26 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سی و چهار هراس افگن در کندز کشته شدند

سی و چهار هراس افگن در کندز کشته شدند

کندز 25 سرطان باختر سی و چهار هراس افگن دیشب در...

مسدود، بودن راه مواصلاتی دو ولسوالی در پنجشیر

مسدود، بودن راه مواصلاتی دو ولسوالی در پنجشیر

بازارک 25 سرطان باختر راه مواصلاتی ولسوالی های خنچ و پریان...

هژده طالب مسلح در فاریاب کشته شدند

هژده طالب مسلح در فاریاب کشته شدند

میمنه 25 سرطان باختر هژده طالب مسلح دیشب در ولایت فاریاب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل/باختر/24 سرطان
محمد حنیف دانش ، سخنگوی مبارزه با مواد مخدر میگوید به طور تخمینی حدود 750 تا 850 هزار زن در افغانستان به گونۀ معتاد به مواد مخدر اند که وزارت مبارزه با مواد مخدر 30 درصد ظرفیت تداوی را برای زنان و کودکان معتاد مهیا ساخته است .
دانش که در این مورد با خبرنگار آژانس باختر صحبت میکرد گفت که عوامل معتاد شدن زنان به مواد مخدر خشونت های خانوادگی ، مهاجرت های اجباری ، فقر و بیکاری و محیط نا آرام و بدون تفریح می باشد .
وی افزود باجودی که وزارت امور داخله قاچاقبران مواد مخدر را دستگیر کرده است اما بازهم دسترسی به مواد مخدر به نوعی در افغانستان وجود دارد، چون خشخاش به گونه فراوان درگوشه های کشور کشت میشود در شهر ها وهر جا که تقاضا است معتادین به آسانی به آن دسترسی دارند ما در شهر کابل شفاخانه های مشخص برای تداوی معتادان داریم که از جمله شفاخانه صد بستری برای معتادان زن است و در ساحه خوشحال خان .
وی افزود که حدود سه یا چهار مرکز دیگر هم در شهر کابل موجود است که این شفاخانه ها از لحاظ اجتماعی و روانی مشاورین دارند که به معتادان  به خاطر ترک عتیاد مشوره میدهند.
رشید از جمله معتادانی است که هم اکنون شب و روز در شهر کابل با مشکلات زیاد زندگی می کند و می گوید در وقت جنگ های داخلی به خاطر تسکین اعصاب معتاد به مواد مخدر شده است.
رجب جوان دیگر زمانیکه به ایران رفت معتاد به مواد مخدر شد که فعلاً 25 سال دارد و با بسیار مشکلات زندگی مواجه است.
لیلما اوریاخیل عبادی ، رئیس شفاخانه صد بستر زنان و کودکان معتاد در کابل میگوید روزانه ما 8 الی 15 زن مریض معتاد به مواد مخدر داریم و گاهی هم اصلاً مریض نداریم. وی افزود، عواملی که زنان معتاد به مواد مخدر میشوند مشکلات اقتصادی یا اینکه اعضای خانواده شان معتاد اند .
به گفته موصوف  بیشترین زنان معتاد به مواد مخدر در ولایت بدخشان بود وباش دارند.
کودکان وزنان که معتاد اند تا سن نه الی ده سالگی در شفاخانه تداوی و نگهداری میشوند از سن ده سالگی به بعد به شفاخانه مشخص که برای جوانان اختصاص داده شده باید مراجعه کنند .
وی اضافه می کند یک معتاد در مدت 45 روزتا یک سال تداوی میشود که ما در شفاخانه برای زنان معتاد زمینه آموزش مانند خیاطی و آرایشگری را نیزفراهم کرده ایم و در بخش روانی مشاورین هم داریم  که یک معتاد اگر درست تداوی شود ممکن نیست دوباره به اعتیاد رو آورد . نازیلا عزیزی

واشنگتن – بی بی سی – ۲۵ سرطان - باختر
کودکان و نوجوانانی که پنج نوع معمول انتی‌بیوتیک‌ها را از طریق دهن اخذ می‌کنند، در مقایسه با کسانیکه از این دواها استفاده نمی‌کنند، بیشتر معروض به ابتلا به سنگ‌های گرده استند.
نتایج پژوهش جدید که بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۵ بالای حدود ۵۲ هزار نفر صورت گرفته است، از ارتباط مصرف انتی بیوتیک و تشکیل سنگ گرده خبر داده است. حدود ۲۶ هزار نفر شامل در این پژوهش مبتلا به سنگ گرده بودند و ۲۶ هزار نفر دیگر آنان مبتلا به این مشکل صحی نبودند.
دانشمندان پی بردند که مصرف سه ماه تا یکسال از پنج انتی بیوتیک – سلفامیدها، سفالوسپورین‌ها، فلوروکوینولون‌ها، نایتروفورانتوین و پنسلین‌ها – به درجات مختلف با افزایش خطر ابتلا به سنگ‌های گرده توأم بوده است.
داکتر گریگوری تاسیان، سرمحقق این پژوهش گفته است مزایای مصرف انتی بیوتیک چون جلوگیری از مرگ انسان‌ها در اثر بیماری های مکروبی، بیشتر از زیان‌های احتمالی آن چون تشکل سنگ گرده است.
تاسیان به خبرگزاری رویترز گفته است که یافته های پژوهش آنان به این مفهوم نیست که از این پس نباید انتی بیوتیک ها مصرف شود، بلکه به گفتۀ وی استفادۀ "مناسب" از این دوا صورت گرفته و از "تجویز یا مصرف غیرضروری" آن پرهیز شود.
خطر زیاد شکل گیری سنگ گرده ناشی از مصرف انتی بیوتیک ها، بر بنیاد یافته های این پژوهش، در سن و سال کودکی و نوجوانی بیشتر بوده و با پیشرفت سن از این خطر کاسته می شود.
در این پژوهش ۱۲ انتی بیوتیک مورد مطالعه قرار گرفته بود اما هیچ نشانۀ مبنی بر ارتباط هفت انتی بیوتیک دیگر با سنگ گرده پیدا نشد.
با اینحال یکی از محدودیت‌های این پژوهش، به گفتۀ دانشمندان این است که در مورد چگونگی شکل گیری سنگ گرده در اثر مصرف انتی بیوتیک، هیچ جزئیاتی ارایه نشده است.ختم / فریده

کابل باختر /24سرطان
استفاده تنباکو در سالهای اخیر بین جوانان بیشتر رواج پیدا کرده است.
به گزارش آژانس باختر ،سلیمه خانم میانه سال که در یکی از لیسه های ذکور شهر کابل آموز گار است می گوید با آنکه مصرف تنباکو از گذشته ها استفاده آن در بین مردم رواج داشته اما کهن سالان بیشترین مصرف کننده گان تنباکو  در آنزمان بودند متاسفانه در سالهای اخیر جوانان به مصرف مشتقات گوناگون آن رو آورده اند .
سلیمه که معاون تربیوی در یکی از لیسه های ذکور در شهر کابل است می گوید که روزانه هنگام تلاشی دم دروازه انواع سگرت ونصوار را بدست میاورد.
وی ادامه میدهد که شاگردان مکتب در سن وسال قرار ندارند که به اضرار تنباکو پی ببرند اما بر خانواده هاست که در باره اضرار تنباکوبا فرزندان شان صحبت کنند وهمچنان متوجه رفتار فرزندان شان بوده با اداره مکتب در تماس باشند .
وی می گوید که در گذشته ها نصوار بشکل پودر بفروش میرسیدوبیشتر کهن سالان مصرف میکردند اما حالا از کشورهای همسایه بشکل خریطه گک های رنگه رنگه با طعم های گوناگون وارد شده وبه دسترس شهروندان قرار میگیرد که متاسفانه بیشترین مصرف کننده گان آن را شاگردان مکاتب تشکیل میدهد .
انار گل صمیمی مدیر لیسه ذکور بی بی مهرو گفت، مکتب یک اجتماع بزرگ از جوانان است که هرگاه یک شاگرد ملوث به یک عمل باشد به آسانی میتواند سایر شاگردان را نیز به طرف خود بکشاند بنابراین بر خانواده است تا در مورد اضرار تنباکو با فرزندان شان صحبت کنند .
مدیر مکتب یکی از دلایل روز افزون جوانا ن به تنباکو را دسترسی آسان به آن میداند ،وی می افزاید با وجود آنکه قانون کنترول تنباکوودخانیات توسط رییس جمهور توشیح گردیده اما آزادانه در بازار ها خرید وفروش میشود.
اینکه تنباکو چه اضرار به صحت وسلامت انسان ها دارد داکتر بصیر احمد سروری گفت که تنباکو حاوی  4000ماده است که 250 نوع آن به صحت مضر شناخته شده و50 نوع آن سرطان زا میباشد که دهن ،مری ،معده وروده ها را متاثر میسازد.
سروری افزود که تنباکو عامل امراض مختلف غیر ساری مانند فشار خون ،شکر وامراض مختلف طرق تنفسی را سبب میشود .
داکتر سروری افزود که در جامعه دونوع مصرف کننده تنباکو وجود دارد یکی کسانی که خود مستقیما تنباکو دود میکنند که  فیصدی اضرارآن 36درصداست  ودوم کسانی اند که دود کشیدگی را تنفس میکنند و کسانی که دود کشیدگی را تنفس میکنند اضار آن  56در صد میرسد .
وی ادامه داد که وزارت صحت به منظور جلوگیری ازاستشمام دود تنباکو دود کردن تنباکو در اماکن تجمع وایجاد فضای عاری از تنباکو را درمحلات تفریحی ،بس ها ،رستورانت ها ،وشفاخانه ها منع اعلام کرده است وهمچنان به منظورعدم  دسترسی آسان به این ماده خطرناک محصول گمرکی آنرا بلند برده است تا به این شکل دسترسی به آنرا  دشوار سازد .
وی همچنان از یک برنامه دیگر وزارت صحت که در هماهنگی با وزارت های تجارت ،داخله وشاروالی کابل خبر داد که بر اساس آن تمامی مراکز فروش تنباکو وسگرت  راجستر میشود تا تعداد مصرف کننده ها ونوعیت تنباکو مصرفی را مشخص شده ومطابق آن پرنسیب های لازم  اتخاذ گردد.
داکتر سروری مبارزه علیه تنباکو را مسوولیت تمامی نهادها وافراد جامعه دانسته می گوید برای ساختن افغانستان آباد به نسل سالم وبه دور از تنباکو نیاز داریم که رسانه ها با تبلیغات شان میتوانند بیشتراز دیگر نهادها در این زمینه میتواند نقش داشته باشند.فرزانه

فیض اباد 24 سرطان :
مسوولان ریاست صحت عا مه بدخشان  می گویند  که رقم کودکان مبتلا  به سو تغذی در ولایت بدخشان  افزایش یافته است .
داکتر نور خاوری  رییس صحت عا مه بدخشان  به خبر نگار آژانس با ختر گفت که  بر اساس بررسی های آنان  چهل در صد کودکان در ولایت بدخشان  به سو تغذی مصاب  هستند .
وی گفت ، ریاست  صحت عا مه بدخشان  به خا طر  تداوی این افراد  برنا مه های مشخص  روی دست دارد  و برای کودکان ومادرانی که  سو تغذی هستند  مواد مغذی توزیع می شود .
وی گفت  که تلاش جریان دارد  تا تمام منا طق اسیب پذیر  تحت پوشش برنامه های  صحی قرار بگیرد .
خاوری گفت که فقر و مشکلات اقتصادی  در بدخشان  سبب شده است تا  شمار زیادی  از کودکان   در این ولایت   به سو تغذی مبتلا شوند خنم/خالقیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL