08 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسۀ شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط دایر گردید

جلسۀ شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط دایر گردید

کابل۵ حمل باختر مجلس شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده...

معاون رییس جمهور: دشمنان مردم افغانستان، بدون هیچ گونه ملاحظۀ باید سرکوب شوند

معاون رییس جمهور: دشمنان مردم افغانستان، بدون هیچ گونه ملاحظۀ باید سرکوب شوند

کابل 5ثور باختر معاون رییس جمهور امروز سر پرست وزارت دفاع...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

پلخمری 5 ثور باختر
برنامه تحت نام (تا به کی خون ما بریزد؟ تا به کی سکوت نمایم ؟) از طرف نهاد های اجتماعی و جوانان بغلان غرض غم شریکی و تقبیح حمله تروریستی در قول اردوی 209 شاهین، امروز برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر از شهر پلخمری، در این محفل بر علاوه مسوولان و اعضای نهاد های مدنی، ده ها تن از جوانان از نقاط مختلف بغلان اشتراک ورزیده بودند.
نجیب الله محسنی نماینده بغلان در پارلمان جوانان کشور ضمن غیر اسلامی و غیر انسانی خواندن حملات تروریستی در قول اردوی شاهین، سربازان کشور را تاج سر خواند و گفت: اگر نیاز باشد ما جوانان لباس نظامی به تن کرده در کنار سربازان ایستاده خواهیم شد.
  در این محفل سایر مسوولان هر کدام با تقبیح این حادثه غم انگیز ، خواهان پیگرد جدی غفلت کنندگان آن حادثه گردیدند و از کارمندان حکومت خواستند یک روزه معاش خویش را به بازماندگان شهدای این حادثه بدهند.
قطع نامه شش ماده ای نیز در آخر برنامه به تصویب رسید.

کابل باختر/ 5/ ثور
معین وزارت ارشاد حج و اوقاف میگوید که دردین مقدس اسلام بر حفظ محیط پاک تاکید شده است و نظافت جز ایمان است .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، مولوی عبدالحکیم منیب معین مسلکی وزارت ارشاد حج و اوقاف امروز درکنفرانس علمی زیر نام حفاظت محیط زیست از دیدگاه اسلام که از سوی آن وزارت به همکاری اداره حفاظت محیط زیست راه اندازی شده بود و گفت: حفاظت از محیط زیست پاک در دین مقدس اسلام از اهمیت زیادی برخوردار است و نظافت جز ایمان پنداشته میشود .
وی گفت به اساس ارشادات دینی هر فرد مکلف است که برای حفظ محیط زیست سالم وپاک تلاش نماید.
اوگفت برای نظافت وپاکی دردین مقدس اسلام تاکید شده که حتی نمیتوان ناپاک عبادت پروردگار را انجام داد.
مولوی منیب افزودکه یکی از راه های دیگر حفظ محیط زیست جلوگیری از آلودگی هوا ، غرس نهال وپرورش آن میباشد.
وی خاطرنشان کرد که نهال نه تنها محیط پاک می نماید بلکه یک صدقه جاری نیز شمرده میشود که پاداش آن پیوسته نصیب حال مامیشود.
او آگاهی عامه را یکی دیگر از راه های حفظ محیط زیست عنوان کرد گفت که علما وروحانیون ازطریق منابر مساجد برای مردم، حفاظت از محیط زیستی را باید آگاهی دهند وحکومت باید بودجه کافی را برای جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست درنظر گیرد تایک محیط زیست پاک داشته باشیم .
بعداً شهزاده مصطفی ظاهر رییس اداره حفظ محیط زیست صحبت کرد وگفت که قرآن کریم و احادیث پیغمبر اسلام (ص) برای تمام امت رهنمایی مکمل جهت حفظ محیط زیست کرده است.
او از علمای دینی و خطبای مساجد خواست تاپیام حفظ محیط زیست را برای جامعه برسانند زیرا بدون هوا، خاک، آب ومحیط پاک نمیتوان زندگی کرد.
بعداً داکتر محمد ایاز نیازی عالم دین روی اهمیت حفظ محیط زیست ازنظر اسلام صحبت کرد گفت، تمام انسان ها مسوولیت ومکلفیت دارند تا حفظ محیط پاک را جز وظایف شان شمارند.
او افزود علمای دین درترویج حفظ محیط زیست نقش مهم و برازنده دارند.
بعداً مولوی عبدالسلام عابد خطیب مسجد حاجی عبدالرحمن مولوی محمد حسین محقق زاده عضو شورای سراسری علمای افغانستان نیز روی حفظ محیط زیست، آلودگی هوا و تاثیرات آن صحبت کردند.
دراین کنفرانس علمی شماری از علمای دینی ازمرکز وولایت ها اشتراک داشتند.
دراخیر این نشست شرکت کنندگان قطعنامه ده ماده یی را به نشر سپردند که درآن به پاکی وصفایی وحفظ محیط زیست تاکید و دراین راستانقش علمای دینی حیاتی توصیف شده است.

کابل  باختر 5 ثور
پروژه باغچه های خانگی  دیروز در ولایت   زابل افتتاح شد
بسم الله افغان مل والی  زابل افتتاح این پروژه  ها را برای  ترویج  فرهنگ باغداری در آن ولایت یک نیاز مبرم دانست.
حفیظ الله  نوری رئیس زراعت آبیار ی و مالداری ولایت زابل به آژانس باختر گفت:ریاست زراعت ولایت زابل برای بهبود  اقتصاد مردم ، برنامه  های  موثری روی دست گرفته است  تا مردم  بتوانند از طریق  این  بر نامه  ها زندگی مرفه داشته  باشند.
در  این پروِژه هابرای پنجصدخانواده  درمرکز و ولسوالی های  شاه جوی، شهر صفا، شینکی و  ارغنداب باغچه  های خانگی ساخته  میشود.

شهر مزار شریف 5 ثورباختر
جمعی از فعالان مدنی در ولایت بلخ امروز در یک گردهمایی دربرابرقوماندانی قول اردوی 209 شاهین با ریختن رنگ سرخ به نام خون سرخ سربازان اعتراض شانرا در پیوند به این حادثه ابراز و آنرا تقبیح نمودند .
به گزارش خبرنگار محلی آژ انس باختر آنان  همچنان از کمیسیون حقیقت یاب خواستار پیگیری این حادثه شدند و از دولت خواستند که هرچه عاجل عاملان آنرا شناسایی وبه پنجه  قانون بسپارند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL