07 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عمران خان و سخنان خود پسندش که نمی تواند دیگران را فریب دهد

عمران خان و سخنان خود پسندش که نمی تواند دیگران را فریب دهد

کابل/ ۷ جدی/ باختر این گفته های نخست وزیر پاکستان...

یک طیاره مسافربری شرکت آریانا درغزنی سقوط کرد

کابل ۷ دلو باختر یک طیاره مسافربری شرکت آریانا در غزنی...

معاون استخبارات  طالبان برای ولسوالی جلریز میدان وردگ باز داشت شد

معاون استخبارات طالبان برای ولسوالی جلریز میدان وردگ باز داشت شد

میدان شهر/ 7 دلو /باختر منسوبان ریاست امنیت ملی میدان وردک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل/ ۷  جدی/ باختر
محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز با خانم کارولن ویسینی سفیر کشور شاهی سویدن مقیم کابل، در دفتر کاری اش، ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر٬نخست، سفیر سویدن آغاز کار معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه را تبریک گفت وبعد  مراتب تعذیت و تسلیت خویش را در مورد قربانیان سقوط طیاره  شرکت اوکراینی در ایران که منجر به جان باختن ۱۳ تن از اتباع افغانستان شده بود، به دولت ومردم افغانستان ابراز داشت.
در ادامه، هردو جانب راجع به پیشرفت های  اخیر در منطقه و موضوعات ذیعلاقه به شمول سیاست خارجی اقتصاد محور افغانستان، همکاری های اقتصادی، توسعه تجارت، سرمایه گذاری و اتصال منطقه یی بحث و تبادل نظر کردند. ماری

کابل/ ۷  جدی/ باختر
محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، روز گذشته با دیوید مارتینون سفیر فرانسه، پیتر پروگل سفیر آلمان و گیلس لیور شارژدافیر سفارت بریتانیا مقیم کابل، ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر٬دراین ملاقات  نمایندگان سه کشور مراتب تبریکی خویش را برای چخانسوری به خاطر آغاز کارش منحیث معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه ابراز کردند و برای وی آرزوی موفقیت کردند.
نمایندگان یادشده اعتراض خویش را مبنی بر تخطی ایران از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای چخانسوری ارائه کردند و در مورد جزئیات آن بحث کردند. آنان همچنان  در مورد بحث با ایران روی ایجاد راهکار حل اختلافات بادرنظرداشت ماده ۶۳ برجام نیز معلومات ارائه کردند.
چخانسوری با اظهار امتنان از نمایندگان سه کشور افزود که افغانستان از هرگونه اقدامی که منتج به تقویت صلح و ثبات در منطقه شود، قدردانی و حمایت خواهد کرد.ماری

کابل/ 7 دلو / باختر
جلسه کمیته قوانین  کابینه روز گذشته به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور و رییس این کمیته برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در جلسه طرح قانون ادارۀ  زندان ها، طرح مقررۀ تنظیم وظایف ادارۀ ملی آمادگی  مبارزه با حوادث و طرح تعدیل مقررۀ کاهش و جلوگیری از آلودگی  هوا به بحث گرفته شد.
در این جلسه، نخست طرح تعدیل مقررۀ کاهش و جلوگیری از  آلودگی  هوا را وزیر عدلیه به جلسه ارائه کرد.
براساس گزارش وزارت عدلیه، در زمان تدقیق و باز نگری این طرح تعدیل، نمایندگان برخی از ادارات مربوط به خصوص اداره ملی حفاظت محیط زیست، وزارت صحت عامه و شاروالی کابل در جلسه حضور داشتند و با توافق نظر این ادارات، این طرح تعدیل تهیه شده است.
وزارت عدلیه همچنان گزارش داد که مقرره کاهش و جلوگیری از آلودگی هوا از سالها پیش نافذ بوده اما به دلیل وضعیت بحرانی هوا به خصوص در فصل زمستان که سبب مشکلات جدی برای باشندگان شهرها به خصوص باشندگان شهر کابل می شود، طرح تعدیل این مقرره به هدف جلوگیری بهتر از آلودگی هوا روی دست گرفته شد.
دراین طرح، جزء 5 ماده سوم، مواد چهارم، ششم، نهم، یازدهم، پانزدهم، بیست و چهارم، سی و چهارم، سی و ششم، سی و هفتم، سی و نه و چهل یکم مقرره کاهش و جلوگیری از آلود گی هوا منتشره جریده رسمی شماره (991) مورخ 20/5/1388 شامل تعدیل می شود.
رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست تأکید کرد که حفاظت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی ها نیازمند اراده ملی و همکاری مشترک ادارات ذی ربط است. وی ابراز امیدواری کرد که با طی مراحل طرح تعدیل مقررۀ کاهش و جلوگیری از  آلودگی  هوا، زمینه مناسب برای مبارزه با آلایندگی ها در کلان شهر ها فراهم شود. این طرح پس از بررسی و ابراز نظر اعضای جلسه، مورد تأیید قرار گرفت.
همچنان بر اساس اجندا، در جلسه کمیته قوانین، طرح مقررۀ تنظیم وظایف ادارۀ ملی آمادگی مبارزه با حوادث مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
این طرح به هدف تشخیص، تعیین وتنظیم وظایف اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث، رهبری سالم و شفافیت در پاسخ دهی این اداره و همچنان تأمین مصوونیت عامه دربرابر حوادث، در 24 ماده  با همکاری اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث و وزارت عدلیه تهیه و تنظیم شده است.
اعضای جلسه نظرات کارشناسی شان را در خصوص این طرح در موارد چون وظایف و صلاحیت های این اداره، انسجام اجرای وظایف اداره و نیز مسوولیت و پاسخگویی این اداره، مطرح کردند. سرانجام پس از جمع بندی مباحث این طرح مقرره مورد تأیید اعضای جلسه کمیته قوانین قرار گرفت.
همچنان در این جلسه، طرح قانون اداره زندان ها از جانب وزارت عدلیه به جلسه کمیته قوانین ارائه شد و به تفصیل از جانب اعضا به صورت موردی، مورد بحث و دقت نظر قرار گرفت.
طرح قانون اداره زندان ها به منظور ملکی سازی مدیریت زندان ها و محلات سلب آزادی، ایجاد انسجام در صلاحیت های اداره زندان ها و محلات سلب آزادی، انجام اصلاحات لازم در مدیریت و تنظیم برنامه های آموزشی، اصلاحی و حرفه آموزی محجوزین و محبوسین و همچنان تنظیم امور مالی و محافظت زندان ها، تأمین حقوق بشری محجوزان، محبوسان، اشخاص تحت توقیف، در هشتاد  و چهار ماده تنظیم شده است.
در این طرح قانون، پیشبینی شده است که ادارۀ عالی تنظیم زندان ها مسوول و مرجع اصلی تطبیق احکام قانون ادارۀ  زندان ها است. براساس این طرح قانون، ادارۀ عالی تنظیم امور زندان ها دارای تشکیل و بودجه مستقل است که مدیریت زندان ها را مطابق احکام این طرح قانون و سایر اسناد تقنینی مرتبط، در مرکز و ولایت ها به عهده دارد.
اعضای جلسه در خصوص این طرح قانون راجع به مواردی چون تشکیل، صلاحیت و وظایف زندان ها، حقوق و مکلفیت های زندانیان، وضعیت عمومی زندان ها، چگونگی نظارت و بازدید از زندان ها، ایجاد اشتغال برای محبوسان، چگونگی طرح و تطبیق فرامین عفو و تخفیف مجازات محبوسین و سایر موارد دیدگاه های خویش را مطرح کردند.
پس از مباحث لازم، راجع به این طرح قانون فیصله شد که یک کمیته تخنیکی متشکل از نمایندگان وزارت عدلیه، رییس ادارۀ عالی تنظیم زندان ها، کمیسیون مستقل حقوق بشر، شورای امنیت ملی، وزارت دولت در امور حقوق بشر و رییس کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی، نظرات و دیدگاه های اصلاحی در این جلسه را در متن این طرح قانون بگنجانند و سپس توسط ادارات ذی ربط برای طی مراحل بعدی این طرح، اقدام شود.نالان

کابل/  ۶ دلو/ باختر
وزارت خارجه کشورامرور با برگزاری یک نشست فوق العاده ٬مساله رساندن کمک های اضطراری برای آن شهروندان افغان راکه در شهر ووهان چین گیر مانده اند بررسی کرد.
این نشست به ریاست هارون چخانسوری، معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، امروز برگزار شد.
اوبه شعبات مربوط دستور داده است تا در هماهنگی با سفارت افغانستان مقیم بیجینگ، وزارت صحت عامه، وزارت تحصیلات عالی و سفارت چین مقیم کابل تدابیر همه‌جانبه را برای کمک فوری به شهروندان و محصلان افغان مقیم شهر «ووهان» که در معرض ابتلا به ویروس کشنده «کرونا» قرار دارند، اتخاذ کنند.
درشهر ووهان چین که مرکز انتشار ویروس کرونا است ۶۲شهروند و محصل افغان گیرمانده اند.
طبق دستور، سفارت افغانستان مقیم چین، طرح انتقال این محصلان را به محض رفع حالت قرنطین شهر «ووهان» به اجرا خواهد گذاشت.
سرپرست وزارت خارجه تأکید کرده است تا زمانی که شهر «ووهان» در قرنطین به سر می‌برد، باید مساعدت‌های فوری برای رفع نیازهای محصلان افغان گیرمانده در این شهر صورت گیرد. صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL