01 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

فیض آباد/اول عقرب/ باختر ازروز ملی زبان ازبکی امروز دربدخشان...

ترکتباران مزارشریف خواهان آموزش به زبان مادری شان شدند

مزارشریف/1عقرب/باختر از روز زبان ملی ازبکی در شهرمزارشریف مرکز بلخ...

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

کندز/1عقرب/باختر حق‌نواز حقیارقومندان امنیه جدید کندز امروز معرفی شد وبه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۲۰  اسد / باختر
لویه جرگۀ مشورتی با تائید رهایی چهار صد زندانی طالبان آخرین مانع و بهانه فرا راه آغاز مذاکرات صلح را برداشت.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ شرکت کنندگان لویه جرگۀ مشورتی سرانجام به رهایی چهارصد زندانی طالبان رای دادند و به این ترتیب آخرین مانع و آخرین بهانه را از مسیر روند گفت وگو های صلح که باید ماه ها قبل آغاز می شد از سر راه برداشت.
طالبان،آغاز مذاکرات میان افغانان را منوط به رهایی زندانیان شان کرده بودند و برای رسیدن به این هدف شان تا توانستند خشونت آفریدند ووحشت خلق کردند،در کنارآن، همچنان نعره و شعار صلح را سر می دادندو اهداف جنگی خود را در زیر چتر صلح دنبال ‌کردند.
در طول پنج ماه که از امضای توافق نامه صلح امریکا و طالبان می گذرد خشونت و کشتار برخاسته از سوی طالبان چنان جدی بود که در طول نزده سال گذشته سابقه نداشته است.
آنان عدم رهایی چهار صد زندانی شان را بهانه کردند و با درازا کشاندن روند گفت وگو های صلح، تحرکات نظامی شان را بیشتر کردند تا در میز مذاکره موضع قوی تر داشته باشند و امتیاز بیشتر به دست آورند.
باتاسف شمارمعینی از کشور ها که منافع تعریف شده در منطقه و افغانستان دارند،به بسیاری خواست های طالبان  تمکین کردند وبرای گروه طالبان که تا چندی قبل منزوی و در حاشیه قرار داشتند چنان هویت بخشیدند که این گروه حالا خود را همه کاره فکر می کنند.
دولت افغانستان بالبیک گفتن به خواست مردم که اعادهۀ صلح و ثبات  در کشور است،انعطاف پذیری زیادی در برابر خواست های طالبان داشت،مگر طالبان انعطاف پذیری های دولت را نقطه ضعف تلقی کردند و هر روزیک  بهانه نو و یک شرط متفاوت از گذشته  را پیش کردند
مگر اعضای لویه جرگه آخرین بهانه از طالبان را گرفت ودر یک تصمیم دشوار به رهایی چهار صد زندانی این گروه که جرم مشهود داشتند رای داد .
طالبان که تا دیروزدر برابر خواست مردم ایستاده بودند اکنون زندانیان شان را رها شده یافته اند دیده شود که در برابر صلح و آغاز گفت وگو ها میان افغانان چه رویکردی را در پیش می گیرند
مگر تاکید مردم افغانستان که طالبان خود را بخشی ازآنان می دانند،آغازمذاکرات مستقیم بدون هیچ‌گونه است
افکار عمومی منتظر است تا واکنش طالبان را ببیند. این گروه گفته بود که با رهایی تمامی زندانیان شان ،خشونت ها را کاهش می دهند حتا برای انفاذ یک آتش بس ابراز آمادگی کرده بودند.
طالبان باید با واکنش‌های صلح‌طلبانه، به  ناامیدی پایان دهند که مردم از ادامۀجنگ  و ادامۀ  خونریری در ذهن دارند
طالبان باید به بازی سیاسی شان خاتمه بخشند و با شفافیت تمام وارد بحث صلح در کشور شوند تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.