?????? ، 19 ??? 1399 ، 08:41

کرونا، تا هنوز تهدید جدی است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /19اسد / باختر
وزارت صحت عامه مدعی شده است که حدود ده میلیون انسان درافغانستان به کرونا مبتلا شده اند.
اگر این برآورد دقیق باشد، شمار قربانیان این ویروس به مراتب بیشتر از آنچه است که تاکنون گفته شده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد : باتوجه به برآورد تازه اداره ملی احصائیه،  درسال جدید خورشیدی نفوس افغانستان به 9/32میلیون نفر خواهد رسید . اگر این رقم دقیق باشد براساس ادعای وزارت صحت عامه از هرسه نفر یک نفر به ویروس کرونا درافغانستان مبتلا شده اند . با این قیاس می توان گفت که رقم  مبتلایان به ویروس کرونا نه تنها قابل توجه، بل نگران کننده است .
از این نگرانی نباید به آسانی گذشت و درهر اقدام و تصمیم مردم فقیر ونادار این سرزمین را مدنظر داشت به این دلیل باید به اهتمامات بیشتر به این موضوع برخورد کرد ، مردم را بیشتر آگاه کرد که هنوز مصیبت کرونا پایان نیافته است ، باید واضح و روشن به آنان بیان کرد که وضعیت چگونه است، ممکن شماری از اهتمامات بنابه وضعیت دشوار اقتصادی که مردم افغانستان به آن مواجه اند تطبیق آن دشوار باشد . اما آنچه می تواند از آسیب های احتمالی این مصیبت بکاهد آگاهی مردم از واقعیت های موجود سیرکرونا درکشور است .
مردم بدانند که درشرایط دشوار قراردارند ، هرگونه بی توجهی می تواند این مصیبت را گسترده تر کند.
درکشوری که گفته می شود نود درصد آن با فقر دست و گریبان اند ، درکشوری که مردم ناگزیر اند برای ادامه حیات کار کنند باید نهادهای مربوط بیشتر از گذشته به سلامت مردم فکر کنند . مانع برگزاری اجتماعات بزرگ ، جلسه ها ، محافل عروسی ، عزاداری و دگر ودگر شوند و فعالیت هوتل ها ورستورانت ها را متداوم بررسی کنند.
مسوولان از ادارات دولتی و نهاد های تحصیلات عالی مراقبت کنند و بدانندکه آیا فضای کار و تحصیل مطابق توصیه های وزارت صحت عامه در این نهاد ها آماده شده است و یا خیر؟ اگر چنین نشود باید منتظر فاجعه بود ، زیرا وضعیت شیوع کرونا درکشورهای همسایه افغانستان نگران کننده است و خواهی نخواهی این وضعیت اثر های منفی خود را به افغانستان نیز دارد .
بناً مردم را تشویق کرد که به شیوه های زندگی با کرونا آشنا شوند ونهادهای مسوول نیز با درک شرایط حساس موجود ، صرف نظاره گرنباشند.
ختم/ نالان ...ک....م

manager

Latest from manager

back to top