30 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس اجراییه: باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

رییس اجراییه: باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

کابل باختر 30 سنبله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در ويژه...

کشته شدن 98 هراس افگن در مناطق مختلف کشور

کشته شدن 98 هراس افگن در مناطق مختلف کشور

کابل باختر 30 سنبله درنتیجه عملیات های نظامی نیروهای امنیتی کشور...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سیاسی

کابل باختر 30 سنبله
رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در ويژه ‌برنامه‌ یی به مناسبت روز جهانی صلح گفت که هیچ‌ کشوری با حمایت از یک گروه تروریستی مخالف مسلح در برابر دولت و سایر گروه‌ها به منافع خود دست نمی‌یابد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، رییس اجراییه کشور که امروز در مقر شورای عالی صلح سخن می‌زد، تصریح کرد: نگرانی کشورهای منطقه درباره داعش قابل درک است؛ اما راه حل حمایت و تقویت یک گروه‌ مخالف مسلح دیگر در برابر آن گروه نیست.
رییس اجراییه کشور از کشورهای منطقه خواست که زمینه را برای کسانی‌که جنگ را در افغانستان دامن می‌زنند، مساعد نسازند.
رییس اجراییه کشور در سخنانش از رهبران پیشین شورای عالی صالح، به‌ ویژه پروفیسور برهان‌الدین ربانی شهید راه صلح، مرحوم سید احمد گیلانی و شهدای راه صلح به نیکویی یاد کرده و به روح‌شان اتحاف دعا نمود.
داکتر عبدالله عبدالله در ادامه گفت: وضعیت منطقه و جهان نشان می‌دهد که زمینهٔ صلح در افغانستان وجود دارد. ما باید شرایط داخلی، منطقه‌یی و جهانیِ صلح را در افغانستان جستجو کنیم.
داکتر عبدالله عبدالله به بعد داخلی صلح اشاره کرد و گفت: تا زمانی‌که ما روحیهٔ وحدت و همپذیری را نداشته باشیم و دیگران را به‌خاطر مذهب، زبان و منطقه از خود جدا پنداریم به صلح دست نمی‌یابیم. ما باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم.
رییس اجراییه کشور گفت: دولت در برابر هیچ گروه مخالف مسلح تبعیض ندارد، در صورتی‌که پیام‌آور صلح خودش دست به کشتار دیگران نزند. دولت معتقد است که بدون راه حل سیاسی، صلح از راه جنگ تحقق‌پذیر نیست؛ اما دفاع از تمامیت ارضی کشور را لازم می‌داند.
داکتر عبدالله عبدالله توافق با حزب اسلامی را یک اقدام جسورانه و تاریخی خوانده و گفت: همۀ ما باید تلاش کنیم که این توافق را یک نمونهٔ خوب بسازیم تا این‌که برای مردم قابل تشویق نباشد.
رییس اجراییه کشور افزود: در صلح خیر دوطرف است؛ اما در آن هیچ‌کس نمی‌تواند به منافع خود صددرصد دست یابد و یا آن را از دست دهد، چون این یک راه بینابین است.
در این برنامه، رییس اجراییه کشور خاطر نشان ساخت که همه ما برای تحقق صلح مسوولیت داریم تا آنچه را که ما تجربه کردیم، نسل‌های آینده تجربه نکنند.
از سوی دیگر، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح گفت: از راه جنگ نه دولت و نه هم مخالفان مسلح به پیروزی می‌رسد. صلح به معنی تسلیمی و ذلت طرف مقابل نیست، بلکه یک مصالحه و داد و ستد است.
خلیلی افزود: صلح یکی از اولویت‌ّهای بسیار مهم است که سایر اولویت‌ها مثل خدمات و امنیت به آن وابسته می‌باشد. او گفت: شورای عالی صلح در این راه تحت تاثیر اتهامات و تبلیغات سوء نمی‌رود و با حوصله‌مندی و قوت این پروسه را به‌پیش می‌برد.
رییس شورای عالی صلح ضمن درخواست از مخالفان مسلح برای پیوستن به پروسه صلح تاکید کرد: فکر احیای امارت اسلامی اشتباه و تحقق نیافتنی است، به دلیل‌که امروز افغانستان تغییر کرده است.#احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنبله
با تأسف آگاهی یافتیم که در نتیجۀ زمین‌لرزۀ ویرانگر در مکسیکوسیتی ده‌هاتن جان باخته و شماری زخم برداشته‌اند.
به نماینده‌گی از مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان، مراتب تسلیت و غم‌شریکی خویش را در پیوند به این رویداد غم‌انگیز طبیعی، به ملت و دولت مکسیکو ابراز می‌داریم و در این لحظات حزن‌انگیز خود را در کنار ملت مکسیکو قرار می‌دهیم.
به قربانیان این رویداد اندوهناک، آمرزش و به زخمی‌ها شفای عاجل می‌طلبیم. # احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنبله
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز گذشته در شهر نیویارک در نشستی که از سوی شورای اتلانتیک با حضور مدیران شرکت های خصوصی تدویر یافته بود، اشتراک کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که معاون وزارت خارجۀ امریکا، نماینده سازمان اوپک، احسان الله بیات تاجر افغان و تاجران و سرمایه گذاران از کشورهای مختلف حضور داشتند، رئیس جمهور کشور به آنان در مورد فرصت های سرمایه گذاری و تجارتی در عرصه های مختلف در افغانستان از جمله برق، اعمار بندها، تولید انرژی قابل تجدید، زیربناها، معادن، زراعت و سایر زمینه ها معلومات ارائه کرد.    
سرمایه گذاران و تاجران مذکور در مورد فرصت های تجارتی و سرمایه گذاری در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند و فرصت های متذکره را مهم خواندند.
در این نشست سرمایه گذاران آسترالیایی در زمینه استخراج معادن و شماری دیگری از آنان در سایر عرصه ها، علاقمندی شان را ابراز داشتند.
نمایندۀ سازمان اوپک گفت که افغانستان در اولویت شان قرار دارد و در آینده نزدیک در رابطه به ضمانت های سرمایه گذاری، پلان های خویش را با حکومت افغانستان شریک خواهند کرد.
رئیس جمهور غنی در این نشست، از علاقمندی آنان در راستای سرمایه گذاری در افغانستان تشکری کرد و برای آنان اطمینان داد که حکومت افغانستان بخاطر رشد اقتصاد و سرمایه گذاری، آمادۀ فراهم نمودن هرگونه تسهیلات برای تاجران و سرمایه گذاران می باشد.# احمد ضیا احمدی

کابل باختر 30 سنله
صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه کشور و بورگه برنده، وزیر امور خارجه کشور شاهی ناروی با هم دیدار کردند.
دراین دیدار وزیر امور خارجۀ کشور، موفقیت انتخابات ناروی را برای وزیر خارجه آن کشور تبریک گفت. سپس؛ دو طرف در مورد پالیسی جدید ایالات متحده بحث و تبادل نظر کرده و بر اهمیت همکاری های دوامدار میان دو کشور تأکید کردند.
در این دیدار، وزیر امور خارجه ی کشور؛ هر گونه تقسیم بندی تروریزم به عنوان خوب و بد را به ضرر منطقه و جهان خواند.
همینگونه دراین دیدار بر حمایت از روند های صلحِ که زیر مدیریت و مالکیت افغانستان باشند تأکید شد. در اخیر، وزیران امور خارجه ی دو کشور سندِ تمدید موافقت نامۀ همکاری های استراتیژیک میان جمهوری اسلامی افغانستان و کشور شاهی ناروی تا سال 2020 راکه پیشاپیش به امضا رسیده بود تبادله کردند.# احمد ضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL