30 جدی 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خشونت علیه زنان خلاف شریعت و آموزه های دین مبین اسلام است

خشونت علیه زنان خلاف شریعت و آموزه های دین مبین اسلام است

کابل /۳۰جدی/ باختر کنفرانس ملی دادخواهی درراستای مبارزه جهت محو خشونت...

چهار عضو یک خانواده در کابل کشته شدند

کابل / ۳۰ جدی / باختر پولیس کابل...

عامل قتل عام یک خانواده دراندخوی٬کشته شد

کابل/ ۳۰ جدی / باختر وزارت دفاع ملی می گوید...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل /۳۰جدی/ باختر
کنفرانس ملی دادخواهی درراستای مبارزه جهت محو خشونت علیه زن امروز ازطرف موسسه پاملرنه درکابل برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر ، کنفرانس با صحبت انجنیر محمد وکیل مسوول عمومی پروژه صلح و امنیت برای زنان موسسه پاملرنه افتتاح شد.
وی دررابطه به یافته های نشست های دادخواهی محو خشونت علیه زنان گفت: پدیده خشونت علیه زن نه تنها خلاف شریعت و آموزه های دین مبین اسلام است بلکه درقوانین نافذ کشور نیز جرم پنداشته شده است و بامرتکبان آن برخورد جدی و قانونی می شود.
موصوف به سه عامل اصلی خشونت علیه زنان اشاره کرد وگفت که پائین بودن سطح آگاهی کامل ازقوانین شرعی ووضعی ،نا امنی و فقر و مشکلات اقتصادی درکنار این سه عامل اصلی حوادث تلخ چهاردهه گذشته و موج گسترده مهاجرت ها و بی جاشدن ازبسترهای دیگر این موضوع است .
دررابطه به موضوع کنفرانس گل غتی سمسور ، انجیلا براتی و گلالی مهمند نیز صحبت کردند ٬ آنان به هماهنگی و همبستگی نهادهای جامعه مدنی و نهاد های دولتی وسایر نهاد های ذیصلاح برای ریشه کن کردن و یا کاهش میزان خشونت علیه زنان درجامعه اشاره کردند.
اعضای پنل متشکل از نمایندگان وزارت امور زنان ،اطلاعات وفرهنگ ، وزارت عدلیه ، کمیسیون مستقل حقوق بشر عالمان  دین ، نمایندجامعه مدنی و نماینده پروژه صلح و امنیت برای زنان بود.
هرکدام آنان اطراف موضوع کنفرانس صحبت کردند و کارکردهای نهادمربوط خود را درقبال محو خشونت علیه زنان به گونه مفصل ارائه کردند.
کنفرانس با دعاخیر توسط یک عالم دین پایان یافت .
ختم/ ماری نبرد آئین ...ک..م

کابل / ۳۰   جدی  / باختر
پولیس کابل پیرامون چگونگی قتل چهار عضویک خانواده  که شب گذشته در ناحیه هقتم شهر کابل کشته شدند ٬تحقیق را آغازکرده است.
به گزارش آژانس باختر: شب گذشته چهار عضویک خانواده شامل یک زن وسه فرزندش که زیر سن انددر ساحه جنگلک مربوط به ناحیه هفتم شهر کابل با ضربات تیشه به قتل رسیدند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان می گوید که تحقیق پیرامون این رویداد آغاز شده است او در رابطه به علل و انگیزه این جنایت چیزی نگفت.
پدر کودکان مقتول کارمند وزارت ترانسپورت است .در این حادثه یک خانم بیست وشش ساله و با دو پسر و یک دخترش کشته اند کودکان کشته ٬چهار تا هشت سال عمر داشتند.
سال پار نیز هفت عضوی یک خانواده در ساحه کارته سخی به گونه دسته جمعی کشته اند و دوسال قبل ده عضوی یک خانواده در بلندی های پنجصد فامیلی به رگبار بسته شده بودند.
عاملان هر دو رویداد تاکنون شناسایی نشده اند فریبا

کابل/ ۳۰  جدی / باختر
وزارت دفاع ملی می گوید که عامل قتل شش عضوی یک خانواده که شنبه شب  در قریه خانقاه این ولسوالی کشته شدند٬خود در یک عملیات هدفمند کشته شد.
آژانس باختر خبر می دهد: "ملا ابراهیم" مشهور به "حقیار" آمر معارف طالبان برای ولسوالی "قرمقول" فاریاب که عامل جنایتِ اندخوی ولایت فاریاب بود، روز گذشته همراه با یکتن از افرادش در اندخوی  از پا درآمد .
این قومندان گروه طالبان در همدستی با بیدار قومندان دیگر این گروه شش عضوی یک خانواده به شمول یک نوزاد را کشته بودند.

کابل /۳۰جدی/ باختر
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان ازچندی به این طرف گفتمان ملی را با اقشارولایه های مختلف جامعه راه انداخته است و می خواهد با این عملکرد فاصله  میان ارگ ومردم را کوتاه کند و مردم را درحل معضل های موجود به مشارکت دعوت کند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد :متکی به خبرنامه ارگ ریاست جمهوری تاکنون رییس جمهوری پنجم نشست گفتمان ملی را با نمایندگان اقشار مختلف جامعه راه انداخته است . مردم دراین گفتمان ها ازمشکلات دربخش ترانسپورت گرفته تاکانکریت سرک ها وکوچه های فرعی ، آب آشامیدنی ، امنیت٬ صحت ٬موجودیت کثافات درجاده ها ، جلوگیری ازغصب زمین ، بلندبردن کیفیت معارف ، مشکل برق ، محیط زیست ، حقوق زنان ،ایجاد ساحه سبز ، برداشتن مواضع، جلوگیری از مواد مخدر ، برداشتن موانع ازسرک ها ٬کوچه ها ، جلوگیری ازجرایم و رسمی کردن مساجد رایاد کرده اند.
ممکن درکنار آنها ازوجود ولگردها درمناطق مسکونی و بلند منزل ها ، موجودیت افراد مبتلا به موادمخدر که مانند سمارق درگوشه و کنار شهربلند شده اند و نیز قانون گریزی وبی نظمی مسلط به نظم ترانسپورت شهری نیز گفته باشند از فقر مزمن و بیکاری شکوه کرده باشند و نیز ممکن از اعمار بلندمنزل ها ، آلودگی هوا کرده باشند یا گفته باشندکه فساد ریشه جامعه ونظام  را سست کرده است٬ تعصب مردم واحد را به گروه ها تقسیم کرده است . درچنین وضعیت آیا ممکن است برتمام این ناهنجاری غلبه شود ممکن است درصورتی که مردم با مسوولان همکار باشند ومسوولان همه خود را خدمتگار مردم بدانند بیشتر مردم به این فکر می کنندکه برای کسانی که می خواهند به مردم خدمت کنند فرصت داده نمی شود و یا کسانی که می خواهند به درد های مردم پایان دهند به زودی فرصت های کاری ازدست می دهند و یا برنامه های شان ناتمام باقی می ماند.
زمانی که رییس جمهوری می گوید که تشخیص شما نقشه راه من است . باید به این موضوع درنگ کرد ، رییس جمهوری با اتخاذ چنین کارشیوه می خواهد مردم را به مشارکت ملی فرا بخواند و به آنان تفهیم کندکه مشخصه نظام مردم سالار رسیدگی به مشکلات مردم است اگر چنین نمی شود مردم نسبت به نظام و مسوولان امور اصلاَ باورنمی کنند. اگر این بحث را خلاصه کنیم و مختصر از آن نتیجه بگیریم چنین می شود که این مسوولان امور اندکه می توانند فاصله میان مردم و نظام را کوتاه کنند و با عملکرد صادقانه اعتماد از دست رفته مردم را دوباره اعاده کنند ، درغیر آن سرانجام ریاست جمهوری متکی به خواست مردم اقداماتی را عملی خواهدکرد تا برهمه این هنجاری پایان داده شود.
ختم/ نالان ...ک...م

کابل/ 30 جدی /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز، مشکلات و خواست باشندگان نواحی چهارم، دهم، یازدهم، پانزدهم و هفدهم شهر کابل را استماع کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری  به آژانس باختر ٬در ششمین نشست گفتمان ملی که در قصر سلام خانۀ ارگ برگزار شد، حاجی فدامحمد به نمایندگی از وکلای گذر، محمد نورانی به نمایندگی از علما، دیانا حبیب به نمایندگی از زنان، انجنیر محمد عظیم به نمایندگی از معارف و جوانان و حاجی زلمی لطیفی به نمایندگی از اصناف و بزرگان قومی صحبت کردند و از رییس جمهور بخاطر احداث بند سلما و بهره برداری سایر پروژه های اساسی، تشکر کردند.
آنان خواست ها، مشکلات و پیشنهادهای شان را در رابطه به ناامنی، برق، آب آشامیدنی، توجه به مساجد و علما، گزمه های دوامدار، غصب زمین، معتادین، جلوگیری از مواد مخدر، ترانسپورت شهری، تامین عدالت اجتماعی، تطبیق حدود شرعی و قوانین جزایی، اختطاف، سرقت، قتل، کانالیزاسیون، معارف، بورس های تحصیلی، صحت، حمایت از معارف، بندش راه ها، افزایش قیمت مواد سوخت و افشاسازی هویت مردمی که با پولیس همکاری می کنند، با رییس جمهور بازگو کردندشریک کردند.
سخنرانان ضمن ابراز خرسندی از کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در خصوص توجه به شفافیت در استخدام معلمین، خواستار تسریع این روند شدند.همچنان آنان از توجه ویژۀ رییس جمهور به زنان و افتتاح  جادۀ جمهوریت، قدردانی کردند و برعلاوۀ تاکید بر تامین صلح و وحدت ملی، تلاش های شاروال کابل، قوماندان امینه و رییس معارف را مورد ستایش قرار دادند به دوام این تلاش ها تاکید ورزیدند.
رییس جمهور غنی پس از استماع صحبت ها و ضمن تشکر از بحث آزاد آنان، گفت که بدون تعریف و تشخیص مشکلات و بحث آزاد، راه حل سنجیده نمی شود؛ به همین منظور سلسلۀ گفتمان ملی را با باشندگان کابل آغاز کرده ام که در آینده تا ولسوالی ها وسعت می یابد.
رییس جمهور تصریح کرد که نظام متشکل از مردم است؛ اگر مردم از نظام رضایت نداشته باشند، نظام مشروعیت و مؤثریت خویش را از دست می دهد. باید ارادۀ محکم برای حل مشکلات داشته باشیم. وی افزود که برنامه  خویش را در رابطه به کابل، در نشست بزرگ مردم کابل که در تالار لویه جرگه برگزار می شود، شریک خواهد کرد.
رییس جمهور کشور گفت که مردم کابل از امنیت راضی نیستند و پولیس اعتماد خویش را نزد مردم از دست داده است، در این زمینه به اصلاحات و اقدامات اساسی نیاز است. وی افزود که پلان واضح امنیتی شهرکابل باید با مردم شریک ساخته شود.
رییس جمهور با اشاره به اعلان لیست غاصبان از سوی والی کابل، گفت که در مقابل غصب و غاصبان اقدامات جدی صورت گیرد. پس از اعلان لست غاصبان، در مدت دو هفته باید غاصبان ساحۀ غصب شده را تخلیه کنند، در غیر آن به صورت علنی محکمه خواهند شد.
رییس جمهور کشور به منظور حل مشکلات زنان، علاوه بر پیشنهاد ایجاد شبکۀ زنان کابل، به شاروال کابل هدایت داد تا سیت های اول موترها به زنان اختصاص یابد و راننده ها باید به زنان احترام قایل شوند.
وی با اشاره به مشکلات مکاتب، گفت: مشکل اساسی این است که وزارت معارف در گذشته در خدمت شاگردان و معلمان نبود. مکتب باید محور توجۀ تمام معارف باشد. وزارت، ریاست و نهادها، وسیلۀ اجرائیوی اند. سرمایه گذاری بالای کودکان و اصول تعلیمی ما، به اصلاح بنیادی نیاز دارد.
محمد اشرف غنی خطاب به مسئولین نهادهای مختلف، گفت که از شما برنامۀ واضح به منظور محو فساد در ادارات مربوطۀ تان می خواهم و در جلسۀ بزرگ شهریان کابل که قرار است برگزار شود، باید معلومات مفصل در رابطه به خدمات تان ارائه کنید.
رییس جمهور از اشتراک کنندگان نشست خواست که مشکلات شان را با جرئت و وضاحت شریک سازند و گفت که شهروندان کابل منسجم شوند و شیوۀ واضح مدیریت شهر را به میان آورند. وی افزود که اگر خدمات می خواهید، باید عایدات کابل به گونۀ مشروع افزایش یابد و این کلید به دست شماست. کابل باید به شهر مصئون و افتخارآفرین مبدل شود.عبدالخالق

کابل/ 30 جدی /باختر
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص  رییس جمهوری و وزیر دولت در امور صلح با تدامیچی یوماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد دیدار کرد.
در این دیدار روی جریانات حاکم پیرامون روند صلح افغانستان تبادل نظر صورت گرفت. دو طرف روی خواسته‌های مردم افغانستان در روند صلح به ویژه برقراری آتش‌بس تأکید کردند. بهزاد

کابل/ 30 جدی /باختر
سومین نشست سه جانبه حکومت، جامعه بین المللی و نهادهای حامی رسانه ها پیرامون مصوونیت ژورنالیستان و ختم معافیت جرایم علیه خبرنگاران، امروز  به ریاست استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری ورییس کیمته مشترک حکومت و رسانه ها برگزار شد .
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬  با حضور تادامیچی یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، سفرا و دیپلمات های از کشورهای بریتانیا، جرمنی، سوئدن، هالند، فنلاند، فرانسه، اسپانیا، رییس دفتر یونسکو در افغانستان، اعضای کمیته مصوونیت خبرنگاران، اعضای کمیته مشترک حکومت و رسانه ها اعم از اعضای دولتی و فدراسیون ژورنالیستان و والی کابل،  اشتراک داشتند.
در آغاز جلسه استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری  در سخنان افتتاحی این جلسه اطمینان خاطر داد که  طرزالعمل داخلی کمیته مصوونیت مشترک حکومت و رسانه ها اکنون به مقرره تبدیل شده که به زودی در کابینه حکومت به تصویب می رسد و در این صورت این کمیته به یک نهاد رسمی دایمی ارتقا خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به برخورد جدی حکومت با قضایای خشونت علیه خبرنگاران یاد آور شد که در سال 2019 هم خشونت ها علیه خبرنگاران کاهش قابل ملاحظه پیدا کرده است و هم قضایایی که اتفاق افتاده بود با جدیت از طرف حکومت پی گیری شده است.  وی گفت که در سال 2019 به صورت مجموعی 117 قضیه خشونت علیه خبرنگاران مورد بررسی قرار گرفته و هیچ قضیه یی بدون رسیدگی باقی نمانده و برای برخی از موارد در محاکم حتی حکم اعدام هم صادر شده است.
در این جلسه استاد دانش در خصوص مشکلات زنان خبرنگار گفت که اظهارات و اقدامات افراطی علیه فعالیت زنان و مخصوصا زنان خبرنگار نگران کننده است. وی ابراز داشت که از نهادهای مدنی و حقوق بشری و نهادهای حامی رسانه یی شدیدا  جای گلایه وجود دارد که در مقابل اظهارات خشونت آمیز اخیر که در هرات صورت گرفت، آنچنان که لازم بود موضع نگرفتند. وی از زنان خبرنگار خواست که مصمم تر از پیش و با شجاعت بیشتر فعالیت خود را ادامه دهند. وی گفت که در افغانستان همه مسلمان هستیم و هیچ کسی حق ندارد که برداشت شخصی خودش را از اسلام بر دیگران تحمیل کند.
استاد دانش از مردم افغانستان و مخصوصا از نهادهای مدنی و فرهنگی و از علمای دینی و اساتید پوهنتون ها خواست که شجاعانه در مقابل چنین حرکت های بی معنا بایستند. وی گفت که زنان نیمی از پیکر اجتماع را تشکیل می دهد و این بسیار غیر منصفانه است که رأی آنان در زمان انتخابات ارزشمند باشد ولی خود آنان ارزشی نداشته و صاحب هیچ حق و صلاحیتی نباشند.
معاون رییس جمهور همچنین عدم دسترسی آسان به اطلاعات را از دیگر مشکلات جامعه خبرنگاری در افغانستان بیان داشت و از کمیسیون دسترسی به اطلاعات خواست  که این چالش را به طور جدی تعقیب کند و زمینه های بهتر دسترسی به اطلاعات را فراهم کند.
معاون رییس جمهور همچنین از  مشکل حقوق و امتیازات خبرنگاران و کارکنان رسانه ای با مالکان رسانه ها یاد کرد و گفت که برخی از مالکان رسانه ها قوانین کار و قراردادهای کار با کارمندان رسانه ای را رعایت نمی کنند و حتی گاهی به خشونت هم کشانده می شود و تا کنون کمتر به این موضوع پرداخته شده است. وی رسیدگی به این موضوع را وظیفه مشترک نهادهای دولتی، نهادهای رسانه یی و کمیته مصوونیت خبرنگاران دانست و از آنان خواست که با جدیت این موضوع را تعقیب کنند.
معاون رییس جمهور با اشاره به مذاکرات صلح تصریح کرد که:"رسانه ها و خبرنگاران نگران هستند که در وضعیت موجود، روند صلح به صورت بسیار مبهم و حتی یکجانبه پیش می رود و در چنین حالتی هم دستاوردهای 18 سال گذشته و در رأس آن آزادی بیان و آزادی رسانه ها در معرض خطر قرار خواهد گرفت و هم یک صلح عادلانه و پایدار به دست نخواهد آمد."
استاد دانش در این زمینه گفت که:" حکومت افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح موقف خود را با صدای بلند بیان کرده و مسوولیت خود را تا کنون به خوبی ادا کرده است و این وظیفه جامعه بین المللی و رسانه های آزاد و حامیان آزادی بیان  است که صدای خود را بلند کنند." وی از رسانه ها خواست که در این مورد صدا و خواست خود را به روشنی به حکومت و جامعه بین المللی برسانند. وی گفت:" اگر همگی موضع قوی و متحد نداشته باشیم، اولین چیزی که قربانی خواهد شد، آزادی بیان و حقوق بشر و حقوق زنان خواهد بود."
معاون رییس جمهور تأکیدکرد که در همه مراحل روند صلح، نمایندگان واقعی نهادهای مدنی، نهادهای رسانه یی و زنان افغانستان و اقلیت های قومی و مذهبی باید حضور پیدا کنند و در غیاب آنان هیچ توافقی مشروع شناخته نشود. وی همچنان ابراز داشت که  در طرح هر موافقتنامه ای بر ختم جنگ و مشارکت در قدرت سیاسی با حفظ قانون اساسی و نظام جمهوریت و حقوق بشر تأکید شود و این چیزی است که جامعه بین المللی می تواند نقش بسیار مؤثری در آن ایفا کنند.
در این جلسه همچنان یاماماتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان صحبت کرد. آقای یاماماتو از نقش و حمایت استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور از آزادی بیان و رسانه ها در افغانستان ابراز قدردانی کرد. وی یاد آور شد که با تلاش های که تاکنون از جانب حکومت و نهادهای حامی رسانه یی در افغانستان صورت گرفته است، قضایای خشونت علیه خبرنگاران مورد تعقیب و بررسی قرار گرفته ولی تاکنون سطح تهدیدات علیه خبرنگاران در افغانستان هنوز هم نگران کننده است. 
وی با اشاره به موج های افراط گرایی که گاهی برعلیه خبرنگاران مخصوصا خبرنگاران زن ایجاد می شود واکنش نشان داد و از مردم افغانستان، حکومت و نهادهای حامی رسانه ها خواست که در برابر افراط گرایی ایستادگی کند. وی با اشاره به مذاکرات صلح گفت:" موضوع امنیت و آزادی رسانه ها در افغانستان بعنوان یک اصل اساسی باید در فرآیند گفت وگوهای صلح حفظ شود." وی در این زمینه بیان داشت که ماهیت آزادی بیان و رسانه ایجاب می کند که قبل از انجام و امضای توافق نامه صلح روی آن از جوانب مختلف بحث  صورت بگیرد. وی همچنین در صحبت های خود به موضوع انتخابات افغانستان اشاره کرد و تأکید کرد که روند انتخابات مانند یک بازی دوجانبه است و برد و باخت نباید باعث تقسیم جامعه و تشویش افکار عمومی گردد.
در این جلسه سه جانبه، براساس اجندا موضوع تأمین مصوونیت خبرنگاران و رهنمود تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران مورد بحث قرار گرفت. نجیب شریفی از کمیته مصوونیت خبرنگاران در این مورد به جلسه گزارش داد و سرانجام پس از تبادل نظر های لازم، فیصله شد که طرح رهنمود تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران برای اتخاذ تصمیم لازم در اجندای جلسه بعدی کمیته مشترک حکومت و رسانه ها به بحث گرفته شود.
همچنان براساس اجندای جلسه، روی همکاری های مالی برای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران در روشنایی رهنمود تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران که قبلا از طرف کمیته مصوونیت خبرنگاران به نماینده یونسکو ارائه شده بود، در  این جلسه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
نماینده اداره یونیسکو در افغانستان  در زمینه یاد آور شد که برای حمایت مالی در راستای تأمین امنیت و مصوونیت خبرنگاران در افغانستان باید کمک های مالی همه شمول باشد و از چگونگی مصرف آن باید گزارش دهی شفاف صورت گیرد. وی افزود که در این مورد باید تلاش همه جانبه صورت بگیرد تا یک اصول پایدار ایجاد شود. این موضوع پس از تبادل نظر و اظهارات اشتراک کنندگان جلسه، فیصله شد که دراین مورد یک کمیته مشترک با هماهنگی یونیسکو، نمایندگان فدراسیون ژورنالیستان، کمیته مصوونیت خبرنگاران و نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ ایجاد شود و این موضوع را به صورت کارشناسی مورد پیگیری قرار دهد و  نتیجه آن را به کمیته مشترک حکومت و رسانه ها ارائه کند.
جایگاه آزادی بیان و رسانه ها در مذاکرات صلح نیز یکی از اجندای مهم جلسه امروز بود که از طرف اشتراک کنندگان جلسه مخصوصا نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، سفرای کشور فنلاند، سویدن و نماینده سفارت بریتانیا در کابل مورد تأکید قرار گرفت. باقی اعضای جلسه نیز بر حفظ آزادی بیان، نقش رسانه ها در روند صلح، نقش و جایگاه خبرنگاران زن در گفت وگوهای صلح و حفظ دست آوردهای رسانه ای در هجده سال گذشته تأکید کردند.
استاد دانش معاون دوم رییس جمهوری در جمع بندی این موضوع از جامعه جهانی و همکاران بین المللی افغانستان خواست که در زمینه حفظ آزادی بیان و دست آوردهای حقوق بشری و مدنی افغانستان در جریان گفت وگوهای صلح یک موضع واضح و موقف روشن داشته باشند. وی همچنین بر حفظ هماهنگی میان جامعه رسانه یی افغانستان تأکید کرد و سرانجام در این جلسه فیصله شد که در محوریت فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و اشتراک نمایندگان باقی نهادهای حامی رسانه ی یک طرح مشخص در زمینه نقش و جایگاه عملی و واقعی رسانه ها و خبرنگاران افغانستان در روند صلح تهیه شود.
در این جلسه همچنین در مورد ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات وعضویت افغانستان در این ائتلاف از جانب نماینده سفارت بریتانیا معلومات ارائه شد. وی در صحبت های خود از نقش و حمایت استاد دانش در حمایت از رسانه های افغانستان قدردانی کرد و گفت که دولت بریتانیا از افغانستان رسما برای عضویت در ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات دعوت کرده است. او فعالیت رسانه های افغانستان مخصوصا خبرنگاران زن را در افغانستان امیدوار کننده خواند و تأکید کرد که آزادی رسانه و حمایت از آزادی بیان خط سرخ دولت بریتانیاست.
در رابطه به عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی آزادی مطبوعات، استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور یاد آورد شد که با امضای این تعهد نامه، زمینه های خوبی برای حمایت از آزادی مطبوعات در افغانستان فراهم خواهد شد.
در بخشی دیگری از جلسه امروز مطابق اجندا، نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت داخله، لوی سارنوالی و ریاست عمومی امنیت ملی در مورد پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران به جلسه گزارش ارائه کرد. براساس این گزارش ها، تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران در سال 2019 مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته نماینده اداره لوی سارنوالی کشور، 34 نفر از عاملان خشونت علیه خبرنگاران در سال 2019 شناسایی و زندان شده اند، به تعداد چهار قضیه تحت بررسی قرار دارد و باقی قضایا شامل مراحل محاکماتی می گردد.
در جلسه مشترک ، موضوع گزارش اختیاری سالانه حکومت افغانستان به رییس عمومی یونیسکو نیز مطرح شد و معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز اطمینان داد آمادگی لازم برای تحویل این گزارش به سازمان بین المللی یونسکو وجود دارد و پس از طی مراحل لازم این گزارش به آنان تحویل داده خواهد شد.

کابل/ 30 جدی /باختر
به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز جلسه کمیسیون  بررسی شکایات و تخلفات رسانه یی برگزار شد .
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: دراین جلسه هفت شکایت و تخلف رسانه یی که از جانب شماری از نهاد های دولتی ، خصوصی و اشخاص انفرادی به کمیسیون ارسال شده است ، مورد بررسی قرارگرفت .
دراین جلسه تعدادی از طرفین شکایات و قضایا نیز حضوریافتند و به پرسش های اعضای کمیسیون، پاسخ ارائه کردند.
اعضای کمیسیون پس از بحث و بررسی ، دررابطه به هرمورد٬ فیصله های لازم اتخاذ کردند. احمدضیا احمدی

مزارشریف/ 30 جدی/ باختر
شماری از مریض داران در شفاخانه حوزه یی ابن سینا در بلخ از کمبود بستر، عدم توجه داکتران نسبت به بیماران شکایت دارند و از دولت می خواهند که به مشکلات بیماران در آن شفاخانه رسیدگی کند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، شماری از افرادی که نزدیکان شان در شفاخانه حوزه یی ابن سینا در مزار شریف بستر اند، از کمبود بستر و عدم توجه داکتران نسبت به بیماران شکایت دارند و از دولت می خواهند که به مشکلات بیماران شان در آن شفاخانه رسیدگی کند.
اما داکتر عبدالرووف فروغ، مسوول بخش کودکان در شفاخانه حوزه یی ابن سینا با تایید مشکلات در آن شفاخانه، می گوید که بخش کودکان آن شفاخانه یکصد و شصت بستر دارد که در حد امکان روزانه سه داکتر در خدمت بیماران قرار دارند، با آنهم روزانه حدود سیصد کودک مریض مراجعه می کنند و در هر بستر سه تا چهار کودک زیر درمان قرار می گیرند.  احمد نعیم دوستی

کابل/30 جدی/باختر
درجلسه امروزمشرانوجرگه ، گزارش کارکردهای یک ساله این مجلس، استماع شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر، درگزارش فشرده کاری سال اول دورۀهفدهم تقنینی مشرانوجرگه که توسط مولوی عبدالله قرلق وداکترمحمد فیصل سمیع منشیان مجلس، ارائه شد، آمده است در یک‌سال گذشته63 جلسه عمومی، 699جلسه کمیسیون‌ها و27 جلسه کمیتۀ رؤسا دایر شده است و22عنوان قانون و20عنوان معاهدات، میثاق‌های بین المللی، پروتوکول‌ها وموافقتنامه‌ها تصویب وتایید شده است. هم‌چنان دراین مدت 631بارمسوولان حکومتی به شمول وزرا درجلسات عمومی وکمیسیون‌ها، استجواب وبه صدها مورد عریضه وشکایت واصله، رسیدگی شده است ونیز36 مورد پیام واعلامیه درموارد مختلف صادر ویازده ‌بارهیئت‌های مجلس سنا ازولایات وادارات شهرکابل نظارت کرده اند.
با ختم جلسه امروزی، سناتوران موقع یافتند که طبق حکم قانون اساسی کشور، سرازاول ماه دلوسال جاری به تعطیلات یکنیم ماهه زمستانی بروند و دراین مدت درولایات ومحلات زیست با مؤکلین دید وبازدید کرده، خواست‌ها، مشکلات وپیش‌نهادهای شانرا جمع آوری ودراجلاس بعدی با مجلس شریک کنند.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه، ازمسئولان امنیتی خواست که درمرکزوولایات درتأمین امنیت عام وتام سناتوران وسایرشهروندان تدابیرهمه جانبه اتخاذ کنند.
همین‌گونه درمباحث آزاد امروزی، شماری ازسناتوران با حمایت ازاقدامات امنیتی پولیس درشهرکابل وتاکید برادامه این مبارزه گفتند شب گذشته افراد ناشناش درمنطقه جنگلک ناحیه هفتم شهرکابل با واردشدن به خانۀ یک کارمند وزارت ترانسپورت؛ همسر، دوپسر و یک دخترش را با تیشه به شکل فجیع وبی رحمانه‌ به قتل رسانیده فرارکرده اند ونیزیکتن دیگردرناحیه پنجم درمنزلش به قتل رسیده است که باید نهاد‌های ذیربط درگرفتاری عاملان این جنایات هولناک ورهایی داکترغلام مصطفی زمری متخصص جراحی اطفال شفاخانه صحت طفل اندیرا گاندی که ازدوماه بدینسو درچنگ اختطاف گران می‌باشد تلاش جدی کنند ونیزسناتوران ازمردم خواستند که درامرمبارزه علیه جنایت کاران با پولیس وسیعاً هم‌کاری کنند .
‌هکذا سناتوران باردیگر توافق احتمالی برسرکاهش خشونت میان ایالات متحده امریکا وگروه طالبان را یک موضوع تعریف ناشده، غیرقابل پیمایش و در روند صلح افغانستان بی اثروبی نتیجه دانستند، تاکید داشتند که رهبران حکومت وحدت ملی وسیاسیون اختلاف شان را کنارگذاشته مشترکاً درروند صلح کارکنند وهیئت همه شمول برای مذاکرات صلح وآتش بس که درترکیب آن نمایندگان پارلمان نیزحضورداشته باشد گماشته شود.
یاد آوری ازدستآوردهای حکومت دربخش‌های اقتصادی وبهبود سیاست خارجی وتمجید از نیروهای امنیتی درسرکوب بی سابقه دشمن دراین اواخر، ابرازقدردانی ازرییس جمهوری به خاطردستوراجرای بل برق درپایان هرماه، افزایش گداها درشهرکابل وتاکید برتوجه نهادهای ذیربط درزمینه، ابرازقدردانی ازتلاش‌های دارالانشای مشرانوجرگه به خاطرارایه خدمات بهتربه سناتوران، تاکید بر رسیدگی به خواست‌های باشندگان ولایت غوردرقسمت اسفالت جاده‌ها ورسانیدن برق، تاکید برنابودی مراکزدشمنان صلح وثبات دربرخی ازنقاط ولایت تخار، مسدود بودن راه ترینکوت- قندهار و بروزمشکلات ناشی ازآن وبرخی مسایل دیگر مطرح شد.
درپایان مباحث فضل‌هادی مسلم یارتأسف اش را به نسبت قتل فجیع یک خانواده درناحیه هفتم شهرکابل ابرازکرده با خانواده مذکور ابرازهمدردی کرد وازتیم امنیتی کابل به خصوص نهادهای کشفی واستخباراتی خواست تا مسوولیت شانرا برای تأمین امنیت شهریان کابل به طوردرست انجام دهند.
رییس مشرانوجرگه افزود درحالیکه تلاش‌های صلح ادامه دارد، اما درکنارآن درجبهات مختلف جنگ نیزجریان دارد وهر روز نیروهای امنیتی ودفاعی برای حاکمیت وتمامیت ارضی کشورقربانی می‌دهند که مشرانوجرگه فداکاری‌های آنانرا پاس داشته و ازخانواده‌های منسوبین قوای مسلح کشور ابرازامتنان می‌کند.
مسلم‌یارگفت: موقف مجلس سنا در روند صلح روشن است و ازصلح حمایت می‌کند اما اینکه گفته می‌شود برای کاهش خشونت اقداماتی روی دست است این کدام مفهومی را ارایه نمی‌دهد وبهترخواهد بود تا روی آتش بس که خواست مردم وحکومت افغانستان است موافقه شود و نیز ازحکومت وسیاسیون خواست تا دیدگاه‌های شانرا در روند صلح، واحد وهمآهنگ کنند.  جاوید

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL