30 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهره برداری یک شبکه آبرسانی به وسیله انرژی آفتابی درننگرهار

شهرجلال آباد۳۰ حمل باختر یک شبکه آبرسانی درولایت ننگرهار به بهره...

جان باختن سه کودک درفروریزی سقف خانه شان درننگرهار

شهرجلال آباد ۳۰ حمل باختر سه کودک درفروریزی سقف یک خانه...

راه پیمایی شهروندان قندهار برای صلح

شهرقندهار۳۰ حمل باختر شهروندان قندهار برای دادخواهی صلح راه پیمایی کردند. دراین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

کابل باختر 29 حمل
متخصصان، نصاب پوهنځی های زراعت پوهنتونهای کشوررا نهایی کردند و مورد تایید قرار دادند.
به گزارش آژانس باختر، به مساعی بیش 200 استاد متخصص علوم زراعت وتعدادی ازنمایندگان نهادهای دولتی وخصوصی، نصابِ جدید تحصیلی در رشته های زراعت، با در نظرداشت بازارکار، شرایط اقلیمی ونیاز افغانستان دربخش زراعت مورد تایید قرار گرفت.
هدف ازبازنگری نصاب ، هماهنگ کردند نصاب ملی زراعتی با نیاز بازارکار، منابع معتبر ومعیارهای جهانی گفته شده است.
به گفته پوهنمل زبیرصدیقی رییس انکشاف برنامه های علمی وزارت تحصیلات عالی، درنصاب جدید، ضمن درنظرگرفتن منابع معتبرجهانی و معیارهای پذیرفته شده، بر استفاده ازکتُب آموزشی جدید برای تدریس وکار گیریِ روش های محصل محور توسط استادان نیز تاکید شده است.
صدیقی گفت نصاب جدید پس ازمنظوری رهبری وزارت، صحافت ودیزاین، از طریق ویب سایت وزارت تحصیلات عالی، به دسترس همگان قرارداده می شود. احمد ضیا احمدی

کابل باختر 29 حمل
پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی دستاورد ها و کارکرد های سال 1397 این وزارت را در برنامه "پاسخ دهی حکومت به ملت" که در مرکز رسانه های حکومت دایر شد، ارائه کرد.
به گزارش آژانس باختر، وزیر تحصیلات عالی در این برنامه در حالی که معینان و روسای این وزارت نیز حضور داشتند، روی موضوعات بازنگری و انکشاف نصاب های تحصیلی، تعدیل قانون و مقررات، بورس ها، ارتقای کیفیت پوهنتونهای دولتی و خصوصی، حکومتداری الکترونیکی، تضمین کیفیت و اعتباردهی، انسجام امور اکادمیک، افزایش دسترسی به تحصیلات، ایجاد سیستم آموزشی آنلاین، مبارزه با فساد اداری و افزایش شمولیت دختران به نهاد های تحصیلی معلومات داد وبرنامه کاری سال 1398 این وزارت را نیز تشریح کرد.
وزیر تحصیلات عالی در بخش بازنگری نصاب تحصیلی گفت: " از 165 رشته تحصیلی نیازسنجی شده، 20 رشته بازنگری شد و 70 تن از استادان به منظور آموزش مسلکی نصاب سازی به کشور مالیزیا اعزام شدند."
دکتور خواجه عمری پیرامون تعدیل قانون و مقررات وزارت تحصیلات عالی نیزصحبت کردو افزود: "مشکل ترفیعات علمی 2400 تن از استادان دارای رتبه پوهیالی را مرفوع کرده است و 15 سند تقنینی دیگر نیز مورد تعدیل و بازنگری قرار گرفته است."
وزیر تحصیلات عالی در مورد سیستم آموزشی آنلاین(افغان ایکس) معلومات داد و گفت: "برای نخستین بار سیستم آموزشی آنلاین با شعار"علم توانایی است" به ابتکار وزارت تحصیلات عالی در راستای عصری سازی سیستم تدریس و آموزش در پوهنتون های کشور آغاز شد که عنقریب چندین کورس از موضوعات مختلف به شکل الکترونیکی آماده شده که در برنامه آفغان ایدکس نشر خواهد شد."
موصوف وی همچنان ارتقای کیفیت و اعتباردهی پوهنتونهای دولتی و خصوصی صحبت کرد و گفت که در سال  1397، 48 نهاد تحصیلی شامل مراحل مختلف اعتباردهی شد که از آن جمله 5 نهاد دولتی و خصوصی اعتباردهی شد و 175 نهاد دیگر در ابعاد مختلف مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.
وزیر تحصیلات عالی افزود که برای اولین بار وزارت تحصیلات عالی به منظور شفافیت بهتر، سیستم جدید آزمون آنلاین بورس های تحصیلی خارج از کشور را ایجاد کرده است که بعد از این از طریق این سیستم ازدواطلبان بورس های تحصیلی امتحان اخذ می شود.
وی همچنان در مورد برنامه های سال 1398 وزارت تحصیلات عالی معلومات داد که از اعزام اول نمره الی 15 نمره کانکور جهت تحصیل به کشور ترکیه، حمایت از بخش خصوصی به هدف ارتقای کیفیت، ایجاد پوهنتون در چهار زون کشور به هدف آموزش تخنیکی و مسلکی، ایجاد برنامه های مشترک ماستری و دکتورا میان افغانستان، هندوستان و ایران در کشور و ایجاد ریاست ارزیابی و اعتباردهی اسناد تحصیلی برون مرزی با الگو گیری از معیار های جهانی، از اولویت هایی است که در سال جاری تطبیق خواهد شد. احمدضیا احمدی

مزارشریف 28 حمل باختر
هیئت اعزامی وزارت تحصیلات عالی امروز در جریان آزمون کانکور در بلخ گفت که شصت و دو هزار فارغ صنف دوازدهم به پوهنتون های کشور جذب می شوند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، روضت الله مجیدی رییس هیئت وزارت تحصیلات عالی کشور که در برنامه آغاز آزمون کانکور در بلخ صحبت می کرد، گفت که امسال در سطح کشور یکصد وهفتاد و پنج هزار داوطلب برای ورود به پوهنتون های کشور ثبت نام کرده اند که از جمله شصت و دو هزار آن جذب پوهنتون های کشور می شوند.
مکمل الکوزی رییس پوهنتون بلخ از تدابیر امنیتی؛ فضای علمی و سهولت ها برای جلوگیری از تقلب و جعل در جریان آزمون کانکور در آن ولایت سخن گفت و افزود که امسال پانزده هزار داوطلب که پنجاه درصد آن را دختران تشکیل می دهد، برای راه یابی به پوهنتون های کشور در بلخ ثبت نام کرده اند.
وی گفت که ظرفیت جذب پوهنتون بلخ نزدیک به هفت هزار محصل می باشد و نسبت به سال پار یک هزار توان ظرفیت جذب در آن پوهنتون بالا رفته است.
در پوهنتون بلخ بیست و سه هزار  محصل در هژده پوهنځی توسط پنجصد و پنجاه استاد سرگرم آموزش هستند.
این آزمون به مدت سه روز در پوهنتون مرکزی بلخ ادامه دارد. احمد نعیم دوستی

کابل باختر28 حمل
به هزینۀ 7 میلیون افغانی ساختمان های جدید برای دو مکتب  درولایت بلخ  ازسوی برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات ساخته می شود .
به اساس معلومات  اداره اطلاعات عامه برنامۀ ملی میثاق شهروندی وزارت احیا و انکشاف دهات به آژانس باختر،  این مکاتب درمساحت 616  مترمربع زمین ،  زیرچترپروژۀ اقراء ، ازسوی برنامه ملی میثاق شهروندی درقریه بابه یادگار ولسوالی نهرشاهی ولایت بلخ ساخته می شود .
درساختمان های هرکدام این مکاتب 12 صنف درسی ، اتاق های اداری و سایر ملحقات ضروری درنظر گرفته شده است .
با تکمیل کار ساختمان این مکاتب فضای مناسب آموزشی برای شاگردان این مکاتب فراهم خواهد شد.  احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL