06 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوررفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا ؛ بایرن مونیخ – ریال مادرید

کابل 5 ثورباختر دوررفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان باشگاه...

اعلامیه ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 5 ثور دشمنان افغانستان و آزادی بیان امروز عبدالمنان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

کابل، 4 ثور، باختر
کارگاهی به منظور تشخیص قابلیت های تحصیلات عالی برای گرفتن عضویت کنوانسیون 2011 توکیو امروز در کابل برگزار شد.
هر کشور که عضویت این کنوانسیون را کسب کند اسناد تحصیلی اش در بیش از 46 کشور آسیایی و اقیانوسیه قابل شناخت و مدار اعتبار می باشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، عبدالتواب بالا کرزی معاون علمی وزارت تحصیلات عالی در این کارگاه بیان داشت که بر بنیاد کنوانسیون  که در سال 2011 در توکیو جاپان انعقاد گردید مدارک تحصیلی کشور های عضو در این حوزه مدار اعتبار می باشد ونیز محصلان کشور های عضو می توانند در حوزه آسیا و اقیانوسیه تحصیل نمایند.
به گفته بالاکرزی از مزیت های دیگر عضویت این کنوانسیون فراهم شدن زمینه کاریابی در این کشور ها برای فارغان پوهنتنون ها می باشد.
معین علمی وزارت تحصیلات عالی علاوه کرد که در این کارگاه قابلیت های تحصیلی پوهنتونهای افغانستان مورد بحث قرار می گیرد و بعد از ارزیابی و تائید طی مراحل قانونی می گردد.
لیبنگ وانگ مسول بخش تحصیلی یونسکو در صحبت مختصر گفت که تا حال کشور های آسترالیا،چین ، نیوزیلند، کوریا و جاپان  این کنوانسیون را گرفته اند .
به گفته وی هر گاه افغانستان عضویت این کنوانسیون را کسب کند بر علاوه شناخت مدارک تحصیلی ، محصلان افغانی درخارج ونیز محصلان خارجی در داخل کشور می  توانند تحصیل نمایند.
دریافت نماید.
وی بیان داشت که یونسکو افغانستان را در این راستا همکاری می کند.
در اخیر اشتراک کننده گان به بحث آزاد پرداختند. مجیب الله مرزایی

غور 4 ثور باختر
محصلان پو هنتون غور دیروز بار دیگر به تظاهرات  پرداختند.
این محصلان پس از آن دست به راهپیمایی اعتراض آمیز در شهر فیروز کوه زدند که موتر حامل آنان در مسیر پوهنتون فیروز کوه که در حومه آن شهر قرار دارد با  فیر های مسلحانه مواجه شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این محصلان مدعی اند که راه شهر تا پوهنتون ناامن است و بالای موترهای  حامل آنان فیر صورت گر فته است.
اما غلام ناصر خاضع والی غور تیراندازی بالای موتر حامل  محصلان را رد کرد و گفت که منسو بان پولیس به خاطراز بین بردن سگ های دیوانه که سبب نگرانی مردم شده بود انداخت کردند.
والی گفت که همه روزه  در مسیر پوهنتون فیروزکوه، منسوبان امنیت تامین امنیت میکنند و نباید  که محصلان نگران باشند.
والی گفت که در نظر دارد تا چندین پوسته  امنیتی  دیگر را در آن مسیر ایجاد کند.
محصلان پوهنتون غور همواره از دوری پوهنتون از شهر شاکی اند وخواستار انتقال  پوهنتون به داخل  شهر فیروز کوه اند. ختم/ شکریه

کابل باختر 4 ثور
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی امروز در یک نشست خبری  دست آوردهای آن وزارت را در بخش حکومت داری برقی و نظارت از پوهنتون های دولتی و خصوصی ارائه کرد.
به گزارش آژانس باختر، عارفه پیکار،  سخنگوی این وزارت با ارئه جزییات در هرمورد افزود که دربخش حکومت داری برقی، روند ارزیابی و تایید اسناد تحصیلی برون مرزی و پروسه طی مراحل اسناد تحصیلی فارغ تحصیلان پوهنتون های دولتی آنلاین سازی شده، کار ایجاد کتابخانه برقی و دیجیتال سازی کتابداری در پوهنتون کابل به زودی تکمیل می شود، روند پرداخت پول دیپلوم و ترانسکریپ نمرات فارغ تحصیلان پوهنتون های دولتی وروند پرداخت پول بدل اعاشه محصلان پوهنتون های دولتی بانکی سازی شده اند وتفاهمنامه همکاری با اداره اترا برای فراهم سازی خدمات انترنت در لیلیه ها و پوهنتون های دولتی امضا شده است."
بانو پیکار گفت که وزارت تحصیلات عالی در بخش آموزش با کیفیت و تقویت نقش پژوهش در نهادهای آکادمیک، برنامه بین المللی آموزشی ایدیکس را معرفی کرده است. این برنامه آموزش برقی توسط یکی از پوهنتون های معتبر ایالات متحده امریکا (آم آی تی و مسی چوست) حمایت می شود. با تطبیق این سیستم آموزشی دانشگاه های افغانستان در میان دوصد دانشگاه برتر دنیا می تواند مواد درسی شان را در این وب سایت اپلود و در معرض دید بیشتر از دو صد میلیون کاربر قرار دهد. استادان پوهنتون های بزرگ افغانستان برای آموزش به امریکا معرفی شده اند و بعد از برگشت به صورت زون وار سایر پوهنتون ها را در تطبیق این پلتفورم آموزشی همکاری می نمایند.
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی از دست آوردها در بخش زیر بنایی نیز یاد کرد وگفت: " سنگ تهداب اولین مرکز تشخیص و تداوی سرطان با هزینه ۲۸ میلیون افغانی در محوطه شفاخانه تدریسی علی آباد کابل گذاشته شد، شش میلیون افغانی به هدف توسعه لابراتوارها و کتابخانه ها در پوهنتون های دولتی در سال جاری اختصاص یافت، با هزینه مجموعی  ۵ میلیون و یکصد و سی هزار دالر امریکایی  کار اعمار لیلیه معیاری برای قشر اناث در ولایت های بامیان، کنر، بادغیس، هلمند وتخار آغاز شده وتا ختم سال روان به بهره برداری سپرده می شود."
وی همچنان  از اختصاص پنج میلیون افغانی برای ارتقای ظرفیت استادان، معرفی ۳۰۰ استاد پوهیالی به برنامه ماستری داخلی وخارج کشور، اختصاص ۶۸۵۰سهمیه به داوطلبان دختر در رشته های دارای اولویت در آزمون شمول در موسسات تحصیلات عالی امسال، توزیع دیپلوم برای فارغان شش پوهنتون خصوصی وآماده گی ها برای توزیع دیپلوم تمام فارغان پوهنتون های خصوصی پس از دریافت نتایج مثبت ارزیابی ها به عنوان دیگر دست آوردها وبرنامه های این وزارت یاد کرد.
پیکار افزود: "اسناد تقنینی جهت مدیریت بهتر پوهنتون ها مورد بازنگری قرار گرفته است که از جمله با تعدیل قانون تحصیلات عالی، از انفکاک بیشتر از ۲۴۰۰ استاد پوهیالی، جلوگیری به عمل آمده است."
بانو پیکار گفت که آزمون شمول در موسسات تحصیلات عالی در ۱۳ ولایت موفقانه برگزارشده و قرار است تا ماه سرطان سال روان، کانکور در ۳۸ حوزه تکمیل ودروس جدید الشمولان در سمستر خزانی آغاز شود. ختم/ نالان

ایبک باختر 4 ثور
پولیس برای دانش آموزان یک لیسه دخترانه در شهر ایبک کتابچه و قلم توزیع کرد.
عبدالمنیر رحیمی مسوول دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه سمنگان به آژانس باختر گفت که پولیس مردمی سمنگان با همکاری دفتر جی آی زید کشور آلمان برای شاگردان لیسه دخترانه خراسان شهر ایبک کتابچه و قلم توزیع کرد. لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL