02 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پانزده هراس افگن در لوگر کشته شدند

پانزده هراس افگن در لوگر کشته شدند

پل علم 1 میزان باختر پانزده هراس افگن امروز در ولسوالی...

در آستانه فرا رسیدن ماه محرم نشست مشورتی و توجيهى با علما و ائمه مساجد برگزار شد

در آستانه فرا رسیدن ماه محرم نشست مشورتی و توجيهى با علما و ائمه مساجد برگزار شد

کابل باختر اول میزان نشست بزرگ مشورتی و توجيهى امروزبا علماى...

کشته شدن شش مخالف مسلح در لغمان

کشته شدن شش مخالف مسلح در لغمان

مهترلام 1 میزان باختر شش مخالف مسلح دیروز در ولسوالی علیشنگ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتپل علم 1 میزان باختر
پانزده هراس افگن امروز در ولسوالی برکی برک ولایت لوگر کشته شدند.
شاهپور احمدزی سخنگوی قومندانی امینه ولایت لوگر به آژانس باختر گفت، این هراس افگنان زمانی کشته شدند که بامداد امروز بالای پوسته های امنیتی در مربوطات ولسوالی برکی برک حمله نمودند که با واکنش تند نظامیان افغان روبرو شدند.
احمدزی افزود که در این درگیری همچنان دوازده مخالف دیگر زخم برداشتند.
وی علاوه کرد که در این رویداد به افراد ملکی آسیب نرسیده، تنها یک منسوب اردوی ملی زخم برداشت. احمد نعیم (دوستی)

کابل باختر اول میزان
نشست بزرگ مشورتی و توجيهى امروزبا علماى كرام، خطباء، ائمه مساجد و جمع کثیری از روحانیون برگزارگردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، در این نشست که به میزبانی حاجی محمد محقق معاون ریاست اجراییه برگزار شده بود، پيرامون نقش تبليغ صحيح و دعوت بر اساس حكمت و علم در گسترش اسلام و نحوه تبليغ و شرايط مبلغين بطور مشروح بحث و تبادل نظر صورت گرفت. در این نشست، روی همكارى مردم و دولت در تامین امنیت مساجد، و هرچه بهتر برگزار شدن مراسم عاشوراى حسينى و نيز تلاش برای جهت دهى تبلیغ ايام سوگوارى سيد الشهداء ( ع ) به منظور ایجاد وحدت میان شهروندان باهم برادر افغانستان تاکید شد.
دراین نشست حجت الاسلام ناهوری با یاد آوری از وجود تهدید های امنیتی از سوی دشمنان اسلام و مردم افغانستان عليه مراكز دينى و اجتماعات مردمى، خاطر نشان نمود که هیچ تهدیدی نمي تواند مانع برگزاری مراسم دینی مردم ولی ما از دولت مي خواهيم كه مردم را حمايت كند. آقای ناهوری علاوه بر عملی شدن طرح حفاظت از اماکن دینی، از حكومت و علماى كرام دو نکته مهم زیر را نیز خواستار شد:
نکته اول: فعلا تعدادى از مساجدى كه بر مبناى اين طرح تحت پوشش امنیتی قرار داده شده کفایت نمی کند. آقای ناهوری افزود که ما خواهان تهیه امکانات برای تعداد مساجد بیشتر هستیم، جوانان ما آماده دفاع از مراكز دينى و همكارى نزديک با دولت حهت تأمين امنيت جان مردم هستند و باید امکانات از طرف دولت فراهم شود.
نکته دوم: علماء با استفاده از فرصت پيش آمده در مراسم محرم و ايام عاشورای حسینی با تبليغات رساى شان برای وحدت و انسجام مردم افغانستان تلاش نمایند.
در ادامه این نشست حاجی محمد محقق معاون ریاست اجراییه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان با تسلیت گفتن فرا رسیدن ماه محرم الحرام، ايام سوگوارى سالار شهيدان حسين ابن على ( ع ) و جگر گوشه رسول خدا حضرت محمد ابن عبدالله ( ص ) به مسلمانان جهان و مردم افغانستان، پیرامون اوضاع جاری کشور و جهان به ایراد سخن پرداخته و بر وحدت و همدلی مردم افغانستان تاکید نمودند.
استاد محقق در ابتداء بر اهميت تبليغ درست و مطابق شان اسلام عزيز تأكيد نموده گفتند مبناى تبلیغ اسلام بر سه اصل حكمت، موعظه نيكو و بحث به شيوه نيكوترين استوار است.
محقق با اشاره به پیدایش گروه تکفیری داعش تصريح كرد امروز افغانستان و منطقه با اشتباهات قدرتهاى بزرگ مي جنگند .
به گفته استاد محقق بر اساس پاليسى مصوب شوراى امنيت در حال حاضر قرار است حدود ٦٠٠ مسجد تحت پوشش امنیتی قرار گيرد. معاون ریاست اجرائیه از ملت کشور خواست که يكپارچه و متحد از اين طرح پيشتبانى کند و با دولت تشريك مساعى نمايند.
در ادامه این نشست حجت الاسلام الحاج مظفر مرثیه ای را به یاد بود از شهدای کربلا ایراد نمود و در پایان، آیت الله صالحی مدرس از مبلغین خواهان تبلیغ درست از مکتب عاشورا، تلاش برای ایجاد وحدت میان مردم افغانستان شد .# نالان

شنبه ، 1 میزان 1396 ، 13:18

کشته شدن شش مخالف مسلح در لغمان

مهترلام 1 میزان باختر
شش مخالف مسلح دیروز در ولسوالی علیشنگ ولایت  لغمان کشته شدند.
شیرآقا فقیری سخنگوی قول اردوی 201 سیلاب به آژانس باختر گفت که
این مخالفان در درگیری با نظامیان افغان درمربوطات ولسوالی علیشنگ ولایت  لغمان کشته شدند.
وی افزود که دراین درگیری هشت مخالف دیگر نیز زخم برداشتند.
احمد نعیم (دوستی)

غزنی 1 میزان باختر
یک فرد مشهور طالبان مسلح امروز در ولسوالی مقر ولایت غزنی با اردوی ملی پیوست.
حنیف رضایی سخنگوی اردوی ملی مستقر در غزنی به آژانس باختر گفت که خان مشهور به والی، یکی از افراد مطرح و مهم طالبان که باشنده قریه خواجه خیل ولسوالی ناوه آن ولایت میباشد، به اردوی ملی پیوست.
وی افزود که شخص مذکور از گروپ ملا رحیم مربوط شبکه تروریستی حقانی در ولسوالی ناوۀ ولایت غزنی بود که با سلاح دست داشته اش و یک عراده موتر فولدر به قومندانی کندک دوم اردوی ملی مستقر در ولسوالی مقر غزنی پیوست . احمد نعیم (دوستی)

کابل باختر اول میزان
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه امروز با میادون پیر، سفیر جدید اتحادیۀ اروپا مقیم کابل ملاقات تعارفی کرد.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت مالی به آژانس باختر، در این ملاقات وزیر مالیه به سفیر جدید اتحادیۀ اروپا، در رابطه به تعقیب و تطبیق تعهدات کنفرانس بروکسل، آمادگی ها برای برگزاری نشست هیئت عالیرتبه دولتی (SOM)، پروسۀ صلح، توانمند سازی زنان، تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد، ارزیابی مؤفقانۀ قرارداد دولت سازی (SBC)، حمایت از بخش خصوصی و تولیدات داخلی، فراهم سازی زمینه برای سرمایه گذاری، همکاری های منطقه یی و برنامه پنج سالۀ عملکرد مالی عامه بحث و تبادل نظر نمود.# علم

کابل باختر اول میزان
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه ، امروز با بزرگان و متنفذان ولایت های شمال شرق کشور دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به اژانس باختر، در این دیدار که شماری از مشاوران ریاست اجراییه نیز حضور داشتند، داکترعبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور، چالش‌ها، خواسته‌ها و پیشنهادهای بزرگان ولایت‌های بغلان، تخار، کندز و بدخشان را در عرصه‌های امنیت، بازسازی، حکومتداری محلی، انکشاف متوازن و برخی مسایل دیگر مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.
بزرگان و متنفذان ولایت‌های شمال شرق کشور خواسته‌های‌شان را در یک بستۀ پیشنهادی درارتباط به اوضاع امنیتی، مبارزه با فساداداری، انکشاف متوازن و بورسیه‌های تحصیلی با رییس اجراییه کشور در میان گذاشتند.
آنان از داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی خواستند که در زمینهٔ فراهم‌سازی فرصت‌های تحصیلی برای علمای کرام، بازسازی، سرک‌، انرژی برق، امنیت و سایر موارد در ولایت‌های شمال شرق توجه خاص را مبذول دارد.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور پس از شنیدن دیده‌گاها،، نظریات و پیشنهادات آنان گفت: روی تمام مسایل مطرح شده در طرح پیشنهادی غور صورت می‌گیرد و بر اساس آن اقدامات لازم روی‌دست گرفته خواهد شد.# نالان

غزنی 1 میزان  باختر
پنج پولیس در حمله طالبان مسلح در ولایت غزنی دیشب شهید شدند.
یک مقام پولیس در جنوب افغانستان به خبر نگار  آژ انس باختر گفت که این افراد پو لیس در نتیجه حمله طالبان مسلح  بالای  یک پو سته در ساحه قره باغ  غزنی  به شهادت رسید ند .
در این رو یداد نه پو لیس دیگر زخم برداشتند .شکریه عظیمی

میدان وردک  1 میزان باختر
دها تن از شهر وندان  میدان وردک  امروز  در واکنش به کشته شدن یک کودک  در ولسوالی جلریز  دست به مظاهره زدند. این کودک شاگرد مکتب  دیروز  در مر بو طات  ولسو الی جلر یز  از اثر اصابت مر می  به شهادت رسید.
به گزارش خبرنگار آژ انس باختر، مردم محل درحالی به مظاهره پر داختند و مدعی اند که یک کودک  از اثر  فیر های  هوایی پولیس محلی به شهادت رسیده است و از حکومت  خواستند  تا در محلات شان به جای  پولیس  محلی با جابه جایی  اردو و یا پولیس نظم عامه اقدام کند. شکریه عظیمی

 بدخشان 1ول میزان کابل باختر
وزارت زراعت یک سروی را به خاطر  شناسایی آفات و امراض زراعتی در بدخشان مروزآغاز کرد.
انجینر عتیق الله شیرزاد، مسوول حفاظت از نباتات در پروژه عامل تولید زراعتی افغانستان به خبر نگار آژانس باخترگفت که قرار است دراین برنامه امراض و آفات زراعتی در تمام ولسوالی های بدخشان مورد مطالعه و شناسایی قرار بگیرد.
وی گفت ما وسایل وبسته های تحقیقاتی را به مسوولان اداره حفاظت از نباتات بدخشان توزیع نمودیم ،که شامل49 قلم وسایل تحقیقاتی است که با استفاده از آن این سروی انجام می شود.
شیرزاد  افزود که این برنامه در بدخشان در چهل روز کاری در جریان یک سال انجام می شود و کارمندان فنی اداره زراعت این برنامه را در تمام نقاط بدخشان اجرا می کنند.
این برنامه را پروژه عامل تولید زراعتی افغانستان تمویل مالی می کند و هدف آن شناسایی امراض و آفات زراعتی در سراسر افغانستان است.
انجنیر محمد عالم عالمی رییس ادراه زراعت بدخشان گفت که در حال حاضر امراض و آفات زراعتی از مشکلات عمده کشاورزان در بدخشان است.
وی گفت که در هر منطقه ای که می رود، دهقانان مشکلی را که با آنان مطرح می کنند همین مساله امراض زراعتی است که آن ها را متضرر ساخته است/ بر مک بامی.

غزنی 1 میزان باختر
تعداد زیادی جنگ افزار دیروز از یک ذخیره گاه بزرگ مخالفان در ولسوالی مقر ولایت غزنی به دست آمد.
حنیف رضایی سخنگوی اردوی ملی مستقر در غزنی به آژانس باختر گفت که این ذخیره گاه در یک عملیات نظامیان افغان در مربوطات ولسوالی مقر ولایت غزنی کشف شد و از آن یکصد و سه حلقه ماین بوشکه یی، پنج هزار مرمی کلاشینکوف، شصت و نُه فیرهاوان، سی و یک فیر مرمی توپ، هشتاد و دو فیر راکت، پنجاه و چهار عدد شاژور کلاشینکوف، شصت و چهار فیر مرمی نارنجک و سایر جنگ افزار به دست آمد.
این در حالیست که دو روز قبل نیز در غزنی در یک حمله هوایی به شمول کشته شدن بیست و سه هراس افگن، چهار ذخیره گاه بزرگ جنگ افزار دشمن از بین برد شد. احمد نعیم (دوستی)

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL