25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پلخمری ۲۵ اسد باختر پنج طالب مسلح در نتیجه درگیری با...

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول  است

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول است

کابل/25 اسد/باختر حکومت افغانستان با همکاری صندوق بین المللی پول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

احزاب سیاسی - بازیگران و همه مردم افغانستان به نتایج انتخابات ارج بگذارند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 کابل/۲۱قوس/ باختر
نیکولاس کی یک مقام ارشد ناتو خواهان اعلام هرچه زودتر نتایج انتخابات ریاست جمهوری شد و گفت که تاایجاد حکومت منتخب ،حکومت وحدت ملی ادامه دارد.
به گزارش آژانس باختر:این مقام ارشد ناتو دریک مصاحبه که درحاشیه نشست سران ناتو در لندن گفت که مهم است نتایج انتخابات ریاست جمهوری بسیار زود اعلام شود وروند شمارش بازشماری ،بررسی و تفتیش طبق اصول درحال انجام شدن است ، کمیسیون مستقل انتخابات باید این اصول و پروسیجرها را به نامزدان و مردم افغانستان شرح دهد و بعداَ تصمیم گیرد و نتایج را اعلام کند.
وی اظهار امیدواری کرده است که وقتی نتایج اعلام شود از سوی همه احزاب سیاسی بازیگران و همه افغانان به آن ارج گذاشته شود و پذیرفته شود.
نیکولاس کی دررابطه به احتمال بروز بی ثباتی درافغانستان بعداز اعلام نتایج انتخابات نیز ابرازنظر کرده است به گفته او افغانان آرزوندارند که بازهم بی ثباتی که درگذشته تجربه شده تکرار شود.
اودرمورداینکه چرا نتایج انتخابات با گذشت بیش از دوماه تاهنوز اعلام نشده است؟.
گفته است ،به فکر من بخش مشکلات برمی گردد به نقش سیستم بایمتریک که یک سیستم جدید است و ازآن برای اولین مرتبه درانتخابات ریاست جمهوری استفاده شد.
بنابراین مشکلات ازاین بابت بود. اما اگر به جنبه مثبت تمرکز کنم بیش از ۸/۱میلیون افغان باوجود تهدیدات طالبان وتروریستان رای دادند،مهم است به آنان ارج گذاشته شود،برای ما شفافیت و اعتبار بسیار مهم است . چرا که ناتو ازنیروهای افغانستان ظرف چندسال حمایت کرده است وهمان حمایت باعث شده است که مردم افغانستان ازحق دموکراتیک خود آزادی بیان ،آزادی تجموع ها وحق آزادانه رای دهی استفاده کنند .
ناتو افتخارمی کند که چنین نقش را در تاریخ افغانستان ایفا کرده است .
حالا به افغان تعلق دارد به آنان که انتخابات را رهبری می کنند ، کمیسیون مستقل انتخابات که انتخابات رامدیریت می کند ،افغانانیکه درچارچوب نیروهای امنیتی ودفاعی ،امنیت انتخابات را برقرارکرده اند و نیز به بازیگران سیاسی افغانستان که همه گرد بیایند وبه قواعد بازی احترام بگذارند.
نیکولاس درمورد کارایی حکومت وحدت ملی گفته است افغانان دراین رابطه باید جواب بدهند ،نقش ناتو ارائه همکاری ومشوره فنی دربخش امنیت انتخابات است ،حکومت وحدت ملی که ۲۰۱۴ ایجاد شده است که  زمان روی کار آمدن حکومت جدید ومنتخب به کار خود ادامه می دهد.
وی درمورد ادعای طالبان که گویا بیش از ۵۰ فیصد افغانستان را درکنترول دارند و یا نفوذ ،آیا این گروه از راه نظامی پیروز خواهد شد ، می گوید که طالبان ازراه نظامی برنده نمی شوند ، نیروهای دفاعی افغانستان درماه اخیر موافقیت های زیادی دراین زمینه داشته اند ، اخیراَ تعداد زیاد از تروریستان داعش را درننگرهار شکست داده اند .
همچنان حداقل ۱۳-۱۴ مناطق راکه سال گذشته زیرکنترول طالبان بود توسط نیروهای افغان پس گرفته شده  است حالا طالبان می دانند که ازراه نظامی برنده شده نمی توانند باید مذاکره کنند.
وی درمورد شکست و ازبین رفتن داعش درافغانستان می گوید که از آنچه در عراق و سوریه اتفاق افتاد نتیجه می گیریم که امکان جلوگیری از حضور گسترده داعش درمناطق مختلف بسیار ممکن است اما این سازمان همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد یعنی به روش های مختلف درگروه ها و طرح های کوچکتروغیره روش ها  بنابر این پیش از وقت است که بگویم داعش درافغانستان از بین رفته است. ختم/ ماری نبردآئین  ...ک..م

Last modified on ???? ، 22 ??? 1398 ، 17:42

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.