05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حادثه ترافیکی در کاپیسا هشت تن را زخمی کرد

حادثه ترافیکی در کاپیسا هشت تن را زخمی کرد

محمود راقی/ 5 میزان /باختر دریک حادثه ترافیکی در ولسوالی حصه...

رویداد ترافیکی جان یک تن را در پروان گرفت

چاریکار/ 5 میزان /باختر در اثر واژگون شدن یک موتر در...

رییس جدید امنیت ملی پنجشیر تعیین شد

رییس جدید امنیت ملی پنجشیر تعیین شد

بازارک/ 5 میزان/ باختر میراجان ناصری که به حیث رییس جدید...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 13 ??? 1399 ، 10:48

داعش بدیل طالبان در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۱۳  اسد/  باختر
یک رسانه امریکایی  نوشته است که داعش در پی جذب افراد ناراضی گروه طالبان است .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ با آن که امریکا سخت دلبسته صلح با طالبان است ، چهره ها و جناح هایی هم در امریکا و هم در میان طالبان وجود دارند که مخالف صلح اند.
در امریکا بیشتر نظامیان  و مسوولان دستگاه های استخباراتی آن کشور مخالف صلح با طالبان اند و دلیل می اورند که این گروه صادق نیست بل رابطه خود را با گروه های هراس افگن بین المللی، منجمله القاعده و سازمان های دیگر تروریستی که در پاکستان و افریقا فعال اند حفظ کرده است.
پنتاگون بار ها گفته است که روابط میان القاعده و طالبان همچنان گرم است  و صدها جنگجوی این سازمان تروریستی هنوز هم در کنار طالبان  در افغانستان می جنگند .
«قطع رابطه با القاعده یکی از موارد اصلی توافق صلح امریکا با طالبان است.»
در میان طالبان هم چهره های زیادی اند که مخالف صلح با امریکا اند ،آنان بر ادامه جنگ و پیروزی از مسیر نظامی تاکید دارند.
مخالفت در برابر صلح طالبان-امریکا در میان طالبان جدی تر از مخالفین صلح در امریکا است.
در طول یکی دو سال اخیر که روند گفت و گو های صلح میان امریکا و طالبان جدی تر شد گروه های انشعابی در درون طالبان خود را بیشتر نمایان کردند.
گسترش مخالفت های درونی میان طالبان ،فرصت مساعد کرده است که داعش به سرباز گیری از میان طالبان بر خیزد.‹از داعش به عنوان گروه بدیل طالبان در افغانستان نیز یاد می شود.›
ویب سایت استارس اند استریپس که در امریکا فعالیت دارد نوشته‌است« گروه داعش در افغانستان در حال جذب اعضای ناراضی طالبان است که از روند گفت وگوهای صلح ناراضی هستند.»
این ویب سایت به نقل از یک قومندان داعش در افغانستان نگاشته است « هسته‌های این گروه که در شهر‌های کابل ،جلال‌آباد و جا های دیگر فعالیت دارند، قصد دارند افراد جهادی پیشین و طالبان  را جذب کند و حملات چریکی راه‌اندازی کند‌.»
این قومندان داعش گفته است «ما عملیات خود را تغییر داده‌ایم‌، زیرا دشوار است برای ما که در جا‌هایی باشیم که نظامیان امریکایی و طالبان ما را هدف قرار دهند. اکنون ما تلاش داریم که حملات چریکی را در شهر‌ها انجام دهیم.»
شماری از آگاهان سیاسی و کار شناسان نظامی گفته اند،شماری از قومندانان طالبان و افراد این گروه ، صلح را ختم منافع مالی شان  می دانند و يا آن افراد طالبان و یا قومندانان شان که  تاکید دارند باید تا آخرین مرحله جنگید و با تفنگ وارد کابل شد ،مخالفان صلح با امریکا اند.
داعش بر همین گونه افراد در داخل طالبان تمرکز دارد و می کوشد آنان را به سوی خود کشاند.
این آگاهان می گویند به آن قومندانان و افرادطالبان که از روند کنونی صلح  راضی نیستند می توانند تهدید جدی در برابر صلح نیم بند امریکا و طالبان باشند.
این آگاهان در ادامه می گویند  بعضی از افراد و قومندانان طالبان با این انگیزه ‌که داعش تجهیزات و بودجه بهتر دارد‌، جلب آن گروه می شوند.
یافته‌های موسسه مطالعات استراتیژیک افغانستان نشان می‌دهد که ممکن است ۲۵  در‌صد از افراد طالبان  با داعش بیعت کنند که در این صورت تعداد افراد این گروه به دو چند خواهد رسید.
منابع استخباراتی و نظامی امریکا تخمین می‌زنند که داعش  در افغانستان ۲۵۰۰ جنگ‌جو دارد‌، ولی اگر جنگ‌جویان پاکستانی به آن‌ها ملحق شوند، به تعداد افراد این گروه افزوده می‌شود.
چندی قبل یک مقام ارشد دولتی افغانستان در ننگرهار گفت که شمار زیادی ازشهروندان پاکستانی درولسوالی های این ولایت پناه گرفته اند و  کنار گروه های تروریستی در برابر نیروهای دولتی در جنگ اند .
همچنان از حضور هراس افگنان از کشور های آسیای میانه،شماری از کشور های عربی وپاکستان در کنار داعش و طالب در ولایت های شمال افغانستان خبر های منتشر شده است.
برخی منابع گفته اند که شمار این هراس افگنان تا شش هزار نفر تخمین می شود.
حضور شهروندان پاکستانی در رهبری داعش در افغانستان امر پوشیده نیست.
کوماندویان و  منسوبان امنیت ملی دو روز قبل اسدالله اورکزی، مسؤول عمومی استخبارات شاخه خراسان داعش را در یک عملیات  ویژه در منطقه فامیلی‌های مولوی خالص در حومه شهر جلال آباد کشتند ،او باشنده منطقه‌« اخیل اورکزی ایجنسی» آن سوی خط دیورند بود.
در ماه حمل سال جاری نیروهای امنیت ملی، اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان گروه داعش را با ۱۹ همکارش در جنوب کشور بازداشت کردند، او نیز باشنده مناطق قبائیلی آن سوی خط دیورند بود.
تا کنون پنج رهبر محلی داعش در افغانستان کشته شده اند که  به جز حسیب لوگری متباقی آنان شهروندان پاکستان بودند.
پنتاگون به روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود «گروه داعش شاخه خراسان ،هم‌چنان تهدیدی برای افغانستان‌، امریکا ، ناتو و شرکای ما محسوب می‌شود»
آگاهان سیاسی و کار شناسان نظامی در افغانستان می گویند با آن که امریکا داعش را یک تهدید در برابر خود می داند مگر توسعه طلبی های این گروه را نا دیده می گیرد و حتا به فکر انسجام طالبان و جلوگیری از فروپاشی این گروه نیست در حالی فروپاشی طالبان به معنای قوت یافتن داعش و ختم روند سیاسی حل معضل افغانستان  است.
در همین حال یک عضو ولسی جرگه می گوید «صلحی در کار نیست، داعش جاگزین طالبان می شود.»
رمضان بشردوست عضو ولسی جرگه  روند جاری صلح در افغانستان رایک معامله و بازی سیاسی می داند که در نهایت داعش جاگزین طالب در افغانستان خواهد شد.
این عضو مجلس هم به این باور است که طالبان دچار اختلافات  درونی اند  و شمار زیادی ازافراد  طالبان رهبر شان  را متهم به خیانت می کنند و تمایل به داعش و خلافت این گروه دارند .
آگاهان سیاسی تاکید دارند اگر امریکا به فکر ادامه بازی سیاسی و استخباراتی در افغانستان نیست. با انسجام طالبان، این گروه را  همانگونه که آماده صلح با خود کرد،آماده صلح با دولت افغانستان هم کند.
در غیر آن فروپاشی و انقسام طالبان به چند شاخه،زمینه رشد داعش را مساعد خواهد کرد و آنگاه امریکا دیگر حرفی از نگرانی و تهدید امنیتی در برابر خود از افغانستان و یا کدام کشور دیگری مطرح نکند. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.