03 حمل 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

اسلام اباد/ دی دان / باختر/ 2/ حمل پنج شبه نظامی...

شکایت بازماندگان قربانیان یازده سپتامبر از عرستان سعودی

کابل باختر/ 2/ حمل خانواده های 800 قربانی حملات یازده سپتامبر...

امریکا چهارفروند هواپیمای جنگی نوع ای -29 را به نیروی هوایی افغانستان سپرد

کابل باختر/ 2/ حمل ایالات متحده امریکا چهار فروند دیگر از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر30 حوت
میتسوجی سوزوکا سفیر کشور جاچان، دکتور پیپرکورن نماینده سازمان صحی جهان و  تاکی شی وتنابی رئیس دفتر جایکا در افغانستان تفاهمنامه مساعدت هشت اعشاریه شش میلیون دالر را به منظور خریداری ادویه ضد توبرکلوز در افغانستان با حضور داشت دکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور امروز به امضاء رسانید.
به گزارش آژانس باختر: دکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در مراسم امضا تفاهمنامه به نمایندهگی از حکومت و مردم افغانستان از کمک های مالی بلاعوض کشور دوست جاپان، ابراز قدردانی نموده و اظهار نمود که دولت جاپان بعد از ایالات متحده امریکا دومین کشور کمک کننده در افغانستان میباشد، که از چهار دهه بدینسو افغانستان را در تمام بخش های حیاتی به خصوص سکتور صحت همکاری نموده است.
وزیر صحت عامه افزود که بیماری توبرکلوز یکی از امراض ساری خطرناک در افغانستان بوده، که حدود شصت هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری میباشد و سالانه دوازده الی هفده هزار نفر از اثر آن جان هایشان را را از دست میدهند.
در همین حال میتسوجی سوزوکا سفیر کشور جاچان در کابل گفت که دولت جاپان یکی از همکاران اساسی در راستای توسعه دولت افغانستان بوده، که از سال 2004 بدینسو مبلغ 58 میلیون دالر را به منظور مبارزه علیه بیماری توبرکلوز کمک نموده است.
سفیر کشور جاپان علاوه نمود که، کشور های آسیایی حدود شصت درصد بیماران توبرکلوز را دارا میباشند که در گذشته جاپان نیز این را بیماری در خود داشت، اما امروز ازین بیماری رهایی یافته و مبارزه با این بیماری را در آسیا رهبری میکند.
از سوی دیگر پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان، از تطبیق این تفاهمنامه در رابطه به خریداری ادویه ضد توبرکلوز اطمینان داده ابراز نمود که دولت جاپان، نه تنها در افغانستان یک کمک کننده خوب است بلکه برای سازمان صحی جهان نیز یک همکار خوب میباشد.
ایجاد انستیتوت ملی توبرکلوز با تمام تجهیزات، تهیه ادویه ضد توبرکلوز، مساعدت ده اعشاریه سی و شش میلیون دالر غرض تهیه ادویه ضد توبرکلوز و مواد لابراتواری، اعمار شفاخانه کنترول امراض ساری "افغان جاپان" با ظرفیت پنجاه وهشت بستر، ایجاد لابراتوار مرکزی کلچر و انتی بیوگرام توبرکلوز، خریداری تجهزات طبی برای مبارزه با بیماری توبرکلوز، ارتقای ظرفیت و خریداری دوز های واکسیناسیون از جمله موارد عمده ای است که طی یک دهه اخیر کشور جاپان وزارت صحت عامه را همکاری نموده است.

کابل باختر 28 حوت
وزیر صحت عامه در محفل فراغت هفتاد و نه تن از مشاوران روانی گفت: عواقب مخرب اختلالات روانی نه تنها شیوع زیاد داشته، بلکه معیوب کننده نیز بوده است.
به گزارش آژانس باختر، هفتادونه تن از مشاوران روانی و اجتماعی از بخش های مربوط فارغ گردیده و وزارت صحت عامه با برگزاری محفلی از این فراغت تجلیل نمود.
در مراسم فراغت سخنرانان پیامد های جنگ های طولانی و چندین ساله در کشور را سبب ازدیاد عوامل اختلالات روانی و مشکلات روانی اجتماعی  عنوان کردند.
دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور، موجودیت این مشاورین صحت روانی را در راستای بهبود عرضه خدمات صحی به خصوص برای درمان اختلالات روانی مهم عنوان نموده گفت:" وزارت صحت عامه تا کنون توانسته است که بیشتر از 590 مشاور روانی-اجتماعی را تربیه نماید، که ازین میان 180 تن آنان در 413 مرکز صحی کشور، عملا فعالیت دارند و متباقی در موسسات غیر دولتی صحی مصروف عرضه خدمات مشاوره روانی-اجتماعی میباشند.
همچنان این وزارت مصمم است، تا یک پروژه ظرفیت سازی صحت روانی و مشاوره روانی-اجتماعی را به همکاری مالی اتحادیه اروپا و موسسه شبکه صحی راه اندازی نماید، که قرار است از طریق این پروژه 257 مشاور روانی-اجتماعی دیگر را نیز تربیه نماید.
وزارت صحت عامه در نظر دارد، الی ختم 2018 تمام مراکز صحی جامع خویشرا با حد اقل یک مشاور روانی-اجتماعی تجهیز نماید.

کابل باختر 25 حوت
معرفی و نقش سکتور های صحی عامه و خصوصی در راستای کنترول مرض توبرکلوز عنوان کارگاه آموزشی یک روزۀ بود که از سوی ریاست صحت عامه بغلان به همکاری بخش انکشافی ایالات متحده امریکا(یو اس  آی دی)تدویر یافت.
الحاج شاه محمد هوفیانی مسول بخش امراض ساری و مسول بخش خبری ریاست صحت عامه بغلان با بیان این خبر به آژانس باختر گفت:
هدف از ایجاد این کارگاه آموزشی که در آن بتعداد سی تن از مسولین شفاخانه های خصوصی و سکتور صحت اشتراک ورزیده بوند به توضیح گرفتن نقش بخش صحی خصوصی در راستای جلو گیری از شیوع مرض توبرکلوز و رجعت دهی مریضان توبرکلوز از معاینه خانه ها به مراکز تداوی مرض توبرکلوز وانمود ساخت.
وی افزود:
در این ورکشاب یک روزه ضمن شریک ساختن تجارب کاری سایر ولایات که توسط سه تن از استادان ارایه شد رهنمود های مشخص غرض ریشه کن ساختن مرض توبر کلوز از جامعه  نیزارایه گردید.

پلخمري باختر ۲۵حوت
با ایجاد هشت مرکز جدید تشخیص و تداوی مرض توبرکلوز در ولایت بغلان تسهیلات لازم غرض معالجه و تداوی افراد مصاب به مرض توبرکلوز فراهم گردید.
داکتر عبدالعلیم غفاری معاون صحت عامه بغلان ضمن بیان این مطلب به آژانس باختر گفت: این مراکز جدید تشخیص و تداوی مرض توبرکلوز که از طرف ریاست صحت عامه در چوکات شفاخانه های خصوصی,مریم,حیدری,سمنت غوری,صحت افغان,ابن سینا,حکیم سنایی,کلینیک های  معدن زغال سنگ شمال همراه با کلینیک صحی تسکین ایجاد شده است مجهز با لابراتوار و ادویه معیاری مورد ضرورت مریضان توبرکلوز بوده که در واقعه یابی و تداوی مریضان توبرکلوز از اهمیت خاص برخودار می باشد.
غفاری ضمن آنکه نقش این مراکز را در انکشاف عرضه خدمات صحی به شهر وندان مهم و اساسی خواند علاوه کرد که با موجودیت چهل و دو مرکز تشخیص و تداوی قبلی مرض توبرکلوز در ولایت بغلان شمار این مراکزاکنون به پنجاه مرکز افزایش داده شد.
داکتر غلام محی الدین همایونی آمر یونت ملی مرض توبرکلوز ریاست صحت عامه ولایت بغلان ضمن انکه از ایجاد مراکز بحیث یک ضرورت یاد کرد نقش این مراکز را در قسمت واقعه یابی به موقع مرض توبرکلوز مهم و اساسی خوانده گفت: یک ونیم دهه قبل که بغلان فاقد مراکز تشخیص و تداوی مرض توبرکلوز بود سالانه از اثر مصاب شدن افراد به مرض توبرکلوز در هر ده هزار نفر حد اوسط به تعداد يکصد وهشتاد ونو نفر تلف و از بین می رفت که خوشبخانه این رقم پس از ایجاد مراکز تداوی در هر ده هزار نفر به سی وهفت نفر کاهش یافته است.
آمر ملی یونت توبرکلوز ضمن آنکه از فقر، نا امنی، مهاجرت و سوتغذی بحیث عوامل عمده و اساسی شیوع مرض توبرکلوز نزد افراد یاد کرد خاطر نشان ساخت که از جمله پنجاه درصد قربانیان این مرض خانمان سوز شامل اطفال می باشد.
وی افزود: یک فرد مصاب به مرض توبرکلوز می تواند از پانزده الی بیست تن افراد صحتمند را مصاب به مرض توبرکلوز نماید

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL