02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

فیض آباد/اول عقرب/ باختر ازروز ملی زبان ازبکی امروز دربدخشان...

ترکتباران مزارشریف خواهان آموزش به زبان مادری شان شدند

مزارشریف/1عقرب/باختر از روز زبان ملی ازبکی در شهرمزارشریف مرکز بلخ...

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

کندز/1عقرب/باختر حق‌نواز حقیارقومندان امنیه جدید کندز امروز معرفی شد وبه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

شماری ازاعضای جرگه مشورتی صلح : ما به صلح و آغاز مذاکرات میان افغانان رای دادیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/19 اسد/ باختر
بسیاری از شرکت کنندگان لویه جرگه مشورتی صلح به منظور تامین صلح ، آتش بس دوامدار و آغاز مذاکرات صلح  میان افغانان به آزادی 400 زندانی طالب رای موافق دادند ، آنان از نظام و متحدان بین المللی افغانستان می خواهند به خواست مردم افغانستان که صلح و قطع مداخله بیگانه گان است تمکین  کنند ودگر فرصت ندهد که طالبان و حامیان آنان بهانه جویی کنند.
نرگس رضایی ، فعال جامعه مدنی هرات وعضو کمیته 46 جرگه دراین مورد به خبرنگار آژانس باختر گفت " ما رای دادیم که چهارصد زندانی طالبان آزاد شوند ، زیرا طالبان می گفتند اگر این زندانیان آزاد نشوند جنگ ادامه پیدا می کند ".
اوگفت که در اصل به پایان جنگ و آغاز مذاکرات میان افغانان رای داده اند.
معصومه یقین ، فعال حقوق زن از بغلان یکی دیگر از اشتراک کنندگان لویه جرگه گفت :ما با یک نظر واحد از حکومت خواستیم، زندانیان طالبان را آزاد کند و همچنان گفتیم : از کشور هایی که درقضیه افغانستان دخیل استند باید ضمانت مداخله نکردن درامور افغانستان گرفته شود . پاکستان لانه های هراس افگنان را درخاک خود مسدود کند.
اما شیما که از غزنی دراین جرگه شرکت کرده است گفت که کمیته ها به اکثرآرا آزادی زندانیان طالبان تائید کردند، اما باچند پیش شرط ، اول اینکه آتش بس دوامدار نافذ شود ، ملل متحد و امریکا ازپاکستان به عنوان حامی طالبان ضمانت بگیرند که دگراز هیچ گروه هراس افگن حمایت نمی کند.
عزیزه حسینی از سمنگان عضو کمیته 13 جرگه گفت که درکل دراین دو روز به این دو سوال بحث شده است .
که آیا موافق هستیدکه این 400 زندانی آزاد شوند که اگر پاسخ بلی باشد روی کدام شرایط و اگر پاسخ نخیر باشد وضاحت داده شود ودیگر این که درمذاکرات صلح، زمانی که شروع  می شود روی کدام مسایل بحث  شود وتمام اعضای کمیته ها این موضوعات را به بحث گرفتند و نظریات خود را ارائه کردند  و اعضای کمیته ها توافق به این داشتند که زندانیان آزاد شوند اما به شرط آنکه دوباره به سنگر های شان بر نگردند .
علی رغم آنکه اعضای جرگه مشورتی صلح به اکثرآراء به آزادی زندانیان طالب رای مثبت دادند مگر نگرانی نسبت به آینده صلح درافغانستان نیز داشتند ، دیده شود پس از آزادی زندانیان طالب بازهم طالبان و حامیان آنان چگونه به اراده مردم افغانستان تمکین می کنند.ختم/ زیوری ...ک...م

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.