لوی جرگه مشورتی صلح با صدور قطعنامۀ 25 فقره یی پایان یافت // محمد اشرف غنی: فرمان رهایی 400 زندانی طالبان را امروز امضا می کنم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 19 اسد/ باختر
کار لویه جرگه مشورتی صلح، امروز با صدور قطعنامه 25 فقره یی پایان یافت.
اشتراک کنندگان این جرگه در قطعنامه خود به آزادی 400 زندانی طالبان، آتش بس سراسری، رهایی اسیران ملکی و نظامی حکومت از طرف طالبان، حفظ دست‌آوردهای دو دهه اخیر، حفظ حقوق زنان و اقلیت های مذهبی، حمایت از نیروهای امنیتی، حضور زنان در روند صلح و برگزاری مذاکرات میان افغانان در داخل کشور تاکید کردند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در جلسه پایانی جرگه مشورتی صلح ابتدا داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه و رییس جرگه مشورتی صلح صحبت کرد و گفت که فیصله جرگه به آخرین بهانه طالبان در آغاز مذاکرات میان افغانان پایان داد. او با تاکید گفت که فیصله جرگه به خیر و صلاح مردم افغانستان است و این جرگه زمینه اجماع مردم افغانستان را در حمایت از روند صلح به نمایش گذاشت.
به همین ترتیب حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان نیز سخنرانی کرد و گفت که طالبان باید به جنگ و برادری کشی پایان دهند، زیرا همه مردم افغانستان صلح می خواهند و در صلح است که حقوق همه مصوون می ماند.
بعد محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان صحبت کرد و با احترام به فیصله لویه جرگه مشورتی گفت: فرمان رهایی چهارصد زندانی طالبان را امروز امضا می کنم. رییس جمهوری همچنان با اشاره به خواست دیگر جرگه مبنی بر آزادی منسوبان نیروهای دفاعی و امنیتی کشور که به اساس غفلت وظیفه یی در بند اند گفت: این زندانیان در فرمانی که به مناسبت 28 اسد صادر می شود رها خواهند شد.
رییس جمهوری با تاکید گفت که نظام توان مدیریت روند صلح را دارد و می خواهد با مدیریت سالم به خشونت 40 ساله در کشور پایان دهد. او از طالبان خواست که به اراده مردم و فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح احترام بگذارند و آتش بس سراسری را در کشور اعلام کنند.
رییس جمهوری به وضاحت بیان کرد که از جامعه جهانی خواسته است که اگر با طالبان توافق نامه سری و پنهانی داشته باشد به دولت افغانستان واضح کند.
در پایان رییس جمهوری بر حفظ دست‌آوردهای دو دهه اخیر و قانون اساسی کشور در روند مذاکرات تاکید کرد.
لویه جرگه مشورتی صلح روز جمعه با حضور 3400 نماینده مردم از 34 ولایت کشور به کار خود آغاز کرد و امروز با صدور قطعنامه 25 فقره یی به کار خود پایان داد.
مجیب مرزایی و نجیب بهزاد

back to top