02 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

صلاح الدین ربانی استعفا داد

صلاح الدین ربانی استعفا داد

کابل / اول عقرب/باختر صلاح الدین ربانی وزیرامورخارجه از سمت خود...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

نیلی/ 30 میزان/ باختر
ساختمان انتظارخانه شفاخانه یکصد بستر دایکندی امروز به بهره برداری سپرده شد.
به گزارش آژانس باختر، ساختمان این انتظار خانه به هزینه شش میلیون افغانی از بودجه دولت در محوطه شفاخانه یکصدبستر شهر نیلی دایکندی ساخته شده است.
در افتتاح این ساختمان سید انور رحمتی، والی دایکندی و سایر مسوولان نیز حضور داشتند.
پیش از این پایوازان درفضای باز شب را سپری می کردند و از این ناحیه دچار مشکل بودند.احمد نعیم دوستی

کابل باختر 30 میزان
ریاست صحت عامه قندهاردرجریان هفته برنامه جمع آوری ادویه بی کیفیت ،تاریخ گذشته و جعلی  ،75 تن دوای بی کیفیت و مواد خوراکی تاریخ گذشته را هدر کرد.
به گزارش خبرنگارآژآنس باخترداکتر عبدالقیوم پخلا رییس صحت عامه قندهار گفت که طی هفته جاری به مقدار 75 تن ادویه تاریخ گذشته ،بی کیفیت و جعلی جمع اوری  و دیروز در حضور داشت قومندان امنیه ، رییس امنیت ملی و شاروال آن ولایت از بین برد.
وی از تمام دوا فروشان و تجار ملی خواست تا دوای شرکت های را وارد کنند که در وزارت صحت عامه ثبت وراجستر شده باشد.
رییس صحت عامه قندهاربیان کرد که برای نگهداری دوا، ذخیره گاه های معیاری وجود ندارد به همین لحاظ دوا ها کیفیت شانرا از دست می دهد.
داکتر عبدالقیوم پخلا از اتحادیه  دواخانه ها خواست تا یک ذخیره گاه با معیار های جهانی توسط اداره ملی تنظیم دوایی ساخته شود.
مومنه احمدیار

کابل باختر 30 میزان
ریاست صحت عامه سمنگان طی یک بررسی از بازارهای این ولایت، مقدار 1.5 (یک اعشاریه پنج) تن مواد خوراکی و دواهای تاریخ گذشته و بی کیفیت را از بازارهای این ولایت جمع آوری کرد.
تیم نظارتی ریاست صحت عامه سمنگان این مواد خوراکی و دواهای جمع شده را دیروز در یک مکانی غیر مسکونی حریق کرد.
به گفته منبع، روند جمع آوری دواها و مواد خوراکی تاریخ گذشته در کابل و ولایت های کشور ادامه دارد.
این در حالی است که روز گذشته ریاست صحت عامه  قندهار نیز مقدار 75 تن دوای تاریخ گذشته را از مارکیت‌های دوا فروشی و دواخانه‌های این ولایت جمع آوری و هدرکرد. مومنه احمدیار

شبرغان باختر 29 میزان
نابینایان در جوزجان از نبود فرصت های کاری و آموزشی رنج می برند.
شماری از این نابینایان می گویندکه  افراد نابینا با بیکاری وفقر اقتصادی و اجتماعی  دست وپنجه نرم می کنند و دولت به وعده هایش عمل نمی کند.
آنان از دولت می خواهند تا زمینه های شغلی و آموزشی به افراد دارای معلول فراهم کند در غیر آن فقر و تنگدستی  آنان را بیشتر دچار مشکلات اقتصادی و اجتماعی خواهد کرد.
عبدالرحیم صفا مسوول انجمن نا بینایان افغانستان باتایید این مشکلات می گوید که در هر ساعت در افغانستان یک نفر نابینامی شود و تا حال هیچ نهادی به شمول دولت ، سازمان ملل متحدو یونسکو متوجه این تهدید جدی نشده اند.
صفا اضافه کرد که در حال حاضر مطابق سروی یی که در مرکز وولسوالی های جوزجان انجام شده است دو هزار و هفتصد نا بینا وکم بین به این انجمن ثبت نام شده است و در حالت رقت باری به سر می برند .
اما عبدالفتاح قاطع آمر اداره حمایت ملی از افراد دارای معلولیت در جوزجان اطمینان می دهد که برای این چالش پلان های روی دست گرفته شده است اما تاکنون عملی نشده است .لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL