05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اشتراک کنندگان گردهمایی کویته برعمران خان انتقاد کردند

اشتراک کنندگان گردهمایی کویته برعمران خان انتقاد کردند

کویته/ دی نیوز انترنشنل/ 5عقرب/ باختر جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) دیروز...

خبرتازه // حمله های تازه هوایی در میدان وردگ؛ سی طالب مسلح کشته شدند

خبرتازه // حمله های تازه هوایی در میدان وردگ؛ سی طالب مسلح کشته شدند

میدان شهر/۵ عقرب/ باختر در تازه ترین حمله های هوایی بر...

موناکو مغلوب لیون شد

کابل/ 5 عقرب/ باختر لیگ برتر فوتبال فرانسه، دیشب با شش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کویته/ دی نیوز انترنشنل/ 5عقرب/ باختر
جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) دیروز در سومین راهپیمایی خود عمران خان، صدراعظم پاکستان را مورد انتقاد قرار دادند و ادعا کردند که پایان حکومت فعلی نزدیک است.
آژانس باختر به نقل از رسانه های پاکستان گزارش داد که این تجمع عظیم در استدیوم ایوب شهر کویته با وجود هشدار حکومت مبنی بر این که تروریستان می توانند این اجتماع عمومی را هدف قرار دهند، برگزار شد.
در میان رهبران جنبش دمکراتیک پاکستان، مریم نواز، معاون حزب مسلم لیگ شاخۀ نواز PML-N ، بلاوال بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان یا PPP ، و همچنان مولانا فضل الرحمن، رهبر حزب جمعیت العلمای اسلام و رهبرجنبش دمکراتیک پاکستان، در جمع وسیع طرفداران شان سخنرانی کردند و به انتقاد از حکومت پرداختند.
مریم نواز تأکید کرد که مردم بلوچستان به همان اندازه حق دارند نمایندگان خود را انتخاب کنند که هرفرد دیگر در آن کشور دارد.
همچنان بلاوال بوتو٬ در سخنرانی ویدیویی خود در این جلسه گفت که مردم از کراچی، گوجرانوالا یا کویته، همه خواهان آزادی و حاکمیت دموکراسی استند.
وی در ادامه گفت: "این چه آزادی است که نه مردم آزاد استند و نه دموکراسی آزاد وجود دارد."
تظاهرات به رهبری جنبش دموکراتیک پاکستان تا حال در چند شهر پاکستان برگزار شده است، اتحاد سیاسی که ماه گذشته با ائتلاف ۹ حزب اصلی مخالف حکومت شکل گرفت. این احزاب، عمران خان را به روی کار آمدن توسط نظامیان و از طریق انتخابات مهندسی‌شده دو سال پیش متهم کردند.
قرار است یک گردهمایی بزرگ با حمایت هزاران تن از طرفداران این جنبش در ماه جنوری در پایتخت پاکستان راه اندازی شود. فریده بابک

میدان شهر/۵ عقرب/ باختر
در تازه ترین حمله های هوایی بر مواضع طالبان در میدان وردگ، سی مهاجم کشته شدند و ده مهاجم دیگر زخم برداشتند.
این طالبان از بامداد تا حوالی چاشت امروز در بخش هایی از ولسوالی های نرخ، جلریز و حومه های میدان شهرآماج قرارگرفتند.
یک مقام ارشد قول اردوی تندر به آژانس باختر گفت که دراین حمله قوای هوایی کشور، سی طالب مسلح کشته شدند و ده طالب دیگر زخم برداشتند.
به اساس گزارش ها، این طالبان برای حمله بر پاسگاه های نظامیان آماده می شدند که آماج قرارگرفتند.
در میان کشته شدگان سه قومندان و چهارعضو پاکستانی گروه طالبان شامل اند.
طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند. ابوی

?????? ، 5 ???? 1399 ، 07:38

موناکو مغلوب لیون شد

کابل/ 5 عقرب/ باختر
لیگ برتر فوتبال فرانسه، دیشب با شش دیدار دنبال شد.
به گزارش آژانس باختر؛ در اساس ترین این دیدارها، تیم فوتبال نیس با لیل یک بر یک مساوی کرد و لیون چهار بر یک موناکو را شکست داد.
مجیب مرزایی

کابل/ 5 عقرب/ باختر
لیگ برتر فوتبال ایتالیا، دیشب با پنج دیدار پی گیری شد.
به گزارش آژانس باختر؛ در اساس ترین این دیدارها، تیم فوتبال یونتوس در خانه یک یک با هیلاس ورونا مساوی کرد و باز هم امتیاز از دست داد. در بازی دیگر ناپولی دو بر یک بینیوینتو را از پیش رو برداشت.
مجیب مرزایی

کابل/ 5 عقرب/ باختر
لیگ برتر فوتبال انگلستان، دیشب با سه بازی دنبال شد.
به گزارش آژانس باختر؛ در اساس ترین این بازی ها، آرسنال با نتیجه یک بر صفر در خانه از لسترسیتی شکست خورد و ایورتون اولین شکست فصل را مقابل ساوتهمپتون با نتیجه دو بر صفر تجربه کرد. مجیب مرزایی

کابل /5عقرب/ باختر
عزت الله صدیقی معین پالیسی اداره حفاظت محیط زیست می گوید: افغانستان با وجود آن که کمترین نقش در تغییر اقلیم جهانی دارد، آسیب های زیادی را ازاین ناحیه متحمل شده است و بیشتردر بخش آب٬دچارآسیب پذیری است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر:عزت الله صدیقی که در محفل تجلیل ازهفته تغییراقلیم در کابل سخن می گفت هشدار داد، اگر برای مدیریت ذخایر آبی افغانستان و آب های تحت الارضی این کشور برنامه ریزی نه شود٬تعییر اقلیم باعث بروز مشکلات جدی در افغانستان خواهد شد.
او چالش هایی را که با تغییر اقلیم بروز کرده است بر شمرد و تاکید کرد٬ ادامه این وضع زندگی و حیات را در کره زمین منجمله افغانستان تهدید می کند.
معین پالیسی اداره حفاظت محیط زیست یاد آور شد، با آن که افغانستان٬کمترین نقش در تغییر اقلیم جهانی دارد، اما بیشترین آسیب ها را در بخش های مختلف به خصوص آب متحمل شده است.
صدیقی از کمبود بارندگی ،سرازیر شدن سیلاب های اخیر ،تخریب یخچال در پنجشیر وتغییر آب وهوا در سال های اخیر یاد آور شد وافزود که تغییر اقلیم در آینده نزدیک ولایت های جنوب غربی را به افزایش صحراها  تهدید می کند ،به همین ترتیب جنگل ها وتنوع حیات در ولایت های شرقی  ومصوونیت غذایی را به اثر کمبود آب در ولایت های مرکزی مورد تهدید قرار داده است.
صدیقی بر هماهنگی تلاش های  ملی و بین المللی در زمینه تحقیقات به خاطر  غالب شدن بر این چالش ها تاکید کرد واز رسانه ها خواست که در رسانیدن آگاهی به شهروندان همکار باشند.
به همین ترتیب عبدالتواب بالا کرزی ،حشمت الله غفوری معیینان وزارت های  تحصیلات عالی  وزراعت ،عبدالباسط داعی استاد پوهنځی زمین شناسی پوهنتون کابل وشماری از نمایندهای اداره حفاظت محیط زیست٬ چالش های که افغانستان را با تغییر اقلیم مواجه است بر شمردند٬دیدگاه و نظر شان را در مورد مدیریت این بحران بیان داشتند و تاکید کردند که قطع بی رویه جنگل ها درافغانستان٬ تعییرمسیر دریا ها٬آب شدن یخچال ها٬رشد غیر معیاری شهرها٬ ساخت و ساز خود سر در مسیر دریا ها٬حفر بی پشینه چاه ها... مشکلاتی اند که اگر به آن توجه نه شود٬امکان بروز یک بحران٬ ناشی از کمبود آب و بیابانی شدن کشور از امکان به دور نیست . فرزانه

هرات/ ۵ عقرب/ باختر
دور دوم پیکار خزانی واکسین پولیو امروز با چکاندن قطره به دهان یک کودک در هرات آغاز شد.
داکتر محمد آصف کبیر معاون صحت عامۀ هرات گفت: قرار است امسال پیکار واکسین پولیو به صورت خانه به خانه و در تمامی نواحی و ولسوالی های هرات تطبیق شود.
کبیر گفت، در دور دوم پیکار واکسین پولیو 654 هزار کودک در هرات واکسین خواهند شد و برای تطبیق این پیکار 2900 کارمند رضاکار، سوپروایزر و واکسیناتور استخدام شده اند.
مسوولان صحت عامه هرات می گویند که تمام شهروندان مسوولیت دارند که در راستای محو مرض پولیو سهیم شوند و از کودکان شان در مقابل این مرض محافظت کنند .ختم/ابوی

کابل/ ۵عقرب/ باختر
وزارت دفاع ملی می گوید: ده طالب مسلح، دیشب در یک حملۀ هوایی در میدان وردگ کشته شدند.
فواد امان٬ معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی به خبرنگار آژانس باختر گفت:  
یک مخفیگاه گروه طالبان دیشب در سیدآباد میدان وردگ٬ هدف حمله قرار گرفت٬ اطلاعات می رساند که در این حمله ده طالب مسلح کشته شدند و یک تن دیگر این گروه زخم برداشته است.
بربنیاد یک خبر دیگر٬ در یک عملیات هوایی نیروهای دولتی در میوند قندهار٬ هشت طالب مسلح کشته شدند و یک عضو دیگری این گروه زخم برداشته است. فریبا

پلخمری/ 5عقرب/ باختر
ریاست حفاظت از محیط زیست بغلان به همکاری بنیاد انکشافی آغاخان ازهفتۀ تغییر اقلیم امروز تجلیل کرد.
در محفلی که به همین مناسبت برگزارشد، رییسان نهادهای دولتی، عالمان دینی، متنفذان قومی و فعالان جامعه مدنی شرکت کرده بودند.
عین الدین کریمی٬ رییس حفاظت از محیط زیست بغلان هدف از هفتۀ تغییر اقلیم را دخیل کردن و تشویق نهادهای علمی وپالیسی ساز در امر مبارزه با تغییر اقلیم و افزایش سطح آگاهی عمومی افراد جامعه بیان کرد.
بسم الله عطاش نمایندۀ مردم در شورای ولایتی بغلان یگانه راه بیرون رفت و جلوگیری از تغییر اقلیم را افزایش سطح آگاهی عمومی جامعه، جلوگیری از قطع جنگل ها، غرس نهال، گسترش فضای سبز و جلوگیری از مواد سوخت دودزا عنوان کرد.
محمدیونس ایماق٬ آمر منابع طبیعی ریاست زراعت بغلان نقش تغییر اقلیم را در رشد وگسترش زراعت وجنگل ها تاثیرگذارخواند و افزود: حاصلات زراعتی، کاهش علفچرها، خشکسالی دراز مدت و قحطی را از پیامدهای ناگوار تغییر اقلیم در جهان یادکرد.
محمدیاسین مهدی یار٬‌عالم دینی گفت: در احادیث شریف از طبیعیت به حیث مادر ذکر شده است ومردم را در عدم مراعات حفظالصحه محیطی‌ متهم کرد و از شاروالی پلخمری خواست که مردم را در حفاظت از محیط زیست آگاهی  دهد.
مسوول بنیاد انکشافی آغاخان در بغلان٬ با توضیح پیرامون تاثیرات ناگوار تغییرات اقلیمی خاطرنشان کرد که افِغانستان از جمله کشورهای است که کم ترین تاثیرات را در تغییر اقلیم دارد. محفوظ حمیدی

بامیان/ 5عقرب/ باختر
گفتمان مردمی در حمایت از پولیس ملی در بامیان دیروز برگزارشد.
به گزارش خبرنگارمحلی آژانس باختر؛ این گفتمان که با حضور مسوولان از مرکز و ولسوالی های آن ولایت، نمایندگان از سراسر بامیان، فعالان جامعۀ مدنی و رسانه‌ها برگزارشد، سید انور رحمتی والی بامیان، گفت که قوای مسلح کشور توانمندترین قوا در منطقه محسوب می‌شود و از تمامیت اراضی و نوامیس ملی کشور شجاعانه دفاع می‌کنند.
وی افزود: مردم افغانستان از تمام دست آوردهای به‎دست آمده حمایت می‎کنند و هرگز زیر تاثیر توطیه گران قرار نخواهند گرفت.
والی بامیان گفت: پولیس کشور از متن جامعه و مردم برخاسته است و برای خدمت گزاری به مردم خود متعهد است و شاهد دست آوردهای آنان در عرصه های مختلف استیم.
عبدالمعین معین، رییس عمومی پولیس مردمی وزارت امور داخله در این همایش گفت که ریاست عمومی پولیس مردمی از سال 1392 تاکنون 423 شورای پولیس مردمی در سطح کشور ایجاد کرده است و هفده شورا به‎شمول سه شورای زنانه مربوط بامیان می شود.
زبردست صافی، قومندان امنیۀ بامیان از روابط مردم با پولیس، همکاری مردم، تامین امنیت، ایجاد اعتمادسازی بین مردم و پولیس و اجرآت قانونی و بی طرف بودن پولیس به مردم اطمینان داد و وعده سپرد که هیچ فاصله‎یی میان مردم وپولیس در آن ولایت وجود ندارد. احمد نعیم  دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL