02 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

شهرلشکرگاه 1 سرطان باختر دریک حمله انتحاری درشهرلشکرگاه مرکز ولایت هلمند...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


گزارشات
گزارشات

گزارشات (722)

 آژانس باختر به نقل از منابع خبری بین المللی گزارش میدهدکه مقامات امریکایی گفته اند ، احتمال میرود دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا برای سرکوب افراد مسلح تندرو در سرحدات افغانستان که حملات را درافغانستان انجام میدهند ستراتیژی سختی را دربرابر پاکستان اختیار کند.
این مقامات امریکایی گفته اند که گسترش حملات طیاره های بی پیلوت درپاکستان ، قطع کمک به پاکستان و ضعیف ساختن موقف آنکشور به عنوان متحد امریکا شامل اقداماتی است که اداره ترامپ درموردش بحث کرده است.
براساس گزارش آژانس رویترز ، شماری از مقامات امریکایی درمورد موفقیت این اقدامات احتمالی به دیده شک می نگرند.
آنان استدلال میکنندکه تلاشهای چندین ساله قبلی برای جلوگیری از ادامه حمایت پاکستان از تندروان ناکام بوده است.
اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است ، با هدف قرار گرفتن مراکز اصلی تروریزم جنگ درافغانستان پایان خواهد یافت .
وی گفت مشکل دربیرون ازمرزهای افغانستان است تمام گروه های تروریستی دربیرون از افغانستان تمویل وتجهیز و به افغانستان فرستاده میشوند.
یک مقام امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است درهفته های اخیر بخشی از بحث ها درموردستراتیژی جدید اداره امریکا روی مساله روابط با پاکستان متمرکز بوده است.
به گفته این مقام قرار است این ستراتیژی دروسط ماه آینده میلادی اعلام شود .
این مقام گفته است این استراتیژی بسیار روشن خواهد بودکه امریکا به طور مشخص از پاکستان چه میخواهد . ختم/ خالقیار

کابل باختر 29 حمل
وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین میگوید که شش و نیم میلیون کودک کارگر و بی سر پناه در کشور  با مشکلات جدیدی روبرو هستند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: به اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی شش و نیم میلیون کودک بی سرپرست در کشور با مشکلاتی چون فقر و عقب مانی از آموزش و پرورش دست و پنجه نرم می کنند
این گفته ها در حالی بیان میگردد  که در کشور از روز جهانی کودک در کشور تجلیل میشود .
فیض الله ذکی، سرپرست کار و امور اجتماعی میگوید  که  آن  وزارت زمنیه های آموزشی و پرورش برای اطفال در معرض  خطر ایجاد میکند.
در همین حال تجمل حسین، رئیس نهاد اسلام کلیف می گوید که آن موسسه  بیست سال میشود در افغانستان در بخش های تحصیلات، صحت و حمایت از اطفال فعالیت می کند و سه  هزار وسه صد  یتیم را در ولایات کابل، بامیان، جلال آباد و بلخ تحت پوشش فعالیت های خود قرار داده است.
این گفته ها در حالی بیان میشود که نزدیک به چهار دهه جنگ و خشونت در افغانستان میلیون ها انسان را کشته  و مجروح نموده  و یا آنها را  آواره ساخته است اما سرنوشت کودکان افغانی بسیار غم انگیز است زیرا این کودکان هنگاهی که جنگ ، سایه پدر و مادر را ازآنان می گیرد دیگر در این کشور نهاد و اداره نبوده و نیست که از این کودکان بی سرپرست حمایت نموده و سرپرستی آنان را به عهده بگیرد.
آمار ها نشان می دهد که میلیون ها کودک در کشور بی سرپرست و یتیم اند و سخت ترین کار های شاقه و مشکلات فراوان دیگر دست و پنجه نرم می کنند.
متاسفانه با توجه به تداوم خشونت ها ، انفجار  و انتحار در افغانستان و ناتوانی حکومت در مهار این خشونت ها روز به روز بر تعداد کودکان بی سرپرست و یتیم در کشور افزوده میشودو همه روزه تعداد زیاد از کودکان والدین خود را از دست می دهند.
همچنان بر اساس امار ها بیش از شش میلیون کودک در معرض خطر جرایم جنائی قرار دارند.
روشن است که از عامل اصلی مشکلات جاری  طالبان و مخالفان مسلح ند  که با تخریب زیر بنا ها  و بستن مکاتب اقدام می کنند و کودکان را به سوی بدبختی سوق می دهند.
به هر حال باید گفت که با توجه به تعهدات ملی و بین المللی دولت در راستای حمایت کودکان، دولت باید طرح برنامه های موثر و عاجل به حمایت از این کودکان بپردازند و طرح های عملی را برای بهبود وضعیت کودکان روی دست گیرد چرا که کودکان سرمایه کشور اند از تجلیل و گرامیداشت سود حاصل نمی شود. فرشته

کابل  باختر   29  جوزا
بعد از آنکه رسانه های پاکستانی از کاهش 27 در صد صادرات آنکشور به افغانستان خبردادند، یک سیاستمدار ملی گرای پاکستان به کنایه گفت، ما در بدل کاهش صادرات تجارتی به افغانستان صادرات طالبان را به آنکشور افزایش داده ایم.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : اخیرأ رسانه های پاکستانی از کاهش 27 در صد  صادرات آنکشور به افغانستان خبردادند واین را برای پاکستان در روابط منطقه یی  و مفکوره ازیاد تجارت با کشور های همسایه یک شکست تعبیر کردند.
رسانه های پاکستانی خود اعتراف کرده اند که زمامداران آنکشور با اتخاذ یک روش نا کار در برابر افغانستان عملأ این کشوررا از خود رنجانده است به گونه یی که  حتا افغانستان حاضر نیست تا امتعه ارزن پاکستانی را هم بخرد، افراسیاب ختک سیاستمدار ملی گرای پاکستان در واکنش به این گفته های رسانه های پاکستانی  گفته است برای مقامات کشور ما هنوزهم به جای صادرات امتعه تجارتی  و  رشد همکاری های اقتصادی با افغانستان ، صدور طالبان به آنکشور یک اولویت است، مقامات ما ضرورت دارند تا یک چیزی نه ، یک چیزی را به افغانستان صادر نمایند  در حال حاضر ما مصروف صادرنمودن طالبان به افغانستان هستیم.
به گفته افراسیاب ختک ، صدور طالبان به افغانستان ، یک اولویت برای حکومت پاکستان است   روی این دلیل است که عواید کمرگی ما در سرحدات با افغانستان کاهش یافته مگر در صادرات و تجارت طالبان بسیاری از سیاسیون  و نظامیان ما پول هنگفتی به جیب زده اند
او تاکید داشته است  تا  زمانیکه  نظامیان  و سیاسیون حاکم در پاکستان از تجارت پر منعفت شان که همانا صدور طالبان به افغانستان است  دست بردار نشوند مردم  پاکستان بار زیان بار  این تجارت را متحمل میشوند.
به گفته افراسیاب ختک ، مقامات پاکستانی  تجارت پرسود بالای  طالبان را  رها نکرده اند  و با ادامه چنین یک وضعیت ، مشکلات مردم پاکستان  بیشتر خواهد شد و بی اعتمادی کشور های منطقه بر پاکستان   و مردم آن ازیاد  خواهد یافت، تنها  افراسیاب ختک نیست که از رابطه نظامیان و سیاسیون پاکستان با طالبان  و سرمایه گذاری استخبارات آنکشور براین گروه  سخن میگوید. چندی قبل حسین حقانی سفیر پشین پاکستان  در امریکا از مقامات کشورش  خواستار پایان بخشیدن  حمایت پاکستان از گروه طالبان شد.
همچنان سیاسیون دیگر پاکستان ، نظیر رئیس حزب عوامی نشنل پارتی  از عملکرد  آنکشور در افغانستان  و حمایت از گروه های هراس افگن سخت انتقاد نموده اند.
حمایت پاکستان از گروه های هراس افگن تا  اندازه مشهود  و واضح است که هرچند  مقامات آنکشور بگویند که با این گروه ها  سر  وکار  ندارند  کسی باور نمیکند، چنانچه چندی قبل اعزاز احد چوهدری سفیر پاکستان در امریکا در یک گردهمایی در واشنگتن زمانیکه  گفت پاکستان از هراس افگنان حمایت نمیکند حاضرین به خنده شدند و سفیر این گونه جواب گفته های خود را گرفت . ختم  عبدالخالق

کابل  باختر  28  جوزا
وزیر دفاع امریکا گفته است که برای پیروزی در افغانستان  هر استراتیژی که عملی شود  در آن باید  فراتر از مرزهای این کشورفکر شود .
گزارشگر آژانس باخترمینگارد:  نشریه واشنگتن اکزماینردر رابطه  به استراتیژی ایالات متحده امریکا برای افغانستان درگزارشی نوشته است  که امریکا دراین استراتیژی  بر مبارزه  بالای شورشیانی که درپاکستان مستقر اند،تمرکز میشود. دراین گزارش به نقل از وزیردفاع امریکا آمده است که در استراتیژی جدید واشنگتن، بالای  مبارزه باتروریستانی که در پاکستان پناهگاه دارند توجه خواهد شد وبرای پیروزی امریکا  درافغانستان هرتاکتیکی راهبردی که موردپسند باشد  و عملی گردد کار گرفته خواهد شد او تاکید کرده است که در راهبرد تازه در قبال افغانستان  ،فراتر از مرز های  این کشور فکر شود.
در این گزارش آمده است که در استراتیژی جدید امریکا درنظراست بالای پاکستان فشار آورده شود تابرضد شبکه  حقانی  درقلمروش اقدام کند ونیز دراین استراتیژی  برای سرکوب هراس افگنان با حمایت هوایی  نیروهای ناتو نیز تاکید خواهد شد.
جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در هفته گذشته گفته بود که استراتیژی جدید ما درباره افغانستان رویکرد منطقه یی دارد و بزودی به رئیس جمهور دونالد ترامپ سپرده خواهد شد تا درمورد آن تصمیم بگیرید گزارش ها حاکی از آنست که رئیس جمهورامریکا  صلاحیت تصمیم گیری بخصوص در فرستادن سربازان اضافی امریکایی به افغانستان را به جیمز ماتیس وزیردفاع آنکشور سپرده است.
برخی از آگاهان تاکید دارند تا زمانیکه ایالات متحده امریکا ومتحدین اش بالای منابع تمویل  گروه  های هراس افگنان که  در خارج افغانستان  وجوددارند فشار جدی وارد نکند تصمیم گیری های امریکا بی نتیجه خواهد بود . زیرا پاکستان از بر حمایت گروه هراس افگنان بارها مورد انتقاد قرار گرفته است امریکاو کشور های ناتو نیز درک کرده اند که کشورهای همسایه افغانستان نمی خواهند  که دراین کشور صلح و ثبات برقرارشود.
درهمین حال  روزنامه نیویارک تایمز نوشته است نگرانی دیگر مقام های امریکایی بخاطر مشخص نشدن راهبرد تازه امریکا درمورد پناهگاه های امن هراس افگنان دربیرون مرز های افغانستان است.
از جمله  جنرال جان نیکلسون در مورد  این نگرانی  درکنگره ای امریکا گفته بود این بسیارمشکل  است  تا میدان  جنگ را برنده شوید درحالیکه دشمن درپناهگاه های امن بیرون مرزی جابجا شوندو از پشتیبانی  خارجی  برخوردارباشند باید امریکا درسیاست خود درمورد  پاکستان بازبینی کند .
قبل براین نیز شمار از سناتوران امریکایی ازپاکستان به عنوان  حامی هراس افگنان بخصوص شبکه حقانی درخاک آنکشور انتقادکرده بودند وخواهان توقف کمک های مالی و نظامی امریکا به اسلام آباد شدند.
اما دیده شود که  امریکا د ر استرایتژی تازه خود درمورد افغانستان که در آن تمرکز مبارزه  بالای پناهگاه های  هراس افگنان در پاکستان تاکید صورت گرفته است موفق خواهد شد زیرااگر این تصمیم بطور جدی دنبال شود و حکومت ترامپ واقعآ برمنابع تمویل وتجهیز گروه های هراس افگنان فشار وارد کند  پیروزی برای امریکا در افغانستان به نقطه پایان خواهد رسید .  روشان

کابل  باختر  28  جوزا  ؟
عدلی صادق، نویسنده و تحلیلگر سیاسی جهان عرب در یاداشتی در  روزنامه «العرب» چاپ لندن تروریزم در افغانستان را یک تروریزم خیانتی  مطرح کرده  است و از تداوم حملات تروریستی در افغانستان آنهم  در  حضور نیروهای غربی در این کشور انتقاد کرد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد ،  عدلی صادق تحلیلگرعرب که در جوامع عرب اعتباری زیادی دارد در یکی از مقاله هایش ، جنگ جاری در افغانستان را ناشی از جنایت کشور های رقیب دانسته است .
او   مشکل تروریزم در افغانستان را یک منطقه و بین المللی میداند  که مردم این کشور قربانی میگیرد. در حالیکه بسا از  کشورهای دنیا به فعالیت های تروریستی در افغانستان اعتنایی نمی کنند و  این پدیده شوم در افغانستان را محصولی داخلی، ریشه دار و  پایدار تلقی می کنند.
او در این مقاله اش نگاشته که دنیا به این نتیجه رسیده  که همه طیف های جامعه افغانستان به همزیستی با مرگ عادت کرده اند و هر چقدر هم آمار قربانیان حملات تروریستی در افغانستان بالا برود، جهانیان این قضیه را به ملتی دور از دسترس خود مرتبط می دانند.
به باور عدلی  صادقی از نگاه بیش تر کشورهای دنیا،  افغانستان عرصه تشکیل هسته های گروه های تروریستی بین المللی  است که مراکز  آموزشی و مراکز استقرار خود را در این کشور تاسیس کرده اند .
به گفته نویسنده در پی یک حمله  انتحاری در بیرون مسجد «الزهرا» شیعیان کابل، گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت که دست‌کم 6 کشته و 10 مجروح برجای گذاشت.
دو هفته پیش نیز انفجاری مهیبی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان در قلب کابل روی داد که 90 کشته برجای گذاشت به دنبال این جنایات هولناک دو مساله مطرح است.
نخست اینکه طالبان دست داشتن در این انفجارهای مرگبار را رد کرده و طی بیانیه ای تاکید کرده که اقدام به کشتار غیرنظامیان نمی کند.
یعنی این  گروه های القاعده در افغانستان گروه های دیگر را  زاده و آنها را  درجه بندی کرده است  به گونه ای که در بین آنها راست گراها و چپ گراها وجود دارد راست گراهای آنها بلا استثنا آدم می کشند اما چپ گراها بین نظامیان و غیرنظامیان فرق قائل می شوند.
اما مساله دوم این است که گروه های جدا شده از طالبان معتقد اند سرکرده های آنها از رویکرد درست جهاد منحرف شده اند از همین رو خود را به داعش ملحق کردند گروهکی که در شرق افغانستان فعال است و غیرنظامیان را نیز هدف می گیرد و این قضیه را مخفی یا انکار نمی کند.
عاملان ارتکاب انفجار تانکر بمب گذاری شده در نزدیکی سفارتخانه های خارجی و کاخ ریاست جمهوری کابل و مسجد شیعیان این شهرعملکرد جدا  از گروه های از طالبان پنداشته شده است.
این در حالی است که طالبان به دستاوردهای خود در حمله به نظامیان افتخار می کند و در ماه گذشته یک پایگاه در مزار شریف ارتش افغانستان را هدف گرفته و یکصد سرباز و افسر را به قتل رساند.
در این شرایط واکنش های دولت افغانستان نشان می دهد که این دولت هیچ گزینه ای جز ادامه مبارزه با تروریزم در اختیار ندارد.
به این ترتیب دولت افغانستان مجبور است در حالاتی به تنهایی بار مشکلات را عمل کند که بازیگران آن بیرون از این کشور اند. 
در حالیکه حرف از ادامه کمک  و همکاری با دولت افغانستان در امر مبارزه با هراس افگنی  است تنها طی سال گذشته میلادی قریب به 12 هزار نفر در جریان حملات تروریستی افغانستان کشته و زخمی شدند مگر کمک های جهانی با این کشور یا کم  بوده یا در محدوده یک تعهد باقی مانده است .
این تحلیلگر ونو یسنده جهان عرب سوال میکند چه کسانی می خواهند افغانستان مهد پرورش تروریست باقی بماند؟
طالبان ارتش افغانستان را هدف گرفته و با این حال دولت افغانستان همچنان یقین دارد که آمریکا طرحی برای کمک به ثبات افغانستان دارد و سرنوشت این کشور را در اولویت قرار داده است .
درحالیکه دید نسبت به افغانستان بیشتر رقابتی است تا اصلاحی .
مساله آشکار این است که افغانستان در معرض خطر سقوط به اوضاع دهه نود قرن گذشته است و لسوالی که مطرح می شود که چه کسانی از این وضعیت نفع می برند.
هم اکنون به دلیل کمبود اطلاعات قانع کننده جوابی برای این سوال وجود ندارد اما مطمئنا خیانتی مطرح است، با آنکه علی صادق در خصوص چگونگی این خیانت توضیحی نمیدهد  مگر  او از کشیدگی های قدرت های غربی و امریکا با روسیه در افغانستان ، ایران  و کشور های عربی در میدان افغانستان  وبلند پروازیی های پاکستان در میدان افغانستان یاد میکند .
یعنی رقابت این کشور ها  تا سرحد خیانت در افغانستان پیش رفته است.  ختم تحلیل سیاسی .

 

کابل باختر  27 جوزا
وزارت دفاع ملی  بیش از شصت  افسر و سرباز را از کوتاهی و بی پروایی در جلوگیری از حمله های مرگبار بریک  شفاخانه نظامی در کابل  و قو ل اردوی شاهین در بلخ  به محکمه کشانیده است.
گزارشگرآژانس باختر منیگارد، نزدیک به  سه ماه از حمله های مرگبار هراس افگنانه  بریک  شفاخانه نظامی در کابل و حدود دو ماه از حمله بر قول اردو شاهین در بلخ میگذرد در این دو حادثه حدود سه صد نفر جان باختند.
تحقیقات درمورد این رویداد ها آغاز شده و  وزارت دفاع ملی بیش از شصت تن را تا  اکنون در پیوند به این قضایا  محکوم به حبس نموده است .
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که درمیان محکومین  دو افسر بلند پایه به یک یک سال حبس تعلیقی ، سه نفر به سه سه سال حبس تنفیذی ،چهار نفر با دوسال حبس تنفیذی و نوزده نفربه یک یک سال حبس تنفیذی محکوم شدند و نه نفربری ذمه شناخته شدند و نیزسه نفر دیگر تحت تعقیب عدلی قراردارند .  مگر آگاهان سیاسی ، فعالان جامعه مدنی و اقشار مردم خواستار اقداما ت گسترده تر در خصوص این دو رویداد اند  آنها تنها محکومیت یک عسکر ، یک پیره دار و یک نگهبان را کافی نمیدانند .
مردم توقع داشتند ازماجرای مرگبار این دوحادثه که  بیش از سه ماه سپری شد باید چهره های افراد نفوذی در جریان تحقیقات و بررسی های انجام شده برملا میشد که نشد .
برخی از آگاها ن با انتفاد از نتیجه این بررسی ها  میگویند که محکمه عادلانه نیست و هنوز گتگوری آن معلوم نیست و مطابق به  اصولنامه جزای  عسکری محاکمه نشدند، بلاخره نتیجه تحقیقات و مجازات به یک یک سال حبس تعلیقی اکتفا شده است در حالیکه  اصل ماجرا روشن نشده است .
مردم میگویند که ما حق داریم تا بدانیم  که در عقب این همه ماجرا ها کی ها دخیل بوده اند و افراد نفوذی چطور و به حمایت کی ها بداخل قول اردوی 209 شاهین درشهر مزارشریف و شفاخانه 400 بستر درکابل راه یافته اند.
پرسش های که  باید مسوولان به آن پاسخ گویند محاکمه چند عسکر  نمیتواند پاسخ سولات مردم باشد . ختم / جاوید روشان

کابل باختر 27 جوزا
مسوولان امنیتی کشور میگویند که حادثه تروریستی ( بمب گذاری ) در مهمانخانه والی قندهار در پنج ماه  قبل یک برنامه سازماندهی شده از سوی شورای کویته طالبان است که در پاکستان مخفی اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی در تازه ترین اظهارتش گفته است که حادثه تروریستی در مهمانخانه والی قندهار یک برنامه سازماندهی شده از سودی شورای کویته است.
بتاریخ 21 جدی سال گذشته انفجار یک بمب گار گذاری شده در مهمان خانه والی قندهار جان دوازده تن را گرفت در میان قربانیان این حادثه سفیر امارات متحده عربی و پنج دپیلومات دیگر آنکشور نیز شامل اند.
این حادثه  به گونه چند جانبه وگروهی مستقل بررسی شد.
یک هئیت از سوی دولت افغانستان، یک هئیت هم از سوی نیروهای بین المللی و یک هئیت هم از سوی دولت امارات متحده عربی این حادثه را پیگیری کردند، مقامات افغان به سرنخی دست یافته اند وتاکید دارند که این حادثه از سوی شورای کویته طالبان برنامه ریزی شده  و از سوی آشپز مهمانخانه عملی گردیده است.
مقامت افغان سه نقر را در این قضیه دخیل میدانند  وخواستار استرداد آنها از سوی پاکستان اند.
رئیس امنیت ملی افغانستان از حکومت پاکستان میخواهد تا سه نفری را که در حمله بر مهمانخانۀ والی قندهار دست داشتند و با عامل اصلی این رویداد در ساحۀ چمن دیدار کرده اند، به مقام‌های افغان تحویل دهد، معصوم ستانکزی از سید محبوب آغا، آشپز مهمانخانه به عنوان عامل اصلی حمله یاد میکند محبوب آغا همچنان اعتراف کرده است که غرض تطبیق برنامه با این حمله با سه نفر در چمن دیدار داشته است.
به گفته معصوم ستانکزی طالبان  به آشپز مهمانخانۀ والی قندهار در بدل کمک برای انجام این حمله، وعدۀ پرداخت ۳۰ هزار دالر امریکایی و یک خانه در آن‌سوی خط دیورند را  داده بودند.
روند تحقیق این قضیه  به گونه مشترک از سوی ادارۀ تحقیقات فدرال ایالات متحده، سازمان استخبارات امارات متحدۀ عربی و ریاست امنیت ملی افغانستان پیگیری شده است رئیس اداره امنیت  ملی افغانستان میگوید از ۶۵ نفر  در پیوند با این رویداد تحقیق شده است.
والی قندهار و شماری دیگر از مسوولان محلی نیز مورد استجواب قرار گرفته اند، رئیس امنیت ملی افغانستان گفته است که در این حمله از دو نوع مواد انفجاری قوی کار گرفته شده بود.
به باور آگاهان سیاسی افغان وکار شناسان نظامی  اکنون توپ به میدان پاکستان هدایت شده است، گفته های یک مقام ارشد امنیتی افغان نمی تواند تصادفی  و دوراز استناد باشد .
پاکستان سنگ همکاری در امر مبارزه با هراس افگنی را در سینه میزند  باید  عاملان این جنایت را تحویل مقامات افغان نماید به این ترتیب ثابت سازد  که شریک خوب جامعه بشری در امر مبارزه با تروریستان است  در اینجا ، برای  ترفند و حاشیه روی جای وجود ندارد پاکستان با سپردن تروریستان که حمله بر مهمانخانه والی قندهار را سازماندهی کردند نشان  خواهد داد که همگام با جامعه بشری حرکت میکند در غیر آن باز هم چهره از بازی چند گانه آنکشور در امر مبارزه با هراس افگنی برداشته خواهد شد.  ختم تحلیل سیاسی 

کابل  باختر  26  جوزا
جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده در یک اعلامیه گفته است  که افغانستان و امریکا  هنوز هم با خطر های از ناحیه هراس افگنی مواجه اند
به گزارش آژانس باختر این نگرانی در اعلامیه یی بازتاب یافته که از سوی وزارت دفاع امریکا منتشر شده است.
این اعلامیه بعد از آن منتشر شد که  روز سه شنبه دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، به وزارت دفاع کشورش صلاحیت داد تا رقم سربازان امریکایی را در افغانستان تعیین کند.
در اعلامیه تذکر رفته  که مهارت  و هوشیاری نظامیان امریکایی و متحدان آن بود که از وقوع حوادث مرگبار، نظیر حادثه تروریستی  ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا، جلوگیری شد. با آنهم وزیر دفاع امریکا میگوید  که خطر هنوز وجود دارد و رفع این خطرات مستلزم تعهد برای شکست دادن سازمان های دهشت افگنی است که ایالات متحده، کشور های دیگر و مردم افغانستان را تهدید می کند.

وی از فعالیت شاخه ای خراسان گروه  داعش، القاعده و دیگر گروه های فعال دهشت افگن در افغانستان، به عنوان مثالی از این خطرات یاد شده است. همچنان گفته شده که حکومت  افغانستان از جانب طالبان با خطر های مواجه میباشد.
اعلامیه وزیر دفاع ایالات متحده حاکی است که اداره رئیس جمهور ترمپ اشتباهات گذشته را تکرار نخواهد کرد. آن ها اجازه نخواهند داد که افغانستان دوباره به سکوی از حملات بر امریکا و کشور های متحد آن، مبدل گردد.
در اعلامیه آمده است که در راستای از هم پاشیدن این گروه ها به پیشرفت های نایل آمده اند اما شکست آن ها در صورتی امکان پذیر است که به نیرو های خود در میدان جنگ حمایت و صلاحیتی را که نیاز دارند، فراهم کنیم.
جیم متیس گفته است که  سپردن صلاحیت به وزارت دفاع  به مفهوم تغییر در شمار سربازان مستقر در افغانستان نیست. بلکه این اطمینان را میدهد که وزارت دفاع ایالات متحده میتواند عملیات را تسهیل بخشیده و تعهد امریکا را به وضعیت امنیتی که به سرعت در حال تحول است، عیار سازد. همچنان به نیروهای امریکایی دست بازتری برای ارائه قوه هوایی و دیگر حمایت های حیاتی دهد.

اعلامیه حاکی است که  امریکا به ماموریت اصلی خود  یعنی آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان را ادامه میدهد وامریکا برای شکست دادن دشمن مشترک و اطمینان از اینکه نیرو های افغانستان قادر به حفاظت از آینده کشور خود باشند، در آن کشور حضور دارد .
اعلامیه وزارت دفاع ایالات متحده حاکی است که این تصمیم رئیس جمهور ترمپ، بخشی از ستراتیژی گسترده تر در حال کار است که به نقش ایالات متحده در افغانستان و فراتر از آن، توجه میکند. استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان در هفته های پیشرو به رئیس جمهور ترمپ، پیشکش خواهد شد.
وزیر دفاع ایالات متحده گفت همکاری با متحدین خود را در ارتباط به افغانستان ادامه خواهند داد و خواهان نقش بیشتر آن ها در این راستا خواهند شد.
در ختم اعلامیه آمده است که در همکاری با حکومت افغانستان و متحدین و شرکای خود، ایالات متحده بر دهشت افگنان در خارج از امریکا پیروز شده و سرحدات خود را حفاظت خواهد کرد.
   از طرف دیگر جان مکین رئیس کمیتهء خدمات نظامی مجلس سنای امریکا گفته است: انتظار اعلان تغییرات را در پالیسی ایالات متحدۀ امریکا در مورد افغانستان دارد و از وی خواهش شده‌است تا درین مورد خاموش باقی بماند تا شخص دونالد ترمپ آن را اعلام کند.

کابل باختر/24/ جوزا
به تعقیب ملاقات رییس جمهور غنی با رییس جمهور مردم چین و نخست وزیر پاکستان روابط میان کابل و اسلام آباد درآستانه یک تحول قرار گرفته وهرگاه روند تازه دیپلوماتیک به گونه یی مدبرانه مدیریت شود مردم ما ازاین تحول سود خواهند برد . درغیر آن ما بازهم در جال دیگر پاکستان گیرخواهیم آمد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : اخیراً رییس جمهور غنی درحاشیه نشست سران کشور های عضو سازمان همکاری های شانگهای در آستانه مرکز قزاقستان با رییس جمهور مردم چین و نخست وزیر پاکستان به گونه یی جداگانه ملاقات کرد.
ملاقات با رییس جمهور چین طبق اجندا وملاقات با نخست وزیر خارج از اجندا صورت گرفت مگر درکل این دو ملاقات پیامدهای باخود داشت رییس جمهور چین امادگی کشورش را برای میانجگیری میان افغانستان و پاکستان بیان کرد و زمامدارپاکستان باردیگر از همکاری با افغانستان در امر مبارزه مشترک علیه عراس افگنی یاد آورشد.
قراراست وزیر خارجه چین برای دنبال تعهدات رییس جمهور کشورش به افغانستان آید.
به باور آگاهان سیاسی افغان،  پاکستان ازنشست سران عضو سازمان همکاری های شانگهای سود برد و توانست تا مسر پرتنش روابط میان کابل و اسلام آباد را به گونه یی مدیریت کند و دراین امر از موقف دوست دیرینه خود چین هم سود ببرد.
پاکستان از مدتی است که با انزوا منطقه یی و جهانی روبرواست ، دلایل هم روشن است حمایت از هراس افگنی اسناد دادن به حلقه ها و چهره های تروریست و بالاخره ترویج افراط گرایی آنهم نه تنها درسطح پاکستان بل درسطح منطقه و فراتر ازآن.
اسلام آباد که درطول تاریخ سیاسی پاکستان همیشه دربطن تحولات منطقه یی حضور داشته و به گونه یی دربازی های بزرگ سیاسی کشور های دیگر دخیل ساخته و تجارب زیادی در مدیریت همچوبازی ها دارد.
درسالهای اخیر نام پاکستان با هراس افگنی ، افراط گرایی وکمک با چهره های هراس افگن گروه خورده واین امر سبب شده است تا با گذشت هر روز هرماه و هر سال بیشتر منزوی گردد اعتبار و اتوریته که پاکستان درزمان جهادمردم افغانستان نزد کشور های غربی وامریکا داشت امروز وجود ندارد بل نسبت به این کشور باشک و گمان های زیادی نگاه میشود بخصوص بازی چندگانه پاکستان با امریکا وغرب این بی اعتمادی را گسترده تر ساخته است.
پاکستان برای بیرون رفت از انزوا کنونی تلاش های زیادی کرد و بدون شک دوست و هم پیمان سنتی و دیرینه آن چین دراین خصوص همکاری های زیادی این کشور  داشته است . و به احتمال قوی پذیرفتن ملاقات با نواز شریف ازسوی رییس جمهور غنی بنابر درخواست رییس جمهوری چین صورت گرفته باشد.
انزوا جهانی بخصوص موقف سختگیرانه زعامت جدید امریکا ، پاکستان را وا داشت تا دست به تکتیک و مانورسیاسی بزند و نزدیکی با روسیه را درپیش گیرد و به این ترتیب برای امریکا پیام دهد اگر تو نه ،  روس با پاکستان خواهند ماند.
آگاهان سیاسی افغان جداً به این باور اند که چین درمعرفی پاکستان به روسیه نقش خوبی داشته است وروسیه ها برای ادامه بازی ها با امریکا ، به یک بازیگر کهنه کار درمنطقه نیاز داشت وبه این ترتیب باردیگر قرعه به نفع پاکستان رقم خورد و این بار روس ها دنباله رو سیاست های منطقه یی پاکستان شدند.
این که چرا چین حاضر میشود تا میان افغانستان و پاکستان میانجگیری کند دلایل خود را دارد درحالیکه چین میداندکه تجربه ناکام کشورهای بریتانیا و ترکیه را تکرار میکند.
این دوکشور( بریتانیا وترکیه )  درسالهای گذشته بارها از حامدکرزی رییس جمهور پیشین افغانستان و روسای جمهور پیشین پاکستان میزبانی کردند مگر نتیجه نگرفتند چون پاکستان از خود صداقت وعمل نشان نداد.
این که چین چرا میخواهد میان افغانستان وپاکستان میانجگیری کند دلایل مشخص دارد درگام نخست چین همانند پاکستان ازنفوذ رقیب دیرینه د هند درافغانستان نگران است . پیچیده گی روابط میان کابل و اسلام آباد فضا را برای حضور گسترده تر دهلی درمسایل افغانستان باز میکند و این به نفع چین نیست.
ازطرف دیگر با ادامه تنش درروابط کابل و اسلام آباد موقف وموضع اسلام آباد درمنطقه تضعیف میشود بی  اعتمادی غربی ها برپاکستان افزایش میابد درحالیکه تضعیف موقف پاکستان میتواند اهداف منطقه یی چین را ضربه زند.
همچنان چین میخواهد تا پاکستان را دربازی های منطقه یی کنترول کند .
آگاهان سیاسی افغان میگویند که درچنین یک وضعیت چین اول حرف پاکستان را میزند بعداز افغانستان را .
ازطرف دیگر چین در روابط منطقه یی محتاطانه عمل میکند و بیشتر روی منافع اقتصادی خود اتکا دارد دروضعیت ناهنجار کنونی که افغانستان با آن روبرواست منافع اقتصادی چین در افغانستان یک تعریف پراگنده دارد .
مگر باوجود این همه ، این پاکستان است که چین را به دنبال خود کشانیده است.
پاکستانی ها خوب میدانند که دربازی جدید شان که کنار آمدن با روس ها بخشی از آن است چگونه امریکا را به واکنش وا دارند  زیرا اعتقاد پاکستانی ها این است که واشنگتن به آسانی ازدوست و همکار دیرینه خود دست بردار نیست . ضمناً پاکستان هم این را هم میدانندکه روس ها هیچ وقت مانند امریکا یک دوست وهمکاری سخاوتمند نخواند شد زیرا نیاز روسیه به یک بازیگر منطقه یی بود که فرصت رابرای پاکستان مساعد ساخت تا از وضعیت موجود سود ببرد.
ازطرف دیگر دوستی پاکستان و چین هم نظر به نیازمندی های یکدیگر است . چین با هندوستان مشکلات سرحدی دارد ودر اوایل دهه شصت میلادی شاهد درگیری وجنگ مسلحانه میان دوکشور نی بود . ازطرف دیگر پاکستان هم به دلایل مشابه یعنی مشکلات سرحدی باهند با چین نزدیک شده است .
بالاخره دشمن مشترک هند ، چین و پاکستان را با هم نزدیک ساخته است و اگر مشکل ارضی میان چین وهند حل گردد دیگر پاکستان درروابط این دوکشور درحاشیه قرار خواهد گرف ت.
آنچه در خود دقت و بحث است این است که پاکستانی ها خوب میدانندکه در این گیر و دار و این کشمکش ها چگونه خود را حفظ نمایند.
به باور آگاهان سیاسی افغان ، دیپلوماسی درپاکستان با عجز تمنا و دعا پیوند خورد . یعنی دیپلوماسی دراین کشور با التماس و توبه همراه است و پاکستانی ها با به کارگیری این شیوه مختص به خود توانسته اند  دیگران را خوب اغوا کند فریب دهن د.
بدون شک ، چین درگیر همین سیاست و همین دیپلوماسی پاکستان است.
مردم افغانستان از چین به عنوان یک کشور همسایه ، یک قدرت بزرگ اقتصادی که برتصمیم گیری های جهانی نفوذ گذار است و حالا به عنوان یک کشور مصلح متوقع وارد صحنه شد و خواست های مشخص دارند.
چین باید درقبال افغانستان یک رفتار راهبردی پرمعنا با تعریف و عاقبت اندیش داشته باشد زیرا شرکت چین درنشست سه جانبه با روسیه و پاکستان درخصوص مساله افغانستان و آنهم درغیابت نماینده این کشور ، سوالات زیادی را به همراه دارد.
چین باید بداند که پاکستان چه میکند ؟ درکدام مسیر درحرکت است؟ و بالاخره چه میخواهد ؟ و پاکستان این کشور را تاکجا به دنبال خود خواهد کشانید؟
به هر ترتیب افغانستان درروابط اش با پاکستان وارد یک تحول تازه شده است اینکه ابعاد پنهانی این تحول چه است ؟ مگر ظاهراً این تحول یک حرکت به سوی یک هدف روشن است که آن اعاده ثبات درروابط کابل – اسلام آباد که بعداً میتواند عامل برای ثبات درافغانستان باشد یک اصل پنداشته  میشود.
چنین یک وضعیت دستگاه دیپلوماسی مارا به کار زیرکانه و هدفمند فرا میخواند که باید غرض همگام شدن با تحولات جاری درگام نخست به پراگندگی های سیاسی درداخل نظام خاکمه بخشیده شود ، اختلافات درونی کنار گذاشته شود دولتمردان با هم هماهنگ شده و دستگاه دیپلوماسی را به یک دستگاه کارا تبدیل کنند که در برابر نیرنگ ها و اغوا گری های موجود مبارزه وتلاش کنند.
فراموش نشود ، ما درگذشته هم درصحنه سیاست و هم در صحنه جنگ های نیا بتی  زخم های زیادی را ازپاکستان خورده ایم .
ختم/ تحلیل سیاسی

چهارشنبه ، 24 جوزا 1396 ، 08:45

امریکا و رویکر تازه در جنگ افغانستان

Written by manager

کابل 24 / جوزا / باختر
وزیر دفاع امریکا تاکید کرده است که استراتیِژی آنکشور درباره افغانستان رویکرد منطقه یی دارد و به زودی این پیشنهاد به رئیس جمهور دونالد ترامپ ارایه خواهد شد.
این در حالیست  که  ایالات متحده امریکا با متحدین اش از سال 2002 تاکنون به هدف مبارزه علیه گروه های دهشت افگنان بین المللی  در افغانستان مصروف  نبرد بوده و این ماموریت جنگی یکی ازطولانی ترین نبرد امریکا  دربیرون  این کشور شناخته می شود،  مگر تا کنون هم  اوضاع افغانستان پیچیده و شکننده است .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: وضعیت امنیتی افغانستان در ماه های اخیربه حد پیچیده و خرابتر  شده است که مقام های امریکایی  نیزاعتراف کرده اند که ماموریت جنگی آنها بعداز شانزده سال به بن بست رسیده است.
رخدادها ی اخیرتروریستی در کابل بخصوص  انفجار یک تانکرمملواز مواد انفجاری درساحات دیپلومات نیشین این شهر یکی از خون بارترین حملات عنوان شده است، آشفتگی وضعیت در افغانستان نظامیان امریکایی  را  وا  داشته در مورد این کشور استزاتیژی تازه را روی دست گیرند.
جیمزماتیس وزیر دفاع امریکا درتازه ترین اظهارات اش گفته است ما یک  رویکرد منطقه ای را درمورد افغانستان روی دست می گیریم  و آن را بزودی به رئیس جمهور دونالد ترامپ پیشنهاد می کنیم تا دراین موردتصمیم بگیرد.
ایالات متحده امریکا  در نظر دارد که در چارچوب راهبرد تازه سه تا پنج هزار نیروی دیگر به افغانستان بفرستد. اما این راهبرد، اصل های دیگری را نیز در بر می گیرد. از جمله، افزایش صلاحیت های نیروهای خارجی و افزایش حمله های تهاجمی بر طالبان.
قبل براین نظامیان امریکایی بر افزایش سربازان اضافی امریکا درافغانستان تاکید کرده بودند که برای مبارزه با گروه های هراس افگن در میدان افغانستان  نیاز به سربازان اضافی  است  زیرا دردوسال اخیر نهاد های امنیتی افغانستان دربیشترین مناطق کشور درگیرجنگ بوده اند که تا کنون ادامه دارد.
جنرال جان نیکلسون قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو درافغانستان به گنگرس امریکا پیشنهاد داده بود تا پنج هزارسرباز اضافی  نیاز است که درپهلوی نهاد های امنیتی  افغانستان به مبارزه علیه گرو ه های هراس افگن بجنگند.
اما نظامیان امریکا یی تاکید دارند که  این درخواست زیربررسی کاخ سفید  قرار دارد وتاهنوزنهایی نشده است.
وزیردفاغ امریکا نیز گفته است که درخواست جنرال جان نیکلسون قوماندان عمومی نیرو ها ی امریکایی وناتو درافغانستان مبنی برفرستادن سربازان اضافی ، بیشتر شامل سربازانی خواهد بود  که نهاد های امنیتی افغانستان را آموزش  ومشورت داده وبه آنان کمک میکند  واحتمالأ در سطح یک لوا خواهد بود .
اوتاکید کرده است این یک تغییر اساسی  خواهد  بود تا ما دربخش حمایت  های هوایی به موقعیتی برسیم  که من آن را برتری واقعی می خواهم واین گزینه ها که درحال بررسی است در حقیقت برای بهبود وضعیت  امنیتی افغانستان تلاش  میشود.
با این همه اظهارات مقامات امریکایی درمورد افغانستان دیده میشود که مشکل افغانستان به یک مشکل منطقه ای مواجه است و نیاز است تا به این موضوع که گروه های هراس افگن  که در بیرون  تقویه و تجهیز میشوند  بصورت جدی پرداخته شود. ختم / جاوید روشان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL