02 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روند 'محاکمه' ترامپ در مجلس سنای امریکا آغاز شد

روند 'محاکمه' ترامپ در مجلس سنای امریکا آغاز شد

واشنگتن/ وی او ای/ 2 دلو / باختر مرحلۀ تازه یی...

ستولتنبرگ خواستار تقویت ماموریت آموزشی ناتو در عراق شد

ستولتنبرگ خواستار تقویت ماموریت آموزشی ناتو در عراق شد

بروکسل/ وی او ای / 2 دلو / باختر ینس ستولتنبرگ،...

دختر سیزده ساله یی در سمنگان به عقد نکاح مرد کهن سال درآمد

دختر سیزده ساله یی در سمنگان به عقد نکاح مرد کهن سال درآمد

ایبک/ 2 دلو/ باختر ولسوال خود خوانده طالبان برای ولسوالی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتواشنگتن/ وی او ای/ 2 دلو / باختر
مرحلۀ تازه یی در روند استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا دیروز  در مجلس سنای کانگرس آغاز شد.
در این مرحله که مشابۀ یک 'جلسۀ قضایی' یا 'محاکمه' است ، هرکدام از مدعیان و وکلای مدافع رییس جمهور امریکا تلاش خواهند کرد که با ارائۀ اسناد و دلایل، قناعت سناتوران امریکایی را حاصل کنند.
پس از حدود سه ماه تحقیقات، مجلس نمایندگان کانگرس ماه گذشته دونالد ترامپ را به "سؤ استفاده از قدرت و ممانعت در برابر کار کانگرس" متهم کرد.
در موارد مربوط به تصمیم نهایی در مورد استیضاح رییسان جمهور، قانون اساسی امریکا به مجلس سنای کانگرس صلاحیت داده است که برای رد یا تایید اتهامات علیه رییس جمهور، حالت محکمه را به خود اختیار کند.
قرار است که با آغاز روند 'محاکمه' در سنا، اعضای این مجلس روی طرزالعمل این روند رای گیری کنند.
سناتوران جمهوریخواه که با داشتن ٥٣ کرسی اکثریت را در این مجلس تشکیل می‌دهند، دوشنبه شب از یک طرزالعمل چهار صفحه یی پرده برداشتند.
براساس این طرزالعمل، ط‏رفین دعوا مدت دو دو روز فرصت خواهند داشت تا اسناد و دلایل خود را در مجلس سنا ارائه کنند.
یک طرف دعوا را یک هیئت هفت نفری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان تشکیل می‌دهد که نقش څارنوال را در این روند ایفا می‌کند و طرف دیگر آن یک تیم حقوقی و وکلای مدافع  ترامپ استند که از رییس جمهور امریکا دفاع می‌کنند.
پس از سپری شدن این مرحلۀ چهار روزه، سناتوران امریکایی که نقش هیئت منصفه را دارند، حدود ١٦ ساعت فرصت خواهند داشت که از طرف های دعوا پرس و پال کنند و بعداً چهارساعت فرصت خواهند داشت که در مورد پاسخ طرف های دعوا بحث کنند و روی این تصمیم بگیرند که آیا ضرورت به حاضر کردن شاهدان احساس می‌شود یا خیر؟
اعضای دموکرات کانگرس این طرزالعمل را مورد انتقاد قرار داده اند و گفته اند که جمهوریخواهان با ارائۀ این سند کوشش کرده اند که مدعیان  ترامپ را در تنگای وقت قرار دهند. دموکرات ها همچنان گفته اند که در برابر این طرزالعمل یک موقف قوی اختیار خواهند کرد.
ولی قصرسفید با استقبال از این ط‏رزالعمل، بار دیگر گفته است که اتهامات در برابر رییس جمهور امریکا غیرقابل استیضاح است.
برای تایید اتهامات علیه دونالد ترمپ، به آرای دو ثلث اعضای سنا (٦٧ عضو) ضرورت است. مجلس سنای کانگرس امریکا ١٠٠ عضو دارد که ٥٣ عضو آن جمهوریخواه (هم حزبی ترامپ)، ۴٥ تن دموکرات و دو عضو آن مستقل است.
در صورتی که اتهامات وارده بر رییس جمهور از سوی مجلس سنا تایید شود، رییس جمهور از وظیفه اش عزل خواهد شد. فریده بابک

بروکسل/ وی او ای / 2 دلو / باختر
ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که ماموریت آموزشی نظامی این پیمان در عراق باید تقویت شود تا پای نظامیان ناتو در جنگ بر ضد گروه داعش کشیده نشود.
ستولتنبرگ دیروز در سخنرانی اش در پارلمان اروپا گفت: "نیاز است آموزش را در عراق تشدید بخشیم، از وزارت دفاع گرفته تا نهادها و سوق و اداره همه چیز را برای آموزش قوا مهیا کنیم. ناتو می‌تواند این‌کار را انجام دهد".
منشی عمومی ناتو در روزهای اخیر با مقام‌های عراقی ملاقات داشت و خوشبینی‌هایی وجود دارد که حکومت عراق به ناتو اجازه خواهد داد که در آیندۀ نزدیک ماموریت آموزشی خود را در آن کشور از سر گیرد.
ناتو از سال ۲۰۱۸ به اینسو با اعزام ۵۰۰ نظامی به عراق، قوای مسلح آن کشور را آموزش می‌دهد تا در برابر گروه‌های تندرو به شمول داعش، بهتر مبارزه کنند.
اما در پی حملۀ امریکا در بغداد که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، قومندان نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شد و نیز تقاضای حکومت عراق برای خروج قوای بین المللی از آن کشور، ماموریت آموزشی ناتو متوقف شد.
با افزایش تنش میان امریکا و ایران، دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا خواستار ایفای نقش بیشتر ناتو در منطقه شد. هرچند، متحدان اروپایی امریکا و کانادا به اعزام قوا در عراق میل کمتری دارند.
ستولتنبرگ که در سال ۲۰۰۳ هنگامیکه عضو پارلمان ناروی بود، با تهاجم نظامی بر عراق مخالفت داشت، در سخنرانی دیروز خود گفت که قوای غربی عراق را پیش از وقت ترک کردند.
او افزود که خروج قوای خارجی از عراق منجر به "خلای امنیتی" شد و سبب شد که گروه داعش با استفاده از این فرصت بخش‌های عظیمی از قلمرو عراق و سوریه را تسخیر کند.
منشی عمومی ناتو هشدار داد که اگر چنین نشود "مشکل بزرگی" خلق خواهد شد که شاید برای ۲-۳ سال دیگر پای نظامیان این پیمان را به جنگ و عملیات نظامی بکشاند.  فریده بابک

ایبک/  2 دلو/ باختر
ولسوال خود خوانده طالبان برای ولسوالی دره صوف پائین سمنگان نکاح یک دختر سیزده ساله را به زور با یک مرد کهن سال بست.
سمونیار نور محمد خاکسار قومندان امنیه  ولسوالی خود خوانده طالبان دردره صوف پائین نکاح این دختر خرد سال را که متعلم لیسه نسوان شهر دهی مرکز آن ولسوالی است به گونه اجباری با یک مرد کهن سال در بدل یک میلیون و پنجصد هزار افغانی بسته کرد .
خاکسار افزود که پدر این دختر اکنون تحت توقیف قرار دارد و قضیه تحت تحقیق است .
گلالی صافی رییس امور زنان سمنگان این نکاح را تقبیح کرد وگفت که در قانون،نکاح  اجباری جرم است و از سوی دیگر این دختر زیر سن قرار دارد  ، در قانون مدنی افغانستان سن دختر شانزده سال و سن پسر هژده سال  تعیین شده است .
وی از مسوولان امنیتی خواست که این قضیه را به گونه جدی پیگیری کنند و عاملان آن را بازداشت کنند . لیلما

چهارشنبه ، 2 دلو 1398 ، 04:49

فی انس طلا ۱۵۵۲دالر عرضه می شود

کابل /۲ دلو/ باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ ۱۵۵۲دالر عرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز ۲ دلو به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری ۳۷۰۰ فی گرام مصری بیست ویک عیار ۸۸۰ مبلغ ۳۵۵۰افغانی، کویتی بیست و یک عیار۸۸۰مبلغ ۲۹۰۰افغانی،  سنگاپوری۲۱ عیار ۷۹۰ بر۲۱ مبلغ ۲۹۰۰ افغانی، عربی  ۷۹۰ مبلغ ۲۸۵۰ افغانی، بحرینی ۷۹۰ مبلغ ۲۸۵۰، ایرانی ۷۰۵ مبلغ ۲۶۰۰افغانی و فی گرام طلای روسی ۵۸۵ مبلغ ۲۱۰۰افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

قرارداد انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی ، امضا شد
کابل/ اول دلو/ باختر
به حضورداشت حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز قرارداد انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی ، را محمد جواد پیکان سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی و رییس شرکت مهندسی AV62   امضا کردند.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: درمراسم امضای این قرارداد درحالی که حمید الله فاروقی مشاور رییس جمهوری و رییس پوهنتون کابل ، سفیراسپانیا مقیم کابل ، داکترشکیب رفعی رییس برنامه کمپلکس اداری دارالامان و شماری از مسوولان نیز حضورداشتند ، نخست رییس شرکت مهندسی AV62  دررابطه به انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی معلومات داد و از تلاش های آن شرکت به خاطر اجرای بهتر کار اطمینان داد.
بعد حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازدر صحبتش از وزارت شهرسازی و اراضی به خاطرپیش برد کارهای تدارکاتی این پروژه تشکر کرد و تاکید کرد که باید هرمرحله کار دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی درهماهنگی با مسوولان موزیم ملی پیش برده شود.
همچنان محمد فهیم رحیمی رییس موزیم ملی گفت که قراراست انکشاف دیزاین تعمیرجدید موزیم ملی درهشت ماه آینده به پایان برسد و بعد کار ساختمان تعمیرجدید موزیم ملی آغاز خواهد شد . احمدضیا احمدی 

کابل/ اول دلو/ باختر
به حضورداشت حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نشست مشورتی ، نظرخواهی پیرامون مسودۀ پالیسی رسانه های همگانی ، برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: دراین نشست که به حضور شماری از مسوولان و نمایندگان نهاد های مختلف رسانه یی، صاحب نظران و اهل رسانه برگزارشد، اشتراک کنندگان ، پیرامون مسودۀ پالیسی رسانه های همگانی نظریات و پیشنهاد های شان را بیان کردند.
دراین نشست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ با تشکر از حضور مسوولان نهاد های مختلف رسانه یی و ارائه نظریات و پیشنهاد های شان درمورد پالیسی رسانه های همگانی ، خاطرنشان کرد که از نظریات و پیشنهاد های آنان درپالیسی رسانه های همگانی گنجانیده خواهد شد .
حسنیه صافی تاکید کرد که این نظریات و پیشنهادها به طور کتبی نیز باید به وزارت اطلاعات وفرهنگ وشورای عالی رسانه ها ارسال شود .
همچنان سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به صلاحیت ها و کارکرد های شورای عالی رسانه ها معلومات داد و گفت که درکمترازدوسال این شورا بیش از 37 جلسه برگزار کرده است که شامل جلسات فوق العاده نیز است .
به همین ترتیب از کارکرد ها و تلاش های اعضای شورا عالی رسانه ها که متشکل از نمایندگان نهاد های مختلف است ، نیز به قدردانی یاد کرد.
دراین نشست دلاورنذیرزوی مشاور ارشد حقوقی وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه طرح پالیسی رسانه های همگانی معلومات داد و گفت که مسوده این پالیسی درده بخش از سوی وزارت اطلاعات وفرهنگ و شورای عالی رسانه ها تهیه شده است که شامل: عمومیات، فعالیت رسانه های همگانی، منابع مالی و عایداتی رسانه های همگانی، رعایت معیار های مسلکی ژورنالیزم ، محتوای نشراتی ، پوشش روند انتخابات ، مطالب ممنوع، نشر و پخش اعلانات ، حمایت ژورنالیستان و کارکنان رسانه یی، و موارد متفرقه  است .
بعد فریده نیکزاد به نمایندگی از فدراسیون ژورنالیستان افغانستان صحبت کرد و گفت که بیش از 20 نظر و پیشنهاد فدراسیون را به شکل کتبی دررابطه به پالیسی رسانه های همگانی ، به شورای عالی رسانه ها ارائه می کنند تا درپالیسی رسانه های همگانی درنظرگرفته شود.
سپس اشتراک کنندگان این نشست به سه گروه کاری تقسیم شدند ونظریات و پیشنهاد های شان را پیرامون مواد هربخش پالیسی رسانه های همگانی ارائه کردند.
همچنان به نمایندگی از گروه اول خپلواک ساپی به نمایندگی گروه دوم عبدالقهارجواد و به نمایندگی ازگروه سوم هوسی ظهوری ، نظریات و پیشنهاد های گروه های شان را ارائه کردند.
به همین ترتیب ضیا بومیا معاون کمیته مشترک حکومت و رسانه ها نیز یک سلسله نظریات و پیشنهادات را دررابطه به پالیسی رسانه های همگانی ارائه کرد.
این پالیسی پس از نظرخواهی ازسوی شورای عالی رسانه های همگانی به تصویب خواهد رسید.  احمدضیا احمدی

سه شنبه ، 1 دلو 1398 ، 12:31

تبصره

کابل/  اول دلو/  باختر
حادثه دیروز در شهر کابل که چهار عضو یک خانواده در ناحیه هفتم سلاخی شدند٬بار دیگر وضعیت ناهنجار و زشت امنیتی را به رخ مسوولان کشید و ثابت کرد که مصوونیت و امنیت در پایتخت  شکننده و نگران کننده تراز هر وقت دیگر است .
مفسرآژانس باختر می نگارد: روز گذشته چهار عضویک خانواده شامل یک زن جوان و سه فرزندش در یک رویداد اسفبار جنایی در ساحه جنگلک کابل به گونه ٬ بی رحمانه سلاخی شدند.
آنانی که مرتکب این جنایت هولناک شدند٬ سرنخی از خود باقی نمانده اند مگر یک مساله را وضاحت بخشیدند که امنیت و مصوونیت در پایتخت سخت شکننده و آسیب پذیر است و هر کی ٬هرچه بخواهد می کند و دسترسی پولیس ۤبه آنان یا محدوداست  و یا هم ناممکن.
آنچه بر سر این خانواده آمد تکرار سناریو جنایت در پایتخت است ٬ پدیده زشتی که هر  روز از باشندگان این شهر قربانی می گیرد٬ یک مبایل کهنه و یک مقدار پول نهایت ناچیر بلای جان هر شهروند کابل است.
در دو روز گذشته تنها این چهار نفر نیستند که قربانی جنایت ووحشت در کابل می شوند یک روز قبل از این واقعه٬ مرد جوانی در یک فارم مرغ داری در ساحه دشت برچی با شلیک گلوله کشته شد و جوان دیگر هم درهمین نواحی به دست دزدان مسلح جان داد.
مانند این وقایع٬ رویداد های زیادی است که کابل نشینان در حافظه ثبت کرده اند.
این در حالی است که کابل در یک پوشش امنیتی به سر می برد٬ از دوهفته به این سو بعد از آن که یک محصل پوهنتون امریکایی افغانستان به نام علی سینا در ساحه دشت برچی در کابل به دست دزدان مسلح کشته شد٬وزارت داخله دو برنامه امنیتی (یک ماهه و سه ماهه ) را روی دست گرفت.
در این مدت تحرکات پولیس و نهاد های دیگر امنیتی٬ غرض مقابله با عوامل جرم و جنایت در کابل جدی تر شد و در کنارآن اصلاحات در دستگاه پولیس و رهبری وزارت داخله به میان آمد و امیدواری های تازه را در دل های مردم پدید آورد٬مگر حوادث اخیر نشان داد که وضعیت تغییر نکرده است.
وضعیت ناهنجار امنیتی در کابل ٬نشان دهنده آن است که در برابرمساله امنیت پایتخت ٬ اصولی تر وقاعده تر عمل شود٬تنها دور کردن این یا آن مسوول امنیتی کافی نیست وپولیس هم به تنهایی نمی تواند باج ناهنجاری های جاری را حمل کند.
باید به علل و عوامل جنایت در پایتخت توجه شود٬ در اینجا در کنار کم کاری٬پولیس و نهاد های دیگر امنیتی٬ نهاد های عدلی و دستگاه قضایی هم نارسایی های خود را داشته اند٬یا این که مجرمان در این نهاد ها برائت گرفته اند و یا هم حکم محاکم برآنان تطبیق نشده است. این گونه برخورد ٬مجرمان را جسور تر کرده است.تاکید مردم براین است که نظم اداری و مسلکی در این نهادها معیاری شود.
در حال حاضر شمار زیادی از جنایتکاران که مرتکب قتل ٬ آدم ربایی و یا جرایم سنگین دیگراند و محاکم حکم اعدام آنان را صادر کرده است ازآنان ٬همچو مهمان در زندان های کشور میزبانی می شود در حالی که باید آنان جای شان را در چوبه دار می یافتند که جنایتکاران دیگر عبرت می گرفتند و حادثه جنگلک اتفاق نمی افتاد.
رفع مشکلات موجود به کار و برخورد مسوولانه نیاز دارد٬ حرف های نمایشی وتبلیغاتی نمی تواند آرامش را برای خانواده علی سینا و یا عبدالستار که چهارعزیزش را دیروزاز دست داد باز آورد٬ فقط قاطعیت در برابرجرم وجنایت است که به مردم آرامش خاطر می بخشد٬تنها  قاطعیت وکار مسوولانه است که می تواند این برداشت را که می گویند کابل وحشت سرا ی محض است از مردم بگیرد. صائم

کابل/  اول دلو/ باختر
چند دهه جنگ در افغانستان پیامد های زشت و تیره دارد .به ارزش ها وداشته های مادی ومعنوی جامعه ما سخت آسیب رسانیده است .
امروز ما با پدیده های زشت مواجه هستیم که با فرهنگ ٬سنن و داشته های فرهنگی ٬ باور ها و اعتقادات دینی ما در تضاد کامل قرار دارد و در قاموس افغانی تعریفی برای آن وجود نه دارد .
در قاموس افغانی در فرهنگ و باور های دینی مردم ما ٬زندگی ارزش والای دارد٬احترام به زن و عاطفه نسبت به کودک وحرمت گذاشتن به بزرگسالان٬ یک ارزش در فرهنگ ودین  ما افغانان است٬ مگر درسال ها وروز ها و ماه های اخیر شاهد رویداد هایی هستیم که نشان می دهد ارزش ها در کشور ما آسیب پذیر است وجامعه ما با یک انحطاط فرهنگی واجتماعی مواجه است.
چهاردهه جنگ ٬ افغانستان را در اوج وحشت، بربریت، تند خویی، برخورد غیر انسانی،افراط گرایی و کشتار سقوط داده است،فرهنگ انسانی  و افغانی ما٬دوستی و همسویی ما محبت و صمیمیت ما جایش را به دشمنی، قتل و کشتار بی رحمانه داده است  و ما را با انواع افراط گرایی مواجه کرده است  و ما در همه امور افراط گرا شده ایم ٬ جامعه و مردم خود را می آزاریم و رنج می دهیم .
اگرتنها به وقایعی که در ۴۸ ساعت گذشته در کشور به وقوع پیوسته است نگاه کنیم در می یابیم که چقدر ارزش ها در جامعه ما پشت پا زده می شود و چقدر جامعه ما درانحطاط و سقوط ارزش ها فرو رفته است.
روز گذشته یک زن بیست و شش ساله در کابل با سه کودک خود که ده ٬هشت و چهارسال عمر داشتند٬ با شکل بسیارفجیح در کابل سلاخی شدند٬علل  این جنایت که با قساوت تمام اجرا شده است معلوم نیست.
در همین شب ٬دور تر از کابل درگرزیوان فاریاب٬ پدری دخترش را به جرم رابطه با یک پسر سلاخی کرد ٬دخترش را چنان فجیح کشت٬ که اعضای بدن او را قطعه ٬قطعه کرد٬دست هایش را در یک جا و پا هایش را در جای دیگر آویزان کرد  و کوشید تا به اصطلاح آبروی رفته را دوباره به دست آورد.
در همین فاریاب٬ در ولسوالی اندخوی در قریه خانقاه ٬طالبان اعضای یک خانواده را به اتهام کاذب و خود ساخته به رگبار بستند حتا به دو نوزاد که چهل روز عمر داشتند رحم نکردند .
درهرات دختر جوانی بعد از آن که پدر کوشید او را به میل خود شوهر دهد٬ پدر را با تفنگ چره یی به قتل رساند و از خانه فرار کرد.
در کهسان هرات٬طالبان سه فرد ملکی را در یک محکمه خود ساخته به جرم خود بنا کرده٬آنان راجاسوسان دولت خواندند و تیر باران کردند٬نظیر آن جنایات دیگر.
مگر می شود که قتل دسته جمعی یک خانواده را که با ضرب تیشه و چکش و کوبیدن میخ همراه بوده است٬یک عمل قهرمانانه خواند؟
می شود که سلاخی کردن فرزند را و قطع کردن اعضای بدن اورا مردانگی خواند و کار پدرانه خواند ؟
می شود که فشارهای خانوادگی را با قتل پدر جواب داد؟
آیا می توان زور خود را در قالب طالب وقومندان به رخ مردم کشید٬ و به بهانه های مختلف از مردم انتقام گرفت و آنان را محاکمه صحرایی کرد؟
یک آگاه امورسیاسی و نظامی به این باور است( قتل های ناموسی هم نتیجه قضاوت های خودی، حکم دادن بدون محکمه و خودسری های ماست و نشان دهنده این واقعیت است که فرهنگ انسانی ما جایش را به ننگ پوچ و انتحار افراطی خالی کرده است، سلاخی و قتل کودکان بی گناه و معصوم و حمله به خانه مردم بی دفاع به نام دین خود نشان دهنده اوج قساوت،بی رحمی و سنگ دلی ماست.)
این وقایع و گفته نشان دهنده آن است که ما در حال سقوط ارزش ها قرار داریم و این گفته ها با وضعیت و روز گار ما مطابقت دارد که  می گویند(ما بیشتر از هر چیزی به فرهنگ سازی انسانی و آموزش های انسان دوستی نیازمند هستیم، تا زمانی که مشکل در ساحه اخلاق٬اجتماع و فرهنگ حل نشود و تازمانی که ما سواد دینی و دنیوی کسب نکنیم و درک از جامعه وارشادت دینی نداشته باشیم این سقوط و انحطاط ادامه دارد و راه برگشت وجود ندارد، آینده تار و تاریک در پیش است.‬) صائم

شهرگردیز/ 1 دلو/ باختر
در پکتیا یک کارمند صحی را تیرباران کردند.
طالبان بخت وزیر را هنگامی که صبح امروز برای واکسین کودکان دربرابر بیماری فلج می رفت ، در حومه بازار ولسوالی آریوب جاجی آماج گلوله باری مهاجمان قرارگرفت و جان باخت.
سردار ولی تبسم سخنگوی پولیس پکتیا به آژانس باخترگفت که مهاجمان وابسته به گروه طالبان پس از تیراندازی براین کارمند صحی فرار کردند و تلاش ها برای ردیابی وبازداشت آنان ادامه دارد.
طالبان اخیرا نسبت به تطبیق کارزار واکسین پولیو در پکتیا هشدار داده بودند.
یک منبع محلی در پکتیا که خواست نامی از وی برده نشود می گوید که طالبان از حکومت خواست هایی دارند که تاهنوز ظاهرا پذیرفته نشده است.
اوگفت طالبان درواکنش به عدم رسیدگی دولت به خواست های شان می خواهند مانع از فعالیت های صحی ازجمله تطبیق کارزار واکسین پولیو شوند.
تاکنون خواست طالبان از دولت فاش نشده است.
با این حال کارزار واکسین پولیو در پکتیا همچنان ادامه دارد.
مسوولان ازاحتمال عدم تطبیق کارزار پولیو درپکتیا نگران اند ؛ اقدامی که هزاران کودک را از واکسین شدن در برابر بیماری فلج محروم خواهد کرد.ختم/ابوی

شهرقندهار/ 1 دلو/ باختر
دومهاجم مسلح در گلوله باری ماموران امنیتی قندهار کشته شدند.
این مهاجمان پس ازچاشت امروز در ساحه هرات بازار شهر قندهار هنگامی آماج قرارگرفتند که برپولیس تیراندازی کردند.
یک مقام پولیس قندهار به آژانس باخترگفت که دراین گلوله باری هردو مهاجم ازپا درآمدند. درتیراندازی مهاجمان به کسی آسیب نرسیده است.
تاکنون هویت این مهاجمان روشن نشده است.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL