02 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس جمهور غنی: حمایت سیاسی قابل پیش‌بینی از معارف در حکومت وجود دارد

رئیس جمهور غنی: حمایت سیاسی قابل پیش‌بینی از معارف در حکومت وجود دارد

کابل باختر 2 قوس به سلسلۀ جلسات شورای عالی قوای بشری...

پوهنمل نجیب الله خواجه عمری نامزاد وزارت تحصیلات عالی شد

پوهنمل نجیب الله خواجه عمری نامزاد وزارت تحصیلات عالی شد

کابل باختر 2 قوس رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با صدورحکمی پوهنمل...

تجاور جنسی بر طلاب در مدارس دینی پاکستان !؟

تجاور جنسی بر طلاب در مدارس دینی پاکستان !؟

کابل باختر ۲ قوس یافته های یک آژانس...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 2 قوس
به سلسلۀ جلسات شورای عالی قوای بشری در رابطه به اصلاحات در وزارت معارف، قبل از ظهر نیز جلسه ای به همین منظور تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دایر گردید.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، در این جلسه که در ارگ انجام شد، ابتدا داکتر محمد ابراهیم شینواری سرپرست و معین تعلمیات عمومی وزارت معارف، در رابطه به گزارش کمیسیون بین‌المللی تعلیم و تربیه معلومات داده گفت که این گزارش برای وزارت معارف کشور نیز درس ها و تجرئیات خوبی را ارائه می کند که ما می توانیم از آن در راستای اصلاحات در این وزارت استفاده کنیم.
سپس شماری از نمایندگان نهادهای جامعۀ مدنی که در این جلسه حضور داشتند، در رابطه به وضعیت معارف صحبت کردند و گفتند که در این خصوص روی یک طرح کار می کنند و آن را به جلسه آیندۀ شورای عالی قوای بشری ارائه خواهند کرد.
بعداً، نواب خلج نمایندۀ مخترعین جوان، دیدگاه خویش را در رابطه به بهبود وضعیت معارف کشور ابراز داشت و ضمن تاکید بر اهمیت بودجۀ معارف، گفت که قانون اساسی کشور باید در نصاب تعلیمی مکاتب شامل شود و فارغان صنف دوازدهم با ابزارهای تکنالوژی معلوماتی آشنا شوند.
در این جلسه داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، بر موثریت تدریس معلمین و حضور شان در مکاتب، تاکید کرد.
متعاقباً رئیس جمهور غنی صحبت کرده، گفت که حمایت سیاسی قابل پیش‌بینی از سوی حکومت در بخش معارف وجود دارد.
رئیس جمهور بر استخدام شفاف و معیاری رؤسای معارف و مدیران مکاتب کشور تاکید کرده، گفت که باید این روند، شفاف و با معیارهای واضح انجام شود. وی افزود که معیارهای مبهم و ضعیف در معارف وجود دارد که باید از بین بروند.
رئیس جمهور غنی بر ایجاد سیستم معلوماتی مرجع واحد، تاکید کرده گفت که تمام ارگان های دولت باید از یک مرجع استفاده کرده و معلومات شان را بدست آورند.
رئیس جمهور در اخیر سخنانش، بر تشخیص استعدادها در مکاتب روستاها تاکید کرده، گفت که روی این استعدادها باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.# عبدالخالق

کابل باختر 2 قوس
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با صدورحکمی پوهنمل نجیب الله خواجه عمری را به عنوان نامزد وزیر وزارت تحصیلات عالی معرفی کرد. در حکم گفته شده،
به تأسی از حکم مندرج فقرۀ11 مادة شصت و چهارم قانون اساسی، تعیین و معرفی پوهنمل داکتر نجیب الله خواجه عمری، بحیث نامزد وزیر وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان، منظور است.
در این حکم وزیر دولت در امور پارلمانی موظف گردیده کاندید متذکره را با رعایت صراحت فقرۀ 3 مادۀ نود یکم قانون اساسی جهت اخذ رأی تایید به ولسی جرگۀ شورای ملی معرفی نماید.
همچنان محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در یک حکم جداگانه پوهنمل داکتر نجیب الله خواجه عمری را به حیث سرپرست وزارت تحصیلات عالی گماشته است.ختم/ عبدالخالق

کابل  باختر ۲  قوس 
یافته های یک آژانس خبری نشان میدهد که مدارس دینی در پاکستان در کنار تروریست پروری مکان  های الوده به فساد نیز اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :یافته های خبرگزاری اسوشیتدپرس نشان می‌دهد که مدارس دینی در پاکستان  به مراکز اگنده از فساد تبدیل شده اند و طلاب زیادی از مدارس مورد تجاوز قرار گرفته اند.
مگر نفوذ گستردۀ ملاها در پاکستان و نیز کتمان و پنهان ساختن همچو مسایل ، سبب شده است که بسیاری از رویدادهای تجاوز جنسی بر کودکان در مدرسه‌ها، پیگیری نشوند.
اسوشیتدپرس در گزارش خود تجاوزهای جنسی در مدرسه‌های دینی در پاکستان را یک مشکل گسترده و دراز مدت خوانده است .
بر بنیاد این گزارش، در ده سال اخیر، رسانه های پاکستانی  از ۳۷۵رویداد تجاوز جنسی بر کودکان در مدارس انکشور سخن گفته اند اما  آمار چنین جنایات خیلی بالا از این رقم است.
در گزارش کودکی به تصویر کشیده شده‌است که برای یک سال در مدرسه‌ای در نزدیک خانۀ شان در ایالت پنجاب درس خوانده بود؛ اما می‌گوید که ملای این مدرسه، بر او تجاوز کرده است.
پسر نُه سالۀ کوثر پروین گفت: «پیراهنم را در دهانم فرو کرد تا فریاد نزنم. تمام شب را گریه می کردم و صبح به همصنفی هایم گفتم که به خانواده ام زنگ بزنند و به مادرم بگویند که مرا از این مدرسه بیرون کند.
اما این کودک، تنها یکی از قربانیان تجاوزهای جنسی در مدرسه های دینی در پاکستان نیست.
خبرگزاری اسوشیتد پرس می گوید که شمار بزرگی از دو میلیون کودکی که در مدرسه های دینی پاکستان درس می خوانند، قربانی این رویدادها شده اند .
ملایی که به تجاوز بر این کودک نه ساله متهم است، این اتهام را رد می کند.
این گزارش بربنیاد گفتگو با شماری از قربانیان، گروه های مددرسان و علمای دینی پاکستان تهیه شده است .
فعالان حقوق بشردر پاکستان نیز  گفته اند: رویدادهای تجاوز جنسی در مدرسه ها، بسیار اندک بازگو می شوند. همگی از سخن گفتن در باره مسوولان مدرسه ها پاکستان می ترسند. در سال های اخیر، قدرت این مردمان افزایش یافته است. از سویی هم مردم در باره نهادهای دینی نگران استند و نمی خواهند که با پخش چنین گزارش ها، این نهادها بدنام شوند
اما کسانی که در پیوند به این رویدادها، بازداشت هم می شوند، با مجازات های سنگینی روبه‌رو نمی‌شوند .
یک کودک دیگر که در مدرسه بر او تجاوز شده بود و خانواده اش از این دشواری‌ها می‌گویند.
یک قربانی تجاوز جنسی می‌گوید: «من ترسیده بودم. به من گفت که اگر به کسی چیزی بگویم، مرا خواهد کشت و اعدام خواهند کرد.
بستگان قربانیان گفته اند وقتی این رویداد  های ناگوار رخ داد، هیچ کسی به آنها رسیدگی نکرده در مواردی خودی قربانیان  مجرم را به پولیس تسلیم کرده اند اما پولیس مجرمان  را رها ساخته است .
بر بنیاد آمارهای ارائه شده در این گزارش، پولیس پنجاب فاسدترین نهاد در پاکستان است.
مردم هم می‌گویند که پولیس به داد مردم نمی‌رسد.
این در حالی است که مدرسه های دینی در پاکستان، یکی از منابع اصلی سربازگیری گروه‌های هراس افگن در منطقه شناخته می‌شوند.
باید گفت که قبلا  ادارت امنیتی افغانستان هم شماری از طلاب مدارس را حین انجام فعالیت تروریستی بازداشت کرده اند انها  در تحقیق یاد اور شده بودند که مکرر از سوی قوماندانان طالبان  وبعضی از مسوولان مدارس مورد تجاوز قرار گرفته اند.
این گفته ثابت میسازد که مدارس دینی در پاکستان در کنار انکه تروریست پرور است مکان برای ترویج فساد اخلاقی نیز اند  واین خود نه تنها عدول از دساتیر اسلام است  بل اسلام ستیزی نیز پنداشته میشود. ختم / تحلیل سیاسی

کابل باختر/2/ قوس
اندونیزیا متعهد به حمایت و تسهیل مجلسی است که میتوان از طریق آن اجماع عمومی را میان علمای اسلام در منطقه وجهان برای صلح و آشتی درافغانستان ایجادکرد.
مفسرآژانس باختر مینگارد : اخیراً رییس شورای عالی صلح افغانستان به دعوت رییس جمهور اندونیزیا از آنکشور دیدار کرد.
هدف ازاین دعوت ، زمینه سازی ملاقات رییس شورای عالی صلح افغانستان با شورا های اسلامی اندونیزیا بود تا حمایت این شورا به پروسه صلح افغانی جلب گردد.
دراعلامیه مشترک که درختم این سفر ازسوی شورای عالی صلح افغانستان و شوراهای اسلامی اندونیزیا به نشر رسید برمیاید که هیئت افغانی به موفقیت های دست یافته و شورا های اسلامی دراندونیزیا آماده همکاری با افغانستان و افغان ها در جهت اعاده ثبات دراین کشور اند.
چنانچه دربخش از اعلامیه منتشر شده واضح گردیده که " با درنظرداشت صلح دومدار درافغانستان ، همراه با نقش علما این کشور ، اندونیزیا متعهد به حمایت و تسهیل مجلسی است تا از طریق آن بتوان اجماع عمومی را میان علمای اسلام درمنطقه و جهان برای صلح و آشتی درافغانستان و جهان ایجاد کرد."
همچنان اندونیزیا آمادگی خود را برای تسهیل تبادل علما میان دو کشور اعلام داشت، افغانها همکاری اندونیزیا را در راه اعاده ثبات درکشور و تشویق مخالفان مسلح به صلح و آشتی با دیده قدرنگریسته و مطمین اندکه اندونیزیا به عنوان بزرگترین کشور اسلامی و با درنظر داشت این که روابط نزدیک و اثر گذار با کشور های منطقه و جهان اسلام دارد میتواند برای حل معضلات جاری درافغانستان موثر تمام شود.
امروز اندونیزیا باجمعیت اکثریت مسلمان و بزرگترین کشور اسلامی یک اسلام معتدل درصحنه سیاست ، اجتماع واقتصاد تجربه میکند درحالیکه درافغانستان جنگ جاری از نام و آدرس اسلام صورت میگیرد و با شعارهای اسلامی ادامه میابد ولی واقعیت جای دیگریست و افزار ساختن اسلام درمنازعات جاری بخشی از این جنگ است .
خشونت های جاری درافغانستان ، وقایع تروریستی وافراط گرایی دینی بیشتر به هویت اسلام و بی اعتبار ساختن به دین انسان ساز آسیب رسانیده است ادامه چنین یک وضعیت نه تنها مشکلات درافغانستان و منطقه را جدی تر میسازد بل به هویت مسلمانان و دین پاک اسلام نیز آسیب میرساند وطبعاً علمای و مردم مسلمان اندونیزیا این وضعیت را تحمل نخواهندکرد.
پیشگامی علمای اندونیزیا درحل قضیه افغانستان و برگزاری یک اجماع جهانی میان علمای اسلام ازکشورهای منطقه وجهان ، خواهد توانست نیات واغراض آنانی راکه اسلام را وسیله ساخته مگر خود اسلام ستیزی می نماید بیشتر برملا سازد و این مساله را وضاحت خواهد بخشید که جنگ درافغانستان از نام و آدرس دین توجیه ناپذیر است و جهاد ساخته شده در برابر این کشور یک گپ فریبنده است .
درگذشته نیز کشور های بوده اند که گفته اند برای اعاده ثبات درافغانستان تلاش میکند حتا برای ایجاد دفتر طالبان درکشور های شان اظهار آمادگی کردند مگر سیر حوادث و انکشافات نشان دادکه آنها برای خود برنامه ریزی کردندچنانچه از دفتر طالبان در دوحه هیچ خیر بدست نیامد و هیچ کاری صورت نگرفت مگر آنکه این دفتر زمینه تبلیغ و تماس طالبان را با کشورهای دیگر مساعد ساخت . مگر حرف وبرنامه اندونیزیا متفاوت از دیگران خواهد بوداین کشور درپی منافع خاصی درافغانستان نیست و نشانه هم وجود ندارد که ثابت سازد اندونیزیا با یکی از جناح درگیر درافغانستان وابستگی دارد نقش این کشور به عنوان یک کشور مصلح برای افغانها قابل قدر بوده امید میرود که علمای کشور برادر اندونیزیا بتوانند برای اعاده ثبات در افغانستان کاری بکنند تا از یکطرف مردم نیازمند و جنگ زده افغانستان از بحران کنونی نجات یابد ازطرف دیگر برنامه های اغراض آمیز که بیشتر اسلام ستیز است درسطح منطقه وجهان اسلام بی اثر ساخته شود .ختم / تحلیل سیاسی

شهرشرن 2 قوس باختر
ولایت های کنر و ننگرهار درشرق کشور دوباره گواه حمله های موشکی و توپخانه یی نظامیان پاکستانی بوده است.
به اساس گزارش ها ، درجریان یک شبانه روز اخیر ، بخش های مرزی این ولایت هایت شرقی  گواه برخورد ده ها موشک بوده است.
یک فرمانده ارشد پولیس درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که دراین حمله های موشکی و توپ خانه یی نظامیان پاکستانی تاکنون سه روستا نشین جان باختند و شش تن دیگر به شمول یک زن زخم برداشتند.
اوهمچنان گفت که این حمله های تازه موشکی ووتوپخانه یی نظامیان پاکستانی باعث شده تا صدها خانواده دیگر مجبور به ترک خانه های شان شوند.
حدود شش سال از آغازحمله های موشکی و توپخانه یی نظامیان پاکستانی بربخش هایی ازولایت های کنر ، نورستان و ننگرهار درشرق کشور می گذرد ؛ رویدادی که ازمیان روستا نشینان تاکنون یک صد کشته وزخمی گرفته است و نیز باعث شده تا صدها خانواده مجبور به ترک خانه های شان شوند.
تاکنون فشار های دیپلوماتیک افغانستان و حتی شکایت رسمی کشور ازحمله های موشکی پاکستانی ها در شورای امنیت سازمان ملل برای پایان یافتن این حمله ها ، به جایی نرسیده است.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 2 قوس باختر
برای صدها خانواده جنگ زده  درولایت ننگرهار کمک صورت گرفت.
دراین دور برای سه صدو پنجاه خانواده مواد غذایی ازسوی نهاد های کمک رسان  ازطریق ریاست امورمهاجران وعودت کننده گان ننگرهار توزیع شده است.
غلام حیدر فقیر زی رییس امور مهاجران و عودت کننده گان ننگرهار به آژانس باخترگفت که این خانواده ها  آسیب دیده ازجنگ های اخیر هراس افگنان دربخش هایی ازاین ولایت شرقی بوده اند.ختم/ابوی

شهرهرات 2 قوس باختر
درسال روان بیش ازبیست وپنج هزار تحت پوشش خدمات عملیات های مختلف جراحی در  شفاخانه حوزوی هرات قرار گرفتند.
محمد عارف شهرام مسول شفاخانه حوزوی هرات دریک نشست خبری گفت: " درسال جاری بیست وپنج هزارویک صد در بخش های عملیات جراحی ،واقعات سزارین ،عملیات های نسایی ولادی وولادتهای نورمال تحت پوشش خدمات صحی این بخش ها قرار گرفته اند.
رئیس شفاخانه هرات میگوید : "شفاخانه حوزوی هرات دربخش های عاجل ، مریضان داخل بستر جدید وواقعات سراپائی درطول 24ساعت یک هزارو دوصدو نود وسه رویداد را تحت پوشش خدمات صحی خویش قرار میدهد.
شهرام اعمار بخش آی سی یو ،توسعه فضای سبز،انکشاف خدمات همودیالیز ،نصب سیستم لفت برای انتقال مریضان عاجل به عملیات خانه وطرح احداث ساختمان انتظارخانه برای پایوازان را ازپروژه های ساختمانی درسال جاری عنوان نموده و تجهیز بخش عاجل شفاخانه به کمک سازمان صحی جهان به ارزش یک صد هزاردالر ،اعماروتجهیز بخش آی سی یو ، انتظارخانه به کمک کشورترکیه به ارزش پنجاه هزاردالر،تریاژ سنتربه کمک سازمان صحی جهان به ارزش سی و پنج هزاردالر  وفعال ساختن کلینیک اهدای پروفیسورسکینه یعقوبی منحیث بخش از نسائی ولادی را از ابتکارات وفعالیتهای خارج از پلان خویش خواند.
کمبود تعدادبستر وساختارفزیکی نامناسب ومحدود،کمبود تجهیزات طبی ونبود پول کافی درکود تجهیزات ،نبود سیستم حفظ تجهیزات ،مشکلات امینی ،نبود خدمات وتجهیزات پیشرفته تخصصی طبی "ام آر آی ،هستوپتالوژی "را ازجمله چالش های سد راه این اداره عنوان کرد.ختم/ابوی

شهرفراه 2 قوس باختر
دریک حمله طالبان مسلح درولایت فراه ، سه مامورپولیس شهید شدند.
این رویداد بامداد امروز هنگامی رخ داد که گروهی ازطالبان بریک پاسگاه پولیس در حومه شهرفراه یورش بردند.
یک مقام ارشد امنیتی درغرب افغانستان به آژانس باخترگفت که دراین حمله طالبان مسلح ، سه مامورپولیس شهید شدند.
اوگفت که دراین نبرد به طالبان مسلح نیز تلفاتی وارد شده است اما میزان دقیق آن روشن نیست.ختم/ابوی

شهرقلات 2 قوس باختر
سه تن درنتیجه یک رویداد ترافیکی در شاهراه کابل – قندهار جان باختند.
این رویداد بامداد امروز درمربوطات  ولایت زابل هنگامی رخ داد که یک موتر مسافربری با سرعت زیاد از جاده منحرف و واژگون شد.
یک مسوول ترافیک شاهراه کابل – قندهار به آژانس باخترگفت که دراین رویداد سه تن جان باختند.
اوسرعت بیش ازحد و بی احتیاطی راننده ی بس را عامل اصلی وقوع این رویداد خواند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 2 قوس باختر
بیست وسه عضو گروه داعش دریک رشته حمله های هوایی وزمینی درولایت ننگرهار کشته شدند.
این داعشیان ناوقت روزگذشته در ولسوالی های کوت و اچین آماج قرارگرفتند.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که دراین حمله های زمینی وهوایی ، بیست وسه عضو گروه داعش کشته شدند.
اوگفت این داعشیان مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند که آماج قرارگرفتند.
یک خبردیگر حاکیست که ازوقوع یک رشته انفجارها درولایت ننگرهار جلوگیری شد.
ماموران امنیتی بامداد امروز هشت ماین را از راه های پررفت وآمد ننگرهار کشف و خنثی کردند.
درپیوند به این ماین گذاری ها کسی بازداشت نشده است.
خبردیگر می رساند که نظامیان درولایت ننگرهار موفق به کشف چهارانبارجنگ افزار شده اند.
این انبار ها در مخفیگاه های داعشیان درولسوالی بتی کوت ، خوگیانی و لعل پور نگهداری می شدند.
ازاین انبارها چندین جنگ افزارسبک وسنگین به دست آمده است.
مقامات محلی می گویند که داعشیان  ازاین انبارها درحمله های هراس افگنانه شان استفاده می کرده اند.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL