09 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مظنونان جرم های جنایی در سمنگان، پروان و بلخ بازداشت شدند

مظنونان جرم های جنایی در سمنگان، پروان و بلخ بازداشت شدند

ولایت‎ها/ 9عقرب/ باختر هژده تن به ظن جرم های جنایی در...

مردی به ظن قتل دامادش در تخار بازداشت شد

مردی به ظن قتل دامادش در تخار بازداشت شد

تالقان/ 9عقرب/ باختر پولیس تخار مردی را به ظن قتل دامادش...

حملۀ طالبان مسلح در فاریاب عقب زده شد

حملۀ طالبان مسلح در فاریاب عقب زده شد

میمنه/ 9عقرب/ باختر حملۀ طالبان مسلح در فاریاب دیروز عقب زده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تهدید مخالفان و تدبیر افغانان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 18 اسد/ باختر
لویه جرگۀ مشورتی صلح دیروز در کابل کارش را آغاز کرد و شاید امروز با تصویب قطعنامه یی پایان یابد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در بیانیه اش به موضوع رهایی چهار صد زندانی باقی ماندۀ طالبان اشاره کرد و گفت که طالبان تهدید کرده اند که اگر این زندانیان رها نشوند، آنان خشونت را افزایش خواهند داد. اکنون این موضوع به نمایندگان مردم در لویه جرگۀ مشورتی صلح مربوط می شود که در برابر این تهدید جدی مخالفان چه تدبیری روی دست بگیرند.
مفسر آژانس باختر این موضوع را به تحلیل و ارزیابی گرفته است و می نگارد: رهایی چهارصد زندانی طالبان به یک موضوع جنجالی در روند صلح مبدل شده است و این روند را با یک بن بست جدی روبه رو کرده است. رییس جمهوری کشور خاطرنشان کرد که بر اساس قانون اساسی و هچنان کد جزای افغانستان صلاحیت رهایی چهارصد زندانی باقی ماندۀ طالبان را ندارد و در این مورد یک فیصلۀ جمعی مردم افغانستان نیاز است و تصمیم بر آن شد که لویه جرگۀ مشورتی صلح دعوت شود و نمایندگان مردم در مورد رهایی زندانیان باقی ماندۀ طالبان تصمیم بگیرند.
رییس جمهوری باصراحت کامل در بیانیۀ افتتاحیه اش خاطرنشان کرد که  طالبان گفته اند در صورتی که این زندانیان شان رها شوند، آنان در جریان سه روز برای گفت وگوهای مستقیم با حکومت افغانستان آماده می شوند و اولین موضوعی که در این گفت وگوها مطرح خواهد شد، تامین آتش بس دایمی و پایدار در کشور خواهد بود و اگر این زندانیان رها نشوند، در آن صورت طالبان خشونت  و جنگ را افزایش خواهند داد.
وقتی ما در مورد رهایی چهارصد زندانی باقی ماندۀ طالبان صحبت می کنیم، یک بعد بسیار مهم این روند را نمی توانیم از نظر دور کنیم و آن بعد عبارت از موقف ایالات متحدۀ امریکا در این موضوع است. امریکاییان با طالبان در۲۹ فبروری سال جاری در دوحه موافقت نامۀ صلح امضا کردند و در آن موافقت نامه درج شده است که تا پنج هزار زندانی طالب رها خواهند شد.
حکومت افغانستان در مذاکرات دوحه طرف نبود و به گونه یی در حاشیه نگهداشته شده بود. اگر قرار باشد که روی کاستی ها و کمی های گفت وگوهای دشوار، پیچیده و زمانگیر صلح میان طالبان و امریکاییان در دوحه صحبت شود، بدون تردید یکی از بزرگترین کاستی های  این روند، در حاشیه نگهداشتن حکومت افغانستان بود. اگر حکومت افغانستان درآن روند به عنوان یک طرف جدی قبول می شد و برایش زمینۀ اشتراک و سهمگیری در  این روند فراهم می شد، ما امروز با این بست جدی مواجه نمی شدیم.
موقف امریکا این است که باید این چهارصد زندانی طالبان رها شوند. وزارت امورخارجۀ امریکا دیروز اعلامیه یی منتشر کرد و متن ترجمه شدۀ این اعلامیه دیروز در د ست‌رس اعضای لویه جرگۀ مشورتی صلح  قرار داده شد. آنان در این اعلامیه از برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح استقبال و حمایت کرده اند و همچنان ابراز امیدواری کرده اند که نمایندگان مردم درمورد رهایی زندانیان باقی ماندۀ طالبان تصمیم مثبت اتخاذ خواهند کرد.
همچمان در اعلامیۀ وزارت امورخارجۀ امریکا یک نوع اطمینان و تضمین به خاطر آغاز گفت وگوهای مستقیم با طالبان نیز ارائه شده است. افغانستان به عنوان کشوری که به کمک های امریکا در همه عرصه ها نیاز دارد، نمی تواند موقف آن کشور را در شماری از مسایل مهم ملی خویش مانند مسالۀ جنگ و  صلح، نادیده بگیرد.
اکنون همۀ مسوولیت متوجۀ اعضای لویه جرگۀ مشورتی صلح است. ما به تدبیرو فکر جمعی مردم خود باور کامل داریم. ما باور داریم که اعضای لویه جرگۀ مشورتی صلح با در نظر داشت خواست ها و آرزوهای مردم افغانستان، واقعیت های کنونی جامعۀ افغانی، اجماع به دست آمدۀ منطقه یی و جهانی در قبال روند صلح افغانستان، تدبیر درست و معقولی تجویز خواهند کرد و فیصلۀ تاریخی و سرنوشت سازی اتحاذ خواهند کرد و بار دیگر بر این امر مهر تایید خواهند گذاشت که لویه جرگه ها به عنوان عالی ترین مظهر ارادۀ مردم افغانستان در شکستاندن هر نوع بن بست و حل  مسایل مهم ملی همواره موفق بوده اند. ن.ش.

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.