31 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

باید آموزگاران امریکایی را مسلح کرد

باید آموزگاران امریکایی را مسلح کرد

واشنگتن – بی بی سی – ۳۱ ثور - باختر یک...

خروج آمریکا از برجام پروژه چابهار را به خطر انداخته است

خروج آمریکا از برجام پروژه چابهار را به خطر انداخته است

واشنگتن – رویترز – 31 ثور – باختر خبرگزاری رویترز در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

مزارشریف 30 ثور باختر
ساختمان های سه کلینیک در ولایت بلخ به بهره برداری شد و کار ساختمان های یک شفاخانه و دو کلینیک دیگر در آن ولایت آغاز شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، داکتر میرویس ربیع رییس صحت عامه بلخ در محفلی که به همین مناسبت ها برگزار شد گفت که ساختمان سه کلینیک در ولسوالی های کشنده، شولگره و زاری آن ولایت به بهره برداری سپرده شد و کار ساخت یک شفاخانه پنجاه بستر در ولسوالی دهدادی و دو کلینیک در ولسوالی های شولگره کشنده آن ولایت آغاز شد.
ربیع افزود که این ساختمان ها دو میلیون و سیصد هزار دالر  امریکایی هزینه بر می دارد که از بودجه وزارت صحت عامه و کشورهند پرداخت گردیده است.
رییس صحت عامه بلخ گفت که این ریاست تلاش دارد تا به خاطر دسترسی بهتر مردم به تداوی با کیفیت، در دورترین ساحات و قریه های ولایت بلخ مراکز صحی و شفاخانه ها اعمار کند.
وی افزود که فعالیت ها برای کاهش مرگ و میر مادران و کودکان در ولایت بلخ قناعت بخش میباشد، اما نسبت به کشور های همسایه هنوز هم مشکلاتی درزمینه وجود دارد و وزارت صحت عامه در راستای کاهش بیشتر مرگ و میر کودکان و مادران تلاش ناشی از امراض قابل پیشگیری تلاش دارد، احمد نعیم (دوستی)

منابع خبری علمی – باختر29 ثور
متخصصان می‌گویند استفاده از نوعی دارو که برای قاعدگی سنگین تجویز می‌شود، می‌تواند برای بیمارانی دچار سکته ناشی از خونریزی‌های مغزی خطرناک مفید باشد. در حال حاضر هیچ داروی موثری برای درمان این نوع سکته وجود ندارد.
به گزارش از پایگاه خبری بی بی سی، آزمایش‌های نشریه علمی لانست نشان می‌دهد که داروی «ترانکزامیک اسید» باعث بندش خونریزی و کاهش خطر مرگ در روزهای اولیه پس از سکته مغزی می‌شود.
در آزمایشی که انجام شد، اگر چه معلولیت بیمار را در سه ماه درمان نکرد، اما پژوهشگران هنوز هم امیدوارند که از این دارو برای درمان و بهبود سکته استفاده شود.
علت مرگ نزدیک به نیمی از کسانی که در اثر سکته‌های مغزی در جهان می‌میرند، خونریزی مغزی است و این یک پنجم سکته‌های مغزی را شامل می شود.
آنهایی که نجات پیدا می‌کنند ممکن است دچار معلولیت‌‌هایی از جمله فلج و مشکل تکلم شوند.
کارولین دنبری 32 سال داشت که دچار سکته مغزی شد. او در آن زمان برای خرید کریسمس در بیرون از خانه به سر می‌برد.
او می‌گوید: 'خواستم یک کیسه هدیه را با دست چپم بردارم ولی نتواستم بگیرمش. فهمیدم مشکل پیش آمده. احساس می‌کردم که خیلی مستم. پای چپم شروع به از کار افتادن کرد. دچار سراسیمگی شده بودم.'
او در این وضع می‌خواست از کسی کمک بخواهد، اما نمی‌توانست حرف بزند.در بیمارستان مشخص شد که کارولین دچار خونریزی مغزی شده بود.
از او خواسته شد در آزمایش استفاده از داروی ترانکزامیک اسید شرکت کند و او هم پذیرفت. پس از استفاده از این دارو در وضع سلامتی او بهبود آمده است.
دکتر نیکلا اسپریگ، از دانشگاه ناتینگهام بریتانیا که یکی از پژوهشگران تحقیق اخیر نیز هست، می‌گوید این دارو میزان خونریزی بیمارانی را که دچار سکته مغزی شده‌اند کمتر می‌کند. به گفته او 'این دارو همچنین شمار افرادی را که در هفته اول پس از خونریزی می‌میرند کاهش داده است.'
برای نیمی از 2325 نفری که در این آزمایش شرکت کرده‌ بودند ترانکزامیک اسید و برای بقیه دیگر دارونما (داروی بی‌‎اثر) داده شد تا پژوهشگران به گونه قابل اتکایی تاثیر دارو را اندازه بگیرند.
از این دارو پیش از این به شکل قرص برای درمان قاعدگی سنگین و به شکل آمپول برای کنترل خونریزی‌های خطرناک هنگام زایمان استفاده شده است.
دکتر اسپریگ می‌گوید نیاز است در آینده این دارو به بیماران در ساعات اولیه پس از بروز سکته مغزی داده شود تا نتیجه بهتر آن دیده شود.
فلج شدن یک طرف صورت، ضعف بازوها، اختلال در حرف زدن، این علائم از علائم سکته مغزی است و از فوریت‌های پزشکی محسوب و نیاز به توجه آنی دارد.هر چه سریع‌تر به فردی که دچار سکته مغزی می‌شود، رسیدگی شود، شانس بهبودی‌اش بالاتر می‌رود.خلیل

ایرنا –  باختر29 ثور
محققان دانشگاه کالیفرنیا به روشی دست یافتند که سرعت رشد سلول های قلبی را در محیط آزمایشگاهی با استفاده از شدت باریکه نور تغییر می دهد.
به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، در این روش سلول های قلب روی بستر گرافین رشد می کنند. این ماده نور را به جریان الکتریسیته تبدیل می کند. محققان با تاباندن نور و تغییر شدت آن به سلول هایی که روی لایه گرافینی قرار دارند، می توانند سرعت رشد سلول ها را افزایش یا کاهش دهند.
این روش نسبت به بستر شیشه ای یا پلاستیکی ظروف آزمایشگاهی که در حال حاضر استفاده می شود، بسیار واقعی تر است؛ چراکه اندامی مانند قلب و مغز رسانای الکتریسیته هستند و گرافین شبیه سازی دقیقی با اندام طبیعی بدن دارد. این مطالعه همچنین نشان می دهد سلول های بدن روی گرافین رشد بهتری دارند.
محققان با استفاده از این روش فعالیت قلبی جنین ماهی زبرا را با استفاده از شدت باریکه نور کنترل کردند. از طرفی آنچه محققان را شگفت زده کرده است، سمی نبودن این ماده در محیط بدن موجودات زنده است.
این روش می تواند در برنامه های کاربردی بالینی و تحقیقاتی مختلفی از جمله آزمایش داروهای مختلف در سیستم های بیولوژیکی، ساخت داروهای دقیق تر با عوارض جانبی کمتر و ساخت تجهیزات پزشکی دقیق تر و مجهز به کنترل کننده نور مورد استفاده قرار گیرد.خلیل

ایرنا – باختر28 ثور
محققان دانشگاه وندربیلت آمریکا با استفاده از فناوری های مافوق صوت و نوارمغزی، کلاهی را ساختند که کامل ترین تصاویر را از فعالیت مغز در اختیار می گذارد.
به گزارش باختر به نقل ازایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، فناوری مافوق صوت عملکردی شبیه به فناوری اپتیکی دارد و با استفاده از یک لنز، امواج صوتی را به سوی هدف هدایت می کند. در این فناوری با ارسال و دریافت امواج صوتی، جریان و میزان خون موجود در مغز اندازه گیری می شود.
اکنون محققان قصد دارند با در کنار هم قرار دادن این فناوری و فناوری نوارمغزی، جریان خون و الگوهای الکتریکی مغز را به صورت لحظه ای مورد مطالعه قرار دهند.
فناوری نوارمغزی که برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز مورد استفاده قرار می گیرد، قابلیت نفوذ در بافت مغز را ندارد و تنها تصاویر سطحی از آن را به دست می دهد.
امواج صوتی توانایی نفوذ به عمق بافت ها را دارند و می توان آن ها را با دقت بالایی به سوی هدف هدایت کرد، اما امواج بازگشتی از نظم کافی برخوردار نیستند. محققان به منظور حل این مشکل، الگوریتم هایی را برای آموزش ماشین توسعه داده اند که قادرند امواج صوتی را مرتب کرده و سیگنال های بازگشتی از هدف تصویربرداری را تفکیک کند.
به اعتقاد محققان زمانی که این الگوریتم ها با فناوری نوارمغزی ترکیب شوند، دقیق ترین و کامل ترین تصاویر موجود را از فعالیت مغز به دست می دهند. قرار است این فناوری به صورت یک کلاه ساخته شود که تصویربرداری از فعالیت مغز را انجام می دهد. با وجود این می توان آن را با نرم افزارها، اندام های مصنوعی و سایر فناوری های رباتیک ادغام کرده و از آن برای تبدیل افکار به دستورالعمل های حرکتی استفاده کرد.
خلیل

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL