05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کارساخت یک پل وجاده یی در دایکندی آغازشد

کارساخت یک پل وجاده یی در دایکندی آغازشد

نیلی/ ۵ میزان/ باختر کارساخت یک پل و جاده یی در...

هزارخانواده نیازمند درننگرهار مواد غذایی کمک  دریافت کردند

هزارخانواده نیازمند درننگرهار مواد غذایی کمک دریافت کردند

جلال آباد/ ۵ میزان/ باختر شرکت جهانی الکوزی برای یک هزارخانواده...

بنیاد خیریه فرهاد دریا به سیلاب زدگان پروان کمک کرد

چاریکار/ 5 میزان /باختر بنیاد خیریه فرهاد دریا امروز پنجاه هزار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نیلی/ ۵ میزان/ باختر
کارساخت یک پل و جاده یی در دایکندی امروز آغازشد.
این پل و جاده در ولسوالی میرامورازطریق برنامه میثاق شهروندی وزارت احیا وا نکشاف دهات به درازای ده متر ساخته می شود وده ها روستای میرامور را به بازاراین ولسوالی وصل می کند.
همچنان سرک یاد شده به درازای دوهزاروهفت صد متر وپهنای شش متر ساخته می شود وبازارولسوالی میرامور را به شماری از روستا ها وصل می کند.
یک مسوول ریاست احیا وا نکشاف دهات دایکندی به آژانس باخترگفت که ساخت این پل و سرک پنج ملیون و دوصد هزار افغانی هزینه خواهد داشت.
اوگفت با ساخت این پل و سرک دررفت و آمد هزاران روستا نشین سهولت ایجاد می شود.
باشندگان میرامور می گویند که به دلیل نبود راه نزدیک به بازار، مجبوراند فراورده های زراعتی وبیماران شان را با طی کردن راه های پرخم وپیچ با هزینه های زیاد به مرکز ولسوالی انتقال دهند.
قرار است این پل وسرک تا شش ماه دیگر به بهره گیری سپرده شود. ختم/ابوی

جلال آباد/ ۵ میزان/ باختر
شرکت جهانی الکوزی برای یک هزارخانواده درننگرهارمواد غذایی کمک کرد
یک مسوول شرکت جهانی الکوزی می گوید که این بسته کمک های بشر دوستانه را برای خانواده هایی کمک کرد که دراثرجنگ ها، سیلاب ها و گسترش ویروس کرونا آسیب مالی دیده اند.
این بسته های مواد غذایی شامل آرد، برنج، روغن، لوبیا، نخود، بوره، دال ، چای خشک و مکرونی بود که برای هرخانواده با یک جلد تفسیرقرآن کریم توزیع شد.
درکنار این، برای انتقال بسته های کمکی به هرخانواده یک هزارافغانی نیز توزیع شد.
به گفتۀ صمدافغان نمایندۀ شرکت جهانی الکوزی، این شرکت درروزهای پسین برای ده هزارخانواده درشرق کشورمواد غذایی کمک کرده است.
ضیاالحق امرخیل والی ننگرهاربه آژانس باخترگفت که تلاش دارد به کمک نهاد های کمک رسان ، کمک های بیشتری به خانواده های نیازمند درننگرهاردست وپا کند.ختم/ابوی

چاریکار/ 5 میزان /باختر
بنیاد خیریه فرهاد دریا امروز پنجاه هزار دالر امریکایی به سیلاب زدگان پروان کمک کرد.
داکتر عبید الله زمانی نماینده این بنیاد در دیدارش با والی پروان مبلغ پنجاه هزار دالرامریکایی را به وی تحویل داد.
فضل الدین عیار والی پروان از این کمک بنیاد خیریه فرهاد دریا تشکر کرد .خالقیار

نیلی/ 5 میزان /باختر
تیم فوتبال پولیس ملی د ایکندی قهرمان جام نوروزی امسال شد.
یک منبع تربیت بدنی دایکندی به آژانس باختر گفت که تیم پولیس ملی دایکندی درآخرین بازی خود در برابر تیم ناصر خسرو قرار گرفت وتوانست این تیم را با نتیجه دو بر صفر شکست دهد.
منبع گفت که به دلیل شیوه ویروس کرونا در کشور مسابقات ورزشی نوروزی در دایکندی مانند سایر  ولایت های کشور دیر تر بر گزار شد. شکریه

مزارشریف/5میزان/باختر
شماری از زنان بلخ نمایشگاه نقاشی و دیوارنگاری را به مناسبت روزجهانی صلح و گفت گوهای بین افغانان در قطر درشهرمزارشریف راه اندازی کردند.
به گزارش آژانس باختر، شماری از زنان نقاش در بلخ در آستانه و گفت وگو های بین افغانان برای صلح، قطع درگیری ها در کشور وروزجهانی صلح نمایشگاه خیابانی و دیوارنگاری را زیر نام هفت شهر عشق، شصت فرآوردۀ هنری شان را به نمایش گذاشتند.
آنان هدف از این کارشان را ترویج فرهنگ صلح پروری و حمایت از صلح
وختم جنگ بیان داشتند.
شماری از بازدید کنندگان نیز از راه اندازی نمایشگاه استقبال کردند و گفتند که
چنین نمایشگاه‎ها سبب آگاهی مردم و ترویج فرهنگ صلح و صلح پروری درکشور می شود.
ذبیح الله آریایی؛ آمرفرهنگ وهنر ریاست اطلاعات وفرهنگ بلخ می گوید که تاکنون شش نمایشگاه عکاسی، نقاشی ودیوارنگاری به حمایت از صلح درآن ولایت به همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ راه اندازی شده است .احمد نعیم دوستی

اسعدآباد/5میزان/باختر
سه پاکستان عضو لشکرطیبه درکنر دیشب کشته شدند.
یک منبع ریاست امنیت ملی کنر به آژانس باختر گفت که درعملیات منسوبان آن ریاست سه پاکستانی عضو گروه لشکرطیبه در مربوطات ولسوالی اسمار آن ولایت کشته شدند.
منبع افزودکه دراین عملیات دوعضو دیگر لشکرطیبه زخم برداشتند و یک مقدار جنگ افزار آنان به دست آمد.احمد نعیم دوستی

کابل/ 5 میزان/ باختر
وزارت صحت عامه، در پی هشدار از احتمال دور دوم کرونا در کشور٬ امروز از ثبت 6 بیمار جدید کرونا و جان باختن  دو تن در بیست و چهار ساعت گذشته خبرمی دهد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ با ثبت 6 مورد جدید مثبت ویروس کرونا،  شمار مجموعی مبتلایان به این ویروس در کشور٬ به 39 هزار و 192 تن رسید.
همچنان با مرگ یک تن در 24 ساعت گذشته٬ تعداد قربانیان ناشی از ویروس کرونا به یک‌ هزار و 453 تن رسیده است و شمار مجموعی بهبودیافتگان به 32 هزار و 635 نفر رسیده است . مومنه احمدیار

کابل/ 5 میزان/ باختر
وزارت صحت عامه، از روز جهانی فارمسست تحت شعار (تحول در صحت جهانی) تجلیل کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ داکتر احمد جواد عثمانی سرپرست و زارت صحت عامه، حین تجلیل از روز جهانی فارمسست گفت: "نقش فارمسستان در راستای ارائه خدمات صحی مهم است و برای ارتقای ظرفیت فارمسستان، در تلاش استیم تا زمینۀ برنامۀ اکمال تخصص این رشته را فراهم کنیم."
داکترعثمانی اضافه کرد: با توجه به اهمیت این رشته و به پاس خدمات فارمسستان روز جهانی فارمسست در تقویم بخش صحت درج خواهد شد.
وی بیان کرد که کمبود دوا وعدم در نظرداشت توازن در نرخ دوا٬ از جمله چالش‌های مهم در دواخانه‌ها است که تلاش‌ها برای رفع این چالش‌ها جریان دارد.
وی افزود: سالانه حدود 400 تا 500 میلیون دالر برای تهیه دوا در بیرون از کشور به مصرف می‌رسد که این خود یک ضربه به اقتصاد کشور است و ما در تلاش استیم تا زمینۀ تولید دوا را در داخل کشور٬ فراهم کنیم.
داکتر عبدالکریم طوطاخیل٬ نماینده ادارۀ امور ریاست جمهوری، روز جهانی فارمسست را به تمام فارمسستان کشور تبریک گفت و اظهار کرد که این رشته یک رابطه زنجیره یی با تمام رشته های طبی دارد و باید رشته فارمسی مورد حمایت بیشتر قرار گیرد.
داکتر آقا محمد ژکفر٬ رییس اتحادیه سراسری فارمسستان افغانستان، رشته فارمسی را یکی از شغل‌های مهم در بخش صحت و مدیریت امراض خواند و از رهبری وزارت صحت عامه خواست تا به این رشته توجه بیشتر صورت گیرد تا فارمسستان با علوم نوین آشنا شوند.
وی افزود: ارتقاً ظرفیت فارمسستان در اولویت وزارت صحت عامه قرار گیرد.
دراخیر برنامه برای فارمسستان لوحه تقدیر نامه اهدا شد. مومنه احمدیار

دهلی جدید/پی تی آی/ 5 میزان/ باختر
با ثبت 85 هزار و 362 مورد جدید ویروس کرونا در بیست و چهار ساعت گذشته در هند، شمار مبتلایان این ویروس به بیش از 5 میلیون و 900 هزار رسید، این در حالی است که در یک شبانه روز گذشته 93 هزار و 420 نفر  بهبود یافته اند و تعداد مجموعی بهبودیافتگان در آن کشور تا صبح امروز به بیش از 4 میلیون و 849 هزار و 584 نفر رسیده است.
آژانس باختر به نقل از آژانس خبری دولتی هند خبر داد که رقم مبتلایان ویروس کرونا در آن کشور٬ به 5 میلیون و 903 هزار و 932  مورد افزایش یافته است، همچنان پس از آن که 1089 نفر در 24 ساعت فوت کردند که با این تعداد مجموعی تلفات ناشی از این ویروس به 93 هزار و 379 نفر رسید.
داده ها نشان می دهد که 960 هزار و 969 مورد فعال ویروس کرونا در آن کشور وجود دارد که 16.28 درصد از کل مبتلایان را تشکیل می دهد.
طبق ارقام ، در مجموع 70 میلیون و 269 هزار و 975  تن آزمایش ویروس کرونا شده اند و تنها در روز جمعه یک میلیون و 341 هزار و 535 تن آزمایش این ویروس را انجام دادند. فریده بابک

محمود راقی/ 5 میزان /باختر
دریک حادثه ترافیکی در ولسوالی حصه دوم کوهستان کاپیسا که صبح امروز به وقوع پیوست هشت تن به شمول زنان وکودکان زخم برداشتند.
عبدالشایق شورش سخنگوی پولیس کاپیسا به آژ انس باختر گفت که این افراد زمانی زخم برداشتند که موتر سراچه حامل شان در منطقه یاوری خیل ولسوالی حصه دوم کاپیسا با یک ریکشا تصادم کرد.
وی گفت زخمیان رویداد به شفاخانه کاپیسا انتقال داده شدند ووضعیت صحی شان قناعت بخش است. شکریه

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL