31 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

۱۱ داعشی در ولایت جوزجان، به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

۱۱ داعشی در ولایت جوزجان، به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

کابل ۳۱ سرطان باختر ۹ عملیات مشترک تصفیوی، ۱۰۱ عملیات...

حسینه صافی : موزیم ملی بیانگرهویت ملی و فرهنگی کشورمیباشد

کابل باختر31 سرطان حسینه صافی سرپرست و نامزد وزیراطلاعات وفرهنگ امروزدرنشستی...

حمله انتحاری در شهر کابل رخ داد

حمله انتحاری در شهر کابل رخ داد

کابل باختر 31 سرطان در حمله انتحاری در سه راهی میدان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر 31 سرطان
20 جولای 29 سرطان روز جهانی حمایت از پناهجویان است، پناهجویان "مردان، زنان، کودکان" که به دلیل آزار و اذیت، خشونت و مجبوریت های حاد ناگزیر میشوند تا خانه و کاشانه شان را ترک کنند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: از 20 جولای 29 سرطان همه ساله در جهان به عنوان روز روز جهانی حمایت از پناهجویان تجلیل میشود.
روز جهانی حمایت از پناهجویان در سال 2001 میلادی از سوی سازمان ملل متحد شکل گرفت تا جهان متوجه مردمان گردد که به دلایل آزار ، اذیت، خشونت و مجبوریت ناگزیر شده اند تا زادگاه، خانه و زندگی شان را ترک کنند و به سوی کشور های دیگر رو نمایند و تسلیم سرنوشت شوند.
مطابق به ارقام ارایه شده از سوی سازمان ملل متحد تا اواخر سال 2017 میلادی شصت و هشت اعشاریه پنج میلیون نفر در جهان به دلیل جنگ، ناآرامی و خشونت از کشور های خود به کشور های دیگر آوراره شده اند و حدود پنجاه میلیون نفر دیگر در کشور های خود سرگردان اند.
اگر به وضعیت پناهجویان و مسیر رفت و آمد انها دقیق شویم وضعیت پناهجویان حاد و غم انگیز تعریف شده است.
مسیر لیبیا ، ایتالیا، اندونیزیا، ترکیه، یونان، مسیر های  خطرناک عبور پناهجویان به سوی اروپا و آسترالیا است مسیر های که بر علاوه پرهزینه بودن، خطرناک و پر تلفات برای پناهجویان بوده که ما قصه دردناک از پناهجویان داریم و در رویای رسیدن به اروپا و آسترالیا در دریا غرق شدند و معصومانه جان سپردند.
با گذشت هر روز و با طولانی شدن معضلات منطقه یی و جهانی مشکل مهاجرت و پناهجویی هم طولانی تر گردیده است .
و راه خاتمه بخشیدن به این چالش ها خاتمه بخشیدن به منازعات طولانی منطقه یی است.
با تاسف کشور های که خود در برنامه ریزی و خلق نمودن بحران های منطقه یی و جهانی نقش دارند بیشتر از معضل پناهجویان چیغ و نعره سر میدهند. بهتر است انان به جای تنبیه کردن و یا ملامت کردن پناهجویان خود در کاهش مشکلات سهم بگیرند و از ماجراجویی های که باعث مهاجرت و پناه جستن دیگران می گردد خود داری نمایند.
تاکید براین است که نسبت به معضل پناه جویی یک دید عاطفی شکل گیرد . در حالیکه امروز دید نسبت به پناه جویان یک دید سیاسی ، سلیقویی و مذهبی است که نمی تواند تعریف از حقوق بشر دهد.
فراموش نشود که دوری از وطن ٬ ترک نمودن خانه و کاشانه و پناهجویی خود باعث بروز آسیب های فراون روانی میشود و هیچ عقل سلیم نمی خواهد که درگیر چنین آسیب ها گردد مگر انکه مجبور گردد.  عبدالخالق صائم

کابل باختر 30 سرطان
وضعیت و شرایط حساس کنونی کشور نیاز به همگرایی، همکاری ، همدلی داشته که بارشد چنین انگیزه در جامعه در نهایت مردم را به سوی وحدت ملی به تعریف واقعی ان رهنمون خواهد شد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: افغانستان روزگار و شرایط نازک و حساس را سپری میکند وضعیت ناهنجار امنیتی ، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم را در تنگنا قرار داده است و راه حل این معضل  تنها و تنها  با تامین وحدت ملی آنهم به گونه واقعی و حقیقی آن امکان پذیر است برای عبور از وضعیت ناهنجار کنونی لازم است مردم وحدت ملی را در عمل شاهد باشند و غرض رسیدن به این رویا ، این نخبگان سیاسی و دانشمندان کشور اند که باید پیشگام شوند و برای تامین وحدت ملی کار کنند.
در این روز ها که حرف از بازکشت دوباره جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به کشور است امید ها برای تامین امنیت و اعاده ثبات در شمال کشور نیز بیشتر گردیده است.
طی ماه های اخیر بخصوص بعد از انکشافات که در جربان حدود بیست روز گذشته در شمال کشور صورت گرفته، مسئوولیت دولتمردان  ما برای عادی سازی اوضاع نیز جدی تر گردیده است.
جنرال دوستم که یک سال قبل غرض تداوی به ترکیه رفت  و بعدآ خبرتعبیداو شایعه شد مگر دولت هیچ گاه دوری آقای دوستم را از کشور به عنوان تعبید نپذیرفت بل دوری او را از  کشور به اساس مشکلات شخصی وانمود گردید.
حالا که حرف از برگشت جنرال دوستم به کشور است امید میرود که در چوکات نفوذ مردمی که جنرال دارد، وضعیت در شمال کشور به حالت  آرام وثبات برگردد و روند زندگی شکل عادی اختیار کند و جلو بی بند و بار ها گرفته شود.
مردم در کنار انکه با حضور مسئوولان ارشد حکومتی در کشور بر تامین وحدت ملی تاکید دارند خواستار این مساله هم اند که باید مجازات افراد قانون شکن و قانون گریز ادامه پبدا کند و دولت تعهد خود را در این خصوص عملی سازد ما چندی قبل شاهد بازداشت یکی فرد غیر مسئوول در ولایت فاریاب بودیم، اکنون مردم خواستار ان اند که این روند ادامه پیدا کند. دامنه آن از فاریاب به بدخشان، هرات ، قندهار ، ارزگان کابل ... گسترش یابد اگر مسولان به گرفتاری همین یک نفر اکتفا کنند و بعدا هم از کار کرد او و کار کرد افراد نظیر او چشم پوشی نمایند این مساله وضاحت پیدا خواهد کرد که اراده برای  مهار افراد زورمند یک برنامه متزلزل است.
امید است که حضور نخبگان سیاسی و مسئولان دست اول دولت در زیر یک چتر راه رسیدن به صلح را کوتاه سازند ضمنآ با تحمل و هم پذیری ما هم بتوانیم تعریف وحدت ملی را نهادینه سازیم . تحلیل سیاسی

کابل 30سرطان  باختر
شمار از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشورپرداخته اند و نیز اخبارو گزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه و جهان نشرکرده اند.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد: باتوجه به عنوان های برخی ازاین روزنامه ها ، گزارش داده که ارائه می گردد.
روزنامه ، راه مدنیت ، برگ نخست را با مطلب زیرعنوان دولت بریتانیا درآستانه سقوط آغازکرده و درمطلب دیگر زیرعوان ، نجات ده هزارسند تاریخی . نوشته است : آرشیف جدیدی برا ی نگهداری ازمدارک تاریخی افغانستان دردرون کاخ ریاست جمهوری ایجاد گردیده به نوشته این روزنامه " محمد اشرف اغنی رئیس جمهوری افغانستان درمراسم افتتاح آرشیف ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفت که دستاوردتاریخی افغان فلم نهاد اصلی دولتی درزمینه تولیدات سینمای افغانستان است که درسال 1347 ایجاد شده و آرشیف 90 ساله این موسسه حاوی آثارمستند فراوانی که ازجنگ های داخلی ده 90 میلادی و حاکمیت طالبان به صورت معجزه آسا نجات یافته است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده و درمطلب دیگر زیرعنوان سمینارعلمی سیاسی علامه بلخی نوشته کرده است : قراراست روزیکشنبه سمینار علمی سیاسی بلخی درهوتل انترکانتیننتال کابل به اهتمام معاونیت دوم ریاست جمهوری بنیاد اندیشه و بنیاد عالی علمی شهید بلخی برگزارگردد.
به نوشته این روزنامه درین سمینار علمی سیاسی ، تمام جنبه های شخصیتی علامه بلخی مورد کنکاش قرارگرفته ویک بررسی همه جانبه ازمبارزات ، فعالیت های سیاسی تلاش های علمی و فرهنگی وی به نمایش خواهد رفت .
روزنامه به همین گونه موضوع را دنبال کرده درصفحه دوم سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان برگشت دوستم آب سرد برتوطیه های فروپاشی نوشته کرده است : منابع موثق حکومتی می گویند که جنرال دوستم معاون اول مخلوع رئیس جمهورپس از حدود دوسال تبعید در ترکیه فردایکشنبه به کابل برمی گردد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده و درمطلب ازقول صدراعظم آلمان نوشته کرده است نظم جهانی درحال تغییراست .
به نوشته راه مدنیت انگلارمرکل صدراعظم آألمان روزجمعه گفت که بادرنظرداشت تغییرات سیاسی و اقتصادی درجهان "نظم جهانی"درحال تغییراست .
به نوشته این روزنامه خانم مرکل گفته است که ما با مشکلات بزرگ اقتصادی مواجه استیم و به یقین روزی به دلیل قدرتمند شدن چنین ، باشکل نظامی ینیز مواجه خواهیم بود و ما باید درروابط خود با روسیه به توافق برسیم .
روزنامه موضوع را هشت صبح درصفحه اول عنوان کرده است : دوستم برمی گردد شمال آرام می شود !
این روزنامه جزیئات درپیوند به عنتوان فوق را درصفحه سوم نشرکرده اما درصفحه اول زیرعنوان روند تصمیم گیری درباره شکایات انتخاباتی آغازمی شود. نوشته کرده است کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید مراحل مقداماتی بررسی اعتراضات و شکایات به پایان رسید و امروز شنبه 30 سرطان مرحله نهایی یعنی روند تصمصم گیری درباره این شکایات آغازمی شود .
به اساس آمارها تاکنون بیش از 600 اعتراض و شکایات از سراسرکشور نزد این کمیسیون شکایات انتخاباتی به ثبت رسیده است .
روزنامه هشت صبح درهمین صفحه مطلب را زیرعنوان به صدها قضیه آزارجنسی کودکان درشمال کشوررسیده گی نشده است نشرکرده است .
پرچاوی برق کابل به زودی برطرف نمی شود  عنوان مطلب دیگری می باشد که این روزنامه درصفحه اول نشرکرده و درصفحه های دیگردنبال مطالب بیشترشده است .
به همین ترتیب روزنامه انصار درشماره امروزی یابه نشرمطالب مشابه پرداخته و یا دنبال سایرمطالب شده است . نالان

کابل باختر/ 27/ سرطان
شمار محدود ازروزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر با توجه به عنوان درشت برخی از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است  روزنامه هشت صبح دربرگ نخست از قول ارگ عنوان کرده است. ارگ گفت و گو های صلح به رهبری افغان ها باشد.
این روزنامه جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه دوم ارائه کرده است . این روزنامه همچنان درمطلب دیگر زیر عنوان بریتانیا برای آموزش دختران 80 میلیون دالر کمک کرد. نوشته کرده است: مسوولان بریتانیا درکابل از کمک 80 میلیون دالری مرحله ی دوم برنامه آموزش دختران درکشور خبردادند.
این مسوولان امیدواراند که دختران دانش آموز درافغانستان بتوانند به آموزش های با کیفیت دست یابند.
نیکولاس کی سفر بریتانیا درکابل میگوید دادن فرصت های تحصیلی به دختران افغانستان را در عرصه به کارگیری استعداد های آینده کمک خواهدکرد.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده است درهمین صفحه خبرداده است که آتش بس دیگری درراه است. به نوشته این روزنامه، حکومت افغانستان در استانه ی عید قربان باردیگر آتش بس اعلام میکند این روزنامه در ادامه آورده است روزنامه بریتانیایی وال ستریت ژورنال گزارش داده است که دولت افغانستان تصمیم دارد دومین دور آتش بس با طالبان را در ماه اگست اعلام کند تا هرچه زودتر گفت وگو های سه جانبه صلح میان افغانستان امریکا و طالبان آغاز شود.
این روزنامه به نقل از مسوولان افغان و امریکایی نگاشته است که این آتش بس همزمان با عید قربان تا سه چهار هفته دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد.
این روزنامه درصفحه دوم زیر عنوان دولت افغانستان باید به حاشیه برود نوشته کرده است به نقل از روزنامه نیویارک تایمز حکومت ایالات متحده به دیپلومات هایش دستور داده است تا با طالبان مذاکره کنند وازاین طریق راهی برای پایان جنگ بیابند درگذشته موضع ایالات متحده این بود طالبان مذاکره کنند  اما طالبان به مذاکره با امریکا اصرار داشتند .
گفته میشود که حکومت امریکا برای نزدیک سازی این دو موقف تصمیم گرفته است که از طریق دیپلومات هایش با نمایندگان گروه طالبان به گونه مستقیم مذاکره کنند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب یشتر شده است.
اما روزنامه انصار درصفحه اول مطالب را زیر عنوان های هشدار دولت از رشد روز افزون جمعیت درافغانستان مجلس سنا سیاست های گنگ امریکا در افغانستان سبب گسترش جنگ شده است چرا صهیونیست ها غزه را تهدید میکنند ؟ معرفی همایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور به عنوان وزیر مالیه. حکمتیار آمار ثبت نام میلیون ها رای دهنده جعلی و دروغ است، صالح بهتراست از دموکراسی عراقی تقلید کنم را نشر کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی صفحه اول را با مطلب زیر عنوان سالانه 600 هزار نفر به جمعیت افغانستان اضافه میشود.
روزنامه آرمان ملی نیز درصفحه اول از قول حکمتیار آورده است که ادعای ثبت نام هشت میلیون رای دهنده درانتخابات یک دروغ محض است .
اتاق تجارت خواهان سرمایه گذاری قزاقستان درافغانستان شد عنوان مطلب دیگری میباشد که این روزنامه در صفحه نوشته کرده و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است. ختم/ نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL