09 میزان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جاده یی در پکتیا جغل‌ اندازی شد

جاده یی در پکتیا جغل‌ اندازی شد

گردیز/9میزان/باختر کار جغل‌ اندازی بیش از چهار کیلومتر سرک در پکتیا...

از کتاب«مقدمۀ بر تدوین استراتیژی» رونمایی شد

از کتاب«مقدمۀ بر تدوین استراتیژی» رونمایی شد

کابل/ 9 میزان/ باختر از کتاب «مقدمه یی بر تدوین استراتیژی...

کار ساخت یک پل درارزگان آغاز شد

کار ساخت یک پل درارزگان آغاز شد

ترینکوت/9میزان/باختر کارساخت یک پل آهن‌کانکریتی درارزگان امروز آغاز شد. به گزارش آژانس...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

گزارشات
گزارشات

گزارشات (1552)

کابل/ ۹ میزان/ باختر
والی کابل هشدار می دهد٬ با کاهش هماهنگی های نظامی در ولسوالی ها٬امنیت پایتخت با تهدید مواجه است .
محمدیعقوب حیدری که دیروز از چند ولسوالی کابل در شمال دیدن کرد، دریک نشست کاری٬ اوضاع امنیتی ولسوالی‌های شمال کابل را بررسی کرد. او کاهش هم‌آهنگی نظامی در این ولسوالی هارا نگران کننده خواندوهشدارداد٬ادامه این وضع٬امنیت پایتخت را با تهدید مواجه کرده است.
این گفته ها در حالی بیان می شود که طالبان در روز های اخیر در چند ولسوالی کابل تحرکاتی داشته اند٬خاکجبار٬سروبی٬ده سبز٫موسهی٬ پغمان٬شکردره٬استالف٬ میربچه کوت٬قره باغ... گواه تحرکاتی از سوی طالبان بوده اند.
در کنار تحرکات طالبان پخش نوار های تصویری که نشان می داد طالبان در ساحه شمالغربی شهر کابل ایست بازرسی ایجاد کرده اند٬با آن که این نوار تصویری بیشتر جنبه تبلیغی داشت مگر اسباب نگرانی باشندگان پایتخت را افزایش داد.
محمد یعقوب حیدری والی کابل هم حضور طالبان در شماری از ولسوالی های کابل را یک چالش بزرگ امنیتی می داند و می گوید در وجود٬ کاهش هم‌آهنگی میان نیروهای امنیتی در شماری ازولسوالی‌های کابل ٬سبب شده تا افراد طالبان در این ولسوالی‌ها رفت‌وآمد کنند.
وی افزود که در این نشست، پیرامون نظارت برراه‌های که بیشتر از سوی طالبان مورداستفاده قرارمی گیرد بحث شد.
والی کابل می گوید طالبان در حال حاضر تلاش دارند تا از نقاط دشتی در شمال کابل خارج شده و در نزدیکی خانه‌های مردم، پناهگاه ایجاد کنند.
با این حال، او تصریح کرد که نیروهای امنیتی تلاش دارند تا از این کار جلوگیری کنند، زیرا طالبان در شمال کابل حمایت عقبی ندارند و مردم نیز از حضور آنان نا راضی‌اند.
وی ولسوالی‌های شکردره، قره‌باغ و پغمان را از نقاطی خواند که طالبان با استفاده از آن می‌خواهند با سایر ولسوالی‌ها وصل شوند و پایتخت را ناامن کنند.
با وجود این همه٬والی کابل امیدوار است طرح مشترک امنیتی که تازه ریخته شده است برای تامین امنیت کابل مفید باشد٬او از جزئیات این طرح چیزی نگفت.
این گفته ها در حالی بیان شده است که آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی هشدار داده اند که طالبان در صدد محاصره کابل اند وحضوریافتن تدریجی وهدفمند طالبان در ولسوالی های کابل٬نشان دهنده محاصره پایتخت از سوی این گروه است.
در همین حال جمعه گل همت قومندان امنیه کابل می گوید که پولیس فعالیت گروه های تروریستی را در ساحه شرقی کابل به خصوص ولسوالی سروبی محدود کرده است  و برجسته ترین قومندانان طالبان که برای کابل در سروبی حضور داشتند، کشته شده اند.
وی از مولوی سنگین٬صدیق الله و مولوی دوا خان سه قومندان مطرح طالبان برای کابل یاد کرد که در جریان عملیات های نیروهای امنیتی در سروبی کشته شدند.
جنرال همت می پذیرد که طالبان قصد دارند که فعالیت خود را در ولسوالی های کابل هماهنگ کنند و آنان در پی اتصال افراد شان اند.
همت٬ فعالیت نیروهای امنیتی را در اطراف کابل گسترده می داند برعلاوه سروبی٬نیروهای امنیتی در موسهی نیز عملیاتی را انجام داده اند که در آن نه عضو گروه طالبان کشته شده است٬یازده عضوی دیگری طالبان مجروح شده اند و سه نفر دیگر شان بازداشت شده است.
مگر جنرال همت برنامه های امنیتی را در شکردره و پغمان و سیع تر و گسترده تر معرفی می کند.
به گفته قومندان امنیه کابل٬عملیات نیروهای امنیتی در شکردره که گواه تحرک بیشتر طالبان بوده است ادامه دارد و برای پغمان یک عملیات گسترده تر روی دست است که از ارغندی تا میدان و جلریز را تحث پوشش قرار خواهد داد.
وی همچنان اظهار امیدواری کرد که با تطبیق برنامه میثاق امنیتی در کابل٬وضعیت بهتر شود.
با آن که شهریان و کار شناسان نظامی این برنامه را در تامین امنیت کابل موثر نداسته اند مگر قومندان امنیه کابل می گوید:میثاق امنیتی در کابل به سه بخش تقسیم شده است که مرحله وار تطبیق خواهدشد. او روی معاذیری ازارائه جزئیات در این خصوص خود داری کرد.
باآن که٬ حرف های این مقام بلند پایه امنیتی در کابل امید وار کننده است مگر نمی تواند مردم را قناعت دهد زیرا وضعیت حساس کنونی در پایتخت نیاز به کار عملی دارد در حالی که گفته های جنرال همت بیشتر به برنامه های آینده پولیس وابسته دانسته شده است.  صائم احسان زاده

کابل/ ۹ میزان/ باختر
از آغاز گفت وگو ها میان افغانان در دوحه بیست روز می گذرد٬ اما دو طرف تا کنون نتوانسته اند٬کارشیوه آغاز مذاکرات  شان را نهایی کنند .
به گزارش آژانس باختر: با آن که مذاکرات میان افغانان ۲۲ سنبله  در دوحه افتتاح شد٬مگر با گذشت بیست روز از آغاز مذاکرات٬ دو طرف تنها به ایجاد دسته های تماس موفق شده اند و تاکنون مذاکرات  رو در رو آغاز نشده است.
گفته شده است که طالبان همه روزه تغییرموضع می دهند و یک آجندای تازه را مطرح می کنند که از دید کارشناسان نه تنها منطقی نیست بل حساسیت برانگیزنیز است و هیئت دولتی هم قبل از همه برآتش بس و قطع خشونت تاکید دارند٬واین موضوع ها بر پیچیده شدن مذاکرات افزوده است.
شماری از آگاهان سیاسی مطرح کرده اند که باید میانجی وارد عمل شود که با وساطت آنان٬بن بست موجود در مذاکرات از میان برداشته شود.
این آگاهان تاکید دارند که بسیار قضایا افغانستان بخصوص در بیست سال اخیر با ٬پا درمیانی یک میانجی حل شده است وما نمونه های زیادی از این گونه فعالیت ها در کشور  داریم.
در این میان٬جاوید کوهستانی آگاه امور سیاسی حضور میانجی در بحث حل منازعات وصلح را حتمی می داند.
او به خبرنگارآژانس باختر گفت: تا کنون هیچ منازعه داخلی وبین المللی چه کوچک ویا بزرگ وجود نه داشته که بدون میانجیگری حل شده باشد.
به باور کوهستانی به خاطر شکستن بن بست ها باید میانجی وارد گفت وگوها شود .
کوهستانی دراین مورد که٬ کی ها می توانند میانجی باشند تا مورد قبول هر دو جانب باشد گفت میانجی می تواند از میان شخصیت های معتبر وسازمان های فراملیتی مانند سازمان کشور های اسلامی وشخصیت های بانفوذ مانند رییس های  جمهور باز نشسته ،افراد متنفذ که در تاریخ اثر گذار اند انتخاب شوند .
اما احمدسعیدی کار شناس دیگر سیاسی٬  نقش امریکا را در روند مذاکرات بارز دانسته می گوید در مذاکرات دوحه امریکا تصمیم گیرنده است و کافیست که خلیل زاد حضور یابد طالبان مخالفت ها را کنار می گذارند ،سعیدی افزود اکنون خلیل زاد به دوحه رسید وما شاهد پیشرفت مذاکرات خواهیم بود .
طارق فرهادی، مشاور پیشین ریاست‌جمهوری می گوید:بن بست در مذاکرات ادامه یافته است حس می‌شود که برای رفع این بست٬حضور یک میانجی حتمی است.
شاه ولی درانی استاد  پوهنتون٬ هم ٬عقیده مشابه با طارق فرهاد دارد و با کنایه و شوخی می گوید٬شرکت گنندگان دوحه هم به یک جان کیری نیاز دارند.
این آگاهان هشدار می دهند اگر دو طرف با سوء‌تفاهم  و در نبود انعطاف به مذاکرات شان ادامه بدهند، بعید نیست که فرصت کنونی صلح از دست برود و بساط مذاکرات بدون دست‌یافتن به توافق مطلوب، برچیده شود. این خطری است که تنها با بازگشت طالبان به مسیر مذاکرات اصولی رفع خواهد شد.
با آن که طالبان در مورد ادامه مذاکرات ویا حضور یک میانجی در اتاق مذاکره خاموش اند اما دو عضو هیت گفت وگو کننده دولت٬  حضورمیانجی در مذاکرات دوحه را نمی پذیرند.
  رسول طالب، عضو هیئت جمهوری اسلامی افغانستان به رسانه ها گفته است «تسهیل کننده اکنون هم داریم، اما در اتاق مذاکرات طرف سوم نیست.»
فاروق مجروح، عضو دیگر هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان بیان داشته است : «برای ما ارزش‌های دینی و ملی که ما به آن‌ها متعهد هستیم بسیار مهم است. با معقولیت و حوصله‌مندی و با حسن نیست کامل آمادۀ پیش‌برد بهتر مذاکرات هستیم.»
هیئت مذاکره کنندۀ دولت به گونه مستقیم و طالبان با اختیار کردن خاموشی٬ به گونه یی طرح میانجی را رد کرده اند در حالی هیئت‌های مذاکره‌کنندۀ صلح، شام روز گذشته – دوشنبه - نیز پس از ساعت‌ها چانه‌زنی به توافق نرسیدند واختلاف میان دو طرف همچنان پا بر جاست. فرزانه٬ زیوری

دوشنبه ، 7 میزان 1399 ، 12:27

صلح ایدۀ آرمانی برای افغانان

Written by manager

کابل/ ۷ میزان/ باختر
صلح برای مردم افغانستان یک ایدۀ آرمانی است در حالی که بیرونی ها روند صلح رابیشتر با سودجویی های سیاسی دنبال می کنند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ با آن که جنگ در افغانستان٬مسیر خونین خود را طی می کند٬وصلح یک ایده آرمانی برای مردم کشورباقی مانده است٬مگربرنامه صلح در افغانستان برای بیرونی ها به یک سود جویی سیاسی مبدل شده است.
دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا‹ترامپ و جوبایدن› در مبارزات انتخاباتی شان٬ مسله خروج عساکر امریکایی از افغانستان را محور گفت وگو های شان قرار داده اند.
روسیه مسله افغانستان را بزرگ نمای کرده تا سیطره نفوذ خود را در میان کشور های آسیای میانه٬بیشتر پهن کند٬پاکستان در کنار دهها ماجراجویی که دارد می کوشد٬ مسله افغانستان٬ممد حل قضیۀ کشمیر شود واین خواست خود را هم کتمان نه کرده است٬سیاست ورزان پاکستانی بار ها گفته اند که روند صلح افغانستان از دهلیز کشمیر عبور می کند و این کشور٬ مسله افغانستان را یک امتیاز در رسیده به اهداف خود در کشمیر می داند.
ایران و ترکیه هم در تلاش اند که از طالبان در مسایل منطقه یی منجمله در رقابت شان با سعودی استفاده برند٬کشور های دیگری هم اند که صلح و جنگ در افغانستان منافع آنان را ترسیم می کند.
مداخله و برنامه های بیرونی ها در برابر افغانستان متعدد و گونه گون است  تا اندازه که دوستان و متحدان امروز وپشین در برابر اغراض و نیات سو که در برابر افغانستان وجود دارد سخن می گویند.
در این میان٬عمران خان صدراغظم پاکستان٬ در مقاله یی که در یک روزنامه امریکایی نشر شده است به نیات ترامپ در قبال افغانستان اشاره کرده است.
او دراین مقاله‌ خود که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است گفته است: احتمال دارد مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر٬ دشوارتروزمان‌گیر باشد و این مستلزم شکیبایی و انعطاف‌پذیری دوطرف است.
او افزوده که پیشرفت در این مذاکرات ممکن است آهسته و پرزحمت باشد که گاهی شاید با بن‌بست همراه باشد...؛ بنابراین همه طرف‌هایی که در روند صلح افغانستان سرمایه‌گذاری کرده اند باید در برابر وسوسه تعیین یک جدول زمانی برای به دست آمدن یک نتیجه٬ از این مذاکرات شکیبا باشند.
او در عین حال گوشزد کرده که "خروج شتاب زده بین المللی از افغانستان٫ غیرعاقلانه است" او همچنان گفته است "ما همچنین باید از این روند در برابر خرابکاران منطقه‌ای که روی تامین صلح در افغانستان سرمایه گذاری نه کرده و بی ثباتی در این کشور را برای اهداف ژئوپلیتیک خود مفید می دانند، محافظت کنیم."
مقاله عمران خان حاوی هشدارهایی به آدرس سیاست ورزان امریکایی است و نسبت به خروج شتاب زده از افغانستان هشدار داده است.
از دید آگاهان سیاسی «مواضع صدراعظم پاکستان در این مقاله، به نحو کم پیشینه‌ای واقع‌بینانه و مبتنی بر واقعیت هایی است که کمتر می توان از زبان یک سیاست مدار پاکستانی در قبال روند صلح افغانستان شنید.»
این آگاهان می گویند« شاید دلیل آن٬ این است که وی، خطر واقعی برخورد شتاب زده، استفاده ابزاری و بهره جویی انتخاباتی ترامپ از این روند را درک کرده است و می داند که برای لگام زدن به این خطر، فرصت زیادی وجود ندارد.»
عمران خان در این مقاله هشدار داده است که فشارهای فزاینده ترامپ برای به نتیجه رساندن هرچه سریع تر پروژه صلح با طالبان، کلیت این پروژه را با مخاطره رو به رو کند و به شکست کامل آن منجر شود.
همچنان او نگران است که فشارهای نامتعارف واشنگتن، کابل را مجبور به اتخاذ رفتارهایی کند که روند کنونی صلح را تخریب کند.
صدراعظم پاکستان به این فکر است که ترامپ برای ماندن در قصر سفید٬گزینه جز صلح با طالبان ندارد و این کار را به هر قیمتی انجام می دهد٬حتا حاضر است مسوولیت های رسمی و اخلاقی امریکا در قبال افغانستان را فراموش کند.
ترامپ فکر می کند که فقط با یک شعار‹خاتمه بخشیدن به طولانی ترین جنگ امریکا› می تواند در قصر سفید بماند و با وعده برگشتاندن تمامی عساکر امریکایی از افغانستان به خانه های شان می تواند قلوب رای دهندگان امریکایی را بدست آورد.
در همین حال یک نشریه جاپانی نوشته است: آمریکا به دلیل منافعی که در جنوب آسیا دارد شماری از نیروهایش را در افغانستان حفظ خواهد کرد و این کشور را ترک نمی‌کند.
نشریه جاپانی«دیپلمات» نوشته است: اگر مذاکرات میان افغانان منجر به صلح و ثبات در افغانستان شود و نیاز به حضور نظامی آمریکا نباشد زمینه حضور بیشتر سیاسی، اقتصادی و نظامی چین، روسیه و ایران در این کشور مساعد می‌شود که این خوشایند واشنگتن نیست.
دیپلمات می‌افزاید: امریکا از راهبرد توسعه‌ یی «ایران – چین» نیز نگران است زیرا به نظر این کشور، جزئیات توافق پکن-تهران مبهم است اما شواهدی وجود دارد که راهبرد جدید ایران به معنای حفظ توازن در افغانستان است.
این نشریه افزود که شکست افغانستان، نه تنها برای آمریکا و متحدانش سنگین تمام می‌شود که حتی موضع کشورهای چین و روسیه را در همکاری با آمریکا مورد پرسش قرار خواهد داد و شتاب برای خروج بدون ارزیابی دقیق، منجر به فروپاشی نظام کنونی افغانستان خواهد شد.
دیپلمات درباره ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نوشت: امریکا توجیه لازم برای حفظ نیروهایش در افغانستان با مقامات این کشور در میان گذاشته است؛ نظامیان آمریکایی زمانی دست به کار خواهند شد که تهدیداتی از افغانستان متوجه امنیت بین‌المللی شود و نیروهای افغان نتوانند وضعیت را با موفقیت مدیریت کنند؛ در چنین وضعیتی آمریکا همکاری‌های عملیاتی و اطلاعاتی خود را با افغانان افزایش خواهد داد.
این نشریه موضع گیری های تازه ترامپ در قبال افغانستان رابیشتر وابسته به برنامه های انتخاباتی  او دانسته است.
با وجود این همه٬دو جناح درگیر در افغانستان  در دوحه با هم نشسته اند که برای حل دایمی معضل کشور شان راه حل پیدا کنند.
نشست که دشواری زیادی با خود دارد٬ مگر برای مردم افغانستان پر از امید است واگر وحدت نظر به میان آید دشواری سهل خواهد شد وبرنامه های افغان ستیزانه بیرونی به هیچ مبدل خواهد شد. صائم

کابل۷/ میزان/ باختر
یک خانم و یک دختر به روز جمعه در حصه دوم کوهستان مورد تجاوز قرار گرفتند.
پولیس کاپیسا این رویداد را تأیید می‎کند و می‎گوید که تاکنون شش تن از عاملان این رویداد را بازداشت کرده‌است و بازجویی‌ها از آنان، ادامه دارند٬گفته شده است که یازده نفر در این جنایت دخیل استند.
شکیبا سیفی رییس امورزنان هم وقوع چنین رویداد را تائید کرده است مگر گفته است از بهر چالش‌های امنیتی، تاکنون به محل رویداد رفته نتوانسته‎است.
خانم و دختر که با چنین بیرحمی مواجه شدند از کابل برای تفریح به حصه دوم کوهستان رفته بودند.
اخباری وجود دارد که نشان می دهد محافظان و بستگان یک عضو شورای ملی که خود یک زن است عامل این رویداد اند٬مگر این ادعا از سوی این خانم وکیل رد شده است.
به گفته شایق شورش سخنگوی پولیس کاپیسا در پیوند به این رویداد تاکنون شش تن بازداشت شده اند.
مسوولان محلی کاپیسا هم گفته اند که شش تن به شمول دو نگهبان این نماینده پارلمان بازداشت شده است و تلاش ها برای گرفتاری پنج تن دیگر ادامه دارد.
خانم که در این حادثه قربانی شده است در یک نوار تصویری به صراحت گفته است که از سوی محافظان خدیجه الهام نماینده کاپیسا در ولسی جرگه مورد تجاوز قرار گرفته است.
در همین حال٬ کمیسیون مستقل حقوق بشر و وزارت امور زنان از افزایش خشونت های گونا گون در برابر زنان درکشور ابراز نگرانی کرده است.
کمیسیون حقوق بشر بر تحقیقات همه جانبه و بیرون از مداخله دیگران تاکید کرده است ووزارت امورزنان هم گفته است که این حادثه را از نزدیک تحت نظارت دارد.
نهاد های مدافع حقوق زنان از افزایش خشونت های روز افزون علیه زنان نگران استند و این عمل  زشت را تقبیح کردند و از سران حکومت خواهان مجازات عاملان چنین قضایا شدند.
صحرا سیرت فعال حقوق زن وعضوشبکه زنان افغان با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی در کشور گفت:متجاوزان وحامیان این قضیه به پنجه قانون سپرده شوند ورنه صلابت وجایگاه عدالت رسمی  از بین می رود.
حوریه مصدق فعال حقوق زن وکارمند حقوق بشربه خبرنگارآژانس باختر گفت:تجاوز به زنان به هیچ عنوان قابل بخشش وچشم پوشی نیست واگرجرم ثابت شود مجرم باید مطابق قانون جزا ببیند. نهاد های مربوط باید در قسمت تحقیق و پیگیری قضیه تلاش کنند.چون این قضیه وقضیه تجاوزبرزنان در ولسوالی پغمان یکی است و عاملان آن در اثر تلاش وداد خواهی زنان ورسانه ها اعدام شدند.
وژمه عضو شبکه زنان٬ قضیه تجاوز جنسی بر زنان در کاپیسا را بسیار وحشتناک خوانده است.
رییس جمهور هم دستور تحقیق این قضیه را به ارگان های مسوول داده است مگر تاکنون بررسی ها تکمیل نشده است. زیوری

يكشنبه ، 6 میزان 1399 ، 12:46

چراغ سبز خلیل زاد به طالبان

Written by manager

کابل/۶میزان/ باختر
یک آگاه سیاسی این گفته های زلمی خلیل زاد را که می گوید: «طالبان آتش‌بس همه جانبه و دایمی را قبول نخواهند کرد تا زمانی که یک راه حل سیاسی پیدا نشود»٬ چراغ سبز برای طالبان می داند.
به گزارش آژانس باختر: زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در مصاحبۀ با یکی از رسانه های امریکایی گفته است: «فکر می‌کنم طالبان یک آتش‌بس همه جانبه و دایمی را قبول نخواهند کرد تا زمانی که یک راه حل سیاسی پیدا نشود.»
وی علاوه کرده است: آنان (طالبان) کاهش خشونت را عملی کرده می‌توانند و این را مدنظر خواهند داشت، البته مربوط به این می‌شود که پیشنهاد چیست؟
اظهارات نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان٬ درست زمانی صورت گرفته است که رایزنی ها میان هیئت مذاکره کنندۀ دولت و طالبان در دوحه٬ بدون رسیدن به کدام نتیجه یی ادامه دارد و طالبان به فراخوان دولت افغانستان که آتش بس و کاهش خشونت است٬ پاسخ نگفته اند برخلاف٬ حمله ها و تحرکات نظامی شان را شدت بخشیده اند.
خلیل زاد در اظهارات تازۀ خود به این موضوع هم اشاره کرده است که با وجود افزایش جنگ‌ها در افغانستان٬ سطح خشونت و تلفات ملکی و نظامی نسبت به سال گذشته کمتر است.
به باور آگاهان سیاسی٬ خلیل زاد با این گفته٬ طالبان را به گونۀ غیرمستقیم به جنگ تشویق کرده است تا زمانی که پیشنهاد جانب مقابل «دولت» برای آنان واضح نشود و تا زمانی که به یک توافق سیاسی دست پیدا نکنند٬ تن به آتش بس ندهند.
احمد سعیدی٬ آگاه مسایل سیاسی و استاد دانشگاه گفته های خلیل زاد را در این مقطع زمانی چراغ سبز برای طالبان دانست و افزود که امریکا٬ پاکستان وطالبان یک مثلث سه ضلعی اند و موضوعات را قبلآ بین هم مطرح کرده بودند که روی همین اصل مذاکرات در دوحه به بن بست کشیده شده است که روی چند نکته جنجالی که یکی آن هم جنگ چندین ساله طالبان را باید جهاد نامید و چند مورد دیگرکه تا حال دو طرف به نتیجه نرسیده اند.
سعیدی افزود که به هدف مسایل حل ناشده٬ داکتر عبدالله رییس مصالحۀ ملی قرار است٬ فردا دوشنبه به پاکستان سفر کند. وی افزود که اشراف غنی هم از عمران خان دعوت کرده است که به افغانستان بیاید.
نوریه زیوری

کابل/ ۳ میزان/ باختر
زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان می گوید: طالبان اگر به تعهدات شان عمل نه کنند نیروهای امریکایی از افغانستان خارج نه خواهندشد.
خلیلزاد این گفته ها را در جلسه استماعیه کنگره آمریکا بیان داشته است٬ او تاکید کرده است٬خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان مشروط خواهد بود.
این گفته ها در حالی بیان می شود که شماری از اعضای کنگره و مجلس نمایندگان امریکا نسبت به طالبان بی باور اند و نهاد کشفی امریکا هم گفته اند که طالبان رابطه شان را با القاعده حفظ کرده اند.
قطع رابطه با القاعده یکی از موارد اصلی توافق نامه صلح امریکا با طالبان است که در سه حوت سال گذشته در دوحه امضا شد.
در کنگره امریکا هم٬ از خلیل زاد بیشتر در خصوص رابطه طالبان با القاعده پرسان شد.
وی در پاسخ به پرسش یکی از اعضای کنگره امریکا که سوال کرد«با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، این کشور بار دیگر به مرکز شبکه القاعده و گروه‌های تروریستی تبدیل نخواهد شد؟» گفت: خروج امریکا از افغانستان براساس توافقنامه صلح امریکا و طالبان مشروط خواهد بود.
خلیلزاد که برای توضیح درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به کنگره فرا خوانده شده بود، گفت که طالبان در زمینه امنیت تعهداتی داده اند‌ و اگر به آن عمل نه کنند، امریکا نیروهایش را خارج نخواهد کرد و همه چیز در توافقنامه صلح طالبان و امریکا مشروط است.
نگرانی دیگر اعضای کنگره حقوق و آینده زنان افغان بود مگر خلیل زاد پرداختن به این مسله را مربوط به گفت وگو ها میان افغانان دانست که مراحل ابتدایی آن در دوحه  آغاز شده است.
مگر او تاکید کرد٬ امریکا از این روند نظارت می کند و به همکاری و حمایت خود از زنان افغان ادامه خواهد داد.
از شروع مذاکرات صلح افغانستان بیش از ده روز می گذرد، ولی هیئت‌های دو طرف تاکنون نتوانسته‌اند که طرزالعمل گفت وگو ها را نهایی کنند.
در همین حال٬یک کارشناس و تحلیل گر سیاسی امریکا که مسایل مربوط به افغانستان را تعقیب می کند گفته است که طالبان به دنبال تشکیل مجدد امارت اسلامی در افغانستان است و احتمال کنار انداختن قانون اساسی نیز وجود دارد.
تامس جانسون گفته است: که فکر نمی‌کند یک حکومت توافقی در افغانستان شکل گیرد.
او گفته است که "طالبان در این مذاکرات در پی تشکیل مجدد یک امارت اسلامی در افغانستان ٬ کنارزدن قانون اساسی وارزش های اند که در طی ۱۹ سال گذشته به وجود آمده است و انفاذ شریعت اسلامی طبق دیدگاه افراطی خودشان هستند."
این تحلیلگر امریکایی با انتقاد از روند مذاکرات ایالات متحده با طالبان گفت : در جریان یک و نیم سال مذاکرات ایالات متحده با طالبان، باید به عوض تبادله زندانیان، به آتش بس به عنوان راهی برای اعتماد سازی دیده می‌شد.
او افزود که اگر طالبان با آتش بس موافقت کنند، می‌توان گفت که آنان برای مذاکره جدی هستند. در غیر آن همه این مذاکرات یک نمایش سیاسی خواهد بود که طالبان ممکن بگویند که خوب ما برای مذاکره تلاش کردیم اما نشد و اکنون دوباره به میدان جنگ می رویم.
باید گفت که طالبان در روز های اخیر به تحرکات مسلحانه شان شدت بخشیده اند٬کارشناسان این کار را گرفتن امتیاز بیشتر در میز مذاکره دانسته اند. صائم

کابل/ ۲  میزان /باختر
معضل افغانستان٬گره پیچیده است که نباید انتظارحل زود هنگام آن را داشت٬بل با ایجاد فرصت ها٬ عدول و تعامل٬ امید را به عمل و یقین مبدل کرد.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛باآنکه از آغازگفت وگو ها میان افغانان دوازده روز می گذرد هنوز طرفین گفت وگو رو در رو نکرده اند.
گروه های تماس که شکل یافته از نمایندگان هر دو طرف اند هنوز نتوانسته اند به حل موارد اختلافی برسند.
اخبار منتشر شده از دوحه٬جایی که هیئت های دو طرف برای آغاز مذاکرات حضور یافته اند٬می رساند که در دو روز گذشته گروه های تماس با هم دیدارنداشته اند٬ تنها شب گذشته بودکه هر دو طرف در مراسم تشریفاتی که از سوی حکومت قطر راه اندازی شده بود با هم دیده شده اند.
گفته می شود که بعضی مسایل اختلافی میان دو طرف باعث شده است که  زمان آغاز گفت و گو های رو در رو با تاخیر مواجه شود.
دو طرف٬ هنوز نتوانسته‌اند اصول رفتاری وآجندای مذاکرات را نهایی کنند٬تعریف دو طرف ازجنگ کنونی و تعیین مبنای فقهیی برای پیش‌برد مذاکرات٬ سبب شده است که هیئت های مذاکره‌کنندۀ دو طرف٬ روی آن به توافق نرسند.
باآن که مردم افغانستان به مذاکرات دوحه چشم امید دوخته اند٬فضای موجود در مذاکرات آنان را نگران آینده کرده است و بیم از آن دارند که فرصت موجود از میان رود و جنگ همچو گذشته دامنگیر آنان باشد.
با آن که٬با تعریف وبررسی ابعادپیدا و پنهان چهل سال جنگ در افغانستان٬ نمی توان انتظار معجزۀ از نشست دوحه را داشت مگر با آنهم مردم توقع دارند که دو طرف با عدول و تحمل٬با درک متقابل  و اصل همگرایی ملی  راه را به سوی یک آیندۀ با ثبات باز کنند.
اخباری که از میدان جنگ به گوش می رسد٬اسفبار است٬ ادامۀ جنگ به خصوص بعد از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان٬ جان های زیادی را گرفته است و خانواده های زیادی را به سوگ نشانده است.
منابع رسمی درحکومت افغانستان می‌گویند( طالبان در شش ماه گذشته نزدیک به هفت هزار تحرک نظامی داشته اند که منجربه کشته و زخمی شدن نزدیک به سه هزار و پنج صد غیرنظامی شده است)
این تنها رقم تلفات است که تنها غیر نظامیان متحمل آن شده اند در این مدت ده ها عضوامنیتی وده ها طالب مسلح در جنگ هاکشته شده اند.
همه این ها نمایانگر مصیبت جنگ در افغانستان است که باید شرکت کنندگان نشست دوحه آن را مدنظر داشته باشند.
بهتر است که هر دو طرف از پرداختن به گفته های حساسیت برانگیز دوری کنند٬طالبان حمله های مسلحانه راکه واکنش نیروهای دولتی را در پی دارند توقف دهند،گفت وگو را منطق و راه حل معضل کنونی فکر کنند و برای درمان مشکلات جاری به نام افغان کنار هم ایستاده شوند.
گفته های شماری از مقام های کشور های دور و نزدیک افغانستان در بارۀ روند صلح ٬ حکایه از آن دارد که خارجیان بیشتر از ما٬منافع خود را در نشست دوحه دنبال می کنند و برای منافع خود در افغانستان حد و حدودی تعیین می کنند.
در حالی که افغانستان مرکز جنگ نیابتی دیگران است٬ قربانی اصلی این جنگ هم مردم افغانستان است وویرانی ناشی از جنگ را هم افغانان  تحمل می کنند مگر در این گیر و دار٬چیزی که گم شده است و روی آن کم بحث می شود منافع افغانستان ومردم آن است.
پس لازم است و نیاز است که ما افغانان دراین جنگ تحمیلی٬منافع خود را تعریف و برای حراست از آن ایستاده شویم و این زمانی ممکن است که ما افغانان به تعریف واحد از منافع ملی برسیم .صائم

کابل/ 2 میزان /باختر
برآمد های یک تحقیق تازه درافغانستان نشان می دهد که زنان درروند صلح به طالبان و جامعه جهانی اعتماد ندارند.
دراین تحقیق آمده که نقش زنان تاکنون درروند صلح ضعیف و نمادین بوده است
واحد تحقیق وارزیابی افغانستان درپژوهش تازه‌ گفته که تاکنون نقش زنان درروند صلح نمادین بوده و باید به آنها نقش معناداردرسطح تصمیم‌گیری‌ها داده شود. همچنین زنان دراین تحقیق ازکمرنگ بودن حضورشان درروند صلح یاد کردند‌.
نتیجه این تحقیق که به حمایت اداره سازمان ملل متحد برای زنان از طریق مصاحبه و گفت‌وگوهای اختصاصی با ده‌ها نفردر ولایات کابل، بلخ، ننگرهار و بامیان انجام شده،  نشان می دهد که نقش زنان تاکنون درروند صلح ضعیف و نمادین بوده است در حالی که مشارکت آنان برای به میان آمدن صلح پایداراهمیت زیادی دارد.
احسان الله غفوری، یکی از محققان می‌گوید که باورهای دینی و فرهنگی موانع اساسی در مشارکت سیاسی زنان به خصوص در روند صلح است.
او می‌گوید که اکثریت مصاحبه شوندگان گفته‌است که زنان توانایی مشارکت درروندهای سیاسی و صلح را ندارند و اعتقادات دینی و فرهنگی اجازه نمی‌دهد آنها دراین عرصه فعالیت کنند.
در تحقیق آمده که اکثریت ساختارهای اجتماعی در این کشور نیز توسط مردها ایجاد شده که درتسلط مردها است و این موضوع نیز حضور زنان را محدود ساخته است.
غفوری به عنوان نمونه به شورای عالی صلح اشاره کرده و می‌گوید مقام‌های بلندپایه دولتی درهمچو ساختارها به زنان تنها نقش نمادین داده است.
واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان می‌گوید که فعالان زن می‌خواهند یک شبکه متحد و یکپارچه را ایجاد کنند.
او همچنین از تفکر طالبانی به عنوان چالش دیگر یاد می‌کند که صاحبان آن حتی حاضر به گفت‌وگو با زنان نیستند.
ناامنی، بیسوادی و فقر نیز از دلایل دیگر محدودیت زنان در مشارکت سیاسی‌شان خوانده شده است.
اکثریت مصاحبه شوندگان در تحقیق نگرانی خود را در مورد عدم تعهد جامعه جهانی برای حفظ حقوق زنان و مشارکت آنها در تلاش‌های صلح و ترس و عدم تعهد خود را به طالبان نیز بیان کرده و تاکید کردند که باید دولت و جامعه جهانی از مشارکت زنان حمایت کنند و بدانند که زنان اقلیت نیستند.
شکریه آزادمنش، محقق دیگر در این تحقیق گفت دولت باید برنامه ملی را با تعریف مشخص از منابع و بودجه برای مشارکت سیاسی زنان روی دست گیرد و از مشارکت واقعی و موثر زنان حمایت کند.
در تحقیق از نهادهای مدنی خواسته شده که به جای رقابت برای انحصار کردن نقش‌شان با هم متحد شوند.
سهم دادن به زنان در سطح رهبری شورای عالی مصالحه، تعیین حداقل دو معاون زن برای این شورا و شفاف سازی روند صلح از دیگر پیشنهادات تحقیق تازه به دولت است.
در این تحقیق همچنین از زنان مبتکر و مستقل که در تلاش‌های صلح فعالیت دارند خواسته شده یک شبکه ملی سیاسی بسازند، با جامعه جهانی و کشورهایی که با طالبان رابطه دارند، در تماس شده و کارشان را به گونه پروژه‌یی نه، بلکه به شکل یک شبکه سیاسی پایدار پیش ببرند.
آزادمنش گفت که مصاحبه شوندگان همچنین از جامعه مدنی خواستند که تلاش خود را برای پاسخگویی دولت و طالبان در برابر معامله‌های احتمالی حقوق یا تضعیف مقررات قانون اساسی به نام صلح ادامه دهند و برای حفظ حقوق زنان دادخواهی کنند.
در تحقیق از نهادهای مدنی خواسته شده که به جای رقابت برای انحصار نمودن نقش‌شان با هم متحد شوند و نقش شان را در مراحل مختلف روند صلح از جمله خلع سلاح، ادغام مجدد جنگجویان، عدالت انتقالی و ادغام سیاسی و آتش بس فعالانه ایفا کنند.
در این تحقیق آمده: "جامعه بین‌المللی باید بداند که نمایندگی زنان در روند صلح نمی‌تواند نمادین باشد بلکه باید مشارکت موثر و برابر داشته باشند تا زنان رهبری موضوعات استراتژیک فراتر از امور مرتبط با زنان را عهده دار شوند و قدرت تصمیم گیری داشته باشند."
از جامعه جهانی خواسته شده که از مشارکت زنان حمایت کرده و برای اطمینان از این کار نقش نظارت کننده از روند صلح داشته باشند.
این تحقیق در حالی منتشر می‌شود که روند گفت‌وگوهای بین‌افغانان اکنون در دوحه جریان دارد و در تیم مذاکره کننده دولت در بین ۲۱ عضو چهار نفرشان زنان هستند.
حبیبه سرابی، یکی از اعضای تیم مذاکره کننده دولت با طالبان می‌گوید که این تیم با درنظرداشت مشارکت قومی، جنسیتی، سیاسی و مذهبی پس از مشورت‌های بسیار زیاد انتخاب شده است.
او افزود که روند صلح یک روند طولانی خواهد بود و از مردم خواست در این روند آنان را حمایت کنند تا بتوانند به موفقیت برسند. ماری

سه شنبه ، 1 میزان 1399 ، 11:03

صلح پایدار وابسته به نقش موثر زنان

Written by manager

کابل/ ۱ میزان/ باختر
وزارت امور زنان با بخش اعلامیه مطبوعاتی به مناسبت روز جهانی صلح گفته است که وزارت امور زنان به عنوان نهاد حامی حقوق زنان در راستای روند صلح و تامین امنیت دایمی در کشور، در سال های پسین دولت جمهوری اسلامی افغانستان،نهاد های ملی وبین المللی ومدافعان حقوق زن در جهت توجه بر نقش موثر زنان درروند صلح گام های موثر برداشته است امید وار است که در همه مراحل روند صلح  از نقش موثر زنان  حمایت شود.
وزارت زنان با ( ۱۵۳۵)زن در عرصه های مختلف در خصوص روندصلح نشست هایی را برگزار کرده است و نظریات شان در رابطه به جایگاه و نقش اساسی زنان در همه مراحل روند صلح و سایر مسایل ملی در کشور جمع آوری کرده است.
زنان خواسته های عمده شان را چنین ابراز کرده است:
آتش بس دایمی ،حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی کشور، بخش امنیتی کشور که حامی منافع ملی، عزت و سرفرازی باشنده گان اند حفظ گردد و هرگونه معامله بالای آن ها قابل پذیرش نیست.
زنان افغان خواهان باز شدن مکاتب دخترانه در مناطق تحت کنترول مخالفان است و زنان باید به حقوق اساسی شان در بخش های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به صورت کامل دسترسی داشته باشند.
دسترسی زنان به عدالت و قطع اجرای محاکم صحرایی بالای زنان .
در تمام تصامیم اتخاذ شده توسط طرفین عدالت جنسیتی و تامین حقوق زنان اکیداً از جانب تیم مذاکره کننده درج توافق نامه گردد.        
  زنان از جامعه جهانی می خواهند تا تضمین نمایند که طالبان به گذشته بر نگشته، و از ازرش های حقوق بشری شهروندان به ویژه زنان حمایت و در حفظ مصوونیت اجتماعی , اقتصادی , فرهنگی و سیاسی زنان در پرتو ارزش های اسلامی اقدامات لازم کنند.
از جامعه جهانی و کشور های همسایه خواهان عدم مداخله سو در امور داخلی و روند صلح به رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و مالکیت افغان ها طالب حمایت می باشیم.
پروسه صلح افغانستان باید یک روند فراگیر اجتماعی، فرهنگی معنوی، پایدار، واقعی و دایمی در مشوره نزدیک با مردم باشد.
//نوریه زیوری

کابل / ۳۱  سنبله/ باختر
چگونگی مبارزات انتخاباتی امریکا نشان می دهد که مسئله افغانستان٬ برگۀ اصلی رقابت میان نامزدان ریاست جمهوری آن کشور را تشکیل می دهد.
به گزارش آژانس باختر: نظر سنجی یک نهاد امریکایی نمایانگر آن است که دو نامزد در انتخابات ریاست جمهوری امریکا٬ برگۀ افغانستان را کلید ورود شان به قصر سفید می دانند.
این دو نامزتلاش دارند که مسئلۀ خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را دستآویز مبارزات شان قرار دهند زیرا مردم امریکا٬ از جنگ درافغانستان خسته شده اند و به بازگشت سریع عساکر شان فکر می کنند.
این نظر سنجی نشان می دهد٬ طرفداران دونالد ترامپ رییس جمهوری کنونی امریکا بیش از حامیان جو بایدن٬نامزد دموکراتان٬ موافق با توافق صلح ایالات متحده و طالبان استند ونیز تعدادی از امریکاییان از خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان حمایت می‌کنند.
بنیاد گروه اوراسیا درتازه ترین گزارش خود به بررسی دیدگاه رای دهندگان امریکایی درمورد سیاست خارجی این کشور ازجمله درمورد افغانستان پرداخته است.
دراین گزارش آمده است که ایالات متحده نزدیک به دو دهه است که درگیر جنگ در افغانستان است. اما سال 2020 نقطه عطفی بود: ایالات متحده و طالبان توافق‌نامه یی در ماه فبروری امضا کردند که به موجب آن استراتیژی خروج نیروهای امریکایی‌ از افغانستان مشخص شد و طالبان نیز با کاهش موقت خشونت‌ها و مقابله با تروریزم موافقت کردند و متعهد به مشارکت در مذاکرات صلح میان  افغانان شدند.
بربنیاد نتایج بررسی این نهاد، که بر اساس نظرخواهی از هزار و 700 امریکایی انجام شده است، اکثریت امریکاییان از توافق دولت ترامپ با طالبان حمایت می‌کنند و کمتر از 9 درصد آنان با این توافق مخالف اند. بررسی سال گذشته این بنیاد نیز نشان می‌داد که 39 درصد امریکاییان از خروج نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان حمایت می‌کنند و 31 درصد آنان نیز حامی مذاکرات صلح این کشور با طالبان هستند.
اما این حمایت حداکثری از توافق صلح با طالبان در میان طرفداران ترامپ کمی بیشتر از حامیان بایدن یا امریکایانی است که حامی هیچ‌کدام از این نامزدان نیستند.
به بارو شماری ازکارشناسان ،یافته های گزارش بنیاد گروه اوراسیا نشان دهنده آن است که طرفدران دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا ازخروج نیروهای امریکایی از افغانستان و مذاکرات  صلح میان افغانان، بیشتر از طرفداران جوبایدن نامزد ریاست جمهوری امریکا است واین تفاوت نظرها٬ گره خورده با انتخابات ریاست جمهوری امریکا است که تاپایان سال میلادی درامریکا برگزار خواهد شد.
به گفته آنان ،این که برخی از امریکاییان ازطولانی شدن جنگ افغانستان انتقاد دارند و خواستار بیرون شدن سربازان امریکا یی ازاین کشورشده اند٬این به مفهوم خسته شدن آنان از جنگ در برابر هراس افگنی نیست بل٬ خستگی و ناامیدی مردم امریکا٬ از بی برنامگی دستگاه سیاسی و نظامی آن کشور در جنگ در برابر هراس افگنان است.
امریکاییان به این باور اند که درنوزده سال جنگ در برابر هراس افگنی در افغانستان برای امریکا٬هزینه بالای انسانی و مالی داشته است مگر ٬امریکا هنوز هم در نقطه یی است که از آنجا  آغاز کرده بود٬ این نمایانگر آن است که نهاد های نظامی و سیاسی امریکا درپوشش جنگ افغانستان٬ اهداف دیگری را دنبال کرده اند٬ اهدافی که دور نمای آن تنها برای تیورسنان امریکایی و مسوولان استخباراتی آن کشور معلوم است.
جنگ افغانستان و مبارزه با هراس افگنی فقط یک نام بوده است و حالا که مردم امریکا ناراضایتی شان را از این جنگ بیان می کنند انگشت انتقاد آنان به بیکارگی و بی برنامگی مسوولان کشور خود شان است . روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL