06 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر
مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده از سوی دولت افغانستان٬  نمی تواند توجیه پذیر باشد، بل روند صلح و گفت وگو های سیاسی را پیچیده می کند.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ دولت افغانستان بعد از رایزنی ها و مشوره های فراگیر با جناح های مختلف وجریان های سیاسی٬ هیئت مذاکره کننده دولت با طالبان را مشخص کرد.
این هیئت به ریاست معصوم ستانکزی رییس پشین امنیت ملی ایجاد شده است تنها دو٬سه تن کسانی اند که نزدیک به رییس جمهور اند٬متباقی افراد و چهره های اند که از احزاب سیاسی٬فعالان مدنی٬ مدافعان حقوق بشری و حقوق زنان نمایندگی می کنند و شمار زیادی از آنان منتقدان سیاسی نظام نیزاند.
مگر طالبان با ترکیب هیئت مخالف می کنند.
طالبان گفته اند تنها با هیئتی وارد گفت‌وگو خواهند شد که به گفته آنان اثر گذار و موثرباشد.
از دید طالبان هیئت تشکیل شده نماینده تمام جناح‌ها و جریان‌های سیاسی اثرگذار درافغانستان نیست، بل تنها از حکومت نمایند‌گی می‌کند .
اکنون این سوال مطرح است که چرا طالبان با این هیئت مخالفت می کند در حالی که از دید مردم افغانستان٬ سیاست ورزان و منتقدان نظام٬ هیئت گفت‌وگو‌کنندۀ دولت افغانستان٬ توانایی اجماع روی مسایل اختلافی را دارد.
طالبان با دولت افغانستان در جنگ اند و این دولت است که طالبان باید با آن به گونه رو در رو و مستقیم وارد گفت وگو شود٬ حضور هیئت جداگانه در این گفت‌وگوها امکان پذیر نیست
پس این دولت است که هیئت مذاکره‌کننده‌ را تنظیم می کندو موضع گیری طالبان در این باره، دخالت در امور، طرف دیگر پنداشته می شود.
اگر به ترکیب  هیئت طالبان دقیق شویم خلا های زیادی در آن وجود دارد٬این گروه در چنددستگی بسر میبرد و تنها شورای کویته و یا دفتر سیاسی این گروه در قطر نمی تواند نماینده تمامی طالبان باشد.
با آنهم دولت افغانستان در بارۀ ترکیب هیئت طالبان چیزی نپرسیده است و طالبان نیز برای آغاز گفت‌وگوها موانع ایجاد نکنند.
به نظر می رسد که مانع تراشی طالبان در مسیر گفتگوهای مستقیم با دولت، دلایل دیگری دارد که یافتن دلایل و انگیزه های آن، نیازمند بررسی های دقیق تر است.
اگر حرف روی ملاحظات مخالفان سیاسی نظام است این دولت است که به این ملاحظات، توجه کند و قناعت ویا کسب رضایت جریان های داخلی که در چترنظام فعالیت دارند بپردازد
طالبان اگر بخواهند مدیریت واداره روند گفت وگوهای صلح را از دولت افغانستان بگیرند و موضع دولت را تضعیف کننداین کار امکان پذیرنیست زیرا  طرف اصلی طالبان دولت است و اگر این گروه به فکر تماس و توافق با جریان های سیاسی باشد حرف آخررا بازهم دولت خواهد زد.
پس بهانه جویی لازم نیست باید نسبت به قضایا معقول برخورد کرد. تحلیل سیاسی

Last modified on ?????? ، 11 ??? 1399 ، 20:03

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.