30 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیروزی د سپین‎غر بازان بر موج‌های آمو

کابل باختر 30 سنبله د سپین‎غر بازان از سد موج‌های آمو...

ادامه بازیهای جام لیک برترفوتبال کشور

ادامه بازیهای جام لیک برترفوتبال کشور

کابل باختر 30 سنبله تیم های سیمرغ البرزبا توفان هریرود می...

زیاد ترین دوش جام لیک برترکرکیت

کابل باختر 30 سنبله بازیکن تیم کرکیت عقابان کابل زیاد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (808)

کابل 29 سنبله / باختر
دونالد ترامپ رئیس جمهورایالات متحده امریکا در نشت مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرده است که امریکا و متحدینش درمنطقه  ٬جلو گروه های هراس افگن  و افراطی خواهد ایستاد و نیز هشدارداد  که هیچ کشوری نباید از گروه های  هراس افگن چون القاعد ،حزب الله و طالبان حمایت کند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : رئیس جمهور امریکا دراین نشت یکبار دیگرتصریح کرد که اکنون زمانی ان رسیده  که باید کشورهای افشا شده ، مسول شناخته  شوند که  گروه های هراس افگن و افراطی  مانند القاعده ، طالبان و حزب الله  را پناهگاه ها ی  امن می دهند واز انان حمایت میکنند .
ترمپ افزوده است  ما نباید به هراس  افگنان پناه بدهیم، تروریست ها نباید از منابع مالی و ترانزیتی استفاده کنند و به ایدولوژی های ترسناک و شیطانی شان کمک کنند. ما باید انان را از میان ملت های مان بیرون کنیم و کشورهای که به گروهای تروریستی مثل القاعده و طالبان منابع مالی فراهم می سازند آنان را مورد بازپرس قرار دهیم، این گروه ها کسانی استند که انسان های بیگناه را میکشند.
رئیس جمهورامریکا باردیگربراستراتیژی جدید امریکا درقبال افغانستان اشاره نموده گفت : ماه گذشته من  راهبردی را به هدف پیروزی در جنگ  علیه تروریزم در افغانستان  اعلام کردم. از این به بعد، منافع امنیتی ما زمان و نحوۀ عملیات های نظامی مان را تدوین خواهد کرد نه زمان بندی های که از سوی سیاسیون مطرح می شوند.
ترامپ در این نشت با انتقاد شدید از برحمایت برخی کشورهااز گروه های هراس افگن در منطقه صرف از  ایران  برد و این کشور را متهم به حمایت از گروه های تروریستی ساخت.
این درحالیست که رئیس جمهور امریکا د راعلام استراتیژی جدید خود در مورد افغانستان  ، پاکستان راکه  یکی از متحدین امریکا در منطقه به شمار میرفت ، به حمایت  از گروه  های تروریستی و پناه دادن انان به قلمروش متهم کرد که باواکنش های کشور مانید چین ، روسیه و ایران مواجه شد .درحالیکه کشورهای یاد شده بخاطر منافع شان از گروه طالبان در برابرگروه هراس افگن داعش  ،حمایت مالی و تخنیکی  کردند اما باربار این موضوع را نیز رد کردند.
اینبار ترامپ از ایران به عنوان حامی گروه های هراس افگن در منطقه انتقاد کرده  گفت وقتی ان است که کشورهای جهان از دولت ایران بخواهند که از روش خود دست بکشد به حمایت ا زتروریستان خاتمه دهد وبه حقوق همسایگانش احترام بگذارد.
به باور اگاهان سیاسی در افغانستان  از سخنان ترامپ  بر ماید که امریکا برعلاوه تنبیه پاکستان به فکر مجازات کشور های دیگز نیز است که اب را در افغانستان گل الود ساخته اند  اخباری وجود دارد که پاکستان، روسیه و چین  با یک اتحاد مصنوعی در پی ناکامی استراتیژی جدید امریکا را در افغانستان اند .
دولت افغانستان تلاش دارد تا روند صلح وثبات را در کشور گسترش دهد و در این  راستا کشور همسایه  ومنطقه نیر اعلام همکاری داشته ا ولی دیده میشود که بعضی  کشورها از یک سو بادولت افغانستان تعهد همکاری دارندواز جانب دیگربا مخالفان ان نزدیکی ایجاد کرده اند.
شماری از اگاه هان به این باور اند که وقتی ان رسیداست کشورهای که درقبال افغانستان متهم به بی ثباتی وحمایت از گروه های هراس افگنان   معرفی شده اند به مردم افغانستان وجهانیان ثابت سازند که در برابر برنامه های بازسازی وروند صلح وثبات این کشور متعهد به همکار صادقانه اند
ضمنا تاکید مردم ما براین است که تنها ملامت کردن کافی  نیست برای امریکا به عنوان یک قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی جهان لازمی است که در برابر کشور حامی هرتاس افگنی عنلا داخل اقدان شود تا شر هراس افگنی از مردمان جهان کوتاه گردد  . جاوید روشان

کابل باختر / 28 / سنبله:
اعتراف و افشاگری اخیر صدراعظم پاکستان باید جدی گرفت و یک هیئت حقیقت یاب که حمایت نهادهای بین المللی را با خود داشته باشد، باید گفته های اخیر صدراعظم شاهد خاقان عباسی را بررسی کند.
مفسر آژانس باختر مینگارد: اخیراً شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان در مصاحبه با یک روزنامه چاپ بریتانیا افشا ساخت که تانکر مملو از مواد انفجاری که به روز پنجم رمضان سالجاری در چهار راه زنبق شهر کابل انفجار کرد با سه یا چهار مهاجم از پاکستان وارد خاک افغانستان شده بود  و این تانکر قبل از آنکه انفجار داده شود شب را در یک سفارت خانه خارجی در کابل، سپری نموده بود.
آنچه گفته شد صریح ترین اعتراف و افشاگری یک مقام ارشد پاکستانی است که می پذیرد هراس افگنان از خاک پاکستان وارد افغانستان شده و اهداف معین را در این کشور آماج قرار داده اند.
خاقان عباسی خود به صراحت می گوید که سه یا چهار مهاجم انتحاری با یک موتر مملو از مواد انفجاری مرز را عبور کرده و وارد افغانستان شده اند، و بدترین و زشت ترین حادثه تروریستی را در کابل انجام دادند.
این گفته ها در حالی بیان می شود که ادارۀ امنیت ملی افغانستان بعد از وقوع حادثه چهارراهی زنبق که در آن اضافه از یکصد و پنجاه افغان به شهادت رسیدند و اضافه از چهار صد نفر دیگر زخم برداشتند و به شمول سفارت های آلمان، جاپان شماری از نمایندگی های سیاسی در کابل آسیب های جدی دیدند اعلام داشت که این برنامه بیرون از مرزهای افغانستان و در آن طرف خط دیورند آنهم در تبانی با شبکه حقانی طراحی شده است، مگر وزارت خارجه پاکستان سریعاً اعلام داشت که هیچ تروریست از خاک آن کشور وارد افغانستان نشده است، مگر حالا صدراعظم همین کشور اعتراف میکند که تروریستان از خاک پاکستان وارد افغانستان شده اند، این تناقض گویی عدم وحدت نظر و عمل را در پاکستان نشان میدهد.
آگاهان سیاسی و فعالان جامعه مدنی در افغانستان می گویند که حادثه چهار راهی زنبق یک عملیات پیچیده و چند بُعدی بود که طرح و تطبیق آن از توان یک طالب مدرسه دوربوده ، امام یک مسجد و یک شورشی عادی امکان انجام دادن  آن  را ندارد مگر آنکه مشخصاً  یک شبکه استخباراتی در آن دست نداشته باشد.
ضمناً در انفجار چهار راهی زنبق از پیشترفته ترین مواد انفجاری که تنها دولت ها، منجمله دولت پاکستان آن را در اختیار دارد استفاده شده است، باید گفته های صدراعظم پاکستان جدی گرفته شود.
قبلاً دولت افغانستان، قوای ائتلاف بین المللی مبارزه با هراس افگنی و استخبارات آلمان هرکدام به گونه یی جداگانه روی حادثه چهار راهی زنبق تحقیقات را آغاز کرده بودند، مگر تنها دولت افغانستان بود که بخشی از نتایج تحقیق خود را اعلام داشت مگر دیگران سکوت کردند.
مگر آیا حالا وقت آن نیست  که یک کمیته حقیقت یاب که در آن نمایندگان دولت افغانستان، قوای ائتلاف، کشورآلمان که سفارت شان در کابل هدف اصلی تروریستان بود و سازمان ملل متحد به عنوان یک نهاد معتبر بین المللی حضور داشته باشند روی گفته های خاقان عباسی و چگونگی حادثه چهار راهی زنبق تحقیق کنند.
بدون شک مقامات پاکستان با کمی فشار حرف های زیادی برای گفتن دارند زیرا فکر و اندیشه طالبانی در میان سیاسیون و نظامیان پاکستان وجود دارد و همسویی های زیادی با این گروه در پاکستان صورت گرفته است.
ضمناً به دستگاه دیپلوماسی کشور آنهم در زمانیکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار گردیده و یکی از برنامه های کاری آن رسیدگی به مسایل امنیتی و مبارزه با هراس افگنی در جهان می باشد، ضرور است که گفته های خاقانی٬ قضایای مربوط به  حوادث تروریستی در کشور و حامیان هراس افگنان را که پاکستان یکی از آنها است مطرح نموده و آن را با جدیت تعقیب کند.# تحلیل سیاسی

کابل  باختر   ۲۸  سنبله
یک فعال سیاسی در پاکستان میگوید که  ارتش آن کشور از چند  روز به اینطرف دست  به گرفتاری و بازداشت جوانان و فعالان مدنی در مناطق قبائیلی زده است
افراسیاب ختک فعال سیاسی در ایالت خیبر پشتون خوا گفته است  که  ارتش پاکستان به گرفتاری و بازداشت ان افراد و جوانان قبائیلی اقدام کرده است که از برخورد نامناسب و تبعیض امیز  فوج شکوه داشته  و یا هم  عملکرد انها  را در مناظق قبائیلی با انتقاد دنبال میکنند
ختک میگوید که جوانان قبائیلی و فعالان مدنی در این مناطق بار ها گفته اند که ارتش پاکستان در پی مبارزه با هراس افگنی نبوده بل برای مقاصد خاص این  مناطق حضور دارند  که هیچگاه به نفع مردم کاری را انجام نداده اند بل زمینه ساز مشکلات قومی در مناطق قبائیلی شده اند
ختک میگوید که حکومت فدرال بر فعالیت های سیاسی در مناطق قبائیلی محدویت های را وضع کرده است و بنام های مختلف میکوشد تا مانع آن شود که مردم صدای شان را بلند کرده  نتوانند .
به گفته ختک، فوج  به نام تلاشی و یا هم تعقیب هراس افگنان  وارد منارل مردم شده جوانان قبائیلی را بازداشت میکنند تا صدای اعتراض مردم قبائیل را خاموش سازند.
این گفته ها در حالی بیان میشود که  قبلاً شماری ار فعالان و روز نامه نگاران در مناطق قبایلی گفته اند که حضور فوج در آن مناطق که مبارزه با هراس افگنی وانمود میگردد در حقیقت حمایت از هراس افگنی است.
فوج در مناطق قبائیلی گروه های خاص را حمایت میکند که بنام طالبان فعالیت دارند  در حالیکه بزرگان قبائیلی را میکُشند و صدها  جنایت دیگر را انجام میدهند، ضمنا با  ناامن ساختن مناطق متذکره زمینه کوچ  ومهاجرت  باشندگان این مناطق را به  بخش های دیگر پاکستان مساعد میسازند  و این مردمان در  تقابل با  اقوام دیگر پاکستان بخصوص سندی ها  ٬ قوم مهاجر و بلوچ ها قرار میدهند.
همچنان حکومت پاکستان در یک برنامه  از قبل طرح شده تلاش دارد تا از پیشرفت مناطق قبائیلی جلوگیری کند اکنون این مناطق یکی از عقب مانده ترین مناطق در پاکستان است.  ختم تحلیل سیاسی

کابل باختر/ 28 / سنبله:
رسیدن به صلح به عنوان خواست همگانی مستلزم ارادۀ مستقل و بیرون جهیدن از دغدغه های قومی، سیاسی، و حزبی و تنظیمی و رهیدن از وابستگی حلقات خارجی می باشد.
اما چرا علی رغم تلاش های پیگیر هنوز صلح به آرمان دست نیافتنی در افغانستان مبدل گردیده است؟ به هر حال با در نظر داشت پیچیدگی جنگ در افغانستان اما سوال اینجاست که برخی از آگاهان به این پندار اند که سرانجام هر جنگ، صلح است؟
آیا مخالفان مسلح دولت افغانستان واقعاً صاحب ارادۀ مستقل می باشند تا تصمیم بگیرند مستقل فکر کنند و در آستانه روز جهانی صلح دست از جنگ بردارند و از روزجهانی صلح عملاً استقبال کنند و به درد و رنج جانکاه مردم پایان دهند.
سجیه یکتن از اهل رسانه به این باور است که ارادۀ مستقل در امر تامین صلح سازگار است، بدون ارادۀ قوی ممکن درین زودی صلح در افغانستان تامین گردد، او با اشاره به وضعیت منطفه و جهان به این باور است که جهان این حقیقت را به خوبی درک کرده است که جنگ و خشونت و توسل به قهر و زور به حیث یگانه راه حل منازعات دگر بازار ندارد، اما در جهان که به سر می بریم نشانه های آشکار از کاربرد خشونت، جنگ و خونریزی همچنان وجود دارد و حتا بسیاری‌ها فقط از ریا و دروغ و مصلحت و تظاهر به صلح‌ خواهی و ضدیت با جنگ می ‌پردازند و می‌ کوشند تا مقاصد جنگ‌ افروزانه‌ را در پرتو شعارهای صلح ‌خواهی و ضدیت با جنگ پنهان دارند.
ظهور و بروز صلح جهانی، مبتنی بر حُسن نیت، مدارا و احترام به حقوق و منافع متقابل دولتها و ملت ها در چهارچوب منشور ملل متحد، قوانین و الزامات حقوقی و بین المللی و حقوق بشری و نیز اجماع نظر دولتها و کشورها در جهت نهادینه کردنِ صلح جهانی و پرهیز از انحصار طلبی ها و افراطی خواهی است. سازمان ملل متحد در پیجاه و هتفمین جلسه مجمع عمومی خود روز 21 سپتامبر برابر با 30 سنبله را به عنوان روز جهانی صلح اعلام کرد.
بسیاری فکر می کنند و حتی باور دارند که "صلح ‌خواهی واقعی فقط زمانی میسر می گردد که بتوانیم و بخواهیم عوارض تاریخی زیستن در نظام‌های ضد انسانی ‌ای که انسان را از خودش و با خودش بیگانه و نا آشنا کرده است، از خود بزداییم و در کردار و اعمال خود به آن تمایلاتی که نشان از میراث گذشته است، نه بگوییم و صلح‌ پروری را پیشه نماییم."
مولوی عبدالباری یکی از سرگروه های طالبان در ولایت بدخشان که اخیراً به روند صلح پیوسته است در گفتگو با خبرنگار آژنس باختر گفت " بسیاری ها به دلیل مشکلات قومی، بی عدالتی ها و موجودیت فساد در دولت و بخصوص حکومت محلی مجبور شدند که با گروه طالبان یکجا شده و علیه دولت بجنگد، ولی زمانیکه که درک کردیم که طالبان و شبکه حقانی از جمله گروه های اجیر و مزدور بینگانه هستند و بخاطر منافع پاکستان و دیگر کشورهای خارجی جنگ را دامن میزنند به اشتباه خود پی بردیم و دوباره با دولت و مردم خود یکجا شدیم و از کار خود راضی می باشیم."
این گفته ها به وضاحت می رساند که جنگ در افغانستان توسط حلقه های خاص بالای مردم این کشور تحمیل شده است، به باور سجیه از خود بیگانگی و گیرماندن در حلقه غیر و عدم رسیدگی به خواست ها آنانی که به روند صلح پیوسته اند، می تواند به صلح و روند سراسری آن صدمه وارد کند.
مولوی عبدالباری می گوید که بعد از پیوستنش به صف طالبان به پاکستان دعوت شد و در آنجا توسط نظامیان پاکستانی آموزش های نظامی را فرا گرفته و سپس بخاطر جنگیدن علیه دولت به ولایت های کاپیسا، غزنی، کندز و بدخشان رفته و 9 سال پیهم در کنار طالبان و به دعوت مستقیم نظامیان پاکستانی برضد حکومت افغانستان جنگیده است، او گفت "تمام امکانات از سوی نظامیان پاکستانی به طالبان فراهم می شود و حتی سوق اداره طالبان نیز توسط پاکستانی ها انجام می شود."
مولوی باری می گوید که او از پیوستنش به روند صلح خوشحال است، اما جان و مال او نیز در خطر قرار دارد، درخواست ما از دولت اینست که فرصت های کاری را برای ما فراهم کند، چون هیچگونه فرصت کاری برای کسانی که از جنگ دست میکشند از سوی حکومت در نظر گرفته نشده که با این حال ما مجبور یا به ایران مهاجر شویم ویا هم دوباره به صف طالبان برگردیم."
تنها مولوی باری نیست که خواهان توجه حکومت به آنانی که به روند صلح پیوسته اند می باشد، ملا نورالله باشنده ولایت کاپیسا و عضو پیشین گروه طالبان که اخیراٌ به روند صلح دولت پیوسته است در تماس به آژانس باختر گفت "که ما با انگیزه دینی و جهاد با طالبان یکجا شده سلاح برداشتیم، اما بعد از چند جنگ علیه دولت افغانستان متوجه شدم که اختیار طالبان و حتی رهبری آنها در دست بینگانه ها و بخصوص پاکستان و کشورهای عربی است دانستم که مرتکب اشتباه شده ام و به وساطت بزرگ ها و کمیته صلح ولایتی کاپیسا سلاح خود را به زمین گذاشتم دوباره به زندگی عادی روی آوردم."
برنا صالحی آگاه امور سیاسی در پیوند به صلح و روز جهانی صلح می گوید "به صورت طبیعی هر جنگ و نزاعی دیر و یا زود به صلح باید منتهی شود و گاهی هم حتا جنگ و نزاع برای رسیدن به صلح صورت می گیرد  جنگ افغانستان که عوامل متعدد داخلی و خارجی در پشت سرش ایستاده اند نیز ممکن نیست تا یک روزی به پایان نرسد و بواسطهء یک راه حل منطقی به صلح و ثبات منتهی نه شود. به گفته او "نمی توان به این خوشبینی اتکا کرد بلکه تلاش باید کرد تا از طریق به کار گیری شیوه های درست، تجربه شده و موفق در رسیدن به این مامول استفاده کرد و همه نیروها و امکانات را درین مسیر به پیش راند."
صالحی تاکید می کند که رسیدن به صلح نیاز به مطالعه و شناخت عامل های جنگ دارد. "تا زمانی که نشناسیم که چه چیزی به جنگ دامن می زند و چه چیزی عامل تداوم بحران و نزاع شده است؟ راه حل منطقی برای پایان جنگ و رسیدن به صلح را پیدا کرده نمی توانیم و پایان جنگ هم به معنای رسیدن به صلح نیست، صلح توافق طرف ها، با رضا و رغبت خویش بر سر یک همگرایی قابل قبولی که تامین کنندهء عدالت در توزیع امکانات و فرصت ها باشد، میباشد."
این آگاه امور سیاسی می گوید که افغانستان نیاز به راهبرد موثر برای رسیدن به صلح دارد و در پهلوی آن جمع، جماعت با ساختاری که بتواند نیرو های مثبت و مفید را در خویش جا دهد و ازطریق برنامه و تلاش ایشان به صلح برسد. اکنون علی رغم هزینه های فراوانی که به مصرف می رسد و نهادی به نام شورای عالی صلح وجود دارد، ما به این هدف مقدس نمی رسیم، چرا؟ فکر میکنم باز عوامل دیگری در به ثمر ننشستن فعالیت های شورای عالی صلح نیز وجود دارد که عمده ترین شان به نظرم: عدم ارادهء جدی صادقانه در رهبری حکومت و نظام برای رسیدن به صلح است. مداخلهء خارجی درین روند و از طرفی هم عدم تعهد و پای بندی اعضای شورای عالی صلح که عدم یک برنامهء مدون و معقول برای صلح، این نقیصه ها را فربه تر نیز می کند. پس نیاز است تا در قدم اول دولت افغانستان ارادهء قاطع و صادقانه از خویش درین راستا نشان بدهد و همه جوانب دخیل و موثر را به همکاری طلب نموده و از حامیان افغانستان در باب رساندن افغانستان به صلح و ثبات طالب همکاری شود. در غیر این صورت صلح تنها کار شورای عالی صلح با این برنامه ها و امکانات موجود نیست .
اما شورای عالی صلح مطرح می سازد که مصروف راهکاری می باشد که به واسطه آن بتواند اجماع ملی را درین باب حاصل کند.
داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح اندرین باب چند روز پیش به خبرنگار آژانس باختر گفته بود که این شورا در پی ایجاد راهکار مناسب است تا در راستای اجماع ملی به وجود آورد.
داکتر سرابی همچنان می پذیرد که بودجه بیشتر دولت توسط کشورهای خارجی تمویل می شود، اما قبو ندارد که کشورهای تمویل کننده، در روند صلح که شورای عالی صلح می پیماید مداخله، کند.
او به وضاحت از مذاکره این شورا با حزب اسلامی به رهبری حکمتیار یاد کرد که حاصل مذاکرات نقش گیر این شورا با رهبری این حزب می باشد.
با وجود آنکه افراد مسلح وابسته به گروه طالبان که در سالهای اخیر به روند صلح پیوسته اند از نبود فرصت های کاری شکایت دارند، از حکومت میخواهند که زمینه های کاری را برایشان فراهم کند.
اما عبدالفتاح احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی در تماس به خبرنگار آژانس باختر گفت که وزارت کار و امور اجتماعی یک اداره پالیسی ساز است و کاردهی نمیکند.
این در حالی است که مسوولان وزارت انکشاف دهات مطرح می سازند که برای کاریابی کدام برنامه مشخص برای شمولیت افراد مسلح که به روند صلح یکجا می شوند، ندارد، همچنان شورای عالی صلح می گوید که در استراتیژی جدید شورای عالی صلح که تازه تدوین شده است به مخالفان که سلاح شان را به زمین می گذارند کدام برنامه کاریابی در نظر گرفته نشده است.
این موضوع نیازمند دقت بیشتر است، باید مسوولان امور توجه کنند و راهکاری به وجود آورند تا برای کسانی که به روند صلح روی می آورند، فرصت های کاری ایجاد شود.# شهیدآقا "شمس"

کابل باختر/28/ سنبله
صلح و امنیت ازجمله نیازهای فطری بشری است و تنها درسایه این موهبت الهی است که میتوان به رشد و تعالی درجامعه دست یافت . اما ازچندین دهه بدینسو دستیابی به صلح و امنیت برای مردم ما به آرزویی دست نیافتنی مبدل شده است.
تداوم جنگ درکشور به شکل بارزی متاثر از عوامل خارجی و داخلی است.
مشکلات داخلی با منافع بیرونی به شکلی از اشکال گره خورده و درهم پیچیدگی عوامل بیرونی و عوامل درونی یکی از عوامل اساسی دوام جنگ و خشونت و مانعی برای صلح و ثبات در کشور میباشد.
سالهای متمادی جنگ و نا آرامی درکشور صدمات و خسارات جبران ناپذیری را به کشور و مردمان ما وارد کرده است . عدم وجود صلح و بروز اختلاف در میان اقوام و حملات تروریستی گروه های منسوب به القاعده صلح را به مخاطره انداخته است.
همچنان گسترش فساد و بی عدالتی درسطوح مختلف به اضافه ، کوتاهی دولت مردان وحکومت درتامین نیاز مندی های ابتدایی مردم درشعله ورکردن نا رضایتی و جمعی تداوم جنگ نقش دارند .
گسترش فساد درنهاد ها و ادارات عامه فضای بی اعتمادی میان دولت و مردم را تشدید کرده و پیامد ناگوار فساد و بی عدالتی درتشدید تضاد های محلی و تشویق گرایش های گریز از مرکز است که میتواند به باروری فضای خشونت کمک کند و قاعده اجتماعی ثبات نظام سیاسی مبتنی برقانون را تضعیف کند.
ازجانبی هم ، فقر و بیکاری موجب شده که نیروجوان جامعه به سوی خشونت و گروه های مخالف بروندوعده ای هم به خاطر امرار معیشت غیر قانونی به نا امنی ها دامن  می زنند چون در طول سال های جنگ ، اقتصاد سیاسی جنگ با اقتصاد ما فیایی موادمخدر گره خورده و درنتیجه درطول این چند دهه جنگ برای بسیاری ها تبدیل به یک وسیلۀ امرارمعاش شده که این طیف مردمان قطع جنگ را قطع درآمد خود میدانند برعکس گسترش ناامنی را گسترش اقتصادغیر مشروع خود می دانند.
این گروه مردمان بدون دغدغه پی گرد قانونی به زر اندوزی مافیایی می پردازند واز صلح و امنیت حمایت نمی کنند به تداوم خشونت ، نا امنی فرار از قانون ، بی ثباتی میپردازند.
به اصطلاح عامیانه ، آب را خت میکنند و ماهی گیرند.
مانع دیگر که رسیدن به صلح را دشوار میسازد پراگندگی واختلاف نظر دیدگاه درمیان رهبران حکومت و رهبران واعضای احزاب سیاسی نسبت به جریان مصالحه و آشتی ملی است .
بناً در وضعیت کنونی وحدت نظر و ایجاد یک اجماع داخلی در رابطه با فرایند مصالحه با مخالفان مسلح امر مهم وضروری پنداشته میشود.
باتوجه به ابعاد منطقه ای جنگ درکشور ، رسیدن به یک اجماع  منطقه ای برای تغییر سیاست جنگ و خشونت از سوی کشورهای منطقه نیز ضروری است گرچه اجماع درسطح منطقه کار ساده نیست تضاد منافع میان کشور های منطقه و همسایه های دور و نزدیک کشور که هرکدام منافع و دید امنیتی یا استراتیژیک خاصی نسبت به کشورما را دارند بردشواری موضوع افزوده وراه رسیدن به صلح را زمان بر و مشکل ساخته است . از این رو دولت باید تلاش کند تا ازمجاری دیپلوماتیک وارد گفتگوهای سازنده با پاکستان و عوامل منطقه ای وبیرونی شودتا به یک توافق و یا فهم مشترک دست یابد.
صلح باید درقالب یک برنامه بُرد بُرد پیش برده شود تا مطالبات هردو جانب درسطح معقولی دربرنامه صلح درنظر گرفته شده و تامین شود. استراتیژی بُرد – باخت و یا غلبه از راه نظامی و جنگ ممکن است درکوتاه مدت میسر باشد ، اما راه حل اساسی ونهایی را فراهم نمی سازد.
ختم/ ماری نبردآئین

کابل باختر/ 27/ سنبله
دولت افغانستان درصدد است تا در برابر فقر درکشور ، با یک برنامه منظم به گونۀ اساسی مبارزه نماید.
مفسر آژانس باختر مینگارد : فقر به عنوان یک پدیده ناهنجار ، حادترین مشکل درجامعه افغانی است، گفته میشود که حدود 39 درصد از شهروندان افغان در زیرخط فقر زندگی می نمایند و این نشان میدهدکه افغانستان یکی از فقیر ترین کشورهای جهان است .
مساله ، فقر و فقرزدایی در افغانستان یک مساله مبرم برای دولت و مردم افغانستان است دولت افغانستان از سال های گذشته تلاش داشته تا با این پدیده به گونه موثر و هدفمند مبارزه کند مگر این تلاش موفقیت آمیز نبوده است.
به تازه گی دولت با ایجاد شورای عالی کاهش فقر ، تلاش دارد تا عوامل فقر را درکشور مشخص ساخته و بایک برنامه منظم و هماهنگ در برابر آن مبارزه کند.
آگاهان امور اجتماعی، متخصصین اقتصادی ، فعالان جامعه مدنی به این باور اندکه رشد و گسترش فقر در افغانستان بیشتر از همه به جنگ و بیسوادی مردم درکشور ما رابطه  دارد . این دو عوامل اصلی واساسی بحران موجود اند در جامعه که هم فقر ، هم بیسوادی را شاهد باشد برای بیرون رفت از این معضل، ضروراست راهکار به میان آید که مطابق، شرایط،  زمان و مکان باشد.
امروز بیکاری عامل اصلی فقر درکشور است همچنان این بیکاری است که زمینه سرباز گیری را برای دسته های مسلح به میان آورده و از این طریق نیروی فزیکی گروه های مسلح تقویت شده است و این فقر است که بخشی اعظم از شهروندان کشور را به اعتیاد واداشته و عملاً یک قشر کارا و توانمند به یک کتله بی تحرک و بی خاصیت تبدیل شده است دراینجا برنامه های اصلاحی و اداری درکشور نیز اثرگذار است، درحالیکه کشور به اشتغال یابی نیاز جدی دارد برخی برنامه ها زمینه کار را از مردم میگیرد و آنان را وا میدارد که وارد صف بیکاران در کشور شوند.
فقر درافغانستان یک مساله پیچیده است که باید مطابق به شرایط و اوضاع افغانستان به آن رسید و درحل این معضل نباید پیرو نسخه های بیرونی باشیم باید لایه های مشکل را درکشور درک کنیم و در برابر آن برنامه ریزی نمایم .
به گونه یی مثال ، افغانستان یک کشور زراعتی است مگر هر روز زمین زراعتی و مزارع در وجود شهرها و مناطق مسکونی آنهم به گونه یی غیر معیاری و غیر پلانی محدود ساخته میشود و حجم آب هم کم میگردد پس برای حل معضل که کشاورز و یک دهقان کارش را ازدست میدهد چه راهکاری وجود دارد؟پس لازم است که دولت در برابر فقر با یک برنامه راهبردی وارد عمل شود  که درگام نخست درآن امنیت ، کاهش بیسوادی و درگام بعدی اشتغال یابی مد نظر باشد آن وقت است که ما شاهد کاهش فقر درکشور بوده میتوانیم .  ختم/ تحلیل سیاسی

يكشنبه ، 26 سنبله 1396 ، 12:27

مدیریت مساجد و اماکن مقدسه یک نیاز مبرم !

Written by manager

کابل باختر 25 سنبله
مساجد تنها یک مکان برای عبادت  نیست، بل به عنوان یک رسانه سنتی عمل می کند، بنده گان خدا را ازشروخیراگاه میسازد، مکانی برای تبلیغ هدایات خدا،  منبع برای امر به معروف ونهی از منکر ومحلی که علمای دین پیام  شان را از این طریق به مردم می رسانند.
مسجد مکان مقدس یست که  بنده گان خدا ، در مورد مسایل فقی و موضوعات وابسته به دین اسلام معلومات دریافت می کنند روی باور های مردم است که نیروهای امنیتی و یا حکومتی در امور مساجد چندانی مداخله ندارند.
در این اوخر استفاده سو ٬از بعضی مساجد دیده میشود که مایه نگرانی است
به گزارش آژانس اخیرأ موظفین امنیتی در ولایت فاریاب مدرس مدرسه قرمقول آن  ولایت  را با یک حلقه ماین ساخته شده، ۴ فیر راکت، مقداری مهمات ومواد  منفجره و وسایل که  از آن  در ساخت و انفجار ماین کار گرفته میشود، دستگیر کردند.
گفته میشود که سال پاربرادر مفتی عبدالمجید زمانیکه می خواست یک ماین را درمسیر عام جاسازی نمایداز اثر انفجار ماین دست داشته اش  کشته شد. ضمنأ موظفین امنیتی ولایت فاریاب چندی قبل  یک ماین را از مدرسه قرمقول به دست آوردند و در پیوند به آن٬ مفتی عبدالمجید گرفتار شد؛ اما بعداً به وساطت عده یی از عالمان دین و متنفذین رها گردید.
منابع امنیتی در ولایت فاریاب میگویند، از زمان گرفتاری مفتی عبدالمجید تا الحال اضافه از صد ملا  و طالب مدرسه با مسوولان محلی در آن ولایت صحبت کردند و هشدار دادند که مفتی عبدالمجید باید رها شود.
این در حالیست که چندی قبل ملا امام یک مسجد در ساحه نهم شهر کابل حین بمب گذاری در یک منزل مسکونی از سوی نیروهای امنیتی گرفتار  شد.
باید گفت که چندی قبل انفجاری در یک مسجد در شهر هرات رخ داد که بعدأ طالب یک مدرسه دینی در پیوند به آن گرفتار شد. چنین موارد قبلا نیز اتفاق افتاده است و شماری ازملا امامان ویا طلاب مدارس به دلیل دخیل بودن در فعالیت های تروریستی و یا حمایت از تروریستان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
این میرساند که گروه های تروریستی از باور  واعتقادات مردم ما که نسبت به اماکن مقدسه ٬ مساجد ٬ روحانیون و متنفذین دینی وجود دارد استفاده سوکرده اند وتلاش دارند تا فعالیت های ضد دینی و ضداسلامی شان را از طریق اماکن مقدسه سازماندهی کنند. این میرساند که مساجد و مدارس در کشور به یک مدیریت دقیق نیاز دارد و باید نهاد های مسوول در این خصوص دست به کار شوند.
قاضی نذیر احمد حنفی کارشناس مسایل فقی و عضو مجلس نماینده گان به خبرنگار آژانس باختر گفت که انفجار های که در این اواخر در داخل بعضی از مساجد رخ داده خود نفس جنایت و مصیبت است که باید عامل و ریشه اصلی آن از سوی مسئولان رد یابی شود.
قاضی نذیر احمد اظهار داشت، ما بگونه ادعا نمی توانیم گفت که عامل این انفجار ها علمای مساجد اند چون در قضیه های انفجاری خود ملا ها هم شهید میشوند .
او افزود در این شک نیست که بخش های استخبارات مساله را از مبدا و انتها تفتیش کند و این ریشه سرطانی را پیدا کنند که دست های خارجی در آن رول عمده را بازی می کند و این چند امام که در خصوص دستگیر شده اند ریشه اصلی آن دست های خارجی و کار خود امریکائی ها است.
یک عضو دیگر مجلس که نمیخواهد از او نام گرفته شود میگوید مشکل در میریت  و اداره است امروز تمامی مدارس پاکستان ٬ به مکان برای سربازگیری گروه های تروریستی مبدل شده است کشور های غربی ٬ عربی و کشورهای دیگر که منافع معینی را در منطقه دنبال میکنندو عمدتأ درتلاش اند که از در دین و شریعت وارد صحنه شوند امروز تمامی مدارس پاکستان را خریده اند آنها برای انجام کار شان چند روحانی ظاهر ساز را وسیله ساخته اند و از طریق آنها طلاب مدارس را به کار میگیرند. با تاسف این برنامه دردناک استخباراتی به افغانستان نیز انتقال یافته وگروه های تروریستی در تلاش اند که از طریق اماکن مقدس  بر کشور ما تمرکز داشته باشند.
در اینجا ضعف به نهاد های امنیتی بر میگردد که در کشف همچو مصایب خیلی ضعیف اند در حالیکه هر مسجد  ومدرسه در پاکستان تحت کنترول استخبارت آنکشور است.
این عضو مجلس میگوید ما نمیگویم که مساجد ما هم ٬ مانند پاکستان از سوی استخبارت کشور اداره شود،منابع کشفی ما حد اقل در کشف توطیه و دسایس دشمنان کشور پیشگام شوند.
مولوی فضل کریم سراجی، رئیس عمومی مساجد در وزارت حج و اوقاف افغانستان می گوید نظارت حکومت بر مساجد بگونه جدی عمل میشود اما در ولسوالی های دوردستی که مخالفین ما تمرکز دارند، نه تنها مسجد ما را گرفته اند، بلکه مکتب را هم اشغال کرده و ادارات دولتی را هم زیر پوشش قرار داده اند.
او در رابطه با استخدام ملا امام ها گفت که آنها در قدم نخست برای تعیین یک ملا امام موافقه مردم را گرفته بعدأ ملا را از نگاه صحی و سابقه جرمی و ارزیابی وزارت داخله مورد بررسی قرار داده و در مساجد تعیین می کنیم.
او در خصوص بازداشت دو ملا امام که در این اواخر از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته گفت قسمی که هراس افگنان در اردو و پولیس و ادارات دولتی راه یافته و اهداف شان را طرح ریزی می کنند همینگونه در مساجد هم اهداف خود را پیاده می کنند که این وظیفه ارگان های کشفی است تا افراد مشکوک را شناسائی و به پنچه قانون بسپارند.
براساس آمار وزارت حج و اوقاف از 120 هزار مسجدی که در افغانستان فعالیت می کنند، تنها 40000 مسجد ثبت این وزارت است و خطبه های آن ها تنظیم می شود. سوژه ها و موضوعات خطابه های روز جمعه ملا امامان این مساجد توسط وزارت حج و اوقاف تنظیم می شود و متباقی بگونه غیر رسمی است و انتخاب در دست مردم است.
مولوی سراجی افزود، تشکیل ما خورد است و ما پیشنهاد به ریاست جمهوری دادیم تا تشکیل را افزایش بدهد و ما بتوانیم تمامی مساجد را رسمی ساخته و بالای همه آن کنترول پیدا کنم اما متاسفانه تاکنون ریاست جمهوری در این خصوص عمل نکرده است.
اما داکتر نجیب الله دانش سرپرست دفتر مطبوعاتی وزارت  امور داخله حرفی دیگر دارد اومیگوید تا اکنون موردی مشاهده نشده که کدام ملا امام مسجد دست به فعالیت تروریستی زده باشد و یا از کدام مسجد فعالیت های تروریستی سازماندهی شده باشد. او میگوید تمامی مساجد کشوردر همکاری با ریاست مساجد تحت پوشش امنیتی قراردارد و تا  اکنون از فعالیت مشخص تروریستی در کدام مسجد اطلاعی در دست نیست اگر با چنین موردی بر بخوریم ما در برابر آن اقدام میکنیم.
مگر گفته آقای دانش با رئیس مساجد در تناقض است. داکتر دانش از پوشش امنیتی تمامی مساجد کشور سخن میگوید مگر  رئیس مساجد وزارت حج و اوقاف تاکید دارد که از تمامی ۱۲۰۰۰۰ مسجد در کشور تنها ۴۰۰۰۰ آن  ثبت آن وزارت است .
فراموش نشودکه  مساجد  واماکن مقدسه بیشتر از هر وقت دیگر در محراق توجه گروه های تروریستی و سازمان های استخباراتی قرار دارد.
سازمان های استخباراتی منطقه تلاش دارند که از طریق این سازمان ها افراط گرایی را ترویج وسازمان های تروریستی را حمایه نموده آن را به  مخفیگاه تروریستان تبدیل نمایند وتقابل قومی را به میان آورند و ...   .
در حالیکه برای مدیریت  واداره مساجد و اماکن مقدسه ما با فریضه هاو یا هم با تناقض گویی عمل میکنم .# تحلیل سیاسی

کابل باختر 23 سنبله
مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به متمم هایی در برنامه بودجه دولت با هدف جلوگیری از فروش هواپیماهای تجاری به ایران رای داده است، با این حال قانونی شدن این متمم قطعی نیست.
بگزارش آژانس باختر به نقل از بی بی سی ، به گزارش رسانه های آمریکایی پیتر روسکام، نماینده جمهوری خواه این مجلس، دو متمم را برای این منظور به بودجه ۲۰۱۸ دولت افزوده است. یکی از اینها به طور مشخص استفاده از منابع دولتی برای صدور مجوز معاملات مالی برای فروش هواپیما به ایران را ممنوع می کند و دیگری مانع می شود که دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خارجه فروش هواپیما به ایران را تایید کند.
به گزارش نشریه "هیل" آقای روسکام گفت که با توجه به سابقه ایران در استفاده از هواپیماهای تجاری برای انتقال سلاح و نیرو در حمایت از دولت سوریه، آمریکا باید از فروش هواپیما به ایران خودداری کند.
دمکرات ها هشدار داده اند که این اقدام می تواند برجام (توافق جامع اتمی میان ایران و گروه پنج به علاوه یک) را تضعیف کند.
ارل بلومنار، نماینده دمکرات اورگان، گفت که مسدود کردن فروش هواپیما باعث "تنبیه مالی شرکت های آمریکایی به دلیلی نامناسب" می شود و برجام را تهدید می کند.
اما نشریه "هیل" که اخبار کنگره را پوشش می دهد نوشت که آقای روسکام سال گذشته هم متمم های مشابهی به بودجه اضافه کرده بود اما هرگز در مصوبه نهایی جای نگرفت و قانونی نشد.
مجلس نمایندگان نوامبر گذشته زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور بود طرحی را برای مسدود کردن تامین مالی فروش هواپیما به ایران تصویب کرده بود اما آن طرح هرگز در سنا به رای گذاشته نشد.
شرکت اروپایی ایرباس و شرکت آمریکایی بوئینگ سال گذشته قراردادهای چند میلیارد دلاری برای فروش هواپیما به ایران امضا کردند.
خلیل

کابل باختر/ 23/ سنبله
وزارت دفاع ملی درنظر دارد تا درقانون امور ذاتی افسران تغییرات و یا به تعبیر دیگر اصلاحات را به میان آورد.
بربنیاد این قانون که درسال 1388 توشیح شده است سن باز نشستگی درنهادهای نظامی 65 سالگی است مگر با طرح جدید اصلاحی سن تقاعد برای منسوبان وزارت دفاع ملی درچندکتگوری درنظر گرفته شده است که حداقل 54 سال و حد اکثر شصت سال را دربرمیگیرد.
مطابق این طرح، یک دگروال درسن 54 سالگی بازنشسته میگردد یک تورنجنرال درپنجاو هشت سالگی و یک دگرجنرال درشصت سالگی .
مقامات دروزارت دفاع ملی میگویند که تطبیق این طرح زمینه حضور افسران جوان را در این نهاد نظامی بیشتر خواهد ساخت.
سالانه اضافه از هشت هزار افسر جوان ازنهادهای تحصیلی نظامی فارغ میشوند و کمتر زمینه کار برای آنها مساعد میگردد.
اما این طرح مخالفین و موافقین خود را دارد آنها تاکید دارندکه با تحقق این طرح ما بار دیگر یک پروسه ناکام را به تجربه خواهیم گرفت مانند پروسه دی دی آر، که درآن هزاران افسر جوان و تحصیل کرده خانه نشین شدند و ما ظرفیت ها را در بخش امنیتی قصداً و عمداً از خود راندیم .
صالح محمد ریگستانی آگاه مسایل نظامی به این باوراست، سال هاست که در بخش نظامی درتغییرات و تبدیلات تناسب وجود ندارد و این روند عملاً با بن بست مواجه است .
او میگوید اگر طرح اخیر به گونه مناسب و عادلانه تطبیق شود میتوان زمینه جذب هزاران افسر جوان رامساعدساخت ، افسران که از اکادمی های نظامی فارغ میشوند مگر کمتر برای شان زمینه کار مساعد میگردد.این طرح جوابگوی همین نیازمندی است.
اما اکثری اعضای مجلس سنا مخالف این طرح اند.
این مساله روز سه شنبه یک بحث داغ در جلسه عمومی مجلس سنابود.
اعضای این مجلس به دولت هشدار دادند که تطبیق عملی این طرح برای امنیت کشور خطرناک خواهد بود.
عبدالله قرلق یکتن از سناتوران گفت نباید امور دفاعی کشور به افسران واگذار شود که تجربه کافی ندارند . گلالی اکبری گفت که این طرح میتواند به معنای فلج شدن نیروی دفاعی کشور باشد.
شماری از اعضای مجلس سنا تاکید کردند که دربرابر این طرح ایستاده میشوند.
اما جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی حرف های دیگری دارد.
او به خبرنگار آژانس باختر گفت ، هرقانون ذاتی مطابق همان زمان ووقت میباشد قانون ذاتی افسران درسال 1388 توشیح شده بودکه با شرایط فعلی مطابقت ندارد .
این قانون بعضی کمبودی های دارد او میگویدکه به منظور آوردن اصلاحات درقانون ذاتی افسران طرحی داده شده است و این طرح دروزارت های بخش نظامی مورد بررسی قرار دارد، و وزارت دفاع ملی به نوبه خودکمیسیونی را ترتیب داده که این طرح را بررسی میکند. او تاکید دارد که  دراین طرح هدف برکناری کدام افسر جهادی و یا افسر از رژیم های گذشته نیست و نمیتواند تصفیه قومی باشد .
او تاکید دارد این طرح به زیان هیچ یک از افسران نمی باشد.
وزیری گفت : حیثیت ، شخصیت کارکردهای آنان – امتیازات همه افسران درنظر گرفته میشود . و به نفع افسران خواهند بود.
او گفت : این طرح تاکنون نهایی نشده کار بالای آن جریان دارد.
وزیری میگوید که مانتیجه کار کمیسیون را به شورای امنیت ملی واگذار میکنیم و تباید قبل از نهایی شدن این طرح به آن شایعه پراگنی شود، این طرح به منظور بهبود و اصلاح است .
شماری از آگاهان نظامی میگویند که در میان افسران وزارت دفاع ملی و امور داخله هنوز هم تناسب دررتب وجود ندارد شمار افسران بلند رتبه به مراتب بلندتر از شمار افسران پائین رتبه است که این خود زمینه اجرای اوامر ، دساتیر و انجام وظایف را دچار مشکل ساخته است. رفع این مشکل به آوردن اصلاحات نیاز دارد و باید اصلاحات به گونه یی واقعی عادلانه و شفاف باشد.
ختم/ عبدالخالق – فریبا

کابل باختر 22 سنبله
مقامات پاکستانی از مقامات افغان خواسته اند تا با پیروی از آنها٬ خط دیورند را حصار کشی یا سیم کشی نمایند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : به تازه گی شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان گفته است که  حکومت  افغانستان از آنکشور پیروی نموده وبرای جلوگیری از تردد تروریستان در امتداد خط دیورند سیم خار دار گیرند یا حصار کشی نمایند،
او همچنان پیشنهاد کرده است  تا غرض مبارزه مشترک با هراس افگنی نیروهای امنیتی دو کشور گزمه های مشترک را انجام دهند.
خاقان عباسی این گفته مقامات پاکستانی را تکرار کرده است که گویا همه گروه های مسلح که بر ضد پاکستان می جنگند در افغانستان حضور دارند.
به باور اگاهان سیاسی افغان، گفته های اخیر نخست وزیر پاکستان یک نوع حاشیه روی سیاسی است ، این کشور به تعقیب اعلام راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان و آسیایی جنوبی  روز های دشوار را سپری میکند، امریکا و شرکای غربی آن به دلیل حمایت پاکستان از گروه های تروریستی و پناه دادن به رهبران این گروه ها ٬ استفاده از خاک پاکستان بر ضد افغانستان٬ طراحی برنامه ریزی های تروریستی از سوی سازمان های استخباراتی پاکستان علیه افغانستان پاکستان را تحت فشار قرار داده اند.
گفته های اخیر نخست وزیر خاقانی غرض کاهش همچو فشار ها است واین پیام را میدهدکه پاکستان همکار جامعه جهانی است
این آهاگان میگویند پاکستان در تلاش این است تا در امتداد خط دیورند سیم خاردار و موانع را ایجاد کند تا نشان دهند که در برابر گروه های هراس افگن با مسوولیت برخورد میکنند در حالیکه این عمل آنها خود یک معضل بزرگ برای عبور و مرور مردمان است که  در دو طرف خط فرضی دیورند رندگی میکنند.
این آگاهان میگویند که این گونه برنامه های پاکستان فقط یک ذهنیت سازی و عوام فریبی است حتا گفته میتوانم خود فریبی است زیرا دیگر پاکستان یک کشور افشا شده بود و دیگر اعتماد نسبت به آن وجود ندارد .
امریکا با اعلام برنامه راهبردی خود در باره افغانستان و جنوب آسیا ٬پاکستان را خانه تروریستان و منبع تمویل کننده هراس افگنان عنوان کرده وتاکید داشته  که امریکا نمی تواند دیگر تحمل کند که پاکستان که گروه های تروریستی در پاکستان پناه گاه های امن داشته باشند.
اکنون پاکستان به دلیل رفع اتهامات دست به چنین کار ها میزند تا بتواند خود را برای امریکا دوست ثابت کند در حالیکه ایجاد موانع مانع برنامه های تروریستان نمی شود ، بل تروریست ها شیوه های زیادی را بلد اند تا به افغانستان رخنه کنند، مگر اقدامات اخیر پاکستان نشان دهنده آن است که پاکستان میکوشد توجیه کند که افغان ها مسئوولیت های امنیتی را بصورت درست انجام نمی دهند.
افغان ها تاکید بر این دارند که  حفار یک خندق و یا حصار کشی ویاهم ایجاد موانع با سیم خار دار راه حل نیست .
حرف روی موجودیت پناهگاه های تروریستان در پاکستان است، حرف روی برنامه ریزی های استخبارات پاکستان در قبال افغانستان است، حرف روی برنامه منطقه پاکستان است که افغانستان در آن محور قرار گرفته است و حرف روی موجودیت هسته مرکزی طالبان چون شورای کویته یا شورای پشاور است که در تبانی با جنرالان ارتش پاکستان  در برابر افغانستان توطیه و برنامه ریزی میکنند.
اقای خاقانی برای حل این مشکلات چه برنامه دارد؟
اینها را نمیشود با حصار کشی و یا سیم خار دار حل کرد.
ضمنا صدراعظم پاکستان  با این گفته ها که گویا آنانیکه بر ضد پاکستان جنگ میکنند از افغانستان وارد این کشور میشوند نمیتواند پاکستان را از وضعیت اسفبار کنونی بیرون کشد  وآن را برائت دهد  و پاکستان نباید جهانیان را طفل فکر کند  که میتوان آنان را با پسته و قند فریب داد.
ضرور است که معضلات جاری در منطقه مو شگافانه بررسی شود و برای حل آن منطقی تصمیم گرفته شود، تخیل  وخیال نمیواند راه گشای مشکل باشد. ختم  عبدالخالق فرشته .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL