04 اسد 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داماد ترامپ در جلسه تحقیق سنا شهادت داد

بی بی سی – باختر3اسد جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ،...

راهیابی تیم کرکت زیرنوزده سال کشور به جام جهانی

راهیابی تیم کرکت زیرنوزده سال کشور به جام جهانی

کابل باختر 3اسد تیم کرکت زیرنوزده سال کشورامروز باشکست دادن تیم...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

کابل /باختر/3 اسد
وزارت کار ، امور اجتماعی ، شهدا و معلولین دلیل افزایش میزان کودکان فقر را در کاهش موسسات و نهاد های بین المللی در افغانستان و بیکاری میداند .
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در گزارش مطرح ساخته است که میزان کودکان فقر در افغانستان سه درصد افزایش یافته است ، این نهادتلاش دارد به پلان پنج ساله خود در افغانستان تجدید نظر نماید .
عبدالفتاح احمدزی ، سخنگوی وزارت کار ، امور اجتماعی ، شهدا و معلولین که در این مورد با خبرنگار آژانس باختر صحبت میکرد اظهار داشت ، بعد از سال 2014 زمانی که حکومت تغییر کرد در افغانستان مردم به مشکلات زیاد روبرو شدند ، این مشکلات ناشی از خروج نیروهای خارجی وهمچنان موسسات خارجی و نهاد های بین المللی میگردد.
او افزود که در سال 2014 بسیاری از قرارداد ها تکمیل شدند این باعث بیکاری مردم شد که مسلماً اثر گذار بر وضعیت کودکان کشور میباشد .
او با تاکید گفت که این وزارت تلاش دارد تا به کودکان فقر کمک کند به همین دلیل پرورشگاه ها ایجاد شده اند .
او گفت برای رسیدگی این معضل کودکان که بی سرپرست و بی سرپناه هستند آنها را به پرورشگاه انتقال میگردد و کودکان که پدر و مادر دارند برای شان کمک مالی انجام داده میشود تا والدین ایشان مجبور نشوند که بالای کودکان کار یا وظیفه انجام بدهند .
وی گفت : ما آمادگی این را داریم از این وضعیت کودکان را نجات دهیم . ختم/نازیلا

کابل باختر ۳ اسد
کمیته مصونیت خبرنگارن افغان اعلام کرد که در شش ماه اول سالجاری ۷۳مورد خشونت علیه  خبرنگاران را ثبت کرده است این رقم  افزایش ۳۵ در صد را نسبت به شش ماه سال گذشته میلادی نشان میدهد.
در شش ماه اول سال گذشته ۵۴ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده بود.
به گزارش خبر نگار آژانس باختر داکتر نجیب شریفی رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغان که گزارش ششماهه اول سالجاری را با   خبرنگاران شریک ساخت  گفت که در شش ماه اول سالجاری میلادی هفتاد سه قضیه شامل قتل ، لت و کوب، مجروحیت، توهین وتحقیر، تهدید وباز داشت های موقت علیه خبرنگاران و اهل رسانه ها را ثبت کرده اند.
به گفته وی، این آمار در شانزده سال گذشته بی سابقه بوده است.
او بیان داشت که دراین مدت ده خبرنگارجان باخته اند، ۱۲  کارمندان رسانه زخم بر داشته ۱۹  مورد لت وکوب ،۱۸  مورد توهین  و بد رفتاری ۵  مورد  باز داشت موقت و ۶ مورد تهدید و ۳ مورد اخراج توهین آمیز در برابر  خبر نگاران ثبت  گردیده است.
او تاکید کرد که بیشترین موارد خشونت علیه خبرنگاران را مخالفان انجام داده اند.
وی اضافه کرد که علاو بر گروه های تروریستی  وافراد حکومتی در بعضی از  موارد وکلا  شورای ملی واعضای شورای ولایتی ،والیان،زورمندان، افراد ناشناس  نیز سبب خشونت در  برابر  خبرنگاران شده اند.
شریفی اضافه نمود که حضور زنان خبر نگاردر رسانه  ها به دلیل  افزایش نامنی و تهدید  ها علیه  رسانه  ها  کا هش  یافته  است.
نوریه  زیوری

شهرهرات 3 اسد باختر
در سه هفته اخیر رویداد های ترافیکی  درولایت هرات پنج کشته وسه صد زخمی  برجا گذاشته است.
محمد رفیق شیرزی مدیراداری شفاخانه حوزه یی هرات میگوید: روزانه شمارزیادی ازشهروندان هرات  درحوادث ترافیکی مجروح ومصدوم میشوند.
وی دلیل عمده حادثات ترافیكی را بی احتیاطی رانندگان وعدم آگاهی از قوانین و مقررات ترافیكی عنوان نمودو افزود:ﺩﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺳﻪ ﻫﻔﺘﻪاخیر اﺿﺎﻓﻪ از ۳۰۰ ﺗﻦ ازشهروندان درحوادث ترافیکی ﻣﺠﺮﻭﺡ ﻭﭘﻨﺞ تن دیگرجان های خودرا ازدست داده اند.
عزیزالرحمان جامی مسوول بخش عاجل شفاخانه یاد شده نیزرویدادهای ترافیکی را ناشی از عدم آگاهی درست شهروندان از فرهنگ رانندگی عنوان نمود و گفت:بیشترین آمار این حادثات را جوانان و نوجوان موتر سایکل سوار تشکیل میدهند.ختم/سید حبیب

شهرهرات 3 اسد باختر
شماری از باشنده گان غور، در گردهمایی خواستار روشن شدن چگونگی سقوط تیوره شدند.
مسوولان برگزاری این گردهمایی از مقامات مربوط خواهان پیگیری جدی چگونگی سقوط ولسوالی تیوره و حمایت از نیروهای امینتی درولایت غور شدند.
آنها با شعارهایی ما از قهرمانان غوری خود حمایت مینماییم ،غور را دریابید ، غور در ماتم است ،مردم ولایت غور را نجات دهید ،  ازحکومت مرکزی خواهان حمایت جدی و نجات مردم ولسوالی تیوره از دست دشمنان این سرزمین شدند.
این افراد خواهان  ازدیاد نیروهای امنیتی درغورشدندو قطعه نامه ای را نیزقرائت نمودند که  دران از حکومت محلی خواهان رسیده گی جدی بر امور این ولایت می باشد .
ولسوالی تیوره ولایت غور روزگذشته سقوط نمود ودرحال حاضر عملیات به خاطربازپس گیری آن ولسوالی جریان دارد.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL