27 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

سرپرست وزارت معارف به پرسش های سناتوران پاسخ داد

کابل باختر 26 جوزا سرپرست وزارت معارف درجلسه امروز مشرانوجرگه،...

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

141 کودک مصاب به سوراخ قلب به شفاخانه های دولتی معرفی شدند

کابل باختر 26 جوزا جمعیت هلال احمر افغانی با همکاری جمعیت...

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

نخستین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل برگزار شد

کابل باختر26 جوزا اولین جلسه کمیسیون ملی حمایت از حقوق طفل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 26 جوزا
جمعیت هلال احمر افغانی با همکاری جمعیت هلال احمر قطر به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان حدود ۱۴۱ کودک مصاب به سوراخ قلب را جهت تداوی رایگان به شفاخانه های داخلی کشور معرفی کرد.
به گزارش آژانس باختر، در محفلی که به این خاطر برگزار شد،  میرویس اکرم معاون جمعیت صدمین سالگرد استقلال  افغانستان را به همه مردم کشور مبارک باد گفت و از همکاری هلال احمر قطر در سالیان متمادی  در سایر بخش ها بخصوص در تداوی کودکان مصاب به بیماری سوراخ قلب سپاس گزاری کرد.
در عین حال داکتر نیلاب مبارز سکرترجنرال آن جمعیت پیرامون اهمیت و همه شمول بودن برنامه تداوی کودکان مصاب به بیماری سوراخ قلب گفت:در مرحله کنونی کودکان بیشتر از ۲۵ ولایت کشور شامل برنامه می باشند که به شکل رایگان در چهار شفاخانه داخلی کشور تداوی خواهند شد و مجموعا در این برنامه کودکان ۳۴ ولایت کشور تداوی شدند.
ما از همکاری جمعیت هلال احمر قطر در قسمت تداوی اطفال مصاب به بیماری سوراخ قلب و از احساس همدلی شان از صمیم قلب سپاس گزاری می کنم و تلاش می کنیم تا همکاری های سایر جمعیت های ملی را به منظور تقویت این برنامه نیز جلب کنیم .
در همین حال احمد العثمانی مدیر برنامه های جمعیت هلال احمر قطر در مورد ادامه تمویل این روند و همچنان سایر برنامه های بشردوستانه جمعیت ملی قطر مثل تمویل کلینیک های صحی در ولایت های غزنی و زابل، پاسخ دهی به هزاران خانواده در ماه مبارک رمضان و تجهیز مرستون کابل صحبت کرد.
از آغاز برنامه تداوی کودکان مصاب به بیماری سوراخ قلب در سال ۲۰۰۸ تا اکنون بیشتر از ۱۶۰۰۰ کودک شده اند، بیش از ۹۰۰۰ آنان تداوی شده اند و  حدود ۶۷۰۰ کودک منتظر تداوی هستند.
از این جمله به تعداد ۱۰۰ کودک در سال ۲۰۱۸ در کشور چین، و باقیمانده در شفاخانه های داخل کشور، پاکستان و هند تداوی شدند.#/نالان

پل علم 26 جوزا باختر
ریاست صحت عامه لوگردو تُن داروی تاریخ گذشته و بی‌کیفیت را امروز در آن ولایت هدر کرد.
داکتر رسول گل ثمر رییس صحت عامه لوگر به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که ریاست صحت عامه لوگر با همکاری هیئت موظف دو تُن داروی تاریخ گذشته و بی‌کیفیت را که از یک سال به این‌سو از دواخانه‌های مرکز و ولسوالی های آن ولایت جمع‌آوری کرده بود، حریق کرد.
وی افزود که سال قبل نیز ریاست صحت عامه لوگر پنج‌تُن داروی تاریخ گذشته و بی‌کیفیت را در آن ولایت به آتش کشید. احمد نعیم دوستی

کابل باختر 26 جوزا
وزارت صحت‌عامۀ امروز نخستین سمپوزیم ملی سرطان سینه را، در تالار این وزارت راه اندازی کرد.
در این سمپوزیم متخصصان بخش‌های مربوطه داشته‌های شان را در پیوند به تداوی و چگونگی مبارزه با این بیماری در کشور ارائه می کنند.
به گزارش خبر نگار آژآنس باختر داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضۀخدمات صحی وزارت صحت‌عامه ،راه اندازی این سمپوزیم را برای بلند بردن سطح آگاهی مردم و کاهش مرگ و میر ناشی از امراض سرطان سینه در کشور مهم عنوان کرد و گفت:« عدم آگاهی مردم از علایم سرطان‌ها  به ویژه سرطان سینه و اشتباه در تشخیص این امراض از جمله عوامل عمدۀ پیشرفت امراض سرطان می‌باشند.»
معین عرضۀ خدمات وزارت صحت عامه، سرطان را دومین علت مرگ و میر در جهان عنوان کرد و می‌گوید: سرطان  بعد از امراض قلبی، دومین علت مرگ و میر در جهان است. در  سال 2018 میلادی، بیش از 18 ملیون انسان به سرطان‌های گوناگون مبتلا شده اند، که در این میان 10 ملیون آن جان‌های خود را از دست داده اند.»
وی گفت: در افغانستان  30 الی 40 هزار افغان، به امراض سرطان  مبتلا استند، که تنها در سال 2018 میلادی، ما شاهد 20 هزار واقعات جدید سرطان در کشور بودیم، که 15 هزار آن،  جان های شان را از دست داده اند.
شایع ترین نوع سرطان در افغانستان،  سرطان معده، روده، جوف دهن و پروستات در مردان بوده و در زنان سرطان سینه می باشند. در سال 2018  میلادی بیش از 3000  زن به سرطان سینه مصاب شده اند و بیش از 1700 آنان، جان‌شان را از دست داده اند.
شینکی کروخیل نمایندۀ مردم در پارلمان، که خود او در گذشته مبتلا به سرطان سینه بود، تشخیص زود هنگام سرطان سینه را مبنی بر تداوی این بیمار بسیار مهم دانست و گفت که راه اندازی این چنین برنامه ها در جهت بلند بردن آگاهی مردم در پیوند به علایم و کاهش این بیماری مؤثر است.
قابل یاد آوری است که وزارت صحت عامه برای تشخیص و تداوی امراض سرطان در کشور، بخش های تشخیص و تداوی امراض سرطانی را در شفاخانه های جمهوریت، استقلال، صحت طفل اندارگاندی و نیز مرکزهستوپتالوژی (تشخیص امراض سرطانی) را در لابراتوارهای مرکزی کابل ایجاد کرده است. هم‌چنان این وزارت در نظردارد تا دو باب مرکز صحی تشخیص و تداوی امراض سرطانی را با ظرفیت  10 بستر در ولایت‌های هرات و بلخ در سال جاری ایجاد کند.
این سمپوزیم به هدف معیاری کردن خدمات تشخیص و تداوی سرطان سینه، با اشتراک متخصصان (داخلی و خارجی) و شماری داکتران از تمام ولایات کشور راه اندازی شده است. مومنه احمدیار

شبرغان  باختر  25 جوزا
بیماری روانی در میان زنان ولایت جوزجان افزایش یافته است.
محمد اسماعیل شیوا،مسوول بخش درمان روانی شفاخانه شهر شبرغان به آژانس باختر گفت که در یک ماه گذشته یکهزارودوصد زن به این بخش مراجعه کرده اند که بیشتر شان را جوانان تشکیل میدهند .
وی در حالیکه از نبود ادویه مورد ضرورت به این مریضان در بخش یاد شده سخن گفت، خواهان توجه جدی مسوولان مربوط مریضان روانی شد.
مسوولان بخش درمان بیماری روانی شفاخانه شهر شبرغان، فقر، بیکاری، مشکلات سیاسی، امنیتی، بی عدالتی ها ومسایل اجتماعی خانوادگی را از عوامل اساسی افزایش این بیماری عنوان کرد .
گفته می شود افزایش اختلالات روانی میان جوانان نگران کننده می باشد . لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL