25 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پنج طالب دربغلان درپی حمله برنظامیان کشته شدند

پلخمری ۲۵ اسد باختر پنج طالب مسلح در نتیجه درگیری با...

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول  است

وزارت مالیه در تلاش به دست آوردن ۳۶۴ میلیون دالر از صندوق بین المللی پول است

کابل/25 اسد/باختر حکومت افغانستان با همکاری صندوق بین المللی پول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 24 قوس /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز در کنفرانس سالانۀ مبارزه با فساد اداری، اشتراک و سخنرانی کرد. وی در این کنفرانس٬ مبارزۀ مؤثر با فساد را نیازمند بستر مستحکم تقنینی خواند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری آژانس باختر٬ رییس جمهور کشور با بیان این که حاکمیت قانون در خلای قانون نهادینه نمی‌شود، گفت :در پنج سال گذشته ما برای این که بتوانیم به صورت هدفمند علیه فساد مبارزه کنیم، نخست تهداب‌های قانونی آن را گذاشتیم و تأیید و تصویب ۴۵۰ قانون و مقرره، تصویب قانون مبارزه با فساد، قانون حمایت از اطلاع دهندگان جرایم فساد اداری، قانون ثبت و بررسی و اشاعه دارایی‌های مقامات و کارمندان عالی‌رتبه، از اقدامات بنیادین به شمار می‌رود.
رییس جمهور با اشاره بر این که مبارزه با فساد در پنج سال گذشته اولویت دولت بوده است، گفت: مبارزه با فساد مورد اجماع و حمایت کامل مردم افغانستان است و نیاز است این مبارزه برای ثبات و خود کفایی کشور هم‌چنان در صدر اجندای کاری دولت و مردم ما باقی بماند.
رییس جمهوری دید کوتاه مدت، پروژه یی و تطبیق تجارب کشورهای دیگر را در امر مبارزه با فساد در گذشته، دلایل عمده عدم موفقیت در کشور خواند و گفت که حکومت دو سال بعد برای نخستین بار موفق شد تا پس از بحث‌های همه جانبه، استراتیژی ملی مبارزه علیه فساد اداری را تصویب و عملی کرد.
رییس جمهوری تصریح کرد که استراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری کاملاً بر بنیاد نظریات افغان ها و در نتیجۀ یک روندافغانی و با درنظرداشت تجارب همه جانبه تدوین شده است. وی افزود : استراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری نهاد محور است و متکی به افراد نیست، چون، که زمانی که نهادهای قوی نداشته باشیم، موفقیت واقعی را در امر مبارزه با فساد به دست آورده نمی توانیم.
محمد اشرف غنی، تطبیق استراتیژی ملی مبارزه با فساد اداری را مؤثر خواند و گفت که این استراتیژی با توجه به چهار ساحه، از اقدامات پراکنده حکومت در امر مبارزه بافساد جلوگیری کرده است و برخورد نظام‌مند با این پدیده را در حکومت ایجاد کرده است. وی افزود که ارزیابی‌ نهادهای مستقل مانند سیگار نشان می‌دهد که حکومت افغانستان اکثر شاخصه‌های تعهد شده این ستراتیژی را در دو سال اول تطبیق و تکمیل کرده است؛ در مجموع از ۱۰۲ شاخصه تعهد شده، ۸۲ شاخص آن کاملا تطبیق و تکمیل شده است.
رییس جمهوری همچنان خاطرنشان کرد که به هدف اصلاحات در بخش‌های عدلی و قضایی، حکومت موفق شد و توانست برنامه‌ های ملی اصلاحات را در بخش عدلی و قضایی تصویب و تطبیق کند؛ یکی از چالش‌های اساسی در سال‌های گذشته، ادارات موازی وغیر مؤثر در بخش مبارزه با فساد بوده است. شناسایی این مشکل ضرورت به وقت و زمان بیشتر داشت که اکنون به صورت همه جانبه بررسی وآسیب شناسی شده است.
رییس جمهور افزود که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری توانسته است در مدت کوتاه به بیش از یک هزار قضیه رسیدگی نماید و در پیوند به آن ۲۰۰ تن محکوم به جزا شده اند که حدود۷۰ تن آنان را مقامات عالی‌رتبه دولتی تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، از ناحیه‌ رسیدگی به جرایم فساد اداری نزدیک به دونیم میلیارد افغانی و یکصد و پنجاه و سه میلیون دالرامریکایی از سرمایه‌ ناشی از فساد این افراد، استرداد شده است.
رییس جمهور کشور اظهار داشت که با جمع آوری معلومات بایومتریک منسوبان پولیس، اردو و همچنان کارکنان خدمات ملکی، معضل موجودیت پولیس خیالی رفع شده است و از حیف و میل منابع در ادارات جلوگیری شده است. به همین ترتیب با اصلاحات گسترده در سیستم استخدام‌های خدمات ملکی، در سرعت، کیفیت و شفافیت استخدام کارکنان خدمات ملکی، بهبود بی‌سابقه به وجود آمده است.
رییس جمهوری تصریح کرد که مبارزه با فساد یک امر کوتاه مدت نیست. این مبارزه به تنهایی از طرف حکومت به موفقیت نمی‌رسد. برای موفقیت در این عرصه به کار مستمر و هدفمند دولت، نهاد های مدنیِ شهری و روستایی و حمایت گسترده‌ مردم ما نیاز است. علاوه بر آن، نیاز است تا در مرحله‌ بعدیِ تطبیق استراتیژی ملی مبارزه با فساد، توجه از محوریت کابل به طرف ادارات محلی نیز بیشتر از پیش انکشاف یابد.
رییس جمهور کشور تاکید کرد: هر استراتیژی یی که اهداف مرحله‌وار داشته باشد، ضرورت به تجدید نظر و تعیین شاخص های جدید در مراحل مختلف دارد، از همین‌رو ۱۰ شاخص جدید برای استراتیژی مبارزه با فساد تعیین نموده اند:
-         حدود ۱۸ درصد تعهداتی که تا هنوز تطبیق نشده است؛
-         با تاکید بر دوام ارکان عمدۀ استراتیژی مراحل جدید اصلاحات از طرف مسوولان هرنهاد آماده و با هم تلفیق شوند؛
-         شاخص های واضح برای تطبیق استراتیژی یی که باعث تغییر موقف افغانستان در پیمایش های بین المللی شود، تعیین شود؛
-         بالای وظایف کلیدی هرنهاد دولتی تجدید نظر شود تا از تداخل وظیفه یی جلوگیری صورت گیرد و تشکیل انعکاس دهندۀ موثر و ارائه خدمات باشد؛
-         بالای تحکیم ظرفیت های مدیریتی خاصتاً برنامه ها و پروژه ها سرمایه گذاری شود و سیستم های متعدد معاش از بین برود تا یک سیستم واحد به میان آید؛
-         در بودجه سازی ضرورت واضح است که اولویت های ملی تعیین شود، نوع بودجه سازی ما باید تغییر کند؛
-         معیار ملی موفقیت ما ارائه خدمات مؤثر و شفاف برای مردم است؛
-         پراکند گی در استفاده از تکنالوژی و همکاری تخنیکی زدوده شود؛
-         سکتور خصوصی هم قربانی فساد و هم بدبختانه عامل فساد است. خواست واضح ما از نمایندگان سکتور خصوصی این است که روی یک میثاق نقش سکتور خصوصی در جلوگیری از فساد و جلوگیری از عامل فساد کار کنند؛
-         پولیس باید به یک حلقۀ قوی کشف جرایم، تطبیق قوانین و مبارزه با شبکه های جرمی به خصوص مواد مخدر، مبدل شود؛
-          و مشارکت دوامدار با شرکای بین المللی یک اصل است.
در این کنفرانس استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، جان بس سفیر امریکا و خانم الیسون بلک سفیر انگلستان نیز صحبت کردند. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.