27 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

استاد دانش: آزادی بیان در مذاکرات صلح باید تضمین گردد

استاد دانش: آزادی بیان در مذاکرات صلح باید تضمین گردد

کابل باختر 27 حوت روز ملی خبرنگار با حضور استاد سرور...

کشته شدن هشت هراس افگن درکنر

کشته شدن هشت هراس افگن درکنر

شهراسعد آباد 27 حوت باختر هشت هراس افگن دریک حمله هوایی...

تقدیرازخدمات سکینه یعقوبی در هرات

شهرهرات 27 حوت باختر والی هرات ازخدمات فرهنگی واجتماعی پروفیسور سکینه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 27 حوت
روز ملی خبرنگار با حضور استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، رییس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان، خبرنگاران و رسانه گران کشور، نمایندگان سفارت ها و نهادهای بین المللی، نهادهای مدنی و رسانه ها امروز در مرکز رسانه های حکومت تجلیل شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، استاد دانش معاون دوم رییس جمهور و رییس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها با تبریک روز ملی خبرنگار، به خبرنگاران و رسانه گران افغانستان از کابینه حکومت وحدت ملی به خاطر نامگذاری 27 حوت  به عنوان روز ملی خبرنگار در تقویم رسمی کشور قدردانی کرد.
استاد دانش در مورد ضرورت تجلیل از روز خبرنگار گفت که خبرنگاران نماد آگاهی و دانایی و خرد جامعه هستند و باید از مقام و جایگاه آنان تجلیل شود.
وی با تأکید بر حمایت حکومت از آزادی بیان در کشور گفت که آزادی بیان ناشی از کرامت انسانی است و سانسور در حقیقت نفی عقلانیت، استقلال و کرامت انسان است. معاون رییس جمهور افزودکه اگر آزادی بیان و رسانه های آزاد وجود نداشته باشد، بدان معنا است که آزادی های دیگر هم وجود ندارد. به گفته استاد دانش اگر آزادی بیان نباشد، انتخابات عادلانه و منصفانه و آزادی در رأی دادن و نامزد شدن هم وجود نخواهد داشت.
وی بیان داشت که آزادی بیان نماد وجود دموکراسی و آزادی در جامعه است و نظام های خودکامه به هیچ صورت آزادی را بر نمی تابند و آن را مغایر اقتدار و حاکمیت خود می پندارند.
استاد دانش در خصوص تأثیر آزادی بیان بر حکومت داری خوب گفت که آزادی بیان بهترین راه برای اصلاحات و مبارزه با فساد مقامات حکومتی و عامل جلوگیری از سوء استفاده از قدرت است. وی افزود که آزادی بیان و توسل به استدلال در مقابل توسل به زور و تحمیل نظر قرار دارد. وی تصریح کرد که آزادی بیان باعث زندگی مسالمت آمیز اجتماعی و سانسور باعث بی اعتمادی و درگیری می گردد. وی گفت «هر زمان که در کشور اختناق و استبداد حاکم بوده نه از پیشرفت خبری بوده و نه از صلح و نه از رشد فکری و فرهنگی و احترام به کرامت انسانی و حقوق بشری.» وی بیان داشت که «این چه فضیلتی است که همه صداها را خفه کنیم و فقط یک صدا داشته باشیم و مانند زمان طالبان هر صدا و رسانه دیگر را ضد دیانت و شریعت بپنداریم و به نام دین و یا به نام منافع ملی و یا هر نام و عنوان دیگر، مردم یک کشور همگی لب ها را بدوزند و در باره سرنوشت و محیط زندگی خود ابراز نظر نکنند.»
معاون دوم رییس جمهور با اشاره به صیانت و تقویت آزادی بیان  و موضوع صلح با گروه طالبان، صلح را خواست تمام مردم افغانستان خواند و از روند ایی که اکنون برای گفتگوهای صلح آغاز شده استقبال و از کشورها و دولت های متحد افغانستان که برای برقراری صلح در افغانستان تلاش می کند تشکری کرد. وی افزود که حفاظت از آزادی بیان تنها در سایه نظم سیاسی و حقوقی مبتنی بر قانون اساسی موجود امکان پذیر است. استاد دانش گفت که حکومت و مردم افغانستان طرفدار صلحی هستند که در چارچوب نظم موجود و قانون اساسی موجود شکل بگیرد.
معاون دوم رییس جمهور همچنین تأکید ورزید که به همان اندازه که آزادی بیان مهم است، ابزار بیان نیز مهم است. استاد دانش عنصر آزادی بیان، رسانه و رسانه گران را سه عنصر به هم پیوسته و لازم الاحترام خواند. وی گفت که «احترام به خبرنگار احترام به آزادی بیان و احترام به آزادی بیان احترام به خبرنگار است.» به گفته استاد دانش خبرنگاران مبارزان راه آزادی هستند. استاد دانش افراط گرایی، تحجر و تعصب و تروریزم را دشمنان آزادی بیان  و رسانه ها مبارزان خط مقدم خواند و گفت خبرنگاران به عنوان سنگرداران و مبارزان راه آزادی باید احترام گذاشته شوند.
وی افزود که خبرنگاران  نیز باید وضعیت دشوار و مسئولیت سنگین خود را درک کنند. استاد دانش با اشاره به مکلفیت های مسلکی و قانونی خبرنگاران و رسانه گران بیان داشت که در شرایطی مثل افغانستان خبرنگار مسئولیت دارد که منافع ملی کشور را در نظر بگیرد و از آن جمله در تحکیم وحدت ملی مردم افغانستان نقش فعال خود را ایفا کند.  وی بیان داشت که امروز با موجی از نفرت پراکنی های زبانی و قومی مواجه هستیم و مردم ما سخت نیاز به همگرایی و همدلی دارند و رسانه ها و خبرنگاران ما می توانند در این رابطه نقش بسیار مؤثر داشته باشند.
در این محفل، تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در سخنرانی  خود از تصمیم حکومت افعانستان مبنی بر نامگذاری روز ملی خبرنگار ابراز خرسندی کرد و گفت: سازمان ملل متحد آماده است که همکاری خویش را در زمینه آزادی بیان و خبرنگاران در افغانستان افزایش بدهد.
نماینده سفارت انگلستان  مقیم کابل، نیز به عنوان یکی از سخنرانان این محفل  از نقش معاون دوم ریاست جمهوری در رابطه به آزادی بیان و خبرنگاران به نیکی یاد کرده گفت که نامگذاری این روز بنام خبرنگار پیام خوبی برای دموکراسی در افغانستان می باشد.
سید آقاحسین فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز از تلاش های شخص معاون رییس جمهور در رابطه به حمایت از آزادی بیان و خبرنگاران ابراز قدردانی کرد و تأکید کرد که تلاش های استاد دانش در کمیته مشترک حکومت و رسانه ها و پشتیبانی همیشگی وی از این صنف بزرگ، همیشه قابل قدر است. وی گفت که حکومت در زمینه دسترسی به اطلاعات، صیانت از حقوق خبرنگاران و آزادی بیان تلاش های چشم گیری انجام داده است که آخرین نمونه آن تصویب روز 27 حوت به عنوان روز ملی خبرنگاران است.
همچنین شفیقه حبیبی گوینده سابق تلویزیون ملی نیز در زمینه آزادی بیان و روز خبرنگاران سخنرانی کرد. وی در بخشی از صحبت‌هایش از تلاش های همیشگی معاون رییس جمهور در زمینه حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان قدردانی کرد. شفیقه حبیبی همچنین با انتقاد از گفتگوهای صلح گفت که موضوع آزادی بیان باید در صدر گفتگوهای صلح قرار داشته باشد و تأکید کرد که آزادی بیان و حقوق زنان قابل معامله نیست و ما هرگز به عقب برنخواهیم گشت.
در این محفل احمد قریشی رییس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان نیز آمارهای ثبت شده در سال 1397 را مبنی بر خشونت علیه خبرنگاران، با رسانه ها شریک کرد.
برای نخستین بار 27 حوت بعنوان روزملی خبرنگار در کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به تصویب رسید. قابل ذکر است که این موضوع  نخست در کمیته مشترک حکومت و رسانه ها به ریاست استاد دانش معاون دوم ریاست جمهوری مطرح شد و با تأیید این کمیته از سوی استاد دانش به کابینه ارائه شد که در نهایت مورد تصویب قرار گرفت. # احمدی

دوشنبه ، 27 حوت 1397 ، 12:39

کشته شدن هشت هراس افگن درکنر

شهراسعد آباد 27 حوت باختر
هشت هراس افگن دریک حمله هوایی درولایت کنرکشته شدند.
این هراس افگنان پیش ازچاشت امروز در ولسوالی سرکانو هنگامی آماج قرارگرفتند که درمخفیگاهی مشغول سازماندهی حمله های هراس افگنانه بودند.
یک فرمانده ارشد اردوی ملی درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین حمله هوایی هشت هراس افگن کشته شدند.
دراین حمله مخفیگاه هراس افگنان با همه سازوبرگ های جنگی اش با خاک یک سان شده است.ختم/ابوی

شهرهرات 27 حوت باختر
والی هرات ازخدمات فرهنگی واجتماعی پروفیسور سکینه یعقوبی موسس انستیتیوت آموزشی افغان، تمجید نمود.
عبدالقیوم رحیمی والی هرات امروز با سیکنه یعقوبی که برنده جایزه برتر وزارت خارجه امریکادرسال 2013 بوده است دیدار کرد وخدمات علمی وفرهنگی این زن مبتکر را ارج نهاد.
والی هرات با قدردانی ازخدمات این زن توانمند، خواهان همکاری انستیتیوت آموزش افغان درراستای ایجاد نخستین مرکزپژوهشی عرفان اسلامی شد.
سکینه یعقوبی رییس انستیتوت آموزشی افغان که برنده جایزه یک میلیون دالری «اوپس» در سال ۲۰۱۳ شد، ازتداوم همکاری هایش با اداره محلی هرات اطمنیان داد.
پروفیسور یعقوبی، با جواز رسمی از وزارت‌های صحت، معارف، امور زنان و کار و امور اجتماعی در ولایات کابل و هرات فعالیت می‌کند.ختم/حبیب سادات

شهرقندهار27 حوت باختر
هند میزان بورس های تحصیلی اش برای جوانان درجنوب کشور را افزایش داد.
همه ساله این کشور پنجاه بورس تحصیلی به جوانان درجنوب کشور به ویژه آسیب دیده ها از حمله های هراس افگنی اختصاص می داد اما گفته می شود این رقم پس ازاین به دوصدو پنجاه بورس درسال افزایش یافته است.
مدن سنگه بهانداری قونسل کشورهند درقندهار دردیدار با حیات الله حیات والی این ولایت گفت که برای تربیه کا در های جوان، هند پس ازاین دوصدو پنجاه بورس درسال برای جوانان جنوب کشور اهدا خواهد کرد.
حیات الله حیات والی قندهاردراین دیدار اقدام هند برای افزایش میزان بورس هایش به جوانان را برای پیشرفت این کشور ارزنده خواند.ختم/ابوی

شهرهرات 27 حوت باختر
دو کتاب تحقیقی "بررسی تاثیر پروژه‌های توانمند سازی بر وضعیت زنان" و مشارکت زنان در ادارات دولتی هرات در سال ۱۳۹۷" رونمایی شد.
این پژوهش، از سوی ریاست امور زنان ولایت هرات، به همکاری تیم تحقیق دیپارتمنت جامعه‌شناسی پوهنتون هرات انجام شده است.
مسوولان در اداره امور زنان ولایت هرات، حضور زنان در ادارات دولتی را نسبت به سال‌های گذشته پررنگ‌تر می‌خوانند.
انیسه سروری رییس این اداره خرسند است که زنان در هرات، توانسته اند در این اواخر در بست‌های بلند دولتی حضور یابند و نقش شان را در چوکات ادارات دولتی برجسته سازند.
به گفته بانو سروری، حضور زنان در ادارات دولتی به شمول معارف بیش از سی وچهار درصد بوده است، درصدی که در پلان کاری ملی برای زنان افغانستان "نپوا" حد معمول آن سی درصد تعیین شده است، یعنی چهار درصد افزایش را نشان می‌دهد.
رییس این اداره همچنین، تاثیر تطبیق پروژه‌های توان‌مندسازی زنان را براساس تحقیق انجام شده مثبت خواند و بیان داشت که تطبیق این پروژه‌ها توانسته است توانمندی این قشر جامعه را در بخش‌های مختلف از جمله اقتصادی بلند ببرد.
اما بانو سروری نبود امنیت مناسب، عدم مصئونیت شغلی، وجود تبعیض‌های جنسیتی و امثال این موضوعات را در شمار عمده چالش‌های فراراه زنان در ادارات یاد کرد.
در همین حال شماری از بانوان از حکومت می‌خواهند تا به وعده‌های شان مبنی بر فراهم کرده زمینه گسترده‌تر و مصئون‌تر کاری در ادارات دولتی عمل کنند.ختم/حبیب سادات

شهرهرات 27 حوت باختر
شرکت هوایی بین المللی ترکیه، درنظردارد تا درآینده نه چندان دور پروازهای مستقیم هرات استانبول را آغاز نماید.
مسوولان این شرکت که به ولایت هرات سفرکرده اند، امروز با عبدالقیوم رحیمی والی هرات دیدارکردند واعلام کردند که مطالعات مقدماتی درین زمینه نهایی شده است.
آنان میگویند که امور اجرایی پروازهای مستقیم هرات استانبول را بگونه جدی پیگیری می کنند.
رییس شرکت هوایی ترکش ایرلاین افزود، زمینه ها برای انجام پرواز مستقیم بین هرات-استانبول مهیا است و بعد از بررسی برخی مسایل پروازها عملا آغاز می شود.
والی هرات از این اقدام شرکت هوایی ترکی استقبال کرد و افزود امیدوار است این اقدام هرچه زودتر عملی شود.ختم/حبیب سادات

۲۷ حوت/ کابل باختر
اولین جلسه کمیسیون حل اختلافات کاری میان ادارۀ  رسانه یا نهاد و کارکن امروز با حضور فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در این جلسه ابتدا، فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ ایجاد این کمیسیون در راستای حل اختلافات کارکنان و نهادهای خبر رسانی را پر ارزش خواند و تاکید کرد که این کمیسیون پیش از این باید ایجاد می شد، زیرا خبرنگاران و کارکنان نهادهای رسانه یی از دیر زمان درگیر مشکلات حقوقی با مالکان رسانه ها اند.
وی افزود که باید در راستای کار این کمیسیون طرزالعملی ترتیب شود تا اعضای کمیسیون بتوانند مطابق آن  به حل اختلافات میان رسانه، نهاد و کارکن بپردازند. 
غلام مصطفی هارونی رئیس این کمیسیون در خصوص چگونگی  راهکار و طرزالعمل کاری این کمیسیون صحبت کرد و خواستار همکاری و حمایت های بیشتر معینیت امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ شد و در مقابل فاضل سانچارکی همکاری های دوامدار وزارت اطلاعات و فرهنگ به ویژه معینیت امور نشرات را متعهد شد.
در این کمیسیون غلام مصطفی هارونی رئیس عمومی تفتیش و بهبود شرایط کار وزارت کار و امور اجتماعی، به حیث رئیس، عبدالهادی قریشی ، عبدالمجیب خلوتگر مسوول نهاد حمایت از رسانه های آزاد افغانستان(نی)، محمد انورشعیب خبرنگار آژانس باختر، سید انعام الدین سادات و عزیزه ملک زاده به اساس پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و منظوری ریاست جمهوری به حیث اعضای این کمیسیون گماشته شده اند و قرار است در هفته آینده  کارشان را آغاز کنند.
در نشست اعضای کمیسیون پس از بحث روی موضوعات مختلف فیصله کردند تا در نشست بعدی روی ساختار یک طرزالعمل کاری برای آن کمیسیون اقدام کنند.
محمد شعیب انور

خوست / باختر/ 27/ حوت
پنج فرد مشکوک دیروز درمرکز وحومه شهر خوست بازداشت شدند.
یک مسوول ارشد قول اردوی 203 تند به خبرنگارآژانس باختر گفت منسوبان امنیت ملی خوست پنج تن از افراد مشکوک را درمرکز و اطراف شهر خوست درجریان گزمه بازداشت کردند .
وی گفت که تحقیقات ازاین افرادجریان دارد.
طبق یک خبردیگر ، منسوبان امنیت ملی در ولایت های خوست ،پکتیکا و میدان وردک سه ماین جاسازی شده دشمن را از راه های مناطق پررفت و آمد کشف و خنثی کردند. ختم/ شعیب

دوشنبه ، 27 حوت 1397 ، 12:34

رونمایی ازشش اثر ادبی دربغلان

پلخمری / باختر/ 27/ حوت
دریک ماه گذشته شش اثر علمی و تحقیقی و ادبی در ولایت بغلان نقد ورونمایی شده است.
هرچند ولایت بغلان از چندین سال به این سو نا امن خوانده می شوداما با آنهم شعرا ، نویسندگان و فرهنگیان این ولایت با درک رسالت فرهنگی شان ساکت ننشسته اند به خلق و ایجاد اثر های با ارزش ادبی و فرهنگی همواره مبادرت ورزیده اند.
این مطلب را عبدالبشیر اظهر سرپرست ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان به آژانس باختر گفت که رونمایی کتاب تحت عنوان( من میتوانم ) اثر داوود غمخوار و پنج اثر دیگر نویسندگان و شعرا از ارزش خاصی برخوردار است و بخشی از اهداف بزرگ وزارت اطلاعات وفرهنگ راکه تشویق نویسندگان و ترویج فرهنگ مطالعه درجامعه امروزی می باشد برآورده میکند. ختم / لیلما 

کابل 27 حوت باختر
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در دومین روز سفرش به امارات متحدۀ عربی، امروز با خانوادۀ شهید جمعه‌ محمد عبدالله یلیل الکعبی سفیر پیشین امارات متحده عربی در افغانستان، دیدار کرد و یکبار دیگر با ابراز تسلیت به آنان، به پاس خدمات ارزندۀ شهید یلیل الکعبی، نشان دولتی سید جمال‌الدین افغان را به خانواده وی اعطا کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در فرمانی که به این مناسبت قرائت شد، آمده است: شهید جمعه محمد عبدالله یلیل الکعبی در جریان ماموریت‌اش در افغانستان در راستای توسعۀ روابط همه‌جانبه، تحکیم ثبات و جلب همکاری‌ها تلاش‌های زیادی انجام داد و در اجرای وظایف از خود شایستگی نشان داده است.
رئیس‌جمهور پس از اعطای نشان مذکور، در صحبتی از فعالیت‌های اجتماعی و خیریۀ شهید جمعه محمد عبدالله یلیل الکعبی ستایش کردو گفت که افغانستان و امارات متحدۀ عربی روابط دیرینه و برادرانه دارند.
وی افزود که دشمنان مردم نمی‌توانند با انفجار و انتحار به روابط دو کشور صدمه برسانند.
سپس شیخ خلیفه بن تحنون بن محمد آل نهیان رئیس امور شهدای امارات متحدۀ عربی صحبت کرده، گفت که رابطه افغانستان و امارات متحدۀ عربی، رابطه برادری است و قربانی، شهید جمعه محمد عبدالله یلیل الکعبی نشان‌دهندۀ این است که ما در هرگونۀ شرایط، در کنار هم قرار داریم.   نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL