04 حمل 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ملاقات وزیر امور خارجه با رئیس شورای استراتیژیک روابط خارجی ایران

کابل باختر 4 حمل صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی...

اعلامیه شورای سرتاسری علمای افغانستان

اعلامیه شورای سرتاسری علمای افغانستان

کابل باختر 4 حمل قرارکه هم در جریان قرادران سال تعلیمی...

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران را به‌حضور پذیرفت

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران را به‌حضور پذیرفت

کابل باختر 4 حمل محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان امروز، سید...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد اشرف غنی رئیس جمهور: نشست زنان کشورهای عضو تاپی به ابتکار زنان افغان برگزار خواهد شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 5 حوت
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در سومین روز سفرش به ولایت هرات، قبل از ظهر امروز با زنان فعال در بخش های مختلف دیدار کرد و نظریات و خواست های آنها را شنید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین دیدار که در تالار غازی امان الله خان دایر گردید، ابتدا ملکه مهیر مسول مدرسۀ عالی غیاثیۀ اناث در صحبتی به رئیس جمهور کشور خوش آمدید و افتتاح کار پروژۀ تاپی را به همه شهروندان تبریک گفت.
وی افزود که زنان از برنامه های اقتصادی و زیربنایی حکومت حمایت همه جانبه می نمایند و پیشنهادات و مشکلات مشخص را در مورد تأسیس مرکز ستاژ در زونها، تجهیز مراکز دینی، نبود کلینیک، ایجاد شفاخانه سوختگی معیاری، اعطای بورس های تحصیلی، ایجاد مراکز متقاعدین و دخیل ساختن زنان به پروژۀ تاپی مطرح کرد.
مژگان انتظار، معصومه حیدری، زاهرا قاضی زاده و زهرا گل پوپل نیز به گونۀ جداگانه صحبت کردند و از تلاش های رئیس جمهور کشور در امر تطبیق برنامه های بزرگ منطقه یی و زیربنایی ستایش نمودند.
آنها پیشنهاداتی را در خصوص اعطای بورس های تحصیلی، اختصاص بودجه به برنامه های توانمندسازی زنان، استفاده از دیدگاه ها و ظرفیت زنان در حکومت، حل مشکلات معلمین، ایجاد مارکت تجارتی زنان، اعطای قرض‌های طولانی مدت، ایجاد نشست مشترک زنان کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند و راه اندازی کورس های افسری دراز مدت مطرح ساختند.
سپس، رئیس جمهور کشور در صحبتی از حضور زنان در عرصه های مختلف و نیز حمایت آنها از پروژه های انکشافی تشکر کرد و گفت که باید به زنان به دید تبعیض ننگریم. وی تأکید کرد که باید پلان عمل برای تطبیق برنامه های توانمندسازی زنان روی دست گرفته شود که همه شمول باشد.
رئیس جمهور گفت که نشست زنان کشورهای عضو تاپی به ابتکار زنان افغانستان به گونۀ نوبت وار در چهار کشور برگزار شود و این ابتکار خوب از سوی زنان هرات است. وی در مورد جذب کادرهای متخصص زنان گفت که ازاین بیشتر زنان در اداره ها به ویژه در معارف جذب خواهند شد.
وی بر تثبیت ظرفیت زنان تأکید کرد و گفت که با تشخیص کادرهای متخصص بیشتر، ما می توانیم از توانمندی زنان در عرصه های مختلف استفاده نماییم، زیرا زنان می توانند پنج نسل را تغییر دهند. رئیس جمهور اضافه کرد که اسلام به زنان حقوق داده است و باید ما براساس معیارهای اسلامی عمل کنیم.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور تصریح داشت که سهم و حضور زنان در پروژه های مختلف در نظر گرفته میشود و ما میخواهیم که زنان در بخش قضا نیز نقش اساسی داشته باشند.احمد ضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.