02 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پانزده هراس افگن در لوگر کشته شدند

پانزده هراس افگن در لوگر کشته شدند

پل علم 1 میزان باختر پانزده هراس افگن امروز در ولسوالی...

در آستانه فرا رسیدن ماه محرم نشست مشورتی و توجيهى با علما و ائمه مساجد برگزار شد

در آستانه فرا رسیدن ماه محرم نشست مشورتی و توجيهى با علما و ائمه مساجد برگزار شد

کابل باختر اول میزان نشست بزرگ مشورتی و توجيهى امروزبا علماى...

کشته شدن شش مخالف مسلح در لغمان

کشته شدن شش مخالف مسلح در لغمان

مهترلام 1 میزان باختر شش مخالف مسلح دیروز در ولسوالی علیشنگ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

کابل باختر اول میزان
نشست بزرگ مشورتی و توجيهى امروزبا علماى كرام، خطباء، ائمه مساجد و جمع کثیری از روحانیون برگزارگردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، در این نشست که به میزبانی حاجی محمد محقق معاون ریاست اجراییه برگزار شده بود، پيرامون نقش تبليغ صحيح و دعوت بر اساس حكمت و علم در گسترش اسلام و نحوه تبليغ و شرايط مبلغين بطور مشروح بحث و تبادل نظر صورت گرفت. در این نشست، روی همكارى مردم و دولت در تامین امنیت مساجد، و هرچه بهتر برگزار شدن مراسم عاشوراى حسينى و نيز تلاش برای جهت دهى تبلیغ ايام سوگوارى سيد الشهداء ( ع ) به منظور ایجاد وحدت میان شهروندان باهم برادر افغانستان تاکید شد.
دراین نشست حجت الاسلام ناهوری با یاد آوری از وجود تهدید های امنیتی از سوی دشمنان اسلام و مردم افغانستان عليه مراكز دينى و اجتماعات مردمى، خاطر نشان نمود که هیچ تهدیدی نمي تواند مانع برگزاری مراسم دینی مردم ولی ما از دولت مي خواهيم كه مردم را حمايت كند. آقای ناهوری علاوه بر عملی شدن طرح حفاظت از اماکن دینی، از حكومت و علماى كرام دو نکته مهم زیر را نیز خواستار شد:
نکته اول: فعلا تعدادى از مساجدى كه بر مبناى اين طرح تحت پوشش امنیتی قرار داده شده کفایت نمی کند. آقای ناهوری افزود که ما خواهان تهیه امکانات برای تعداد مساجد بیشتر هستیم، جوانان ما آماده دفاع از مراكز دينى و همكارى نزديک با دولت حهت تأمين امنيت جان مردم هستند و باید امکانات از طرف دولت فراهم شود.
نکته دوم: علماء با استفاده از فرصت پيش آمده در مراسم محرم و ايام عاشورای حسینی با تبليغات رساى شان برای وحدت و انسجام مردم افغانستان تلاش نمایند.
در ادامه این نشست حاجی محمد محقق معاون ریاست اجراییه و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان با تسلیت گفتن فرا رسیدن ماه محرم الحرام، ايام سوگوارى سالار شهيدان حسين ابن على ( ع ) و جگر گوشه رسول خدا حضرت محمد ابن عبدالله ( ص ) به مسلمانان جهان و مردم افغانستان، پیرامون اوضاع جاری کشور و جهان به ایراد سخن پرداخته و بر وحدت و همدلی مردم افغانستان تاکید نمودند.
استاد محقق در ابتداء بر اهميت تبليغ درست و مطابق شان اسلام عزيز تأكيد نموده گفتند مبناى تبلیغ اسلام بر سه اصل حكمت، موعظه نيكو و بحث به شيوه نيكوترين استوار است.
محقق با اشاره به پیدایش گروه تکفیری داعش تصريح كرد امروز افغانستان و منطقه با اشتباهات قدرتهاى بزرگ مي جنگند .
به گفته استاد محقق بر اساس پاليسى مصوب شوراى امنيت در حال حاضر قرار است حدود ٦٠٠ مسجد تحت پوشش امنیتی قرار گيرد. معاون ریاست اجرائیه از ملت کشور خواست که يكپارچه و متحد از اين طرح پيشتبانى کند و با دولت تشريك مساعى نمايند.
در ادامه این نشست حجت الاسلام الحاج مظفر مرثیه ای را به یاد بود از شهدای کربلا ایراد نمود و در پایان، آیت الله صالحی مدرس از مبلغین خواهان تبلیغ درست از مکتب عاشورا، تلاش برای ایجاد وحدت میان مردم افغانستان شد .# نالان

میدان وردک  1 میزان باختر
دها تن از شهر وندان  میدان وردک  امروز  در واکنش به کشته شدن یک کودک  در ولسوالی جلریز  دست به مظاهره زدند. این کودک شاگرد مکتب  دیروز  در مر بو طات  ولسو الی جلر یز  از اثر اصابت مر می  به شهادت رسید.
به گزارش خبرنگار آژ انس باختر، مردم محل درحالی به مظاهره پر داختند و مدعی اند که یک کودک  از اثر  فیر های  هوایی پولیس محلی به شهادت رسیده است و از حکومت  خواستند  تا در محلات شان به جای  پولیس  محلی با جابه جایی  اردو و یا پولیس نظم عامه اقدام کند. شکریه عظیمی

 بدخشان 1ول میزان کابل باختر
وزارت زراعت یک سروی را به خاطر  شناسایی آفات و امراض زراعتی در بدخشان مروزآغاز کرد.
انجینر عتیق الله شیرزاد، مسوول حفاظت از نباتات در پروژه عامل تولید زراعتی افغانستان به خبر نگار آژانس باخترگفت که قرار است دراین برنامه امراض و آفات زراعتی در تمام ولسوالی های بدخشان مورد مطالعه و شناسایی قرار بگیرد.
وی گفت ما وسایل وبسته های تحقیقاتی را به مسوولان اداره حفاظت از نباتات بدخشان توزیع نمودیم ،که شامل49 قلم وسایل تحقیقاتی است که با استفاده از آن این سروی انجام می شود.
شیرزاد  افزود که این برنامه در بدخشان در چهل روز کاری در جریان یک سال انجام می شود و کارمندان فنی اداره زراعت این برنامه را در تمام نقاط بدخشان اجرا می کنند.
این برنامه را پروژه عامل تولید زراعتی افغانستان تمویل مالی می کند و هدف آن شناسایی امراض و آفات زراعتی در سراسر افغانستان است.
انجنیر محمد عالم عالمی رییس ادراه زراعت بدخشان گفت که در حال حاضر امراض و آفات زراعتی از مشکلات عمده کشاورزان در بدخشان است.
وی گفت که در هر منطقه ای که می رود، دهقانان مشکلی را که با آنان مطرح می کنند همین مساله امراض زراعتی است که آن ها را متضرر ساخته است/ بر مک بامی.

کابل باختر اول میزان
با تاسف اطلاع حاصل شد که  پوهنوال دیپلوم انجنیر سخی جان محسنی سابق استاد پوهنځی الکترومیخانیک پوهنتون پولی تخنیک کابل  در اثر مریضی که عاید حالش گردیده بود، داعی اجل را لبیک گفت .
هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون پولی تخنیک کابل  مرگ این استاد فرهیخته را یک ضایعه بزرگ به خانواده اکادمیک کشور خوانده از خداوند متعال برای مرحومی جنت فردوس و برای فامیل و اقارب و دوستان مرحوم صبر جمیل استدعا می نماید.
جنازه مرحوم پوهنوال محسنی امروز از منزل شان واقع بلاک های رهایشی پوهنتون پولی تخنیک کابل  برداشته شده و در حضیره آبایی شان در ولایت خوست به خاک سپرده شد.# نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL