26 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

باغداری با روش‌های نوین درپنجشیر؛ حاصل زمین غلام‌رحمان ۱۰ برابر شده است

باغداری با روش‌های نوین درپنجشیر؛ حاصل زمین غلام‌رحمان ۱۰ برابر شده است

کابل۲۶ سرطان /باختر غلام‌رحمان باغدار ولسوالی عنابۀ پنجشیر، می‌گوید که در...

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

دهقانان نیمروزی تخم اصلاح‌شدۀ گندم دریافت می کنند

کابل/۲۶ سرطان /باختر ریاست زراعت نیمروز برای دهقانان آن ولایت ۳۲۶...

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

برنامه های اصلاحی و بنیادی درنظام تحصیلات عالی کشورآغازشده است

کابل/۲۶ سرطان/باختر مرحله دوم برنامۀ ملی بازنگری و انکشاف نصاب‌ های...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تعلیمی

کابل/۲۶ سرطان/باختر
مرحله دوم برنامۀ ملی بازنگری و انکشاف نصاب‌ های تحصیلی پوهنځی های اقتصاد، پالیسی و اداره عامۀ پوهنتون ‌های کشور، امروز خاتمه یافت.
پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی در محفل ختم برنامۀ یاد شده با تاکید بر بلند بردن کیفیت نهاد های تحصیلی در کشور گفت: «بخش تحصیلات عالی افغانستان از سال 2002 به این سو بیشترینه رشد و انکشاف آن در بعد کمیت بوده است تا کیفیت و کمتر به تقاضای مارکیت کار توجه صورت گرفته است.»
وی علاوه کرد، که خوشبختانه وزارت تحصیلات عالی با توجه به نیازمندی های جامعه، بازار کار و تقویت بعد کیفی نظام تحصیلات عالی کشور؛ یک سلسله برنامه های اصلاحی و بنیادی را آغاز کرد که این برنامه ها شامل بازنگری و انکشاف نصاب های تحصیلی، اصلاح و بازنگری اسناد تقنینی، معقول کردن تشکیلات ادارات مرکزی و واحد های دومی، کار روی تفویض صلاحیت های بیشتر به پوهنتون ها و استقلال مالی آنان، ایجاد زمینه تحصیل برای اعضای کادر علمی در مقاطع ماستری و دکتورا در داخل و خارج کشور، کار روی پروژه های تحقیقی در پوهنتون ها و نشر مقالات استادان کشور در ژورنال های معتبر بین المللی، است.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی در رابطه به روند ملی بازنگری نصاب گفت که این روند قرار بود الی اخیر سال ۱۳۹۹ خاتمه یابد ولی شیوع ویروس کرونا سبب شد که روند یاد شده به وقت و زمان تعیین شدۀ آن تکمیل نشود و سال بعدی نیز ادامه یابد.
پوهنمل بالاکرزی پیرامون بازنگری و تدوین اسناد تقنینی گفت: «در این قسمت کار اساسی یی که صورت گرفت، اسناد تقنینی از فرد محوری به سیستم محوری تغییر داده شد و در راستای اتخاذ تصامیم در بخش های مختلف روی سیستم بیشتر تاکید صورت گرفت.»
سرپرست وزارت تحصیلات عالی با قدردانی از استادان شامل روند بازنگری نصاب، از آنان خواست که با دقت و مسوولیت پذیری بیشتر روی مفردات تدریسی کار کنند و از امکانات، منابع و وقت به صورت اعظمی استفاده کنند.
پوهنوال صدیق الله بارکزی رییس انکشاف برنامه های علمی وزارت تحصیلات عالی پیرامون کار کلستر های اقتصاد، پالیسی و اداره عامه معلومات دادو گفت که مرحلۀ اول و دوم رشته های یاد شده تکمیل شده است و قرار است در آینده های نزدیک مرحله سوم و نهایی آن آغازشود.
قابل ذکر است که از جملۀ 165 رشته تحصیلی موجود در نهاد های تحصیلی کشور؛ نصاب های۴۴ رشته تحصیلی که شامل ۲۱ رشته انجنیری، ۱۰ رشته زراعت، ۸ رشته تعلیم و تربیه، ۳ رشته شرعیات و ۲ رشته حقوق و علوم سیاسی می شود، نهایی شده است.
/////////


کابل/ ۲۵سرطان باختر
جلسۀ کمیته ملی سواد آموزی امروز به ریاست استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس آن کمیته برگزار شد.
در این جلسه، گزارش وزارت معارف از تصمیم های قبلی کمیت، ارائه گزارش کمیته‌های سواد آموزی و تطبیق تفاهم نامه‌های سال 1398معینیت سواد آموزی با ادارات مختلف دولتی، برنامه‌های سواد آموزی در حالت شیوع ویروس کرونا، ارائه طرح جدید سواد آموزی و تعلیمات اساسی بزرگسالان و ارائه گزارش از برنامه‌ سیستم بهتر تعلیم و تربیه برای آینده افغانستان(BESAF) مورد بررسی قرار گرفت.
ابتدا استاد سرور دانش معاون رییس جمهور تقرر رنگینه حمیدی را به حیث سرپرست وزارت معارف تبریک گفت و از زحمات وزیر پیشین وزارت معارف قدردانی کرد. معاون رئیس جمهور ابراز امید کرد که با حضور خانم حمیدی، پیشرفت‌های قابل توجه در وزارت معارف بدست آید. معاون رییس جمهور  همچنین گفت که وضعیت سواد آموزی در اکثر ولایت ها امیدوار کننده است و اما در بعضی ولایت ها مشکلات و چالش‌هایی نیز وجود دارد.
معاون رئیس جمهور به وزارت معارف هدایت داد که از ولایت هایی که برنامه آموزش و سواد آموزی در آن با مشکل مواجه است یک گزارش دقیق تهیه کندو آن را به کمیته ملی سواد آموزی ارائه کند که در زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.
همچنین مطابق هدایت معاون رئیس جمهور، معینیت سواد آموزی وزارت معارف مکلف شد که تجربیات و ارزیابی های خود از پنج سال گذشته را در مورد سواد آموزی تهیه کند و با پلان های خود برای استراتیژی پنج سال آینده، به حکومت ارائه کند.
استاد دانش معاون رئیس جمهور همچنین به وزارت معارف هدایت داد که یک گزارش دقیق از اجرای تعهدات بین المللی افغانستان راجع به آموزش و سواد، برای کنفرانس جنیوا که در سال جاری برگزار می شود، تهیه کند و طرح های خود را برای سال های آینده نیز در آن مطرح کند.
مطابق اجندا، وزیر معارف از اجراآت فیصله های گذشته کمیته گزارش داد. وی گفت که فعالیت‌های معینیت سواد آموزی برای گسترش سواد در ولایت ها و ولسوالی‌ها از رشد قابل توجه برخوردار بوده است.
سپس سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، گزارش کاری کمیته‌های ولایتی سواد آموزی و تطبیق تفاهم‌ نامه‌های سال 1398 و اجراآت برنامه سواد آموزی در حالت شیوع ویروس کرونا را به کمیته ارائه کرد.
معین سواد آموزی وزارت معارف گفت که در سال های اخیر رشد سواد آموزی در کشور افزایش چشمگیر یافته است و نیز فاصله رشد آموزش میان زنان و مردان کاهش یافته است. به گفته وی در گذشته رشد سواد در میان جمعیت مردان بنا بر فرصت های اجتماعی و زندگی نسبت به زنان بیشتر بود ولی در سال های اخیر این فرصت برای زنان نیز به صورت مناسب فراهم شده است.
معین سواد آموزی همچنان گزارش اجراآت برنامه‌های بدیل سواد آموزی را در زمان شیوع ویروس کرونا نیز ارائه کرد و گفت که معینیت سواد آموزی، برنامه‌های آموزشی خود را در تجمعات کوچک و نشر پکیج‌های آموزشی از طریق تلویزیون معارف و تلویزیون ملی تطبیق کرده است.
معین سواد آموزی وزارت معارف از برگزاری جلسات کمیته های ولایتی سواد آموزی نیز به جلسه گزارش داد. به اساس این گزارش، جلسات کمیته های ولایتی کمیته ملی سواد آموزی در تمام ولایت ها برگزارشده است و گزارش رسمی آن از طریق ولایت ها به مرکز ارائه شده است. وی افزود که تنها در بلخ و لوگر جلسات ولایتی کمیته ملی سواد آموزی آن گونه که انتظار می رود برگزار نشده است. جلسه هدایت داد که این موضوع از طریق اداره ارگان های محلی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.
همچنان براساس اجندای جلسه، طرح جدید سواد آموزی و تعلیمات اساسی معینیت سواد آموزی برای بزرگ سالان مطرح شد. این طرح شامل تحلیل وضعیت سواد آموزی و تعلیمات بزرگسالان، اهداف، تغییرات اساسی در پالیسی‌ها، استراتیژی‌های گذار به وضعیت مطلوب، پلان تطبیقی و اصلاحات ساختاری می‌شود که در جلسه امروز کمیته مورد بررسی قرار گرفت.
این طرح پس از بحث و ارزیابی لازم، سرانجام از جانب اعضای جلسه مورد تأیید قرار گرفت و هدایت داده شد که مراحل تطبیق آن روی دست گرفته شود.
در این جلسه همچنین، از برنامه آموزشی(BESAF) برنامه سیستم بهتر تعلیم و تربیه برای آینده افغانستان که با همکاری اداره یونیسکو به پیش برده می شود به جلسه گزارش داده شد. نماینده یونیسکو در افغانستان، در این جلسه وعده سپرد که همچنان در کنار دولت و مردم افغانستان تعهدات خود را در زمینه توسعه آموزش برای افغانستان ادامه خواهد داد.
//////////

کابل/ ۲۵ سرطان/ باختر
مرحلۀ نخست امتحانات کانکور یکشنبه هفته آینده آغاز می شود
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ سرپرست اداره ملی امتحانات می گوید: مرحله نخست امتحان کانکور شامل ارزگان، بادغیس، پکتیکا، پنجشیر، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فراه، کندز، قندهار، کنر، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان وردک است و سر از روز یکشنبه ۲۹ سرطان، آغاز می شود.
عبدالقدیر خموش، که  امروز در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- صحبت می کرد گفت: مرحله دوم امتحانات که از روز چهارم عید قربان آغاز خواهد شد، ۸ ولایت را در بر خواهد گرفت که شامل هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا، بامیان، لغمان و هرات است.
مرحله سوم امتحانات کانکور که ۷روز پس از عید قربان راه اندازی خواهد شد، ۵ ولایت را در برمی گیرد و شامل فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان و بغلان است.
مرحله چهارم امتحان کانکور، در ننگرهار، تخار و بدخشان به شمول ۴ حوزه آن، برگزار خواهد شد.
مطابق پلان احتمالی، روند اخذ امتحانات کانکور در ۳۳ ولایت کشور تا اخیر اسد تکمیل خواهد شد و امتحان کانکور در کابل، از اول سنبله در شش یا هفت مرحله، تنظیم می شود.
خموش، اطمینان داد که در امتحان کانکور امسال تمام توصیه های صحی به هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده است وامتحانات به گونه یی تنظیم شده است که زمان ثبت بایومتریک و روزهای برگزاری امتحانات در ولایت ها، دو چند زمان امتحانات سال های گذشته باشد.
همچنان تلاش شده است که اکثر امتحانات کانکور در ولایت ها، در فضای آزاد برگزار شوند و پوشیدن ماسک برای داوطلبان کانکور الزامی است.
به گفتهء خموش، به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا؛ امسال کود رشته ها کودهای پوهنځی ها و دیپارتمنت های مربوط پوهنتون ها، پیشاپیش در فیسبوک و صفحه رسمی اداره ملی امتحانات ترتیب شده است و داوطلبان کانکور می توانند از قبل کود رشته های خود را به دست آورند و در روز امتحان از آن استفاده کنند.
اداره ملی امتحانات، مجموع داوطلبان کانکور امسال را که در امتحان اشتراک خواهند کرد، حدود ۲۱۰ هزار تن پیش بینی کرده است.
یما امان، رییس عمومی عملیاتی و تخنیکی اداره ملی امتحانات، در این کنفرانس خبری تصریح کرد که از مجموع ۲۱۰ هزار دواطلب کانکور، بیش از ۶۶ هزار تن آنان به موسسات تحصیلات عالی دولتی، نزدیک به ۶ هزار تن شاملان صنف های دوم وسوم ۱۴ پاسان، بیش از ۹ هزار تن در بخش شبانه پوهنتون ها، بیش از ۱۹ هزار تن فارغان مدارس و بیشتر از ۴۳ هزار تن، در انستیتوت های دولتی جذب خواهند شد که مجموع جذب داوطلبان سال ۱۳۹۹ در حدود ۱۴۶ هزار و۹۲۲ تن خواهند بود.
امان، تأکید کرد که به خاطر ایجاد سهولت بیشتر، کارت های شمولیت امتحان کانکور از قبل تهیه شده است و به ولایت ها فرستاده شده است و داوطلبان از لیسه های مربوط خود که فورم پر کرده اند، می توانند کارت شمولیت امتحان را به دست بیاورند. بهزاد

پل علم/ ۲۵ سرطان/ باختر
سه پروژۀ جدید پوهنتون لوگر امروز افتتاح شد.
این پروژه ها شامل ساخت خوابگاه، ساختمان کمپیوترلب و برج برق پوهنتون لوگر است.
ساخت این پروژه ها بیش از بیست و شش میلیون افغانی هزینه داشته است.
پوهنمل عبدالناصر ستانکزی٬ رییس پوهنتون لوگر به آژانس باخترگفت که با بهره برداری این پروژه ها مشکلات دانشجویان  در بخش های بود و باش، استفاده از انترنت تا حدی رفع می شود.
ستانکزی علاوه کرد که هزینه ساخت پروژه های مذکور از بودجه انکشافی وزارت تحصیلات عالی، بانک جهانی و هند پرداخته شده است.
محمد اجمل شاه پور والی لوگر٬ هنگام گشایش این پروژه ها کانون های علمی را مهد ساخت فرهنگ و شگوفایی یک کشور عنوان کرد و وعده سپرد که برای استادان پوهنتون لوگر توزیع نمرات رهایشی آغاز خواهد شد. ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL