11 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل/ 11حمل / باختر
جلسه مسوولان نشراتی ، فرهنگی ،جوانان و گرحندوی، مالی و اداری  امروز به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر ، دراین جلسه حسینه صافی به مسوولان تاکید کرد که باراه اندازی برنامه های مختلف، هربخش سهم فعال برای آگاهی مردم درمبارزه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا بگیرند.
حسینه صافی افزود : به خاطرانعکاس فعالیت های وزارت اطلاعات وفرهنگ درامرمبارزه برای جلوگیری از گسترش کرونا به منظور آگاهی عامه هر ریاست مربوط این وزارت درمرکز و ولایات باید ده فعالیت برجسته شان را به گونه مشخص با استفاده از وسایل مختلف ارتباط عامه چون ویدیو کلپ ها ،برنامه های تیاتر ،فلم های مستند و نوشتن مقالات ،گزارش ها ، مصاحبه ها و راه اندازی فعالیت های رضاکارانه جوانان آماده کنند .
دراین جلسه عبدالمنان شیوای شرق معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ آمادگی خود را برای راه اندازی برنامه ها با استفاده از وسایل ارتباط جمعی رادیو ،تلویزیون ، روزنامه ها و رسانه های اجتماعی ابراز کرد.
همچنان عبدالاحد عباسی رییس آبدات تاریخی و نماینده بخش فرهنگی وزارت اطلاعات وفرهنگ برای آماده کردن برنامه های فرهنگی و آگاهی عامه به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا متحد شد .
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین گرحندوی، مالی و اداری برای راه اندازی و تطبیق برنامه های مربوط بخش خود ابراز آمادگی کرد.
محمد اجمل شاهپور معین امور جوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز آمادگی خود را برای راه اندازی برنامه های رضاکارانه توسط جوانان درمرکز و ولایات ابراز کرد و گفت درصورت دسترسی به امکانات آماده است تا جوانان را درراستای مبارزه برای جلوگیری ازگسترش ویروس کرونا آماده سازد .
ختم/ ماری نبرد آئین ...ک....م        

?????? ، 11 ??? 1399 ، 12:02

تبصره

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر
مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده از سوی دولت افغانستان٬  نمی تواند توجیه پذیر باشد، بل روند صلح و گفت وگو های سیاسی را پیچیده می کند.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ دولت افغانستان بعد از رایزنی ها و مشوره های فراگیر با جناح های مختلف وجریان های سیاسی٬ هیئت مذاکره کننده دولت با طالبان را مشخص کرد.
این هیئت به ریاست معصوم ستانکزی رییس پشین امنیت ملی ایجاد شده است تنها دو٬سه تن کسانی اند که نزدیک به رییس جمهور اند٬متباقی افراد و چهره های اند که از احزاب سیاسی٬فعالان مدنی٬ مدافعان حقوق بشری و حقوق زنان نمایندگی می کنند و شمار زیادی از آنان منتقدان سیاسی نظام نیزاند.
مگر طالبان با ترکیب هیئت مخالف می کنند.
طالبان گفته اند تنها با هیئتی وارد گفت‌وگو خواهند شد که به گفته آنان اثر گذار و موثرباشد.
از دید طالبان هیئت تشکیل شده نماینده تمام جناح‌ها و جریان‌های سیاسی اثرگذار درافغانستان نیست، بل تنها از حکومت نمایند‌گی می‌کند .
اکنون این سوال مطرح است که چرا طالبان با این هیئت مخالفت می کند در حالی که از دید مردم افغانستان٬ سیاست ورزان و منتقدان نظام٬ هیئت گفت‌وگو‌کنندۀ دولت افغانستان٬ توانایی اجماع روی مسایل اختلافی را دارد.
طالبان با دولت افغانستان در جنگ اند و این دولت است که طالبان باید با آن به گونه رو در رو و مستقیم وارد گفت وگو شود٬ حضور هیئت جداگانه در این گفت‌وگوها امکان پذیر نیست
پس این دولت است که هیئت مذاکره‌کننده‌ را تنظیم می کندو موضع گیری طالبان در این باره، دخالت در امور، طرف دیگر پنداشته می شود.
اگر به ترکیب  هیئت طالبان دقیق شویم خلا های زیادی در آن وجود دارد٬این گروه در چنددستگی بسر میبرد و تنها شورای کویته و یا دفتر سیاسی این گروه در قطر نمی تواند نماینده تمامی طالبان باشد.
با آنهم دولت افغانستان در بارۀ ترکیب هیئت طالبان چیزی نپرسیده است و طالبان نیز برای آغاز گفت‌وگوها موانع ایجاد نکنند.
به نظر می رسد که مانع تراشی طالبان در مسیر گفتگوهای مستقیم با دولت، دلایل دیگری دارد که یافتن دلایل و انگیزه های آن، نیازمند بررسی های دقیق تر است.
اگر حرف روی ملاحظات مخالفان سیاسی نظام است این دولت است که به این ملاحظات، توجه کند و قناعت ویا کسب رضایت جریان های داخلی که در چترنظام فعالیت دارند بپردازد
طالبان اگر بخواهند مدیریت واداره روند گفت وگوهای صلح را از دولت افغانستان بگیرند و موضع دولت را تضعیف کننداین کار امکان پذیرنیست زیرا  طرف اصلی طالبان دولت است و اگر این گروه به فکر تماس و توافق با جریان های سیاسی باشد حرف آخررا بازهم دولت خواهد زد.
پس بهانه جویی لازم نیست باید نسبت به قضایا معقول برخورد کرد. تحلیل سیاسی

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر
وزیر صحت عامه از افزایش ظرفیت ها در تشخیص ویروس کرونا در کشور سخن گفت.
داکتر فیروزالدین فیروز امروزهمزمان با افزایش وقایع مثبت کرونا در کشور اعلام داشت  که ظرفیت آزمایش‌گاه‌های کشور برای تشخیص ویروس کرونا تا به یک هزار رویداد در یک روز افزایش می‌یابد.
این گفته ها در حالی بیان می شود که تا سه هفته پیش٬ افغانستان تنها ظرفیت آزمایش ۱۰۰ رویداد ویروس کرونا را در ۲۴ ساعت داشت اما وزیرصحت عامه می گوید که با ایجاد آزمایشگاه‎ها درولایت‌های کابل، هرات و ننگرهار این ظرفیت به آزمایش ۳۰۰ روی داد افزایش یافته است.
وی که درگشایش بزرگترین مرکز تشخیص ویروس کرونا در کابل سخن می‌زد گفت که با آغاز به کار این مرکز، در یک هفته آینده افغانستان ظرفیت یک هزار رویداد بیماری کووید نزده را خواهد داشت.
این در حالی است که امروز وزارت زراعت و مالداری یک لابرتوار مجهز خود را در اختیار وزارت صحت عامه قرار داد تا روند تشخیص ویروس کرونا در کشور سریعتر شود.
در همین حال وزیر صحت عامه می گوید با ثبت بیست رویداد تازه کرونا در هرات شمارمبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۱۴۵ تن افزایش یافته است. صائم

پلخمری/11 حمل/باختر
یک بنیاد خیریه در بغلان یک تعمیرو بیست عراده موتر را در اختیارادارۀ صحت عامه آن ولایت قرار داد.
عبدالعلیم غفاری؛ معاون ریاست صحت عامه بغلان به غلام علی علمی خبرنگار محلی آژانس باختر گفت: بنیادخیریه وفا تعمیر ۵ طبقه ملکیت شخصی آن بنیاد را که دارای دوصد و هفتاد اتاق است درشهرپلخمری با بیست عراده واسطه نقلیه غرض قرنطین ومعالجه افراد مصاب به ویروس کوید۱۹ در اختیار ریاست صحت بغلان قرار داد.
معاون ریاست صحت عامه بغلان با قدردانی از احساس نیک بنیاد یاد شده گفت که تاکنون کدام واقعه مثبت‌کرونا در بغلان به ثبت نرسیده است.احمد نعیم دوستی

پلخمری/ 11 حمل/ باختر
حمله طالبان در ساحه سرخ کوتل بغلان دیشب عقب زده شد.
محمدحسین قومندان پولیس محلی در ساحه سرخ کوتل به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت: گروه طالبان مسلح که قصد داشتند بر پاسگاه های امنیتی در ساحه سرخ کوتل چشمه شیر شهر پلخمری حمله کنند با واکنش نظامیان برخوردند و از ساحه فرار کردند.
وی افزود که در این حمله دو طالب مسلح کشته شدند و سه طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
وی علاوه کرد که در این درگیری پنج پولیس محلی به شهادت رسیدند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند. احمد نعیم دوستی

ایبک/ 11 حمل/ باختر
بیست و نه زندانی از زندان مرکزی سمنگان امروز رها شدند.
محمد صدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان، به آژانس باختر گفت که به اساس فرمان اختصاصی رییس جمهوری به منظورجلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بیست و نه زندانی به شمول یک زن از محبس آن ولایت در حضور مسوولان ملکی و نظامی سمنگان آزاد شدند.
این در حالی است که چهار تن در سمنگان به ویروس کووید19 مبتلا بودند که گفته می شود یکی از آنان صحت یاب شده است.احمد نعیم دوستی

کابل/ 11 حمل/ باختر نشست فوق‌العاده میان وزارت‌های "معارف و مخابرات و ادارات احصاییه مرکزی ، تنظیم خدمات مخابراتی"اترا" و مشاوریت ریاست جمهوری در امور نوآوری‌، امروز در مقر وزارت معارف تدویر یافت. نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف به خبر نگار آژانس باختر گفت که دراین نشست مسوولان ارشد ادارات یادشده در پیوند به چگونگی تطبیق طرح بدیل خدمات آموزشی در حالت اضطرار، تنظیم میکانیزم همکاری میان ادارت و تسریع روند ارایه خدمات از راه دور با استفاده از وسایل ارتباط همگانی وسایر گزینه‌ها و فراهم سازی امکانات انترنتی بحث و گفت وگو کردند. وی گفت که در این نشست تصمیم گرفته شد د که روند تطبیق طرح, با استفاده از امکانات دست داشته آغاز شود. وی افزود همزمان با آن روی ساخت زیربناها برای ارایه خدمات با استفاده از تکنالوژی در معارف و الکترونیکی سازی نظام آموزشی برنامه ریزی شود. وی اظهار داشت در این نشست سه کمیته تخنیکی شامل " کمیته تصمیم گیری به اشتراک رهبری ادارات ذیربط ، کمیته تهیه محتوای مواد درسی، وکمیته تنظیم وسایل وشبکه‌ها" آغاز به کار کردند.برمک بامی

کابل/ 11 حمل/ باختر
در انفجار یک ماین مقناطیسی امروز در کابل چهار نفر جراحت برداشتند.
این حادثه حوالی ساعت هشت و سی دقیقه صبح امروز در مقابل قاضی پلازا در ساحه مکروریان سوم اتفاق افتاد.
ماین در یک موتر نوع آیلکس جاسازی شده بود.
فردوس فرامرز سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به اژانس باختر گفت که در این حادثه چهار نفر زخم برداشته اند.
او درمورد هویت زخمی شدگان  و این که این موتر مربوط به کدام نهاد و یا شخص است معلومات نداد.  زیوری

پل علم/ ۱۱ حمل / باختر
در نتیجۀ یک حمله هوایی نظامیان دو طالب در لوگر دیشب کشته شدند.
احمد شکیل تسل، مسوول مطبوعاتی لوای چهارم پیاده قول اردوی ۲۰۳ تندر به آژانس باختر گفت که این طالبان پس از آن مورد حمله هوایی در ولسوالی چرخ لوگر قرار گرفتند که در حال کندن کاری یک زیر زمینی برای حمله به مقر ولسوالی بودند.
وی  افزود که در این حمله هوایی یک طالب مسلح دیگر زخم برداشت.
احمد نعیم دوستی

فراه/11 حمل/باختر
ده ها زندانی از محبس فراه امروز رها شدند.
محب الله محب، سخنگوی قومندانی امنیه فراه، به آژانس باختر گفت که
چهل ویک زندانی به اساس فرمان ریاست جمهوری به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا از محبس آن ولایت رها شدند.
در مراسم رهایی این زندانیان مسوولان ملکی و نظامی آن ولایت حضور داشتند.
قبل براین یک زندانی در زندان فراه به ویروس کرونا مصاب شده بود که اکنون در شفاخانه ولایت فراه در قرنطین به سرمی برد. احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL