18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجاری ناشی از ماین چسپکی در حوزه پانزدهم رخداد

انفجاری ناشی از ماین چسپکی در حوزه پانزدهم رخداد

کابل/ 18 اسد/ باختر حوالی ساعت 7/30 امروز صبح یک عراده...

بیش از دو میلیون نفر در هند به کرونا مبتلا شده اند

بیش از دو میلیون نفر در هند به کرونا مبتلا شده اند

دهلی جدید/ دویچله/ ۱۷ اسد/ باختر در هند به عنوان سومین...

امریکا به لبنان مواد غذایی و دوا می‌فرستد

امریکا به لبنان مواد غذایی و دوا می‌فرستد

واشنگتن/ وی او ای / ۱۷ اسد / باختر ایالات متحدۀ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۴ سرطان/  باختر
نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان از حکومت افغانستان و طالبان خواسته است تا موانعی را که در برابر صلح قرار دارد برطرف کنند و برای آغاز گفت وگو های صلح کار کنند.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در حالی از موجودیت موانع در روند صلح افغانستان حرف می زند و ازحکومت افغانستان و طالبان می خواهد که این موانع را برطرف کنند که دولت افغانستان برای آغاز گفت و گو ها میان افغانان تمامی آمادگی های خود را نهایی کرده است و منتظر تعیین زمان برگزاری این گفت وگو ها است.
اگر حرف از موانع در برابر این روند و این برنامه است ٬ دولت افغانستان تقریبا به تمامی خواست های طالبان پاسخ  گفته است تا این روند به پختگی برسد.
دولت افغانستان به منظور رفع موانع و ترغیب طالبان به گفت و گو ها٬ تاکنون اضافه از  سه هزارزندانی طالبان را رها  کرده است. بار ها خواستار انفاذ آتش بس با طالبان شده است تا فضای باور و اعتماد به میان آید و طرفین دور از خشونت ٬ دود و آتش با هم گفت وگو کنند.
مگر طالبان با تغییر موضع و بهانه تراشی های متعدد روند گفت وگو ها را متاثر کرده  اند.
آنان همیشه  با شرایط ووضعیت تازه وارد صحنه می شوند و هر بار یک حرف نو را مطرح می کنند پس طرف ایجاد کننده مانع واضح و روشن است و بهتر است که خلیل زاد حرف واضح و روشن در خصوص روند صلح افغانستان داشته باشد.
خلیل زاد از دو سال به این طرف مصروف  مذاکره با طالبان است ٬ اودر طول چند دور از مذاکرات خود٬ با طالبان حرف های زیادی داشت و مشکلات زیادی حل کرد و توافق نامه صلح را امضا کرد.
مگر قسمی که دیده می شود او از وضعیت چندان راضی به نظر نمی رسد.گاهی از ایجاد موانع در این روند سخن می گوید  و از حکومت و طالبان می خواهد که این موانع را از میان بردارند و گاهی هم از وجود مخربین در برابر صلح افغانستان سخن می گوید.
مگر در طول دوسال مذاکره با طالبان  وتماس با دولت افغانستان و کشور های دیگر او خوب دریافته است که موانع در برابر صلح در کجا است؟
بدون شک مانع در هر جایی که باشد روند صلح را متاثر می کند٬ در حالی که طالبان برای صلح تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند.
هفته گذشته اعضای هر دو مجلس شورای ملی در مباحثات شان امریکا را به گونه صریح متهم کردند که سیاست غیر متوازن را در قبال افغانستان روی دست گرفته است ٬دولت افغانستان را در حاشیه قرارداده است و روند صلح افغانستان را به انحصار خود کشیده است.
این موضع گیری اعضای دو مجلس شورای ملی٬ بیان کننده این است که امریکا باید در روند صلح افغانستان حرف واضح داشته باشد.
این که گفته شود«دولت افغانستان و طالبان باید موانعی را که در برابر صلح وجود دارد از میان بردارند» باید دقت کرد.
دولت افغانستان از زمان امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان روی برطرفی موانع و تقویت این روند کار کرده است در حالی که طالبان در هر مرحله وهر زمان از خود شروط و شرایط داشته اند.
مقایسه یک دولت مسوولیت پذیر که از خود هویت تعریف شده حقوقی دارد با یک گروه شبه نظامی کار درست نیست.
دولت برای رفع مسوولیت های خود تلاش کرده است و کوشیده است که روند صلح تقویت شود مگر طالبان حرف ها و گفته های نا موزون داشته اند.
بهتر است که نماینده ویژه با شفافیت صحبت کند و هویت آنانی را همگانی کند که در روند صلح موانع ایجاد می کنند و یا آن را تخریب می کنند. تحلیل سیاسی

 

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.