17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع : 31 طالب کشته و زخمی شدند

کابل/ 16حمل/ باختر در نتیجه حملات شب گذشته نیروهای مشترک ملی...

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

روند توزیع گندم به 200هزار خانواده در کابل آغاز شد

کابل/ 16حمل/ باختر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به اساس هدایت...

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

کار ترمیم پایه برق وارداتی در بغلان آغاز شد

پلخمری/ ۱۶حمل/ باختر کار روی پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تدویر جلسه مقدماتی مشوره‌دهی علمای دینی در روند صلح برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱حوت/ باختر
جلسه مقدماتی مشوره‌دهی علمای دینی در روند صلح با اشتراک 136 عالم دینی از کابل و ولایات در تالار وزارت دولت در امور صلح روزگذشته تدویر یافت.
به گزارش آژانس باختر٬ مولوی عبدالرحمن هوتک مشاور ارشد مقام وزارت دولت در امور صلح در کنار خوشامدگویی به علما، گفت: کار برای صلح وظیفه دینی، اخلاقی و ملی تمام اقشار جامعه است و ادای مسؤولیت در این راستا افتخار بزرگ است.
وی افزود: دریافت نظریات و پیشنهادهای علما در روند صلح از اهمیت خاص برخوردار بوده و از همین جهت وزارت دولت در امور صلح این برنامه مهم را تدویر کرده است.
مولوی محمدعارف ملکیار، سرپرست معینیت تعلیمات اسلامی وزارت معارف، درباره اهمیت مشوره با علما گفت: اندوخته‌ها و دانش علما راه کوتاه و عملی برای حکومت می‌گشاید. به خاطر دریافت مشوره تمام علمای اشتراک‌کننده، برنامه به گونه‌یی تنظیم شده است که صدای علما که همانا صدای علم و قاطبه جامعه است، یکجا شود. وی ادامه داد که اشتراک‌کنندگان در چهار گروه نظریات خویش را منسجم می کنند و رؤسای کمیته‌ها آن را ارائه می‌کنند.
در ادامه مولوی محمد قاسم حلیمی، معین وزارت عدلیه، با اشاره به نقش عمده علما در مسایل سیاسی و تحولات کشور، گفت که دریافت مشوره علما در روند صلح یک ضرورت است و از سوی رهبری دولت در اولویت قرار دارد.
وی از علمای اشتراک‌کننده خواست که در فضای حرّیت و آزادی دینی نظریات خویش را شریک کنند.
مولوی حلیمی با اشاره به اشتراک علما از قشر اناث گفت که زنان باید از حقوق دینی و اسلامی خویش دفاع کنند و نظریات‌شان را درباره آنچه در روند صلح باید در نظر گرفته شود، ارائه کنند.
معین وزارت عدلیه با تأکید بر این که در این برهه زمانی بی‌تفاوت بودن قابل پذیرش نیست، گفت که برای داشتن یک نظام عاری از فساد اخلاقی و اداری و به دور از جنگ و قتال، ارائه مشوره به هیچ جناحی نشاندهنده حمایت از آن نیست، بلکه ادای یک مسؤولیت شرعی است.
در ادامه دکتور امین‌الدین مظفری، معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف، به اهمیت صلح از دیدگاه اسلام پرداخته و گفت که صلح حالت اصلی جامعه، امر الهی، دعای ابراهیمی، سنت محمدی(ص) و نیاز بشری به ویژه در کشورهای جنگ زده است.
وی افزود که انبیا برای رفع نزاع مبعوث شدند و صلح به عنوان سنت محمد(ص) از گفتار تا کردار شامل شده است.
دکتور مظفری با اشاره به آیت شریف «والصلح خیر» و روایات دیگر، به تعریف صلح از دیدگاه حنفی، مالکی، شافعی و حنابله پرداخت و گفت که در قانون مدنی افغانستان بر مبنای منابع دینی تعریف جامع از صلح ارائه شده است.
معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف تحقق صلح را به سه شیوه خواند که یکی آن غالب شدن، دیگری عدالت قضایی و آخری عدالت اصلاحی و ترمیمی است. وی ادامه داد که عدالت اصلاحی و ترمیمی که دربرگیرنده مفاهمه، مذاکره و مصالحه است، کارا، مؤثر، کم‌هزینه و دارای پیامد مثبت است.
وی تأکید کرد که پیام صلح باید شامل رفع نزاع و قطع خصومت باشد.
عبدالسلام رحیمی، نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح، نیز در این برنامه سخنرانی کرد و از جریانات اخیر روند صلح به علمای آگاهی داد.
عبدالسلام رحیمی در کنار خوش‌آمدگویی به علمای و تأکید بر نقش آنان در روند صلح، از حضورشان در این برنامه قدردانی کرد.
وی گفت که مذاکرات بین ایالات متحده امریکا و طالبان به مرحله نهایی خود رسیده و اکنون طالبان باید اراده و توان خویش را درباره عملی‌سازی توافقات نشان دهند. وی گفت که در روزهای نزدیک شاهد عملی‌سازی کاهش چشمگیر خشونت از سوی طالبان خواهیم بود و پس از آن وارد مراحل بعدی می‎شویم.
عبدالسلام رحیمی افزود که جمهوری اسلامی افغانستان موافقت‌نامه‌های امنیتی با شرکای بین‌المللی خویش امضا کرده است که از معتبرترین اسناد بین کشورهاست.
وزیر دولت در امور صلح درباره چگونگی کاهش چشمگیر خشونت به علمای کرام معلومات داده و گفت که در این دوره داعش و گروه‌های تروریستی خارجی شامل کاهش خشونت و آتش‌بس نیستند.
رحیمی درباره آغاز مذاکرات صلح افغانستان گفت: از آنجایی که جنگ طالبان با دولت جمهوری اسلامی افغانستان است، مذاکرات نیز از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان رهبری می‌شود.
نماینده خاص رییس‌جمهوری تأکید کرد که در روند صلح، اصل مشوره مورد توجه دولت است و از آنجایی که صلح مربوط به شخص نیست و متعلق به مردم افغانستان است، مالکیت آن نیز مربوط به همه مردم افغانستان است.
وی افزود که هیئت مذاکره‌کننده دارای صلاحیت محدود است و حق ملت درباره آگاهی از فیصله‌ها و تأیید آنها محفوظ است.
وزیر دولت در امور صلح در ادامه گفت که روند مشورتی رهبری دولت با اقشار گوناگون آغاز شده است و این نشست نیز در همین راستا تدویر شده است. وی از علما خواست که نظریات خویش را شریک کنند.
وی همچنین از حضور علمای قشر اناث قدردانی کرد و گفت: زنان حیات اجتماعی ما را در فضای نو تعریف می‌کنند.
رحیمی تأکید کرد که حکومت به هیچ عنوان نمی‌تواند مانع صلح باشد و تأکیدش بر آتش‌بس بنا به خواست مردم است.
در ادامه برنامه اشتراک‌کنندگان به چهار کمیته تقسیم شدند. در هر کمیته نظریات علمای کرام مطرح شد و از سوی منشی کمیته توحید شد. رؤسای کمیته‌ها نتایج کار گروهی علما را به جلسه ارائه کردند. این نشست با دعای اختتامیه از سوی مولوی عنایت‌الله بلیغ، خطیب مسجد پل خشتی کابل، ختم شد. ماری

Last modified on ??????? ، 1 ??? 1398 ، 08:21

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.