19 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر19 قوس با تأسف و تأثر فراوان اطلاع حاصل نمودم...

داکتر کمال سادات: جوانان برتعهدات که دربرابرجامعه دارند باید متعهد باشند

داکتر کمال سادات: جوانان برتعهدات که دربرابرجامعه دارند باید متعهد باشند

کابل باختر19 قوس داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات...

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

کابل باختر19 قوس با سخنرانی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (1146)

کابل باختر 19 قوس
برنامه شانزده روزه مبارزه علیه خشونت دربرابر زنان  امروز در افغانستان پایان یافت با ختم این برنامه ٬ این پرسش مطرح میگردد که در این مدت حکومت و اجتماع ما  در امر کاهش خشونت علیه زنان به چه دست اوردی رسیدند و کدام پیام تازه برای زنان ارائه کردند.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : این برنامه به منظور مقابله با زشت ترین ناهنجاری که جامعه ما با آن روبروبوده و به آن خشونت علیه زنان نام گذاشته شده  روی دست گرفته شد این در حالیست که مساله رعایت حقوق زنان در افغانستان  و خشونت دوامدار علیه آنها یکی از موضوعات محوری درعرصه سیاسی و اجتماعی افغانستان محسوب می‌شود.
امروز بحث رعایت حقوق زنان و مهار پدیده خشونت علیه زنان به یک بحث امتیاز طلبانه در افغانستان تبدیل شده است شاید کم‌ ترکسی درافغانستان باشد که در تصمیم‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی ازمساله خشونت در برابرزنان لب به شکایت نگشاید و از مبارزه با آن سخن نگوید مگر مشکل در این است که با وجود این همه گفته ها ٬خشونت علیه زنان در افغانستان همچنان پا برجاست  و برای مهار و یا کاهش آن کمتر موفقیت وجود داشته است  و ما نه تنها در این 16 روز و نه در روزهایی که برای زنان نام‌گذاری شده‌اند نمی‌توانیم خشونت‌ها علیه زنان را دسته‌بندی کنیم زیرا این معضل گسترده وعمیق تر از آن‌ است که گفته میشود .
زنان در افغانستان و کشور های دیگر با انواع خشونت از خشونت جنسی گرفته تا خشونت فزیکی ، خشونت کلامی، تجاوز، خشونت اقتصادی، خشونت طبقاتی، خشونت‌های ناشی از جنگ، خشونت در زندان، تجاوزهای سیستماتیک، خشونت نگاهی و رفتاری وخشونت سیاسی روبرو اند  و با آن دست و پنجه نرم میکنند.
سازمان ملل متحد اعلام کرد که از هر سه زن در دنیا، به طور اوسط یک زن هدف خشونت قرار می‌گیرد که در بسیاری از کشورها این حوادث حتی جرم محسوب نمی‌شود.
از جملۀ این خشونت‌ها، یکی هم نخواستن و حقیر شمردن جنیست دختر از آوان تشکیل جنین در رحم مادر را می‌توان نام برد. چنانچه در برخی از خانواده‌های افغان، در دوران بارداری زن، اگر تثبیت شود که جنسیت طفل دختر است شوهر زن را ملامت و تهدید به مرگ و طلاق می‌کند یا هم بعد از تولد دختر تمام قصور را از خانمش می‌گیرد.
این تنها باز گو نمودن یک مورد است ٬ مواردی زیادی وجود دارد که نشان میدهد زنان چه مظالمی را متحمل میشوند، در كشور هاى عقب مانده و سنتى خشونت علیه زنان بنابر عوامل مختلف بيشتراست در كشور ما با توجه به سنت های عقب مانده وهمچنان نا توانى جسمی ٬زنان همیشه خشونت های سنگین را متحمل شده اند. زنان و دختران ما كه از تطبیق یکسان قانون در جامعه محروم بوده اند ٬ همچنان نبود قانونيت ، عدالت اجتماعی و عدم توانمندى دولت جهت تطبيق و تأمين قانونيت در كشور، حاكم بودن سنت وفرهنگ كهنه در جامعه، نبود اقتصاد بلند، تكنالوژى مدرن و نداشتن امكانات جهت رشد سيستم آموزشى وروشنگری ، تعليم و تربيه و بلند بردن سطح آگاهى ﻣﺮﺩﻡ در جامعه، مذهب با تعريف و تشرح مختلف و عدم آگاهى مردم از قوانين اسلامى زنان ،خشونت جنسی ، جسمی و کلامی زیادی را متحمل شده اند با آنکه امروز حرف از عدالت ٬ فعالیت های مدنی وموارد دیگر است با آنهم  بسیاری از زنان همه روزه در معرض خشونت ها قرار دارند اما بنابر ملاحظات یا ترس به ندرت در برابر خشونت کاری را انجام می دهند.
وضعیت زنان در افغانستان درد ناک تر از آن است که گفته میشود مگر نمیتوان آن را با نوشتن چند سطرو یا برگزاری یک محفل و یا هم صدور یک اعلامیه و بیان محکومیت خشونت علیه زنان را حل کرد.
برنامه کمپاین شانزده روزه ٬ در امر مبارزه علیه خشونت در برابر زنان یک حرکت نیک است مگر انجام کار بوده نمیتواند، این شانزده روز ما را متوجه نکات ضعیف و خلا میسازد که میتواند یک نسخه راه برای حل مشکلات باشد در این شانزده روز ما حرف های زیادی زدیم هر اداره از برنامه  خود در امر مبارزه علیه خشونت  در برابر زنان سخن گفتند مگر باتاسف در ساحه عمل کاری نکردیم این شانزده روز ٬ روز های کلیشه یی و تشریفاتی تعریف شده است.

با برنامه مبارزه علیه خشونت در برابر زنان ،ما منتظر سال آینده خواهیم بود تا باردیگر زمان کمپاین مبارزه  علیه خشونت در برابر زنان فرا رسد و ما بار دیگر در محکومین ان بر خیزیم در حالیکه خشونت علیه زنان یک مشکل دوامدار است و ما هر لحظه و هر زمان در برابر مکلفیت ها ووجایب خود داریم و باید به آن برسیم  صائم / ذهاب
 

کابل    باختر   ۱۹  قوس
اختلاف نظر میان کمیسیون های انتخاباتی  مشکلات جدی را فرا  راه روند ملی انتخابات قرار داده است.
اختلاف میان این دو نهاد که خود را مستقل میگویند بعد از آن جدی شد که کمیسیون شکایات انتخاباتی به گونه یک جانبه ارا انتخابات در حوزه کابل را باطل اعلام کرد.
کمیسیون یاد شده مدعی است که تقلبات گسترده در حوزه انتخاباتی کابل وجود دارد و ین کمیسیون اضافه از دو هزار شکایت انتخاباتی را در اختیار دارد و برای ابطال ارا در حوزه انتخاباتی کابل ۲۳ دلیل حقوقی دارد
مگر کمیسیون انتخابات میگوید که هنوز نتایج ابتدایی انتخابات حوزه کابل را اعلام نداشته ٬ کمیسیون شکایات نمیداند که کی برنده و کی بازنده است روی کدام دلیل تصمیم به ابطال ارا حوزه انتخاباتی کابل گرفته است ؟
کمیسیون انتخابات تاکید دارد که کمیسیون شکایات بدون انکه روند کاری انتخابات را مدنظر داشته باشد تصمیم به ابطال ارا حوزه کابل گرفته و کمیسیون انتخابات خود را ملزم به اجرا این تصمیم کمیسیون شکایات نمیداند
تصمیم یک جانبه کمیسیون شکایات واکنش های را در میان فعالان مدنی ٬ فعالان سیاسی و اقشار دیگر از مردم شده است انها تاکید دارند که کمیسیون شکایات باید منتظر اعلام نتایج میبود  در حالیکه عجولانه و شتاب زده تصمیم گرفته است
برخی از سیاسیون ٬ شماری از نمایندگان مجلس و فعالان مدنی میگویند که این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی یک تصمیم سفارشی است
یوسف رشید ریس فیفا می گوید در صورتی که کمیسیون ها ی انتخاباتی وسمع شکایات نتوانند روی شاخصه های که اعتبار را بالا میبرد کار کنند نتیجه آن دو چیز است یکی فساد وتقلب به جای خود باقی میماند ودوم اینکه فضا برای مداخله وسوپرویژن انتخابات  توسط حکومت یا سایر نهاد ها باز میشود .
به نظر رشید هرگاه پروسه به همین شکل ادامه پیداکند کمیسیون های انتخاباتی اعتبار خود را نزد مردم از دست میدهند ومردم به دموکراسی بی باور میشوند وی می افزاید که قسمیکه دیده میشود علاوه بر آنکه زمینه برای اعلان نتایج شفاف کمتر خواهد شد پروسه طویل تر شده وتاثیر مستقیم بالای کیفیت ومراحل برگذاری ریاست جمهوری خواهد داشت .
سینا سخا عضو شبکه زنان افغانستان باطل اعلام شدن آرای شهروندان کابل را از جانب کمیسیون شکایات را ضربه زدن به روند دموکراسی وبی احترامی به مردم کابل خواند .وی میگوید مردم قربانی دادند جانهای خود را به خطر افگنده در انتخابات اشتراک کردند چون به دموکراسی باور داشتند اینکه چقدر پولیس آماده گی گرفت واینکه چه مقدار هزینه برداشت را کنار می گذاریم .
به گفته سخا هر دو کمیسیون بایدبا توجه به اینهمه و با در نظر داشت پیامدهای  منفی که  از باطل اعلام کردن آرا بر روان اشتراک کننده گان وارد میشود آگاهی داشته ونمیگذاشتند که باور های مردم نسبت به دموکراسی از بین برود .
وی می افزاید در صورتی که تقلب هم بیشتر میبود باید هر دوکمیسیون یک کمیته مشترک ایجاد میکردند تا آرای سفید را از سیاه جدا میکردند به این شکل اعتبار مردم نسبت به کمیسیون ها ویا حکومت از بین نمیرفت .
سخا می گوید هرگاه انتخابات حوزه کابل دوباره صورت بگیرد  چه ضمانت وجود دارد که این بار تقلب صورت نمی گرفت  شاید این دوره بدتر از دوره قبل میبود.
سخا می گوید انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل هم مشکلات داشت اما برای آن راه حل جستجو شد نه اینکه تمامی آرا باطل اعلام شود .
سخا می گوید این عمل کمیسیون های انتخاباتی سبب شد تا مردم اعتماد شانرا بالای حکومت وکمیسیون از دست بدهند چون مبینند که هر لحظه امکان دارد یک چیز تغییر کند .
فوریه کوفی عضو مجلس نمایندگان  میگوید که به مستقل بودن کمیسیون های انتخاباتی باور ندارد بل این کمیسیون ها حکومتی اند و  مسوولان انها منظما در جلسات  حکومتی شرکت میکنند و منظما به ارگ فرا خوانده میشوند
اما ریاست جمهوری تاکید دارد که کمیسیون های انتخابات در کار شان مستقل اند و انهادر کار این کمیسیون نه تنها که مداخله ندارند بل اجازه مداخله به دیگران را هم نمیدهند
انجه مهم است اختلاف نظر میان دو کمیسیون انتخابات است که باعث تاخیر در روند کاری انتخابات شده است و این برای اینده سیاسی افغانستان خوب نیست
چنانچه از پنج رور به اینطرف روند شمارش ارا در کمیسیون انتخابات متوقف است و مسوولان ان کمیسیون میگویند که به دلیل عدم حضور ناظرین کمیسیون شکایات انها کار شان را متوقف ساخته اند
اما مسوولان کمیسیون شکایات میگویند که انها به گونه مشروط به بازنگری تصمیم شان مبنی بر ابطال ارا حوزه انتخاباتی کابل موافقه کرده اند
علی رضا روحانی، دبیرکمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی در این باره گفت: «در صورتی‌که این اسناد و مدارک در اختیار ما قرار داده شود و با یک میکانیزم دقیق و قانونی روی روند بازشماری آرا تصمیم گرفته شود، آن وقت ما هم صرفأ در بند اول مصوبه که روز پنج‌شنبه اعلام کردیم، در آن تعدیل مناسبی که تأمین کنندۀ شفافیت باشد و به نفع شهروندان باشد و مطابق قانون باشد، انجام می‌دهیم.» 
این در حالیست که عملکرد هر دو کمیسیون انتخابات برای بخشی از  مردم قابل قبول  نیست
انها تاکید دارند که کمیسیون های انتخابات باید تعهد بیشتر برای کار شفاف بدهند و ثابت سازند که متاثر از دساتیر دیگران نیستند ختم فرزانه  صائم

کابل   باختر   ۱۸  قوس
طالبان روز های دشواری را سپری میکنند.
این گروه در بستر انکشافات تازه سیاسی  دست به تحرکات نظامی زده است و باعث بروز تلفات به نیروهای دولتی و افراد ملکی شده است  مگر در این کشمکش ها طالبان بازنده اصلی  اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد:  با آنکه نمیتوان از تلفات نیروهای دولتی در بستر انکشافات تازه سیاسی و تحرکات طالبان چشم پوشی کرد مگر تلفات را که گروه طالبان و قماش آنها ( داعشی ها ) در نبرد با نیروهای دولتی متقبل شده اند به مراتب بیشتر از تلفات نیروهای دولتی است.
  وزیر دفاع ملی میگوید که تلفات گروه های تروریستی پنج تا شش مرتبه بیشترازتلفات نیروهای دولتی  است.
در این میان کشته شدن سه والی نام نهاد این گروه در طول ده روز گذشته قابل دقت است .
وزارت داخله کشوردر خلال ده روز گذشته  از کشته شدن سه والی نام نهاد طالبان برای ولایت های غور، پکتیکا و هلمند  خبر داده است.
در نتیجه حمله هوایی در روستای های سخی داد و تیلان ولسوالی پشتون کوت فاریاب ملا احمد شاه غوری والی نام نهاد این گروه برای ولایت غور با ۵۰ تروریست دیگر کشته شدند.
پیرآغا والی خود خوانده طالبان در ولایت پکتیکا در یک عملیات هدفمند نیرو های خاص در قریه ده خلیفه ولسوالی گومل آن ولایت به قتل رسید وچهار محافظ این عضو بلند پایه طالبان نیز در این عملیات کشته شدند.
وی از اعضای کلیدی طالبان در پکتیکا و مناطق جنوبی افغانستان بود که هفته گذشته مولوی عبدالرحیم مشهوربه مولوی عبدالمنان والی خودخوانده طالبان برای ولایت هلمند و فرمانده نظامی این گروه برای افغانستان در یک حمله هوایی همراه با تعدادی از افراد این گروه کشته شدند.
او یکی از برجسته ترین اعضای رهبری طالبان و شخص مطمین برای ملا هبت الله سردسته گروه طالبان بود وکشته شدن او ضربه کاری برای این گروه پنداشته میشود.
طالبان کشته شدن ملا عبدالمنان را تایید کرده و گفته او مسئول نظامی طالبان و والی این گروه در ولایت هلمند بوده است. در کنار اعضای بلند پایه طالبان ٬ دهها عضو دیگر این گروه در رده های پائین و متوسط این گروه فعالیت داشتند که در عملیات های نیروهای دولتی کشته شدند.
مگر تنها حملات و تحرکات نیروهای دولتی نبوده که باعث  بروز تلفات سنگین برای طالبان شده است جنگ ها و اختلافات درونی  نیر باعث بروز تلفات بی پیشینه برای گروه گردیده است.
اخیرأ در جنگ میان افراد ملا ننگیالی وملا صمد دو تن از قومندانان رقیب گروه طالبان  در ولسوالی شیندند هرات اضافه از شصت نفر از افراد دو طرف کشته و زخمی شدند، در ولسوالی معروف ولایت قندهار انفجار یک موتر بمب ٬ جان سی عضو گروه طالبان را گرفت.
وزارت داخله میگوید که  نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اخیراً در عملیات های ضد تروریستی خویش، هسته رهبری تروریستان را مورد هدف قرار داده اند که تا کنون ده ها فرد کلیدی، شامل: والیان، ولسوالان، قاضیان نام نهاد و فرماندهان نظامی این گروه از بین رفته اند.
آگاهان امور امنیتی  را باور بر این است که با آنکه طالبان در چوکات تحرکات اخیر شان ٬خود را قهرمان میدان حنگ میدانند مگر کشته شدن دهها عضو این گروه و چندین عضو کلیدی و رده اول آنها ضربه جدی به ماشین جنگی این گروه وارد کرده است  این آگاهان تاکید دارنداگر نیروهای های دولتی  این گونه  عمملیات های خود را گسترش دهند و در برابرطالبان جدی تر عمل کنند این گروه بیشتر تضعیف خواهد شد.
جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی در مصاحبه با خبرنگار آژانس باختر گفت که اگر دولت بشکل جدی پایگاه های اساسی طالبان را مورد حملات شان قرار بدهد دشمن تضعیف میشود و حاضر خواهند شد تا در میز گفتگو های صلح اشتراک کنند.
کوهستانی میگوید که بدون شک کشته شدن افراد کلید و قوماندانان طالبان بالای روحیه آنان تاثیر منفی داشته و باعث اخلال و اختلاف میان این گروه میشود نظم طالبان را بر هم میزند و آنان نمی توانند به آسانی در شهر ها گشت و گذار کنند و جلسه های خود را دایر کنند.
او همچنان گفت که کشته شدن افراد کلیدی طالبان بالای روحیه نیروهای امنیتی اثر مثبت  میگذارد است و همچنان از بین رفتن این افراد زمینه صلح را هم فراهم میکند. ختم ذهاب ٬ صائم

کابل  باختر ۱۸  قوس
طالبان یک مجرم متکرر را که در قضایای متعدد جنایی و قانون شکنی نقش داشت به عنوان ولسوال نام نهاد ان گروه در جبل السراج تعیین کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :وزیر محمد که از سوی نیروهای امنیتی افغان تعقیب میشود مجرم متکرر یست که اکنون به طالبان در غوربند پناه برده و این گروه او را ولسوال نام نهاد شان برای جبل السراج تعیین کرده اند .
وزیر محمد چند سال قبل بعد از آنکه در یک قضیه  آدم ربایی  در کابل بازداشت شده بود در محبس پلچرخی زندانی بود در داخل زندان یک زندانی را کشت و یک زندانی دیگر را زخمی ساخت .
او که از سوی چهره معین در پروان و کابل حمایت میشد زندان خود را از کابل به پروان تبدیل کرد و باید دوره بیست ساله حبس خود را سپری می نمود مگر با آنکه یک مجرم خطرناک شناخته میشد چهار بار به قید ضمانت رخصتی گرفت و مدتی را با خانواده اش سپری نمود مگر در بار چهارم به زندان برنگشت.
وزیر در قریه ده بالا  جبل السراج پوسته ساخت و حدود بیست نفر را که عمدتا مجرمین خطرناک و قانون گریزبودند با خود یکجا نمود و پوسته را ایجاد کرد و به اخاذی  و حق گیری پرداخت و چندین نفت کش را دزدی نمود  و مشکلات جدی را برای مسیر کابل سالنگ ببار آورد.
باری نیروهای امنیتی پدر او را بخاطر حاضر شدن پسر  بازداشت کردند مگر وزیر در روز روشن با ده نفر از افراد مسلح خود ساختمان ولسوالی جبل السراج را با راکت و پیکا زیر آتش گرفت که این حرکت در نهایت به آزادی پدر انجامید سرانجام شب دوم قوس عملیاتی برای گرفتاری و یا سرکوبی وزیر محمد در قریه (قات باغ ها  ) جبل السراج سازماندهی شد مگر شاملان عملیان اشتباه کردند و محل دیگر را بمباردمان نمودند که مرگ سه مرد جوان  این روستا را در پی داشت از یکی از کشته شدن شش دختر خورد سال باقی مانده است  در آن حمله چند منزل مسکونی ویران و هفت نفر دیگر شامل زنان و کودکان جراحت برداشتند
و به وزیر محمد هیچ آسیبی نه رسید .
او  به ولسوالی غوربند فرار نموده وحالا در چتر حمایت طالبان قرار دارد و تهدید نموده که جبل السراج را به دوزخ مبدل خواهد ساخت.
یک منبع امنیتی ولایت پروان تائید کرد وزیر محمد به سمت قول  هیبر ولسوالی شینواری غوربند نزد طالبان فرار کرده است .
این منبع از وزیر محمد به عنوان یک مجرم متکرر یاد کرد مگر این که او فعالیت مسلحانه دارد یا نه تا کنون معلومات در دست نیست.
فرار این مجرم متکرربه سوی طالبان  که در قتل ٬ آدم ربایی ٬رهزنی و آسیب رساندن به تاسیسات عام معروف است نشان میدهد که طالبان  برای قاتلان مردم یک آدرس به درد خور است و حرف  تحقق شریعت تنها یک شعار عوام فریبانه است .  تحلیل سیاسی

کابل باختر 17 میزان
جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا حضور نیروهای امریکایی را در افغانستان برای امنیت امریکاییان نیاز جدی می‌داند و بر حضور دراز مدت سیاسی، اقتصادی و نظامی واشنگتن در منطقه تأکید می‌ورزد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: جنرال جوزف دانفورد می‌گوید که به شمول القاعده بیش از ۲۰گروۀ هراس افگن در منطقه فعالیت دارند.
او در این هشدار داد که هرگاه نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کنند، حمله‌های همانند یازده هم سپتامبر، از این کشور طرح ریزی خواهند شد.
رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، صلح را با طالبان مهم می‌داند اما برای رسیدن به یک راه حل سیاسی به مشکل افغانستان، بر افزایش فشارهای سیاسی، اجتماعی و نظامی بر  این گروه تأکید می‌ورزد.
جنرال جوزف دانفورد می‌گوید اگر ما فشاری را که امروز بر القاعده، داعش و گروه‌های دیگر در منطقه وارد می‌کنیم وارد نمی‌کردیم این ارزیابی ما است که در یک دورۀ زمانی، ظرفیت آنان بازسازی خواهد شد و ما شاهد یک حادثه مشابه به  یازدهم سپتمبر خواهیم بود .
این جنرال ارشد امریکایی به این باوراست که واشنگتن منافع درازمدت در جنوب آسیا دارد .
در حالی که پنتاگون برای رسیدن به حل سیاسی و پایان جنگ در افغانستان افزایش فشارهای نظامی را بر طالبان یک نیاز می‌داند اما به تازه گی طالبان در صفحۀ انترنتی خود  هشدار داده اند که اگر شدت حمله‌های هوایی و عملیات شبانه که به گفتۀ طالبان باعث افزایش تلفات غیرنظامیان می‌شوند، همین‌گونه ادامه یابند، طالبان ادامۀ شرکت در گفت‌وگوهای صلح با امریکاییان را بازنگری خواهند کرد.
این در حالیست که سرمنشی سازمان ملل متحد اعلام کرده که حملات طالبان در افغانستان افزایش خواهد یافت.
همزمان با تشدید تلاش ها برای آغاز مذاکرات صلح ، انتظار میرود طالبان حملات خود را نیز شدت بدهند تا بتوانند در گفتگو های صلح امتیاز کسب کنند.
به گفته سرمنشی ناتو ٬ طالبان مسلح همزمان با آغاز گفتگو های صلح حملات شان را در افغانستان افزایش دهند.
او تاکید کرد که بحران افغانستان از راه نظامی قابل حل نیست و از طالبان خواست تا از خشونت دست برداند.
سرمنشی ناتو همچنان تاکید کرد که ناتو در افغانستان باقی خواهد ماند و از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان پشتیبانی نظامی و مالی خواهد کرد تا این مشور دوباره به پناه گاه امن تروریستان جهانی مبدل نشود.
او میگوید که اوضاع امنیتی در افغانستان دسوار باقی مانده است در ماه های گذشته ما گواه حمله های بزرگ بوده ایم او در ادامه گفت ما برای این در افغانستان هستیم که مردم افغانستان را کمک نماییم ما برای این در افغانستان هستیم تا خود مان را کمک کنیم و با هراس افگنی بجنگیم مبارزه با هراس افگنی و جلوگیری از مبدل شدت دوباره افغانستان به پناه گاه امن هراس افگنان جهانی به سود خود ماست.
او قبلا هم گفته بود که خارج شدن از افغانستان سنگین تر از ماندن در این کشور است
سرمنشی ناتو همچنان گفته است که دیگر زمان برگشت طالبان به قدرت وجود نداشته   و این گروه جز انکه به اتش  بس تن دهد و مذاکرات را برای اعاده ثبات در افغانستان اغاز نکند راه دیگری ندارد
شماری از اگاهان میگویند که گفته ها سرمنشی ناتو  با برنامه و گفته های زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان در تناقض است امریکا بر مشارکت طالبان در صحنه سیاسی و سهیم شدن در حکومت حرف میزند وتلاش میکند برای این گروه در حکومت افغانستان یک جا پا پیدا شود مگر سرمنشی ناتو صریحا از عدم برگشت طالبان به قدرت میگوید
این اگاهان میگویند از مساله برگشت یا عدم برگشت طالبان به  روند سیاسی در افغانستان ٬ ناتو و امریکا باید مساله موجودیت گروه های تروریستی را  یک  خطر جهانی بدانند نظامیان امریکایی خود از موجودیت بیست گروه هراس افگن در منطقه سخن میگویند نه افغانستان ٬ این نشان میدهد که غرب و امریکا با یک تهدید بلند امنیتی مواجه اند  بهتر است که معضل افغانستان یک معضل منطقه یی تعریف شود و برای مهار عوامل تروریزم فکر شود نه بزرگ نمایی طالبان .
صائم/ فرشته

کابل  باختر   ۱۷ قوس
در حالیکه زلمی خلیلزداد نماینده ویژه امریکا برای افغانستان مصروف رایزنی منطقه یی  در خصوص قضیه افغانستان است  و  برای دومین بار سفر منطقه یی خود را اغاز کرده است مقامات ارشد هند و روسیه نیز در نظر دارند تا به زودی روی معضل افغانستان با هم دیدار نمایند
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : منابع دپلوماتیک در دهلی و مسکو گفته اند مشاوران امنیت ملی هند و روسیه با هدف بررسی طرح های مشترک در افغانستان و تحکیم همکاری های ضد تروریستی، در دهلی نو با یکدیگر دیدار می کنند.
روزنامه 'اکونومیک تایمز' نوشته است : مقام های هندی اعلام کردند که 'ای کی دووال' و 'نیکولا پاتروشو' در دیدار خود همچنین روش های گسترش همکاری های دفاعی میان مسکو و دهلی نو پیش از سفر هفته آینده وزیر دفاع روسیه به هند را بررسی خواهند کرد.
مقامات هندی گفته اند همکاری هند و روسیه در عرصه های مختلف بخصوص مساله افغانستان رو به گسترش بوده ودو کشور توافق کرده اند که با همکاری یکدیگر شبکه های تروریستی و منابع مالی آنها را نابود و با افکار افراطی، تبلیغات و جذب نیرو برای گروه های تروریستی مقابله کنند.
نارندرا مودی نخست وزیر هند و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اخرین دیدار شان که چند ماه قبل در مسکو صورت گرفت  تصمیم گرفتند که پروژه های مشترکی را در افغانستان انجام دهند. در چوکات این توافق ها، هند برای نخستین بار در نشست صلح افغانستان با میزبانی روسیه که در آن طالبان نیز حضور داشت به صورت 'غیر رسمی' شرکت کرد.
برنامه دیدار مشاوران امنیت ملی هند و روسیه دومین دیدار انها بعد از ماه سپتامبر است. پیش از این ٬دووال مشاور امنیت ملی هند و پاتروشو همتای روسی وی  در تهران در حاشیه نشست مشاوران امنیت ملی ایران، هند، روسیه و افغانستان با یکدیگر دیدار کرده بودند.
در دادمه تلاش های کشور های منطقه ٬ عصمت‌الله ایرگاش‌یف  نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان برای افغانستان با  گریت بیلی نماینده ویژه نخست وزیر انگلستان در شهر لندن دیدار و گفت‌وگو کرد.
طرفین در این دیدار درباره توسعه افغانستان و تلاش‌های در دست انجام برای آغاز پروسه گفت‌وگوهای صلح در افغانستان تبادل نظر کردند.
نگلستان بر تلاش‌های ازبکستان برای کمک به پروسه صلح آمیز با حضور گروه طالبان و همچنین نیروهای سیاسی داخل افغانستان تاکید کرد.
طرفین همچنین خواستار اجرای طرح‌های مشترک اجتماعی و اقتصادی در افغانستان از جمله در حوزه‌های زیربنایی، فرهنگی و آموزشی شدند.
در همین حال شماری از اگاهان سیاسی افغانستان میگویند که تلاش های اخیر که از سوی کشور های مختلف راه اندازی شده نشان میدهد که معضل افغانستان  یک معضل داخلی نیست بل یک معضل بلند جهانی است  که ادامه ان ٬اشفتگی منطقه یی و فرامنطقه یی خواهد بود  این اگاهان میگویند که  اکنون جهان دریافته که ادامه رقابت انها در افغانستان ٬به جز نابودی ظرفیت و از دست رفتن فرصت در افغانستان و منطقه پیامد دیگری نخواهد داشت  از طرف دیگر ادامه این جنگ بر اقتصاد جهانی  و منطقه یی اثر گذاشته است  پول های زیادی از امریکا ٬ غرب ٬ ایران و پاکستان روسیه و چین مصرف شد  مگر هیچ کدام به منافع خود نه رسیدند روی این دلیل  است که جهان میخواهد تا افغانستان از میدان رقابت به میدان همکاری تبدیل نمایند  ختم  صائم

کابل باختر 14 قوس
هیئتی از دفتر سیاسی طالبان از قطر به اسلام آباد آمده است تا با رهبران این گروه و مقامات پاکستانی در خصوص دور دیگر از گفتگو های میان امریکا و طالبان مشوره کنند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :هیئت سیاسی طالبان که در دفتر غیر رسمی این گروه در دوحه قطر حضور دارند به اسلام آباد فراخوانده شده اند هیئت یاد شده شامل شیر محمد عباس استانکزی، شهاب الدین دلاور، ضیا الرحمن مدنی و عبدالسلام حنفی روز گذشته وارد پاکستان شده است.
برخی منابع گفته اند  که پاکستان در صدد در یافت نقش  بیشتر خود در گفت و گو های جاری صلح افغانستان است و به همین هدف این هیئت را فراخوانده  است.
این منابع میگویند که پاکستان فکر میکند در گفتگو های اخیر صلح افغانستان به حاشیه رانده شده است. مگر منابع وابسته طالبان تلاش دارند تا سفر هیئت یادشده را یک سفر عادی جلوه دهند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به بی بی سی گفته که نمایندگان طالبان از دفتر قطربرای گفتگو صلح به کشور های مختلف سفر کرده اند  و سفر به پاکستان درتداوم همین  برنامه ها صورت میگیرد.
هیئت طالبان درست زمانی وارد اسلام آباد میشود که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز برای انجام مذاکرات با مقام های پاکستانی وارد اسلام آباد شده است.
بر اساس گزارشها انتظار میرود که خلیلزاد در این سفر با مقام های سیاسی و نظامی پاکستان در مورد چگونگی کشاندن طالبان  به دور میز گفتگو های صلح بحث کند.
پیش از این روزنامه تلگراف چاپ بریتانیا نیز نگاشته بود که هیئت هفت نفری گروه طالبان به پاکستان رفته تا پیش از سومین دیدارشان با مقام های امریکایی، با رهبران شان در پاکستان مشورت کنند.
یک منبع از دفتر طالبان در قطر به این روزنامه گفته که سفر هیئت سیاسی این گروه به پاکستان مهم است و موضوعات دور سوم گفتگو با امریکا را روشن می سازد.
این منبع گفته است که قرار است این نمایندگان با ملاهبت الله ، رهبر گروه طالبان نیز دیدار داشته باشند.
این نشان میدهد که رهبری طالبان در پاکستان است در حالیکه پاکستان  همیشه از موجودیت رهبران طالبان در آنکشور انکار کرده است.
آگاهان میگویند که دفتر سیاسی طالبان در دوحه صرف یک نام است و این دفتر صلاحیت های اجرائیوی ندارد بل یک سمبول است رهبری طالبان در پاکستان و در سایه دستور وحمایت آی اس آی بسر میبرند.
دقیق ترین  آدرس دریافت طالبان نظامیان پاکستانی اند  که رهبران طالبان را  در اختیار دارند وامریکا با انجام ملاقات با مقامات پاکستانی برای اعاده صلح در افغانستان به آدرس دقیق تر  از دفتر دوحه مراجعه کرده اند. ختم تحلیل سیاسی

کابل 14 باختر  قوس
محاصره اقتصادی تکتیک جدیدیست که طالبان روی دست گرفته اند تا مردم  را وا دار سازند از آنها اطاعت کنند .
طالبان این شیوه را بر چند ولسوالی ولایت های فاریاب ٬ غور و بادغیس عملی ساخته و مشکلات جدی را برای مردم خلق نموده اند.
مسوولان ولایت غور با ابراز نگرانی گفته اند که گروه طالبان مسلح  با محاصره اقتصادی بعضی از ولسوالی در این ولایت قصد دارند مردم را که در مناطق تحت حاکمیت دولت  بسر میبرند با فشار های  اقتصادی روبه رو سازند.
به گفته انان گروه طالبان مسلح  با این کارشان میخواهند از طریق وارد نمودن فشار های اقتصادی ازیکسو ازمیان مردم سربازگیری کنند واز سوی دیگرحکومت را متهم به ناتوانی درفراهم اوری مواد اولی مورد نیاز زنده گی مردم کنند.
گروه طالبان  بر مبنای این استراتیژی٬جلوورود مواد خوراکی  ، ادویه و مواد سوخت را به ولسوالی های  که زیر حاکمیت دولت است ، میگیرند و تحریم اقتصادی  مینمایند .
به تازه گی گروه طالبان یک موتر حامل ادویه را درولسوالی پساوندولایت غورمتوقف وبه محل نامشخصی انتقال داده وراننده اش را نیز بازداشت کرده اند
گزارش های حاکیست که  گروه طالبان مسلح درولایت غور تجارهایکه  مواد خوراکی  را به مناطق زیر حاکمیت  دولت ارسال کنند را جریمه نقدی می کنند.
رئیس شورای ولایتی بادغیس نیز گفته است که انتقال مواد خوراکی به مناطق زیر تسلط طالبان بدون کدام مانع است  وطالبان تنها به مناطقی   اجازه انتقال مواد غذایی را نمی دهندکه زیرحاکمیت دولت است .
ولسوالی پشونکوت ولایت فاریاب نیز با همین مشکل مواجه است طالبان مانع ورود مواد خوراکی به این ولسوالی شده اند از اثر قلت موداد غذایی درپشتونکوت به شمول یک طفل چهار ساله ٬ چند نفر جان باخته اند.
در ولایت سرپل هم این گروه شماری از باشندگان ان ولایت را که رهسپار ولایت بلخ بودند بازداشت کردند و بعداً در بدل دریافت پول آزاد ساختند.
در دره سوف  سمنگان ٬رانندگان موتر باربری را مجبور ساخته اند که که بنام مالیه برای طالبان پول بدهند  ورنه دیگر اجازه نخواهند یافت تابرای انتقال زغال سنگ به  معدن بروند .
این همه نشان میدهد که طالبان در فکر ضربه زدن به اقتصاد مردمان روستایی اند تا از این طریق آنها را مجبور به اطاعت از خود سازند .
پس طالبان در پی جنگ اقتصادی  با مردم اند عملکرد که نمیتواند توجیه انسانی شود.   روشان

کابل   باختر   ۱۳   قوس 
لوی څارنوالی طی سالجاری خورشیدی به بیش از دوهزار قضیه خشونت علیه زنان رسیدگی کرده است
جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی که با خبرنگار اژانس باختر در رابطه به برنامه های آن اداره در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان صحبت میکردگفت:
اداره لوی څارنوالی مطابق ماده 134قانون اساسی وظیفه تحقیق به جرایم را دارد اما در کنار آن بخاطرحفاظت از کرامت انسانی وظیفه دارد یک سلسله اقدامات را در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان داشته باشد.
رسولی  یاد آور شد که با تاسف پدیده زشت و ناهنجار خشونت علیه زنان در کشور ادامه دارد و ادامه ناامنی که مانع عمده در امر تطبیق قانون است این مشکل را پیچیده تر ساخته است مگرلوی څارنوالی  متعهد است با آنانیکه عامل خشونت علیه زنان اند، محاسبه جدی نماید.
موصوف همچنان از کوشش های این نهاد در امرگسترش دسترسی زنان به عدالت سخن گفته افزود که شماره 180همواره فعال ودر خدمت بانوان است تا با مواجه شدن به خشونت ویا چشمدید انواع آن با این شماره در تماس شده قضایای خود را ثبت نمایند کارمندان څارنوالی به زودترین فرصت قضایا را پیگیری میکنند. 
وی در رابطه به خشونت اعمال شده علیه زنان در کشور گفت :در سالجاری به بیش از دوهزار قضیه خشونت بررسی ورسیدگی صورت گرفته که بیشترین این قضایای لت وکوب خانم ها و خشونت های داخل خانه است وبلند ترین ارقام این گونه خشونت ها درکابل ثبت شده وبه تعقیب آن هرات وبلخ شاهد بیشترین واقعات خشونت بار علیه زنان است  .
سخنگوی لوی څارنوالی یاد اور شد به منظور مقابله با چالش هائیکه زنان با آن مواجه اند و تعهد که لوی څارنوالی در امر مبارزه با انواع خشونت علیه زنان دارد مساله ظرفیت سازی در این نهاد یک اصل است  وبه همین منظور در ساختار این اداره نیز تغییرات چشمگیری رونما شده  تا سهم خانمها در این نهاد بیشتر باشد  .
رسولی از ایجاد معاونیت جدید در بدنه این اداره یاد کرد که بخاطر مبارزه با خشونت ایجاد گردیده که در راس آن یک خانم میباشد. وی همچنان از ایجاد   څارنوالی های  منع خشونت در 34ولایت کشور نامبرد که در 31 ولایت توسط خانمها اداره میشود.
وی افزود که تلاش ها بر این است تا خانمها صد درصد مدیریت آن ها را به عهده گیرند .
رسولی گفت قبلا قضایای خشونت بشکل عمومی بررسی میشد اما با در نظر داشت محیط که قضیه در آنجا اتفاق افتاده نیاز بر این شد که باید در هر منطقه آمریت های جداگانه ایجاد گرددتا چالش ها ومشکلات را با توجه به محیط بررسی کنند .
او همچنان از راه اندازی های کنفرانس های ملی مبارزه با خشونت طی دو سال اخیر یاد آوری کرد که در این کنفرانس ها نمایندگان جامعه مدنی ،پارلمان ،فعالان حقوق زنان وڅارنوالان مبارزه با خشونت از سرتاسر کشور اشتراک میکنند رسولی هدف از برگزاری چنین کنفرانس ها راشناسایی چالش ها وشریک ساختن تجارب خواند تا در روشنایی کامل  راهکار های عملی جهت مبارزه با خشونت اتخاذ گردد.
وی بخاطرکمک  بیشتر به متضررین خشونت ها در چوکات این اداره از استخدام مشاورین وداکتران بخش روان درمانی نیز صحبت کرده افزود٬ افراد متضرر نیاز شدید به آرامش روانی دارند  ازاین لحاظ اداره څارنوالی  مشاورین بخش روان درمانی را نیز ایجاد کرده است  تا با دادن مشوره به متضرربتواند به  آنان   آرامش خاطر دهد .
رسولی در رابطه به خشونت علیه زنان در ادارات دولتی گفت: څارنوالی  تفاهمنامه های را  با ادارات دولتی مانند ارگانهای محل ،صحت عامه ،وزارت معارف به امضا رسانیده که مطابق آن  هیئت های از څارنوالی به ادارات رفته مساله رعایت حقوق زنان و یا هم مساله خشونت علیه آنان را بررسی  وعاملین خشونت ها را شناسایی و تحت پیگرد قرار میدهد  .
این گفته ها در حالی بیان میشود که اخیراً در گزارش مؤسسه بین‌المللی امنیتی امده است  که افغانستان هنوز در سطح جهان بدترین کشور برای زنان است.
اما مقامات در لوی څارنوالی و وزارت امورزنان میگویند که این گفته درست نیست زیرا اقدامات  دولت افغانستان در عرصه های متعدد توانسته تا از بار مشکلات زنان بکاهد در مدت چهار سال تحولات خوبی در زندگی زنان ایجاد شده، ۲۷ درصد زنان در پارلمان حضور فعال دارند، ۲۶ درصد کارکنان ادارات خدمات ملکی را زنان تشکیل میدهد، ده درصد زنان در بخش‌های قراردادی وظیفه دارند بیشتر از ده درصد زنان امروز در بخش‌های تصمیم‌گیری حکومت فعالیت دارند در شورای صلح فعالیت مبرم دارند. امروز هیچ کارکرد بزرگ افغانستان بدون مشوره زنان صورت نمی‌گیرد این همه تغییرات بنیادی در زنده‌گی زنان است. ختم  صائم فرزانه    

کابل   باختر    ۱۳   قوس
عمران خان نخست وزیر پاکستان گفته است که یک نامه تازه از رئیس جمهور ترامپ دریافت کرده است  که در آن تقاضا شده تا حکومت پاکستان در امر اعاده صلح در افغانستان کمک کند.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد: پارس‌تودي  چاپ ایران  از قول عمران خان   نخست وزير پاکستان نگاشته است (رئيس جمهور آمريکا در نامه‌اي از  او  خواسته است تا درخصوص گفت وگوهاي صلح با طالبان در افغانستان به دولت کابل کمک کند.
عمران خان در مصاحبه با خبرنگاران در اسلام‌آباد اعلام کرد، «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا در اين نامه از اسلام‌اباد خواسته است درخصوص مذاکره صلح ميان طالبان و افغانستان ايفاي نقش کند.
وي با تاکيد براينکه اظهارات ضد پاکستاني اخير ترامپ، آمريکا را وادار به قبول کردن خواسته‌هاي اسلام‌آباد کرده است گفت: اسلام‌آباد خواهان ايجاد روابط دوستانه، برابر و براساس احترام متقابل با واشنگتن است.)
نخست وزیر  پاکستان در خصوص این نامه توضیحات بیشتر نداده است مگر از لحن گفته های او بر میاید که گویا او از موضع بلند با امریکا حرف میزند یعنی میخواهد طوری وانمود کند که ترامپ  اکنون پذیرفته است صلح افغانستان باید از دهلیز پاکستان عبور کند.
پاکستان به عنوان اثر گذارترین کشور بر گروه طالبان یاد میشود گروه که  جناح اصلی در جنگ جاری افغانستان تلقی میگردد و از طریق پاکستان ٬ به  دیگر ٬ بازیگران جنگ در افغانستان معرفی شده است.
ترامپ در اولین روز هائیکه وارد قصر سفید شد لحن صریح در برابر پاکستان داشت  و این کشور  را حمایت کننده  اصلی گروه های هراس افگن نه تنها در افغانستان بل در بسیاری کشور های دیگر خواند و پاکستان را منبع ترویچ  افراط گرایی جهانی معرفی کرد و کمک های ملیارد دالری کشورش را به پاکستان قطع کرد  و تهدید های زیادی را در برابر پاکستان  به زبان آورد.
موضع گیری تند ترامپ در برابر پاکستان سبب شد که پاکستان بیشتر به دامن چین سقوط کند و از مسیر چین با روسیه روابط صمیمانه تری داشته باشد .
کنار آمدن پاکستان با کشور های نیرومندی چون چین و روسیه پاکستان را جسورتر ساخت و طالبان گروه که جنگ نیابتی پاکستان را در جغرافیای افغانستان به پیش میبرد این بار بااسلحه روسی مجهز شوند و بیشتر قوت پیدا کنند.
روابط پاکستان با امریکا در طول سه سال گذشته  رابطه متحول و با تناقض همراه بوده است یعنی هم دوستی و هم دشمنی .
تناقض در روابط میان دو کشور تا حدی بود که شماری زیادی از آگاهان در افغانستان ٬ پاکستان و کشور های دیگر صریحأ گفتند که این دو وارد یک جنگ زرگری اند زیرا هر دو منافع مشترک دارند و نمیتوانند از یک دیگر دوری کنند آنها وارد بازی بزرگ سیاسی  و استخباراتی اند و با تاسف در این بازی بازنده اصلی مردم افغانستان اند.
آنچه که در نامه اخیر ترامپ مطرح گردیده حرف تازه ونو نیست  بل تکرار خواست های کهنه است خواست های که پاکستان در برابر آن باج میخواهد پاکستانی ها بار گفته اند  که آنها در بدل صلح در کشمیر به صلح در افغانستاتن تن خواهند داد و در بدل دور شدن هند از افغانستان به دور نمودن طالبان از صحنه سیاسی و نظامی افغانستان اقدام میکنند یعنی پاکستان با ابزار ساختن قضیه افغانستان ٬صریحأوارد یک معامله با امریکا ٬ روسیه و چین شده اند. صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL