02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

واشنگتن/ وی اوای/۲ عقرب/باختر ادارۀ غذا و دوای امریکا دیروز...

طالبان هفت کارگریک شرکت سرک سازی را دربلخ ربودند

طالبان هفت کارگریک شرکت سرک سازی را دربلخ ربودند

مزارشریف/ ۲ عقرب/ باختر طالبان امروزهفت کارگریک شرکت خصوصی سرک سازی...

 ششمین دوررقابت های ماراتن کشور،دربامیان برگزارشد

ششمین دوررقابت های ماراتن کشور،دربامیان برگزارشد

بامیان/۲ عقرب/ باختر ششمین دور رقابت های ماراتن کشور،امروزبا شرکت حدود۵۰۰...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

 

واشنگتن/ وی اوای/۲ عقرب/باختر

ادارۀ غذا و دوای امریکا دیروز  'ریمدیسویر' را به حیث اولین داروی درمان بیماری کووید۱۹ تصویب کرد.

این اداره،استفادۀ اضطراری 'ریمدیسویر' را که یک داروی ضد ویروس دارای طیف وسیع است، نخست در ماه می تایید کرده بود.

این دوا از طریق وریدی (IV) به بیماران بستری در شفاخانه ها تزریق می‌شود.

ریمدیسویر را برای نخستین  شرکت دوا سازی گیلاد برای تداوی ویروس ایبولا ساختهساخت.

یک پژوهش در امریکا که انستیتوت ملی صحت امریکا انجام داده است، نشان می‌دهد که تطبیق ریمدیسویر شدت و مدت بیماری و بستری شدن بیماران کووید۱۹ را در شفاخانه بطور اوسط از ۱۵ روز به ۱۰ روز کاهش می‌دهد.

ریمدیسویر برای افرادی که حداقل ۱۲ سال عمر و حداقل ۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشند و به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در شفاخانه بستری استند، تصویب شده است. این ادویه برای بیماران کمتر از ۱۲ سال، در موارد خاص و تحت اجازه اضطراری قبلی تجویز می‌شود.

برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، قبل از آغاز تداوی باید آزمایش های گرده و جگر انجام شود.

در حال حاضر تداوی بیماران کووید۱۹با این ادویه در حداقل ۵۰ کشور تصویب ویا مجوز اضطراری دارد.

پژوهش‌ها همچنان نشان داده است که استروییدها مانند دکسامیتازون نیز خطر مرگ ناشی از ابتلا به کووید۱۹ را کاهش می‌دهد.

ادارهٔ غذا و دوای امریکا اجازۀ استفاده اضطرار از خون شفا یافتگان را نیز داده است.

فریده بابک

 


مزارشریف/ ۲ عقرب/ باختر
طالبان امروزهفت کارگریک شرکت خصوصی سرک سازی را دربلخ ربودند.
عبدالباسط عيني رييس احيا و انكشاف دهات بلخ مي‌گويد كه طالبان پنج راننده و دو كارگر يك شركت سرک سازي را که مصروف کاربرسرک کمپرک-لنگرخانۀ ولسوالي نهر شاهي آن ولایت بودند،باخود بردند.

وی گفت كه طالبان يك لودر،یک گریدر و یک اسكواتور،آن شرکت را نیز باخود بردند.
تاکنون از سرنوشت کارگران ربوده شده اطلاعی دردست نیست.
طالبان چندی پیش نیزسه کارگریک شرکت خصوصی سرک سازی را دربلخ ربودند اما با پا درمیانی ریش‌سفیدان محل دوباره آنان را آزاد کردند.


بامیان/۲ عقرب/ باختر
ششمین دور رقابت های ماراتن کشور،امروزبا شرکت حدود۵۰۰ مرد وزن دونده، دربامیان برگزارشد.
این رقابت ها درفاصله های ۴۲و۱۰کیلومتری میان شرکت کنندگان داخلی وخارجی برگزارشد.
درفاصلۀ ۴۲کیلومتری این رقابت ها،محمد کریم یاقوت که ازکابل شرکت کرده بود، توانست ازسایرشرکت کنندگان پیشی بگیرد وفاصلۀ تعیین شده را در۲ساعت و۵۳دقیقه طی کند ومقام نخست را ازآن خود کند.
همچنان درفاصلۀ۱۰کیلومتری، درمیان ۳۳۰دونده، نظیره تواست نسبت به دیگران فاصله یاد شده را زودترطی کند ومقام اول را حایز شود.
گل حسین "بای زاده" مسوول برگزاری این رقبت ها گفت که دراین رقابت ها ۴ خارجی ازامریکا،سویس،فرانسه وانگلستان شرکت کرده بودند اما هیچ کدام حایزمقام نشدند.
وی گفت که این رقابت ها به هدف پیام رسانی صلح ونیز رشد این ورزش درکشوربرگزارشد.
او خاطر نشان کرد که این رقابت ها از شش سال به این طرف دربامیان هرساله برگزارمی شود وشماری ازنهادهای خارجی وشرکت مخابراتی اتصالات دربرگزاری آن کمک می کنند.
ماراتون یا ماراتن؛یکی از بخش‌های اصلی بازی های المپیک است که در تمام دوره های آن برگزار شده‌است. البته مسافت معیاری آن در سال ۱۹۲۱ تعیین شد.

هر سال حدود ۵۰۰ مسابقهٔ ماراتن در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود و اکثر شرکت‌کنندگان این مسابقات، دوندگان تفننی هستند. به‌همین‌دلیل، گاهی ده‌هاهزار دونده در این مسابقات شرکت می‌کنند.
سادات


 


کابل/ ۲عقرب/ باختر
ازسرنوشت سرپرست ربوده شدۀ ولسوالی اشکمش تخاربه دست طالبان، تاکنون معلوماتی دردست نیست.
سیف الرحمن مدیراجرایی وسرپرست ولسوالی اشکمش تخاررا طالبان مسلح عصردیروز درحالی که ازدفترکارش به سوی منزلش می رفت ربودند.
خلیل اسیرسخنگوی پولیس تخار،ربوده شدن سیف الرحمن را تایید کرد اما درزمینه ارزارئۀ جزئیات خودداری کرد.

 

 پلخمری/ 2عقرب/ باختر

راه بیرون رفت مشکلات ناشی از کمبود آب مورد ضرورت توربین های شرکت برق غوری، پاک کاری کانال از موجودیت رسوبات دریایی است.

 ازکانال بند برق دو برعلاوه ازتولید برق، درآبیاری بیش از ۱۴۶۰۰۰هزار جریب زمین زراعتی بغلان نیزاستفاده می شود .

این مطلب را انجنیر گل علم آمربندبرق دستگاه نساجی افغان - پلخمری درمصاحبه با خبرنگارِآژانس باختر گفت وافزود: موجودیت رسوبات دریایی درکانال بند ۲به حدی است که ظرفیت آب، همین اکنون دراین کانال درفی ثانیه از۶۰ مترمکعب به۲۰مترمکعب آب کاهش یافته است که جوابگوی توربین های برق غوری و تامین آب مورد نیاز زمین های زراعتی بغلان را ندارد.

 وی افزود:  قرار است با آغاز کارترمیم در قسمت تحتانی بندبرق نساجی برای بیش از۲۰روز جریان آب در کانال بند قطع شود و فرصت مناسبی است برای پاک کاری کانال از رسوبات دریایی۰

انجنیر گل علم، پاک کاری کانال را یگانه راه حل اساسی کمبود آب در کانال بند۲ از موجودیت رسوبات دریایی وانمود کرد.

انجنیرعبدالاول پناه رییس شرکت برق غوری در صحبت به آژانس باختر روی ضرورت پاک کاری کانال از رسوبات دریایی از نبود بودجه یادکرد و خاطر نشان کرد: باسپری شدن ۵۸ سال از احداث کانال متاسفانه این کانال یک بار هم پاک کاری نشده است واکنون تراکم رسوبات دریایی دراین کانال باعث ایجاد کمبود آب مورد ضرورت توربین ها وبیش از۱۴۶۰۰۰هزارجریب زمین زراعتی در بغلان مرکزی شده است.

وی افزود: درنتیجۀ سروی یی که چندی قبل هیئت اعزامی وزارت انرژی و آب به عمل آورد مبلغ ۹ملیون افغانی هزینه پاکاری کانال را تثبیت کرد اما وزارت انرژی وآب از پرداخت آن خودداری کرد وبه مشکل بند برق که همانا رسوبات دریایی است توجه نکرد که باگذشت هرروز بر مشکلات کمبود آب مورد ضرورت توربین ها افزوده می شود.

وی افزود که بند برق غوری درسال ۱۳۴۱احداث شده است
  محفوظ حمیدی

 

 

پلخمری/ 2عقرب/ باختر

پولیس قومندانی امنیه بغلان امروز دو مرد را به ظن قتل یک باشندۀ شهر پلخمری،بازداشت کرد.
قتل این جوان چندی قبل درشهرپلخمری اتفاق افتاد اما به گفتۀ پولیس،قاتلان موفق به فرارشده بودند.

احمد جاوید بشارت؛سخنگوی قومندانی امنیۀ بغلان به خبرنگار آژانس باختر گفت که منسوبان پولیس آن قومندانی در یک عملیات، دومرد را به ظن این قتل بازداشت کردند .

به گفتۀ بشارت، بازداشت شدگان در تحقیقات ابتدایی به جرم شان اعتراف کردند.
محفوظ حمیدی .

 

 

 ‌پلخمری/2عقرب/ باختر

درانفجار ماین کارگذاری شده درموترحامل جنرال حبیب، وی با پسر ویک محافظش زخمی شد.

 به گزارش خبرنگار آژانس باختر، طالبان مسلح دیشب یک ماین مقناطیسی را درموتر حامل حبیب یک تن ازجنرالان سابق وزارت امورداخله کار گذاری کرده بودند که درنتیجۀ انفجارآن جنرال حبیب، پسرش و محافظش زخم برداشتند.

  عبدالله ملنگ سخنگوی ریاست صحت عامۀ بغلان گفت: جنرال حبیب  نسبت جراحات شدید وبرای درمان به کابل انتقال شده است.

 محفوظ حمیدی


 

 

برلین/ دویچوله/۱ عقرب/باختر

برای اولین بار پس از شیوع پاندمی کرونا، رقم ابتلا به این ویروس در آلمان به بیش از ۱۱ هزار مورد در ۲۴ ساعت رسید. میزان ابتلا به ویروس جدید کرونا در کشور های دیگر اتحادیه اروپا نیز با سرعت بلند می رود.

انستیتوت رابرت کوخ صبح امروز از ۱۱ هزار و ۲۸۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت در آلمان خبر داد. پیش از این بالاترین رقم مبتلایان به روز جمعه هفته گذشته، ۷۸۳۰ مورد در یک شبانه روز ثبت شده بود. در مقایسه با روز قبلی، بیشتر از ۳۰ تن از اثر بیماری کووید ۱۹ در آلمان جان باخته اند. به این ترتیب شمار مجموعی تلفات جانی از اثر این بیماری در آلمان به ۹۹۰۵ مورد بلند رفته است.

هرچند در آغاز پاندمی کرونا در بهار امسال شمار اعظم مبتلایان به کرونا تقریباً برابر با نیم شمار کنونی ثبت شده بود، با آنهم هردو رقم به نحوی قابل مقایسه است، زیرا حالا به مراتب آزمایش های بیشتری صورت می گیرد و در نتیجه آن موارد بیشتری تشخیص می شوند.

کارشناسان می گویند که ارقام تازه، به خاطر فاصله زمانی میان آلوده شدن با ویروس، آزمایش لابراتواری و نتیجۀ آزمایش، نشان می دهد که ویروس کرونا در یک هفته گذشته با چه سرعتی شیوع یافته است. به قول کارشناسان حالا این وضعیت تا زمانی ادامه خواهد یافت که اقدامات سیاسی بتواند جلو این گسترش سریع را بگیرد.

فریده بابک

 

 

فیض آباد/اول عقرب/ باختر

ازروز ملی زبان ازبکی امروز دربدخشان بزرگداشت شد.

به گزارش خبرنگارمحلی آژانس باختر؛درمحفلی که درشهرفیض آباد برگزارشد،محمدذکریاسودا والی بدخشان زبان ازبکی را اززبان های مطرح کشوربیان کرد وازتوجۀ رییس جمهورکشوربه خاطرنامگذاری ۲۹ میزان به نام روزملی زبان ازبکی درتقویم کشور، قدردانی کرد.

والی بدخشان وحدت میان همه اقوام کشور را دروضعیت کنونی برای برون رفت از مشکلات جاری کشورحایزاهمیت خواند.

دراین محفل نقیب الله ثاقب یار رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت و داکتر احمد بشیر صمیم رییس شورای ولایتی بدخشان وشماردیگری درخصوص ویژگی های زبان ازبکی صحبت کردند.

 

 

مزارشریف/1عقرب/باختر

از روز زبان ملی ازبکی در شهرمزارشریف مرکز بلخ امروز گرامی‌داشت شد.

به گزارش خبرنگارمحلی آژانس باختر، درهمایشی که به ابتکار مقام رهبری بلخ وریاست اطلاعات وفرهنگ آن ولایت برگزار شد، ترکتباران شمال کشوربا استقبال از این روز، از نارسایی های وزارتهای معارف و تحصیلات عالی به خاطر عدم آموزش درموسسات تعلیمی تحصیلی به زبان ترکی درساحات که ترک تباران هستند، شکایت کردند.

آنان گفتند که کتاب درسی از صنف شش الی دوازدهم به زبان ترکی چاپ شده است، اما در تحویل خانه ها و زیرخانه های وزارت معارف پوسیده شده است و یا حریق شده است.

محمد فرهاد عظیمی، والی بلخ خواست ترک تباران را در راستای آموزش برحق دانست و وعده کرد که تلاش می کند که در مکتب های بلخ به زبان ترکی نیزآموزش داده شود.

صالح محمد راسخ، استاد پوهنتون کابل با تایید شکایت های ترک تباران شمال کشور میگوید که مشکل اصلی در نبود کادرونبود برنامۀ دقیق وزارت معارف وتحصیلات عالی درباره آموزش زبان ترکی است و باید دولت دراین زمینه سرمایه گذاری کند.
دوستی

 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL