02 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

حمله انتحاری در هلمند بیست و نه کشته و شصت زخمی بجا گذاشت

شهرلشکرگاه 1 سرطان باختر دریک حمله انتحاری درشهرلشکرگاه مرکز ولایت هلمند...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


امنیتی

شهرلشکرگاه 1 سرطان باختر
دریک حمله انتحاری درشهرلشکرگاه مرکز ولایت هلمند بیست و نه تن جان باختند و شصت تن دیگر زخمی شدند.
یک مهاجم انتحاری موتربمب گذاری شده اش را درمیان انبوهی از انسان ها که برای دریافت حقوق شان دربرابر نمایندگی کابل بانک صف کشیده بودند ، منفجرساخت.
عمرځواک سخنگوی والی هلمند به آژانس باخترگفت که دراین رویداد بیست و نه تن جان باختند و شصت تن دیگر زخمی شدند.
اوگفت که مهاجم انتحاری با موتر بمب گذاری شده اش ، کسانی را که برای دریافت حقوق شان به نمایندگی کابل بانک درشهرلشکرگاه جمع شده بودند آماج قرارداد.
بیشتر زخمی ها برای تداوی به شفاخانه ایمرجنسی و بُست که در نزدیکی محل رویداد در شهر لشکرگاه واقع اند ، انتقال داده شده اند.
مقامات صحی هلمند می گویند که بیشتر قربانیان و زخمی های این رویداد غیرنظامیان اند.
آنان وضع صحی بیست تن اززخمی های این رویداد انتحاری را نگران کننده گزارش کردند.
پیش ازاین نیز نمایندگی کابل بانک در شهرلشکرگاه گواه یک چنین رویداد هراس افگنی بوده است.
نمایندگی این بانک همانند سایر بانک ها در سطح کشور در آستانه عید پرجمع و جوش است.
گزارش ها می رسانند که این بار نیز ده ها تن از نظامیان گرفته تا معلمان و کارمندان دولت برای دریافت حقوق شان به این نمایندگی گردهم آمده بودند.
تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را به دوش نگرفته اند اما پیش ازاین، رویداد هایی ازاین دست به گروه طالبان نسبت داده شده است.ختم/ابوی

بی بی سی – باختر1 سرطان
تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر در کابل، گفته است که اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که "کنترل آن دشوار خواهد بود."
آقای یاماموتو که دیروز (۳۱ جوزا) در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت اوضاع امنیتی در افغانستان روبه وخامت است و این مساله موجب شده تنش‌های سیاسی داخلی در این کشور بیشتر برملا شود.
نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت که جرقه تازه‌ترین بحران سیاسی و امنیتی در افغانستان انفجار مرگبار ۱۰ جوزا/ در کابل بود که اعتراضات گسترده را در این شهر در پی داشت.
در دو هفته اخیر کابل پایتخت افغانستان شاهد چندین رویداد مرگبار، راهپیمایی‌ها و تنش‌های سیاسی بوده است که منجر به کشته شدن حدود ۱۷۰ نفر و درگیری میان معترضان و پلیس شد.
آقای یاماموتو گفته که اختلافات سیاسی اخیر در افغانستان به صورت فزاینده رنگ قومی به خود گرفته که به گفته او این موضوع به ویژه با توجه به تلاش گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای تحریک اختلافات فرقه‌ای در افغانستان مایه نگرانی است.
او افزود که بدون تلاش‌های جدی دولت وحدت ملی افغانستان برای گسترش مشارکت سیاسی، افزایش شفافیت و تقویت اعتبار دولت به ویژه در بخش امنیتی، افغانستان با بحران‌های بیشتری در یک فضای "به شدت شکننده" روبرو خواهد شد.
به گفته او رویدادهای بامداد بیستم ژوئن در پی تلاش دولت افغانستان برای برداشتن آخرین خیمه معترضان در کابل که به خشونت گرایید، بیانگر نیاز به احتیاط، آرامش و وحدت در افغانستان است.
نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته که تنش سیاسی اخیر در کابل در نتیجه تلاش‌های شدید دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد و دیپلمات‌های مقیم کابل فروکش کرد ولی در عین حال هشدار داده که احتمال بروز دوباره تنش‌های از این دست وجود دارد.
آقای یاماموتو گفته که: "نشانه‌هایی دیده می‌شود که از تابستان گذشته تا به امروز اجماع سیاسی گسترده در افغانستان در حال از بین رفتن است."
او گفت در ماه‌های گذشته نشانه‌هایی دیده می‌شود که شمار فزاینده‌ای از گروه‌های سیاسی که بعضی‌ از آن‌ها بخشی از دولت وحدت ملی بودند و همچنین نیروهای سیاسی جوان از دولت انتقاد می‌کنند و خواهان اصلاحات هستند.
به گفته آقای یاماموتو آنها استدلال می‌کنند که دولت با گروه‌های سیاسی مشورت نمی‌کند و مشارکت سیاسی را نیز رعایت نمی‌کند.
آقای یاماموتو گفت که: "از سوی دیگر دولت مدعی است که گروه‌های سیاسی مخالف جلوی اصلاحات اساسی را گرفته‌اند و با تاکید بر اینکه دولت وحدت ملی کنار برود، موجب تنش سیاسی در جامعه شده‌اند."
او گفت هردو طرف یکدیگر را به اقدامات ضد منافع ملی متهم می‌کنند و افزود که "برداشت من این است که همین مسایل موجب ایجاد فضای تنش‌آلود سیاسی کنونی در افغانستان شده است."
او تاکید کرده که بی‌اعتمادی میان گروه‌های سیاسی و دولت در افغانستان در حال افزایش است و تلاش‌ها برای مشارکت سیاسی و ایجاد اجماع در وضعیت کنونی برای ثبات سیاسی افغانستان حیاتی است.
او همچنین در مورد اهمیت تلاش‌های صلح در افغانستان صحبت کرد و برگزاری کنفرانس صلح اخیر در کابل را نشانه‌ای عزم دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی برای پایان صلح‌آمیز خشونت‌ها در افغانستان خواند.
مچنین محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد یکبار دیگر پاکستان را به پناه دادن به گروه طالبان و شبکه حقانی متهم کرد و از جامعه بین‌المللی خواست تا با کشورهایی که از گروه‌های "تروریستی" حمایت می‌کنند، برخورد جدی کند.
آقای صیقل بدون نام بردن از پاکستان گفت کشوری در همسایگی افغانستان هر چه در توان دارد برای تضعیف و بی‌ثباتی افغانستان انجام می‌دهد.
او همچنین گفت که پاکستان در ماه‌های اخیر بارها تمامیت ارضی افغانستان را نقض کرده، به سوی خاک این کشور صدها موشک پرتاب کرده و بدون هیچ نوع هماهنگی با افغانستان اقدام به مسدود کردن گذرگاه‌ها مرزی کرده است.
آقای صیقل افزود که تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که حمله مرگبار ۱۰ جوزا در کابل که جان ۱۵۰ نفر را گرفت، از سوی شبکه حقانی انجام شده بود که به گفته او در پاکستان مستقر است.
او گفت که یک گروه مشترک متخصصان آلمانی و افغان مشغول تحقیقات همه جانبه در مورد این حمله هستند و نتایج این تحقیقات در اختیار اعضای شورای امنیت قرار خواهد گرفت.
نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان، برای بررسی گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از وضعیت افغانستان برگزار شده بود.
دبیرکل سازمان ملل هفته پیش از افغانستان دیدن کرد.
ختم/ خلیل

بی بی سی – باختر1 سرطان
وزارت دفاع آمریکا در گزارشی تازه به کنگره این کشور در مورد حمایت شماری از کشورهای همسایه افغانستان از گروه طالبان و شبکه حقانی ابراز نگرانی کرده است.
پنتاگون در گزارش مفصلی تحت عنوان "بهبود امنیت و ثبات در افغانستان" می‌گوید این حمایت‌ها و پناهگاه‌های امن شورشیان در خاک پاکستان بزرگترین تهدید به امنیت افغانستان است و می‌تواند ماموریت نیروهای ائتلاف را با شکست روبرو کند.
به گفته گزارش، گروه‌های ستیزه‌جو مانند طالبان و شبکه حقانی به استفاده از پناهگاهایی در خاک پاکستان ادامه می‌دهند.
پنتاگون همچنین می‌گوید که نظر مقامات پاکستانی مبنی بر اینکه افغانستان برای ممانعت از ورود ستیزه‌جویان به خاک پاکستان و حمله آنها به اهدافی در خاک پاکستان مانند بمبگذاری در عبادتگاهی در جنوب پاکستان در فوریه سال جاری میلادی، اقدامی انجام نمی‌دهند نیز به نوبه خود به تلاشهای دو جانبه صلح خدشه وارد می‌کند.
در این حمله انتحاری دست کم هشتاد نفر کشته شدند که درمیانشان، کودکان هم بودند. پاکستان می‌گوید گروه جماعت الاحرار مسئول این حمله بوده، که یک گروه منشعب از طالبان پاکستان است که به گفته اسلام آباد در خاک افغانستان پناه گرفته است.
در گزارش پنتاگون همچنین از ایران به عنوان یکی از بازیگران منطقه‌ای در تحولات افغانستان نام برده شده است. به گفته پنتاگون "تمایل" ایران برای نفوذ در افغانستان هنوز "قوی" است و انتظار نمی‌رود که "کاهش" یابد.
این گزارش می‌افزاید که ایران تلاش می‌کند تا این نفوذ خود را از طریق مشارک با دولت، تجارت و روابط فرهنگی و مذهبی گسترش دهد. پنتاگون می‌گوید که هدف نهایی ایران "افغانستانی با ثبات است که در آن شیعیان در امنیت باشند، منافع اقتصادی (ایران) تامین باشد و حضور نظامی آمریکا (در افغانستان) کمتر شود."
وزارت دفاع آمریکا در عین حال تاکید می‌کند که مقامات ایران کمکهایی به طالبان و شبکه حقانی می‌کند. گزارش می‌نویسد که حمایت ایران از گروه طالبان و شبکه حقانی اعتبار دولت افغانستان را زیر سوال می‌برد و وضعیت منطقه را بی‌ ثبات می‌کند.
به گفته گزارش وزارت دفاع آمریکا، ایران به طور رسمی از این اقدام حمایت کرده و می‌گوید که این اقدامات برای کمک به منع گسترش نیرویهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در منطقه است. گزارش وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که چنین اقداماتی اعتبار دولت کابل را زیر سوال می‌برد و از سویی به بی‌ثباتی در منطقه کمک می‌کند و از سوی دیگر مشکلاتی برسر راه توافق‌نامه همکاریهای استراتژیک با افغانستان ایجاد می‌کند.
این گزارش اشاره‌ای به توسعه بندر چابهار ایران دارد و می‌نویسد که مشارکت افغانستان و همکاری بین ایران و افغانستان ممکن است به عنوان مزیتی برای افغانستان دانسته شود اما در عین حال ممکن است از سوی ایران به عنوان اهرمی برای نفوذ این کشور در افغانستان با توجه به شرایط تهران مورد استفاده قرار گیرد.
گزارش پنتاگون در مورد روسیه نیز اشاره می‌کند که رابطه این کشور با افغانستان پس از آنکه مسکو آشکارا اعلام کرد که با طالبان در ارتباط است و از موضع طالبان مبنی بر خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان حمایت کرد، با مشکلاتی مواجه شده است. اگرچه این گزارش به تلاش روسیه برای برگزاری جلساتی چند جانبه درباره افغانستان اشاره می‌کند.
گزارش پنتاگون همچنین درباره چین می‌گوید که تلاش در حال افزایش این کشور در زمینه‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی در تحولات افغانستان از سویی به دلیل نگرانیهای امنیتی داخلی خود است؛ بدین معنی که افراط‌گرایی خشونت‌بار درافغانستان می تواند به داخل این کشور نیز رسوخ پیدا کند و و از سوی دیگر به دلیل تمایل زیاد چین با هدف حفاظت از سرمایه گذاری‌های منطقه‌ای خود است.
گزارش مبسوط پنتاگون از هند به عنوان "مورد اعتمادترین" شریک منطقه‌ای افغانستان نام می‌برد که در بسیاری از برنامه‌های توسعه‌ای در افغانستان سهیم است.
این گزارش می‌نویسد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در زمان حساسی برای مقابله با ستیزه‌جویی قرار گرفته‌اند. به گفته این گزارش برنامه تغییر ساختاری این نیرو به نیرویی که سریعتر عمل کند و قدرت بیشتری داشته باشد در حال اجراست اما گزارش پنتاگون می‌گوید که سال جاری میلادی سالی برای ایجاد شرایط و شتاب گرفتن فعالیت‌ها است.
ختم/ خلیل

بی بی سی – باختر 1 سرطان
بازرس نظامی آمریکا در افغانستان می گوید به علت انتخاب اشتباه، ۲۸ میلیون دلار از منابع مالی پنتاگن صرف خریداری لباس هایی شده که ارتش افغانستان از آن استفاده نکرده است.
به گزارش جان ساپکو، لباس های خریداری شده برای ارتش افغانستان برای استتار در مناطق جنگلی مناسب بوده و این در حالی است که تنها ۲.۱ درصد مساحت افغانستان را جنگل ها تشکیل می دهند.
بر اساس این گزارش، سفارش صورت گرفته برای تهیه لباس نظامی بر اساس ارزیابی نیازهای محیطی صورت نگرفته بلکه بر اساس سلیقه شخصی یکی از وزیران دفاع سابق افغانستان انجام شده است.
به گفته آقای ساپکو، در سال ۲۰۰۷ عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع وقت افغانستان که به همراه مقام های آمریکایی در حال بررسی خریداری لباس نظامی برای ارتش افغانستان بود، بر اساس سلیقه شخصی تصمیم گرفت لباس فرم مورد علاقه اش را که از نوع موجود در انبارهای وزارت دفاع آمریکا گران تر بود، سفارش دهد.
آقای ساپکو یافته های خود را در گزارشی ۱۷ صفحه ای منتشر کرده است. ختم/ خلیل

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL