02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

واشنگتن/ وی اوای/۲ عقرب/باختر ادارۀ غذا و دوای امریکا دیروز...

طالبان هفت کارگریک شرکت سرک سازی را دربلخ ربودند

طالبان هفت کارگریک شرکت سرک سازی را دربلخ ربودند

مزارشریف/ ۲ عقرب/ باختر طالبان امروزهفت کارگریک شرکت خصوصی سرک سازی...

 ششمین دوررقابت های ماراتن کشور،دربامیان برگزارشد

ششمین دوررقابت های ماراتن کشور،دربامیان برگزارشد

بامیان/۲ عقرب/ باختر ششمین دور رقابت های ماراتن کشور،امروزبا شرکت حدود۵۰۰...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 2 ????? 1399 ، 13:07

چنگ زدن به منافع ملی راه رسیدن به صلح را هموار می کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲  میزان /باختر
معضل افغانستان٬گره پیچیده است که نباید انتظارحل زود هنگام آن را داشت٬بل با ایجاد فرصت ها٬ عدول و تعامل٬ امید را به عمل و یقین مبدل کرد.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛باآنکه از آغازگفت وگو ها میان افغانان دوازده روز می گذرد هنوز طرفین گفت وگو رو در رو نکرده اند.
گروه های تماس که شکل یافته از نمایندگان هر دو طرف اند هنوز نتوانسته اند به حل موارد اختلافی برسند.
اخبار منتشر شده از دوحه٬جایی که هیئت های دو طرف برای آغاز مذاکرات حضور یافته اند٬می رساند که در دو روز گذشته گروه های تماس با هم دیدارنداشته اند٬ تنها شب گذشته بودکه هر دو طرف در مراسم تشریفاتی که از سوی حکومت قطر راه اندازی شده بود با هم دیده شده اند.
گفته می شود که بعضی مسایل اختلافی میان دو طرف باعث شده است که  زمان آغاز گفت و گو های رو در رو با تاخیر مواجه شود.
دو طرف٬ هنوز نتوانسته‌اند اصول رفتاری وآجندای مذاکرات را نهایی کنند٬تعریف دو طرف ازجنگ کنونی و تعیین مبنای فقهیی برای پیش‌برد مذاکرات٬ سبب شده است که هیئت های مذاکره‌کنندۀ دو طرف٬ روی آن به توافق نرسند.
باآن که مردم افغانستان به مذاکرات دوحه چشم امید دوخته اند٬فضای موجود در مذاکرات آنان را نگران آینده کرده است و بیم از آن دارند که فرصت موجود از میان رود و جنگ همچو گذشته دامنگیر آنان باشد.
با آن که٬با تعریف وبررسی ابعادپیدا و پنهان چهل سال جنگ در افغانستان٬ نمی توان انتظار معجزۀ از نشست دوحه را داشت مگر با آنهم مردم توقع دارند که دو طرف با عدول و تحمل٬با درک متقابل  و اصل همگرایی ملی  راه را به سوی یک آیندۀ با ثبات باز کنند.
اخباری که از میدان جنگ به گوش می رسد٬اسفبار است٬ ادامۀ جنگ به خصوص بعد از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان٬ جان های زیادی را گرفته است و خانواده های زیادی را به سوگ نشانده است.
منابع رسمی درحکومت افغانستان می‌گویند( طالبان در شش ماه گذشته نزدیک به هفت هزار تحرک نظامی داشته اند که منجربه کشته و زخمی شدن نزدیک به سه هزار و پنج صد غیرنظامی شده است)
این تنها رقم تلفات است که تنها غیر نظامیان متحمل آن شده اند در این مدت ده ها عضوامنیتی وده ها طالب مسلح در جنگ هاکشته شده اند.
همه این ها نمایانگر مصیبت جنگ در افغانستان است که باید شرکت کنندگان نشست دوحه آن را مدنظر داشته باشند.
بهتر است که هر دو طرف از پرداختن به گفته های حساسیت برانگیز دوری کنند٬طالبان حمله های مسلحانه راکه واکنش نیروهای دولتی را در پی دارند توقف دهند،گفت وگو را منطق و راه حل معضل کنونی فکر کنند و برای درمان مشکلات جاری به نام افغان کنار هم ایستاده شوند.
گفته های شماری از مقام های کشور های دور و نزدیک افغانستان در بارۀ روند صلح ٬ حکایه از آن دارد که خارجیان بیشتر از ما٬منافع خود را در نشست دوحه دنبال می کنند و برای منافع خود در افغانستان حد و حدودی تعیین می کنند.
در حالی که افغانستان مرکز جنگ نیابتی دیگران است٬ قربانی اصلی این جنگ هم مردم افغانستان است وویرانی ناشی از جنگ را هم افغانان  تحمل می کنند مگر در این گیر و دار٬چیزی که گم شده است و روی آن کم بحث می شود منافع افغانستان ومردم آن است.
پس لازم است و نیاز است که ما افغانان دراین جنگ تحمیلی٬منافع خود را تعریف و برای حراست از آن ایستاده شویم و این زمانی ممکن است که ما افغانان به تعریف واحد از منافع ملی برسیم .صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.