07 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هژده پنجاهجوی دیگر افغان از آلمان اخراج شدند

هژده پنجاهجوی دیگر افغان از آلمان اخراج شدند

کابل باختر/ 6/ حوت گروهی دیگری از پناهجویان افغان از آلمان...

چهارده تن داعشی کشته شدند

چهارده تن داعشی کشته شدند

کابل باختر 6 حوت درتداوم عملیات مشترک محاربوی وتصفیوی تحت نام...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

داکتر عبدالله : آرمان مردم و شهدا که تامین عدالت اجتماعی است تحقق نیافته!
کابل باختر/ 6/ حوت
رییس جمهورغنی عبدالعلی مزاری را منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم افغانستان دانست .
به گزارش آژانس باختر ، از بیست و دومین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری امروز در کابل یاد بود بعمل آمد.
درمراسم که به همین مناسبت در مصلای شهید مزاری برگزار شده بود درآن داکتر عبدالله رییس اجرائیه با شماری از رهبران سابق جهادی، نمایندگان مردم در پارلمان و جمعی کثیری از هوا داران عبدالعلی مزاری شرکت داشتند.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در پیام که به همین مناسبت صادر نموده و از سوی شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری خوانده شد از عبدالعلی مزاری به عنوان منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم کشور یاد کرد.
رییس جمهور در پیام اش گفته است: شهید مزاری عدالت اجتماعی را برای یک قوم ، سمت و جریان خاص سیاسی مطالبه نمی کرد، وی عدالت اجتماعی را برای تمام مردم افغانستان میخواست .
رییس جمهور غنی درپیام خود همچنان گفته است، تامین عدالت اجتماعی، عدالت برای همه از اساسی ترین اندیشه های شهید مزاری به شمار میرود. شهید مزاری از محدود رهبرانی بود که با جسارت و شجاعت تمام به حقوق شهروندی و انسانی زنان تاکید میکرد و اصل انتخاب شدن و انتخاب کردن را در انتخابات ها از حقوق مسلم و اساسی زنان بشمار میاورد ... شهید مزاری از معدود رهبرانی است که میراث مادی به یادگار نگذاشته است، بل اندیشه ها و مفکوره های ملی وی به حیث میراث معنوی برای نسل ها و عصر ها به یادگار خواهد ماند.
رییس جمهور همچنان در پیام خود گفته که با ایجاد بنیاد ها و نهادهای پژوهشی و مطالعاتی ایجاد کتابخانه ، مسجد و موزیم به بازخوانی، معرفی و تبیین اندیشه های شهید مزاری بیشتر از گذشته توجه گردد.
همچنان دراین محفل داکتر عبدالله رییس اجرائیه گفت ، عبدالعلی مزاری با دیدگاه وسیع اجتماعی وارد صحنه سیاسی افغانستان شد، او تامین عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن را مطرح کرد و بر آن تاکید داشت و برای تامین عدالت اجتماعی گام های استوار برداشت .
داکتر عبدالله گفت که قانون اساسی وثیقه ملی است که تامین حقوق تمامی اتباع را ضمانت میکند، او میگوید که درصحنه ماندن تمامی مردم افغانستان ، تحقق آرمان مردم و آرمان شهدا است، مردم افغانستان توقع دارند تا مردم سالاری و تامین حقوق اجتماعی تحقق یابد درحالیکه این آرمان مردم نیمه تمام مانده که باید به اتمام برسد .
داکتر عبدالله تعهد خود را برای تحقق آرمان شهدا بار دیگر تکرار کرد.
ضمناً رییس اجرائیه از کشور های منطقه خواست تا در برخورد شان در برابر هراس افگنی تجدید نظر کنند، زیرا تروریستان برای منافع مشروع هیچ کشوری گام نمی گذارند آنها تنها اهداف تروریستی خود را دنبال می کنند و مردم را میکشند .
داکتر عبدالله هشدار داد که فرق گذاشتن میان تروریست خوب و بد که یکی را برای اهداف خود وسیله ساختن و گروه دیگر را کوبیدن در نظر بگیریم برعلاوه آنکه نمیتواند روند مبارزه با هراس افگنی را سرعت بخشند بل امکان مبارزه با هراس افگنی را میگیرد.
به همین ترتیب صبغت الله مجددی شخصیت جهادی و حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه نیز سخنرانی کرده ابعاد و زندگی نامه عبدالعلی مزاری را بررسی و تحلیل کردند.
باید گفت : عبدالعلی مزاری 22 سال قبل از امروز بعداز آنکه به اسارت طالبان درآمد و از سوی آن گروه متحجر به قتل رسید.

کابل باختر6 حوت
پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت بیست و دومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری
هموطنان گرامی
خواهران وبرادران عزیز
السلام علیکم و رحمته الله وبرکاته
سال قبل درچنین ایامی به شهید مزاری لقب "شهید وحدت ملی" را دادم، این تصمیم پس از مطالعه روی عناصر فکری و مولفه‌های اساسی اندیشه‌های شهید مزاری گرفته شد.
مطالعه اندیشه‌های شهید مزاری به خوبی نشان می‌دهد که وی روی دو عنصر مهم در دوران زندگی و مبارزات‌اش بیش از هر چیز دیگر تاکید داشت.
اصل عدالت اجتماعی و مشارکت عادلانه سیاسی از مولفه‌های اساسی فکری و مبارزاتی شهید مزاری به شمار می‌آید.
شهید مزاری عدالت اجتماعی را برای یک قوم، سمت و جریان خاص سیاسی مطالبه نمی‌کرد. وی عدالت اجتماعی را برای تمام مردم افغانستان می‌خواست و به همین دلیل است که می‌توان گفت، وی منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم کشور بوده است.
تامین عدالت اجتماعی، عدالت برای همه از اساسی ترین اندیشه‌های شهید مزاری به شمار می‌رود. چنانچه وی در یکی از صحبت‌های خود به این صراحت در رابطه به عدالت اجتماعی تاکید می‌کند:
"هدف ما تشکیل حکومت اسلامی، مردمی، فراگیر و مبتنی برعدالت اجتماعی است."
شهید مزاری رهبر برخاسته از میان توده‌ها بود، ساده زیستی و مردمی بودن او سبب شده است که با گذشت ۲۲ سال هنوزهم برای پیروان خود از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار باشد. او جامعه چند پارچه حوزه نفوذ خود را در قالب یک جریان سیاسی منسجم کرد و وحدت ملی را برای تمام مردمان این وطن مطالبه می‌کرد. در اندیشه‌های شهید مزاری وحدت ملی یک اصل و دشمنی میان ملیت‌ها یک فاجعه به شمار می‌رود.
این صحبت‌ها در اوج جنگ‌ها بیان می‌شد. او با روح بزرگ ملی و اندیشه وحدت طلبی که داشت، در شرایط سخت جنگ، جنگ را راه حل نمی‌دانست. او در اوج نفاق وتنش‌های سیاسی هرگز پیام نفرت نفرستاد، پیام مزاری فقید پیام همدلی برابری و تاکید بر باهمی و وحدت ملی بود.
اکنون نیز ایجاب می‌کند که مردم ما در محور این اندیشه‌ها جمع شده و باهمدلی و هماهنگی بیشتر در برابر تروریزم و دشمنان مردم و وطن در یک صف واحد حضور داشته باشند.
شهید وحدت ملی با روحیه تعامل و هم پذیری بر زندگی مسالمت آمیز همه اقوام تاکید داشت؛ و نفی همدیگر را همواره مردود می‌دانست.
شهید مزاری از معدود رهبرانی بود که با جسارت و شجاعت تمام بر حقوق شهروندی و انسانی زنان  تاکید می‌کرد؛ و اصل انتخاب شدن و انتخاب کردن را در انتخابات‌ها از حقوق مسلم و اساسی زنان به شمار می‌آورد.
مزاری فقید در اوج جنگ‌ها و بی‌نظمی‌ها، به ارزش‌های دموکراتیک و اساس حکومت‌داری مدرن فکر و تاکید می‌کرد.
وی تعدیل واحد‌های اداری، سرشماری نفوس، برگزاری انتخابات، مشارکت عادلانه سیاسی، مشارکت زنان و همه‌ای اقوام را در ساختار تصمیم گیری‌ها برای یک افغانستان مدرن و دموکراتیک مهم می‌دانست.
اکنون به فضل خداوند و حمایت و همت مردم کشور آرزوی‌های شهدای ما در قانون اساسی تسجیل یافته است. حکومت وحدت ملی با درک درست از پیام‌های شهدای ملی، اصل حاکمیت قانون، برابری، انکشاف متوازن، اصلاحات همه جانبه و مبارزه با فساد و تروریزم را از اولویت‌های مهم واساسی خود می‌داند.
حکومت وحدت ملی طی دوسال در عرصه‌های مختلف گام‌های بزرگی را برداشته است. توجه و سرمایه‌گذاری روی شبکه‌های ارتباطی سبب می‌شود که حصار ولایت‌ها شکسته و تمام کشور به شبکه‌ای منظم ارتباطی وصل شود. مهم تر ازهمه دست‌یابی کشور به بنادر کشورهای منطقه وخط آهن می‌تواند کشور را به سوی توسعه پایدار وانکشاف برابر سوق دهد.
هم اکنون حد اقل ده پروژه سرک به ارزش نزدیک به یک میلیارد دالر در مناطق مرکزی تحت کار ودیزان است، همزمان کار مقدماتی برای شبکه برق مناطق مرکزی نیز جریان دارد که مطابق پلان تعیین شده این پروژه نیز کامل خواهد شد.
با استفاده ازاین فرصت یک‌بار دیگر به روح شهدای کشور، شهدای نیروهای امنیتی و شهید وحدت ملی درود فرستاده و از همراهان و پیروان آن شهید می‌خواهم که به مناسبت سالیاد شهید وحدت ملی به بازخوانی زاویه‌ها و اندیشه‌های فکری آن شهید پرداخته تا نسل جدید ما با این اندیشه‌ها آشنا گردد.
شهید مزاری از معدود رهبرانی است که میراث مادی به یادگار نگذاشته است، بلکه اندیشه‌ها و مفکوره‌های ملی وی به حیث میراث معنوی برای نسل‌ها وعصرها به یادگار خواهد ماند.
اکنون با گذشت ۲۲ سال از شهادت شهید وحدت ملی ایجاب می‌کند تا با ایجاد بنیادها و نهادهای پژوهشی و مطالعاتی، ایجاد کتابخانه، مسجد و موزیم به بازخوانی، معرفی و تبیین اندیشه های شهید مزاری بیشتر از گذشته توجه گردد.
اینجانب به سهم خود مسئولیت تامین کتاب های مورد نیاز را برای کتابخانه شهید وحدت ملی به عهده گرفته و در اولین فرصت ممکن اهدا خواهم کرد.

میدان شهر6 حوت باختر
مشاور ارشد ریاست اجراییه به ولایت میدان وردک رفته تا چگونگی روند انکشاف و اوضاع امنیتی این ولایت را بررسی کند.
امان الله ځدران درراس هیاتی با مقامات محلی وبزرگان محل در میدان وردک دیدار داشته است.
ځدران دراین دیدار روند انکشاف درمیدان وردک را خوب خوانده و نیز بهتر شدن اوضاع امنیتی این ولایت را زمینه ساز بازسازی و پیشرفت عنوان کرده است.
خبرنگار آژانس باختر ازمیدان وردک گزارش کرد که مشاور ارشد ریاست اجراییه در این سفر به مقامات محلی وبزرگان قومی نوید آغاز ده ها پروژه توسعه یی را داده است.

کابل باختر6 حوت
معاون سخنگوی ریاست اجراییه کشور می‌گوید که بحث‌ها‌ دربارۀ توزیع شناسنامه‌های برقی نهایی شده و به زودی در این باره اقدام عملی صورت می‌گیرد.
جاوید فیصل که روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی هفته‌وار خویش سخن می‌زد، تأکید کرد که توزیع شناسنامه‌های برقی حکومت را در برگزاری انتخابات شفاف، سرشماری نفوس دقیق شهروندان و مسایل امنیتی کمک می‌کند.
وی با اشاره به گفتمان تغییر نظام سیاسی گفت: بر اساس توافقنامه‌ سیاسی، مهمترین بحث برگزاری لویه جرگۀ تعدیل قانون اساسی برای تغییر ریاست اجراییه به صدارت اجرایی می‌باشد و در این زمینه کارهایی صورت گرفته است.
او افزود: تلاش‌ها برای ایجاد کمیسیون پیش‌نویس تعدیل قانون اساسی جریان دارد؛ اما فعالیت آنان پس از برگزاری انتخاب آغاز می‌گردد تا زمینه را برای برگزاری لویه جرگ تعدیل قانون اساسی فراهم سازند.
معاون سخنگوی ریاست اجراییه کشور علاوه کرد: حکومت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولایتی متعهد است و برای تامین منابع مالی و مسائل امنیتی انتخابات آمادگی لازم دارد؛ اما تا زمانی برگزاری انتخابات ادامه کار پارلمان برای حکومت بسیار مهم تلقی می‌شود.
جاوید فیصل در مورد تنش‌های اخیر افغانستان و پاکستان اشاره نموده و گفت: حملات اخیر در پاکستان نشان می‌دهد که عملیات ارتش این کشور بر ضد هراس‌افگنان نیتجه‌بخش نبوده است. چرا که پاکستان هنوزهم به تروریست‌پروری باور دارد.
او تأکید کرد که برای تأمین صلح باید حمایت دولت‌ها از گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان قطع شود تا آنان دست از جنگ بکشند و راه گفت‌وگوهای صلح هموار گردد.
به گفتۀ او، تلاش‌های دیپلوماتیک برای حل اختلافات دو کشور و بازشدن مرز تورخم و سپین‌بولدک جریان دارد.
جاوید فیصل در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران برای برگزاری کنفرانس سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی در مورد صلح افغانستان اظهار داشت: وزارت خارجه کشور با هماهنگی این سازمان تلاش دارد تا فهرست کشورهای اشتراک‌کننده را نهایی کند و پس از آن زمان برگزاری این کنفرانس مشخص می‌گردد.
در این کنفرانس مطبوعاتی جاوید فیصل دربارۀ دیدارهای هفته جاری رییس اجراییه کشور با نماینده‌گان کشورهای خارجی معلومات داد و گفت: در این هفته داکتر عبدالله عبدالله با نماینده‌گان پارلمان اروپا و قوماندان مرکزی عملیات مشترک ناتو دیدار داشت.
در این دیدارها نماینده‌های پارلمان اروپا و قوماندان مرکزی عملیات مشترک ناتو از موضع افغانستان بر علیه تروریزم دفاع کرده و برای همکاری‌های بیشتر با حکومت وحدت ملی ابراز آماد‌گی نمودند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL