01 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

روزملی زبان ازبکی دربدخشان بزرگداشت شد

فیض آباد/اول عقرب/ باختر ازروز ملی زبان ازبکی امروز دربدخشان...

ترکتباران مزارشریف خواهان آموزش به زبان مادری شان شدند

مزارشریف/1عقرب/باختر از روز زبان ملی ازبکی در شهرمزارشریف مرکز بلخ...

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

قومندان امنیه جدید کندز به کارش آغاز کرد

کندز/1عقرب/باختر حق‌نواز حقیارقومندان امنیه جدید کندز امروز معرفی شد وبه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 15 ??? 1399 ، 09:29

داعش و ادامه حضور فزیکی اش در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۵ اسد/ باختر
وقایع اخیر تروربیستی در کشور نشان داد که داعش در افغانستان حضور فزیکی دارد و برای نابودی این گروه تروریستی به اقدامات بیشتر نیاز است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ امروز وزارت دفاع ملی اعلام کرد که یک عضو کلیدی داعش در کنر بازداشت شد.
محمد سعید که شب گذشته در کنر در چنگ نیروهای کوماندوی ارتش افتاد مسوول انتقال افراد خارجی داعش و خانواده های آنان به افغانستان بود٬ او همچنان برنامه حمله مرگبار بر زندان ننگرهار را که در روز دوم عید انجام شد طراحی کرده بود که در آن بیست و نه نفر که اکثریت شان افراد غیر نظامی بودند کشته شدند و حدود سه صد زندانی که بیشتر افراد داعش بودند موفق به فرار شدند.
سه روز قبل از گرفتاری محمد سعید٬ نیروهای ویژه امنیت ملی اسدالله اورکزی شهروند پاکستان را که مسوول استخبارات شاخه خراسان داعش بود٬ در فامیلی های مولوی خالص در حومه شهر جلاٖل آباد از پا در آوردند.
درکمتر از یک هفته گذشته٫ داعش دو حمله پیچیده و پر تلفات را در کشور انجام داد.
اولی سازماندهی انفجار در لوگر و بعد هم حمله بر زندان ننگرهار.
اگر کمی به عقب مراجعه کنیم داعش در طول دو تا سه ماه اخیر عامل چندین حمله مرگبار در کشور به خصوص کابل و ننگرهار بوده است که جدی ترین آن حمله بر یک شفاخانه در ناحیه سیزدهم شهر کابل و کشتار بیماران و نوزدان بود.
حرف از گرفتاری ویا کشته شدن اعضای کلیدی داعش در افغانستان و یا هم انجام حمله های مرگبار تروریستی از سوی داعش درست زمانی به میان می آید که نهادها و مسوولان نهادهای امنیتی و دفاعی شکست داعش را در افغانستان اعلام کرده اند.
باری هم جنرال جان نیکلسون قومندان پیشین نیروهای های امریکایی٬ سال ۲۰۱۷ را ختم داعش در افغانستان گفته بود.
با آن که حرف ها از نابودی داعش در افغانستان زیاد بود مگر این گروه امروز حمله های پیچیده یی  در افغانستان سازمان دهی می کند و خود را به عنوان یک مزاحم جدی امنیتی٬ آنهم در زمانی  که روند صلح در افغانستان مسیر خود را پیدا می کند٬ معرفی کرده است.
اکنون این سوال مطرح است که داعش چرا در افغانستان نه تنها که نابود نشده است بل٬ قوت انجام حمله های بیشتر پیدا کرده است؟
شماری از کارشناسان نظامی به این باوراند که داعش تنها یک نام در افغانستان است و طالبان که وارد روند صلح با امریکا شده اند٬ حمله های پیچیده و هدفمندشان را به نام داعش انجام می دهند و پیوستن شماری ازاعضای طالبان آنهم به نام ناراضیان صلح با داعش نمی تواند تصادفی باشد.
به تازگی مسعود اندرابی٬ سرپرست وزارت داخله گفته است: «شهاب المهاجر» سر کرده شاخه خراسان داعش٬ عضو شبکۀ حقانی است. حقانی و طالبان همه‌روزه مشغول انجام فعالیت‌های تروریستی در افغانستان هستند و زمانی که فعالیت‌های تروریستی منفعت سیاسی آن‌ها را تامین نمی‌کند، این فعالیت‌ها را به داعش نسبت می‌دهند.
طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله هم گفته است: «چتر کنونیی که برای خشونت ها در افغانستان ایجاد شده است واضح است که چتر کلان آن را طالبان ایجاد کرده اند.»
شماری از نظامیان هم به همین باور اند که با جان گرفتن روند صلح در افغانستان شماری از گروهای هراس افگن در تبانی با طالبان فعالیت های شان را همآهنگ کرده اند و با جاسازی افراد طالبان به نام ناراضی از صلح٬ داعش را قویتر می کنند.
همچنان سازمان های استخباراتی منطقه هم به نوبه خود از گروه های هراس افگن برای مقاصد معین که يکی آن خدشه دار کردن روند صلح در افغانستان و ادامه بی ثباتی در این کشور است٬ حمایت کرده اند و برای آنان هویت سازی و زمینه سازی می کنند که این کار حضور و حیات گروه های هراس افگن در افغانستان را به مسألۀ پیچیده مبدل کرده است.
از دید مردم٬ راه حل این مشکل٬ شکل گیری هر چه زودتر اجماع ملی در افغانستان و کنار آمدن دولت و مخالفان مسلح آن در چتر منافع ملی است به این ترتیب داعش منزوی خواهد شد.
تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.