31 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

باید آموزگاران امریکایی را مسلح کرد

باید آموزگاران امریکایی را مسلح کرد

واشنگتن – بی بی سی – ۳۱ ثور - باختر یک...

خروج آمریکا از برجام پروژه چابهار را به خطر انداخته است

خروج آمریکا از برجام پروژه چابهار را به خطر انداخته است

واشنگتن – رویترز – 31 ثور – باختر خبرگزاری رویترز در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر/ 30/ ثور
شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، دربرگ نخست خبرداده استکه ائتلاف به رهبری مقتدی صدر درانتخابات عراق پیروز شد.
این روزنامه درمطلب دیگر ازقول جنرال نیکلسن آورده است طالبان با حمایت کشور های همسایه به ولایت فراه حمله کردند.
روزنامه افغانستان ما درصفحه دوم زیر عنوان رییس جمهور درنشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی وضعیت افغانستان بدتر از فلسطین است .
به نوشته این روزنامه محمد اشرف غنی رییس جمهورکشور درنشست فوق العاده سران سازمان همکاری های اسلامی گفت درجریان هفته گذشته افغان های زیادی نسبت به فلسطینی ها جان شان را ازدست داده اند اما من خود را مکلف دانستم تا دراین نشست فوق العاده برای اظهار همدردی و همدلی هموطنانم با مردم فلسطین اشتراک کنم .
روزنامه افغانستان ما سرمقاله شماره امروزی زیر عنوان همسایگان و بازی با پرسش نوشته کرده و در آورده است تحولات امنیتی اخیر و به خصوص جنگ فراه یک بار دیگر بحث حضور همسایگان درپشت قضایای افغانستان را به میان آورد دیروز در سر مقاله روزنامه افغانستان رشاداتی به همین موضوع داشتیم اما این موضوع زمان جدی تر و عریان تر مطرح گردید که مسوولان درجه اول امنیتی به شمول وزرای دفاع ، داخله ، ریاست امنیت ملی و فرمانده نیروهای حمایت قاطع به فراه سفر کردند ودریک کنفرانس خبری اشتراک کردند آنان همگی بااتفاق و البته با عبادات گوناگون دست داشتن همسایگان درقضیه فراه را یاد آورشدند.
به نوشته روزنامه افغانستان ما ، به نظر میرسد اظهارات رسمی دراین سطح علیه همسایگان به خصوص اسارات آنان به همسایه غربی مایعنی ایران بی سابقه است به همین خاطر ضروری است که به چندنکته اساسی توجه کنیم .
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی درصفحه اول زیر عنوان مشکلات خبرنگاران قندهار با مقامات آن ولایت شریک ساخته شد نوشته کرده است درسفری که رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان اواخر هفته گذشته به قندهار داشت مشکلات خبرنگاران ورسانه های آن ولایت  با مقامات محلی درمیان گذاشته و روی رفع این مشکلات تبادل نظر صورت گرفت روزنامه آرمان ملی موضوع را به همینگونه دنبال کرده و درهمین صفحه از قول رییس جمهور عنوان کرده است .
من به خاطر فلسطینی ها درجلسه ترکیه شرکت کردم روزنامه آرمان ملی درصفحه دوم سرمقاله شماری امروزی زیر عنوان طالبان کجا و صدراسلام کجا نوشته کرده و آورده است درحالی که هموطنان ما اولین روزهای ماه مبارک رمضان را با روزه داری و اجرای عبادات به درگاه رب العزت سپری میکنند جنگ همچنان درگوشه وکنار کشور ازسوی طالبان برمردم ما تحمیل میگردد و هر روز از میان باشندگان این سرزمین قربانی میگیرد.
به نوشته این روزنامه این مصیبت از دیرگاهست که درکشور ما جریان دارد و ادامه آن ویرانی های گسترده ای است که فاجعه بار درسراسر افغانستان اتفاق می افتد.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درهمین صفحه مطلب را زیر عنوان نجار نیستیم اما میدانیم که تخته کج است . روزنامه آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه ماندگار در شماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است.    ختم/ نالان

کابل باختر/29/ ثور
کشتار مسلمانان درهرفصل وزمان و به هرنام وعنوان که صورت گیرد دشمنی با خدا است که عامل آن با عذاب الهی مواجه خواهدشد.
مفسرآژانس باختر مینگارد ، شب گذشته گروه های تروریستی سیاه دل که با خداوند ، اسلامیت و انسانیت دشمنی دارند ورزشکاران و تماشا چیان یک مسابقه ورزشی کریکت را درشهر جلال آباد آماج قرار دادند ده تن را شهید بیش از 40 نفر دیگر را زخمی کردند.
آماج قراردادن افراد ملکی آنهم درماه مبارک رمضان که ماه رحمت و برکت است به جز از دشمنی با انسانیت و اسلامیت چیزی دیگری بوده نمیتواند .
این حمله درست زمانی صورت میگیرد که گروه های مسلح با افراز ساختن هویت و مفاخر اسلامی به جنگ علیه مردم مسلمان ما برخاسته اند وبه جای عبادت ودوری از منکرات به ظلم و قتل مسلمان میپردازند و این نشان میدهد که آنها نه تنها از تعریف ارزش های اسلامی عاجز اند بل ابتد ایی ترین سواد دینی هم ندارند . ورنه حمله بر چند ورزشکاروتبدیل نمودن یک ورزشگاه به کشتارگاه چگونه توجیه شده میتواند ؟ ماه رمضان ماه ترک خصومت ، وحشت و بربریت است مردم افغانستان ماه صیام را با امید و عرض و نیاز به دربار خداوند منان آغاز کردند درحالیکه طالبان درآغازین روزهای این ماه با تشدید حملات و تحرکات نظامی شان این پیام را دادندکه به اوامر الهی اعتنایی ندارند و کشتار مردم را همچنان ادامه میدهند درحالیکه مجوز سلب حق حیات خیلی سنگین است . مگر طالبان حق حیات که دادن و گرفتن آن مربوط به خداوند قادراست حق خود میدانند این نشان میدهد که رفاه و سعادت با اندیشه طالبانی و اماراتی فاصله زیادی دارد.
آنها مسلمانان را فدای برنامه های سیاسی ایدولوژیکی می نمایند که خود از آن تعریف دارند و درهیچ قاموسی انسانی بشری و دینی از آن تعریف نشده بل بیگانه با ارزش های انسانی است .
آنچه را طالبان برای انجام چنین حملات توجیه سازی می نمایند درحقیقت با اسلام ستیزی و هویت ستیزی ملی است که درآن کشتار جمعی توجیه میشود.
آنچه مهم است سکوت معنا دار دربرابر طالبان است.
بهتر است که منابر ، روحانیون ، سیاسیون ... صدای دربرابر بربریت و تحجر طالبانی و داعشی رسانه ای گردد و در همسویی با کشتار و ویرانی های اماراتی ما خلافت خراسان محکوم و مهار گردد.  ختم/ تحلیل سیاسی 

کابل باختر / 29/ ثور

شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند ونیز اخبار و گزارش های را در باره رویدادهای منطقه وجهان نشر کرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، درصفحه اول عنوان کرده است اتحادیه اروپا روند حقوقی مقابله با تحریم های امریکا علیه ایران را آغازکرد.
روزنامه افغانستان ما ، همچنان درصفحه اول زیر عنوان ، احتمال افزایش نیروهای بریتانیایی درافغانستان نوشته کرده است مقامات دولت بریتانیا پیشنهاد کرده اندکه این کشور نیروهای بیشتری به افغانستان بفرستد اما هنوز تصمیمی دراین زمینه گرفته نشده است.
بی بی سی دریافته که وزیر دفاع بریتانیا به ترزامی نخست وزیر این کشور نامه ای نوشته و خواستار افزایش نیروهای این کشور درافغانستان شده است.
درحال حاضر 600 نیروی امنیتی بریتانیایی درکابل پایتخت کشور حضور دارند احتمال افزایش نیروها بعداز آن مطرح میشود که رییس جمهور امریکا از متحدانش خواست تا نیروی بیشتری به افغانستان بفرستند.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درصفحه اول خبرداده است که رییس جمهور درنشست فوق العاده سازمان همکاری های اسلام درترکیه شرکت کرد.
روزنامه افغانستان ما ، درصفحه دوم درپیوند به عنوان فوق نوشته کرده است محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در نشست فو ق العاده سازمان همکاری های اسلامی که به منظور بحث روی انتقال سفارت امریکا ازتل آویو به بیت المقدس دایر شده شرکت کرد.
به نوشته این روزنامه نشست فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی به درخواست رجب طیب اردوغان رییس جمهورترکیه و رییس دوره ای سازمان همکاری های اسلامی برگزار شده است.
دراین نشست رهبران وروسای 13 کشور معاونان روسا و نخست وزیران وزیران خارجه مقامات دیپلوماتیک و نمایندگان بلند مرتبه کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی مشارکت دارند.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درصفحه سوم مطلب رازیر عنوان بی راهه نباید رفت رانشر کرده است روزنامه افغانستان ما ، درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست زیر عنوان پاکستان صدها میلیون دالر صرف ساختن دیوار درامتداد دیورند می کند . حکومت پاکستان 483 میلیون دالر را مصرف حصارکشی درامتداد خط دیورند مرز 2400 کیلو متری آن با افغاسنتان میکند.
به نوشته ارمان ملی مقام های پاکستانی گفته اند که هدف این کار مبارزه با تروریست و جلوگیری از ترور تندروان دردو سوی مرز است .
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده و درهمین صفحه خبرداده است طالبان درفراه از خانه های مردم سپر میسازند کمربند های امنیتی شهر فراه به نیروهای ویژه سپرده شد.
این روزنامه زیر عنوان افراد مهم داعش درکابل گرفتارشدند نوشته کرده است ریاست عمومی امنیت ملی تائید کرد مسوول جلب وجذب گروه داعش در شهر کابل بازداشت شده است.
به نوشته آرمان ملی این افراد از ناحیه یازدهم امنیتی شهر کابل بازداشت شده اند آن ها وابسته به گروه داعش هستند و قصد داشتند خانواده های اعضای داعش را از شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار به شهر کابل وبعداً به ولایت جوزجان انتقال دهد.
روزنامه آرمان ملی در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه ماندگار درشماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و دنبال سایر مطالب گردیده است. ختم/ نالان

کابل باختر 29 ثور
ماه مبارک رمضان فرصت برای خود سازی، ترک و دوری از گناه است که باید خود را در این ماه پر فیض یافت و نسبت به زندگی انسانی ارشادات قرآنی تجدید تعهد کرد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: عبادات فرض شده از سوی خداوند حکیم، حکمت و فلسفه ظریف و ارزشمند دارد که با انجام آن انسان مومن میتواند تقرب به خداوند را نصیب شود. و به تهذیب اخلاقی و روحی برسد و سر انجام به عنوان یک انسان رسالتمند در جامعه تبارز نماید.
روزه یکی از عبادات است که انسان را به تغذیه معنوی، تزکیه نفس و تقویت اراده  انسانی، خودشناسی و خدا شناسی میرساند.
مردم افغانستان در حالی به استقبال و میزبانی از این ماه پر فیض و پر معنی رفتتد که با تاسف آتش جنگ در کشور شان همچنان شعله ور است و با تاسف هنوز هم خون آنها در برنامه های استخبارات بیگانه که بنام جهاد و مبارزه شکل یافته ریخته میشود و کشور شان ویران تر میگردد در حالیکه ریختن خون و ویران ساختن هسته و اجتماع به هیچ عنوان از سوی اسلام عزیز که دین حق عدالت، رفاه و آسایس است پذیرفتنی نیست و عاملان چنین جنایات را به عذاب سخت و دایمی هشدار میدهد.
افغانستان کشور که از چهار دهه به اینسو ناهنجاری های زیادی را متحمل شد و قربانی های زیادی داده است نیاز به صلح، رفاه و آسایش دارد چه خوب خواهد شد آنانیکه بنام های مختلف، اسلحه برداشته و در ویرانی این کشور دخیل اند وضعیت و عملکرد خود را در ارشادات دینی آنهم در  ماه مبارک رمضان که انسان ها را به عدل و انصاف و دوری از منکرات دعوت می کند محکمه کنند و دیگر عامل کشتار، و ویرانی و بر بادی یک مملکت مسلمان و مردم دین دار ان  نشوند.
مردم افغانستان در پرتو احکام الهی ٬ ارشادات قرآنی و دساتیر شرعی از مخالفان مسلح میخواهند که در این ماه پرفیض دست از جنگ بردارندو نباید دیگر جهاد تحریف شده را عامل برای بربادی این کشور پنداشت.
مردم از گروه های مسلح میخواهند به ندای حق طالبانه لبیک گویند و دیگر به ادامه جنگ پافشاری نکنند.
این گروه ها بدانند، آنانیکه لجاجت میکنند ، مردمان ضعیف و ناتوان اند که درک از اوامر خدا ندارند بل  با خدا و بندگان مومن او دشمنی میکنند.
این گروه ها بدانند که رمضان یک فرصت برای خود سازی و دوری از گناه است، فرصت که برای همیشه نیست باید از آن استفاده کرد.
تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL