03 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

کابل باختر3 اسد وضعیت هوای شماری از شهر های کشور به...

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

مزارشریف 3 اسد باختر از هفته شبکه های اجتماعی در شهر...

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

کندز 3 اسد باختر دوازده هراس افگن در ولسوالی های آقتاش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر/ 2/ سد
سرپرست دفترسخنگوی رییس جمهور میگوید که کشورهای منطقه باید افغانستان را درامر مبارزه با هراس افگنی یک الگو پنداشته و دراین خصوص با مسوولیت پذیری عمل کنند.
به گزارش آژانس باختر ، شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری میگویدکه افغانستان درخط نخست مبارزه با گروه های تروریستی قراردارد و در حال حاضر نیروهای امنیتی ما با 20 گروه تروریستی درجنگ اند.
اواز کشور های مختلف خواست که در امر مبارزه با هراس افگنی با مسوولیت پذیری عمل کنند  و برای این مسوولیت پذیری افغانستان یک الگو است .
مرتضوی تاکید دارد که بیشترین ضربات را داعش درافغانستان متحمل شده است سه رهبر و شماری زیادی از افراد این گروه در افغانستان کشته شده اند و ما با قاطعیت علیه گروه های تروریستی مبارزه میکنیم.
او هشدار داد کشورهای که  فکر میکنند طالبان سپر بلا اند دراشتباه اند تجربه گذشته برای کشورها یک درس باشد ، تامین رابطه با این گروه های که خود گذشته بد دارند به این امید که آنها سد در برابر گروه های تروریستی دیگر خواهد شد نمیتواند با روند صلح همکاری کند.
این گفته های مرتضوی واکنش به گفته های اخیر ضمیر کابلوف نماینده خاص روسیه برای افغانستان است .
کابلوف در تازه ترین اظهاراتش گفته است اگر حکومت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور در مقابله با داعش بی تفاوت باشند روسیه علیه این گروه اقدام نظامی خواهد کرد.
او هشدار داده است که  افزایش افراد داعش وهدف آنها برای ایجاد پایگاه درافغانستان به هدف نفوذ به آسیای مرکزی برای روسیه نگران کننده است .حکومت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور باید به طور جدی به دنبال نابودی داعش درافغانستان باشند.
قبلاً نیز کابلوف حرف های تحریک کننده به آدرس افغانستان داشت ضمناً او بودکه به عنوان یک دیپلومات ارشد روسی از تامین رابطه مسکو با طالبان از مجرای پاکستان سخن گفت .
این گفته ها درحالی بیان میشودکه مسکو از گسترش حضور داعش درافغانستان و مقامات حکومت افغانستان از تامین رابطه و همکاری مسکو با طالبان نگران اند.ختم/ عبدالخالق

کابل باختر 2 اسد
سید شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری امروز در یک نشست خبری با اشاره به دوسیه معاون اول ریاست جمهوری گفت : حکومت هیچ اراده ندارد به اشخاص سیاسی دوسیه بسازد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، او یک بار دیگر تاکید کرد که دوسیه جنرال دوستم مربوط نهاد های عدلی و قضایی بوده حکومت در این مورد هیچ گونه دخالت ندارد.
او با تاکید بیان داشت که حکومت هیچ اراده ندارد برای اشخاص سیاسی در کشور دوسیه سازی نماید. ختم نجیب الله بهزاد

کابل  2 اسد باختر
جلسۀ شورای وزیرانِ ، امروز تحت ریاست  داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، رییس اجراییه در آغاز ، حملۀ انتحاری بر دربِ منزل محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه را محکوم کرد و از خداوند منان برای شهدا بهشت‌برین و به زخمی‌ها شفای کامل استدعا نمود.
داکتر عبدالله عبدالله افزود که با این حمله، یک جنایت دیگر به نام تروریستان و جنایت‌کاران ثبت گردید.
رییس اجراییه با اشاره به اوضاع امنیتی و سیاسی کشور گفت که در شرایط کنونی - با درک و احترام به همۀ تفاوت‌ها و دیدگاه‌ها- باید در مبارزه با دشمن در صف واحد قرار گیریم.
داکتر عبدالله عبدالله، به تلفات نیروهای پولیس در ولایت‌های بدخشان و هلمند اشاره کرد و گفت که حمله بر پولیس هلمند اشتباه بود و نباید چنین حادثه‌یی رخ می‌داد. مسوولان نیروهای حمایت قاطع بر اشتباه خویش معترف هستند. تحقیقات آغاز شده و چگونگی حادثه با مردم در میان گذاشته خواهد شد. رییس اجراییه کشور خاطرنشان ساخت که باید از چنین حملاتی در آینده جلوگیری صورت گیرد.
رییس اجراییه کشور در بخشی از اظهاراتش با ابراز این‌که صف دشمن و دوست واضح است و نباید این صف مغشوش شود، گفت که امنیت شهروندان بزرگترین مسوولیت ماست. مردم از وضعیت کنونی راضی نیستند و حق دارند قانع نباشند. داکتر عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که مردم فرصت بدهند تا با ادامۀ اصلاحات، در وضعیت امنیتی تغییر ایجاد شود.
طبق دستور کار شورای وزیران، نخست، وزیر امور داخله دربارۀ وضعیت امنیتی کشور معلومات مفصل ارائه کرد.
وی گفت که دشمن در روزهای پسین حملاتش را به ولایت ای فاریاب و غور متمرکز ساخته اند  و نیروهای امنیتی با حمایت وسیع مردم محل حملات دشمن را عقب زده‌اند.
وزیر داخلۀ کشور، از طرح عملیات برای سرکوب تروریستان در کوهستانات فاریاب خبرداد.
همچنان، وزیر داخله گفت که به منظور سرکوب دشمن در بدخشان، قوت‌های اردوی ملی و پولیس ملی فرستاده  شده اند  و در خصوص ترتیب و تنظیم خیزش‌های مردمی نیز کار صورت گرفته است.
به گفتۀ او، حملات دشمن در بغلان به شدت سرکوب شده و مردم با نیروهای امنیتی همکار هستند و نقش اساسی در عقب‌زدن حملات دشمن داشته‌اند.
وزیر امور داخله از برنامه های نهادهای امنیتی در راستای سرکوب تروریستان در ولایت غور خبر داد و گفت که دشمن با هجوم‌ در غور تلاش دارد که به شمال کشور راه باز نماید؛ اما نیروهای امنیتی با همکاری مردم اجازۀ تحقق چنین هدفی را نخواهند داد.
جنرال تاج‌محمد جاهد از واردکردن تلفات سنگین به دشمن در غور سخن زد و گفت که بر اساس آمارهای اولیه نیروهای امنیتی بیش از 60 تروریست را در غور کشته‌اند.
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور، پس از استماع گزارش اوضاع امنیتی، به نهادهای امنیتی به ویژه وزارت‌های امور داخله و دفاع ملی هدایت داد که در اسرع وقت به سرکوب تروریستان در ولسوالی کوهستانات فاریاب و تیورۀ غور بپردازند.
در ادامه، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، گزارش سالانۀ فعالیت‌ها و دست‌آوردهای سال مالی 1394 و 1395 ادارۀ حکومت‌داری برقیِ وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را به جلسه ارائه کرد.
بربنیاد گزارش، اقداماتی در راستای برقی‌سازی شماری از نهادهای دولتی و پوهنتون ها صورت گرفته و بخشی از برنامه‌ها زیر کار است و شمار دیگر وابسته به اقدامات تازه می‌باشد.
طبق دستور کار مجلس، وزیر مالیه دربارۀ مشکلات کرایه دکان‌های مکروریان‌ها (ملکیت ریاست تصدی حفظ و مراقبت مکروریان‌ها) به جلسه معلومات داد. هیأت متشکل از وزارت‌های مالیه و عدلیه و شاروالی کابل در خصوص حل کرایۀ دکان‌های ریاست تصدی حفظ و مراقب مکروریان‌ها، به فیصله رسیده‌اند و اما فیصلۀ آن‌ها مورد قناعت دکان‌داران قرار نگرفته است.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور به هیأت موظف وظیفه سپرد که باردیگر تشکیل جلسه بدهند و راه‌های حل اساسی به شمول تعدیل قانون تدارکات را در دستور کار قرار دهند تا طرح جامع در این زمینه به کابینه ارائه شود و مشکلات به گونۀ بنیادین حل گردد.
طبق دستور کار جلسۀ شورای وزیران، وزیر تجارت و صنایع، گزارش خویش را در پیوند به پیشرفت اجراآت کمیته‌های اجرایی چهارگانۀ توسعۀ بخش  خصوصی ارایه کرد.
بر بنیاد این گزارش، اقدامات کمیته‌های چهارگانۀ بخش خصوصی در راستای افزایش میزان اشتغال، رشد سرمایه‌گذاری و بهبود صادرات مهم می‌باشد. وزیر تجارت و صنایع، با تشریح چارچوپ کاری کمیته‌های چهارگانه از وزارت‌ها و نهادهای مستقل دولتی خواست که نماینده‌های با صلاحیت خویش را در این کمیته‌ها معرفی نمایند.
داکتر عبدالله عبدالله پس از شنیدن گزارش وزارت تجارت و صنایع، از تمام نهادهای دولتی خواست که تا پایان هفته نماینده‌گان‌شان را به کمیته‌های چهارگانه معرفی نمایند. رییس اجراییه کشور گفت که رهبری نهادها مسوولیت دارند که از نماینده‌گان‌شان در کمیته‌ها طالب معلومات و گزارش شوند و اجراآت صورت گرفته را مورد بررسی قرار دهند.
طبق آجندای شورای وزیران، نماینده وزارت معادن و پترولیم در مورد انکشاف ساحۀ معدن یتیم‌تاق ولایت جوزجان معلومات ارایه کرد. طبق گزارش، انکشاف و توسعۀ 12 حلقه چاه در معدن یتیم‌تاق جوزجان به هدف تأمین انرژی برق صورت می‌گیرد.
نماینده وزارت معادن و پترولیم مزیت‌ها و چالش‌های گزینه‌های واگذاری معادن به بخش خصوصی و انجام کار توسط خود این وزارت را بر شمرد و گفت که اگر شماری از کارکنان وزارت معادن در این زمینه آموزش داده شوند و تجهیزات لازم هم فراهم گردد، آنان خود توان پیش برد این پلان را دارند.
داکتر عبدالله عبدالله پس از شنیدن گزارش وزارت معادن هدایت داد که یک طرح جامع و روشن دربارۀ جزییات این برنامه و تجهیزات مورد نیاز و منابع انسانی این برنامه، به منظور اجرایی‌شدن این پلان ارایه شود تا در روشنی آن اقدامات عملی در راستای انکشاف 12 حلقه چاه صورت گیرد.
در پایان، رییس اجراییه کشور، به وزارت مالیه هدایت داد که پیشنهاد ریاست عمومی دارالانشای مشرانو جرگه را پیرامون اجرای مبلغ 214000 افغانی از بودجه مجلس به ارتباط سفر کارمندان ریاست امور امنیتی شورای ملی مورد غور و بررسی قرار دهد. نالان

کابل باختر/ 2/ اسد
دومین دور نشست کمیته های پنجگانه کمیسیون همکاری ها میان افغانستان و ایران در آینده نزدیک در کابل برگزار می شود.
به گزارش آژانس باختر، در رابطه این موضوع روزگذشته نشستی به ریاست صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه برگزار شد.
قبلاً وزرای خارجه افغانستان و ایران بعد از بحث و تفاهم موافقت کردند تا کمیسیون های همکاری ها میان دو کشور را در وزارت های خارجه افغانستان و ایران به هدف همکاری های مشترک در بخش های (امنیت، اقتصاد، آب، همکاری های فرهنگی و امور مهاجرین) ایجاد گردد.
پس از ایجاد کمیسیون ها که ریاست آنها را وزرای خارجه دو کشور برعهد دارند، پنج پنج کمیته مشترک در بخش های یاد شده ، در هر کمیسیون ایجاد شد.
احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه در تماس به آژانس باختر گفت که این کمیسیون ها در چوکات وزارت های خارجه هر دو کشور به هدف بحث و تفاهم روی مسایل مهم در بخش های امنیتی، اقتصادی، آب، فرهنگی و امور مهاجرین ایجاد گردیده که تقسیم اوقات مشخص غرض برگزاری نشست های مشترک بین این کمیسیون ها پیش بینی نشده، اما با در نظر داشت ضرورت ها پیرامون مسایل مهم مربوط به امنیت، اقتصاد، آب، همکاری های فرهنگی و امور مهاجرین، نشست های مشترک شان را راه اندازی خواهند کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که دور دوم نشست کمیته های پنجگانه این کمیسیون ها قرار است در آینده نزدیک در کابل برگزار شود.
نخستین دور گفتگوهای نمایندگان کمیته های پنجگانه کمیسیون های همکاری میان دو کشور چندی پیش در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که نمایندگان کمیته های مشترک پنجگانه کمیسیون همکاری های وزارت خارجه افغانستان با نمایندگان کمیته های مشترک پنجگانه کمیسیون همکاری های وزارت خارجه ایران دیدار و گفتگو کردند.
نمایندگان کمیته های مشترک کمیسیون همکاری ها وزارت خارجه کشور که اخیراً به ایران رفته  و با نمایندگان کمیته های مشترک کمیسیون همکاری وزارت خارجه ایران دیدار نموده بودند، روزگذشته در نشست مشورتی با صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور، پیرامون اجراات و فعالیت های این کمیته ها در پنج مورد معلومات ارائه کرند.
  شهیدآقا شمس

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL