24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (1409)

کابل/۱۷قوس/ باختر
اقدام پولیس در جمع آوری ولگردها از مقابل مکاتب دختران در شهرکابل ستودنی است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: پولیس کابل ازچندی به این طرف ولگردها را ازمقابل مکاتب دختران در شهر جمع آوری و پس از اخذ تعهد آنان را رها می کند هرچند این اقدام تازه نیست، پولیس بارها به این اقدام متوصل شده است ولی بازهم خانواده ها از حضور افراد ولگرد دربرابر مکاتب دختران شکایت دارند ،درگذشته ها شوراهای والدین درمکاتب وجود داشت که به مشکل مکاتب می پرداخت ، اولیای شاگردان عضویت این شوراها را داشتند.
شورای مکاتب رابطه نزدیک با حوزه پولیس مربوط داشت . ممکن این شوراها وجود داشته باشد ولی آنچه دراین بحث مورد توجه است اقدام پولیس است .
پولیس کابل درگیر مسایل بسیار است و درکنارآن تجمع ولگردهابرای پولیس درد سردیگری است .
دراین جا باید به نقش خانواده ها توجه شود . خانواده ها نگذارند که فرزندان شان باعث مزاحمت دیگران شوند و با تجمع دربرابر مکاتب دختران فرصت استفاده سوء وحتا نفوذ دشمن را فراهم می کنند.
پولیس باید برای جلوگیری ازاین عمل ناپسند درکنار آن که ولگردها راجمع آوری می کنند و پس از اخذتعهد رها می کند ،خانواده های ولگردان را نیز درجریان قراردهد تا مگر با این شیوه بتواند از تجمع ولگردها در برابر مکاتب دختران به صورت قاطع جلوگیری کند.
حضور این افراد٬ گاه گاه باعث درگیری های فزیکی میان ولگردان شده است ،دربسیاری موارد خانواده هایی که دختران شان دراین مکاتب درس می خوانند با ولگرد ها درگیر شده اند و این امر باعث ایجاد دردسرهای بزرگ برای پولیس شده است.
شهروندان بدون تردید این اقدام پولیس را می ستایند و توقع دارند این روند ادامه پیدا کند تا ولگردها از مناطق مختلف شهر جمع آوری شوند. ختم/ نالان ...ک..م

پنجشنبه ، 14 قوس 1398 ، 10:17

در مورد صلح باید صدای مشترک داشت

Written by manager

کابل /14 قوس/باختر
سفر زلمی خلیل زاد نماینده خاص وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان ، در شرایط موجود، نیازمند نگرش عمیق در مسایل افغانستان است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد:با توجه به وضعیت کشور و اختلاف ها در پیوند به انتخابات و اعلام نتایج ابتدایی آن که شگاف عمیق میان سیاست ورزان کشور ایجاد کرده است و گاه و بیگاه از بحران پیرامون برآیند انتخابات بحث می شود، این سفر را می توان با اهمیت تلقی کرد.
گر چه خلیل زاد وظیفه مشخص دارد او به عنوان نماینده امریکا با طالبان در مورد صلح مذاکره می کند. اما در حاشیه های این سفر می توان چیز هایی سراغ کرد.
بنابر گزارش ها، او در ملاقات با رهبران افغانستان در مورد آغاز مذاکرات امریکا با طالبان، انتخابات و چیز های دگری بحث کرده است و پس از آن راهی دوحه می شود و مذاکرات غیر رسمی صلح را با نمایندگان این گروه انجام می دهد.
این که در شرایط کنونی همدیگر پذیری جایش را به تقابل و تفاهم  جایش را به اعتراض عوض کرده است و بحث صلح هم به گونه یی از محور به حاشیه گذاشته شده است، دلیل عمده آن را می توان در نتیجه نامعلوم انتخابات جستجو کرد.
انتخابات که به جای وفاق و اتحاد سیاسی، به اسباب نفاق و شقاق میان طرفداران و هوا دارن نامزدان انتخابات، مبدل شده است، چگونه می توان بر یک معضل بزرگی که مردم افغانستان با آن دست و گریبان اند، موضع واحد و صدای مشترک داشت. این زمانی میسر می شود که همه منتظر برآیند انتخابات باشند و با تمکین به قانون ، دموکراسی را بیشتر از این به مسخره نگیرند. چنین عملکرد می تواند راه صلح را آسان کند، صلحی که همه آن را می خواهند و در عمل همه مسیر آن را معین می کنند.
اگر صلح اولویت ملی برای مردم افغانستان است، 90 درصد  مردم این سرزمین بنابر نظر سنجی تازه صلح می خواهند ، بهتر است در گام نخست سیاست ورزان با هم صلح کنند، اختلاف ها را کنار بگذارند و در محور منافع والای ملی با هم متحد شوند. نالان

چهارشنبه ، 13 قوس 1398 ، 10:35

دیر آید درست آید

Written by manager

کابل/ 13قوس/ باختر
با انفاذ مقرره تنظیم حقوق بازنشستگی کارکنان ادارات غیرحکومتی به یک مشکل دیگر پایان داده شد.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: با انفاذ مقرره نتظیم حقوق باز نشستگی کارکنان ادارات غیرحکومتی و خصوصی و استقبال در رسانه های اجتماعی و نهادهای صنفی کارگری از این مقرره٬ می شود گفت که به یک مشکل دیگر نقطه پایان گذاشته شد.
این مقرره که در سه فصل و 22ماده تدوین شده است، بدون تردید به نگرانی های کارمندانی پایان داد که در ادارات غیر حکومتی، خصوصی و نهادهای رسانه یی کار می کردند و نسبت به پرداخت حقوق بازنشستگی نگران بودند.
گزاف نخواهد بود که گفته شود که این نخستین سند تقنینی در این خصوص است.
ضرورت انفاذ این سند از سالهای متمادی مطمح نظر بود و کارمندان ادارات غیر حکومتی، خصوصی و نهادهای از این دست٬ بر ضرورت آن تاکید می کردند.
بنابه گزارش ها٬ طرح این مقرره به پیشنهاد فدراسیون نهادهای خبرنگاری و رسانه ها و به همکاری اتحادیه ملی کارگران، دوسال پیش ارائه شده بود و در تابستان سال گذشته در نشست مشترک نهادهای ذیربط نهایی شد.
گرچه روند انفاذ این مقرره زمان گیر بوده ولی به گفته معروف: دیر آید درست آید٬ این مقرره دیر آمده است اما با اطمنان می تواند گفت که انفاذ این مقرره به معضلی پایان داد که کارکنان نهادهای غیرحکومتی و خصوصی پیوسته نسبت به آن نگران بودند.
بسیاری مقرره ها و لایحه ها و دگر و دگر و حتی قانون هایی بی مانند در افغانستان تصویب و توشیح شده است و این مقرره نیز جز آنهاست٬ مگر این که گاه گاهی بستر تطبیق آنها محدود می شود٬ سوال برانگیز است.
ما می دانیم که قانون اساسی افغانستان یکی از بهترین ها در منطقه است اما در بسیاری موارد تطبیق نمی شود ویا با تزویر و ترفند از آن تعبیر سازی می کنند و با این حیله ها٬ راه فرار از قانون فراهم می کنند و ماهیت قانون را در برابر شهروندان زیر سوال می برند.
تا هنوز این مقرره در دسترس قرار نگرفته است که به گوشه های آن پرداخته شود اما نباید فراموش کرد که هر قانون، مقرره، لایحه، سند تقنینی و... زمانی می تواند مورد توجه قرار گیرد که تطبیق شود. نالان

واشنگتن/رویترز/12 قوس/ باختر
مارک اسپر وزیر دفاع امریکا صبح امروز گفت که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، لزوما به حصول توافق با گروه طالبان مرتبط نیست.
به گزارش آژانس باختر، اسپر در مصاحبه‌یی با خبرگزاری «رویترز» با بیان اینکه کاهش تعداد نظامیان امریکایی در افغانستان صرف‌نظر از تلاش‌ها برای رسیدن به توافق صلح انجام خواهد شد، گفت که هر گونه عقب‌نشینی نظامی از افغانستان ارتباط به توافق با طالبان ندارد.
وی بدون ارائه آمار درباره تعداد نظامیان امریکایی که قرار است از افغانستان خارج شوند، توضیح داد:‌ «مطمینم که ما می‌توانیم تعداد نظامیان خود را در افغانستان کاهش دهیم و در عین حال مطمین شویم که آنجا به مرکز امنی برای تروریست‌هایی که می‌توانند به امریکا حمله کنند، تبدیل نشود».
بر این اساس، وزیر دفاع امریکا در پاسخ به سوالی درباره وابسته بودن خروج نظامیان کشورش از افغانستان به حصول توافق با طالبان، گفت: نخیر لزوما چنین نیست، متحدان ما نیز موافق استند که چنین کاهش [تعداد نیروی نظامی] می‌تواند انجام شود».
دولت ترامپ ماه پیش به صورت غیرمنتظره مذاکرات با طالبان را برای پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در افغانستان متوقف کرد.
ترامپ در تویتی مدعی شد که قرار بود در «کمپ دیوید» با هیئتی از گروه طالبان دیدار کند، اما چون این گروه اخیرا در کابل و لوگر دست به حمله‌های تروریستی زده بود، او از انجام این دیدار منصرف شده است.
قرار بود در این دیدار توافقی که از زمستان سال گذشته تحت مذاکره قرار داشت نهایی شود. این توافق نیروهای امریکایی در افغانستان را از ۱۴ هزار به ۸۶۰۰ نفر کاهش می‌داد و در مقابل طالبان را متعهد می‌کرد وارد مذاکرات صلح مستقیم با دولت فغانستان شوند و با گروه‌های تروریستی بین‌المللی چون القاعده روابط شان راقطع کنند.
اسپر چندی پیش گفته بود که نظامیان امریکا به دستور «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور این کشور، عملیات نظامی خود علیه افراد مسلح در افغانستان را افزایش داده است.انصاری

سه شنبه ، 12 قوس 1398 ، 09:21

جایی که سنگ هست در پای لنگ است

Written by manager

کابل/ 12قوس/ باختر
مصیبت های ناشی از جنگ "فقر، بیکاری، انفجار، انتحار، افزایش معتادان و ..." کم بود، که در چند روز اخر آلودگی هوا نیز گریبان گیر شهروندان شده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: با توجه به زمستان سرد و آلودگی هوا در روزهای اخیر؛ تصور چنان است که اگر به این معضل پرداخته نشود این مصیبت نیز شماری از شهروندان را گرفتار نفس تنگی و امراض طرق تنفسی  قلبی خواهد کرد.
بحث های فراوان در این مورد وجود دارد یعنی بحث های فصلی، تا پیش از خزان و آغاز زمستان هرگز در این مورد به صورت جدی و پیگر بحث صورت نمی گیرد.
به هر حال با آغاز فصل خزان از عوامل آلاینده هوا گرفته تا راه اندازی کارزاری "به زغال سنگ نه بگویید" را شاهد بودیم، مگر بنا به گزارش ها مشکل آلودگی هوای کابل معضلی نیست که از کنار آن ساده گذشت و با راه اندازی کارزارها به آن پایان داد، در کشوری که به هرج و مرج اقتصادی، نام اقتصاد بازار می گذارند، شهروندان آن چگونه با زغال سنگ نه بگویند.
هنوز فصل خزان پایان نیافته است و گار مایع در بازارها فی کیلو شصت و شصت و پنج افغانی عرضه می شود. زمانی که ده ها هزار باشنده مکروریان ها که امسال از مرکز گرمی محروم شده اند و برای گرم کردن منازل شان به خریداری گاز مایع به بازار بر آیند، ممکن نیست تخمین زد که قیمت فی کیلو گاز به کجا می رسد.
پس مردم با زمستان سردی که پیشرو دارند چگونه مبارزه کنند.
بنابرگزارش ها بیشتر از پنجاه فیصد نفوس کشور با فقر دست و گریبان اند؛ آیا می شود آنان را با پند و اندرز وادار کرد که از زغال سنگ در زمستان استفاده نکنند.
به پندار بسیاری ها توان اقتصادی مردم رو به کاهش است.
صعود قیمت ها، نوسانات در نرخ اسعار همه سبب شده است تا مردم  بضاعت مقابله با زمستان را از دست بدهند.
نابرابری درآمد یا معاش در ادارات دولتی معضل دیگری است که سال ها دامنگیر معلمان، اجیران و کارمندان خدمات ملکی شده است.
اگر این همه را کنارهم بگذاریم و بعد خود را به جای افراد فقیر جامعه قرار دهیم می دانیم که تا رسیدن به شهرهای بدون آلودگی، راه طولانی در پیش است زیرا هرگز وارد کنندگان گاز مایع حاضر نخواهند شد که از مردم مفاد کمتر بگیرند آنان اگر هیچ دلیل و برهان نداشته باشند، موضوع عرضه تقاضا مطرح می شود در برابر هرجنس یا موادی که تقاضا بیشتر شود، قیمت آن در بازار افزایش می یابد. به گفته معروف هر جایی که سنگ هست در پای لنگ است. نالان

پنجشنبه ، 7 قوس 1398 ، 11:08

طالبان بار دیگر قتل عام کردند

Written by manager

کابل/  ۷  قوس/ باختر 
در یک رویداد تروریستی دیروز در ولایت کندز پانزده عضویک خانواده کشته شدند  و دو کودک جراحات جدی برداشتند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: طالبان روز گذشته بار دیگر دست به وحشت زدند و با قتل عام پانزده عضو یک خانواده به کار نامه های زشت شان اضافه کردند.
عصر دیروز در نتیجه انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی امام صاحب این ولایت 15 نفر جان باختنند.
انفجارزمانی رخ داد که اعضای یک خانواده از خان آباد روانه یک محفل عروسی به ولسوالی امام صاحب بودند که در روستای «آیخم چال» آن ولسوالی موتز حامل شان با ماین کنار جاده برخورد و انفجار صورت گرفت.
در این رویداد 15 غیر نظامی شامل 6 زن، یک مرد، 6 دختر جوان و 2 کودک جان باختند و دو کودک دیگر جراحات جدی برداشتند.
این در حالیست که طالبان دیروز با انفجار دادن یک موتر مملو از مواد انفجاری در ولسوالی صیاد سرپل سیزده نفر را زخمی کردند و ده خانه مسکونی را ویران کردند.
در این رویداد تروریستی یک منسوبامنیتی نیز ناپدید شده است.
این دو رویداد تروریستی نمایانگر آن است که طالبان همچنان به کشتار مردم ادامه می دهند.
زورآزمایی با مردم، خاصه کار این گروه است و طالبان درهر حمله هراس افگنانه شان اولین قربانی را از مردم گرفته اند.
ماین گذاری های جاده، راهکار اصلی این گروه درجنگ علیه مردم است .
طالبان  بار ها با ماین گذاری در جاده ها٬اماکن عامه وحتا اماکن مقدس به کشتار مردم دست زده اند وخشونت را کار اول شان معرفی داشته اند.
در ماه اسد سال جاری٬ طالبان مرتکب جنایت شبیه به جنایت دیروز کندز شده بودند.
به تاریخ سوم اسد سال روان انفجار یک ماین روی جاده باعث شهادت نه هموطن ما در ننگرهار شد.
آن رویداد در قریه سندلی مربوط به منطقه وزیر ولسوالی خوگیانی رخ داد.
قربانیان این انفجار شامل نه نفر - شش زن و سه کودک ٬ اعضای یک خانواده بودند که راهی یک محفل عروسی بودند. در آن رویداد٬چهار تن دیگر زخمی برداشتند.
به گونه رویداد های کندز وننگرهار٬ فجایع زیادی از دست طالبان سرزده است٬ در حالی که این گروه در محافل سیاسی ادعای دفاع از حقوق مردم افغانستان را مطرح می کند .
طالبان نه  تنها خود عامل کشتار مردم ما اند بل با میزبانی ازهراس افگنان بین المللی به ویژه عرب وپاکستانی هم دست به کشتارمردم زده اند.
طالبان در حالی که در مذاکرات سیاسی بر خروج نظامیان خارجی از افغانستان تاکید دارند٬ در کنار خود، شهروندان کشور های مختلف به خصوص پاکستان را دارند که به نام جهاد در افغانستان دست به فجیع ترین اعمال می زنند.
همین اکنون صدها هراس افگن خارجی و نظامیان پاکستانی درکنار طالبان اند وطالبان باهدایت و مشوره آنان کشور خود را ویران می کنند.
پس در وجود چنین یک دیدگاه تحجرآمیز و پر از خشونت که طالبان دارند٬ مشکل است از این گروه انتظار داشت که به زندگی مدنی و تحمل سیاسی رو آورد. تحلیل سیاسی

کابل/  ۶   قوس /  باختر
مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید: اکثریت افراد داعش در افغانستان شهروندان پاکستان اند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد:حمدالله محب مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری چک واضح کرده است که اکثریت افراد گروه داعش در افغانستان شهروندان خارجی به خصوص شهروندان  پاکستان اند.
این گفته در حالی بیان می شود که در یک ماه اخیر صدها  عضو گروه داعش در ننگرهار تسلیم نیروهای امنیتی کشور شدند. اکثریت مطلق تسلیم شدگان شهروندان خارجی بودند که با خانواده های شان در اچین ننگرهار و چند ولسوالی دیگر آن ولایت اقامت داشتند و دست به فعالیت های تخریبی می زدند.
تسلیمی افراد داعش به اساس کدام معامله و یا سازش نبوده است٬فشار نظامی آنان را وا دار کرد که تسلیم نیروهای امنیتی شوند.
شهروندان شماری از کشور های عربی٬آسیای میانه٬چیچن وشماری زیادی از شهروندان پاکستان در میان تسلیم شدگان  اند .
حمدالله محب گفته است:( نیروهای امنیتی توانسته‌اند پناه‌‎ گاه‌‎های داعش در افغانستان را از بین ببرند و افراد این گروه را از پناه‌ گاه‌های شان بیرون کنند٬بیشترین جنگجویان این گروه خارجی اند که در این میان بیشترشان پاکستانی بوده‌اند.)
مشاور امنیت ملی اظهار داشته است:داعش از چندین ولسوالی در ننگرهار به‌عنوان پایگاه‌ استفاده می کردند اما نیروهای امنیتی توانسته‌اند افراد این گروه را از تمام پناه ‌گاه‌های شان بیرون کنند.
اوازکشورهای بیرونی خواسته است این موضوع را جدی بگیرندودرجلوگیری از فعالیت‌های داعش دولت افغانستان را همکاری کنند.
محب گفته است جنگجویان پاکستانی داعش و خانواده‌های شان به‌زودی به پاکستان انتقال داده می‌شوند.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان هفته گذشته با سفر به ننگرهارداعش را یک گروه ختم شده در افغانستان اعلام داشته است.
حمدالله محب در حالی از حضور شهروندان کشور های خارجی به خصوص پاکستان در کنار داعش سخن می گوید که شماری زیادی از کشور ها٬ به خصوص کشور های همسایه پاکستان ازصدور هراس افگنان و صدور اندیشه های افراط گرایانه از پاکستان به کشور های شان حرف زیادی زده اند مگر پاکستان همچنان به حمایت خود از این گروه ها٬سازمان ها و چهره های هراس افگن ادامه داده است.
در اصل حمایت از هراس افگنی و ترویج افراط گرایی٬ جزسیاست رسمی پاکستان است٬نظامیان این کشور٬به این باور اند که پاکستان برای رسیدن به مقاصد منطقه یی شان در افغانستان٬هند و حتا ایران باید از حربه دین و مذهب و قوم استفاده کند و برای رسیدن به این مقصد ٬سازمان های استخباراتی پاکستان٬برنامه های گوناگون دارند.
با آن که مقام های نظامی پاکستان می گویند که حتا سایه داعش جراات وارد شدن به پاکستان را ندارد مگر داعش در افغانستان٬یک پروژه پاکستانی است ٬ تا کنون چهار رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان کشته شده اند که سه نفر آنان شهروندان پاکستان بوده اند.
مگر پاکستان با ترفند های که دارد کوشیده است تا رابطه داعش با پاکستان٬  تعریف ناشده باقی بماند.
درپاکستان نه  تنها از افراد داعش بل  ازعاملان بسیاری قضایای تروریستی در جهان و منطقه به خوبی میزبانی  می شود ٬افراد این گروه ها٬ حضور دوامداردر پاکستان  داشته اند.
اسامه بن لادن عامل حمله های یازده سپتامبربر امریکا ٬در پاکستان مخفی بود٬عاملان حوادث مرگبار تروریستی بر ممبی هند که در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد٬در پاکستان شناسایی شدند٬عاملان حمله های تروریستی بر لندن و مادرید٬ بروکسل٬ سیستان و بلوچستان ایران در پاکستان حضور داشته اند و حالا هم صدها شهروند این کشور٬در کنار داعش و طالب در افغانستان حضور دارند.
منابع امنیتی و مقام های محلی در جوزجان و سرپل گفته اند که جنگ طالبان در شمال از سوی ارشاد حسین مشهور به مطیع الله جنرال برحال پاکستان اداره می شود.
مگر با تاسف عملکرد پاکستان از سوی شمار زیادی از کشور هاحتا کشور های که قربانی هراس افگنی اند و یا از تهدید روز افزون هراس افگنی و افراد گرایی داد می زنند نا دیده گرفته می شود. درحالی که کنوانسیون های جهانی حکم می کند که کشورها باید در برابر شهروندان شان احساس مسوولیت کنند.
حرف که برای پاکستان تفهیم و افاده آن مشکل است. تحلیل سیاسی

کابل/  ۳  قوس/ باختر
وزارت های دفاع ملی و داخله٬ گزارش اخیر سیگار را که می گوید(از آغاز جون تا پایان اگست امسال٬ ۳۰ حملۀ خودی بر نیروهای امنیتی افغان اتفاق افتاده است) یک ادعا بی جا دانسته اند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان  ( سیگار) در گزارش تازه‌ خود  گفته است: (  پس از انتقال مسوولیت‌های امنیتی به نظامیان افغانستان، حملات خودی بر نیروهای امنیتی افغانستان وبین المللی به مشکل جدی مبدل شده است.تنها در سه ماه سال جاری میلادی ۳۰ حمله خودی در صفوف نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است.
از اول جنوری ۲۰۱۷ تا ۱۵ اگست همین سال، حدود ۵۴ حملۀ خودی در افغانستان ثبت شده است.
از این شمار حملات، ۴۸ حمله آن بر نظامیان افغانستان و ۶ حملۀ دیگر بر نیروهای امریکایی صورت گرفته است) .
سیگار به وقایعی اشاره کرده است که در قندهار٬ فراه و بخش های دیگر افغانستان اتفاق افتاده است که در آن افراد نفوذی دشمن با کشتن ویا مسموم کردن افراد پوسته های امنیتی باعث بروز تلفات شده اند ٬ اسلحه و امکانات دیگر حربی را به تاراج برده اند و به طرف گروه های مسلح مخالف فرار کرده اند.
آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی با آن که نمی توانند قیاس کنند که در طول سال جاری و سال های دیگر چه تعداد حمله های خودی در افغانستان صورت گرفته است٬مگر این مشکل را در نهاد های امنیتی یک مشکل عینی می دانند  و بر مهار هرچه زودتر آن تاکید می کنند.
آنان افراد نفوذی دشمن را که به آسانی می توانند به عنوان سربازو یا خدمه در نهاد های دفاعی و امنیتی جذب شوند ٬ عامل این کار می دانند
این آگاهان و کارشناسان تاکید دارند تا زمانی که نهاد های استخباراتی فعال نشوند و روند استخدام به اردو و پولیس بازنگری نشود  و در آن اصلاحات به میان نیاید و مقید نشود دشمن به آسانی درنهاد های امنیتی و دفاعی نفوذ خواهد کرد و باعث بروز تلفات و خسارات اسفبار خواهد شد.
اما وزارت های دفاع ملی و امور داخله این ادعا را نمی پذیرند٬منابع وابسته به این دو نهاد تاکید دارند به دلیل اقدامات پیش‌گیرانه نه تنها حملات خودی بیشتر نشده است ، بل در ماه‌های اخیر رو به کاهش بوده است.
فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع به آژانس باخترگفت که در سال‌های گذشته نگرانی‌ها از حملات خودی در میان نظامیان افغان وجود داشت٬ مگر با تدابیر وقایه یی وبرنامه ریزی های امنیتی این مشکل کاهش قابل ملاحظه یی یافته است و نگرانی وجود ندارد.
نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت، می گوید که پیش ازاین افراد نفوذی مخالفان مسلح در صفوف نیروهای پولیس فعالیت می کردند و در برخی موارد حملات خودی صورت می‌گرفت مگر حالا این مشکل کاهش یافته است واز نفوذ مخالفان مسلح در میان نیروهای امنیتی جلوگیری شده است و نگرانی‌ها در مورد حملات خودی نیز بی‌جا است.
با این هم٬ مردم انتظار دارند که برای حفظ جان فرزندان شان که در نهاد های دفاعی و امنیتی در حراست از مردم وکشور قرار دارند بیشتربرنامه ریزی شود. صائم

پنجشنبه ، 30 عقرب 1398 ، 10:59

طالبان خطرنا‌کترین گروه تروریستی

Written by manager

کابل/۳۰ عقرب/  باختر
یک نهاد بین المللی طالبان را خطرناکترین گروه تروریستی خوانده است
به گزارش آژانس باختر: انستیتوت اقتصاد و صلح آسترالیا در یک سروی تازه٬ طالبان را در سال ۲۰۱۸ میلادی مهلک ترین گروه تروریستی جهان شناخته شده است.
بر بنیاد شاخص تروریزم جهانی ۲۰۱۹ که روز چهارشنبه ۲۰ نومبر (۲۹ عقرب) توسط انستیتوت اقتصاد و صلح مستقر در شهر سدنی آسترالیا نشر شد٬ ارقام تلفات ملکی در سال ۲۰۱۸ در حدود ۷۱ در صد افزایش را نشان می‌دهد.و طالبان عامل آن بوده اند
بر اساس این فهرست، طالبان در سال گذشته مسوول تلفات ۶۱۰۳ نفر بودندکه ۳۸ در صد تلفات مرتبط به تروریزم را در جهان تشکیل می‌دهد.
طالبان در حالی از گروه دولت اسلامی (داعش) سبقت گرفته اند که تلفات ناشی از حملات داعش در جریان سال گذشته ۷۰ در صد کاهش یافت.
سروی جدید نشان می‌دهد که گروه هراس افگنی داعش سال گذشته مسوول تلفات ۱۳۲۸ نفر بوده است.
این گزارش می‌افزاید که در ارقام مجموعی تلفات مرتبط به حملات تروریستی در جریان سال گذشته بیش از ۱۵ در صد کاهش دیده شده است.
سال گذشته شمار مجموعی تلفات ناشی از حملات تروریستی در جهان ۱۵ هزار ۹۵۲ نفر بود.
این گزارش در حالی نشر می شود که ادارات بین المللی منجمله سازمان ملل٬ عفو بین المللی ٬ سازمان حمایت از کودکان و نهاد دهای دیگر هم طالبان را عامل اصلی کشتار مردم ملکی در افغانستان معرفی کرده اند .
ملل متحد در آخرین گزارش خود ۷۳ فیصد تلفات ملکی در افغانستان را به طالبان نسبت داده است و این گروه را متهم کرده است که در حمله های  هراس افگنانه و حمله های انتحاری این گروه که تکتیک اصلی شان در جنگ جاری افغانستان است بیشترین تلفات را مردم های ملکی متقبل شده اند.
این گروه بار ها درخواست دولت افغانستان را برای پذیرش آتش بس رد کرده است و به طور منظم به گروگان گیری و قتل زندانیان پرداخته است. تحلیل سیاسی

کابل/ 30 عقرب / باختر
دریک نظرسنجی تازه نهاد حمایت از کودکان نشان می‌دهد که دو سوم کودکان افغانستان به دلیل امکان انفجار، آدم‌ربایی و درگیری‌های مسلحانه از رفتن به بیرون از خانه می‌ترسند.
به گزارش آژانس باختر: نهاد حمایت از کودکان در افغانستان این نظرسنجی را بر اساس گفت‌ وگو با ۶۰۰ پدر و مادر و ۹۰ کودک در چهار ولایت؛ کابل، بلخ، سرپل و فاریاب انجام داده است. نتایج این تحقیق امروز بیستم نوامبر همزمان با روز جهانی کودک منتشر شده است.
در نظرسنجی این موسسه آمده است که ۹۵ درصد والدین گفته‌اند کودکان آنان شاهد درگیری و جنگ بوده‌اند. این رقم در ولایت کابل ۶۵ درصد بوده است.
بربنیاد این نظر سنجی 38  درصد والدین گفته‌اند کودکان‌شان پس از مشاهده این حوادث، به خودشان آسیب می‌زنند، ۷۳ درصد گفته‌اند کودکان دچار احساس ترس و اضطراب می‌شوند و ۴۸ درصد گفته‌اند کودکان دچار اندوه طولانی می‌شوند و کابوس می‌بینند.
بخش بزرگی از مصاحبه شوندگان در این نظرسنجی گفتند که کودکان در راه رفتن به مکتب، فروشگاه، و یا زمانی که نزدیک یک ساختمان دولتی و یا پوسته  بازرسی می‌شوند و حتی هنگام بازی با دوستان‌شان در بیرون از خانه ، احساس ناامنی می‌کنند.
این نهاد همچنان تاکید دارد  که به دلیل ترس ناشی از این وضعیت شمار زیادی از کودکان در افغانستان از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند و دسترسی کمی به خدمات حمایتی و مشورتی برای مقابله با این مشکلات دارند.
اونو وان مانین ، رییس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان می‌گوید: بعد از هجده سال، جنگ در افغانستان بسیار عادی شده است، به ندرت کودکی از شنیدن صدای یک انفجار و یا عبور کردن از کنار بقایای وحشتناک انفجار یک بمب تکان می‌خورد. همه این‌ها تبدیل به روزمرگی آزاردهنده شده است. سی سال از کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل می‌گذرد. چرا ما هنوز نمی‌توانیم کودکان بی‌گناه را از آسیب‌های جنگ حفظ کنیم .
او گفته است ٬ تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که کودکان افغان با بحران روحی روبه رو هستند ؛ با خشونت‌ها محاصره شده‌اند اما به خدمات حمایتی کافی برای مقابله با این وضعیت دسترسی ندارند.
نهاد حمایت از کودکان گفته است که  ادامه جنگ و درگیری تهدید جدی برای آموزش و پرورش کودکان است.
رییس موسسه حمایت از کودکان در افغانستان می‌گوید آموزش حق اساسی کودکان است و نباید به خاطر خطرناک بودن رفتن به مکتب، از این حق محروم شوند.
دفتر خیریه حمایت از کودکان یک نهاد غیردولتی بین‌المللی است که از سال ۱۹۱۹ تاکنون در ۱۲۰ کشور جهان فعالیت دارد. این نهاد از سال ۱۹۷۶ تاکنون در افغانستان فعالیت دارد .
به گفته این نهاد حدود ۷۰۰ هزار کودک در افغانستان تحت پوشش آن قرار دارند. جاوید

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL