01 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

کابل باختر 30 جدی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و...

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

مسکو / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی روسیه دیروز یک فروند راکت...

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (622)

کابل باختر/ 28/ جدی
درحالیکه اداره امنیتی افغانستان حلقات را درپاکستان دخیل در سازماندهی حملات اخیر تروریستی درکشور میدانند، رییس جمهور غنی در صحبت تیلفونی با رییس ستاد ارتش پاکستان گفته است که افغانستان اداره قوی برای انتقام گیری از عاملین این حوادث دارد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : سه شنبه گذشته کابل ، قندهار و هلمند گواه حملات بی پیشینه تروریستی بودند. دراین حملات، تروریستان اهداف ملکی را کوبیدند درنتیجه شماری زیادی از هموطنان و پنج دیپلومات امارات متحده عربی را به شهادت رسیدند .
اکثریت مطلق قربانیان غیر نظامیان شامل اطفال و زنان بودند و طالبان در حوادث کابل و هلمند ادعای مسوولیت نمودند مگر حادثه قندهار را که درآن به دیپلوماتان امارات عربی هم آسیب رسید کار خود ندانسته اند.
دراولین ساعات بعداز وقوع حادثه درقندهار ، عبدالرزاق قوماندان امنیه آن ولایت با اسناد شبکه حقانی و سازمان استخبارات نظامی پاکستان را عامل این حوادث معرفی کرد  و هنوز یک هفته از وقوع حادثه سپری نشده بودکه اداره امنیت ملی افغانستان واضح ساخت که تحقیقات ابتدایی نمایانگرآن است که حمله بر مهمانخانه والی قندهار در کویته پاکستان طراحی شده بود . این اداره گفته است که نشانه های ابتدایی میرساند که برنامه تروریستی درقندهار درمرکز ایالت بلوچستان دریک مدرسه دینی درکویته ترتیب و طرح ریزی شده بود .
اداره امنیت ملی افغانستان میگوید پلان اصلی این رویداد درکویته و مدرسه بنام مولوی احمد قندهاری ریخته شده بود این مدرسه مرکز آموزشی انتحار کنندگان است .
درحال حاضر سه هیئت به گونه جداگانه مصروف تحقیق این رویداد اند یک هیئت از امارات متحده عربی و دو هیئت دیگر از نهادهای امنیتی افغانستان مصروف تحقیق این رویداد اند  . رویداد های کابل و هلمند نیز به حلقات درداخل پاکستان نسبت داده میشود.
مگر پاکستانی ها در خصوص حوادث اخیر تروریستی حرف های دیگری دارند آنها چون گذشته با افغانها غمشریکی کردند ، اظهار تسلیت نمودند ، وعده های همکاری شان را درراستای مبارزه با هراس افگنی تازه ساختند...
دراین میان سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان به سفارت افغانستان دراسلام آباد رفته و در کتاب مخصوصی تسلیت کشورش را درج کرد و جنرال قمرجاوید نجوا رییس ستاد ارتش پاکستان با رییس جمهورغنی تماس گرفت و اظهار غمشریکی کرد او با شدید ترین الفاظ حوادث تروریستی اخیر را محکوم نموده و باردیگر یاد آور شد که پاکستان برای اعاده ثبات و امنیت درافغانستان اداره محکم دارد.
درمقابل رییس جمهور غنی یاد آورشده است آنانیکه مسوولیت چنین حملات را پذیرفته اند درپاکستان بسر میبرند آزادانه فعالیت نموده سرباز گیری میکنند وتا هنوز برعلیه آنها اقدامی صورت نگرفته است. رییس جمهور غنی تاکید کرده است که دولت افغانستان اراده قوی بخاطر انتقام گیری از عاملین این حملات تروریستی دارد و ما برای تامین امنیت کشور خود آمادگی کامل داریم .
نصرالله ستانکزی آگاه امورسیاسی و استاد پوهنتون کابل دراین رابطه به آژانس باختر گفت : گفته های اخیر رییس جمهور کشور محمد اشرف غنی ، مبنی براینکه حملات اخیر تروریستی درولایت های کابل ، قندهار و هلمند درپاکستان طراحی شده یک حرف دقیق و بجاست مگر رییس جمهور حتمی این گفته ها را تعقیب و اقدامات اصولی را دربرابر آن انجام دهد .
موضوع حملات تروریستی که با مقامات پاکستان درمیان گذاشته شده است باید عکس العمل آنان دیده شود اگر مقامات پاکستانی عکس العمل درست نداشت باید حکومت افغانستان موضوع این نوع فعالیت های تروریستی و عکس العمل را با مراجع بین المللی مطرح نماید .
تا حل این موضوع روشن گردد زیرا پاکستان به هیچ عمل معتقد نیست و بارها فعالیت های تروریستی و حملات انتحاری ازآن سوی خط راه اندازی شده است.
آگاهان سیاسی افغان همچنان میگویند که صراحت لهجه رییس جمهور درقبال پاکستان میتواند پاکستان را متوجه عملکرد هایش سازد درگذشته این کشور با بازی های جداگانه کوشیده سیاسیون افغان را اغوا کنند .
بجوا تازه به سمت ریاست ستاد ارتش پاکستان راه یافته او درکنار آنکه یک نظامی است شیوه های کار گیری از دیپلوماسی را نیز بلد است و با تقلید از روسای پیشین ستاد ارتش پاکستان جنرال راحیل شریف ، جنرال پرویز کیدانی و دیگران میکوشد کار نظامی اش را درپوشش دیپلوماسی انجام دهد.
این آگاهان از رییس جمهور میخواهند تا موقف کنونی اش در قبال پاکستان را نه تنها حفظ کند، بل آن را جدی تر سازد.
تجربه نشان داده است پاکستان با آسیب پذیری های که دارد زود امتیاز میدهد باید ازاین موارد استفاده خوب کرد . 

کابل باختر/ 25/ جدی
روسیه نیز به جمع کشور های پیوست که حوادث خونین روز سه شنبه در افغانستان را محکوم کردند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : روز سه شنبه گذشته در سه حادثه تروریستی در کابل – قندهار و لشکرگاه اضافه از هفتاد نفر به شهادت رسیدند و دهها تن دیگر زخمی شدند به دلیل تلفات زیاد انسانی، سه شنبه هفته گذشته سه شنبه خونین نام گرفت، بیشترین تلفات در کابل وارد شد.
اضافه از پنجاه نفر درکابل در دو حمله انتحاری جان باختند، طالبان درحوادث کابل و لشکرگاه ادعای مسئولیت کردند و گفتند که افراد امنیتی را در این حملات کشته اند، درحالیکه درکابل اکثریت مطلق قربانیان افراد ملکی بودند.
امریکا، اتحادیه اروپا ، ایران ، هند ، امارات متحده عربی ، عربستان سعودی ، بریتانیا، المان و کشور های آسیامیانه این حوادث را محکوم کردند و بر مجازات عاملان آن تاکید نمودند.
روسیه نیز به جمع کشورهای پیوسته است که این رویداد را محکوم نموده اند، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است که هدف قرار دادن دیپلومات ها ، مامورین دولتی و افراد ملکی یک جنایت است.
این گفته های سخنگوی وزارت خارجه روسیه در حالی ابراز میشود که دو هفته قبل از این واقعه به روز سه شنبه 8 جدی مسکو میزبان نشست سه جانبه روسیه ، چین و پاکستان در رابطه به اصطلاح اعاده صلح در افغانستان بود که در آن بر بیرون شدن نام رهبران طالبان از لست تروریستان بین المللی یا لست سیاه ملل متحد تاکید شد.
شماری از آگاهان سیاسی افغان میگویند که روسیه با محکومیت این حمله تروریستی در کابل ، هلمند و قندهار که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفته اند عملاً خود را در یک دوراهی قرارداد، زیرا تامین روابط تازه با طالبان که درهماهنگی با پاکستان صورت گرفته از یک طرف مسکو را با دوستان وجریان های تازه افراطی درمنطقه آشنا ساخته که باید از آنها برای مقاصد خود استفاده کند از طرف دیگر عدم توجه به فعالیت های ضد انسانی طالبان که مسکو خواستار خروج نام رهبران آن از لست سیاه سازمان ملل متحد است میتواند موقف روسیه را درمیان درسطح جهان بخصوص کشورهای آسیا میانه وافغانستان سخت با چالش مواجه سازد .
مسیر زمان واضح خواهد ساخت که روسیه مستقلانه فکر میکند و یا در گیر بازی های میشود که از سوی پاکستان به راه انداخته شده است .

کابل باختر/ 22/ جدی
پنتاگون یاوزارت دفاع امریکا اعلام داشته که درسال 2016 میلادی نیروهای امریکایی حداقل 1337حمله نظامی را درافغانستان انجام داده اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : امریکا درسال گذشته میلادی حداقل یکهزارو هفتصدوهشتاد و نه ماموریت هوایی را درخارج از آنکشور انجام داده اند یکهزارو سه صدو سی و هفت حمله در افغانستان ، چهارصد حمله هوایی درلیبیا ، سی وپنج حمله هوایی در یمن ،چهارده حمله هوایی درصومالیا و سه حمله هم درپاکستان صورت گرفته است .
کلپ چارلز کلیفلند سخنگوی نیروهای بین المللی درافغانستان نیز تائید کرده است که امریکا درسال گذشته میلادی درعملیات های هوایی بیش از هرکشور دیگر برافغانستان تمرکز داشته است ازدیاد حملات هوایی امریکا زمانی صورت میگیرد که امریکا با آغاز سال 2014 میلادی ماموریت نظامی خود را درافغانستان ختم شده اعلام داشت مگر تحرکات مخالفان مسلح دولت افغانستان و ازدیاد حملات آنان باعث شد تا نیروی امریکایی دوباره به میدان جنگ دراین کشور برگردند . بخصوص زمانی که امریکائیان وادار شدند تا واکنش نشان دهند که طالبان سال پار برشهر کندز تسلط یافتند.
افزایش ماموریت های هوایی امریکا نمایانگر آن است که هراس افگنی همچنان یک تهدید دربرابر مردم افغانستان منطقه و جهان باقی مانده است.
شماری از آگاهان سیاسی افغان و امریکایی گفته اند که اعلام ختم جنگ درافغانستان ازسوی امریکا یک تصمیم شتاب زده بود این تصمیم به اساس یک محابسه غلط صورت گرفت و غلط بودن بابازگشت امریکا به میدان جنگ ثابت شد.
با آنکه افغانستان در سال 2016 میلادی شاهد یکهزارو سه وسی وهفت حمله هوایی امریکا بود حدود 300 نظامی امریکا به هلمند بازگشتند ولایت که با تهدید بلند امنیتی مواجه بود از سقوط آن و جابجایی شورای کویته طالبان درآن سخن های زیادی گفته شد به تعقیب هلمند 200 نظامی ایتالیا به فراه ولایت درمجاورت هلمند برگشتند تهدیدها دربرابر فراه مشابه به تهدید ها علیه هلمند بود.
این آگاهان میگویند که پاکستان با برنامه های اغوا کننده باعث تغییر پالیسی حتا راهکار امریکا در افغانستان شد با انجام عملیات های ساختگی طالبان افغان و پاکستانی و تروریست از کشور های دیگر را به افغانستان هدایت کرد .
امروز ما شاهد حضور شماری زیادی از تروریستان خارجی درولایت های زابل ، سرپل ، ارزگان ، فراه ... هستیم که درتبانی با طالبان بر ضد مردم افغانستان فعالیت میکنند درحالیکه خاستگاه و منابع تمویل و رهبری طالبان همچنان درپاکستان باقی مانده و جامعه جهانی به هشدار های دولت و مردم افغانستان دراین خصوص توجه نکردند هدایت گروه های طالبان و قماش آنها به افغانستان باعث تشدید جنگ دراین کشور و کاهش نا امنی و حملات تروریستی درپاکستان شد .
چنانچه بارک اوباما رییس جمهورامریکا خود اعتراف کرد که نا امنی ها در افغانستان در دوسال گذشته چهل فیصد بیشتر گردیده و مناطق قبائیلی پاکستان همچنان یک تهدید باقی مانده ، القاعده و گروه های تروریستی دیگر درآنجا فعال اند و ظرفیت حمله بر امریکا را دارند.
انجام یکهزاروسه صد وسی هفته حمله هوایی برافغانستان نشان دهنده حساس بودن مساله امنیت درافغانستان است درحالیکه پاکستان تنها گواه سه حمله دریک سال بوده است.
آگاهان افغان به دولتمردان امریکا بخصوص آنانیکه تا چند روز دیگر وارد قصر سفید میشوند مشوره میدهندکه محاسبه دقیق از اوضاع افغاانستان و اثرهای احتمالی آن بر اوضاع منطقه ، جهان و امریکا داشته باشند و محاسبه غلط باعث تکرار اشتباهات خواهد شد و روزی مجبور خواهند بود که با یک نیروی عظیم بازهم به جنگ علیه هراس افگنان میباشد. 

کابل باختر 21 جدی
شماری از تحلیل گران وسفرای پیشین ایالات متحده امریکا از دونالد ترامپ میخواهند که به زودترین فرصت یک تعهد روشن در قبال افغانستان ومنطقه ارائه دهد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: شماری تحلیل گران وسفرای پیشین ایالات متحده در نشست که دیروز در فاکولته مطالعات پیشرفته های بین المللی پوهنتون جانزپکنیز در واشنگتن برگزار شد روی پالیسی واستراتیژی های احتمالی حکومت به رهبری دونالد ترامپ در ارتباط به افغانستان بحث نمودند .
دراین نشست وضعیت فعلی منطقه مورد گفتگو قرار گرفت آنها در پرتو برداشت که از منطقه دارند از حکومت آینده ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ خواستند باید به زودترین وقت وحتی قبل از آغاز کار رسمی حکومت ، یک تعهد روشن را در قبال افغانستان ومنطقه ارائه دهد واز ادامه همکاری های امریکا در برابر افغانستان ، اطمینان بدهد تا ماهیت حضور پایدار وتعهد امریکا در آن بخش جهان البته تا زمانی که افغانستان یک شریکت متعهد ومایل برای ایالات متحده امریکا باشد، کاملا واضع وروشن باشد.
جیمزکنینگم عضو ارشد درمرکز آسیای جنوبی در واشنگتن که از اگست 2012 الی دسمبر 2014 سفیر امریکا در افغانستان بود ودریک دوره بحرانی وتاریخی درکابل حضور داشت گفت که پالیسی روشن که جامعه جهانی وافغانستان را از حضور امریکا در آن کشور اطمینان دهد طی چند سال اخیر وجود نداشته است.
وی میگوید ناکامی در فراهم آوری این  وضاحت ، به اعتماد دوستان وشرکای امریکا لطمه زده وباعث تشویق رقبای امریکا درمنطقه می شود هم چنان  باعث می گردد  که بازیگران منطقه هم از مسوولیت های شان ، شانه خالی کنند.
وی  گفت حکومت جدید امریکا باید  افغانستان را در چارچوب گسترده تری از چالش هایی که ایالات متحده وشرکای آن کشور با آن روبرو اند ، قرار دهد . او همچنین یاد آور شد که افغانستان یک معضله مجزا یا منفرد نیست بلکه بخشی از بحران وسیع است که جهان با آن مواجه بوده وحل وفصل آن معضل هم بسیار دشوار است .
سفیر پیشین امریکا درافغانستان میگوید که این مشکل به هیچ وجه توسط امریکا حل نخواهدشد اما واشنگتن می تواند نقش کلیدی را که اکنون هم دارد دراین راستا بازی کند او افزود که  کدام راه حل کوتاه مدت دراین مورد وجودندارد .
کنینگهم اضافه کرد که حکومت جدید امریکا باید با یک دیدگاه تازه به وضعیت کنونی افغانستان ، حضور نظامی امریکا در آن کشور وتوسعه سیاسی واقتصادی افغانستان نگاه کند تا نیازمندی ها برای موثر بودن درافغانستان ومنطقه را بر آورده سازد ویا استراتیژی وپالیسی های بهتر به معضله افغانستان خاتمه بخشیده شود و سرانجام طالبان به پای میز مذاکره کشانده شوند.
دراین نشست کار شناسان ودیپلومات های ارشد پیشین ایالات متحده  روی ادامه حمایت کشور شان از افغانستان تاکید ورزیدند.
آنها با تحلیل ، برداشت وتجربه که از ماموریت های شان در نقاط مختلف جهان منجمله افغانستان داشتند تاکید کردند که جنگ افغانستان راه حل نظامی نداشته وباید از طریق راه حل های سیاسی ومذاکرات حل گردد  تاکید آنها براین بود که طالبان با استفاده از پناهنگاه های امن خود درپاکستان به جنگ درافغانستان ادامه میدهند ومصالحه ممکن نخواهد بود.
به گفته ( سکات واردن ) تحلیگر در انستیتوت صلح در واشنگتن وعضو پیشین اداره سرمفتش ویژه ایالات متحده  برای افغانستان سیگار گفت این یک نشانه خوب می باشد که دو حزب امریکا از تعامل واقعی در  افغانستان سخن میگویند. وی یاد آور شد که زمانی امریکا از عراق خارج شد ، چگونه بی ثباتی بوجود آمد و داعش ظهور کرد ، درست است  که افغانستان وعراق دو  کشور متفاوت می باشد اما اگر امریکا حضور پایدار نظامی وتعهد مدنی درافغانستان نداشته باشد ، عدم اطمینان ایجاد می شود وخلای امنیتی ممکن خطر قابل توجه ای را ایجاد کند.
وی تاکید کرد که برای خاتمه دادن به ضیاع وقت از جانب طالبان وهمسایگان افغانستان که در بی ثباتی کشور نقش دارند باید با یک تعهد روشن از حضور پایدار امریکا درافغانستان پاسخ داد چون به گفته وی تعین جدول زمانی برای خروج امریکایی ها از افغانستان ، تندروان وکشورهای منطقه را امید به پیروزی داده بود وبه همین علت تلاش های مصالحه در افغانستان به ثمر نرسید .
تحلیگران می گویند که حکومت جدید امریکا باید روی تقویت اقتصاد افغانستان ، خود کفایی آن کشور وتطبیق موافقتنامه های تجارتی افغانستان با همسایگان آن کشور به ویژه پاکستان توجه بیشتر کند .
به گفته کارشناسان ، ازجمله جیمز کنینکهم ، افتتاح بندر چابهار در ایران وانتقال امتعه هند به افغانستان از این طریق ، تاحدی رویکرد های  پاکستان درمقابل افغانستان را تغییر داد.
به گفته وی به هر اندازۀ که درافغانستان میزان توسعه بیشتر شود به همان اندازه کابل درمذاکرات صلح وناکامی پاکستان دراین راستا دست بالاتر خواهد داشت .
مفسر پیشین ایالات متحده درافغانستان میگوید یکی از موضوعاتی که در بررسی سیاست امریکا در قبال افغانستان باید به آن توجه شود این است که باید به پاکستان تفهیم گردد که تاثیر یک افغانستان با ثبات درمنطقه چه خواهد بود ، متصل بودن افغانستان با پاکستان از طریق تجارت وانرژی چه منفعتی برای پاکستانی ها خواهند داشت.
بر اساس گزارش بانک انکشافی آسیایی ، انتقال برق ومواد سوخت از طریق افغانستان به پاکستان که وضعیت اقتصادی آن کشور را به صورت فاحشی تغییر خواهند داد یکی از گام های مهم واساسی برای آوردن ثبات درمنطقه خواهد بود .

کابل باختر/ 20/ جدی
وزیردولت درامور رسیدگی به حوادث طبیعی میگویدکه در اثر جنگ ها درطول چند ماه گذشته حدود بیست وپنج میلیون دالر به تاسیسات عام المنفعه خساره وارد گردیده است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد ، تاکید مخالفان مسلح به ادامه جنگ باعث بیجا شدن نه تنها هزاران خانواده شده بلکه باعث تخریب بیشتر کشور نیز شده است به تاسیسات عامه و دارایی های مردم نیز آسیب فراوانی وارد نموده است.
ویس برمک وزیر دولت درامور رسیدگی به حوادث طبیعی با اشاره به بیجا شد گان وخسارات وارد شده درتاسیسات عامه را دلیل جنگ های اخیر که ازسوی گروه های دهشت افگن بخاطر بی ثباتی و نا امنی درکشور راه اندازی گردیده بود عنوان نموده میگوید، در طول چند ماه اخیر از اثر جنگ ها بخصوص که درفصل تابستان صورت گرفت  یازده ولایت کشور حدود یک اعشاریه شش ملیارد افغانی یا بیست وپنج میلیون دالر امریکایی خساره مند شده اند.
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری چندی قبل گفته بودکه گروه طالبان مسلح با انجام حملات تخریبی و دهشت افگنی دردو ماه گذشته حدود دو ملیارد و یکصدو چهل و نه میلیون افغانی به تاسیسات دولتی زیر ساخت ها و دارایی های مردم عام و تاسیسات خساره وارد کرده اند.
این درحالیست که رهبری گروه طالبان به افراد وابسته به این گروه پیام داده بودندکه به مردم و تاسیسات عام المنفعه ضرر نرسانند و نیز درپروژه های عام المنفعه همکاری نمایند.
اما دیده میشودکه گروه طالبان پابند هیچ اصولی نیستند و هدف اساسی آنان آزار و اذیت رسانیدن به مردم و تخریب تاسیسات عام المنفعه میباشد و تاکید آنها مبنی به حفاظت از تاسیسات عام تبلیغات و عوام فریبی بیش نیست .
این افکار تخریبی و ایجاد هراس و وحشت گروه های دهشت افگنان بخصوص افراد وابسته به گروه طالبان مسلح در برخی ولایات مانع رشد و انکشاف آن مناطق شده که ازجمله پروژه های انکشافی توقف گردیده ذخایر مواد خوراکی آسیب پذیر شده و نیز روند کاری موسسات کمک رسان را به مردم آن مناطق با مشکل مواجه ساخته است و یا عده ازمردم را مجبور به ترک خانه های شان کرده است.
به گفته برخی آگاهان ، گروه های دهشت افگن بخصوص گروه طالبان مسلح به اشاره حامیان شان تلاش دارند تا مردم و تاسیسات عام المنفعه را هدف قراردهند .
چنانچه درجنگ های اخیر دربرخی ولایات کشور ثابت ساختند که خسارات بیشتر را به مردم و تاسیسات عام المنفعه وارد کرده اند .

کابل باختر/ 20/ جدی
بارک اوباما رییس جمهوری امریکا که آخرین روزهای کاری اش را سپری میکند هنگام خداحافظی با نظامیان کشورش تاکید کرد که امریکا اجازه نمیدهد تا افغانستان دوباره لانه امن برای تروریستان شود.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : اوباما درسخنرانی خود خطاب به نظامیان کشور درشهر ویرجینیا امریکا گفت ، ماموریت استراتیژیک درافغانستان داشتیم و دراین ماموریت باقی میمانیم زیرا تهدید تروریزم درمنطقه همچنان پا بر جاست او واضح ساخت که دو چالش بزرگ نبود وحدت واقتدار حکومت وحدت ملی و مداخله پاکستان درافغانستان سبب ناکامی تلاش های امریکا برای رفع چالش ها دراین کشور شده است و باید دولت ترامپ با یک راهبرد مستحکم در افغانستان وارد عمل شود .
او  تاکید کرده است که امریکا اجازه نمیدهد تا افغانستان دوباره به لانه امن برای تروریستان تبدیل شود.
درهمین حال جان کری وزیر خارجه امریکا گفته است که امریکا در بروز بحران درافغانستان جلوگیری کرده است و بدون شک دولت ترامپ هم متوجه حساسیت ها درافغانستان خواهد بود.
گفته های این دو مقام بلند پایه امریکا آنهم درآستانۀ ختم کارشان نشان میدهد که افغانستان همچنان درمحراق توجه سیاستمداران امریکایی است. درحالیکه دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان وهیلاری کلنتون نامزد دموکرات ها درانتخابات اخیر ریاست جمهوری امریکا روی قضیه افغانستان چندان تمرکز نداشتند.
آگاهان سیاسی گفته های اخیر اوباما وجان کری را گفته های واکنشی دربرابر اقدامات اخیر روسیه درقبال افغانستان میداند.
روس ها طی روز های اخیر روابط عمیق تری با طالبان داشته اند حتا کوشیده اند تا روابط جدید منطقه یی را درقبال افغانستان دور از مشارکت کامل وواشنگتن ایجادکند و به این ترتیب درتلاش است تا امریکا را در مسایل مربوط به آسیا جنوبی به حاشیه راند.
شماری از آگاهان سیاسی افغان با انتقاد شدید از عملکرد امریکا درقبال افغانستان گفته اند که این کشور با اتخاذ سیاست های مقطع یی باعث بروز واکنش کشور های دیگر و تشدید مشکلات داخلی در افغانستان شده است.
آنها میگویند اوباما در حالی از ادامه مبارزه علیه هراس افگنی در افغانستان سخن میگوید که خود درزمان ریاست جمهوری اش تصمیم به کاهش نیروهای امریکایی درافغانستان گرفت ، جنگ علیه هراس افگنی را یک جنگ خاتمه یافته اعلام داشت و ماموریت نظامی ناتو را از ماموریت رزمی به ماموریت آموزشی وتغییر داد مگر بعداً مجبور شد تا باردیگر عساکر امریکایی را وارد جنگ در برابر هراس افگنان درافغانستان نماید.
این آگاهان میگویندکه دولت امریکا با آن که خود حضور سنگین نظامی درافغانستان داشت مگر همیشه به اساس مشوره و نسخه پاکستان و کشورهای حوزه خلیج عمل کرد و این امر سبب شد تا کشورهای دیگر که منافع شان درافغانستان و منطقه نادیده گرفته شده بود وارد عمل شوند و علیه برنامه های امریکا قرارگیرند که انجام آن تشدید مشکلات مردم درافغانستان بود.
این آگاهان گفته اندکه درزمان حاکمیت اوباما سیاست های امریکا درقبال افغانستان درحالات آمیخته با نگرانی و در حالات هم با شتاب زدگی همراه بود، گاهی درعملکرد امریکا درافغانستان نوآوری و زمانی هم عقب نشینی دیده می شد ،درحالیکه مردم افغانستان با دوستان بین المللی شان درقبال این حرف باید واضح و هدفمند باشد تا بتواند در بهبود سرنوشت سیاسی اجتماعی و اقتصادی مردم افغانستان اثر گذار باشد درحالیکه دیدافغانستان از عینک دیگران وعملکرد امریکا به اساس نسخه دیگران میتواند واکنش های منطقه یی را ببار آورد که ما شاهد چنین واکنش های درسطح منطقه هستیم .

کابل باختر/ 18/ جدی
شماری از آگاهان سیاسی در کشورهای غربی تغییر موضع روسیه در قبال افغانستان را مرتبط به اقدامات امریکا در این کشور میداند و روسیه دلیل منافع گسترده که در افغانستان و منطقه دارد میخواهد منبعد در قبال افغانستان بیطرف نماند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : رادیو دویچه وله با استناد به گفته های آگاهان سیاسی در کشور های غربی و امریکا نگاشته، روسیه تصمیم گرفته تا در جنگ طولانی درافغانستان                                                                                                                               که در حال صدمه زدن به این کشور است بیطرف نماند و مشارکتش رادر قبال مساله افغانستان افزایش داده است .
نشست سه جانبه اخیر در شهر مسکو با مشارکت چین، پاکستان وروسیه به منظور بحث درباره امنیت افغانستان یک مثال زنده از افزایش توجه روسیه به افغانستان است. روسیه نخستین بار درسال دوهزارو هفت با رهبران طالبان ارتباط را برقرار کرد تا با آنها مساله قاچاق موادمخدر از طریق کشورهای آسیای مرکزی را که هم مرز با افغانستان هستند مورد بحث قرار دهد.
اکنون گزارش های  مطرح شده که مسکو مجدداً با طالبان در ارتباط است اما این بار به گفته تحلیلگران غربی ارتباطات مسکو و طالبان منحصر به مذاکرات بر سر قاچاق مواد مخدر نبوده است.
آنها میگویند: روسیه پی به این مساله برده که سیاست های امریکا در افغانستان شکست خورده اند و بنابراین میخواهد دراین کشور مداخله کند.
مایکل کوگلمن، یک کارشناس اندیشکده مرکز بین المللی و ودروویلسون درواشنگتن به دویچه وله گفته است ممکن است چند دهه پیش روسیه از افغانستان بیرون انداخته شده باشد اما اکنون به نظر میرسد که علاقمند به ورود مجدد به عرصه این کشور با یک قدم بزرگ است. درهمین حال روسیه نگران است که افغانستان تبدیل به پناهگاه امن دیگری برای گروه تروریستی داعش بعداز کشورهای عراق و سوریه شود.
این کارشناس میگوید: روسیه درحال تقویت کردن یک بازیگر غیر دولتی است که رقیبی چشم گیر برای داعش به عنوان یک گروه تروریستی که نگرانی فراوانی برای روسیه ایجاد کرده ، بوده است.
وی خاطر نشان کرد : نه پتانسیل داعش درافغانستان و نه تمایل روسیه برای اقدام به منظور جلوگیری از قدرتمند شدن این گروه دراین کشور را نباید دستکم گرفت، نقش فعال روسیه درافغانستان هرچه بیشتر باعث پیچیگی ژئوپلتیک منطقه خواهد شد با وجود آنکه دیپلومات های روسی گفته اند که ارتباطات آنها با طالبان محدود به مذاکرات صلح بوده است، اما مقامات غربی مدعی هستند که روابط طالبان و روسیه خیلی بیشتر از این است.
یک دیپلومات پیشین المان درخاور میانه هم گفته است که اقدامات غربی ها روسیه را وا داشته تا حرکات واکنشی را درمنطقه درپیش گیرد زیرا غربی ها منافع روسیه را در شرق میانه ، افغانستان و شرق اروپا کمتر ارزش دادند، درحالیکه این کشورها سالها در محور سیاست های شوروی سابق بودند و روس ها منافع حتا سرنوشت شان را وابسته به همین کشور ها دانسته اند.
این دیپلومات المانی همچنان گفته است که سیاست های مقید و تک گرایانه غربی ها در مسایل جهانی و نادیده گرفتن نقش روس ها دراین گونه مسایل نه تنها روس ها را وا دار به واکنش ساخته بل موجب گردیده تا روس ها برنامه های را روی دست گیرند که نه تنها منافع غرب را زیر سوال خواهد برد بل اقدامات روس ها میتواند انتقام جویانه نیز باشد که درگام نخست مردم های منطقه چون افغانستان، سوریه، عرق و آسیای میانه را قربانی خواهد ساخت و درگام بعدی غربی ها را دچار مشکلات جدی خواهد ساخت.
این دیپلومات المانی به کشورهای غربی و امریکا مشوره میدهد که اگر برنظم جهانی و رعایت حقوق همگانی فکر میکنند باید هماهنگ با منافع کشورهای قدرتمند چون چین وروسیه و مطابق به منافع بشری و حقوقی کشور های منطقه عمل کنند زیرا ما غربی ها نسبت به دیگران از حقوق بشر سخن میگویم.
این گفته ها درحالی بیان میشود که شماری از آگاهان سیاسی افغان به این باور اند که روس ها با آغاز فصل جدید فعالیت داعش که بیشتر بر سرحدات اتحاد شوروی سابق متمرکز خواهد بود، نگران اند.
به گفته این آگاهان، داعش که یک پروژه استخباراتی و ایجاد شده از سوی شماری مشخص از کشور های حوزه خلیج ، اسرائیل وچند کشور غربی است، مرحله اول کارش را که زمینگیر ساختن سوریه و عراق بود تا اندازه به اتمام رسانیده و مرحله دیگر محاصره ایران و روسیه است مگر مداخله روسیه این مرحله از کار داعش را با مشکلات جدی مواجه ساخته، حتا داعش را تا آستانه یک پروژه ناکام پیش برده است.
روس ها حالا به این فکر اند که ایجاد کنندگان پروژه داعش در صدد اند تا افراد این گروه را از عراق و سوریه به سوی افغانستان سوق دهند تا برنامه محاصره روسیه را آغاز کنند .
روی همین دلیل است که روس ها در فکر بسیج مخالفان داعش اند و جلسه اخیر در مسکو با مشارکت روسیه، چین و پاکستان آغاز همین برنامه است .
آگاهان سیاسی افغان هشدار میدهند که چنین جبهه گیری ها، مشکل افغانستان را پیچیده تر خواهد ساخت مگر آنکه روند صلح درداخل افغانستان تقویت شود و دستگاه دیپلوماسی ما وارد عمل گردد تا افغانستان را از تبدیل شدن به میدان بزرگ جنگ های نیابتی نجات دهند درحالیکه امروز این دو مساله در افغانستان قوت چندان ندارد.

کابل باختر/ 18/ جدی
لوی درستیز پاکستان تاکید کرده است که برای آوردن صلح در منطقه کارخواهد کرد زیرا به گفته وی صلح درافغانستان وپاکستان بزرگترین نیاز منطقه است .
گزارشگرآژانس باختر مینگارد: جنرال قمر جاوید باجوه لوی درستیزجدید پاکستان که تازه به این سمت گماشته شده است دراولین اقدامش با سران حکومت وحدت ملی افغانستان صحبت تیلفونی نمود و دراین تماس تیلفونی تعهد کرده است که برای صلح منطقه کارمیکند تا عوامل که روی روابط دوجانبه تاثیرات منفی گذشته است برطرف گردد مگر آیا میتوان گفت که صحبت های اخیر تیلفونی لوی درستیز پاکستان با رهبران حکومت وحدت ملی بالای روابط کابل و اسلام آباد که سخت متزلزل است تاثیر مثبت خواهد داشت.
سخنگوی ریاست اجرائیه گفته است گفتگوی رییس اجرائیه بالوی درستیز پاکستان روی محور مبارزه با گروه های دهشت افگنی افراط گرایی و برقراری صلح درمنطقه بوده است .
درهمین حال سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهوری اسلامی افغانستان در تماس از لوی درستیز پاکستان اوضاع منطقه را بررسی کرده و رییس جمهور اسلامی افغانستان از علاقمندی لوی درستیز پاکستان برای بازدید ازافغانستان استقبال کرده است.
بربنیاد گزارش های منتشر شده قرار است لوی درستیز پاکستان ازکابل دیدن کند و با رهبران حکومت وحدت ملی روی مبارزه باگروه های دهشت افگن و تلاش برای برقراری صلح درمنطقه بحث و تبادل نظر نماید.
درحالیکه درگذشته نیز مقامات ارشد نظامی پاکستان به افغانستان سفر های داشته اند وروی همان مسایل صحبت کرده اند که حالا جنرال باجوه آن را یاد میکند.
این اظهارات لوی درستیز جدید پاکستان وعلاقمندی وی جهت بازدید از افغانستان و بحث روی مبارزه با گروه های دهشت افگن و افراط گرایی درحالی بیان میگرددکه روابط کابل و اسلام آباد پیش از یک سال بدینسو پر تنش تر شده است با تغییرات جدید که در پاکستان صورت گرفته، مقامات از روابط نیک میان دوکشور همسایه صحبت میکنند مقامات پاکستانی با شیوه دیپلوماسی میخواهند که اهداف گذشته های شان را درقبال افغانستان پیاده کنند و از سوی دیگر سران مقامات افغان را اغوا نمایند.
اما تجارب نشان داده است که هر تغییری که در سطح مقامات بلند پاکستان بوجود بیاید موقف استراتیژی شان درمورد افغانستان تغییر نمیدهند.
درهمین حال عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی در صحبتی با خبرنگار آژانس باختر دررابطه به این مساله میگویدکه جنرال باجوه همچنان استراتیژی از قبل تعیین شده کشورش را دنبال کرده ومنافع پاکستان را ترجیح خواهد داد نه خواسته های دیگران را تغییر با گزینش افراد جدید حکومتی در پاکستان به معنی تغییر استراتیژی و منافع آن کشور درقبال افغانستان نیست .
به گفته وی باوجود فشار های جهانی پاکستان تاکنون حاضر به دست کشیدن از حمایت گروه طالبان ، شبکه حقانی و دیگر گروه های دهشت افگن که با استفاده از خاک آن کشور به جنگ علیه حکومت و مردم افغانستان ادامه میدهند شده است.
شماری از آگاهان سیاسی و نظامی افغانستان میگویند که مسئولان ارشد نظامی پاکستان در آغازین روزهای کاری خود از همکاری صلح و ثبات درافغانستان سخن گفته مگر بعداً به همان برنامه های یکجا شده اندکه از سلف شان میراث گرفته اند .
جنرال باجوه نیز از همین چهره ها است زیرا وی متعهدبه انجام برنامه های استراتیژیک کشورش درقبال منطقه میباشد.
عبدالقهار سروری استاد فاکولته درپیوند به سفر احتمالی جنرال جاوید باجوه لوی درستیز پاکستان به کابل درصحبتی با خبرنگار آژانس باختر گفت ، بی اعتنایی ها و مداخلات مداوم پاکستان به نحوی باعث گسترش یک سلسله نا امنی ها درافغانستان و آسیب دیدن جایگاه پاکستان دربازی ها و مراودات بین المللی درسطح منطقه وجهان شده است.
او تاکید کرده است از اینرو پاکستان مکلف برمتحول سازی استراتیژی کاری و طرز نگرش خود درقبال روابط خود با افغانستان میباشد، با آنکه لازم است تا درقبال وعده های پاکستان با احتیاط و هوشیاری برخوردکرد ، اما مثبت نگری درقبال قدم های عملی که پاکستان می بردارد به نفع هردو کشور است .  

کابل باختر 15 جدی
وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که مسکو موضوع حذف نام گلبدین  حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان را از فهرست سیاه سازمان ملل متحد به حالت تعلیق درآورده است وگفته است که برای پاسخ به این موضوع به زمان بیشتر نیاز  است .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: دولت افغانستان چندی قبل توافقنامه صلح را با گلبدین حکمتیار رهبر خوب اسلامی افغانستان امضا کرد  که ناتو امریکاو سازمان ملل متحد حمایت های شان را از این توافق اعلام کردند  که به اساس این توافقنامه باید نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف میگردید که به بنیاد آن دولت افغانستان از سازمان ملل متحد خواست تا نام او از فهرست سیاه حذف شود.
برداشتن تحریم ها از حزب اسلامی وحذف نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد یکی از بند های این توافق نامه بود .
به بنیاد گزارش های منتشر شده هیاتی از سازمان ملل متحد که روی این موضوع کارمیکردند  گفته اندکه حذف نام گلبدین حکمتیار  از فهرست سیاه این سازمان بین نه تا شصت روز زمان نیاز دارد درحالیکه تلاش ها برای حذف نام رهبر حزب اسلامی افغانستان ادامه دارد روسیه که یکی از پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است با حذف نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه ملل متحد مخالفت کرده است واین موضوع را به حالت تعلیق در آورده است ونیز گفته است که برای روشن شدن این اقدام به زمان بیشتر نیاز است .
به ا ساس اصول سازمان ملل متحد ، اعضای دایمی شورای امنیت شش ماه وقت دارند تا دلایل مخالفت خود را به اینگونه مسایل ارایه کنند واز اینکه روسیه یکی از پنج کشوری است که عضویت دایمی شورای امنیت را دارد حق وتو رانیز دارد.
روسیه دومین کشور است که بخاطر حذف نام گلبدین از فهرست سیاه ملل متحد مخالفت نشان داده قبلاً مخالفت خود را برای حذف نام رهبر حزب اسلامی افغانستان از فهرست سیاه ملل متحد بیان داشه بود.
درهمین حال محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح به رسانه ها گفته است اگر نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه ملل متحد حذف نشود روند توافقنامه صلح با این حزب به چالش مواجه خواهدشد .
به گفته وی دراوایل همه کشور ها درزمینه همکاری حذف نام گلبدین موافق بودند  اما اکنون موارد دیگری به پیش می آید هرگاه حذف نام صورت نگیرد واضح است که تاثیرمنفی میگذارد.
به باور برخی آگاهان سیاسی روسیه در زمان حضور اش در  افغانستان از تمام  جناح های مخالف حکومت آن زمان بخصوص گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی شناخت بیشتر دارد واز روابط آنان با کشور های خارجی نیز آگاهی دارد بنا مشکل  است که با موافقه ودرخواست دولت افغانستان نام گلبدین از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف شود .
اما شماری از آگاهان به این بارو آند که پیوستن حکمتیار به روند صلح افغانستان روحیه گروه طالبان را تضعیف خواهد کرد وآنان را برای گفتگو های صلح افغانستان وثبات بیشتر درکشور تشویق خواهند کرد .

کابل باختر/ 14/ جدی
در پی افزایش اخباری مبنی بر تامین روابط شماری از کشورهای همسایه افغانستان با طالبان مردم این کشور نگران این اند که همسایه های شان از ترس طالبان به پاکستان ثانی علیه افغانستان خواهند شد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : به تعقیب علنی شدن روابط روسیه با طالبان برگزاری نشست سه کشور روسیه ، چین و پاکستان درمسکو ، تامین رابطه میان طالبان و ایران اکنون اخباری به رسانه ها درز کرده است که گویا وسایط و تجهیزات نظامی طالبان از سوی مهندسان روسی درتاجکستان ترمیم میشود.  مسولان فعلی و گذشته ولایت کندز هم گفته اند که طالبان با حمایت نظامی روسیه درآن ولایت فعالیت داشته و دو بار تسلط طالبان برکندز نتیجه همین همکاری ها میباشد.
با آنکه منابع در دولت ونهادهای امنیتی درخصوص ادعا های مطرح شده از سوی مسولان محلی ولایت کندز تا اکنون ابراز نظری نکرده اند، مگر سخنگوی قوای سرحدی تاجکستان این گفته ها را بی بنیاد دانسته است اما مردم افغانستان که بار اصلی مشکلات جنگ و حملات تروریستی طالبان را به دوش میکشند به این باور اند که حرف های وجود دارد که مسولان از آن یاد آوری میکنند زیرا برنامه استفاده از طالبان به عنوان افزار درمیان کشورهای همسایه درحال گسترش است .
پاکستان که ازاین گروه برای مقاصد منطقه یی خودکار میگیرد اکنون با معرفی طالبان به کشور های دیگر منجمله روسیه و ایران درصدد است تا نام حمایت از طالبان را از خود دور سازد وحمایت از این گروه را شکل منطقه یی دهد .
شماری از باشندگان ولایت های فراه و نیمروز گفته اند که ایران از طالبان درخصوص جلوگیری از کار پروژه های عمرانی منجمله ساخت و ساز چند بند برق درولایت های هرات، فراه و نیمروز استفاده میکند، برای طالبان که درجنگ ها جراحت برمیدارند زمینه تداوی و درمان را مساعد میسازد حتا برای کشته شدگان این گروه مراسم دعا خوانی برپا میدارد.
همکاری روسیه با طالبان نیاز به توضیح ندارد و چین هم به عنوان دنباله رو منافع پاکستان اکنون برای طالبان روی خوش نشان میدهد مگر همکاری کشورهای آسیا میانه با طالبان کشورهای که خود با خطر نفوذ و ترویج افراط گرایی مواجه اند و هزاران شهروند این کشورها در کنار طالبان دربرابر حاکمیت مردمی در افغانستان درجنگ اند وهرگاه به افغانستان تسلط پیدا نمایند صدور انقلاب اسلامی به آسیای میانه هدف اولی آنان خواهد بود.
درموجودیت چنین برنامه ها و بازی ها، همکاری با طالبان به عنوان یک گروه متحجر چگونه توجیه شده میتواند؟
مردم افغانستان نگران آن اند که شماری دیگری از کشورهای همسایه درحال تبدیل شدن به پاکستان ثانی علیه مردم افغانستان اند درحالیکه این مردم افغانستان بودند که سالها به نیابت از کشورهای آسیای میانه، روسیه، چین، ایران حتا اروپا دربرابر هراس افگنان جنگیدند و نگذاشته تا هراس افگنان به این کشورها راه پیدا نمایند و این زیبنده نیست که این کشورها همانند پاکستان علیه مردم افغانستان جبهه گیری نمایند اگر ترس از طالبان و گروه های هراس افگن دیگر است و این ترس آنها را وا داشته که طالب پرور شوند این حرکت ذلت بار است که کشور های همسایه افغانستان درحق خود روا میدارند بهترآن است که از افغانها الگو، الهام گرفته شود و با متانت دربرابر گروه های تروریستی بیا ستند .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL