?????? ، 19 ??? 1399 ، 09:47

مخالفت خانواده بتینا گیزلارد فرانسوی با رهایی قاتلان این خانم از زندان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۱۹اسد /باختر
در حالی که لویه جرگه مشورتی صلح در باره رهایی چهار صد زنذانی طالبان رای داد، خانواده بتینا گیزلارد، شهروند فرانسه که هفده سال پیش در افغانستان کشته شد، مخالفت خود را با آزادی قاتلان او ابراز کردند.
بتینا گیزلارد، شهروند فرانسوی که برای  کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در افغانستان کار می کرد، در سال ۲۰۰۳ توسط دو تروریست درشهرغزنی به قتل رسید٬طالبان در آن هنگام ادعا مسوولیت کردند و نیروهای امنیتی به سرعت عاملان این جنایت را باز داشت کردند.
دو نفر بازداشت شده  ٬ازجمله ۴۰۰ زندانی "خطرناک" طالبان هستند که لویه جرگه مشورتی امروز به رهایی شان رای داد.
اما خانواده این  زن فرانسوی گفته اند که آنها نمی توانند آزادی قاتلان فرزند شان  را بپذیرند.
پدر و مادر همراه با  برادر و خواهر بتینا در بیانیه یی که دیروز به خبرگزاری فرانسه فرستاده است  گفته اند: «چنین تصمیمی برای رهایی (قاتلان) که براساس یک سازش انجام می شود، برای ما که قربانی یک جنایت هستیم غیرقابل تصور است و پذیرفتنی نیست.»
آنان گفته اند «این تصمیم باعث بی احترامی به قربانیان و اقارب شان می شود. »
بتینا گیزلارد برای عودت کنندگان در غزنی برنامه های متنوع را روی دست گرفته بود و مطالعه گسترده را در مورد اسلام آغاز کرده بود.
کسانی که با او کار کرده اند می گویند که او درک بسیار وسیع از دین اسلام داشت و تلاش می کرد هر چه بیشتر وارد فلسفه اسلام شود  و بالاخره با درک کلی فلسفه اسلام به این دین رو آورد. همچنان  او شیفته فرهنگ مردم افغانستان بود و برای آسایش کودکان افغان به خصوص کودکان عودت کننده در غزنی برنامه های آموزشی را طرح کرده بود، مگربا کشته شدن او رویا رسیدن به اسلام و خدمت بیشتر به کودکان افغان از او گرفته شد.
کسانی که با این امداد گر فرانسوی کار کرده بودند گفته اند در حالی که بتینا گیزلارد هدف قرار گرفته بود و آخرین لحظات زندگی خود را سپری می کرد وصیت کرد که در افغانستان به خاک سپرده شود و ما تنها همین رویای او را عملی کرده توانستیم و این خانم جوان در حضیره عیسویان‹قبر گورا› در کابل به خاک سپرده شد. تحلیل سیاسی

manager

Latest from manager

back to top