04 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داماد ترامپ در جلسه تحقیق سنا شهادت داد

بی بی سی – باختر3اسد جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ،...

راهیابی تیم کرکت زیرنوزده سال کشور به جام جهانی

راهیابی تیم کرکت زیرنوزده سال کشور به جام جهانی

کابل باختر 3اسد تیم کرکت زیرنوزده سال کشورامروز باشکست دادن تیم...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 3 اسد
به تاسی از حکم فقره(13) ماده (64) قانون اساسی و به منظور پیشبرد بهتر امور ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری تقررشعیب تیموری دربست مافوق رتبه ، بحیث معاون انسجام امور دولت ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری اسلامی افغانستان منظوراست.
از بارگاه خداوند متعال توفیقات مزید برای شان آرزو مینمایم# ذبیح علم

بی بی  سی – باختر3اسد
جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، در جلسه تحقیق مجلس سنا در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شهادت داد.
داماد رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از جلسه سنا گفت: "تمام کارهای من درست بودند و در چارچوب روند عادی کارزار انتخاباتی صورت گرفتند."
جلسه کمیته اطلاعاتی سنا به منظور بررسی اتهام تبانی آقای کوشنر با افراد وابسته به دولت روسیه قبل از انتخابات ریاست جمهوری، امروز و پشت درهای بسته برگزار شد.
جارد کوشنر در سخنانی در محل کاخ سفید بعد از جلسه کمیته اطلاعاتی سنا گفت که در این جلسه "کاملا شفاف بوده" "تمام اطلاعات درخواستی را ارئه کرده است".
آقای کوشنر باید فردا برای ادای شهادت در مورد اقدامات خود قبل از انتخابات ریاست جمهوری، در مقابل یک کمیته تحقیق مجلس نمایندگان هم حاضر شود.
جارد کوشنر، پیش از برگزاری امروز جلسه سنا تاکید کرده بود تماس "غیرمعقولی" با مقام‌های روسی نداشته و برای فعالیت‌های اقتصادی خود به "منابع مالی روسی" تکیه نکرده است.
سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، به طور مشترک تحقیقاتی را درباره اتهامات مطرح شده علیه آقای کوشنر آغاز کرده اند.# خلیل

کابل باختر 3اسد
تیم کرکت زیرنوزده سال کشورامروز باشکست دادن تیم نیپال به جام جهانی کرکت 2018 میلادی راه یافت.
بگزارش آژانس باختر، بازی امروز را نوباوگان کشور با بیتینگ یا توپ زدن آغازکردند وتا دوره 46 وبا ازدست دادن تمام ویکیت ها 196 دوش انجام دادند ابراهيم ځدراڼ ۱۰۱، نوید عبید ۲۲ و اکرام فیضي  24 دوش انجام داند.
یوسف ځاځي ۴، مجیب ځدراڼ ۳، شمس ولي خیل ۱، طارق ستانکزي ۱وظاهر پکتین هم ۱ بازیکن حریف را ازمیدان بازی خارج کردند جوانان نیپالی دردوره 41 و باازدست دادن تمام ویکیت های خویش صرف 99 دوش انجام دادند و بازی را یکباردیگر  با تفاوت 96 دوش به جوانان افغان واگذارکردند.
ابراهيم ځدراڼ بهترین بازیکن این بازی معرفی شد.
آبی پوشان کشور با گذشتن از سد نیپال سند حضوردرجام جهانی کرکت سال آینده  را بدست آوردند.
جوانان کشور درشش مسابقه مقدماتی  وراه یابی به جام جهانی ،تیم های سنگاپور، مالیزیا و نیپال را دو دو بار باتفاوت های بسیار فاحش شکست داد.
این بازیها در سنگاپورراه اندازی شده بود.
خبرگزاری باختر راه یافتن نوباوگان کشوربه جام جهانی کرکت زیرنوزده سال را به همه هموطنان تبریک می گوید.# خلیل

کابل باختر3 اسد
پروژه حفریات آثار باستانی ساحه مس عینک لوگر امروز رسمأ به وزارت اطلاعات وفرهنگ تسلیم داده شد.
ازهشت سال به این طرف حفریات درساحه مس عینک توسط متخصصین باستانشناسی افغانی به کمک بانک جهانی زیرنظروزارت معادن صورت میگرفت.
درساحه مس عینک ، هشت ساحه باستانی مشخص شده است که کار استخراج مس  را ازمعدن دشوار میساخت .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: درمراسم که به این مناسبت درساحه مس عینک ترتیب یافته بود ، پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرده گفت که آثار باستانی نمادی از هویت ملی و فرهنگ یک کشور میباشد، تنها وزارت اطلاعات وفرهنگ نه بل تمام ملت افغانستان درحفظ و نگهداری آن مسولیت دارند.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ همچنان گفت : درنظراست موزیمی درولایت لوگر ساخته شود تا بخش ازاین آثار و آثار دیگری که دراثرحفریات به دست میاید ، نگهداری شود .
همینگونه ناصرغیرت رییس شورای ولایتی لوگر و قمرالدین شکیب معاون ولایت لوگر صحبت کرده و گفتند که مردم لوگر درحفظ و نگهداری آثارباستانی با وزارت اطلاعات وفرهنگ همکار میباشند.
دراین مراسم علاوه ازمسولان ولایت لوگر و وزارت اطلاعات وفرهنگ ، روسای اطلاعات وفرهنگ ولایت  های کشور نیزحضورداشتند .
درپایان سید امین هاشمی مشاوروزارت معادن اسناد پروژه را به پوهاند محمد رسول باوری تسلیم داد .
آثاربه دست آمده از ساحات باستانی مس عینک مربوط قرن های دو تا هشتم میلادی میباشد و بیش ازدو هزار و پنجصد اثری به دست آمده ازاین ساحات به موزیم ملی انتقال داده شده است .
به همین ترتیب سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ همراه با روسای اطلاعات وفرهنگ ولایت های کشور، ازساحات باستانی مس عینک دیدن کردند.# ذبیح الله  علم

کابل باختر ۳  اسد
کمیته ملی سواد آموزی امروزبه ریاست قانونپوه سرور دانش معاون رئیس جمهور و رئیس این کمیته برگزار و در زمینه تصامیم لازم اتخاذ گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین جلسه اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف از سهم گیری بخش خصوصی در زمینه رشد سواد آموزی، به موفقیت یاد کرد و اظهار امیدواری کرد که تجار ملی در بخش چاپ کتاب و توزیع قرطاسیه به معینیت سواد آموزی کمک رضا کارانه داشته باشند.
معاون رئیس جمهور نیز، همکاری تجار ملی را در بخش های عام المنفعه مؤثر و مهم عنوان کرد و گفت که در یک جلسه جداگانه با همکاری اتاق تجارت و برخی تاجران ملی، این موضوع تعقیب خواهد شد.
وزیر معارف همچنین گفت که به تعقیب تفاهمنامه های که در سال گذشته با برخی از وزارت خانه ها صورت گرفته است در سال جاری نیز تفاهمنامه های با دیگر وزارت خانه ها به زودی به امضا خواهد رسید.
وزیر معارف تأکید کرد که تفاهمنامه ها از لحاظ مدت زمانی بهتر است که در حدود پنج سال صورت بگیرد تا برنامه های سواد آموزی اهداف مورد نظر را بتواند به سرانجام برساند.
داکتر سردارمحمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف نیز در این جلسه از پیگیری فیصله های گذشته گزارش ارائه کرد و گفت که در سطح کابل در سال جاری 150 کورس سواد آموزی در جریان است که نسبت به سال گذشته یک رشد قابل توجه را نشان می دهد.
وی افزود که در ولایت ها وولسوالی ها، طرح بسیج سواد آموزی باید در کنار برنامه های انکشافی میثاق شهروندی، در سال آینده باید عملا اجرایی شود.
نصیر احمد درانی وزیر احیاء و انکشاف دهات نیز وعده سپرد که در ولسوالی ها و ولایات، از طریق ظرفیت های این وزارت، برای عملی شدن برنامه های سواد آموزی همکاری خواهد کرد.
معاون رئیس جمهور در همین زمینه، به ریاست مستقل ارگان های محلی هدایت داد که از طریق ادارات محلی، از چگونگی برگزاری کمیته های سواد آموزی در سطح ولایات، گزارش و ارزیابی دقیق داشته باشد. در این جلسه تصویب شد که مطابق شاخص های معینیت سواد آموزی از آن عده والیان و سکتورخصوصی که در زمینه طرح بسیج سواد آموزی نقش فعال ایفا کرده اند، تقدیر و قدردانی صورت بگیرد.
دکتر سردار رحیمی، همچنین مشکلات بودجه و تشکیل معینیت سواد آموزی را در جلسه کمیته ملی سواد آموزی ارائه کرد.
نماینده وزارت مالیه در این مورد پیشنهاد کرد که این مسئله باید بعنوان یک پروژه به وزارت مالیه تعریف شود تا با سهولت مناسب و قانونی در این زمینه اقدام صورت بگیرد. ختم نالان

کابل باختر ۳  اسد
صبح امروز زاهد نصرالله خان که جدیدا به حیث سفیر کشور پاکستان در کابل گماشته شده است، با قانونپوه سرور دانش معاون رییس جمهور دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، معاون رییس جمهور در این دیدار روابط و مناسبات دو کشور را گسترده دانست و تاکید کرد که سرنوشت و منافع مشترک سبب می شود تا هردو کشور علی رغم برخی مشکلات روابط خویش را مستحکم تر از گذشته کرده و در راه مبارزه مشترک با تروریزم تلاش کنند.
وی گفت در عرصه مسایل امنیتی با توجه به این که تروریزم در منطقه و جهان به خصوص آسیای مرکزی و خاورمیانه گسترش یافته است، دو کشور افغانستان و پاکستان می توانند نقش کلیدی در مبارزه با تروریزم ایفا کنند.
معاون رییس جمهور هم چنین در مورد همکاری های دو کشور در عرصه مسایل تجاری و اقتصادی اظهار داشت: افغانستان و پاکستان در نقطه ای از جهان واقع شده اند که می توانند بسیاری از کشورها را با همدیگر وصل کنند و از این رهگذر منافع خویش را نیز تامین کنند. وی پروژه هایی چون تاپی و کاسا یکهزار را نمونه هایی از اقدامات مشترک دانست و گفت که دو کشور می توانند نقطه وصل بسیاری از کشورهای منطقه و جهان با همدیگر باشند و این موضوع یک ظرفیت مهم برای دو کشور است.
استاد دانش نقش کشور پاکستان را در عرصه بازسازی و انجام پروژه های انکشافی و اعطای بورسیه های تحصیلی برای جوانان افغانستان در سال های گذشته مهم و مثبت ارزیابی کرد و تمویل پروژه های ساختمانی در دانشگاه کابل و مزارشریف و هم چنین شفاخانه محمد علی جناح در غرب کابل را نمونه هایی از این اقدامات دانست و از کشور پاکستان قدردانی کرد. وی ابراز امیدواری کرد که این گونه اقدامات در آینده نیز ادامه یابد.
زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان مقایم کابل نیز در این دیدار بر ادامه کمک های کشور متبوعش به افغانستان تاکید کرد و گفت که به تازگی پاکستان مبلغ صد میلیون دالر آمریکایی را برای کمک به افغانستان اختصاص داده است.
وی هم چنین در مورد مسایل امنیتی و تروریزم نیز اظهار داشت: کشور پاکستان نیز از تروریزم هر روزه صدمه می بیند.
وی افزود که ما در حال تدوین میکانیزمی برای مقابله با تروریزم و انجام عملیات های خاص علیه تروریزم در خاک کشور خود هستیم و تروریزم را دشمن مشترک افغانستان و پاکستان می دانیم.
سفیر پاکستان مقیم کابل هم چنین افغانستان را مهم ترین و بزرگ ترین همسایه کشورش دانست و گفت که به همین دلیل پاکستان میزبان دو و نیم میلیون مهاجر افغان است و تا هر زمان که افغانستان لازم ببیند در خاک پاکستان خواهند ماند. # نالان

کابل باختر ۳  اسد
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه امروز با هربرت سمت، رئیس ادارۀ بین المللی انکشافی ایالات متحده آمریکا دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت مالیه به آژانس باختر، امان الله غالب، معین انرژی وزارت انرژی و آب و قدرت الله دلاوری، رئیس د افغانستان برشنا شرکت اشتراک داشتند.
به در این ملاقات جانبین در رابطه به تعهدات حکومت تحت مشارکت جدید انکشافی(NDP)، برنامه های دارای اولویت حکومت، توانمند سازی زنان، پروژۀ انتقال برق از ولایات(غزني و قندهار)، ترتیب پلان مالی این پروژه ها توسط د افغانستان برشنا شرکت، چاپ کتب درسی در داخل کشور و دیگر مسایل مرتبط بحث و تبادل نظر نمودند.# نالان

کابل باختر ۳  اسد
دامینیک جیرمی سفیر بریتانیا مقیم کابل، امروز باقانونپوه سرور دانش معاون رئیس جمهور دیدار و گفتگوکرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، معاون رئیس جمهور از تلاش های سفیر بریتانیا در مدت اقامتش در کابل اظهار قدردانی کرد و افزود که مردم افغانستان از همکاری های حکومت بریتانیا در دوره جدید پس ازطالبان، سپاسگذار اند.
سفیر بریتانیا شهادت جمعی از مردم افغانستان را در حادثه تروریستی دیروز به معاون رئیس جمهور و مردم افغانستان تسلیت گفت و افزود که حکومت بریتانیا در کنار جامعه جهانی برای ثبات و پیشرفت افغانستان، همچنان تلاش خواهد کرد.
قانونپوه سرور دانش معاون رئیس جمهور در این دیدار گفت که در کنار مسایل مهم اقتصادی و زیر بنایی، مسئله امنیت در صدر اولویت های حکومت وحدت ملی است و در همین زمینه یک طرح جامع برای حفظ امنیت کابل پایتخت افغانستان در حال بررسی است. وی گفت هر چند که تحرکات دشمنان مردم افغانستان وجود دارد ولی وضعیت هیچگاهی به گذشته بر نخواهد گشت.
معاون رئیس جمهور گفت که حکومت وحدت ملی برای تقویت نیروهای امنیتی، در تلاش است که ساختار پولیس و اردو تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار نداشته باشند و به شکل مسلکی و فنی تقویت و مدیریت شود.
وی افزود که در کنار تقویت و مسلکی سازی ساختار نیروهای امنیتی، انسجام ملی و رابطه توأم با حسن نیت میان حکومت و مردم برای تقویت پایه های حاکمیت ملی ضروری است.
معاون رئیس جمهور تأکید کرد که در طی ده سال اخیر جامعه افغانستان با فراگیری دانش و کسب تجربه از گذشته، تحول زیاد یافته است. وی در همین زمینه به جنبش روشنایی اشاره کرد و آن را از لحاظ رشد اجتماعی یک گام مثبت عنوان کرد و افزود،آنچه را که جنبش روشنایی می خواهد، حکومت و حدت ملی نیز در تلاش است که با فایق آمدن به تبعیض های تاریخی، عدالت، برابری و انکشاف متوازن را در افغانستان نهادینه سازد. معاون رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد که حکومت وحدت ملی در انکشاف متوازن و اصلاح ادارات محلی در مناطق مرکزی افغانستان موفق خواهد شد.
معاون رئیس جمهور در این دیدار همچنین به برگزاری انتخابات پارلمانی در سال آینده،  طبق تقویم انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرد و گفت که انتخابات سال آینده مطابق قانون برگزار خواهد شد.
دامینیک جیرمی سفیر بریتانیا در کابل، نیز از تلاش های معاون رئیس جمهور در راستای انسجام و رشد حکومت داری خوب در افغانستان اظهار قدردانی و آرزوی موفقیت کرد. نالان

کابل باختر ۳  اسد
وزارت صحت عامه در همیاری شرکای بین المللی تطبیق واکسین فلج اطفال را در۱۵۸  ولسوالی و ۱۹  ولایت  آغاز کرده است که برای سه  روز ادامه خواهد یافت وازاین طریق چهاراعشاریه پنج میلیون طفل  زیر سن ۵ سال  در برابر فلج اطفال واکسین می شوند.
به گزارش آژانس باختر، داکتر میوند احمدزی مسوول برنامه محو پولیو گفت: هرطفل افغان صرف نظراز اینکه درکجا زندگی می کنند واکسین  می شوند.
در این برنامه اطفال ۱۵۸  ولسوالی و ۱۹ ولایت کشور واکسین  خواهند شد.
وی  بیان  داشت که  واکسین کننده ها  روز جمعه همین  هفته  نیز  به خاطر  نیل به این مامول به  منازل خانواده ها مراجعه خواهند کرد. مومنه 

میمنه 3 اسد باختر
شانزده طالب مسلح دیشب در ولایت فاریاب کشته شده و هشت مخالف دیگر زخم برداشت.
جگرن نصرت الله جمشیدی معاون آمریت مطبوعات قول اردوی۲۰۹ شاهین به آژانس باختر گفت که این مخالفان در نتیجه عملیات هوایی و زمینی نیروهای افغان در قریه چیچک تو ولسوالی قیصار فاریاب کشته شدند. احمد نعیم (دوستی)

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL