04 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پوهاند محمد رسول باوری ، ازسرمحقق "عبدالله بختانی خدمتگار" درشفاخانه امنیت ملی عیادت کرد

کابل باختر3 قوس پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ...

15کشته و زخمی بر اثر خروج قطار از ریل در هند

منابع خبری – باختر3قوس سازمان ریل آهن هند روز جمعه در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (872)

کابل  باختر ۲  قوس 
یافته های یک آژانس خبری نشان میدهد که مدارس دینی در پاکستان در کنار تروریست پروری مکان  های الوده به فساد نیز اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :یافته های خبرگزاری اسوشیتدپرس نشان می‌دهد که مدارس دینی در پاکستان  به مراکز اگنده از فساد تبدیل شده اند و طلاب زیادی از مدارس مورد تجاوز قرار گرفته اند.
مگر نفوذ گستردۀ ملاها در پاکستان و نیز کتمان و پنهان ساختن همچو مسایل ، سبب شده است که بسیاری از رویدادهای تجاوز جنسی بر کودکان در مدرسه‌ها، پیگیری نشوند.
اسوشیتدپرس در گزارش خود تجاوزهای جنسی در مدرسه‌های دینی در پاکستان را یک مشکل گسترده و دراز مدت خوانده است .
بر بنیاد این گزارش، در ده سال اخیر، رسانه های پاکستانی  از ۳۷۵رویداد تجاوز جنسی بر کودکان در مدارس انکشور سخن گفته اند اما  آمار چنین جنایات خیلی بالا از این رقم است.
در گزارش کودکی به تصویر کشیده شده‌است که برای یک سال در مدرسه‌ای در نزدیک خانۀ شان در ایالت پنجاب درس خوانده بود؛ اما می‌گوید که ملای این مدرسه، بر او تجاوز کرده است.
پسر نُه سالۀ کوثر پروین گفت: «پیراهنم را در دهانم فرو کرد تا فریاد نزنم. تمام شب را گریه می کردم و صبح به همصنفی هایم گفتم که به خانواده ام زنگ بزنند و به مادرم بگویند که مرا از این مدرسه بیرون کند.
اما این کودک، تنها یکی از قربانیان تجاوزهای جنسی در مدرسه های دینی در پاکستان نیست.
خبرگزاری اسوشیتد پرس می گوید که شمار بزرگی از دو میلیون کودکی که در مدرسه های دینی پاکستان درس می خوانند، قربانی این رویدادها شده اند .
ملایی که به تجاوز بر این کودک نه ساله متهم است، این اتهام را رد می کند.
این گزارش بربنیاد گفتگو با شماری از قربانیان، گروه های مددرسان و علمای دینی پاکستان تهیه شده است .
فعالان حقوق بشردر پاکستان نیز  گفته اند: رویدادهای تجاوز جنسی در مدرسه ها، بسیار اندک بازگو می شوند. همگی از سخن گفتن در باره مسوولان مدرسه ها پاکستان می ترسند. در سال های اخیر، قدرت این مردمان افزایش یافته است. از سویی هم مردم در باره نهادهای دینی نگران استند و نمی خواهند که با پخش چنین گزارش ها، این نهادها بدنام شوند
اما کسانی که در پیوند به این رویدادها، بازداشت هم می شوند، با مجازات های سنگینی روبه‌رو نمی‌شوند .
یک کودک دیگر که در مدرسه بر او تجاوز شده بود و خانواده اش از این دشواری‌ها می‌گویند.
یک قربانی تجاوز جنسی می‌گوید: «من ترسیده بودم. به من گفت که اگر به کسی چیزی بگویم، مرا خواهد کشت و اعدام خواهند کرد.
بستگان قربانیان گفته اند وقتی این رویداد  های ناگوار رخ داد، هیچ کسی به آنها رسیدگی نکرده در مواردی خودی قربانیان  مجرم را به پولیس تسلیم کرده اند اما پولیس مجرمان  را رها ساخته است .
بر بنیاد آمارهای ارائه شده در این گزارش، پولیس پنجاب فاسدترین نهاد در پاکستان است.
مردم هم می‌گویند که پولیس به داد مردم نمی‌رسد.
این در حالی است که مدرسه های دینی در پاکستان، یکی از منابع اصلی سربازگیری گروه‌های هراس افگن در منطقه شناخته می‌شوند.
باید گفت که قبلا  ادارت امنیتی افغانستان هم شماری از طلاب مدارس را حین انجام فعالیت تروریستی بازداشت کرده اند انها  در تحقیق یاد اور شده بودند که مکرر از سوی قوماندانان طالبان  وبعضی از مسوولان مدارس مورد تجاوز قرار گرفته اند.
این گفته ثابت میسازد که مدارس دینی در پاکستان در کنار انکه تروریست پرور است مکان برای ترویج فساد اخلاقی نیز اند  واین خود نه تنها عدول از دساتیر اسلام است  بل اسلام ستیزی نیز پنداشته میشود. ختم / تحلیل سیاسی

کابل باختر 1 قوس
محکمه لاهه تصریح کرده است که پس از بررسی‌های ابتدایی به این نتیجه رسیده است که باید درباره جنایات جنگی و ضدبشری که در افغانستان رخ داده رسیدگی نماید
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : یک قاضی محکمه لاهه از هیئت قضایی دادگاه خواسته است تا تحقیقاتشان را درباره جنایات جنگی و ضد بشری که در افغانستان به وقوع پیوسته است آغاز کنند.
خانواده‌های قربانیان و بازماندگان جنایات جنگی تا پایان ماه جنوری سال 2018 میلادی فرصت دارند تا شکایت‌های خود را در نمایندگی دادگاه لاهه در افغانستان ثبت کنند.
جنایات جنگی نقض قانون‌ها و آداب و رسوم است که شامل قتل، برخورد ناشایست یا اخراج اهالی ملکی مناطق اشغال شده برخورد ناشایست با اسرای جنگی یا اشخاص اسیر شده، کشتار گروگان‌ها، غارت ملکیت‌های شخصی، ویرانی عمدی شهرها و روستاها ...است.
در همین حال، رئیس محکمه بین‌المللی لاهه از هیئت قضایی این دادگاه خواست تا برای بررسی جنایات جنگی که از سوی نظامیان آمریکایی، مخالفان مسلح دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور صورت گرفته‌ند مجوز صادر کند.
بر اساس گزارشی که از سوی دفتر منطقه‌ یی لاهه  به نشر رسیده آمده است که قاضی متذکره اعلام کرد شواهد کافی برای آغاز تحقیقات درباره جنایات ضد بشری در افغانستان وجود دارد.
وی از هیئت قضایی این محکمه درخواست مجوز برای تحقیق و بررسی در مورد جنایات جنگی و ضدبشری در افغانستان کرده است.
در این گزارش قاضی محکمه لاهه از هیئت قضایی دادگاه خواسته است تا تحقیقات شان را درباره جنایات جنگی و ضد بشری که در افغانستان به وقوع پیوسته است آغاز کنند.
وی افزود: از سال 2006 میلادی وضعیت جنگی در افغانستان تحت بررسی‌های ابتدایی دفتر قاضی القضات دادگاه لاهه قرار داشته است.
در صورتی که هیئت قضایی دادگاه مجوز تحقیقات درباره جنگ افغانستان را صادر کند جنایات جنگی و ضدبشری پس از سال 2003 میلادی را مورد بررسی قرار خواهد داد.
وی افزود: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای آمریکایی، مخالفان مسلح، نیروهای امنیت ملی و پلیس افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.
قاضی نامبرده تاکید کرد درباره جنایات جنگی که از سوی سازمان «سیا» (اداره مرکزی اطلاعات آمریکا) در خارج از افغانستان صورت گرفته‌اند نیز تحقیق خواهد کرد.
این در حالیست  که طالبان  وگروه های تروریستی دیگر که میتوان به آنها جناح طالبان ویا گروه منشعب این سازمان تروریستی  نام داد بار ها با انجام حملات  تروریستی جان شماری زیادی از افراد ملکی ونیروهای امنیتی این کشور را گرفته و باعث ویرانی شهرها وقصبه ها در افغانستان شده اند آنها همچنان بار ها در شاهراه گروگانگیری نموده و از داخل شهرها  نیز ادم ربایی کرده اندو به گونه منظم گروگان شان را کشته اند وبار ها محاکم صحرایی را در مناطق تحت نفوذ شان برپا داشته اند  وافراد بیگناه را در زندانهای شخصی نگهداری کرده اند.
افغانستان طی سالهای متمادی شاهد حوادث اسفبار بوده است  که به همه جناح در گیر  درافغانستان برمیگردد.
تاکنون هیچگونه تحقیقاتی درباره جنایات جنگی نیروهای خارجی، مخالفان مسلح و نیروهای امنیتی افغان در افغانستان صورت نگرفته است.
مگر حجم جنایات طالبان سنگین تر از سایر جناح ها است
افغانستان قبلا عضویت دادگاه لاهه را کسب کرده واز آغاز محکمه جنایتکاران جنگی استقبال کرده است
لاهه تنها به بررسی وقایع  اشاره کرده است که بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی  در افغانستان اتفاق افتاده است در حالیکه افغانستان در دهه هفتاد خرشیدی که شاهد جنگ های تنظیمی  و بعدا شکل گیری امارت اسلامی طالبان بود جنایات بی شماری جنگی بوده که تا اکنون بررسی نشده است فعالان مدنی افغانستان ونهاد های حقوق بشر درخصوص این جنایات برعدالت انتقالی تاکید  دارند ختم تحلیل سیاسی

کابل باختر ۲۷ عقرب
روابط میان کابل و اسلام  آباد بیشتر از هر وقت دیگر پر تنش است  وپاکستان بار دیگر موجی از حملات موشکی و خمپاره را بر مناطق شرقی  افلغانستان  از سر گرفته است.
با آنکه مقامات نظامی پاکستان  به این گونه حرکات تحریک  آمیز خود اعتراف نمیکند و در حالات که به آن اعتراف می نماید با توجیه سازی های غیر منطقی همراه است ، مگر با گذشت هر روز اغراض وبرنامه های منفی پاکستان بیشتر افشا میگردد.
تنش در روابط پاکستان و افغانستان موضوع جدید نیست، از سال 2001 و پس از سقوط طالبان و حضور نظامی امریکا این تنش ها جریان داشته، اما در ارتباط با موشک پرانی های اخیر پاکستان بر مناطق شرقی افغانستان باید گفت  این اقدامات نوعی عکس العمل اسلام آباد به استراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا است که پاکستان را نیز در بر میگیرد .
امریکا پاکستان را متهم به حمایت از تروریزم کرده است و در مقابل پاکستان مدعی است که طالبان پاکستانی که در سال 2007 به هدف مقابله با حکومت پاکستان تشکیل شده  ودرکنر افغانستان مستقر می باشند.
کابل و متحدین ان این گفته های پاکستان را در سطح یک ادعا میدانند زیرا برای ایجاد گروه بنام  طالبان  در کابل انگیزه  وجود نداشته است و در حقیقت  این پاکستان بوده که به طور تاریخی از طالبان حمایت کرده است.
این کار در دراز مدت انزوا پاکستان را در پی داشت. 
عباس فیاض کار شناس مشهورپاکستان  میگوید  پاکستان در حال حاضر مدعی است که رهبران طالبان را به افغانستان فرستاده و از آن ها حمایت نمی کند  و این کشور با برنامه ریزی های مشخص در واقع مرز خود را با افغانستان تثبیت کرده و از طرف دیگر به منابع آبی که از افغانستان می آید نیازمند است و این نیازمندی باعث شده است تا اسلام آباد به حمایت از کسانی که در ولایت های شرقی با کابل می جنگند بپردازد. لذا موشک پرانی و عملیات نظامی که پاکستان علیه مناطق شرقی افغانستان انجام میدهد اگرچه با شعار سرکوب گروه های تروریستی و طالبان انجام می شود، اما در واقع کمک رسانی به کسانی است که در حال جنگ با دولت مرکزی افغانستان می باشند، چون این موشک پرانی ها باعث تخلیه روستاها و مناطق مسکونی در مرزهای شرقی افغانستان می شود و با تخلیه این مناطق فضا و امکانات لازم برای جولان گروه های تروریستی در این مناطق فراهم می شود.
این کارشناس پاکستانی تاکید کرده می گوید: "بنابرین اگرچه پاکستان در سیاست اش از مخالفت با طالبان سخن می گوید، اما در سیاست اعمالی خود همچنان از گروه های طالبان حمایت می کند."
عباس فیاض می گوید که پاکستان میخواهد بگوید که صلح در افغانستان بدون اسلام آباد عملی نخواهد شد. "حال این پیام گاهی از طریق عملیات های گسترده انجام شود و گاهی در یک ماه چندین عملیات گسترده از سوی طالبان در افغانستان انجام می شود که این عملیات ها را طالبان بدون پشتوانه اطلاعاتی و لوژستیکی پاکستان نمی تواند انجام دهد."
اما این کارشناس ارشد پاکستانی در پیوند به واکنش های افغانستان در مورد موشک پرانی های پاکستان به مناطق شرقی کشور می گوید که " واکنش افغانستان تنها به برخی اقدامات دیپلماتیک محدود و شفاهی منحصر می شود و دولت افغانستان نمی تواند به صورت جدی و قاطع این موضوع را دنبال کند، چون این کشور نمی تواند واکنش متقابل و مشابه برای گلوله باران خاک پاکستان را نشان دهد. در واقع هیچ شباهتی نظامی میان قدرت پاکستان و قدرت افغانستان نیست.، لذا وضعیت نظامی پاکستان و افغانستان به هیچ عنوانی حتی قابل مقایسه نیز نمی باشند."
همچنان عباس فیاض به رابطه حمایت امریکا از افغانستان گفته است که امریکا نمیتواند وضعیت افغانستان را به ثبات مورد نظر برساند و تنها کاری که اکنون بدنبال آن است، این است که وضعیت از شرایط فعلی بدتر نشود، از طرف دیگر برخی معتقدند که امریکایی ها اگرچه توانایی حل وضعیت فعلی را ندارند، اما چندان بی میل نسبت به ادامه همین وضعیت نیستند چون در صورت برقراری امنیت دیگر توجیه برای حضور امریکا در افغانستان وجود ندارد.
وی گفته است از سوی دیگر امریکایی ها نیز توان مقابله با پاکستان را ندارند، "به این دلیل که به موقعیت لوژستیکی پاکستان نیاز دارند و راه جایگزینی نیز برای واشنگتن وجود ندارد، لذا رئیس جمهور امریکا حملات تند لفظی علیه پاکستان می کند و یک هفته بعد کنگره امریکا، بودجۀ 700 میلیون دالری را برای پاکستان در نظر می گیرد، این نشان میدهد که امریکا نمیتواند پاکستان را نادیده بگیرد.
آگاهان سیاسی افغان میگویند  که گفته های عباس فیاض مبین یک واقعیت در منطقه است
که نشان میدهد پاکستان اهداف واضح در افغانستان دنبال میکند در حالیکه حکومت افغانستان  وامریکا  راه احتیاط با پاکستان را در پیش گرفته اند   این گونه برخورد با پاکستان ٬این کشور را جسورتر ساخته است در حالیکه  گفتگو در چوکات یک قاطعیت با پاکستان میتواند موثر باشد  ختم  شمس/ عبدالخالق 

کابل 24 عقرب / باختر
با آنکه سال هاست که حکومت افغانستان غرض جلوگیری ازکشت خشخاش و تولید مواد مخدر در مبارزه و تلاش است با آنهم گفته میشود که  نود فیصد تریاک جهان دراین کشور تولید میگردد .
اکادمی علوم افغانستان با راه اندازی سیمناری به هدف کاهش وجلوگیری ازقاچاق این پدیده شوم تاکید کرده است بربنیاد تحقیقات انجام شده نود فیصد تریاک جهان د رافغانستان تولید میگردد .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد  : اخیر اکادمی علوم افغانستان غرض جلوگیری از کشت خشخاش وتولید مواد مخدرسیمیناری را برگذار کرد .
سخنرانان در این سیمنار تاکید بر آن داشتند که دسته های ازمافیایی فساد اداری ملی وخارجی بزرگترین مانع برای دولت  در راستای مبارزه با این پدده بوده اند که افغانستان را در وضعیت کنونی به یک مرکزتولید مواد مخدر تبدیل کرده اند .
انان تصریح نموده اند که  بیشترین کشت وتولید مواد مخدر در افغانستان درمناطق صورت میگیرد که دران جا یا جنگ جریان دارد و یا ازحاکمیت دولت خارج اند.
به اساس تحقیقات اکادمی علوم افغانستان مواد مخدر چهارمین پدیده  بحران زا  د رجهان خوانده شده است که بربنیاد گزارش های نشر شده بیش ار دوصدوپنجاه میلیون انسان به ان معتاد میباشند.
در افغانستان بالاتراز سه ملیون انسان نیزبه مواد مخدر روی اورده اند .
این درحالیست که کشورهای بزرگ جهان از سال 2002 دریک ائتلاف بین المللی مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر را درافغانستان آغازکردند که ملیارد ها دالر دراین راستان به مصرف رسید اما دیده میشود که هنوز هم افغانستان بیشترین تولید مواد مخدر را درسطح جهان رقم خورده است .
شماری از اگاهان امور تاکید دارند که پس ازشانزده  سال حالا حکومت افغانستان نه تنها نتوانسته کشت کوکنار را کاهش دهد بل گزارش ملل متحد و دولت افغانستان حاکی از افزایش کشت و تولید مواد مخدر است زیرا نیروهای ائتلاف بین المللی که مستقیما در محو کشتزار های کوکنار سهم نمی گرفتند  ولی جامعه جهانی ملیون ها دالر را برای نابودی مزارع کوکنار کمک کردند وبرنامه  های کشت بدیل را برای دهقانانی  تمویل کرد  که کوکنار می کاشتند.
به گفته انان از زمان آغاز عملیات ناتو در افغانستان جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از تولید تریاک و هروئین دراین کشور شکست خورده است وهمین باعث شده  که گفته می‌شود افغانستان بیش از 90 درصد از مواد مخدر جهان را تولید می‌کند و این تریاک افغانستان در سراسر جهان عرضه می شود، بعدا این تریاک به هیروئین و دیگر مواد مخدر خطرناک تبدیل شده و مورد استفاده قرار می گیرد و مقادیر زیاد آن در سراسر جهان حمل می شود.
اداره‌ مبارزه با مواد مخدر وزارت خارجه‌‌ امریکا نیر درگزارشی  اعلام کرده بود  که هنوز هم 90 فی‌صد تریاک جهان در افغانستان کشت می‌شود. در این گزارش همچنین آمده است که یک حلقه‌ی کامل از تولید تریاک تا تهیه و تولید هرویین، در این رابطه فعالیت می‌نماید. 98 فی‌صد این کوکنار در آن مناطقی از جنوب و جنوب غرب افغانستان کشت می‌شود که فعالیت‌های مسلحانه در آنجا بیشتر که مافیای مواد مخدر از آن برخوردارند. همان‌گونه که ناقضین حقوق بشر و جنایت‌کاران جنگی از آن استفاده می‌کنند و کرده‌اند
درحال حاضرافغانستان بیش از سه میلیون معتاد به مواد مخدر دارد. کشت کوکنار و تولید مواد مخدر به معضل بزرگی برای دولت تبدیل شده است اما مسوولان وزارت مبارزه با مواد مخدر گفته اند  که اولویت فعلی دولت کاهش دادن تقاضا به مواد مخدر است تا از معتاد شدن جوانان بیشتر جلوگیری شود.جاوید روشان

کابل  باختر ۲۳ عقرب
افغانستان و پاکستان در کنار نایجریا تنها کشور های در جهان اند که میزبان ویروس وحشی پولیو بوده و تلاش های سازمان صحی جهان نتوانسته بر این مشکل غلبه کند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :یونیسف یا سازمان حمایت از کودکان وابسته به سازمان ملل متحد  تاکید دارد که نباید نسبت به معضل پولیو در منطقه دید سیاسی داشت بل افغانستان  وپاکستان باید در این خصوص هماهنگ شوند و برای مهار این بیماری مشترکاً تلاش نمایند.
خانم جین گاوف ریس بخش حوزه جنوب آسیا در سازمان یونیسف  اخیر از نقطه صفری خط دیورند در سپین بولدک کندهار از روند واکسین اطفال برگشت کننده دیدن کرد اظهار داشت که  دوکشور افغانستان  وپاکستان امسال شاهد وقایع متعدد پولیو بودند درافغانستان  نو  واقعه مثبت ودر پاکستان پنج واقعه از این بیماری ثبت شده است
وی تاکید دارد که نباید به معضل پولیو میان دوکشور افغانستان و پاکستان از دید سیاسی نگاه شود با ضرور است این دو کشور با ایجاد دسته های صحی مشترک به گونه هماهنگ در برابر پولیو مبارزه کنند.
این گفته ها در حالی بیان میشود که میان افغانستان  و پاکستان  در خصوص همکاری مشترک در برابر پولیو هیچ نوع تفاهم همکاری وجود ندارد.
وقایع مثبت پولیو در افغانستان و پاکستان بیشتر در مناطق قبائیلی پاکستان و نوار خط دیورند در افغانستان ثبت شده است این مناطق بیشتر شاهد نا امنی است وبیشتر طالبان در این مناطق حاکم اند  طالبان در هر دو کشور مانع اصلی تطبیق واکسین پولیو اند و حتا  آن  را حرام دانسته اند. 
شماری از اگاهان امور میگویند که پاکستان روی دلایل که دارد چندان در امر مبارزه با پولیو جدی نیست .
این کشور در شهر های اصلی و پر جمعیت توانسته پولیو را مهار کند چنانچه هیچ واقعه مثبت پولیودر پاکستان به جز از مناطق قبائیلی ثبت نشده است.
این نشان میدهد که مقامات پاکستانی هنوز هم در قبال مناطق قبائیلی دید سلیقوی دارد و قصدا نمی خواهد تا این بیماری را  مهار کند . عبدالخالق

کابل   باختر  ۱۷  عقرب
سرمنشی ناتو اعلام داشته است که این سازمان نیروهای بیشتری به افغانستان خواهدفرستاد.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد: با آنکه سرمنشی ناتو شمار دقیق عساکر را که باید به افغانستان اعزام شود فاش نساخت مگر گفت یک نیروی تازه دم به افغانستان میرود که نیم از عساکر امریکایی و نیم دیگر آن را عساکر کشور های عضو ناتو تشکیل میدهد، برخی منابع گفته اند که ناتو در نظر دارد تا شمار عسکر آن سازمان در افغانستان را به شانزده هزار عسکر برساند.
در حال حاضر شمار عساکر این سازمان بدون سربازان امریکایی حدود پنجهزار نفر است. 
ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو جنگ افغانستان را، نبرد در برابر هراس افگنی جهانی می داند وتاکید دارد که جهان باید مکلفیت خود را در برابر افغانستان درک کند.
این گفته ها در حالی بیان میشودکه  افغانستان، یکی از سه موضوع مهمی است که وزیران دفاع ناتو، در نشست امروز شان در بروکسل به آن خواهند پرداخت.
استولتنبرگ گفت:"ایالات متحده به عنوان بخشی از راهبرد تازه اش در جنوب آسیا، تعهدات بیشتری در برابر افغانستان دارد. در ماه های آینده، شمار بزرگی از متحدان و همکاران ما، نیروهای بیشتری به این کشور خواهند فرستاد تا از پیکار افغانستان در برابر هراس افگنی جهانی و نیز از صلح و آشتی در این کشور پشتیبانی کنند.
در همین حال سرمنشی ناتو حرف های صریح به آدرس پاکستان داشت اوگفت هیچ کشوری نباید به طالبان و هراس افگنان دیگر پناه بدهد؛ زیرا این کار، پیکار در برابر هراس افگنی را دشوار می سازد.
دبیر کل ناتو در پاسخ به پرسشی در باره فشارهای این سازمان بر پاکستان برای نابود سازی لانه های هراس افگنی در این کشور می گوید که این موضوع از سوی ناتو و مقام های امریکایی با پاکستانی ها در میان گذاشته شده است مقام‌های ناتو و ایالات متحده در باره پناه گاه‌های هراس افگنی در پاکستان، با مقام‌های این کشور به گونۀ مستقیم گفتگو کرده اند.
قرار است وزیران دفاع ناتو امروزدر نشستی در بروکسل، در باره شمار نیروهای تازه نفسی که به افغانستان فرستاده خواهند شد تصمیم بگیرند. تحلیل سیاسی

 

 16 عقرب / باختر
باتشدید حملات گروه های مسلح  و گسترش ناامنی ها دربرخی ازنقاط  کشور حملات هوایی نیز  بر مواضع طالبان وگروه های تروریستی دیگر بیشتر گردیده است
گزارشگر آژانس باختر منیگارد:‌در این گونه انکشافات ٬ باز هم بار تلفات بر دوش  افراد ملکی است طی حملات تروریستی گروه طالبان که به شیوه های گوناگون انجام شده است شماری زیادی از افراد ملکی ومدافعان کشور به شهادت رسیدند
در چنین حملات گروه های تروریستی کوشیدند  تا برای خود تبلیغ کنند و حضور شان به رخ مردم بکشند ضمنا رعب  ووحشت را در میان مردم به میان آورند
با آنکه در حملات گروه های تروریستی بیشتر بر مردم ٬اماکن عامه و حتا اماکن مقدسه تمرکز شده است این عمل گروه های تروریستی کمتر از سوی رسانه ها در داخل وخارج کشورمورد بحث قرار گرفت در حالیکه طالبان عملیات های تصفیوی نیرو های امنیتی و دفاعی کشور را  که به اساس ضرورت  وخواست مردم صورت میگیرد به گونه یی دیگر بال و پر میدهند
در این میان حادثه ولسوالی چهار دره  قندز مورد بحث است .
در چهاردره قندز از پنج روز به اینطرف عملیات آغاز گردیده است  طالبان این ولسوالی را به مرکز فعالیت های شان  ومرکز سوق و اداره شان  مبدل ساخته بودند ضروربود تا این مرکز نابود شود که نابود هم شد
ادعا های وجود دارد که گویا در حملات هوایی نیرو های خارجی  برمواضع گروه طالبان در مربوطات ولسوالی چهاردره ولایت کندز شماری از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند
براساس گزارش های منتشر شده افراد وابسته به گروه طالبان از چندین ولایت های چون هلمند ، بغلان ارزگان  درولایت قندز تجمع نموده  و تحرکات را علیه مردم و نیروهای امنیتی کشور در آنجا  انجام دادند
درنتیجه حملات هوایی امریکایی ها  و نهاد های امنیتی کشورعلیه طالبان در ولسوالی چهاردره کندز تلفات سنگینی برطالبان وارد شده و نیز مراکز و مخقیگاه های این گروه تخریب گردیده است  اما ادعاهای برخاسته از این عملیات ها نشان میدهد که شماری از افراد ملکی نیزقربانی حملات هوایی شده اند
مولوی خوش محمد نصرتی، عضو شورای ولایتی قندز گفته است  که در نتیجه این حملات هوایی نیروهای خارجی بر قریه های سید عظم، غرو قشلاق و سر آسیاب ولسوالی چهار دره ولایت کندز به تعداد ۱۸ تن که شامل کودکان و زنان میباشند شهید شده و ۵ تن دیگر زخم برداشته اند
از سوی هم وکیل ربانی ربانی، عضو دیگر شورای ولایتی کندز گفته است که نیروهای کماندو با تشریک مسایی قوای ایتلاف در ولایت کندز در چندین قسمت عملیات های خود را آغاز کرده اند زیرا در این عملیات از اینکه طالبان از چندین ولایت چون هلمند و ولایت بغلان نیرو خواسته بودند و با کماندو های به شدت مقاومت نمودن و در نتیجه تعدادی زیادی از این طالبان کشته شده بودند اما طالبان یک تعداد از ریش سفیدان را فرستاده بودند تا اجساد افرادشان را از محل بیرون کنند ولی طیارات جنگی  امریکایی در یک حمله اشتباهی این افراد ملکی را هدف قرار دادند که در نتیجه تعدادی از مردم ملکی نیز شهید و زخمی شدند.
درهمین حال اسدالله عمرخیل والی کندز گفته است که عملیات های  مشترک علیه مواضع طالبان از پنج روز تا کنون ادامه دارد که دراین عملیات ها ده ها افراد وابسته به گروه طالبان به شمول چندین قوماندانان  انان کشته وزخمی شده اند والی تنها کشته شدن یک فرد ملکی و جراحت شش نفر دیگر را در این رویداد ها تائید میکند .سخنگوی وزارت دفاع ملی نیز با تایئد تلفات برطالبان گفته است که دراین عملیات ها یک نفر غیرنطامی کشته شده است .
به گفته مقامات امنیتی ، گروه های هراس افگن بخصوص طالبان بعد ازشکست درمیدان های نبرد خود شان را در خانه ها ی مسکونی پنهان میکنند و نیز ازافراد ملکی به عنوان سپر دربرابر نیروهای امنیتی کشور استفاده میکند ویا کشته شده ها ی شان را بروی سرک ها و کوچه ها انتقال میدهند و بعدآ مردم را  اغوا میکنند که گویا این  ٬ افراد  ملکی اند که دراثرحملات هوایی نیروهای امریکایی کشته شده اند .
او به این ترتیب مردم را احساساتی ساخته و برای خود نیز زمینه تبلیغات را مساعد میکنند ،با آن هم وزارت دفاع ملی نیز اعلام نموده است که یک هیئت مشترکی را برای بررسی این ادعا  به قندز فرستاده اند و نتیجه آن بزودی اعلام خواهد شد.
ازسوی هم نیروهای ائتلاف نیز دریک خبرنامه ای گفته اند که انها ازاتهامات وارد شده با خبرهستند و واقعیت های مربوط به این حادثه را ارزیابی میکنند .
مگر آگاهان سیاسی میگویند که طالبان در تلاش اند که از حادثه قندز بهره گیری تبلیغاتی  کنند در حالیکه خود عامل اصلی  بروز تلفات ملکی اند مگر کمتر به عملکرد زشت و شنیع خود اعتراف کرده اند.
جاوید روشان

کابل 14 عقرب / باختر
سرپرست وزارت امور داخله درنشستی با آمران حوزه های امنیتی کابل و شماری از مسوولان ان وزارت تاکید  کرده است که اگر تا دوهفته دیگرسطح جرایم جنایی را درپایتخت کاهش ندهند باید ازکار های شان کناربروند
ویس برمک درحالی ، به مسؤولان حوزه های پولیس کابل ازافزایش گراف ناامنی وجرایم جنایی  هشدار می دهد که به گفته برخی آگاهان ٬ در استخدام آمران حوزه‌های کابل و سایر مسوولان پولیس  معیار ها مراعات نمیشود و مدارا با مجرمان  دلیل اصلی افزایش جرایم در پایخت است .
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : دراین نشست سرپرست وزارت امورداخله  از مسؤولیت گریزی و گسترش فساد در پولیس کابل سخت انتقاد می کند و ادامۀ این وضع را پذیرفتنی نمی داند و از مردم می خواهد که از دادن رشوه به پولیس خودداری کنند و در شناسایی کارمندان و مقام های فاسد پولیس، با وزارت امور داخله همکاری کنند.
بربنیاد گزارش های دریک هفته اخیربیش از ده تن در بخش های گونا گون پایتخت ازسوی افراد ناشناس ربوده شده اند و نیز   کابل،  در هفته های اخیر، موجی از رویدادهای جنایی را گواه بوده است که از این میان، آدم ربایی ها، افزایش نگران کننده یی داشته است.
برخی ازآگاهان با انتقاداز عمل کرد پولیس درپایتخت میگویند دزدی ، قتل  ، اختطاف وفساد اخلاقی  روزبه روز افزایش می یابد ولی پولیس  درجلوگیری ا زجرایم  اقدامی نکرده و تنها به منفعت  خود فکر میکنند .
درهمین حال شماری  نماینده گان مجلس نیز برضعف های مدیریت پولیس و آوردن اصلاحات دراین نهاد تاکید دارند
آنها مدعی اند در تعیین آمران حوزه های امنیتی پولیس ونیز دربخش های دیگری نهاد های امنیتی شماری از اعضای هر دومجلس شورای ملی وزورمندان دولتی نقش دارند  به این ترتیب در استخدام کادر ها به جای افراد شایسته و مسلکی ٬ افرد واسطه دار پیشقدم میشوند واین امر باعث گردیده که ظرفیت ها از میان برداشته شود ونهاد امنیتی به ادارات نا کار و الوده به فساد مبدل شوند
آنها تا کید دارند تازمانیکه ما خود را اصلاح نکنیم وبخاطر رسیدن به اهداف غیرقانونی خود از نهاد امنیتی استفاده کنیم هیچگاه  کاری موثر نخواهی کرد و هیچگاه اعتبارمردم را باخود نخواهیم  داشت .
این درحالیست که رییس جمهور، در مراسم معرفى سرپرست وزارت داخله با تاکید گفته بود که روند اصلاحات کامل در وزارت داخله روی دست گرفته شده است و این مسئله، باید به عنوان یک وجیبۀ ملی عملی گردد
رئیس جمهور  وزارت امور داخله را در حال تغییر بنیادی خواند و گفت وظيفه اصلى پوليس تنفيذ قانون مى باشد؛ اما متاسفانه به دلیل جنگ از این وظیفه به دور مانده است که ما می خواهیم پولیس ملی را دوباره به وظایف اصلی شان برگردانیم. زیرا جنرالان و سایر منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، وظیفه خطیری دارند و  باید توقعات مردم را برآورده سازند.
رئیس جمهور با تاکید گفته است اصلاحات سرتاسری با قید زمانی در وزارت امور داخله روی دست است، اصلاحات اختیاری نیست؛ بلکه وجیبۀ ملی ما می باشد و باید انجام شود.
مردم به این امر تاکید دارند که باید وزیر داخله به جای ابراز نگرانی و یا صدور هشدار ٬ آسیب شناسی نماید  وان جنبه های را که باعث گشترش فساد در پولیس شده است تشخیص دهد و به جای  نشست و جلسه اقدامات عملی کند
رییس مبارزه با هراس افگنی وزارت امور داخله میگوید که  دسترسی آسان به جنگ افزار، از علت های اصلی افزایش رویدادهای جنایی و هراس افگنانه در کشور است
در حال حاضربیشترین شهروندان پایتخت از افزایش گراف  سرقت های مسلحانه منازل در شب، اختطاف ها ،  راه گیری ها و جرایم جنایی درهفته های اخیر دراین شهر ابراز نگرانی کرده اند
نگرانی ها تنها در کابل خلاصه نمیشود شاهراه ها با  اخاذی های غیر قانونی مواجه است و در ولایت ها قوماندانان سابق اکنون زور گویان محلی اند در شهر ها البسه و تجهیزات نظامی به گونه وافر  و ازاد فروخته میشود در حالیکه اکثری  وقایع جنایی در کشور با یونیفورم نظامی صورت میگیرد
منابع در وزارت داخله گفته اند  که گفته های ویس برمک تنها به مسوولان پولیس کابل خلاصه نمی شود این یک هشدار به تمامی مسوولان است
به گفته نجیب دانش،معاون  سخنگوی وزارت داخله، آسیب شناسی جرایم بخشی از مسوولیت‌های آمران حوزه و نهاد‌های کشفی و استخباراتی است که در دو هفته آینده باید این ماموریت به پایان برسانند
این میرساند که مسوولان پولیس کار های خانگی زیادی دارند که باید به آن برسند ورنه  دو هفته مهلت درازی نیست . ختم تحلیل سیاسی

کابل باختر 14 عقرب
محکمه بین المللی رسیده گی به جنایات جنگی لاهه، آماده بررسی جنایت های جنگی در افغانستان شد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: څارنوال محکمه بین المللی رسیده گی به جنایات جنگی اعلام داشته است که از قاضی این داد گاه خواسته است تا مجوز تحقیق در باره جرایم جنگی در افغانستان را به آنان صادر کند.
او میگوید که اکنون فرصت لازم برای رسیدگی همچو قضایا در افغانستان مساعد گردیده است. این کشور طی چند دهه گذشته متحمل حوادث اسفبار زیادی بوده که در آن جنایات به گونه گسترده صورت گرفته است. به گفته څارنوال لاهه در جنایات که بعد از اوایل سال 2003 میلادی به اینطرف صورت گرفته است بررسی خواهد شد مگر این محکمه به وقایع که قبل از سال 2003 اتفاق افتاده است کاری نخواهد داشت.
مطابق به قوانین لاهه، درخواست لوی څارنوال  این محکمه میتواند راه ٬را برای بررسی قضایای جنایات های جنگی باز کند.
افغانستان از جمله شصت عضو محکمه لاهه بوده و لوی څارنوال محکمه گفته است که دولت افغانستان  تلاش داشته تا مواد و معاهدات محکمه متذکره را رعایت و عملی سازد.
حرف از آغاز بررسی جنایات جنگی در افغانستان درست زمانی به میان می آید که افغانستان طی سالهای اخیر شاهد حوادث اسفبار بوده از حملات انتحاری بر جمعیت مردم گرفته تا حمله بر اماکن عامه، اماکن مقدسه، حملات دسته جمعی بر قرار گاه های نظامی و تیرباران بی هدف مردم و افراد.
شاهد جرایم متعدد چون حملات بی هدف انتحاری، حملات دسته جمعی بر مردم، محاکم خود سر و صحرایی، نسل کشی حمله به اماکن مقدسه ... همه این گونه جرایم، جرایم جنگی پنداشته میشود که در افغانستان صورت گرفته است.
اگر از عملکرد طالبان و گروه های دیگر تروریستی داعش، شبکه حقانی که دسته های وابسته به این گروه اند دقیق شویم این گروه ها جرایم زیادی را مرتکب شده اند ، جرایم که محاکم بین المللی ( هاگ و لاهه) آن را جرایم جنگی پیشبینی کرده اند.
حوادث اسفبار چون حمله بر قول اردوی شاهین، حمله بر قوماندانی امنیه پکتیا ٬ حمله به شفاخانه چهار صد بستر در کابل ٬حمله به اماکن دیپلوماتیک در پایتخت، حملات هدفمند و سیستماتیک بر مساجد و اماکن مقدسه، هدف گیری عمدی روستا نیشینان در بخش های از کشور٬ تلاش برای تغییر وضعیت فعلی به یک جنگ تمام عیار قومی و مذهبی ... عملکرد های از گروه های تروریستی است که نشان میدهد آنها مرتکب جنایات جنگی شده اند و از حقوق انسانی صریحاً تخطی صورت گرفته است.
سازمان ملل متحد بار ها حوادث اسفبار تروریستی در افغانستان را جنایات جنگی خوانده دولت افغانستان، سازمان های حراست از حقوق بشر در کشور، فعالان جامعه مدنی ... هم جنایات گروه های تروریستی طالبان را جنایات جنگی خوانده و خواستار محاکمه عاملان آنان در دادگاه کیفری لاهه شده اندو  ضمنا نهاد های بین المللی دفاع از حقوق بشر چون سازمان عفو بین المللی هم جنایات گروه های مسلح تروریستی را که در چتر طالبان و زیر نام طالبان فعالیت می کنند جنایات جنگی خوانده است.
اینها همه نشان میدهد که یک اجماع جهانی در برابر جنایات گروه طالبان شکل گرفته و زمینه آن را مساعد ساخته است تا عملکرد این گروه به عنوان جنایات جنگی مدنظر گرفته شود و به آن رسیدگی صورت گیرد. بدون شک با آغاز کار محکمه لاهه، فرصت برای مجازات رهبران طالبان به وجود خواهد آمد.
فراموش نشود که طالبان در طرح و عملی ساختن برنامه های شان تنها نیستند جنایتکاران در سازمان های استخباراتی، ارتش و نظام پاکستان همچنان حلقات معین در کشور های حوزه خلیج فارس آنان را حمایت میکند امید است که پای این جانیان نیز به میز عدالت در لاهه کشانده شود و بالاخره به خون مردم افغانستان هم اهمیت و ارزش داده شود.
تحلیل سیاسی

کابل   باختر  ۱۳ عقرب
وضیعت اسفبارکنونی درمنطقه که عمدتأ از ترویج افراط گرایی و گسترش فعالیت های افگنانه متاثراست نیاز به اجماع منطقه یی داشته نه برخورد احساساتی با قضایا؟
مفسرآژانس باخترمینگارد: دربطن انکشافات منطقوی فعایت های دیپلوماتیک و تلاش های سیاسی فدراتیف روسیه ، ایران و برخی از کشورهای دیگر بیشترگردیده است . باورها براین است که این دو کشور روی اهداف معین فعال گردیده و درخط مشخص شده حرکت می نمایند.
وضیعت جاری منطقه و فراتراز آن که بیشتراز ترویج افراط گرایی و گسترش فعالیت های هراس افگنانه متاثراست نیاز به اجماع منتطقه ای دارد . مگرباتاسف کشورهای منطقه هرکدام ازیک دریچه جدا و متفاوت نسبت به قضایا نگاه میکنند و درحالات هم اغوا میشوند و  فریب میخورند.
دراین میان پاکستان توانسته تا به اهداف خود درمنطقه نزدیک شود پاکستان درطول سالهای اخیرتوانست روابط یخ زده خود با مسکو را بهبود بخشد و طالبان را به عنوان یک گروه موثر دربازی های منطقه یی به روسیه و ایران معرفی کند واین کشورها را دنباله رو برنامه خود سازد. درحالیکه تجارب گذشته و حیات هفتادو چند ساله پاکستان  واضح ساخته که این کشور درسیاست ،  تعهد  ، عمل و برنامه خود همیشه متزلزل بوده و هیچگاه به خود و قرار خود ایستاد ه نیست باوجود چنین یک تعریف ضعیف و منفی از پاکستان  ، پاکستان توانسته بزرگترین کشورهای جهان را اغوا کند و درسایه حمایت مالی و معنوی این کشور به خود برسد.
تجارب پاکستان به کشورهای منطقه درطول 70 و چند ساله گذشته مصداق این ادعاست.
پاکستان درطول حیات سیاسی خود عامل درگیری درمنطقه بوده است .
پس چرا کشورهای بزرگ از عملکرد پاکستان نه آموخته اند واگربازهم براین کشور اعتمادی صورت گیرد نتیجه بازهم چون گذشته تلخ و ناگوار خواهد بود.
اگاهان سیاسی افغان به این باوراند که سازمان استخبارات پاکستان طالبان را به روسیه یک گروه درون افغانی معرفی داشته است و داعشی ها را یک خطرمنطقه یی . درحالیکه نزد مردم افغانستان طالب و داعش یکی اند ضمنأ تمامی گروهای هراس افگن از القاعده تا جهش محمد ، تحریک اسلامی ازبکستان و جریان ها ی افراطی تاجکستان ، قرغزستان ، ایغورهای چین ...همه درطول سه دهه گذشته با طالبان همسویی داشته ودر  چترحمایت همین گروه رشد کرده  اند .
پس چگونه میتوان ادعاکرد که طالبان یک گروه منحصربه افغانستان است بهتراست به حیله و نیرنگ های پاکستان پی برد و کشورهای منطقه را دربرابرهراس افگنان و حامیان آنها بسیج و هماهنگ عمل نمایند  .تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL