09 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

کابل باختر 9 ثور وزارت دفاع ملی میگوید که حمله طالبان...

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

کابل باختر 9 ثور با ابراز تأسف و تأثر فراوان آگاهی...

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 9 ثور با کمال تاسف اطلاع حاصل نمودیم ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

منابع خبری بین المللی باختر 8 ثور
محققان بیمارستان کودکان فیلادلفیای آمریکا یک رحم مصنوعی ساختند که شرایط درون رحم مادر را شبیه‌سازی می‌کند و امکان رشد کامل نوزادان نارس را در اختیار می‌گذارد، این دستاورد آزمایش های حیوانی متعددی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
رحم مصنوعی محققان برای نگهداری از نوزادانی که در هفته 23 تا 28 بارداری متولد می‌شوند طراحی و ساخته شده است. این وسیله شامل یک کیسه نگهداری است که جریان مایعات به طور خودکار در آن برقرار می‌شود. این دستگاه دما، فشار و نور را ثابت نگه می‌دارد و جنین را در برابر آلودگی‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کند. همچنین اکسیژن و مواد غذایی لازم برای ادامه حیات را در اختیار آن می‌گذارد.
آزمایشات اولیه که توسط جنین حیوانات با رشد معادل رشد جنین انسان در هفته 23 بارداری انجام شد، نشان می‌دهد قرار دادن جنین نارس حیوانات حداکثر به مدت 4 هفته در این رحم مصنوعی موجب رشد کامل مغز، ریه و سایر اندام‌های آن‌ها می‌شود.
به‌طور متوسط یک نوزاد سالم انسان در حدود هفته چهلم بارداری متولد می‌شود. اما هر نوزادی که قبل از 37 هفته متولد شود، به عنوان یک نوزاد نارس شناخته می‌شود. هرچه زمان تولد نوزاد زودتر باشد، احتمال ابتلا به اختلالات و عوارض نامطلوب بیشتر است و گفته می‌شود حداقل زمان لازم برای قابلیت بقای نوزاد بین 22 تا 24 هفته است و اگر زودتر از این زمان متولد شود احتمال بسیار ضعیفی برای ادامه زندگی دارد و حتی اگر هم زنده بماند، به احتمال بیش از 90 درصد دچار ناتوانی‌های جسمی و ذهنی مادام‌العمر خواهد بود.
هر سال در حدود 15 میلیون نوزاد نارس متولد می‌شوند که در نتیجه رشد ناکافی در رحم، دچار مشکلات متعددی هستند. آن دسته از این نوزادان که می‌توانند سال اول زندگی خود را پشت سر بگذارند، با خطر شدید ابتلا به عوارض و بیماری‌های مادام‌العمر روبه‌رو می‌شوند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

گردیز7 ثور باخرت
کارگاه آموزشی صحی در پکتیا دیروز برگزار شد.
مسوول برگزار کننده این کارگاه آموزشی به آژانس باختر گفت، این کارگاه آموزشی به منظور تولد نوزادان برای سه روز به حمایت مالی دفتر یونسف در شهر گردیز برگزار شده است.
وی گفت، در این کارگاه داکتران از مراکز صحی شهر گردیز، ولسوالی های ولایت های پکتیا و پکتیکا آموزش می بینند.

کابل باختر 6 ثور
کارمندان وزارت امور خارجه صبح امروز، سی و یک هزار و پنج صد سی سی خون را به خاطرکمک برای زخمیان حمله تروریستی بالای قول اردوی 209 شاهین، به بانک دولتی خون وزارت صحت عامه اهداء نمودند.
به گزارش آژانس باختر، این بار سوم است که مأمورین وزارت امور خارجه در کارزار اهدای خون، سهم فعال خویش را ادا نموده اند، تا برای همدردی به زخمیان وخانواده های نیازمند در این عرصه، دین ملی و دینی شان را به جا آورده باشند.

کابل۵ حمل باختر
مجلس شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط، ادارات حمایت کننده، شرکای کاری بین المللی و ادارات تمویل کننده امروز در کابل دایر گردید.
به گزارش آژانس باختر، درابتدا داکتر نجیب الله مجددی نماینده خاص ریاست جمهوری برای برنامه محو پولیو صحبت نموده و اشتراک نماینده گان ادارات ذیربط را در این مجلس بیانگر تعهد قوی حکومت افغانستان در امر مبارزه با مرض فلج اطفال یا پولیو عنوان کرده، گفت که جدیت حکومت افغانستان نه تنها در امر مبارزه با پولیو منتج به دست آورد های قابل ملاحظه گردیده است، بلکه یک همآهنگی قوی را میان وزارت ها و ادارات دولتی و غیر دولتی نیز به میان آورده است.
داکتر مجددی افزود: "با حمایت کامل دولت جمهوری اسلامی افغانستان  و  مساعدت سختاوتمندانه شرکای بین المللی و تمویل کننده گان، برنامه محو پولیو در مدتی کمی که به پیشرفت های خوبی نایل گردیده است و ما امید وار هستم که در آینده های نزدیک به محو کامل این مرض نایل آیم."

به همینگونه دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نا امنی را یک چالش بزرگ در برابر برنامه محو پولیو عنوان نموده، گفت که با آنهم بی طرفی برنامه حفظ گردیده، سهم جامعه در این برنامه بیشتر شده، مذاکرات به سطوح مختلف صورت گرفته و دسترسی به ساحات خارج از حاکمت دولت افزایش یافته است و ولایت کندز که برای 16 ماه گذشته غیر قابل دسترس بود، اخیراً خوشبختانه دسترسی به آن ولایت مساعد گردید و عجالتاً دو دور کمپاین محو پولیو طی 20 روز گذشته در آن ولایت راه اندازی گردید.
وزیر صحت عامه افزود: "در جریان سال 2016، گردش ویروس پولیو در یک جغرافیایی کوچک افغانستان محدود ګردید. سطح پوشش کمپاین های واکسیناسیون در 5 دور گذشته به بیش از 95 فیصد افزایش یافت که این خود امید واری را برای محو کامل این مرض معیوب کننده بیشتر می سازد."
در همین حال، نمایندگان وزارت های ذیربط، ادارات حمایت کننده، شرکای کاری بین المللی و ادارات تمویل کننده حمایت خود را در راستای محو کامل پولیو در افغانستان ابراز داشتند و نقش شورای عالی محو پولیو و حمایت شان را برای این برنامه بسیار ضروری خواندند.
شورای عالی محو پولیو اخیراً به منظور فراهم نمودن حمایت همه جانبه برای برنامه محو پولیو در افغانستان ایجاد گردیده است که در هر ربع سال به ریاست نماینده خاص ریاست جمهوری برای محو پولیو و به اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط مانند حج و اوقاف، معارف،  سکتور امینی، انکشاف دهات، مخابرات، اطلاعات و فرهنگ، امور زنان و سایر ادارات حمایت کننده، تمویل کننده گان و شرکای کاری بین المللی تدویر جلسه می نماید.
 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL