14 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج مردبه ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

پنج مردبه ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

چاریکار/۱۴قوس/باختر پنج مردبه ظن سرقت چهارعراده موتر درپروان دیشب بازداشت شدند. جنرال...

از روز جهانی معلولان در بغلان گرامی داشت شد

از روز جهانی معلولان در بغلان گرامی داشت شد

پلخمری/ 14 قوس/ باختر از روز جهانی افراد دارای معلولیت در...

مرد پاکستانی کودک 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت

مرد پاکستانی کودک 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت

لاهور/ جیو نیوز/ 14 قوس/ باختر یک مرد پاکستانی پسر 9...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتچاریکار/۱۴قوس/باختر
پنج مردبه ظن سرقت چهارعراده موتر درپروان دیشب بازداشت شدند.
جنرال محمد محفوظ ولیزاده قومندان امنیه پروان به آژانس باختر گفت که این مردان دریک عملیات مشترک پولیس ملی٬ اردوی ملی و امنیت ملی که در ولسوالی بگرام آن ولایت راه اندازی شد٬دستگیر شدند.
وی گفت که چهارعراده موتر کرولا را که این مردان از ولایت های مختلف سرقت کرده بودند و دریک حویلی درروستای جعفرخیل پنهان کرده بودند نیز به دست نظامیان افتاد.
وی گفت ،مالکان وسایط می توانند با اراده اسناد وسایط شان را تسلیم شوند.
او اضافه کرد٬ مظنونان درنظارتخانه به سرمی برند ،قضیه تحت بررسی پولیس قراردارد.
گفتنی است که چندی پیش نیز چندین سارق موتر درپروان دستگیر شدند.
ختم/ خالقیار ...ک..م

پلخمری/ 14 قوس/ باختر
از روز جهانی افراد دارای معلولیت در بغلان امروز گرامی داشت شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت در شهر پلخمری مرکز بغلان برگزار شد، عبدالعلیم غفاری معاون ریاست صحت بغلان گفت که معلولان در تمام مراکز صحی در آن ولایت با فراهم کردن امکانات و درمان از جایگاه خاصی برخوردار اند.
وی افزود که قبلاً معلولان بغلان به‌منظور احیای مجدد اعضای بدن شان به بلخ و کابل می‌رفتند که با تهیه وسایل و تجهیزات ضروری توسط ریاست صحت عامه بغلان و با همکاری اداره سرمیاشت و کمیته سویدن در مراکز صحی بغلان، این امکان در بغلان فراهم شده است.
عبدالصبور، آمر شهدا و معلولین بغلان از جنگ و ناامنی به حیث عوامل عامل اساسی ایجاد معلولیت در جامعه یادکرد و افزود که در حدود پنج هزار فرد در آن ولایت معلول‌اند و بیش از پنجصد تن آنان در جریان امسال معلول شده اند.
سید عبدالقاهر، که به نمایندگی از معلولان صحبت کرد، از معلولیت به حیث ناتوانی نه بلکه باعث ایجاد محدودیت یادآوری کرد و روی استخدام معلولان و پرداخت به‌موقع معاش معلولان در ادارات دولتی در آن ولایت تأکید کرد.احمد نعیم دوستی

لاهور/ جیو نیوز/ 14 قوس/ باختر
یک مرد پاکستانی پسر 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت.
این رویداد به کمک برادر زنش صورت گرفت.
به گفته پولیس لاهور، هر دو متهم پس از شکایت مادر طفل به پولیس ، بازداشت شدند.
مادر کودک به پولیس گفت که هنگام ورود برادرش به خانه اش ، کودکش گریه می کرد . وقتی برادرش علت را پرسید ، خواهرش با شوخی گفت علت گریه کودکش، آمدن خودت به خانه است . با بیان این سخن ، شوهر و برادر این زن بر وی قهر شدند و جنگ و دعوا را آغاز کردند و بالاخره کودک را از بام خانه به پایین انداختند . کودک که در این حادثه صدمه دیده بود ، در شفاخانه جان داد.
این خبر در حالی در رسانه های پاکستان نشر می شود که در یک رویداد دیگر یک مرد سه تن به شمول  همسرو دختر 9 ماهه  خود را در شهر ملتان پاکستان با تبر کشت.
متهم ، انگیزه قتل را مشکوک بودن بر خانمش توضیح داده است .    
پولیس هر سه متهم این قتل ها را بازداشت کرده است.  بابک

پنجشنبه ، 14 قوس 1398 ، 10:17

در مورد صلح باید صدای مشترک داشت

کابل /14 قوس/باختر
سفر زلمی خلیل زاد نماینده خاص وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان ، در شرایط موجود، نیازمند نگرش عمیق در مسایل افغانستان است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد:با توجه به وضعیت کشور و اختلاف ها در پیوند به انتخابات و اعلام نتایج ابتدایی آن که شگاف عمیق میان سیاست ورزان کشور ایجاد کرده است و گاه و بیگاه از بحران پیرامون برآیند انتخابات بحث می شود، این سفر را می توان با اهمیت تلقی کرد.
گر چه خلیل زاد وظیفه مشخص دارد او به عنوان نماینده امریکا با طالبان در مورد صلح مذاکره می کند. اما در حاشیه های این سفر می توان چیز هایی سراغ کرد.
بنابر گزارش ها، او در ملاقات با رهبران افغانستان در مورد آغاز مذاکرات امریکا با طالبان، انتخابات و چیز های دگری بحث کرده است و پس از آن راهی دوحه می شود و مذاکرات غیر رسمی صلح را با نمایندگان این گروه انجام می دهد.
این که در شرایط کنونی همدیگر پذیری جایش را به تقابل و تفاهم  جایش را به اعتراض عوض کرده است و بحث صلح هم به گونه یی از محور به حاشیه گذاشته شده است، دلیل عمده آن را می توان در نتیجه نامعلوم انتخابات جستجو کرد.
انتخابات که به جای وفاق و اتحاد سیاسی، به اسباب نفاق و شقاق میان طرفداران و هوا دارن نامزدان انتخابات، مبدل شده است، چگونه می توان بر یک معضل بزرگی که مردم افغانستان با آن دست و گریبان اند، موضع واحد و صدای مشترک داشت. این زمانی میسر می شود که همه منتظر برآیند انتخابات باشند و با تمکین به قانون ، دموکراسی را بیشتر از این به مسخره نگیرند. چنین عملکرد می تواند راه صلح را آسان کند، صلحی که همه آن را می خواهند و در عمل همه مسیر آن را معین می کنند.
اگر صلح اولویت ملی برای مردم افغانستان است، 90 درصد  مردم این سرزمین بنابر نظر سنجی تازه صلح می خواهند ، بهتر است در گام نخست سیاست ورزان با هم صلح کنند، اختلاف ها را کنار بگذارند و در محور منافع والای ملی با هم متحد شوند. نالان

کابل/۱۴قوس/باختر
موظفان پولیس ۱۴تن را درپیوند به ارتکاب جرایم جنایی امروز ازولایت های مختلف بازداشت کرده است.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امورداخله به خبرنگارآژانس باختر گفت ٬موظفان پولیس چهارده تن را درپیوند به قتل ،سرقت های مسلحانه و کمیشن کاری ازساحات مختلف ولایت های کابل ،هرات ،تخار،بغلان و فراه بازداشت کرده است. ش
به گفته منبع ازنزد این افراد چندین میل اسلحه نیز بدست آمده است.
طبق یک خبردیگر :یک موترسرقت شده توسط پولیس بغلان درولسوالی ده سلاح کشف و به صاحب آن تسلیم داده شد.
همچنان پولیس یک حلقه ماین ضد وسایط را که  تروریستان درمسیرسرک روستای آهنگران مرکز غزنی جاسازی کشف و خنثی شدو درجریان عملیات ویژه پولیس درساحه قلعچه مرکز زابل چندین کیلو مواد انفجاری بمب های دستی و ملحقات ماین ها کشف و ضبط شده است. ختم/ فریبا احسان زاده ...ک..م

پنجشنبه ، 14 قوس 1398 ، 10:16

چهل میلیون دالر لیلام می شود

کابل / ۱۴ قوس/ باختر
بانک مرکزی مبلغ ۴۰ میلیون دالر را روز شنبه ۱۶ قوس سالروان به طور لیلام به فروش می رساند.
درنامه که از آن بانک به آژانس باختر مواصلت ورزیده آمده است: دافغانستان بانک اعلام می دارد به منظور اشتراک در این داوطلبی از عموم صرافان واجد شرایط و بانکهای تجارتی که قبلاً مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی را طور تضمین نزد آمریت عملیات بازار و مراکز زون های د افغانستان بانک تحویل کرده اند تقاضا می شود تا در این داوطلبی اشتراک کنند.
برند گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یک روزتصفیه کنند.
همچنان در این داوطلبی آنعده از صرافانی که تا اکنون مبلغ فوق الذکر را به منظور تضمین و اشتراک در پروسه لیلام اسعار به د افغانستان بانک تسلیم نکرده اند، می توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک ورزند ودر داوطلبی های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برندگان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه به طور نقد و یا حواله در مدت زمان معین تحویل بانک کنند.ذبیح علم

 

کابل/۱۴قوس/ باختر
وزارت دفاع ملی ازکشته شدن ۲۶دهشت افگن درعملیات نیروهای امنیتی و دفاعی درنقاط مختلف کشور خبرمی دهد.
به گزارش آژانس باختر،دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی امروز بانشرخبرنامه یی گفته است نیروهای امنیتی و دفاعی در۲۴ساعت گذشته ۱۳عملیات نظامی را درزابل ،بادغیس ،هلمندوبلخ راه اندازی کرده است که درنتیجه ۲۶ دهشت افگن کشته شدند و ۲تن دیگری آنان زخم برداشته اند.
درجریان این عملیات مقداری اسلحه وتجهیزات نظامی نیز به دست نیروهای امنیتی افتاده است . ختم/ فریبا احسان زاده ...ک..م

کابل /14 قوس / باختر
پروژه حمایت ومصونیت کودکان امروز دردایکندی افتتاح شد .
به گزارش آژانس باختر، درمحفلی که به همین مناسبت درهوتل برگ بادام شهرنیلی به اشتراک نماینده والی٬نماینده دفتریونیسف مقیم کابل ، رییس کارواموراجتماعی ، نهادهای همکار، ولسوالان و رسانه ها تدویریافت ، رضا محمدی رییس کارواموراجتماعی دایکندی دربخش از سخنانش گفت ، چالش های فراراه کودکان که درمعرض خطرقراردارند ٬عدم امکانات بودجه دولتی است.
شیما گویا ، نماینده یونیسف مقیم کابل گفت: ازجمله مجموع نفوس افغانستان نصف آن را کودکان تشکیل می دهد که ازاین جمله سه میلیون و پنجصد هزارکودک درسطح کشوربه دلایل مختلف ازمکتب بازمانده اند که بیشتر آمار را دختران تشکیل می دهند .
وی فقرخانوادگی ومهاجرت ها را ازعوامل عمده مشکلات کودکان بیان کرد و گفت :هدف از ایجاد این پروژه کمک رسانی به کودکان آُسیب دیده ، مهاجرت های غیرقانونی وجلوگیری از خشونت علیه کودکان است .
این پروژه توسط موسسه بازسازی وخدماتی اجتماعی افغانستان به کمک مالی یونسف به مدت یک سال تطبیق خواهد شد و برای کودکان دارای معلولیت ، بی سرنوشت و ناتوان کمک خواهد کرد .لیلما

شبرغان/ 14 قوس/ باختر 
اداره زراعت جوزجان امروز برای پنجاه باغدار وسایل باغداری توزیع کرد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ٬ این وسایل که شامل زینه ، کراچی ، وسیله دوا پاشی ، قیچی و سایر وسایل مورد ضرورت دهقانان است ، در ولسوالی های فیض آباد ، خواجه دو کوه ، خانقاه و شهر شبرغان برای دهقانان باغدار توزیع شد .
رییس زراعت جوزجان می گوید: این وسایل از طریق پروژه کاهش خطرات ناشی از اقلیم به منظور حمایت از باغداران و توسعه باغداری آماده شده است .
گفته می شود قبلآ نیز برای شماری از دهقانان و مالداران آن ولایت وسایل شیر دوشی و زراعتی توزیع شده بود . لیلما

کابل/ 14 قوس /باختر
منسوبان دفاعی شش حلقه ماین را دیروز در غزنی و پکتیا کشف و خنثی کردند.
ایمل مومند، سرپرست دفتر مطبوعاتی قول اردوی 203 تندر، به آژانس باختر گفت که منسوبان این قول اردو شش حلقه ماین را از مربوطات ولسوالی موسی خیل پکتیا و شاهراه نمبر یک غزنی کشف و خنثی کردند.
طبق یک خبر دیگر،َ منسوبان امنیتی و دفاعی دیروز، یک ذخیره گاه جنگ افزار طالبان را از مربوطات گردیز مرکز پکتیا کشف و از بین بردند.
انورشعیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL