استاد سرور دانش و خانم کارن دیکر معاون سفارت امریکا در کابل روی روند صلح صحبت کردند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۱۲ اسد / کابل

خانم کارن دیکر، معاون سفارت ایالات متحده مریکا در کابل، امروز در تماس ویدیویی با استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مورد آمادگی های افغانستان برای برگزاری لویه جرگۀ مشورتی، تلاش ها برای آغاز گفت وگوهای صلح، ایجاد آتش بس و نیز طرح قانون جدید مؤسسات غیردولتی گفت وگو و تبادل نظر کرد.

استاد دانش، معاون رئیس جمهور گفت که تصمیم ها و خواست های نمایندگان مردم در لویه جرگۀ مشورتی صلح در سال گذشته، در روند صلح نتایج مثبت داشت و حکومت می خواهد که اجراآت صورت گرفته را با نمایندگان مردم در لویه جرگۀ مشورتی صلح، ارائه کند و برای سایر اقدامات مقتضی نیز نظرات و دیدگاه های آنان را دریافت کند.

وی افزود که بنا برتصمیم حکومت افغانستان، قرار است در آیندۀ  نزدیک، لویه جرگۀ مشورتی صلح با حضور نمایندگان مردم، اعضای شورای ملی، شورای عالی مصالحۀ ملی و دیگر نهادهای مرتبط در کابل دایر شود.

به گفته معاون رئیس جمهور قرار است در این لویه جرگۀ مشورتی موضوع آزادی زندانیان گروه طالبان، آتش بس، مذاکره با طالبان، خواست های مردم، مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد تا در روشنایی فیصله و دیدگاه نمایندگان مردم، اقدامات عملی در مسیر روند صلح به صورت جدی و مؤثر انجام شود.

استاد دانش ابراز امید کرد که از طریق گفت وگوهای مستقیم حکومت و نمایندگان مردم در این لویه جرگۀ مشورتی، یک صدای واحد برای تقویت روند صلح و مذاکرات بین افغانان فراهم خواهد شد. وی همچنین گفت که این لویه جرگه زمینۀ مناسب  برای اقلیت های اجتماعی، زنان و فعالان مدنی و حقوق بشری فراهم خواهدکرد که نگرانی ها و مطالبات خود را در روند گفت وگوهای صلح به صورت مستقیم بیان کنند.

خانم کارن دیکر، معاون سفارت ایالات متحده امریکا در کابل نیز از تصمیم حکومت افغانستان برای تقویت زمینه های گفت وگوهای صلح ابراز خرسندی کرد.

وی تصریح کرد که گروه طالبان هرگز نمی تواند صدای واحد مردم را در لویه جرگۀ مشورتی صلح برای گفت وگوهای صلح و حفظ ارزش های ملی و حقوق بشری افغانستان، نادیده بگیرد.

معاون سفیر ایالات متحده امریکا ابرازامید کرد که این لویه جرگۀ مشورتی بتواند زمینۀ مناسب  برای اقلیت های اجتماعی و زنان فراهم کند تا آنان نظر و دیدگاه شان را در مورد روند صلح افغانستان، بهتر مطرح کنند.

در این گفت وگوی ویدیویی همچنان در مورد طرح قانون جدید مؤسسات غیردولتی( انجوها) بحث و تبادل نظر صورت گرفت. معاون رئیس جمهور تأکید کرد که حکومت و مردم افغانستان در طول سال های متمادی از فعالیت و خدمات رسانی انجوها در افغانستان قدردانی می کنند ولی در عین حال حکومت افغانستان شفافیت و تاثیرگذاری در خدمات رسانی انجوها را یک ضرورت اساسی می داند. وی افزود که در این مورد مشوره های کارشناسان و نیز همکاران وکمک کنندگان بین المللی و نمایندگان انجوها را دریافت خواهد کرد که طرح قانون جدید مؤسسات غیر دولتی از هرلحاظ، بهتر و مؤثرتر تهیه شود و زمینه  برای فعالیت مؤثر و شفافیت دهی لازم فراهم کند.

خانم کارن دیکر نیز وعده سپرد که نظرات و دیدگاه های نمایندگان انجوها و کمک کنندگان بین المللی در افغانستان را به زودی با معاون رئیس جمهور در میان خواهد گذاشت.

##

 

Last modified on ?????? ، 12 ??? 1399 ، 12:10
back to top