02 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

شهرلشکرگاه 1 سرطان باختر دریک حمله انتحاری درشهرلشکرگاه مرکز ولایت هلمند...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر/ 31/ جوزا:
گسترش فعالیت های هراس افگنانه در شمال کشور به خصوص حضور افراد وابسته به گروه داعش در ولایت های سرپل و جوزجان نمایانگر این است که این گروه در فکر گسترش ارضی جنگ در افغانستان است.
مفسر آژانس باختر مینگارد: روزگذشته افراد وابسته به گروه داعش از چند استقامت بر ولسوالی درزاب ولایت جوزجان هجوم آوردند و عملاٌ نیروهای امنیتی مستقر در این ولسوالی را به چالش کشیده اند.
تنها  ولسوالی درزاب جوزجان نیست که شاهد تحرک افراد داعش است، وضعیت در ولایت همجوار سرپل ... نگران کننده تر از وضعیت جوزجان است. در سرپل افراد وابسته به پسر جمعه نمنگانی که زمانی تحریک اسلامی ازبکستان را رهبری میکرد در حال سرباز گیری و ترتیبات جبهات جنگ است ولسوالی های صیاد و کوهستانات این ولایت عملاً به پایگاه گروه داعش تبدیل شده است.
ولایت همسایه غور نیز شاهد حضور افراد وابسته به گروه داعش است، در فاریاب نیز وضعیت چندان مطلوب خاطر نیست.
با آن که در بسیاری از ولایت ها، طالبان محلی آنهم به اساس اختلافات که با رده های رهبری شان  داشتند با تغییر بیرق بر خود داعش نام نهادند که محاسبه با این افراد، چندان سخت و دشوار نیست، مگر این که شهروندان خارجی زیر نام داعش فعالیت میکنند یک حرف  نگران کننده است.
قبلاٌ از فعالیت داعش در ولایت شرقی افغانستان ننگرهار حرف های وجود داشت در این ولایت نیز داعشی ها و رهبری کننده آنها شهروندان افغان نبودند.
انکشافات اخیر در جوزجان و سرپل نشان میدهد که داعش  تنها در شرق نه بل در شمال هم فعالیت دارند که نباید دامنه گسترش فعالیت این گروه سطحی گرفته شود و تهدیدهای موجود از این ناحیه ساده پنداشته شود.
زیرا بر هر اندازه که داعش ساحه فعالیت خود را گسترش میدهد، به همان پیمانه نگرانی مردم نیز بیشتر گردیده و این میتواند بر زندگی، اقتصاد، کاروبار، آموزش و پرورش و در کل بر اجتماع ما اثر گذار باشد.
مردم از رهبران حکومت و مسوولان نهادهای امنیتی میخواهند که نابودی داعش را یک اولویت جدی پنداشته و کشور را از لوث آنها نجات دهند.
ضماً این حرف به آدرس مردم قابل بازگو است به هر اندازه که وفاق جایش را به نفاق خالی کند دشمن از فرصت ها استفاده میکند.
دیگر نباید به نام این و آن از هم جداشد و در برابر هم جبهه گرفت، تنها همسویی و درک منافع ملی میتواند تهدید های جاری را مهار کند.
تحلیل سیاسیی

کابل باختر/ 31/ جوزا
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیر حکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، برگ نخست را با مطلب زیر عنوان رییس جمهور دستور تحقیق درمورد جزئیات برچیدن خیمه تحصن را صادرکرد آغاز کرده و درهمین صفحه ازقول داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه آورده است نهادهای امنیتی در برخورد با شهروندان قانون را رعایت کنند.
به نوشته این روزنامه عبدالله عبدالله رییس اجرائیه دیروز سه شنبه 30 جوزا درواکنش به برچیده شدن خمیه مرکزی جنبش رستاخیز تغییر و برخورد نیروهای امنیتی با تحصن کننده ها گفت که ازنهادهای امنیتی میخواهد که درچنین مورد قانون را مراعات کرده و با خوشینداری برخوردکنند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه ازقول وزیر امورمهاجرین عنوان کرده است 194 هزار نفر امسال از پاکستان و ایران عودت کرده اند.
به نوشته این روزنامه مقام های وزارت مهاجرین و بازگشت کنندگان میگویند که ازآغاز سال جاری تاکنون حدود 194 هزار مهاجر و پناهنده افغانستان از کشورهای ایران وپاکستان به کشور بازگشته اند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر زیر عنوان درپی هشدار روسیه استرالیا عملیات هوایی درسوریه را به حالت تعلق درآورد.
به نوشته این روزنامه درپی سرنگون کردن یک هواپیمایی ارتش سوریه توسط جنگنده های امریکایی درسوریه آسترالیا گفته است که مشارکت درعملیات هوایی ائتلاف درسوریه را به حالت تعلیق درآورده است وزارت دفاع آسترالیا دراطلاعیه ای گفته است به عنوان یک اقدام پیشگیرانه عملیات تهاجمی نیروهای دفاعی آسترالیا درداخل خاک سوریه به طور موقت متوقف شده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر زیر عنوان نابودی خوشی ها با مصارف کمرشکن روز های عید نوشته است در جامعه به سرمی بریم که زیاده روی درتمام امور جزوء زندگی ماشده است همیشه تصور می کنیم که بازیاده روی درامری ، کار بهتری را انجام میدهیم زیاده روی چنان گسترش یافته که تمام طول و عرض زندگی ما را فرا گرفته است ، عبور و عدول کردن از حد اعتدال و وارد شدن به میدان زیاده روی جز رفتار و عادات ما گردیده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلب زیرعنوان اشرف غنی خطاب به عالمان دین همه با هم فتنه ها را خاموش کنیم آغازکرده و نوشته است محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان درمراسم بزرگداشت از دهه نزول قرآن از علمای دین خواست همه یکجا فتنه ها را خاموش سازند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه از قول معترضان جنبش رستاخیز عنوان کرده است حمله به چادر تحصن و معترضان درحال عبادت وحشی گری و خون خواری حکومت را نشان میدهد.
روزنامه آرمان ملی درصفحه دوم مطالب چون غنی میخواهد با زور حکومت کند شب قدر یا جهش روحی برای انسان متواضع کاش خرگوشی میبودید نشر کرده است به همین گونه روزنامه آرمان ملی درصفحه چهارم مطلب را زیرعنوان چین دربازی آشتی بین افغانستان و پاکستان نشر کرده ودرصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
به همین ترتیب روزنامه هشت صبح و ماندگار نیز درشماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند و یا دنبال مسایل دیگر شده اند. ختم/ نالان ...ک..م

کابل باختر/ 30/جوزا
شمار محدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیر عنوان نمایندگان: نام های نمایندگان همکاربا انتحار کننده گان فاش شود . آغا زکرده و در صفحه سوم پیرامون آن نوشته است شماری از اعضای مجلس نمایندگان میگویند براساس اطلاعاتی که ازسوی نهاد های امنیتی به دارالانشای این مجلس ارائه شده است ، یک سناتور و یک عضو مجلس نمایندگان تصمیم دارندتا به افراد انتحار کننده کمک کرده و آنان را به منظور انجام فعالیت های تروریستی وارد شورای ملی بسازند . هویت این دو نفر تاکنون فاش نشده است. نیلوفر ابراهیمی ازاعضای مجلس نمایندگان درجلسه عمومی روز دوشنبه این مجلس گفت که مسوولیت های این دو عضو شورای ملی نیز تا حدودی درچگونگی کمک به افراد انتحار کننده مشخص شده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر درهمین صفحه زیر عنوان پنج میلیون دالر ارزش اولین پرواز تجارتی افغانستان به هند نوشته است دهلیز هوایی افغانستان -هند بعداز چاشت روز دوشنبه 29 جوزا با حضور رییس جمهور غنی ومن پریت هورا سفیر هند درکابل گشایش یافت .
دراولین پرواز تجارتی دیروز از این دهلیز محصولات زراعتی طبی به ارزش پنج میلیون دالر به هند فرستاده شد.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر از قول جنرال پتریوس درصفحه دوم عنوان کرده است امریکا نیاز دارد درافغانستان باقی بماند.
به نوشته این روزنامه جنرال دیوید پتریوس فرمانده پیشین ناتو و ایالات متحده امریکا درافغانستان می گوید که اعزام هزاران سرباز اضافی ایالات متحده به افغانستان یک اقدام زیرکاسه است .
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه خبرداده است که کمیسیون تدارکات ملی ده قرار داد را منظور کرد.
همچنان روزنامه هشت صبح درصفحه دوم از ترور ولسوالی چخانسور خبرداده و درپیوند به آن چیزی نوشته است .
روزنامه هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه ماندگار درصفحه اول از قول مجلس نماینده گان عنوان کرده است« اداره امور شبیه پاتک است.»
این روزنامه در پیوند به عنوان فوق درصفحه سوم نوشته است اما درصفحه اول از قول وزارت دفاع ملی آورده است داعش را از توره بوره راندیم .
به نوشته این روزنامه نیروهای امنیتی گفته اند که جنگجویان داعش را از توره بوره منطقه مهم استراتیژیکی درمرز با پاکستان بیرون کرده اند.
این جنگجویان هفته گذشته این منطقه را تصرف کرده بودند والی ننگرهار روز دوشنبه گفت که تونل ها و مغاره های توره بوره دراین ولایت شرقی افغانستان از دست داعش کاملاً آزاد شده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه از قول محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان عنوان کرده است حکومت را انحصار نکرده ایم به نوشته این روزنامه رییس حکومت وحدت ملی گفته است که به زودی دریک گفتمان ملی که درآن دو تا چهارهزار نفر اشتراک خواهند داشت برنامه امنیتی برای کابل وتمام ولایت های کشور اعلام خواهد شد.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی درصفحه اول خبرداده که افغان- ترک به هفت هزار خانواده فقیر مواد خوراکی توزیع کرد .
این روزنامه درمطلب دیگر خبرداده که شش و نیم میلیون کودک افغان درمعرض خطر قرار دارد. روزنامه ارمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.  ختم/ نالان

کابل باختر 29  جوزا
شماری از روزنامه های چاپ کابل که در دسترس قرار گرفته در نشرات و نوشته های این روزنامه بر حوادث و انکشافات جاری در کشور و جهان تمرکز گردیده و با بحث های تحلیلی ابعاد و پیامد های آن بررسی شده است.
روز نامه ماندگار در برگ نخست خود در مطلبی زیر عنوان رئیس امنیت: در مورد حمله بر مسجد الزهرا معلومات قبلی وجود داشت نگاشته است.
معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی در مورد انفجار چهارشنبه خونین کابل گفت که در ارتباط به این حمله تا هنوز چهار فرد مشکوک بازداشت شده اند و قضیه تحت بررسی همه جانبه قرار دارد.
آقای استانکزی افزود که معلومات قبلی در مورد این حادثه وجود داشت ولی دقیق میشود، به همین خاطر باوجود تقاضای کمک از مراجع امریکائی و آلمانی بازهم موفق به جلوگیری از این انفجار نشدیم.
رئیس امنیت ملی با اشاره به حمله انتحاری بالای نماز گزاران در مسجد الزهرا شایعات نسشت هلیکوپتر ها و ستون پنجمی ها در نظام گفت که در مورد حمله بر مسجد الزهرا معلومات قبلی وجود داشت، تدابیر گرفته شده بود و به همین خاطر تاحدی از حمله جلوگیری شد.
روزنامه مطلبی دیگری تحت عنوان افغانستان برنده جایزه روز جهانی منع تنباکو شد" نوشته است افغانستان در میان 24 کشور حوزه شرق مدیترانه برنده جایزه امسال روز جهانی منع تنباکو از سوی سازمان بهداشتی جهانی شده است.
روزنامه آرمان ملی در صفحه اول زیر عنوان پاسخ دانشجویان دانشگاه پولی تخنیک کابل به مزدوران شبکه های استخباراتی: شعیه و سنی در افغانستان با هم برادر اند و نوشته است ... در همین رابطه در دانشگاه پولی تخنیک کابل، در یک حرکت نمادین دانشجویان سنی ، شیعه ها را در افطار و دانشجویان شیعه، سنی ها را در سحری دعوت کردند و با هم یکجا غذا خوردند و تروریستان و شبکه های استخباراتی و مزدوران شان پاسخ دادند که در افغانستان شیعه و سنی با هم مشکل ندارند و برادر وار زنده گی می کنند.
روزنامه 8 صبح در صفحه اول تحت عنوان غارت گیری در روز روشن در هرات" نگاشته است طی یک هفته گذشته دزدان مسلح در هرات با ورود به دفتر های تجارتی، عمده فروشی ها و دوکان های سطح شهر چندین سرقت مسلحانه انجام داده و در موارد نیز پس از پائین کشیدن صاحبان وسایط نقلیه، موتر های شان را با خود برده اند.
روزنامه ویسا در صحفه اول خود در مطلب زیر نام" پاکستان هنوز هم به جای صدور امتعه تجارتی، به افغانستان طالب صادر میکند " از قول افراسیاب ختک، سیاستمدار مشهور پاکستان نوشته که صدور طالبان به افغانستان همچنان برای مقامات پاکستانی یک اولویت است. در حالیکه ما شاهد کاهش 27 در صدی تجارت با افغانستان هستیم و در مطلب دیگر درعنوان( با افتتاح دهلیز هوائی با هند ....) نوشته است که شماری از تاجران افغان ظمن استقبال از افتتاح دهلیز هوایی میان افغانستان  و هند میگویند که داد و ستد تجاری میان دو کشور افزایش میابد و محصولات افغانان بدون تاخیر با بازار های هند راه پیدا میکند.
به همین ترتیب سایر روزنامه های چاپ کابل به نشر مطالب متنوع پرداخته اند.ختم/شوخک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL