03 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

پیشبینی وضعیت هوای شماری از شهر های کشور

کابل باختر3 اسد وضعیت هوای شماری از شهر های کشور به...

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

از هفته شبکه های اجتماعی در بلخ گرامیداشت شد

مزارشریف 3 اسد باختر از هفته شبکه های اجتماعی در شهر...

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

دوازده هراس افگن در کندز کشته شدند

کندز 3 اسد باختر دوازده هراس افگن در ولسوالی های آقتاش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (756)

يكشنبه ، 1 اسد 1396 ، 12:00

انتحار پسر رهبر طالبان یک خبر کاذب

Written by manager

کابل باختر اول اسد
گروه طالبان به تازه گی ادعا کرده اند که گویا پسر هیبت الله آخندزاده، رهبر این گروه به روز پنجشنبه  در ولایت هلمند دست به  حملۀ انتحاری زده  و کشته شده است.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد، برخی خبرگزاری های غربی به نقل از گروه طالبان گزارش داده اند که گویا پسر ملا هیبت الله ،عبدالرحمان ۲۳ ساله که به حافظ خالد نیز شهرت داشت ، به روز پنجشنبه موتر مملو از مواد انفجاری را در نزدیکی یک پوستۀ نظامی در ولسوالی گرشگ هلمند انفجار داد و به اصطلاح با یک حمله فدایی شماری از عساکر دولتی را کشت.
منابع این گروه همچنان گفته اند گه گویا  پسر ملا هیبت الله  قبلا نام خود را درج فهرست افراد به اصطلاح فدایی  کرده بودواین اولین بار است که پسر یک رهبر گروه طالبان دست  به حملۀ انتحاری میزند.
در همین حال منابع در کابل میگویند که خبر انتحار نمودن پسر سردسته طالبان یک خبر ساختگی و تبلیغاتی است.
صدیق صدیقی رئیس مرکز رسانه های حکومت گفته است که اعضای خانواده های رهبران طالبان در پاکستان و قطر زندگی میکنندو از تمامی سهولت های زندگی بهره گرفته اند و این که پسر ملا هیبت الله  دست به حمله انتحاری زده است فقط یک تبلیغ است.
برخی از کارشناسان نظامی نیز گفته اند که رهبری طالبان برای مورال بخشیدن به افراد شان و ترویج این مساله که گویا رهبران نیز مانندافراد در جنگ و قربانی سهیم اند  دست به تبلیغات  میزنند.
به گفته این کارشناسان شماری از قوماندانان و افراد گروه طالبان به این دلیل که گویا خانواده های رهبران شان در شهر های بزرگ پاکستان و کشور های حوزه خلیج  فارس زندگی آرامی دارند در حالیکه بار جنگ را آنها به دوش میکشند رهبران شان را به باد انتقاد گرفته اند حتا در حالاتی از همکاری دست کشیده اند.
طالبان برای خاتمه بخشیدن به چنین انتقاد و جلوگیری از فرو پاشی گروه ، کار تبلیغاتی شان را هم شدت بخشیده اند و انجام یک حمله انتحاری از سوی پسر  رهبرطالبان بخشی از این تبلیغات است . ختم  تحلیل سیاسی 

کابل 31 سرطان / باختر
وزارت دفاع ایالات متحده امریکا درتازه ترین تصمیم اش اعلام  کرده است که تمام کمک های مالی و نظامی این کشور به پاکستان متوقف شده است زیرا پاکستان دربرابرمبارزه علیه گروه های هراس افگن بخصوص دربرابرشبکه حقانی صادقانه عمل نکرده است
این اقدام وزارت دفاع امریکا  در حالیست  صورت گرفته است که نظامیان و سیاستمداران امریکایی  در حال بررسی افزایش فشار ها بر اسلام آباد به خاطر سرکوب آنعده  گروه های هراس افگنانی است که با استفاده از خاک پاکستان بر افغانستان حمله می کنند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : پاکستان همواره بخاطر حمایت ،اموزش ،تجهیز و فراهم نمودنی پناه گاه های امن برای گروه های هراس افگن بین المللی  درخاک اش مورد  انتقاد مردم وحکومت افغانستان بخصوص جامعه جهانی  قرار گرفته است وتعداد بی شماری از گروه های هراس افگن را برای بی ثباتی وناامنی افغانستان  ونیز علیه نیرو های بین المللی  که مصروف مبارزه علیه این گروه ها در افغانستان میباشند ، به این کشور فرستاده است .
دولت افغانستان نیزازپاکستان خواسته بود تازمانیکه دست از حمایت گروه های هراس افگن که درافغانستان باعث بی ثیاتی و ناامنی میباشند ،نکشد مردم و حکومت افغانستا ن به پاکستان بی  باور است ونیز از جامعه جهانی وبخصوص از امریکا خواسته بود که بالای پاکستان فشاوروارد کنند تا جلوفعالیت های هراس افگنان در این کشور گرفته شود اما جامعه جهان وازجمله امریکا به خواست مردم ودولت افغانستان چندان توجی نداشتند .
اما این باری اولی است که جیم متیس وزیردفاع ایالات متحده امریکا دریک اقدام بی سابقه  درکانگرس انکشورازپاکستان به عنوان حامی گروه های هراس افگن از جمله شبکه حقانی انتقاد کرده است و تاکید نموده که پنجان ملیون دالر کمک های نظامی امریکا به پاکستان پرداخت نخواهد شد زیرا پاکستان  اقدامات کافی را دربرابر شبکه حقانی انجام نداده است.
این درحالیست که ایالات متحده سال گذشته نیز پرداخت حدود ۳۰۰ میلیون دالر کمک نظامی به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد زیرااین کمک های مالی ونظامی امریکا به پاکستان بخاطرمبارزه علیه گروه های هراس افگن صورت میگرفت که پاکستان درسال 2016 میلادی قراربود  900 ملیون دالر کمک نظامی از سوی امریکا  دریافت کند که  از ان جمله  پنچصد  وپنجاه ملیون دالر ان پرداخت شده است .
درحال حاضر براساس تصمیم  تازه جیم متیس وزیردفاع امریکا  پنجاه ملیون دالر باقیمانده به پاکستان پرداخته نمی شود .
پاکستان که یکی از متحدین امریکا درامرمبارزه علیه گروه های هراس افگن  درافغانستان به شمارمیرفت اما در چند سال اخیر مناسبات و روابط میان امریکا و پاکستان به دلیل عدم تمایل اسلام اباد به خاطر اقدام علیه گروه های اسلامگرا بخصوص طالبان افغان وشبکه حقانی بیشتر متشنج گردیده است .
وزارت دفاع ایالات متحده یک بودجه ویژه زیر نام صندوق حمایت ایتلاف دارد که بر اساس آن برای کشور های متحد خود در بدل حمایت از عملیات های ضد هراس افگنی پول پرداخت می کند که پاکستا ن نیز  به عنوان متحد امریکا سالانه بیشترین مقدار این پول را از امریکا دریافت می نماید و همواره ادعا کرده که ایالات متحده را در راستای مبارزه علیه گروه های هراس افگنان یاری رسانده است.
درهمین حال  مسوولات وزارت دفاع ملی کشور نیز از این اقدام وتصمیم امریکا استقبال می کند و تأکید دارد که پاکستان از سالهای متمادی به این طرف، لانۀ امن هراس افگنان بوده است ونیز گفته شده  که بالای پاکستان باید فشار آورده شود تا این که در برابر هراس افگنان  مبارزه بکند و آنان را بیرون بکشد.
بر بنیاد گزارش های  منتشر شده اسلام آباد در برابر طالبان افغان و شبکه حقانی از بهر کاهش تهدید ها در برابر منافع امریکا در افغانستان کارهای بسنده یی انجام نداده است زیرا پاکستان از سیاست دوگانه اش که درمنزوی قرار گرفته است  از سوی برخی سیاستمداران انکشورنیز با انتقاد تند مواجه شده است
درهمین تازه کی ها معاون  حزب ملی عوامی پاکستان می گوید که پاکستان همیشه برای کمک به صلح وثبات افغانستان وعده می سپارد اما تاکنون به وعده  هایش عمل نکرد ه است.وی تاکید کرده است که اگرپاکستان سیاست  های منفی اش را دربرابر افغانستان  تغییر ندهد ،خودش دراتش  هراس افگنی خواهد سوخت زیرا اگر ما اجازه دهیم خاک ما توسط گروه  های هراس افگن ،که خوب وبد ندارند ،استفاده شود انان خاک ما را  استفاده میکنند باید با انهایکه  دست شان به خون بی گناهان رنگین است با انها قانونی برخورد شود،  نه این که با انان مذاکره شود.
با وجود این همه انتقاد ها  چندی قبل نیز هیئت سناتوران امریکایی دریدار ازپاکستان وافغانستان هشدار داده بودن  که اگر پاکستان رویکرد اش را در برابر گروه های هراس افگنان تغییر ندهد، واشنگتن رفتارش را در برابر این کشور تغییر خواهد داد
این هیئت امریکایی ، تأکید کرده بودن که پناه گاه های امن طالبان و شبکه حقانی، باید نابود شوند زیرا ما به پاکستان گفتیم که پناه گاه های امن هراس افگنان از جمله گروه حقانی برای ما قابل قبول نیست. جاوید روشان

کابل باختر/ 29 / سرطان
حکومت امریکا درگزارش تازه خود درخصوص حملات هراس افگنانه درجهان ازپاکستان به دلیل کم کاری درامر مبارزه با هراس افگنی انتقاد کرده است.
به گزارش آژانس باخترمینگارد: حکومت امریکا گزارش تازه یی را در خصوص حملات هراس افگنانه درجهان و تهدید های که از این ناحیه متوجه کشور های جهان است دیروزمنتشر ساخت.
دراین گزارش تذکر رفته که بیشتر از صد کشور جهان قربانی فعالیت های هراس افگنانه اند که افغانستان ، پاکستان ، هند ، فلیپین و عراق درصدر این کشور ها قرار دارند.
درگزارش باآنکه ازایران وداعش به عنوان حمایت کننده اصلی گروه های هراس افگن نام برده شده به پاکستان اشاره شده و گفته شده که هنوزهم تروریستان با عبور ازمرز اهداف را درداخل افغانستان نشانه میگیرندو هراس افگنان درپاکستان پناهگاه های امن دارند.
دراین گزارش گفته شده باوجود آنکه پاکستان از داعیه صلح درافغانستان حمایت کرده مگر بسیاری از حملات تروریستی در افغانستان از پاکستان سازماندهی شده وشبکه حقانی و سایر گروه های تروریستی در آنکشور پناهگاه دارند.
درگزارش که حوادث تروریستی بین سالهای 2015 تا 2016 را دربرمیگیرد از کاهش نو درصدی حملات تروریستی در جهان سخن گفته شده اما باوجودچنین یک کاهش شمار تلفات انسانی برخاسته از رویدادهای تروریستی سیزده در صد بیشتر از سال 2015 میلادی است.
دراین گزارش ایران و داعش عامل اصلی تهدید های هراس افگنانه معرفی شده اند و گفته شده که تلاش های امریکا برای تضعیف گروه دولت اسلامی یا داعش و شبکه های حامی هراس افگنان که از سوی حکومت ایران تمویل وحمایت میشوند بی نتیجه بوده است و داعش به عملیات های خود و اعمال نفوذ درساحاتی از لیبیا ، سومالیا ، یمن ، نایجریا ، بخشی های از شبه جزیره سینا در مصر ومناطق مرزی افغانستان و پاکستان که تحت کنترول حکومت ها نیست ادامه داده است و این گروه حامل بیشترین حملات تروریستی درسال 2016 میلادی بوده است و ایران از سال 2009 میلادی برای القاعده زمینه سازی کرده که پول و جنگجویان خود را از طریق آنکشور به جنوب آسیا و سوریه بفرستند.
به استثنای این گزارش، درسال 2016 میلادی یازده هزار حمله تروریستی در جهان اتفاق افتاده است که از اثر آن بیست وپنج هزار وششصد نفر جان شان را ازدست داده اند.
شماری از آگاهان سیاسی وکارشناسان امنیتی افغان میگویند که این گزارش به گونه یی محتاطانه ترتیب شده تا دوستان امریکا تا اندازه راضی نگهداشته شوند.
آنها میگوید با آنکه روابط داعش با کشورهای حوزه خلیج فارس و پاکستان واضح است درگزارش وزارت خارجه امریکا به این کشورها اشاره خاصی نشده است.
همچنان طالبان افغان که عامل وقایع تروریستی زیادی درافغانستان اند ومسوولیت شان را انکار هم نمی کنند در گزارش وزارت خارجه امریکا برآنها توجه (مکثی صورت نگرفته است زیرا با ملامت  نمودن طالبان باید حامی آنان نیز بیشتر ملامت میشد درحالیکه امریکا نمی خواهد زیادتر پاکستان را منزوی سازد.
این آگاهان تاکید دارندکه امریکا گزارش تازه خود را درخصوص تهدید های هراس افگنی با دقت تهیه داشته ودرآن رقبا و دشمنان دیرینه خود را هدف قرارداده و به واقعیت ها کمتر توجه داشته است.
درحالیکه چشم پوشی از فعالیت های هراس افگنانه طالبان میتواند یک جفا در حق مردم افغاستان ، نظامیان این کشور و نظامیان امریکا باشد که درافغانستان درجنگ با طالبان کشته شده اند.
ختم/ تحلیل سیاسی عبدالخالق

کابل باختر 29 سرطان
طالبان با نو ماه حاکمیت در ولسوالی ناوه ولایت هلمند، این ولسوالی فعال را به ویرانه تبدیل نمودند و با فرار از ناوه به جز ویرانی، نفرت  وانزجار چیزی دیگر از خود به یادگار نه ماندند.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد: نیروهای امنیتی به روزسه شنبه 27 سرطان در یک عملیات برق آسا به حاکمیت نو ماهه طالبان در ولسوالی ناوه ولایت هلمند خاتمه بخشیدند، طالبان از این ولسوالی فرار کردند مگر از خود چه به یادگار ماندند، تخریب ،  ویرانی، نفرت ، انزجار... پیامد های است که اکنون باشندگان ناوه  هلمند از طالبان به خاطره  دارند.
طالبان گروه متحجر که  نو ماه ناوه را دراختیار داشتند زمانیکه این گروه بر ناوه حاکمیت یافت این ولسوالی یکی از ولسوالی های فعال هلمند بود  در آنجا  ادارات دولتی فعال بودند،  اطفال،  نوجوانان وجوانان شامل پسر و دختر به مکتب میرفتند ، کلینیک های صحی فعال بود ومردم به خدمات صحی ، آموزش وپرورش دسترسی داشتند. کشت  و زراعت فعال بود اگر نگرانی واندیشه وجود داشت آن تهدید های امنیتی از ناحیه طالبان بود ورنه مردم ناوه در نوماه قبل زندگی نسبتأ خوبی داشتند،مگر حالا وضعیت این ولسوالی با نو قبل فرق فاحش دارد.
طالبان تمامی ادارت دولتی، تاسیسات نظامی، زیربنا، سرک وجاده را تخریب کرده اند. مکاتب و کلینیک ها سخت صدمه دیده اند، از ادارات دولتی به عنوان محلات ساخت  و ساز ماین وبمب استفاده میشد  ودانش آموزان به شمول دانش آموزان پسر از رفتن به مکتب محروم بودند.
باشندگان محل قصه های درد ناکی از طالبان دارند آنها میگویند که طالبان همه چیز آنها را به تاراج بردند از اثاثیه منزل گرفته تا مواشی ومواد خوراکی شان را دزدی کردند منازل زیادی را به آتش کشیدند  بسیاری از باشندگان محل را یا کشتند و یا هم زندانی ساختند.
آنها از طالبان میپرسند که با مردم چه دشمنی داشتند ؟ چرا مکتب، کلینیک، خانه ومسجد آنها را ویران کردند؟ چرا پل و پلچک، سرک وراه شان را تخریب نمودند ؟ چرا های زیادی متوجه طالبان است که باید به آنها پاسخ دهند،آنچه را طالبان در ناوه انجام داند تکرار غمنامه های است که این گروه قبلا در ولایت های دیگر مرتکب شدند، فجایع که این گروه در سقوط موقت شهر  کندز مرتکب شد ، تخریب،  ویرانی وکشتار که از این گروه هنگام تسلط موقت بربرخی واحد های اداری کشور، سرزد ،هنوز در خاطره ها باقی است  خاطره های که زشت ودرد ناک اند خاطره هائیکه ازنوکر منش بودن طالبان حکایه میکند، خاطره هائیکه بوی انزجار ونفرت از طالبان را به مشام میرساند.
ناوه نمونه یی از صد ها جنایت است که طالبان علیه این کشور واین مردم روا داشته است، آنها دربرنامه و کار شان  ویرانی افغانستان را به عنوان یک هدف تعقیب میکنند.  در حالیکه ملا هبت الله در یک پیام نوروزی خود طالبان را مکلف ساخته بود که از پروژه های عمرانی در افغانستان حمایت کنند، نهال  و درخت غرس کنند و به تاسیسات عامه ضرر وارد نکنند .
آنچه رهبر طالبان گفت نشان داد که او میخواهد برای خود و گروه مزدور اش تبلیغ کند در حالیکه طالبان از ارزش های ملی ، منافع ملی تعریفی ندارند نمیدانند که اسلام عزیز، سنت و فرهنگ افغانی وبالاخره منافع عامه بر حفاظت از تاسیسات عامه، کشت  و زراعت وحفظ جان مردم بی دفاع  چگونه حکم میکند؟
طالبان نه  سواد دینی  دارند ونه سواد وبهره از علوم معاصر گرفته اند آنها فقط با حرف های تحریف شده وبه هدف دریافت پول و ثروت سرزمین افغان ها  را ویران میکنند با نوکر شدن واجیر شدن برای مقاصد خارجی ها کار میکنند چنانچه مسولان در ولایت های فراه،  هرات ، هلمند، نیمروز،  کنر و... بار، بار گفته اند که طالبان به دستور پاکستان  وایران ومانع تحقق پروژه های عمرانی و  زیر بنایی  و ساخت  و ساز بند ها میشوند وعملأ برنامه های اقتصادی را سبوتاژ میکنند.
پس لازم نیست که  این گروه خود را افغان بگوید.  ختم #  تحلیل سیاسی

کابل باختر ۲۷  سرطان
مردم از موجودیت بانکنوت های کهنه و مندرس  ابراز نگرانی  میکنند اما هر گز توجه به  این موضوع نه کرده اند که بانکنوت ها چگونه وتوسط کی ها فرسوده شده اند.
هر گاه شهروندان  از بانکنوت درست استفاده کنند هرگز فرسوده نمی شوند. به هر صورت مردم دراین مورد بانک مرکزی را ملامت می کنند و بانک مرکزی به نحوه همکاری مردم را در استفاده درست از بانکنوت ها تقاضا  می کند.
نازیه کارمند یکی از اداره های دولت دراین زمینه  گفت که  استفاده از پول کهنه برایش مشکل ساز  است و هربار که از پول  های کهنه بخاطر کرایه موتر ویاخریداری مواد مورد ضرورت استفاده میکند،با راننده ویا فروشنده  به مشکل مواجه میشود.
احسان یک تن از دوکانداران  شهر کابل خاطر نشان ساخت  که استفاده از پول کهنه  هم برای فروشنده  ها وهم برای خریداران درد سر ایجاد میکند.
اوافزود که شماری زیاداز بانکنوت های  افغانی فرسوده شده ومردم نیز این بانکنوت ها رابرای تعویض  به بانک انتقال نمی دهند.
وی از مسولان بانک مرکزی تقاضا کرد که در قسمت  جمع آوری  پول های  کهنه اقدام کنند.
ایمل  هاشور سخنگوی بانک مرکزی به  خبر نگار،ژانس باختر گفت که  ان بانک نوت ها کهنه ومندرس فاقد معیار ها معاوضه میباشند در بازارچلند دارند،هیچ  محدودیت در این باره  وجود ندارد.
به گفته وی بانک نوت های  که نو باشند و یا در اثر استفاده  کهنه  نه شده یا بروی بانکنوت  توسط  مارکر نوشته شده باشدویا امضا، نقاشی ،سوراخ ،شست وشو ویا هم مواد کیمیاوی به روی ان پاشیده شده باشد، این بانکنوت هاباید  تا اخیر ماه اسد سالروان عوض  شوند.
او علاوه کرد که  مردم هرزمانی  میتوانند  به خاطری معاوضه  بانکنوت  های کهنه و فرسوده به بانک مرکزی مراجعه نمایند.
هاشور خاطر نشان ساخت که استفاده درست از بانک نوت ها  توسط شهروندان، میتواند  کمکی برای بانک مرکزی باشد واز جانب  دیگر عمر بانک نوت هاطولانی تر می گردد.
بانک نوت های چاپ می شوند باید،بیش از چهارسال در بازار چلند داشته باشد اما مردم نیز  در موردبی توجه می باشند،مردم  باید در نگهداری  و سلامت بانک نوت ها کوشا باشند.
دراین حال  آگاهان  امور اقتصادی  به این باورند یکی از عوامل عمده  فرسوده گی  بانک نوت  های  افغانی  مبادلات نقدی میباشد.
آنان میگویند که مردم  باید به خاطرهدر  نرفتن سرمایه  خود، در نگهداری  پول  کوشا باشند و بانک مرکزی  نیز  مسولیت دارد که این بانک  نوت ها  راباکیفیت  بالا چاپ  کند.
قابل ذکر است که از این پیش بانک مرکزی با انتشار اعلامیه ای زمان  تعویض بانکنوت  های نامناسب  را تا اخیر ماه اسد سال روان  تعیین کرده است  که شامل ان بانک نوت های میشود  که روی  آن نوشته درشت یا نقاشی شده  باشد،مهر خورده باشد یا سوراخ تسلسلی  داشته باشد ویا هم ماده چسپدار روی آن کار گرفته شده باشد.
همینگونه در  اعلامیه ای بانک مرکزی دراین مورد آمده است  که بانک نوت های که بنابر کثرت  استفاده درداد وستد روزانه ، مندرس شده و اسکاشتیب شده باشد و یا خطوط خفیف به روی  ان صورت گرفته باشد ، شامل محدودیت  زمانی نبوده  ودرهر  زمان جمع آوری و بدون  کدام فیس یا کمیشن از طریق نمایندگی های دافغانستان بانک وبانک های تجارتی معاوضه میشود  .مومنه احمد یار

کابل باختر/ 28 / سرطان:
وزارت داخله سه میلیارد افغانی از اعاشه و مسایل تامیناتی و ساخت تعمیرات از قرار دادیها بدهکار می باشد.
با آنکه وزارت مالیه در هماهنگی با وزارت امور داخله درتلاش  است تا قروض وزارت  داخله پرداخته شود، مگر قراردادیها میگویند که تا کنون موفق به دریافت پول شان نشده اند این قروض به سالهای 91، 92 و 93 بر میگردد.
محمد حمید طهماسی معین تامینات وزارت امور داخله در این رابطه می گوید کارهای که ما در بخش مقروضیت های اعاشه انجام دادیم مربوط به سال های 91، 92 و 93 است که پول آن بالغ بر سه میلیارد افغانی می شود، فورم های مالی این مقروضیت ها به تاریخ 19 سرطان 1394 از وزارت داخله به وزارت مالیه فرستاده شده تا پرداخت گردد.
محمد حمید طهماسی در موردچگونگی این بدهکاری می گوید این قروض به سالهای قبل بر می گردد، کسانی که پیش از این مسوول بودند، وظایف خود را در وقت و زمانش انجام نداده اند، این سبب شده که وزارت داخله از وجه قرار دادها قرض دار بماند.
او همچنان گفت اکثری قرار دادیهای که کارشان به پایه ای اکمال رسیده بود، در حالیکه برای آغاز پروژه دستور نداشته اند.این امر سبب شد تا انها به پول شان نرسند و دلیل دیگر اینکه  موجودیت فساد گسترده در قراردادیهای تحکیمات و تامینات بوده است که باعث به میان آمدن این بدهکاری ها شده است.
او میگوید یک کمیته مشترک میان وزارت داخله و کشورهای تمویل کننده برای ایجاد شفافیت در پروژه ها و کسب تعهد مالی ایجاد شده است و کشورهای کمک کننده زمانی از پروژه ها حمایت مالی می کنند که در آن فساد دیده نشود و شفافیت وجود داشته باشد.
محمد حمید طهماسی یاد آور شد که کشورهای تمویل کننده  به حل  دوسیه ها تاکید دارند و  از تعهد مالی دریغ کرده اند.
جامعه جهانی کمک های مالی اش را به وزارت داخله مشروط ساخته است، اگر وزارت داخله قناعت جامعه جهانی را بدست نیاورد کمک ها به این وزارت قطع خواهد شد، چون فساد در این وزارت وجود دارد و نیاز به آوردن اصلاحات دارد و تا زمانیکه قناعت جامعه جهانی ازلحاظ شفافیت و درست بودن پروژه ها را فراهم نکنیم، دیگر تعهد مالی با این وزارت صورت نخواهد گرفت.
وی می گوید، فساد دراین وزارت وجود دارد، اما با آوردن اصلاحات فساد کاهش خواهد یافت.
نگرانی از وجود فساد در وزارت امور داخله بارها از سوی مقامات بلند پایه حکومتی مطرح شده و تا جایی که رئیس جمهور غنی این وزارت را قلب فساد دانسته بود.# تحلیل سیاسی

سه شنبه ، 27 سرطان 1396 ، 12:54

بیخ فساد کننده کنده خواهد شد

Written by manager

کابل باختر/ 27/ سرطان
میگویند قطره ، قطره دریا میشود اقدامات مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری می رساند که روزی دریای اصلاحات ریشه و بنیاد فساد را ازبیخ برمیکند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :درچند اقدام که از سوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری صورت گرفته می رساند که فاسد درهر مقام که باشد مصونیت ندارد.
درتازه ترین انکشاف این اداره از بازداشت هفت نفر به شمول سه جنرال دروزارت دفاع به اتهام اختلاس دومیلیون و چهارصدو چهل و شش هزار افغانی خبرداده است.
به باور آگاهان فساد آهسته آهسته  به این  وسعت وگستردگی فعلی رسیده  است.
مبارزه بافساد نیز اگر با تاخیر وکندی به پیش می رود بازهم نوید میدهدکه این قطره ها روزی دریا میشوند و بیخ فساد  را میکند .
ختم/ نالان

کابل-باختر 27 سرطان
درحالیکه دراین اواخرحرف از ائتلاف های جدید سیاسی درکشور است . مردم و آگاهان سیاسی به این باور اند که این گونه ائتلاف ها باید محوربرای تفاهم ملی وزمینه ملی برای اجماع ملی باشند.
به گزارش آژانس باختر ، اخیرأ ائتلاف های سیاسی با شرکت چهره های سرشار سیاسی بنام محور مردم افغانستان شکل گرفت. قبل ازآن ائتلاف نجات ملی افغانستان متشکل از سه حزب سیاسی شامل جمعیت اسلامی ، وحدت اسلامی شاخه محقق و جنبش اسلامی به رهبری جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری موجودیت اش را اعلام کرد.
درهمین حال گلبدین حکمتیار رهبریک جناح حزب اسلامی که تازه از انزوا سیاسی بیرون شده و به کشورآمده درصدد ائتلاف بنام جبهه تفاهم ملی است قبل از این انوارالحق احدی وزیرپیشین مالیه جبهه ملی افغانستان را اساس گذاشت .
شورای احزاب ملی جهادی به شرکت چهره های سرشار جهادی و چهرهای برجسته سیاسی ، شورای حراست و ثبات به رهبری استاد سیاف بازهم با شرکت چهره های سیاسی شکل گرفته اند.
هرکدام دراین ائتلاف ها از ازتعهد برای اعاده ثبات ، آوردن تغییرات و اصلاحات درجامعه و نظام، عدم علاقمندی به رسیدن درقدرت تاکید براینکه درپی براندازی نظام نیستند ، تطبیق قانون اساسی ، زمینه سازی برای برگزاری انتخابات سخن گفتند.
مگر تااکنون نه ازآن ائتلاف که قبلآ شکل گرفته و نه از ائتلاف های که تازه ایجاد شده ، کدام حرکت عملی و محسوس  دیده نشده است.
مهم و قابل دقت و بحث این است که درتمامی ائتلاف چه ائتلاف های گذشته و چه ائتلاف های تازه، چهره های حضوردارند که یاخود زمان مامورین عالی رتبه دولت بوده اند دررهبری کشورنقش داشته اند و یاهم اکنون در رهبری
مردم سوال میکنند آنانیکه امروز با ایجاد ائتلاف های سیاسی و حزب به نقد وانتقاد ازحکومت میپردازند خود درشکل گیری اوضاع کنونی دخیل اند اگرمشکل وجود دارد هم برآنها برمیگردد و اگرموفقیت درحکومت وجود دارد بازهم افتخاربه آنها ارتباط میگیرد.
یک عضو نماینده گان مجلس که از ولایت کندهار نمایندگی میکند دراین رابطه به ائتلاف های جدید سیاسی و باراتهامات این ائتلاف ها به آدرس حکومت وحدت ملی به خبرنگارآژانس باخترگفت ، دراین جای شک نیست که حکومت وحدت ملی نواقص ، خلأ ها و مشکلات خود را دارد مشکل دراین است که این حکومت دچار ازدیاد اندیشه و تفکرهای متفاوت است این حکومت از دو جناح انتخاباتی شکل یافته درحالیکه این جناح ها درذات خود چندین جناح های دیگر دارند و هرکدام ازآنها توقع و امید خود رادارند،آنانیکه امروز دست به ائتلاف زده اند عمدتأ کسانی اند که میخواهند حرف شان وبرنامه شان درحکومت وحدت ملی جای اول داشته باشند یعنی  برگفته و موضوع خود تاکید دارند درحالیکه باید اولویت ها و برنامه ها دریک نشست  جمعی رسیدگی شود .
این عضو مجلس که نمیخواهد از او نام گرفته شود میگوید که آنچه حکومت فعلی به ارث برده است میراث از حکومت گذشته که مامورین  آن اکنون دست به ایجاد ائتلاف ها زده اند.
احمد سعیدی کارشناس سیاسی در رابطه به ایجاد ائتلاف های جدید سیاسی میگوید، درحال حاضر کشور فاقد ثبات سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی است با چالش های  بیرونی مانند مداخله پاکستان و ایران و سایر کشورهای مواجه  است که به گونه ای  درامور امنیتی و سیاسی و داخلی کشورما مداخله دارند برای رسیدگی در برابر چنین ناهنجاری ها  برایجاد چنین ائتلاف ها ضرورت است که بدون شک موثرهم بوده میتواند .
به گفته سعیدی ،سیاست مانند درخت است اگریک درخت هرقدر برگ ها و شاخ هایش پرپر شود ریشه آن باقی میماند وریشه آن حکومت کشور است و اگرحکومت  آن کشورازهم بپاشید درختی وجود ندارد .
درحال حاضرحکومت افغانستان هرچیز را ازدست داده  و هیچ پشتوانه مردمی ندارد . بنأ ایجاد چنین ائتلاف ها موثرمیباشد
جاوید کوهستانی کارشناس مسایل نظامی در رابطه به ایجاد ائتلاف های سیاسی میگوید ،انکشاف نادرست ، برنامه های نادرست و وضیعت آشفته مردم ازلحاظ امنیتی و اقتصادی ، عدم تطبیق تعهدات حکومت برای  مردم که نتوانسته جایگاه خود را دربین مردم پیداکند و همچنان بی تفاوتی حکومت در رابطه به اوضاع امنیتی و سیاسی باعث نارضایتی مردم گردیده و زمینه را برای ایجاد ائتلاف های سیاسی مساعدساخت جبهه نجات ملی نخستین ائتلاف بود که بنابرگرایش های قومی در ارگ  ، اجراات نادرست و موجودیت یک حلقه خاص در ارگ وبیمار بودن         ساختارحکومت و اتکا حکومت به سفارت های خارجی ایجاد شود
قبلآ ائتلاف های دیگر به رهبری انورالحق احدی و شورای حراست وثبات  به رهبری استاد سیاف نسبت ناکارایی حکومت ایجاد گردیده بود که تا بتواند خواست مردم را از حکومت انعکاس دهند  و به آن رسیدگی نمایند.
اکنون ائتلاف محورکه متشکل از نخبه ترین شخصیت های که حتا درحکومت سهیم اند به نمایندگی ازمردم افغانستان ایجاد شده، نشاندهنده ناکامی دولت و ناکارایی حکومت است که محوربه طور اپوزیسیون بوده که ازمشکلات حکومت در برابر مردم ،برای جامعه جهانی هشداردهد.
شکیباهاشمی عضوولسی جرگه که  خود عضو ائتلاف محوراست در رابطه به ایجاد ائتلاف های جدید میگوید ، گسترش ناامنی ، انتقال ناامنی ها به شمال ، پروژه داعش ، نفاق قومی ، اجراات غیرقانونی حکومت وجدایی اقوام مواردی است که به نفع کشور و مردم نیست.
دلایل دیگرمثل بی تفاوتی حکومت نسبت به خواست مردم ، اجراات نادرست حکومت وحدت ملی به عوض آنکه عامل برای وحدت میان اقوام باشد باعث ایجاد وجدایی مابین اقوام شده ، ادامه جنگ الی سال 2020 میلادی و اجرات غیرقانونی حکومت ، نقض قانون اساسی که اسناد آن در شورای ملی وجود دارد باعث چنین ائتلاف ها شده است.
بنأ ائتلاف محورکه بهترین شخصیت ها درآن شامل هستند هدف آن اصلاح حکومت و اصلاح نظام به خواست مردم است نه کسب قدرت، اشخاص دراین ائتلاف حضور دارند که درذهن مردم نسبت به آنان پرسش پیدامیشود ولی درکل هدف آن اصلاح نظام میباشد
او تاکید دارد که محوربه معنی بازگشت به سوی مشروعیت که هدف آن اجراات حکومت مطابق قانون است.
خانم هاشمی به ادامه گفت موضوعات دیگر ادامه جنگ باوجود حضورنیروهای بین المللی درپهلوی نیروهای دفاعی و امنیتی و ارائه طرح میثاق بین المللی است که حکومت نتوانسته است آنرا عملی کند درحالی که رییس جمهورازائتلاف ها خواستار طرح های اصلاحی شده است
سرپرست دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری در رابطه به ایجاد ائتلاف های جدید و انتقاد برکم کاری حکومت و انحصارقدرت ازسوی ارگ می  گوید که حکومت وحدت ملی درتمامی موارد برنامه داشته و مطابق آن پیش می رود و هرجریان سیاسی برنامه اصلاحی داشته باشد با حکومت وحدت ملی شریک سازد ما از طرح های اصلاحی استقبال میکنیم.
همچنان او انحصار قدرت از سوی ارگ ریاست جمهوری را رد نموده گفته است که درتمامی ساختار حکومت وحدت ملی شورا ها و کمیسیون های اجرایی ایجاد شده و تصمیم گیری ها نیز جمعی میباشد.
آنچه گفته شد نمایانگرمواضع متفاوت درجامعه سیاسی افغانستان است. جمعی انتقاد میکنند و براصلاحات تاکید دارند و مسوولان  هم به نوبه خود آن را رد میکنند.
حرف واضح و معلوم این است که کشور با بی ثباتی ، قانون شکنی مواجه است بیرون رفت ازاین مشکل به بسیج هماهنگی نیاز دارد نه گریز از واقعیت و نه آنکه آب را گل آلود کرده ماهی گرفت
بل مشکلات موجود یک معضل ملی پنداشته شود و دور از عقیده و دیدگاه متفاوت ، سلیقه و اندیشه به دور منافع ملی بسیج شد. ختم/ عبدالخالق –فهیم - زیوری

کابل 27 سرطان / باختر
دفتر معاونیت سازمان ملل متحد درامور افغانستان در گزارش شش ماه اول سال 2017 میلادی  خود نوشته است که یک هزار وششصد وشصت ودو غیرنظامی  در افغانستان کشته شده اند که این رقم پانزده درصد نسبت به شش ماه نخست سال گذشته افزایش را نشان میدهد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :  یافته این گزارش نشان میدهد که در شش ماه اول سال جاری میلادی 1662 نفر در نتیجه  حمله های انتحاری و دیگر حملات هراس افگنی جان باخته اند  ‎.
کشته و زخمی شدن زنان نیز در این شش ماه در مقایسه با یک سال پیش آن، ۲۳ در صد افزایش یافته است که بربنیاد این گزارش د رشش ماه اول سال روان میلادی  174 زن کشته و 462 تن زخمی شده اند وبه همین صورت 436 کودک کشته و 1441 کودک دیگر زخمی شده اند که نه درصد افزایش کشتار کودک  را نسبت به شش ماه اول سال گذشته نشان میدهد
در این گزارش آمده است که در 31 می سالروان در شهرکابل از اثر انفجار تانکرمملو از موادانفجاری نیزدیک به صد تن غیرنطامیان کشه و 500 نفر دیگر مجروح شدند این مرگبارترین حادثه ای است که از سا ل 2001 به این یوناما ثبت کردند.
درهمین حال کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای  حقوق بشر دررابطه ارقام این گزارش  گفته است  اماراین گزارش هر چند وحشتناک است ولی هرگزنمی تواند رنج ها ی انسانی مردم افغانستان رابه طور کامل بیان کند، هریکی  از ارقام  تلفات غیر نطامیان درحقیقت یک  خانواده اسیب دیده ، ضربه روحی غیر قابل  تصور،رنج ها ونقص های ظالمانه  حقوق بشری مردم را  نشا ن میدهد.
در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که نیروهای دولتی، ۱۸درصد مسؤول تلفات غیر نظامیان استند
شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور در این باره گفته است نیروهای امنیتی افغانستان، بر اساس هدایت واضح رییس جمهور تلاش دارند تا در عملیات ها از جان و مال شهروندان حفاظت کنند و به همین دلیل و هم چنان بر اساس هماهنگی های که میان نیروهای امنیتی و همکاران بین المللی به میان آمده، تلفات افراد ملکی به حد اقل رسیده است. تلفات که فعلأ ما شاهد هستیم، ناشی از حمله های تروریستی است که عمدتأ در نقاط مزدحم شهر صورت می گیرد و خسارات و تلفات زیادی را متوجه افراد ملکی می سازد.
سازمان ملل متحد همواره  از طرف های درگیر جنگ خواسته است که از تلفا ت غیر نظامیان بایدجلو گیری کنند این بار نیز تاکید دارد که طرف های درگیر باید  از تلفات غیر نظامیان جلوگیری کنند.
درهمین حال، گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان با پخش گزارش گفته است  که تنها در ماه جون امسال، ۱۸۰غیرنظامی در کابل جان باخته اند و نزدیک به ۸۰۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند .
یافته های این گزارش نشا ن میدهد که ماه جون سال ۲۰۱۷میلادی نسبت به ماه های پانزده سال اخیر، خونین ترین ماه بوده است.
بربنیاد یافته های این گروه، در این ماه در شانزده ولایت کشور ۲۴۹غیرنظامی جان باخته اند و بیش از ۹۰۰غیرنظامی دیگر زخم برداشته اند.
گرو ه داد  خواهی وحفاظت  از غیر نظامیان درگزارش خود نوشته است  ولایات کابل، ننگرهار و هلمند به ترتیب بیشترین تلفات افراد ملکی را در ماه مبارک رمضان متقبل شدند.
درهمین حال یافته های گزارش های برخی نهاد های تحقیقی که در مورد انجام داد اند نشان میدهد که درحمله های هراس افگنی ماه رمضان امسال درولایت های  کابل ، خوست، هرات ،و پکتیا بیش از یکهزارو پنچاه تن کشته وزخمی شده اند . جاوید روشان

دوشنبه ، 26 سرطان 1396 ، 13:00

کودتاۀ داود خان چهل وچهارساله شد

Written by manager

کابل باختر26 سرطان
چهل وچهارسال قبل درچنین روزی سردارمحمد داود خان علیه پسرکاکایش محمد ظاهرشاه کودتاه کرد ورژیم شاهی را در کشور به جمهوری مبدل کرد.
به گزارش آژانس باختر به قدرت رسیدن درافغانستان پیوسته ازمجاری مختلف عبورکرده گاهی از کانال های سنتی وزمانی هم با کودتاه.
کودتای محمد داود خان در26 سرطان 1352، یک پدیدۀ جدید در تاریخ حیات سیاسی افغانستان به شمار می رود.
این رویداد که سردرگمی ها و پیچیده گی های زیادی را باخود داشت، ذهن هرشنونده را درآن زمان به خود مشغول می ساخت و پرسش های گوناگونی را در ذهن هر شنونده خلق می کرد. ازیک سو نظام جمهوری یک نوید خوب برای آن هایی بود که به دموکراسی می اندیشیدند و خواهان از بین بردن نظام شاهی درافغانستان بودند. از سوی دیگر این تحول به آن ها مژده می داد که رژیم دو هزار و چند سالۀ شاهی که آن ها نابودی اش را خواب می دیدند، ازبین رفت.
بنده که در روز کودتا داود خان متعلم مکتب بودم نا خود آگاه از تحول که در تاریخ کشوررونما شده بود به خود می بالیدم ومیگفتم این کودتاه نقطه پایان به همه  بدبختی های مردم ما است و ازا ین به بعد نخواهد یک طبقه بر طبقه دیگر حکومت کند و درجامعه تبعیض طبقاتی برای ابد از بین خواهد رفت و همه مردم از مزایای زندگی یک سان برخوردارخواهد شد .
در صنف ازمعلم خود سوال میکردم آیا از این به بعد بنام غریب و معتبر در جامعه کسی وجود میداشته باشد و یا خیر ؟ معلم در جواب میگفت "محمد داود در نخستین اعلامیه رادیویی، انگیزه های کودتاه و تصمیم جایگزینی نظام خویش را چنین توضیح داده: «ده سال پیش (سال 1341) من برای سعادت آیندۀ وطن خود، جز قایم ساختن یک دموکراسی واقعی و معقول که اساس آن خدمت به اکثریت مردم افغانستان استوار باشد، راه دیگری سراغ نداشتم و ندارم ".
داود خان برای تطبیق خواسته های خود یک برنامه هفت ساله متکی به ملی ساختن بانک ها و صنایع بزرگ و همچنان اقدامات اولیۀ به هدف اصلاحات ارضی را روی دست گرفت که این برنامه های مردمی وی، صاحبان سرمایه و زمینداران بزرگ را به تشویش انداخت. طوری که در دو سال اول اکثرا ً سرمایه های خویش را به طریقه ها ی مختلف به خارج انتقال دادند.
به این ترتیب مخالفت با رژیم جمهوریت آغاز شده و مداخله گران داخلی و خارجی دست به کار شدند تا جلوتطبیق برنامه های مردمی رژیم را بگیرند و مقدمات سقوط نظام را در همکاری با حلقات بیرونی آماده سازند.  ماری نبرد آیین

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL