05 میزان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بنیاد خیریه فرهاد دریا به سیلاب زدگان پروان کمک کرد

چاریکار/ 5 میزان /باختر بنیاد خیریه فرهاد دریا امروز پنجاه هزار...

تیم فوتبال پولیس دایکندی قهرمان جام نوروزی امسال شد

نیلی/ 5 میزان /باختر تیم فوتبال پولیس ملی د ایکندی قهرمان...

نمایشگاه نقاشی در بلخ راه اندازی شد

مزارشریف/5میزان/باختر شماری از زنان بلخ نمایشگاه نقاشی و دیوارنگاری را به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل/ 5میزان/ باختر
شماری محدود از روزنامه های چاپی غیر دولتی در کابل که به دسترس قرارگرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را دربارۀ رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه آرمان ملی٬ در صفحه اول زیرعنوان آگاهان: اگر طالبان انعطاف نشان ندهند گفت و گوهای دوحه به بن بست روبه رو خواهد شد "نوشته است گروه طالبان در پیش برد گفت وگوهای صلح به دو موضوع متناقض فقه حنفی  و توافق نامه صلح با امریکا، روند مذاکرات را در این روزها پیچیده ترکرده است.
مطالباتی که به باور بسیاری از آگاهان، اگر تعدیل نشود و یا انعطافی از سوی این گروه در کار نباشد، مجموع روند را با بن بست مواجه خواهد کرد.
همچنان روزنامه در همین صفحه٬ مطلب دیگر تحت عنوان «تشدید حملات طالبان با نیروهای کماندو در وردک مستقر شدند» نگاشته است: چند روز پس از حملات گسترده گروه طالبان در میدان وردک، وزارت دفاع افغانستان از مستقر شدن نیروهای تازه نفس کماندو به هدف تامین امنیت و جلوگیری از حملات احتمالی گروه طالبان در این ولایت خبرداد.
این روزنامه در صفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیر عنوان شهرکابل، علاقه غیر نوشته کرده است و آورده است: وضعیت بد امنیتی در کشور به ویژه شهرکابل همه را نگران کرده و گفته می توانیم که شهرکابل به یک علاقه غیر مبدل شده است.
نه در روز باشندگان این شهر احساس امنیت می کنند و نه در شب٬ تاراج اموال، دزدی وسایط نقلیه، آدم ربایی و قتل و کشتار به یک امر طبیعی مبدل شده است و در روز روشن دزدان مسلح در بس های شهری داخل می شوند و جیب های مسافران را خالی می کنند و اگر کسی از روی جهالت مقاومت کند کشته می شود.
در پس کوچه های حلوت کسی جرأت نمی کند که به تنهایی رفت و آمد کند.
روزنامه 8صبح٬ در صفحه اول زیر عنوان تاکید رییس جمهور غنی بر برقراری آتش بس در گفت و گو با عمران خان " نوشته است: محمد اشرف غنی، رییس جمهور در گفت وگوی تیلفونی با عمران خان، نخست وزیر پاکستان بر برقراری آتش بس تاکید کرده است.
این روزنامه در همین صفحه مطلب زیر عنوان دفتر مطبوعاتی سروردانش٬ حکمتیار به جمهوریت احترام بگذارد و دست از اظهارات خلاف واقع و کذب بردارد٬ نگاشته است: دفتر مطبوعاتی محمد سروردانش، معاون دوم ریاست جمهوری با نشر اعلامیه یی اظهارات تازه گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را "خلاف واقعیت های موجود٬ سرشار از کینه و کدورت ایدلوژیکی" خوانده است؛ این دفتر تاکید کرده است که حکمتیار باید به جمهوریت احترام بگذارد و دست از اظهارات خلاف "واقع وکذب" بردارد.
روزنامه اطلاعات روز، مطلب تحت عنوان سه عضو پاکستانی در لشکر طیبه درعملیات نیروهای امنیت ملی در کنر کشته شدند؛ نوشته است: عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر به روز نامه اطلاعات روز گفت که نیروهای امنیت ملی این عملیات را شب گذشته بر دو مرکز لشکر طیبه در ولسوالی اسمار راه اندازی کرده اند. شوخک

کابل / ۵  میزان/ باختر
پنج میزان٬سالروز تسلط طالبان برکابل است٬ تداعی کنندۀ واقعۀ زشت که٬ پیامد فاجعه بار و بحران ساز برای افغانستان داشت.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ ناوقت پنجم میزان سال ۱۳۷۵هجری خرشیدی٬طالبان که تحرک شان را به نام «تحریک طلبای کرام» در میزان سال ۱۳۷۳ از بولدک قندهاربا شعار مبارزه با شر و فساد آغاز کرده بودند تقریبا بدون کدام مقاومت ویا ممانعت وارد شهر کابل شدند.
مردم افغانستان به خصوص ساکنان کابل که از جنگ های تنظیمی سخت به ستوه آمده بودند٬به سوی طالبان به عنوان نجات دهند گان شان نگاه می کردند٬طالبان که قرآن در دست داشتند٬ شعار انفاذ شریعت و جمع آوری اسلحه را سر داده بودند٬توانستند زودتر قلوب مردم خسته از جنگ را از خود کنند و با حمایت مردمی٬به پیروزی های پیهم دست یابند.
مردم فکرمی کردند که با تسخیرپایتخت توسط طالبان٬ کشمکش گروه های مختلف و متخاصم مجاهدین برسرقدرت پایان خواهد یافت و دیگر حرفی از جنگ داخلی نخواهد بود.
اما با ورود طالبان به کابل و تسلط این گروه بر مرکز قدرت و هویت سیاسی افغانستان٬ماهیت و هویت  طالبان  آشکار شد.
اولین کار این گروه در کابل٬ حمله برنمایندگی سازمان ملل  بود٬جایی که داکتر نجیب الله رییس جمهوری پیشین افغانستان پناه گرفته بود٬این مکان از مصونیت سیاسی برخودارد بود و آنانی که در داخل آن بودند نیزاز دید عرف دیپلماتیک مصونیت داشتند٬اما طالبان تمامی  معاهدات و کنوانسیون های جهانی را نادیده گرفتند٬ داخل این مکان دیپلماتیک شدند و دست به محکمأ صحرایی رییس جمهوری پیشین و برادر او زدند.
با این کار و بعد هم با انجام برنامه های مقید و تنگ که بیشتر با نام تحریف شده ازآدرس شریعت برمردم تحمیل  شد٬همه به این نتیجه رسیدند که طالبان٬فرشتگان نجات نه؛ بل بلایی اند که در چوکات یک پروژۀ استخباراتی بر مردم افغانستان تحمیل شده اند.
طالبان از همان ابتدای تسخیر کابل، بلافاصله محدودیت های فراوانی بر زندگی عادی شهروندان به مرحلۀ اجرا گذاشتند. به جوانان دستور داده شد، موهای شان را کوتاه کنند، ریش های شان را نتراشند. از پوشیدن لباس های غیر از لباس وطنی اجتناب کنند. به موسیقی گوش ندهند و در هنگام اذان در هر موقعیتی که هستند باید به نماز بایستند و...
زنان نیز با محدودیت های فراوانی مواجه شدند. آنان باید سراپا و حتی صورت خود را می پوشاندند. از کار در ادارات دولتی و دفاتر منع شدند٬در خانه ماندند. حق تحصیل در مکاتب و پوهنتون ها را نداشتند.
محاکم صحرایی ٬دست بریدن ها و سربریدن ها٬ شلاق زدن ها و جمع آوری مردم و زندانی کردن آنان به نام های مختل، و چسپیدن به سیاست زمین سوخته٬ کارنامه های زشتی از زمان حاکمیت پر از اختناق ووحشت طالبان است که هر وجدان بیدار و هر افغان آزاده را رنج می دهد.
طالبان با دیدگاه بسته و افکار متفاوت با محیط و جهان برخورد کردند. و دیری نه پاید که افغانستان بهشت هراس افگنان بین المللی شد و بسیاری از سازمان های تروریستی بین المللی٬منجمله القاعده٬ افغانستان مرکز فعالیت شان انتخاب کردند٬که این کار پسان ها پیامد زشت و بحران سازی را برای افغانستان شکل داد و اگر عادلانه بگویم و دقیق بگویم این طالبان بودند که با ماجرا و برنامه های شان٬ پای نیروهای خارجی در افغانستان را باز کردند که بعد خود شان به نام جهاد در برابر آنان برخاستند.
با آن که ماهیت ٬خواست٬ گذشتأ زشت و متحجر طالبان واضح و معلوم است و این گروه با آن که نوزده سال است از قدرت دور است مگر همچنان متحجر و عقب گرا باقی مانده اند٬باآنهم کشور ها و جریان هایی اند که برای بازگشت طالبان تلاش و تقلا دارند و این نشان می دهد که طالبان همچنان شامل برنامه های بزرگ استخباراتی  در منطقه اند و همچنان برای همین اهداف به کار می روند.
مگر این حرف واضح و تعریف شده است که وضعیت کنونی افغانستان با وضعیت و شرایط دهۀ هفتاد خرشیدی فرق می کند، افغانستان  ومردم آن عقب گرد نیستند. تحلیل سیاسی

کابل /۳  میزان/ باختر
وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید دارد که رسانه‌ها نباید از آنچه که میان هیئت‌های مذاکره کنندۀ صلح در دوحه می‌گذرد، به دور نگه داشته شود.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛نشست دوحه یک رویداد تاریخی برای مردم افغانستان است٬چشم مردم افغانستان به سوی دوحه است،دو طرف‹هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان› که برای حل بحران چهل سالۀ افغانستان٬ آستین برزده اند برای اعادۀ ثبات در کشور چه می کنند،چه دیدگاه و چه برنامه یی دارند؟به خصوص این که این گفت گو ها پر از چالش و پراز بگو مگو ها است ، توجه مردم را بیشتر به خود جلب کرده است.
مردم انتظار دارند که از هر پیشرفت و یا تاخیر یی که در دوحه اتفاق می افتد آگاه شوند و این زمانی امکان پذیر است که رسانه هاحضور فعال در دوحه داشته باشند و این نشست را پوشش خبری دهند.
مگر با تاسف٬ وضعیت به گونۀ دیگر است٬نمایندگان شماری از رسانه که برای پوشش خبری دوحه رفته بودند با آن که ویزه یک ماهه  قطر را داشتند ٬ دوباره به کشورفرستاده شدند٬نمایندگان  شمار دیگری از رسانه که دردوحه باقی ماندند با محدودیت و حتا با بی مهری مواجه شده اند و کمتر توانسته اند که به ماجرای جاری در دوحه برسند و با این ترتیب رسانه ها نتوانسته اند که جایگاه شان را در دوحه پیدا کنند و این سبب شده است که مردم در خلای معلوماتی قرار گیرند.
وزارت اطلاعات‌و فرهنگ از مشخص نبودن جایگاۀ رسانه‌های کشور در مذاکرات دوحه انتقاد می‌‌کند و می‎گوید که حکومت و نمایند‌گان دو طرف در دوحه٬باید جایگاه رسانه‌ها را،مشخص کنند.
عبدالمنان شیوای شرق، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ و شماری از مسوولان رسانه‎ها حکومت و هیئت‌‎های مذاکره کنندۀ صلح افغانستان را در دوحه به پنهان کاری اطلاعات در مذاکرات دوحه متهم کرده اند و گفته اند:رسانه‌ها باید به آنچه که در دوحه می‌گذرد، دسترسی داشته باشندونباید از آنچه که میان هیئت‌های مذاکره کنندۀ صلح در دوحه می‌گذرد، به دور نگه داشته شوند.
انتظار از دولت افغانستان و هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه این است٬همانگونه که آزادی بیان بزرگترین دستآورد در نوزده سال گذشته دانسته می شود٬ باید جایگاه رسانه ها را در گفت وگو های دوحه مشخص کنند و آن را حمایت کنند ٬مبتنی بر قانون رسانه‌‌های همه‌گانی٬ سانسور و سانسورگرایی یک عمل ضد قانون است، در حالی که رسانه ها در خصوص گفت وگو های دوحه ٬با سانسورو مشکل مواجه شده اند.
همچنان نشست دوحه و چگونگی برخورد با رسانه ها٬طالبان را که می کوشند خود را برتر از گذشته نشان دهند در یک آزمون قرار داده است و این را مشخص خواهد کرد که طالبان در برابر آزادی بیان و مطبوعات کثرت گرا چه می کنند؟
دوحه یک رویدادویک فرصت تاریخی برای افغانستان ومردم آن است حتا می توان گفت که دوحه سرنوشت و آیندۀ افغانستان را تعیین می کند و برای سرنوشت شان بسیار مهم است  و روی همین اصل است که مردم تأکید می‌ورزند ٬دو طرف باید مانع روند اطلاع رسانی به مردم نشوند. صائم

کابل/3میزان /باختر
شماری محدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخباروگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
روزنامه آرمان ملی درصفحه اول ازقول خلیل زاد عنوان کرده است امریکا اجازه نمی دهد افغانستان به دهه 90 برگردد.
ترامپ : تمام سربازان امریکایی ازافغانستان خارج می شوند " نوشته کرده است زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکابرای صلح افغانستان گفته است که امریکا هیچ گاه اجازه نمی دهد افغانستان به دهه 1990 بازگردد.
آقای خلیل زاد که درمورد صلح افغانستان ازسوی کانگرس امریکا استجواب شده بود تاکید ورزید که امریکا ازروند گفت وگوها میان دولت افغانستان و طالبان ازنزدیک نظارت می کند و هیچ گاه اجازه نمی دهد افغانستان به دهه 90 برگردد.
آقای خلیل زاد افزودکه دردهه 90 رهبران جهادی بابی مسوولیتی وارد جنگ های داخلی شدند و امریکا دیگر چنین اجازه یی نخواهد داد.
این روزنامه درهمین صفحه مطلب دیگر تحت عنوان وزارت اطلاعات وفرهنگ جایگاه رسانه ها در مذاکرات دوحه روشن نیست " نوشته ...عبدالمنان شیوا شرق معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ روزچهارشنبه دوم اسد دریک نشست خبری درکابل گفت که خواست رسانه ها مبنی برحضور درمذاکرات برحق است .
او افزودکه نمایندگان جامعه رسانه یی افغانستان درمذاکرات دوحه باید حضور فعال داشته باشند بنابراین ما آرزو می کنیم هم رهبری ارشد دولت افغانستان و هم نمایندگان گفت وگو کننده طالبان دردوحه جایگاه رسانه های آزاد افغانستان را مشخص بکنند ، تا آنچه در دوحه می گذرد، سانسور نشود و به مردم افغانستان ازطریق جامعه خبرنگاری رسانده شود.
آقای شرق افزود که براساس قانون دسترسی به اطلاعات وقانون رسانه های همه گانی سانسور و سانسور گرایی یک عمل ضد قانونی است و حکومت افغانستان به پاس داری از آزادی بیان متعهد است.
معین وزارت اطلاعات وفرهنگ تاکید کرد که رسانه ها باید حق پوشش آنچه دردوحه می گذرد ، داشته باشد.
روزنامه 8 صبح دربرگ نخست زیرعنوان عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی برای گفت و گو با رهبران پاکستان درپیوند به مذاکرات صلح طی روزهای پیش رو به اسلام آباد می رود " نگاشته سفررییس شورای عالی مصالحه ملی بنابر دعوت رسمی عمران خان، نخست وزیر پاکستان هفته آینده انجام خواهد شد.
همچنان روزنامه 8صبح مطلب دیگر تحت عنوان " اداره ملی احصائیه و معلومات میگوید که درج نام مادر درشناس نامه اختیاری است .
جاوید رسولی رییس این اداره روزچهارشنبه دوم میزان دریک نشست خبری اعلام کرد که براساس طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس اجباری نیست .
رسولی افزود که نام مادر یکی از معلومات الزامی برای شناس نامه الکترونیک بود ، اما به روی شناس نامه چاپ نمی شد او گفت که پس از تعدیلات قانون ثبت احوال نفوس نام مادر درروی شناس نامه چاپ می شود.
به گفته او، به صورت رسمی نام مادر درشناس نامه الکترونیک اضافه می شود ، اما اگرکسی نخواهد که نام مادراش درشناس نامه درج شود صلاحیت دارد.
جاوید رسولی گفت مطابق تعدیل قانون ثبت احوال نفوس شناس نامه های که قبلاً توزیع شده است از اعتبار کامل برخوردار است و برای درج نام مادر دراین شناس نامه ها نیز طرحی را تهیه می کند.
ختم/ شوخک ...ک...م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL