30 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از وقوع یک انفجار در بغلان جلوگیری شد

از وقوع یک انفجار در بغلان جلوگیری شد

پلخمری ۲۹حمل باختر پولیس بغلان دقایق پیش با کشف و خنثی...

راه اندازی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در غزنی

راه اندازی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در غزنی

غزنی 29 حمل باخت نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در...

آثار تاریخی موزیم غزنی به نمایش گذاشته شد

آثار تاریخی موزیم غزنی به نمایش گذاشته شد

غزنی 29 حمل باختر دوصد پارچه از آثار تاریخی موزیم ولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر 29 حمل
رییس جمهور در ملاقات با هیئت  شرکت کننده  درنشست  دوحه  از آنان خواست ٬تا خواست  های ملت ٬ تداوم نظام ، قانونیت  وتقویت  نهاد  ها  را با  حوصله مندی  دقت و متانت  با طالبان به گونه واضح مورد بحث  قرار دهند.
مفسر آژانس باختر می نگارد :  قرار است  هیئتی  ازکابل  غرض شرکت در نشست مشترک با طالبان روانه دوحه پایتخت قطر شود . درترکیب هیئت که از مردم  ودولت  افغانستان نمایندگی خواهند کرد، شخصیت  های  سیاسی  ، فعالان  مدنی  ، متنفذان دینی  ، نمایندگان زنان  شرکت دارند . آنها روز گذشته  درارگ ریاست  جمهوری  با محمد اشرف غنی رییس  جمهور دیدار داشتند .
رییس جمهور دراین دیدار واضح کرد  و گفت  ( ما باور مند هستیم  که مانند بحران های  دیگر این جنگ چهل ساله  را نیز پایان می بخشیم کلید ختم  ناامیدی  در دستان ماست ... یک فرصت تاریخی  به دست  آمده است  تا ما با فکر وبحث های عمیق مشکلات دایمی خود را  حل  کنیم و به عنوان یک  ملت  مستقل  تصمیم بگیریم ).
رییس جمهور یاد آور شد ( که برای  صلح  شرایط ملی ، اسلامی ، منطقه یی  وبین المللی فراهم  شده است ... تصمیم گیرند ه نهایی  دررابطه به صلح  ملت  می باشد  ...  طالبان راقناعت دهید  که بدون مذاکره  بادولت  راه دیگری  ندارند  و برای  ختم  جنگ نسخه دیگری  پیدا نمی شود).
از گفته  های رییس  جمهور  چنین  برداشت می شود  که او در کنار آن که  صدا  وپیام  مردم افغانستان را مبنی  بر اعاده صلح  در کشور بلند  می کند تاکید  دارد  که حرف آخر دررابطه به صلح راملت می زند . حرف ملت واضح است  حفظ دستاورد ها  و ارزش های هژده سال گذشته  که در برگیرنده نظام منتخب در افغانستان ، ایجاد نهاد های امنیتی و دفاعی  رعایت حقوق زنان و فعالیت های مدنی  ، آزادی بیان  و فعالیت آزاد رسانه ها ... جز دستاورد  ها وارزش  هایی است  که درطول هژده سال گذشته  نصیب مردم  شده است این  دستاورد ها آنی وتصادفی نیست  تحمل ، تلاش و قربانی  ها داده شد  تا این دستاورد ها به  میان آید که درهربحث سیاسی  ٬ برای  مردم  افغانستان خط سرخ است .
رییس جمهور از شرکت کنند نشست دوحه  می خواهد که این  مسایل ٬  به گونه  واضح باطالبان مطرح  شود .  بدون  شک  حرف وگپ  طالبان  نیزقابل  سمع ٬مکث و دقت  خواهد  بود.
به هر ترتیب نشست  دوحه که قرار شد درآینده برگزار شود و قبل از آن نشست مسکو ٬می تواند راه  وزمینه  گفت وگو های  بیشتر  رامساعد کند .
با آن که طالبان از گفت وگو  رو دررو  بانمایندگان دولت  خود داری  کرده اند  و  در نشست دوحه هم حاضر نیستند تا با نمایندگان دولت دیدار داشته باشند مگر حضور نمایندگان دولت  درترکیب هیئت  اعزامی از کابل می تواند برای  تبادل  دید گاه و افکار یک آغاز خوب باشد .  اعتماد و باور را میان جناح های درگیر تقویت کند و در نهایت  زمینه گفت وگو های مستقیم رامساعد کند.
طالبان باید   بدانند که هیچ چیز بهتر از صلح نیست  ، صلح امرخداوندی و انکار از صلح ، انکار از فرمان خداوند قادراست  امید است  که نشست دوحه باوجود مشکلات و چالش  هایی که فراراه آن قرار دارد به زودی برگزار شود ومی تواند یک  آغاز خوب برای درک یک دیگر باشد .
فراموش نشود این افغان ها اند که بار اصلی جنگ چهل ساله را حمل می کنند.
صائم

کابل باختر/ 28/ حمل
شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، باتوجه به عنوان های درشت برخی از این روزنامه ها گزارش حاضر آماده کرده است.
روزنامه آرمان ملی دربرگ نخست زیر عنوان ادامه بارندگی ها درکابل، مسوولان خواهان رخصتی موقت برخی مکتب ها شدند. نوشته کرده است: مسوولان شهرداری کابل به دلیل افزایش بارندگی هاو احتمال آب خیزی وسیلاب ها خواهان رخصتی موقت مکتب های چندین ناحیه شهر کابل شدند.
مسوولان ولایت کابل روزسه شنبه 27حمل دریک نشست خبری آمادگی شان را برای رسیدگی به متضررین آب خیزی های اخیر کابل اعلام کردند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه از قول نامزدان انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده است، ادامه کار حکومت وحدت ملی پس از اول جوزا مشروعیت ندارد.
این روزنامه همچنان درصفحه اول زیرعنوان فیسبوک تنها ازسوی حکومت افغانستان تحت فشار نیست نوشته است. بحث مسدود شدن احتمالی فیسبوک میان کاربران این شبکه اجتماعی درکشور پس از آن بالا گرفت که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی اعلام کرد که به این شبکه اجتماعی شش ماه فرصت می دهد تا براساس قوانین این کشور فعالیت کند درغیر آن مسدود می گردد.
این خبرساعات پس از صحبت های شهزاد گل آریوبی درصفحات های اجتماعی با واکنش های جدی روبروشدو نهادهای حامی رسانه ها نیز با نشر خبرنامه ای آن را خلاف قانون عنوان کردند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درهمین صفحه زیر عنوان ادعای وزارت فرهنگ ازبسته کردن صدها حساب جعلی فیسبوک تا افزایش صنعت گردش گری نوشته کرده است. وزارت اطلاعات وفرهنگ کشور کارکردها و دست آورد های مهم این وزارت درجریان سال 97 خورشیدی را شناسایی و مسدود کردن صدها حساب جعلی فیسبوکی نفاق افگن که ازبیرون کشور هدایت می شدند و همچنان گسترش صنعت گردش گری درافغانستان عنوان کرد.
سید آقا حسین فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ روز سه شنبه 27 حمل دربرنامه حسابدهی دولت به مردم گفت صدها صفحه جعلی و نفاق افگن درصفحات اجتماعی از جمله فیسبوک شناسایی شده است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ودرصفحه هفتم زیر عنوان شورای امنیت ملل متحد عملیات بهاری طالبان را محکوم کرد. نوشته است: شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر خبرنامه یی آغازعملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کرده و گفته است که این حمله سبب بربادی شهروندان افغانستان وویرانی این کشور خواهد شد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه افغانستان ما ، درصفحه اول از قول وزیر خارجه ایالات متحده امریکا عنوان کرده است بررژیم ایران فشار حداکثری وارد می کنیم .
این روزنامه همچنان درصفحه اول زیر عنوان کنفرانس دوحه افغانستان و هئیات 250نفری تعیین کرد نوشته است .
ریاست جمهوری اعلام کرده که فهرست هئیات دولت افغانستان برای اشتراک درکنفرانس دوحه که قرار است تا دوروز دیگر آغاز شود نهایی شده است، ریاست دفتر ریاست جمهوری دیروز سه شنبه 27 حمل فهرست اعضای این هئیات را منتشر کرد که شامل 250 نفر از نمایندگان احزاب ، شخصیت های مستقل سیاسی ، زنان ، شماری از مقامات حکومت نمایندگان جامعه مدنی و شماری از خبرنگاران می شود.
به نوشته این روزنامه هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری درکلپ ویدیویی که به رسانه ها فرستاده گفته که اعضای این هئیات از سوی احزاب سیاسی ، شخصیت های مستقل سیاسی و ادارات مربوط حکومت معرفی شده و فهرست این هئیات دیروز نهایی شده است.
روزنامه موضوع را ادامه داده و درهمین صفحه عنوان کرده است سیل درکابل: رییس جمهور به مناطق آسیب پذیر رفت: روزنامه افغانستان ما ، جزئیات در پیوند به عنوان فوق را درصفحه دوم نوشته کرده است.
روزنامه افغانستان ما سرمقاله شماره امروزی را درصفحه دوم زیر عنوان گشت به نفع مردم نیست نوشته کرده است: روزنامه افغانستان ما درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح وماندگار درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.
ختم/ نالان

کابل 29 حمل باختر
سرانجام دولت افغانستان بعد ازبحث و رایزنی  های نفس گیر فهرست  ابتدایی  شرکت کنندگان نشست  دوحه را  منتشر کرد.
مفسرآژانس باختر  می نگارد :  نشست دوحه  ،نشست  مشترک میان  سیاسیون  افغان وطالبان است  که مسیر رسیدن  به یک توافق  ملی  را کوتاه  می کند .  درفهرست ارائه  شده  از سوی  دولت نام 250  تن از شخصیت ها، فعالان  سیاسی ، فعالان مدنی ، فعالان حقوق زن ، فعالان حقوق بشر وشماری از مقام های دولتی  شامل است  .
اعلام نام نویسی  شرکت  کنندگان دوحه  می تواند  برای  سیاسیون افغان وحکومت  این کشور یک موفقیت باشد .
قبل  از این ایراد  وانتقاد هایی  به آدرس دولت واردمی شد  که گویا دولت  در شکل دهی  یک اجماع درونی ناکام است . مگر ارائه  فهرست شرکت  کنند گان نشست  دوحه  نشان  داد  که  دولت برای رسیدن به اجماع ملی اراده  دارد و این یک حرف نیست بل  درعمل  می تواند ثابت شود .
منابع نزدیک  به دولت  تاکید دارند که در لست ارائه شده، تمامی مسایل درنظر گرفته شده و تلاش شده است  که هیچ جریان سیاسی ، شخصیت ها و منتقدان  خود را  از گفت وگو  های  دوحه به دور احساس نکنند.
فهرست  ارائه  شده مظهر آیینه تمام نما برای نهاد های مدنی ، سیاسی  ، فرهنگی و شخصیت های  سیاسی  است و به گونه یی طراحی  و عملی شده است  که تمامی طیف ولایه های جامعه خود را  دران می بینند.
دولت  آغاز کننده  صلح  است  وبرای رسیدن به این  آرمان انسانی  هر گزینه  مطرح را درنظردارد  وهر مسیر دشوار را طی خواهد کرد  نیاز است  که دراین  جاده پرخم و پیچ حمایت شود.
دولت  باگزینش  250  تن  از  نخبگان سیاسی  راه را  برای  شکل گیری  یک  اجماع سیاسی  باز کرد آنان که  دراین فهرست  جاگرفته اند  مربوط  به جریان های سیاسی  وفعالان مدنی می باشند  که در چتر نظام ودر زیر سایه حمایت  نظام٬  فعالیت دارند با آنکه  منتقد نظام اند  مگر از دید طالبان وابسته  به نظام اندکه سرنوشت مشترک بانظام ومردم دارند.
مردم  می  پرسند وقتی که 250  نفر از طیف ولایه  های مختلف مگر باتحمل تمام از سوی دولت  برای  مذاکره باطالبان انتخاب می شوند آیا  صدای  آنان  واحد  خواهد بود٬  آنها که خود را وارث دستاورد های هژده ساله  گذشته  وحافظ ارزش  ها و مدافع قانون اساسی  می دانند، صدای واحد  دردفاع از همین  ارزش  ها بلند  خواهند  کرد  و یا دید وگفتار شان  از آدرس  حزب ، سازمان  و یا نهاد خواهد بود که وابسته به آن اند .
با آنکه  فهرست ارائه  شده  مظهر  هویت  تمامی  اقشار کشور است، مگر با آنهم  صدا های مخالفت  با این نام نویسی  بر می خیزد شماری می گویند که با آنها مشورت  نشده است برخی هم  آن را  از لحاظ قومی  واجتماعی  نامتوازن  می دانند مگر حرف  اصلی  این است  که  شماری از سیاسیون هیچگاه قناعت نداشته اند  بل  جریان های سیاسی  و لو متحد یک دیگرهم بوده اند حرکات وبرنامه های چالش برانگیز داشته  اند که امیداست  تعدد  افکار٬ دشواری ها را  خلق نکند ،صلح امر ملی است  که همه باید برای  رسیدن به این  هدف شریفانه دست به دست هم بدهند . صائم

کابل باختر – 27 حمل
انکشافات تازه سیاسی  ، روند صلح  درکشور  را  در یک  مرحله حساس  قرارداده است رسیدن به اهداف والای  میهنی که همانا اعاده صلح  با عزت است  ما را به  همدلی و همگرایی فرا می خواند .
مفسر آژانس باختر می نگارد :  انکشافات تازه  سیاسی روند صلح  درکشور  را  وارد  یک  مرحله  حساس  کرده است  .  به زودی  دور  تازه یی از مذاکرات صلح  میان  طالبان  وامریکا  آغاز خواهد شد .  نشست  سیاسیون  افغان وطالبان  نیز برنامه ریزی شده است و برای  برگزاری  جرگه  مشورتی صلح  نیز زمان کوتاه  باقی مانده است .
دولت غرض اتخاذ یک  موضع واحد  وقوی  که بتواند  موقف مردم ودولت  افغانستان رادر بستر این انکشافات تقویت و  تثبیت  کند اقداماتی روی دست گرفته است  که  ایجاد شورای عالی مصالحه و برگزاری جرگه مشورتی صلح بخشی از این اقدامات است .
طالبان نیز دست به اقدامات زد ه اند وبرنامه های یی دارد  تا موقعیت بهتر دربستر سیاسی  داشته باشند  . اعلام  عملیات الفتح یک برنامه  برای تقویت  موضع نظامی آنان است  وجا دادن شماری از زنان درترکیب هیئت  مذاکره کننده  آنها با سیاسیون افغان ، حرکت برای تقویت موضع سیاسی  آنها وهویت  بخشی  بهتر  برای این گروه  است تا نشان دهد  که دیگر طالبان دیروز نیستند از زن ستیزی  وماجراجویی ها کنار رفته اند .
باورها براین است که طالبان  در وجود انکشافات تازه  بازی و سیاست را در پیش  گرفته  اند. با تشدید حملات نظامی  بازی های استخباراتی را ادامه می دهند  و با ادامه گفت و گو ها  با امریکا ییان  وسیاسیون  افغان ٬موقعیت سیاسی شان را تقویت  می کنند .
مگر با تاسف  درداخل شماری از سیاسیون، دیدگاه ها وبرنامه  های  خود را دنبال  می کنند ٬ دیدگاه متفاوت وناهمگون درداخل ٬ برنامه های دولت  افغانستان را که تلاش  دارد  تا درروند تازه سیاسی  از یک موضع قوی ٬ ارزش ها و دستاورد های  هژده  سال گذشته  راحفظ کند با چالش هایی  مواجه  خواهد کرد.
باآنکه سیاسیون درداخل همیشه  تاکید  برآن کرده  اند  که مسایل  حاد  ملی  ، ارزش ها و دستاورد  های هژده سال گذشته  برای آنها حظ سرخ است . پس دروجود چنین  یک دیدگاه واضح و سازنده ٬سیاسیون ما باید  ازموضع گیری های مبهم  کنار روند  و به جای آن همگام با واقعیت های سیاسی  درکشور شوند .
آنانی که  امروز منتقد نظام اند  از دیدگاه طالبان حمایت  کننده نظام اند  که درشکل گیری و تقویت  نظام  موجود  نقش  دارند  و  در زیر چتر همین نظام  فعالیت  می کنند ٬ حرف می زنند وعمل  می کنند.
پس بهتر است  که سیاسیون به جای  بلند کردن صدای متضاد و ناهمگون یک موضع واحد و هم گون را اختیار کنند بادولت  و ملت که  حفظ دستاورد های هژده  ساله  و ارزش های ملی را عامل صلح با عزت  می دانند همگام و هم  صدا شوند. صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL