25 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اولین جلسه مشرانو جرگه پس از تعطیلات تابستانی برگزار شد

اولین جلسه مشرانو جرگه پس از تعطیلات تابستانی برگزار شد

کابل باختر 24 سنبله نخستین جلسه عمومی مشرانوجرگه پس ازتعطیلات تابستانی...

تبصره

تبصره

کابل باختر ۲۴ سنبله باادامه جنگ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 24 سنبله
نخستین جلسه عمومی مشرانوجرگه پس ازتعطیلات تابستانی امروزدردوبخش به ریاست فضل هادی مسلم یاررییس ومحمد علم ایزدیارنایب اول این مجلس برگزارشدو روی مسایل جاری کشوربه بحث پرداخت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر،   درجلسه شماری ازسناتوران اظهارات جوبایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را که گفته است افغانستان سه کشورجداگانه است و سه ولایت شرقی آن نیز ازسوی پاکستان به واسطه شبکه حقانی اداره می‌شود را خلاف اصول دیپلماتیک ومداخله درامورداخلی افغانستان دانسته شد و افزودند حکومت افغانستان در قبال این اظهارات، عکس العمل جدی تری نشان دهد زیرا این سرزمین مال امریکا نیست وامریکائیان به نسبت ترسی که ازتروریزم جهانی به آدرس شان دارند اینجا حضور یافته اند.
    درجلسه موضعگیری‌های انجنیرگلبدین حکمتیار درطلوع نیوز علیه غازی امان الله خان شاه سابق افغانستان واحمد شاه مسعود قهرمان ملی واهانت وی به منسوبان قوای مسلح کشور، مورد انتقادوسیعی قرارگرفت وبه مسخره گرفتن کارنامه های تاریخی این دوشخصیت در راستای حصول استقلال کشورازبریتانیای کبیرومبارزه علیه قشون سرخ وسیاه و نا دیده گرفتن جان نثاری های قوای امنیتی از سوی وی، بی انصافی واهانت جدی به افکارعامه پنداشته شد وتوصیه شد که به حیث رهبرجهادی، درقبال مسایل ملی بی تفاوت ومتعارض نباشد ودربرابروطن ومردم احساس مسوولیت کند. اما سناتورداکترغیرت بهیردردفاع ازموضعگیری رهبرحزب اسلامی افغانستان پرداخت یک سلسله مواصفات ناشایسته را علیه بانی استقلال کشورشاه امان الله غازی به زبان آورد که این سخنان باردیگربا واکنش تند تری شماری ازسناتوران مواجه شد و فضل هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه با صحبتی گفت با احترامی که به حکمتیاربه عنوان یکی ازرهبران مجاهدین دارم ولی قضاوت نا عادلانه درمقابل شخصیت های ملی به ویژه شاه امان الله خان قابل تحمل نمی باشد زیراکه ملت افغان قهرمانان خویش را پذیرفته وبه آنان احترام قایل اند وافزود شاه امان الله غازی آزادی واستقلال را به این ملت به ارمغان آورده وبه هیچکسی پوشیده نمی باشد.
    هکذا درجلسه سناتوران درمورد انتخابات پیشرو نیزصحبت نموده تاکیدورزیدند که نیروهای امنیتی درتامین امنیت مراکزومحلات رایدهی ورایدهندگان تلاش جدی نموده و مواد حساس وغیرحساس انتخاباتی در موقعش منتقل شود تا در پروسه انتخابات مثل گذشته، اخلال وارد نشود .
    درجلسه ازشکست گفتگوهای صلح میان امریکا وگروه طالبان نیزابرازنظرهای صورت گرفت اما یک عضو مجلس سنا که در مذاکرات صلح شرکت داشت علت اساسی این شکست را بلند پروازی ها کاذب وغرور بیجای گروه طالبان وانمود کرد.
      ابرازتاثر از تلفات سنگین انسانی درتابستان امسال ازبهرامتیازگیری‌ها درمذاکرات بی نتیجه صلح، تاکید برتأمین امنیت وبازشدن شاهراه های عمومی، تاثیرات منفی جنگ درولایات شمال وشمال شرق، تمجید ازنیروهای امنیتی درولایت بدخشان مبنی بر آزاد سازی سه ولسوالی ازچنگ طالبان ووارد کردن تلفات سنگین به این گروه، نبودهماهنگی ومدیریت لازم درولایت بغلان وتاثیرات منفی آن بالای وضع امنیتی، انتقاد ازممانعت څارنوالان بخاطرتحقیق ازمظنونین قتل چهاربرادردرشهرجلال آباد، افزایش ناامنی ها وباجگیریها درننگرهار، تاکید برواگذاری پروسه انتقال حجاج به وزارت حج واوقاف کما فی السابق، موجودیت فساد اداری دراداره هوانوردی وشرکت های هوایی، تاکید برتقویه شرکت هوایی آریانا، انتقاد ازبی بندو باری ها وبرهم خوردن نظم عامه در هژدهم سنبله از سوی شماری افراد وشهادت یک سربازدر جریان این درگیری ها، انتقاد ازبرخی فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی برمحروم ساختن شماری افراد از حق رایدهی، ابرازخرسندی به مناسبت برنده شدن تیم ملی کرکت درمقابل زیمباوی وتیم ملی فوتبال درمقابل بنگله دیش، تاکید بررسیدگی به وضع معارف لغمان، انتقاد ازهمصدایی صدراعظم پاکستان با گروه طالبان وبرخی مسایل دیگرمطرح شد.
      درختم مباحث آزاد محمدعلم ایزدیار نایب اول، مراتب تسلیت وهمدردی خود را به مناسبت هفته شهید وهجدهمین سالگرد شهادت قهرمان ملی کشورشهید احمدشاه مسعود، با خانواده های داغ دیده شریک ساخت. نایب مجلس با تشکر از نیروهای امنیتی به خاطر دستگیری چند گروه تروریستی داعش درکابل وآزاد کردن سه ولسوالی از وجود دشمن در بدخشان از حکومت خواست تا تأمین امنیت شاهراه ها ،راه های مواصلاتی ومراکز رای دهی را درصدر برنامه های امنیتی قراردهد تا مردم بتواند در انتخابات پیشرو اشتراک کنند و تاکید کرد که اعضای کمیسیون مستقل انتخابات به تحلیف شان وفادار باشند و با رجوع به تجربه های تلخ گذشته، زمینه تدویرانتخابات عاری از تقلب را مهیا کنند ونیز مواد انتخاباتی لازم را به تمام مراکز رای دهی انتقال دهد.
    در پایان؛ محمدعلم ایزدیار گزارش سفربه ولایت ولایت پنجشیررا ارائه کرد از وزارت امورداخله خواست تا تشکیل پولیس محلی این ولایت را منظور کند ونیز از عدم آغازنشدن کارعملی شفاخانه ولایتی، تکمیل نشدن کاربند برق پارنده، مشکلات معارف وتحصیلات عالی در این ولایت، رسیدگی به وضعیت سیلاب زدگان وشماری موارد دیگر یاد آوری کرد واز ادارات مربوط خواست تا دراین زمینه ها توجه لازم کنند.نالان

کابل  باختر  ۲۴   سنبله
سخنگوی ریاست جمهوری گفته های اخیر گلبدین حکمتیار را به آدرس نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اهانت‌آمیز و غیرمسوولانه توصیف کرده است و از اوخواسته است تا از این نیروها عذر خواهی کند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: گلبدین حکمتیار رهبریک جناح حزب اسلامی و کاندید در انتخابات آینده ریاست جمهوری به روزشنبه ۲۳ سنبله در گردهمایی در کابل گفته است(جوانان افغان برای داشتن «انگیزه مقدس» به میدان‌های جنگ نمی‌روند، بل‌ فقر و بی‌کاری آن‌ها را به صفوف نیروهای دولتی کشیده است.)
گلبدین حکمتیار در این همایش انتخاباتی هم‌چنان محمد اشرف غنی رییس جمهوری را مانعی در برابر صلح خواند و افزود که حلقاتی در حکومت از تداوم جنگ منفعت به دست می‌آورند.
این گفته ها درست زمانی بیان شد که این گردهمایی هواخواهان گلبدین حکمتیاراز سوی آنانی پوشش امنیتی یافته بود که رهبر حزب اسلامی آنها را فاقد انگیزه خواند.
شمار زیادی از منسوبان نهاد های امنیتی و دفاعی کشور ٬فعالان مدنی٬ شهروندان و مسوولان نظام٬ نسبت به این گفته های گلبدین حکمتیار واکنش نشان دادند. 
آنها تاکید کرده اند که نیروهای امنیتی و کشور حافظ منافع ملی اند. این نیروها ازارزش های مردمی و میهنی حراست می کنند٬بی حرمتی نسبت ۤبه آنها٬بی حرمتی به مردم وملت بزرگ افغانستان است.
حامد ستانکزی مدیر عمومی مبارزه با جرایم جنایی قومندانی امنیه پکتیا در واکنش به این گفته های حکمتیار گفته است (من١٧ سال تحصیل برای این نکردم که که در قوای مسلح افغانستان بیایم و ماهانه ٢٦٥٠٠ معاش اخذ کنم بل حس وجدان و ضمیرم زنده است من هم میخواهم وطن داشته باشم وطنم آباد باشد مردم با دیدن بیرق سه رنګ در سراسر جهان به آن افتخار کنند ٬ما برای پول نه بلکه برای دفاع ازتمامیت ارضی کشور خود می رزمیم. )
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، اظهارات حکمتیار را درباره نیروهای امنیتی و دفاعی اهانت‌آمیزو غیرمسوولانه توصیف کرد و گفت که حکومت افغانستان خواهان معذرت‌خواهی حمکتیار از نیروهای دفاعی وامنیتی است.
به گفته او، حکمتیار به برکت همین نیروها نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است.
سخنگوی ریاست جمهوری همچنان گفته های گلبدین حکمیاررا به آدرس محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور رد کرد وگفت دولت افغانستان حامی صلح در کشور است اما باید این صلح با مالکیت و مدیریت خود افغانان به پیش برده شود.
شهروندان کشور از سیاستمداران به خصوص آنانی که  خود در گذشته عامل بسا از ناهنجاری در کشوراند می خواهند که واقعبین باشند و از زمان ٬وضعیت و شرایط کشور محاسبه دقیق داشته باشند و بابررسی سهم خود در بروز چنین ناهنجاری٬برای بهبود و تغییر وضعیت طرح وبرنامه دهند.  صائم

يكشنبه ، 24 سنبله 1398 ، 13:14

تبصره

کابل  باختر   ۲۴   سنبله
باادامه جنگ در کشور٬ شمار تلفات گروه طالبان در بالا ترین سطح آن قرار گرفته است. مسوول این همه٬آنانی اند که با شکل گیری گفت وگو های صلح  میان افغانان مخالف اند و تن به آتش بس نمی دهند.
مفسرآژانس باختر می نگارد: در یک هفته گذشته شمار افرادکشته شده طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف در کشور به بالاترین سطح آن رسیده است.
ازدیاد تلفات افراد گروه های مسلح مخالف نمی تواند یک حرف خوش باشد زیرا آنانی که در جنگ کشته شده اندو یا می شوند صرف نظر از این که با کدام گروه و یا جناح تعلق دارند وابسته به جامعه افغانی اندو این جامعه افغانی است که پیامد های زشت وناگوار جنگ را در کشورمتحمل می شود و آن را به ارث می برد.
مخالفان مسلح دولت افغانستان هم بخشی از اجتماع این کشور اند با ازدیاد تلفات درمیان این گروه ها٬از نیروی بشری ما کاسته می شود٬ به شمار یتیمان و بیوه زنان افزوده می شود٬نیروی کار در کشور  محدود می شود و   ناهنجاری دیگر.
حرف از ازدیاد تلفات در میان گروه های مسلح مخالف درست زمانی به میان می آید که مذاکرات صلح میان گروه طالبان و امریکا لغو شد و دولت افغانستان هم تمام برنامه های صلح را الی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که قرار است به تاریخ ۶ میزان برگزار ٬ به حالت تعلیق درآورده است و طالبان هم در واکنش به تصمیم رییس جمهور امریکا تهدید به ادامه جنگ در کشور کرده اند.
پیامد این همه٬ تشدید جنگ در کشور است و این طبیعی است که نتیجه جنگ٬ کشتار وویرانی است.
طالبان در حالی متحمل تلفات در جبهات جنگ می شوند که رهبران سیاسی و نظامی آنان در دوحه و کراچی و یا هم اسلام آباد وکویته زندگی آرام دارند ٬فرزندان آنان از بهترین امکانات زندگی ٬ معیشت  وپرورش لذت می برند. مگر در میدان جنگ طالب روستایی که خانواده اش در فقر و غربت زندگی می کند فدای منافع ملا هبت الله ٬ عباس ستانکزی و سایر سرکردگان این گروه می شود.
در میان ده ها طالب که تا امروز دست به حمله های انتحاری و یا تهاجمی زده اند٬هیچ کدام آنان فرزند٬برادر و یا عضوی از خانواده رهبری طالبان نبوده است.
برای آنانی که در داخل کشور اند و بار اصلی مصایب جنگ را حمل می کنند٬آتش بس٬ دوری از جنگ ٬صلح و رفاه  نسبت ۤبه آنانی که در دوحه و کراچی اند اهمیت بیشترومفهوم وسیع تر دارد.
خبر کشته شدن صدها طالب در روز های اخیر یک خبر قابل ستایش نیست. مسوول این همه٬ رهبران گروه طالبان ومدیریت کنندگان آنان در سازمان های استخباراتی پاکستان اند.
رهبران طالبان آتش بس را نپذیرفتند٬ گفت وگوهای صلح با دولت افغانستان را رد کرده و به مذاکرات میان افغانان با محوردولت افغانستان روی خوش نشان نداده اند.
اگر رهبران طالبان به صدای مردم افغانستان به آه و ضجه یتیم و بیوه زنان این کشور گوش می دادند٬آتش بس را می پذیرفتند و برای حل معضل کشور منجمله چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان از مسیر یک اجماع وارد عمل می شدند امروز جان بسیاری افغانان صرف نظر از طالب و یا افراد دولتی حفظ می شد .
مگررهبری طالبان  که منافع و شهرت شان در ادامه جنگ جستجو می کنند با لجاجت تمام٬ در برابر برنامه های صلح خواهانه دولت افغانستان قرار گرفتند و نتیجه آن هم ازدیاد تلفات در صفوف طالبان است.
مسوول تمامی این ناهنجاری ها کشتار وویرانی٬رهبری طالبان و سازمان های استخباراتی یی است که از آنان حمایت می کنند .
بهتر است که طالبان رده دوم و سوم که بار اصلی جنگ را در کشور به دوش می کشند با یک بررسی وضعیت و با درک از نیات و برنامه های شخصی رهبری شان٬ راه خود را از آنان جدا کنند و با پیوستن به روند صلح از بروز تلفات بیشتر هم در میان طالبان و هم در میان نیروهای دولتی جلوگیری کنند. ادامه جنگ تنها باعث ازدیاد تلفات در میان افغانان وویرانی بیشتر کشور است.  تحلیل سیاسی  

کابل باختر24 سنبله
با سخنرانی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ سمینار" تحلیل وضعیت فرهنگی زنان افغان درصدسال اخیر" امروز درکابل برگزار شد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر٬ این سمینار با معینان و روسای وزارت اطلاعات وفرهنگ، مسوولان و نمایندگان نهاد های مختلف زنان ، شخصیت علی و فرهنگی و مهمانان داخلی خارجی برگزار شد .
درمحفل افتتاح این سمینار حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که هدف از برگزاری این سمیناربررسی وضعیت فرهنگی زنان افغانستان در صد سال اخیراست که در10 بخش مورد تحلیل قرارگرفته است : هنرهای زیبا ، تیاتر ، موسیقی، ژورنالیزم ، فلم ، زبان و ادبیات ، ورزش ، گرحندوی، فعالیت های اجتماعی و کسبه کاری .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افزود درصدسال اخیر کمی ، کاستی و موانعی که فرا راه فعالیت های زنان درعرصه های مختلف به ویژه دربخش های فرهنگی وجود داشته است ، به خاطررفع این کاستی ها و موانع دربرنامه های آینده تلاش صورت خواهد گرفت.
همچنان حسینه صافی دررابطه به برنامه های فرهنگی یی که در بخش های مختلف به مناسبت صد مین سال استقلال کشور ازآغاز سال روان ، راه اندازی شده است ، معلومات داد و گفت که وظیفه وزارت اطلاعات وفرهنگ است که درراستای حفاظت و رشد فرهنگ و عنعنه های مردم  کشور که درحقیقت نشاندهنده هویت کشور است ، کارو تلاش فراوان کند.
وی افزود که زن افغان توان رهبری و برنامه ریزی درامورمختلف وعملی کردن آن را دارد .
بعد پیام ویدیویی بانوی اول کشوردررابطه به این سمینار پخش شد که درآن بانوی اول گفته است که  زنان افغانستان درطول تاریخ و به خصوص درصد سال گذشته درعرصه های مختلف به ویژه درراستای فرهنگی فعالیت ها و دستاوردهایی داشته اند که قابل ستایش است .
درپیام خاطرنشان شده است که زنان درجنگ های گذشته رنج های بی شماری کشیده اند و عزیزان شان را ازدست داده اند و تامین صلح پایدار از نیازمندی های مهم آنان است .
بانوی اول تاکید است که زنان پیام آوران صلح هستندو به فرهنگ جنگ و خشونت پایان می دهند و خواهان صلح ، همپذیری ، همبستگی و وطن دوستی استند.
همینگونه بخش اول این سمینار به گردانندگی زهره یوسف به کار آغاز کرد و دراین بخش پوهنمل صفیه رحیم استاد پوهنتون کابل دررابطه به نقش زنان درصد سال اخیر درفعالیت های روزنامه نگاری درافغانستان، فضیله رحیم درمورد هنرموسیقی درصد سال اخیرو فعالیت زنان دراین بخش ، لطیفه مهران استاد پوهنتون کابل دررابطه به هنرهای تجسمی و نقش زنان دراین عرصه ، دیانا محسنی درمورد تیاتر درصد سال گذشته و نقش زنان در صد سال  دراین بخش و همچنان صحرا کریمی  درمورد وضعیت فلم و سینما درکشور و نقش زنان دراین عرصه به ترتیب معلومات دادند و پیشنهاد های شان را به خاطربهبود بخش های مذکور ارائه کردند.
بخش دوم این سمیناربه گردانندگی ماری اکرمی به کار آغاز کرد و دراین بخششهلا فرید دررابطه به فعالیت های اجتماعی زنان درصد سال گذشته ، بلقیس عمر درمورد وضعیت گرحندوی درصد سال گذشته ، حمیرا بارکزی دررابطه به بخش ورزش درصدسال اخیر، فرشته همتی درمورد پیشینه صنعت و تجارت و نقش زنان دراین بخش ونعیمه غنی در رابطه به وضعیت ادبیات درصد سال گذشته و نقش زنان در این عرصه، به ترتیب توضیحات دادند و به خاطر بهبود و حمایت از این بخش ها پیشنهادهای مشخص شان را ارائه کردند.
همچنان درجریان این محفل کتاب " پیشتازان فرهنگ " را سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ و شماری از مسوولان رو نمایی کردند که این کتاب ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ به چاپ رسیده است و درآن زنان پیشتاز درعرصه های مختلف فرهنگی از 34 ولایت کشور معرفی شده اند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ از همکارانی که درگرد آوری معلومات این کتاب تلاش کرده اند به ویژه از وحید الله معنی آمرارتباط با ولایات وزارت اطلاعات و فرهنگ، ستایش کرد .
بعد نمایش تیاتری که گوشه هایی ازفعالیت های فرهنگی را درصد سال گذشته به تصویر کشیده بود ، ازسوی ممثلان تیاتر ملی اجرا شد .
به همین ترتیب قطعنامه 17 فقره یی این سمینار توسط محبوبه بابکرخیل و سیما رسولی خوانده شد که درقسمتی از آن گفته شده است : به خاطرمعرفی بهترکارنامه های زنان درطول تاریخ باید تذکره زنان نامور جمع آوری و چاپ شود، درنام گذاری جاده ها و چهار را ه ها و همچنان مدال ها ، نام زنان نخبه کشور درنظرگرفته شود ، همه ساله ازمیان زنانی که دربخش های فرهنگ فعالیت می کنند ، باید یک تن مشخص شود و مورد تشویق قرار گیرد، وزارت اطلاعات وفرهنگ یک صندوق حمایت برای زنان هنرمند ایجاد کند.
همچنان درقطعنامه از دولت  خواسته شده است که دررشد و انکشاف زنان درعرصه های مختلف حمایت کند و زمینه های بهتر فعالیت برای زنان فراهم کند.
دراخیر کار سمینار حسینه صافی نمایشگاه صنایع دستی  و هنری زنان را افتتاح کرد و اشتراک کنندگان از آن دیدن کردند.  احمدضیا احمدی 

کابل  24 سنبله باختر
شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات ورییس ستره محکمه تشکیل جلسه داد .
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر٬شورا  نخست با ترکیز به تعدیل ماده 313 قانون اصول محاکمات مدنی به محاکم کشور هدایت داد که در اجراات مربوط مندرجات آنرا مطمح نظرداشته  باشند ورعایت کنند بعد طرز العمل کمیته نظارت از تطبیق ستراتیژی مبارزه علیه فساد اداری در قوه قضائیه را که درچهارچوب تعهدات ستره محکمه در برابر ستراتیژی ملی مبارزه بافساد اداری ترتیب و تدوین شده بود ، بعداز بحث و غور همه جانبه وورود  اصلاحات و تصحیحات لازم  به دا خل ( 8 ) ماده تصویب کردو به ریاست پالیسی و پلان وظیفه سپرد تا مطابق به آن  اقدامات مقتضی بعدی را مرعی به همین ترتیب به ریاست عمومی تدقیق و مطالعات هدایت داده شد تا تعلیماتنامه های تحریر وثایق و اشباه وثایق رادرمطابقت به قانون اصو ل محاکمات مدنی مجدداً بازنگری  کنند ،  مواردی را که درمغایرت با قانون قراردارد برجسته و سعی شود تا به مواد ملغی استناد شود.
بعداً روی شماری ا زاستهداات واصله غور ور سید گی  شد و در برابر استهدائیه ریاست محکمه استیناف بدخشان  درخصوص چگونگی استفاده یکتن از محکومان جزایی از مفاد فرامین عفو وتخفیف مجازات ریاست جمهوری و همچنان با بررسی پیشنهاد اداره لوی څارنوالی پیرامون چگونگی تفویض صلاحیت و تعدیل جزاء یکتن ازمحکومان در کشور بلاروس را که به منظور سپری کردن بقیه مدت محکومیتش به جانب افغانستان تسلیم داده شده است، در روشنایی احکام قوانین نا فذه رهنمایی های لازم صورت گرفت .
به همین ترتیب مبتنی بر گزارشهای ریاست عمومی تفتیش قضایی و نظریات تدقیقی موضوع تخلفات قضایی هفت تن از قضات محاکم استیناف پروان و بلخ و ننگرهار مورد بحث قرارگرفت  و با توجه به تشخیص تخطی های انجام یافت به قضات ولایت های پروان وبلخ  متکی به احکام مقرره طرز رسید گی به تخلفات قضایی جزا های لازم تادیبی تجویز شد واز اجراات دوتن از قضات امریت ثبت اسناد ووثایق محکمه استیناف ننگرهارمورد تمجید به عمل آمد  .
همینطور درجلسه شورای عالی سه تقاضای تجدید نظر مدنی ، یک موضوع تنازع صلاحیت رسید گی و سه درخواست تبدیلی محکمه جزایی نیز جزء اجنداء بود که درهر موردتصامیم مقتضی اتخاذ شد و نیز بنابر پیشنهاد اداره لوی څارنوالی صلاحیت رسید گی پانزده دوسیه جزایی به محاکم استیناف ولایت های  بلخ ، سرپل ، غور ،  بدخشان ، غزنی و دایکندی تفویض شد . نالان

شهرپلخمری ۲۴ سنبله باختر
طالبان برق وارداتی ازبکستان وتاجکستان را دربغلان قطع کردند.
مهاجمان چاشت دیروز و بامداد امروز دو پایه برق وارداتی را در بخش هایی از بغلان با انفجاربمب تخریب کردند.
با تخریب این دو پایه برق، برق وارداتی تاجکستان وازبکستان به کابل و ده ولایت دیگر قطع شد.
یک منبع ریاست برشنای بغلان درتماس با آژانس باختر گفت که یکی ازاین دو پایه تخریب شده، در ساحه زیر اداره گروه طالبان قراردارد و کارکنان آنان برای ترمیم آن با دشواری مواجه اند.
شرکت برشنا نیز با پخش خبرنامه یی قطع شدن پایه های برق وارداتی ازبکستان و تاجکستان به افغانستان را می پذیرد و اما می گوید که کار برای ترمیم این پایه ها ادامه دارد.
خبرنامه، درگیری نظامیان با طالبان را علت اصلی تخریب این دو پایه می داند.
گواهان رویداد می گویند که افراد طالبان چاشت دیروز یک پایه برق وارداتی ازبکستان به افغانستان را در ساحه دند شهاب الدین بغلان با انفجار بمب تخریب کردند و همچنان  طالبان بامداد امروز یک پایه برق وارداتی تاجکستان را در ساحه عسقلان بغلان تخریب کردند.ختم/شعیب

يكشنبه ، 24 سنبله 1398 ، 12:27

تلاش برای ترویج نی شکر در هلمند

شهرلشکرگاه ۲۴ سنبله باختر
کار روی ترویج کشت وحاصل گیری نی شکر در هلمند آغازشده است.
نتایج یک تحقیق نشان می دهد که آب و هوای هلمند مناسب به کشت و حاصل گیری خوب نی شکر است.
مسوولان اداره زراعت ، آبیاری و مالداری هلمند از آغازتلاش ها برای ترویج نی شکر در آن ولایت جنوبی سخن می گویند.
به اساس گزارش ها ، مسوولان ابتدا به گونه آزمایشی در مرکز تحقیقاتی بولان درهلمند یک قطعه زمین را نی شکر ،کشت کردند و اکنون دریافته اند که حاصل گیری عالی داشته است.
یک مسوول ریاست زراعت ، مالداری و آبیاری هلمند به آژانس باخترگفت که با دریافت نتایج مثبت از کشت نی شکر در هلمند ، می خواهند کشت این گیاه را در سطح آن ولایت جنوبی گسترش دهند.
ریاست زراعت ، مالداری و آبیاری هلمند دربرنامه یی درکنار آموزش دهقانان به شیوه های نوین کشت نی شکر، آنان را با توزیع ابزار کار تشویق به کاروبار نی شکر می کنند.
بهای نی شکر در بازار ها بد نیست و درصورت ترویج آن ، دهقانان هلمندی سود خوبی خواهند داشت.
مسوولان می گویند که برای سال آینده ساحه های بیشتری را در هلمند نی شکر کشت خواهند کرد.
آنان امید دارند که کشت نی شکر بدیل خوبی برای کوکنار در هلمند باشد ؛ جایی که بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر در دنیا خوانده می شود.
کاکا نظر محمد باشنده ولسوالی سنگین هلمند می گوید که وی با درنظر داشت سود نی شکر برای سال آینده زمین هایش را ازاین گیاه می کارد.
اوگفت ریاست زراعت هلمند به آنان شیوه های کشت و حاصل برداری نی شکر را آموخته است.
هنوز که خبری از کشت قابل توجه نی شکر در هلمند نیست ، تجار برای خرید این گیاه از دهقانان ابراز آماد گی کرده اند.
مسوولان اتاق تجارت در جنوب کشور می گویند که تجار نی شکر تولیدی در هلمند را به بازار های داخلی و جهانی انتقال خواهند داد.
از نی شکر بیشتر گر و شکر تولید می شود. در حال حاضر در دنیا آب این گیاه نیز که شیرینی و مزه  ویژه ی دارد ، نوشیده می شود.
داکتران می گویند که آب نی شکر برای درمان گرده و جگر و سم زدایی وجود نقش تعیین کننده یی دارد.
نی شکر برای کشت و حاصل گیری خوب به آب و هوای گرم تری نیاز دارد.
ننگرهار در شرق افغانستان بیشترین نی شکر در کشور را تولید می کند.
علی الرغم افزایش تولید نی شکر در کشور هنوز هم افغانستان از رهگذر این گیاه به خود بسنده گی نرسیده است و بیشتر نیاز های شهروندان کشور از درک نی شکر از کشور های دیگر به ویژه پاکستان تامین می شود.
مقامات وزارت زراعت امیدوار اند تا با ترویج بیشتر نی شکر و گسترش ساحات کشت آن درکشور رفته رفته افغانستان از نظر تولید نی شکر به خود بسنده گی برسد. ختم/ابوی

يكشنبه ، 24 سنبله 1398 ، 12:27

از دو جاده در قندهاربهره برداری شد

شهرقندهار۲۴ سنبله باختر
ازدوجاده پس از ساختمان و قیرریزی در قندهار ، به بهره گیری شد.
این جاده ها به درازای مجموعی یک هزاروپنج صد متر و پهنای ده متر در مرکز شهر قندهار موقعیت دارد.
با ساخت وقیرریزی این جاده ها در رفت و آمد هزاران شهروند قندهارسهولت ایجاد شد.
حیات الله حیات والی قندهار درمراسم افتتاح این جاده ها گفت که وی می کوشد به کمک نهاد های کمک رسان ،ده ها جاده ناهموار و خامه را دربخش هایی از قندهار ساختمان و قیر ریزی کند.
بیش از ده ملیون و هفت صد هزار افغانی در ساخت وقیرریزی این جاده هاهزینه شده است که ازسوی برنامه میثاق شهروندی وزارت بازسازی و انکشاف دهات پرداخت شده است.ختم/ابوی

بازارک ۲۴سنبله باختر
کار گاه آموزشی یی زیرنام ترویج فرهنگ مطالعه  وکتابخانی درمیان جوانان امروز در  پنجشیر تدویر یافت.
دراین کار گاه یک روزه که  از سوی معینیت امور جوانان وزارت  اطلاعات  و فرهنگ درهماهنگی ریاست  اطلاعات  وفرهنگ پنجشیر تدویر یافت یکصدو پنجاه جوان  شرکت ورزیده بودند.
غلام رسول رییس اطلاعات  وفرهنگ پنجشیر گفت که به خاطر تشویق جوانان به فرهنگ مطالعه ورشد کتابخانی در سطح پنجشیر  این  کار گاه تدویر یافته بود.
درین کارگاه آموزشی محمد امین  صدیقی معاون ولایت  پنجشیر، روسای ادارات وفرهنگیان نیز اشتراک داشتند.ختم/حبیب سادات

شهرقندهار۲۴ سنبله باختر
قندهاردر آستانه بهره گیری از دوصد طرح توسعه یی قراردارد.
این طرح ها به همکاری مالی کشورهای کمک کننده ازطریق برنامه میثاق شهروندی در مرکز وولسوالی های قندهار در حال ساخت است.
ساخت وساز جاده ، مکتب ، درمانگاه ، پل وبرنامه هایی برای تقویت زراعت ، مالداری وآبیاری ازطرح های زیر کار در قندهار است.
تیمور شاران معاون اداره ارگان های محل درسفر به قندهار گفت که کار دوصد پروژه در قندهار در جریان است .
اوگفت این پروژه های توسعه یی بنابر خواست مردم طرح ریزی و به اجرا گذاشته شده است.
به اساس گزارش ها صد پروژه دیگر در قندهار طرح ریزی شده است و کارآن به زودی آغازمی شود.
حیات الله حیات والی قندهار می گوید که بهره گیری از این پروژه های توسعه یی در توسعه قندهار و بهبودی در زند گی مردم نقش به سزایی خواهد داشت.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL