04 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پوهاند محمد رسول باوری ، ازسرمحقق "عبدالله بختانی خدمتگار" درشفاخانه امنیت ملی عیادت کرد

کابل باختر3 قوس پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ...

15کشته و زخمی بر اثر خروج قطار از ریل در هند

منابع خبری – باختر3قوس سازمان ریل آهن هند روز جمعه در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر/2/ قوس
اندونیزیا متعهد به حمایت و تسهیل مجلسی است که میتوان از طریق آن اجماع عمومی را میان علمای اسلام در منطقه وجهان برای صلح و آشتی درافغانستان ایجادکرد.
مفسرآژانس باختر مینگارد : اخیراً رییس شورای عالی صلح افغانستان به دعوت رییس جمهور اندونیزیا از آنکشور دیدار کرد.
هدف ازاین دعوت ، زمینه سازی ملاقات رییس شورای عالی صلح افغانستان با شورا های اسلامی اندونیزیا بود تا حمایت این شورا به پروسه صلح افغانی جلب گردد.
دراعلامیه مشترک که درختم این سفر ازسوی شورای عالی صلح افغانستان و شوراهای اسلامی اندونیزیا به نشر رسید برمیاید که هیئت افغانی به موفقیت های دست یافته و شورا های اسلامی دراندونیزیا آماده همکاری با افغانستان و افغان ها در جهت اعاده ثبات دراین کشور اند.
چنانچه دربخش از اعلامیه منتشر شده واضح گردیده که " با درنظرداشت صلح دومدار درافغانستان ، همراه با نقش علما این کشور ، اندونیزیا متعهد به حمایت و تسهیل مجلسی است تا از طریق آن بتوان اجماع عمومی را میان علمای اسلام درمنطقه و جهان برای صلح و آشتی درافغانستان و جهان ایجاد کرد."
همچنان اندونیزیا آمادگی خود را برای تسهیل تبادل علما میان دو کشور اعلام داشت، افغانها همکاری اندونیزیا را در راه اعاده ثبات درکشور و تشویق مخالفان مسلح به صلح و آشتی با دیده قدرنگریسته و مطمین اندکه اندونیزیا به عنوان بزرگترین کشور اسلامی و با درنظر داشت این که روابط نزدیک و اثر گذار با کشور های منطقه و جهان اسلام دارد میتواند برای حل معضلات جاری درافغانستان موثر تمام شود.
امروز اندونیزیا باجمعیت اکثریت مسلمان و بزرگترین کشور اسلامی یک اسلام معتدل درصحنه سیاست ، اجتماع واقتصاد تجربه میکند درحالیکه درافغانستان جنگ جاری از نام و آدرس اسلام صورت میگیرد و با شعارهای اسلامی ادامه میابد ولی واقعیت جای دیگریست و افزار ساختن اسلام درمنازعات جاری بخشی از این جنگ است .
خشونت های جاری درافغانستان ، وقایع تروریستی وافراط گرایی دینی بیشتر به هویت اسلام و بی اعتبار ساختن به دین انسان ساز آسیب رسانیده است ادامه چنین یک وضعیت نه تنها مشکلات درافغانستان و منطقه را جدی تر میسازد بل به هویت مسلمانان و دین پاک اسلام نیز آسیب میرساند وطبعاً علمای و مردم مسلمان اندونیزیا این وضعیت را تحمل نخواهندکرد.
پیشگامی علمای اندونیزیا درحل قضیه افغانستان و برگزاری یک اجماع جهانی میان علمای اسلام ازکشورهای منطقه وجهان ، خواهد توانست نیات واغراض آنانی راکه اسلام را وسیله ساخته مگر خود اسلام ستیزی می نماید بیشتر برملا سازد و این مساله را وضاحت خواهد بخشید که جنگ درافغانستان از نام و آدرس دین توجیه ناپذیر است و جهاد ساخته شده در برابر این کشور یک گپ فریبنده است .
درگذشته نیز کشور های بوده اند که گفته اند برای اعاده ثبات درافغانستان تلاش میکند حتا برای ایجاد دفتر طالبان درکشور های شان اظهار آمادگی کردند مگر سیر حوادث و انکشافات نشان دادکه آنها برای خود برنامه ریزی کردندچنانچه از دفتر طالبان در دوحه هیچ خیر بدست نیامد و هیچ کاری صورت نگرفت مگر آنکه این دفتر زمینه تبلیغ و تماس طالبان را با کشورهای دیگر مساعد ساخت . مگر حرف وبرنامه اندونیزیا متفاوت از دیگران خواهد بوداین کشور درپی منافع خاصی درافغانستان نیست و نشانه هم وجود ندارد که ثابت سازد اندونیزیا با یکی از جناح درگیر درافغانستان وابستگی دارد نقش این کشور به عنوان یک کشور مصلح برای افغانها قابل قدر بوده امید میرود که علمای کشور برادر اندونیزیا بتوانند برای اعاده ثبات در افغانستان کاری بکنند تا از یکطرف مردم نیازمند و جنگ زده افغانستان از بحران کنونی نجات یابد ازطرف دیگر برنامه های اغراض آمیز که بیشتر اسلام ستیز است درسطح منطقه وجهان اسلام بی اثر ساخته شود .ختم / تحلیل سیاسی

کابل باختر 1 قوس
مقامات در وزارت ترانسپورت میگویند که ممنوعیت بر ورود لاری های حامل کالا های پاکستان به زودی اجرا میگردد.
رئیس جمهور غنی در اواخر ماه میزان سال جاری حکم مبنی بر ممنوعیت ورود این وسایط صادر کرده است.
مفسر آژانس باختر مینگارد: مقامات وزارت ترانسپورت میگویند که حکم رئیس جمهور مبنی بر ممنوعیت به ورود لاری های پاکستانی به داخل افغانستان به زودی اجرا خواهد شد.
مطابق این حکم لاری های پاکستان باید در گذرگاه های مرزی تورخم و بولدک تخلیه و ذریعه لاری های افغانی به مناطق مورد نظر انتقال یابند.
آگاهان سیاسی این اقدام رئیس جمهور غنی را یک حرکت بالمثل در برابر پاکستان دانسته و از آن حمایت کرده اند.
پاکستان به لاری های حامل امتعه افغانی به خاک آنکشور اجازه ورود نداده است.
این آگاهان میگویند که پاکستان از تجارت و ترانزیت در برابر افغانستان برداشت سیاسی دارد و همیشه مشکل و مزاحمت ایجاد میکند حرکت بالمثل میتواند راه تنبه پاکستان باشد.
کارشناسان امور اقتصاد هم از این اقدام رئیس جمهور استقبال کرده  اند و آن را حرکت بسوی حمایت از سکتور خصوصی عنوان داشته اند.
آنها تاکید دارند که ممنوعیت ورود لاری های پاکستانی فرصت های کاری را ایجاد و منجر به اشتغال زایی و بهبود اقتصادی کشور خواهد شد.
وضع ممنوعیت بر ورود لاری های پاکستانی بر علاوه موارد که آگاهان سیاسی و کارشناسان اقتصادی ازآن یاد کردند در بخش امنیتی و جلوگیری از تخریب بیشتر جاده ها و شاهراه های کشور نیز موثر میباشد.
نیروهای امنیتی بار ها موارد انفجاری، اسلحه ، مهمات، مواد مخدر و دهها قلم دیگر اجناس تجارتی غیر مجاز را بدست آورده اند که ذریعه لاری حامل کالا ها پاکستانی وارد افغانستان شدند. نمونه بارز از این چنین خلاف کاری ٬ورود واسطه تانکری فضلاب است که از ان  به روز هشتم ماه مبارک رمضان گذشته  در یک حمله انتحاری در ساحه چهار راه زنبق شهر کابل استفاده شد. این تانکر از آن طرف خط دیورند به افغانستان آمده و شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان خود به آن اعتراف کرد
در کنار آنکه لاری های پاکستان افزار و وسیله برای گروه های تروریستی در امر انتقال مواد انفجاری و تروریستان اند از لحاظ اقتصادی نیز برای افغانستان مشکل آفرین میباشند . اکثریت مطلق این لاری ها بالاتر از ظرفیت بارگیری میشوند و این باعث تخریب جاده ها و شاهراه های کشور گردیده است.
در حالیکه حکومت پاکستان، مالکان  شرکت های ترانسپورتی آنکشور و رانندگان لاری های پاکستانی هیچگاهی در این خصوص مسئوولیت پذیر نبوده و هیچ نوع همکاری نکرده اند.
بر علاوه٬ ورود لاری های پاکستانی به افغانستان و گشت و گزارآزادانه آنها ٬در افغانستان ٬حرکت یک جانبه از سوی پاکستان بوده در حالیکه  آنکشور هیچگاه اجازه ترانزیت به افغانستان و هندوستان را از مسیر آنکشور نداده و هیچگاه حاضر نشد تا لاری های افغان به بندرواگه برسد.
پس این حرکت رئیس جمهور یک حرکت شایسته در امر تجارت متوازن با پاکستان است که نباید از ان عقب نشینی شود.  تحلیل سیاسی

کابل باختر/ 1/ قوس
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروز به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه افغانستان برگ نخست را بامطلب زیر عنوان چهره کابل تغییر میکند . آغاز کرده و نوشته است شهرداری کابل به منظور کاهش ازدحام درمرکز شهر و فراهم آوری سهولت برای شهریان کابل هنگام عبور و مرور از چندی قبل کار پاک کاری ساحات مرکزی را از وجود دست فروشان روی جاده وسایطی که درمکان منع پارک توقف کرده اندو دورساختن دیگر موانع سد معبر آغاز کرده و ساحات مزدحم را برای رفت و آمد و تردد وسایط شهریان پاک کاری نموده و این روز ندهم روزه جریان دارد.
گفته میشود ، شهرداری کابل برای دست فروشان و کراچی های سیاری که در ساحات مذکور مصروف فعالیت اند و خود را ثبت وراجستر بانک معلومات شهر داری کابل میکنند.
روزنامه آرمان ملی ادامه این مطلب را در صفحه هفتم دنبال کرده است . اما درصفحه دوم زیرعنوان نفرت پراگنی قومی و مذهبی ابزار طبقات استثمار گراست . نوشته کرده جنبش های اجتماعی و سیاسی درافغانستان با مسایل ملی درطول تاریخ بایک سلسله تناقضات روبرو بوده است اصولاً موضوع نا سیونالیزم و ملی گرایی درشرق بیشتر بروی و مبتنی بر نژاد ، خود را نمایان ساخته است ، خصوصاً درکشور ما تاکنون نتوانسته خودش را با نیازهای جامعه مدرن مطابقت دهد.
اما برعکس ملی گرایی درافغانستان از بدو تاریخ خودش را درمقابل تاراج گران و مهاجمان خارجی تقویت نموده کمتر درداخل کشور به موضوع حل مسایل ملی پرداخته است .
به نوشته این روزنامه ملی گرایی درافغانستان را میتوان بُعدداخلی و خارجی داد که بعد خارجی آن ناشی از دست اندازی مداخله گران ، اشغالگران ، مهاجمان بیگانه دانست این امر باعث شده تا ما درمقابل دشمنان و رقیبان خود دایماً از جایگاه قدرت ملی تبارزکنیم ، اما درصحنه سیاسی و نیز مذاکرات با دست ضعیف تری درعالم سیاست حضور پیدا می کنیم روز نامه آرمان ملی موضوع را به همینگونه دنبال کرده است.
درصفحه چهارم مطلب ای را زیر عنواتن به بهانه پاسخ به یک پرسش نشر کرده است.
روزنامه آرمان ملی در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه افغانستان ما ، دربرگ نخست خبرداده که رابرت موگابه استعفا کرد.
این روزنامه درمطلب دیگر خبرداده است که نمایندگان مجلس سنا طرح بودجه سال 1397 را غیر متوازن خواندند .
به نوشته این روزنامه نمایندگان مجلس سنا با غیر متوازن خواندن طرح بودجه ملی سال 1397 خورشیدی پیشنهدهای خود را به وزیر مالیه ارائه کردند تا دربودجه اعمال شود.
بودجه ملی سال 1397 بعداز تصویب کابینه حدود دو هفته قبل به مجلس سنا فرستاده شده بود.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه دوم زیر عنوان رشد اقتصادی افغانستان درسایه نا امنی و جنگ نوشته کرده است مشکلات اقتصادی یکی از دشوار های همیشکی و عمومی مردم افغانستان است . حدود هشتاد درصد شهروندان کشور فقیر هستند که ازمیان سی و نه در آن درزیر خط فقر به سرمیبرند ، طبیعی است وقتی افغانستان کشور عقب مانده و فقیر باشد و تولیدات و صادرات نداشته باشد.مردم آن نیز مجبور اند با فقر و مشکلات اقتصادی کنند.
به نوشته این روزنامه افغانستان از لحاظ جغرافیایی دارای آب و هوایی مناسب برای زراعت ، باغداری و مالداری میباشد . این کشور دارای منابع سرشار زیر زمینی است که میتواند سالانه ملیارد ها دالر برای افغانستان عاید داشته باشد.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه سوم مطلب را در پیوند به خودکشی زیرا درپوهنتون کابل ، زیر عنوان طنین خودکشی زهرا نشر کرده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه دوم ازقول رییس اجرائیه عنوان کرده است سیاست پاکستان درقبال توریزم هنوز تغییر نکرده است .
روزنامه افغانستان ما ،درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح وماندگاریا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.  ختم/ نالان

کابل باختر/ 30/ عقرب
ریاست جمهوری اسلامی افغانستان صلح و ثبات درافغانستان را وابسته به مبارزه جدی با اقتصاد جرمی ، تولید ، پروسس و ترافیک موادمخدر میداند و این زمانی امکان پذیر خواهد بود که منابع و مراکز تولید موادمخدر از میان برداشته شود.
مفسر آژانس باختر مینگارد :ریاست جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته با صدور اعلامیه از آغاز عملیات محو منابع تولید وپروسس موادمخدر درکشور استقبال نمود .
این عملیات با حمایت و پشتیبانی نیروهای بین المللی درافغانستان آغاز شده است ریاست جمهوری دراین خصوص گفته است که صلح و ثبات در افغانستان نیازمند مبارزه جدی با اقتصادی جرمی ، تولید ، پروسس و ترافیک موادمخدر بوده و باید دراین خصوص با قاطعیت گام برداشته شود.
ریاست جمهوری جنگ کنونی  در افغانستان را  مرتبط با قاچاق موادمخدر میداند که منبع اصلی تمویل طالبان بشمار میرود و تروریستان با استفاده از آن به فعالیت میپردازند.
عملیات دربرابر منابع ، مراکز تولید و پروسس موادمخدر درکشور درحالی روی دست گرفته شده که افغانستان به عنوان بزرگترین کشور تولیدکننده موادمخدر در جهان پنداشته میشود و دولت افغانستان ، برنامه امحای موادمخدر را بخشی از استراتیژی خود دانسته و نسبت به آن متعهد است .
گسترش ساحات کشت خشخاش در افغانستان و ازدیاد تولید ، قاچاق و ترافیک موادمخدر درکشور یک امر تصادفی و آنی نیست این پدیده همگام با هراس افگنی رشد کرده است.
رشد وگسترش کشت و قاچاق موادمخدر جز برنامه های آنانی است که هراس افگنی را درافغانستان حمایت نموده و آن را تقویت میکند امروز گروه های هراس افگن و سازمان های استخباراتی منطقه بخش عمده از هزینه جنگ شان را درافغانستان، از طریق اقتصاد نا مشروع تامین میکنند ، کشت و قاچاق موادمخدر ، تاراج معادن کشور ، رهزنی و گروگانگیری در شاهراه ها ، آدم ربایی بخشی از اقتصاد نامشروع گروه های تروریستی و حلقات استخباراتی است که ازاین گروه ها حمایت میکنند . آنها ، گسترش فعالیت های نامشروع ، اقتصاد جرمی را تقویت می نمایند.
اسناد معتبری وجود داردکه سران گروه طالبان با ایجاد شرکت های تجارتی در شهر های پاکستان و شماری از کشورهای حوزه خلیج مصروف پولشویی و سر وساماندادن به  تجارت نامشروع مواد مخدر اند درحقیقت این موادمخدر و اقتصاد جرمی است که همگام با هراس افگنی بنیاد و زیر بنا اقتصاد و نیروی فزیکی را درکشور تخریب میکند پس تخریب مزارع خشخاش و نابودی مراکز تولید و پروسس موادمخدر یک امر حتمی بوده و آغاز عملیات در برابر این مراکز و این منابع یک آغاز خوب است که باید تا آخر ادامه پیدا کند.  ختم/ تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL