04 دلو 1398

RSS Facebook

خبر های جدید

وزیر دولت در امور صلح با سفیر ترکمنستان دیدارکرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر ترکمنستان دیدارکرد

کابل/ 3 دلو /باختر در ادامه سلسله نشست‌های مشورتی با سفارت‌ها...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر هسپانیا دیدارکرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر هسپانیا دیدارکرد

کابل/ 3 دلو /باختر عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه در افغانستان دیدار کرد

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه در افغانستان دیدار کرد

کابل/ 3 دلو /باختر عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رئیس‌جمهور و وزیر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/ 3 دلو /باختر
در ادامه سلسله نشست‌های مشورتی با سفارت‌ها و نمایندگی‌های سیاسی خارجی مقیم کابل به منظور ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان، عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح با اویزوف خواجه سفر گیدویچ سفیر ترکمنستان در کابل دیدار کرد.
سفیر ترکمنستان از ایجاد این گروه استقبال کرد و فعالیت این گروه را در راستای تقویت اجماع بین‌المللی مهم خواند. نالان

کابل/ 3 دلو /باختر
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح در راستای ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان با گابریل فیران سفیر هسپانیا در کابل دیدار کرد.
د دفترمطبوعاتی وزارت دولت در امور صلح به آژانس باخترخبرد داد ٬ر این دیدار روی موضوعات مرتبط به صلح و ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان گفت وگو و تبادل نظر شد. نالان

کابل/ 3 دلو /باختر
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رئیس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح با الکساندر مانتیسکی سفیر روسیه در کابل، به منظور تبادل نظر روی ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان دیدار کرد.
دفترمطبوعاتی وزارت دولت در امور صلح به آژانس باخترخبرد داد ٬وزیر دولت در امور صلح در این دیدار گفت که گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح بنا به هدایت رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در راستای تقویت اجماع بین‌المللی روی صلح و انسجام تلاش‌های بین‌المللی در این راستا ایجاد می‌شود.
سفیر روسیه از ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان استقبال نمود و آن را یک گام مؤثر در راستای انسجام فعالیت‌های بین‌المللی خواند.
در گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان، وزارت دولت در امور صلح به نمایندگی از حکومت رهبری این گروه را به عهده دارد. همچنین امور دارالانشای این گروه از سوی این وزارت پیش برده می‌شود.عبدالخلق

کابل/ 3 دلو /باختر
عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح، در ادامه سلسله نشست‌های مشورتی با شرکای بین‌المللی به منظور ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان، با عارف رحمان سفیر اندونیزیا در کابل دیدار کرد.
دفترمطبوعاتی وزارت دولت در امور صلح به آژانس باخترخبرد داد ٬ سفیر اندونیزیا با ابراز آمادگی این کشور در تداوم همکاری‌ها در راستای روند صلح افغانستان، از ایجاد گروه بین‌المللی حمایت از روند صلح افغانستان استقبال کرد.
وی به خاطر برقراری صلح در کشور ابراز امیدواری کرد. عبدالخالق


 

واشنگتن/ بی بی سی / 3 دلو / باختر
برایان هوک، نماینده وزارت امورخارجه امریکا در امور ایران به قومندان جدید نیروی قدس سپاه پاسداران در مورد فعالیت‌های او هشدار داده است.
هوک در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفته است که "اگر اسماعیل قاآنی قومندان جدید نیروی قدس سپاه پاسداران همان مسیر کشتن امریکاییان را دنبال کند، به همان سرنوشت قاسم سلیمانی دچار خواهد شد."
پس از کشه شدن قاسم سلیمانی، قومندان سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در بغداد برید بریدجنرال اسماعیل قاآنی به قومندانی این نیرو منصوب شد. او پس از انتصاب به این سمت گفت که همان رویه و برنامه قاسم سلیمانی را ادامه خواهد داد و افزود "هدف نهایی، بیرون راندن نیروهای امریکایی از منطقه است."
در مصاحبه شرق الاوسط که در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس صورت گرفت، برایان هوک گفت: "هر حمله‌ یی به امریکاییان یا منافع امریکا با واکنش قاطعانه ما مواجه خواهد شد."
وی گفت "این تهدید جدیدی نیست زیرا رییس جمهوری همواره گفته است که او قاطعانه از منافع امریکا حفاظت خواهد کرد" و افزود: "فکرمی‌کنم که رژیم ایران هم دیگر درک کرده است که نمی‌توانند به امریکاییان حمله کنند و نتیجه آن را نبینند."
روز ٣ جنوری، جنرال قاسم سلیمانی که از سوریه وارد عراق شده بود، در فاصله کوتاهی از میدان هوایی بغداد هدف حمله  طیاره امریکایی قرار گرفت و همراه با چند نفر دیگر از جمله یکی از قومندانان ارشد شبه‌نظامیان موسوم به حشدالشعبی عراق در حمله طیاره امریکایی کشته شد.  فریده بابک

پنجشنبه ، 3 دلو 1398 ، 09:50

تبصره

کابل/ 3 دلو /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلاامی افغانستان می گوید در حالی که جنگجویان طالب از جنگ خسته اند رهبران این گروه در پی معیشت اند و به ازدواج های متعدد در دوحه پرداخته اند.
مفسر آژانس باختر می نگارد، رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در حاشیه مجمع اقتصاد جهانی در شهر داووس سویس در مصاحبه  با شبکه سی٬ ان٬بی٬سی یاد آور شد( جنگ‌جویان طالبان از جنگ خسته‌اند و می‌خواهند جنگ متوقف شود، اما برعکس سران این گروه در دوحه‌ قطر هر کدام چهار تا پنج همسر گرفته‌اند و از زندگی لذت می‌برند.)
به‌گفته‌ رییس جمهوری افغانستان ٬هر کدام ازرهبران طالبان هم‌اکنون تبدیل به سرمایه‌گذاران شده‌اند.
این گفته ها بیان کننده وضعیت جاری طالبان و رهبران این گروه است. در این جای شک نیست که رهبران طالبان ٬اکنون به مردان ثروتمندی در کشور های منطقه مبدل شده اند.
باآن که٬ ادامه جنگ درافغانستان٬فرصت های زیادی را از این کشور ومردم آن گرفت مگرجنگ برای رهبران طالبان٬ عامل زراندوزی و ثروت افزونی شده است.
امروزرهبران طالبان و قومندانان رده اول این گروه ٬معیاری ترین زندگی را برای خود ساخته اند.
خانه های مجلل در اسلام آباد و کراچی دارند، ویلا هایی در کشور های حوزه خلیج با حساب های بانکی و مقادیر هنگفت پول دارند، شرکت های تجارتی آنان درشهر های بزرگ پاکستان و دوبی٬ شارجه و دوحه فعال است.
منابع غربی گفته اند که ملااختر محمد منصور رهبر مقتول این گروه ٬چندین شرکت تجارتی در اسلام آباد و لاهور فعال کرده بود تجارت کثیف مواد مخدر را از افغانستان و پاکستان مدیریت می کرد و محصولات تاراج شده معادن افغانستان را از طریق همین شرکت به فروش می رساند.
این مرض(تجارت و زراندوزی) به هر فردی در رهبری این  گروه وقومندانان رده اول طالبان سرایت کرده است. حرص پول تا اندازه یی آنان را در خود پیچانده است که برای زراندوزی زیادتر٬ آتش جنگ در کشور را پکه می کنند که جنگ ادامه پیدا کند و آنان صاحب ثروت بیشتر شوند.
با آن  که طالبان از آغاز تا امروز٬ شعار تحقق شریعت و حجاب زن را سر  می دهند و در زمان حاکمیت شان٬ دروازه مکاتب را به روی دختران بسته بودند و در نصاب تعلیمی مکاتب بچگانه هم تغییرات زیادی آورده بودند مگر امروز فرزندان شان (دختر و پسر) در ترکیه و دوحه ، لاهور و کراچی مصروف تحصیل در معتبرترین نهاد های تعلیمی و آموزشی در این کشور ها اند و برای تحصیل آنان هزینه گزافی هم می پردازند.
مگر در داخل افغانستان روستا زادگان را از ترویج کفر هشدار می دهند مقید ترین قوانین را بر مردم وضع کرده اند٬ مانع درس خواندن دختران شده اندو در امور تدریس بچه ها هم مشکلات ایجاد کرده اند از مکتب و مدرسه به عنوان سنگر استفاده می کنند و با تخریب پل و پلچک مانع رشد اقتصاد روستا ها و روستا نشینان می شوند.
رهبران طالبان در حالی که حملات انتحاری رااستشهادی یا شهادت طالبانه معرفی می کنند عامل آن را به رفتن در بهشت وعده می دهند مگر هیچ فرزند و عزیز آنان دست به حمله انتحاری نزده اند مگر روستا نشینان و طلاب مدارس را تشویق به انجام چنین حمله ها می کنندکه در اسلام جایگاه  تعریفی ندارد.
فرزندان آنان از بهترین و بالاترین معیار زندگی لذت می برند در حالی که جوانان و نوجوانان روستا ها وادار به جنگ می شوند، خانه و ده و کشتزار آنان ویران می شود.
امروز سطح خستگی از جنگ در میان افراد طالبان به اندازه یی بالا است که رهبران این گروه هراس دارند که اگر تن به آتش بس دهند، صفوف آنان از هم خواهد پاشید و دیگر انسجام طالبان امکان پذیر نخواهد بود.
این یک واقعیت است که تفاوت میان زندگی رهبری و قومندانان طالبان با افراد و صفوف در تضاد کامل قرار دارد.
رهبری شیفته ادامه جنگ است تا بیشترزراندوزی کنند در حالی که افراد این گروه حداقل برای زنده ماندن ٬آرمان ختم جنگ را دارند. تحلیل سیاسی

کابل/ 3 دلو/ باختر
وزارت دفاع ملی  می گوید که هراس افگنان در جریان هفته که گذشت متحمل تلفات سنگین شده اند.
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی امروز با نشر خبرنامه گفته است:نیروهای دفاعی وامنیتی کشور، به هدف تامین امنیت بهتر ومبارزه با گروه‌های تروریستی در جریان هفته گذشته  39 عملیات مشترک ضد هراس افگنی را دربخش های مختلف کشور راه اندازی کردند که در جریان آن101 هراس افگن کشته، 25 هراس افگن زخمی و 13 هراس افگن دیگربازداشت شده اند.
دراین عملیات ها، برعلاوه کشته شدن 101 هراس افگن، 19 میل سلاح، 8 فیرمرمی ثقیله، 2 پایه مخابره، 4عراده موتر ومقداری مهمات به دست آمده است.
هم چنان، دراین عملیات‌ها، 14 حلقه ماین مختلف النوع از ولایات کشور، که توسط هراس افگنان به هدف انجام حملات هراس افگنانه جاسازی شده بود، کشف واز بین برده شده است.عبدالخالق

 

کابل/ 3 دلو/ باختر
پولیس کابل امروز دو نفر را به اتهام سرقت یک موتر  بازداشت کرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله به آژانس باختر خبر داد: این  دو نفر فقط چند دقیقه بعد از سرقت موتر بازداشت شده ودزدان صبح امروز، یک موتر"کرولا" را ازمنطقه واصل آباد ناحیه هفتم شهر کابل به سرقت بردند مالک موترپس ازرویداد، بالافاصله با مرکز 119 پولیس به تماس شدواز قضیه، به این مرکز اطلاع  داد.
گزمه پولیس حوزه هفتم دزدان را شناسایی وآنان را با موتر دزدی شده بازداشت کرد. عبالخالق

کابل/ 3 دلو/ باختر
پنج دهشت افگن  در ولسوالی جلریزمیدان وردک گرفتارشدند.
دفترمطبوعاتی قول اردوی تندر  درخبرنامه ای به آژانس باختر نگاشته است  که نیروهای امنیتی ودفاعی  کشوردر جریان عملیاتی  که درمربوطات ولسوالی  جلریز ولایت میدان وردک راه اندازی کرده بود، درنتیجه  پنج  دهشت افگن  گرفتار شدند و یک تعداد سلاح ومهمات آنان نیز تخریب شده است . جاوید

پنجشنبه ، 3 دلو 1398 ، 08:42

یک قاچاقبر مواد مخدر گرفتارشد

کابل/ 3 دلو/ باختر
پولیس  حوزه  شانزدهم  امنیتی کابل دیروز یک  قاچاقبر مواد مخدر را ازساحه قلعه  احمد خان شناسایی  و بازداشت  کرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت  امور داخله  به آژانس باختر خبرداد، شخص گرفتارشده از  جمله قاچاقبران حرفوی مواد مخدر  درکابل  است.
از نزد  این فرد پنج کیلوگرام چرس  ویک موتر که از آن درقاچاق مواد مخدر استفاده  می شد ، ضبط شده است . شوخک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL