07 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عمران خان و سخنان خود پسندش که نمی تواند دیگران را فریب دهد

عمران خان و سخنان خود پسندش که نمی تواند دیگران را فریب دهد

کابل/ ۷ جدی/ باختر این گفته های نخست وزیر پاکستان...

یک طیاره مسافربری شرکت آریانا درغزنی سقوط کرد

کابل ۷ دلو باختر یک طیاره مسافربری شرکت آریانا در غزنی...

معاون استخبارات  طالبان برای ولسوالی جلریز میدان وردگ باز داشت شد

معاون استخبارات طالبان برای ولسوالی جلریز میدان وردگ باز داشت شد

میدان شهر/ 7 دلو /باختر منسوبان ریاست امنیت ملی میدان وردک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تبصره و مرور بر مطبوعات

کابل/ ۷  جدی/ باختر
برنامه ملی واکسین پولیو امروز در کشور آغاز شدو قرار است در چوکات این برنامه ۹،۱ میلیون کودک در مقابل ویروس پولیو واکسین شوند .
مفسرآژانس باختر می نگارد: وزارت صحت عامه امروز برنامه سراسری واکسین پولیو را در ۳۰ ولایت کشور  آغازکرده است  که برای پنج روز ادامه می یابد٬ بامیان، دایکندي، غور و بادغیس به نسبت سردي هوا شامل این برنامه نیستند.
  هدف از راه انداری این برنامه ، وقایه و محافظت حدود ۹،۱ میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل مرض فلج کننده دایمی پولیو است  که آن را  ۷۰ هزار واکسیناتور و کارکن صحی  تطبیق خواهد کرد.
وزارت صحت عامه در حالی برنامه واکسین پولیو را در کشور سازماندهی می کند که در سال گذشته عیسوی٬ ۲۹ واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است و ۲۹ کودک برای همیش فلج شدند .
افغانستان و پاکستان تنها دو کشور در جهان اند که هنوز هم واقعات مثبت پولیو از آنان گزارش شده است .
پاکستان سال گذشته  شاهد ۱۳۹ واقعه مثبت پولیو بوده است ودراولین ماه سال جاری عیسوی نیزچهار واقعه مثبت در آن کشور ثبت شده است. افزایش واقعات مثبت پولیو در پاکستان،آنهم در مناطق سرحدی ، تهدید جدی برای کودکان افغانستان به شمار می رود.
پولیو یک بیماری ویروسی است که تداوی ندارد و باعث فلج  دایمی و حتی سبب مرگ کودک مصاب به این بیماری می شود. ویروس این بیماری توسط کودکی  که واکسین نشده باشد انتقال می یابد در حالی که واکسین کردن کودکان ٬باعث ایجاد یک سیستم معافیتی  فعال و قوی در آنان می شود و کودکان  را از خطر ابتلا به این بیماری وقایه می کند.
مگر مبارزه با این بیماری خالی از مشکلات نبوده است. مقام های وزارت صحت عامه می گویند ( باوصف تلاش های کارکنان صحی ، متاسفانه  شمار قابل ملاحظه اطفال به نسبت مشکلات امنیتی از برنامه های معافیت دهی اخیر از واکسین پولیو باز ماندند. این امر سبب شد که معافیت و مقاومت بدن این اطفال در مقابل ویروس وحشی پولیو ضعیف بماند و تعدادی از آنان به این مرض مصاب شوند و برای همیش فلج شوند)
مشکل در این است که پولیو از سوی مخالفان مسلح دولت افغانستان و حلقاتی در داخل پاکستان با یک دید سیاسی و کین توزانه دنبال می شود . این مشکل زمانی به میان آمد که امریکاییان اسامه بن لادن سردسته القاعده را با راه انداری یک برنامه ساختگی پولیو در مناطق قبائیلی پیدا کردند و کشتند٬ بعد ازآن طالبان برخورد نا مناسب با کارکنان و رضا کاران پولیوداشته اند و این سبب شد که در طول هشت ٬نه سال گذشته ٬هزاران کودک از واکسین پولیو باز مانند و ده ها کودک برای همیشه فلج شوند و به این ترتیب جواب یک بازی سیاسی و استخباراتی راکودکان پرداختند که زیر پنج سال عمر داشتند و بیگانه با سیاست و جنگ بودند.
از طرف دیگرویروس پولیو تنها در افغانستان و پاکستان در گردش است٬کشور های دیگر به خصوص کشور های منطقه  از گسترش ویروس این بیماری به سوی کشور های خود در هراس اند و این پدیده می تواند مانند مواد مخدر وهراس افگنی قابل ترویج در کشور های منطقه و فرا منطقه باشد .
در این جا مردم افغانستان یک وجیبه ملی دارند و دولت این کشور یک مکلفیت اخلاقی دارد که به نگرانی های داخلی و بیرونی در خصوص انتشار و گسترش ویروس پولیو پاسخ گویند .
لازمی است که با این معضل به عنوان یک معضل ملی برخورد شود و طالبان برای حفط جان و سلامت کودکان خود و کودکان دیگران٬ مانع تطبیق برنامه های پولیو در مناطق تحت تسلط شان نشوند و اگر کاری کرده نمی توانند حداقل مشکل ایجاد نه کنند .
مردم باید بدانند که واکسین پولیو کاملاً مصوون است ، هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. علمای جید کشور و جهان اسلام با صدور فتواها واکسین پولیو رامورد تائید قرارداده اند  و تطبیق آن را برای کودکان یک امر حتمی و لازمی  گفته اند.
نیاز است که مردم افغانستان صرف نظر از تعلقات دینی٬مذهبی ٬قومی٬سیاسی واجتماعی در یک بسیج ملی به جنگ پولیو بروند در اینحا لازمی است که تمام رهبران مذهبی و قومی و ملا امامان متنفذان ٬ منابر، رسانه ها مکتب ها  وپوهنتون ها همه فعال شوند و هر کدام به طریق خود٬ برای موفقیت این برنامه تلاش کنند. صائم

کابل / 7 دلو/ باختر
کشورهای عقب مانده را در ترمینالوژی سیاسی به نام های مختلف یاد می  کنند از قبیل کشورهای جهان سوم، کشورهای رو به انکشاف، کشورهای پری مدرن و  همچنان دولت های ناکام.
یکی از ویژگی های برجسته کشورهای عقب مانده، سطح نهایت پایین اتحاد وهمبستگی سیاسی و ضعف قابل ملاحظه نهادهای دولتی آن ها است. کشورما از جمله کشورهای عقب مانده به شمار می رود و متاسفانه این ویژگی کشورهای عقب مانده در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتا فرهنگی آن به مشاهده می رسد. افغانستان هم از ضعف اتحاد و همبستگی میان حلقه های مختلف سیاسی رنج می برد و هم از ضعف نهادهای ملی دولتی خویش. این هردو رسیدن به یک توافق کلی در مورد حل همه مسایل مهم و سرنوشت ساز را به مراتب دشوار، پیچیده و زمان گیر کرده است. این در حالی است که افغانستان برای عبورموفقانه از مرحله پر چالش و دشوار کنونی نیاز به اتحاد و همبستگی سیاسی و تقویه نهاد های ملی دولتی دارد. رسیدن به این امر مستلزم کنار آمدن همه گروه های سیاسی و اشخاص و افراد اثرگذاردر جامعه است، نه کنار رفتن آنان.
مفسر آژانس باختر به اهمیت کنار آمدن همگان در این مرحله، پرداخته است و می نگارد: اتمه دادن به جنگ و رسیدن به صلح، یک روند نهایت دشوار و بغرنج است و ابعاد گوناگون داخلی و خارجی دارد. اگر به همه پیشرفت هایی که در راستای گفت و گوهای صلح به میان آمده است، نگاهی افگنده شود، به وضاحت دیده می شود که هم در سطح منطقه و هم در سطح جهان یک اجماع در مورد صلح افغانستان شکل گرفته است؛ اما متاسفانه در سطح ملی، ما هنوز به یک اجماع فراگیر و پایدار در این مورد نرسیده ایم؛ ما هنوز یک تعریف واحد از صلحی که در باره آن حرف می زنیم و برای آن سعی و تلاش می کنیم، نداریم. هر گروه و هر شخص صلح را از دیدگاه خود و برمبنای منافع خود  تعریف می کند. بدون تردید، این امر رسیدن به یک اجماع ملی را دشوارتر می کند. همه طرف ها باید درک کنند که صلح نیاز مبرم و بزرگترین اولویت مردم افغانستان است. افغانستان و مردم آن دیگر توان تحمل ادامه جنگ را ندارند و اکنون بهترین فرصت برای رسیدن به صلح فراهم شده است؛ اگر از این فرصت استفاده نشود، جنگ نه تنها ادامه خواهد یافت بل ابعاد گسترده تر، خونین تر و خطرناک تر از قبل کسب خواهد کرد و در آن صورت مسوولیت اصلی به دوش آنانی خواهد بود که منافع شخصی و گروهی شان را بر منافع علیای ملی تفوق و برتری  می دهند و به گونه آگاهانه ویا غیر آگاهانه به ادامه جنگ دامن می زنند.
رییس جمهوری اسلامی افغانستان یک طرح هفت ماده یی به خاطر رسیدن به صلح ارائه کرده است. این طرح می تواند محوری باشد برای کنار آمدن همه طرف ها. واضح است که همه طرف ها ضرورت رسیدن به صلح را درک می کنند و دراین مورد کدام مخالفتی وجود ندارد، آن چه سبب اختلاف میان شماری از گروه ها و اشخاص می شود تعریف صلح و راهکار رسیدن به آن است. همه طرف ها می توانند با هم کنار آیند و روی این دو موضوع بحث و گفت و گو کنند و در پرتو منافع علیای ملی به یک توافق و اجماع برسند. در مرحله کنونی افغانستان به کنارآمدن همه طرف ها نیاز دارد، نه به کنار رفتن آنان.  ن.ش.

کابل / ۷دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری ازاین روزنامه ها گزارش را آماده کرده است .
روزنامه ماندگار برگ نخست را با مطلب زیر عنوان روزهای پایانی حکومت وحدت ملی و پایان نیافتن تنش ها عبدالله عبدالله: ادامه خودسری های ارگ قابل تحمل نیست. آغاز کرده است و جزئیات در این مورد را در صفحه سوم ارائه کرده است٬ اما در صفحه اول از قول بانگ جهانی آورده است: افغانستان پس از صلح به دریافت کمک های بیشتری نیاز دارد٬ به نوشته این روزنامه٬ رییس بانک جهانی در افغانستان می گوید که در صورت برقراری صلح افغانستن جهت ادغام مخالفان مسلح در جامعه بازسازی کشور و نیز بازگشت پناهجویان نیازمند دریافت کمک های بیشتری است.
به نوشته این روزنامه؛ بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود نوشته است که افغانستان برای پیشرفت در زمینه اشتغال زایی گسترش خدمات دهی و ادغام مخالفان مسلح دولت در ساختار جامعه٬ در فاصله سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴میلادی نیازمند دریافت ۶ تا ۸ میلیارد دالر کمک جهانی خواهد بود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه زیر عنوان باخت بارسلونا جان جوانی را در کاپیسا گرفتگ نوشته کرده است٬ مسوولان محلی در ولایت کاپیسا تایید می کنند که مردی در ولسوالی حصه دوم این ولایت پس از مشاجره لفظی برادرش را به قتل رساند و خودش فرار کرده است٬ به نوشته این روزنامه این حادثه پس از برد و باخت فوتبال میان بارسلونا و والنسیا صورت گرفته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه عنوان کرده است که سوراخ قلب روزانه جان ۳ تا ۵ کودک را می گیرد.
به نوشته این روزنامه؛ مسوولان در هلال احمرافغانی می گویند که روزانه دستکم ۳ تا ۵ کودک به اثر بیماری سوراخ قلب در افغانستان جان می دهند.
به نوشته روزنامه ماندگار مسوولان هلال احمر افغانی دیروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت هوایی کام ایر برای انتقال کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب به کشور هندوستان٬ از جان باختن دستکم ۳ تا ۵ کودک در اثر بیماری سوراخ قلب در هر روز خبر دادند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و بازهم در صفحه اول به مذاکرات صلح امریکا و طالبان توجه کرده است و زیرعنوان «خلیل زاد تلاش می کند از طالبان برای کاهش خشونت ها تعهد بگیرد».
به نوشته این روزنامه معاون وزیر خارجه امریکا در اسیای مرکزی و جنوب آسیا می گوید که نماینده ویژه این کشور در دیدار با طالبان در تلاش است تا از آن ها بابت کاهش خشونت ها تعهد بگیرد.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صفحه دوم شماره مطلب را زیر عنوان بی برنامه ها نیز برنامه دارند؛ نشر کرده است٬ روزنامه ماندگار در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه آرمان ملی در برگ نخست از قول داکتر عبدالله آورده است٬ «مبنای مشروعیت حکومت وحدت ملی را توافق نامه سیاسی کابل تشکیل می دهد».
این روزنامه همچنان در این صفحه از قول محمد اشرف غنی آورده است برقراری آتش بس سراسری اولویت حکومت برای مذاکرات صلح است.
روزنامه آرمان ملی سرمقاله شماره امروزی را در صفحه دوم زیرعنوان نوشداروی صلح درمان کنونی کشور ماست نوشته کرده است.
به نوشته آرمان ملی: نوشداروی صلح٬ داروی درمان بیماری کنونی کشور ماست که چهل ساله شده است٬ این بیماری کهنه درد همچنان بیش از هر زمانی به آرامش صلح و ثبات ضرورت دارد؛ چیزی بیش از یک سال می شود که تلاش هایی از جانب امریکا برای برگرداندن صلح به افغانستان و پایان دادن به جنگ چهل ساله در این کشور آغاز گردیده است٬ جنگی که هجده سال می شود دامن امریکا را نیز گرفته و هزینه های سنگین آن چالش فرا راه آن کشور به وجود آورده است.
آرمان ملی موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه مطلب را زیرعنوان روند صلح جاری به نفع پاکستان است؛ نشرکرده است .
چرا حکومت اعتراضات مردم غور را ناشنیده می گیرد؟ عنوان مطلب دیگری است که روزنامه آرمان ملی در صفحه سوم نشر کرده است.
روزنامه آرمان ملی در صفحه هفتم خبرداده است که نخستین مرکز آزمایش «دی – ان – ای» در افغانستان افتتاح شد.
همچنان در این صفحه مطلب را زیر عنوان در روند صلح باید از تمامی فرصت های استفاده شود را نشر کرده است٬ این روزنامه در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح و ویسا، در شماه های امروزی یا به نشر م طالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

کابل/۶دلو/ باختر
شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند ونیز اخبار و گزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر٬ با توجه به عنوان های درشت شماری از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است.
روزنامه ویسا برگ نخست را با مطلب که شماری از سیاست ورزان مطرح برای صلح برنامه ریزی می کنند٬ آغاز کرده است و در همین صفحه زیر عنوان داعش هنوز هم برای افغانستان خطرناک است نوشته کرده است٬ وزارت دفاع امریکا «پنتاگون» در گزارشی از خطر گروه تروریستی داعش در افغانستان٬ جنوب آسیا و آسیای مرکزی هشدار داد.
ویسا ادامه این مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است و آورده است؛ وزارت دفاع امریکا گزارش شش ماهه اش را تحت عنوان گسترش امنیت و ثبات در افغانستان به کانگرس آن کشور سپرد که طی این گزارش چگونگی اجراات امنیتی در افغانستان اعتبار از اول جون الی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹به تحریر گرفته شده و نیز استراتیژی ایالات متحده در افغانستان تذکر یافته که عبارت از حل و فصل چلنج ها از راه سیاسی می باشد.
به نوشته ویسا: پنتاگون به کانگرس می گوید؛ نیروهای امریکا با سربازان ائتلاف در افغانستان از نیروهای امنیتی در یک کارزار نظامی متمرکز علیه طالبان٬ داعش و القاعده حمایت کرده اند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است٬ اما در صفحه اول از قول ضمیر کابلوف عنوان کرده است: طالبان در قدرت سهیم می شوند.
به نوشته این روزنامه؛ نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در مصاحبه ای گفته است که پاکستان در روند صلح با چین و روسیه همراه است و هند نفوذی بر طالبان ندارد.
به نوشته ویسا؛ ضمیر کابلوف نماینده خاص روسیه در امور افغانستان در مصاحبه ای با سرویس خبری پزت می گوید که تنها آن دسته از کشورها در روند صلح همراه هستند که در واقع بالای طالبان تاثیر دارند.
روزنامه ادامه مطلب را در صفحه پنجم نوشته کرده است٬ اما در صفحه اول از قول طالبان عنوان کرده است که محمد اشرف غنی رییس جمهوری و دسته انتخاباتی وی مخالف صلح هستند و طرف دار جنگ هستند.
این روزنامه همچنان در همین صفحه از قول وزارت صحت عامه خبرداده است که افغانستان برای مقابله با شیوع ویروس «کرونا» آمادگی گرفته است.
روزنامه ویسا در صفحه آخر به اظهارات رییس مشرانوجرگه پاکستان توجه کرده است٬ و زیر عنوان ساخت بندهای آب در افغانستان حمله غیرمستقیم بر پاکستان است؛ نوشته کرده است: شبلی فراز رییس مشرانوجرگه پاکستان گفته است که ساخت بندهای آب در افغانستان حمله غیر مستقیم بر پاکستان است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح برگ نخست را با مطلب زیر عنوان تعهد حکومت مبنی بر افزایش سهم ۳۰ درصدی زنان عملی نشد آغاز کرده است٬ و جزئیات در پیوند به عنوان فوق را در صفحه سوم نوشته کرده است. اما در همین صفحه زیرعنوان بیش از یک صد غیرحاضر نوبتی و هفت غیرحاضر دایمی در سال نخست مجلس هنوز هم نوشته کرده است٬ دریک سال نخست دور هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان هیچ روز نصاب مجلس تکمیل نبود و هیچ وکیل غیرحاضر مورد بازپرس قرار نگرفته است.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و در همین صفحه خبرداده است فیصله مردمی درخوست به خانواده هایی که فرزندان شان را به مکتب نفرستند جریمه می شوند.
روزنامه هشت صبح به همین ترتیب در صفحه اول از حمایت بریتانیا از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان خبرداده و نوشته کرده است .
اندره استیفان ام پی٬ وزیر دولت بریتانیا در امور انکشاف بین المللی اعلام کرده است که کشورش از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان حمایت می کند و در این راستا آماده کمک و همکاری است.
سیاسون طرح خود برای صلح را هفته آینده نهایی می کنند عنوان مطلب دیگری است که این روزنامه در صفحه اول به نشر آن اقدام کرده است.
روزنامه هشت صبح در صفحه مطلب را زیر عنوان چرا طالبان از آتش بس و حکومت از کاهش خشونت ها می ترسد؟ نشرکرده است.
صلح یا امارت مشارکتی، نگاهی به صلح و وضعیت زنان افغانستان عنوان های است که این روزنامه در صفحه چهارم نشرکرده است٬ هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه های ماندگار و آرمان ملی در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته اند ویا دنبال سایر مطالب شده اند. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL