09 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شش چهره برتر پایان رقابت های جمناستیک شناسایی شدند

شش چهره برتر پایان رقابت های جمناستیک شناسایی شدند

کابل باختر 9 حوت شش چهره برتر در مکان های نخست...

خوش بینی دهقانان بدخشان به حاصلات شان در سال آینده

خوش بینی دهقانان بدخشان به حاصلات شان در سال آینده

فیض آباد باختر 9 حوت مسوولان ریاست زراعت ومالداری بدخشان می...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 8 حوت
وزارت صحت عامه به کمک مالی و تخنیکی اداره یونیسف و سازمان صحی جهان فردا دور دوم برنامه معافیت دهی سال ۲۰۱۷ میلادی را به منظور واکسین نمودن ۵،۶ میلیون طفل زیر سن پنج سال در مناطق معروض به خطر آغاز می گردد.
این برنامه به شمول شهر کابل در تمام ولایات زون های جنوب، و جنوب شرق، اکثر ولسوالی های  زون شرق  و نیز در تمام ولسوالی های معروض به خطر در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.
در جریان این برنامه سه روزه، بیش از ۳۶ هزار کارکنان صحی در محلات مسکونی خانه به خانه خواهند رفت تا اطفال را واکسین نمایند. به روز جمعه تیم های تطبیق واکسین پولیو از خانواده های بازدید خواهند کرد که اطفال شان در این سه روز نخست از واکسین بازمانده اند.
دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفت: " پولیو سبب معیوبیت دایمی و حتی مرگ اطفال میگردد، این اطفال معیوب به طور دایم محتاج و بار دوش اعضای خانواده میگردد."
افغانستان، پاکستان و نایجریا سه کشور در جهان اند که تا هنوز هم ویروس پولیو در این کشور در حال گردش است. از آغاز سال ۲۰۱۷ تا اکنون ۲ واقعه پولیو در کشور رخ داده است که یکی آن از ولایت هلمند و دیگر آن از ولایت قندهار گزارش شده است.

چاریکار/ باختر/ 4/ حوت
برنامه آموزشی شش روزه درمورد کمک های اولیه صحی برای جوانان پروان راه اندازی شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، ازولایت پروان، دومین دور این برنامه از سوی آمریت امور جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان راه اندازی گردید که جوانان رضاکار فدراسیون ملی جوانان کمک های صحی شامل رسیدگی به مصدومین، راه های جلوگیری از خونریزی ، تنفس مصنوعی درحالات خاص، مراقبت از زخمی ها و شکستگی ها ، روش های پانسمان و بنداژ ، مراقبت های سوختگی و سایر موارد خدماتی اولیه صحی را فرا  خواهندگرفت.
حکیم باوری آمر امور جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان هدف از تدویر این برنامه را آشنایی جوانان به کمک های اولیه صحی ورسیدگی به مصدومین عنوان نمود.
وی تحقق برنامه ها را ارتقای ظرفیت و دانش آگاهی جوانان تلقی نموده از تدویر قریب الوقوع برنامه های ادبی، نقد و طنزهای که کارهای مقدماتی آن روی دست است تذکاربه عمل آورد .
باوری ازجوانان خواست تا از اندوخته های خویش که در جریان این برنامه آموزشی فرامیگیرند ، در راستای خدمت به هموطنان نیازمند خویش شریک سازند.

دویچه وله – اول حوت باختر
دونالد ترامپ دست‌بردار نیست. هر روز یک اظهار نظر جنجالی. می‌خواهد در یک کنفرانس مطبوعاتی باشد، یا به شکل توییت. و هر بار یک گام جلوتر می‌رود و زبانش تندتر می‌شود.
یک روز از کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ نگذشته بود که رئیس جمهور آمریکا توییت جدیدی منتشر کرد. در کنفرانس مطبوعاتی موضوع اصلی "اخبار کذب" بود و حمله ترامپ به رسانه‌های آمریکا به خاطر دروغ پراگنی. با زبانی تند و لحنی آغشته به توهین.
ترامپ گفت که همه چیز بر وفق مراد پیش می‌رود، دولتش مثل یک ماشین دقیق کار می‌کند و دستاوردهای این دولت در همان یک ماه نخست در قیاس با اسلافش بسیار درخشان‌تر بوده.
پس از آن ترامپ خشمگین خطاب به رسانه‌ها گفت که این رسانه‌ها از هرج و مرج می‌نویسند و مدعی می‌شوند که اوضاع فضاحت بار شده. نوک پیکان حمله ترامپ بیش و پیش از همه، متوجه نیویورک تایمز بود و شبکه تلویزیونی CNN.
روز جمعه ۱۷ فبروری، ترامپ توییتی را منتشر کرد که مکمل حملاتی بود که در کنفرانس مطبوعاتی به رسانه‌ها کرده بود. در این توییت، ترامپ حرف آخرش را نسبت به این رسانه‌ها زد و گفت: «این رسانه‌های منتشر کننده اخبار کذب، دشمن من نیستند. دشمن مردم آمریکا هستند.»
رئیس جمهور آمریکا در همین توییت لیست دشمنان مردم آمریکا را نیز منتشر کرد: نیویورک تایمز، NBC News، ABC، CBS و CNN.

شهرچاریکار30 دلو باختر
در ولسوالی بگرا م ولایت پروان یک شفاخانه پنجاه بستر ساخته میشود.
این مطلب را داکترفیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه که دیروز به منظور بررسی مشکلات صحیح مردم به ولسوالی بگرام آمده بود بیان کرد.
محمد آصف یک مسوول ولسوالی بگرا م ولایت پروان به آژانس باختر گفت بگرام دارای دو صدو پنجاه هزار نفوس بوده و از لحاظ جغرافیا یی وسیع تر می باشد اما صرف یک شفاخانه بیست بستردرآن وجود دارد که پاسخگوی نیاز مندی های مردم نبوده و مردم مریضان شانرا به سایر مناطق میبرند.
وزیر صحت  عامه کشور بر بهبود عرضه خدمات صحی تاکید نموده به مردم بگرا م وعده سپرد که درسال آینده یک شفاخانه پنجاه بستر مجهز با همه وسایل صحی دراین ولسوالی ساخته خواهد شد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL