01 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

رئیس‌جمهورغنی و بارک اوباما صحبت تیلفونی تودیعی کردند

کابل باختر 30 جدی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و...

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

پرتاب آزمایشی راکت قاره پیمای روسیه

مسکو / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی روسیه دیروز یک فروند راکت...

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

کارشناسان هندی خواستار تسریع طرح انکشاف بندر چابهار شدند

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 30 جدی
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و بارک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحدۀ امریکا شام روز گذشته صحبت تیلفونی تودیعی نمودند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این صحبت تیلفونی که داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشت، بارک اوباما رئیس‌جمهوری امریکا ابتدا مراتب تسلیت و همدردی عمیق خویش را به‌خاطر حوادث تروریستی اخیر افغانستان، به رئیس‌جمهورغنی، رئیس اجرائیه و مردم افغانستان ابراز کرد.
وی همکاری نزدیک رهبران دو کشور امریکا و افغانستان را قابل قدر دانسته و از تلاش‌های رهبری افغانستان برای مبارزه با فساد و ایجاد حاکمیت قانون، قدردانی نمود.
سپس، رئیس‌جمهورغنی ضمن تشکر از رئیس‌جمهور اوباما به‌خاطر غم‌شریکی با دولت و مردم افغانستان، از همکاری مؤثر و حمایت دوام‌دار شخص بارک اوباما در بخش‌های مختلف با دولت و مردم افغانستان طی هشت سال دوران ریاست‌جمهوری وی، به نمایندگی از مردم و دولت افغانستان تشکر و امتنان کرد.
رئیس‌جمهورغنی افزود که تصامیم استراتیژیک بارک اوباما در خصوص حمایت‌های تخنیکی و مالی ایالات متحده در بخش‌های امنیتی و انکشافی افغانستان و همچنان کمک آنها در امر مبارزه با تروریزم و دفاع از کشور نقش کلیدی و حیاتی داشته‌است.
رئیس‌جمهورکشور گفت: نقش شما در ایجاد روابط استراتیژیک میان دو ملت و دولت اساسات یک روابط بنیادین را گذاشته است که برای دهه‌های متمادی همچنان مستحکم باقی خواهد ماند و بدین‌منظور مردم افغانستان، رهبری شما را در این عرصه قدردانی نموده و همیشه به یاد خواهند داشت.
رئیس جمهور بارک اوباما گفت، می‌خواهم مردم افغانستان بدانند که تعهد، همت و استقامت بی‌نظیر آنها در برابر مشکلات مورد تمجید و قدردانی من قرار دارد.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در این تماس تیلفونی نیز، از بارک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحدۀ امریکا به‌خاطر حمایت و همکاری‌های دوام‌دار امریکا با دولت و مردم افغانستان تشکر و سپاس نمود.
در اخیر، رئیس‌جمهور محمداشرف غنی به رئیس‌جمهور اوباما و خانواده‌اش در زندگی آینده شان آرزوی موفقیت‌های مزید کرد.

مسکو / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی
روسیه دیروز یک فروند راکت قاره پیما پرتاب کرد.
این راکت دارای قابلیت حمل سر گلوله اتمی بوده که اولین آزمایش راکتی روسیه درسال جدید میلادی میباشد.
به گزارش منابع خبری ، راکت آزمایش شده از نوع توپول – ام است که از پایگاه فضایی "پلستسک " درشمال غرب روسیه پرتاب شده است.
به گفته وزارت دفاع روسیه، راکت متذکره به هدف تعیین شده اصابت نموده و هدف از پرتاب این راکت تائید مشخصات فنی و پروازی و آزمایش سرگلوله ها بوده است .
وزارت دفاع روسیه قبلاً اعلام کرده بود که درسال 2017 م بیش از ده راکت قاره پیما را آزمایش میکندکه درمقایسه با سال 2016 م که شش راکت قاره پیما را ازمایش کرد حدود دو برابر افزایش می یابد.

دهلی جدید / ایرنا/ باختر/ 30/ جدی
تعدادی ازکارشناسان هندی خواستار تسریع طرح توسعه بندر چابهار شدند.
این کارشناسان با اشاره به اهمیت بندر چابهار درجهت دستیابی هند به افغانستان ، آسیای مرکزی ، روسیه واروپا گفته اندکه باگذشت هفت ماه از سفر نارندرا مودی صدراعظم هند به ایران وامضاء توافقنامه سه جانبه ترانزیتی ایران ، افغانستان وهند وگذشت یکسال از امضاء طرح توسعه بندر چابهار تا حال اقدام موثری دراین جهت انجام نه شده است.
کارشناسان مذکور تأخیر درسرمایه گذاری و توسعه طرح پنجصد میلیون دالری هند در بندر چابهار را باعث از دست دادن فرصت های بی نظیر گسترش روابط با ایران وکشور های منطقه میدانند.
شاکتی سینها ، سفیر اسبق هند درافغانستان گفت که حکومت هند درحال آماده کردن مقدمات برای سرمایه گذاری هند دربندر چابهار است.
شاچین چاتورودی ، رییس سازمان دولتی تحقیقات وسیستم های توسعه برای ممالک درحال انکشاف گفت که حکومت هند باید تجارت زمینی با افغانستان را از طریق بندر چابهار آغازکند.
توافق سه جانبه ترانزیتی که درسفر همزمان محمد اشرف غنی ، رییس جمهور افغانستان ونارندرا مودی صدراعظم هند به ایران میان دهلی جدید –کابل وتهران منعقد شد با اهداف چون فعال سازی کریدورشمال – جنوب و رونق یافتن برنامه های حمل و نقل میان سه کشور یاد شده ازاهمیت خاص برخوردار است .

تاشکند/ایرنا /باختر30/جدی
شوکت میرضیایف ، رییس جمهورازبکستان گفته است که آن کشور درهیچ یک ازبلاک ، اتحادیه و یا پیمان های نظامی داخل نخواهد شد.
میرضیایف که هفته جاری درحضور نظامیان ازبکستان سخن میگفت افزود که حکومت ازبکستان اجازه نمیدهد درقلمرو آن کشور هیچگونه پایگاه نظامی یا استحکامات مربوط به خارجی ها ایجاد شود.
وی برتقویت ارتش ازبکستان تاکید کرد و گفت که بدون شرکت درهرگونه پیمان نظامی جهانی و منطقه یی ارتش را برای دفاع از سرحدات و امنیت آن کشور مجهز و تقویت خواهدکرد.
ازبکستان درحال حاضر عضو سازمان همکاری های شانگهای بوده ولی عضویت خود را درسازمان پیمان امنیت جمعی لغو کرده است.
سازمان های تحقیقی نظامی ، تعداد قوای محاربوی اردوی ازبکستان را شصت وپنج هزار نفر ذکر کرده و آنرا قوی ترین اردوی آسیای مرکزی معرفی کرده اند.

کابل باختر/ 30/ جدی
کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان تاکید کرده است که سال 2016 بدترین سال برای خبرنگاران بوده است زیرا درسال گذشته سیزده خبرنگاربه قتل رسیده اند.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، نجیب شریفی رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان امروز گزارش سال 2016میلادی این نهاد راکه درمورد خشونت علیه خبرنگاران تهیه گردیده بود ، گفت ، سال 2016میلادی خونین ترین سال برای خبرنگاران درتاریخ رسانه های افغانستان به شمار می آید .
او علاوه نمود: دردوازده ماه سال 2016 میلادی یکصدو یک مورد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است که شامل لت وکوب ، تهدید، تحقیر و مجروحیت خبرنگاران میشود که درهمین سال سیزده نفر خبرنگاربه قتل رسیده اند و هشتاد وهشت مورد خشونت علیه آنان صورت گرفته است که ازجمله گروه طالبان مسوولیت حداقل ده مورد قتل خبرنگاران را برعهده گرفته اند.
به گفته او در این سال سی مورد لت وکوب ، سی و پنج مورد تهدید ، شش مورد مجروحیت و هفده مورد توهین تحقیر و بدرفتاری علیه خبرنگاران صورت گرفته است .
رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان افزود: سی و هشت درصد خشونت علیه خبرنگاران درسال 2016 نسبت به سال 2015 میلادی از لحاظ کیفی سنگین ترشده را نشان میدهد.
شریفی تاکید کرده است که ایجاد طرزالعمل امنیت و مصئونیت خبرنگاران ورسانه ها ازجانب شورای امنیت ملی ، ازدست آوردها دولت به حساب می آید.
درهمین حال فران میلبن رییس اتحادیه اروپا برای افغانستان درخبرنامۀ گفته است، آزادی رسانه ها برای هر دموکراسی کلیدی است ، رسانه های منتقد ، دولت را حسابده می سازد ، شفافیت را  تامین و صدای افغان های عادی را بلند میکند.
اوباتاکید ازطرف های درگیرجنگ خواسته است که برای فراهم ساختن محیط امن برای خبرنگاران ، تلاش نهایی شان را به خرچ دهند و حملات بالای رسانه ها نیز متوقف گردد.

پنجشنبه ، 30 جدی 1395 ، 11:56

نزده دهشت افگن کشته شدند

کابل باختر 30 جدی
در جریان عملیات های جداگانه نیرو های ملی دفاعی  وامنیتی  در 24 ساعت گذشته در برخی از نقاط کشور نزده دهشت افگن   کــــــــشته  شدند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی سخنگوی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر، عملیات ها که در مربوطات ولایات کنر،  کاپیسا، ارزگان، قندهار،   فراه، کندز ، بعلان   و هلمند راه اندازی گردیده بود که در نتیجه نزده دهشت افگن کشته و نزده تن دیگر آنان زخمی گردیدند. 

جلال آباد 30 جدی  باختر

ولایت ننگرهار گواه موج تازه ای از حمله های زمینی وهوایی برمواضع داعشیان بوده است.
این حمله ها درجریان بیست وچهارساعت گذشته برمواضع داعشیان دربخش هایی ازولایت ننگرهار  انجام شده اند.
حمله های نخست شب گذشته بر مخفیگاه های داعشیان درولسوالی کوت انجام شده است.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که دراین حمله های  هوایی بیست وسه   داعشی  کشته شدند .
اوگفت دراین حمله ها چندین مخفیگاه داعشیان با انبارهای جنگ افزار شان نابود شده اند.
طبق یک خبردیگر شانزده داعشی درحمله های  هوایی دیگر برمواضع داعشیان درولسوالی اچین ولایت ننگرهار کشته شدند.
این داعشیان شب گذشته درمخفیگاه های شان دربخش هایی ازولسوالی اچین هنگامی که مشغول سازماندهی یک رشته حمله های هراس افگنانه بودند آماج قرارگرفته اند.
سخنگوی والی ننگرهار می گوید که دراین حمله های هوایی شانزده داعشی کشته شدند.
خبردیگر حاکی ست که یازده داعشی دریک حمله هوایی درولسوالی رودات ولایت ننگرهار کشته شدند.
این داعشیان هنگامی که مشغول فعالیت های تروریستی بودند آماج حمله هوایی قرارگرفتند.
گفته می شود دراین رویداد ها به سربازان وروستا نشینان آسیب نرسیده است.

شهرلشکرگاه 30 جدی باختر
پنج طالب پاکستانی درتازه ترین نبرد ها درولایت هلمند کشته شدند.
این طالبان شب گذشته در حومه بازار شهر لشکرگاه مرکز هلمند هنگامی آماج قرارگرفتند که خود شان را برای یک حمله هراس افگنانه آماده می کردند.
یک قوماندان اردوی ملی درجنوب کشوربه آژانس باخترگفت که دراین نبرد پنج طالب پاکستانی کشته شدند.
اوگفت این طالبان در حومه شهرلشکر گاه هنگامی که آماده یک رشته حمله های هراس افگنانه می شدند ، آماج گلوله باری قرارگرفتند.
گفته می شود که دراین نبرد به سربازان وروستا نشینان آسیب نرسیده است.
یک خبردیگر حاکیست که ازوقوع یک انفجار در ولایت هلمند جلوگیری شد.
ماموران امنیتی بامداد امروز یک ماین را از شاهراه شهرلشکر گاه کشف و خنثی کردند.
یک مقام پولیس هلمند می گوید که طالبان با این ماین گذاری می خواستند یک رویداد مرگبار را به غیرنظامیان شکل دهند اما موفق نشدند.

شهرجلال آباد 30 جدی باختر
درتازه ترین تلاش های مقامات محلی ننگرهار ، ده ها جریب زمین دولتی ازچنگ زور مندان پس گرفته شده است.
این زمین ها در بخش هایی ازاین ولایت شرقی موقعیت داشت که از ده سال به این سو در تصرف افراد زورمند قرارداشته است.
دریکی ازاین موارد چندین جریب زمین غصب شده مکتب فتح آباد درولسوالی سرخ رود ازچنگ زورمندان محل نجات داده شد.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که مسئولان معارف از زمین های بازگردانده شده این مکتب درساخت تاسیسات جدید استفاده خواهد کرد.
این درحالیست که گلاب منگل والی ننگرهار به مسئولان محلی ازجمله مقامات امنیتی دستورداده تا درزمینه بازگرداندن زمین های دولتی ازچنگ غاصبان تلاش بیشتر کنند.

شهرهرات 30 جدی باختر
مسجد ابوالفضل در شهرک المهدی جبرییل ولایت هرات مورد هدف قرار گرفت.
طالبان با کارگذاری مقداری مواد منفجره کنار دیوار این مسجد در بیرون از صحن آن، قصد انجام حملات تروریستی را داشتند.
مرادی وکیل گذر منطقه به آژانس باخترگفت این رویداد روزگذشته رخ داده وخسارات جانی در پی نداشت.
مرادی خاطر نشان ساخت که این حمله خسارت مالی زیادی را به مسجد به جای گذاشته است.
علمای اسلامی می گویند هدف قرار دادن اماکن مقدس از برنامه های تازه طالبان  است که قصد ایجاد تفرقه بین مذاهب این ولایت را دارند.
حدود یک ماه قبل نیز دو حمله تروریستی برمساجد اهل تشیعه انجام یافت که در آن عده ایی از نمازگزاران زخمی وبه شهادت رسیدند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL