انتخابات افغانستان را به باد انتقاد گرفت .
به نوشته این روزنامه : آقای مایدون افزودبر یادآوری از تلقات گسترده غیر نظامیان ونقض حقوق بشر گفت که درپروسه انتخابات ریاست جمهوری نیز یکی از حقوق شهروندان نقض می شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه ازقول کمیسیون حقوق بشر: عنوان کرده است : صدای قربانیان جنگ درروند صلح شنیده شود.
این روزنامه همچنان درصفحه اول ازقول مجلس سنا عنوان کرده است : برای صحبت با خلیل زاد یک هیئت ده نفری انتخاب می کنیم .
این روزنامه درصفحه دوم درمطلب زیرعنوان سلاح تان را پاک کاری کنید نوشته : گفت و گو صلح میان امریکایی ها ونمایندگان طالبان درقطر وارد چهارمین روزخود شده است گفته شده بحث میان طرفین روی کاهش خشونت ها ، آغازمذاکرات میان افغانستانی ها و این که درکجا و چه زمانی توافق نامه امضاء شود و نمایندگان کدام کشورها درآن اشتراک کنند جریان دارد.
آرمان ملی درصفحه سوم مطلب رازیرعنوان امریکایی ها چگونه درشناخت افغانستان اشتباه کردند ؟! نشرکرده است روزنامه آرمان ملی ،درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به جز روزنامه هشت صبح ازدیگر روزنامه ها چیزی نمی دانیم زیرا به دسترس قرارندارند. ختم/ نالان ...ک..م

کابل/۱۹قوس/ باختر
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث پیرامون مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش هایی را درباره رویدادهای سیاسی و نظامی منطقه وجان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر باتوجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است .
روزنامه افغانستان ما،برگ نخست را با مطلب زیرعنوان نشست قلب آسیا در استانبول با حضور وزیران خارجه ۱۳ کشور درباره افغانستان آغازشد، آغازکرده است و آورده است.
هشتمین دورنشست موسوم به قلب آسیاروند استانبول باحضور رییس جمهورغنی، رییس جمهورترکیه و وزیران خارجه و مقام های ارشد کشور های عضو این نشست دراستانبول برگزارشد. چهارده کشور منطقه ازجمله ایران ،پاکستان ،هند،عربستان و چین عضو اصلی این نشست و ۱۷کشور و ۱۴ سازمان منطقه یی هم اعضای ناظر آن هستند.
به نوشته روزنامه افغانستان ما،موضوع اصلی این نشست دوروزه صلح مشارکت وشگوفایی عنوان شده است.
محمداشرف غنی رییس جمهوردرسخنرانی اش، این کنفرانس را ابتکاری از رجب طیب اردوغان رییس جمهورترکیه خواند و از او وکشورهای دیگر که میزبانی نشست های قبلی را به عهده داشتند تشکرکرد.
او گفت باوجود چهل سال جنگ مردم افغانستان به آینده خوشبین هستند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه ازقول معاون ریاست جمهوری آورده است باید یک نهاد قدرتمند و مستقل مسوول مبارزه با فساد اداری باشد .
این روزنامه درپیوند به عنوان فوق درصفحه دوم نوشته کرده است . سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری که به مناسبت روزجهانی مبارزه با فساد اداری سخنرانی می کرد گفت که باید یک نهاد قدرتمند و مستقل مسوول مبارزه با فساد اداری باشد.
به نوشته این روزنامه اقای دانش گفت که طی پنج سال اخیر حکومت اقدامات زیادی را برای مبارزه با فساد انجام داده اما درنهادسازی و نظام سازی درمورد مبارزه با فساد اداری ناکام بوده ایم .
معاون دوم ریاست جمهوری افزود ،بااین که اقدامات زیاد و متنوع داشته ایم و رهبری حکومت هم تصمیم و اراده جدی و قاطع داشته است اما هنوز از یک نهاد دولتی مستقل عهده دار مسوولیت مبارزه با فساد برخوردارنیستیم که بتواند این پروسه را با تمام برنامه های آن ازیک مرجع و ازیک آدرس مدیریت ورهبری کند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه سرمقاله شماره امروزی را نیز به این موضوع اختصاص داده وزیرعنوان فساد مادر بحران ها و نابسامانی ها به آن پرداخته است .
دولت – ملت سازی درجوامع ناهمگون، بانک جهانی و دولت اینده، امید به بهبود شاخص های توسعه اجتماعی .
عنوان مطالبی است که این روزنامه در صفحه سوم نشرکرده است افغانستان ما در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیرعنوان یوناما: بسیاری از افراد متهم به فساد اداری هرگز بازداشت نشدند آغازکرده است و درهمین صفحه ازقول ثبات و همگرایی آورده است :ممکن نیست کسی با تقلب به حاکمیت برسد.
این روزنامه همچنان درصفحه اول خبرداده است که افغانستان درتولید برنج مورد نیازش حدود ۶۶ درصد به خودکفایی رسید.
هشت صبح همچنان درصفحه اول خبرداده است که دونفر به اتهام قتل تتسوناکامورا در ننگرهار بازداشت شدند.
داکتران آلودگی هوا در دراز مدت سرطان زا است و سبب سکته قلبی و مغزی می شود.
هشت صبح زیرکلیشه زنگ اول درصفحه دوم عنوان کرده است که گفت و گو ها باید ادامه یابد . این روزنامه همچنان درهمین صفحه از برگزاری نخستین نمایشگاه رباتیک درهرات خبرداده است و درصفحه چهارم مطالب را زیرعنوان های آیا داعش از بین رفته است ؟لزوم حقوق قربانیان درروند صلح را نشرکرده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های آرمان ملی وویسا ،درشماره های امروزی یا به نشرمطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان ...ک.م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL