26 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

والی پروان فعالیت مدرسه های دینی درآن ولایت را مایۀ افتخاردانست

چاریکار/۲۶ سرطان/ باختر والی پروان درمحفل فراغت شاگردان یک مدرسۀ دینی...

دونالد ترامپ رییس ستاد انتخاباتی خود را تغییر داد

واشنگتن/ بی بی سی/۲۶سرطان/ باختر دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا که...

سیلاب ها درایران جان چهار نفر را گرفت

تهران/ بی بی سی/۲۶ سرطان/ باختر سیلاب ها در چند ولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

گزارشات
گزارشات

گزارشات (1502)

کابل/ ۲۶  سرطان/  باختر
آگاهان سیاسی،این گفته های جوبایدن نامزد ریاست جمهوری امریکا را که می گوید طالبان یک مشکل افغانی است، ناشی از عدم آگاهی او از مسایل بین المللی می دانند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ جوبایدن نامزد ریاست جمهوری امریکا از حزب دموکرات بار دیگر در باره افغانستان و مسایل جهانی لب گشوده است و چیز هایی گفته است که نشان می دهد او از مسایل جهانی به خصوص در باره افغانستان که امریکا را مصروف طویل ترین جنگ در بیرون از آن کشور کرده است  چیزی نمی داند و اگر چیزی هم می گوید به اساس فرضیه و یا دیکته دیگران است.
جوبایدن که در زمان ریاست جمهوری اوباما معاون رییس جمهوری امریکا بود در تازه ترین اظهاراتش آنهم در زمانی که انتخابات ریاست جمهوری امریکا در آستانه برگزاری است و او با رقیب ماجرا جوی خود ترامپ  یک مبارزه نفس گیر را در پیشرو خواهد داشت  گفته است ( طالبان مشکل امریکا نه بل یک مشکل میان افغانان است و باید دولت افغانستان و طالبان ،مشکلات شان را خود حل کنند،و او نمی‌خواهد، نیروهای بیشتری برای حل مشکل افغانستان بفرستد).
جوبایدن که از گذشته ها یک چهره ماجراجو در برابر مردم افغانستان تثبیت شده است در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی  به کابل آمد و زمانی که رییس جمهوری پیشین از مداخله و ماجراجویی های پاکستان یاد کرد جوبایدن چنان احساساتی عمل کرد و پاسخ داد که گویا رییس آی اس آی همین آقا است .
او با صراحت به کرزی گفته بود که پاکستان پنجاه مرتبه با ارزش تر از افغانستان برای امریکا است و با عصبانیت میز غذا خوری را ترک کرد.
جوبایدن بار دیگر هم در قسمت افغانستان غلطی کرد  او در زمان مبارزات میان  حزبی برای  انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفته بود که (به افغانستان چندین سفر داشته است و به این نتیجه رسیده است که امکان ندارد این کشور متحد شود اما امکان این وجود دارد که حملات بیشتری در آنجا علیه امریکا راه اندازی نشود.)
وبار ها مخالفت خود را با اعزام عساکر بیشتر امریکایی به افغانستان ابراز داشته بود.
بیشتر گفته های این سیاست ورز امریکایی در قبال افغانستان، با گفته های مقام پاکستانی همسویی دارد و نشان می دهد که او در هماهنگی با پاکستانیان سخن می گوید و عمل می کند.
آگاهان سیاسی در باره گفته های پر از ماجرای  جوبایدن  گفته اند که او از وضعیت جهانی  و مساله افغانستان و این که امریکا چرا به افغانستان لشکر کشید و چرا خود را درگیر یک جنگ بی پایان کرد معلومات ندارد و بیشتر از دیگران شنیده است و طوطی وار بیان داشته است.
از دید جوبایدن معضل افغانستان معضل داخلی است و طالبان هم بخشی از این معضل اند.
اگر چنین است چرا امریکا با طالبان وارد معامله صلح شد و چر بار ها از این گروه خواسته است که دیگر تهدیدی در برابر امریکا نباشند.
اگر طالبان معضل داخلی افغانستان اند چرا مقام امریکایی به شمول رییس جمهور ترامپ، وزیر خارجه ،جنرالان در پنتاگون و مامورین دستگاه های استخباراتی امریکا بار ها گفته اند که روسیه طالبان را تمویل می کنند و آنان را علیه منافع امریکا به کار می برند.
اگر طالبان مشکل افغانی است چرا امریکا بارها، حتا بعد از امضای توافق صلح با این گروه، از رابطه طالبان با القاعده و گروه های دیگر افراطی که در پاکستان فعالیت دارند ابراز نگرانی کرده است و نسبت به آن هشدار داده است.
اگر طالبان معضل افغانی اند چرا امریکا نوزده سال قبل بر آنان حمله کرد، ایتلاف جهانی مبارزه علیه هراس افگنی را شکل داد و آن را رهبری کرد و برای توجیه حمله هایش بر افغانستان و طالبان بهانه  جویی و بهانه تراشی ها کرد.
حالا که جنگ جهانی مبارزه با هراس افگنی آنهم به مدیریت و رهبری امریکا به بن بست رسیده است وبن بست هم نتیجه بی برنامگی وناهماهنگی امریکا بود،سیاست ورزان امریکایی که طالبان را تاامروز تهدیدی برای  خود می دانند،مشکل افغانی معرفی می کنند.
جوبایدن که سخت شیفته پاکستان و سیاست مداران نیرنگ باز آن است چرا به زودی این گفته های بی نظیر بوتو نخست وزیر مقتول پاکستان را فراموش کرده است.
طالبان در دهه هفتاد خرشیدی، زمانی که بوتو نخست وزیر پاکستان بود به عنوان یک پروژه شکل یافت.
بینظیر بوتو در آن زمان به صراحت گفته بود که طالبان زاده فکر و برنامه استحبارات بریتانیا اند،که امریکاییان ها وسعودییان آنان را تمویل مالی می کنند و پاکستان اجرا کننده این پروژه خواهد بود.
هدف اولی از ایجاد پروژه طالبان، ترویج افراط گرایی در آسیای میانه و به چالش کشیدن امنیت روسیه بود.
حالا که این برنامه با مقاومت روسیه، نتیجه نداد و بر عکس طالبان درخط منافع روسیه قرار گرفته اند،سیاستمدار بی خبر امریکایی آن را معضل افغانی می دانند.
مضحک این است که جوبایدن با آن که طالبان را یک مشکل افغانی می داند مگر مساله افغانستان و طالبان را به یک دستآویز خوب  در مبارزات انتخاباتی خود مبدل کرده است و  می خواهد از آن سود برد.
دربعد داخلی معضل افغانستان باید گفته شود که افغانان در حل مسایل داخلی شان تجربه و شیوه های سنتی  و با اعتبار دارند که نیاز نمی شود تا خارجیان راه حل مشکلات را برای آنان نشانی کنند.این که معضل  در افغانستان عمیق تر می شود دلیل این است که طالبان در عمق برنامه ها و بازی های سیاسی بیرونی ها گیر مانده اند و فرصت فکر کردن به منافع ملی را از دست داده اند. تحلیل سیاسی

کابل/  ۲۴  سرطان/ باختر
زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، حمله های دیروزگروه طالبان را بر ایبک سمنگان تفبیح  کرد.
در حمله انتحاری و تهاجمی گروه طالبان برساختمان یک اداره امنیتی و شاروالی ایبک اضافه از ده  نفر جان باختند و حدود صد نفر دیگر شامل زنان و کودکان زخم برداشتند.
زلمی خلیل زاد فرستادۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان امروز در صفحۀ تویترش نگاشته‌است « استفادۀ مواد انفجاری بزرگ و آن هم در مرکز یک ولایت، "غیر قابل قبول است»
او می‌گوید «چنین حملات، موجب تقویت کسانی خواهد شد که مخالف صلح هستندو همه طرف‌ها باید خشونت را، کاهش دهند»
خلیل‌زاد روی کرد امریکا را در افغانستان از این پس مشروط به عملی شدن جزئیات توافق‌نامه صلح با طالبان می‌داند.
او می‎گوید که با گذشتن ۱۳۵ روز از امضای توافق‌نامه صلح با طالبان، یک نقطۀ عطف کلیدی در اجرای این توافق‌نامه به‌دست آمده است، امریکا سخت تلاش کرده‌است تا مرحلۀ نخست "تعهدات خودش را در این توافقنامه انجام دهد، از جمله کاهش نیروها و ترک پنج پایگاۀ و نیروهای ناتو نیز در تعداد متناسب قرار گرفته‌اند."
خلیل زاد تاکید کرده است، ما برای تکمیل آزادی زندانیان، کاهش خشونت، انجام کامل تعهدات مربوط به ضد هراس افگنی و آغاز و پیشرفت در گفت‌وگوهای میان افغانان، پافشاری خواهیم کرد.
در همین حال آگاهان سیاسی مطرح می کنند که امریکا در توافق صلح با طالبان بیشتر بر منافع خود تمرکز دارد و هر مقام امریکایی فقط این مساله را بیان می کند که طالبان بر امریکا حمله نکنند.
امتیاز دهی بسیار به طالبان و چشم پوشی از عملکرد این گروه، طالبان را جسارت بخشیده است.
این آگاهان می گویند،تنها تقبیح کردن کافی نیست باید در برابر طالبان با جدیت برخورد شود.
این آگاهان تاکید دارند با در نظرداشت، ادامه روابط میان طالبان و سازمان های تروریستی بین المللی  که پنتاگون و سازمان ملل خود به آن اعتراف کرده اند، باید امریکا و جامعه جهانی در برحورد شان با طالبان بازنگری کنند و اجرای توافق امریکا با طالبان باید تا  زمانی که این گروه خشونت را کم نکرده است و حاضر به گفت وگو نشده است به حالت تعلیق در آورند.
همچنان به دولت افغانستان لازمی است که از مفاد توافق نامه و قرار داد های راهبردیی که با شماری از کشور ها منجمله امریکا دارد برای تنبه طالبان کار گیرد. تحلیل سیاسی

کابل/ ۲۲سرطان/ باختر
جامعه جهانی با ادامه خشونت ها از سوی طالبان مخالف است و خواستار کاهش سریع خشونت از سوی این گروه است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ هفته گذشته کابل از سه نشست بین المللی در خصوص حل سیاسی معضل افغانستان میزبانی کرد که به گونه ویدیو کنفرانس برگزار شده بود.
حل معضل افغانستان از طریق سیاسی٬ کاهش وختم خشونت ها در کشور٬ ادغام طالبان با نظام٬ حفظ ارزش ها و دست آورد های مردم افغانستان در طول نزده سال گذشته٬ ادامه کمک های جامعه جهانی با این کشور٬ شکل گیری اجماع جهانی در خصوص حل مشکل افغانستان مسابل بنیادی بود که دراین نشست ها روی آن بحث شد.
وزارت امور خارجه می‌گوید کشورهای شرکت کننده در این نشست‌ها از طالبان خواسته‌اند که خشونت‌ها را کاهش دهند.
گران هیواد، سخن‌گوی وزارت امور خارجه بیان داشته است «شرکت کننده‌گان نشست‌ها ادامۀ خشونت‌ها را قابل قبول ندانستند و بالای طالبان صدا کردند که خشونت‌ها را کاهش دهند تا فضا برای آغاز گفت‌وگوها مساعد شود.»
نتایح این نشست ها می رساند که جامعه جهانی دیگر تحمل بازی چند گانه و حاشیه روی های طالبان از متن توافق سیاسی این گروه با امریکا را ندارد.
کاهش سریع و هر چه زودتر خشونت ها از سوی طالبان٬ خواست اولی مردم افغانستان و جامعه جهانی از این گروه است.
مگر با تاسف طالبان خشونت را ابزاری برای رسیدن به مقاصد سیاسی شان دانسته اند و با اتکا بر این تکتیک کهنه در پی امتیاز گیری اند و هر لحظه برای ایجاد یک ماجرا جدید فکر می کنند.
با آن که طالبان در قرار داد صلح شان با امریکا تعهد کرده اند که بر کلان شهر ها و شاهراه حمله نمی کنند مگر حوادث اخیر در شاهراه کابل–بلخ ٬ کابل قندهار و ازدیاد وقایع تروریستی و حتا حمله های مسلحانه بر پوسته های امنیتی در حومه کابل گواه آن است که طالبان از متن توافق شان با امریکا بیرون شده اند و در حاشیه قدم گذاشته اند.
آنان در جریان ده روز گذشته ٬ چهار انفجار با ماین مقناطیسی را در کابل سازماندهی کردند٬ دو شب قبل افراد وابسته به طالبان بر یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی استالف کابل حمله کردند٬ هفته گذشته یک پاسگاه امنیتی در میربچه کوت کابل گواه حمله از سوی طالبان بود٬ در ساحه جگدلک سروبی کابل هم طالبان تحرکاتی داشته اند٬ در پغمان که کابلیان از آن به عنوان تفریحگاه استفاده می کردند حضور تحرکات و فعالیت های طالبان دیده شده است٬ در ولسوالی های جنوبی کابل هم طالبان عامل خشونت ها و بروز نگرانی مردم اند.
این نمایانگر آن است که طالبان با ناامن کردن پایتخت٬ می خواهند فشارها را بر دولت مرکزی بیشتر کنند و همچنان جامعه جهانی را نسبت به دولت افغانستان که گویا در تامین امنیت پایتخت ناتو است حقیر جلوه دهند.
در بیرون از کابل٬ طالبان روزگذشته با سازماندهی انفجار ماین در مسیر ولسوالی جغتو غزنی عامل مرگ شش غیر نظامی شدند٬ با حمله بر نیروهای دولتی در مسیر شاهراه بغلان – سمنگان باعث جان باختن چهار نیروی دولتی شدند٬ در زابل یا ماین گذاری کودکان را کشتند و در جلال آباد یک مسوول پولیس را ترور کردند٬ و بر یکی از ولسوالی قندهار حمله انتحاری را سازماندهی کردند
آنچه گفته شد شمه یی از جنایاتی است که در طول یک هفته گذشته در کشور رخ داده است
شورای امنیت ملی می گوید: «در یک هفته اخیر شانزده ولایت کشور گواه ۲۸۴ حمله طالبان بوده انددر این حمله ها به غیرنظامیان نیز آسیب رسیده است».
این در حالی است که طالبان ادعا دارند که آنان بعد از توافق با امریکا٬ چهل درصد حمله های شان را کاهش داده اند. در حالی که وقایع و سیر حوادث در افغانستان عکس گفته های طالبان را بیان می کند و برخلاف ادعای این گروه که از کاهش خشونت حرف می زنند٬ طالبان بیشتر خشن شده اند.
سوال در این جا است که از دید طالبان کاهش خشونت چه است؟
شاید این گروه قطع حمله های شان بر نیروهای خارجی را کاهش خشونت بگویند.
واگرتعریف آنان از کاهش خشونت٬ رعایت تعهدات شان در توافق صلح شان با امریکا است باید گفت  که تا کنون در موضع این گروه در بعد داخلی هیچ تغییری به میان نیامده است٬طالبان برای آغاز گفت وگو های صلح بهانه  جویی می کنند و همچنان هیچ تغییری در فعالیت های مسلحانه٬ بمب گذاری٬حمله های انتحاری... آنان دیده نمی شود.
کاهش خشونت معنای اثر گزار دارد ٬ تعهد  و پابندی ۤبه آن می تواند قابل درک و دید باشد مگر مردم افغانستان با سپری شدن چهار ماه از امضای توافق طالبان با امریکا نشانه هایی از کاهش خشونت ندیده اند.
گروه طالبان از همه شیوهای خشونت علیه دولت و مردم افغانستان در همه حالات کارگرقته اند. واین می تواند به روند نو پای صلح در افغانستان آٍسیب رساند وامیدهایی را که تازه در خیال و ذهن مردم ما سر زده است٬ به یاس و نا امیدی مبدل کند. تحلیل سیاسی

کابل/ ۲۱ سرطان/ باختر
بعد از آن که لوی درستیز ارتش امریکا هشدار داد اگر گزارش ها در مورد این که، روسیه برای طالبان غرض کشتن عساکر امریکایی پول داده است درست ثابت شود امریکا پاسخ خواهد داد ،وزیر خارجه روسیه ، نظامیان امریکایی رابه قاچاق مواد مخدر از افغانستان متهم کرد.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ سرگی لارووف وزیر حارجه روسیه در تازه ترین اظهاراتش این اتهام را تازه کرده است و گفته است که نظامیان امریکایی با طیاره های ناتو از افغانستان موادمخدر قاچاق می کنند لاوروف، در نشست آنلاین مجمع بین المللی «پریمکوفسکی چتینی -2020» درباره قاچاق مواد مخدر از افغانستان گفت که روسیه اطلاعات و اخبارزیادی در اختیار دارد که می رساند نظامیان امریکایی مواد مخدر را از افغانستان ذریعه هواپیما های ناتو به اروپا قاچاق می کنند لاوروف خاطرنشان كرد: "اگر واقعیت‌های كاملاً معتبری را در نظر بگیریم، پس از گذشت 20 سال ایالات متحده و سایر اعضای ائتلاف در افغانستان، جریان قاچاق مواد مخدر از افغانستان به خارج افزایش یافته است پس نه ایالات متحده و نه دیگر اعضای ائتلاف هیچ مبارزه مهمی علیه تولید مواد مخدر در افغانستان انجام نمی‌دهند." قبل از لارووف ،ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه برای افغانستان از دخیل بودن نظامیان امریکایی در قاچاق موادمخدر از افغانستان سخن گفته بود کابلوف تاکید داردکه دست داشتن نظامیان امریکا یی در قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کسی پوشیده نیست به شمول افغانان. همه آن را به عنوان یک واقعیت نگاه می‌کنند. این گفته در ادامه اتهام بندی تازه میان دو کشور امریکا و روسیه صورت گرفته است. این دو بعد از آن که روز نامه نیویارک تایمز گزارش داد روسیه برای طالبان پول پرداخته است تا عساکر امریکایی را در افغانستان بکشند یک دیگر متهم به کار های غیر قانونی در افغانستان کرده اند. سرگی لاوروف دراین باره گفته است "من تنها می توانم تأیید کنم که همه اینها مبتنی بر گمانه زنی های بسیار غیرقانونی اساس گذاری شده است. هیچ واقعیت خاصی در این گزارش ها ارائه نشده است. افزون بر این، مقام های ارشد دولت امریکا از آن میان وزیر دفاع این کشور اظهار داشت که آنان از این نوع گزارش ها آگاهی ندارند. همه این ها بازنویسی می شوند و به نظر می رسد که همه چیز به طور خاص برای این نمایان می شود که این کشور در آستانه مبارزات انتخابات داخلی قرار دارد". وی ادامه داد: "ما دوست داریم كه هم افغانستان و هم روسیه و امریكا از تجربیاتی كه در این مملكت دیرپا انباشته شده است بیاموزیم و همراه با سایر كشورها كه می توانند به آرامش اوضاع كمك كنند، به ویژه با چین، ایران، پاكستان و سایر همسایگان افغانستان به این کشور کمک کرد تا گفت وگو های ملی برقرار کنند. ما به طور جدی در این کار شرکت می کنیم". دیمیتری پسکوف مسوول مطبوعاتی دفتر رئیس جمهور روسیه در واکنش این گزارش نیویورک تایمز گفته است ( در این روزها بزرگترین و معتبرترین رسانه های جهان دست به نشر خبرهای ساختگی می زنند. وی افزود: این یک «توطئه» و دروغ است.) اما لوی درستیزارتش آمریکا به کنگره این کشور گفته است : دولت دونالد ترامپ تا آن حد که ما می‌توانیم و باید برای مقابله با روسیه و دیگر قدرت‌های خارجی از بابت حمایت تسلیحاتی و حمایت‌های دیگر از دشمنان امریکا در افغانستان انجام دهیم تلاش نکرده است جنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشستی با کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا درباره تاریخچه حمایت روسیه از طالبان، گفت: روسیه یکی از رقیبان آمریکا است که سال‌ها به ارائه آموزش، پول، سلاح، تبلیغات و خیلی چیزهای دیگر به طالبان و شبکه حقانی یک گروه شبه نظامی دیگر افغان پرداخته است. او گفت: ارتش آمریکا در عرصه میدانی پاسخ داده است اما مسئله از این بالاتر است. او گفته است این مساله در یک سطح راهبردی است. ما در سطح استراتژیک چه کاری را می‌توانستیم و یا باید انجام دهیم. اما کولن پاول که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش وزیر خارجه امریکا بود رسانه های کشورش را به زیاده روی متهم کرده است او گفته است که رهبران نظامی ما این مسئله را مشکلی جدی نگرفتند مگر برای روزنامه ها و تلویزیون ها به یک سرگرمی خبری مبدل شده است او تاکیددارد نخست اطلاعات ورودی باید با دقت مورد بررسی و تأیید قرار گیرند بعد حرف زد. وزیر خارجه پیشین امریکا ابراز اطمینان کرد، که روسیه به دنبال جنگ با ایالات متحده و ناتو نیست. صائم

چهارشنبه ، 18 سرطان 1399 ، 08:57

ادامه تنش در روابط امریکا و روسیه

Written by manager

کابل/  ۱۸  سرطان/  باختر
در ادامه تنش میان اریکا  و روسیه ،مجلس نمایندگان امریکا تصمیم گرفته است که مایک پامپئو را برای توضیح درباره گزارش‌هایی  که گفته می شود روسیه برای طالبان پول داده است تا عساکر امریکایی را در افغانستان بکشند فرا خوانده است.
مجلس نمایندگان امریکا بعد از این تصمیم به  فراخواندن پامپئو گرفته است که اداره ترامپ حاضر نیست که این گزارش های نیویارک تایمز را جدی بگیرد.
قرار است وزیر خارجه امریکا فردا در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا  حاضر شود.
این دومین واکنش مجلس نمایندگان امریکا در خصوص گزارش های نیویارک تایمز است .
سه روزقبل نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه از سوی امریکا شد.
سازمان های استخباراتی دو کشور در امر مبادله اطلاعات در مورد مسایلی چون هراس افگنی و جرایم سازمان یافته با هم همکاری دارند.
گفته می شود که کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، از مایک پامپئو خواهد خواست که   درباره چگونگی واکنش دولت ترامپ به گزارش‌های اطلاعاتی مبنی بر پیشنهاد جایزه روسیه به  طالبان برای کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان ارائه دهد.
منتقدان ترامپ که نانسی پلوسی یکی از آنان است می گویند که دونالد ترامپ و شماردیگری  ازمقام‌های آمریکایی تلاش دارند تا گزارش ماه گذشته روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست مبنی بر این که  سرویس اطلاعات نظامی روسیه به طالبان پیشنهاد داده بود تا در ازای کشتن نیروهای ائتلاف و آمریکا در افغانستان جایزه دریافت کنند، کم‌اهمیت نشان دهند.
رییس‌جمهوری آمریکا گفته است که این تهدیدات روسیه به گوش او نرسیده بود چون این اطلاعات اعتباری نداشت. با این حال دموکراتان و جمهوری‌خواهان به شدت از او انتقاد کردند و خواستار پاسخگویی به این تهدیدها و واکنش دولت او شدند.
وزیر امور خارجه آمریکا هم مسایل مطرح شده در گزارش های این دو روز نامه امریکایی را  رد کرده است و این روز نامه ها را به شایعه پراگنی متهم کرده است.
شماری از اعضای مجلس نمایندگان امریکا می گویند که اظهارات ترامپ در خصوص  گزارش های اخیر نیویارک تایمزناشی از خلای معلوماتی است زیرا به او واقعیت ها گفته نشده است.
بت سنریکتن از کارشناسان استخباراتی رییس جمهوری امریکا گفته است اطلاعاتی که ادعا می شود روسیه به  طالبان بابت کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پاداش ارائه کرده است  به طور شفاهی به عرض رییس جمهور رسانده نشده است.
زیراخودداری ترامپ از شنیدن هر چیز منفی درباره روسیه، مقامات ارشد او را وادار کرده درباره مسایلی که به این کشور مربوط است، با احتیاط عمل کنند.
شماری را در امریکا باور به این است که منتقدان اداره ترامپ، تلاش دارند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور، از گزارش های اخیر نیویارک تایمزبه عنوان  یک دستآویز برای منزوی کردن ترامپ  استفاده کنند و آنان می کوشند  چنین وانمود کنند که او در صدد امتیاز دهی به روسیه است تا درد سر هایی در زمان انتخابات برای او ایجاد نشود.
در همین حال«نیکلای پاتروشف» رییس شورای امنیت فدرال روسیه گفته است که روسیه هرگز با طالبان همکاری نکرده است
برخلاف، رییس شورای امنیت فدرال روسیه امریکا را متهم کرده است که طالبان را به وجود آورده است و افراط گرایی مذهبی را در منطقه ترویج کرده است
او گفته است «این آمریکا بود که به تشکیل جنبش طالبان کمک کرد و در دهه ۱۹۸۰ میلیاردها دلار در حمایت از مجاهدین افغانستان هزینه کرد که بعدها بخش اعظمی از نیروهای تروریستی را نه تنها در افغانستان که در کل منطقه تشکیل دادند.»
نیکلای پاتروشف تاکید دارد که روسیه هرگز با طالبان همکاری نکرده است و حتی دیوان عالی روسیه در سال ۲۰۰۳ طالبان را به عنوان گروه تروریستی معرفی کرده است.
در همین حال سفارت روسیه در واشنگتن با رد این اتهامات، در پیام تویتری نوشته است:  اتهامات بی اساس مطرح شده از سوی نیویورک تایمز درباره اینکه مسکو مغز متفکر کشتار نظامیان آمریکایی در افغانستان است، منجر به این می‌شود که کارکنان سفارت خانه‌های روسیه در واشنگتن و لندن مورد تهدیدهای مستقیم قرار بگیرند. تحلیل سیاسی

 

کابل/۱۷سرطان/ باختر
نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان تاکید دارد که طالبان تنها می توانند در ترکیب دولت وفاق ملی در افغانستان به قدرت برسند.
به گزارش آژانس باختر: ضمیر کابولوف در گفت وگو با شبکه تلویزیونی یک روسیه  گفته است : گروه طالبان می توانند با ورود به دولت وفاق ملی در افغانستان به قدرت برسند اما تلاش برای غصب قدرت از سوی این گروه با زور، واکنش جامعه جهانی را علیه آنان در بر خواهد داشت
به باور آگاهان سیاسی گفته های این دیپلمات ارشد روسیه٬ کشوری که از سوی امریکا متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان است این پیام را می دهد که روسیه جمع جامعه جهانی مخالف بازگشت امارت اسلامی طالبان به افغانستان اند.
در حالی که طالبان ادعای احیای دوباره امارت اسلامی شان را در سر دارند.
کابلوف همچنان گفته است که تمامی اعضای طالبان پاک و متعهد نیستند بل چهره های افراط گرا با اندیشه های خطرناک در میان آنان وجوددارند.
او گفته است «من نمی گویم که همه اعضای طالبان پاک و منزه هستند،  در گروه طالبان بخش جدی متشکل از افراط گرایان وجود دارد که از منطق خود پیروی می کند. »
کابولوف گفت: نمایندگان این گروه به اعضای دیگر طالبان می گویند که چرا باید با این مهره های دست نشانده به توافق برسیم در حالی که می توانیم به جنگ ادامه دهیم چرا که در هر صورت نیروهای امریکایی از افغانستان فرار می کنند و ما تمام قدرت نه بخشی از آن را به دست می گیریم.
اوگفته است:  بخش عاقل طالبان این واقعیت را درک می کند که در صورت غصب قدرت در افغانستان، همه کشورها ازجمله روسیه به مقابله با آنان برمی خیزند.  
باید گفت ایران همسایه دیگر افغانستان که گفته  می شود از یک جناح انشعابی طالبان در غرب افغانستان حمایت می کند نیز با صراحت مخالف بازگشت امارت اسلامی طالبان به افغانستان است.
هند٫ کشور های آسیای میانه و اروپا هم مخالف بازگشت افغانستان به گذشته اند٬ گذشته یی که تحجر طالبانی به نام امارت اسلامی در آن حاکم بود. تحلیل سیاسی

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه شد
کابل/ 16سرطان/ باختر
جنگ تبلیغاتی میان امریکا و روسیه تندتر شده است و آنان اتهام ها علیه یکدیگر را بیشتر کرده اند.
جنگ تبلیغاتی میان این دو کشور بعد از آن آغاز شد که نیویارک تایمز در دو گزارش٬ نوشت که استخبارات روسیه به طالبان پول داده است تا عساکر امریکایی و سایر عساکر در ایتلاف جهانی مبارزه با هراس افگنی را در افغانستان بکشند.
به تعقبب ادعای مطرح شده از سوی نیویارک تایمز٬ ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس جمهور پوتین برای افغانستان٬ با صراحت نظامیان امریکایی را متهم کرد که از افغانستان٬ مواد مخدر قاچاق می کنند و بدون تکلیف و مشکل آن را ذریعه طیاره های نظامی به هر جا٬ آلمان و یا رومانیا... می رسانند.
با آن که مقام ها در قصر سفید به گونه یی گزارش نیویارک تایمز را رد کردند و آن را جعلی خواندند٬ مگر رییس مجلس نمایندگان امریکا موضع سخت تر اتخاذ کرده است و خواستار تحریم سازمان های اسخباراتی روسیه شده است.
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا در تازه ترین اظهارات خود تاکید کرده است که باید تحریم های علیه روسیه اعمال شود و باید این تحریم ها فوری باشد.
این نشان می دهد که واکنش اعضای مجلس نمایندگان امریکا در برابر اقدام روسیه بحث برانگیز شد٬ پلوسی تاکید دارد: ما نباید در برابر خون فرزندان خود غافل باشیم و آن را نادیده بگیریم. و یا آن را در معاملات سیاسی و یا هم برنامه های سیاسی خود از نظر اندازیم.
این گفته ها اشاره٬ به اظهارات رییس جمهور ترامپ است که گزارش های نیویارک تایمز را جعلی خوانده است.
مگر نهادهای استخباراتی امریکا این گزارش را جدی گرفته اند.
مسوولان دستگاه های استخباراتی امریکا  حدس می‌زنند که روسیه بیشتر درسال ۲۰۱۹ انتقال پول را برای کشتن سربازان امریکایی به افراد وابسته به  گروه طالبان، آغاز کرده است.
با آن که هم روسیه و هم طالبان این گزارش را رد کرده اند٬ مگر نیویارک تایمز گفته است که در باره گزارش های نشر شده خود مسوولیت پذیر است.
واکنش مقام های روسی در این خصوص تند بوده است٬ آنان برعلاوه آن که این گزارش را جعلی و خیالی خوانده اند٬ نماینده ويژه رییس جمهوری آن کشور برای افغانستان گفته است که نظامیان امریکایی از افغانستان موادمخدر و موادمعدنی قاچاق می کنند.
موضع گیری های تازه این دو کشور نشان دهنده آن است که رقابت این دو قدرت در افغانستان تندتر شده است و این برای آینده سیاسی افغانستان یک پیام  خوب نیست.
مردم افغانستان تاکید دارند که افغانستان مکان فرصت ها و همکاری ها است٬ در حالی رقابت جنگ های نیابتی کشورهای دیگر در افغانستان وضعیت این کشور را آشفته کرده است. روشان

کابل/ ۱۶سرطان/ باختر
حصار کشی های داخل شهر کابل که با جاسازی دیوارهای سمنتی در نقاط مختلف پایتخت شکل گرفته است٬ باعث ایجاد مشکلات گوناگون برای مردم شده است و به شهر هویت نظامی بخشیده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ با ازدیاد وقایع تروریستی و بلند رفتن  سطح تهدیدهای امنیتی در کشور به خصوص کابل٬ جاسازی دیوارهای سمنتی به عنوان یک راهکار وقایه یی مدنظر گرفته شد و هر نهاد دولتی٬ هر مکان نظامی٬ بانک ها و دفاتر تجاری و حتا منازل و کلای شورا و سیاست ورزان با این دیوار پوشیده شدند.
با این کار بسیاری از جاده ها به خصوص جاده های فرعی به روی ترافیک و عابرین بسته شد و این باعث سرگردانی مردم٬ قطع جریان ترافیک در جاده ها و سرک های مشخص و سنگینی ترافیک در جاده های دیگر شد.
امروز اگر مشکلی در تراکم ترافیک دیده می شود و اگر مردم از بسته بودن جاده ها شاکی اند همه به جاسازی بی پیشینه و غیر برنامه ریزی شده چنین دیوارها بر می گردد.
بندش راه٬ تراکم ترافیک اکنون یک معضل حاد در شهرکابل و کلان شهرهای دیگر کشور است و مردم می خواهند که برای این معضل یک راه حل پیدا شود.
در جلسه امنیتی یی که نهم سرطان در ارگ ریاست جمهوری برگذار شد٬ این مساله مورد بحث قرار گرفت.
محمد اشرف غنی٬ رییس جمهوری اسلامی افغانستان٬ به ارگان های مربوط هدایت داد که موانع ترافیکی و دیوارهای سمنتی را دور کنند٬ راه ها و کوچه ها و سرک ها را به روی ترافیک باز بگذارند و برای مقام ها خط و سیر گرفته نشود و مقام ها در رفت و آمدشان به مردم مزاحمت نکنند.
صدور این دساتیر برای مردم دلگرم کننده و امید وار کننده است٬ مگر جنبه تطبیق آن با شک و گمان دنبال می شود.
معضل دیوارهای سمنتی٬ و یا مشکلات مردم در جاده و سرک که با گشت و گذار غیرمعمول مقام های دولتی٬ سیاست ورزان و وکلای پارلمان همراه است٬ مشکلات نو نیست.
بارها مقام ها چه در حکومت کنونی و چه در حکومت گذشته تلاش کردند تا به این معضل خاتمه بخشند و چهره نظامی را از شهر دور کنند و به آن چهره یک شهر غیرنظامی دهند٬ مگر موفق نبوده اند.
مشکل در این است که روابط٬ وابستگی ها٬ زور و قدرت مانع عملی شدن برنامه های نهادهای مربوط در این زمینه شده است. و حالا هم وضعیت تغییر نکرده است و چندان امید برای تحقق این برنامه وجود ندارد.
مجید پور فعال مدنی به این باور است که حکومت کارا نیست و ملی فکر نمی کند بل٬ با این معضل به اساس روابط برخورد شده است. چنین برخورد در گذشته هم وجود داشته است  و این که دولت در برداشتن موانع سمنتی جاده ها موفق نبوده است٬ مشکل در این است که با معضل برخورد یک سان نشده است.
مجید پور می گوید: در جریان 17 سال گذشته زورمندان در داخل و بیرون دستگاه حکومت از اعمار بلند منزل های غیرقانونی گرفته تا انواع واقسام اعمال فرا قانونی انجام دادند و هیچ مرجع جلو ایشان را نگرفت٬ بدون شک که در گذاشتن موانع سمنتی هم منافع زورمندان در میان بوده است که بارها با وجود اتخاذ تصامیم جمع آوری آن نتیجه نداده است و برعکس بیشتر از گذشته شهر کابل در حصار دیوارها درآمده است.
او به این باور است که هدایت رییس جمهور باز هم بی نتیجه خواهد بود
اما دوکتور عاطفه طیب استاد پوهنتون و فعال سیاسی می گوید: در حرف و عمل رهبری کنونی قاطیعت وجود دارد و از آنجایی که صلاحیت اجرایی این هدایت به نهادهایی بر می گردد که افراد متعهد در این نهادها حضور دارند٬ پس جنبه عملی شدن آن نیز نسبت به دفعات گذشته بیشتر است.
عبدالواحد طاقت٬ آگاه امور نظامی می گوید که وی در آغاز با گذاشتن دیوارهای سمنتی به دو دلیل مخالف بود اول اینکه دیوارهای سمنتی فاصله بین مردم  ودولت را بیشتر می کند زیرا روزانه مردم زیر بمباردمان نیروهای خارجی و تروریستان قرار می گیرند٬ بدین مفهوم است که مردم مصونیت ندارند و دولتی که باید حافظ مردم باشد با بر افراشتن دیوارها از خود محافظت کرده است.
دوم این که با بر افراشتن دیوارها اعتماد مردم از دولت برداشته می شود و هیچ حکومت در جهان پیروز نمی شود که مردمش بالایش اعتماد نداشته باشد.
طاقت دلیل عملی نشدن اوامر برداشتن دیوارهای سمنتی را در عدم امنیت می داند و می گوید: این بار هم جنبه عملی نخواهد گرفت زیرا نهادهای زیربط به خاطر محافظت خود حتی جاده ها را مسدود کرده اند٬ چه رسد به گذاشتن دیوارهای سمنتی در اطراف نهادهای شان.
طاقت دلیل هدایت رییس جمهور مبنی بر برداشتن دیوارهای سمنتی را دسیسه های مشاورین دور و برش می داند و می افزاید که مشاورین رییس جمهور با مطرح کردن مسایل و موضوعاتی که جنبه عملی گرفته نمی تواند٬ می خواهند رییس جمهور را بی صلاحیت نشان دهند.
او از رییس جمهور می خواهد که از این هدایت و دستور خود٬ خود نظارت کند. اگر این هدایت تطبیق شود اعتماد مردم به رییس جمهور بیشتر می شود.
در همین حال یک شهروند کابل گفت: ما در طول چند سال گذشته در رابطه به جمع اوری دیوارهای سمنتی٬ حرف های زیادی شنیدیم مگر عمل کم بوده است. امید است که این بار دولت با جدیت این برنامه را تعقیب کند.
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله٬ به آژانس باختر گفت که این برنامه در گام نخست از شهر کابل آغاز خواهد شد و قومندانی امنیه کابل در این رابطه برنامه هایی روی دست خواهد گرفت.
مگر آرین نگفت که قومندانی امنیه کابل چه وقت این برنامه را آغاز خواهد کرد.
قومندان امنیه کابل و مسوولان مطبوعاتی آن نیز در این باره چیزی نمی گویند.
این نشان می دهد که مساله برچیدن دیوارهای سمنتی٬ یک مساله پر ماجرا برای نهادهای امنیتی در کابل است و آنان می خواهند که در چوکات یک برنامه قابل اجرا کارشان را در این خصوص آغاز کنند. صائم / فرزانه نعمت

کابل/  9  سرطان/ باختر
دو روز پس از آن که یک روز نامه امریکایی،ادارات استخباراتی روسیه را متهم  کرد که برای کشتن عساکر امریکایی در افغانستان به طالبان پول  داده اند ،روسیه آژانس‌های استخباراتي آمریکا رادر قاچاق مواد مخدراز  افغانستان متهم کرد.
وزارت خارجه روسیه گفت که برخی اعضای آژانس‌های اسنخباراتي آمریکا در قاچاق مواد مخدر ازافغانستان نقش دارند و به شبه‌نظامیان پول می‌دهند.
تاس خبر گزاری رسمی روسیه،به نقل از گزارش وزارت خارجه روسیه با اشاره به مساله مواد مخدر در افغانستان گفته است که آژانس های استخباراتي آمریکا در قاچاق موادمخدر در افغانستان دست دارند و برای عبور کاروان‌های حامل این مواد به گروه‌های شبه‌نظامی پول می‌دهند.
در گزارش تذکر رفته است که دست داشتن آژانس‌های استخباراتي  آمریکا در قاچاق موادمخدر بر کسی پوشیده نیست.
این بار اول نیست که نیروهای خارجی در افغانستان متهم به قاچاق مواد مخدر از این کشور می شوند.
رسانه های غربی و روسیه بار ها گفته اند که عساکر خارجی در افغانستان در ترافیک و ترانزیت مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان نقش دارند.
سود مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان حدود پنجاه ملیارد دالر تخمین شده است در حالی که تنها دو ملیارد دالر آن وارد اقتصاد افغانستان می شود.
به باور آگاهان سیاسی، رد و بدل شدن اتهام های تازه میان روسیه و امریکا نمایانگر آن است که این دوکشور برعلاوه جنگ نیابتی درافغانستان وارد جنگ تبلیغاتی نیز در این کشور شده اند، و حالا از کار کرد یکدیگر پرده پوشی می کنند.
این نشان دهنده عمق فاجعه در افغانستان است، کشوری که قربانی جنگ و رقابت خارجيان  شده است . تحلیل سیاسی

کابل/  ۸  سرطان/  باختر
یک روز نامه امریکایی گفته است که استخبارات روسیه برای کشتن عساکر امریکایی در افغانستان به طالبان پول داده است .
نیویارک تایمز در یک گزارش تازه گفته است که استخبارات آن کشوریافته است که ادارات استخباراتی نظامی روسیه در مقابل کشتن نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا در افغانستان به گروه طالبان امکانات مالی فراهم کرده است.
به نوشته نیویارک تایمز٬ مقامات امریکایی در اوایل سال جاری به این معلومات دست یافتند.
این روزنامه به قول از منابع استخباراتی امریکا نوشته است: که ازاین یافته‌ها  دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده آگاه شده است  اما واکنش او تا کنون روشن نیست.
نیویارک تایمز نگاشته است که ادارات استخباراتی امریکا به این باور اند که قطعه ۲۹۱۵۵، شاخه یی از ادارهٔ استخبارات نظامی روسیه، در دادن پول انعام به تندروان شامل است.
نیویارک تایمز فرضیه های مختلفی را در مورد این که چرا روسیه احتمالاً تلاش کرده است ایالات متحده را در جنگ افغانستان زمین‌گیر کند، نشر کرده است.
این روزنامه نوشته است که واشنگتن درجریان سال‌های اخیر اتحاد جماهیر شوروی پیشین در افغانستان از گروه های جهادی حمایت می‌کرد و احتمالاً اکنون روسیه در تلاش حمایت از حملات طالبان است.
نیویارک تایمز همچنان گفته است که ممکن روسیه به خاطر کشتن جنگجویان اجیر این کشور توسط امریکا در سوریه، در پی انتقام جویی باشد.
طالبان این گزارش را رد کرده اند و دولت روسیه گفته است که در مورد آن آگاهی ندارند.
در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۰ امریکایی در جریان محاربه در افغانستان کشته شدند، اما تا حال واضح نیست که مرگ چه تعداد از نظامیان مشکوک است
با آن که روسیه و طالبان این گزارش را رد کرده  اند مگر چند سال قبل یک مقام روسی گفته بود که طالبان از آنان درخواست پول و اسلحه کرده اند مگر آنان به حمایت سیاسی این گروه تاکید دارند.
همچنان این گزارش زمانی نشر می شود که دو روز قبل یک روز نامه غربی گزارش داد که ترامپ در نظر دارد تا پای روسیه را به جنگ داعش در افغانستان بکشاند.
مساله دادن پول به طالبان و این که امریکا می خواهد تا روسیه را با داعش در افغانستان مصروف کند ادامه جنگ نیابتی این قدرت بزرگ در افغانستان بوده می تواند که در نهایت مردم افغانستان قربانی می شوند.
به باور مردم ٬این مشکل زمانی در افغانستان حل شدنی است که گروه های مختلف از افغانستان واحد و منافع ملی تعریف واحد داشته باشند.
اگر هر گروه ابزاری در دست یک کشور خارجی باشد چگونه می توان از صلح در افغانستان حرف زد.
باری یک تحلیل گر مسایل سیاسی افغانستان٬ طالبان را به یک شرکت امنیتی تشبیه کرده بود که هرکی برای شان پول دهند٬همان کار را می کنند.
اگر طالبان با این طرز تفکر شان ادامه دهند ٬افغانستان همچنان میدان جنگ نیابتی کشور های منطقه و جهان خواهد بود . تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL