02 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

صلاح الدین ربانی استعفا داد

صلاح الدین ربانی استعفا داد

کابل / اول عقرب/باختر صلاح الدین ربانی وزیرامورخارجه از سمت خود...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل / اول عقرب/باختر
صلاح الدین ربانی وزیرامورخارجه از سمت خود استعفا داد.
به گزارش آژانس باختر، او درنامه یی که درمورد استعفای خود عنوانی  رییس جمهوری اسلامی افغانستان نوشته است آورده است که پس از این از طریق فعالیت های سیاسی درخدمت مردم افغانستان قرار می گیرد.
تاهنوز مشخص نیست که رییس جمهوری استفعای او را می پذیرد یاخیر.
صلاح الدین ربانی از پنج سال به اینطرف رهبری دستگاه دیپلماسی کشور را به عهده داشت. نالان 

کابل / اول عقرب/ باختر
وزارت دولت در امور صلح بانشراعلامیه یی گفته است از هر نوع مذاکرات میان افغانان به عنوان یک‌ اصل استقبال می‌کند.
به گزارش آژانس باختر، دراین اعلامیه تصریح شده است ، این نهاد توقع دارد که مذاکرات  یک گام به جلو در روند صلح باشد.
به باور این نهاد تجربه مذاکرات دوحه با درنظرداشت شیوه انتخاب اشتراک‌کنندگان و تنظیم اجندای آن، یک گام به پیش بود و مسیر سازنده ‌یی را برای پیشبرد روند صلح روشن کرد.
دراعلامیه گفته شده است: تاکید ما بر همه‌ شمول بودن و نقش محوری دولت جمهوری اسلامی افغانستان پا برجاست.
دراعلامیه تصریح شده است: فعلا روی جزئیات چگونگی برگزاری مذاکرات در کشور دوست چین، صحبت‌ها با دولت چین جریان دارد، در صورتی که معیارهای قابل قبول در نظر گرفته شده باشد، در حصه اشتراک در این برنامه تصمیم گرفته خواهد شد.نالان

کابل /اول عقرب/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفرش به جاپان، امروز در شهر توکیو با شینزو آبه صدراعظم آن کشور، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار، هردو جانب روی انکشاف، ادامه همکاری ها، جلب سرمایه گذاری در افغانستان به خصوص در بخش معادن، صلح و ثبات و امنیت، بحث و تبادل نظر کردند.
رییس جمهوری با ابراز همدردی به منظو قربانی های حوادث طبیعی اخیر در جاپان، از مهمانوازی مردم جاپان قدردانی کرد و گفت: جای افتخار است که در مراسم تاج گذاری امپراتور جاپان اشتراک کردم. وی افزود که مردمان دو کشور از سال های زیادی به اینسو روابط نیک داشته اند.
رییس جمهوری تصریح کرد که روابط افغانستان با جاپان، دوامدار و استراتیژیک است. وی از حمایت های مالی و سیاسی، حمایت از موقف افغانستان در روند صلح و از کمک های نهادهای غیرحکومتی جاپان، ابراز تشکر کرد و گفت که همکاری های جاپان باعث انکشاف در بخش های مختلف شده است و از این کمک ها به گونۀ موثر استفاده می شود.
رییس جمهوری گفت که قوانین معادن در افغانستان به گونه معیاری تغییر کرده است و زمینۀ سرمایه گذاری در بخش معادن فراهم شده است و معادن افغانستان آماده سرمایه گذاری است. وی از صدراعظم جاپان خواست که  بالای معادن افغانستان سرمایه گذاری کنند و همچنان سرمایه گذاران این کشور سرمایه گذاری تشویق شوند.
صدر اعظم جاپان از رییس جمهور غنی به خاطر اشتراک در مراسم تاج گذاری امپراتور جدید جاپان، تشکر کرد و گفت که جاپان به کمک و همکاری هایش برای توسعه افغانستان در بخش های مختلف به خصوص در بخش ارتقای ظرفیت و سواد آموزی، ادامه می دهد.
شینزو آبه از مبارزات جدی مردم افغانستان در مقابل تروریزم حمایت کرد و گفت که کشورش امیداور است و تلاش می کند تا در افغانستان صلح و ثبات تامین شود.
وی افزود که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه و جهان است.
صدراعظم جاپان تصریح کرد که کشورش از روند صلحی که از سوی مردم و حکومت افغانستان پیشبرده شود حمایت و پیشتبانی می کند و در این راستا جاپان آماده همکاری است. وی همچنان از تلاش های بین المللی در راستای صلح افغانستان ستایش کرد.
شینزو آبه صدراعظم جاپان تصریح کرد که امنیت جاپان از سوی کوریای شمالی مورد تهدید قرار گرفته است و از رییس جمهوری خواست که حکومت افغانستان از موقف جاپان در مقابل کوریای شمالی حمایت، کند.
همچنان صدراعظم جاپان افزود که معیاری سازی قوانین معادن افغانستان یک دست آورد بزرگ در راستای استخراج و انکشاف معادن است و همچنان علاقمندی کشورش را بای  سرمایه گذاری بالای معادن افغانستان، ابراز کرد.نالان

کابل / اول عقرب / باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفرش به جاپان، امروز در شهر توکیو با شینیچی کیتاوکا رییس اداره همکاری های بین المللی جاپان (جایکا)، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی یاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار هردوجانب در رابطه به پروژه های مهم جاپان در افغانستان بحث کردند و کمک های جاپان را برای انکشاف افغانستان مفید خواندند. همچنان روی تداوم این همکاری ها با حکومت و مردم افغانستان، تاکید صورت گرفت.
رییس جمهوری جاپان را دوست استراتیژیک و شریک دوامدار افغانستان خواند و از همکاری های همه جانبه آن کشور در سال های گذشته، قدردانی نمود.
رییس جمهور کشور با اشاره به تجارب و الگو های موفق جاپان در بخش های توسعه زراعت، مدیریت آب ها، انکشاف شهری، ثبت زمین، احیای جنگل ها و انکشاف و استخراج معادن، خواستار شریک ساختن این تجارب با افغانستان شد.
رییس جمهور تصریح کرد که تجارب جاپان در بخش توسعه زراعت و آبیاری، برای توسعه زراعت و آبیاری افغانستان و ساخت صدها بند که حکومت بالای آن کار می کند، مفید ثابت شده می تواند.
رییس جمهور کشور افزود که به خاطر اصلاح ساحات غیر پلانی، انکشاف شهری بر اساس پلان به خصوص پنج شهر بزرگ که آماده انکشاف است، از تجارب انکشاف شهری جاپان استفاده صورت می گیرد.
رییس جمهور غنی افزود، با وجود آن که حکومت افغانستان اکثر زمین های دولتی را ثبت بانک زمین کرده است، اما استفاده از تجارب جاپان در این زمینه و همچنان در بخش احیا و انکشاف جنگل ها، موفق ثابت شده می تواند.
رییس اداره همکاری های بین المللی جاپان گفت: ما در بخش های یادشده به خصوص در بخش توسعه زراعت، اصلاحات زمین و تحصیل محصلان افغان، متعهد به همکاری با افغانستان هستیم.
وی افزود که پس از تکمیل تحصیلات عالی محصلان افغان، این محصلان می توانند الگوی را که جاپان چگونه توانست در بخش های مختلف پیشرفت سریع کند، در کشور خود تطبیق کنند.
رییس جمهوری از دوام همکاری های جاپان در بخش های مختلف با افغانستان تشکر کردو گفت که با ایجاد تغییر در قوانین معادن، افغانستان آماده است تا در این بخش جلب سرمایه گذاری کند. سرمایه گذاران جاپان وبخش خصوصی آن کشورمی توانند بالای معادن به خصوص معادن لیتیم، سرمایه گذاری کنند. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL