04 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هزاران شهروند هرات از روند انتخابات و برنامه های دولت پشتیبانی کردند

هزاران شهروند هرات از روند انتخابات و برنامه های دولت پشتیبانی کردند

هرات 4 میزان باختر هزاران تن از فعالان مدنی، نماینده های...

قطعنامه همايش بزرگ مردم حوزه غرب كشور

قطعنامه همايش بزرگ مردم حوزه غرب كشور

بسم الله الرحمن الرحيم قطعنامه همايش بزرگ مردم حوزه غرب كشور...

ساختمان الحاقیه یک مکتب در مزارشریف افتتاح شد

ساختمان الحاقیه یک مکتب در مزارشریف افتتاح شد

مزارشریف 4 میزان باختر الحاقیه لیسه مولوی محمد حنیف در ولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 4 میزان
واقعه جدید دیگر مثبت پولیو ازساحه منزل باغ شهر قندهار گزارش شد که متأسفانه دخترک 2 ساله را برای همیش فلج ساخت.
با این واقعه، شمار مجموعی واقعات پولیو در سال روان میلادی در زون جنوب به 10 واقعه و در تمام افغانستان به 15 واقعه میرسد. 
به گزارش آژانس باختر، به اساس گزارش های اولیه، در این ساحه شماری محدود از خانواده ها، تطبیق واکسین پولیو را برای اطفال شان رد میکردند که به احتمال قوی خانواده این دختر نیز از جمله رد کننده های واکسین پولیو بوده باشد.
به گفته وزارت صحت عامه یک گروه تحقیقاتی به ساحه رفته است تا در مورد این واقعه و اقدامات بعدی برای جلوگیری از انتشار این ویروس در آنجا بررسی های خود انجام دهند.
دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان، از وقوع این مورد فلج و افزایش واقعات پولیو ابراز تاسف نموده گفت: "  مبارزه با پولیو یا مرض فلج اطفال و حفاظت و مصئونیت آنان در برابر این مرض فلج کننده دایمی و حتی کشنده، تنها مسئولیت وزارت صحت عامه افغانستان نیست، بلکه همه افراد جامعه مکلفیت ایمانی و وجدانی دارند تا با کارکنان صحی که به درب منازل شان به خاطر واکسین و وقایه نمودن اطفال در مقابل این مرض می آیند، همکاری لازم نمایند تا هیچ طفل از واکسین در هیچ دور از کمپاین باز نماند، زیرا واکسین یگانه راه وقایه و جلوگیری اطفال در مقابل این مرض میباشد."
واکسین پولیو کاملاً مصئون است و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. اطفال مریض و نوزاد بیشتر به این واکسین ضرورت دارند، چون مقاومت و معافیت بدن آنان در مقابل این مرض ضعیف است و اگر واکسین نشوند، بسیار به زودی به این ویروس مصاب میگردند.
این واکسین توسط علمای مشهور جهان و افغانستان مورد تائید قرار گرفته است و در این اواخر به خاطر اهمیت تطبیق واکسین پولیو یک مجموعه بزرگ از فتاوای مراجع معتبر اسلامی چون، دارالعلوم دیوبند، پوهنتون الاظهر، مرکز تحقیقاتی دوکتور قرضاوی، امامان حرمین شرفین عربستان سعودی، سازمانکنفرانس اسلامی، اکادمی بین المللی فقه اسلامی و سایر مدارس، مراکز اسلامی و علمای خبره دیني به شمول افغانستان و پاکستان به صورت کتاب به زوردی په چاپ خواهد رسید.
مولوی احسان الله، یکتن از عالمان دین ولایت قندهار گفت: " والدین مکلف اند تا به خاطر نجات حیات اطفال شان در مقابل این مرض، اطفال خود را واکسین کنند. اگر کدام طفلی در مقابل این مرض به اثر غفلت و بی پروای والدین شان واکسین و وقایه نمی شود، در حقیقت والدین جفا و گناه بزرگ را در حق طفل شان مرتکب میګردند. 
افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشور در جهان است که تا هنوز هم به عنوان کشور های پولیو اندیمیک شناخته می شوند. نالان

بازارک ۴ میزان باختر
بیست ودو نرس قابله در پنجشیردر یک برنامۀ آموزشی فواید شیوه های تغذی با شیر مادر را آموزش دیدند.
این برنامه که تحت نام تغذی با شیر مادر از سوی ریاست صحت عامه پنجشیر برای سه روز درمقر آن ریاست تدویر یافت، درآن  بیست دو نرس قابله از بیست دو کلنیک صحی آن شرکت ورزیده بودند.
داکتر محمد ابراهیم حازم معاون صحت عامه ولایت پنجشیر گفت که تغذی کودکان باشیر مادرو فوایدآن وترویج شیر دهی به کودکان درمیان مادران از جمله موضوعاتی بود که دراین  برنامه به قابله ها آموزش داده شد.
وی گفت قرار است این قابله ها آنچه را آموخته اند به مادران تفهیم کنند تا کودکان شان را با شیر خود شان تغذیه کنند. سادات

کابل باختر  3 میزان
وزارت صحت عامه با ایجاد شبکه ای مدیریت حوادث درنظر دارد معلومات دقیق یک دست و همه جانبه را در سراسر کشور ارائه نماید
این در حالیست پیوسته نسبت به ارائه معلومات  نادرست  نگرانی ها ابراز گردیده است .
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه سیستم شبکه ای مدیریت حوادث را امروز افتتاح و به بهره برداری سپرد.
به گزارش آژانس باختر، وزارت صحت‌عامه می‌خواهد با ایجاد شبکه ای مدیریت حوادث، هم‌زمان ارقام یک دست و دقیق را در تمام ولایات کشور، در پیوند به حوادث طبیعی و حوادث خونین انفجاری و انتحاری در اختیار رسانه قرار دهد.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه در محفلی که به این مناسبت برگزارشده بود گفت که این سیستم برای اولین بار درافغانستان ایجاد می شود و به سه اصل استوار است، آماده گی به حوادث، واکنش به حوادث و گزارش دهی راپور دهی حوادث می باشد.
وی افزود، ما با شرکایی کاری خود مدتی کار نمودیم تایک سیستم ارقام دهی را انکشاف دهیم که گذاشتن ارقام به طور زنده انجام یابد و نتیجه آن به طور خود کار در سیستم به تصویر کشیده شود. ازطریق این سیستم همکاران ما می توانند به سرعت عمل کنند،تصمیم بگیرند، پلان گذاری نمایند و بیشتر از تلفات افراد جلوگیری نمایند. افغانستان از چند دهه بدینسو از ادامۀ جنگ‌ها رنج می‌برد. این جنگ‌ها پیوسته قربانیانی بر جای می گذارند. گاهی ارقام در پیوند به شمار قربانیان و زخمی و زیان‌های مالی هم‌سان و یک دست نمی‌باشند در حالی که رسانه‌ها و آن نهادهای که در زمینه تحقیق می‌کند و به اطلاع رسانی می پردازند، نیازمند به داشتن ارقام دقیق و یک دست اند. وزارت صحت برای برآورده شدن چنین هدفی مدیریت شبکه ‌ای حوادث را ایجاد کرده است تا رسانه ها همزمان در همه ولایات بتوانند به اطلاعات دقیق دست یابند. این حوادث شامل سیلاب‌ها، لغزش کوه، برف کوچ، زمین لرزه، خشک سالی، حوادث ترافیکی، انفجارها، حملات انتحاری، جنگ‌های گروهی و ... می باشد. با ایجاد مدیریت شبکه ای حوادث پی آمد‌های حوادث در کوتاه ترین زمان در تمام ولایات کشور با استفاده از انترنیت بازتاب می‌یابد
مرکز این سیستم در وزارت صحت عامه قرار دارد که با استفاده از یک شبکۀ انتر نیتی این مرکز با تمام مراکز دیگر در 33 ولایت کشور وصل می باشد. مدیریت شبکه ای حوادث را یو اس اید، از طریق سازمان صحی جهان دبلیو ایچ او ، آی ام مپ حمایت مالی و تخنیکی کرده است و این شبکه به وسیلۀ شماری از کارمندانی که در زمینه آموزش دیده اند مدیریت می‌شود.
در همین محفل داکتر ریچارد پیپر کورن نمایندۀ سازمان صحی جهان و داکتر احمد نماینده دفتر آی ام مپ در پیوند به چگونه‌گی کارایی مدیریت سیستم شبکه ای حوادث، گرد آوری اطلاعات، شیوه های اطلاع رسانی، موثریت این سیستم در امر ارائه ارقام دقیق و چگونگی اطلاع دهی برای رسانه ها سخنرانی نمودند. مومنه احمد یار

کابل باختر3 میزان
داکترفیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه سنگ تهداب شفاخانه بیست بستر ولسوالی جاغوری ولایت غزنی را گذاشت .
درمحفلی که به این مناسبت در آن ولسوالی  دایر شد داکتر فیروز  گفت که با اعماراین شفاخانه حدود یک صد وپنجاه هزار  از باشنده محل می توانند ازپوشش عرضه خدمات صحی آن مستفید شوند"
همچنان وزیر صحت عامه  ازکارکردهای کارکنان صحی ولایت غزنی به خاطر حوادث اخیری که دران ولایت رخ داده بود ، اظهار سپاس وقدردانی کرد و وعده سپرد که درسال مالی پیشرو تشکیل شفاخانه بیست بستر ولسوالی جاغوری را از پروژه صحتمندی تمویل نماید، تا باشد هرچه زود ترکارکنان آن بتوانندعرضه خدمات صحی را برای مردم ارائه بدارند.
شفاخانه بیست بستر ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در یک طبقه و در یازده جریب زمین در قریه سنگ ماشه مر کز جاغوری غزنی  اعمار می گردد.
این شفاخانه دارای ۲۰ بستر خواهد بود ودربخش های داخله، جراحی، اطفال، تغذی،واکسین و  سایر بخش ها، عرضه خدمات صحی  اساسی را مطابق پالیسی وزارت صحت عامه ارائه خواهد کرد .
هزینه  ساخت این شفاخانه45 میلیون نه صد وچهار هزار افغانی می شود که ازبودجه انکشافی وزارت صحت عامه پرداخت می گرددو کارساختمان آن
تا چهارده ماه دیگر کاراعمار این شفاخانه به پایه اکمال می  رسد وآماده عرضه خدمات صحی میگردد.
همچنان درمحفل نمایندگان ولایت غزنی درشورای ملی، رییس عمومی منابع بشری وزارت صحت عامه، رییس صحت عامه ولایت غزنی وشماری از بزرگان ومردم محل نیزاشتراک نموده بودند. مومنه احمدیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL