محمد اشرف غنی: لویه جرگۀ مشورتی صلح، نمایانگر تعهد و حسن نیت ما در راستای تامین صلح است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 17 اسد/ باختر

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز با سخنرانی خویش، لویه جرگۀ مشورتی صلح را که به منظور بحث روی سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان برگزار شده است، رسماً افتتاح کرد.

به اساس معلومات دفتر  سخنگوی ریاست جمهوری؛ در این مراسم که در تالار لویه جرگه تدویر یافته بود، ابتدا داکتر محمد جواد عثمانی سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت عامه در مورد تدابیر صحی به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا در داخل تالار، صحبت کرد. وی افزود که خوشبختانه بحران کرونا در افغانستان سیر نزولی می پیماید و واقعات کرونا رو به کاهش است.

بعد محمد معصوم ستانکزی رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح، صحبت کرد و دلایل دعوت دوبارۀ نمایندگان مردم را در این لویه جرگه مشورتی صلح بیان کرد و گفت که در این جرگه بزرگ و تاریخی ۳۲۰۰ تن از نمایندگان مردم از تمام ولایت های کشور به شمول ۷۲۰ تن خواهران، از ۲۵ کتگوری های مختلف اشتراک کرده اند و همچنان در آن اعضای هر دو مجلس شورای ملی، شوراهای ولایتی، سازمان های اجتماعی، بزرگان قومی و جوانان نیز حضور دارند.

وی از تلاش های کمیسیون برگزاری و منسوبان نیروهای امنیتی و دفاعی به خاطر اتخاذ تدابیر جدی برای تامین امنیت لویه جرگه مشورتی صلح نیز تشکر کرد و با ابراز امیدواری خاطرنشان کرد:  با ارائه مشورۀ جرگه، به یک راه حل برسیم.

سپس استاد عبدرب الرسول سیاف رئیس پیشین لویه جرگۀ مشورتی صلح با خوش آمدید به اعضای جرگه ، گفت: خداوند (ج) برای شما توفیق بدهد که مشوره تان به گونه  یی عیار شود که برای تامین صلح، راه گشا باشد و مردم کشور جنگ زدۀ ما زندگی آینده خود را در فضای صلح و ثبات به پیش برند.

استاد سیاف خطاب به رئیس جمهور گفت: شما به کارهای بنیادی و زیربنایی تلاش های زیادی کرده اید، اما هر زمانی که توانستید خونریزی را در کشور متوقف کنید، نام تان ماندگار خواهد شد.

وی افزود: ریختن خون آسان است، اما مرد کسی است که خونریزی را متوقف کند. تقاضای من از این لویه جرگه مشورتی این است که کوشش کنید، مشورت هایی بدهید که راه رابرای رسیدن به صلح هموار کند و موانع را از میان بردارد.

استاد عبدرب الرسول سیاف گفت: اکنون به فضل خدای متعال در دولت وحدت عمل به میان آمده  است و کارهای صلح به اتفاق پیش می رود و این یک نوید خوب و شیرین برای هموطنان است. از این که صلح کار خیر است، بناً من می خواهم که مدیریت لویه جرگۀ مشورتی صلح را داکتر عبدالله عبدالله به پیش ببرند.

متعاقباً  محمد اشرف غنی رئیس جمهوری با خوش آمدید به اشتراک کنندگان لویه جرگۀ مشورتی صلح  و ابراز امتنان از تلاش های استاد عبدرب الرسول سیاف و تبریکی به داکتر عبدالله عبدالله به خاطر اینکه در این وجیبه ملی در خدمت مردم قرار گرفتند، به روح شهیدان نظامی و ملکی اتحاف دعا کرد و به خانواده های پرافتخار نیروهای امنیتی و دفاعی، ابراز همدردی کرد.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما به توکل خدا، خونریزی را ختم خواهیم کرد، گفت: جای بسا افتخار است که خداوند(ج) توفیق نصیب کرد که  در این لحظۀ مهم که نیاز به اتخاذ تصامیم بزرگ است به ملت مراجعه کنیم و این مراجعۀ ما را ملت عظیم افغانستان با جبین گشاده لبیک گفت و حمایت کرد.

رئیس جمهوری گفت که لویه جرگه سنت شیرین و دیرینه یی   است که به عنوان یک نهاد و بنیاد مردمی به کشور جهت و مسیر توأم با خیر و مصلحت ملی ایجاد کرده است. لویه جرگه جایی است که در آن مردم در فضای همدلی و فارغ از هرنوع قید و قیود، حرف دل شان را تبادل  می کنند و فیصلۀ را به نظام تقدیم می کنند.

وی افزود که جرگه اعتبار اخلاقی دارد، ممثل اراده و اجماع ملی مردم افغانستان است و این عنعنه مخصوصاً در سال های اخیر جهت تعیین کرده  است و در مشوره و تطبیق آن همیشه خیر و فلاح بوده است.

رئیس جمهوری از راه اندازی دیپلوماسی عید و صحبت های مهم و اساسی اش با رهبران منطقه  که محور آن تقویت روابط دوجانبه و چندین جانبه بود، یادآوری کرد و گفت که تمام این رهبران از روند صلح به رهبری و مالکیت مردم افغانستان حمایت می کنند. جمهوریت نظامی است که در آن برای همه جا وجود دارد و اجماع منطقه بالای جمهوریت است.

رئیس جمهوری گفت: رویای ما به خاطر مبدل کردن دوبارۀ افغانستان به عنواان چهارراه وصل منطقه، رویا باقی نمی ماند. امسال کار پروژۀ تاپی در افغانستان شروع می شود، همچنان انتقال برق و شبکۀ فایبر نوری از ترکمنستان و خط آهن از تورغندی به هرات به شدت زیر کار است و شاهد افتتاح خط آهن هرات- خواف خواهیم بود. از ازبکستان خط انتقال یک هزار میگاوات برق به قیمت ثابت پنج سِنت برای ده سال نهایی شده است و کار آن به زودی آغاز می شود. بند شاتوت که آب آشامیدنی کابل را تامین می کند، به کمک کشور دوست هند در حالت نهایی شدن است. تطبیق این پروژه های بزرگ ضرورت به صلح پایدار دارد.

رئیس جمهوری کشور با تاکید گفت: سیاست معقول و با مفهوم جمهوریت نشان می دهد که ما عمق استراتیژیک برای هیچ آزمند و حلقه حریص در منطقه نخواهیم بود، بلکه دوست استراتیژیک همه خواهیم بود و این دوستی در محور منافع مشترک و قابل فهم و احترام متقابل بدون کم و کاست خواهد بود.

وی اضافه کرد: ما دنبال دوستان فراوان هستیم و هیچ نیت دشمن سازی و دشمن تراشی نداریم. من فخر می کنم که پس از دورۀ استالین که مرزهای تجارتی ما با دیوارهای فولادی بسته شد، امروز آسیای میانه به نزدیکترین دوستان افغانستان تبدیل شده اند و رشته‌های کهن فرهنگی – اقتصادی و تاریخی ما در حال تازه شدن و گسترش است.

رئیس جمهوری از موقف بسیار اصولی متحدین فرا منطقه‌یی و از حمایت آنان از برنامۀ صلح در افغانستان و از تلاش‌های دولت ایالات متحدۀ امریکا به خاطر اعادۀ صلح و دست یابی به راه حل سیاسی در افغانستان، قدردانی کرد.

رئیس جمهوری از انتشار اعلامیۀ ایالات متحدۀ امریکا در خصوص تدویر لویه جرگۀ مشورتی صلح، استقبال کرد و گفت: هدف مطلوب این است که در آن اقتدار ملی، آزادی، وحدت ملی، دموکراسی و حفظ و توسعه دست آوردهای ۱۸ سال گذشته در نتیجۀ صلح، تحکیم شود.

رئیس جمهوری کشور، گفت : اساس بحث امروز ما جمهوریت، وحدت ملی، داشتن نظام مردم سالار، تقسیم منصفانۀ فرصت های اقتصادی و سرمایه ها، تقویت نظام پاسخگو و پاسداری از داشته های معنوی و مادی ما است که ثبات آینده را تضمین می کند.

رئیس جمهوری اضافه کرد: ما به صلح و ثبات واقعی نیاز داریم، افغانستان ضرورت دارد که مسیر حرکت آن صاف و مسطح باشد، که  مردم ما از جان  و مال شان مطمئن باشند و برای فرزندان شان پلان ها و برنامه های آیندۀ مطمئن بسازند. خوشبختانه بحث اساسی ما در تمام ولایات های کشور، بازسازی و اتکا به سرمایه های خود ما است.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ما باید بنیادهای مستحکم و قوی را به خاطر آیندۀ افغانستان بگذاریم، گفت : تا امروز به خاطر صلح، من و تیم تصمیم گیر، معاونین ریاست جمهوری، تیم امنیت ملی افغانستان و ستره محکمه و لوی څارنوالی در دولت به شمول داکتر عبدالله عبدالله، مذاکرات اصولمند و ملی را رهبری کرده ایم. بسیار اصول مند که در هر قدم آن به منافع تمام ملت فکر کرده‌ایم. صلح، ملی است و ملی خواهد بود و هیچگاه مورد تفرقه نخواهد بود. من افتخار دارم که بانی اولین آتش بس سچه و واقعاً افغانی بودم که در آن مردم معنای آتش بس را در تمام کشور لمس کردند.

وی افزود: امروز به خاطری گردهم آمده ایم که روی هزینۀ مذاکرات و صلح نهایی بحث کنیم، که مصلحت ملی ما چه است.

رئیس جمهوری گفت: هیچ چیزی از شما پنهان نیست و نه هم پنهان خواهد ماند، ۹۰ در صد فیصله های لویه جرگۀ مشورتی قبلی را عملی کردیم و امروز در دو راهی قرار داریم، به همین سبب دوباره به ملت مراجعه کردیم.

رئیس جمهوری با اشاره به این که ۵۱۰۰ زندانی طالبان در بدل اسیران نیروهای امنیتی و دفاعی و افغانان ملکی رها  شدند و چه مشکلی وجود دارد که ۴۰۰ زندانی طالبان رها نمی شوند، گفت : مشکل در ارقام نیست، در موافقتنامۀ امریکا و طالبان در دوحه، ما طرف نبودیم و در آن گفته شده است که ایالات متحدۀ امریکا تلاش خواهد کرد که زمینۀ رهایی الی پنج هزار زندانی طالبان را فراهم کند. باز هم تکرار می کنم که در آن جا پنج هزار زندانی به گونۀ دقیق ذکر نشده است، الی پنج هزار یاد شده است و کلمۀ (الی) در آن بسیار واضح است.

رئیس جمهوری کشور افزود: اکنون طالبان با استفاده از خلاء مذاکراتی، این رقم پنج هزار را به پنج هزار نام و چهره های مشخص تبدیل کرده اند و گام هایی که ما در این زمینه برداشته ایم، نمایانگر تعهد و حسن نیت ما در راستای تامین صلح است  .

رئیس جمهوری گفت : آنچه مربوط ما می شد در چوکات قانون انجام دادیم. قانون اساسی ما کتابچه نیست، بلکه خط مشی ماست، این اصول و بنیاد است و با این افغانستان آباد، آزاد، مستحکم و یک پارچه ساخته می شود.

وی اضافه کرد: طالبان تعهد کرده اند که اگر این ۴۰۰ زندانی رها شوند، در مدت سه روز با دولت مذاکرات رو در رو را آغاز می کنند و موضوع اول مذاکرات رسیدن  به توافق در مورد آتش بس دایمی خواهد بود. در عین حال طالبان تهدید کرده اند که اگر این زندانیان رها نشوند به جنگ و خشونت خویش ادامه می دهند و آنرا افزایش نیز می دهند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: ما به خاطر دور سازی بار ملامت از گردن جمهوری اسلامی افغانستان، لبیک گفتن به ارشادات دین مبین اسلام و آرزوی سراسری مردم افغانستان، گام‌های بزرگ و عملی برداشته‌ایم. با آن هم به نقطه یی رسیده‌ایم که بن بست است. شکستن این بن بست بدون مشوره با ملت مصلحت نیست زیرا از حیطۀ صلاحیت رئیس جمهوری بیرون است.

محمد اشرف غنی گفت: آرزوی جامعۀ بین المللی این است که هر چه زودتر شما تصمیم بگیرید، بهتر است، امید است شما امروز یا فردا تصمیم بگیرید که مذاکرات رو در رو میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان آغاز شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: حالا جمع شده‌ایم که خواب‌های شومی را که دیگران برای ما دیده اند، با خاک یکسان کنیم و پایه‌های نظام را بیشتر مستحکم کنیم که از دایرۀ باطلۀ تاریخ بیرون شویم و ثبات واقعی را تامین کنیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر این که جمهوریت ظرف خیلی بزرگ است که می‌تواند بیشتر از امروز کثرت گرا باشد و توان جذب و ادغام را داشته باشد. اما هیچ گروه و هیچ نوع دیگر نظام توانایی جذب جمهوریت را ندارد، گفت : یکی از توصیه‌های لویه جرگۀ قبلی این بود که باید از جمهوریت و قانون اساسی صیانت صورت گیرد. با تمام تردید سازی‌ها و شک اندازی هایی که دیگران کردند، قانون اساسی را تطبیق کردیم و انتخابات را انجام دادیم.

رئیس جمهوری گفت:  طالبان یک واقعیت جامعۀ اند و برای آوردن ثبات در کشور این مسئولیت ماست که یک راه سیاسی حل پیدا کنیم و خونریزی را متوقف کنیم. به تصمیم و فیصلۀ شما باور کامل دارم که ان شا الله به خیر و فلاح ملت است.

در اخیر مراسم، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی صحبت کرد و با تشکر از تدبیر استاد عبدرب الرسول سیاف که جرگۀ مشورتی گذشته را مدیریت کرد، گفت: افغانستان در یک مرحلۀ حساس تاریخی قرار دارد و تصمیم و مشورۀ تان حیاتی است. تصمیم جمعی شما ان شا الله رهنمود خوب و راهگشای صلح پایدار در افغانستان خواهد بود.

وی از کمیسیون تدویر لویه جرگۀ مشورتی صلح تشکر کرد و گفت: آن چه که موفقیت ما را در این روند تضمین می کند، وحدت ماست و امروز از این جرگه تمام سران سیاسی، نهادهای مدنی و مردم افغانستان حمایت شان را ابراز کردند.

داکتر عبدالله عبدالله گفت : تصامیم ما در مورد سرنوشت زندانیان طالبان یک تصمیم بزرگ است و این عزم و ارادۀ جمهوری اسلامی افغانستان را در راستای رفع موانع فراراه گفت وگوهای میان افغانان و رسیدن به صلح و ثبات نشان می دهد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفت: تصمیم مربوط به شماست، شما مشورت و صحبت می کنید و کمیسیون ها کار خود را انجام می دهند، تا خدا بخواهد موانع فراراه مذاکرات بین الافغانی رفع شود، آتش بس برقرار شود و گفت و گوها برای تامین صلح پایدار آغاز شود.

 

back to top