11 حمل 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر مخالفت طالبان با ترکیب هیئت گماشته شده...

وزیر صحت عامه : ظرفیت آزمایشگاه کشور در تشخیص ویروس کرونا افزایش یافته است

کابل/ ۱۱ حمل/ باختر وزیر صحت عامه از افزایش ظرفیت ها...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

گزارشات
گزارشات

گزارشات (1464)

کابل/ ۷حمل/ باختر
مراسم آتش سپاری آن هموطنان سیک ما که دیروز در یک حمله تروریست در کابل جان باختند٬ امروز در کابل انجام شد.
این مراسم در حالی که شماری از مقام های افغان و جمعی از هموطنان ما حضور داشتند .
در حمله تروریستی بر مراسم مذهبی هموطنان سیک ما در درمسال شور بازار کابل٬ بیست هموطن ما جان باختند و هشت نفر دیگر زخم برداشتند.
در میان قربانیان زنان و کودکان نیز شامل اند.
این دومین باریست که هموطنان سیک ما در برنامه هدفمند تروریستی آماج قرار می گیرند.
حدود دو سال قبل در حادثه مشابه شماری از هموطنان سیک ما در شهر جلال آباد که برای ملاقات با رییس جمهور به مقر ولایت ننگرهار می آمدند٬ هدف یک حمله انتحاری قرار گرفتند٬ در آن حادثه بیست نفر جان باختند.
اوتار سینگه خالصه، شخصیت با نفوذ مردمی و نامزد احتمالی انتخابات پارلمانی نیز در میان قربانیان بود.
مردم افغانستان٬ حادثه دیروز را نفرت انگیز خواندند و تاکید کردند که عاملان فقط جنایتکار اند که به هیچ دین و آئینی وابسته نیستند.
مردم می گویند که حمله بر یک اقلیت دینی که هیچ خطری را متوجه امنیت٬ ثبات و اجتماع ما نکرده است٬ بل بخشی از هویت و ملت ما را تشکیل می دهند٬ نمی تواند توجیه پذیر باشد.
این حادثه اسفبار واکنش های ملی و بین المللی را در پی داشته است.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با تقبیح ‌حمله افراد مسلح بر یک عبادت‌گاه هندوها در شهرکابل از ادامه حملات سیستماتیک و هدف‌مند بر اقلیت‌های مذهبی در آن کشور٬ به شدت نگرانی کرده است.
این کمیسیون با استناد بر قوانین ملی و بین‎المللی در حمایت و محافظت از اقلیت‌های مذهبی، از دولت افغانستان خواسته است که برای تامین امنیت و حقوق این گروه آسیب‌پذیر، اقدام جدی را روی دست گیرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با تقبیح این حمله آن را جنایت ضد بشری گفته است: حمله بالای اماکن مذهبی نهایت زبونی دشمن را نشان می دهد. اماکن مذهبی ازهر گونه حملات و خشونت مصوون می باشند."
رییس جمهوری افزود: هموطنان هندو و سیک ما در طول تاریخ مثال خوبی از همزیستی مسالمت آمیز بودند. این هموطنان ما با وجود مشکلات که به آن مواجه شدند، در وطن باقی مانده و تلاش کردند تا نقش مفیدی در جامعه داشته باشند. دولت افغانستان متعهد به دفاع از این هموطنان است و حمله زبونانه به مراسم مذهبی شان را جنایت نابخشودنی می داند.
میررحمان رحمانی رحمانی ولسی جرگه گفته است این گونه اعمال غیرانسانی نمی تواند تفرقه و بی اعتمادی را میان مردم افغانستان ترویج کند٬ بل آنان را در شناخت دشمن بیشتر کمک خواهد کرد.
مجلس سنا نیز این حادثه را غم انگیز و ضد انسانی دانسته است و از مسوولان نهادهای امنیتی خواسته است تا به نگرانی های افلیت های قومی و مذهبی در کشور بپردارند.
داکتر عبدالله آن را یک عمل ضد انسانی دانسته و گفته است که تنها در پناه وحدت ملی می توان به این گونه ماجراجویی پاسخ گفت.
سفارت امریکا در کابل با نکوهش این حمله، علاملان آن را "افراد متعصب و جنایتکار" خوانده و تاکید کرده است که صلح تنها زمانی به دست خواهد آمد که مردم اختلافات خود را از طریق کلمات حل کنند، نه اسلحه.
سفارت بریتانیا در کابل نیز با تقبیح ‌این حمله، تاکید کرده است که اقلیت‌های مذهبی نباید هرگز هدف قرار گیرند.
سازمان عفو بین‌الملل حمله بر "اقلیت سیک و اهل هنود" را ناامید کننده و شوکه‌ کننده خوانده است. گفته است که مقام‌ها وظیفه دارند از اقلیت‌ها و مکان‌های عبادت شان در افغانستان محافظت کنند.
وزارت خارجۀ هند نیز این حمله را ناجوانمردانه خوانده و اعلام آمادگی کرده است که آن کشور آماده است تا تمام کمک‌های ممکن را به خانواده‌های آسیب دیده جامعه هندو و سیکه افغانستان٬ ارایه دهد.
وزارت خارجۀ پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این حملات "نفرت‌انگیز" هیچ توجیه سیاسی، مذهبی یا اخلاقی ندارد: همه مکان‌های عبادت مقدس هستند و حرمت آنها باید در همه زمان‌ها رعایت شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار حمله تروریستی به یک مکان مذهبی سیک‌ها در شهر کابل تاکید کرد: ایران در مبارزه با تروریزم و افراط‌گرایی در کنار افغانستان ایستاده است
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تروریست‌ها با اقدامات شرورانه و تحمیل هزینه‌های فراوان بر مردم مظلوم افغانستان، قطعا به اهداف خود که دامن زدن به ناامنی، بی‌ثباتی و اختلافات مذهبی در این کشور است، نخواهند رسید.
داعش در این حادثه ادعا مسوولیت کرده است٬ مگر ئهادهای امنیتی افغانستان می گویند که ادعا مسوولیت از سوی داعش یک حرکت فربینده است٬ در حالی که شبکه حقانی عامل این رویداد است.
شبکه حقانی که بخشی از تشکیلات طالبان است در پاکستان مستقر است.
تحلیل سیاسی

کابل/ ۷حمل/ باختر
دیروز کابل گواه یک واقعه هراس افگنانه بود٬ هراس افگنان با حمله بر عبادتگاه هموطنان سیکهـ بار دیگر بربریت و تحجرشان را به اثبات رساندند. نهادهای امنیتی افغانستان شبکه حقانی را که بخشی از گروه طالبان است٬ مسبب این حادثه می داند.
در ولایت های دیگر هم رویدادهای مایوس کننده یی اتفاق افتاد٬ در تگاب کاپیسا٬ سه غیر نظامی که سوار بر یک موتر بودند در تیر اندازی طالبان کشته شدند٬ انفجار ماین کنار جاده در زابل جان چند غیرنظامی را گرفت٬ در قندهار طالبان یک زن را ترور کردند.
در بیست و چهار ساعت گذشته در کنار وقایع تروریستی٬ نه ولایت کشور گواه حمله های مسلحانه از سوی طالبان بوده است.
این در حالی است که سرپرست وزارت دفاع ملی پنجشنبه گذشته برای برنامه ریزی و وقایه درست در برابر ویروس کرونا خواهان آتش بس سرتاسری در کشور بود.
اما جواب طالبان از دیاد حمله بر مواضع نظامیان کشور و تشدید خشونت در برابر غیرنظامیان بوده است.
این سبب شده است که نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده و موضع دفاعی فعال را انتخاب کنند که آنان را قادر می کند تا در برابر تحرکات مسلحانه به صورت سریع واکنش نشان دهند .
تحرکات اخیر طالبان که به هدف امتیازگیری های سیاسی انجام شده است٬ واکنش قومندان نیروهای بین المللی در افغانستان را نیز در پی داشته است.
با آن که امریکا با طالبان توافق نامه صلح را امضا کرده است و طالبان عملا جهادشان را در برابر نیروهای خارجی پایان یافته می دانند و از سوم حوت تاکنون هیچ حمله بر نیروهای خارجی نکرده اند و تنها افغانان را کشته اند٬ مگرجنرال اسکات میلر قومندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان گفته است: ناگزیر است تا در برابر خشونت های طالبان دست به کار شود.
جنرال اسکات میلر، در تازه ترین اظهارات خود از ادامۀ پشتیبانی قاطع این نیروها از نیروهای امنیتی افغانستان سخن گفت و هشدار داده است اگر طالبان خشونت‌ها را افزایش دهند، نیروهای امریکایی ناگزیر خواهند شد تا در برابر آنان٬ دست به کار شوند.
او گفته است: من می خواهم همه بدانند که ماموریت پشتیبانی قاطع به نیروهای امنیتی افغانستان و مردم افغانستان همچنان متعهد است  و این مهم است .
این امر روزانه با فعالیت های نظامی ما مشهود است، ما برای تحقق همه اهداف خود تلاش می کنیم و اگرطالبان خشونت ها را ادامه دهند، با واکنش روبه رو خواهند شد.
میلر واضح کرده است؛ اگر طالبان خشونت را افزایش دهند، آنان می دانند که از طرف ما پاسخ خواهند دید، طالبان صریحاً می دانند و توافق دارند که ما حق داریم نه تنها از خودمان بل از شرکای نیروهای امنیتی افغانستان دفاع کنیم. بنابراین اگر آنان حمله کنند، پاسخی وجود خواهد داشت.
حرف دیگر میلر٬ مساله مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان است٬ او گفته است٬ ادامه خشونت ها را ازسوی طالبان در برابر تلاش ها برای مهار بیماری «کووید 19» در افغانستان مانع می داند.
کووید 19  چیزی است که بر کل جهان تأثیر می گذارد و بر نیروهای ائتلاف و نیروهای امنیتی افغانستان نیز تأثیر خواهد گذاشت. تمرکز خاص باید روی جلوگیری از شیوع بیماری باشد که حتی در شرایط عادی نیز مشکل است، اما در صورت بروز خشونت تقریبا غیرممکن است که از این ویروس جلوگیری شود. همه طرف ها باید خشونت را کاهش دهند تا ما بتوانیم در جلوگیری از شیوع این ویروس در بین نیروهای خود و در بین مردم افغانستان تمرکز داشته باشیم.
رویدادهای اخیر ثابت می کند که طالبان و کرونا دو پدیده اند که بستر زندگی بر مردم را تنگ کرده اند و باید با هر دو همزمان مبارزه شود. تحلیل سیاسی

کابل/ ۵ حمل/ باختر
در حالی که وقایه یگانه راه حل و مهار کرونا پنداشته می شود، روند وقایه در افغانستان آن چنان که ایجاب می کند، نیست.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ ویروس کرونا اکنون به یک معضل حاد جهانی مبدل شده است. چین، ایران ، ایتالیا، کوریای جنوبی... کشور های اند که بیشترین قربانی برخاسته از این ویروس را داشته اند.
افغانستان به دلیل روابط نزدیک همسایگی که با ایران دارد و به دلیل بازگشت بی پیشینه مهاجران افغان از آن کشور، در معرض خطر جدی شیوع کرونا قرار دارد.
دولت افغانستان ونهاد های مدنی  خیریه به منظورمقابله با کرونا تدابیر و اقدامات احتیاطی روی دست گرفته اند که بارزترین آن از خانواده ها و مردم خواسته شده است که در خانه های شان باقی  بمانند، تجمعات عمومی لغو شده است حتا دولت برنامه های رسمی تجلیل از سال نو هجری خرشیدی را ملغی کرد و ساعت کاری مامورین دولت سه ساعت کاهش یافت و اقدامات دیگر.
قرنطین یکی از راه های وقایه کرونا است که کشور های زیادی آن راتجربه کردند که پیامد آن مثبت بوده است مگر در افغانستان مساله قرنطین، تنها یک حرف روی کاغذ است و این روند به گونه یی که باید باشد، نیست.
دولت دستورداده است که تجمعات عمومی برگزار نشود. مگر دو روز قبل هزاران نفر برای دیدن مسابقه پهلوانی درشهر مزار شریف تجمع کردند، در بغلان و کندز مسابقه بزکشی با هزاران تماشاچی برگزارشد.
محلات تفریحی در کابل، قندهار، ننگرهار و... فعال اند، کلپ های ورزشی در کابل و شهر های دیگر به فعالیت شان ادامه می دهند، مارکیت های تجاری و بازار داد و ستد بدون رعایت معیار های صحی فعال اند  و نظیر این موارد سهل انگاری های دیگر که می تواند سلامتی جامعه را تهدید کند.
اسفبارتراین که شماری از افراد مصاب و یا مشکوک به داشتن کرونا در هرات، قندهار، غورو بلخ از مراکز قرنطین فرار کردند  که این نوع گریز ها  در صفحات اجتماعی و حتی مطبوعات بیرونی  انعکاس یافت و باز هم سهل انگاری شماری از افغانان و عدم مدیریت نهاد های حکومتی در امر مدیریت مراکز قرنطین و افراد مشکوک به ویروس کرونا را به رخ کشید.
مردم از دولت تقاضا دارند که برای حفظ سلامتی مردم و جامعه پاره یی از اقدامات وقایه یی را الزامی کند و برای متخلفان مجازات معین مدنظر گیرد.
این مواردی است که باید مردم آن رعایت کنند و دولت بر آن نظارت داشت باشد.
مگر پاره یی از مشکلات وجود دارد که  نیاز است دولت به آن برسد.
آنان که از مرکز قرنطین در شهر هرات فرار کرده اند و یا برای آزمایش و تست به شفاخانه افغان- جاپان در کابل مراجعه کرده اند روایت های درد ناکی دارند که باید آن را مدنظر داشت و برای رفع آن اقدام کرد.
خانمی که از مرکز قرنطین در شهر هرات فرار کرده است در یک نوار تصویری که در شبکه های اجتماعی بازتاب یافته است گفته است که در مرکز یاد شده معیار های صحی مراعات نمی شد و تجهیزات لازم وجود نداشت و مسوولان با قرنطین شدگان، برخورد نهایت تحقیرآمیز داشتند.
اومی گوید که مشکوک به داشتن ویروس کرونااست اگر کرونا هم نمی داشت در این مرکز مصاب به این ویروس می شد.
آنانی که برای آزمایش به شفاخانه افغان - چاپان در کابل مراجعه کرده اند ازعدم رعایت معیارهای بهداشتی ونظافتی، تاخیر چند ساعته در کار مراجعان و برخورد نهایت سطحی کارکنان این شفاخانه با مراجعان حرف دارند که قابل مکث و دقت است.
با آن که مسوولان وزارت صحت عامه این گفته ها را در سطح یک ادعا می دانند مگر این ضرب المثل مشهور که می گویند تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیز هایی٬ .
مساله دیگری که خواست جمعی مردم افغانستان است، قرنطین شهر هرات است که دروازه ورودی کرونا به افغانستان یاد می شود، مردم تقاضا دارند یا هرات به گونه کامل قرنطین شود و یا این که محلات قرنطین برای مهاجران در مناطق مرزی ایجاد شود، وزارت صحت عامه نیز با این خواست مردم همنوا است .
یکی از خواست های وزارت صحت عامه قرنطین شهر هرات است.
وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه ، حکومت را به برخورد سلیقه یی در امر مبارزه با ویروس کرونا متهم می‌کند و هشدار می‌دهد که پیامدهای این کار در کشور فاجعه به بار خواهد آورد.
اماوحید عمر، مشاور رییس جمهوری در امور روابط عامه و راهبردی به این باور است که قرنطین کردن هرات یا اعلام یک نوع حالت اضطرار بسیار ابعاد دیگر دارد که باید تمام آن سنجیده شود، ولی مشوره مقام های محلی هرات، مردم و نمایندگان آن ولایت این است که در حال حاضر نیاز به این  گونه اقدام نیست.
مگر سخنگوی وزارت صحت عامه با نگرانی از کم توجهی شهروندان به پیام های صحی وزارت صحت عامه می گوید در صورت ادامه این وضعیت میزان واقعات مثبت ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.
مایارمی گوید، حضور پر رنگ شهروندان در پارک ها، تفریحگاه ها ومراکز فروش شهر ها، بیانگر آن است که هنوزهم تهدید مرگبار ویروس کرونا از سوی شماری زیادی افراد جدی گرفته نشده است.
او از برخورد سلیقه یی و سیاسی با کرونا هشدار داد و گفت این کار کشور را به سوی بحران خواهدبرد . صائم

کابل/ ۳ حمل/ باختر
سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که طالبان پاسخ حمله خودبر زابل را گرفتند  و در جنگ با نیروهای دفاعی و امنیتی در ولایت های مختلف متحمل تلفات سنگین شدند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ در حالی که از آغازسال جدید هجری خرشیدی چند ساعت نمی گذشت طالبان به روز جمعه اول حمل بر یک پاسگاه امنیتی در حومه قلات مرکز زابل حمله کردند که با تاسف نیروهای دولتی متحمل تلفات شدند.
این حمله و با به تعریف دیگر این توطیه ٬صبحگاهان وقت در وجود افراد نفوذی طالبان انجام شد.
پاسگاهی که شکار این توطیه شد٬یک پاسگاه  مشترک بود که از سوی عساکر ارتش و پولیس اداره می شد و وظیفه آن تامین امنیت بخشی از شاهراه کابل قندهار بود.
این حادثه آنهم در اولین روز سال جدید خرشیدی٬پیام جز ادامه جنگ ووحشت از سوی طالبان چیزی دیگری بوده نمی تواند.
وزارت دفاع ملی می‌گوید که در اثر حمله طالبان بر یکی از پوسته‌ها در ولایت زابل، حد اقل ۱۷ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان کشته شدند.
وزارت دفاع ملی با نشر اعلامیهٔ یی گفته است که این حمله توسط طالبان و به همکاری افراد نفوذی شان صورت گرفت که در آن ۱۱ منسوب اردو و شش منسوب پولیس افغان کشته شدند.
این وزارت گفته است که چگونگی و علت وقوع این رویداد مورد بررسی قرار دارد.
عطاجان حق بيان، رییس شورای ولایتی زابل گفته است که این حملۀ به همکاری افراد نفوذی صورت گرفته است. او این حمله را اسفبار خوانده است و به طالبان از پیامد بد این حمله هشدار داد.
ذبیح الله ژوبین، سرپرست قومندانی پولیس زابل که از محل رویداد دیدن کرده است می‌گوید که نیروهای امنیتی از مرکز زابل  به محل رفته اند و در این پایگاه مشترک نظامی جابجا شده اند.
حادثه قلات اسفبار ترین حادثه بعد از امضای توافق صلح میان طالبان و امریکا  واولین حمله خونین در آغاز سال جدید خرشیدی است  ودرست زمانی انجام می شود که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی چهارروز پیش گفته بود که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از حالت دفاعی به‌حالت دفاع فعال برگشته‌اند.
این حمله واکنش های زیادی  در پی داشت.
ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیهٔ یی این حملهٔ طالبان را "وحشیانه و تروریستی" خوانده است و گفته است که این‌گونه حملات نه تنها فرصت صلح را به خطر مواجه می‌ کند، بلکه نفرت مردم را در مقابل این گروه بیشتر از پیش افزایش می‌دهد.
کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه می‌گوید که انجام این حمله دو دستگی گروه طالبان در قبال توافقنامه صلح با امریکا را نشان می‌دهد و می‌تواند که به روند صلح آسیب برساند.
به گفته میر حیدر افضلی، رییس کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه، این حمله نشان می‌دهد که طالبان در صف واحد قرار ندارند و شماری از آنان پابند به توافقنامه صلح اند، اما جمع دیگری به حمله‌های خود ادامه می‌دهند. یعنی همه‌ طالبان پابند به توافقنامه آوردن صلح نیستند.
یک کارشناس امور نظامی می گوید که این حادثه در بستر تحولات سیاسی رخ داده است ٬ گفت وگو های صلح نیاز به اعتماد سازی دارد در صورتی که آتش‌بس وجود نداشته باشد، مذاکرات صلح نتایج مطلوبی نخواهد داشت، به خاطری که ادامه جنگ و رسیدن به صلح امکان‌پذیر نیست.همچنان لازم است تا  امریکا که با طالبان توافق صلح را امضا کرده است  باید فشارهای زیادی بر طالبان وارد کند تا آتش‌بس را بپذیرند.
وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور در صفحه توییترش نوشته است ٬ مردم با گروهی از قاتلان بی‌رحم سر و کار دارند که به هیچ ارزش اخلاقی یا توافق کتبی پابند نیستند.
صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری، حمله اخیرطالبان را نشانه تعهد طالبان به ادامه خشونت و مخالفت این گروه با روند صلح توصیف کرده است.
نیکلاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، حمله طالبان به نیروهای دولتی در ولایت زابل را محکوم کرد.
او پرسیده است که طالبان چگونه توانستند دستور این حمله را به هم‌وطنان خود در روز نوروز و در شرایطی که جهان با بیماری کرونا درگیر اند و پس از تعهد به صلح، صادر کنند؟
او حادثه زابل را وحشیانه و شرم‌آور توصیف کرده است.
پیتر پروگل، سفیر آلمان در کابل، گفته است که حمله «وحشیانه» طالبان در زابل تعهد این گروه به صلح را زیر سوال می‌برد.
سفارت امریکا در کابل، در واکنشی نسبت به این حمله آن را محکوم کرد و تأکید کرده است که اکنون زمان صلح است.
فواد امان  معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که طالبان در شب نوروز و در دو روز اول سال جدید هجری خرشیدی ٬در ده ولایت کشور درگیر جنگ با نیروهای دولتی شده اند او تأکید کرد که آغازگر این جنگ ها، گروه طالبان بوده است و نیروهای دولتی تنها از شرایط «دفاع فعال» برای دفع این حملات استفاده کرده‌اند.
به گفته امان، فاریاب، بغلان، سمنگان، بلخ، کندز، غزنی، بادغیس، غور، زابل و ننگرهار از ولایاتی‌اند که در این مدت در آن‌ها درگیری صورت گرفته است. او تلفات جنگ‌جویان طالب در این درگیری‌ها را سنگین توصیف کرد و افزود که نیروهای افغان نیز متحمل تلفات شده‌اند.
وزارت داخله بر انتقام گیری از عاملان این دسته تاکید کرده است.
طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، اعلام کرد که طالبان پاسخ حمله خود در زابل را گرفتند. به گفته او، نیروهای امنیتی در جریان ماموریت های امنیتی به طالبان تلفات سنگین وارد کرده اند. اجساد افراد این گروه در ولایات مختلف کشور از جمله زابل، بادغیس و غور هنوز هم در میدان‌های جنگ باقی مانده است.
او تأکید کرده است گروه طالبان تا هر زمانی که بجنگد، چنین کشته خواهند شد. تحلیل سیاسی

کابل/ ۲۹حوت/ باختر
دولت افغانستان تدابیر وقایه یی و احتیاطی را درامر مبارزه با ویروس کرونا در کشور٬ بیشتر کرده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ افغانستان یکی از کشورهای است که در معرض خطر شیوع کرونا قرار دارد.
ویروس کرونا به شمول امریکا و غرب اروپا٬ دامنگیر ۱۵۷کشور جهان است.
در افغانستان تا هنوز در۲۳ولایت ۳۴۰نمونه‌ مشکوک ویروس کرونا ثبت شده‌ اند. آزمایش این افراد مشکوک در آزمایشگاه مرکزی وزارت صحت عامه در کابل رایگان است که از این میان، ۲۲مورد آن مثبت و متباقی آن منفی بوده است٬ مگر در چهل وهشت ساعت گذشته هیچ واقعه از کرونا در کشور ثبت نشده است. 
ایران منبع ورود کرونا به افغانستان است٬ روزانه هزاران مهاجر افغان در ایران از مرز اسلام قلعه به کشور بر می‌گردند.
کمبود تجهیزات طبی در مرزهای افغانستان با ایران باعث بروز وقایه کرونا در افغانستان شده است.
ورود بی پیشینه مهاجرین افغان نگرانی ها را از ازدیاد وقایع مثبت کرونا در افغانستان در پی داشته است.
دولت افغانستان هم در پی اقدامات احتیاطی و وقایه یی در برابر کرونا است.
به تازگی وزارت صحت عامه در همکاری با سازمان صحی جهان٬ یک پایه دوربین حرارتی را در مرز اسلام قلعه هرات نصب کرد.
مرز اسلام قلعه روزانه میزبان نزدیک به پانزده هزار مهاجر افغان است که از ایران وارد کشور می‌شوند.
وزارت صحت عامه می‌گوید که دوربین حرارتی در مرز اسلام قلعه در زمینه شناسایی بیماران دچار به کرونا کمک می‌کند.
اقدام دیگر دولت٬ ایجاد مراکز قرنطین است٬ اداره امور ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، پنج مرکز قرنطین را ولایت‌های هرات و نیمروز ایجاد کرده ‌است و یک شفاخانه دوصد بستر را در ولایت قندهار برای بیماران ویروس کرونا مشخص کرده‌ است.
قندهار در مسیر راه نیمروز و هرات به کابل است و می تواند فاصله زمانی تداوی مبتلایان کرونا را کوتاه سازد.
این در حالی است که کرونا به بازار منفعت ودر آمد پولی نیز مبدل شده است و دست استفاده جویان را باز کرده است.
وزارت صحت عامه غرض جلوگیری از استفاده جویی ها٬ آرامش روانی مردم و جلوگیری از سرگردانی شهریان٬ تصمیم گرفته است که به شفاخانه های شخصی اجازه تست یا آزمایش نمونه های مشکوک به کرونا را ندهد.
وزارت صحت می‌گوید: آزمایشگاه‌ها و شفاخانه‌های خصوصی اجازه آزمایش بیماران و رویدادهای مشکوک ویروس کرونا را ندارند.
این وزارت می‌گوید که تلاش دارد با بلند بردن ظرفیت آزمایشگاه مرکزی وزارت صحت عامه در کابل و ایجاد آزمایشگاه‌ها در ولایت‌های هرات و بلخ آزمایش نمونه‌های مشکوک کرونا را٬ شتاب بخشند.
وحیدالله مایار سخن‌گوی وزارت صحت عامه واضح ساخته است: «اگر شفاخانه‌های شخصی یا لابراتوارهای شخصی کیت‌هایی را می‌آورند به نام تست «پی سی آر» خاک به چشم مردم می‌زنند و پولش شان را می‌گیرند. ما به هیچ وجه به این اجازه نمی‌دهیم.
از طرف دیگروزارت امور داخله، به مالکان تالارهای عروسی، حوض‌های آب بازی، حمام‌ها و محل‌های ورزشی دستور داده‌است تا فعالیت‌های شان را ازبهر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از روز چهارشنبه ۲۸ حوت متوقف کنند.
همچنان وزارت داخله توریع پاسپورت را به دلیل تجمع متقاضیان به حالت تعلیق در آورده است.
مسوولان وزارت صحت عامه٬ وقایه را راه درمان کوتاه کرونا می دانند و از شهر وندان می خواهند تا با رعایت دساتیر بهداشتی٬ و حفظ الصحه شخصی و محیطی٬ خود٬ خانواده و ماحول خود را از ابتلا به کرونا یاری رسانند.
شیوه های وقایه شامل دست ندادن٬ بغل کشی نکردن٬ استفاده از ماسک در اماکن عمومی٬ شستن مکرر دست با صابون ... است که باید رعایت شود. صائم

کابل/ ۲۶  حوت / باختر
یک روزنامه مشهور امریکایی رییس جمهوری آن کشور را متهم کرده است که جرئیات توافق نامه امریکا با طالبان را بیان نکرده است و دست به پنهان کاری زده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ امریکا و طالبان به تاریخ سوم حوت سالجاری بعد از ده دور گفت وگو که حدود هژده ماه به طول کشید توافق نامه صلح را امضا کردند اما شماری از قانون گذاران  امریکایی و رسانه های آن کشور می گویند چیز های زیادی در این توافق نامه وجو دارد که از دید مردم پنهان گذاشته شده است.
شک در مورد ابهامات در توافق نامه درست زمانی بیشتر شد که مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که دو مورد از مواد این توافق مافوق سری اند و تنها شماری از اعضای کانگرس از آن آگاه شده می توانند.
تنها رسانه ها و اعضای کانگرس و سنای امریکا نیستند که می گویند چیزهای زیادی را در مورد توافق‌نامه‌امریکا با طالبان وجود دارد که به ما نمی‌گویند٬شماری از کشور های جهان که در قضیه افغانستان دخیل اند نیز گفته اند که از متن و محتوای این توافق آگاه نیستند. روسیه٬چین و هند در زمره همین کشور ها است.
طالبان حدود هفت ماه قبل از امضای توافق نامه با امریکا٬ از روسیه و چین خواسته بودند که به عنوان ضمانت کنندگان این توافق امضا کنند که هر دو کشور آماده این کار شدند مگر چند روز قبل از امضای توافق٬ ضمیرکابلوف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان گفت که روسیه تنها به عنوان شاهد در مراسم  امضای این توافق نامه شرکت خواهد کرد.
او به صراحت از امریکا انتقاد کرد که متن طرح این توافق را در اختیار روسیه قرار نداده است و این حق روسیه است که از آن آگاه باشد.
وزارت خارجه امریکا دلیل پنهان نگه‌داشتن بعضی از مواد این توافق را جلوگیری ازحرکات نظامی  شماری از گروه ها منجمله داعش خوانده است.
سردبیرروز نامه نیویارک تایمز در یکی از شماره های اخیر خود به همین مساله پرداخته است.
اونوشته است
(چرا دولت ترامپ، بخش‌هایی از توافق‌نامه‌ با طالبان را از مردم پنهان می‌کند؟ دلیلی برای پنهان کردن آن‌ها از طالبان وجود ندارد؛ زیرا آن ضمیمه‌ها در اختیار این گروه قرار دارد. وزارت خارجه امریکا می‌گوید، دلیل این کار، پنهان نگه‌داشتن حرکات نظامی از «به طور مثال داعش» است؛ اما اعضای مشکوک کنگره که آن اسناد را دیده‌اند، باور دارند که دلیل واقعی این است که توافق‌نامه، در مورد چگونگی اطمینان از عمل کردن طالبان به تعهدات شان، بسیار سربسته و مبهم است.
بر پایه‌ توافقی که با طالبان، در ۲۹ فبروری امضا شده است ، ایالات‌ متحده توافق کرده است که در چهارده ماه، تمام نیروهای امریکایی و متحدانش را از افغانستان خارج کند. در عوض، رهبران طالبان تعهد کرده‌اند که با سازمان‌های تروریستی‌ یی که ایالات متحده را هدف می‌گیرند، همکاری نکنند، اجازه ندهند که از خاک افغانستان استفاده کنند و با حکومت افغانستان (که طرفی در آن توافق‌نامه نبود) و دیگر مردم این کشور، بر سر یک آتش‌بس دایمی و تقسیم قدرت، گفت‌ وگو کنند.
گفته می‌شود دو ضمیمه‌ یی که هنوز هم محرمانه به حساب می‌آید، معیارهایی است که ایالات متحده با آن، مشخص می‌کند که آیا طالبان به تعهدات شان پای‌بند استند٬ یا خیر. شک نکردن به این موضوع کار دشواری است؛ زیرا همان ‌گونه که هفته‌یی گذشته، در نیویورک‌ تایمز آمده بود، آن ضمایم به ترامپ رییس‌جمهور «آزادی عمل زیادی می‌دهد تا به سادگی اعلام کند که جنگ تمام است و از افغانستان برود.»
چندین عضو کنگره، به شمول جمهوری‌خواهان که معمولا در دسته کاری  ترامپ هستند و آن بخش‌های محرمانه را در جای امنی در زیر ساختمان کنگره، در واشنگتن مطالعه کرده‌اند، همین حس را داشته‌اند. لیز چینی، که عضو  کنگره، از ایالت وایومینگ است، پس از دیدن آن اسناد، گفت هنوز مطمئن نیست که آن توافق‌نامه، مکانیزم کافی یی برای اطمینان از عمل کردن طالبان به شرایط معامله را داشته باشد.
اگر دلیل پنهان ماندن این اسناد از چشم مردم، همین موضوع باشد، این یک پنهان‌کاری فریب‌کارانه است. جنگ در افغانستان برای ایالات متحده به قدری هزینه‌های مالی و جانی- ۲۴۰۰ سرباز کشته شده و ۲ تریلیون دالر– داشته است که نگذاریم از آن، برای یک دست‌کاری کم‌ارزش سیاسی استفاده شود.
این توافق‌نامه به طور گسترده و بی‌رحمانه‌ یی مورد استقبال بخش عظیمی از طیف سیاسی در کشور (امریکا) قرار گرفت. نه، این یک توافق‌نامه ‌یی صلح نیست؛ زیرا طالبان توافق نکردند تا حکومت کنونی افغانستان که در مذاکرات شامل نبودن را به رسمیت بشناسند و هیچ محدودیتی بر قابلیت‌های نظامی شان وضع کردند. در این توافق‌نامه، هیچ چیزی در مورد حقوق زنان، انتخابات وقانون اساسی گفته نشده است. هسته‌ یی این توافق‌نامه، ساختاری است که به نیروهای امریکا و متحدان این کشور، اجازه می‌دهد تا از جنگی که تا کنون بسیار طولانی شده است و هیچ چشم‌اندازی برای یک پیروزی نظامی ندارد، بیرون شوند.
اگر امریکاییان آماده‌ خروج از این جنگ استند، می‌خواهند بدانند که دست‌ کم دولت شان به متحدان افغانی خود فرصتی برای مبارزه علیه یک سازمان بی‌رحم اسلامی می‌دهد. آنان می‌خواهند مطمین شوند که دولت ترامپ، خیلی راحت به طالبان مجوزی برای پیمان‌شکنی و اعاده‌ دیکتاتوری بی‌رحمانه‌ این گروه ٬نمی‌دهد.
قانون‌گذارانی که آن ضمایم را دیده‌اند، دریافته‌اند که معیارها برای عمل کردن به تعهدات، آن قدر نامشخص است که این روند را بی‌معنا می‌کند. در هر صورت، این چیزی است که تمام‌ امریکاییان باید اجازه داشته باشند که برای خود قضاوت کنند. مردم امریکا مجبور نیستند صحبت کوتاه مایک پمپیو، وزیر خارجه در مورد یک «فرصت تاریخی» برای «بهبود وضعیت» را به سادگی بپذیرند. مردم امریکا با تجربه‌ تلخی که دارند، می‌دانند که خارج شدن از یک جنگ طولانی و بیهوده، نابسمان و دردآور خواهد بود. آنان حق دارند که بدانند دولت‌ شان، چگونه می‌خواهد این خروج را انجام دهد.) صائم

کابل/ ۲۵حوت/ باختر
گروه طالبان٬ گروه داعش را یک گروه فتنه انگیز خواندند و بر راندن این گروه از افغانستان تاکید کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: گروه طالبان در اعلامیه یی که تازه نشر شده است  گفته است: «گروه داعش یک گروه مرموز و ظالم است و امارت اسلامی افغانستان «طالبان» آنان را از مناطق مختلف افغانستان رانده واین گروه صرف در مناطق محدود شرق کشور باقی مانده بود که درمقابل آنان ٬عملیات تصفیه یی جریان داشت و بالاخره مراکز آنها نیز تصفیه شد.»
در اعلامیه گقته شده است: طالبان هیچ گاه فرصتی را برای داعش نخواهند داد که افغانستان را مرکز فتنه بگرداند.
طالبان در حالی از عملیات و به تعبیر عمومی از جنگ با داعش سخن می گویند که دراین اواخر شماری از مقام های محلی در ولایت های بادغیس  کنر... گفته اند که با امضای توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان٬ شماری از اعضای این گروه به سوی داعش رو آورده اند. و عملا وارد فعالیت با این گروه شده اند.
شماری از اعضای طالبان توافق رهبری این گروه با امریکا را یک معامله می دانند و از آن راضی نیستند.
بخشی از این توافق دوری طالبان از القاعده است و این که طالبان دیگر به گذشته برنمی گردند و دیگر امارت خود ساخته این گروه قابل پذیرش نیست.
این موارد برای شماری از اعضای گروه طالبان پذیرفتنی نیست و این راه را برای پیوستن شماری از اعضای این گروه با داعش باز کرده است.
چنانچه یک قومندان طالبان به روزنامه «ساندی اکسپرس» چاپ بریتانیا به صراحت گفته است که امارت اسلامی هدف آنان است واین گروه هیچگاهی اعضای القاعده را از افغانستان بیرون نخواهد کرد.
خالد آغا گفته است: (ما یک ابر قدرت را شکست داده‌ایم٬ ما همه این سال‌ها به قصد تقسیم قدرت نجنگیده‌ایم، ما برای شریعت و امارت اسلامی می‌جنگیم نه این که در زمان پیروزی با دموکرات‌ها معامله کنیم.)
خالد آغا درباره همکاری طالبان با القاعده گفته است: «ما باآنان  کمک نمی‌کنیم تا حملات دیگری مانند 11 سپتامبر را طرح ریزی کنند اما آن‌ها را نیز از افغانستان اخراج نمی‌کنیم».
این گفته ها نشان می دهد که توافق رهبری طالبان با امریکا٬ توافق تمامی اعضای این گروه نیست ونمی تواند تمامی نظریات طالبان بخصوص قومندانان این گروه را منعکس کند.
به باور شماری از آگاهان سیاسی و کار شناسان نظامی٬ داعش یک بدیل برای گروه طالبان است٬سازمان های استخباراتی درپاکستان و فراتر از آن ٬سلزمان های استخباراتی شماری از کشورهای خلیج وغربی٬ ماهرانه کار می کنند تا در وجود داعش شماری از قومندانان طالبان را حفظ کنند تا در برنامه های منطقه یی شان کدام مشکلی ایجاد نشود.
توافق صلح امریکا به احتمال قوی تنها در وجود سران کویته حفظ خواهد شد.
این آگاهان می گویند که اعلامیه اخیر طالبان در باره داعش بیشتر از وارخطایی این گروه از پیوستن جنگجویان آنان با داعش منشا می گیرد و رهبری طالبان «شورای کویته» از هر گزینه کار خواهد گرفت تا از تقویت داعش با جنگجویان این گروه جلوگیری کند.
این آگاهان می گویند که طالبان در اعلامیه شان بعضی واژه ها را چون امارت اسلامی و یا مرموز و جنایت کار خواندن داعش را به گونه تکتیکی به کار برده اند٬ تا برای جنگجویان شان٬ نشان دهند که آنان از امارت اسلامی کوتاه نیامده اند.
در حالی که بریدن با القاعده٬ واین که امارت طالبان دیگر پذیرفتنی نیست٬ جز مهم توافق امریکا با طالبان است و امریکا در اعلامیه های مشترک که با روسیه و اتحادیه اروپا داشت٬ صریحا به این مسایل پرداخته است و همچنان دولت افغانستان بار ها گفته است٬ که بحث امارت در افغانستان٬ یک بحث گذشته است و این جمهوریت است که تداوم می یابد٬ همچنان مقام های افغان٬ داعش را یک بازی تکتیکی در افغانستان می دانند و تاکید دارند که شاخه خراسان این گروه که ادعا نفوذ در افغانستان را دارد چند دسته و چند پارچه است و در صحنه نظامی در افغانستان مورد بحث نیست. تحلیل سیاسی

کابل/ ۲۵حوت/ باختر
در حالی که طالبان ادعا دارند که برنامۀ چگونگی رهایی زندانیان این گروه از سوی حکومت با چالش روبه‌ رو‌است٬ مگر یک منبع شورای امنیت ملی می گوید که طالبان باید ثابت کنند که بخشی از مشکل باقی نمی مانند.
به گزارش آژنس باختر٬ منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که برنامۀ چگونگی رهایی زندانیان از سوی حکومت این روند را با چالش روبه‌رو کرده ‌است و ممکن گفت‌وگوهای میان افغانان را آسیب بزند.
توافق نامه صلح دوهفته پیش میان امریکا و طالبان امضا شد، یکی از تعهدات امریکا در این توافق رهایی٬ تا پنج‌هزار زندانی این گروه ۱۰روز پس از امضای این توافق‌نامۀ صلح از زندان‌های افغانستان بود.
دولت افغانستان با آن که تاکید دارد که مساله رهایی زندانیان مربوط به دولت این کشور است٬ محمداشرف غنی به منظور تقویت روند گفت وگو میان افغانان به رهایی شماری معین از زندانیان٬ آنهم به اساس شروط موافقه کرد.
اما، در فرمان رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان آمده‌است که روند آزادسازی زندانیان طالب٬ در چند مرحله اجرا خواهد شد.
بربنیاد این فرمان درنخست روزانه صد زندانی طالب از بند رها خواهند شد و پس از آغاز و ادامۀ گفت وگوهای مستقیم هیئت حکومت و کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها از سوی طالبان، زندانیان دیگر نیز رها خواهند شد.
مگر طالبان خواستار رهایی زندانیان شان بدون قید و شرط اند. آنان هشدار داده اند اگر زندانیان شان مطابق به خواست آنان رها نشوند٬ برنامه گفت وگو میان افغانان با خطر مواجه خواهد شد.
سمیع یوسفزی، خبرنگار پاکستانی نیز از قول طالبان گفته است: اگر پنج هزار زندانی طالبان آزاد نشوند٬ طالبان به مذاکرات آماده نمی‌شوند.
مگر خواست دولت افغانستان در بدل رهایی این زندانیان واضح است و آن ختم خشونت و تقویت روند گفت وگوهای سیاسی است.
در گذشته نیز شمار زیادی از افراد طالبان از زندان های کشور آزاد ساخته شده اند٬ مگر آزادی آنان نه تنها که به روند صلح کمکی نکرده است بل٬ باعث تقویت مواضع گروه طالبان شده است.
سخنگوی شورای امنیت سازمان ملی دررابطه به ادعای مطرح شده از سوی طالبان گفته است: «طالبان باید برای دریافت راه حل همکاری کنند و زمینه رهایی زندانیان خود را فراهم کنند.»
جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی کشور٬ روزشنبه (24 حوت) در تویت کوتاهی نوشت: "ما میکانیزمی را به برای پیشبرد روند صلح ایجاد کرده‌ایم. طالبان باید برای دریافت راه حل با ما یکجا کار کنند تا زندانیان این گروه رها شوند و روند صلح به پیش برده شود."
او تاکید کرده است: «اکنون توپ در میدان طالبان است؛ و این گروه باید تصمیم بگیرد که بخشی از مشکل باقی می‌ماند یا بخشی از راه حل برای پایان جنگ در کشور می‌شود.» صائم

کابل/  ۲۲ حوت/ باختر
در حالی که تلاش ها برای آغاز گفت وگو میان افغانان ادامه دارد٬وزارت امور خارجه امریکا ادامه خشونت از سوی طالبان را چالشی در برابر روند صلح در افغانستان خوانده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ تلاش ها برای آغاز گفت وگو میان افغانان ادامه دارد و دولت افغانستان به زودی فهرست مذاکره کنندگان را نهایی خواهد کرد٬ مگروزارت داخله از تحرک و ازدیاد حمله های طالبان سخن گفته است.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله می گوید که حمله های طالبان ازدیاد یافته است و این گروه طور میانگین دریک شبانه روز بین سی تا چهل مورد حمله را بر پوسته های امنیتی و دفاعی انجام می دهند.
نهاد های دفاعی و امنیتی افغانستان از سوم حوت که مرحله کاهش خشونت درکشور به اجرا در آمد و یک هفته ادامه یافت حالت دفاعی گرفته اند.
باآنکه طالبان با تکمیل شدن برنامه هفت روزه کاهش خشونت٬ حمله های شان را در برابر نیروهای حکومتی از سر گرفتند ٬ مگر نیروهای دولتی حالت دفاعی شان را حفظ کرده اند.
شماری از منابع امنیتی گفته اند که طالبان٬ حفظ حالت دفاعی از سوی نیروهای دولتی را یک نوع ضعف  این نیروها و امتیازدهی به طالبان تعبیر کرده اند و این موجب آن شده است که آنان جسور تر شوند و بیشتر بر مواضع نیروهای دولتی حمله کنند.
مگر عکس العمل نیروهای دولتی در کندز و قندهار و جا ها دیگر که حمله های طالبان را دفع کردند و بر آنان تلفات سنگین وارد کردند نشان دادند که نیروهای دولتی ضعیف نیستند٬ تنها مصلحت های سیاسی است که از تحرک آنان کاسته است .
تحرک طالبان باعث شد تا اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی هم عکس العمل نشان دهد.
او می گوید:(حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغانستان که از روز نخست دورۀ «کاهش خشونت‌ها» آغاز شد، تاکنون ادامه دارد و این نیروها به احترام توافق صلح و فرمان رییس‌جمهوری حالت دفاعی شان را تا آخر این هفته حفظ خواهند کرد٬ مگر طالبان تعهد شان را شکسته‌اند و دست به حمله زده اند  ونیروهای امنیتی و غیرنظامیان در این حمله‌ها قربانی‌هایی نیز داده‌اند.)
خالد٬ طالبان را به لجاجت در ادامۀ خشونت متهم کرده است و هشدار داد ( اگر خشونت‌ها ادامه یابند، نیروهای امنیتی از حالت دفاعی بیرون خواهند شد. این حالت به شکل کنونی مورد قبول و مورد تأیید قوای امنیتی افغان نخواهد بود. )
در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته است «سطح بلند فعلی خشونت‌ها» از سوی طالبان قابل قبول نیست و باید تغییر کند.
وزارت خارجه امریکا واضح کرده است٬ طالبان حملات خود به شهرها و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را متوقف کرده‌اند، اما در روستاها هم‌چنان دست به کشتار می‌زنند.
وزارت خارجه امریکاتأکید کرده است که این سطح بلند خشونت‌ها «خطرناک» است و می‌تواند به چرخه تازه‌ یی از خشونت‌ها بین دو طرف و در نهایت «تضعیف» روند صلح منجر شود.
در همین حال شماری از آگاهان سیاسی و شهروندان کشور می گویند که طالبان با ازدیاد حمله های شان در صدد امتیازگیری در میدان سیاسی اند٬ مگر مقام های افغان می گویند که طالبان را وادار خواهند کرد که از پناه بردن به این تکتیک کهنه وناکار خود داری کنند. تحلیل سیاسی

کابل / ۲۱ حوت/ باختر
امریکا و اتحادیه اروپا در یک صدا٬ مخالفت شان را با بازگشت مجدد امارت اسلامی طالبان در افغانستان بیان کرده اند .
به گزارش آژانس باختر؛ وزارت خارجه امریکا و اتحادیه اروپا در یک اعلامیه مشترک گفته اند که جامعه  جهانی ‹‹امارت اسلامی ›› طالبان را به رسمیت نمی شناسد .
نمایندگان  امریکا و اتحادیه اروپا،اعلامیه مشترک را درمورد موافقتنامه صلح که میان امریکا وطالبان صادر کرده ا ند که در آن تاکید شده است امریکا واتحادیه اروپا در ‹‹امارت اسلامی ›› طالبان را به رسمیت نمی شناسد وتاسیس دوباره ‹‹امارت اسلامی ›› را حمایت و تایید نمی کنند.
اعضای اتحادیه اروپا و امریکا هم چنان تعهد کرده اند که از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کنند.
دراعلامیه ،روی آتش بس ، حفظ دست آوردهای سال های گذشته ، پایان جنگ و تعهد برای حمایت سیاسی واقتصادی از دولت افغانستان ، تاکید شده است.
این در حالیست که امریکا و روسیه چهار روزقبل٬اعلامیه مشابه صادر کردند که در آن تاکید شده است که اندیشه بازگشت امارت اسلامی طالبان قابل پذیرش نیست.
ایران همسایه غربی افغانستان که طالبان درزمان سلطه و امارت شان ٬رابطه پر تنشی با آن کشور داشتند نیز گفته است که انتظار دارد طالبان بخشی از قدرت در افغانستان باشند.
هند و کشور های آسیای میانه نیز بابازگشت امارت اسلامی طالبان مخالف اند و آن را انگیزه و محرک برای رشد افراط گرایی در منطقه می دانند.
شماری از آگاهان سیاسی ٬فعالان مدنی و فعالان حقوق بشر در افغانستان می گویند که امریکا با امضای توافق صلح با طالبان به این گروه رسمیت بخشیده است و زمینه بازگشت امارت اسلامی طالبان را مساعد کرده است.
این نگرانی در میان کشور های منطقه نیز وجود دارد.
به باور آگاهان سیاسی افغان ٬ به تعقیب این نگرانی ها٬ امریکاییان کار زار دیپلماتیک به  راه انداخته اند که برای کشور هایی که از امضای توافق امریکا و طالبان نگران اند تفهیم کند که این توافق به معنای باز گشت امارت  طالبان به افغانستان نیست و حوادث سال های دهه هفتاد خرشیدی که افغانستان به  لانه جنگجویان سازمان های افراط گرای مذهبی کشور های بیرونی مبدل شده بود٬ تکرار نخواهد شد.
باید گفت که محمد اشرف غنی و سایر رهبران کشور بار ها تاکید کرده اند که جمهوریت یک نظام تعریف شده در افغانستان  است و تداوم می یابد تحلیل سیاسی.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL