اخبار آژانس خبری یک آژانس دولتی است که یک منبع مهم برای رسانه های داخلی است http://bakhtarnews.com.af Wed, 30 Sep 2020 17:09:14 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management fa-ir دو مخالف مسلح دستگیر و چهار حلقه ماین کشف و خنثی شد http://bakhtarnews.com.af/dari/security/item/27-دو-مخالف-مسلح-دستگیر-و-چهار-حلقه-ماین-کشف-و-خنثی-شد.html http://bakhtarnews.com.af/dari/security/item/27-دو-مخالف-مسلح-دستگیر-و-چهار-حلقه-ماین-کشف-و-خنثی-شد.html

منسوبان اردوی ملی، دیروز دریک عملیات تصفیوی درولایت میدان وردک دو مخالف مسلح را دستگیرواز نزد آنها یک عراده موتر سایکل و چهارحلقه ماین را به دست آوردند.

دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس اطلاعاتی باختر خبرداد، منسوبان اردوی ملی در جریان عملیات تصفیوی درمربوطات ولسوالی سید آباد آن ولایت دو نفر از مخالفان مسلح را دستگیرنموده اند .

همچنان منسوبان اردوی ملی درجریان گزمه امنیتی در مربوطات ولسوالی گرشک ولایت هلمند دو حلقه ماین ضد وسایط راکشف و خنثی و دو حلقه ماین بشکه ای خود ساز دیگر را که ازسوی مخالفان مسلح در سرک پشته چهار آسیاب ولایت کابل جابه جا گردیده بود کشف و خنثی نموده اند.

]]>
امنیتی Sat, 12 Nov 2011 13:24:39 +0000
هشتاد و چهار تن در سومالیا دراثر بیماری از بین رفتند http://bakhtarnews.com.af/dari/world/item/32-هشتاد-و-چهار-تن-در-سومالیا-دراثر-بیماری-از-بین-رفتند.html http://bakhtarnews.com.af/dari/world/item/32-هشتاد-و-چهار-تن-در-سومالیا-دراثر-بیماری-از-بین-رفتند.html

هشتاد وچهار تن طی بیست و چهار ساعت گذشته درموگه دیشو پایتخت سومالیا و شهر ( افگویه ) در جنوب انکشور جنگ زده ، در اثر ابتلا به بیماری کولرا جان باخته اند.

داکتران سومالیا یی هشدار داده اندکه بیش از یک هزار و چهار صد و هفتاد ونه تن که اغلب زنان و کودکان هستند در اثر مریضی کولرا دراین شهرها رنج میبرند.

کمیته صلیب سرخ در ماه گذشته میلادی هوشدار داد که وضع انسانی دراین شهر قحطی زده شدیداً" وخیم است و صدها هزار سومالیایی همچنان درجستجوی امنیت و غذا آواره شده اند.

هر چندکمک های بشردوستانه دراین کشور آغاز شده اما بسیاری از آنها برای زنده ماندن می تپند.

درگذشته نیز از هلاکت ده ها نفر بخصوص اطفال خبرداده شده بود.

]]>
اخبار جهان Sat, 12 Nov 2011 13:50:32 +0000
مجسمه فردوسی پس از پنجاه و سه سال در روم بازسازی شد http://bakhtarnews.com.af/dari/culture/item/36-مجسمه-فردوسی-پس-از-پنجاه-و-سه-سال-در-روم-بازسازی-شد.html http://bakhtarnews.com.af/dari/culture/item/36-مجسمه-فردوسی-پس-از-پنجاه-و-سه-سال-در-روم-بازسازی-شد.html

مجسمه حکیم ابوقاسم فردوسی شاعر پرآوازه زبان دری فارسی درشهر روم پایتخت ایتالیا بازسازی و ازآن رونمایی شد.

این مجسمه که یک متر و هشتاد و پنج سانتی متر ارتفاع دارد از مرمر سفید ساخته شده است .

روزانه هزاران ایتالیایی وسیاحین از سراسر جهان ازآن دیدن میکنند.

این مجسمه قبلاً در سال 1958 میلادی در شهر روم در میدانی بنام همین شاعر گذاشته شده بود که در طول این مدت به دلیل شرایط آب و هوا ایتالیا در معرض تخریب قرار گرفت که علاوه برآسیب های که به قسمت های آن وارد شده بود، بخش های از نوشته های پایه مجسمه نیز کاملاً" ازبین رفته بود.

بازسازی کار آن توسط یک گروپ مجرب از استادان مجسمه سازی ایتالیا در دوماه اخیر انجام شده است .

]]>
فرهنگی Sun, 13 Nov 2011 05:57:43 +0000
پهلوان گل احمد برنده شد http://bakhtarnews.com.af/dari/sports/item/37-پهلوان-گل-احمد-برنده-شد.html http://bakhtarnews.com.af/dari/sports/item/37-پهلوان-گل-احمد-برنده-شد.html

سوار کاران شهر هرات دیروز مسابقه بزکشی را درآنولایت راه اندازی کردند.

ضیا الحق ضیا معاون آمریت ورزشی هرات به آژانس اطلاعاتی باختر گفت که این رقابت ها که به هدف رشد این رشته ورزشی میان سوار کاران شهر هرات راه اندازی گردیده بود که پهلوان گل احمد توانست بز را به دایره حلال برساند و برنده مسابقه گردد.

به همین ترتیب تیم آشی ها را کاراته کشور بخاطر مسابقات دیروز رهسپار ترکیه گردید .

اولین دور مسابقات این رشته ورزشی میان ورزشکاران کشور های آسیایی و اروپایی امروز در ترکیه آغاز شد.

]]>
ورزشی Sun, 13 Nov 2011 06:01:44 +0000
سترجنرال عبدالرحیم وردک با وزیر دفاع کانادا ملاقات کرد http://bakhtarnews.com.af/dari/political-news/item/42-سترجنرال-عبدالرحیم-وردک-با-وزیر-دفاع-کانادا-ملاقات-کرد.html http://bakhtarnews.com.af/dari/political-news/item/42-سترجنرال-عبدالرحیم-وردک-با-وزیر-دفاع-کانادا-ملاقات-کرد.html

سترجنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی امروز با وزیر دفاع کشور کانادا ملاقات نمود.

وضعیت امنیتی افغانستان و بهبود اوضاع کشور در محور صحبت های طرفین قرارداشت .

به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی به آژانس اطلاعاتی باختر،وزیر دفاع کشور از مساعدتهای کشور کانادا ابراز تشکر نموده و موثریت آنرا در تامین امنیت ولایت قندهار ستوده، خواهان نقش بیشتر کشور کانادا در تعلیم و تربیه اردوی ملی گردید و از آماده گی های اردوی ملی به خاطر گرفتن مسوولیت های امنیتی به همتای کانادایی اش اطمینان داد.

دراین ملاقات روی نتایج کنفرانس استانبول بحث صورت گرفته و به عملی شدن نتایج آن تاکید گردید.

در مقابل پیترمکی وزیر دفاع کانادا تعهد نمودکه کشورش به مساعدت های نظامی و اقتصادی به افغانستان ادامه می دهد و همچنان از همکاری های درازمدت کشورش با افغانستان اطمینان داد.

باید گفت که کشور کانادا 2830 سرباز درافغانستان دارد که بیشتر این سربازان درولایت قندهار مصروف ایفای وظیفه میباشند.

]]>
سیاسی Sun, 13 Nov 2011 06:08:13 +0000
درگیری دو خانواده دو کشته و هفت زخمی به جا گذاشت http://bakhtarnews.com.af/dari/social/item/54-ازاثر-درگیری-بین-دو-خانواده-در-ولسوالی-ارغنداب-ولایت-قندهار-دو-تن-کشته-و-هفت-تن-دیگر-مجروح-شدند.html http://bakhtarnews.com.af/dari/social/item/54-ازاثر-درگیری-بین-دو-خانواده-در-ولسوالی-ارغنداب-ولایت-قندهار-دو-تن-کشته-و-هفت-تن-دیگر-مجروح-شدند.html

ازاثر درگیری بین دو خانواده در ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار دو تن کشته و هفت تن دیگر مجروح شدند.

حاجی شاه محمد احمدی، ولسوال ارغنداب با تاکید این حادثه گفت، این حادثه در منطقه ناگهان ولسوالی ارغنداب از اثر منازعه بالای زمین دولتی به وقوع پیوست که هر دو طرف دعوای ملکیت آنرا دارند.

منبع افزود: زمینی که درگیری بالای آن صورت گرفته ملکیت دولت است.

موضوع تحت بررسی پولیس قراردارد.

]]>
اجتماعی Sun, 13 Nov 2011 09:25:13 +0000
داکتر دلیل بحیث مهمان ویژه در مراسم فراغت پوهنتون آغاخان شرکت کرد http://bakhtarnews.com.af/dari/health/item/56-داکتر-ثریا-دلیل-سرپرست-وزیر-صحت-عامه-در-بازدید-از-شفاخانه-آغاخان-در-شهر-کراچی-پاکستان،-از-مقامات-آن-شفاخانه-خواست-تا-شفاخانه-ده-طبقه-ای-جمهوریت-کابل-را-فعال-نمایند.html http://bakhtarnews.com.af/dari/health/item/56-داکتر-ثریا-دلیل-سرپرست-وزیر-صحت-عامه-در-بازدید-از-شفاخانه-آغاخان-در-شهر-کراچی-پاکستان،-از-مقامات-آن-شفاخانه-خواست-تا-شفاخانه-ده-طبقه-ای-جمهوریت-کابل-را-فعال-نمایند.html

داکتر ثریا دلیل سرپرست وزیر صحت عامه در بازدید از شفاخانه آغاخان در شهر کراچی پاکستان، از مقامات آن شفاخانه خواست تا شفاخانه ده طبقه ای جمهوریت کابل را فعال نمایند.

داکتر دلیل که به خاطر اشتراک در بیست و چهارمین دور فراغت پوهنتون آغاخان بحیث مهمان ویژه از سوی رهبری آن پوهنتون دعوت شده بود، صبح امروز به کابل برگشت.

به گزارش خبرنگار آژانس اطلاعاتی باختر، سرپرست وزارت صحت عامه در میدان هوایی بین المللی کابل به خبرنگاران گفت که پوهنتون آغاخان همه ساله در مراسم فراغت محصلان مربوط، یکی از مقامات کشورها را به حیث مهمات ویژه دعوت مینماید و بنابر توسعه روابط علمی و اکادمیک جمهوری اسلامی افغانستان با جهان، این بار از کشور ما بحیث مهمان ویژه در مراسم فراغت محصلان پوهنتون آغاخان دعوت صورت گرفت.

داکتر دلیل بیان داشت که در این دور، بیش از سه صد تن به سویه های ماستر، دوکتورا، و لیسانس فارغ گردیدند و در میان آنان سه تن از افغانها نیز و جود داشتند که در رشته تعلیم و تربیه به سویه ماستری و نرسنگ فارغ شدند.

داکتر دلیل بیان داشت که از بخشهای شفاخانه آغاخان در کراچی نیز دیدن نموده و با مسوولان آن روی همکاری به خاطر فعال ساختن شفاخانه ده طبقه جمهوریت کابل صحبت کرد.

او گفت، مسوده ای که از سوی مسوولان شفاخانه آغاخان برای همکاری در زمینه یاد شده ترتیب شده بود، بالای آن بحث نمودیم و قرار است بزودی روی فعال ساختن شفاخانه متذکره از سوی شفاخانه آغا خان در کراچی توافق صورت گیرد.

داکتر دلیل خاطر نشان نمود که ساختمان شفاخانه جمهوریت برخی کمبودی ها و نواقص تخنیکی دارد که باید با مقامات جمهوریت چین برای رفع آن صحبت شود.

]]>
صحی Sun, 13 Nov 2011 11:15:21 +0000
بیست و هفت پروژه در یکماه تکمیل گردیده است http://bakhtarnews.com.af/dari/business/item/63-بیست-و-هفت-پروژه-عام-المنفعه-دریکماه-در-ولایت-بغلان-تکمیل-گردیده-است.html http://bakhtarnews.com.af/dari/business/item/63-بیست-و-هفت-پروژه-عام-المنفعه-دریکماه-در-ولایت-بغلان-تکمیل-گردیده-است.html

بیست و هفت پروژه عام المنفعه دریکماه در ولایت بغلان تکمیل گردیده است.

انجنیرشفیق الله علمیار رئیس احیا و انکشاف دهات ولایت بغلان به آژانس اطلاعاتی باختر گفت که این پروژه ها در ولسوالیهای دوشی – خنجان، پل حصار، بنو، فرنگ، گذرگاه نور ، شهر پلخمری و بغلان مرکزی به هزینه بیش از چهل و هفت ملیون افغانی از بودجه وزارت احیا و انکشاف دهات تکمیل گردیده اند.

به گفته وی، با تکمیل پروژه های متذکره تسهیلات لازم برای بیش از شش هزار خانواده روستایی فراهم گردیده است.

به گفته منبع، از جمله پروژه های شامل کانالها، حفر چاه های آب آشامیدنی، ترمیم و جغل اندازی سرکها و ساختمان دیوارهای استنادی، پلچک ها و ذخیره گاه آب میباشد.

]]>
اقتصادی Sun, 13 Nov 2011 12:27:44 +0000
تبصره روز http://bakhtarnews.com.af/dari/discussion-and-media-servey/item/73-پایان-دادن-به-بحران-موجود-در-کشور-که-بدون-شک-ناشی-از-جنگ-و-مداخله-است-به-گونه-ای-تامین-کننده-منافع-ملی-در-کشور-می-باشد.html http://bakhtarnews.com.af/dari/discussion-and-media-servey/item/73-پایان-دادن-به-بحران-موجود-در-کشور-که-بدون-شک-ناشی-از-جنگ-و-مداخله-است-به-گونه-ای-تامین-کننده-منافع-ملی-در-کشور-می-باشد.html

پایان دادن به بحران موجود در کشور که بدون شک ناشی از جنگ و مداخله است به گونه ای تامین کننده منافع ملی در کشور می باشد.

مبصر سیاسی آژانس اطلاعاتی باختر مینویسد، مبرهن است که بحران ناشی از جنگ و خونریزی و مداخله در کشور به وضاحت در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سایه افگنده روند رو به رشد انکشاف و توسعه را مانع گردیده است.

این حقیقت را میتوان به ساده گی درک کرد که جنگ تنها عامل تعضیف نیروی بشری در جامعه می گردد و فرار مغزها، بی باوری ها، مهاجرت های سخت و دشوار، عدم اعتماد و ده ها بدبختی دیگر چون فقر، بینوایی و اعتیاد را در پی دارد، هرگاه به خاطر وفاق ملی، نجات افغانها از فقر و در بدری، جنگ و بدبختی راه جستجو می گردد، باید بادرک دقیق از منافع ملی کشور و نجات آن از بحران موجود همه با عزم جزم گردهم آیند، نظریات شان را به خاطر نجات مردم و وطن ابراز کنند.

به همین دلیل جمهوری اسلامی افغانستان در راس حامد کرزی طرح برگزاری جرگه عنعنوی را ارایه کرد تا بزرگان مردم، خبره گان، نماینده گان جامعه مدنی، دانشمندان و اهل نظر گردهم آیند ودر مورد جنگ و صلح، مذاکره و مفاهمه با مخالفان ابراز نظر کنند.

هر چند همه می دانند که ادامه جنگ نه به نفع مردم است و نه به کشور ولی، خواسته و نا خواسته در صف مخالفت قرار می گیرند، و از این در و آن در، برگزاری جرگه عنعنوی را زیر سوال قرار میدهند.

در چنین وضعیتی این پرسش مطرح می گردد که آیا جنگ، انفجار و انتحار مخالف و موافق را می شناسد، آیا آنانیکه در مخالفت با نظام قرار دارند، قربانی انتحار، انفجار و توطیه های سازمان یافته نگردیده اند، آیا هر روز، جنگ فرزندان این سرزمین را به کام نیستی نمی کشاند، آیا جنگ عامل باز دارندهء رفاه، آسایش، ترقی، آموزش، پرورش پیشرفت و تعالی نیست، اگر است، جنگ و صلح یک مساله ملی است باید همه مشترکاً" به خاطر برچیدن بساط نا میمون جنگ دست به دست هم بدهند و در کار زار صلح و مذاکره شریک گردند.

در غیر آن بحران دسیسه، توطیه، ترور و دهشت در کشور باقی خواهد ماند و با گذشت هر روز بستر بی باوری، عدم اعتماد، رکود اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیشتر گسترانیده خواهد شد و دیگران از آب گل آلوده ماهی مراد خواهند گرفت.

]]>
تبصره و مرور بر مطبوعات Sun, 13 Nov 2011 13:42:42 +0000
محصولات چهار مغز در سمنگان افزایش یافته است http://bakhtarnews.com.af/dari/reports/item/78-مسوولین-اداره-زراعت-سمنگان-میگویند،-محصولات-چهارمغز-این-ولایت-درسالروان-به-چهارصد-و-پنجاه-تن-رسیده-که-نسبت-به-سال-قبل-پنجاه-در-صد-افزایش-رانشان-میدهد.html http://bakhtarnews.com.af/dari/reports/item/78-مسوولین-اداره-زراعت-سمنگان-میگویند،-محصولات-چهارمغز-این-ولایت-درسالروان-به-چهارصد-و-پنجاه-تن-رسیده-که-نسبت-به-سال-قبل-پنجاه-در-صد-افزایش-رانشان-میدهد.html

مسوولین اداره زراعت سمنگان میگویند، محصولات چهارمغز این ولایت درسالروان به چهارصد و پنجاه تن رسیده که نسبت به سال قبل پنجاه در صد افزایش رانشان میدهد.

نورمحمد آمر امور زراعتی ریاست زراعت و آبیاری ولایت سمنگان گفت، این مقدار چهارمغز از یکصد و پنجاه هکتار زمین باغی مرکز و ولسوالی خرم سارباغ این ولایت به دست آمده است که ازمدرک فروش آن باغداران حدود یک ملیون دالر امریکایی عاید به دست آورده اند.

او در مورد علت افزایش محصولات چارمغز گفت: هر سال ازاثر باریدن برف و سردی هوا گل چارمغز متضرر میشد و اما امسال خشک سالی بود هوا سرد نشده و به همین دلیل گل چارمغز متضرر نگردیده و محصولات آن افزایش یافته است.

درهمین حال تاجران میوه خشک سمنگان از افزایش محصولات چارمغز دراین ولایت اظهار رضایت نموده اند.

عبدالمتین یک تن از تاجران میوه خشک در سمنگان گفت، من طی یکماه گذشته حدود بیست تن چارمغز را از باغداران خریداری نموده و بعداز شکستاندن آن ، مغز آنرا به مارکیت های کابل انتقال و به فروش رسانیدم .

او گفت، درکابل مغز این میوه خشک توسط شرکت ها خریداری شده و بعداز بسته بندی ازطریق کشور ترکیه به کشور های اروپایی چون ایتالیا ، انگلستان و جرمنی صادر میشود.

به گفته او، چارمغز رنگ سفید و خرمائی داشته درحال حاضر یک کیلوگرام مغز چارمغز خرمائی درشهر ایبک سه صد افغانی و مغز چارمغز سفید چهارصد افغانی میباشد و اما نرخ این نوع مغز چارمغز در شهر کابل از چهارصد تا ششصد افغانی بوده و چارمغز سفید به شکل عادی خورده شده و اما مغز چارمغز خرمائی آن در بین خوراکه باب و شیرینی باب استفاده گردیده که پنجاه در صد آن درداخل کشور به مصرف رسیده و بقیه آن به خارج صادر میشود.

گفتنی است که سمنگان از جمله ولایات سرسبز و زراعتی کشور میباشد که اقلام مهم صادراتی میوه خشک آن بادام ، پسته ، چهارمغز و غیره بوده که سالانه هزاران تن این میوه خشک به کشورهای خارجی صادر شده و میلیون ها دالر عواید ، باشنده گان آن به دست می آورند.

ازسوی هم باغداران این ولایت از افزایش محصولات چهارمغز اظهار خوشی نموده اند .

محمد عظیم یکتن از باشنده گان قریه چهار آسیاب ولسوالی خرم سارباغ گفت از چهل و پنج درخت چهارمغز حدود سه صد سیر چارمغز به دست آورده ام که پول آن دوصدو بیست هزار افغانی شد.

وی در حالیکه از فروش چارمغز اظهار خرسندی میکرد گفت، هفتاد در صد مصارف خانواده ام را تامین میکند .

همچنان تعدادی از دوکتوران به این عقیده اندکه خوردن مغز چارمغز در طی سال های اخیر نسبت به سال های گذشته بیشتر رایج شده و به گفته آنان تحقیقات نشان داده است که مغز این میوه خشک چربی یا کلسترول خون را پائین آورده و اعصاب انسان را آرامش میدهد و حرارت بدن را بلند میبرد .

به همین علت درکشور هائیکه نسبتاً هوای سرد داشته باشند مردم مغز آن را بیشتر استفاده میکنند.

]]>
گزارشات Sun, 13 Nov 2011 14:58:16 +0000