05 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به افتتاح پروژۀ تاپی در هرات

اعلامیۀ ریاست اجراییه در پیوند به افتتاح پروژۀ تاپی در هرات

کابل 5 حوت باختر خوشبختانه پس از سال‌ها انتظار کار ساخت...

صلاح‌الدین ربانی : تطبیق پروژه تاپی موفقیت  مهم اقتصادی برای چهار کشور  میباشد

صلاح‌الدین ربانی : تطبیق پروژه تاپی موفقیت مهم اقتصادی برای چهار کشور میباشد

کابل 5 حوت باختر صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه امروز با...

باز محمد مبارزو احمد ولی هوتک حریف های شان را شکست دادند

باز محمد مبارزو احمد ولی هوتک حریف های شان را شکست دادند

کابل باختر5 حوت بازمحمد مبارز و احمد ولی هوتک ورزشکاران مبارزات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل 5 حوت باختر
خوشبختانه پس از سال‌ها انتظار کار ساخت پایپ لاین گاز تاپی در ولایت هرات روز گذشته با حضور رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند رسماً افتتاح شد.
پروژه تاپی به درازای ۱۸۴۰ کیلومتر یکی از بزرگترین پروژه‌های اقتصادی- منطقه‌یی است که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد.
قرار است سالانه به مقدار ۳۳ میلیارد کوبیک گاز از طریق این پایپ لاین انتقال داده شود.
پروژۀ تاپی تنها پروژه گاز نیست؛ بلکه برق، فایبر نوری و خط آهن را نیز در بر خواهد داشت.
این پروژه از ولایت هرات آغاز شده و به ولایات فراه، نیمروز، هلمند و قندهار و از این مسیر به پاکستان و در نهایت به هند توسعه خواهد یافت.
این پروژۀ بزرگ منطقه‌یی علاوه بر این‌که بخشی از انرژی کشورهای افغانستان و آسیای جنوبی را تأمین می‌کند، در گسترش روابط و دادوستد کشورهای آسیای مرکزی و جنوب آسیا نیز تأثیر قابل ملاحظه‌یی برجا خواهد گذاشت.
البته با درنظرداشت وضعیت جاری و سیاست برخی کشورها در قبال امنیت و ثبات منطقه، بهره‌برداری از پروژۀ تاپی امری زمان‌بر و درازمدت خواهد بود.
منفعت تاپی و پروژه‌های مشابه دیگر، به گونۀ مستقیم به رشد اقتصادی و رفاه همۀ ملت‌های منطقه تأثیرگذار است؛ به همین دلیل، جانب افغانستان از همۀ کشورهای ذیدخل آرزو دارد که در مسیر موفقیت و پیروزی تاپی و پروژه‌های عمرانی دیگر منطقه‌یی با صداقت گام بردارند.
در سال‌های پسین با استفاده از تمام ابزارها و امکانات تلاش ورزیده‌ایم که زمینۀ عملی‌سازی این پروژۀ تاریخی و مهم را فراهم سازیم و خوشبتختانه دیروز شاهد افتتاح آن بودیم. افتتاح این پروژۀ زیربنایی را به همۀ مردم افغانستان و ملت‌های منطقه تبریک عرض می‌داریم.
مردم افغانستان با تمام توان در راستای تطبیق این پروژۀ مهم منطقه‌یی تلاش خواهند کرد و به گروه‌هایی‌که مانع توسعه و پیشرفت منطقه هستند، اجازه نخواهند داد در برابر این پروژۀ عمرانی چالش و مشکل ایجاد نمایند. نالان

کابل 5 حوت باختر
صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه امروز با ام جی اکبر وزیر دولت در امور خارجه جمهوری هند، ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، در آغاز، وزیر امور خارجه از اشتراک اکبر در مراسم افتتاح کار عملی پروژه تاپی در افغانستان اظهار امتنان نموده وآغاز کار این پروژه  را موفقیت مهم اقتصادی برای هر چهار کشور خواند.
سپس، وزیر دولت در امور خارجه هند در باره ضرورت کشورش به انرژی و اهمیت پروژه تاپی به آن کشور صحبت نمود و هردو طرف بر تعهد قوی کشورهای شان برای تطبیق این پروژه تأکید نمودند.
در ادامه این ملاقات، دو طرف در باره همکاری‌های دوجانبه و مسائل مهم منطقه یی و بین‌المللی مورد علاقه هردو کشور بحث و تبادل نظر کردند.
نالان

کابل باختر5 حوت
بازمحمد مبارز و احمد ولی هوتک ورزشکاران مبارزات آزاد کشور، شب گذشته حریف های شان را شکست داند.
به گزارش آژانس باختر: درمسابقات سازمان ای – سی – بی که شب گذشته در دبی برگزار شده بود ، درمسابقه اول احمد ولی هوتک توانست حریف اوکراینی خود را درروند سوم شکست دهد.
همچنان درمسابقۀ دیگرباز محمد مبارز دربرابر ورزشکار اسکاتلندی قرارگرفته و درروند سوم ، توانست حریف اش را شکست دهد.
به این منظور هیئت رهبری ریاست عمومی تربیت بدنی و سپورت، قهرمانی این دو ورزشکار نامدار مبارزات آزاد کشور را به مردم  ورزش دوست و ورزشکارن کشورمبارک میگوید.
همینگونه رهبری ریاست عمومی تربیت بدنی و سپورت تاکید کرده است که  قهرمانی این دو ورزشکار به اثبات رسانید که جوانان و رزشکار کشوربا همت بلند و دور از تمام صف بندی های سیاسی ، قومی ، زبانی و نژادی برای عزت و سربلندی مردم افغانستان می رزمند تا با قهرمانی های شان وحدت و همبستگی میان اقوام مختلف کشور را تمثیل کنند. نیلوفردانش  

کابل باختر 5 حوت
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سومین روز سفرش به ولایت هرات، امروز با شماری از بزرگان و نمایندگان ولایت فراه دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار، ابتدا عبدالبصیر سالنگی والی فراه بخاطر آغاز کار پروژه تاپی به رئیس جمهور و مردم افغانستان تبریک گفت و از همکاری و حمایت مردم ولایت فراه در این خصوص یادآوری نمود.
سپس فرید بختور رئیس شورای ولایتی فراه و حبیب منشی بزرگ قومی آن ولایت صحبت کردند و با ابراز خرسندی از آغاز کار پروژه تاپی، از تلاش های رئیس جمهور جهت آغاز کار عملی این پروژه قدردانی کردند. آنان افزودند که مردم فراه از تمام پروژه های انکشافی حکومت و نظام کشور به شمول تاپی، حمایت می کنند. 
بزرگان مذکور، خواست ها و پیشنهادات شان را در عرصه های امنیت، برق، معارف، آب آشامیدنی و اعمار بند بخش آباد با رئیس جمهور شریک ساختند و ابراز آرزومندی کردند که که پروژه تاپی در رفاه و آسایش مردم و تامین صلح و ثبات تاثیر مثبت داشته باشد.
رئیس جمهور پس از استماع صحبت های متذکره، با تشکر از حمایت آنان، از همکاری مردم ولایت فراه بخاطر اعمار بند بخش آباد، تشکر کرد و گفت که از طریق برنامۀ میثاق شهروندی مشکلات موجود در قریه ها و قصبات کشور حل خواهد شد، زیرا حل مشکل مکاتب و آب آشامیدنی از اهداف مهم این برنامه است.
رئیس جمهور کشور گفت که اصلاحات اساسی در وزارت معارف بوجود آمده است و وضعیت معارف کشور بهتر خواهد شد. وی نقش و همکاری مردم را در تطبیق پروژه های انکشافی و معارف مهم خواند.# نالان

کابل باختر 5 حوت
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروزبا شماری از بزرگان، متنفذین و نمایندگان ولایت نیمروز در شهر هرات دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار ابتدا انجنیر محمد سمیع والی نیمروز صحبت کرد و از آغاز کار پروژه مهم تاپی به رئیس جمهور و تمام افغان ها تبریک گفت و احساسات و خوشحالی بی سابقه مردم آن ولایت را با رئیس جمهور شریک ساخت.
سپس باز محمد ناصری رئیس شورای ولایتی نیمروز صحبت نموده، تلاش و توجه ویژۀ رئیس جمهور را در راستای آغاز کار پروژه تاپی، موفقیت و دستآورد بزرگ برای افغانستان خوانده، گفت که مردم ولایت نیمروز در این خصوص آمادۀ هر گونه همکاری و قربانی می باشند.  
موصوف زحمات و تلاش های نیروهای امنیتی و دفاعی را در رابطه حل مشکلات موجود امنیتی در شاهراه چابهار- دلارام مورد ستایش قرار داد و پیشنهادها مردم آن ولایت را در زمینۀ به بهبود وضعیت معارف و اعمار بند خاشرود و ارتقای ولایت نیمروز به درجۀ دوم، با رئیس جمهور شریک ساخت.
متعاقباً مولوی عبدالاحد صحبت کردو گفت که علمای ولایت نیمروز در نماز جمعه، از مردم خواستند که از پروژه تاپی حمایت نموده و در زمینه همکاری نمایند. وی پروژه متذکره را در راستای تامین صلح و امنیت در افغانستان و منطقه مفید خواند.
رئیس جمهور در صحبت هایش، با تشکر از موقف، وحدت، نیت نیک، تعهد و حمایت بزرگان و مردم ولایت نیمروز، گفت که ولایت نیمروز یک سلسله معیارها را برای ارتقا به ولایت درجه دوم تکمیل کرده است و پس از کامل شدن معیارهای دیگر، در این خصوص اقدام می شود.
رئیس جمهور گفت که در زمینۀ حل مشکل مکاتب اقدامات اساسی صورت خواهد گرفت و همکاری مردم و بزرگان را در این رابطه، حیاتی خواند. وی افزود که تاپی تنها یک پروژه نیست، بلکه هدف آن وصل ساختن و تحرک اقتصادی در کشور است.
رئیس جمهور، پروژه تاپی را یک آغاز خوب دانست و گفت که در کنار آن فایبر نوری، لین انتقال ۵۰۰ کیلوولت برق، خط آهن و سایر پروژه ها نیز تطبیق می گردد. وی افزود :من یک آیندۀ خوب را برای افغانستان پیش بینی می کنم و در این راستا سهم بزرگان و مردم بسیار ارزنده است.
رئیس جمهور ابراز آرزومندی کرد که پروژه تاپی با حمایت و همکاری مردم افغانستان، به گونۀ موفقانه تطبیق می گردد و به بزرگان متذکره اطمینان داد که برای عملی شدن این پروژه، کارگران و کادرها به طور شفاف و عادلانه استخدام خواهند شد.# نالان

قاهره - ایرنا- ۵ حوت – باختر
محکمه  جنائی قاهره حکم اعدام ۲۱ مخالف در ولایت دمیاط و حبس ابد چهار تن و ۱۵ سال حبس برای سه تن دیگر را صادر کرد.
به گزارش شبکه خبری الجزیره، پیش‌ تر څارنوالی مصر علیه این افراد چندین اتهام از جمله پیوستن به گروه ممنوع ‌الفعالیت (اخوان‌المسلمین) و تلاش برای تخریب نهادهای کشور و هدف قرار دادن نیروهای ارتش و پولیس و در اختیار داشتن سلاح و مواد منفجره را مطرح کرده بود.
اما وکلای مدافع متهمان تمامی این اتهام‌ها را رد و تاکید کردند که این دوسیه کاملا سیاسی بوده و اتهام‌های مطرح شده دروغین است.
بر اساس این گزارش، پیشتر محکمه جنائی قاهره در28 ماه قوس مدارک افرادی که روز گذشته به اعدام محکوم شدند، به مفتی مصر ارجاع داد تا نظر مقامات شرعی درخصوص صدور حکم اعدام علیه این افراد را بداند.
مقامات مصری همواره اتهاماتی نظیر تاسیس شبکه غیر قانونی، افکار تکفیری، توطئه وبرنامه ریزی برای حمله به تاسیسات عمومی و خصوصی، در اختیار داشتن سلاح ومهمات ومواد منفجره را به مخالفان عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر علیه محمد مرسی رئیس جمهور سابق این کشور در ماه جولای 2013 نسبت می دهند.ختم / فریده

شهرجلال آباد 5 حوت باختر
رقابت های کریکت زیر نام " ما صلح می خواهیم" درولایت ننگرهار آغازشد.
دراین پیکار ها سی و دو تیم از شرق کشوربه ویژه ولایت ننگرهار باهم به رقابت می پردازند و ورزشگاه جهانی کریکت درننگرهار میزبان این رقابت های ده آوره می باشد.
عزیز شیوه وال مسوول بورد کرکت درشرق کشوربه آژانس باخترگفت که این رقابت ها برای دادخواهی صلح و تشویق جوانان برای رو نیاوردن به مواد مخدربرای دو هفته راه اندازی شده است.  ختم/ابوی

تبصره
کابل- باختر-4 حوت
پروژه تاپی با گذشت هفده سال بالاخره به افغانستان رسید وکار این پروژه بزرگ اقتصادی که نشانه از تغییر منطقه ای برای رفاه وآسایش همگانی است رسماً دراین کشور آغاز شد.
مفسر آژانس باختر مینگارد پروژه تاپی یا لوله انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به کشور های پاکستان ،وهند، وارد فصل تازه گردید کار این  پروژه از ترکمنستان به افغانستان کشانیده شد.
در مراسم افتتاح این پروژه مقامات ارشد چهار کشور شامل  شرکت داشتند.
کار عملی پروژه تاپی درست  زمانی در افغانستان ، آغاز میگردد که سه کشور عضواین پروژه افغانستان  وهند با پاکستان روابط پر تنش را سپری می نمایند. مگر این پروژه که عامل صدور منفعت ٬ رفاه ٬  کار وآسایش است میتواند عامل برای متحد شدن این کشورها  گردد.
مردم افغانستان که متعهد  به همگرایی وهمکاری های منطقه یی  اند تاپی عامل دوری فقر وعامل اعاده ثبات درکشور و منطقه  دانسته  واز این پروژه یک افق روشن در ذهن ترسیم نموده اند.
چنانچه محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در خصوص پروژه تاپی میگوید که پروژه تاپی یک دهلیز اقتصادی وانکشافی است که آسایش اقتصادی  را در بر دارد  آسایش اقتصادی  معنا ایجاد آسایش فزیکی  اجتماعی  وسیاسی را میدهد در وجود این پروژه ٬کشور های منطقه به نتیجه مشترک آسایش اقتصادی میرسند وامید است که تاپی زاده صد ها پروژه  اقتصادی دیگر گردد .
این دید که تاپی عامل همکاری وهمگرایی منطقه یی خواهد بود تنها به این  رئیس  جمهور غنی محدود باقی  نمانده  است رهبران کشور های دیگر شامل این پروژه نیز تاپی را یک فرصت برای همکاری وگام گذشتن به سوی آینده مشترک میدانند.
تاپی با آنکه یک پروژه بزرگ اقتصادی بوده که روی ان میلیارد ها دالر سرمایه گذاری میشود درعین حال پروژه چالش بر انگیز نیز است این پروژه توجه شماری از کشورهای دیگر را نیز به طور معطوف ساخته است امریکا ٬سعودی ٬ترکیه علاقمند سرمایه گذاری دراین پروژه اند در حالیکه هستند کشور ها که حضور این کشور ها وحتا تحقق تاپی را انکار میکنند و برای ناکامی ان تلاش میکنند  پس این میرساند که تاپی در کنار امید واری ها چالش های خود را نیز دارد تامین امنیت پایداری از سوی کشور های شامل این پروژه یک اولویت  و یک تعهد پایدار است که باید به آن پرداخته شود ضمنا" برای کشور های عضو این پروژه لازمی  است که در گام نخست به کشیدگی ها درونی شان خاتمه بخشنند در گام بعدی لازم است تا برای کشور های که دید منقی ورقابت آمیز با تاپی دارند  تفهیم کنند که این پروژه عامل برای نزدیکی ملت ها ٬حرکتی به سوی زدودن فقر در منطقه خواهد بود که دران به حاشیه راندن وسبوتاژ اقتصادی وسیاسی کشور دیگرمطرح نیست بل تاپی آغاز گفتمان به سوی یک افق روشن برای تغییر منطقه یی است.  تحلیل سیاسی

کابل- باختر 5 حوت
مشاور امنیت ملی میگوید که پیش تر از پنجاه وپنج هزار تروریست در افغانستان فعالیت دارند.
محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی که به تازه گی از عربستان سعودی دیدار کرد در مصاحبه با روزنامه عربی زبان  شرق الاوسط چاپ  لندن گفته است که در افغانستان بیشتر از پنجاه و پنج هزار تروریست فعالیت دارند.
به گفته اتمر ترورستان محلی  سی هزار تا چهل هزاررا احتوا میکند شهروندان پاکستانی که در کنار تروریستان افغان در برابر مردم افغانستان در جنگ اند شش هزار تا هفت هزار نفر اند اعضای سازمان های ترورستی منطقه دو تا سه هزار٬ اعضای گروه های افراطی بین المللی هم چون دولت اسلامی  (داعش ) نزدیک به سه هزاروافراد القاعده دوصد تا سه صد نفر اند که در افغانستان فعالیت دارند.
مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است  این  تروریستان از سه منبع مالی استفاده می کنند. از سوی سازمان های تروریستی که در بخش های مختلف جهان فعالیت دارند.
سازمان های دولتی  شماری از کشور ها مواد مخدرمنابع اصلی در آمد گروه های تروریستی در افغانستان است.
با آنکه آقای اتمر در باره سازمان های دولتی که این گروه ها را تمویل میکنند توضیح نداد مگر اشاره او به سازمان های استخباراتی برخی کشور ها است که گروه  که طالبان و داعش را حمایت میکنند.
پاکستان بیشتر از هر کشور دیگر متهم به حمایت مالی و لوژستیکی از گروه تروریستی درافغانستان است  .
اتمر در این مصاحبه گفته است نمی خواهم پاکستان را ملامت کنم ویا بگویم که آنان سبب این مشکل می شوند ولی امید وارم که پاکستان با ما در راستای بستن منابع تروریزم و جاهای که تروریستان پنهان می شوند، همکاری کند.
اتمر در باره اظهارت وزیر خارجه پاکستان گفته بود است افغانستان امنیت پاکستان است وکشورش به ثبات ساختن همسایه اش ندارد، ما بسیار خوش حالم که این گونه گفته ها را از زبان یک عضو کابینه  پاکستان می شنویم.
لیکن ما زمانی خوشحال ترمی شویم  که اگر آنها  بتوانند پناه گاه های طالبان را در خاک شان ببندند.
مشاور امنیت ملی رییس جمهور افزود عربستان سعودی نقش مهم واساسی را دراعاده ثبات منطقه بازی می کند.
او همچنان گفت که عربستان سعودی نقش برجسته را در مبارزه با تروریزم دارد. ما می خواهم از ظرفیت و مهارت سعودی دراین  زمینه سود ببریم .
اتمر بدین باور است  تا زمانی که منابع تروریزم در کشور های همسایه  خشکانده نشود، تلاش های صلح در افغانستان و منطقه  موفق نخواهد بود.  شوخک

کابل باختر/ 5 / حوت:
در یک حمله انتحاری صبح امروز در کابل سه تن جان باخته و پنج نفر دیگر زخم برداشتند.
به گزارش آژانس باختر، حادثه حوالی ساعت هشت صبح امروز در ساحه ششدرک کابل در نزدیکی یک پاسگاه امنیتی رخ داد.
شاهدان عینی می گویند که انتحار کننده، لباس منظم و نکتایی به گردن داشت و زمانیکه از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شد خود را انفجار داد.
نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که در این حادثه سه نفر که جان باختند دوتن از قربانیان شامل نیروهای امنیتی و شخص سومی رئیس یک شرکت تجارتی خصوصی است.
پنج نفر در این حادثه جراحت برداشتند که دو نفر آنها افراد نظامی اند.
این حادثه در ساحه سبز امنیتی رخ میدهد.
بعد از آنکه طرح امنیتی کابل هفته گذشته به رئیس جمهور غنی سپرده شد این اولین حمله انتحاری در کابل است. در روز های اول ماه دلو کابل شاهد خونین ترین حملات  تروریستی بود .
مسوولان امنیتی در کابل می گویند که مطابق به این طرح اضافه از صد نقطه اسیب پذیر در کابل تحت پوشش امنیتی قرار گرفته است .
به تعقیب اعلان این طرح مسوولان در وزارت داخله گفتند که دیگروقوع حملات انتحاری در کابل محدود شده است مگر امروز کابل بار دیگر یک حادثه زشت تروریستی را شاهد بود . عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL