05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت داخله حضور طالبان را در حومه کابل رد کرد

وزارت داخله حضور طالبان را در حومه کابل رد کرد

کابل / ۵ میزان/ باختر سخنگوی وزارت داخله می...

شورای شمالی: افغانستان به عقب برنمی گردد٬ما خواهان حفظ جمهوریت هستیم

کابل/ 5 میزان/باختر شورای شمالی امروز در یک گرد همایی٬ ...

بازتاب مسئلۀ افغانستان ، درهفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

بازتاب مسئلۀ افغانستان ، درهفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

کابل/ ۵ میزان/ باختر هفتادو پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۱۳ اسد/  باختر
مشوره با مردم در حل مسایل کلان سیاسی و امنیتی، اصل مهم در نظام های مردم سالار است.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ نشست و مشوره برای حل مشکلات حاد کشوری که سنت دیرینه در میان مردم افغانستان است در این نشست ها که با اتکا به خرد جمعی مردم برگزار می شود که در آن مردم در مورد بغرنج ترین مسایل کشور شان تصمیم می گیرند و راه حل معقول و سازنده دریافت می کنند.
با مرور وقایع و رویداد ها در تاریخ کشور در می یابیم که مردم افغانستان در مسایل حاد ملی که مشکل ساز است با برگزاری جرگه های بزرگ و با مراجعه به  نظر و دیدگاه مردم،به حل مشکل پرداخته اند .
مردم افغانستان با لویه جرگه و یا روش های دیگر سنتی که برای حل معضل و مشکلات در کشور داشته اند،می توانند مدعی شوند که توان حل  حاد ترین مسایل را دارند.
وضعیت کنونی در افغانستان پیچیده است ،کشوردر وضعیت بغرنج و ناهنجار نظامی و سیاسی قرار گرفته است و این یک نیاز جدی است که نمایندگان مردم باز هم کنار هم جمع شوند و برای حل معضل جاری در کشور دست به کار شوند.
دولت برای عبور از مشکلات جاری،تصمیم به برگزاری لویه جرگه مشورتی گرفته است که در آن قرار است مساله، آزادی زندانیان طالبان، آتش‌بس، مذاکره با طالبان، خواسته‌ها و مطالبات مردم در مورد روندصلح، مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیردو در روشنایی آن، اقدامات عملی انجام خواهد شد.
برگزاری لویه جرگه به این معنا است که این مردم اند که در باره آینده شان تصمیم می گیرند نه حلقات  و گروه های مشخص و نامشخص.
مساله جنگ و صلح در افغانستان مغلق و پیچیده است که نه تنها مسولان نظام بل همکاران بین المللی آن و به همین ترتیب طالبان و حامیان شان می دانند که عبور از این معضل کار ساده  و آسان نیست.
آنچه به مردم و دولت افغانستان در این مسیر بر می گردد،در لویه جرگه مشورتی مشخص خواهد شد چهل سال است،مردم افغانستان در تنور جنگ بیگانگان می سوزند.
مردم حق دارند که رای و نظر شان   محترم  شمرده شود و آنان حق دارند که  درمورد مسایل حاد جاری در کشور ‹آزادی زندانیان، مذاکرات سیاسی ،مداخله های بیرونی...› دیدگاه و نظر شان را بیان کنند و در روند صلح نقش محوری داشته باشند.
از دید مردم افغانستان،صلح برای مردم است،در صلحی که مردم در آن نقش نداشته باشند،چنین یک صلح پایدار نخواهد بود. تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.