07 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هژده پنجاهجوی دیگر افغان از آلمان اخراج شدند

هژده پنجاهجوی دیگر افغان از آلمان اخراج شدند

کابل باختر/ 6/ حوت گروهی دیگری از پناهجویان افغان از آلمان...

چهارده تن داعشی کشته شدند

چهارده تن داعشی کشته شدند

کابل باختر 6 حوت درتداوم عملیات مشترک محاربوی وتصفیوی تحت نام...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتداکتر عبدالله : آرمان مردم و شهدا که تامین عدالت اجتماعی است تحقق نیافته!
کابل باختر/ 6/ حوت
رییس جمهورغنی عبدالعلی مزاری را منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم افغانستان دانست .
به گزارش آژانس باختر ، از بیست و دومین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری امروز در کابل یاد بود بعمل آمد.
درمراسم که به همین مناسبت در مصلای شهید مزاری برگزار شده بود درآن داکتر عبدالله رییس اجرائیه با شماری از رهبران سابق جهادی، نمایندگان مردم در پارلمان و جمعی کثیری از هوا داران عبدالعلی مزاری شرکت داشتند.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در پیام که به همین مناسبت صادر نموده و از سوی شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری خوانده شد از عبدالعلی مزاری به عنوان منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم کشور یاد کرد.
رییس جمهور در پیام اش گفته است: شهید مزاری عدالت اجتماعی را برای یک قوم ، سمت و جریان خاص سیاسی مطالبه نمی کرد، وی عدالت اجتماعی را برای تمام مردم افغانستان میخواست .
رییس جمهور غنی درپیام خود همچنان گفته است، تامین عدالت اجتماعی، عدالت برای همه از اساسی ترین اندیشه های شهید مزاری به شمار میرود. شهید مزاری از محدود رهبرانی بود که با جسارت و شجاعت تمام به حقوق شهروندی و انسانی زنان تاکید میکرد و اصل انتخاب شدن و انتخاب کردن را در انتخابات ها از حقوق مسلم و اساسی زنان بشمار میاورد ... شهید مزاری از معدود رهبرانی است که میراث مادی به یادگار نگذاشته است، بل اندیشه ها و مفکوره های ملی وی به حیث میراث معنوی برای نسل ها و عصر ها به یادگار خواهد ماند.
رییس جمهور همچنان در پیام خود گفته که با ایجاد بنیاد ها و نهادهای پژوهشی و مطالعاتی ایجاد کتابخانه ، مسجد و موزیم به بازخوانی، معرفی و تبیین اندیشه های شهید مزاری بیشتر از گذشته توجه گردد.
همچنان دراین محفل داکتر عبدالله رییس اجرائیه گفت ، عبدالعلی مزاری با دیدگاه وسیع اجتماعی وارد صحنه سیاسی افغانستان شد، او تامین عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن را مطرح کرد و بر آن تاکید داشت و برای تامین عدالت اجتماعی گام های استوار برداشت .
داکتر عبدالله گفت که قانون اساسی وثیقه ملی است که تامین حقوق تمامی اتباع را ضمانت میکند، او میگوید که درصحنه ماندن تمامی مردم افغانستان ، تحقق آرمان مردم و آرمان شهدا است، مردم افغانستان توقع دارند تا مردم سالاری و تامین حقوق اجتماعی تحقق یابد درحالیکه این آرمان مردم نیمه تمام مانده که باید به اتمام برسد .
داکتر عبدالله تعهد خود را برای تحقق آرمان شهدا بار دیگر تکرار کرد.
ضمناً رییس اجرائیه از کشور های منطقه خواست تا در برخورد شان در برابر هراس افگنی تجدید نظر کنند، زیرا تروریستان برای منافع مشروع هیچ کشوری گام نمی گذارند آنها تنها اهداف تروریستی خود را دنبال می کنند و مردم را میکشند .
داکتر عبدالله هشدار داد که فرق گذاشتن میان تروریست خوب و بد که یکی را برای اهداف خود وسیله ساختن و گروه دیگر را کوبیدن در نظر بگیریم برعلاوه آنکه نمیتواند روند مبارزه با هراس افگنی را سرعت بخشند بل امکان مبارزه با هراس افگنی را میگیرد.
به همین ترتیب صبغت الله مجددی شخصیت جهادی و حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه نیز سخنرانی کرده ابعاد و زندگی نامه عبدالعلی مزاری را بررسی و تحلیل کردند.
باید گفت : عبدالعلی مزاری 22 سال قبل از امروز بعداز آنکه به اسارت طالبان درآمد و از سوی آن گروه متحجر به قتل رسید.

کابل باختر/ 6/ حوت
گروهی دیگری از پناهجویان افغان از آلمان اخراج شدند.
به گزارش آژانس باختر ، صبحگاهان دیروز دسته دیگر از پناهجویان افغان که از آلمان اخراج اند، به کابل انتقال یافتند.
اخراج شدگان شامل هژده جوان اند که از شش ایالت آلمان اخراج شده اند.
قرار بود در دور سوم پنجاه پناهجو اخراج شود، مگر هژده نفر اخراج شدند، قبلاً آلمان 59 افغان دیگر را در دو نوبت به افغانستان بازگردانده است .
با آنکه قبل از انتقال دسته سوم پناهجویان به افغانستان حدود 250 تن از حمایت کنندگان حقوق پناهجویان دست به تظاهرات زده و خواستار توقف اخراج پناهجویان به افغانستان شده و این کشور را یک کشور نا امن و جنگ گفتند، مقامات آلمان گفته اند که از برنامه انتقال پناهجویان بیشتر به کشور شان عقب نشینی نخواهند کرد.

جمعه ، 6 حوت 1395 ، 11:52

چهارده تن داعشی کشته شدند

کابل باختر 6 حوت
درتداوم عملیات مشترک محاربوی وتصفیوی تحت نام شاهین (25) به تعداد 14 داعشی به شمول یک تن قوماندان مشهورآنها کشته شده اند.
دفتر مطبوعاتی قوماندانی قول اردوی 201 سیلاب به آژانس باختر خبر داد: عملیات مشترک محاربوی وتصفیوی هوای وزمینی تحت نام شاهین(25) با تشریک مساعی سایرنهادهای نهادهای امنیتی اعم پولیس ملی ،پولیس سرحدی ،پولیس نظم عامه  وامنیت ملی درمربوطات ولسوالی های کوت وده بالای  ولایت ننگرهار راه اندازی گردیده که در نتیجه آن قریه های پاپین بالا وپائین وخانوکلی بطورکامل تصفیه وتلاشی شده که درجریان تصفیه وتلاشی 5 میل مارکول، 1 میل پنج تکه، 1 میل یک تکه،1 قاب دوربین، 200 فیرمرمی دهشکه،(150) فیرمرمی پیکاه ، 4عراده موترسایکل بدست نیروهای شامل عملیات آمده است.
همچنان ازاثر ضربات هوایی ، توپچی وزمینی در ساحه  گرگری ولسوالی ده بالاولایت ننگرهار به تعداد 14 تن ازگروه هراس افگنان داعش به شمول یک تن قوماندان مشهورشان به نام مولوی نعیم کشته و5 تن دیگرآنهازخمی گردیده، یک عراده واسطه نوع لندکروزرآنها نیز تخریب گردیده است.
قابل یادآوریست 15 حلقه ماین ضدوسایط که جهت اعمال تروریستی وتخریب ازجانب گروه داعش جابجا گردیده بود قبل ازانفجار توسط تیم تطهیر لوا چهارم پیاده کشف وخنثی گردید.
درجریان عملیات به مردم ملکی ونیروهای امنیتی کدام تلفات وارد نه گردیده عملیات موفقانه ادامه دارد .

کابل باختر6 حوت
پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت بیست و دومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری
هموطنان گرامی
خواهران وبرادران عزیز
السلام علیکم و رحمته الله وبرکاته
سال قبل درچنین ایامی به شهید مزاری لقب "شهید وحدت ملی" را دادم، این تصمیم پس از مطالعه روی عناصر فکری و مولفه‌های اساسی اندیشه‌های شهید مزاری گرفته شد.
مطالعه اندیشه‌های شهید مزاری به خوبی نشان می‌دهد که وی روی دو عنصر مهم در دوران زندگی و مبارزات‌اش بیش از هر چیز دیگر تاکید داشت.
اصل عدالت اجتماعی و مشارکت عادلانه سیاسی از مولفه‌های اساسی فکری و مبارزاتی شهید مزاری به شمار می‌آید.
شهید مزاری عدالت اجتماعی را برای یک قوم، سمت و جریان خاص سیاسی مطالبه نمی‌کرد. وی عدالت اجتماعی را برای تمام مردم افغانستان می‌خواست و به همین دلیل است که می‌توان گفت، وی منادی عدالت اجتماعی برای تمام مردم کشور بوده است.
تامین عدالت اجتماعی، عدالت برای همه از اساسی ترین اندیشه‌های شهید مزاری به شمار می‌رود. چنانچه وی در یکی از صحبت‌های خود به این صراحت در رابطه به عدالت اجتماعی تاکید می‌کند:
"هدف ما تشکیل حکومت اسلامی، مردمی، فراگیر و مبتنی برعدالت اجتماعی است."
شهید مزاری رهبر برخاسته از میان توده‌ها بود، ساده زیستی و مردمی بودن او سبب شده است که با گذشت ۲۲ سال هنوزهم برای پیروان خود از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار باشد. او جامعه چند پارچه حوزه نفوذ خود را در قالب یک جریان سیاسی منسجم کرد و وحدت ملی را برای تمام مردمان این وطن مطالبه می‌کرد. در اندیشه‌های شهید مزاری وحدت ملی یک اصل و دشمنی میان ملیت‌ها یک فاجعه به شمار می‌رود.
این صحبت‌ها در اوج جنگ‌ها بیان می‌شد. او با روح بزرگ ملی و اندیشه وحدت طلبی که داشت، در شرایط سخت جنگ، جنگ را راه حل نمی‌دانست. او در اوج نفاق وتنش‌های سیاسی هرگز پیام نفرت نفرستاد، پیام مزاری فقید پیام همدلی برابری و تاکید بر باهمی و وحدت ملی بود.
اکنون نیز ایجاب می‌کند که مردم ما در محور این اندیشه‌ها جمع شده و باهمدلی و هماهنگی بیشتر در برابر تروریزم و دشمنان مردم و وطن در یک صف واحد حضور داشته باشند.
شهید وحدت ملی با روحیه تعامل و هم پذیری بر زندگی مسالمت آمیز همه اقوام تاکید داشت؛ و نفی همدیگر را همواره مردود می‌دانست.
شهید مزاری از معدود رهبرانی بود که با جسارت و شجاعت تمام بر حقوق شهروندی و انسانی زنان  تاکید می‌کرد؛ و اصل انتخاب شدن و انتخاب کردن را در انتخابات‌ها از حقوق مسلم و اساسی زنان به شمار می‌آورد.
مزاری فقید در اوج جنگ‌ها و بی‌نظمی‌ها، به ارزش‌های دموکراتیک و اساس حکومت‌داری مدرن فکر و تاکید می‌کرد.
وی تعدیل واحد‌های اداری، سرشماری نفوس، برگزاری انتخابات، مشارکت عادلانه سیاسی، مشارکت زنان و همه‌ای اقوام را در ساختار تصمیم گیری‌ها برای یک افغانستان مدرن و دموکراتیک مهم می‌دانست.
اکنون به فضل خداوند و حمایت و همت مردم کشور آرزوی‌های شهدای ما در قانون اساسی تسجیل یافته است. حکومت وحدت ملی با درک درست از پیام‌های شهدای ملی، اصل حاکمیت قانون، برابری، انکشاف متوازن، اصلاحات همه جانبه و مبارزه با فساد و تروریزم را از اولویت‌های مهم واساسی خود می‌داند.
حکومت وحدت ملی طی دوسال در عرصه‌های مختلف گام‌های بزرگی را برداشته است. توجه و سرمایه‌گذاری روی شبکه‌های ارتباطی سبب می‌شود که حصار ولایت‌ها شکسته و تمام کشور به شبکه‌ای منظم ارتباطی وصل شود. مهم تر ازهمه دست‌یابی کشور به بنادر کشورهای منطقه وخط آهن می‌تواند کشور را به سوی توسعه پایدار وانکشاف برابر سوق دهد.
هم اکنون حد اقل ده پروژه سرک به ارزش نزدیک به یک میلیارد دالر در مناطق مرکزی تحت کار ودیزان است، همزمان کار مقدماتی برای شبکه برق مناطق مرکزی نیز جریان دارد که مطابق پلان تعیین شده این پروژه نیز کامل خواهد شد.
با استفاده ازاین فرصت یک‌بار دیگر به روح شهدای کشور، شهدای نیروهای امنیتی و شهید وحدت ملی درود فرستاده و از همراهان و پیروان آن شهید می‌خواهم که به مناسبت سالیاد شهید وحدت ملی به بازخوانی زاویه‌ها و اندیشه‌های فکری آن شهید پرداخته تا نسل جدید ما با این اندیشه‌ها آشنا گردد.
شهید مزاری از معدود رهبرانی است که میراث مادی به یادگار نگذاشته است، بلکه اندیشه‌ها و مفکوره‌های ملی وی به حیث میراث معنوی برای نسل‌ها وعصرها به یادگار خواهد ماند.
اکنون با گذشت ۲۲ سال از شهادت شهید وحدت ملی ایجاب می‌کند تا با ایجاد بنیادها و نهادهای پژوهشی و مطالعاتی، ایجاد کتابخانه، مسجد و موزیم به بازخوانی، معرفی و تبیین اندیشه های شهید مزاری بیشتر از گذشته توجه گردد.
اینجانب به سهم خود مسئولیت تامین کتاب های مورد نیاز را برای کتابخانه شهید وحدت ملی به عهده گرفته و در اولین فرصت ممکن اهدا خواهم کرد.

شهرمیمنه 6 حوت باختر
برف باری های اخیر در ولایت فاریاب بیش از دوصد کشته وزخمی درپی داشته است.
درجریان حداقل یک ماه اخیر،  فاریاب گواه سنگین ترین برفباری ها بوده است. سنگین ترین آن در روزهای سی حوت و اول حمل شکل گرفته است.
سید انور سادات والی فاریاب می گوید که دراین برفباری ها یک صدو یازده تن جان باختند و دست کم یک صدو سی وشش تن دیگر زخم برداشتند.
زنان و کودکان نیز مشمول قربانیان وزخمی های این برف باری ها خوانده شده اند.
این ارقام به گونه پراکنده ازسوی اداره ی مبارزه با حوادث فاریاب و دیگر نهاد های همکار ونیز قوماندان پولیس این ولایت جمع آوری شده است.
والی فاریاب که درنشست با خبرنگاران سخن می گفت، می گوید که دراین برفباری ها دوصد خانه به گونه کامل و دست کم پنج هزار خانه قسماً تخریب شده است.
این رویداد های طبیعی باعث آواره شدن صدها خانواده به جا های دیگر فاریاب شده است.
ازسویی هم بنابر ارقام ارایه شده ازسوی والی فاریاب ، دراین برفباری ها پنجاه هزار مواشی تلف ویا ناپدید شده اند.
به اساس گزارش ها ، بیشترین تلفات و خسارات ناشی از برف باری ها در ولسوالی های پشتون کوت، بلچراغ ، کوهستان و غورماچ شکل گرفته است.
سادات می گوید، کمک های ابتدایی به بیشترین آسیب دیده ها شده است اما برای کمک های اساسی آنان منتظر اقدامات مقامات مرکزی اند.
با این حال گفته شده که برف باری های سنگین ، راه های رفت و آمد را به برخی ولسوالی های فاریاب ازجمله کوهستان و بلچراغ بسته و این امر باعث شده تا روستا نشینان آسیب دیده به کمک های بشردوستانه دسترسی پیدا نکنند.

شهرپل علم 6 حوت باختر
نیروهای کوماندو موفق به تصرف و نابودی یک قرارگاه بزرگ طالبان درولایت لوگر شدند.
این قرارگاه  در حومه شهرپل علم مرکز لوگر موقعیت داشت و طالبان از آن در شکل دهی رویداد های هراس افگنانه شان در بخش هایی ازاین ولایت سازماندهی می شده اند.
احمد جاوید سلیم سخنگوی نیروهای کوماندو به آژانس خبری باخترگفت که نیروهای کوماندو به گونه کامل این قرارگاه طالبان را تصرف کرده اند.
ازاین قرارگاه چندین جنگ افزار به دست آمده و نیروهای کوماندو به جای پرچم طالبان پرچم سه رنگ افغانستان را به اهتزاز در آورده اند.
به اساس گزارش ها دراین عملیات تلفاتی به طالبان وارد شده است اما میزان دقیق آن روشن نیست.

مسکو - ایرنا – ۶ حوت – باختر
یک پژوهشگاه صلح در سویدن روز پنجشنبه نوشت: امریکا و روسیه طی پنج سال گذشته نیمی از سلاح جهان را تامین کرده اند که نشان می دهد عملیات انتقال سلاح، از زمان جنگ سرد در دهه 90 میلادی، بیشترین حجم را داشته است.
به گزارش خبرگزاری آلمان، مرکز پژوهشی صلح «سیبری» واقع در سویدن، تاکید کرد که واردات سلاح در قاره آسیا و در راس آنها هند و نیز در منطقه شرقمیانه که عربستان بزرگترین واردکننده در این منطقه است، رشد قابل ملاحظه ای را داشته است.
گزارش این مرکز پژوهشی تاکید دارد:‌ هند واردات 13 درصد از کل سلاح جهان را در بین سال های 2012 تا 2016 از آن خود کرد و عربستان با سه برابر کردن واردات خود نسبت به سال های 2007 تا 2011 میلادی، با 8 درصد رتبه دوم را کسب کرد.
براساس این گزارش، هند 68 درصد از واردات سلاح خود را از روسیه تامین کرد که این میزان پنج برابر واردات دهلی نو از واشنگتن است.
مرکز پژوهشی صلح سیبری سویدن پیش بینی کرده است که هند همچنان با توجه به آن که در توسعه صنعت اسلحه سازی داخلی موفقیت چندانی را نداشته است، همچنان به عنوان اولین واردکننده باقی بماند.
پس از کشورهای هند و عربستان، چین، کشورهای امارات متحده عربی و الجزایر مقام های بعدی وارد کنندگان سلاح را به خود اختصاص داده اند.

انقره – ایرنا – ۶ حوت – باختر
برخی رسانه های ترکیه اعلام کردند که یک مترجم قنسلگری امریکا در شهر آدانا به ظن ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) توسط نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شد
به گزارش خبرگزاری آسوشیتیدپرس، گزارش رسانه های ترکیه حاکی است که پولیس ابتدا به خانه این فرد هجوم برده اما در وهله نخست موفق به بازداشت وی نشده است.
آسوشیتیدپرس در این خصوص می افزاید که سفارت ترکیه در امریکا از پاسخ به تماس های این رسانه برای اظهار نظر درباره گزارش های منتشر شده خودداری کرده است.

شهرمهترلام 6 حوت باختر
برای دختران محصل در دارالمعلمین عالی ولایت لغمان لیلیه ساخته می شود.
این تاسیسات دیروز تهداب گذاری شد و قراراست تا درجریان سال آینده به بهره گیری سپرده شود.
سرحدی زواک سخنگوی والی لغمان به آژانس خبری باخترگفت که لیلیه دخترانه دارالمعلمین لغمان به هزینه بیش از هژده ملیون افغانی ساخته خواهد شد.
درنبود لیلیه مناسب ، حداقل دوصد محصل دارالمعلمین لغمان درحالت بدی شب و روز می گذرانند.
عبدالجبار نعیمی والی لغمان می گوید که با ساخت این لیلیه ، مشکل های محصلان ازناحیه مکان مناسب برای بود و باش رفع می شود.
او با اشاره به کارهایش برای پیشرفت آموزش و پرورش و نهاد های تحصیلی در لغمان گفت که درسال آینده هم تلاش خواهد کرد تا با ساخت ساختمان های درسی به مکتب ها و نهاد های تحصیلی دررشد وپیشرفت نقش بیشتر بگیرد.

میدان شهر6 حوت باختر
مشاور ارشد ریاست اجراییه به ولایت میدان وردک رفته تا چگونگی روند انکشاف و اوضاع امنیتی این ولایت را بررسی کند.
امان الله ځدران درراس هیاتی با مقامات محلی وبزرگان محل در میدان وردک دیدار داشته است.
ځدران دراین دیدار روند انکشاف درمیدان وردک را خوب خوانده و نیز بهتر شدن اوضاع امنیتی این ولایت را زمینه ساز بازسازی و پیشرفت عنوان کرده است.
خبرنگار آژانس باختر ازمیدان وردک گزارش کرد که مشاور ارشد ریاست اجراییه در این سفر به مقامات محلی وبزرگان قومی نوید آغاز ده ها پروژه توسعه یی را داده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL