11 حمل 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سیاسی

کابل/ 10حمل/ باختر
ریس اداره ارتباطات و استرایژیک می گوید؛ هیئت مذاگره کننده از تمام اقشار افغانستان نمایندگی می کند و اجماع سیاسی کامل به سطح جمهوریت وجود دارد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر٬ وحیدعمر، رییس اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری امروز  که در یک نشست خبری در رابطه به تعین هیئت مذاکره کننده صحبت می کرد٬ گفت: در تعیین اعضای هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان که دو روز پیش ارائه شد، غور و مشوره های زیاد با تمام اقشار صورت گرفته است.
او افزود: در مورد آن که ترکیب این هیئت بتواند موثر باشد و از تمام اقشار افغانستان نمایندگی کند، اجماع سیاسی کامل به سطح جمهوریت وجود دارد.
او همچنان گفت: در ترکیب هیئت جمهوری اسلامی افغانستان که از تمام مردم نمایندگی می کند، نمایندگانی از علما، فعالان مدنی، زنان، جریان های سیاسی و حکومت قرار دارند و در مجموع هیئتی است که به نمایندگی از یک افغانستان متحد و قوی، در مذاکرات اشتراک می کند.
او با تأکید بر آن که جمهوری اسلامی افغانستان هیچگاه این را نگفته است تا ترکیب هیئتی که از جانب طالبان تعیین خواهد شد، چگونه باشد، از طالبان نیز خواست که دیگر بهانه تراشی نکنند.
وی افزود: با اشاره به آن که از سوی جمهوری اسلامی افغانستان تمام اقدامات صورت گرفته و آخرین آن تعیین هیئت مذاکره کننده بود، از طالبان نیز درخواست کرد تا برای آغاز مذاکرات مستقیم، هیئت خود را تعیین کنند.
او گفت: هیئت مذاکره کننده از سوی جمهوری اسلامی افغانستان تعیین شده است و هر زمانی که طالبان هیئت با صلاحیت مذاکره کننده خود را تعیین کنند، گفت وگوهای مستقیم را آغاز خواهیم کرد. بهزاد

کابل/ 10حمل/ باختر
قرار بود هیئت ۱۵نفری گروه طالبان  دیروز وارد کابل شود و با مقام‌های افغان در باره چگونگی آزادی زندانیان گفت‌وگو کند.
به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی کشور به آژانس باختر٬ سفر این هیئت به تأخیر افتاده، چرا که تا حال راهکار رهایی زندانیان تکمیل نشده است.
جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی می گوید که تا 12 ماه حمل قرار است٬ ۱۰۰تن از زندانیان گروه طالبان به گونه مشروط آزاد شوند.
وی گفت: دلیل آن نبود طیاره صلیب سرخ نیست. دلیل این است که راهکاری که باید برای رهایی زندانیان تکمیل می‌شد، تکمیل نشده است.
گروه طالبان تأخیر سفر هیئت خود به کابل را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که به دلیل وضع محدودیت رفت‌وآمد در شهرکابل برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، صلیب سرخ نتوانسته هلیکوپتر و موتر برای انتقال اعضای هیئت بفرستد.
ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان فهرست نام‌های اعضای هیئت ۱۵نفری این گروه را که قرار است به کابل بیاید، در اختیار رسانه ها قرار داد و گفت که مولوی ضیاالدین واقف٬ رییس این هیئت است.
لعل‌گل لعل، رییس سازمان حقوق بشر افغانستان می‌گوید، طالبان و حکومت افغانستان باید در تشخیص زندانیان دقت لازم کنند.
او گفت: "در میان این زندانیان اگر کسانی باشند که از عدالت اجتماعی سرپیچی کرده‌اند و یا هم دعوای حق‌العبدی بالای‌شان باشد و یا این‌که جرم‌هایی انجام داده باشند که مربوط طالبان و حکومت نمی‌شوند، باید از آزادی‌شان خودداری شود. ماری

کابل/ ۱۰حمل/ باختر
گروه طالبان؛ هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را هیئت حکومتی خوانده و گفته است که این هیئت همه شمول نیست.
به گزارش آژانس باختر٬ وزارت دولت در امور صلح در واکنش به همه شمول نخواندن هیئت مذاکراتی حکومت از سوی طالبان می‌گوید که همه شمول بودن این هیئت به حکومت افغانستان ارتباط دارد.
ناجیه انوری سخنگوی این وزارت دولت در امور صلح می گوید که در حال حاضر جنگ میان دولت افغانستان و طالبان ادامه دارد و طالبان جز گفت‌وگو با حکومت افغانستان راه دیگری ندارند.
انوری می گوید که در ایجاد این هیئت با تمام جهت‌های مطرح مشوره شده است.
او گفت: "هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان همانگونه که در اعلامیه ما گفته شده پس از مشوره و رأی‌زنی با اقشار مطرح و تأثیرگذار افغانستان ایجاد شده و یک هیئت قوی و توانا است و همه شمول بودن هیئت موضوعی است که به دولت افغانستان ارتباط می‌گیرد نه به دیگران."
طالبان گفته اند که هیئت حکومت افغانستان برای مذاکرات بین‌الافغانی از همه جهت‌ها نمایندگی نمی‌کند و تشکیل آن خلاف اصول توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان است.
ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی این گروه با پخش خبرنامه‌یی گفته که حکومت باید در مذاکرات میان افغان‌ها در کنار سایرجهت‌ها یک جهت باشد.
در اعلامیه طالبان آمده است که جهت‌های سیاسی از تیم ایجاد شده حکومت رضایت ندارند و آنان با تیمی مذاکره می‌کنند که بر اساس توافق‌نامه صلح شکل گرفته باشد.
زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و سفارت ایالات متحده در کابل پیش از این از ایجاد تیم مذاکره کننده حکومت برای گفت‌وگوهای میان افغان‌ها استقبال کرده و آنرا همه شمول خوانده اند. ماری

کابل/ ۱۰حمل/ باختر
نشستی به ریاست محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، روی طرحی به منظور مدیریت آب های کابل، برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این نشست که دیروز در ارگ انجام شد، معاونین ریاست جمهوری و نمایندۀ فوق‌العادۀ رییس جمهور در امور توسعۀ اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر نیز حضور داشتند، ابتدا عبدالرحمن عطاش رییس عمومی اجراییه ی شرکت انکشاف ملی، در خصوص طرح مدیریت آب های کابل صحبت کرد و گفت که این طرح شامل پنج زون در کوه های چهار اطراف شهر کابل است.
وی افزود که با ایجاد بندهای کوچک آب و وصل‌کردن آن‌ها از طریق شبکه و ریختن آن به دریای کابل، زمینه برای بهترشدن ایکوسیستم شهری، زراعتی شدن زمین های بیشتر، سبزشدن چهار اطراف شهرکابل باغرس نهال و کاریابی برای مردم محل، فراهم خواهد شد.
رییس عمومی اجراییه ی شرکت انکشاف ملی افزود که ساحات سروی شده در پنج زون (دامنه کوه های چهار اطراف شهر کابل) زمین دولتی است، در آن ساحات٬ کسی ادعای مالکیت نکرده است و ساحات انتخاب‌شده برای تطبیق طرح متذکره، از امنیت خوب بهره مند است.
در این نشست، معلومات تصویری تطبیق طرح مدیریت ذخیره سازی آب‌های کابل، توسط یکی از مسوولان شرکت انکشاف ملی ارائه شود.
سپس امرالله صلح معاون اول ریاست جمهوری صحبت کرد و در کنار مفیدخواندن این طرح، گفت که قبل از تطبیق طرح یادشده، باید چالش های حقوقی ساحات حل شود و عوارض منفی ساخت بندهای کوچک ذخیره آب و شبکه سازی آن در دامنۀ کوه های چهار اطراف شهر کابل، بررسی شود.
بعد استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری صحبت کرد و با ارزنده خواندن این طرح، گفت که باید مقررات قرنطین ویروس کرونا در تطبیق این طرح، در نظر گرفته شود.
رییس جمهوری بعد از شنیدن معلومات یادشده، از این طرح استقبال کرد و گفت که مدیریت و مراقبت واضح این پروژه ضروری است و ساحاتی که این طرح در آن تطبیق می شود، باید مردم در آن حس مالکیت داشته باشند.
رییس جمهوری تاکید کرد که مردم هرناحیه شهر کابل به پارک تفریحی ضرورت دارند و کمبود پارک های تفریحی در این شهر محسوس است. وی همچنان گفت که در شهرکابل به میدان های ورزشی برای جوانان نیاز است و باید زمینه برای ایجاد آن فراهم شود.
رئیس جمهوری گفت که زنان در شهرکابل جای برای تفریح ندارند و در این پارک ها، موقعیت های برای آنان درنظر گرفته شود. در هر ولسوالی کابل باید مانند بالا باغ، پارک های تفریحی ایجاد شود و زمینه ها برای تمویل آن فراهم شود. وی گفت که باید نوع پروژه ها تغییر یابند تا بسترها برای کاریابی بیشتر شود.
در پایان این جلسه طرح مدیریت ذخیره سازی آب‌های کابل مورد تصویب قرار گرفت. احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL