03 حمل 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

اسلام اباد/ دی دان / باختر/ 2/ حمل پنج شبه نظامی...

شکایت بازماندگان قربانیان یازده سپتامبر از عرستان سعودی

کابل باختر/ 2/ حمل خانواده های 800 قربانی حملات یازده سپتامبر...

امریکا چهارفروند هواپیمای جنگی نوع ای -29 را به نیروی هوایی افغانستان سپرد

کابل باختر/ 2/ حمل ایالات متحده امریکا چهار فروند دیگر از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (651)

کابل باختر/ 29/ حوت
آگاهان سیاسی افغانستان این گفته های سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان را که میگوید که آنکشور آماده است تمام مسایل و اختلافات جاری میان افغانستان و پاکستان را با درنظر داشت صلح وثبات منطقه یی حل کند یک فرصت طلبی دیگر میدانند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : درحالیکه پاکستان درطول پانزده سال گذشته ثبات و برنامه های خود را درسطح افغانستان و منطقه واضح ساخته وجهانیان بازی های چندگانه آنکشور را خوب میدانند ، مقامات این کشور باردیگر دست به مانور زده و از پاکستان دردیدار که اخیراً با همتای افغان در لندن داشت باردیگر این گفته ها راتکرار کرد که گویا پاکستان خواهان افغانستان یک کشور با ثبات وصلح آمیز بوده و آماده است که تمامی مسایل را بادرنظر داشت صلح و ثبات منطقه یی حل کند.
این گفته ها درست زمانی صورت میگیرد که پاکستان بعداز حوادث تروریستی درسند و پنجاب ، انگشت اتهام به سوی افغانستان گرفت و ادعا نمودکه گویا عوامل این وقایع درافغانستان نهان اند ، پاکستان به تعقیب آن نه تنها بخش های شرقی افغانستان را با خمپاره و موشک هدف قرار داد بل به گونه یی یک جانبه دروازه های مرزی دربولدک قندهار و تورخم ننگرهار را بست .
شماری از آگاهان امنیتی و سیاسی افغان به این باور اند که پاکستان فکر میکرد با این حرکت میتواند افغانستان را ازلحاظ اقتصادی تحت فشار قراردهد مگر سرانجام این پاکستان بودکه متضررشد و تجار آنکشور نه تنها از صدور اموال شان به افغانستان دچار زیان و نقصان شدند بل تجارت آنها با آسیای میانه نیز آسیب دید.
پاکستان که با غرور تمام حرکت کرده بود زمانیکه دریافت دراین تصمیم خود متضرر شد . به دوستان قدیمی خود پناه برد و از طریق لندن راه میانجگیری را جستجو کرد و درنشست سه جانبه مشاوران امنیت ملی سه کشور ، افغانستان ، بریتانیا و پاکستان فرصت را غنیمت شمردند و باز هم از صلح و ثبات درافغانستان سخن گفت و از حل مسایل منطقه یی به گونه یی بنیادین یادآور شد و از باز نمودن دوباره دروازه های تورخم وبولدک یاد کرد.
این آگاهان به این باور اندکه پاکستان دروجود انکشافات اخیر صدمات جدی اقتصادی را متحمل شده و برگزاری نشست سه جانبه میتواند گره گشای مشکل پاکستان باشد نه افغانستان . چنانچه درمدت زمان که دروازه های تورخم و بولدک به روی ترافیک وتجار بسته بود، برنرخ مواد اولیه تاثیری چندانی نداشت درحالیکه هزاران تن سبزی و میوه پاکستان که قراربود به افغانستان و آسیای میانه صادر شود درآن طرف خط دیورند فاسد شد، همچنان بر صدور برخی اقلام دیگر بخصوص سمنت پاکستان به آسیای میانه اثر گذاشت .
این آگاهان میگویند که اکنون پاکستانی ها درک کرده اند که وضعیت کنونی افغانستان با سالهای گذشته فرق فاحش دارد و دیگر پاکستان نمیتواند ترانزیت را به عنوان حربه علیه افغانها به کار گیرد درحالیکه امروز پاکستان خود احتیاج مسیر ترانزیتی افغانستان است درحالیکه برد پاکستان دراین است که همیشه درحالات نازک و حساس ، دوستان قدیمی اش به سراغ اش میایند وبه گونه یی کمک اش میکنند.
این آگاهان به دولتمردان افغان مشوره میدهند که موقعیت افغانستان درسطح منطقه درحال تثبیت شدن است و دیگر پاکستان نمیتواند یک موقف حاکم دربرابر افغانستان سخن گوید . باید با پاکستان مسایل مربوط به تروریزم و هراس افگنی به گونه یی صریح مطرح گردد و نباید زیر بار گفته های اخیر سرتاج عزیز رفت.
آنچه را او گفته تکرار حرف های است که سالها سیاسیون پاکستان آن را زمزمه کردند. باید برای پاکستانی ها تفهیم گردد که حرف های شیرین دیپلوماتیک گره گشا مشکل نیست و این حرف ها دیگر خریداری ندارد اگر پاکستان به فکر ثبات خود ومنافع خود در سطح منطقه است باید واقعیت های موجود درافغانستان را نیز در نظر گیرد تا ثبات منطقه یی به گونه که مردمان آن میخواهند به میان آید .  

کابل باختر/ 28/ حوت
دوسال از قتل فرخنده دخترجوان که قربانی یک اتهام کاذب شد و مظلومانه به شهادت رسید گذشت مگر عدالت به گونه یی که انتظار میرفت در خصوص پرونده فرخنده تامین نشده است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: دو سال قبل در28 حوت فرخنده دختری 27 ساله دچار یک اتهام کاذب شد ومظلومانه به قتل رسید.
فرخنده که به زیارت شاه دو شمشیره (رح) رفته بود تا مجاور جادوگر این زیارت  از کارکرد ناپسند و ناروا دست بردارد مگر مجاور زیارت بنام اینکه فرخنده نسخه های از قرآن را آتش زده و او خود چند تعویذ آتش زده را به گونه یی ثبوت برای مردم پیش کرد شماری از افراد که عمدتاً ولگرد های محل بودند براو تاختند او را مقابل دهها مامور پولیس تا سرحد مرگ لت وکوب کردند بالاخره با انداختن تخته سنگ به روی او ، فرخنده را کشتند با آنکه روح از جان بی دفاع فرخنده بیرون شده بود جسد فرخنده آتش زده شد و در بستر دریا کابل انداخته شد.
مشکل دراین است که یک شخص استفاده جو بنام مجاورزیارت برای منفعت های شخصی خود دست به تحریک مردم زد وچند ولگرد و اوباش را که خود از اساسات دین ، مسایل شرعی ، حقوق شهروندی ، مکلفیت های یک شهروند اطلاع و معلوماتی نداشتند دست به محکمه صحرایی فرخنده زدند و اورا مظلومانه شهید ساختند.
زمانیکه اصل مساله روشن شد دولت یک کمیسیون حقیقت یاب را تشکیل داد و در وجود این کمیسیون واقعیت های زیادی برملاشد وسرانجام تاسی نفر از سوی پولیس بازداشت شدند که 20 مامور پولیس شامل بازداشت شدگان بود در محکمه اولی برای چهار نفر از متهمان اصلی این پرونده چهار نفر به اعدام محکوم شد مگر محکمه دومی حکم اعدام را به حبس طویل تبدیل کرد درمجموع یازده نفر از عاملان این حادثه در بند اند درحالیکه برخی از متهمان دیگر قضیه تااکنون بازداشت نشده اند وهمچنان متواری اند.
تغییر حکم محکمه اولی که طالب اعدام برای متهمان اصلی این قضیه بود به حبس طویل، واکنش های را در پی داشت مگر اعتراض فعالان جامعه مدنی ، سازمان های حقوق بشر ، خانواده مقتول ... به جای نه رسید و از محکمه سومی متهمان این قضیه اصلاً حرفی شنیده نشده است.
برخی از فعالان جامعه مدنی از احتمال بسته شدن پرونده این قضیه ابراز نگرانی کرده اند و خانواده فرخنده نیز گفته اند که حکومت نتوانسته تا عدالت را به گونه یی واقعی دراین خصوص تامین کند.
خانواده فرخنده میگویند که آنها درپی انتقام نیستند مگر درپی عدالت هستند سخنگوی لوی څارنوالی میگوید که دوسیه های نسبتی بعضی از متهمان این قضیه تکمیل شده و به ستره محکمه ارسال گردیده و دوسیه های شماری دیگری از آنها در حال نهایی شدن است.
فعالان جامعه مدنی از گفته های سخنگوی لوی څارنوالی به این نتیجه رسیده اند که چگونگی تامین عدالت درکشور هنوز هم یک روند دلگیر کننده دارند و هنوزهم رسیدن به آخر پرونده فرخنده کارساده یی نیست .
به هر ترتیب ، آنچه بر فرخنده گذشت ، شنیع ترین و نادر ترین قضیه جنایی درافغانستان است که حکومت و دستگاه قضایی و نهادهای عدلی وامنیتی این کشور را به چالش کشیده و تنها تامین عدالت و رسیدگی کامل به این پرونده میتواند قناعت مردم را فراهم سازد.

کابل باختر/ 24/ حوت
بازی های چندگانه و استخباراتی پاکستان درافغانستان باگذشت هر روز بیشتر افشا میشود حتا سیاسیون و افراد حکومتی پاکستان دراین خصوص حرف های دارند و شهادت میدهند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: پاکستان طی چهاردهه گذشته درعقب تمامی ماجرا های قرار دارد که درافغانستان اتفاق افتاده است . تجاوز ارتش سرخ به افغانستان یک فرصت طلایی را برای پاکستان مساعدساخت تا از افغانستان عقده گشایی کند زیرا این کشور درطول تاریخچه سیاسی از زمان ایجاد آن تااکنون هیچگاهی با افغانستان روابط حسنه نداشته زیرا ازدید مردمان افغانستان و هند ، پاکستان یک کشور مصنوعی و ساخته شده از سرزمین های جدا شده این دوکشور است .
پاکستان به منظور ادامه حیات سیاسی خود ، طی هفتاد و سه سال گذشته طفیلی ترین شیوه های زندگی را تجربه کرد و به عنوان معامله گر ترین کشور دنیا تبارز نمود و سیاستمداران آن چاپلوس ترین و حقه باز ترین سیاستمداران درجهان بوده اند.
درموجودیت چنین یک صفت بود که بسیاری از کشورها که اهداف بلند منطقه یی را در افغانستان و کشورهای همجوار آن تعقیب میکردند از سیاسیون و نظامیان درپاکستان استفاده کردند و پاکستان هم با امتیاز گیری های معین و گسترده دربازی های بزرگ سیاسی جا گرفت و دروجود تحولات منطقه یی و جهانی دست به اقدامات تحریک آمیز علیه افغانستان زد و از رقابت قدرت های بزرگ جهانی سود برد.
پاکستان تااندازه درمسیر پیش رفت که بعدها ، جریان و سازمان های را که ازسوی غرب درجنگ علیه شوروی سابق ایجاد شده بود به گونه یی تحت کنترول گرفت القاعده و مدارس دینی را رشد داد ، افراطی ترین ها را از میان مجاهدین افغان تشخیص داد آنان را تجهیز و تمویل نمود و سرانجام درتبانی با شماری دیگری از کشور ها گروه طالبان را خلق کرد و با زاده شدن این گروه درپاکستان ، پاکستانی ها به بسیاری ا زمقاصد شان درافغانستان رسیدند زیرا پاکستان نسبت به طالبان هیچ گروهی را نوکرمنش نیافت .
چنانچه به روابط نزدیک و تنگاتنگ استخبارات نظامی پاکستان آی اس آی با شبکه حقانی پوشیده نمانده بل این شبکه که بخشی از تشکیلات طالبان است اکنون به یک بخش رسمی در آی اس آی درآمده است .
با آنکه مقامات افغانستان در طی پانزده سال گذشته بارها از نفوذ پذیری پاکستان بر طالبان و دخیل بودن آنکشور در حوادث تروریستی که درافغانستان اتفاق افتاده سخن گفته اند و صدها ناهنجاری دیگر که افغانها درکشور شان شاهد اند به پاکستان نسبت داده اند و دربسیاری از موارد جامعه جهانی به شمول امریکا وکشور های غربی به آن صحه گذاشتند.
با آنکه پاکستان در ناهنجاری افغانستان به گونه وسیع دخیل بود مگر همیشه از زبان یک دولت حرف زد و مثل یک همکارحرکت کرد مگر نتوانست واقعیت ها را کتمان کند ظرفیت وچگونگی برخورد این کشور با مسایل منطقه یی و برخورد آن با قضایا افغانستان که منافع بسیاری از کشورها را لطمه زد اکنون بر همگان معلوم و هویدا است .
چنانچه امریکا روی قانون کار میکند که دیگر پاکستان یک متحد استراتیژیک آن کشور نخواهد بود و حادثه تروریستی در مهمانخانه والی کندهار که مرگ سفیر وچند دیپلومات امارات متحده عربی را در پی داشت بد گمانی های کشور های حوزه خلیج فارس را نیز در برابر پاکستان بیشتر ساخت .
با آنکه پاکستان بار ها گفته که با افراط گرایی و تروریزم سروکار ندارد مگر این گفته ها و قسم ها دیگری جای را نمیگیرد، زیرا پاکستان همچنان حامی هراس افگنی و افراط گرایی است و این برنامه پاکستان فراتر از افغانستان طراحی شده است وبه عنوان یک راهبرد تعقیب میشود.
چنانچه حسین حقانی دیپلومات  برجستۀ پاکستانی که مدتی به عنوان سفیر آن کشور در واشنگتن کار کرده است درمقالۀ که اخیراً واشنگتن پست چاپ شده صریحاً گفته است " رفتار و حمایت حکومت پاکستان از افراطیت بنیاد گرایی طالبان تغییر نکرد  و هنوز هم ادامه دارد."
این دیپلومات پاکستانی که اکنون منتقد سیاست حکومت کشورش است میگوید که پاکستان در روابط امن با کشور بیشتر به اساس نیرنگ و سود یک جانبه فکر کرد عملکرد که ازسوی امریکائیان تشخیص داده شد مگر او به عنوان یک پاکستانی و یک دیپلومات برای نزدیکی دولت های امریکا و پاکستان کارهای زیادی کرد مگر حالا که ترامپ در راس قدرت است مشکل است تا از حسن نیت پاکستان در قصر سفید سخن گفت زیرا همه به نیات پاکستان آگاه اند.
این نشان میدهد که پاکستان دیگر در جامعه جهانی به عنوان یک کشور همکار و صادق جاندارد مگر آنکه از افراط گرایی ، تروریزم ، حقه بازی و فریب یاد کرد و آن وقت که نام پاکستان در ذهن ها تداعی میشود. 

چگونگی حمله برشفاخانه سرداردمحمد داوودخان ، مردم وضاحت و جواب صریح میخواهند
کابل باختر/ 23/ حوت
بعداز گذشت پنج روز از حمله بر یک شفاخانه درکابل برخی از زاویای تاریک این واقعه روشن گردیده وتنها مساله که افرادی نفوذی دشمن دراین حادثه دخیل اند از احتمال دور نیست .
به گزارش آژانس باختر ، روز چهارشنبه 18 حوت یک شفاخانه در ساحه وزیر اکبرخان کابل گواه یک حمله تروریستی بودکه پیامد خونین وزشت داشت .
حمله بریک شفاخانه وکشتار بیماران ،داکتران و کارکنان صحی درهیچ قاموس بشری جاندارد حتا افراطی ترین جریان های سیاسی و مذهبی حمله برچنین اماکن رادر دستور کارشان جا نداده اند مگر داعشی ها چنین کردند.
حمله بر شفاخانه درکابل که درکنار تداوی مریضان یک نهاد اکادمیک نیز بوددر مغایرت با تمام اصول و معیار های انسانی ، میثاق های بین المللی وحقوق بشری صورت گرفت.
حادثه تروریستی اخیر تکرار وقایع اسفبار بوده است که قبلاً مردم افغانستان آن را شاهد بوده اند . با وجود اینکه حادثه شفاخانه سردار محمد داوود خان متمایز تر از گذشته است اخباری وجود داردکه افراد نفوذی در انتقال تروریستان به داخل شفاخانه وتجهیز آنها نقش داشته اند.
احمد سعیدی یکتن ازکارشناسان سیاسی صریحاً گفته که شخصی بنام شاکر که خود دراین شفاخانه داکتر بود و قبلاً درکندهار به دلایل مشخصی هم زندانی شده بود در این توطیه نقش کلیدی داشته است.
شماری از کارکنان شفاخانه هم درصبحت با رسانه هاگفته اندکه بعضی از مهاجمان چهره های شناخته شده بوده اند.
وزارت دفاع ملی نیز وجود افراد نفوذی را دراین حادثه رد نمیکند مگر بربررسی های کمیسیون موظف تاکید دارد.
حالاکه حرف از نقش افراد نفوذی دراین حادثه نشر میگردد ضعف و خلا درنهادهای کشفی ، امنیتی ودفاعی بیشتر به رخ مسوولان کشیده میشود.
اگر به حوادث تروریستی که چند سال قبل که درداخل ساختمان درنهادهای حساس چون وزارت داخله ، دفاع ملی ، شفاخانه چهارصد بستر ... اتفاق افتاد دقیق شویم درمیابیم که افرادنفوذی در حادثه آفرینی نقش داشته اند.
اکنون مردم این سوال را مطرح میکنند که مهاجمان چگونه وارد شفاخانه سردار محمد داوود خان شده اند ، چگونه به حملات حساس رهنمایی شدند ، چگونه تجهیز گردیدند و دهها سوال دیگر ؟ و بالاخره گرفتاری یکتن از افراد نفوذی آنهم در جامه یک داکتر ویک کارکن شفاخانه میتواند بسیاری از این سوالات را پاسخ گوید.
موجودیت چنین یک فرد خاین واکنش های زیادی را درپی داشته است شماری از اعضای دومجلس شورای ملی تاکید دارندکه این عمل بدون همکاری شخص و یا اشخاص که درداخل نفوذ دارند از امکان بعید است آنها خواستار جواب صریح مسوولان سکتور امنیتی دراین خصوص اند.
محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا درصحبت با خبرنگار آژانس باختر گفت که این کار بدون هماهنگی درداخل شفاخانه امکان پذیر نیست و باید مسوولان امور دراین خصوص پاسخ گویند ما پاسخ صریح و شفاف میخواهیم .
نظیفه ذکی عضو مجلس نمایندگان میگوید دستانی در داخل شفاخانه با مهاجمان همکاری است که باید واضح ساخته شود. او ارگانهای کشفی را به بی تفاوتی و کم کاری  متهم کرد.
عبدالرحیم ایوبی عضو دیگر ولسی جرگه ارگانهای کشفی را درتثبیت وگرفتاری اعمال نفوذی دشمن ناتوان معرفی کرد و هشدار داداگر بر این وضعیت رسیدگی نشود حوادث خطرناکتر و بزرگتی اتفاق خواهد افتاد.
باید گفت که طالبان دست داشتن شان را دراین حادثه ردکردند مگر داعش مسوولیت آن را پذیرفت .
یک عضو شورای ملی که نخواست از او نام گرفته شود به آژانس باختر گفت ، بارد این حادثه از سوی طالبان و قبولی مسوولیت آن از سوی داعش میان این دوگروه فرق قایل شد یکی را خوب گفت و دیگری را بد .
فراموش نکنیم اگر طالبان در حادثه روز چهارشنبه 18 حوت نقش نداشتند در حادثه چهارشنبه قبلی آن یازده حوت این طالبان بودند که دهها هموطن ما را درحمله بر حوزه امنیتی ششم یا کشتند و یا هم زخمی ساختند همه قربانیان افراد ملکی و باشندگان محل بودند.
این عضو شورای ملی میگوید که ما بنام داعش کدام جریان مستقل تروریستی را نمی شناسیم داعش همانند طالبان یک گروه تروریستی است و هردوبعداز طی نمودن یک مسیر که همانا پاکستان است راه شان را به سوی افغانستان باز کرده اند.
داعش یک بدنه جدا شده از طالبان است هردو جز پروژه های استخباراتی و جز بازی های بزرگ سیاسی اند که جنگ نیابتی امریکا و روس ، ایران و سعودی را درافغانستان پیاده میکنند وبرای منافع دراز مدت پاکستان نیز فعال اند و پاکستان از هردو طرف امتیاز گیری میکند.
این عضو شورای ملی هشدار میدهدکه باید متوجه افرادی نفوذی این جریان ها دربدنه نظام بود وموجودیت ستون پنجم را فراموش نکرد زیرا درکنار نقش این گونه افراد خاین درحادثه آفرینی نظیر واقعه تروریستی اخیر برای عساکر ما درمیدان جنگ نیز مشکلات را خلق کرده اند و کمیسیون سازی ها نمیتواند دردی را دوا کند مگر آنکه برای سرکوبی آنان قاطعانه گام برداشت .
شکیبا هاشمی عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایند گان در رابطه به حادثه اخیر و نقش افراد نفوذی درخلق نمودن همچو حوادث به آژانس باختر گفت هر باری که چنین حملات به مراکز نظامی و غیر نظامی صورت گرفته بود از بررسی ها نتیجه آن مبهم باقی مانده است مانند کار کمیسیون سقوط ولایت کندز که تا به فعلاً درابهام قراردارد.
حمله به شفاخانه نظامی سردارمحمد داوود خان هم تحت بررسی است و نتیجه آن درابهام خواهد ماندو نتایج آن محو خواهد شد خانم هاشمی تاکید دارد.
باید مسوولان امنیتی  در گام اول وشخص رییس جمهوری باید برای مردم پاسخگو باشند مردم منتظر تصمیم گیری دقیق واثر گذار آنها اند.
دولت وزیر سخنگوی وزارت دفاع ملی ضمن آنکه احتمال نقش افراد نفوذی در حادثه شفاخانه 400 بستر را رد نمیکند میگوید که کمیسیون تحقیق تحت نظر جنرال هلال الدین هلال معاون وزارت دفاع ملی مصروف بررسی این حادثه است و تازمانیکه نتیجه آن ارائه نگردد نمیتوان دراین خصوص حرف زد.
باید گفت که ایجاد کمیسیون نمی تواند پاسخ مناسب به سوالات و نگرانی های مردم باشد زیرا مردم درگذشته نیز دروقایع تروریستی ووقایع دیگر شاهد ایجادکمیسیون ها بوده اند مگر کمتر از آن نتیجه گرفته اند وکمتر نتیجه کار آنها  به مردم و رسانه ها داده شده است.

کابل باختر/ 22/ حوت
جشن هولی یا رنگ ها که جشن مذهبی برای هموطنان هندوتبار است امسال درافغانستان تجلیل نمیشود.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : هموطنان هندوتبار امسال عید و یا جشن هولی شان را تجلیل نمیکنند . علت آن هم کشتار اخیر هموطنان مسلمان ما است که در حملات اخیر تروریستی در کشور جان باختند.
بزرگان و نمایندگان هندو و سکهـ های افغانستان میگویندکه درپی حوادث اخیر ما درپی همدردی با هموطنان مسلمان خود هستیم درچنین یک وضعیت جشن گرفتن کاری مناسبی نیست .
آنها میگویندکه هندو و سکهـ های افغانستان اولاد این وطن و در زیر بیرق افغانستان و اسلام زندگی میکنند . درافغانستان طی روزهای اخیر شماری زیادی از هموطنان ما در حوادثی به شهادت رسیدند، وجدان ما قبول نمیکند که دیگران غم داشته باشند و ما میله نمائیم .
جشن هولی یا جشن رنگ ها و بهار به عنوان پیروزی خوبی بربدی همه ساله برگزار میگردد مگر هولی امسال درافغانستان متفاوت از سالهای گذشته خواهد بود زیرا هولی امسال زیر بار حوادث تروریستی و با احساس عالی که هندو تباران افغانستان در برابر هموطنان دیگر شان داشته اند تجلیل نمیشود.
درحالیکه قانون اساسی درکشور پیروان ادیان غیر مسلمان را درکشور تحت حمایت قرار داده و برای آنان آزادی های دینی و مذهبی شان را ضمانت کرد.
مگر این حرکت هندو تباران و سکهـ های افغانستان نمونه یی از همبستگی، همدلی، احترام و تحمل آنها را نسبت به هموطنان مسلمان شان نشان میدهد.
این حرکت هموطنان هندوتبار و سکهـ ها نشان دهنده وطن و حب نسبت به انسان و بشریت است . آنها به این ترتیب همبستگی ملی را به نمایش گذاشتند و نشان دادند که افغانهادر غم و خوشی شریک یکدیگر اند.
چه خوب میشد که ملاهبت الله و سایر رهبران طالبان حب وطن را از هموطنان هندوتبار ما آموخته زندگی میکردند.
به امید روزی که رهبران طالبان همه حس وطن دوستی پیداکنند.

کابل باختر/ 17/ حوت
سازمان جهانی نظارت به حقوق اطفال ، گروه های مسلح مخالف را متهم ساخته که باعث بسته شدن موقت و یا دایمی تاسیسات صحی شده اند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : سازمان جهانی نظارت بر حقوق اطفال (درج لست ) گروه های مسلح مخالف رامتهم ساخته است که باعث مسدود شدن دایمی و یا موقت تا سیسات صحی درافغانستان شده اند و حالا هم مانع ارائه خدمات صحی برای اطفال شده اند.
ضمناً این سازمان گفته که گروه های مسلح درکنار آنکه باعث مانع کار چنین تاسیسات شده اند با  اختطاف ، آزار و اذیت کارکنان صحی ربودن وسایل نقلیه وتجهیزات نیز مبادرت ورزیده اند.
این سازمان همچنان گفته که درسال گذشته درچند ولایت افغانستان یکصدو نزده کلینیک صحی شاهد نا امنی های بوده اند همچنان خشونت های با کارکنان صحی صورت گرفته است، 95 مورد خشونت که باکارکنان و کلینیک های صحی صورت گرفته به طالبان وداعشی ارتباط داده شده است.
دراین گزارش همچنان گفته شده که گروه های  مسلح ضرباتی زیادی را در بخش صحت در افغانستان وارد کرده اند درحالیکه عرضه خدمات صحی درخارج از شهر نهایت محدود است .
این گزارش درحالی منتشر میشود که افغانستان درجمع سه کشور قرار دارد که ویروس و حشی پولیو در آن درگردش است . گردش این ویروس درافغانستان جان اطفال زیادی را تهدید میکند که میتواند به فلج دایمی مبتلا شود.
دولت افغانستان درهماهنگی با سازمان صحی جهان درتلاش است تا به این معضل خاتمه بخشد، روی همین منظور سالانه چند بار برنامه واکسیناسیون پولیو را در کشور سازماندهی می نماید تا افغانستان از شر پولیو نجات یابد و نگرانی موجود درخصوص اطفال و کودکان ازمیان برود مگر طالبان با برنامه پولیو دید سیاسی و خصمانه دارند و عملاً مانع تحقق پولیو دربخش های از کشور بخصوص ولایت های جنوبی وولایت شمالی کندز شده اند، این خصومت به مرگ اسامه بن لادن رهبر القاعده برمیگردد که امریکایی ها در پوش یک برنامه ساخته شده پولیو او را پیدا کردندو کشتند .
فعالان جامعه مدنی ، اگاهان سیاسی و بزرگان افغانی این سوال را با طالبان مطرح میکند که آیا ارزش آن را دارد که بخاطر یک فرد بیگانه سرنوشت اطفال یک کشور را به بازی گرفت. ؟
به اساس ناامنی و اخلال برنامه های پولیو دربخش های از کشوراست که افغانستان در سالروان خورشیدی بازهم شاهد وقایع مثبت پولیو بوده است.
ازطرف دیگر ادامه نا امنی باعث گردیده تا برنامه ارائه خدمات صحی درکشور مشکلات جدی خود را داشته باشد امروز سطح مرگ و میر اطفال و زنان در زمان زایمان درافغانستان بیشتر از هر کشور منطقه است در ولایت های چون پکتیا ، پکتیکا ، غور ... اصلاً داکتر اناث وجود ندارند نا امنی و تهدید های امنیتی عامل اصلی حضور داکتران اناث در این ولایت ها اند.
همچنان طالبان وگروه داعش از اطفال درمیدان جنگ نه تنها به عنوان سپر انسانی استفاده کرده اند بل از میان اطفال سر باز گیری کرده اند و درحملات تروریستی هم زیادتر به اطفال آسیب رسانده اند .
این نشان میدهد که اطفال در افغانستان آسیب پذیر ترین قشر دراین کشور اند.

کابل باختر 15 حوت
شماری از سیاستمداران پشتون در پاکستان حکومت ونظامیان آن کشور را به برخورد تبعیض آمیز در برابر پشتون ها متهم ساختند و تاکید دارند که عملیات جاری ردالفساد درپاکستان بیشتر پشتونها را نشانه گرفته است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: افتخار حسین رئیس عوامی نشنل پارتی پاکستان گفته است که نظامیان وسیاستمداران پاکستانی که عمدتاً اهل پنجاب اند روش را درپیش گرفته اند که تا نشان دهند که پشتون ها هراس افگن اند آنها بارها به نام عملیات علیه هراس افگنان به پشتون ها حمله کرده اند زمانیکه  ما اعتراض کردیم به ما تهمت بستند که گویا در داخل پاکستان شر می اندازیم ونفرت را ترویج میکنیم درحالیکه  پنجابی ها زمین واراضی پشتون ها را میدان جنگ  ساخته اند  تا پشتون ها کشته شوند.
پنجابی ها در وجود نظامیان  پاکستانی که درفوج وسازمان های استخباراتی آنکشور نفوذ دارند ببا ترویج پول ، افراط گرایی وجابجا نمودن جنگجویان پنجابی مناطق وسیع از پشتون نشینان را در آنکشور میدان جنگ ساخته اندنه تنها  باعث کشتار و ویرانی ما شده اند بل مناطق پشتون نشین را برنامه های مختلف از رشد ، انکشاف ؛ آموزش و پرورش بازمانده اند  .
افتخار  حسین در ادامه گفته است درکنار این مسایل پنجابی ها که قدرت در اسلام آباد را بدست دارند  درصحنه سیاسی نیز تحرک زیادی داشته آنها در تبانی با چینایی ها ، روس ها اجلاس ، را بدون نماینده حکومت افغانستان بر گزار کردند  که گو یا امن را در افغانستان میاوردند درحالیکه آنها  مناطق قبائیلی را به یک نقطه نا امن برای پشتون های پاکستان وخطری در برابر افغانستان ایجاد کرده اند.
افتخار حسین گفته است که او این نیات اغراض آمیز پنجابی ها را درحکومت مرکزی پاکستان نقش اساسی دارند وحرف اول را میزنند در اسامبله حزب عوامی نشنل پارتی و اسامبله ایالتی مطرح کرده است وهشدار داده که معرفی نمودن پشتون به عنوان ودهشتگر ومبدل ساختن اراضی آنها به میدان جنگ بها سنگین دارد .
درهمین حال رانا ثنادالله وزیر داخله حکومت ایالت پنجاب تاکید کرده است که درعملیات رد الفساد در شهر لاهور بیشتر پشتون ها ومهاجرین افغان هدف بوده اند.
به گفته او حوادث اخیر تروریستی در لاهور و سند ازمناطق قبائیلی طراحی شده بود واکثریت گرفتار شد گان هم جوانان قبائیلی و مهاجرین افغان اند.
رهبران سیاسی پشتون ها در پاکستان این اتهامات را رد کرده میگویند که طراحی تمامی حملات تروریستی درپاکستان و افغانستان سازمان استخباراتی پاکستان است که تحت رهبری پنجابی ها فعالیت میکنند.
هدف از راه اندازی این گونه حملات و وقایع تشدید اختلافات قومی ومذهبی درپاکستان وافغانستان است .
این رهبران میگویند، درحالیکه  پنجابی ها پشتون ها را تروریست میگویند، مگر صد ها پنجابی که وابسته به مدارس دینی واستخباراتی پاکستان اند در داخل افغاانستان ومناطق قبائیلی مصروف فعالیت های هراس افگنانه اند.

کابل باختر 15 حوت
ولسوالی تاله وبرفک ولایت بغلان دو باره به تصرف دولت درآمد، این ولسوالی به بروز چهارشنبه از کنترول نیروهای امنیتی خارج شده بود.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: طالبان مسلح ولسوالی تاله وبرفک ولایت بغلان را به روز چهارشنبه درکنترول خود گرفتند، دو روز اداره آن را با خود داشتند اما بعد از این مدت نتوانستند  در برابر  نهاد های امنیتی کشور مقاومت کند با عملیات نیروهای امنیتی این ولسوالی دوباره تحت اداره دولت قرار گرفت و گروه های مسلح طالبان از آنجا متواری شدند و نتوانستند که برای مدت دوامدار تاله وبرفک را در اختیار داشته باشد .
گزارش های از ولسوالی تاله وبرفک حاکی از آنست زمانیکه گروه طالبان اداره این ولسوالی با بدست گرفتند ادارات دولتی در آنجا فعال بوده مگر حالا وضعیت دگرگون شده است ودراین دو روز ادارات دولتی درتاله و برفک تخریب شده  وهیچ سند بهأ دار در ادارات باقی نمانده است واین عمل گروه طالبان می تواند در آینده به مردم مشکل  سازشود زیرا مردم را با مشکلات حقوقی مواجه میسازد.
قبل از سقوط تاله و برفک به دست طالبان این گروه برای مردم آن ولسوالی گفته بود که آنها در برابر پروژه های عامه مزاحمت نمی کنند بل از آن حمایت می نماید مگر حوادث اخیر عکس قضیه را ثابت ساخت و نشان داد که طالبان مخرب این کشور اند این اراکین ولسوالی نیست که بعد از تصرف طالبان خسارات هنگفتی به تاسیسات دولتی وارد میگردد، قبل براین نیز برخی ولسوالی های کشور از جمله ولسوالی جانی خیل پکتیا که به تصرف این گروه در آمد تمام تاسیسات دولتی را تخریب کردند این در حالیست که  رهبری و قوماندانان ارشد گروه طالبان چندی قبل به افراد وابسته به این گروه پیام داده بود که به تاسیسات عامه المنفعه ضرر نرساند و حتی در پروژه های انکشافی نیز همکاری نمایند .
اما دیده میشود که افراد وابسته به گروه طالبان به هیچ قوانین پابند نبوده و برای منافع حامیان شان وعملی ساختن اهداف شوم شان دست به تخریب و حملات دهشت افگنی میزنند و بخصوص دراین اواخر در جریان فعالیت های هراس افگنانه آنان بیشترین تهدیدات این گروه علیه مردم بی دفاع بوده وبه تاسیسات عامه المنفعه خسارات وارد کرده اند.

پنجشنبه ، 12 حوت 1395 ، 11:26

این کشور و این مردم به زانو در نمی آیند

Written by manager

کابل باختر/ 12/ حوت
کابل روز گذشته شاهد دو حمله تروریستی بود، حملات انتحاری و مسلحانه که باز هم به قیمت جان شماری از شهروندان کشور انجامید و بازهم شماری از هموطنان ما که عمدتاً افراد ملکی بودند زندگی شان را دریک عمل جاهلانه تروریستی که هیچ توجه دینی ومذهبی ندارد از دست دادند.
انتحار کنندگان با حمله بر نزدیکی حوزه ششم پولیس بیشترین تلفات را بر افرادملکی رساندند آنان دوکاندار ، عابر ، واکسیناتور ، طفل و زن ... را کشتند و بازهم بسیاری از خانواده ها را سوگوار عزیزان شان ساختند طالبان بازهم چون گذشته ادعا مسوولیت کردند و میگویند که نظامیان زیادی را دراین حمله کشته اند، ادعا که مردم کابل و خانواده های قربانیان آن را مضحک میدانند زیرا معلوم است که کی ها در این حملات جان باختند و کی ها قربانیان شدند.
حملات دیروز در کابل در پی حملات خونین صورت میگیرد که درکمتر از دوهفته درپاکستان اتفاق افتاد و به تعقیب آن مقامات پاکستانی ادعا های نامناسب و بی بنیاد را به آدرس افغانستان بیان کردند.
در حالیکه افغانستان قربانی تروریزم و افراط گرایی است که از بیرون کشور به افغانستان رخنه کرده است و افغانستان در هماهنگی با بسا از کشورهای جهان و موسسات معتبر بین المللی بارها گفته است تروریستان و افراط گرایان در پاکستان لانه دارند و در آنجا حمایت میشوند.
برخی را باور به این است که پاکستان نتوانست با اتهامات افغانستان را زیر فشار بیاورد و در وجود حملات دیروز بازهم نفوذ پذیری خود بر گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی را به رخ افغانستان کشید.
طالبان ادعا مسوولیت کردند مگر نمی دانند زندگی چه انسانهای را گرفتند و چه خانواده های را برباد نمودند.
دراین گونه وقایع عملکرد و نیات پاکستان مورد بحث نیست زیرا از آن کشور گلایه نیست مگر طالبان که افزاری درسیاست های بیرونی اند چه جوابی برای مردم افغانستان دارند.؟
آنچه در افغانستان اتفاق می افتد نتیجه به اصطلاح جهاد یک گروه شورشی بنام طالبان نیست بل این معضل به بازی های بزرگ سیاسی برمیگردد که ازسوی کشور های بزرگ و قدرتک های منطقه راه اندازی شده طالبان ، داعش و سایر گروه های تروریستی پروژه های دراین بازی ها اند ،مگر طالبان به فکر این که وارد یک جهاد مقدس اند از این بازی آگاه نیستند.
رهبران طالبان زیر بال پول و ثروت و افراد آنها زیر بار تبلیغ و احساسات رفته درحالیکه گردانندگان این بازی ها دین و شریعت را وسیله ساخته اند و طالبان را افزار.
در این بازی ها طالبان نمیدانند که چه دشمنی با وطن می نمایند و چه دشمنی هم با مردم.
مدیریت کنندگان این بازی ها به ریش طالبان می خندند به این دلیل که چه جاهلانی را یافته اند و به چه نیرنگ و فریب آنان را مامور کشتار مسلمانان و ویرانی وطن شان ساخته اند.
آنچه معلوم است این است که طالبان در چوکات برنامه های مغرضانه بیرونی دست به تاراج وطن و ویرانی کشور وهموطنان شان زده اند و نمونه بارز آن حادثه دیروز و حوادث است که در گذشته در کشور اتفاق افتاد مگر ملا هیبت الله و قماش وی در گروه طالبان، به همین سان اداره کنندگان بازی های سیاسی بدانند که این کشور همچنان استوار است و در برابر حوادث تروریستی که از سوی چند بزدل سازماندهی میشود سرخم نمی کنند. 

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 13:04

تفاوت زکجا تا به کجا!

Written by manager

کابل باختر/ 4/ حوت
معارف درافغانستان درگیر دو عملکرد متفاوت است ، متاثر ازعملکرد دولت که  میکوشد معارف و نظام آموزش و پرورش افغان شمول شود ، رشد کند و گسترش یابد درحالیکه طالبان برای نابودی آن تلاش میکنند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : اخیراً چهارده مکتب از چهار ولایت افغانستان شامل ولایت های کابل ، بلخ ، هرات وقندهار که در برگیرنده مکاتب رسمی و خصوصی است از سوی یک نهاد جهانی که در لندن فعالیت دارد بزرگترین جایزه معارف را به دلیل آموزش و پرورش معیاری دریافت کرد.
دریافت چنین یک جایزه بزرگ نمایانگر آن است که معارف افغانستان با وجودمشکلات انبوهی که در ساحه امنیت ، اقتصاد و اجتماع دارد، میتواند افتحار بیافریند و بهترین شیوه آموزش را برای کشورهای دیگر معرفی نماید.
دریافت این جایزه یک دستاورد بزرگ میتواند باشد زیرا چهارده مکتب افغانستان در یک رقابت سخت با شماری از مکاتب کشورهای جهان چون برازیل ، انگلستان ، هند ، ایران ، پاکستان ، سنگاپور ... توانستند چنین یک موفقیت را بدست آورند.
درگذشته نیز معارف افغانستان درسطح بین المللی خوب درخشیده اند پیروزی پی در پی شاگردان مکاتب افغان ترک در المپیاد های جهانی و کامیابی شماری دیگر از دانش آموزان افغانی در رقابت های بین المللی مایه افتخار است .
حکومت افغانستان با آنکه درگیر جنگ اعلام ناشده و دفع حملات تروریستی و پاسخ دهی به تجاوز و برنامه های مغرضین خارجی است بودجه ملی افغانستان بعداز نهادهای امنیتی بزرگترین بودجه را به نظام آموزش و پرورش اختصاص داده است با آنکه این مقدار بودجه در بودجه ملی بادر نظر داشت نیازمندی های معارف کشور یک مقدار ناچیز است مگر به پیمانه کشورهای منطقه مخصوصاً پاکستان یک هزینه بالا است درپاکستان تنها سه فیصد از بودجه ملی آن کشور به نظام آموزشی تخصص یافته است.
درکنار آنکه دولت خود با تخصیص یک مقدار پول به فکر سرو سامان بخشیدن به امور معارف کشور است درجلب کمک های کشورها و موسسات بیرونی نیز تلاش دارد تا شعار که هیچ طفل افغان از مکتب بیرون نماند، تحقق یابد.
مگر طالبان گروه که از پانزده سال به اینسو با حکومت افغانستان درگیر است و درزمان حاکمیت خود هم دروازه مکاتب و موسسات تحصیلی را به روی دختران بسته و برای دانش آموزان دختران قیودات مشخص وضع کرده بودند دربرابر معارف افغانستان چه کردند .؟
طالبان در طول پانزده سال گذشته عامل ویرانی دهها مکتب اند آنها درکنار آنکه شماری زیادی از مکاتب را درولایت های کشور با گذاشتن ماین انفجار دادندو آتش زدند شماری از آموزگاران و شاگردان مکاتب را به شهادت رساندند و باردیگر ثابت ساختندکه با علم ودانش ، آموزش و پرورش همچنان دشمن اند . به تازگی این گروه با ارسال یک نامه تهدید آمیز ، خواستار مسدود شدن پنج مکتب دخترانه درشهر فراه شده اند دلیل هم بسیار ساده لو حانه و متحجرانه است آنها میگوید که در لابراتوار های این مکاتب اسکلیت انسان است.
ارائه چنین یک دلیل و تاکید بر مسدود شدن پنج مکتب دخترانه درشهر فراه باردیگر حکایه از بربریت و تحجر طالبان دارد و نشان میدهدکه این گروه هنوز هم در قرون وسطی قرار دارند با مدنیت و زندگی اجتماعی بیگانه اند نه تنها از علوم معاصر بل از علوم والای اسلامی چیزی نمیدانند و با الفبای دینی بلد نیستند ورنه موجودیت یک اسکلیت پلاستیکی که دانش آموزان را درشناخت انسان که خداوند قادر چگونه و با چه ظرافت و مهارت آن را خلق نموده کمک میکند، نمی تواند دلیلی بر مسدود شدن مکاتب گردد .
اصل گپ در این است که طالبان مامور اند تا افغانستان همچنان یک کشور عقب گر باشد این گروه از ارزش های دینی وارزش های ملی چیزی نمیداند پس اگر چنین نیست چرا در برابر نظام آموزش و پرورش ایستاده شده اند وچرا مانع تحقق پروژه های انکشافی درفراه میشوند.
والی این ولایت چند بار با صراحت گفته است که طالبان به دستور ایران برای عدم تحقق پروژه های عمرانی به خصوص اعمار سربندها درآن ولایت فعالیت میکنند و عملاً مانع ساخت و ساز پروژه های عمرانی میشوند.
به باور آگاهان امور امنیتی و فعالان جامعه مدنی درولایت فراه ، طالبان با این گونه تهدید ها نخواهند توانست که این مکاتب را به روی دانش آموزان بسته کنند مگر مانند شیندند هرات خواهند توانست که فضا رعب و نگرانی را درمیان دانش آموزان ایجاد نمایند و این برنیروهای امنیتی در فراه برمیگردد که چگونه این نگرانی ها را از مردم دور میسازند.
باید گفت که دراین پنج مکتب شهر فراه حد اقل سه هزار دانش آموز مصروف آموزش اند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL