22 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چندین جنگ افزار در بلخ به دست آمد

چندین جنگ افزار در بلخ به دست آمد

مزارشریف 21 قوس باختر ریاست امنیت ملی بلخ یک مقدار جنگ...

برنقش رسانه ها در آوردن صلح در بلخ تاکید شد

برنقش رسانه ها در آوردن صلح در بلخ تاکید شد

مزارشریف 21 قوس باختر نشستی زیر نام کنفرانس ملی رسانه...

طرح صلح افغانان محور ملاقات  معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر هند

طرح صلح افغانان محور ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر هند

کابل باختر 21 قوس ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 21 قوس 1397 ، 12:29

چندین جنگ افزار در بلخ به دست آمد

مزارشریف 21 قوس باختر
ریاست امنیت ملی بلخ یک مقدار جنگ افزار را امروز در آن ولایت کشف و ضبط کرد.
یک منبع ریاست امنیت ملی بلخ به آژانس باختر گفت که منسوبان آن ریاست یک مقدار جنگ افزار را از یک منزل مسکونی در شهرک خالد واقع جنوب شهر مزار شریف کشف و به دست آوردند.
در اعلامیه آمده است که منسوبان امنیتی در پیوند به این جنگ افزار چهار مرد را نیز بازداشت کردند. احمد نعیم دوستی

مزارشریف 21 قوس باختر
نشستی زیر نام "کنفرانس ملی رسانه ها در صلح پایه دار و روند مصالحه با حضور فعالان مدنی و خبرنگاران چهار زون کشور امروز در شهرمزارشریف برگزار شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در این کنفرانس، فعالان مدنی وخبرنگاران پانزده ولایت از چهار زون کشور اشتراک نموده اند، محمد بشیر توحیدی معاون والی بلخ گفت: رسانه ها درتامین صلح، بلند بردن باور وفرهنگ صلح در جامعه و تغییر افکار عامه نقش موثر ومهم دارد و امروز اگر دولت برای آوردن صلح بغل گشوده، به معنی ضعف دولت نمی باشد، بلکه بر محور دین و قرآن تلاش می شود که در کشور صلح بیاید و مخالفان باید بدانند صلح یک امر الهی است و جنگ خلاف دین اسلام و امر الهی می باشد.
همچنان در این همایش سخنرانان پیرامون نقش رسانه ها در تحول افکار جامعه، بلند بردن ظرفیت کاری وفرهنگ صلح پروری صحبت نمودند وجایگاه رسانه ها را بسیار مفید و کارا دانستند و بیان داشتندکه هرچند فراروی کارخبرنگاری ورسانه ای چالشهای زیادی موجود میباشد، ولی با آنهم رسانه ها حسب رسالت ملی و اخلاقی خود برای رویکرد پرورش فرهنگ صلح و آگاهی دهی مردم تلاش می نمایند. این همایش فردا نیز ادامه دارد.# احمد نعیم دوستی

کابل باختر 21 قوس
ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه با وینی کمار سفیر جمهوری هند در کابل، ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، در این دیدار طرفین روی دست آورد های جمهوری اسلامی افغانستان در نشست ژنیوا، طرح های جمهوری اسلامی افغانستان برای صلح در افغانستان و موضوعات مهم مورد علاقه دو کشور صحبت و تبادل نظر نمودند.# شوخک

چهارشنبه ، 21 قوس 1397 ، 12:03

صد اثر نقاشی شده به نمایش گذاشته شد

کابل باختر 21 قوس
نمایشگاه تابلوهای نقاشی دو تن از  نقاشان افغانستان در مرکز بین‌المللی هند گشایش یافت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، این نمایشگاه که از طرف دفتر آتشه فرهنگی سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی جدید به همکاری مرکز بین‌المللی هند برگزار گردیده برای یک هفته به روی علاقه مندان و هنردوستان باز میباشد. در این نمایشگاه 100 اثر  نقاشی شده بامواد روغنی و سواره گندم به نمایش گذاشته شده اند.
در محفل افتتاح این نمایشگاه محمد خیرالله آزاد شارژدافیر و سر پرست سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی جدید و ایرمارشال نرش ورما معاون مرکز بین‌المللی هند در کنار ده ها تن از دیپلماتان، فرهنگیان و صاحبان هنر  حضور داشتند.
اجمل عالم زی آتشه فرهنگی سفارت کبرای افغانستان در دهلی جدید بر افزایش فعالیت ها و برنامه های مشترک فرهنگی میان دو کشور تاکید کرد.
این نمایشگاه با روشن کردن شمع به سبک هندوستان توسط شارژ دافیر سفارت افغانستان در دهلی جدید ، ایرمارشال نرش ورما و نقاشان افغانستان افتتاح و الی ۲۴قوس ۱۳۹۷ ادامه خواهند داشت.# شوخک

کابل باختر 21 قوس
  وزارت صحت‌عامه هنگام تجلیل  از روز جهانی پوشش همگانی صحی، تاکید کردند که مردم نباید برای دستیابی به خدمات صحی با کیفیت متحمل هزینه های زیان بار شوند.
به گزارش آژانس باختر، در محفل که به همین مناسبت در وزارت صحت عامه برگزار شده بود، ډیوه صمد معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه گفت:« این همایش فرصت را فراهم می‌سازد، تا همه برای رسیدن به هدف‌های پوشش صحی همگانی که در برگیرندۀ دریافت خدمات صحی به اساس نیاز، تحفظ مردم از زیان‌های مالی ناشی از دریافت خدمات صحی، سهم گیری عادلانه در تمویل صحت و فراهم آوری خدمات با کیفیت است، تعهد نماییم.»
    او یاد آور شد که وزارت صحت‌عامه دست‌رسی همگانی به خدمات صحی را در پالیسی‌ها و استراتیژی‌های خویش به گونۀ روشن انعکاس داده و در تلاش است، تا کاهش خطرهای مالی ناشی از استفاده خدمات صحی را از طریق معرفی برنامۀ بیمۀ صحی در کشور به صورت جدی و همه جانبه طی پنج سال آینده در استراتیژی ملی تمویل صحت برای سال‌های 2019 تا 2023 که در حال تدوین است، پیگیری نماید.
او تاکید کرد که شهروند باید از هرگونه هزینۀ پرداخت زیان بار صحی محافظت شود. یعنی مردم نباید برای دست‌یابی به خدمات صحی با کیفیت، متحمل هزینه‌های زیان باری شوند و با فقر دست به گریبان گردند.# مومنه

کندز 21 قوس باختر
برنامه کلستر سازی ولسوالی‌ها و مرکز شهر کندز دیروز آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، برنامه کلستر سازی قریه‌ های مرکز و ولسوالی های کندز با حضور مسوولان آن ولایت آغاز شد.
عبدالجبار نعیمی والی کندز در این محفل از تمام مسوولان شوراها تقاضا  کرد که با تشخیص پیشنهادها و مشکلات مردم پروژه ها را اولویت بندی نمایند و از تطبیق و کیفیت پروژه ها به  گونۀ درست نظارت کنند.
همچنان والی کندز به شهروندان کندز اطمینان داد که برای آبادی، پیشرفت و ترقی کندز شب و روز تلاش می کند تا برای برنامه‌های انکشافی، اقتصادی، معارف، امنیت و صلح ثبات زمینه‌های بهتری فراهم شود.
برنامه کلستر سازی ده ساله می باشد که بخش اول آن در چهار سال تطبیق خواهد شد که ششصد شورای انکشافی را زیر پوشش برنامه میثاق شهروندی قرار میدهد. احمد نعیم دوستی

کابل باختر/ 21/ قوس
اولین سمپوزیم مشترک ملی نسایی ولادی و اندوکراینولوژی افغانستان امروز برگزارشد.
این سمپوزیم زیر شعار "تعادل هورمونی تداوم زندگی " برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، هدف اساسی این سمپوزیم را کاهش  میزان مرگ و میر میان مادران تشکیل میدهد.
داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ درسمپوزیم سخنرانی کرده مطرح ساخت مادران درولایت ها ومناطق دور افتاده کشور می توانند با مراجعه به مراکز صحی و کلینیک ها ومشوره با داکتران دوران بارداری را سپری نمایند .
او همچنان بیان داشت که درمناطق دورافتاده کشور کمبود داکتران شدیداً محسوس است باید جوانان به خاطر کمک به نیازمندان به مناطق دورافتاده کشور سفر نمایند ونیازمندان را کمک کنند.
همچنان داکتر خانم بابک رییس انجمن داکتران نسائی ولادی صحبت کرد وگفت که مساله اساسی را درجلوگیری از مرگ و میر مادران ونوزدان آگاهی تشکیل میدهد.
زمانی که زنان بدانند و با آگاهی دوران بارداری را سپری کنند این موضوع کمک کننده در امر کاهش میزان مرگ ومیرمادران و نوزدان محسوب میگردد.
ختم/ علم ..

کابل باختر/ 21/ قوس
نخستین جلسه کمیسیون برگزاری سمینار علمی – تحقیقی زیرنام علامه سید جمال الدین افغان امروز به ریاست پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، درآغاز این جلسه پوهاند باوری با اشاره به برگزاری سمینار های علمی درمورد کارنامه های شخصیت ادبی و فرهنگی کشور گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ اینبار سمیناری را درمورد شخصیت و کارنامه های سید جمال الدین افغان برگزار میکند.
بعداً اشتراک کننده گان جلسه نظریات و پیشنهادهای شان را درمورد برگزاری هرچه بهتر سمینار مطرح ساختند .
دراین جلسه درمورد عناوین مقاله ها و زمان برگزاری سمینار نیز بحث شد.
ختم/ علم

چهارشنبه ، 21 قوس 1397 ، 11:56

کشته شدن سه طالب خارجی دربدخشان

کابل باختر/ 21/ قوس
سه طالب مسلح صبح امروز در درگیری با نظامیان دربدخشان کشته شدند.
ثنا الله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان به خبرنگار آژانس باختر گفت که ده طالب بالای پاسگاه امنیتی درمنطقه سوج ولسوالی جرم آن ولایت حمله کردند که درنتیجه سه طالب مسلح که اتباع خارجی بودند کشته شدند و چهارتن دیگر آنان زخم برداشتند.
وی گفت تاهنوز مشخص نشده است که کشته ها تابعیت کدام کشور را داشتند اما ثنا الله روحانی گفت که بیشتر طالبان چیچینی ، ازبکستانی ، تاجکستانی و چینایی درمحل حضور دارند.
وی همچنان خاطر نشان کرد که دراین درگیری تعداد جنگ افزار دشمن نیز به دست نظامیان افتاده است . ختم/ برمک

چهارشنبه ، 21 قوس 1397 ، 11:55

کشته شدن نه طالب مسلح در فاریاب

میمنه / باختر/ 21/ قوس
نه طالب مسلح درنتیجه حمله هوایی نظامیان دیشب درفاریاب کشته شدند.
مسوول دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه فاریاب به آژانس باختر گفت که این حمله هوایی درولسوالی قیصار فاریاب زمانی انجام شد که طالبان دریک مخفیگاه شان تجمع کرده بودندو آماج قرارگرفتند که درنتیجه نه تن آنان کشته شدند و چهار تن دیگر شان به شدت زخم برداشتند.
منبع افزود که دراین حمله هوایی جنگ افزار های دشمن نیز از بین رفته .
ختم/ لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL