29 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهورغنی با نمایندۀ خاص وزارت خارجه ناروی برای افغانستان دیدار کرد

رییس جمهورغنی با نمایندۀ خاص وزارت خارجه ناروی برای افغانستان دیدار کرد

29 سرطان باختر محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با پیر...

پاک ‌سازی ولسوالی نمک آب تخار از وجود مخالفان مسلح

پاک ‌سازی ولسوالی نمک آب تخار از وجود مخالفان مسلح

تالقان 29 سرطان باختر ولسوالی نمک آب تخار امروز از وجود...

کمیته عالی هم آهنگی ادارات عدلی و قضایی جلسه کرد

کابل ۲۹ سرطان باختر چهارمین نشست کمیته عالی هم آهنگی ارگانهای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات29 سرطان باختر
محمداشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با پیر البرت ایلساس نمایندۀ خاص وزارت خارجه کشور شاهی ناروی برای افغانستان، در ارگ ریاست‌ جمهوری دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار رئیس‌جمهور کشور از همکاری‌های کشور شاهی ناروی در بخش‌های مختلف با افغانستان، قدردانی کرد.
همچنان هردوجانب در رابطه به نقش ‌و حمایت کشور شاهی ناروی از روند صلح به‌رهبری و مالکیت حکومت افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند. ماری

تالقان 29 سرطان باختر
ولسوالی نمک آب تخار امروز از وجود مخالفان مسلح به گونه کامل پاک ‌سازی شد.
محمدجواد هجری، سخنگوی والی تخار، به خبرنگار آژانس باختر گفت که این ولسوالی در عملیات منسوبان امنیتی و دفاعی از وجود مخالفان مسلح به گونه کامل پاک‌سازی شده است.
وی افزود که در این عملیات تلفات زیادی به دشمن وارد شده است که رقم دقیق آن تا هنوز معلوم نیست.
جزییات بیشتر این خبر بعد نشر می شود.
احمد نعیم دوستی

کابل ۲۹ سرطان باختر
چهارمین نشست کمیته عالی هم آهنگی ارگانهای عدلی و قضایی امروز به ریاست قانونپوه سیدیوسف حلیم قاضی القضات و رییس ستره محکمه  تشکیل جلسه داد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختردر این جلسه که به اشتراک ٬اعضای کمیته و مسوولان  شماری ازنهاد های عدلی و قضایی  برگزار شد٬  روی موضوع اشتراک مسوولان نهاد های ذیربط درجلسات هم آهنگی  ادارات عدلی و قضایی ، معضل مربوط به انتقال متهمان به جلسات قضایی محاکم ابتدائیه ولسوالی ها ، رعایت  ماده 115 قانون اجراات جزایی حین ارائه پیشنهاد های  مراجع کشفی به محاکم ، چالشها و مشکلات مربوط به انجمن مستقل وکلای مدافع درمراحل کشف ، تحقیق و محاکم ، موضوع تنفیذ محکوم بهای مالی ، اتخاذ تدابیر احتیاطی ازجانب محاکم قبل ازتدویر جلسات قضایی ، رعایت  ماده 101 قانون اجزاات جزایی دررابطه به تعیین سرنوشت متهم ، به ارتباط وسایط مربوط  به جرم که باید به  ادارات گمرک سپرده شود ونیز موضوع مربوط به صلاحیت تاجیل تنفیذ حکم بحث و تبادل نظر صورت گرفت و تصامیم لازم اتخاذ شد.
گفتنی است که طبق احکام طرزالعمل کمیته عالی هم آهنگی ادارات عدلی و قضایی ،  تصامیم کمیته به هدف تامین هم آهنگی و شفافیت لازم  دراجراات مربوط ، برای ادارات عدلی و قضایی واجب التعمیل می باشد . نالان

شنبه ، 29 سرطان 1398 ، 12:50

طالبان تغییر نکرده اند

کابل    باختر   ۲۹   سرطان 
با آن که تلاش های سیاسی برای حل بحران افغانستان جدی ترشده است وطالبان وارد این روند شده اند مگر حوادث اخیر در کابل و بخش های دیگر کشورنشان می دهد که این گروه هنوز آماده تغییرنیستند وتحول پذیرنمی باشند.
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد٬ درحمله موتر بمب که روز گذشته در٬ در ورودی پوهنتون کابل رخ داد ده تن از شهروندان کابل به شمول یک زن و یک کودک جان باختند وحدود چهل نفر دیگر زخمی شدند.
این حادثه زمانی رخ داد که هزاران متقاضی آزمون «استاژ قضایی» رهسپار این پوهنتون بودند. طالبان دست داشتن شان را در این حادثه رد کردند مگر نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزاردت داخله صریحا گفت که این کار٬ کار طالبان است.
یک روزقبل از حادثه کابل٬ هراس افگنان برقومندانی امنیه ولایت قندهار حمله کردند و باعث کشته شدن دوازده هموطن ما در این ولایت شدند٬ طالبان ادعا مسوولیت کردند وامنیت ملی با ارائه اسناد گفت که این برنامه در چمن کویته برنامه ریزی شده بود  واز همانجا مدیریت می شد.
چهار روز قبل ازاین حادثه٬ انفجاری یک ماین کارگذاری شده درخاکریزقندهار٬ به قیمت جان دوازده عضوی یک خانواده انجامید که از شهر قندهار روانه خاکریر برای شرکت در یک مراسم عروسی بودند.
طالبان٬ ظاهرا این ماین را غرض هدف قرار دادن وسایط نظامی جاسازی کرده بودند مگر جاده که ماین گذاری شده بود عمدتااز سوی افراد ووسایط ملکی مورد استفاده قرار می گیرد.
طالبان همچنان شب گذشته با سازماندهی انفجاری یک ماین در یک روستا در ولسوالی چپرهار ننگرهار یک زن و کودک را کشتند٬درخوگیانی غزنی٬ در حادثه مشابه٬پنج کودک کشته شدند٬ در سنگین هلمند٬ به شمول یک دهقان سه فردر ملکی با انفجار ماین جان باختند٬ در چهار بولک بلخ ٬ دره غوث الدین نجراب و جا های دیگر نیز در حوادث انفجار ماین به شهروندان ملکی تلفات وارد شده است.
همه این حوادث دربسترانکشافات تازه سیاسی رخ می دهدکه شامل مذاکرات طالبان و امریکا و دید و بازدیدسیاسیون افغان و نمایندگان طالبان را نیز شامل می شود.
اقدامات سبوتاژگرانه ویا امتیازطلبانه٬ طالبان تنها با این اقدامات خشن خلاصه نمی شود٬ طالبان ماه گذشته٬ فعالیت صلیب سرخ جهانی را در ساحه تحت نفوذ شان ممنوع کردند٬ هفته گذشته فعالیت اضافه از سی مرکز صحی را در میدان وردک٬متوقف کردند٬ با تهدید٬ مانع ادامه فعالیت یک رادیو خصوصی در غزنی شدند.
از تهدید شان دربرابر رسانه کوتاه نیامده اند(طالبان تهدید کرده اند که اگر رسانه ها٬به تبلیغات ونشراخبار که منافع طالبان را تهدیدمی کند پایان ندهند٬این رسانه ها ٬اهداف نظامی شان خواهد بود.
شماری ازمکاتب دخترانه درساحه تحت نفوذ طالبان همچنان مسدود باقی مانده است.
همه این مسایل در بسترتحولات تازه سیاسی رخ می دهد٬ تحولات که آینده را برای مردم افغانستان دلگرم کننده جلوه داد.
در نشست اخیر که میان سیاسیون افغان وطالبان دردوحه قطربرگزارشده بود. طالبان گفته بودند که نسبت به آموزش دختران مشکل ندارند همچنان درقطعنامه نشست دوحه هر دو طرف تعهد کردند که برای کاهش خشونت کارمی کنند٬ مگر سیر حوادث نشان می دهد که طالبان ازگذشته شان فاصله نگرفته اند.
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در واکنش به وقایع اخیر تروریستی گفته است ( طالبان یک بار دیگر با انجام این حملۀ وحشیانه نشان‌دادند که نیت آنان٬ تداوم جنگ، خشونت و کشتار افراد ملکی می‌باشد.)
یونیما حوادث اخیررا جنایات جنگی خوانده است
ووزارت تحصیلات عالی گفته است که هدف قرار دادن مراکز علمی و افراد جویای علم که هیچ ارتباطی با مسایل سیاسی و نظامی ندارند، یک عمل غیرانسانی و خلاف ارزش‌های بشری است. این وزارت از تمامی گروه‌های مسلح خواسته است که به بی‌طرفی نهادهای آموزشی احترام بگذارند و این نهادها را میدان جنگ و سیاست خود قرار ندهند.
عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در واکنش به حملات اخیر در کشور گفته است که گروه طالبان «باوری به صلح ندارد.»
به گفته عبدالله، در حملات موتربمب طالبان در کابل و قندهار، افراد ملکی آسیب دیده‌اند.
او افزوده است (این حملات بزدلانه نشان می‌دهد که برخلاف ادعاهای واهی، هیچ تغییری در تفکر تروریستی و خشونت‌باورانه طالبان به میان نیامده است)
وشورای امنیت ملی در واکنش به حملات ٬کابل و قندهار گفته است که گروه طالبان در جنگ «نامشروع» خود با بی‌رحمی تمام به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند
و نیکلاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، گفته است :( طالبان ضمن آن‌که از گفت‌ وگو با دولت سر باز می‌زنند، غیرنظامیان را نیز هدف حمله قرار می‌دهند. او افزود که گروه طالبان بزرگ‌ترین مانع صلح در افغانستان است.)
این ها همه نمایانگر آن است که طالبان تغییر نکرده اند و نباید به حرف های پشت میز چند عضو این گروه که صلاحیت اجرایی ندارند خوشبین بود بل بهتر است که با زبان خود شان با آنان گفت وگو شود. تحلیل سیاسی

شنبه ، 29 سرطان 1398 ، 12:50

تلفات سنگین طالبان درقندهار

شهرقندهار۲۹ سرطان باختر
بیست و هفت طالب مسلح به شمول شش جنگجوی خارجی این گروه درحمله های جنگنده های بدون سرنشین ناتو در قندهار کشته شدند.
دراین حمله ها که شام گذشته برمواضع طالبان درولسوالی شورابک انجام شد ، هژده هراس افگن دیگر زخم برداشتند.
جمال ناصربارکزی سخنگوی پولیس قندهار به آژانس باخترگفت که دراین حمله های هوایی بیست وهفت طالب مسلح کشته شدند وهژده تن دیگرشان زخم برداشتند.  اوتایید کرد که شش جنگجوی پاکستانی گروه طالبان شامل کشته شد گان اند. بارکزی می گوید که دراین حمله ها دو مرکز بزرگ طالبان با همه تجهیزات جنگی اش با خاک یک سان شده است.
گروه طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته است.ختم/ابوی

کندز 29 سرطان باختر
در عملیات نظامیان کوماندو دیشب یک ذخیره‌گاه مهمات طالبان در کندز از بین برده شد.
عبدالغفار نورستانی، مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص، به آژانس باختر گفت که این ذخیره‌گاه در عملیات نظامیان کوماندو از مربوطات ولسوالی قلعـــه زال آن ولايت کشف و از بین برده شد.
نورستانی افزود که در این عملیات یک مقدار جنگ افزار دشمن نیز به دست آمد.
احمد نعیم دوستی

کابل باختر، 29 سرطان
پولیس مبارزه برضد مواد مخدر در دو عملیات جداگانه‌ شان، 3 تن را در پیوند به قاچاق و فروش مواد مخدر از ولایت‌های کابل و فاریاب بازداشت کرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله به آژانس باختر خبر داد٬از این میان، دو تن در پیوند به فروش امفیتامین از ساحه "کمربند مزارشریف" ولایت فاریاب همراه با یک میل تفنگچه  و یک تن در پیوند به قاچاق و فروش شیشه از مربوطات ولسوالی بگرامی ولایت کابل بازداشت شدند. ختم صائم

شنبه ، 29 سرطان 1398 ، 12:28

سه ماین گذاردر پکتیا کشته شدند

کابل  باختر 29 سرطان
سه ماین گذار ، در اثر انفجار ماین خودشان درولایت پکتیا کشته شدند.
دفتر مطبوعاتی وزارد داخله به آژانس باختر خبر داد٬این تروریستان ماین گذار زمانی که می خواستند، ماینی را درمسیر ولسوالی احمد آباد ولایت پکتیا جاسازی کنند هنگامی جاسازی ماین، ماین انفجار کرد وآنهاراکشت.
  نیروهای امنیتی درپی یک عملیات ویژه که شب گذشته در روستای "مهاجرین" مربوط مرکز ولایت فراه راه اندازی شد، 4 هراس افگن طالب را به هلاکت رساندند.
در این عملیات همچنان، 3 هراس افگن طالب زخمی شده است.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله در یک خبر دیگر گفته است.
نیروهای قطعات خاص پولیس با انجام یک عملیات ، دو تن را به ارتکاب همکاری به گروه هراس افگن طالب، ازمربوطات شهراسعد آباد ولایت کنر، بازداشت کردند.
افراد بازداشت شده، ادریس و عزیز الله نام دارند وباشند گان ولسوالی نرنگ ولایت کنر هستند.
طبق یک خبر دیگر٬ نیروهای قطعات خاص پولیس در ولایت بلخ، شب گذشته عملیاتی را درمربوطات ولسوالی چهار بولک ولایت بلخ انجام دادند که درنتیجه آن، برادر ولسوال نام نهاد هراس افگنان طالب برای ولسوالی چهار بولک ولایت بلخ را بازداشت شد. صائم

پل علم 29سرطان باختر
از صدمین سالگرد استقلال کشور به شکل باشکوه به هدف زنده نگه‌داشتن انگیزه آزادی خواهی در لوگر تجلیل می‌شود.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، محمدانورخان اسحاق زی، والی لوگر می گوید که امسال صدمین سالروز استقلال کشور به شیوه پرشکوه و متفاوت‌تر نسبت به سال‌های گذشته در آن ولایت تجلیل می شود.
اسحاق زی استقلال کشور را نتیجه قهرمانی‌ها و مبارزات مردم افغانستان در برابر متجاوزان یادکرد و گفت که بزرگداشت از استقلال حق آزادی خواهی و وطن دوستی را در نهاد هر جوان و کودکان ما زنده می کند.
والی لوگر به مسوولان ادارات دولتی در آن ولایت هدایت داده است تا آمادگی‌های لازم به خاطر برگزاری جشن ها اتخاذ کنند.
عبدالرحمن تسل، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر به آژانس باختر گفت که برای تجلیل باشکوه از صدمین سالگرد استقلال کشور کمیته مشترک ادارات دولتی ایجادشده است و برای هر اداره در بخش‌های مربوطه آن وظایف سپرده‌شده است.
تسل می‌گوید که تاکنون به پیشواز از سالگرد استقلال کشور بیش از چهار برنامه از طرف ادارات با هماهنگی مقام ولایت در لوگر راه‌اندازی شده است.
روزالدین میوند، یکی از فعالان مدنی در لوگر می‌گوید که تجلیل از جشن استقلال باعث زنده نگه‌داشتن خاطرات پرافتخار گذشتگان ما می‌شود و باید مردم در آن سهم بگیرند.
وی افزود که استقلال افغانستان آغازی بود برای استقلال کشورهای دیگر و غازیان افغان امپراتوری را به‌زانو درآوردند که خود را شکست‌ناپذیر می‌دانستند.
وی گفت که عدم تجلیل این روز باعث خواهد شد که نسل‌های آینده این روز پرافتخار را فراموش کنند، آنان از قهرمانی‌ها و فداکاری‌های نیاکان شان بی‌خبر باشند و حس وطن‌دوستی در میان جوانان تضعیف شود.
شماری از باشندگان لوگر می‌گویند که روز استرداد استقلال کشور باید با مراسم پرشکوهی تجلیل شود، زیرا این روز٬ پرافتخارترین روز در تاریخ افغانستان است.
ملت افغانستان جنگ‌های زیادی با انگلیس‌ها انجام دادند و بالاخره به اثر جان‌فشانی‌های مردم و مبارزات غازی امان‌الله خان در سال 1919 میلادی استقلال کشور به دست آمد. احمد نعیم دوستی

 

کابل ۲۹ سرطان باختر
استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان امروز در برنامۀ افتتاح «کاروان سواد میهن‌پرستان» که در کاخ شورای وزیران برگزار شده بود، سخنرانی کرد و دیدگاهش را در رابطه به دو موضوع "صلح" و "انتخابات" بیان کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ معاون رئیس جمهوری ازتلاش‌های همکاران بین‌المللی افغانستان در رابطه به روندصلح قدردانی کرد و گفت:«ما در حکومت از همه این تلاش‌ها و اقدامات، از طرف هرکسی و هردولتی که صورت گرفته است  استقبال می‌کنیم، زیرا صلح خواست تمام مردم افغانستان است.» وی اما گفت که صلح نباید به معنای تسلیمی دولت و کنار گذاشتن دستاوردهای 18 ساله گذشته تلقی شود.
استاد دانش افزود که طالبان اگر فکر می‌کنند که تنها با مذاکره با ایالات متحده امریکا می توانند با مریکا صلح کنند و به پیروزی برسند، این یک خیال است.
معاون رئیس جمهور گفت که طرف عمده جنگ در افغانستان دولت و مردم افغانستان و قربانیان اصلی جنگ هم مردم افغانستان استند ودر رابطه به روندصلح و مذاکره با گروه طالبان نیز باید مردم تصمیم بگیرند.
معاون رییس جمهوری گفت تازمانی‌که گروه طالبان دست از جنگ برندارد و مذاکرات بین‌الافغانی به رهبری دولت افغانستان را نپذیرد، سخن گفتن از صلح یک شعار بی‌معنا و فریب دادن افکار عمومی "جهان"است.
استاد دانش انتخابات را یکی از دستاوردهای نظام جدید جمهوریت در دوره پساطالبان خواند و تصریح کرد که هرگز صلح به معنای کنار گذاشتن و انصراف از انتخابات نیست زیرا اگر انتخاباتی در کار نباشد این همان نظام امارتی است که مردم افغانستان آن را تجربه کرده اند.
معاون رییس جمهوری با تأکید براینکه هر گروهی که به صلح می پیوندد، باید نظام جمهوریت و همچنان نظام مبتنی برانتخابات و آرای مردم را بپذیرد گفت:« اکنون همه مردم افغانستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و استفاده از حق رأی خود آمادگی می‌گیرند و دولت و کمیسیون‌های انتخاباتی نیز آمادگی دارند تا انتخابات در وقت تعیین‌شده برگزار شود.»
وی با اشاره به نزدیک شدن زمان رسمی مبارزات انتخاباتی از همه تکت‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و همه گروه‌های اجتماعی خواست که در برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه سهم بگیرند و با رعایت قانون و اخلاق، زمینه مشارکت گستردۀ مردم را فراهم کنند.
معاون رییس جمهوری همچنان با تقدیر از برنامه‌های وسیع و مؤثر وزارت معارف در جهت رشد سواد و کاهش بی سوادی گفت:« گرچند از نگاه حقوق اساسی شهروندی دولت مکلف به تعمیم سواد و ارتقای معارف است، ولی نباید این انتظار را تنها از وزارت معارف داشته باشیم.» وی تصریح کرد که بدون همیاری عمومی و بدون بسیج ملی نمی‌توان به هدف بلند جامعه عاری از بی سواد دست یافت.
وی افزود که در محو مشکل بزرگ بی‌سوادی از کشور در کنار نهادهای دولتی ، نقش بخش خصوصی به شمول علما، مساجد، منابر، مراکز فرهنگی و دینی، رسانه‌ها، نهادهای مدنی و به طور خاص تاجران، سرمایه‌گزاران و کارآفرینان کشور نیز از اهمیت حیاتی برخوردار است.
در این محفل سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، دکتر سردار رحیمی معین سوادآموزی وزارت معارف، فهیمی رییس دفتر آیت الله فیاض نیز پیرامون اهمیت سواد، دست‌آوردهای معینت سوادآموزی، برنامه‌های ملی در جهت نابودی مشکل بی‌سوادی و شماری از چالش‌هایی فراروی سواد آموزی صحبت کردند. نالان   

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL