24 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پولیس از امنیت انتخابات در تخار اطمینان داد

پولیس از امنیت انتخابات در تخار اطمینان داد

تالقان 24 میزان باختر آمر امنیت تخار اطمینان میدهد که روند...

معین امورجوانان ازجوانان خواست که درانتخابات پیشرو سهم فعال بگیرند

معین امورجوانان ازجوانان خواست که درانتخابات پیشرو سهم فعال بگیرند

کابل باختر24 میزان داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (1117)

کابل   باختر   ۲۴   میزان
طرفداران ملا محمد اختر منصور با نشر اعلامیه ای ملاهبت الله آخند زاده رهبر طالبان را قوم گرا وخود فروخته عنوان کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: در حالیکه حکومت روسیه اواخر اکتوبر همین سال عیسوی برای میزبانی از یک نشست بین المللی پیرامون قضیه افغانستان آمادگی میگیرد و شورای کویته طالبان به رهبری ملا هبت الله برای شرکت در این نشست چراغ سبز نشان داده اند جناج مخالف  او٬  شرکت طالبان در این نسشت را یک اشتباه خوانده و ملا هبت الله را یک شخص فروخته شده خوانده اند
جناح ملا اختر محمد منصور سردسته کشته شده طالبان  هشدار داده اند که ملا هبت الله طالبان را به سوی چند دستگی سوق میدهند
د ر این نامه همچنان به ملا هبت الله گفته شده  (که ما بار ها از شما خواستیم که از کارهای که انجام میدهید دست بردارید وباعث ایجاد شگاف میان مجاهدین نشویید ولی شما توجه نکردید)
به نقل اعلامیه ،اشتباه ملاهبت الله در همکاری با برخی کشورهای همسایه وتوافق برای صلح بوده است .
آنان رضایت هبت الله برای شرکت در نشست مسکو را کار کردن به دستور بیگانه گان خوانده اند .
این در حالیست که روزهای قبل زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا نیز در قطر با نماینده های طالبان دیدار داشته است .
این اعلامیه در چند ولسوالی هرات پخش شده وبه دروازه مسجد نیز نصب شده است.
در این نامه آمده که  سیاست های هبت الله اختیار دادن به بیگانگان است .
گفته شده که در ماه های اخیر اعلامیه های زیاد از جانب طرفداران ملا منصور نشر شده است .
این اعلامیه نشان میدهد که طالبان عملاً در چند دستگی بسر میبرند و تلاش برای حفظ یک پارچگی این گروه به جای نه رسیده است
از طرف دیگر حلقات در پاکستان و داخل طالبان به گونه یی منظم کار میکنند تا طالبان تا از درون بپاشند و یا همچنان در چند دستگی باقی بمانند تا داعش بدیل این گروه در افغانستان رشد کند
شماری از آگاهان سیاسی افغان و کارشناسان نظامی به این باور اند که کشور های حوزه خلیج و غربی در ابن پروژه فعال اند و پاکستان به گونه دو طرفه کار میکند .   تحلیل سیاسی

کابل باختر 23 میزان
روند انتخابات پارلمانی در کشور که از شش میزان اغاز شد دور از مشکلات امنیتی نبود
گروه طالبان و قماش آنها داعشی ها به عنوان عمده ترین اخلال کنندگان این روند باقی ماندند  که در جریان این مبارزات تا کنون ۹ تن از نامزدان  انتخاباتی  کشته شده اند .
منابع امنیتی تائید کرده اند که از آغاز روند ثبت‌ نام رأی‌دهی برای انتخابات پارلمانی کشورتا کنون روند انتخاباتی، شاهد  38 رویداد تروریستی بوده که 469 قربانی برجای گذاشته که از اثر آن  156 جان باخته  و 313 دیگر زخمی گردیده است در میان کشته شده گان ۹ نامزد انتخابات شامل است. 
تازه ترین از این گونه رویداد ها ٬ حمله بر تجمع هواخواهان یک نامزد انتخاباتی در ولسوالي رستاق ولایت تخار است تروریستان اجتماع هواخواهان نظیفه یوسف بیگ را با کار گذاری مواد انفجاری در یک موتر سایکل هدف قرار دادند .
در این حادثه 15 نفر شهید و 35 زخمی نفر دیگر زخمی شدند و خانم یوسف بیک از این حادثه جان سالم بدر برد .
به دنبال رویداد تخار، در حمله مسلحانه بر یک کمپاین انتخاباتی در ولسوالی انجیل ولایت هرات، 2 غیرنظامی شهید و 2 تن دیگر زخمی شده‌اند.
قبل از آن تروریستان جوانترین نامزد انتخابات را در هلمند به شهادت رساندند.
صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند بود که سه‌شنبه (17 میزان) در یک حمله انتحاری در مرکز این ولایت شهید شد. در این حمله انتحاری که بر کارزار انتخاباتی آقای اچکزی صورت گرفت، ۸ تن به شمول آقای اچکزی جان باخته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.
ناصر مبارز از جمله نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان از ولایت قندهار بود که شب‌هنگام مورد حمله مسلحه افراد ناشناس قرار گرفته و شهید شد.
جلال صالحی، نامزد انتخابات مجلس نمایندگان از کابل، در جریان یک عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی شکردره کابل جان باخت مر چگونگی قتل او با ابهاماتی باقی مانده است نزدیکان او ادعا میکنند که او را نیروهای امنیتی کشته اند
انور نیازی یکی دیگر از نامزدان تأیید شده انتخابات مجلس نمایندگان است که در انفجاریک ماین مقناطیسی در ساحه شیرپور شهر کابل جان باخت و چهار همراهش زخمی گردیدند.
به همین سان یک حمله‌کننده انتحاری در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار، موتر حامل حاجی حیات‌خان، یک نامزد انتخاباتی و بزرگ قومی این ولایت را هدف قرار داد.
در این حمله انتحاری که گفته می‌شود حمله‌کننده سوار بر یک موترسایکل بود، حیات خان به همراه راننده و دو محافظش کشته شدند.
جسد حاجی داوود، یک تن از نامزدان احتمالی مجلس نمایندگان از حوزه ولایت غزنی در یکی از شفاخانه‌های شهر غزنی پیدا شد. حاجی داوود در جریان حمله طالبان بر شهر غزنی توسط این گروه ربوده شده و سپس به قتل رسیده است.
سید عبیدالله سادات، یکی دیگر از نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی از ولایت غزنی بود که در مربوطات شهر غزنی هدف تیراندازی قرار گرفت و شهید شد.
اوتار سینگ خالصه، یکی از چهره‌های بسیار فعال در میان سیک‌های افغانستان، در یک حمله انتحاری در ماه سرطان سال جاری خورشیدی در شهر جلال‌آباد جان باخت.
اوتار سینگ خالصه تنها نامزد سیک های افغانستان برای انتخابات پارلمانی سال جاری نیز بود که نامش در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان منتشر شده بود. در این حمله انتحاری دست‌کم ۱۹ تن جان باخته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.
همچنان وقایع دیگر تروریستی هم اتفاق افتاد که باخت با نامزدان یاری کرد که جان اها را نجات مگر برای دیگران اسیب رساند
چهارشنبه، 18 میزان در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده مقناطیسی در دفتر محمد انور باشلیق، نامزد انتخابات پارلمانی در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب، یک تن را زخمی شده است اما شخص باشلیق در دفتر کارش حضور نداشت
یک حمله انتحاری در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار، 21 تن را شهید ساخت و 40 را زخمی نمود حمله کننده هواخواهان یک نامزد انتخاباتی را اماج قرار داد مگر شخص مهمند در این اجتماع حضور نداشت. 
در انفجاری که در منزل عطاالله ساپی، نامزد انتخابات پارلمانی، در منطقۀ شرلو ولسوالی نرنگ ولایت کنر رخ داد سه تن از نردیکان او به شهادت رسیدند و حمله بمبی بر منرل عبدالعزیز آریایی ـ رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی خسارات مالی بر جا گذاشت.
ودر ماه اسد سال یک مهاجم انتحاری در نزدیکی ورودی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات، پس از شناسایی توسط نیروهای امنیتی، خود را منفجر کرد.احتمالا او میخواست تا انانی را هدف قرار دهد که به طرفداری از انانی که نام شان از لست نهایی نامزدان حذف شده بود در برابر کمیسیون خیمه تحصن بر پا کرده بودند.
انچه گفته شد نشان میدهد که روند انتخابات از اغاز پروسه ثبث نام تا روند مبارزات انتخاباتی با چالش های جدی امنیتی مواجه بوده است چالش های همچنان پا برجاست وتا زمان برگذاری انتخابت در ۲۸ میزان میتواند جدی تر گردد .
به باور اگاهان سیاسی و از دید اگاهان امور امنیتی این چالش ها تنها در روند انتخابات نیست بل یک در برابر مردم افغانستان است تا حق خود ارادیت را از انها بگیرد دموکراسی را در جامعه انها نابود سازد تحرک وتوان و هویت ازاد بودن را در انها به هیچ مبدل سازد  انچه در شرایط و روز گاز موجود مطرح است مبازره میان هویت و جعل و هویت است ما برای  حفظ هویت خود مبارزه میکنیم  در حالیکه اجنبی ها برای نابودی هویت ما تلاش میکنند و با تاسف  طالبان ابرازی برای اجنبی ها اند.# صائم /  ذهاب

يكشنبه ، 22 میزان 1397 ، 10:33

پیامد سفر منطقه یی خلیلزاد !

Written by manager

کابل باختر ۲۲میزان
نشانه های وجود دارد که سفرزلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا که به برخی کشور های منطقه که به منظور تسهیل روند گفتگو های صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان صورت گرفت  موفقیت های در پی داشته است  .
مهمترین هدف خلیل زاد راضی کردن  گروه طالبان به گفتگو صلح  با حکومت افغانستان از طریق همین کشور ها بوده است .
خلیل زاد از پاکستان ٬ امارات متحده عربی ٬ عربستان سعودی و قطر دیدار کرده است این کشور ها به گونه  ای بر طالبان اثر گذار اند .
سه کشور اولی در زمان که طالبان در افغانستان حاکم بودند امارت اسلامی این گروه را به رسمیت شناخته بودند و قطر حالا میزبان دفترغیر رسمی سیاسی این گروه در دوحه است .
خلیل زاد در حالی وارد قطر شد که نماینده گان رسمی گروه طالبان در این کشور  حظور دارند وقرار بر این است که خلیل زاد با نمایند گان گروه طالبان گفت وگو کنند .از او به عنوان چهره اثر گذار در قضیه افغانستان یاد میشود  خلیل زاد بر علاوه آنکه افغان تبار است و با حلقات سیاسی افغان بخصوص مجاهدین سابق شناخت دقیق دارد با حلقات در پاکستان هم شناخت دارد و به همین ترتیت با چهره های سیاسی در امریکا روابط دارد.
خلیلزاد قبل از سفر به قطر با مقام های بلند پایه افغانستان ،پاکستان وعربستان سعودی دیدار کرده بود چون گفته میشود که نقش پاکستان ،عربستان سعودی وقطردر راضی ساختن طالبان به گفتگوبا طالبان مهم خوانده است.
محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته بود که کشورش از هیچ تلاش برای برقراری صلح در افغانستان دریغ نخواهد کرد .
در حین حال مقام های پاکستانی نقش عربستان را در آغاز روند گفتگوهای صلح افغانستان موثر خواندند واظهار داشتند که عربستان میتواند طالبان را به میز مذاکره با حکومت بکشاند .
کارشناسان امور سیاسی در رابطه به مذاکرات با طالبان وروند صلح نظریات گوناگون  دارند .
برخی را باور براین است که خلیلزاد در جاده یکطرفه روان است در تلاش های او تنهابازیگران یک طرف در نظر گرفته شده اند  در حالیکه قضیه افغانستان بازیگران دیگر نیز دارد  روسیه ٬  ایران ٬ چین رقبای اصلی امریکا و سعودی  در میدان افغانستان اند هند نیز منافع حیاتی در افغانستان دارد که نمیتوان آن را نادیده گرفت
خلیلزاد در ماموریت اخیر اش این کشور ها را در حاشیه قرار داده است که در چنین وضعیت  نمی توان انتظار بهبود وضعیت را داشت .
احمد سعیدی تحلیلگر مسایل سیاسی گفتگو با طالبان را بی نتیجه دانسته گفت بحران افغانستان منطقه ای وفرامنطقه ای است وی میگوید تا زمانی که نیروهای افغان ،کشور های منطقه مانند پاکستان وایران وفرامنطقه مانند امریکا ،روسیه وچین بین خود به تفاهم نرسند هیچ نوع گفتگو به جای نمیرسد .
وی می گوید افغانستان تخته شطرنج  این کشورهاست وبدون تفاهم ایشان تلاش  نتیجه نمیدهد .
اما جاوید کوهستانی خوشبینی اشرا نسبت به مذاکرات صلح اعلام داشته گفت تلاش های خلیل زاد بی نتیجه نخواهد ماند .
کوهستانی می گوید  افکار عمومی بین المللی وایالات متحده امریکا فشار وارد کرده که باید به جنگ افغانستان پایان داده شود به همین سبب تلاش ها ادامه دارد وامیدواریم که نتیجه بدهد .
کوهستانی خلیل زاد را مناسب ترین گزینه برای پیشبرد این روند دانسته گفت چون خلیل زاد قبلاً شهروند افغانستان بوده وبا شناخت که از افغانستان دارد وتلاش های صادقانه که انجام میدهد امید وارم که  زمینه ساز خوب برای گفتگوبا طالبان وایجاد حکومت وسیع البنیاد درافغانستان گردد
شماری از آگاهان تاکید بر این دارند که اصل مساله به افغان ها ارتباط میگیرد سیر حوادث نشان داد که کشور های بیرونی از امریکا تا روسیه از ایران تا سعودی از قطر تا امارت از پاکستان تا چین همه روی منافع خود در افغانستان حرکت میکنند و این مردم ما اند که متضرر میشوند این کشور جنگ نیابتی شان د وجود طالبان در افغانستان ادامه میدهند بهتراست که طالبان هم ملی فکر کنند  و با تعریف منافع ملی راه خود را از منافع بیگانگان جدا کنند ان وقت است که ما نیاز به تلاش بیگانگان نخواهیم داشت.   صائم  نعمت

کابل باختر-21 میزان
نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل درافغانستان (یوناما) اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغانستان بخاطر تأمین امنیت انتخابات مجلس نماینده‌گان که در 28 میزان  برگزار می‌شود، پیشرفت‌های قابل ملاحظه داشته ‌اند.
به گزارش آژانس باختر:دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل درافغانستان (یوناما) اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغانستان در زمینه تأمین امنیت انتخابات مجلس نماینده‌گان که در28 میزان برگزار می‌شود، پیشرفت‌های بخاطر گرفتن امنیت شهر وندان را داشته ‌اند.
تادامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید: نیروهای امنیتی افغانستان مسوولیت کامل امنیت پروسۀ انتخابات را به عهده دارند. تدابیر امنیتی لازم نیاز است تا حد امکان برای تعداد بیشتر واجدان شرایط فرصت فراهم سازد تا از حقوق اساسی خود استفاده کنند.
یاماموتو تأکید کرده که شهروندان افغانستان نباید از حق انتخاب نماینده‌گان و شکل‌گیری آیندۀ کشور خویش محروم یا مورد تهدید و ترس قرار گیرند.
نمایندۀ خاص از حملات اخیر در کشور علیه کاندیدان، تیم‌های آنان و رأی دهنده‌گان احتمالی یاد آوری کرده و گفته است: هر گونه خشونت یا فشار در برابر رأی دهنده‌گان، کاندیدان یا مسوولان انتخاباتی قابل قبول نیست، و من آنرا به الفاظ واضح تقبیح می‌کنم.
این گفته ها در حالی بیان میشود که طالبان اخیراً با صدور اعلامیه تهدید کرده اند که روند انتخابات را اخلال خواهند کرد انها از مردم و نامزدان خواسته اند تا این روند را تحریم کنند
طالبان تهدید کرده  اند انانیکه در روند امنیت این روند و روند کاری ان دخیل باشند موردحمله قرار میدهند 
این اعلامیه طالبان با انتقاد های بین المللی مواجه گردیده است و چنان وانمود گردیده که گویا این گروه  انتخابات را یک روند نظامی خوانده است  در حالیکه انتخابات یک روند دموکراتیک مردم محور و حرکت برای تمثیل اراده مردم است
در واکنش به اعلامیه طالبان ٬ وزارت داخله افغانستان  اعلام داشت که در برابر هر برنامه طالبان با جدیت ایستاده است و هر توطیه  ضد مردمی را خنثا خواهد کرد
این وزارت به مردم اطمینان داده است که با خاطر آرام در انتخابات شرکت کنند
همچنان اعلامیه طالبان هیچ تاثیری بر کار زار انتخاباتی نامزدان انتخاباتی نداشته است
حتا حملات تروریستی این گروه بر دو نامزد انتخاباتی در ولایت های ننگرهار و هلمند نتوانسته این روند را منختل سازد
جاوید کوهستانی آگاه مسایل سیاسی و نامزد انتخابات مجلس نمایندگان از کابل میگوید : انتخابات یکی از مهمترین شاخص‌های دموکراسی محسوب می‌شود. تشویق مردم به سهم‌گیری در این پروسه یک گام‌مثبت است من به مردم خودوتوانایی  نیروهای امنیتی کشور خود باور دارم ان شاالله که انتخابات 28 میزان در یک فضای ارام وبه دور از انفجار وانتحار با حضور گسترده مردم برگزار میشود.مردم ما حال جز شرکت در انتحابات دیگر گزینه ندارند. باوجود اینکه دشمنان وطن در کوشش بر هم زدن این روند ملی هستند ومیخواهند که این پروسه  را به چالش بکشانند اما نیروهای امنیتی ما با مسلکی بودن شان این را ثابت ساخته اند که انشالله که نیات مردم ستیزانه  دشمن را در نطفه خنثی میکنند.
وی افزود که دربعضی ولایت های ناامن مشکلات وچالش ها ی وجود دارد اما نیروهای امنیتی ودفاعی ما به همکاری مردم مانع خراب کاری های دشمن میشوند ونمی گذارند که انتخابات به چالش کشانیده شود.
در حالیکه نیروهای امنیتی کشور نقش مهمی را در بخش امنیت این پروسه به عهده می‌گیرند، یوناما یادآوری می‌کند که نیروهای امنیتی افغانستان همچنان مسوولیت دارند تا در جریان اجرای وظایف از لحاظ سیاسی بی‌طرف بمانند.
گل احمد شهروند کابل: گرفتن امنیت در سایت های انتخاباتی کار آسانی نیست که  نیروهای امنیتی بتوانند در این عرصه موفق شوند اما ما به نیروهای امنیتی خود باور داریم که میتوانند از این چالش به در ایند وماشاهد انتخابات بودن خونریزی داشته باشیم. نوریه زیوری

کابل باختر/ 21/ میزان
به اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت های معارف ومخابرات به امضاء رسید . قراراست پس از این معاش های معلمین و کارمندان وزارت معارف ازطریق تیلفون های همراه پرداخت شود.
به گزارش آژانس باختر ، ازاین تفاهمنامه هم استقبال شد وهم یکتعداد شاکی اند.
انیسه معلم مکتب نازو انا میگوید ، مقامات برای خود تعویض سیستم کهنه را به سیستم جدید یک دستاورد میدانند ، تصمیم جدا است اما اینکه درتبدیلی به گفته خود شان سیستم سنتی معتمدی به سیستم جدید برقی چه مشکلات برای ما خلق میشود جانب دیگر قضیه است که به آن کمتر توجه شده .
وی اضافه میکند در کشورهای بیرونی هرگاه معاش ازطریق تیلفون همراه پرداخت میشود ، مشکلات که درکشور ما حاکم است وجود ندارد مثلاً مشکل فساد اداری، بیروکراسی ، نبود برق، عدم دسترسی اکثریت به تیلفون همراه و غیره .
وی اضافه میکند درگذشته معتمد یک روز معاش را توزیع میکرد نه وقت معلم ضایع میشد نه معلم بخاطر گرفتن معاش خود سرگردان به بانک ها میشد.
وی علاوه میکند شما باور کنید برای گرفتن معاش ماهوار خود  اکثرأبه دو ویا سه نمایندگی بانک مراجعه میکنیم دریکی پول نیست دردیگرش سیستم خراب است و درسومی آن به اندازه بیرو بار است که ساعت ها درانتظار به قطار ایستاده می شویم.
ماریا صمیمی معلم مکتب عاشیه درانی میگوید ، مسوولان ما اکثراً آب را نادیده موزه را از پا میکشند.
وی اضافه میکند چندین بار ما شاهد انفجار در نمایندگی های بانک ها درکشور بودیم ، چقدر تلفات دادیم ، آیا حمله بر کابل بانک درننگرهار فراموش شده ، که چگونه وحشیانه مردم بیگناه هدف شوم تروریستان قرارگرفت ، پس سرمه آزموده را آزمودن خطا است .
غلام محمد نبی زاده معلم لیسه حبیبه میگوید،تصامیم که درگذشته گرفته میشد خالی از تدبیر نبود، اگر سیستم پرداخت معاش معتمدی بود معنایش این بودکه برای معلم سهولت باشد ، وقت معلم هدر نرود.
وی اضافه میکند ، اگر هدف از ایجاد سهولت و اصلاحات باشد پس چرا بانک ها در خدمت قرارنمی گیرند یک نماینده و یا یک ماشین که از آن پول اخذمیشود درمکاتب نصب نمی کنند تا از سرگردانی معلمان جلوگیری شود.؟
وی میگوید ، دراین آشفته بازار هرکی برای مقصد خود می اندیشد و بس .
اما میرویس بلخی وزیر معارف تطبیق سیستم پرداخت معاش های آموزگاران را از طریق تیلفون های همراه یک گام اصلاحی دربخش معارف دانسته میگویدکه به دلیل برقراری سیستم های سنتی پرداخت معاش ها هم چون سیستم معتمدی معاش ها به سروقت به دسترسی آموزگاران و پرسونل معارف است درنواحی دوردست نمی رسید و یا هم درمسیرراه ها به نام های مختلف پول معاش معلمین حیف و میل میشد. ختم/ ماری نبرد آئین

کابل       باختر   ۱۸   میزان
گروه عدالت انتقالی میگوید نامزدان انتخابات ، رأی‌دهنده‌گان، رسانه‌ها، نهادهای ناظر و نهادهای جامعه مدنی غیر نظامیان استند که کشتن آنان جنایت است.
به گزارش اژانس باختر: گروه طالبان اخیرا با صدور اعلامیه گفته اند مردمی که تلاش می‌کنند از طریق تامین امنیت، این روند موفقانه انجام شود، باید هدف قرار بگیرند.
همچنان طالبان از نامزدان در انتخابات و رای دهندگان خواسته است که که در انتخابات شرکت نکنند در غیر ان هدف قرار خواهند گرفت.
گروه عدالت انتقالی در واکنش به این اعلامیه گفته است که کشتن مردم انانیکه برای رشد و تقویت دموکراسی و حکومت مردم محور تلاش میکنند یک جنایت است
احسان قانع، عضو گروه هم‌آهنگی عدالت انتقالی می‌گوید: «نامزدان، رأی‌دهنده‌گان، رسانه‌ها، نهادهای ناظر و نهادهای جامعه مدنی غیر نظامیان استند و کشتن آنان جنایت است.
او هم‌چنان گفت که کشتار غیرنظامیان، جنایت جنگی است و اگر غیر نظامیان به صورت سیستماتیک کشته شوند، این جنایت علیه بشریت است.
هم‌چنان کمیسیون مستقل حقوق بشر این تصمیم طالبان را غیر قابل قبول می‌داند. بلال صدیقی، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، هر نوع اقدامی که مانع مشارکت سیاسی و تضعیف روندهای دموکراسی شود، برای ما قابل قبول نیست و در مغایرت با ارزش‌های قانون اساسی و روندهای دموکراتیک قرار دارد.
او هم‌چنان گفت: ما از حکومت افغانستان خواستار این هستیم که برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه اقدامات همه‌جانبه را انجام دهد و امنیت این پروسه‌ی ملی را جدی بگیرد، برای مردم، این اطمینان داده شود که امنیت‌شان تأمین است.
در همین حال ‌ مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند،‌ مردم درک کرده‌اند که تنها راه بیرون رفت از وضعیت کنونی، انتخابات است و هیچ راه دیگر برای بیرون رفت از این وضعیت وجود ندارد.
مسعوده کروخی عضو مجلس نماینده گان ونامزد این انتحابات  به آژانس باخترگفت که این اعلامیه باعث تشویش ونگرانی ها مردم شده است. ما فکر میکردیم که شاید  شورای عالی صلح وشرک های بین المللی شان به خاطر بر گزاری انتخابات مصون به طالبان تفاهمنامه را امضا کرده باشند اما اعلامیه اخیر طالبان مردم رانگران ساخته است  .اگر طالبان به تجدید نظر وا داشته نشوند  انتخابات به چالش کشانده میشود
وی افزود که با نشر این اعلامیه از سوی نیروهای مخالف دولت روحیه مردم هم ضیغف شده وتوقع که ما از این انتخابات داشتم  برآورده نخواهد شد باوجود این که دولت در تلاش است که امنیت تمام مراکز رای دهی ره بگیرد اما در هر جا دشمن از خراب کاری های خود میکند. زیوری

کابل  باختر   ۱۷   میزان
نیویارک تایمز روز نامه پر تیراژ امریکایی  از خونین شدن جنگ در افغانستان سخن میگوید .
این روز نامه ادعا دارد  که در افغانستان روزانه  30 تا 40نظامی وتا ۱۳ غیر نظامی کشته میشوند .
روزنامه نیویارک تایمز در شماره جدیدش یک مطلب در مورد جنگ جاری افغانستان نوشته وگفته که این جنگ بیشتر خونین شده است  و تنها در هفدهمین سالروز حمله امریکا بر افغانستان 45 نفر  قربانی خشونت ها در این کشور شده اند.
این روز نامه به ادامه گفته است که در ماهمای اخیر نیروهای مسلح مخالف  دولت افغانستان بیشتر  رویه تهاجمی و پرخاشگر را به خود اختیار کرده اند در حالیکه نیروهای دولتی بیشتر برای  کاهش خشونت  تلاش میکنند
روزنامه نوشته که  بیشترین تلفات را نظامیان وافراد ملکی متقبل میشوند که بطور اوسط روزانه 30 تا40فرد نظامی و13 فرد ملکی جانهایشان را از دست میدهند .
این گفته  ها در  حالی بیان میشود  که منابع دولتی نیز از ازدیاد  تلفات نیروهای امنیتی و افراد ملکی در جریان منازعات جنگی و حملات تروریستی ابراز نگرانی کرده اند
شماری از آگاهان سیاسی و کارشناسان  نظامی میگویند  که مساله تلفات ملکی و ازدیاد  تلفات نیروهای دولتی بیشتر به تجهیز بی پیشینه یی  افراد طالبان   بستگی دارد.
طالبان طی  ماه های اخیر  از به گونه مرموز به اسلحه و تجهیزات پیشرفته دست یافته اند که آنها را قادر ساخته تا دست به تحرکات  بیشتر و حتا حملات تهاجمی بزنند
با آنکه  منابع نظامی امریکا از روسیه وایران به عنوان تمویل کنندگان تازه طالبان یاد میکنند مگر منابع حکومتی افغان در این خصوص صراحت ندارند .
این آگاهان  بی مدیریتی در جنگ را نیز عامل ازدیاد تلفات نظامیان دانسته تاکید دارند که نظامیان ما در جهبات جنگ با کمبود تجهیزات  و منابع  حمایوی مواجه اند همچنان هماهنگی لازم برای پیشبرد وظایف میان نهاد نظامی و کشفی وجود ندارد این امر سبب شد که بعضی از واحدهای اداری  سقوط کنند  سقوط موقت این گونه واحد ها  نه تنها با تلفات بلند همراه بود بلکه باعث افتادن امکانات حربی به گروه های مسلح نیز شد.
پس بهتر است که مسوولان به جای ابراز تاسف از ازدیاد تلفات هم در ساحه نظامی و مللکی به فکر مدیریت اوضاع و تغییر مداوم تکتیک در جنگ باشند       صائم /  نعمت

کابل  باختر   ۱۷   میزان
گروه طالبان از مردم خواسته است تا در انتخابات پارلمانی شرکت نکنند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد:در حالیکه برای برگزاری انتخابات  مجلس نمایندگان ده روزباقی مانده است طالبان انتخابات را یک پروسه غیر افغانی خوانده و از مردم خواسته اند تا این برنامه که به گفته طالبان یک برنامه امریکایی است تحریم نمایند.
ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، گفته است: امریکا از این انتخابات تنها برای مشروع سازی حضور و حاکمیتش استفاده می‌کند. مردم باید این انتخابات را تحریم کنند تا آنها با اهداف کثیف شان به نتیجه نرسند.
طالبان در این اعلامیه شان گفته اند که گویا انها پنجاه فیصد خاک افغانستان را در دست دارند و انتخابات یک حرکت نا مشروع است .
گروه طالبان در این خبرنامه‌ از مردم و نامزدان انتخابات پارلمانی خواسته است که از اشتراک در انتخابات خودداری کنند، زیرا برگزاری انتخابات هیچ سود برای مردم افغانستان ندارد.
این در حالیست که کمیسیون انتخابات از برگزاری انتخابات به تاریخ ۲۸ میزان تأکید دارد و اعلام کرد که انتخابات در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.
از طرف دیگر وزارت داخله با صدور اعلامیه گفته است که گفته های طالبان حرف های تکراری است .
در اعلامیه آمده است هراس افگنان طالب، اخیراً تبلیغاتی را به راه انداخته‌اند که گویا انتخابات یک روند خارجی است و به مردم افغانستان تعلق ندارد. این گروه چنان‌که در هژده سال گذشته به نیابت از خارجیان و برای تحقق اهداف خارجیان، علیه مردم ونظام مردمی افغانستان جنگیده‌اند اکنون نیز می‌خواهند که جنگ روانی-تبیلغاتی علیه مردم راه اندازند.
طالبان حرف‌های تکراری‌ای را که از سوی حامیان بیرونی شان برای شان تلقین می‌شود، یکبار دیگر در قالب یک اعلامیه «نشخوار» کرده‌اند که چیز تازه‌یی در آن نیست.
مردم افغانستان بارها ثابت کرده‌اند که در کنار نیروهای امنیتی خویش اند و از تهدیدهای هراس افگنان نمی‌هراسند.
در اعلامیه همچنان تذکررفته است نیروهای امنیتی نیز برای دفاع از جان و مال مردم از هیچ تلاشی دریغ نورزیده اند که نمونه های زیادی از ایثار و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور برای حفظ جان و مال مردم وجود دارد. در بعضی از مناطقی که به دلیل مشکلات امنیتی، برای مردم خطری متوجه بوده، نهادهای امنیتی در همآهنگی با کیمسیون مستقل انتخابات این گونه مناطق را شناسایی نموده‌اند و در آنجاها به خاطر حفاظت جان مردم، مراکز رأی دهی احتیاطاً فعال نخواهد بود، اما در اکثریت مناطق شهری و روستایی طبق پلان از قبل تعیین شده انتخابات برگزار خواهد شد.
مردم در انتخابات اشتراک خواهند کرد و نیروهای امنیتی امنیت آن ها را تامین خواهند نمود.    صائم

کابل  باختر  ۱۶ میزان
مردم از نامزدان انتخابات پارلمانی میخواهند که به جای تبلیغات بلند پروازانه بیشتر به واقعیت های اجتماع شان توجه داشته باشند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : قراراست  انتخابات پارلمانی در افغانستان به تاریخ ۲۸ میزان  برگزار گردد، اضافه از دو هزار پنجصد تن که در میان آنها ۴۰۰ زن نیز شامل است برای احراز ۲۴۹ کرسی  در مجلس نمایندگان  با هم رقابت میکنند.
رقابت یا مبارزات انتخاباتی در کشور از ششم میزان آغاز شده است  در باره روند مبارزات انتخاباتی گفته های زیادی وجود  دارد به خصوص روی برنامه های تبلیغاتی  نامزدان ایراد های زیادی گرفته میشود.
با شماری از شهروندان که صحبت شد آنها گفتند که شماری ازنامزدان عکس و مواد تبلیغاتی شان را  به گونه نا موزون ٬ نا مناسب و در نا هماهنگی با مسوولان شهر داری و کمیسیون انتخابات نصب کرده اند.
امروز شهر کابل و به همین سان شهر های دیگر کشور پر از عکس های نامزدان است که طعبأ جمعاوری آن بعد از ختم برنامه های انتخاباتی برای شهرداری خالی از مشکلات نخواهد بود.
نسیمه آرزو دانشجو و باشنده کابل میگوید که از دید من برنامه های انتخاباتی نامزدان با بی مدیریتی زیادی همراه است در کنار آنکه آنها شهر را از عکس و اشتهارات شان پر نمودند شعار های بلند آنها نیزدلگیر است شعار هائیکه انجام و یا تطبیق آن از توان یک وکیل بالا است.
این دختر خانم به ضرب المثل معروف که میگویند( تا مرد نگفته سخن ٬ عیب و هنر اش  نهفته باشد) مراجعه میکند و یاد آور میشود شعار های بلند و غیر قابل تطبیق آن نشان میدهد که نامزدان پیش از واقعیت به حرف های ناتمام پناه میبرند
نسیم وفا کارمند وزارت معارف میگوید  متاسف است که نامزدان از شرایط و روز گار چیزی نیاموخته اند.
وکلا در دوره های قبلی هم  بیشتر شعاری و تبلیغاتی کار کردند که انجام آن بی اعتمادی و بی باوری مردم نسبت به پارلمان  و وکلا بود.
وفا تاکید دارد که نامزدان باید وزن و جایگاه خود را دیده و شعار بدهند زیرا مردم خوب میدانند که کی چه کرد و کی چه میکند  شعار جای را نمیگیرد، ضمنا نامزدان مکلفیت اخلاقی دارند تا بعد از ختم برنامه های انتخاباتی به دور نمودن موادتبلیغاتی شان مبادرت ورزند و نشان دهند که اگر وکیل شدند یا نه مگر قانون پذیر اند.
همچنان به نهاد مربوط به خصوص شهر داری و کمیسیون انتخابات لازمی است که به نامزدان تفهیم کنند که جمعاوری مواد تبلیغاتی شان الزامی است .
باقی سمندر فعال جامعه مدنی انتخاب شعار های کاندیدان انتخابات پارلمانی را برخاسته از عدم آگاهی ایشان دانسته می گوید بر کاندیدا لازم بود که نخست قانون اساسی افغانستان را مطالعه میکردند تا به صلاحیت های یک وکیل پی میبردندو مطابق آن شعار هایشان را بر میگزیدند .
سمندر افزود که از ماده 71 الی تا پایان فصل 5 حدود صلاحیت ها روشن است که متاسفانه از نزد آنان خلط میخورد .
سمندرهمچنان انتخاب شعار های بدور از صلاحیت های کاندیدا را نوعی از عوام فریبی تلقی کرده گفت مردم ما با سطح پایین دانش که دارند شاید فریب شعار های آنان را خورده برایشان رای بدهند اما بر رسانه هاست تا در زمینه آگاهی دهی مردم کار کنند تا رای خود را به افراد صادق وخدمتگذار بدهند .
باید که قبلا کمیسیون شکایات انتخابات گفته است که در برابر نامزدان متخلف اقدام میکند و آنها از ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ افغانی جریمه خواهند شد ضمنا  موارد تنبیه دیگر نیز در رابطه به آنها اجرا خواهد کرد.
مگر آگاهان سیاسی و فعالان مدنی میگویند که این تنبیه برای تخلف از کار زار انتخاباتی  است  بهتر بود که در رابطه به چگونگی تبلیغات  نیز با آنها کار میشد. ختم . صائم - نعمت

کابل 15 میزان / باختر
جنرال جوزف ووتل قوماندان عمومی قوای  مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا درتازه ترین اظهارات خود تاکید کرده است که روسیه وایران درقضیه افغانستان با دلایل متفاوت دخیل اند وبرای نفوذ شان دراین کشور تلاش دارند.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد : این مقام ارشد نظامی امریکایی گفته است که روسیه وایران  تلاش دارند تا نشان دهند  که برای  پایان جنگ درافغانستان کاری میکند اما برعکس روسیه و ایران تلاش دارند تا درمقابل تلاش های بین المللی درمورد روند مصالحه  درافغانستان از نفوذ برخوردارباشند .
وی تاکید دارد که روسیه وایران به عنوان رقیب امریکا خود را جاداده اند و سعی دارند  تا با هردوطرف یعنی هم با حکومت افغانستان و هم با طالبان نقش بازی کنند دیده میشود که روسیه وایران درقضیه افغانستان با دلایل متفاوت دخیل اند .
این مقام نظامی امریکایی تصریح کرده است که ایران از استراتیژِی پیروی میکند که دررقابت با  ما قراردارد تا به گونه های مختلف درافغانستان ، سوریه ویا هرجای دیگراعمال نفوذ کند
او اضافه کرد،  روسیه با روش ریا کارانه  میکوشد تا اطلاعات غلط را که یکی از روش های روسیه در جنگ سرداست درکشور های مانند افغانستان  ،سوریه  وعراق  ترویج نماید و از طریق تبلیغات گروه داعش را تقویت  میکند .
این اظهارات یک مقام ارشد نظامی امریکا در حالی بیان میشودکه قبل براین نیز روسیه وایران در برقرارارتباط با گروه طالبان و تجهیز نظامی این گروه متهم شده بودند اما مقام های مسکو و تهران همواره این اتهامات را رد کرده اند .
این درحالیست که امریکا ازچندی بدینسو تحریم های خود را بالای ایران بیشتر ساخته ونیزروابط اش با روسیه روبه تیره گی قراردارد اما این  وضعیت نگرانی های برای مقام های افغانستان نیز به بار اورده است .
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امورخارجه کشورهفته گذشته  نیز هشدار داد که اختلاف‌های امریکا و روسیه از اوکرایین به سوی افغانستان در حرکت است و اگر این رقابت‌ها رسمی شوند، برای افغانستان پیامدهای زیان باری خواهند داشت. جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL