25 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فتوای خودساخته روحانی افراطی پاکستان

اسلام آباد - ایرنا -24 عقرب – باختر یک روحانی افراط...

درنتیجه عملیات های نظامی 44 تن ازهراس افگنان کشته و 6 تن دیگرآنان زخمی شدند

درنتیجه عملیات های نظامی 44 تن ازهراس افگنان کشته و 6 تن دیگرآنان زخمی شدند

کابل باختر24 عقرب درنتیجه عملیات های مشترک نظامی نیروهای امنیتی درمناطق...

تاکید برمبارزه با فساد اداری در هرات

تاکید برمبارزه با فساد اداری در هرات

شهرهرات 24 عقرب باختر رهبری ولایت هرات با تمام توان ازفعالیت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

شهرجلال آباد 24 عقرب باختر
کارساخت نه درمانگاه درولایت ننگرهار دیروز توسط وزیر صحت عامه آغازشد.
داکترفیروز الدین فیروز وزیر وزیر صحت عامه کشور می گوید که با ساخت این درمانگاه ها هزاران خانواده به ویژه باشندگان روستا های دور دست ننگرهار به خدمات با کیفیت صحی دسترسی پیدا خواهند کرد.
این درمانگاه ها به هزینه دوصدو پنجاه ملیون افغانی ازبودجه دولت ساخته می شود.
وزیر صحت عامه در سفرش به ولایت ننگرهار به گلستان غالب خبرنگار آژانس باخترگفت که این درمانگاه برابر با معیار های پیشرفته صحی در جهان ، در ولسوالی های کوت ، بتی کوت ، هسکه مینه ، شیرزاد ، مومند دره ، گوشته و سرخ رود ساخته می شود ؛ نقاطی که باشنده های آن در حال حاضر به دلیل عدم دسترسی به خدمات صحی معیاری به مشکل زیادی مواجه اند.
فیروز گفت که داکتران و کارکنان صحی برای این درمانگاه ها بیشتر از جوانان تازه تحصیل کرده همین نواحی انتخاب خواهند شد.ختم/ابوی

شهرهرات 24 عقرب باختر
محمد آصف رحیمی والی هرات خواهان توجه جدی وزارت صحت عامه درامرحل مشکلات صحی درآن ولایت شد.
والی هرات که باهیات اعزامی وزارت صحت عامه ملاقات نمود تجهيزلابراتوار دارو مواد غذایی ریاست صحت عامه وحل مشكلات کمبودی های شفاخانه حوزه وی هرات را نیازجدی خواند وازوزارت صحت عامه خواست تادرراستای حل مشکلات کانالیزاسیون شفاخانه ،  تجهیزلابراتوارموادغذایی و ایجاد اصلاحات دربخش صحت محیطی ریاست صحت عامه اقدام نمایند.
معین وزارت صحت عامه هدف سفرش را بررسی روند عرضه خدمات درمانی وصحی ازسوی تيم هاي سيار به بيجا شده گان داخلی وبررسي وضعيت عرضه خدمات صحي عنوان کرد وگفت وزارت صحت عامه درنظردارد تا روند دریافت فیس درقبال ارائه خدمات صحی درشفاخانه های ثانوی کشور ازجمله شفاخانه حوزه وی هرات را عملی سازد. بربنیاد این روند درقبال ارائه خدمات صحی ازپذیرش ابتدایی بیماران  گرفته تا اجرای عملیات های جراحی،  ازبیست افغانی الی پنجصد افغانی فیس اخذ میگردد.
والی هرات خواهان شروع این برنامه ازکابل وسبب درصورت موفقیت گسترش آن به تمام ولایات ازجمله هرات شد.
درین نشست همچنان پیرامون اعمار شفاخانه اطفال وشفاخانه عاجل که قبلا  زمين آن در اختيار ریاست صحت عامه  قرار داده شده است نیزبه بحث وبررسی گرفته شد. ختم/سیدحبیب

کابل باختر/ 22/ عقرب
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، امروز  در نشست افتتاح کمیتۀ فرعی صحی شورای وزیران، بر هماهنگی ادارات ذیربط دولتی در راستای ارایۀ خدمات صحی تأکید کرد.
در آغاز نشست، وزیر صحت عامه، هدف ایجاد این کمیته را ایجاد هماهنگی میان نهادهای دولتی در زمینۀ ارائۀ خدمات صحی، تطبیق برنامه‌های صحی و همچنان هماهنگی در راستای کسب حمایت از بخش صحت عنوان کرد.
داکتر فیروزالدین فیروز، چگونگی ارائۀ خدمات صحی، راه‌اندازی بحث بیمۀ صحی، افزایش تکس بر کالاهای مضر از جمله تنباکو و نوشابه‌های گازدار، افزایش کارآیی و استفاده بهینه از منابع را از مهمترین مسوولیت‌های این کمیته برشمرد.
رییس اجراییه کشور با قدردانی از کار دوام‌دار و بی‌وقفۀ کارکنان بخش صحت افغانستان گفت که موفقیت در رسیده‌گی به خواست‌های مردم نیازمند کار مشترک و هماهنگ همۀ نهادهای دولتی می‌باشد. زیرا، یک اداره به تنهایی قادر به رسیده‌گی به مطالبات مردم نخواهد بود.
رییس اجراییه حکومت وحدت ملی گفت که کارکنان نظامی و غیرنظامی بخش صحت عامه در شرایط دشوار و تحمیل شده، وظایف و مسوولیت‌های شان را به‌گونۀ شبانه‌روزی انجام داده‌اند.
داکتر عبدالله عبدالله با مهم‌خواندن موجودیت کمیتۀ فرعی صحی شورای وزیران گفت که تصمیم‌گیری روی بخشی از برنامه‌ها و اهداف کمیته، از صلاحیت و مسوولیت‌های وزارت صحت عامه است و بخش دیگر که عمدتاً شامل پالیسی‌سازی می‌باشد، به کابینه راجع خواهد شد.
در جلسۀ کمیتۀ فرعی صحی شورای وزیران، دربارۀ افزایش روزافزون بیماران سوراخ قلب بحث شد. رییس اجراییه کشور به وزیر صحت عامه و ادارۀ جمعیت هلال احمر افغانی هدایت داد که در تماس به کمک کننده ها زمینۀ درمان بیماران سوراخ قلب را در بیرون از کشور فراهم سازند. نالان

کابل باختر 22 عقرب
وزارت صحت‌عامه از روز جهانی مبارزۀ با بیماری دیابت (شکر) با راه اندازی نشستی در تالار کنفرانس های این وزارت تجلیل به عمل آورد.
بیماری شکر یکی از مشکلات عمدۀ صحی به شماری می‌رود که ۴۲۲ میلیون تن در جهان به این بیماری مبتلا اند و گمان می‌رود  که این رقم  تا سال ۲۰۳۵ به ۶۰۰ میلیون تن افزایش یابد.
به گزارش خبر نگار اژانس باختر داکتر ماموسی زیور معین مالی و اداری وزارت صحت عامه که در این نشست سخنرانی می‌کرد گفت:« بیماری شکر هشتمین علت مرگ و میر در جهان می‌باشد. طبق شواهد و مطالعاتی که توسط فدراسون بین المللی بیماری شکر که در سال 2012 انجام شده است حدود 849,092 نفر در افغانستان از این بیماری رنج می‌برند که از این شمار سالانۀ 19,773 تن جان خود را از دست می‌دهند.
داکتر ماموسی اضافه کرد که عوامل عمدۀ بیماری شکر را استفادۀ از غذاهای غیر صحی، عدم فعالیت فزیکی، گرفتن وزن غیر نورمال دانست.
او تاکید کرد که نگهداشتن وزن نورمال بدن، ۳۰ دقیقه ورزش روزانۀ، استفادۀ از غذا های با چربی کم و دوری از دخانیات در کنترول این بیماری نقش مهم و ارزنده دارد.
در همین‌حال داکتر ادریس توخی نمایندۀ شهرداری کابل در این نشست گفت: بی‌سوادی صحی  یکی از علل عمدۀ افزایش بیماری شکر در کشور است می‌باشد.
او اضافه کردکه مردم به گونۀ کامل در مورد غذای‌های مفید و غیر مفید آگاهی ندارند. در این راستا باید سطح آگاهی مردم بلند برده شود و شهرداری کابل منحیث یک همکار با وزارت صحت عامه متعهد بر بلند بردن آگاهی مردم در  این بخش می‌باشد.
وزارت صحت عامه با راه اندازی این نشست قرار است کمپاین دو روزۀ آگاهی‌دهی را به روز چهارشبنه در باغ بابر و پنج شنبۀ در باغ  شهرآرای کابل راه اندازی کند. در این کمپاین در کنار آگاهی‌دهی و توزیع موادهای تبلیغاتی معاینات خون برای تشیخص بیماری شکر نیز صورت می‌‎گیرد.///مومنه احمدیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL