01 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

کابل باختر 30 جدی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و...

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

مسکو / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی روسیه دیروز یک فروند راکت...

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر 29 جدی
دولت جمهوری اسلامی افغانستان، برای شناسایی و مجازات عاملان حوادث تروریستی اخیر درکشور اراده قوی دارد و نمی گذارد که تروریزم درافغانستان ریشه پیدا نماید و تروریستان افغانستان را بستر مناسب برای انجام اعمال شنیع شان بدانند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: حوادث اخیر تروریستی در افغانستان نشان داد که تروریستان در پی اهداف معین بوده و فعالیت آنها گسترده از آنچه است که پنداشته میشود.
قتل پنج دیپلومات امارات متحده عربی درولایت قندهار ثابت میسازد که تروریستان تنها در پی افغانستان نیستند بل آنها در پی از میان برداشتن واژه انسانیت و معنویت اند هر فرد، هر نهاد، هر کشور ... برای آنها یک هدف است .
در جریان کمتر از یکماه نه تنها افغانستان بل کشور های دیگر چون ترکیه، المان، هند، امریکا ... شاهد وقایع اسفبار تروریستی بوده اند که نشان میدهد که تروریستان ساحه و جغرافیای نفوس خود را گسترش میدهند و مقابله با آنها به یک راهکار جدید و همه جانبه نیازمند است.
خوشبخانه اکنون به شماری کشور های که میخواهند در یک اجماع جهانی علیه هراس افگنی ایستاده شوند، افزوده میشود، اخیراً صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان غرض غمشریکی با  دولت ها و مردم امارات متحده عربی که پنج فرزند شان را دریک حادثه تروریستی در افغانستان از دست دادند به آن کشور رفت نتایج مذاکرات او با مقامات امارات متحده عربی منجمله وزیر خارجه آن کشور نشان میدهد که همسویی با افغانستان درخصوص مبارزه با هراس افگنی بیشتر میگردد درحالیکه کشورهای حامی هراس افگنان که بیشتر در قالب دولت جلوه میکنند، بیشتر منزوی میشوند.
تنها امارات متحده عربی نیست که با افغانستان داخل یک اجماع بین المللی درخصوص مبارزه با هراس افگنی میگردد، عربستان سعودی نیز در پی حمایت گسترده از افغانستان درجنگ علیه هراس افگنی است، کابینه آن کشور در آخرین جلسه خود بر این مساله تاکید  کرد.
هند که خود شاهد صدور افراط گرایی و تروریزم است دردفاع از افغانستان قرار دارد، کشور های غربی جامعه اروپا، کشورهای آسیای میانه هم نگران گسترش فعالیت هراس افگنان اند و صدای حمایت از افغانستان را بلند کرده اند .
آنچه مهم به نظر می رسد این است که اجماع منطقه ای و بین المللی در مبارزه علیه هراس افگنی وجود دارد، ولی چرا این عنصر پلید به جای تحدید توسعه و گسترش می یابد، پاسخ به این سوال روشن است وجود جولانگاه های مصون هراس افگنان درمنطقه ، حمایت مالی و لوژیستکی از آنها کار زار مبارزه علیه هراس افگنی را دشوار است .
بارها اتفاق افتاده، در موارد خاص همه از هراس افگنان به عنوان آدم کشان یاد می کنند، مگر زمانی استفاده ابزاری از آنها مطمح نظر می شود هراس افگنان به دسته های خوب و بد، میانه رو و سازشگر تقسیم می شوند.
بناً کارزار مبارزه علیه هراس افگنی مستلزم صداقت سیاسی است تا شعار دادن ها .

کابل باختر 29 جدی
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در باره رویداد های جاری منطقه وجهان نشر کرده اند.
روزنامه ماندگار برگ نخست را با مطلبی زیرعنوان ، افزایش اتهام ها بر شورای عالی صلح آغاز کرده و از قول وحید مژده دراین باره نوشته که طالبان برای تسهیل عملیات انتحاری برخی افراد را خریداری می کنند.
روزنامه ماندگار ادامه این مطلب را درصفحه سوم نوشته ودرصفحه اول عنوان کرده : افغانستان درسایه ترامپ .
ماندگار درپیوند به عنوان فوق درصفحه دوم نوشته: کمتر از سه روز دیگر به تحویل قدرت سیاسی به دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید ایالات متحده امریکا باقی مانده و جهان هنوز در حال اندیشدن به تبعات قدرت گیری و زمام داری این شخصیت جنجالی و تقریباً مجهول به سرمی برد اما دراین میان افغانستان یکی از وابسته ترین کشور ها به گزارش وجنبش سیاست در ایالات متحده است این میزان وابسته گی را به وضوح می توان در مقدار هنگفت کمک های این کشور به افغانستان وتامین اساسی ترین مصارف نهاد های دولتی مان درک کنیم پس بخش بسیار بزرگی از آن چه که در پس از 20جنوری در افغانستان اتفاق می افتد ارتباط مستقیم باخیالات وتصامیم ترامپ برای افغانستان وجهان دارد.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده ودرهمین صفحه مطلبی را زیرعنوان شورای عالی صلح در روز های پایانی عمرش نشر کرده است .
روزنامه ماندگار  درصفحه سوم از قول معترضان در فراه آورده است : آصف ننگ باید برکنار شود .
وحشت داعش درننگرهار عنوان دیگری است که روزنامه درصفحه سوم زیرآن نوشته : اعضای گروه داعش بیست خانه دیگری را در ولایت ننگرهار به آتش کشیدند .
سیدرحمان فرمانده ولسوالی کوت ولایت  ننگرهار  اعلام کرد داعش ها با سوزاندن خانه های مردم دراین  ولسوالی خسارات های زیادی به مردم وارد کردند.
وی افزود، این حمله تلفات جانی درپی نداشت زیرا ساکنان این خانه ها پیش از حمله داعشی ها از محل مسکونی خود خارج شده بودند .
روزنامه  به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بشتر شده است .
اما روزنامه هشت صبح درصفحه اول از قول وزیر امور زنان عنوان کرده : آزار و اذیت زنان وکودکان با مقررات جزایی ریشه کن نمی شود.
این روزنامه درمطلب دیگر زیرعنوان : آیا ترامپ یلنس امروز است ؟ نوشته کسی نمی تواند انکار کند که تعیین تاریخ برایخروج نیروهای ناتو، باور به پیروزی نظامی درصفوف طالبان ، القاعده ولشکر طیبه به وجود آورد ، هماطوری که خروج نیروهای شوروی درسال 1989 تنظیم های مخالف حکومت وقت افغانستان به پیروزی باورمند کرده بود ، اسناد نشان میدهد که داکتر نجیب در سال 1989 تلاش زیاد کرد تا شمار محدودی از نیروهای شوروی درشهرک  مرزی حیرتان وفرودگاه خواجه رواش باقی بمانند و ونیروهای نظامی داخلی وقت را درجنگ با چریک های تنظیمی کمک کند.
روزنامه ادامه این مطلب را درصفحه چهارم نوشته ودرصفحه اول مطلبی را زیر عنوان ، میزغازی امان الله وقلم اشرف غنی ، نشر کرده است .
پایگاه های تروریستان در  افغانستان است یادر پاکستان عنوان مطلب می باشد که این روزنامه درصفحه چهارم نشر کرده است .
تقاضا برکناری آصف ننگ در فراه ، عنوان مطلب است که هشت صبح درصفحه هشتم نشر کرده است هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بشتر شده است.
اما روزنامه  اصلاحات دصفحه اول مطالبی را زیرعنوان های انقره اسیر تروریزم ، روابط ایران وعربستان به کدام سومی رود ؟
ثقافت اسلامی ، ترویج اعتدال یا تبلیغ تعصب؟ سالانه بیش از 5 ملیارد افغانی حریق می شود طی سال جاری حدود یک ملیون مهاجر به کشور برگشته ، جنگ لفظی اروپا با ترامپ ، ترکیه : امریکا را داعش  هم برای مذاکرات " آستانه " دعوت کند! وعضو بین المللی آزادی فوری علامه زاکزاکی را خواستار شد عنوان کرده و درصفحه های دیگر به ارایه جزئیات آنان پرداخته است.

کابل باختر/ 28/ جدی
ولسی جرگه امروز طرح بودجه ملی سال مالی 1396 را که بالغ بر 428 ملیارد افغانی میشود تصویب کرد
مفسر آژانس باختر مینگارد ، ولسی جرگه روز گذشته سرانجام طرح بودجه ملی سال مالی 1396 را بعداز آنکه مطمین شد وزارت مالیه در آن تغییراتی وارده و نظریات نمایندگان مردم مد نظر گرفته تصویب کرد.
سقف  بودجه مالی سال 1396 به  4/428 ملیارد افغانی میرسد که بخش عمده که به 4/268 ملیارد افغانی بالغ میگردد  به بودجه عادی و 161 ملیارد دیگر  آن به بودجه انکشافی جدا شده است.
طرح این بودجه دراوایل ماه قوس سالجاری درحالیکه یکماه به آغاز سال مالی مانده بود به شورای ملی ارسال شد ، مجلس سنا آن را همراه با پیشنهاد های تصویب کرد مگر ولسی جرگه به دلایل چون غیر متوازن بودن بودجه ، موجودیت کودهای اضافی و مبهم آن را ردکرد وزارت مالیه طرح بودجه با وارد نمودن برخی تعدیلات تا اندازه اصلاح نموده آن را دوباره به ولسی جرگه فرستاد وولسی جرگه هم آن را تائید کرد.
تائید بودجه درست زمانی صورت گرفت که ازآغاز سال مالی جدید حدود یکماه سپری میشود وتاخیر در تصویب آن میتوانست برنامه های عادی و پروژه های عمرانی دولت  را صدمه زد.
آگاهان امور اقتصادی و امور سیاسی ، فعالان جامعه مدنی از این که اعضای شورای ملی با جدیت تمام طرح بودجه ملی سال مالی 1396 را تعقیب و دنبال کردند و ابهامات درطرح بودجه را برطرف ساختند یک حرکت درخور اهمیت و ستایش میدانند. درحالیکه در گذشته بعضیً نمایند گان مردم با طرح بودجه برخورد سلیقوی حتا برخورد شخصی و منفعتی داشتند مگر درطرح سال جدید مالی جدیت بیشتر بود  ووزارت مالیه هم اطمینان میدهدکه بودجه سال مالی جدید با درنظر داشت محدودیت های پولی ، چگونگی تمویل پروژه های ملی ، ساختار ادارات ، تعادل میان مصارف و عواید وتعهدات کشورهای کمک کننده عیار گردیده است.
برخورد اعضای مجلس با طرح بودجه سال مالی 1396 ستودنی است مگر امید ها این است که اعضای مجلس نمایندگان برچگونگی تطبیق آن هم نظارت جدی داشته باشند .
فراموش نشودکه هفت عضو کابینه به دلیل مصرف نکردن بودجه سال مالی 1395  از سوی ولسی جرگه رای عدم اعتماد گرفتند لازمی است تا اعضای مجلس از آغاز سال مالی جدید با یک میکانیزم موثر چگونگی تطبیق و هدف بودجه را دنبال کنند و مصارف ادارات را از طریق کمیسیون مربوط نظارت نمایند تا بازهم در اخیر سال حرف از چگونگی عدم تطبیق بودجه انکشافی به میان نه آید و بازهم وزیر جای شانرا به سرپرست وزیر خالی   نکنند ،بهتراست که آنها درآغاز جدیت داشته باشد. 

کابل باختر/ 28/ جدی
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را در باره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه اصلاحات دربرگ نخست عنوان کرده، تروریست های اجاره ای داعش تهدیدی برای امنیت افغانستان، این روزنامه درپیوند به عنوان فوق درصفحه دوم نوشته است طی ماه های گذشته گروه تروریستی داعش در ولسوالی کوت ولایت ننگرهار مرتکب جنایات بی سابقه و ضد انسانی شدند، این گروه خشن دریک حمله غافل گیر کننده، خانه های مردم را آتش زدند، شماری راکشتند و عده ای از زنان و کودکان را بی رحمانه مورد تعدی قراردادند اکنون نیز درهسکه مینه ولایت ننگرهار شماری از معلمان و مدرسان را ربوده و بار دیگر خانه های مردم را آتش زده اند.
جای تعجب اینجاست که چندی پیش وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که داعش درافغانستان ریشه کن شده و دیگر تهدیدی برای کشور به شمار نمی رود اما اکنون روسیه اعلام کرده که داعش درافغانستان روبه گسترش است.
مشکل اینجاست که دولت افغانستان به نقش پشت پرده ی این گروه تروریستی دقت ندارد.
روزنامه اصلاحات به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه زیر عنوان تنش های چندلایه درروابط اسلام آباد و دهلی نوشته روابط هند و پاکستان در69 سال گذشته از تقسیم شبه قاره درسال 1326 همواره تحت تاثیر تحولات کشمیر قرارداشته به گونه ای که دو بار اسلام آباد و دهلی نو برسر این منطقه با هم وارد جنگ شده اند، تنش درروابط هند و پاکستان بار دیگر پس از آغاز نا آرامی های کشمیر دریک ماه و نیم گذشته پس از کشته شدن برهان مظفر وانی فرمانده شبه نظامی حزب المجاهدین توسط نیروهای امنیتی هند خشونت ها افزایش یافت دراین خشونت ها تا کنون بیش از 70 کشته و هفت هزار تن مجروح شده اند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه خبرسقوط یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی درننگرهار را نیز نشر کرده است.
عاملان حملات تروریستی افغانستان درپاکستان بسر می برند، آیا نشست آستانه میتواند صلح را به سوریه برگرداند ؟ رسانه ها با استفاده ازکلمه شهید برای جان باختگان نیروهای امنیتی مکلف شدند.ازجمله عنوان های دیگری میباشد که این روزنامه درصفحه دوم و سوم به نشر آن اقدام کرده و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه ماندگار درصفحه اول عنوان کرده مصوبه مجلس به جان باخته گان نیروهای امنیتی شهید خطاب کند.
این روزنامه درپیوند به عنوان فوق درصفحه ششم نوشته اما درصفحه اول زیر عنوان ترامپ: افغانستان چه خبر است ؟!
نوشته، دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب امریکا با انتقاد از سیاست بارک اوباما وحضور این کشور درافغانستان گفته است که پس از 17 سال حضور تهدید ها بیشتر شده است.
به نوشته این روزنامه رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا از سیاست بارک اوباما درآسیای میانه به شدت انتقاد کرده و گفته است که ایالات متحده امریکا که وارد جنگ های شده است که هرگز پایان نخواهد یافت.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درهمین صفحه از قول معاون نخست ریاست اجراییه خطاب به کشورهای منطقه عنوان کرده صلح درافغانستان ضامن صلح درمنطقه است .
سالانه 300 میلیون دالر برای تداوی بیماران ازافغانستان خارج میشودعنوان مطلب دیگری میباشدکه این روزنامه درصفحه اول به آن پرداخته و در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح درصفحه اول عنوان کرده مجلس بودجه ملی سال 96 را تایید کرد.
راز «مدیریت مرزها» حکیم مجاهد سه اصل آزادی بیان را هم پایمال کرده است، فراغت نزدیک به 500افسر از اکادمی پولیس کابل عنوان های دیگری اند که روزنامه درصفحه اول پرداخته و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است. 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL