01 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

کابل باختر 30 جدی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و...

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

مسکو / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی روسیه دیروز یک فروند راکت...

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 30 جدی
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و بارک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحدۀ امریکا شام روز گذشته صحبت تیلفونی تودیعی نمودند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این صحبت تیلفونی که داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشت، بارک اوباما رئیس‌جمهوری امریکا ابتدا مراتب تسلیت و همدردی عمیق خویش را به‌خاطر حوادث تروریستی اخیر افغانستان، به رئیس‌جمهورغنی، رئیس اجرائیه و مردم افغانستان ابراز کرد.
وی همکاری نزدیک رهبران دو کشور امریکا و افغانستان را قابل قدر دانسته و از تلاش‌های رهبری افغانستان برای مبارزه با فساد و ایجاد حاکمیت قانون، قدردانی نمود.
سپس، رئیس‌جمهورغنی ضمن تشکر از رئیس‌جمهور اوباما به‌خاطر غم‌شریکی با دولت و مردم افغانستان، از همکاری مؤثر و حمایت دوام‌دار شخص بارک اوباما در بخش‌های مختلف با دولت و مردم افغانستان طی هشت سال دوران ریاست‌جمهوری وی، به نمایندگی از مردم و دولت افغانستان تشکر و امتنان کرد.
رئیس‌جمهورغنی افزود که تصامیم استراتیژیک بارک اوباما در خصوص حمایت‌های تخنیکی و مالی ایالات متحده در بخش‌های امنیتی و انکشافی افغانستان و همچنان کمک آنها در امر مبارزه با تروریزم و دفاع از کشور نقش کلیدی و حیاتی داشته‌است.
رئیس‌جمهورکشور گفت: نقش شما در ایجاد روابط استراتیژیک میان دو ملت و دولت اساسات یک روابط بنیادین را گذاشته است که برای دهه‌های متمادی همچنان مستحکم باقی خواهد ماند و بدین‌منظور مردم افغانستان، رهبری شما را در این عرصه قدردانی نموده و همیشه به یاد خواهند داشت.
رئیس جمهور بارک اوباما گفت، می‌خواهم مردم افغانستان بدانند که تعهد، همت و استقامت بی‌نظیر آنها در برابر مشکلات مورد تمجید و قدردانی من قرار دارد.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در این تماس تیلفونی نیز، از بارک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحدۀ امریکا به‌خاطر حمایت و همکاری‌های دوام‌دار امریکا با دولت و مردم افغانستان تشکر و سپاس نمود.
در اخیر، رئیس‌جمهور محمداشرف غنی به رئیس‌جمهور اوباما و خانواده‌اش در زندگی آینده شان آرزوی موفقیت‌های مزید کرد.

کابل باختر 30 جدی
جلسۀ کابینه به ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوري اسلامي افغانستان دیروز در ارگ دایر گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، ابتدا جلسه در خصوص اقدامات و بررسی‌ها جهت شناسایی عاملین حوادث تروریستی اخیر در ولایات کابل، قندهار و هلمند به مردم اطیمنان داد که نتایج آن به‌زودی اعلام خواهد شد.
متعاقباً، معاون شورای امنیت ملی به پاس دلیری و شجاعت نیروهای دفاعی و امنیتی در امر پاسداری از کشور، نامگذاری تاریخ (۹) حوت را بنام روز ملی نیروهای دفاعی و امنیتی در تقویم کشور به جلسه پیشنهاد کرد که مورد تصویب قرار گرفت.
سپس، عبدالستار مراد وزیر اقتصاد پیرامون فیصله کمیته اقتصادی شورای وزیران در مورد چوب‌های قطع‌شده چارتراش ولایت کنر به جلسه معلومات ارایه کرده افزود، که براساس این فیصله، بعد از تفکیک چوب‌های پخته از خام، به صدور چوب پروسس‌شده بدون وضع محصول گمرکی اجازه داده می‌شود. همچنان اداره ارگان‌های محلی به همکاری والی ولایت کنر موظف می‌باشند تا چوب‌های قطع‌شده را به مناطق امن جمع‌آوری، مقدار چوب ذخیره‌شده را تثبیت، محصول صادرات چوب کنر را از ولایت به کابینه پیشنهاد نماید.
اخیراً بتاسی از حکم مقام عالی ریاست‌جمهوری اسلامی افغانستان هیئتی به ولایت کنر سفر نمود، چگونگی موضوع قطع درختان و لیلام چوب‌های چارتراش ولایت کنر را مورد بررسی قرار داده، گزارش خویش را توأم با پیشنهاداتی اصلاحی به رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ارایه که ایشان هدایت فرمودند تا فیصلۀ سکرتریت اقتصادی شورای وزیران در مورد چوب‌های چارتراش ولایت کنر به جلسه کابینه ارایه گردد.
کابینه، قطع جنگلات و قاچاق چوب‌های چارتراش به خارج کشور را ممنوع قرار داده، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری را موظف نمود تا به همکاری وزارت‌های اقتصاد، تجارت و صنایع، اداره ارگان‌های محلی و اداره حفاظت محیط زیست راه‌کارهای مناسب را جهت جلوگیری از قطع جنگلات، قاچاق چوب‌های چارتراش، چگونگی استفاده آن برای صنایع چوبی کشور و احیأ مجدد جنگلات با استفاده از تجارب سایر کشورها ترتیب نموده، همچنان به وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی وظیفه سپرد تا پلان منظم را جهت جلوگیری از قاچاق چوب به خارج کشور ترتیب و به اجرا گذارد.
فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه طرح شورای طبی افغانستان و بزنس پلان مرتبط به آن را به جلسه مطرح و  اهداف استراتیژیک این طرح را برشمرده گفت رسیده‌گی به شکایات و تخلفات مسلکی طبی قبل از ارجاع به مراجع عدلی و قضائی و ارتقای سطح آگاهی عامه مبنی بر حقوق و مصونیت‌های مریضان و دکتوران از جملۀ اهداف این طرح می‌باشد. کابینه طرح متذکره را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داده، وزارت صحت عامه را موظف نمود تا این طرح را تصحیح و نهائی سازد.
بعداً، معین انرژی وزارت انرژی و آب طرح احیای مجدد و محافظت کاریز ها در افغانستان را به جلسه مطرح، انواع آن را با چگونگی وضعیت فعلی کاریزها در مناطق مختلف کشور به جلسه تشریح و افزود، مطابق سروی مشترک وزارت انرژی و آب و سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد (FAO) در سال ۱۳۸۲، در سراسر کشور به تعداد (۹۳۷۰) رشته کاریز موجود بوده که از جمله (۳۴۰۴) رشته آن که ۳۶ فیصد مجموع کاریز های کشور را تشکیل می‌دهد از فعالیت بازمانده‌است، او مشکلات را مشخص و طرح‌های پیشنهادی برای رفع آن، همچنان پلان عمل برای احیأ و محافظت کاریزها را به جلسه ارایه نمود.
کابینه بعد از بحث همه‌جانبه وزارت انرژی و آب را موظف نمود تا به همکاری وزارت‌های زراعت، آبیاری و مالداری، احیأ و انکشاف دهات، اداره ارگان‌های محلی طرح متذکره را اولویت‌بندی نموده، بودجه آنرا در تفاهم با وزارت مالیه مشخص ساخته و طرح متذکره را با استفاد از تجارب سایر کشورها بازنگری به جلسات بعدی کابینه ارایه نماید.
سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهر سازی چگونگی مطالعه و بررسی استفاده از زمین شهرک‌های مهاجرین گوسفند دره ولسوالی بگرامی ولایت کابل، دشت شیخ مصری ولسوالی سرخ رود و دشت قاسم آباد ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار را به جلسه مطرح نموده، از دولتی بودن زمین و مناسب بودن ساحات برای ایجاد شهرک اطمینان داده، علاوه کرد که ساحاتی از زمین‌های مورد نظر برای ایجاد شهرک مهاجرین گوسفند دره ولسوالی بگرامی ولایت کابل تحت غصب قرار گرفته است.
جلسه، بعد از بحث همه جانبه اداره اراضی افغانستان را به همکاری وزارت امور داخله، قوماندانی گارنیزیون کابل و والی ولایت ننگرهار موظف نمود تا در استرداد ساحات غصب‌شده شهرک‌های یادشده در ولایت کابل و ننگرهار طی مدت سه‌هفته اقدام نموده، همچنان کمیسیون متشکل از وزارت‌های شهر سازی، امور مهاجرین و عودت کننده‌گان، اداره اراضی افغانستان و اداره زون پایتخت را موظف نمود تا چگونگی توزیع زمین در شهرک‌های متذکره را به افراد و اشخاص مورد بررسی همه‌جانبه قرار داده و از نتیجه به ریاست‌جمهوری گزارش ارایه نمایند.
به همین ترتیب، پلان تفصیلی شهرک بندر حیرتان به جلسه ارایه و خاطر نشان گردید؛ این پلان‌ها مجموعاً در ساحه به مساحت ۱۸۵۰,۹۸ جریب زمین در سه پلان (ساحه تجارتی، رهایشی و ورزشی) ترتیب گردیده، در ساحه تجارتی آن بلاک‌های ده منزله و پنج منزله در نظر گرفته‌ شده که شامل دفاتر تجارتی، هوتل‌ها، رستورانت‌ها، کلینیک صحی، پارک، مسجد و ساحات سبز می‌باشد، همچنان ساحات رهایشی آن شامل نمرات رهایشی و تاسیسات عام‌المنفعه، پارک‌ها، سالون شهری، مسجد و کلینیک و ساحه ورزشی می‌باشد.
کابینه بعد از بحث همه‌جانبه وزارت امور شهرسازی را موظف نمود تا پلان متذکره را غرض بحث بیشتر به شورای عالی اقتصادی ارایه نماید.
سپس، وزیر امور شهر سازی پلان فرهنگی شهر بامیان را در مطابقت با ماستر پلان آن ولایت، پلان انکشافی ساحات قابل توزیع و میکانیزم فروش زمین در مرکز آن ولایت را به جلسه مطرح، ساحات انکشافی قابل توزیع را مشخص و تداخل قسمت هایی از شهرک‌ها را در پلان فرهنگی به جلسه تشریح و توضیح نموده، همچنان میکانیزم توزیع زمین را با در نظر داشت قیمت تعیین‌شده، پرداخت اقساط و فیصدی در نظر گرفته شده به اقشار مختلف آن ولایت معلومات ارایه نمود.
کابینه، وزارت امور شهر سازی را موظف نمود تا ساحات را که در پلان فرهنگی ولایت بامیان تداخل نموده مشخص و با ذکر اندازه آن غرض اتخاذ تصمیم به جلسات بعدی کابینه ارایه نماید.
در بخش دیگری از اجندا، معین تأمیناتی وزارت امور داخله طرح اصلاحی و پیشنهادی ریاست عمومی ترافیک را با در نظر داشت ریفورم تشکیلاتی و راه‌کارهای جلوگیری از فساد به‌جلسه مطرح و خاطر نشان نمودند؛ این طرح به‌هدف مصونیت جاده و شاملین ترافیک، عرضه خدمات ترافیکی به مردم با استفاده از تکنالوژی جدید و جلوگیری از بروز فساد، وقایه و جلوگیری از وقوع حوادث ترافیکی و جلب همکاری و مشارکت ادارات ذیربط در تآمین امن و نظم ترافیکی ترتیب گردیده‌است. او چالش‌ها و مشکلات را برشمرده، طرح‌های را جهت رفع آن برای کوتاه‌مدت، میان مدت و دراز مدت به جلسه پیشنهاد نمودند.
کابینه بعد از بحث همه‌جانبه وزارت امور داخله را موظف نمود تا طرح متذکره را به همکاری وزارت اقتصاد، ترانسپورت، اداره حفاظت محیط زیست و شاروالی کابل بازنگری نموده و به شورای عالی اقتصادی ارایه نماید.
بعداً، معین مالی و اداری وزارت امور خارجه طرح تعدیل بند (الف) و (ب) ماده پنجم منشور صندوق انکشافی سارک را به جلسه مطرح نموده، خاطر نشان نمود که هدف از این تعدیل، انسجام برنامه‌های است که یک یا بیش از یک کشور عضو سارک در آن دخیل بوده و منفعت مستقیم آن به بیش از یک کشور عضو عاید می‌گردد. کابینه طرح متذکره را مورد تائید قرار داد.
سپس، رئیس اداره اراضی افغانستان گزارش آن اداره را در مورد بازنگری اسناد استملاک موازی (۳۶,۵) جریب زمین اشخاص واقع شهر لشکرگاه ولایت هلمند که تحت پروژه توسعه میدان هوائی شهر لشکرگاه قرار گرفته‌است به جلسه ارایه و خاطرنشان نمود، اسناد زمین‌های متذکره طی جلسه‌یی با ارگان‌های ذیربط مورد بازنگری قرار گرفته، از آنجائی‌که اداره اراضی افغانستان زمین دولتی در آن ولایت در اختیار دارد، لذا پیشنهاد می‌گردد تا به عوض قیمت، در تبادله زمین‌های یادشده اقدام صورت گیرد که مورد تصویب قرار گرفت.
معین تعلیمات عمومی وزارت معارف تقاضای منظوری پرداخت قیمت موازی (۵۷۹۰,۱۱) متر مربع زمین ورثه میا جان مجددی را که بالای آن لیسه ذکور بتخاک ولسوالی بگرامی اعمار گردیده به جلسه مطرح که مورد تصویب قرار گرفت.
به همین ترتیب، معین انرژی وزارت انرژی و آب تقاضای پرداخت جبران خساره و استملاک سه باب منزل رهایشی با زیربنای موازی (۶۵۶) متر مربع زمین ملکیت اشخاص واقع شهر چاریکار ولایت پروان را که از اثر توسعه سرک و حریم کانال آبیاری قسماً تخریب گردیده به جلسه مطرح که مورد تصویب قرار گرفت.
سپس، سرپرست اداره ارگان‌های محلی، استملاک موازی (۳۶,۱) جریب زمین ملکیت کریم‌الله فرزند عبدالولی را که بالای آن تعمیر اداری ولایت نورستان اعمار گردیده است به جلسه ارایه که مورد تصویب قرار گرفت.
در ادامه جلسه، وزیر فواید عامه، استملاک موازی (۹۵) متر مربع زمین و (۷۵۰) متر مکعب ساختمان ملکیت حیات‌الله مسکونه سیاه‌گرد ولسوالی غوربند ولایت پروان را که تحت اعمار سرک متک – بامیان قرار گرفته به جلسه ارایه که مورد تصویب قرار گرفت.
در اخیر جلسه، وزیر فواید عامه در رابطه به مشکلات حقوقی ایجادشده در قرار داد حفظ و مراقبت خط آهن حیرتان – مزار شریف بین آن وزارت و شرکت اس تی کشور ازبکستان به جلسه معلومات داده، افزود، مطابق قرار داد شرکت متذکره مالیه انتفاعی خویش را دو فیصد پرداخت می‌نمود که با تعدیل فقره (1) ماده (۶۶) قانون مالیات بر عایدات این مالیه به چهار فیصد افزایش یافته اما شرکت یادشده با ازدیاد دو فیصد مالیه مخالفت می‌ورزد.
کابینه جمهوری اسلامی افغانستان فیصله به‌عمل آورد تا دو فیصد مالیه از شرکت متذکره اخذ و دو فیصد باقی مانده آن از بودجه وزارت فواید عامه پرداخت گردد.

کابل 29 جدی باختر
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، امروز چهارشنبه با تدامیچی یماما تو، نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، دیدار نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، روندگفتگوهای صلح با مخالفان مسلح ، وضعیت مهاجرین و بی‌جا شدگان افغان در داخل و خارج از کشور و روند اصلاحات انتخاباتی از موضوعات اصلی مورد بحث در این ملاقات بود.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه با ابراز امتنان از همکاری‌های سازمان ملل متحد با دولت و مردم افغانستان، تامین صلح و ثبات در کشور را از اولویت‌های اصلی رهبری حکومت وحدت ملی عنوان نمود و تاکید کردکه منظور از تامین صلح در افغانستان، صلحی است که در آن، قانون اساسی و سایر قوانین نافذه در کشور احترام گردیده و به ارزش‌ها، دست‌آوردها و خواست‌های مردم افغانستان ارج گذاشته شود.
رئیس اجرائیه کشور همچنان حمایت جامعه جهانی و به‌ویژه کشورهای منطقه از روند گفتگوهای صلح و خاتمه دادن به حمایت از گروه‌های تروریستی توسط برخی از کشورها را لازمه موفقیت تلاش‌ها برای ختم جنگ و تامین صلح در کشور عنوان نمود.
چالش‌هایی که مهاجرین افغان در کشورهای همسایه، منطقه و جهان با آن رو به رو هستند و مشکلاتی که دامن‌گیر بی‌جا شدگان داخلی در کشور است، مساله دیگری بود که رئیس اجرائیه به آن پرداخت و از آن به عنوان یکی از چالش‌های اصلی فرا راه حکومت وحدت ملی یاد نمود و راه برون رفت از این تنگ‌نا را در دوام و گسترش همکاری‌های جامعه جهانی٬ به ویژه سازمان ملل متحد دانست.
داکتر عبدالله عبدالله در حالی‌که کوشش های حکومت در راستای ایجاد اصلاحات در نظام و کمیسیون‌های انتخاباتی را رضایت بخش عنوان کرد ولی به دوام تلاش‌ها و فراگیر شدن اصلاحات تاکید نمود و افزود، برای جلب اعتماد مردم به انتخابات، آوردن اصلاحات یک امر ضروری و غیر قابل اجتناب می‌باشد.
درهمین‌حال، تدامیچی یماما تو، نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، از تلاش‌هایی که حکومت وحدت ملی در عرصه‌های مختلف به ویژه تامین امنیت و مقابله با تروریزم، روند گفتگوهای صلح و اصلاحات انتخاباتی انجام داده است، قدردانی نمود و به دوام حمایت‌ها از مردم و دولت افغانستان تاکید نمود.
وی ثبات و صلح در افغانستان را به نفع کشورهای منطقه و جهان عنوان نمود و علاوه کردکه آنان از برنامه‌ها و تلاش‌های دولت افغانستان حمایت می‌کنند.

کابل باختر29 جدی
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان که جهت اشتراک در نشست فوق العاده شورای وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی به کوالالامپور سفر نموده است، امروز با داتو سری عنیفه امان وزیر امور خارجه کشور شاهی مالیزیا ملاقات کرد.
دراین ملاقات  پیرامون همکاری دو کشور در بخش های اقتصادی، تحصیلی، سیاسی، امنیتی و مبارزه با تروریزم و افراط گرایی گفتگو کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، صلاح الدین ربانی با اشاره به درخواست افغانستان برای کسب عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از همتایی مالیزیای اش خواست تا از نامزدی افغانستان برای عضویت در این شورا حمایت کند.
وزیر امورخارجه با اشاره به نقش مهم علمای مسلمان در راستای مبارزه با تروریزم و افراطگرایی خشونت آمیز، به ویژه تجربه علمای مالیزیا در این راستا، خواهان همکاری علمای دو کشور در این زمینه شد.
سپس عنیفه امان وزیر امورخارجه مالیزیا با ابراز امتنان از وزیر امورخارجه افغانستان برای اشتراک در نشست فوق العاده شورای وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در کوالالامپور، اظهار داشت که مالیزیا از عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حمایت خواهد کرد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL