28 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور بر هماهنگی بیشتر میان نهاد های امنیتی و دفاعی تاکید کرد

کابل باختر ۲۷ اسد جلسۀ سرقوماندانی اعلی قوای مسلح، به ریاست...

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

کشته شدن یک قومندان گروه طالبان درمیدان وردگ

میدان شهر۲۷ اسد باختر یک قومندان گروه طالبان درحمله نظامیان در...

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

آغازکارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه

شهرفراه ۲۷ اسد باختر کارهای عملی برای ترویج زعفران درفراه آغازشد. مسوولان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (1333)

کابل 26 اسد / باختر
دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا دیشب درباره پیشرفت وآماد گی ها برا ی امضای توافقنامه صلح با گروه طالبان  با مشاورانش دیدار کرده است .
بربنیاد  گزارش های نشرشده٬ این دیدار در باشگاه گلف ترامپ درایالت نیوجرسی انجام شد که درآن مارک اسپر وزیر دفاع، مایک پومپیو وزیر امور خارجه ، جنرال دانفورد قومندان ستاد مشترک ارتش آمریکا  ،جان بولتون مشاورامنیت ملی وزلمی خلیلزاد نماینده  خاص امریکا برای صلح افغانستان اشتراک  داشتند.
گزارشگرآژنس باخترمی نگارد: دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا بعدازاین دیدار درصفحه  تویترخود نوشته است که این دیدار به خوبی برگزار شده است  و امریکا امیدوار است در صورت امکان به توافق برسد.
درهمین حال کاخ سفید تاکید کرده است که دراین دیدار، گفت وگوها درباره مذاکرات صلح با طالبان و آشتی ملی در افغانستان و درعین حال نحوه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، متمرکزبوده است.
کاخ سفید همچنان دربیانیه یی درباره پیشرفت در آماد گی ها برای امضای توافقنامه صلح با طالبان گفته است که نشست دیشب دونالد ترامپ  رییس جمهور ایالات متحده امریکا و مشاورانش در باره این توافقنامه، بسیار خوب بوده است.
این درحالیست که  لیندسی گراهام، یک سناتور امریکایی  به دونالد ترامپ  رییس‌جمهور امریکا هشدار می‌دهد که توافق بد می‌تواند تروریزم را در تمام جهان گسترش دهد .
این سناتور امریکایی، در تویترش نگاشته‌است که ترامپ، باید از اشتباهات باراک اوباما، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده امریکا بیآموزد.
این سناتور امریکایی، هم‌چنان تصریح کرده است که نیروهای امریکایی برای جلوگیری از حملۀ هراس‌افگنان بر ایالات متحده، در افغانستان حضور دارند زیرا هرگونه توافق با گروه طالبان ،یک توافق صلح نیست ، بل،این راه را برای یک حمله دیگربالای امریکا ومنافع این کشوردرسراسر جهان هموار می کند.
او از ترامپ خواسته‌است که به مشوره‌های تیم امنیتی‌اش گوش دهد و توافقی را امضا نکند که باعث شود دوباره تروریزم در افغانستان جان بگیرد.
اظهارات این سناتورامریکایی درباره توافقنامه صلح درافغانستان درحالی ابراز می شود که درپایان دور نشست هشتم  گفت وگو ها ، میان نمایندگان امریکا وطالبان درقطر، سخنگوی طالبان گفته است ، قرار است اعضای هیئت گفت وگوکننده امریکا و طالبان، درباره موارد بحث شده، با رهبران شان مشوره کنند.
ازسوی هم خلیلزاد درتویترش نوشته است  که امریکا برای صلح در افغانستان می کوشد و رهبران تمامی طرف های جنگ در افغانستان باید این موضوع را با قلب های شان بپذیرند.
با این حال اگرامریکا و طالبان توافقنامه صلح را امضا کنند همچنان انتظارآن  می رود که شماری از  نیروهای امریکایی ازافغانستان بیرون شوند  درحال حاضر  شمار این نیروها در افغانستان به ۱۵ هزارتن می رسد.
مگر روسیه بازیگر دیگر منطقه در قضیه افغانستان٬ که گفته می شود روابط نزدیک با طالبان دارد ازپیشرفت های جاری میان طالبان و امریکا چندان راضی به نظر نمی رسد.
مقام های این کشور گفته اند٬روسیه به دنبال جزئیات گفت ‌وگوهای قطراست آنان
تاکید دارند توافق آمریکا و طالبان در افغانستان صلح نمی‌آورد
ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان به روز نامه ایزوستیا چاپ مسکو گفته است: مسکو انتظار دارد که واشنگتن به زودی نتیجه گفت‌ وگوها با طالبان را به اشتراک بگذارد.
این روزنامه همچنان به نقل از کارشناسان روسی نوشته است که توافق احتمالی بین آمریکا و طالبان، صلح و امنیت را برای افغانستان به ارمغان نخواهد آورد و تنها برای دو طرف دستیابی به اهداف شان را ممکن می کند.
در همین حال ازبکستان و چین روند صلح آمیز افغانستان را بررسی کردند
عصمت‌الله ایرگاش‌اف نماینده ویژه ریس جمهور ازبکستان برای افغانستان با جیانگیان سفیر چین در «تاشکند» دیدار کرد و هر دوروند صلح  افغانستان را بررسی کردند.
در این دیدار طرفین درباره پیشبرد روند صلح آمیزمیان افغانان، چشم اندازهای اجرایی طرح های بزرگ زیربنایی در قلمرو افغانستان و همچنان چگونگی همکاری های ازبکستان و چین در زمینه ارائه کمک به آموزش کادرهای افغانی تبادل نظر کردند.
جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم گفته است که برای تهران صلح از مجرای حکومت افغانستان قابل فبول است .
مقام های ایرانی قبل از این گفته بودند که آنان خواستار مشارکت طالبان در قدرت سیاسی  در افغانستان اند مگر هیچگاهی خواستار سپردن تمامی قدرت به این گروه در افغانستان نیستند.
این گفته ها نشان می دهد که غیر از افغانان٬ کشور های دیگر هم نسبت به صلح احتمالی امریکا با طالبان شک و تردید دارند.
مقام های افغان پیش از این گفته بودند که حل قضیه افغانستان در کنار یک اجماع قوی داخلی به یک اجماع نیرومند منطقه یی و فرا منطقه یی نیر نیاز دارد.
مگر پیشرفت های اخیر نشان می دهدکه طالبان و امریکا حضور کشور های منطقه و فرا منطقه را در قضیه افغانستان فراموش کرده اند. روشان 

کابل   باختر   ۲۴   اسد
آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی افغان می گویند که دولت افغانستان باید در خصوص گزارش اخیر سیگار که می گوید٬ فرماندهی ماموریت قاطع در افغانستان برای آموزش افسران بخش هوایی ارتش این کشور برنامه دقیق ندارند باید خود به بررسی بپردازد.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد:سرمفتش ویژه وزارت دفاع آمریکا برای بازسازی افغانستان اعلام داشته است٬ افسران نیروی هوایی افغان که از سوی آموزگاران امریکایی و ناتو  تحت آموزش قرار دارد قادر به انجام وظایف دقیق نیستند. به خصوص در قسمت پرتاب محموله برای نظامیان و پرتاب بمب بالای دشمن مشکلات دارند.
استارز اند استرایپس که یک رسانه غربی است ٬ به قول از جان ساپکو سرمفتش امریکا برای بازسازی افغانستان نوشته است٬منسوبان  نیروی هوایی افغانستان تا جنوری امسال باید قادر می‌بودند تا عملیات بارریزی هوایی یا پرتاب محموله را انجام دهند
این ماموریت یکی از حیاتی‌ترین راه‌های تامین تدارکات برای نیروهای افغان است به خصوص برای آن نیروهایی که در محاصره قرار دارند و یا مسیر اکمالات شان از سوی دشمن بسته شده است ویا درمناطقی که میدان هوایی وامکان فرود آمدن چرخبال وجود ندارد٬ ماموریت بارریزی حیاتی است.
جان ساپکو گفته است باوجودی که بارریزی هوایی در برنامه آموزشی منسوبان  نیروی هوایی افغانستان قرار دارد اما مشاوران ناتو تصمیم گرفتند که  این نیرو را در این زمینه آموزش ندهند.
اوفرماندهی بخش هوایی ماموریت «حمایت قاطع» را هم متهم کرده است با وجود آن که مسوولیت آموزش منسوبان  نیروی هوایی افغانستان را به عهده دارد مگر یک برنامه آموزشی دقیق برای افسران نیروی هوایی افغان ندارد
سرمفتش ویژه وزارت دفاع امریکا برای بازسازی افغانستان همچنان گفته است افسران نیروی هوایی افغانستان آموزش‌های لازم را برای هدف قرار ندادن  منسوبان نیروهای دولتی وجلوگیری از تلفات غیرنظامیان ندیده‌اند.
این گفته های سرمفتش ویژه امریکا می رساند که نیروهای خارجی در افغانستان نه تنها برای آموزِش منسوبان نیروی هوایی افغانستان برنامه وپلان منظم نداشته اند بل در صنوف دیگر نیز با بی تفاوتی عمل کرده اند.
کارشناسان نظامی می گویند: دولت افغانستان که به حکم قانون اساسی٬ مکلف به حمایت از اتباع و تجهیزنیروهای مسلح است باید روی گزارش اخیر سرمفتش سیگار تمرکز کند .
این جان ساپکو می گوید:(باوجودی که بارریزی هوایی در برنامه آموزشی منسوبان  نیروی هوایی افغانستان قرار داشت اما مشاوران ناتو تصمیم گرفتند تا که  این نیرو را در این زمینه آموزش ندهند.) این نشان دهنده یک حرکت سبوتاژگرایانه است که باید بررسی شود.
بسیار دیده شده است که سربازان ما در محاصره دشمن بوده اند یا کمکی دریافت نکرده اند و یا محموله پرتاب شده برای آنان در ساحه نفوذ دشمن پرتاب شده است و دشمن از آن سود گرفته است.
آگاهان نظامی مطرح می کنند٬ بسیاری طیاره های که ساخت شوروی سابق٬ در ارتش افغانستان وجود داشت وبه ابتدایی ترین ترمیم ضرورت داشت ٬مشاوران خارجی قصدی از ترمیم آن جلوگیری کردند.
در کنارآن به وضع معیشتی و زندگی کارکنان بخش هوایی که برای آموزش آنان هزینه وافرشده است توجه چندان نشده است این ها نشان می دهد که نیروهای خارجی به گونه عمدی از بازسازی نیروی هوایی افغانستان حاشیه رفته اند.
این آگاهان می گویند که یکی ازشرایط همکاری پاکستان با امریکاییان وغربیان٬ نگهداشتن ارتش افغانستان در یک محدوده خاص بوده است یعنی پاکستان باصراحت برای امریکاییان وغربی ها گفته است ٬ اگر توقع همکاری آن کشور را دارند باید ارتش افغانستان تا اندازه یی رشد کند که خطری متوجه پاکستان نباشد. غربیان این سفارش پاکستان را مدنظر دارند و آن را رعایت کرده اند.
این آگاهان تاکید دارند پس نیروهای خارجی نه تنها ممد برای تامین امنیت در افغانستان نبوده اند بل در مواردی٬عامل بازدارنده در امر رشد این نیروها بوده اند . صائم 

کابل   باختر   ۲۳   اسد
آگاهان سیاسی مطرح می کنند که پاکستان می کوشد با مقید کردن قضیه افغانستان٬ برامریکا فشارآورد تا پاکستان را در حل قضیه کشمیر کمک جانبدارانه کند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: در حالی امریکا تلاش دارد که با طالبان به اساس یک توافق صلح کنارآید وغرض رسیدن به این هدف به همکاری پاکستان چشم دوخته است و هشت دور مذاکرات نفس گیر رابا طالبان هم انجام داده است٬مگر گفته های سفیرپاکستان در امریکا که می گوید(مناقشه کشمیر ممکن است بر روند تلاش ها برای برقراری صلح در افغانستان تاثیر بگذارد) می رساند که پاکستان در مساله کشمیر در صدد امتیاز گیری از امریکا در روند صلح افغانستان به نفع خود است .
هند دراوایل ماه جاری عیسوی با حذف یک ماده قانون اساسی آن کشور٬اختیارات ویژه ایالت جمووکشمیر را از میان برداشت وبه خود مختاری آن خاتمه بخشید .این اقدام واکنش تند پاکستان را در پی داشت تا سرحدی که اسلام آبادسفیرهند را اخراج کرد.
کشمیر همیشه یک مساله پر تنش در روابط هند و پاکستان بوده است و این دو کشور چندین بار روی مساله کشمیر با هم جنگیده اند.
بعد ازآن که حکومت هند کشمیر راجزجغرافیای سیاسی آن کشور اعلام داشت٬ حکومت و سیاسیون پاکستان از طرق مختلف تلاش کرده اند که  دهلی جدید را وا دارند که از این اقدام خود عقب نشینی کند تا اندازه  یی که از ترامپ خواسته شده است که  در مساله کشمیر میان هند وپاکستان میانجیگری کند٬درخواستی  که از سوی هند رد شده است .
حالا که مساله صلح  میان طالبان و امریکا گرمتر شده است٬پاکستان که نفوذ قابل ملاحظه برطالبان دارد می کوشد که روند صلح میان امریکا و طالبان را مقید سازد و ازآن به نفع خود کار گیرد. وصلح درافغانستان را با صلح در کشمیرربط می دهد.
چندی قبل شهباز شریف یکی از چهره های مطرح سیاسی در پاکستان در پارلمان آن کشور به صراحت گفت (این چگونه انصاف است که برای تامین صلح در افغانستان نشست‌های با شکوهی برگزار شود در حالی که خونریزی در کشمیر ادامه دارد.)
وی خاطرنشان کرد: این امکان ندارد که کشمیر در آتش بسوزد، زنان، کودکان کشته شوند و ما تعهد تامین صلح در افغانستان را بدهیم؛ این کار شدنی نیست و این گونه نخواهد شد.
تنها شهباز شریف نیست که تلاش دارد ازقضیه افغانستان به نفع پاکستان در کشمیر کار گرفته شود.
پرویزمشرف رییس جمهور مخلوع پاکستان گفته بود :افغانستان برای پاکستان عقب جهبه درجنگ با هند است و ما برای رسیدن به کشمیر به افغانستان نیاز داریم.
سرتاج عزیز مشاور امور بین المللی نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان هم گفته است که صلح افغانستان از دهلیز کشمیر عبور می کند و زاهد نصرالله سفیر پاکستان در کابل باری گفته بود که تشدید بحران کشمیر به ضرر افغانستان است.
و حالا اسد مجید خان سفیرپاکستان در امریکا در گفت وگو با روزنامه نیویارک تایمز گفته است: اسلام آباد ممکن است نیروهایش را از خط مقدم افغانستان به مرز کشمیر منتقل کند و این امر می تواند روند مذاکرات صلح آمریکا و طالبان را پیچیده کند.
این گفته ها می رساند که پاکستان از شیوه های گوناگون استفاده می کند تا امریکا را وا دارد که در قضیه کشمیر به نفع پاکستان حرکت کند.
  مساله صلح و ثبات افغانستان نقطه سؤ استفاده پاکستان در بازی‌های منطقه یی است.. مقام‌های پاکستان به طور رسمی وغیر رسمی صلح در افغانستان را به حل مساله کشمیر با هند مرتبط می‌دانند در حالی که هند دست بالاتر در کشمیر داردواین مساله را٬یک مساله داخلی خود می داند.
آگاهان سیاسی مطرح می کنند٬پاکستان در معضل کشمیردرموقف ضعیف قرار دارد وهیچ کاری کرده نمی تواند مگر آن که در روند صلح افغانستان اخلال وارد کند در حالی که مساله کشمیروافغانستان دو مساله جداگانه است و هر کدام مشخصات و پیچیدگی های خود را دارد که نمی توان آنان را باهم پیوند داد.
این آگاهان می گویند٬ با آن که بازی های پاکستان در سطح منطقه واضح است و این ثابت شده است که طالبان باچه مهارتی در این بازی ها به کارگرفته می شوند مگر رهبران طالبان تاکنون خرد و دانش سیاسی را پیدا نکرده اند تا موقف ناهنجار شان را در این بازی ها درک کنند و بپذیرند که حضور ابزاری آنان در این بازی پاکستان٬ چقدر برای کشور زیان بار تمام شده است.  تحلیل سیاسی

کابل  باختر ۱۷   اسد
حکومت هند با حذف ماده ۳۷۰ قانون اساسی آن کشور٬به خود مختار بودن ایالت جمووکشمیر خاتمه بخشید و آن را جزخاک هند اعلام داشته است.
کشمیرکه بعد از جدایی پاکستان ازهند٬میان دو کشور تقسیم شد٬ یک معضل همیشه حاد در روابط دو کشور است. هند و پاکستان دو بار روی مساله کشمیر باهم جنگیده اند که در هردوجنگ٬ پاکستان مغلوب شده است.
پاکستان کشمیر تحت اداره هند را سرزمین های اشغال شده می داند وهند برتمامی بخش های کشمیر ادعا مسوولیت دارد.
تصمیم اخیرحکومت هند٬مشکلات میان هند وپاکستان را جدی ترکرده است واین در حالی است که امریکا با طالبان وارد گفت وگو اند٬هردو طرف در آستانه امضای یک توافق نامه اند.
مذاکرات امریکا با طالبان با مساعی پاکستان آغازشد و با تلاش های پاکستان تا مرزی امضای یک توافق نامه پیش رفته است مگربااقدام اخیرهند٬ پاکستانی می کوشند تامعضل کشمیررا با معضل افغانستان ربط دهند.
روزنامه اکسپرس تربیون در شماره اخیر خود در خصوص انکشافات تازه مطلبی را به نشر سپرده و گفته است که پاکستان عدم ثبات در مرزهای شرقی این کشور با هند ممکن است به تلاش های اسلام آباد برای کمک به پیشبرد صلح در همسایه غربی خود افغانستان لطمه بزند.
اکسپرس تربیون نوشته است (اسلام آباد با کاخ سفید درخصوص پیامدهای منفی بحران کشمیر و تشدید تنش های مرزی میان پاکستان و هند بر فرآیند صلح افغانستان تماس گرفته است.
پاکستان از طریق کانال دیپلماتیک آمریکاییان را مطلع کرده است که اقدام اخیر دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جمو و کشمیر نه تنها تبعات سنگینی بر منطقه شبه قاره می گذارد بلکه این وضعیت تلاش ها برای رسیدن به حل سیاسی بحران افغانستان را به طور بالقوه با خطر مواجه می کند.
روایت اکسپرس تربیون مواضع سابق رهبران سیاسی و نظامی پاکستان را برجسته می کند که از نظر اسلام آباد دلیل تنش های مرزی این کشور با هند، ترفند دهلی نو برای کاهش نقش پاکستان در بحث افغانستان و سنگ اندازی در مسیر توجه ویژه طرف پاکستانی برای مراقب از مرزهای غربی خود با افغانستان است.
ناظران سیاسی در پاکستان می گویند: حرکت جدید هند در بحث کشمیر بار دیگر تنش ها میان دو همسایه هسته ای را تشدید کرده تا جایی که هند قبل از اعلام رسمی تصمیم خود برای لغو امتیازات ویژه کشمیر، هزاران نفر از نظامیان خود را به این منطقه اعزام کرد.
اکسپرس تربیون نوشت: وضعیت فعلی در کشمیر و اوضاع مرزی پاکستان و هند زمانی در حال رخ دادن است که اسلام آباد در حال تسهیل فرآیند صلح افغانستان که این روزهای وارد مرحله حساسی شده است، می باشد.
زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان هفته گذشته با سفر به اسلام آباد با رهبران سیاسی و نظامی پاکستان دیدار کرد. به نظر می رسید که تحولات مربوط به مذاکرات با طالبان در این نشست ها مطرح شود که البته علاوه بر این موضوع مقام های پاکستانی تنش ها با هند و موضوع کشمیر را نیز با طرف آمریکایی مطرح کردند.
منابع خبری پاکستان با اشاره به سفر خانم «آلیس ولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا به اسلام آباد، گفتند: آلیس ولز طی امروز و فردا با مقامات ارشد پاکستانی دیدار می کند و به نظر می رسد اسلام آباد وضعیت بحرانی کشمیر و تبعات احتمالی آن بر صلح افغانستان را با هیئت آمریکایی مطرح کند.
یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه پاکستان به شرط فاش نشدن نامش در گفت وگوبا اکسپرس تربیون گفته: پاکستان پیش از تحولات اخیر در کشمیر، به صراحت به زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا گفته بود که دهلی نو درصدد انجام اقدامی بزرگتر جهت تحت تاثیر قراردادن تلاش های صلح در افغانستان است.) صائم

کابل   باختر   ۱۴   اسد
غرب٬ در حالی افغانستان را یک کشور آلوده به فساد معرفی می کند که بازداشت ومحاکمه سه نظامی امریکا به اتهام اختلاس  از پول های پروژه های بشر دوستانه در افغانستان ٬ نشان می دهد که خارجیان در ترویج فساد اداری در افغانستان نقش داشته اند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد:نشریه امریکایی استارز اند سترایپس٬ نوشته است ( سه نظامی امریکا که وابسته به نیروی هوایی آن کشور اند ٬حین انجام ماموریت در افغانستان٬ازمنابع مالی اختلاس کرده اند.
سر مفتش خاص امریکا  درامور بازسازی افغانستان به کانگرس امریکا  گزارشی داده است که غیر از این سه نفر٬نظامیان دیگری هم به اختلاس محکوم شده اند
سیگار دراین گزارش به کانگرس امریکا گفته است:این سه نظامی٬دریازده جون درمحکمه یی درکارولینای شمالی به جرم اختلاس  هنگام اعزام به افغانستان محکوم شناخته شدند و هرسه نظامی به سه سال عفو مشروط وپرداخت جریمه چهل هزار دالر وباز گرداندن چهل هزار دالردیگر ملزم دانسته شده اند.
این نظامیان بین جولای سال 2009 تا جنوری 2010 میلادی درافغانستان حضور داشتند وازمنابع مالی متعلق به پروژه های بشر دوستانه برای ایجاد زیرساخت ها برای مردم افغانستان ازجمله ایجاد جاده ها، مکتب وشفاخانه اختلاس کرده اند.
سیگار گفته است٬ این  نظامیان مبالغی ازدفتر مالی بگرام اختلاس می کردند ٬آن را به پول افغانی  تبدیل می کردند ،پول افغانی را به مرکز عملیاتی درنزدیکی جلال آباد انتقال می دادند و دوباره با تبدیل کردن پول افغانی به دالر آن را به حساب هایی درامریکا  انتقال می دادند.)
آگاهان سیاسی افغان می گویند که گزارش اخیر سیگار مبنی بر اختلاس سه نظامی امریکا از پول های پروژه های بشر دوستانه٬ نشان می دهد که خارجیان نه تنها خود در اختلاس در افغانستان دست داشته اند بل باعث ترویج فساد در افغانستان نیز شده اند.
افغانستان در زمره کشورهای اول آلوده به فساددر جهان معرفی شده است در حالی که این پدیده در طول هژده سال اخیرکه هم زمان با حضور نیروهای خارجی در افغانستان است رشد کرده است.
شماری ازآگاهان سیاسی افغان به این باور اند که خارجیان اراده برای حکومت سازی در افغانستان نداشتند بل یک افغانستان متلاشی شده از اقتصاد٬اجتماع و نظام ٬خواست آنان بود٬ترویج انواع فساد می توانست خارجیان را در رسیدن به این هدف در افغانستان کمک کند.
روی این منظور بود که کمک های بیرونی از زمان آغازبرنامه بازسازی افغانستان به موسسات غیر حکومتی (انجوها) سپرده شد٬موسساتی که خود را مسوول حسابدهی به هیچ نهاد رسمی و بین المللی نمی دانستند و برنامه هایی در بی کیفیتی تمام وبا هزینه های بزرگ عملی می شد .
بیشترین کمک های خارجی با افغانستان از مسیر همین موسسات مصرف شد درحالی که این موسسات در افغانستان فقیر٬ منازل گران قیمت را به کرایه گرفتند٬ ازآخرین موتر های مودل سال استفاده کردند٬ ودر رفت و آمد شان به افغانستان ٬هزینه زیادی کردند و در دادن پروژه ها٬ سلیقه یی و منفعت انگیز عمل کردند که امروز کار اکثر انجو ها پر هزینه مگر بی نتیجه ارزیابی شده است.
جامعه جهانی ملیارد ها دالر را به نام بازسازی افغانستان به آدرس ودولت و مردم افغانستان ثبت کرد. در حالی که دولت ومردم افغانستان هیچگاهی به آن دسترسی نداشتند.
مردم افغانستان باور دارند که اگر حرف ارزیابی ومحاسبه از پول کمک کنندگان خارجی به افغانستان مطرح می شود باید این محاسبه از خارجیان آٰغاز شود.
مانند آن سه نظامی امریکایی اختلاس کننده دیگر هم در میز محاکمه حضور خواهند یافت.  تحلیل سیاسی

کابل  باختر ۱۳  اسد
دفتر معاونت سازمان ملل متحد"یوناما" درگزارش تازه اعلام کرده است که درماه جولای بیش از ۱۵۰۰ فرد ملکی در منازعات مسلحانه درافغانستان کشته ویا زخمی شده اند.
این گزارش یوناما درست چهار روز بعد از آن گزارش نشر می شود که در آن گفته شده بود
(در شش ماه نخست سال جاري ميلادي، 3812 مورد تلفات افراد غير نظامي (1366 کشته و 2446 زخمي)  در افغانستان ثبت شده است.)
مگر در گزارش تازه یوناما تنها به منازعات ووقایعی که در ماه جولای از(دهم سرطان تا دهم اسد) اتفاق افتاده است اشاره کرده است.
یوناما نوشته است که تلفات غیرنظامیان در این ماه بالاترین رقم نسبت به دیگر ماه های سال جاری میلادی و بیشترین شمار ماهانه از سال ۲۰۱۷ به این سو می باشد.
در گزارش ملل متحد آمده است که عامل اصلی تلفات غیرنظامیان٬ افزایش حملات گروه های هراس افگن بالای مناطق شهری به منظور هدف قرار دادن مواضع نظامیان بوده است.
یوناما گفته است که ۵۰ درصد از این شمار تلفات غیرنظامیان ناشی از انفجارها بوده است.
سازمان ملل متحد دراین گزارش گفته است که "به شدت نسبت به آسیب های وارده به غیرنظامیان نگران است".
تدامیچی یاماماتو، فرستاده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: من از همه طرف ها می خواهم که به فکر انجام عملیات های نظامی به منظور گرفتن دست بالا و موقعیت محکم تر در گفت وگوهای صلح نباشند.
در گزارش قبلی یوناما که به تاریخ هشم اسد نشر شده بود گفته شده بود ( از اول ماه جنوری سال جاری میلادی تا ۳۰ جولای ۱۳۶۶ غیرنظامی افغان کشته شده اند که ۲۱ درصد کاهش را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می دهد.)
در گزارش قبلی گروه های مسلح مخالف٬ عامل ۵۲ در صد تلفات ملکی دانسته شده بودند٬ ۱۸ در صد از این تلفات به نیروهای دولتی نسبت داده شده بود.
گزارش قبلی یوناما واکنش دولت افغانستان را درپی داشت و یوناما متهم شد که ازمیکانیزم درست برای جمع آوری ارقام استفاده نمی کند .
دولت افغانستان تاکید دارد که گروه های مسلح مخالف یا خود به گونه مستقیم به کشتار افراد ملکی دست می زنندو یا این که عامل بروز تلفات ملکی می شوند.
در ماه جولای٬ طالبان عامل چندین فعالیت تروریستی در کابل و شهر های دیگر افغانستان بودند که در آن به غیر نظامیان آسیب رسید. تحلیل سیاسی

کابل  باختر   ۱۲   اسد
باآن که از آغاز مبارزات انتخاباتی در کشورحدود یک هفته سپری می شود مگراین پیکارها٬ رنگ و بوی خود را ندارد.
به گزارش آژانس باختر:ازآغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان یک هفته سپری شد مگر پیکار های انتخاباتی تحرک و جوش لازم ندارد.
درآغازین روز این روند تنهاسه نامزد ریاست جمهوری( محمد اشرف غنی٬ داکتر عبدالله و عنایت الله حفیظ ) کارزار انتخاباتی شان را آغاز کردند و در حضور داشت هواخواهان شان برنامه های شان را  معرفی کردند بعد هم یکی دو نامزد با حضور درجمعی از مردم ازخود وبرنامه های شان گفتند. در کل پیکار های انتخاباتی هژده نامزد ریاست جمهوری خاموش و آرام است.
عوامل متعددی وجود دارد که برپیکار های انتخاباتی در کشورسایه افگنده است.
در گام نخست٬ روند صلح که امریکا با طالبان در پیش گرفته است مردم و حتا شماری از نامزدان ریاست جمهوری را نسبت به آینده بی باور کرده است.
مسایل امنیتی هم یک مورد قابل بحث در کمرنگ شدن پیکار های انتخاباتی است.
شماری ازنامزدان٬دونامزد ریاست جمهوری(محمداشرف غنی و داکتر عبدالله) را متهم می کنند که از امکانات دولتی برای خود استفاده می کنند درحالی که کمیسیون انتخابات بر استفاده یکسان و متوازن از امکانات دولتی برای همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری  تاکید دارد
و نامزدانی هم اند که خود هیچ نوع امکانات ندارند٬ حتا دفتر برای تنظیم امورو مدیریت برنامه های انتخاباتی شان ندارندونمی توانندبرای خودبرنامه ریزی کنند
شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ادعا دارد که روند انتخابات به سود یک یا دو نامزد انتخابات مهندسی شده است٬ شهاب حکیمی رییس این شورا هشدارداده است٬ تا زمانی که روند انتخابات بهبود نیابد آنان روند انتخابات را تحریم می کنند.
شهاب حکیمی به آژنس باخترگفت که اشرف غنی وداکتر عبدالله از امکانات دولتی دربرنامه های انتخاباتی استفاده می کنند ازهمین جهت چهارده عضو شورا از دومین روز شروع مبارزات٬ انتخابات را تهدید به تحریم کرده بودند و روز پنجشنبه اعلامیه پانزده فقره یی نشر کردند که در آن گفته شده است که هرنوع استفاده از امکانات دولتی در مبارزات انتخاباتی غیر مجاز است.
حکیمی می گوید: قسمی که دیده می شودرییس جمهورمحمد اشرف غنی  به نام  افتتاح پروژه ها ویا دیدار بزرگان به ولایات سفر می کند  که مردم را به دادن رای تشویق کند .
حکیمی گفت اعضای شورا با سفرای کشورهای حمایه کننده انتخابات نیز دیدار کردند  وآنان به نامزدان اطمینان دادند که در حل مشکل تلاش می کنند .
حکیمی افزود: تا زمانی که استفاده سوازامکانات دولتی ادامه دارد٬ ما به تحریم ادامه می دهیم  ونمی خواهیم که رییس جمهور با تقلب حاکم بر سرنوشت افغانان شود. 
ناصر عمر مسوول نشرات داکتر فرامرزنامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری٬دلیل کمرنگ بودن پیکارها را عدم دسترسی به امکانات دولتی می داند او به آژانس باختر گفت: محمد اشرف غنی رییس جمهوری بر خلاف قانون٬  تمام  بل بورد های حکومتی را در سطح کشور به نام تجلیل از صدمین سالگرد جشن استقلال به خود اختصاص داده است و در کنار عکس امان الله خان تصاویر خود را به نمایش گذاشته است .
ناصر عمر گفت: با امکانات دست داشته برنامه های تبلیغاتی تمنا فعال است چه از طریق رسانه های تصویری ،صوتی وچاپی  اما نبود امکانات مالی وقرار گرفتن تمام امکانات دولتی در اختیار دو فرد که در راس قدرت قرار دارند٬ برنامه های آنان را کمرنگ تر نشان می دهد.
نعیم ایوب زاده رییس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان چهار عامل عمده را در کمرنگ کردن انتخابات اثر گذار می داند .
ایوب زاده می گوید: عامل اول جامعه جهانی است که با  پیش کردن مساله صلح با طالبان انتخابات را کمرنگ کرد که این مساله سبب شد جامعه جهانی کمک هایش را کاهش دهد وبا پخش ونشر دیدگاه های ضد ونقیض اعتبار انتخابات را در سطح ملی وبین المللی ضربه زد .
عامل دوم معامله گری های سیاسون در انتخابات های 20014 و20018است زیرا اکنون سیاسون به این باور رسیده اند که دیگر آرای مردم سرنوشت ساز نیست وآنچه نتیجه می دهد معامله گری است از این رو نمی خواهند ذریعه پیکارها تبلیغ کنند وقناعت مردم را فراهم کنند.
ایوب زاده ناکارایی کمیسیون انتخابات را عامل سوم می داند ومی گوید کمیسیون های انتخاباتی نتوانسته اند که اعتماد سازی کنند ومردم هنوز هم نسبت به کار این کمسیون ها خوشبین نیستند .
دو نامزدی که در راس قدرت قرار دارند باعث شده اند که تلاش هاینامزدان دیگر تحت شعاع قرارگیرد.این دو بیشترین منابع را در اختیار دارند از امکانات دولتی به نفع  شان در برنامه انتخاباتی استفاده می کنند .
اما ایوب زاده می افزاید که نهاد آنان با دسته های  انتخاباتی دیدار ونشست هایی داشته است وانان را متقاعد کرده است که به تحریم های شان پایان دهند که روند انتخابات تقویت شود.
در همین حال ارگ ریاست جمهوری گفته است که انتخابات یک روند ملی است و ریاست جمهوری در کار کمیسیون های انتخاباتی مداخله نمی کند.
کمیسیون مستقل انتخابات هم گفته است که کار آنان مستقل است و به هیچ نهاد و شخص اجازه مداخله در کارشان را نمی دهند و با هژده نامزد به عنوان نامزد انتخابات برخورد می شود موقف رسمی آنان مورد بحث نیست.
وکمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی هم گفته است که آنان آماده رسیدگی به شکایات نامزدان شاکی اند. صائم  فززانه

کابل بختر ۱۲ اسد
سیگار یا دفتربازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان ادعا کرد که در ارتش افغانستان بیش از ۴۲ هزار عسکر خیالی وجود دارند. ادعایی که وزارت دفاع افغانستان آن را به شدت رد کرد.
به گزارش آژانس باختر: سیگار در گزارش تازه خود گفته است  که در ارتش افغانستان  بیش از چهل و دوهزار سرباز خیالی وجود دارند.
سیگارتاکید دارد که با آغاز روندبایومتریک در وزارت دفاع افغانستان معلوم شده است که بیش از چهل ودوهزار سربازدرارتش این کشور حضور فزیکی ندارند و خیالی اند.
این ادعا واکنش جدی مقامات وزارت دفاع افانستان را در پی داشته است و سخنگوی این وزارت٬بازرس ویژه امریکا را به مغالطه گویی متهم ساخته است
روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، امروزدر یک نشست خبری گفت: هیچ سرباز خیالی در صفوف نیروهای دفاعی کشوروجود ندارد.
او گفت (به احتمال قوی سیگار در این گزارش، سقف تشکیلاتی وزارت دفاع را که دوصدو سی وچهار هزار تن پیش بینی شده است، با سقف اکمال اردو که در حدود دوصد هزار تن است مغالطه کرده باشد.)
افزون بر این٬ نام و شهرت 23 هزار تن از منسوبان اردوی کشور به دلیل ترخیص، تقاعد، انفصال، شهادت و معلولیت، از سیستم بیرون شده است و درفرصت جداگانه تنظیم شده است که به احتمال زیاد سیگار به این دلیل نیز دچار مغالطه شده باشد.
احمدزی تاکیدکرد: نودونه اعشاریه نه درصد٬ سربازان اردوی ملی بایومتریک شده اند وهیچ سرباز خیالی وجود ندارد.
احمدزی یادآورشدکه  سیگار هنگام تهیه این گزارش ٬هیچ تماسی با وزارت دفاع ملی نگرفته است و خواستار معلومات نشده است. صائم

کابل  باختر ۱۰  اسد
یک سناتور برجسته امریکا که باقصر سفید نزدیک است٬خروج از مناطق پرازهراس افگنان را خلاف توصیه های نظامی دانسته است.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد:درحالی که سیاست گذاران امریکایی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درکشورشان آمادگی می گیرند یک سناتور امریکایی که خود وابسته به حزب جمهوری خواهان است به دموکرات ها هشدار داه است که نباید از مساله افغانستان در پیکار های انتخاباتی شان استفاده کنند. 
سناتورلیندسی گراهام مساله خروج نیروهای این کشور از افغانستان را که از سوی کاندیداهای دموکرات در مناظره اولیه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ مطرح شد، موردانتقاد قرار داده است.
سناتور لیندسی گراهام گفته است٬ این پیشنهاد از سوی دموکرات‌ها،‌ تنها کمکی برای گروه‌های تروریستی است.
اودرحالی ازدموکرات بابت دستاویز کردن مساله افغانستان در پیکارهای انتخاباتی٬انتقاد می کند که ترامپ رییس جمهوری امریکا هم تاکید دارد که به جنگ افغانستان پایان داده شود. و به این منظور مصروف مذاکرات شتابان با طالبان است.
ترامپ دو روز قبل ٬آغاز دستور خروج بخشی از نیروهای امریکایی را از افغانستان تا قبل ازانتخابات ریاست جمهوری امریکا صادر کرد.
منتفدان ترامپ درداخل و خارج از آن کشور گفته اند که ترامپ به منظور تقویت موضع خود درانتخابات آینده ریاست جمهوری٬ دستور خروج بخشی از نیروهای امریکایی را از افغانستان صادر کرده است.
موضع گیری ترامپ که از حزب جمهوری خواه نمایندگی می کند وموضع گیری دموکرات های امریکا نشان می دهد که مساله خروج عساکر از افغانستان می تواند برای هر دو حزب امتیازآور است.
امریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به بهانه جنگ علیه هراس افگنی در افغانستان حضور نظامی یافت که تا امروز ادامه دارد.
مگر سناتورگراهام تاکید دارد که خروج نیروهای آمریکایی از مناطق جنگی که پر از تروریست است برخلاف توصیه‌های نظامی است که در هیچ زمان برای امریکا کارا نمی باشد بل چسپیدن به چنین مسایل کارخوب نیست٬ داعش و القاعده عاشق چنین مناظره‌های انتخاباتی هستند.
هدف گراهام از مناطق پر از تروریست افغانستان سوریه وعراق است .
تحلیل سیاسی

کابل 9 اسد / باختر
چهار روز ازآغاز کارزار های انتخاباتی ریاست جمهوری سپری شده است اما تاکنون هیچ نامزدی پیکار های انتخاباتی شان را بر گزار نکرده اند .
بربنیاد گزارش های نشرشده ، شورای تشریک مساعی  نامزدان ریاست جمهوری تاکید دارند که شماری از نامزدان به تحریم انتخابات ششم میزان توافق نشان داده اند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد:درانتخابات ریاست جمهوری هجده نامزد برای احراز کرسی ریاست جمهوری رقابت می  کنند با آنکه چهارروزاز آغاز مبارزات انتخاباتی می گذرد تاهنوزشمار زیادی از این نامزدان پیکارهای انتخاباتی را آغازنکرده انداما در روزنخست سه نامزد  انتخاباتی ریاست جمهوری ، محمد اشرف غنی ، داکترعبدالله عبدالله و عنایت الله حفیظ مراسم پیکارهای انتخاباتی را برگزارکردند .
محمدشهاب حکیمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و سخنگوی شورای تشریک مساعی نامزدان به رسانه ها گفته است که شماری از دسته های انتخاباتی به تحریم انتخابات ششم میزان توافق کرده‌اند.
به گفته وی این دسته‌های انتخاباتی زمانی کارزارهای انتخاباتی‌شان را آغاز خواهند کرد که به خواست‌های‌شان ازسوی کمیسیون‌های انتخاباتی رسید‌گی شود.
درهمین حال نهادهای ناظر بر روند انتخابات می‌گویند تحریم انتخابات نمی‌تواند سبب توقف روند انتخابات شود.
یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به رسانه ها گفته است در قانون انتخابات جایی ذکر نشده است که مواردی هم‌چو تحریم انتخابات سبب توقف کار کمیسیون‌های انتخاباتی شود.
بااین حال شماری از منابع دسته های انتخاباتی گفته اند که شورای تشریک مساعی نامزدان که یازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری عضوآن اند  تا روز پنج شنبه پیکارهای انتخاباتی شان را تعلیق کرده اند تا رییس جمهور برای شان در بارۀ شفافیت و عادلانه بودن انتخابات ریاست جمهوری پاسخ بدهد .
روند مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ششم اسد آغازشده است وتا شصت روز ادامه می یابد.
هجده نامزد برای کسب کرسی ریاست جمهوری رقابت می کنند وپس از دوروز دوره سکوت ،ششم میزان  انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL