03 حمل 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

کشته شدن پنج شبه نظامی در اورکزی ایجنسی

اسلام اباد/ دی دان / باختر/ 2/ حمل پنج شبه نظامی...

شکایت بازماندگان قربانیان یازده سپتامبر از عرستان سعودی

کابل باختر/ 2/ حمل خانواده های 800 قربانی حملات یازده سپتامبر...

امریکا چهارفروند هواپیمای جنگی نوع ای -29 را به نیروی هوایی افغانستان سپرد

کابل باختر/ 2/ حمل ایالات متحده امریکا چهار فروند دیگر از...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاسلام اباد/ دی دان / باختر/ 2/ حمل
پنج شبه نظامی شامل یک عضو گروه تحریک طالبان پاکستانی بامداد امروز دریک عملیات نظامیان پاکستانی در اوکرزی ایجنسی کشته شدند.
روزنامه دان چاپ پاکستان به نقل از یک بیانیه مطبوعاتی دفتر ارتباط عامه اردوی پاکستان نوشت که این عملیات درقریه میرک منطقه کالایای اورکزی ایجنسی انجام شده و جزعملیات ردالفساد بوده که اخیراً در پاکستان راه اندازی گردیده است.
اورکزی ایجنسی یکی از هفت منطقه نیمه خود مختار قبایلی آن طرف خط دیورند است که به نوشته روزنامه دان طالبان پاکستانی و ملیشه های مرتبط به القاعده درآنجا موضع دارند.

کابل باختر/ 2/ حمل
خانواده های 800 قربانی حملات یازده سپتامبر شکایات شان را دردادگاه منتن مطرح کرده اند.
آنها ادعا دارند که مقامات سعودی به هواپیما ربایان کمک های کرده است.
دریازده سپتمبر سال 2001 میلادی برج های مرکز تجارت جهانی با هواپیماهای ملکی که از میدان های هوایی امریکا ربوده شده بودند، هدف قرارگرفت همچنان حملات مشابه برپنتاگون وزارت دفاع امریکا ویک شهردیگر امریکا صورت گرفت.
مقامات امریکایی مرگ حدود سه هزار نفر را دراین رویداد ها تائید کردند .
منابع خبری بین المللی میگویند که خانواده های هشتصد قربانی این حوادث شکایتی را تسلیم دادگاه منتن تسلیم کرده اند که مقامات عربستان سعودی متهم شده اند که با هواپیما ربایان کمک کرده و امکاناتی را دراختیار آنها قرار داده اند، امکانات چون تهیه خانه برای هواپیما ربایان، حمایت مالی از آنها، زمینه سازی برای گرفتن اتاق دریکی از هوتل های امریکا و حمایت سفارت سعودی درآلمان ازیک هواپیما ربابنام محمد عطا ، اتهاماتی است که ازسوی خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتمبر مطرح شده است.
قبلاً نیز یک عضومجلس سنای امریکا طرح اقامه دعوا علیه سعودی را درخصوص دست داشتن آنکشور در ماجرای های یازده سپتمبر تصویب کردمگر این طرح ازسوی بارک اوباما رییس جمهوری پیشین امریکا ویتو گردید.
از نزده هواپیما ربا که درآن زمان برامریکا حمله کردند سیزده نفر آنها اتباع عربستان سعودی بودند.
دادگاه منتن یک دادگاه محلی در شهر نیویارک ایالات متحده امریکا است.

کابل باختر/ 2/ حمل
ایالات متحده امریکا چهار فروند دیگر از هواپیما های جنگی ای -29 را به افغانستان تحویل داد.
قبلاً وزارت دفاع افغانستان هشت فروند ازاین هواپیما ها را از جانب امریکا دریافت کرده است.
دولت وزیر سخنگوی وزارت دفاع ملی ، تحویل گیری چهار فروند دیگر از هواپیما های جنگی نوع ای -29 را یک گام دیگری درراستای ظرفیت سازی نیروی هوایی کشور میداند، او میگوید که ایالات متحده به زودی هشت بال دیگر ازاین هواپیما را به جانب افغانستان خواهد سپرد.
ایالات متحده شماری از پیلوتان افغان را درکارگیری از هواپیما های ای -29 آموزش داده است.

چهارشنبه ، 2 حمل 1396 ، 11:32

تبصره

کابل باختر 2حمل
سال جدید تعلیمی فردا درمناطق سردسیر کشور آغازمیگردد
مفسر آژانس باختر مینگارد : قرار است فردا میلیون ها دانش آموز درکشور سال جدید تعلیمی شان را آغاز نمایند . دراین روز حدود یک میلیون طفل دیگر به عنوان جدید آموزان نیز راه مکتب را درپیش خواهند گرفت.
با آنکه آغاز مکاتب در کشور با اشتیاق وذوق تمام همراه است مگر مشکلات و چالش های هم وجود دارد که میتوان با تدبیر وکارخردانه آن را برطرف کرد.
یکی از این چالش هامسدود بودن حدود یکهزار و سه صد مکتب در ولایت های نا امن است که زمینه آموزش را از هزاران دانش آموز درکشور گرفته است.
درکنار نا امنی، بسیاری از مکاتب از سوی گروه های مسلح حتا نیروهای دولتی به عنوان قرارگاه نظامی و یا هم موضع مورد استفاده قرار گرفته اند به همین ترتیب مسایل دیگر چون عدم موجودیت تعمیر های مناسب برای مکاتب دربرخی از شهرها و ولایت های کشور، کمبود کتاب درسی ، عدم تطبیق نصاب درسی به گونه یی یکسان، کمبود آموزگاران مسلکی ، نبود ظرفیت کاری ، معدود بودن صنف های درسی... مشکلات اساسی است که معارف کشور را رنج میدهد.
درحال حاضر بیشتر از پنج میلیون طفل که 42 فیصد از 12 میلیون طفل واجد شرایط مکتب را تشکیل میدهند به مکتب دسترسی ندارند ، شش هزار مکتب درکشور فاقد ساختمان است . صدها مکتب دیگر دور تر از منازل رهایشی اند و در بسیاری ازمناطق باوجود آنکه از لحاظ امنیتی دروضعیت خوبی قراردارند دختران به دلیل باورهای سنتی اجازه پیدا نمیکنند تا دوره لیسه را تعقیب کنند.
به همین سان از یکصدو هشتاد هزار آموزگار کشور تنها 27 فیصد آنان معیارهای مسلکی را دارند ، کیفیت پا سخنگویی در مکاتب نیز باپرسش های زیادی مواجه است ، کمبود ساختمان ها برای مکاتب، کمبود کتاب درسی منجر به تقلیل ساعات درسی میشود ، ضمناً فقدان کارکنان مسلکی دربخش اداری و کمبود متخصصین برای ایجاد ظرفیت، مشکلات دیگر ئیست که معارف را رنج میدهد .
مساله دیگر که میتواند برمشکلات موجود درمعارف کشور بیافزاید ، تجارتی شدن روند آموزش و پرورش درکشور است .امروز درکنار هزاران مکتب دولتی  ودها مکتب خصوصی که درکشور فعالیت دارند مگر بسیاری ازاین مکاتب میعاری نیستند، آموزگاران مسلکی کم دارند ، ظرفیت آموزش درآنها پائین است بعضی از این مکاتب با آنکه اشتهارات و تبلیغات وسیع دارند توان تدریس شاگردان بالاتر از صنف هشتم را ندارند پراگندگی وسیع در بخش معارف خصوصی ، ضرورت مدیریت این مکاتب را جدی تر ساخته است .
متخصصان آمور آموزش ، فعالان جامعه مدنی به این باور اندکه پاسخ دهی به این مشکلات نیاز به یک مدیریت قوی و تدابیر جامع دارد درحالیکه مسوولان وزارت معارف نمیتوانند درمورد چگونگی رنگ لباس شاگردان مکاتب کشور تصمیم بگیرند . ضمناً کوشش ها برای تقویت ظرفیت کادری و کاری درمعارف باید بیشتر گردد و وزارت معارف از طریق شوراهای حمایت از معارف ، منابر مساجد ، بزرگان قومی و امکانات دیگر باید از سیاسی شدن معارف جلوگیری کنند حتابرای مخالفان مسلح باید تفهیم شود که با معارف و اهل معارف نه تنها دشمنی نکنند بل ازآن حمایت نمایند . زیرا معارف یک پدیده همگانی و افغان شمول است که باید آن را درک کرد و از آن حراست نمود حرف ها و شعارهای کلیشه دیگر نمیتواند ذهن را در ساحه معارف دراسارت خود داشته باشد رفع این مشکلات نیاز به تحرک و کار دلسوزانه دارد باید همه اقشار با معارف همگام شوند ومعارف را به عنوان یک پروسه ملی حمایت نمایند.

کابل باختر 2حمل
صلاح¬الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری افغانستان، دیروز با جنرال مک مستر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، در قصر سفید ملاقات نمود.
دفترسخنگوی وزارت امورخارجه به آژانس باختر خبر داد، در این ملاقات، جنرال مک مسترمشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا روابط و همکاری میان ایالات متحده و افغانستان را بر موافقت¬نامه مشارکت استراتیژیک استوار خوانده و اظهار داشت که اداره جدید آن کشور کمیت و کیفیت همکاری¬ها با افغانستان را تحت ارزیابی داشته و به ادامه حمایت از افغانستان متعهد می¬باشد.
همچنان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان از همکاری¬های ایالات متحده در تأمین امنیت و ثبات و بازسازی افغانستان ابراز سپاس نموده و ضمن تأکید بر ضرورت ادامه این همکاری¬ها برای فایق آمدن به چالش¬های موجود، از عزم راسخ و اقدامات قاطع حکومت افغانستان در زمینه اصلاحات، مبارزه با فساد و تلاش در راستای تأمین صلح وخود کفایی کشور اطمینان داد.

کابل باختر 2حمل
وزیر امور خارجه افغانستان، دیروز با رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای ایالات متحده امریکا، در واشنگتن دی سی دیدارنمود.
دفترسخنگوی وزارت امور خارجه به آژانس باختر خبرداد، دراین ملاقات صلاح الدین ربانی در باره اوضاع و چالش¬های امنیتی کشور و دستآوردهای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان در این زمینه، پیشرفت¬های اخیر حکومت در روند صلح، اصلاحات در زمینه¬های گوناگون و مبارزه با فساد، روشنی انداخته و از پشتیبانی و تأکید همیشگی آقای مک¬کین برای ادامه حمایت و همکاری¬های ایالات متحده با افغانستان اظهار امتنان کرد.
سپس، جان مک¬کین رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا، حمایت ایالات متحده از افغانستان را در ساحات مختلف، به ویژه در تحکیم امنیت و ثبات، مهم و ضروری خواند و از تعهد دوامدار آن کشور در این راستا اطمینان داد.
وی تأکید نمود که اداره جدید ایالات متحده نیز بر روابط و همکاری با افغانستان با دیده اهمیت نگریسته و تغییرات داخلی در آن کشور تعهد در این زمینه را تضعیف نخواهد کرد.
طبق یک خبر دیگر، صلاح¬الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور، با گروه دوستان افغانستان که متشکل از سفرای پیشین ایالات متحده در کابل، برخی از مقامات دولتی و اعضای کانگرس آن کشور، دانشمندان و اعضای نهادهای فکری می¬باشند، دیدار کرد.
در این دیدار، پیرامون پیشرفت¬ها در ساحات مختلف در افغانستان و چالش¬های موجود صحبت شد.
در ادامه، گروه دوستان افغانستان در واشنگتن دی سی پرسش¬ها و دیدگاه¬های¬شان را در باره پیشرفت¬ها در افغانستان، چالش¬های موجود و راه¬های بیرون¬رفت از این چالش¬ها با وزیر امور خارجه در میان گذاشتند.

شهرمهترلام 2 حمل باختر
درجریان عملیات های ویژه ضد هراس افگنی  درولایت لغمان تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است.
این عملیات ها همچنان برمواضع طالبان  درولسوالی الیشنگ و الینگار و اطراف شهر مهترلام رخ داده اند.
یک قوماندان نظامی درولایت لغمان به آژانس خبری باخترگفت که درتازه ترین نبرد ها دراین عملیات های ضد هراس افگنی هفده طالب مسلح به شمول دوقوماندان پاکستانی این گروه کشته شدند و چندین تن دیگر شان زخم برداشتند.
اوگفت دراین عملیات ها نظامیان توانسته اند ده ها محل مهم به ویژه مسیر شاهراه را ازوجود طالبان پاکسازی کنند.
گفته می شود نظامیان دراین عملیات ها به ده ها جنگ افزارسبک وسنگین طالبان دست یافته اند.
مقامات نظامی لغمان می گویند که این عملیات های ویژه تا پاکسازی کامل لغمان ازوجود هراس افگنان و کاهش میزان خطر فعالیت این گروه ها ادامه خواهد داشت.

شهرهرات 2 حمل باختر
جاري شدن سيلاب ها در شهر وولسوالي هاي ولايت هرات سبب مرگ دوكودك شده وخسارات هنگفت مالي رابه  مردم ببار آورده است.
اين سيلاب ها ده ها منزل مسكوني ، زمين هاي زراعتي وباغ ها را تخريب نموده است.
محمد آصف رحيمي والي ولايت هرات كه از بخش هاي سيلاب زده درخارج شهر هرات ودردوظرف شاهراه هرات اسلام قلعه  بازديد نموده است، به مسولان كميته ولايتی اضطرار هدايت داد تا ازهمه امكانات خود بخاطر برطرف ساختن مشكلات مردم استفاده نمايند.
اين سيلاب هابه تعقيب ريزش باران هاي شديد درشب وروز گذشته ،در بيرون شهر هرات سرازيرشده وحتي سبب بندش برخي شاهراه براي مدت كوتاهي شده است.
گفته ميشود فرورريختن سقف يك منزل مسكوني در ناحيه هفتم شهر هرات سبب مرگ دو كودك شده است.
همزمان بااين تيم هاي امداد ونجات رياست هاي هلال احمر ومبارزه با حوادث كه به محلات سيلاب زده اعزام شده اند ميگويند:" سيلاب در ولسوالي هاي انجيل وگذره نيز مردم را خساره مند ساخته است.
ازسوي ديگر ريزش باران درسطح شهر هرات نيز سبب آبگيري جاده ها درساحات درعرب عراق ،درب ملك ،پايين آب ،درب عراق شده وزند گی عادي مردم را مختل ساخته است.
والي هرات به مسولان شاروالي وپوليس هدايت داده است تا ازامكانات دست داشته بخاطرازبين بردن مشكلات مردم درشهر استفاده نمايند.

جلال آباد 2 حمل  باختر
ولایت ننگرهار گواه موج تازه ای از حمله های زمینی وهوایی برمواضع داعشیان وطالبان بوده است.
این حمله ها درجریان بیست وچهارساعت گذشته برمواضع داعشیان وطالبان دربخش هایی ازولایت ننگرهار  انجام شده اند.
حمله های نخست شب گذشته بر مخفیگاه های داعشیان درولسوالی هسکه مینه انجام شده است.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس خبری باخترگفت که دراین حمله های هوایی وزمینی بیست و سه داعشی به شمول سه قوماندان این گروه  کشته شدند و شمار دیگر شان زخم برداشتند.
عملیات برعلیه داعشیان درولسوالی های کوت و اچین را نیروهای کوماندو رهبری می کنند.
جاوید سلیم سخنگوی این نیروها می گوید که از زمین و هوا داعشیان زیر حمله های آنان قراردارند و این حمله ها تا نابودی کامل هراس افگنان ادامه خواهد داشت.
اوتایید کرد که در تازه ترین نبرد ها بیست وسه داعشی به شمول سه قوماندان ارشد این گروه کشته شدند و ده ها تن دیگر شان زخم برداشتند.
سخنگوی نیروهای کوماندو می گوید که نظامیان توانسته اند چندین مرکز بزرگ داعشیان در کوت و اچین را تصرف ونابود سازند.
طبق یک خبردیگر، سیزده  طالب مسلح درحمله های  هوایی وزمینی برمواضع طالبان درولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار شب گذشته کشته شدند.
این داعشیان درمخفیگاه های شان دربخش هایی ازولسوالی خوگیانی  آماج قرارگرفته اند.
سخنگوی والی ننگرهار می گوید که دراین حمله های هوایی وزمینی سیزده داعشی کشته شدند.
خبردیگرحاکیست، که 9 داعشی  دریک حمله هوایی درولسوالی درکوت ولایت ننگرهار کشته شدند.
این داعشیان هنگامی که مشغول فعالیت های تروریستی بودند آماج حمله هوایی قرارگرفتند.
گفته می شود دراین رویداد ها به سربازان وروستا نشینان آسیب نرسیده است.
ازسوی دیگر نظامیان در ننگرهار موفق به کشف شش انبارجنگ افزار شده اند.
این انبار ها درجریان یک عملیات نظامی از ولسوالی های خوگیانی  ، نازیان ، هسکه مینه ، کوت واچین کشف و به دست آمده است.
همچنان گفته شده که ماموران امنیتی ولایت ننگرهار شب گذشته تابامداد امروزبا کشف وخنثی سازی دست کم 9 ماین ، ازوقوع یک رشته انفجار ها جلوگیری کرده اند.
این ماین ها که در پررفت و آمد ترین محل های ننگرهار جاسازی شده بود ، درهمکاری با مردمان محل کشف شده است.

شهرهرات 2 حمل باختر
پولیس هرات امروز از انتقال مواد مخدر به خارج از کشور جلوگیری کرد.
پولیس مبارزه علیه مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات مقدار بیست ودو کیلو گرام مواد مخدر نوع هیرویین را از داخل یک عراده موتر نوع تیلر در مسیر شاهراهرات-اسلام قلعه کشف  نمود.
یک مقام پولیس درولایت هرات به آژانس خبری باخترگفت که راننده قصد داشت این مواد مخدر را به ایران قاچاق کند.
در پیوند به این قضیه راننده موتر و یک فرد دیگر نیز بازداشت شده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL