03 حمل 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

اسلام اباد/ دی دان / باختر/ 2/ حمل پنج شبه نظامی...

شکایت بازماندگان قربانیان یازده سپتامبر از عرستان سعودی

کابل باختر/ 2/ حمل خانواده های 800 قربانی حملات یازده سپتامبر...

امریکا چهارفروند هواپیمای جنگی نوع ای -29 را به نیروی هوایی افغانستان سپرد

کابل باختر/ 2/ حمل ایالات متحده امریکا چهار فروند دیگر از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

شهرهرات 2 حمل باختر
ازچهار سال به این سو، در حدود ۳۰ تن از افراد دارای معلولیت، به خاطر ادامه تحصیل به کشورهای خارجی اعزام شده‌اند.
عبدالعلی بارکزی، مسئول بنیاد پیر هرات خاطر نشان می سازد که از این میان، ۳۰ درصد کسانی که به کشورهای خارجی اعزام شده‌اند دختران هستند.
بارکزی اظهار کرد که این افراد به کشورهای مایزیا، ترکیه و هندوستان به خاطر ادامه تحصیل فرستاده شده‌اند.
بارکزی افزود: " در حال حاضر افراد دارای معلولیت که تحت حمایت این بنیاد هستند، تعداد شان به بیش از ۶۰۰ نفر می‌رسد که برخی از آن‌ها نیز به کمک موسسات تحصیلات عالی جذب پوهنتون‌های خصوصی شده‌اند."
کارشناسان علوم اجتماعی با ابراز نگرانی از وضعیت افراد دارای معلولیت بر این باورند که بسیاری از این افراد بدلیل فقر اقتصادی از ادامه تحصیلاتشان باز مانده اند.
آنان اعزام وکمک به رشد علمی این افراد را برای رفع مشکلات اقتصادی شان مهم می دانند.

کابل باختر27 حوت
آنعده داوطلبان امتحان کانکور دور اول و دوم که به نسبت عدم شناسایی توسط سیستم بایومتریک از اشتراک در امتحان بازمانده و مجدداً معلومات بایومتریک شان طی هفته جاری جمع آوری گردیده وکارت های شمول را نزد خود دارند، به روز شنبه 28 حوت سالروان ساعت (8) صبح همرا با کارت خویش به پوهنتون پولی تخنیک کابل مراجعه نمایند.
آنعده از داوطلبان امتحان کانکوردور سوم که به نسبت عدم شناسایی توسط سیستم بایومتریک از اشتراک در امتحان بازمانده اند ونیز داوطلبان امتحان کانکور دور چهارم که به اثر عدم شناسایی توسط سیستم بایومتریک از امتحان خارج می گردند،  بخاطر جمع آوری مجدد معلومات بایومتریک شان به روز شنبه 28 حوت سالروان، ساعت (8) صبح به پوهنتون پولی تخنیک کابل مراجعه نمایند.
آنعده از داوطلبان امتحان اختصاصی 14 پاسان که فورم ثبت نام را از چهار پوهنتون مرکز دریافت و تا الحال معلومات بایومتریک شان جمع آوری نگردیده است، به روز شنبه 28 حوت سال جاری ساعت (8 صبح الی ساعت 1 بعد ازظهر) به پوهنتون پولی تخنیک کابل مراجعه نمایند.

کابل باختر 25 حوت
به اطلاع داوطلبانی کتگوری های ذیل:آنعده داوطلبانی که در دور اول و دوم امتحان غیرحاضر و یا به نسبت عدم شناسایی توسط سیستم بایومتریک، برای شان اجازۀ اشتراک در امتحان داده نشد و جدیداً طی هفته جاری معلومات بایومتریک شان جمع آوری گردیده است.
آنعده از داوطلبانی که در دور سوم و چهارم امتحان کابل تنظیم گردیده و بایومتریک شان طی هفته جاری صورت گرفته باشد.
داوطلبان امتحان کانکور که فورم ثبت نام شان را از ریاست معارف شهرکابل، ریاست معارف ولایت کابل و همچنان داوطلبان  بیرون مرزی وآنعده  داوطلبان امتحان کانکور  ولایات که فو رم شمول امتحان کانکور را از ریاست عمومی تعلیمات عمومی اخذ وتسلیم آن ادارات نموده اند.
رسانیده میشود که در دور سوم و چهارم امتحانات کانکور بتاریخ 26 و 27 حوت سال 1395 تنظیم نبوده, تاریخ اخذ امتحان شان بعداً اعلان می گردد.
لطفاً در مراکز برگزاری دور سوم و چهارم امتحان تشریف نیاورده, مزاحم کار مسوولین ریاست عمومی امتحانات نگردند.

کابل 25 جوت باختر
از فارغان ممتاز پوهنحی های مختلف پوهنتون کابل تمجید بعمل آمده، دیپلوم های شان توزیع گردید.
به اساس معلومات ریاست نشرات وزارت تحصیلات عالی به آژانس باختر، در محفلی که به این مناسبت در ادیتوریم پوهنتون کابل دایر شد، ابتدا پیام قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری توسط مشاور فرهنگی معاونیت دوم ریاست جمهوری قرائت گردید که در بخشی از آن با اشاره به اهمیت علم و دانش گفته شده است: کشور ما پیش از هر زمانی دیگر نیاز به روشنگری دارد و چراغ دانایی و روشنگری توسط مراکز اکادمیک و جوانان با انگیزه، روشن خواهد بود و چشم امید مردم کشور به سوی چنین جوانان تحصیل یافته می باشد.
بعداً  پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی باابراز تبریکی به فارغان و خانواده های شان گفت؛ امروز با نخبه ترین جوانان فارغ شده از بزرگترین پوهنتون کشور زیر یک سقف قرار داریم که جای نهایت خوشی و سرور است.
موصوف فارغان یاد شده را به ادامه تحصیل فرا خوانده، آنان را به ادامه کسب علم و دانش و مدارج بلند تحصیلی تشویق نمود.
بعداً حمید الله فاروقی مشاور ریاست جمهوری و رئیس پوهنتون کابل صحبت کردو گفت که پوهنتون کابل به تاسی از سیاست های معقول رهبری وزارت تحصیلات عالی و زحمات استادها  فرهیخته آن در حال احیای جایگاه و دستآورد های بزرگ و تاریخی خویش می باشد.
به گفته وی در سال 1395 از 21 پوهنحی و 96 رشته تحصیلی از بخش های روزانه و شبانه 4 هزارو 343 تن فارغ شده اند.
محفل با اجرای نمایشات، خوانش اشعار و توزیع دیپلوم ها و تحایف  توسط وزیر تحصیلات عالی و هیات رهبری پوهنتون کابل به محصلان ممتاز پایان یافت. 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL