13 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرد

رییس جمهوری با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرد

کابل/ 12 حمل /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغاانستان...

حسینه صافی : همه دروقایه و جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا با دولت و مردم همنوا و همکار باشند

حسینه صافی : همه دروقایه و جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا با دولت و مردم همنوا و همکار باشند

کابل/ 12 حمل /باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمردم...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رییس جمهوری: بحث صلح یک بحث ملی است و ما مشترکاً دستیابی به صلح پایدار، تلاش می کنیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / 10حوت/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته  از طریق ویدیو کنفرانس با شماری از والیان در مورد انکشافات اخیر در روند صلح، صحبت کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوی به آژانس باختر٬ در این ویدیو کنفرانس که در ارگ انجام شد و عبدالمتین بیگ رییس ادارۀ مستقل ارگان های محل نیز حضور داشت، ابتدا امرالله صالح معاون اول منتخب ریاست جمهوری در خصوص پایان روند انتخابات، گفت که انتخابات پایان یافته و برندۀ آن تیم دولت ساز است و این تیم با دیدگاه تحکیم وحدت ملی و تامین صلح پایدار در کشور وارد این روند شد و در حکومت جدید سایر تکت های انتخاباتی زیر چتر جمهوریت قرار خواهند داشت.
وی افزود: ما ارگ را به خانه مشترک مردم افغانستان مبدل کردیم، دروازۀ که در گذشته فقط به روی نخبه گان سیاسی باز بود، اکنون به روی همه مردم قریه، گذر، نواحی، ولسوالی و تمام ولایت ها  باز شده است.
معاون اول منتخب ریاست جمهوری، گفت : ما صلح را در مطابقت به دستور الهی، از شعار به عمل و از مباحث کوچک به گفتمان ملی و بین المللی مبدل کردیم.
امرالله صالح گقت : والیان در روند انتخابات، به ویژه والیان پروان، کاپیسا، بدخشان، تخار، بغلان، کابل، هرات، بامیان، دایکندی و فاریاب؛ دسایس و فتنه های دشمنان را خنثی و در زیر چتر قانون اساسی با حفظ بی طرفی زمینه را برای مردم سالاری فراهم کردند.
معاون اول منتخب ریاست جمهوری، گفت که هیئت مذاکره کنندۀ  تخصصی و اهل خبره خواهد بود، اما تصامیم صلح از از سوی مردم، شورای ملی و لویه جرگه اتخاذ خواهد شد. وی افزود که فردا رهبران و شخصیت های سیاسی و ملی افغانستان گردهم خواهند آمد و از جمهوریت دفاع خواهند کرد.
سپس رییس جمهوری صحبت کردو گفت که ما تمام مسایل افغانستان را با تدبیر حل می کنیم. موقف ما موقف قانون اساسی، جمهوریت، حاکمیت ملی و عزت مردم افغانستان است.
وی افزود: سیاست خارجی افغانستان روشن است، افغانستان نه دوست دایمی و نه هم دشمن دایمی دارد، تنها منافع دایمی دارد.
رییس جمهور با توجه به تغییرات که در منطقه آمده است، گفت که ما به هیچ کسی اجازه نمی دهیم که کشور ما را عمق استراتیژیک خود قرار دهد.
رییس جمهور غنی تصریح کرد که امروز افغانستان، کشور پنج سال گذشته نیست، بحث صلح یک بحث ملی است و ما مشترکاً در راستای دستیابی به صلح پایدار، تلاش می کنیم.
رییس جمهور کشور با بیان اینکه افغانستان یک کشور مستقل است، گفت که روابط ما با جهان بسیار مهم می باشد و تمام پیمان ها و قراردادهای ما با جامعه بین المللی به ویژه ایالات متحدۀ امریکا و سازمان ناتو، پابرجاست.
رییس جمهوری اضافه کرد: با خروج دهها هزار نیروهای بین المللی در سال ۲۰۱۴ انتظار این بود که نیروهای امنیتی افغانستان ظرفیت و توانایی لازم حراست از کشور را ندارند، اما این نیروها در عمل ثابت ساختند که نه تنها از توانایی های لازم برخوردار اند، بلکه امروز ۹۴ در صد عملیات ها را رهبری می کنند.
وی گفت که در نشست اخیر وزرای دفاع سازمان ناتو، تاکید شد که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان هیچگاه فراموش نمی گردد و مورد حمایت کامل آنان قرار دارد.
رییس جمهوری تصریح کرد که هر موافقتنامه که با طالبان امضا می گردد، مشروط است و از هر مرحله به مرحله دیگری که با طالبان می رویم، شروط داریم. وی افزود که اگر طالبان از جنگ دست برندارند، شروط تغییر خواهد کرد.
رییس جمهور کشور گفت: زمانی که ترامپ استراتیژی خویش را برای جنوب آسیا اعلام می کرد، حدود پنج هزار سرباز را اضافه نمود، در حالیکه من یک سال قبل خواهان کاهش این نیروها در افغانستان شده بودم.
رییس جمهور تصریح کرد که دولت افغانستان با داعش و سایر گروه های تروریستی هیچ گونه آتش بس ندارد و طالبان باید خود را از آنان جدا کنند و به مردم از رابطه خود با پاکستان، گروه های تروریستی، پناهگاه های امن شان و اقتصاد جرمی وضاحت دهند.
وی گفت : ما در مرحله جدید روند صلح هیچگاهی اجازه نمی دهیم که روند صلح، قومی، سمتی و گروهی شود، زیرا صلح یک روند ملی است و تمام مردم افغانستان به آن اجماع دارند.
رییس جمهور ی ضمن اینکه حکومتداری خوب را از اولویت های مهم دولت دانسته، افزود که قانون اساسی به عنوان وثیقه ملی برای ما چارچوب نظام را تعریف کرده است و من و شما بر بنیاد قانون اساسی خادمان این کشور هستیم.
رییس جمهور گفت که مشوره با اقشار مختلف مردم برای ما یک اصل است و ما پس از سفر مونیخ سلسله مشورت ها در خصوص صلح را با بخش های مختلف ملکی و نظامی انجام دادایم و در برقراری صلح علمای کرام، زنان و جوانان نقش اساسی دارند.
رییس جمهوری در اخیر گفت : ما با جامعه بین المللی به ویژه امریکا و ناتو مناسبات خوب و بر اساس منافع مشترک داریم. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.