03 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

کابل باختر3 اسد وضعیت هوای شماری از شهر های کشور به...

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

مزارشریف 3 اسد باختر از هفته شبکه های اجتماعی در شهر...

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

کندز 3 اسد باختر دوازده هراس افگن در ولسوالی های آقتاش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر/ 2/ اسد
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشورپرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، دربرگ نخست خبرداده که کانگرس امریکا برای تشدید تحریم ها علیه روسیه موافقت کرده اند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول خبرداده که جنبش روشنایی تظاهرات 2 اسد را به تعلیق درآورد.
روزنامه افغانستان ما همچنان درصفحه اول ازقول رییس جمهور عنوان کرده است ، با پایان تهدید های تروریستی میتوانیم سالانه تا 5 میلیون توریست راجذب کنیم .
به نوشته این روزنامه رییس جمهور غنی درکنفرانس چالش های دهشتگری دربرابر گردشگری گفت: درصورتی که تهدید های تروریستی درکشور پایان یابد ، افغانستان میتواند سالانه از 2 تا 5 میلیون توریست را جذب کند.
این کنفرانس دیروز اول-اسد که درارگ ریاست جمهوری برگزارشده بود ، آقای غنی دراین نشست گفت که افغانستان ظرفیت زیادی برای جذب توریست ها و گردشگران خارجی دارد.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه دوم خبرداده است که شمار کودکان فقیر درافغانستان 3 درصد افزایش یافته است . به نوشته این روزنامه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف میگویدکه برنامه پنج ساله اش برای سال های 2015 تا 2019 درافغانستان را بازنگری میکند.
این سازمان از دولت خواسته بودتا گزارشی را برای تجدید شاخص های این سازمان آماده کند دربخش از این گزارش که دیروز یکشنبه اول اسد به سازمان ملل سپرده شد دولت میگوید که دراین مدت شمار خانواده هایی که کودکان شان زیر فقر زندگی میکنند سه درصد بیشتر شده است.
به نوشته این روزنامه محمدحنیف احمدزی مسوول کنفرانس های بین المللی و سازمان ملل حکومت افغانستان میگوید معلومات تازه نشان میدهد که تعداد خانواده های دارای کودکان زیر خط فقر از 8/35 درصد به 1/39 درصد افزایش یافته است . به گفته وی بررسی های اخیر نشان داده است که متضررین نا امنی ها و حالات اضطرار درکشور خانواده و خانواده هایی بدون مصئونیت غذایی درفصل های بهار و تابستان نیز درافغانستان افزایش یافته است .
روزنامه افغانستان ما ، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ویسا ، دربرگ نخست از قول حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور عنوان کرده است حملات هوایی امریکا عامل گسترش جنگ درافغانستان شده است . روسیه علیه داعش درافغانستان اقدام نظامی خواهد کرد.
به نوشته این روزنامه نماینده خاص روسیه درافغانستان با توجه به گسترش تحرکات داعش درشمال افغانستان اخطار داد که اگر حکومت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور در باره مقابله با داعش بی تفاوت باشد . روسیه علیه این گروه اقدام نظامی خواهد کرد . روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر ازقول نهادهای فعال مبارزه با فساد اداری درکشور عنوان کرده است . فساد درکشور سیتماتیک شده و هیچ اداره عاری از این پدیده نیست .
روزنامه ویسا به همین ترتیب درصفحه اول از قول داکتر عبدالله عبدالله عنوان کرده است . سیاسیون منافع ملی را قربانی خواست های خودنکند.
روزنامه ویسا در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است . به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح ، ماندگارو دیگران یا به نشرمطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال مطالب دیگر شده اند.
ختم/ نالان

تبصره
کابل باختر / 1 / اسد:
حوادث اخیر در ولایت های هلمند و بدخشان باردیگر ضعف مدیریت و عدم هماهنگی نه تنها در میان نیروهای دفاعی-امنیتی بل بنود هماهنگی میان نیروهای افغان و بین المللی را به رخ ما کشید.
مفسر آژانس باختر مینگارد: در جریان یک روز گذشته ما شاهد دو حادثه اسفبار در برابر نیروهای امنیتی خود بودیم
به روز جمعه 30 سرطان، نیروهای پولیس در ولسوالی گرشک ولایت هلمند از سوی جنگنده های نیروهای بین المللی هدف قرار گرفتند، درین حادثه شانزده پولیس محلی و پولیس ملی جان باختند و شماری دیگر زخمی شدند
این نظامیان درست زمانی هدف یک حمله هوایی قرار گرفتند که طالبان را تازه از یک روستا رانده بودند و مصروف فعالیت های تجسسی و امنیتی در این روستا بودند و به گمان اغلب نیروهای خارجی به ظن افراد طالبان آنها را هدف قرار داده اند
همچنان در این روز در یک حمله دسته جمعی طالبان بر ولسوالی تگاب ولایت بدخشان اضافه از چهل پولیس محلی و افراد خیزش مردمی جان سپردند
این دو واقعه ، تداعی کننده  واقعات اسفبار دیگریست که قبلا اتفاق افتاده و عساکر ما چه در یک توطئه درونی یا سازش جان باخته اند و یاهم در حملات هوایی که بعداً اشتباه خوانده شد به شهادت رسیدند
ما قتل دسته جمعی عساکر خود را در غازی آباد کنر و یا حمله هوایی بر جان آنها را در لوگر، میدان شهر، زابل و جاه های دیگر فراموش نکرده ایم، همه این وقایع ناشی از ضعف مدیریت، عدم هماهنگی میان مسوولان امنیتی و دفاعی کشور از یک سو و عدم هماهنگی میان نظامیان افغان و نظامیان خارجی اتفاق افتاده است بر پیگیری این قضایا با تعیین هیئت ویا کمیسیون ها تاکید شد، مگر هیچگاهی از نتایج کار این گونه هیئت ها ویا کمیسیون ها حرف به زبان نیامده حتا به فراموشی سپرده شده انددر حادثه اخیر در ولسوالی گرشک هلمند بازهم حرف از عدم هماهنگی میان نظامیان افغان و خارجی به زبان امد گویا زمانیکه نظامیان افغان داخل قریه پرچاپ در گرشک شدند از ورود آنها به نیروهای بین المللی اطلاع داده نشده بود و نیروهای خارجی هم به ظن حضور طالبان، این روستا را هدف قرار دادند
در قضیه تگاب بدخشان هم، قوماندان امنیه این ولایت به ضعف نهادهای استخباراتی اشاره میکند و به این ترتیب میکوشد بار مسوولیت را از شانه خود کم کند
این دو حادثه ویا حوادث مشابه که در گذشته اتفاق افتاد، فقط از یک آدرس میتواند بررسی شود آن عدم هماهنگی میان نظامیان داخلی از یک سو  و نظامیان خارجی از سوی دیگر ، ضمنا ضعف مدیریت، بی پروایی و کم کاری مسوولان در قضیه تگاب و امثال آن قابل دقت است
مسوولان حکومتی با تعیین هئیت ، باز هم به بررسی این دو رویداد تاکید کرده اند مگر خانواده های قربانیان این حادثه عدالت میخواهند، عدالت به گونه یی که درگام نخست عوامل این دو رویداد معلوم گردد، هئیت های اعزامی در  کنار بررسی این دو قضیه ضعف و خلا مدیریتی را نیز بررسی کند و نباید این بار با عاملان و آنانیکه کوتاهی کردند و در نجات جان سربازان از احتیاط و برنامه های محافظتی کار نگرفتند به گونه جدی برخورد شود و این بار باید مسوولان نظام نتایج  تحقیق شان ر ا با مردم شریک سازند تا بالاخره این باور به مردم برگردد که شخص ، مقام و مرجع است که خون ریخته شده عسکر و سرباز و افسران را ارزش قایل میشود
مسوولان باید به یاد داشته باشند آن نظامیان که در خط مبارزه استاده اند و سینه سپر ساخته اند، عامل اصلی حفظ نظام موجود اند.# تحلیل سیاسی

کابل باختر اول اسد
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت  که بدسترس قرار گرفته اند در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در باره رویداد های جاری منطقه و جهان نشر کرده اند. روزنامه مدنیت درسرمقاله شماره امروزی زیرعنوان سیاست های امریکا در افغانستان به نتیجه می رسد ؟ و آورده است ظاهرأ یک ماه پیش بود که اداره دونالد ترامپ اعلام کردیک استراتیژی جدید در قبال جنگ افغانستان تا اواسط ماه جولای تدوین می شود اما حالا که در روز های پایانی ماه جولای قرار داریم هنوز چیزی در ارایه یک چنین استراتیژی وجود ندارد روز پنجشنبه جان مک کین سناتور جمهوری خواه  و سیاست کر جنجال بر انگیز امریکا علیه اداره ترامپ انتقاده کرده گفت: امریکا نتوانسته در مورد ختم جنگ در افغانستان به یک استرانیژی دست یابد.
قرار بود اداره رئیس جمهور ترامپ تا اوسط ماه جولای استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان را به سنای آن کشور ارائه نماید اما به قول مک کین هنوز از این استراتیژی جدید خبری نیست روزنامه به همین ترتیب ادامه داده است و در مطلب دیگر زیر عنوان " وقتی خواهرزاده نباشی: زیرکلیشه ذره بین نوشته است
وقتی خواهر زاده نباشی با تقرری شما مخالفت میکنند، گناه من چیست که خواهر زاده آدم سرشناسی نیستم، به عنوان جوانی که تحولات بیش از دهه کشورم را با فراز و نشیب هایش بوده ام همیشه ذهنم به این سوال درگیر بوده که چرا بزرگان مملکت ما آنچه را بر ما میگویند با آن باور ندارند و عمل نمیکنند ؟
بزرگانی که مدام در سخنرانی ها، پیام ها و مصاحبه هایشان از اهلیت، شایستگی، اصلاحات و مبارزه با فساد حرف زده اند ولی در عمل بر مصلحت ها و قرابت های خویشاوندی شان کوشیده اند، روزنامه به همین ترتیب  ادامه داده است و در صفحه دوم عکس چهارنفر را چاپ کرده است که یکی آن ها بجای خواهرزاده به مقامی تقرر یافته است به این دلیل مقرری این آدم معطل شده است .
این روزنامه در صفحه سوم مطلبی دیگر را زیرعنوان فرار جوانان چرا ؟
نشر کرده است . به نوشته این روزنامه جوانان یگانه نیروی پرتلاش بشری در جوامع انسانی اند که از اثر تلاش آن ها یک کشور معراج عالی ترقی و تعالی صعود نموده راه پیشرفت و توسعه را می پیماید، روزنامه به همین ترتیب ادامه  داده در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
اما روزنامه انصار در شماره روز گذشته خود از قول ریاست اجرائیه خبر داده که فهرست نامزد وزرای جدید کابینه نهایی شده است این روزنامه در مطلب دیگر از قول وزارت خارجه امریکا عنوان کرده است : پاکستان از کشورهای حامی تروریزم است این روزنامه  همچنان در صفحه اول از قول سناتور مک کین آورده است : امریکا استراتیژی جدیدی برای پیروزی در افغانستان ندارد به همین ترتیب روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیر عنوان دختران رباط ساز برگشته اند آغاز کرده و جزئیات در این مورد را در صفحه هفتم نوشته است اما در صفحه اول از قول دادگاه عالی عنوان کرده است خدمات ما در شفافیت کامل ارائه میشود.
حکایت سلطان بیدار و جارچی هوشیار عنوان مطلب دیگری میباشد که این روزنامه در صفحه اول نشر کرده است .
هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است./ نالان

کابل باختر/ 31/ سرطان
اشتراک دختران افغان دررقابت های ربات سازی بیان این حقیقت است که اگر فرصت سازی شود ، استعداد های بیشماری، تبارز میگردد.
مبصر آژانس باختر مینگارد : درکشوری که سرخط خبرهای آن را قتل وکشتار ، جنگ و انفجار و انتحار تشکیل میدهد اشتراک دختران مکتب دررقابت های ربات سازی منعقده امریکا دست آورد پنداشته میشود.
اما دریغ جنگ و بحران درهمه عرصه هاسایه افگنده و یا بهانه شده است تا این استعداد به بند فراموشی گذاشته شوند.
به همان اندازه که اشتراک این دختران در رقابت بین المللی باعث مباهات است به همان اندازه آینده آنها و بستر سازی برای تبلور بیشتر استعداد آنها نیز باید مطمح نظر باشد.
اما با دردودریغ درکشور بحران زده ما رسم چنان است فقط به ظاهر مسایل می نگرند .
هرگاه این دختران درکشور دیگری می بودند بدون تردید توجه بیشتر برای شان صورت می گرفت .
مردم از دست اندرکاران امور به خصوص وزارت معارف می خواهند که برای تبارز استعداد ها فرصت سازی کند و از مشوق های استفاده کنند که باعث رویش استعداد های پنهان شاگردان گردد.
ختم/ نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL