06 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوررفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا ؛ بایرن مونیخ – ریال مادرید

کابل 5 ثورباختر دوررفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان باشگاه...

اعلامیه ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 5 ثور دشمنان افغانستان و آزادی بیان امروز عبدالمنان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (994)

کابل باختر/ 4/ ثور
بی باوری و عدم مشارکت درانتخابات به نحوۀ بی باوری به دموکراسی حساب میگردد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد ، افغانستان در بحبوحه بحران های سیاسی و اجتماعی از آغاز حرکت این کشور به سوی نظام نوین مشق تحقق دموکراسی و مردم سالاری را درکشور می نماید.
بربنیاد همین اصل مردم شاهد برگزاری چندین انتخابات ریاست جمهوری و شورای ملی درکشور بودند.
دراین جای تردید وجود ندارد که درانتخابات های گذشته ملاحظاتی وجود نداشته است چون و چرا های مطرح نبوده است اما آنچه به عنوان دست آورد در این عرصه مطمح نظر است برگزاری انتخابات و مشارکت مردم در تعیین نماینده و یا زعیم کشور بوده است.
به دلیل ساده میتوان گفت که مردم برنقش شان درانتخابات پی برده اند ، مردم می دانند که انتخابات بهترین مظهر اراده مردم میباشد اما درکشور ی که از هر گوشه دچار بحران های شدید است توقع برگزاری انتخابت مثل کشور های درحال رشد ، توسعه و امن به گونه یی عدم درک از شرایط و اوضاع جاری درکشور تو جهه میگردد.
به هر حال انتخابات امر ملی به خاطر ایجاد نظامی مردمی است مردم باید بدانند که رای آنان میتواند باعث تغییر گردد. مردم باید بدانند که پیچیدن به مسایل قومی ، زبانی ، حزبی و سیاسی فرایند مناسب به تمثیل اراده مردم ندارد.
بناً مردم باید با حضور گسترده درحوزه های ثبت نام و اراده قوی برای تغییر و شایسته سالاری شامل این روند گردند.
به افرادی را ی دهندکه از نظر آنها می توانند به مثابه نمایندگان مردم اراده آنان را تمثیل کنند.
دنبال مسایل زبانی قومی ، تنظیمی و حزبی نشوند برای مردم و آینده افغانستان از برگ رای خود استفاده کنند .
با این حرکت است که میتوان منتظر تغییر بود و اهمیت اشتراک انتخابات را درک کرد. ختم/ نالان

کابل    باختر  ۳   ثور
حملات  انتحاری که  دیروز درکابل  وبغلان صورت گرفت وده ها تن از هموطنان ما در آن جان باختند و شماری هم زخمی شدند کشته واکنش های ملی وبین المللی را درپی داشت .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : روز گذشته هراس افگنان بار دیگر دست به  جنایت زدند یک مرکز ثبت احوال نفوس در کابل و یک مرکز ثبت نام را در شهر پلخمری ولایت بغلان را آماج قرار دادند و بازهم خون ریختند و بازهم کتاب اعمال زشت شان را٬ زشت تر و سنگین تر ساختند.
این حملات واکنش های را در داخل و خارج از کشور در پی داشت  و همه در یک صدا به محکومیت آن پرداختند و آن را نکوهش کردند وشماری از آگاهان سیاسی ان را جنایت جنگی تعبیر نمودند و بر مجازات عاملان ان در یک محکمه ویژه تاکید نمودند.
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان این گونه اعمال را نشانه ضعف و کمزوری هراس افگنان  خواند و گفت که هراس افگنان به ارزش های ملی و اسلامی باور ندارند.
شورای علما افغانستان  انرا عملکرد خلاف موازین اسلامی دانست   تاکید داشته که عاملان ان به عذاب الهی  دچار خواهند شد.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری تاکید داشته که حمله به غیر نظامیان نمی تواند در مسیر حرکت سیاسی و فرهنگی مردم مانع ایجاد کند.
دوکتور عبدالله رئیس اجرائیه ان را یک عمل ضد بشری خوانده که در قاموس انسانی تعریف شده نمیتواند.
مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری  بر مجازات عاملان این رویداد و رویداد های دیگر تروریستی تاکید کرده است .
یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد در افغانستان، سرمنشی سازمان  ناتو، سفارت امریکا در کابل، این حمله را با الفاظ شدید تقبیح کردند.
سرمنشی ناتو می‌گوید،ناتو به همکاری‌هایش با افغانستان در مبارزۀ این‌کشور علیه تروریزم ادامه خواهد داد.
تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل‌متحد برای افغانستان ضمن ابراز غمشریکی با خانواده‌های قربانیان این حادثه  گفته است این کشتار، ناشی از بی‌تفاوتی شورشیان به زنده‌گی افراد ملکی است.
سفارت امریکا در کابل نیز با نشر اعلامیۀ این حمله را بزدلانه و وحشیانه خوانده روی ادامه همکاری‌هایش با افغانستان تأکید کرده است.
معین وزارت خارجه امریکا  گفته است که  حادثه اخیر در کابل تعهد امریکا را برای نابودی کامل داعش تازه کرده است وامریکا همچنان متعهد به از میان برداشتن داعش در افغانستان است .
وزارت خارجه ایران گفته که این حادثه نشان داد که تروریستان به هیچ دین و آئین باور ندارند وایران همچنان از داعیه مردم بر حق مردم افغانستان در امر مبارزه با هراس افگنان حما یت میکند/
هند نیز بر محکومیت از این حمله پرداخته و تاکید داشته که دولت ومردم افغانستان به حمایت بیشتر جامعه بین المللی  نیاز دارند .
کمیسیون حقوق بشر افغانستان آن را یک جنایت جنگی دانسته  و گفته  است که نباید فرهنگ معافیت دیگر دوام کند باید عاملان چنین جنایات به کیفر اعمال شان برسند .
اقبال صافی رئیس کمیسیون امنیت  داخلی مجلس نمایندگان  ازدیاد وقایع تروریستی را یک ضعف مدیریتی در سکتور نظامی دانسته  وتاکید کرده که برای مهار فعالیت های هراس افگنانه باید تدابیر در مراکز ثبت نام  و مراکز توزیع تذکره بیشتر و جدی تر گردد .
اعضای مجلس سنا این گونه اعمال را غیر قابل تحمل دانسته  ضمن آنکه گروه های هراس افگن را محکوم نموده برشناسایی عاملان این رویداد تاکید داشته ٬ فیصله کردند تا وزیر داخله دریکی از نشست های ان مجلس شرکت کند و به پرسش های سناتوران  پاسخ گوید.
یک عضو مجلس نمایندگان گفته است که رهبران حکومت نباید تنها بر محکوم نمودن اکتفا کنند مردم خواستار اقدام صریح در برابر هراس افگنان اند .
به همین ترتیب شماری از باشندگان محل  که شاهد رویداد تروریستی بودند به آدرس هراس افگنان گفتند که پیام آنها به هراس افگنان واضح است و آن این که مردم افغانستان تسلیم شما نمیشوند و فعالیت های هراس افگنانه نمیتواند اندیشه آزاد زیستن را از مردم بگیرد . ختم  تحلیل سیاسی 

کابل 2 ثور / باختر
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز جدول زمانی انتخابات ولسی جرگه  و شورای ولسوالی‌ها را رسما اعلام کرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر :دراین نشست عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت: براساس این جدول زمانی نتایج ابتدایی  انتخابات ولسی جرگه در19 ماه عقرب واز شورای های ولسوالی ها  در18 قوس سالرروان اعلان خواهد شد .
صیاد گفت که نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه  در29 قوس وازشورای های ولسوالی ها  در4 دلو سالروان اعلام میشود .
بربنیاد جدول اعلام شده مرحله ثبت نام نامزد های ولسی جرگه وشورا های ولسوالی  ها از 5 جوزاالی 22 جوزا ادامه خواهد داشت.
پس از آن کمیسیون از ۶ جوزا الی ۶ سرطان معلومات جمع آوری شده در باره نامزد‌ها را بررسی خواهد کرد
همچنان فهرست ابتدایی نامزد‌ها در هفتم سرطان اعلان خواهد شد و زمان نشر فهرست نهایی نامزد ها در دوازدهم اسد خواهد بود.
همین‌گونه فهرست نهایی مراکز رای دهی بر اساس وضعیت امنیتی در دوم ماه سرطان اعلان خواهد شد.
صیاد افزود: درجدول زمانی اعلان شده برای نامزد‌های ولسی جرگه از ۶میزان الی ۲۵ میزان و برای نامزد های شورا‌های ولسوالی‌ها از ۱۱میزان  الی ۲۵ میزان فرصت مبارزات انتخاباتی  داده شده‌است واز 26 میزان تا روز رایدهی یعنی 28 میزان سالروان زمان سکوت یا توقف مبارزات انتخاباتی در نظر گرفته شده است .
این درحالیست که روند ثبت نام را دهنده گان درمراکزثبت نام درنهمین روز خود رسیده که به گفته برخی مسوولان کمیسیون انتخابات تا کنون میزان مشارکت مردم قناعت بخش نیست اما عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات میگوید امیدواری‌ ها وجود دارد تا میزان مشارکت مردم در انتخابات در روز‌های آینده بیشتر شود.
برینیاد گزارش های منتشر شده آمار دقیق واجدین شرایط رای‌دهی روشن نیست، اما برآوردهای غیررسمی شمار واجدین شرایط رای‌دهی را از ۱۰ تا ۱۳ میلیون نفر گفته‌اند. جاوید روشان

کابل   باختر 2 ثور
اژانس اسپوتنیک به نقل از موسسه اطلس  نگاشته است که ارتش افغانستان هفتاد و یکمین ارتش دنیا است.
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : دراین  گزارش ایالات متحده امریکا، روسیه، چین، هند، فرانسه، انگلستان، کوریای جنوبی، جاپان، ترکیه و آلمان به عنوان ده قدرت برتر حهان یاد شده اند
در ادامه این رده بندی ایران در رده سیزدهم و پاکستان در رده هفدهم ٬ تاجکستان همسایه دیگر افغانستان در رده  نود و ششمین کشورقرار گرفته است، و سورینام، لیبریا و بوتان  در رده  آخر قرار دارند.
در این گزارش ارتش افغانستان با شاخص قدرت ۱/۲۰۲۳ در رتبه ۷۱ از میان ۱۳۶ کشور جهان قرار گرفت.
در این گزارش علاوه بر انواع وسایل نظامی، مولفه‌های دیگری همچون جمعیت، مساحت و ویژگی‌های جغرافیایی، تولید ناخالص داخلی، منابع طبیعی و مسائل لوژستیکی نیز در این رتبه‌بندی نظر گرفته شده است.
در این گزارش بیش از ۵۵ مولفه نظامی در ارتش‌ کشورها مورد بررسی قرار گرفته‌شده و بر اساس آن امتیاز شاخص قدرت تحت فرمول‌های خاصی به‌دست می‌آید. بر اساس این گزارش ایالات متحده، فدراسیون روسیه و چین در رتبه‌های اول تا سوم جهان قرار دارند.
باید گفت که ارتش افغانستان در سال ۱۳۸۱ به عنوان اردوی ملی شکل گرفت
افغانستان در اوایل دهه نود میلادی مجهز ترین ارتش را در میان کشور های منطقه داشت  مگر  این ارتش از اثر جنگهای داخلی در هنگام پیروزی مجاهدین از هم پاشید.
افغانستان  اضافه از ده سال یعنی از اغاز حکومت مجاهدین الی ایجاد اداره موقت فاقد یک اردوی منظم بود.
اردوی ملی افغانستان هنوز هم راه رشد را می پیماید  وبرای تجهیز بیشتر ان برنامه ریزی های روی دست است.
یکی از این برنامه ها تقویت نیروی هوایی در کشور است
در حال حاضر شمار نیروی های دفاعی  امنیتی افغانستان به سه صد وپنجاه هزار تن میرسد این نیروها از سال ۲۰۱۴ میلادی مسوولیت دفاع مستقلانه کشور در برابر  هراس افگنان را در پیش گرفت .
ماموریت که با بی اعتمادی شماری از کشور های جهان آغاز شد، مگر ارتش ملی افغانستان این بی باوری را به باور واعتماد تبدیل کرد و ثابت ساخت افغان ها توان  دفاع از کشور شان را در برابر متجاوزین بیرونی دارند.        عبدالخالق

کابل باختر/ 29/ حمل
مطالعات علمی و تحقیقی که اخیراً از سوی وزارت کار ، امو اجتماعی ، شهدا و معلولین به همکاری اداره یونیسف دررابطه به ازدواج اطفال ( زیر سن ) صورت گرفته امروز دریک کارگاه با مسوولان نهادهای ذیربط دولتی و غیر دولتی شریک ساخته شد.
به گزارش آژانس باختر ، دراین کارگاه ابتدا حمیداکبر رییس پالیسی و پلان وزارت کار ،امور اجتماعی ، شهداو معلولین صحبت نموده گفت: نتایج تحقیق انجام شده بیان گرآنست که ازدواج زیرسن یکی از موضوعات جدی درکشور میباشد و چهل و هفت فیصد کسانیکه با ایشان دراین زمینه مصاحبه شده مشکل اساسی اینگونه ازدواج ها را مشکل اقتصادی خوانده اند.
وی میگوید که همچنان دراین تحقیق مشخص شده که درکنار مشکل اقتصادی ، مسایل محروم بودن والدین از نعمت سواد و اجازه نیافتن دختران برای رفتن به مکتب ، دانشگاه عواملی اند که بالای ترویج این پدیده تاثیر گذار میباشند.
وی علاوه میکند درتحقیق ازاینکه سن ازدواج نظر به قانون مدنی برای پسران 18 سال و برای دختران 16 سال تعیین شد نیز توجه شده و اکثریت مصاحبه شنونده که خواهان تجدید نظر دراین مورد شده اند.
خانم کریستیان که به نمایندگی از یونیسف عضویت تیم محققان راداشت درمورد چنین میگوید که درمراکز وولسوالی ولایت های چون بامیان ، پکتیکا و خوست که با اقشار مختلف مصاحبه شده اکثریت ایشان از اضرار ازدواج های زیرسن آگاهی ندارند.
به گفته این عضو تیم تحقیق ، یافته شان نشان میدهدکه عروسی درافغانستان بیشتر یک موضوع مذهبی تایک پیوند و پیمان که صبغه قانونی داشته باشد ازاین رو اکثریت ازدواج بدون ثبت صورت میگیرد که این زمینه ساز برای گسترش ازدواج های زیرسن میباشد.
وی میگوید یافته های این تحقیق نشان میدهدکه سه عامل که منجر به گسترش اینگونه ازدواج میشود عبارت اند از مسایل حقوقی ، اقتصادی و فرهنگی.
وی گفت که هدف نهایی این تحقیق آماده سازی یک پلان عمل بخاطر مبارزه با ازدواج های زیرسن میباشد.
درپیوند آماده سازی پلان عمل بخاطر مبارزه با ازدواج زیرسن اشتراک کنندگان کارگاه کارگروپی را در شش گروپ انجام دادند و هرگروپ نظریات شان را برای حاضرین پیشکش نمودند.   ختم/ ماری نبردآئین

کابل باختر/29/ حمل
محاکمه صحرایی و قتل افراد ملکی آنهم بدون هیچ توجیه شرعی و قانونی، دشمنی در برابر دین و بشریت بوده که عاملان آن جز نفرین خداوند جبارو نفرت مردم چیزی دیگری بدست آورده نمی توانند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: طالبان و داعشی ها بار دیگر مرتکب جنایات شنیع در کشور شدند، جنایات که با شریعت در تضاد وخارج  از چوکات اسلامی بوده و در هیچ قاموس انسانی جایز دانسته نمی شود.
دو روز قبل افراد مسلح که خود را وابسته به گروه داعش معرفی میکنند، یک کودک یازده ساله را در ولسوالی درزآب ولایت جوزجان سر بریدند.
جرم که داعش برای این پسر بچه ساخته بود این که شوهر خواهر او عضو پولیس محلی است و این پسر برای او، جاسوسی میکرد.
دورتر از جوزجان، افراد مسلح وابسته به گروه طالبان ، سرنشینان یک موتر فلاینکوچ را که از غور روانه دایکندی بود در حومه شهر فیروزکوه از موتر پیاده و با دلایل خود ساخته، غیر موجه و غیر انسانی آنان را تیر باران کردند، در این محاکمه صحرایی طالبان سه نفر به شهادت رسیده و دو تن دیگر را زخمی و سه نفر را هم با خود بردند.
آنچه در ولسوالی درزآب ولایت جوزجان ویا منطقه بره خانه، شهرفیروزکوه مرکز ولایت غور اتفاق افتاد، نخستین جنایت از سوی گروه های تروریستی در افغانستان نیست و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که این آخرین رویداد هم باشد.
یکی از شیوه ای که گروه های تروریستی در افغانستان به آن تمرکز دارند، ایجاد فضای رعب و وحشت در میان روستانیشنان است که مناطق آنها یا تحت تسلط طالبان قرار دارد ویا اینکه به گونه از فعالیت این گروه ها متاثر است.
طالبان و داعشی ها با محاکمه صحرایی و قتل افراد به نام جاسوس، یا تامین انصاف  میان باشنده گان این محلات، در حقیقت تلاش میکنند تا هیچ صدای  اعتراض  علیه آنها بلند نشود و هیچ کس نتواند در برابر این گروه ها ایستاده شود ورنه طالبان که خود را برخاسته از مدارس دینی میدانند و ادعای بلند تحقق شریعت را دارند، قتل یک انسان نا بالغ  را آنهم به اساس یک اتهام کاذب به چه مفهومی توجیه میدارد؟ ویا این که چند مسافر بدون اسلحه را در مسیر راه به دلیل منسوب بودن به یک قوم و مذهب خاص تیر باران کردند.؟
این عملکرد به جز از برنامه ترویج نفرت میان  پیروان مذاهب در افغانستان و تقابل قومی و مذهبی در کشور چیزی دیگری نیست.
طالبان و داعشی ها که مردم افغانستان، هیچ فرقی را میان آنها نمی بینند، با ماموریت خون  و آتش به افغانستان فرستاده شده اند، این دو گروه که ماموریت های فراتر از مرزهای افغانستان دارند به عقیده رهبران و گرداننده گان بیرونی شان ٬ تنها از راه وحشت و ترور میتوانند مردم را در کنترول شان داشته باشند.
این دو گروه به منظور آنکه مردم را در تاریکی قرار دهند، قطع مسیر انکشاف افغانستان را به عنوان یک استراتیژی  دنبال میکنند، مکتب را به آتش میکشند، پایه ها و شبکه های برق رسانی  را تخریب میکنند، آموزگار، انجنیر و داکتر را به قتل می  رسانند ، بند و نهر را ویران میکنند تا برای برنامه های استخباراتی کشورهای بیگانه زمنیه سازی کنند.
مگر خود زمانیکه با خطر مواجه میشوند با لباس زنانه و در پناه لباس و نام زنان فرار میکنند که نمونه آن مسوول امر به معروف و نهی از منکر گروه داعش است که با لباس زنانه در ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار گرفتار شد.
در گذشته نیز تروریستان با پناه بردن به نام زنان و لباس زنانه قصد فرار از نیروهای امنیتی را کرده اند.
پس آنانیکه غیرت رو برو شدن با نیروهای امنیتی را ندارندو با لباس زنانه فرار میکنند، چگونه میتوانند حرف از تحقق شریعت بزنند؟
این گروه ها به مسلمانی، دوستی، اوخوت و برادری، عدالت وانصاف باور ندارند، آنها بقای شان را در ادامه جنگ و وحشت در کشور میدانند از طرف دیگر عملکرد این گروه نظیر سر بریدن یک پسر بچه یازده ساله و یا تیر باران مسافرین یک بس اوج بحران امنیتی را در کشور نشان میدهد و ثابت میسازد که مصونیت شهروندان در کشور سخت شکننده  است با تاسف  مسوولان ٬ چنین حوادث را با محکوم نمودن و یا هم توظیف هیت های بررسی  کننده  و یاهم با شعار انتقام گیری زود فراموش  میکنند.
مردم توقع دارند که مسوولان دستگاه امنیتی ٬ دفاعی و کشفی خون رحیم داد یازده ساله و شهدای دیگر را از یاد نبرند. محکوم کردن کار شما نیست مردم عمل میخواهند. #تحلیل سیاسی

چهارشنبه ، 29 حمل 1397 ، 10:44

ثبت نام یگانه شرط مشارکت درانتخابات است

Written by manager

کابل باختر/ 29/ حمل
به منظور تامین بهتر شفافیت درانتخابات ولسی جرگه و شورای ولایتی کمیسیون انتخابات روند ثبت نام رای دهندگان را از چندی به این سو راه اندازی نموده است .
یکی ازوظایف که کمیسیون انتخابات مشخص ساخته فهرست رای دهندگان درکشور است ، هدف از مشخص نمودن رای دهندگان تامین بهتر شفافیت درانتخابات به منظور جلوگیری از تخلفات و تقلبات انتخابات و برگزاری انتخابات با اعتبار بخاطر استقرار ثبات درکشور میباشد.
آژانس باختر با استقبال از این روند با تن چند درمورد اهمیت تهیه فهرست رای دهندگان صحبت نموده است.
اسماعیل کارگر کارمند متقاعد مطبعه از راه اندازی روند ثبت نام رای دهندگان استقبال نموده میگوید ، ما سال ها بخاطر نظام مردم سالار مبارزه کردیم و دراین راه قربانی دادیم تا مردم را در تعیین سرنوشت شان سهیم بسازیم .
وی افزود، اکنون که یک نظام نیم بند مردمی داریم و بقا ونهادینه شدن آن وابسته به شرکت ومشارکت مردم درروند ثبت نام است ، ثبت نام یگانه وسیله مشارکت درتعیین سرنوشت میباشد.
حاجی سلیمان فارغ التحصیل پوهنتون از رشته تاریخ وجغرافیه درپیوند به این روند میگوید ، یگانه وسیله که میتوان به قوای سه گانه دولت راه یافت سهم گیری در انتخابات است یا به گونه رای دهنده و یا هم به گونه کاندیدا .
وی اضافه کرد ، در چند سال اخیر اعتماد مردم نسبت به این روند خدشه شده چرا که یکتعداد از وکیل مردم به مجرد رسیدن به کرسی موکل خود را فراموش کرد.
درجریان تصدی کرسی به اطرافیان ونزدیکان شان فکر کردند و به وظایف اساسی شان که نمایندگی از مردم بودکمتر توجه کردند.
صفی الله پرزه فروش پروان سوم درپیوند به روند ثبت نام را یدهندگان و درکل انتخابات میگوید یگانه راه که میتوان تعداد رای دهندگان را معلوم کرد تیر شدن از این مرحله است که هرکس باید خودش را دریکی از مرکز ها نزدیک ثبت نام کند تا درروز انتخابات به کاندید خود رای داده بتواند .
وی اضافه کرد باوجودکه از وکیل ووزیر خیر ندیدیم اما چون دشمنان وتروریستان که هرروز برای ما غم می آفرینند از اینکه ما درانتخابات اشتراک نکنیم و انتخابات نشد خوش می شوند ، باید ثبت نام کنیم تا تعداد کسانیکه رای میدهند معلوم شود .
شکیبا هاشمی نماینده مردم قندهاردر شورای ملی و عضو کمیسیون امنیتی درپیوند ثبت نام رای دهندگان میگویند ، ازآغاز روند ثبت نام رای دهندگان حمایت میکنم و جای خوشی است که تاریخ برگزاری انتخابات تعیین شد و گام نخست که ثبت نام رای دهندگان است هم به این منظور برداشته شده است.
شکیباهاشمی از افزایش نا امنی درآستانه آغاز این روند یاد نموده میگوید شما خود شاهد هستید که درولایت غزنی ، دراین چند روز اخیر چگونه یک و یک بار میزان نا امنی افزایش یافت وهمینگونه در سایر نقاط کشور قندهار ، هلمند ، کندز ، بغلان ، حتی در نزدیکی کابل ولایت لوگر ، میدان وردک نا امن شده .
وی افزود این واضح است که دشمنان تلاش دارند تا با تهدیدات شان مانع تطبیق موفقانه این روند شوند ، اما بر نیروهای دفاعی کشور است که دریک هماهنگی کامل عمل کنند تا  مانع تلاش های دشمنان شوند.
وی اضافه کرد که زمانی که کمیسیون آمادگی های خود را برای برگزاری انتخابات اعلان کرد ما هم از چند موضوع نگران بودیم که درقدم نخست موضوع امنیت بود و درگام بعدی موضوع استقلالیت کمیسیون .
خانم هاشمی علاوه میکند بخاطر که انتخابات شفاف داشته باشیم باید کمیسیون استقلالیت خود را داشته باشد وزیر تاثیر هیچ نیرو و کسی قرارنگیرد .
به گفته این نماینده مردم برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولایتی یک فرصت است برای کمیسیون و اعضای آن که خود شانرا از لست سیاه مردم بکشند با فعالیت و شفافیت شان حمایت مردم و اعتبار مردم را بدست بیاورند و خود شانرا شامل لست سفید کنند.
وی با ابراز نگرانی از زمزمه های مبنی بر توزیع چک های سفید درداخل کمیسیون یاد نمود وگفت ، امید میرود با کسانیکه مرتکب چنین جنایات میشوند برخورد قانونی شود نه برخوردسیاسی .
خانم هاشمی میگوید دغدغه پخش نمودن چک سفید توسط زورمندان بربی باوری مردم که شاکی اند رای شان مفقود میشود ، می افزاید برکمیسیون است تا بخاطر جلب توجه و باور مردم با استفاده از هر امکانات آگاهی لازم را درارتباط به شفافیت کار درکمیسیون و عملاً به اثبات برساند تا مردم با علاقه و دلگرمی به این روند سهم بگیرند و از حق که قانون اساسی برای هر شهروند مشخص نموده بطور آگانه استفاده کنند.
نگرانی دیگر که این نماینده مردم در باره آن صحبت کرد.
سهم گیری زنان دراین روند است ، وی میگوید که در اکثر ولسوالی تنها خانم ها که به زیارت حج رفته اند تذکره دارند و متباقی تذکره ندارد و مردان خانواده از بیم آنکه تذکره خانم ها شان فروخته نشود و یا هم عکس آنان بدست دیگران نیافتد به زنان شان اجازه گرفتن تذکره را نمیدهند این هم مایه نگرانی است که یکتعداد زیاد زنان در روند سهم گرفته نتوانند.
موضوع نگران کننده دیگر این است که در بسیار ولایات پست های ریاست کمیسیون انتخابات کدام تغییر نیامد و با وجود اینکه رییس جمهور وعده سپرده بودکه تمام روسای ولایتی کمیسیون انتخابات را تغییر میدهد .
این نماینده مردم میگوید که یقیناً مردم افغانستان به بازگشت به گذشته و استبداد رضایت ندارند شهروندان با مراجعه به مراکز ثبت نام ومشارکت درانتخابات پیش رو در حقیقت به دموکراسی و نظام مردم سالاری که با تلفات هزاران هموطن درکشور دارد نهادینه شود رای میدهند.
ختم/ ماری نبرد آئین

کابل   باختر  ۲۷   حمل
رهبر یک شاخه انشعابی طالبان  رهبر گروه ملا هبت الله را به ناتوانی در رهبری متهم ساخته و از او خواسته تا دست از سر طالبان بر دارد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : ملا عبد المنان نیازی که دسته از طالبان را در حوزه جنوب غرب رهبری میکند گفته است که ملا هبت الله توانایی رهبری طالبان را ندارد وباید از صحنه کنار برود.
نیازی این گفته را در تائید به گفته ملا محمد یعقوب پسر ملا محمد عمر رهبر مقتول طالبان بیان داشته است .
ملا یعقوب اخیراً در جمعی از هواخوانش گفته بود که ملا هبت الله آدم نا کار ودر مدیریت ضعیف است. 
نیازی با نشر  نامه یی در ولسوالی  های بُرکه ، دهنه غوری، دندغوری و دندشهاب الدین ولایت بغلان از گفته های ملامحمد یعقوب عمری معاون امارت طالبان  حمایت و تایید نموده و تاکید داشته که ملاهبت مدیریت ضعیف و ناکارا داشته و باعث تضعیف این گروه گردیده است.
در بخشی از این نامه  تذکر رفته که حمله  به اهداف ملکی، فرهنگی، صحی باعث نارضایتی مردم به ویژه هلمندیان گردیده  و این خلاف تعهدات  امارت اسلامی است .
ملا منان نیازی در نامه تاکید داشته که از موقف ملایعقوب حمایت می کنم، مخالف کارکرد های ملاهبت الله هستم.
نیازی در ادامه این نامه ملاهبت الله را نوکر و فرمان بردار روسیه و ایران خطاب کرده وافزوده که هبت الله با ایران وروسیه رابطه دارد و از آنها کمک دریافت می نماید.
به گفته آگاهان سیاسی نامه ملا منان نیازی که به هواخوان طالبان در بغلان فرسناده شده در حقیقت بخشی از جنگ میان گروه های رقیب در میان طالبان است .
طالبان که در ولایت بغلان فعالیت دارند  بیشتر طرفداران ملا هبت الله اند و ملا منان در صدد   رخنه در میان طالبان دراین ولایت است.
ملا هبت الله که رابطه نزدیک با استخبارات نظامی پاکستان دارد در حالی به داشتن رابطه با ایران  و روسیه متهم میگردد که اخیراً از نزد افراد او در ولایت های تخار کندز  فراه و بغلان اسلحه های جدید روسی بدست آمد.
مگر هواخواهان ملا هبت الله به نوبه خود  ملا عبدالمنان نیازی و گروه او را وابسته به ایران میدانند ومیگویند که ملا نیازی به اشاره ایران مانع تحقق پروژه های ملی در هرات و فراه شده است .
روسیه  وایران بارها  رابطه شان با طالبان را رد کرده اند.  ختم   تحلیل سیاسی

کابل باختر/ 25/ حمل
نبود وکمبود برق امروز یکی از معضله های بزرگ درسطح کشور قراردارد که موانع قابل لمس را دربرابر اقتصاد ملی ، تولید و توسعه کشور به میان آورده است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : طی دهه های گذشته همانگونه که درراستای رشد اقتصاد ملی ، تولید و توسعه هیچ توجهی کافی ازسوی حکومتهای وقت مبذول نگردیده نسبت به برق و بی برقی همچنان بی مبالاتی هایی رونما بوده است.
کشور ما از نظر داشتن امکانات آبی ازجمله دریا ها وکوه های آبگیر وپربرف از گذشته های دور تا امروز مستغنی بوده ، ولی هیچگاه دولت ها و حکومتها و ادارات مربوط دورنما هاوپیش گیری های لازم را دراین مورد نداشته اند ، ازهمان گذشته ها تا اکنون آب دریا های ما پهلو زنان به کشورهای همسایه فرار کرده اند و ما سخاوت مندانه آنرا نادیده گرفته ایم ، زیرا از سویی ملحوظات سیاسی و ازجهتی بی پروایی و ندانم کاری های حکومت ها و مسوولین وقت این معضله قرن را جدی نگرفته اند . بالعکس همسایه گان آنرا به حساب عقب ماندگی ، بی پروایی و ساده انگاری محاسبه کرده اند . در حالیکه ما همواره آنرا درمقیاس و معیار گذشت ، مدارا و درجهت پایداری و برقراری روابط سیاسی با همسایه گان تلقی کرده ایم که تاهمین حالا این تلقیات ساده لوحانه ما ادامه دارد .
به پندارسراج الدین یکی ازمسوولان یک اداره سازمان ملل متحد که یک دهه و نیمی پیش از امروز با صراحت گفته بود ، که درقرن جاری جنگها نه به خاطر نفت بلکه به خاطر آب میان کشور ها روی خواهد داد.
امروزه به تناسب بیست سی سال پیش ، نفوس کشور به سوی دو برابر شدن میرود ، ما طی این سه دهه نه تنها برای تولید و توسعه اجندا و ستراتیژی نداشته ایم بلکه اهمیت و نیازمندی کشور را به آب انقدر دست کم گرفته ایم که اصلاً قابل تصور نیست ، دلایل و عوامل آن البته یکی دو تا نیستند ترجیح منافع شخصی ، سیاسی و خودی برمنافع ملی و کشوری از یکطر ف بی غوری حکومت ها و دولتها درقسمت پیشرفت کشور ، مقرری های اشخاص مصلحتی ، قومی و ناوارد در نهادهای مربوط آب وبرق ، و تشکیلات ناپخته وزارت خانه ها که آ اب و برق این دو عنصر لا یتجزا را به دو وزارت جداگانه مربوط ساختن ، سیاست بازی های خام و زود گذر و روزمره گی را در تقرر کادر های مسلکی برجسته وزارت های آب و برق ، درنظر گرفتن و در نهاد های دولتی ( کج دارو مریض ) های ناشیانه کارگزاران به خاطر بقای حکومات و اریکه قدرت شان و جلوگیری از مفکوره واهی رخنه بی ثباتی درگردونه حکومت و مسایل فراوان دیگر ، که همه و همه موجب آن شده که ما امروز در ( بی آبی ) به سر میبریم .
بایدگفت رابطه های آب و برق درکشور ما به منظور دستیابی به برق مورد نیاز هیچگاه درسنجیدار های دولتی و در برابر مقامات درگذشته مطمح نظر  نبوده ،آبهای ما در مرز های کشور به ا شکال گوناگون دستخوش اتلاف بوده و از دهها و حتی صدها سال ما آنرا نادیده گرفته ایم ، به گونه مثال آب دریای آمو همه ساله با طغیان به سوی اراضی پست و نشیب دار مرزی ما دهها جریب زمین را می بلعد و به داخل دریا میبرد و آب دردورن مرزها اراضی دولتی و شخصی وخانه های مردم را نابود میسازد، اما دولتها از دهها سال نسبت به آن دربی تفاوتی مطلق به سر میبرند ، درحالیکه به مرورزمان میشد با محکم بندی مرز طی دهها سال از آن جلوگیری کرد.
درآنجا امواج دریا خاک وریگ را به آنسوی مرز انتقال میدهد و درآنسو طی دهها سال اراضی زراعتی مغتنم و باد آورده یی را تدارک کرده است.
یکی از نقیصه های کارناشناسی درکشور این بوده که ما همواره آب را به خاطر ( زراعتی بودن کشور ) برای زراعت سودمند دانسته ایم ، نیاز به برق را مطلقاً فراموش کرده ایم که مسلماً دلیل آن عقب نگهداشته گی ما بوده که ما شمع و چراغ های تیلی را  ترجیح داده ایم و نسبت به برق و امکانات تخنیکی آن دست ما کوتاه بوده است.
درتمام دوره های ( حکومات گذشته ) صرف دردوره حکومت سردار محمد داوود خان چند بندبرق درکشور ساخته شده درغیر آن در دوران هیچ حکومتی ، برین فکر غور و تعمق و درایت و پیش بینی نداشته است.
در حال حاضر که معضله آب کسب اهمیت کرده است ، می بینم که مهار دریا های ما به شمال شرق ، جنوب شرق و غرب تاحدودی از کنترول ما خارج است ، این امر از چند عامل ناشی میشود:
نخست این که ما درگذشته نسبت به این دریا ها تا حد زیادی بی تفاوت بوده ایم ، آبهای ما درغرب ازجمله دریای هلمند یکبار درزمان حبیب الله خان سراج الملت والدین بنا بر تقاضای جانب ایران که از رهگذرکمی آب شکایت داشت ، حبیب الله خان دستور داد نیمی از آب دریای هلمند به گونه افقی به ایران واگذار شود. باردیگر در زمان مرحوم موسی شفیق صدراعظم وقت و سفر امیر عباس هویدا به کابل ، معاهده یی منعقد شد که حقابه ایران را  بنابه توافق طرفین در تمام موسم سال تعیین و تثبیت کرد ، دراین اواخر که خشکسالی و کم آبی منطقه را فراگرفته ایران با ذرایع گوناگون از آب این دریا استفاده بهینه را میکند ، درحالیکه مردم اینطرف مرز از کمی آب رنج میبرند .
قرار معلوم و متکی بر مدارک و اسناد وزارت امور سرحدات ، بیش از 30 واترپمپ بزرگ درآن سوی مرز با حجم بزرگ به صورت منظم ازآب دریا بهره برداری میکند.
این درحالی است که دریک ساحه به وسیله پیپ های پلاستیکی به قطر (پنج سانتی متر ) دربالای دیوار به مردم تشنه این سوی دریا آب به گونه ( جیره ) روزانه دوساعت سرازیر میشود. به روایت  (خبر تلویزیون طلوع)
وضعیت دریا های جنوب و شرق ناگفته آشکار است دریا های کنر ، شتل ، پنجشیر و کابل با برخی معاونین دیگر به سوی پاکستان سرازیر میشوند ، اما هیچگونه بهره یی از برای دستیابی برق و نه زراعت وسرسبزی برای کشور ما میسر است  . به روایت برخی افغانهای نزدیک سرحد ، آب دریای کنر بالوله هار به لاهور و اسلام آباد پمپ می شود  به معلوم نیست که چی وقت فرصت آن فرا خواهد رسیدکه مالکیت این آبها مورد بازبینی و سنجش قرارگیرد.
مردم به خاطر دارندکه هیاتی به همین منظور به پاکستان رفت که یک وزیر پیشین اب و برق جمعه محمد محمدی نیز عضویت هیات را داشت اما درپاکستان این وزیر صادق ووطندوست را به شکل مرموز از دست دادیم ، از آن وقت به بعد رژیم وقت این مساله را با فلاخن فراموشی به دیگر سو پرتاب کرد، تاکسی درآن چیزی نداند.
پرسش اینست که به چه دلیل وزارت آب و برق نتوانسته تاکنون یک ستراتیژی معقول و قابل قبول را پیشکس کند؟ تا آبهای گریزان و فراری ازکشور درمحدوده معین و قابل محاسبه دراین ستراتیژی مدیریت شود ، قرار معلوم هندوستان یکبار اراده کرد بند برق بزرگی در دریای کنر ساخته شود ، برخی کشورهای دیگر نیز از سرمایه گذاری درساختار بند سخن به میان آوردند ، ولی درزمان دوره ریاست جمهوری آقای کرزی مصلحت های سیاسی و غیره پای پیش نهادند که از سرمایه گذاری و ساختن این بند و بندهای دیگر سخن به میان نیامد ، آوازه هایی از ضایع شدن بیست میلیون دالر که به این منظور اختصاص یافت و آوازه  مفقود شدن آن نیز بلند بود که امروز چیزی از آن نمی شنویم .
ازناگزیری امروز برای رفع بی برقی ، برق را از کشور های همسایه  خریداری میکنیم ، مسلماً فردا ما این فرصت و امکانات را نخواهیم داشت .
درهرصورت امروز با وضعیت دشواری که درپیش روی داریم نه تنها به مدیریت جدی آبها باید بپردازیم ، بلکه ازفرصت های کوچک و محدود در داخل کشور که با هزینه اندکی فراهم شده میتواند ، خود داری نکنیم ، زیرا فردای دشواری ما رااز استفاده از فرصت ها ندا می دهد ، درغیر آن ( بی آبی و بی برقی ) دامنگیر ما خواهد شد و ما را زمینگیر و عقب مانده تر خواهد ساخت .
و سخن اخیر اینکه اولتر از همه با همسایه های خود تصفیه حساب و حقآبه های طرفین پای پیش بگذاریم ، فردا این مجال برای ما میسر نخواهد بود .
ختم/ آسوده

شنبه ، 25 حمل 1397 ، 13:24

مقامات امریکایی ها وتکرار واژه ها

Written by manager

کابل باختر/ 25/ حمل
رییس ستاد مشترک ارتش امریکا میگوید، ماموریت قاطع برنامه ای تازه را برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی ودفاعی افغان دربرابر تروریستان روی دست گرفته است.
به گزارش آژانس باختر ، جنرال جوزف دانفورد روزجمعه در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا گفته است فصل کنونی جنگ درافغانستان نخستین فصل در پنج سال گذشته است که ماموریت حمایت قاطع با تمام امکانات کامل برنامه را برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی ودفاعی افغان در برابر تروریستان روی دست گرفته است.
دانفورد اضافه داشته است که آنان با درس گرفتن از گذشته اکنون بیشتر به ابعاد نظامی مشکلات درافغانستان رسیدگی میکنند.
این جنرال که ازافغانستان نیز دیدار کرده به چالش های هم اشاره نموده گفته است که نیرو های افغان با آن مواجه اند، تلفات نیروها درمیدان های نبرد، عدم هماهنگی میان پولیس و اردو و نهادهای امنیتی افغان ، نبود قابلیت های هوایی ، اطلاعاتی و توپخانه ای از جمله چالش های اند که باید به آن رسیدگی شود.
درهمین حال نامزد وزیر خارجه امریکا برباقی ماندن نیروهای امریکایی تا ایجاد ثبات بیشتر درافغانستان تاکید نموده است.
پوپیو که در جلسه استماعیه مجلس سنا امریکا فراخوانده شده است میگوید این کشور باید تا ایجاد ثبات بیشتر درافغانستان باقی بماند. وی همچنان با ابراز نظراینکه امریکا تا زمانی درافغانستان باقی خواهد ماند که تهدید دهشت افگنی علیه خاک ما که ممکن از آنجا درافغانستان سرچشمه بگیرد و شدیداً کاهش یابد.
پوپیو گفت که اقدامات دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا را درپیوندبه سیاست امریکا درقبال افغانستان درمسیردرست قراردارد.
به باور آگاهان سیاسی افغان ، امریکا راهبرد واضح درافغانستان ندارد بل بیشتر عملکرد مقطع یی دارد که بیشتر برای کشورهای منطقه حساسیت برانگیز است .
این آگاهان میگویند نبود یک راهکار مناسب در جنگ علیه هراس افگنان ،دامنه جنگ در افغانستان را گسترده تر ساخته ضمناً مسبب شده است تا کشورهای دیگر درمنطقه برای خود فرصت کمایی کنند و مداخله خود را درافغانستان توجیه بدارند.
امریکا اگر واقعاً برای مهار هراس افگنی درافغانستان تلاش میکند باید درگام نخست میان کشورهای منطقه و روسیه یک اجماع را به میان آورد.
امریکا باید حضور خود را درافغانستان توضیح دهد ، همکاری کشور های روسیه و منطقه را جلب کند وبه این ترتیب به نگرانی های این کشورها خاتمه بخشند.
این که امریکا از آمادگی کامل برای جنگ علیه هراس افگنان سخن میگوید حرف تازه نیست و از طرف دیگر این گفته ها که امریکا الی اعاده ثبات درافغانستان باقی بماند باید دررسیدن به این هدف پای کشور های دیگر را نیز با خود بکشاند و از برخورد رقابتی و تک گرایانه خودداری نماید درغیر آن حضور امریکا بازهم با حساسیت دنبال میشود و سرانجام این مردم افغانستان است که درجنگ های نیابتی قدرت ها بیرونی و کشورهای منطقه قربانی میدهند. ختم/ فریبا احسان زاده – عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL