21 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تجلیل از روز جهانی مبارزه با فساد اداری در پنجشیر

بازارک /۲۰قوس/ باختر از روز جهانی مبارزه با فساد اداری امروز...

کار ترمیم یک جاده درشینوار ننگرهار آغازشد

کار ترمیم یک جاده درشینوار ننگرهار آغازشد

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر کارساخت وترمیم یک جاده در شاهراه...

رقابت های دوش در قول اردوی سیلاب برگزارشد

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر رقابت های دوش در قول اردوی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبازارک /۲۰قوس/ باختر
از روز جهانی مبارزه با فساد اداری امروز ازسوی ریاست سارنوالی استیناف پنجشیر تجلیل شد.
درین محفل  محمد امین صدیقی معاون والی  پنجشیر، قضاوت پوه محمد ناصر عادل رییس محکمه استیناف پنجشیر، بانو راحله عطایی معاون  شورای ولایتی پنجشیر، روسای ادارات، سارنوالان، ولسوالان و مسوولان امنیتی پنجشیر شرکت داشتند.
در این محفل شمس الله جاوید  رییس سارنوالی استیناف پنجشیر پیرامون ریشه، علل، عوامل فساد اداری وراه حل برای آن  صحبت کردوگفت که فقر، تنگ دستی، بیکاری، عدم آگاهی از قانون عامل به میان آمدن فساد اداری در یک اداره است.ختم/حبیب سادات   

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر
کارساخت وترمیم یک جاده در شاهراه جلال آباد – شاهراه تورخم امروز آغازشد.
این جاده به درازای هشت کیلومتر از ساحه شیرگر تا بازار مارکو در ولسوالی شیرزاد امتداد دارد.
شاه محمود میاخیل والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که این جاده از بودجه حکومت و به هزینه چهارده ملیون افغانی  ترمیم وتوسعه داده می شود.
اوگفت با ترمیم این جاده مشکل رفت و آمد مسافران ، کاروان های تجاری و فراورده های دهقانی حل می شود.ختم/ابوی

شهرجلال آباد/ ۲۰ قوس/ باختر
رقابت های دوش در قول اردوی سیلاب در شرق کشور امروز برگزارشد.
دراین رقابت ها ورزشکاران درمسافه دوهزارو پنج صد متر و دوصد متر دویدند.
دراین پیکار ها تیم شفاخانه نظامی صد بستر در قول اردوی سیلاب در فاصله دوهزارو پنج صد متر قهرمان شد و ازسویی هم تیم کندک اول کوماندو در فاصله دوصد متر قهرمانی را به دست آورد.
جنرال عبدالهادی ترین قومندان قول اردوی سیلاب درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که این مسابقات به هدف رشد ورزش درمیان نظامیان راه اندازی شد.
درپایان این پیکار ها به چهره های برتر مدال اهدا شد.ختم/ابوی

کابل/20قوس/باختر
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای  شصت تن از دهقانان و باغداران ولسوالی سروبی ، وسایل باغداریو زراعتی توزیع کرد.
حبیب بهزاد مسوول ارتباطات وزارت زراعت آبیاری و مالداری به خبرنگارآژانس باخترگفت که این وزارت شصت بسته کمکی که شامل کراچی دستی، وسیله دواپاش، زینه، قیچی شاخچه ‌بری و دیگر وسایل مورد نیاز است ،به صورت رایگان به باغ‌داران و دهقانان ولسوالی سروبی کابل  توزیع کرد .
این بسته‌ها به باغداران و دهقانانی توزیع شد که با معیارهای جدید و با استفاده از تکنالوژی عصری زراعتی زمین‌های زراعتی‌شان را کشت کرده‌اند.فهیم

فراه/ 20قوس/ باختر
منسوبان امنیتی یک عضومحلی گروه طالبان مسلح را دیروزدرفراه  باز داشت کردند.
محب الله محب سخنگوی پولیس فراه به خبر نگار آژانس باختر گفت  که ملا موسی عضو فعال گروه تروریستی طالبان  که در بسیاری از فعالیت های تخریبی وتروریستی در ولسوالی پشترود وقریه های  حومه شهر فراه نقش مهم داشت منسوبان امنیتی وی را از  مربوطات قریه کُرجی مرکز آن ولایت  بازداشت کردند.
محب گفت که این فرد در تحقیقات ابتدایی خوداعتراف کرد  که چندین حمله تروریستی را بر پاسگاه های امنیتی سازماندهی کرده است. برمک بامی

شبرغان/ 20 قوس/ باختر
تلاش ها برای رهایی چهل مردی که در جوزجان از سوی طالبان ربوده شده اند ادامه دارد.
الف شاه عطایی ولسوال فیض آباد به آژانس باختر گفت که طالبان روز گذشته چهل تن از محاسن سفیدانی را که غرض اشتراک در مراسم جنازه یکی از نزدیکان شان به شهر شبرغان  رفتند در نزدیکی ولسوالی خانقاه ربوده اند.
سمونیار عبدالواحد وجدان قومندان امنیه جوزجان می گوید٬ این موضوع از طریق سایر بزرگان قومی حل خواهد شد. لیلما

پاریس/ بی بی سی / 20 قوس/ باختر
امانویل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه زندانی کردن دو تبعه آن کشور در ایران را "غیرقابل تحمل" دانست و خواهان آزادی فوری آنها شد.
مکرون در اظهاراتش به مناسبت روز جهانی حقوق بشر از فریبا عادلخواه و رولان مارشال یاد کرد.
مکرون در تویتر نوشت: "در روز حقوق بشر، به فکر فریبا عادلخواه و رولان مارشال، دو هموطن زندانی در ایران و خانواده‌های آنان هستم."
رییس‌جمهوری فرانسه گفته است زندانی کردن آنان "غیر قابل تحمل است و این افراد باید بدون تاخیر آزاد شوند."
آن هیدالگو، شاروال پاریس هم با اعلام حمایت از این دو، خواهان آزادی آنان شده است و گفته است تصاویر این افراد از این پس جلو شاروالی پاریس نصب خواهد شد. بابک

کابل/ 20قوس/ باختر
رییس اجرایی شرکت برشنا می گوید٬ مقروضیت های دوایر دولتی به هشت میلیارد افغانی رسیده است که بنابر تفاهم که شرکت برشنا با وزارت مالیه دارد باید تا آخر سال جاری پرداخت کنند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، امان الله غالب رییس اجرایی شرکت برشنا که در هشتمین گردهمایی روسا و آمرین این شرکت صحبت می کرد٬ گفت: دوایر دولتی حدود 8 میلیارد افغانی پول صرفیه برق شان را پرداخت نکرده که 2.8 میلیارد آن مربوط نهادهای امنیتی است.
وی در مورد پرچاوی های برق کابل افزود که در هفته آینده برق حرارتی را به کابل وصل می کنند و اوقات پرچاوی نقاط مختلف شهر کابل با ارائه تقسیم اوقات پرچاوی با هموطنان  شریک می شود. نازیلاعزیزی

کابل/ 20قوس/ باختر
رییس شرکت برشنا می گوید٬ سال 1398 پر چالش ترین سال از نگاه امنیتی بوده که شرکت برشنا در۳۵ حادثه امنیتی که در ولایت های مختلف کشور رخ داده است٬ حدود ۸ تا ۹ میلیارد افغانی متضرر شده است که بیشتر آن تخریب پایه های برق می باشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، امان الله غالب رییس اجرایی شرکت برشنا که در هشتمین گردهمایی روسا و آمرین این شرکت صحبت می کرد گفت، در سال ۱۳۹۸ یک‌ صدونود وهفت هزار مشترک جدید را به برق وصل کردیم که بیشتر پرچاوی ها به دلیل مشتریان بیشتر می باشد.
وی افزود٬ شرکت برشنا در سال 1398 ولایت خوست و پنجشیر را به شبکه ملی وصل کرد و ولایت پکتیا که از 18 سال  به این طرف بی برق می باشد تا آخر سالروان به برق وصل خواهد شد٬ همچنان در سال 1398، 800 ترانسفارمر جدید و200 ترانسفارمر اصلاحی را وصل کردیم.
وی خاطرنشان ساخت با افشاء کردن لیست مقروضین هدف شرکت برشنا بدنام کردن مردم نمی باشد٬ بلکه هدف ما این است تا پول صرفیه برق را پرداخت کنند چون شرکت برشنا 80 درصد برق را از کشور های همسایه خریداری می کند و ما باید روزانه 70 الی 80 میلیون افغانی پول صرفیه برق را از مردم جمع آوری کنیم که متاسفانه نمی توانیم. نازیلاعزیزی

چهارشنبه ، 20 قوس 1398 ، 10:15

بهای مواد اولیه در بازارهای کابل

کابل/20قوس/ باختر
بهای مواد اولیه در بازارهای کابل امروز از این قرار است
یک بوری برنج باریک اعلی 25 کیلویی 2400 افغانی
هفت کیلو برنج شوله یی 310 افغانی
هفت کیلو بوره 280 افغانی
هفت کیلو ماش وطنی 550 افغانی
یک پیپ روغن 16 لیتره 1060 افغانی
یک بوری آرد گندم قزاقی 50 کیلویی 1630 افغانی
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 590 افغانی
هفت کیلو نخود خام وطنی 630 افغانی
همچنان یک کیلو گازمایع 60 افغانی، یک لیتر تیل پترول به 50 افغانی و یک لیتر تیل دیزل به 49 افغانی به فروش می رسد. نازیلا عزیزی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL