09 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

حملات طالبان بر چند پوسته امنیتی در کنر دفع شد

کابل باختر 9 ثور وزارت دفاع ملی میگوید که حمله طالبان...

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

پیام تسلیت داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه

کابل باختر 9 ثور با ابراز تأسف و تأثر فراوان آگاهی...

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر 9 ثور با کمال تاسف اطلاع حاصل نمودیم ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (673)

کابل باختر 4 ثور
حوادث اخیر تروریستی درکابل ومسوولیت پذیری آن  از سوی طالبان باعث شد که برخی چهره های سیاسی که در گذشته دید سلیقه یی نسبت به این گروه داشتند تغییر موضع دهند وبه تروریست بودن آنها اعتراف نمایند
گزارشگر آژانس باختر مینگارد:در حالیکه طی ماهها  وروز های اخیر برخی از کشور ها وسیاسیون داخلی به دلایل وبرنامه های که خود داشتند برای طالبان هویت سازی میکردندمگر حوادث اخیر تروریستی که طالبان در آن ادعا مسولیت کردند باعث شد تا آنها اعتراف نمایند که در شناخت شان از طالبان اشتباه کرده بودند.
با آنکه از تحجر و بر خورد بربریت آمیز گروه طالبان در برابر افغانستان و مردم آن همه آگاه اند برخی کشور ها به دلایل مشخص که دارند با در نظر داشت برنامه ها و بازی های که در سطح منطقه به راه انداخته اند طالبان را برگه مناسب برای تحقق اهداف شان یافتند، و با دادن القاب و تعریف های ناموزون کوشیدند تا آنها  را به عقب خود کشانند.
بعضی ها طالبان را یک جریان سیاسی و برخی ها  آن را یک واقعیت در جامعه افغانی  معرفی کردند وبه این ترتیب از فعالیت هراس افگنانه و گدشته زشت این گروه چشم پوشی کردند حتا وبعضی  هاطالبان را یک واقعیت در جامعه افغانی، برادران ناراضی... خطاب کردند.
آگاهان سیاسی افغان به این باور اند که این کشورخارجی و حلقات داخلی با القاب سازی و تعریف های کاذب از طالبان در پی اهداف و برنامه های خود بودند و طالبان نیز از این وضعیت برای مطرح ساختن شان سود بردند، مگر حوادث اسفبار تروریستی  در افغانستان چون حمله بریک  شفاخانه ویا حمله برجمعی از نماز گزاران در یک مسجد وادعای مسوولیت از سوی طالبان ،آنانی را  که در گذشته به گونه یی با این گروه همسویی داشتند اکنون چاره جز این ندارند که به تروریست بودن آنها اعتراف نمایند.
طالبان با این اعمال تروریستی اخیر شان نه تنها  خود به سوی انزوای بیشتر گام برداشتند بل آن کشور ها واشخاص را که  با این گروه همسویی داشتند متوجه ساخت که درشناخت شان از  طالبان اشتباه کرده اند واین گروه از  یک گروه تروریستی بیشتر چیزی نیست وطالبان در آن سطح وارزش نیستند تا آنها  رایک گروه سیاسی خواند.
آگاهان سیاسی میگویند که طالبان با انجام فعالیت های تروریستی و زشت دیگر نام یک جریان سیاسی را از خود گرفته اند وآنانیکه بر سیاسی بودن و یا اهلی بودن این گروه تاکید دارند یا از این گروه شناخت ندارند یا  اغوا شده اند یا هم آگاهانه از عملکرد این گروه شرارت پیشه طرفه میروند که این میتواند یک جفا در برابر بشریت  وانسانیت باشد.
هراس افگنی ، ترور و وحشت خاصه کار طالبان است این گروه به همین منظور تربیت شده اند ونباید انتطار فعالیت های سیاسی،  مدنی وانسانی را از این گروه داشت
این گروه باید به عنوان یک جریان هراس افگن تعقیب ودر یک مشارکت ملی  منطقه یی وجهانی نابود گردد
سرمایه گذاری بالای چنین یک  جریان افراطی وعقب گرا به جز خود فریبی واشتباه چیزی دیگری نخواهدبود چنانچه بعضی سیاسیون به چنین یک اشتباه اعتراف کرده اند.

کابل  باختر 4  ثور
روز گذشته یکشنبه 3 ثور به منظور اعزاز وتکریم شهدای حادثه تروریستی قول اردوی شاهین، در کشور ماتم ملی بود
گزارشگر اژانس باختر مینگارد:در حمله تروریستی بر قوماندانی قول اردوی شاهین در ولایت بلخ شماری از نظامیان شجاع کشور به شهادت رسیدند انها تازمانیکه حیات داشتند وزنده بودند فقط با یک تعهد زندگی میکردند وان دفاع از مردم شان ، دفاع از ارزش های ملی ، میهنی و دینی در این کشور بود
انها با یک تعهد شریفانه زندگی کردند ومردانه در دفاع از وطن جان سپردند.
    درایت ، شجاعت ، ایستادگی وبالاخره خون پاک آنها از ما میخواهدتا انگیزه و تعهد آنها را پاسدار نمایم اعلام ماتم ملی با همین انگیزه صورت گرفت تا مانشان دهیم که درد ما ، درد مشترک است واقعه  که در بدخشان اتفاق می افتد غم ودرد ان در کندهار احساس میشود  واز رنج وغم یک قندهاری یا هلمندی، هموطنان ما در بلخ وهرات وبامیان متاثر میشوند
توقع  میرفت که با اعلام ماتم ملی همه خود را با روحیه این روز برابر نمایند مگر با تاسف برخی از شبکه های تلویزیونی ورادیویی ماتم ملی را نادیده گرفتند وآنچنان که شایسته بود از این روز تجلیل نکردند
شماری از شبکه های تلویزیونی  ورادیویی رسالت شان را فراموش نموده وبه جای نشر برنامه های ویژه، برنامه های روزمره شان  را که همانا پخش موسیقی برنامه های طنزی و تفریحی ، سریال ها... بود ادامه دادند
سهل انگاری  وکوته نظری برخی از رسانه در خصوص چگونگی رعایت معیار های که برای برگزاری روز ماتم ملی در نظر گرفته شده ، واکنش های زیادی را درپی داشت
شماری زیادی از شهریان کابل وهموطنان ما در نقاط دیگر کشور، از طرز برخورد برخی از رسانه ها  با روز ماتم ملی انتقاد نموده آن را با روحیه ملت سازی وپاسداری از ارزش های ملی در تضاد دانستند
همچنان این مساله با دید انتقادی در صفحات اجتماعی نیز دنبال شد وتاکید بر این بود که رسانه ها نباید از این مساله سر سری میگذشتند
برخورد سطحی برخی از رسانه ها  در برابر روز ماتم ملی ثابت ساخت که هستند رسانه های که با رویداد ها  و روز های ملی  مردمی برخورد سطحی دارند وبرای ملت سازی کار های مناسبی انجام نمیدهند
درحالیکه تمامی رسانه با یک رسالت  وتعهد کار شان را آغاز کرده اندکه نباید این رسالت  وتعهد فراموش شود

يكشنبه ، 3 ثور 1396 ، 10:37

ارزش دادن به خون شهدا ومدافعان وطن!

Written by manager

کابل باختر  3 ثور
امروز 3 ثور به منظور اعزا و تکریم شهدای حادثه تروریستی که اخیرأ در مسجد جامع قول اردوی شاهین اتفاق افتاد در کشور ماتم ملی است.
مفسر اژانس باختر مینگارد: مسجد جامع قول اردوی شاهین در ولایت بلخ روز جمعه اول ثور شاهد یک حمله تروریستی بود که طالبان مسوولیت آنرا گرفتند
در این حادثه تروریستی شماری از افسران  وسربازان شجاع ما حین ادای نماز جان باختند و شماری هم زخم برداشتند
رئیس جمهوری کشور، به پاس حرمت خون شهدا، امروز را  روز ماتم ملی اعلام داشته است و ما به این ترتیب خون شهدا را گرامی  میدارم وضمنأ دراین روز ما تعهد خود را برای تحقق داعیه که این شهدا  در راه آن جان شان را نثار کردند  تازه می نمایم.
اگر به واقعیت تلخ  که افغانستان از چهار دهه با آن مواجه است نگاه  کنیم سال هاست که این ملت درد و رنج میکشد و قربانی میدهدوهر روز این ملت با  اشک  و خون وماتم همراه است، مشکل در این است که این ملت  واین کشور میخواهند خود شان صاحب کشورو سرنوشت شان باشند، نیت  واراده که دربیرون از افغانستان بخصوص ازسوی کشور های مغرض وطفیلی تحمل نمیشود وآنها هر روز با یک توطیه نو وبا یک نیت زشت میکوشند خود را براین کشور  ومردم آن تحمیل نمایند، آنانیکه در برابر این گونه توطیه ها و دسایس ایستاده شدند واز ارزش های ملی ودینی شان  دفاع کردند و قهرمانانه شهید شدند آرمان های سترگی را به جا گذاشتند که باید  تحقق یابد واز آن پاسداری شود.
آرمان های سترگ شهدا،  خون که آنها در این راه ریختند وبالاخره ذجه و ناله که هر روز فرزندان این کشور متحمل میشوند، مسوولیت های خطیری را در برابر دولتمردان، رهبری، نمایندگان مردم ، نظامیان و قوماندانان پیشن ...قرار داده است.
پاسداری از خون شهدا  وارزش دادن به داعیه والای آنها، یک مکلفیت اخلاقی است که باید آن را درک کرد و مسوولیت  خود را در قبال آن یافت.
در حال حاضر کشور با مشکلات و کشیدگی زیادی مواجه است با آنکه پارۀ از این مشکلات عوامل بیرونی دارد مگر بعضی آن به حلقاتی در داخل کشور برمیگردد.
امروز حرف های از اختلاف نظر میان  رهبران کشور،عدم تحمل، فساد در رده های مختلف  سوء استفاده ، قانون شکنی... وجود دارد که با ایده وآرمانهای شهدا در تضاد است وضعیت ناهنجار کنونی ودید خصمانه برخی کشور ها نسبت به افغانستان ،خون  وآرمان شهدا از مامیطلبد تا تاتحمل یگدیگر را داشته باشیم، اختلافات سیاسی و سلیقوی را کنار گذاشته  و برای دفاع از ارزش های ملی و دینی باهم بسیج  وهماهنگ شده  ووحدت ملی را به گونه واقعی  نه کلیشه یی و شعاری عملی سازیم
فراموش نکنیم آن فرزندان رشید وطن که دیروز در قول اردوی شاهین جان باختند ویا آنانیکه همه روزه در سنگر دفاع و مقاومت در برابر دشمن شریر، خون شان را فدا میکنند برای دفاع از ارزش های همین نظام مبارزه کردند  و یا مبارزه می نمایند این حق  را دارند تا به اراده و عزم آنها که دفاع از کشور است احترام گذاشت  وصرف نظر از دیدگاه های سمتی، سیاسی و گروهی برای دفاع و حراست از منافع ملی وکلی هماهنگ  شد.
آنانیکه اخیرأ در بلخ مرتکب جنایت شدند ویا قبلأ در قندهار  وکابل هرات... از راه ترور و تخریب، با این وطن دشمنی کردند، اعمال  واجیران بیگانه اند فقط با وحدت ملی وهمدلی میتوان در برابر آنها ایستاده شد وبه این ترتیب به گونه خوبتر وبهتر خون شهدا  را ارج گذاشت.

کابل باختر/3/ثور
مردم افغانستان از دولتمردان کشور خواستار قاطعیت در برخورد با گروه های تروریستی شده، میگویند این گروه ها باید در میدان جنگ نابود شوند و سیاسی ساختن این گروه یک خیال بافی است.
به گزارش آژانس باختر، روز جمعه قول اردوی 209  شاهین در ولایت بلخ شاهد یک حمله تروریستی بود. ده فرد مسلح ملبس با یونیفورم نظامی، سوار دردو موتر رنجر و به بهانه اینکه یک زخمی را از ولایت فاریاب انتقال داده اند وارد قراول این قول اردو شده در حالیکه شماری زیادی از سربازان و افسران مصروف ادای نماز جمعه و جمعی هم مصروف صرف طعام چاشت بودند برآنها حمله کردند.
گفته شده که مهاجمان سه حمله انتحاری، دو را در داخل مسجد قول اردو و یک حمله دیگر را در سالون غذا خوری آن انجام دادند. مقامات تا اکنون مرگ حدود یکصد و چهل سرباز و افسر را در این رویداد تروریستی تایید کردند شماری هم زخمی شده اند و احتمال ازدیاد ارقام تلفات وجود دارد زیرا بعضی از زخمی شده گان وضعیت خوب صحی ندارند.
آنچه در قول اردوی شاهین  اتفاق افتاد تکرار یک حادثه اسفبار تروریستی بود، که در آن بهترین فرزندان این کشور جان باختند ضمناً حادثه یاد شده بار دیگر خلا های امنیتی را در محافظت از تاسیسات نظامی و عامه بر ملا ساخت.
حادثه قول اردوی شاهین درست یک و نیم ماه بعد از حادثه شفاخانه چهار صد بستر در کابل رخ میدهد که در آن افراد مسلح مربوط به گروه تروریستی با امکانات از قبل مهیا شده وارد آن شفاخانه شدند شماری از مراجعین، داکتران، کارکنان صحی و بیماران را کشتند در خصوص حادثه یاد شده کمیسیون حقیقت یاب موظف شد مگر تا اکنون  نتیجه کار آنها معلوم نیست.
برخی منابع حادثه چهار صد بستررا ناشی از ضعف در ادارات کشفی، عدم مدیریت امنیتی در شفاخانه و همکاری درونی با تروریستان وانمود کردند
حادثه قول اردوی شاهین شباهت های با حادثه شفاخانه چهارصد بستر دارد و حالا هم کمیسیون موظف گردید تا دریابد که این حادثه چگونه اتفاق افتاد.
از طرف دیگر رئیس جمهور غنی روز یکشنبه 3 ثور را ماتم ملی اعلام کرده است.
آنچه در قول اردوی شاهین اتفاق افتاد واکنش های زیادی را در بین مردم،سیاسیون، منتقدان نظامی و کشور های بیرونی در پی داشته است.
شماری از آگاهان سیاسی و کارمندان امور امنیتی حادثه قول اردوی شاهین را نه تنها یک خلا امنیتی بل آن را یک شرمساری امنیتی میدانند و تاکید دارند که تنها مجازات عاملان این حادثه میتواند روان مردم را آرام سازد.
جمعه محمد باشنده ولسوالی حضرت سلطان ولایت سمنگان که یکتن از بستگان اش را در حادثه روز جمعه از دست داده است میگوید که پسر کاکایش فقط 21 سال عمر داشت و سه ماه از ورود او به اردوی ملی میگذشت کشته شده است. من از رئیس جمهور می خواهم که قاتلان او را به ما بدهند.
او می گوید تسلیت و فاتحه خوانی مسئولان حکومتی را می پذیرد مگر این کافی نیست من قاطعیت می خواهم  رئیس جمهور باید علیه طالبان با قاطعیت حرف بزند نباید خون یک شهید با گفتن یک تسلیت فراموش شود.
یک عضو مجلس نماینده گان که از ولایت هرات نماینده گی میکند میگوید که آنچه در قول اردوی شاهین اتفاق افتاد باز هم از بی مدیریتی، خلا، نبود همکاری، ضعف در اداره، ناتوانی نهاد های کشفی و استخباراتی پرده برداشت و بار دیگر ثابت ساخت که مسئوولان امنیتی و دفاعی ما استعداد اداره و مدیریت را ندارند.
چرا آنها از گذشته نمی آموزند چرا از حادثه شفاخانه چهارصد بستر در کابل درس نگرفتند آنچه در قول اردوی شاهین اتفاق افتاد تکرار جنایات است که قبلاً رخ داده است آیا مسئولان ما چگونگی حمله به دانش آموزان اکادمی پولیس را در چند سال قبل از یاد برده اند که انتحار کننده خود را در میان آنها در  در ورودی اکادمی انفجار داد، آیااز حادثه حمله به افسران تازه فارغ شده از مرکز تربیوی میدان وردک در حومه کابل ما چیزی نیاموختیم.؟
تروریستان هر لحظه در صدد داخل شدن در ادارات و موسسات ملکی و نظامی اند چرا برای محافظت این تاسیسات دقیق نیستیم.؟
این عضو شورای ملی در ادامه گفت که کابل و شهر های دیگر کشور پر از دیوار های سمنتی اند شهر ها تبدیل به قلعه های نظامی شده اند مگر هنوز حوادث اتفاق می افتد که برای ما جبران ناپذیر تمام میشود. ما خود را با برگزاری ماتم ملی، ایجاد کمیسیون حقیقت یاب و یا هم محکوم کردن حادثه فریب میدهیم.
جنرال عتیق الله امرخیل، آگاه امور نظامی می گوید: مشکل ما در این است که ما از وضعیت آگاه نیستیم و ارزیابی نداریم ورنه چنین حوادث رخ نمی دهد.
به گفته جنرال امر خیل، اداره در مملکت ضعیف است، فساد اداری به اوج خود رسیده خودخواهی در مقام های بالایی و دیگر نهاد های دولتی وجود دارد.
در اینجا توجه دولت ،تنها به طرفداران خودشان است هر کس به فکرحمایت از جناح خود است واین وضعیت بالای نیروهای امنیتی تاثیر منفی داشته، فروش بعضی وسایط، سلاح و مهمات به دشمن خود سبب شده است تا دشمن از سرباز فرق نشده و سربازان شناخته نمی شوند.
امر خیل همچنان افزود هیچ کس و هیچ گاه دولت متوجه نیست که دشمن نزدیک و در پهلوی ماست در اینجا دخالت کشور های بیرونی، استخبارات منطقه ، برنامه ریزی دقیق دشمن، تحرکات پلان شده دشمن ناامنی ها و بی امنیتی را بوجود آورده است مگر ما کمتر متوجه میشویم
او تاکید دارد که حادثه قول اردوی 209 شاهین حرف های زیادی با خود دارد از بی مسوولیتی و سهل انگاری مسئولان گرفته تا بی برنامه گی در تامین امنیت تاسیسات، موجودیت افراد نفوذی و ده ها مورد دیگر، که  مسئولان  باید به آن باید پاسخ دهند.
رحمت الله نبیل سابق رئیس اداره امنیت ملی رئیس پیشین امنیت ملی میگوید حادثه بلخ بار دیگر از ناتوانی حکومت در  تامین امنیت کشور پرده برداشت.
این حادثه بار دیگر ثابت ساخت که  طالبان یک گروه تروریستی است   ونمیتوان از دید سیاسی با آنان سخن گفت
عبدالعظیم مصلح استاد در یکی از پوهنتونهای خصوصی میگوید: طالبان با این عمل شان نشان دادند که با منطق  سیاست مفاهیمه  و دیالوگ بیگانه اند  قتل و کشتار تخریب  و یرانی خاصه کار آنها است
او ضمناً تاکید دارد که باید  با طالبان با همان زبان صحبت شود که آنها با ان  بلد اند  وآن زبان تفنگ است
مستوره حبیب معلم  در یکی ار لیسه های شهرمیگوید: نباید دیگر با طالبان مدارا شود درحالیکه آنها روزانه جوانان ما را میکشند ما از دهها تروریست زندانی به گونه مهمان میزبانی میکنم دولت در انتقام خون شهدای ما در بلخ  و کابل، باید در گام نخست ان  تروریستا ن را که  به اساس حکم محکمه  به اعدام  محکوم شده اند به سزا اعمال شان برساند
او تاکید دارد که تنها قاطعیت در برابر طالبان و گروه های دیگر تروریستی است که این گروه  را به زانو در خواهد  اورد
انجنیر عبدالغفار نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه  در رابطه به حادثه قول اردوی شاهین به خبرنگار آژانس باختر گفت:
چنین اتفاقات بیانگر ضعف در سطح رهبری  دولت است دولت با مشکل انتخاب در تعیین کادرها مواجه است اگر دولت با ظرفیت و درایت عمل کند تدبیر وعمل داشته باشد مشکل حل است در حالیکه تمامی مقرری ها در نظام موجود به اساس سلیقه و  روابط است نه استعداد  وتوان .
وی  اضافه داشت که ما مساله چگونگی تجهیز مخالفان مسلح  و این که چگونه آنها به امکانات نظامی ، نظامیان ما دست میابند بحث داشته ایم  وحادثه قول اردو شاهین ثابت ساخت که آنها از امکانات خودی ما علیه خود ما کار میگیرند
این نماینده مردم تاکید دارد  که  ضعف  وخلا در رهبری وجود دارد که باید پر شود
جنرال دولت وزیری  سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید وزارت دفاع ملی نسبت به حادثه قول اردوی شاهین یک دید جامع دارد این حادثه یک حادثه تروریستی است که باید ریشه یابی شود
نباید در چنین یک وضعیت به  حرف های دیگر پیچید ودشمن را خوشحال ساخت
آگاهان این گفته های دولت وزیری را ستایش میکنند مگر تاکید دارند که نهاد های امنیتی باید  به نارسایی شان هم اعتراف نمایند، نمی شود هر  روز خون جوانان را به معامله گذاشت، باید رهبری نهاد های امنیتی  و دفاعی در مهار بحران موجود استعداد وتوانمندی شان را ثابت سازند .

کابل باختر 29 حمل
مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری امریکا هشدار داد که هیچ کشوری نمیتواند از طالبان حمایت کنند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: مک مستر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری امریکا که مصروف انجام یک سفر دوره یی به منطقه است در ملاقات با نخست وزیر پاکستان با صراحت گفت که هیچ کشوری نمیتواند از طالبان حمایت کند، او واضح ساخته است که هیچکس نباید از طالبان حمایت کند، هیچکس نباید از مقاومت مسلحانه علیه دولت افغانستان ومردم آنکشور حمایت نمایند وهمه کشور های منطقه وجهان بر جای تداوم جنگ تلاش غرض اعمال نفوذ در افغانستان ، نقش موثر ومثبتی را در حل کشیدگی های کنونی وکمک با مردم افغانستان در پیش گیرد .
قبل از این مک مستر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری امریکا از افغانستان دیدار کرد ودر مصاحبه با یک رسانه یی افغانی از پاکستان خواست که منافع اش را در منطقه از طریق سیاسی دنبال کند .وهشدار داد بعد از این افغانستان مأمن تروریست ها نخواهد بود.
ضمنأ وی دریک پیام صریح به آدرس طالبان گفت که باید به گفتگو های صلح تن دهند یا در میدان جنگ نابود خواهند شد.
آگاهان سیاسی افغان میگویند، مک مستر با این گفته های خود درپایتخت پاکستان، در حقیقیت از آنکشور خواست که دیگر از حمایت طالبان دست بردارد، پاکستان کشوری است  که حامی اصلی طالبان پنداشته میشود ونه تنها  خود  از طالبان حمایت میکند بل در معرفی این گروه به کشور های دیگر چون روسیه ، چین وایران نیز نقش داشته است .
روسیه طی ماههای اخیر روابط نزدیک با طالبان ایجاد کرده وآن را یک گروه سیاسی در افغانستان میداند چین نیز طی یک دوسال اخیر چندبار ظاهرأ به هدف برگزاری مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان وطالبان از هئیت های این گروه میزبانی نموده  و حرفی هم از تجهیز طالبان از سوی ایران شنیده میشود.
مقامات امریکایی با درنظرداشت انکشافات اخیر در رابطه طالبان با شماری از کشور ها به این باور اند که روسیه در صدد نفوذ در افغانستان و به  حاشیه راندن امریکا درمنطقه است ومیخواهد از طالبان به عنوان مهره دریک بازی سیاسی استفاده کنند درحالیکه  امریکا تحمل همکاری با طالبان وحمایت کشور های از این گروه را ندارد  وگفته های مکت مستر میرساند که امریکا در برابر چنین یک دیدگاه ایستادگی خواهد کرد.
ضمنأ این آگاهان میگویند که حادثه اخیر در ولسوالی اچین ننگرهار که در آن بزرگترین بمب امریکا بر بزرگترین مرکز داعشی ها در افغانستان فروریخت و گفته های اخیر مشاور امنیت ملی امریکا در پاکستان که تاکید دارد نباید از طالبان حمایت شود نشان میدهد که امریکا  در قبال قضیه افغانستان ومنافع اش در منطقه حساس است وبا قاطعیت عمل میکنند.

کابل باختر 29 حمل
شرایط موجود کشور با توجه به تحولات جهانی و وضعیت التهابی منطقه نیاز به تامین و حدت ملی ودید یکسان در برابرقضایایی جاری دارد.
مفسر آژانس باختر مینگارد: رسیدگی به مشکلات موجود وعبور از وضعیت اسفبار که امروز مردم وکشور ما با آن مواجه اند نیاز به هماهنگی، همدلی ، وحدت و اخوت دارد .
امروز حرف ها وسروصدا های مبنی بر موجودیت اختلاف در رده های مختلف شنیده میشود که میتواند بر وضعیت کنونی و آینده  افغانستان اثر گذار باشد.
گذاراز وضعیت اسفبار کنونی با درنظرداشت وضعیت ناهنجار که در سطح منطقه وجهان وجود دارد تامین وحدت ملی وبرخورد یکسال و واحد  با آن قضایایی که اثر گذار بر سرنوشت کشور ومردم ما ست یک نیاز است که باید سیاسیون و رهبران مردم آن را مدنظر داشته باشند .
برای غلبه بر ناهنجاری های کنونی نزد مردم  ما بیشتر از همه تامین وحدت ملی و توسل جستن به منافع عامه  یک مبرمیت واولویت است که باید چنین یک دیدگاه ونظر مردم را پاس داشت وآن را رعایت نمود.
وقتکه سیاسیون از مردم اتحاد وو حدت میخواهند  وبر آن تاکید دارند، مردم هم از رهبران شان توقع بالمثل دارند و رهبران سیاسی باید در محاسبه شان با مردم دقیق باشند .
دراین جای شک نیست که اختلاف سیاسی ودیدگاه  متفاوت در جوامع که از دموکراسی حرف میزنند نه تنها وجود دارد بل موجودیت اختلافات سیاسی دیدگاه متفاوت باعث بهبود و رشد امور میگردد اما اختلافات که اسباب ترس ونگرانی در جامعه شود وبه نوع مردم را متاثر سازد پذیرفتنی نیست، باید حساسیت های موجود در سطح کشور منطقه وجهان قابل درک باشد.
وحدت وهماهنگی برای انجام امور وحکومتداری یک پاسخ وحرکت مناسب در برابر چالش های امروزی است که افغاانستان با آن مواجه میباشد.

کابل باختر 29 حمل
طالبان در روز های اخیر محاکم صحرایی شان را در بخش های تحت نفوذ شان افزایش داده اند.
به تازه گی این گروه یک دختر وپسر جواان را که گویا روابط نامشروع باهم داشته اند درمنطقه آب بازک ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر در پیش دیده های مردم سنگسار کردند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: حادثه در محل اتفاق افتاد که تنها 25 کیلومتر از پایتخت فاصله دارد ومحل که سنگسار در آن صورت گرفت یک دشت بود که طالبان در آن حضور مقطع یی دارند نه همیشگی ، ازطرف دیگر ساحات وسیع ولسوالی محمد آغه  ولایت لوگر تحت حاکمیت دولت است ونیروهای امنیتی نسبت به هر ولسوالی دیگر در محمد آغه فعالتر اند.
مسوولان محلی ولسوالی محمدآغه ومسوولان امنیتی ولایت لوگر تاکید کردند  که دو باشنده آن ولسوالی دریک محکمه صحرایی طالبان سنگسار شدند و آقای سلیم صالح سخنگوی والی لوگر از آغاز بررسی ها در این خصوص سخن گفت.
سنگسار این دو درحالی صورت میگیرد که یک روزپیش از آن طالبان سه زن ویک طفل را در ولایت سرپل به اتهام جاسوسی برای دولت تیرباران نمودند.
قبل از آن نیز طالبان شماری از هموطنان ما را درولایت چون زابل  ، بادغیس ، کندهار ، هلمند، غور ، هرات، ننگرهار، بغلان ، کندز... به دلایل واتهامات که زاده خود شان بودن محکمه صحرایی نمودند محکمه واعدام های خود سر از سوی طالبان باواکنش های جدی وسخت از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان ، فعالان جامعه مدنی وعلمای دین مواجه شده است.
برخی را  اعتقاد وباور بر این است که محاکم صحرایی طالبان بیشتر به دلایل مشکلات شخصی وانتقام جویی ها است وبعضی از باشندگان مناطق که در اداره ونفوذ طالبان قرار دارند  با استفاده از موقف طالبان و وضعیت ناهنجار حاکم درمنطقه ، عقده گشایی می نمایند ودر برابر آنانیکه از گذشته مشکل داشته اند طالبان را به کار می برند .
ضعف وعدم پاسخگویی مسوولان محلی در شماری از ولایت ها و یا واحد های اداری به مردم ، باعث میگردد تا طالبان در انتقام گیری از مردم پیشقدم باشند .
شماری هم باور به این است که موجودیت فساد در دستگاه های دولتی بخصوص دستگاه عدلی و قضایی در ولایت ها، عدم رسیدگی به موقع به پرونده های های قضایی وشکایات مردم ، باعث گردیده تا محاکم طالبان فعالتر گردد ومردم غرض حل مشکلات به طالبان مراجعه کنند و به داوری آنها گردن نهند.
شماری از فعالان جامعه مدنی میگویند که دولت نتوانسته در راستای اصلاح نظام قضایی گام های موثر بردارد درحال حاضر صد ها متهم در زندان های کشور دربلا نکلیفی بسر میبرند حتا تعیین سرنوشت نشده اند.
موجودیت خلا در دستگاه دولت بخصوص حکومت های محلی ، باعث گردیده که مردم یا به شورای های سنتی متوسل شوند ویاهم  به طالبان مراجعه کند درحالیکه هم شورا های سنتی وهم طالبان بیشتر یکجانبه عمل میکنند بخصوص حق  وحقوق زنان را رعایت نمیکنند.
درکنار این مسایل برخی  از منسوبان  نهاد های امنیتی نیز درحالاتی رفتار قانونمند ندارند آنهادر بعضی موارد فراتر از قانون عمل میکنند واین امر سبب شده تا اعتماد وباور مردم بخصوص روستا نشینان در برابر دولت ، نهاد های امنیتی و قانون کمتر شود .
چنانچه محل حادثه دیروز درلوگر ویا حادثه که در چندی پیش در شاه جوی زابل اتفاق افتاد فاصله چندانی با پوسته های امنیتی نداشته محمد آغه وشاه جوی در حاکمیت دولتی اند بی تفاوتی نیروهای امنیتی در برابر محاکم صحرایی طالبان پرسش های زیادی را خلق نموده که باید  مسوولان به آن پاسخ گویند.
تنها تعهد رسیدگی به قضیه نمی تواند قناعت مرم را فراهم سازد فراموش نشود یک قوماندان گروه داعش درولایت غور که مستقیماً در قضیه سنگسار یک خانم بنام رخشانه درآن ولایت سهم داشت واز سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد چندی پیش به گونه یی مرموز رها گردید دروجود چنین نابسامانی ها چگونه میتوان از تامین عدالت وحفاظت از حقوق شهروندان سخن گفت؟!  

کابل باختر 27 حمل
حمله بر مواضع ومخفیگاه داعشیان درولسوالی اچین  ولایت ننگرهار یک ضرورت نظامی بود که باید انجام میشد و انجام این ضرورت نباید به یک دستاویز برای منتقدان نظام تبدیل گردد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد، مواضع و یک مخفیگاه مستحکم گروه داعش پنجشنبه شب 24 حمل در ساحه اسدخیل مهمنددره ولسوالی اچین ولایت ننگرهار ذریعه با یک بمب قوی از سوی یک طیاره  امریکایی هدف قرار گرفت دراین حمله بر علاوه آنکه یک مخفیگاه ویک مرکز بزرگ گروه داعش تخریب شد اضافه از نودنفر از افراد وقوماندانان ارشد این گروه کشته شدند.  درمیان کشته شدگان تروریستان پاکستانی که رهبری داعش در افغانستان را به عهده دارند نیز شامل ا ند.
این مرکز گروه داعش درحالی هدف قرار گرفت که نیروهای افغان طی ما های اخیر چند بار عملیات های تصفیوی را علیه این گروه دراچین به راه انداختند مگر داعشی ها با استفاده از امکانات قوی واستحکامات که در اسدخیل اچین داشتند همیشه به سمت همین مرکز عقب نشینی میکردند وبا سروسامان دادن به وضعیت نظامی شان  دوباره دست به تحرک میزدند کارشناسان امور نظامی به این با ور اند که  کشتزار ماین در اطراف این مرکز ، صعب العبور بودن ساحه ، تجهیز منظم داعشی ها دراین مرکز، موجودیت تجهیزات مهمات وافراد نظامی وبالاخره استحکامات قوی امنیتی در اسدخیل اچین فرصت حیات برای داعش درافغانستان را داده بود و درعین حال موارد یاد شده قدرت تحرک نیروهای افغان را در برابر داعش گرفته وبه جز از یک حمله قوی وسرنوشت ساز نظامی بر این مرکزراه دیگری برای عبور از داعش درافغانستان وجود نداشت موجودیت مرکز قوی داعشی ها در اسدخیل اچین زمینه حمله ، گریز ومخفی شدن را برای داعشی ها مساعد ساخته بود وبالاخره فرود آمدن  یک بمب قوی تمامی امکانات نظامی وبقا حیات داعشی دراچین را از آن گروه گرفت وضربه کاری به آنها در افغانستان وارد شد.
مگر این عملیات هوایی سروصدای های زیادی درپی داشت.
پاکستان وطالبان آن را محکوم کردند، روسیه ابراز نگرانی کرد ، برخی هم آن را یک تجربه نظامی امریکا  در افغانستان تلقی کردند وحرف های دیگر.
با آنکه  در برابر این حمله بیشتر ازدیگران پاکستان وطالبان واکنش نشان دادند برخی چهره وحلقات درداخل افغانستان نیز لب گشودند نه تنها نسبت به حادثه اچین دید انتقاد آمیز از خود نشان دادند بل درمورد تهدید کردن هشدار دادند وبه گونه یی حرف زدند که گویا تربیون طالبان وپاکستان اند واز سرکوبی داعش در افغانستان چندان رضایت ندارند.
با شماری از کارشناسان نظامی وفعالان جامعه مدنی میگویند آنچه دراچین اتفاق افتاد یک ضرورت نظامی بود مگر ما بار ها از حکومت خود ودوستان بین المللی خود نخواستیم که در برابر گروه های هراس افگن با قاطعیت برخورد کنند وحالا که د اعش با یک حمله هوایی یک ضربه کاری را درافغانستان متحمل شدند پس این سروصدا ها برای چه ؟
این کارشناسان و فعالان جامعه مدنی از آنانیکه  حادثه ا چین را با دید انتقاد آمیز ویا هم تهدید وهشدار تعقیب میکنند سوال می نمایند آیا درساحه که دشمن خود را در یک مرکز مستحکم ، صعب العبور ، پر از کشت زار ماین مخفی نموده و دست به ماشه انتظار عسکر وافسر افغان را  میکشد تا خون اش را بریزد یک حمله هوایی موثر بود یا اعزام صد ها  جوان نظامی ؟
یک حمله هوایی موثر بود یا به قمار گذاشتن خون نظامیان جوان کشور؟
بدون شک عقل سلیم و آنانیکه  از افغانیت وارزش های ملی تعریف دارند گزینه اول را تائید خواهند کرد.
به همین ترتیب شماری از آگاهان سیاسی افغان میگویند آنانیکه امروز حرف های انتقاد آمیز به آدرس مسوولان نظام میزنند و حتا آنان را به خیانت ملی متهم می نمایند  رهایی  صد ها تروریست طالبان که دست شان به خون مردم آغشته بود ، جنایاتی زیادی را در برابر مردم ما انجام داده بودند  وبا انتحار و انفجار مصونیت را از اجتماع وزندگی مردم ربوده  بودند چگونه توجیه کردند؟
اگر حمله بر پناهگاه واستحکامات داعشی ها در افغانستان که اهداف وجنایات شان مشهود و معلوم است خیانت ملی است ، ریختن خون یک عالم دین ، یک طفل ویک زن افغان به دست داعشی ها را چه باید تعریف کرد؟
این آگاهان میگویند اگر امروز افغانستان شاهد گسترش فعالیت های هراس افگنان  چون طالبان وداعشی ها اند نتیجه همان سیاست های منطقه یی گذشته است که زمانی برای دشمن هشدار میدادیم ، زمانی هم گریه ونضرع می نمودیم زمانی از قوت حرف میزدیم وزمانی هم از سیاست .
اگر امروز حرف از ادامه مبارزه با هراس افگنی است پس چرا در برابر اقدام اخیر علیه داعشی ها چنین سروصدا های وجود دارد ما از پاکستان وطالبان گلایه نداریم که آنها درخصوص اچین چه میگویند مگر این حادثه در داخل کشور به یک دستاویز سیاسی برای آنانی تبدیل شد که میخواهند بار دیگر خود را تبارز دهند واز آن به نفع خود سود برند درحالیکه  گذشته کاری آنان برای مردم ما واضح و روشن است این حرف قابل تکرار است که حمله بر استحکامات داعشی ها در اچین یک ضرورت نظامی بود که انجام شد .
دولت مطابق به احکام قانون اساسی مکلف است تا از صلح ، ثبات وآرامی را برای شهروندان کشور به میان آورد.
پس بخاطر رسیدن به چنین یک هدف انسانی باید دولتمردان ما از هر امکان گزینه وبرنامه یی کار گیرند شرایط امروز از دولتمردان ما قاطعیت واز همکاران بین المللی ما معاونیت میخواهد  و این دو مورد در حادثه اچین به خوبی مشاهده شد .

کابل باختر/ 26/ حمل
درحمله بمبی که پنجشنبه دراچین ولایت ننگرهار صورت گرفت، 94 عضو گروه داعش کشته شده که بیشترین آن را اتباع خارجی منجمله شهروندان پاکستانی تشکیل میدهند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : پنجشنبه شب قریه اسدخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار شاهد یک حمله بمبی ازسوی ارتش امریکا بود.
یک پایگاه گروه داعش ذریعه بزرگترین بمب غیر هسته یی هدف قرارگرفت.
وزارت دفاع ملی میگوید که این حمله در هماهنگی با مقامات افغان صورت گرفته که ازاثر آن سه تونل احداث شده از سوی داعش درمنطقه تخریب و 94 عضوگروه داعش که دراین مرکز مخفی بودند کشته شدند.
همچنان چند ذخیره گاه اسلحه و مهمات این گروه تخریب شده است.
درمیان کشته شدگان افراد رده اول شاخه خراسان گروه داعش شامل اند.
وزارت دفاع ملی تائید میکنند که دراین حمله الکان اسامه برادر حافظ سعید رهبر شاخه خراسان داعش ، شاهد عمر ، ابوبکر وحمزه قوماندانان سرشناس داعش درافغانستان نیز کشته شده اند.
با آنکه حمله بمبی در پنجشنبه شب دراسد خیل اچین با دیدگاه های متفاوت بررسی شد شماری آن را تائید و شماری هم آن را رد کردند، مگر یک مساله دراین حمله وضاحت داشت و آن این که اکثریت آنانیکه در حمله بر پایگاه داعش کشته شدند شهروندان پاکستانی بودند واین باردیگر ثابت میسازد که افغانستان درگیر یک تروریزم و افراط گرایی صادر شده از پاکستان قرار دارد.
با آنکه مقامات پاکستانی بار ها گفته اند که آنها حتا سایه داعش را درکشور شان تحمل کرده نمیتوانند مگر درساخت شبکه بنام داعش درافغانستان آنچه درتوان داشتند بکار گرفتند و هر افغان را دراختیار هواخواهان این گروهک تروریستی قرار دادند.
موجودیت شهروندان پاکستانی درکنار داعش درافغانستان حرفی تازه یی نیست اگر امروز جسد الکان اسامه پاکستانی از اچین بدست میاید ماهها قبل باشندگان اچین گفتند آنانیکه درافغانستان بنام داعش در جنگ اند جز افراد وملیشه های پاکستانی و یا هم اعضای احزاب تندرو پاکستان اند که به افغانستان فرستاده شده اند و مستقیماً از آن طرف خط دیورند اکمال وتجهیز میگردند ، برنامه و پلان دریافت میکنند و هنگام خطر دوباره به آن طرف فرار میکنند افرادکشته شده و زخمی داعش به پاکستان انتقال مییابند.
با آنکه پاکستان همواره رابطه آنکشور با داعشی ها را رد میکندمگر حافظ سعید رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان شهروندان پاکستانی نبود؟ حافظ سعید عامل حملات مرگبار تروریستی سال 2008 میلادی برشهر ممبی هند بود، وی در آن هنگام رهبر لشکر طیبه پاکستان را به عهده داشت با آنکه به تعقیب حوادث ممبی او جز تروریستان بین المللی شناخته شد و تحت تعقیب عدلی قرار است مگر درکشورش پاکستان به گونه یی آزاد گشت و گذر میکرد در اجتماعات هوا دارانش شرکت می نمود و علناً در رابطه با هند، افغانستان و امریکا موضع گیری داشت سرانجام او رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان شد و چند بارهم خبر مرگ او درافغانستان منتشر گردید.
با آنکه در رابطه به حادثه اخیر در ساحه اسد خیل ولسوالی اچین دیدگاه ها وواکنش ها متفاوت است مگر موجودیت شهروندان پاکستانی نظیر الکان اسامه ثابت میسازد که پاکستان نا کدام  اندازه درقضایای افغانستان دخیل است، امروز پاکستان نه تنها خود میزبان و حامی گروه های تروریستی و افراط گرایی است بل این گونه سازمان و احزاب را مدیریت میکند و ارتش آنکشور دریک برنامه کاذب و ساختگی بنام عملیات غضب، شماری زیادی از تروریستان چند ملیتی منجمله شهروندان کشورهای آسیای میانه را به سمت افغانستان هدایت کرد و به آنها افراد داعش نام نهاد.
مردم افغانستان از اداره جدید امریکا توقع دارند تا به خاستگاه ، پناهگاه و تمویل کنندگان گروه های تروریستی درآن طرف  خط دیورند چه مناطق قبائیلی و چه شهر های بزرگ پاکستان نظیر کراچی ، لاهور ، ملتان و نوشهر که شاهد حضور گروه های تروریستی است نیز توجه داشته باشد و مراکز این گروه های تروریستی را هدف قرار دهند.
تاکید مردم ما براین است اگر اداره جدید امریکا به فکر مبارزه واقعی با هراس افگنی و افر اط گرایی است پس باید واقعیت های موجود در آن طرف خط دیورند را ازیاد نبرده به مجازات آنها نیز اقدام کنند . تا جهان از شرهراس افگنی و تروریزم نجات یابد.

کابل باختر/ 22/ حمل
شماری ازکشورهای همسایه و منطقه درمبارزه با گروه های دهشت افگن با دولت ومردم افغانستان صادقانه عمل نکرده اند زیرا از یکسو با دولت و مردم افغانستان ادعای دوستی و همکاری را در مبارزه با هراس افگنان تعهد میکنند و ازسوی دیگر دشمنان مسلح این کشور را مورد حمایت قرار میدهند.
دراین میان روسیه کشور که درطول پانزده سال گذشته رابطه نزدیک با افغانستان داشته و دربخش های متعدد با این کشور همکاری داشته است .
مگر همکاری های اخیر روسیه با طالبان پرسش برانگیز است برخی دیپلومات های ارشد روسیه در سال گذشته اعتراف کردند که با گروه هراس افگن طالبان مسلح درافغانستان تماس برقرار کرده اند و سفیر روسیه مقیم کابل نیز تاکید کرده بود که تماس کشورش با گروه طالبان با هدف حفاظت از شهروندان روسیه و کمک به روند صلح افغانستان است همسویی روسیه با طالبان واکنش های را درمیان افغانها و کشورهای دیگر درپی داشت اما مقامات روسیه و سفارت آنکشور درکابل ارتباط روسیه با طالبان را تلاشی برای اعاده صلح و تسریع روند گفتگو های بین الافغانی میدانند و رابطه تسلحاتی و حمایوی با طالبان را رد میکند سفارت روسیه دراعلامیه خود گفته است .
اتهامات در مورد تمویل و کمک مادی و فنی گروه طالبان عاری از حقیقت میباشد زیرا روسیه سهم مفید را درروند مبارزه با گروه هراس افگنان درافغانستان ایفا میکند و آموزش افسران نهادهای امنیتی و تجهیز این نهاد دلیل به این مدعا است .
سفیر روسیه درکابل یکبار دیگر تماس با گروه طالبان را اتهام علیه آن کشور خوانده است درحالیکه اخیراً گزارش های منتشر شدکه یک هیئت نظامی روسیه از بخش های وزیرستان شمالی پاکستان دیدن کرده اند.
مقامات نظامی امریکا تاکید کرده اند که حضور هیات نظامی روسیه دروزیرستان شمالی پاکستان نمایانگر حمایت روسیه از دشمنان افغانستان است و این نظامیان با نظامیان پاکستانی از مراکز آموزشی گروه طالبان دیدار کرده اندو شواهد نشان میدهد که روسیه هم بر جمع کشورهای ایران وپاکستان پیوسته و مانند آنان به اعمال نفوذ زیانبار درافغانستان میپردازند.
درهمین حال معاون دوم ولسی جرگه گفته است در مورد همکاری نظامی روسیه با طالبان ، اسناد در اختیار داریم .
او گفته است که درصورت ضرورت اسنادش را دراختیار مردم قرار خواهد داد و هروقتیکه بحث ثبوت شود شواهد همرای ماست و در صورت ضرورت آن را افشا میکنیم
مردم افغانستان از حکومت فدراتیف روسیه میخواهند که درمورد همکاری هایش با طالبان درچوکات منافع و همکاری های منطقه یی پاسخ دهد نه با الفاظ شیرین و یا گمراه کننده دیپلوماتیک .   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL