22 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داکترعبدالله:سهم معنادار زنان در حکومت و امور صلح حفظ خواهد شد

داکترعبدالله:سهم معنادار زنان در حکومت و امور صلح حفظ خواهد شد

کابل باختر ۲۲ سرطان اعضای شبکه زنان افغان با قدردانی از...

افراد مسلح یک کارمندوزارت داخله رادرشکردره به شهادت رساندند

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر افراد مسلح ناشناس یک کارمندوزارت امورداخله را...

بنیاد آغاخان از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

بنیاد آغاخان از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر داکترعبدالله باخانم شهرزاده هیرجی، سفیر والاحضرت آغاخان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل باختر ۲۲ سرطان
اعضای شبکه زنان افغان با قدردانی از تلاش‌های شورای عالی مصالحۀ ملی در روند حکومت‌داری خوب و تأمین صلح در کشور، خواستار حراست از حقوق و سهم زنان در آیندهٔ سیاسی کشور شدند.
به گزارش آژانس باختر؛اعضای این شبکه امروز دردیدار با داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی 
با ارائه پیشنهادها و خواست‌‌های مشخص در مورد آینده زنان در حکومت و گفت‌وگوهای صلح، خواستار توجه جدی رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در این زمینه شدند.
داکترعبدالله با قدردانی از حضور معنادار زنان در حکومت‌داری و گفت‌وگوهای صلح در کشور، اطمینان داد  که دستاوردهای دو دههٔ اخیر زنان، حفظ خواهد شدو
تأکید کرد که زنان در متن تصمیم‌گیری‌ها و تحولات سیاسی آینده قرار خواهند داشت و هیچ تصمیمی خلاف خواست آنان گرفته نخواهد شد و زنان در رهبری شورای عالی مصالحه و دیگر ادارات سهم پررنگی خواهند داشت.
/////////

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر
افراد مسلح ناشناس یک کارمندوزارت امورداخله را امروز درولسوالی شکردرۀ کابل به شهادت رساندند.
محمودابراهیم خیل ولسوال شکردرۀ کابل گفت که افراد مسلح ناشناس یک کارمند وزارت امور داخله را پس
ازچاشت درروستای آخندخیل آن ولسوالی با شلیک مرمی به شهادت رساندند.
وی گفت که این کارمند هارون نام داشت و زمانی که به سوی منزلش درحرکت بود مورد حمله قرارگرفت وجان باخت.
////////

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر
داکترعبدالله باخانم شهرزاده هیرجی، سفیر والاحضرت آغاخان برای افغانستان امروز ملاقات کرد.
به گزارش آژانس باختر؛دراین ملاقات،خانم هیرجی با توضیح برنامه‌های بنیادآغاخان در افغانستان، حمایت آن بنیاد را از تلاش‌های صلح در افغانستان ابراز کرد.
خانم هیرجی علاوه کرد که والاحضرت آغاخان علاقه مند برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان است و آماده است در این مسیر دولت و مردم افغانستان را کمک کند.
رییس شورای عالی مصالحۀ ملی با تشکر و قدردانی از کمک‌ها و حضور همیشگی بنیادآغاخان در افغانستان،‌شصت و سومین سالروز امامت والاحضرت شهزاده کریم آغاخان، رهبر اسماعیلیان جهان را به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان تبریک بیان کرد و مراتب تهنیت خویش را به خاطر این مناسبت میمون ابرازکرد
.همچنان داکترعبدالله از تلاش‌ها و زحمات خستگی‌ناپذیر والاحضرت آغاخان در راه خدمت به بشریت بدون در نظرداشت دین، مذهب و رنگ قدردانی کرد.
داکترعبدالله از پیشنهاد بنیادآغاخان برای کمک به روند صلح استقبال کرد و آمادگی شورای عالی مصالحۀ ملی را برای مطالعه زمینه های همکاری در راستای صلح ابراز کرد.
//////

کابل/ ۲۲ سرطان /باختر
دفترسیاسی طالبان درقطرازرهایی ده سربازافغان ازبند آن گروه خبر داد.
به گزارش آژانس باختر سخنگوی دفترسیاسی طالبان درقطرامروز درتویتی نوشت که ده سربازحکومت را که طالبان درقندهار دربند داشتند،رها کردند.
این درحالی‌ست که دفتروالی قندهارنیزازرهایی سی وسه طالب از زندان مرکزی آن ولایت امروز خبرداد.
رهایی پنج هزارزندانی گروه طالبان ویک هزارزندانی حکومت از زندان های دوطرف یکی ازپیش شرط های آغازمذاکرات بین افغانان برای ایجاد صلح درکشور است.
گفته می شودکه حکومت بیش از چهارهزارزندانی گروه طالبان را تاکنون رها کرده است وطالبان نیز بیش از هفتصد فرد منسوب به حکومت را از بند آزاد کرده اند.
////////

کابل / ۲۲ سرطان /باختر
ساختمان خط دوم لات دوم سرک کابل- لوگر بیش از ۶۳ فیصد پیشرفت کاری دارد.
به اساس معلومات وزارت فواید عامه به آژانس باختر،
لات دوم این سرک از ولسوالی محمد آغۀ لوگرتا پل علم مرکز آن ولایت امتداد می یابد که دارای ۲۴.۱۵ کیلومتر طول و۱۰ متر عرض است
درامتداد این سرک ساخت یک  پل به طول ۱۰ متر و ۹۰  پلچک شامل است وپروژۀ آن  به هزینۀ بیش از ۷۸۲ میلیون افغانی ازبدجۀ حکومت تمویل می شود.
وزارت فواید عامه می گوید  تا کنون ۶۳.۱ فیصدکاراین سرک پیش رفته است.
سرک مذکور یکی از مهمترین شاهراه های ملی است که ولایت های جنوب شرق را به مرکز کشور وصل می کندو در اتصال منطقه یی، کاهش ترافیک، تسهیل مبدل کردن  لوگر به زون اقتصادی، رشد زراعت، استخراج معادن، عرضۀ کالای تولید محلی به بازار و رشد تجارت جلغوزه و چوب نقش مهم دارد.
نیلوفردانش
/////////

قندهار/ ۲۲ سرطان /باختر
مقامات درقندهار از رهایی سی وسه زندانی گروه طالبان مسلح اززندان مرکزی آن ولایت خبردادند.
دفتروالی قندهاردرخبرنامه یی نگاشته است که این زندانیان گروه طالبان به اساس فرمان رییس جمهوری کشورامروزاز زندان مرکزی آن ولایت رهاشدند.
درخبرنامه گفته شده است که این زندانیان طالب به خاطر تسریع روند صلح وفراهم شدند برگزاری مذاکرات بین افغانان رهاشدند.
گفته می شود که تاکنون یکصدوچهارده زندانی گروه طالبان درقندهار از زندان رها شده اند.
رهایی زندانیان از شرایط آغازمذاکرات بین افغانان برای صلح درکشوراست وتاکنون دولت بیش از چهارهزارزندانی گروه طالبان را آزاد کرده است وطالبان نیز حدود هفتصد زندانی حکومت را از بند رها کرده اند. 
///////

فیروزکوه/ ۲۲ سرطان باختر
افراد مسلح موترسایکل سواردیروزیک خطیب مسجد را درغور به شهادت رساندند.
عارف عابرسخنگوی والی غورگفت که افراد مسلح موترسایکل سوارمولوی محمدعثمان خطیب مسجدجامع روستای بره خانه را دردرب منزلش با شکلیک گلوله به شهادت رساندند.
وی گفت که تاکنون مشخص نیست که این عالم دینی را چه کسی یا گروهی به شهادت رسانده است.
روستای بره خانه درچهل کیلومتری غرب مرکز غورواقع است.
///////

کابل / ۲۲ سرطان /باختر
نشست هیئت نظار شرکت های دولتی به ریاست عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه دیروزدرآن وزارت برگزارشد.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت مالیه به آژانس باختر،در این نشست که رئیس هیئت نظار شرکت های دولتی نیز حضورداشت، در نخست هیئت عامل د آریانا افغان هوایی شرکت از پیشرفت ها در مورد ایجاد شرکت هوایی باختر و نیازمندی های بودجه یی برای ایجاد این شرکت به جلسه معلومات مفصل ارائه کرد. همچنان هیئت عامل د آریانا افغان هوایی شرکت اضافه کرد که لغو پرواز ها به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کوید-۱۹ برای شرکت متذکره یک سلسله مشکلات مالی ایجاد کرده است. به منظور حل مشکلات مالی این شرکت، هیئت نظار شرکت های دولتی به بخش های مربوط هدایت داد که در مورد حل مشکلات مالی این شرکت، جلسات تخنیکی تدویرکنند و راه حل مناسب و بنیادی غرض تصمیم گیری به جلسۀ بعدی هیئت متذکره ارایه کنند.
متعاقباً، هیئت عامل افغان پست طرح انکشافی و عصری سازی شرکت دولتی افغان پست را به جلسه ارائه کردو افزود که با تطبیق طرح انکشافی زمینۀ کاریابی برای هموطنان ایجاد می شود و باعث افزایش عواید شرکت نامبرده خواهد شد.
هییت نظار شرکت های دولتی طرح انکشافی و عصری سازی شرکت دولتی افغان پست را یک ضرورت مهم عنوان کردو کمیته یی  موظف کرد که در مورد اولویت بندی و نیازمندی بودجۀ برنامه های گنجانیده شدۀ طرح انکشافی و عصری سازی این شرکت، با هیئت عامل این شرکت از نزدیک کارکند و گزارش خویش را غرض تصمیم گیری به جلسۀ بعدی این هیئت ارائه کند.
در بخشی از این مجلس هیئت عامل هوتل انترکانتیننتال در مورد اخذ اجازۀ فعالیت رستورانت این هوتل در ساحۀ باز به جلسه معلومات دادو افزود که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا این هوتل تدابیر وقایه یی  مطابق رهنمود های وزارت صحت عامۀ کشور روی دست گرفته است.
همچنان  هیئت عامل تصدی های افغان گاز و فابریکات کود و برق در مورد فعالیت ها و مشکلات این دو تصدی به جلسه معلومات دادند که تصامیم لازم برای حل مشکلات این دو تصدی از جانب هیئت نظارشرکت های دولتی اتخاذ شد.
در اخیر جلسه مسوولان ریاست خدمات انجنیری و مشورتی انرژی و آب افغانستان (واپیکا) طرح تغییر شخصیت حقوقی این ریاست را از واحد بودجوی به شرکت دولتی به جلسه ارائه کرد. هیئت نظار شرکت های دولتی پس از استماع طرح تغییر شخصیت حقوقی این ریاست، با اکثریت آراء روی ایجاد این شرکت تصمیم  گرفتند.
///////

کابل / ۲۲ سرطان /باختر
با تاسف مطلع شدم که دادمحمد عنابی مدیر مسوول روزنامۀ اصلاح در اثر ابتلا به ویروس کرونا، داعی اجل را لبیک گفت و به دارالبقا شتافت.
مرحوم عنابی سال‌های درازی درعرصه مطبوعات و اطلاع رسانی فعالیت کرد و از این طریق به وطن و مردمش مصدرخدمت شدو مرگ او یک ضایعه است.
برای مرحومی از بارگاه ایزد متعال بهشت برین و به اعضای خانواده‌ و بازماندگانش، صبر جمیل تمنا دارم.
/////////

کابل/  ۲۲ سرطان / باختر
داود سلطان‌زوی شاروال کابل با امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان امروز دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترنشرات شاروالی کابل به آژانس باختر؛دراین دیدارامرالله صالح با حمایت از اصلاحات بنیادی، تسریع روند خدمات رسانی و طرح و توسعهٔ پلان‌های شهری شهر کابل، از حمایت دولت در خصوص اقدامات اخیر این نهاد سخن گفت.
شاروال کابل از آمادگی مصمم شاروالی کابل،در همه عرصه‌ها خبر داد و از پشتیبانی رهبری دولت ابراز امتنان کرد.
///////

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL