محمد اشرف غنی: روند سیاسی وآینده افغانستان مطابق به قانون اساسی شکل خواهد گرفت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  ۱۷  اسد  باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز کار لویه جرگه مشورتی را در کابل افتتاح کرد وگفت  روند سیاسی وآینده افغانستان مطابق به قانون اساسی شکل خواهد گرفت.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر:رییس جمهور لویه جرگه مشورتی را فرا خوانده است تا با نمایندگان مردم در مورد مسایل حاد کشور که شامل آغاز گفت وگوهای صلح ورهایی چهار صد زندانی طالبان است،مشوره وگفت وگوکند.
محمد اشرف غنی هنگام افتتاح کار لویه جرگه واضح کرد: در زمان وشرایط قرار گرفته ایم که نیاز است تا به ملت مراجعه شود.
اوگفت که جرگه ها اعتبار اخلاقی دارند،ممثل اراده ملی واجماع ملی مردم افغانستان است  واین جرگه ها بوده اند که در سال های اخیر جهت تعیین کرده اند وتصامیم معتبری اتخاذ کرده اند.
رییس جمهور یاد آور شد که  که در روز های عید  با رهبران کشور های ترکیه،آذربایجان،ایران،ترکمنستان،ازبکستان ،پاکستان وهند در مورد تقویت روابط دوجانبه وچند جانبه صحبت های داشته است، همه از روند صلح به رهبری ومالکیت افغانان حمایت کرده اند.
رییس جمهور یاد آور شد که اجماع منطقه بر جمهوریت است  واین جمهوریت است که همه در آن جا می گیرند.
اویاد آور شد که که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور استفاده سوءنخواهد شد و همچنان لازمی است تا دیگران اعتبار وعزت افغانان را احترام داشته باشند.
محمد اشرف غنی همچنان گفت: ما به صلح شفاف وواقعی نیاز داریم  که مسیر شفاف داشته باشد .
وی در رابطه به چگونگی آغاز گفت وگوهای صلح ورهایی چهار صد زدنانی طالبان گفت: امروز ما در یک دو راهی قرار داریم ۵۱۰۰ زندانی طالبان را رها کردیم  مگر چهار صد زندانی باقی مانده است اوخود سوال کرد که مشکل چه است ؟
به گفته رییس جمهوری،مشکل در ارقام نیست، ما  در توافق نامه دوحه  طرف نیستیم ،در توافق نامه دوحه تنها گفته شده است که  امریکا کوشش به رهایی  پنج هزار زندانی طالبان خواهد کرد.
محمد اشرف غنی بار دیگر گفت : ما هیچ تعهدی نداشتیم مگر رهایی ۵۱۰۰ زندان تعهد ما برای تقویت روند صلح بود.
محمد اشرف غنی گفت که  رهایی ۴۰۰زندانی طالب در صلاحیت رییس‌جمهور نیست؛ مثلا افرادی‌که به اعدام محکوم اند، رییس‌جمهور تنها می‌تواند حکم اعدام را به حبس ابد تقلیل دهد.
وی یاد آور شد که طالبان گفته اند اگرچهار صد زندانی آنالن رها شود مذاکرات میان افغانان تا سه روز بعد از رهایی این زندانیان آغاز وآتش بس نافذ خواهدشد در نیز  تهدید کرده اند اگر این زندانیان رها نشوند جنگ وخشونت نه تنها ادامه خواهد یافت بل افزایش هم می یابد.
رییس جمهوری تصمیم گیری در این خصوص را به نمایندگان مردم واگذار کرد ویاد آور شد که این  یک تصمیم دشوار است مگر شما با تعقل وتجربه که دارید خواهید توانست در این خصوص فیصله کنید.
محمد اشرف غنی در جریان سخنرانی خود بار دیگربررعایت قانون اساسی در کشور به عنوان وثیقه ملی تاکید کرد وگفت که مطابق آن عمل خواهد شد .او گفت  که جمهوریت ظرفیت خیلی بالا دارد بیشتر کثرت گرا وادغام گرا است در حالی که هیچ گروه دیگر توان جذب جمهوریت را ندارند.
اواز طالبان به عنوان یک واقعیت جامعه افغانی یاد کرد وگفت باید برای اعاده ثبات در کشور یک راه حل سیاسی جست وجو شود.
داکتر عبدالله،عبدالله که ریاست جرگه مشورتی صلح را به عهده دارد خطاب به اعضای این جرگه گفت  که مشوره وفیصله شما ضروری وحیاتی است و تصمیم جمعی رهگشای صلح در کشور خواهد بود.
اوهمچنان گفت ،آنانی که فکر می کنند از راه جنگ پیروز می شوند اشتباه است، چهل سال جنگ نشان داد با اسلحه وخشونت پیروزی به دست نمی آید.
در کار لویه جرگه مشورتی صلح۳۲۰۰ نماینده  شامل ۷۲۰ زن از سی وچهار ولایت کشور شرکت دارند .
بهزاد / زیوری

back to top