02 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی  وارد چین شد

ولیعهد سعودی در جریان دیدار از چند کشورآسیا یی وارد چین شد

بیجنگ – دی دان – 2 حوت – باختر محمد بن...

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

هشدار نهاد های امنیتی هند درباره وقوع یک حمله تروریستی

دهلی جدید -ایرنا- 2 حوت – ّباختر سازمان های اطلاعاتی و...

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

کشته شدن شش هراس افگن پاکستانی درنورستان

شهرپارون 2 حوت باختر شش هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 25 سرطان
گزارش تازه یونما از افزایش بی سابقه تلفات غیر نظامیان در افغانستان حکایه دارد و این نشان میدهد که برای جلوگیری از تلفات ملکی در منازعات جنگی کاری که باید میشد نشده است.
مفسر آژانس باختر مینگارد: یونما یا دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان گزارش تازه ای به نشر رسانده که نشان میدهد تلفات غیر نظامیان در افغانستان به گونه بی سابقه افزایش یافته است.
در این گزارش تذکر رفته که در شش ماه نخست سال جاری عیسوی یک هزار ششصد و نود و دو تن از افراد ملکی در منازعات جنگی و قایع تروریستی جان باخته و سه هزار و چهار صد و بیست نفر دیگر زخم برداشته اند. بر اساس این گزارش شماری تلفات شش ماه اول سال جاری یک فیصد بالا تر از تلفات است که در شش ماه اول سال 2017 م ثبت شده بود ضمنآ شماری افراد زخمی شده 5 فیصد بالاتر از سال گذشته میباشد این گزارش درست زمانی نشر شد که روز گذشته در یک حمله انتحاری در کابل که طالبان در ان ادعا مسئوولیت کردند افراد ملکی متقبل تلفات شدند تنها حادثه دیروز نیست که در ان به افراد ملکی آسیب میرسد. تقریبا همه روزه ، مردمان ملکی در بخش های مختلف کشور در جریان حملات گروه های تروریستی  متقبل تلفات میشوند  و بیشترین رقم تلفات ملکی هم به حملات تروریستی بر میگردد تا درگیری های نظامی.
حملات انتحاری، ماین گذاری های کنار جاده، قرار دادن سیستماتیک تجمع های مردمی وقایع است که در آن افراد ملکی به گونه ای بی رویه کشته میشوند، وقایع که عمدتآ در ان ادعا مسئوولیت کرده اند و به ان فخر فروشی مینمایند.
طالبان در حادثه دیروز که در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات اتفاق افتاد  ادعا مسئوولیت کردند.این ها  تکرار جنایات است که بار ها از سوی گروه ی سر زده و بار ها در اماکن عامه، جاده ها ، ادارات دولتی ، مکاتب ... افراد ملکی را کشته اند مهم و قابل بحث است که نقش طالبان و گروه های دیگر تروریستی در بروز تلفات ملکی است مگر با تاسف نهاد های افغان و بین المللی منجمله یونما وسایر ادارات ملل متحد تنها به نشر گزارش و یا محکوم نمودن چنین وقایع بسنده میکنند. در حالیکه توقع مردم افغانستان چیزی دیگریست .
یک حادثه یا حمله تروریستی صورت میگرد در آن به افراد ملکی آسیب میرسد طالبان و با گروه های دیگر ترویستی مسئوولیت آن را بر عهده می گیرند در حالیکه چنین حوادث ظالم و مظلوم واضح اند مگر تنها با ارائه یک گزارش رفع مسئوولیت می شود.
نهاد های معتبر بین المللی منجمله سازمان ملل متحد که  راه های تنبیه کشور های متجاوز و سازمان های تروریستی را بلد اند چرا برای تنبه طالبان  دست به اقدامات عملی و اثر گذار نمی زنند.
ملل متحد خود ، طالبان را عامل اصلی بروز تلفات ملکی میدانند پس چرا برای خشک ساختن منابع پولی این گروه و تمویل کنند گان آنها کاری نمیکنند.
به باور آگاه هان سیاسی افغان و فعالان مدنی اگر ملل متحد به عنوان یک نهاد اثر گذار جهانی یک میکانیزم اثر گذار را برای تنبه و مجازات طالبان و کشور های حامی آن  روی دست گیرد رهبران، افراد درکل گروه طالبان را تحریم کنند و بر منابع مالی و تمویل آن تمرکز صورت گیرد .
به همین ترتیب برای تنبه کشور های  حامی هراس افگنان اقدام صورت گیرد و آنها شامل لست تحریم ها گردند بدون شک نه تنها در شمار تلفات کاهش بعمل می آید بل راه رسیدن به صلح، و گفتگو های صلح کوتاه تر گردیده و اعاده ثبات در افغانستان از شعار به یک روند عملی تبدیل خواهد شد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.