09 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شش چهره برتر پایان رقابت های جمناستیک شناسایی شدند

شش چهره برتر پایان رقابت های جمناستیک شناسایی شدند

کابل باختر 9 حوت شش چهره برتر در مکان های نخست...

خوش بینی دهقانان بدخشان به حاصلات شان در سال آینده

خوش بینی دهقانان بدخشان به حاصلات شان در سال آینده

فیض آباد باختر 9 حوت مسوولان ریاست زراعت ومالداری بدخشان می...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل باختر/ 9/ حوت
سیاسی ساختن ورزش درکشور و دامن زدن به مسایل قومی درآن، دستاورد های ورزشی را ازمیان خواهد برد و برهویت کشور و مردم آسیب خواهد رسانید.
مفسر آژانس باختر مینگارد: طی سالهای اخیر ورزش دریک مسیر مناسب و با دستاورد های زیادی همراه بود که حتا می توان گفت درکنار رشد امنیتی و دفاعی ، آزادی بیان ، معارف و تحصیل ، ورزش هم یکی از دستاوردهای خوب درافغانستان بوده است.
طی این مدت ورزش به عنوان سمبول وحدت ملی جایش را در صحنه سیاسی و اجتماعی افغانستان پیداکرد و این مبالغه نخواهد بود که بگویم کاری که ورزشکاران برای بافت اجتماعی کشور انجام دادند، سیاسیون انجام داده نتوانستند، مگر حالا نشانه های وجود دارد که ساحه ورزشی کشور با آشفتگی های معین ومشخص مواجه است که از ماجراجویی هاو خود خواهی بعضی از چهره ها و حلقه ها منشاء گرفته است تاخیر انتخابات برای گزینش رییس فدراسیون فوتبال کشور و به همین ترتیب مشکلات که شماری دیگری از فدراسیون های ورزشی با آن روبرو اند نه تنها ورزشکاران را دلسرد ساخته بل میتواند فضای ورزش کشور را سیاسی و قومی سازد و در نهایت دستاورد های ورزشی را درکشور با چالش مواجه سازد .
درحالیکه ورزشکاران ما درمیدان های ورزشی و درتیم های ورزشی به عنوان دوست ، رفیق، برادر و هم میهن حضور داشته اند و با همین انگیزه درمسابقات ملی و بین المللی شرکت کردند و با دستاورد  به کشور بازگشته اند.
دستاوردهای این ورزشکاران اگر در بخش فوتبال بود یا کرکت اگر مسابقات رزمی بود، ویا کدام ورزش دیگر افغانها در مشارکت و هماهنگی با هم، آن را جشن گرفتند این دستاورد را مال خود و مال کل مردم افغانستان داشتند زیرا ورزشکاران ما در میدان مسابقه و پیکار دور از تعلقات قومی، سمتی، زبانی با یک دلی ، هماهنگی ، تحول و گرایش ملی حضور یافتند و استقبال که از آنها صورت گرفت درسطح یک ولایت و یک جغرافیای معین نبود بل افغانها در هر جای از کشور به آن افتخار کردند و این گفته قابل تکرار است که ورزشکاران در بافت اجتماعی کشور کامیاب از دیگران بوده اند مگر حالا با تاسف وضعیت درحال تغییراست فدراسیون های ورزشی از مداخلات برخی از مقامات دولتی و نمایندگان مردم در شورای ملی متاثر است.
با تاسف برخی از مسوولان این فدراسیون به منافع شخصی و سمتی زمینه مداخله حلقات را در امور المپیک کشور مساعد ساخته اند که خارج از دایره ورزشی اند این وضعیت تا اندازه اسفبار است که اخیراً فیفا اعلام کرده است که اگر مداخلات درانتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان پایان یابد عضویت افغانستان در فیفا به حالت تعلیق در خواهد آمد فیفا این هشدار را دریک نامه رسمی که عنوانی المپیک افغانستان ارسال شده بیان داشته است که نمی توان ازاین هشدار گذارا عبور کرد و آن را نادیده گرفت در وجود چنین مشکلات بوده است که قبلاً کشورهای چون پاکستان ، کویت ، اندونیزیا با تحریم ها و عدم همکاری فیفا مواجه شده اند.
باید مسوولان حکومتی هرچه زودتر دست به کار شوند و نگرانی های موجود درفضای ورزشی کشور را نادیده نگرفته به فکر رفع آن باشند در غیر آن دستاورد های ورزشی در زد و بند های سیاسی ، سلیقه یی ، رقابت های نا مشروع و عدم تحمل از میان خواهد رفت .
مردم افغانستان به این باور اند اگر با ورزش سیاسی برخورد شود و یا به مسایل پدیده زشت و تاریک قومی درآن دنبال گردد فضای ورزشی افغانستان با بحران مواجه خواهد شد، بگذارید تا ورزش در کشور درمسیر طبیعی اش حرکت کند. 

کابل باختر/ 8/ حوت
9حوت روزملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بوده و فرصتی برای ارج گذاری از زحمات آن فرزندان متعهد و شجاع کشور است که دراین نیروها خدمت می نمایند و از ارزش های ملی پاسداری میکنند .
مفسر آژانس باختر مینگارد: کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان دریکی از نشست های خود 9 حوت را روز ملی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور مشخص ساخته است.
با مسمی ساختن چنین یک روز ما تعهد خود را برای حمایت از نیروهای امنیتی – دفاعی کشور تجدید می نمایم وخدمات آنان را ارزش و قدر می دهیم که با تعهد قوی و با انگیزه ملی و انسانی دردفاع از ارزش های میهنی قرار دارند، سینه سپر ساخته اند تا کشور آرامش را باز یابد و باشندگان آن نفسی راحت بکشند.
9 حوت یک روز با افتحار در تقویم افغانستان خواهد بود روز که به همه مردم افغانستان تعلق دارد زیرا درچنین یک روز مادر وطن به سوی فرزندانش ندای حمایت سرمیدهد.
نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان از فرزندان رشید، شجاع و با متانت این سرزمین شکل گرفته که با انگیزه ملی و تعهد افغانی در پاسداری و نگهبانی از ارزش ها قرار دارند سزاوار آن اندتا از سوی مردم حمایت شوند و به فعالیت آنان ارج گذاشته شود زیرا نهادهای امنیتی، دفاعی وکشفی افغانستان سمبولی از وحدت ملی است که هر ملیت ، قوم و زبان خود را درآن پیدا کرده اند و همه صرف نظر از تعلقات جغرافیای و منطقه یی شان بنام یک افغان دراین نیروها حضور دارند.
همانگونه که گفته شد 9 حوت درکنار آنکه فرصتی برای ارج گذاری از زحمات، جانفشانی و خدمات نیروهای امنیتی و دفاعی است ما درچنین یک روز میتوانیم مشکلات وچالش های را مشخص سازیم که این نیروها با آن مواجه اند.
سالی که گذشت ، سال دشوار برای نظامی پوشان کشور بود آنها در بدترین شرایط و یا درحالات هم با کمترین امکانات به جنگ اعمال بیگانه رفتند در برابر تجاوز بیرونی ایستاده شدند ، حملات تروریستی را پاسخ دادند...
آنها ایستاده شدند تا این وطن با قامت استوار ایستاده بماند با آنکه این نیروها شجاعانه از هستی و ارزش ها درکشورشان دفاع کردند با پارۀ از مشکلات هم مواجه بودند ، این نیروها بارها از کمبود تجهیزات درمیدان جنگ سخن گفتند، از اکمال نشدن به موقع شکایت کردند، از نبود وکمبود مواد اعاشوی و اباتوی درمیدان جنگ حرف های زیادی به زبان آوردند از حمل و انتقالات به موقع گلایه ها نمودند ، زشت تر و بدتر حرف های به گوش میرسد که نه تنها نمایانگر فساد بل نمایانگر خیانت است و آن فروش مهمات و اسلحه سربازان افغان به دشمن است .
درکنار این مسایل خانواده های شهدا، معلولین ومعیوبین، نهادهای امنیتی، دفاعی و مجروحین بار ها از وضعیت رقتبار شان حرف های گفته اند و از سرگردانی های شان در ادارات مربوط غرض دریافت حقوق شان قصه های زیادی کرده اند که نشان میدهد بی عدالتی و حق تلفی های زیادی درحق سپاهیان وطن روا داشته شده است . درحالیکه حق و حقوق این سپاهیان بیش از آن است که تصور میشود باید ازاین نیروها به گونۀ واقعی حمایت صورت گیرد و همه با هم درچوکات امکانات شان در دفاع از آنها نیروهای دفاعی وامنیتی برآیند  زیرا آنانیکه عملاً در میدان جنگ عزم ، قوت و تعهد خود را برای دفاع از ارزش های ملی به اثبات رسانیده اند، باید عملاً درکنار آنها ایستاده شد.
نیروهای امنیتی و دفاعی به حمایت دوامدار دولتمردان، مسوولان نظام و مردم ضرورت دارند.
انتخاب یک روز میتواند یک فرصت برای تجدید تعهدات در برابر این نیروها باشد مگر کفایت کننده نیست باید این گونه حمایت ها دوامدار و همیشگی باشد ، دولت و سکتور نظامی بایدبه مکلفیت ها و وجایب خود که قانون اساسی آن را واضح ساخته به گونه دوامدار عمل کنند تا دیگر حرفی از مشکل و فساد در این ارگانها نباشد.

کابل باختر/ 8/ حوت
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارشهای را درباره رویداد های جاری منطقه وجهان نشر کرده اند.
روزنامه افغانستان ما ، برگ نخست را با مطلبی زیر عنوان کارعملی تطبیق بخش اول برنامه میثاق شهروندی در ماه حمل آغاز میشود، آغاز کرده و نوشته ششصد میلیون دالر امریکایی برای تطبیق بخش اول برنامه میثاق شهروندی به وزارت مالیه سپرده شده و قراراست کار عملی این پروژه درماه حمل آغاز شود.
قابل ذکر است که مقام های دولت درماه میزان سال روان اعلام داشتند که برنامه میثاق شهروندی جاگزین برنامه همبستگی ملی میشود.
برنامه همبستگی ملی از جمله برنامه های مهم توسعه ای دولت افغانستان بود که درسال 1382 به منظور رشد انکشاف قریه ها آغاز شود.
نصیراحمد درانی وزیر احیا وانکشاف دهات، دیروز در مراسمی که به منظور ختم برنامه همبستگی ملی درکابل برگزار شده بود گفت که از طریق برنامه همبستگی ملی 53 هزار کیلو متر سرک روستایی، یکصدهزار منبع آب آشامیدنی ساخته و زمینه آبیاری بیش از یک میلیون هکتار زمین زراعتی فراهم شده است.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر خبرداده که داعش یک فرمانده پولیس همسر و نه مامور زیر امرش را در جوزجان کشت .
به نوشته این روزنامه، سخنگوی والی جوزجان در شمال افغانستان گفته که افراد منسوب به گروه دولت اسلامی داعش یک فرمانده پولیس، همسرش و 9 نفر از افراد تحت امرش را کشته اند.
روزنامه افغانستان درمطلب دیگر زیر عنوان اعتراض مسوولان افغان به موشک پرانی پاکستان به افغانستان نوشته صدها معلول دراعتراض به موشک پرانی پاکستان به مناطق مرزی افغانستان و مسدود شدن گذرگاه مرزی بین افغانستان و پاکستان از کابل تا گذرگاه تورخم درشرق افغانستان راهپیمایی کردند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده و درمطلب دیگر ازقول سخنگوی وزارت امور خارجه آورده است خاک افغانستان برضد هیچ کشوری استفاده نشده است.
به نوشته این روزنامه وزارت خارجه افغانستان در عکس العمل به ادعای اخیر صدراعظم پاکستان میگوید که هیچگاه اجازه داده نمیشود که از خاک افغانستان برعلیه کدام کشور دیگر استفاده صورت گیرد .
روزنامه افغانستان به همین ترتیب ادامه داده درصفحه اول و دیگر صفحه ها مطالب بیشتری را نشر کرده است.
اما روزنامه مدنیت برگ نخست را با مطلب زیر عنوان معمای دوستم جای جنرال را کسی گرفته نمیتواند ؟ آغازکرده و درمطلب دیگر زیر عنوان مناسبت های عمومی زمینه هم گرایی نوشته، رییس جمهور دردیدار با عده یی از عالمان دین وعده سپرده که به زودی فرمانی صادر خواهدکرد. تا پس از این میلاد پیامبر به صورت عمومی و هماهنگی دولتی تجلیل شود.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده و درمطلب دیگر آورده است همبستگی ملی در دوسال اخیر کار سازتر بوده است .
به نوشته این روزنامه وزارت احیا و انکشاف دهات با ختم برنامه همبستگی ملی از مزایا و امکاناتی که برای روستانشینان مهیا شده سخن گفت و اشاره کرد که با توجه نقاط ضعف برنامه همبستگی ملی میثاق شهروندی تهیه شده است.
روزنامه مدنیت به همین ترتیب ادامه داده درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار دربرگ نخست عنوان کرده در ماهیت حکومت وحدت ملی وابسته به تغییر نظام است .
روزنامه ماندگار نیز در صفحه اول به برنامه میثاق شهروندی توجه کرده از قول یک عضو شورای ولایتی کابل آورده کار شهرداری نمایشی است .
بسته شدن تورخم در دراز مدت به سود ماست مطلب دیگری میباشد که این روزنامه در صفحه عنوان کرده است
روزنامه ماندگار درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.

کابل باختر/ 7/ حوت
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در باره رویداد های جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
روزنامه سرخط دربرگ نخست از محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان عنوان کرده کار ده پروژه سرکسازی درمناطق مرکزی آغاز شده است.
به نوشته سرخط، رییس جمهور افغانستان میگوید: دست کم کار ده پروژه سرکسازی به مصرف یک ملیارد دالر امریکایی در مناطق مرکزی افغانستان آغاز شده است. محمد اشرف غنی افزود که کار مقدماتی پروژه انتقال برق به این مناطق نیز آغاز شده و طبق پلان تطبیق خواهد شد . اگر چه پروژه انتقال برق از ترکمنستان به افغانستان مورد اعتراض برخی ها قرار گرفته است ولی حکومت افغانستان میگوید که با تکمیل این پروژه خصوصاً به بسیاری خانواده های بامیان برق رسانیده خواهد شد .
رییس جمهور افغانستان این مطلب را در اعلامیه خود به مناسبت بیست و دومین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری بیان داشته است، روزنامه ادامه این مطلب را در صفحه های دیگر روزنامه نشر کرده، درهمین صفحه از قول داکتر عبدالله عبدالله آورده است کشور های منطقه درمورد تروریزم تجدید نظر کنند.
به نوشته این روزنامه عبدالله عبدالله رییس اجرائیه افغانستان گفت: ایجاب میکند که کشور های منطقه درراستای مبارزه با چالش تروریزم ، افراطیت و خشونت تجدید نظر اساسی داشته باشد.
سرخط ادامه این موضوع را درصفحه دوم نوشته اما درصفحه اول خبرداده که بیش از 1900 باغچه برای زنان بی بضاعت ننگرهار ساخته شده است .
به نوشته این روزنامه، مسوولان ننگرهار می گویند که برای زنان بی بضاعت بیش از یک هزار و نه صد باغچه ساخته شده اند، رفیع رحیمزی رییس زراعت و مالداری این ولایت دیروز به خبرنگاران گفت که درکنار دست آوردهای سال گذشته این شمار باغچه های سبزیجات و میوه ساخته شده تا زنان بی بضاعت هم خود از آن استفاده کنند و هم تولیدات آنرا در بازار عرضه نمایند . او گفت که قرار است امسال 450 هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر غرس شود . اقای رحیمزی افزود که بیش از 150 هزار راس مواشی هم از سوی کلینیک های سیار واکسین شده اند.
روزنامه سرخط همچنان در صفحه اول از قول جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری آورده است که مخالفان مسلح بدون گذاشتن شرط به روند صلح بپیوندند .
به همین ترتیب روزنامه سرخط درصفحه اول و دیگر صفحه های شماره امروزی دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه انصار برگ نخست را با مطلبی زیر عنوان رییس اجرایی تنها نیمی از راه رسیدن به نظامی مردم سالار درافغانستان طی شده است آغاز کرده و درمطلب دیگر زیر عنوان سه پیام اصلی کنفرانس امنیتی مونیخ، نوشته کنفرانس سالیانه امنیتی مونیخ امسال در حالی برگزار شد که حضور دو نالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا درکاخ سفید برمعادلات و مناسبات میان واشنگتن و متحدان اروپایی آن سایه افگنده بود، سه پیام اصلی کنفرانس امنیتی مونیخ از سوی دیگر متحدان منطقه ای ایالات متحده امریکا و درراس آن ها ترکیه و عربستان سعودی نیز رفتار طبیعی و عاقلانه ای در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ نداشتند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده و در مطلب دیگر از قول حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه عنوان کرده سال دشوار امنیتی در پیشرو داریم .
به نوشته این روزنامه معاون دوم ریاست اجراییه به دولت هشدار میدهد که هر گونه بی توجهی به مسایل امنیتی در سال آینده میتواند یک چالش بزرگ را درکشور به وجود آورد.
انصار به همین ترتیب ادامه داده درمطلب دیگر از قول نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا عنوان کرده اتحادیه اروپا دیگر تحمل ادامه فساد درافغانستان را ندارد.
انصار در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلبی زیر عنوان احتمال افزودن پاکستان به فهرست تهدید های امریکا آغاز کرده و درهمین صفحه زیر عنوان فوتبال افغانستان درآستانه تعلیق از فیفا نوشته فوتبال افغانستان به احتمال زیاد مورد تعلیق از کنفدراسیون جهانی فوتبال فیفا قرار خواهد گرفت.
روزنامه به تفصیل این مساله پرداخته و درهمین صفحه مطلب دیگری را زیر عنوان مک ماستر و جنگ افغانستان نشر کرده است.
هشت صبح درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL