02 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

شهرلشکرگاه 1 سرطان باختر دریک حمله انتحاری درشهرلشکرگاه مرکز ولایت هلمند...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل،31 جوزا باختر
وزارت های صحت عامه، امور داخله و اطلاعات و فرهنگ امروز نشست خبری مشترکی را در پیوند به خطرات و منع استفاده مواد انفلاقی، سلاح های پلاستیکی بازیچه اطفال و فیر های شادیانه در شب و روز های عید که از سوی اطفال و نوجوانان صورت میگیرد و سبب برهم زدن آرامش روحی مردم و زخمی شدن اطفال میگردد، برگزار نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژآنس باختر،  دکتور فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، استفاده مواد انفلاقی و فیر های شادیانه را در روز های عید که سبب زخمی شدن و رنجش مردم میگردد یک عمل خطرآمیز خوانده و تاکید نمود که خانواده ها به اطفال شان اجازه استفاده پتاقی و سلاح های پلاستیکی را ندهند، تا باشد مردم روز های عید را در آرامش سپری نمایند.
معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، اظهار نمود که استفاده از مواد انفلاقی نه تنها زیان اقتصادی دارد بلکه به صحت اطفال نیز آسیب میرساند، چنانچه سال گذشته حدود 300 طفل از اثر استفاده مواد انفلاقی متضرر شده بودند که بیشتر آنان از ناحیه چشم و صورت آسیب دیده بودند.
همچنان  نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله، استفاده از مواد انفلاقی و فیرهای هوایی را منع اعلام نمود و تاکید نمود، که وزارت امور داخله تدابیر لازم  بخاطر جلوگیری از خرید و فروش پتاقی، تفنگچه های پلاستیکی وفیر های هوایی در شب و روز های عید گرفته است.
در این نشست دکتور کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت، که مردم نیاز بیشتر به آرامش دارد و استفاده مواد انفلاقی و فیر های هوایی تاثیر منفی بالای روحیه مردم می‌گذارد، خانواده ها به اطفال شان توصیه نمایند تا به جای خرید مواد انفلاقی و تفنگچه های پلاستیکی پول شانرا در خریداری اشیای مفید مانند وسایل ورزشی، قلم و کتابچه به مصرف برسانند.
وزارت صحت عامه، به تمام مراکز صحی در مرکز و ولایات هدایت داده است تا در روز های عید تدابیر لازم  در جهت هرچه بیشتر دسترسی مردم به خدمات صحی اتخاذ نمایند. حبیب

کابل باختر31جوزا
پژوهشگران آزمایش ماده جدیدی را به روی انسان آغاز کرده‌اند که می تواند کلسترول (چربی خون) را به صورت طولانی مدت کاهش دهد و از بروز عوارض قلبی ناشی از آن جلوگیری کند.
به گزارش آژانس باختر، به نقل از منابع خارجی در مقاله‌ای که پژوهشگران سازمان تحقیقات علمی عملکرد هالند را منتشر کرده‌اند گفته شده که ممکن است بتوان با واکسین کردن، به انسان در برابر افزایش کلسترول  و عارضه تصلب شرائین مصونیت داد.
نقش ماده جدید فعال کردن سیستم مصونیت انسان برای خارج کردن "کلسترول‌های بد"  از خون است.
به اعتقاد پژوهشگران، می‌توان این ماده را به عنوان جانشین یا مکمل داروی استاتینس به کار برد که در حال حاضر میلیون‌ها نفر در جهان برای جلوگیری از افزایش خطرناک کلسترول به طور روزانه آن را مصرف می‌کنند.
در حال حاضر، برخی از داروهایی که برای مقابله با افزایش کلسترول تجویز می‌شود خطر ابتلای به دیابت را افزایش می‌دهد. در مورد داروی جدید هم باید عوارض جانبی احتمالی آن به دقت بررسی شود.
ممکن است تکمیل آزمایش این دارو روی انسان تا شش سال به طول انجامد.ختم/فرزانه

پل علم 30 جوزا باختر
دو امبولانس به  ریاست صحت عامه ولایت لوگر امروز کمک شد.
به گزارش آژانس باختر، وزارت صحت عامه افغانستان دو عراده امبولانس را که با ستندرد های بین المللی میباشد، به ریاست صحت عامه لوگر تسلیم نمود.
محمد حلیم فدایی والی لوگر در مراسم تسلیمی این دو عراده امبولانس به خبرنگاران گفت که برای موثریت خدمات صحی به وسایل مدرن ضرورت است که با در اختیار قراردادن این دو امبولانس در انتقال مریضان به مراکزصحی تا حدی سهولت ایجاد خواهد شد.
معاون سفیر عربستان سعودی چندی قبل سی و دو عراده امبولانس را که از جمله کمک های بلاعوض آن کشور میباشد و ارزش مجموعی آن یک میلیون دالر میشود، به وزارت صحت عامه کمک نموده است . ختم/دوستی

پل علم 30 جوزا باختر
کار ساخت تعمیر ریاست صحت عامه لوگر توسط والی آن ولایت آغاز گردید.
محمد حلیم فدایی والی لوگر به آژانس باختر گفت که این تعمیر به مصرف بیش از بیست میلیون افغانی به شکل پخته و اساسی در چهارمنزل در یک سال ساخته میشود و در آن سی و سه دفتر و سایر ملحقات ضروری در نظر گرفته شده است.
والی لوگر علاوه کرد که با ساخت این تعمیر مشکل نبود مکان مناسب کاری کارکنان ریاست صحت عامه مرفوع خواهد شد. ختم/دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL