03 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

کابل باختر3 اسد وضعیت هوای شماری از شهر های کشور به...

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

مزارشریف 3 اسد باختر از هفته شبکه های اجتماعی در شهر...

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

کندز 3 اسد باختر دوازده هراس افگن در ولسوالی های آقتاش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

شهرکندز21 سرطان باختر
داکتران شفاخانه بدون مرزفعالیت هایش را در ولایت کندز ازسرمی گیرد.
این شفاخانه دو سال پیش در بمباردمان مرگبار هوایی جنگنده های امریکایی ویران شد و فعالیتش را در کندز متوقف کرد.
دراین حمله  هوایی که هنگام تصرف شهرکندز به دست طالبان شکل گرفت ، چندین داکتر وکارمند این شفاخانه جان باختند.
مارکودونیدا هماهنگ کننده  پروژه  داکتران بدون مرز دردیدار با مقامات محلی گفته که شفاخانه بدون مرز درشهرکندز تا چند روز دیگرفعالیت اش را ازسرمی گیرد.
این شفاخانه اکنون بازسازی شده و آماده  بهره گیری است.ختم/ابوی

پلخمری 1 اسد باختر
درمرگ و میر مادران و کودکان در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان در مقایسه با شانزده سال قبل کاهش قابل ملاحظه یی رونما شده است.
مولاداد رییس شورای انکشافی قریه ستارگان ولسوالی تاله وبرفک ولایت بغلان به آژانس باختر گفت که با ایجاد برنامه های همبستگی ملی و تطبیق سایر پروژه ها از منابع دیگر افزون بر پیشرفت انکشاف بازسازی، سطح آگاهی و سواد مردم خاصتاً میان جوانان و نوجوانان در مقایسه با شانزده سال قبل افزایش یافته است واین تحولات باعث آن شده است تا مردم حفظ الصحه را رعایت کنند و خود و خانواده های شان را در برابر امراض وقایه نمایند.
وی افزود، قبل از دهه هشتاد درولسوالی تاله و برفک تنها یک باب کلینیک صحی بدون امکانات موجود بود، اما اکنون چهار کلینیک صحی مجهز با  بیست و یک پوسته صحی فعال میباشد که عرضه خدمات صحی با استفاده از این مراکز تاثیرات مهم در کاهش مرگ و میر مادران و کودکان  به جا گذاشته است.
رحم خدا رییس شورای قریه میرعزیزالدین، انکشاف سواد و از بین رفتن جهل و بی سوادی را یکی دیگر از دست آوردهای شانزده سال اخیر در آن ولسوالی دانست و علاوه کرد:" شانزده سال قبل درولسوالی تاله وبرفک درصورت نیاز به نوشتن وخواندن باید سرگردان میشدیم فرد با سوادی دریابیم تا مشکل ما را حل میکردیم، اما حالا دراین ولسوالی خانواده یی سراغ نداریم که در آن شخص با سواد نباشد و به سویه دوازده پاس، لیسانس و حتی ماستر میباشند."
عبدالعزیز رییس شورای قریه همت بلندی گفت که اعمار پل های پیاده روو موتررو، ایجاد برق های آبی کوچک، احداث سرک ها، اعمارمکاتب، کلینیک ها، سربند و غیره دراین ولسوالی تاثیرات مثبت درزندگی مردم بجا گذاشته است.
قابل ذکر است که تاله وبرفک تنها ولسوالی نیست که با ایجاد برنامه همبستگی ملی پله های انکشاف و بازسازی را پیموده است، بلکه در ولایت بغلان ولسوالی های زیاد وجود دارد که با تطبیق برنامه های همبستگی ملی و تطبیق سایر پروژه ها، مشکلات محیطی شان مرفوع شده است.
مسوولان صحی در بغلان میگویند که شانزده سال قبل از هر یکصد هزار زن، شانزده هزار آن هنگام ولادت جان می دادند، اما حالا این رقم درست به سه صد مادر کاهش یافته است .
احمد نعیم (دوستی)

کابل باختر 30سرطان
سازمان ملل‌متحد امروز با نشر یک گزارش گفت، مرض ایدز در سال ۲۰۱۶ میلادی جان یک میلیون نفر را در سرتاسر جهان گرفته‌است.
بر اساس این گزارش، با آن‌که این شمار کاهش حدود ۵۰ درصد را از سال ۲۰۰۵ میلادی نشان می‎دهد، اما موارد ایدز در شرق اروپا، آسیای مرکزی، آسیای میانه و شمال افریقا ازدیاد یافته‎است.
در ۲۰۰۵ میلادی حدود یک اعشاریه نُه میلیون نفر در اثر مرض ایدز جان‌های شان را در سرتاسر جهان از دست دادند.
همچنان در گزارش سازمان ملل آمده‎است که دسترسی افراد مبتلا به مرض "HIV+" به تداوی نیز برای اولین بار ۵۰ درصد افزایش یافته‎است.
گفته شده که پیشرفت زیاد برای تداوی مرض ایدز در شرق و جنوب افریقا صورت گرفته‎است جایی‎که بیشتر از همه نقاط جهان از این مرض متأثر می‎باشد.
خلیل

کابل باختر 28 سرطان
دوکتورفیروزالدین فیروز وزیرصحت عامه امروز تفاهمنامه مشترک را درحوزه صحت با وزیربهداشت ، درمان وآموزش و پزشکی جمهوری اسلامی ایران امضا نمود .
به گزارش آژانس باختر، این تفاهمنامه دربخش های خدمات توریزم صحی یا گردشگری سلامت ، همکاری مشترک درحوزه آموزش علوم طبی و دوره کار آموزی ، همکاری مشترک در حوزه خون و فرآورده های خونی ، همکاری مشترک درحوزه دوایی صورت گرفت.
همکاری درحوزه مراقبت های صحی ، درحوزه های آموزشی – پژوهشی مرتبط با سلامت ، درحوزه اموردرمان ، درحوزه ایمنی غذا ، دوا ، تجهیزات طبی و آزمایشگاهی ازجمله بند های مهم این تفاهمنامه ما میباشد که دو طرف اعلام همکاری دوجانبه درزمینه نموده اند.
دوکتورفیروزالدین فیروز وزیرصحت عامه تاکید نمودکه بلند بردن سطح دانشجویان افغان درعرصه طبابت یک نیاز جدی برای بخش صحت افغانستان که کشورایران هم از لحاظ اقتصادی و هم لحاظ کیفیت تدریس بهترین گزینه برای افغانستان میباشد که ما مصمم هستیم با فرستادن دانشجویان افغان دراین کشورسطح کیفیت طبابت را درافغانستان بلند ببریم.
به گفته وی درحال حاضرافغانستان سالانه حدود 600 میلیون دالر دوا وارد میکند که این خود یک چالش اقتصادی برای افغانستان میباشد.فرصت سازی برای سرمایه گذاری دراین مورد اولویت است.
همچنان دوکتورسید حسن هاشمی وزیربهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران از توافقات که درزمینه بهبود صحت ، آموزش ، گردشگری سلامت و صنایع دوایی میان این کشورصورت گرفته ابراز خرسندی نموده گفت : توافقات که امروز میان دوکشور صورت میگرد امیدوارهستم که سبب شود تا درحوزه آموزش نیروی انسانی ، گردشگری سلامت ، صنایع دوایی ، بیماری های واگیر، پژوهشگری و تحقیقات برای کشورهمسایه ما افغانستان ممد واقع گرددو نیز گام های ممدی را طرفین دراین راستا بردارد .
وی افزود: در حال حاضرآماده هستیم که سالانه حدود 50 دانشجو افغان را که از طرف وزارت صحت عامه افغانستان معرفی میشود بپذیریم و این روند را تداوم خواهیم بخشید تا دوره های آموزشی کوتاه مدت و دراز مدت را برای دانشجویان افغان فراهم نماییم .
ازسوی دیگر درتفاهمنامه مذکورهردو جانب تعهد نمودند تا در راستای مدیریت امراض سازی ، برگزاری کارگاه های آموزشی مشترک دررابطه به نظام مراقبت امراض درساحات مرزی ، ایجاد سیستم مراقبت صحی فعال در هردو سوی مرزهای مشترک ، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت مرتبط بانظام سلامت در هریک از دو کشور براساس شرایط مورد توافق طرف ها ،حمایت کشورایران ازبرنامه های تغذیه عمومی وزارت صحت عامه افغانستان ، اعلام آمادگی دوطرف جهت تقویت سیستم مراقبت سلامت مهاجرین ، اقدامات وقایوی و مراقبت امراض مورد هدف ، اعلام آمادگی دوطرف جهت تبادل مستمراطلاعات درمورد امراض ساری همدیگررا همکاری نمایند . فهیم 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL