04 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پوهاند محمد رسول باوری ، ازسرمحقق "عبدالله بختانی خدمتگار" درشفاخانه امنیت ملی عیادت کرد

کابل باختر3 قوس پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ...

15کشته و زخمی بر اثر خروج قطار از ریل در هند

منابع خبری – باختر3قوس سازمان ریل آهن هند روز جمعه در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

شهرهرات 2 قوس باختر
درسال روان بیش ازبیست وپنج هزار تحت پوشش خدمات عملیات های مختلف جراحی در  شفاخانه حوزوی هرات قرار گرفتند.
محمد عارف شهرام مسول شفاخانه حوزوی هرات دریک نشست خبری گفت: " درسال جاری بیست وپنج هزارویک صد در بخش های عملیات جراحی ،واقعات سزارین ،عملیات های نسایی ولادی وولادتهای نورمال تحت پوشش خدمات صحی این بخش ها قرار گرفته اند.
رئیس شفاخانه هرات میگوید : "شفاخانه حوزوی هرات دربخش های عاجل ، مریضان داخل بستر جدید وواقعات سراپائی درطول 24ساعت یک هزارو دوصدو نود وسه رویداد را تحت پوشش خدمات صحی خویش قرار میدهد.
شهرام اعمار بخش آی سی یو ،توسعه فضای سبز،انکشاف خدمات همودیالیز ،نصب سیستم لفت برای انتقال مریضان عاجل به عملیات خانه وطرح احداث ساختمان انتظارخانه برای پایوازان را ازپروژه های ساختمانی درسال جاری عنوان نموده و تجهیز بخش عاجل شفاخانه به کمک سازمان صحی جهان به ارزش یک صد هزاردالر ،اعماروتجهیز بخش آی سی یو ، انتظارخانه به کمک کشورترکیه به ارزش پنجاه هزاردالر،تریاژ سنتربه کمک سازمان صحی جهان به ارزش سی و پنج هزاردالر  وفعال ساختن کلینیک اهدای پروفیسورسکینه یعقوبی منحیث بخش از نسائی ولادی را از ابتکارات وفعالیتهای خارج از پلان خویش خواند.
کمبود تعدادبستر وساختارفزیکی نامناسب ومحدود،کمبود تجهیزات طبی ونبود پول کافی درکود تجهیزات ،نبود سیستم حفظ تجهیزات ،مشکلات امینی ،نبود خدمات وتجهیزات پیشرفته تخصصی طبی "ام آر آی ،هستوپتالوژی "را ازجمله چالش های سد راه این اداره عنوان کرد.ختم/ابوی

بی بی سی – باختر2 قوس
دانشمندان آمریکایی و فرانسوی می‌گویند میکروب‌هایی که در دستگاه گوارش ما زندگی می‌کنند بر نتیجه ایمنی‌درمانی سرطان تاثیر می‌گذارند.
این نتیجه دو تحقیق جداگانه است که هر دو در نشریه ساینس منتشر شده‌اند و در آن محققان بررسی کرده‌اند که آیا سیستم میکروبی مبتلایان به سرطان بر نتیجه ایمنی‌درمانی تاثیر می‌گذارد یا نه.
در بدن ما تریلیونها میکروب زندگی می کنند که رابطه آنها با سلامت ما بسیار فراتر از بحث بیماری‌های عفونی است،این میکروبها به جز محافظت در مقابل برخی بیماری‌های عفونی، در هضم غذا و تنظیم سیستم ایمنی هم نقش دارند.
هر دو تحقیق روی بیمارانی انجام شد که به دلیل سرطان تحت ایمنی‌درمانی بودند، درمانی که برای تقویت و تنظیم سیستم ایمنی انجام می شود تا توان بدن برای مقابله با بیماری افزایش یابد. با اینکه همه بیماران به ایمنی‌درمانی پاسخ نمی دهند اما مواردی هم بود که این روش موجب درمان سرطان بسیار پیشرفته شده است
خلیل

بی بی سی- باختر2 قوس
نتیجه یک پژوهش در دانشکده فنی جورجیای آمریکا نشان داده که سرگردانی ذهنی در حین انجام کار لزوما بد نیست و حتی ممکن است نشانه‌ای از هوش بالا و خلاق بودن باشد.
اگر چه ممکن است پرش ذهن بطور مستقیم بر انجام کارهای دستی تاثیر منفی بگذارد، اما فواید دراز مدتی دارد، از جمله تقویت مهارت برنامه‌ریزی برای آینده و توانایی حل مسئله.
کریستین گدوین، یکی از پژوهشگران این تحقیق به بی‌بی‌سی گفت که برخی از تحقیقات تازه نمایانگر اثرات مثبت سرگردانی ذهنی بر خلاقیت هستند: "یافته‌های پژوهش ما نشان می‌دهد که رابطه مثبت معنادار میان پرش ذهن و خلاقیت، هوش و عملکرد وجود دارد."
اریک شوماخر، استاد روانشناسی و از محققان دیگر این مطالعه توضیح داد: "ممکن است افرادی با ذهن سرگردان، ظرفیت مغزی بالایی داشته و قادر نباشند جلوی سرگردانی ذهنشان را بگیرند."
در این تحقیق عملکرد مغز ۱۰۰ نفر با ام‌آر‌آی بررسی شده است. در حالی که اسکن مغزی انجام می‌شد، شرکت کننده برای مدت ۵ دقیقه بر یک نقطه ثابت تمرکز کرده بودند. سپس این داده‌ها با میزان خلاقیت و نتایج پرسشنامه‌ای درباره میزان سردرگمی روزانه شرکت‌کنندگان مقایسه شده است.
پژوهشگران دریافتند کسانی ‌که که سرگردانی ذهنی بیشتری را گزارش داده بودند، خلاقترند و سیستم مغزی کارآمدتری از آنها در دستگاه‌ ام‌آر‌آی ثبت شده بود.
آقای شوماخر با آوردن مثال از یافته‌های پژوهشگران گفت: "نتایج این تحقیق، من را به یاد پروفسوری می‌اندازد که نبوغ زیادی دارد اما در دنیای خودش غرق است و بعضی اوقات به محیط اطرافش بی‌توجه است. یا دانش آموزان مدرسه‌ای که از همکلاسی‌های خود به مراتب جلوتر هستند و در حالی‌که ممکن است همکلاسی‌هایشان چیزی را در ۵ دقیقه یاد بگیرند، آنها کارشان را در یک دقیقه تمام کرده و ذهن‌شان شروع به پرش می‌کند."
اما، تحقیقات دیگر که رابطه میان کارکرد دانش آموزان و سرگردانی ذهنی را بررسی می‌کنند، نشان می‌دهند دانش آموزانی که با پرش ذهنی دست و پنجه نرم می‌کنند، در آزمون ورود به دانشگاه (اس‌ای‌تی) چندان موفق به نظر نمی‌رسند.
همچنین، نتیجه یک تحقیق دیگر نشان می‌دهد که یک ارتباط منفی معنی‌دار میان درک مطلب و پریشانی ذهنی در نوجوانان و بالغان وجود دارد. یکی از دلایل آن عدم تمرکز ذهن عنوان شده است.
هرچند در یافته‌های پژوهش دانشکده فنی جورجیا تفاوتی میان پرش ذهن زن و مرد دیده نشده، اما پیشتر مطالعه‌ای درباره میزان رضایت از زندگی و خیالبافی انجام شده بود که نشان داد تعداد دفعاتی که مردان خیالبافی می‌کنند با میزان رضایتشان از زندگی رابطه منفی دارد ولی در مورد زن‌ها آنچه با میزان رضایت از زندگی رابطه منفی دارد کیفیت خیالبافی آنهاست.
خلیل

پلخمری اول قوس باختر
تعدادی از جوانان معتاد به مواد مخدردر مرکز درمان معتادان در شهر پلخمری درمان شده اند.
داکتر رحم خدانوری مسوول شفاخانه سی بستر معتادان شهر پلخمری درمصاحبه به خبرنگار آژانس باختر گفت که این شفاخانه درهشت ماه سال روان حدود سه صد معتادرا درمان کرده است.
نوری اضافه کرد ازایجادمرکز تداوی معتادان درشهر پلخمری در سال 1392 تاکنون یک هزارو چهارصدونود معتاد شامل کودکان، زنان، جوانان وبزرگ سالان در آن درمان شده اند.
اوگفت حدود شش هزارمعتاد در ولایت بغلان وجود دارد که این امر سبب نگرانی خانواده ها ومسوولان امور شده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL