19 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر19 قوس با تأسف و تأثر فراوان اطلاع حاصل نمودم...

داکتر کمال سادات: جوانان برتعهدات که دربرابرجامعه دارند باید متعهد باشند

داکتر کمال سادات: جوانان برتعهدات که دربرابرجامعه دارند باید متعهد باشند

کابل باختر19 قوس داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات...

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

کابل باختر19 قوس با سخنرانی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

کابل باختر19 قوس
داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ ، درآخرین روز دور سوم نشست پارلمان جوانان گفت که  اعضاء پارلمان بر تعهدات که کرده اند در قبال جوانان باید مسوولانه عمل نمایند.
به گزارش آژانس باختر:  دراین نشست معین امور جوانان، پارلمان آموزشی جوانان را برای تقویت و رشد انگیزه و استعدادهای جوانان کشور یک گام مثبت و سازنده ارزیابی کرد.
وی اشتراک وکلا را در این پارلمان بنا بر نیازمندی شرایط موجود دانست  و افزود که جوانان امروز در کشور دچار مشکلات زیاد اند، وکلا مسولیت دارند برنامه ها و خواست های جوانان ولایات را برای مسولین پیشنهاد نمایند، تا یک راهکار درست برای جوانان درنظر گرفته شود.
معین امور جوانان در نشست عمومی پارلمان جوانان، خواست ها و پیشنهادهای  وکلا جوانان را شنید و بر عملی شدن استراتیژی 5 ساله جوانان تاکید کرد. احمدضیا احمدی

کابل باختر/ 19/ قوس
به اطلاع عموم متقاضیان حج بیت الله شریف نواحی شهر کابل که قصد ادای فریضه حج را داشته باشند رسانیده میشود، که جهت ثبت نام درکمبودی های سهم سال 1398 ناحیه مربوطه خویش و تحویلی پول قسط اول مصارف حج با اصل تذکره تائید شده تابعیت خویش ، دو کاپی آن و هشت قطعه عکس 3*4 که جدیداً گرفته شده باشد همراه با مبلغ 500 دالر امریکایی سرازروز سه شنبه مورخ 20/9/1397 الی 19/10/1397 دراوقات رسمی به مجتمع حجاج زون مرکز واقع دامنه تپه مرنجان جوار تانگ تیل خوشحال ( مکروریان کهنه ) جهت طی مراحل اسناد خویش مراجعه نمایند.
متقاضیان ناحیه 21 شهر کابل ، از اینکه سهم سال 1398 آن تکمیل بوده و برای سال 1399 نیز ثبت دارند ، بناً از این امر مستثنی بوده زحمت نکشند .
متقاضیان سایر ولایات کشور درصورت کمبود میتوانند درمدت معینه با رعایت نکات فوق به ریاست های حج و اوقاف ولایت مربوطه خویش مراجعه نمایند.
قابل یاد آوریست حجاج متکرر ( کسانیکه یکبار حج فرضی را ادا نموده باشند ) بار دیگر درپروسه حج پذیرفته نمی شود مگر اینکه محرم شرعی ( یکتن از طبقه اناث که تا هنوز حج نکرده باشد ) شامل میشود.
نوت : از متقاضیان تقاضا بعمل می آید درصورت داشتن پاسپورت برقی آنرا با خود بیاورند.
ختم/ جاوید

کابل باختر 19 قوس
رییس اجراییه جکومت وحدت ملی در مراسم پایانی کازار ۱۶روزۀ محو خشونت علیه زنان گفت که خشونت علیه زنان یک معضل کلان اجتماعی است که سلامت جامعه و روند توسعه را در کشور متأثر ساخته است.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر،دکتر عبدالله عبدالله امروز در این مراسم که با حضور گستردهٔ بانوان در قصر سپیدار برگزار شده بود، تاکید کرد: با وجود پیشرفت‌ها هنوزهم انواع خشونت در سطوح مختلف وجود داشته و مردم از آن رنج می‌برند.
رییس اجراییه کشور افزود: پدیدۀ خشونت در جوامع عقب‌مانده و درگیر جنگ ریشه عمیق‌تر دارد. چون، جنگ سبب ترویج خشونت می‌شود و مشکل را پیچیده‌تر می‌سازد.
داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که در کنار چالش‌ها پیشرفت‌هایی هم صورت گرفته است. مثلاً بددادن به حداقل رسیده و میزان مشارکت سیاسی زنان افزایش یافته و قوانین اصلاح گردیده است.
رییس اجراییه کشور علاوه نمود که مبارزه با خشونت علیه زنان، نیازمند توجه و همکاری همگانی است و این کار از توان یک یا چند نهاد دولتی بیرون است. همه در قبال محو خشونت علیه زنان وظیفه دارند.
داکتر عبدالله عبدالله با قدردانی از ایستاده‌گی دوامدار زنان گفت که زنان با وجود مشکلات و نگرانی‌ها در روز انتخابات در یک صف واحد قرار گرفتند و به تهدید و خشونت پاسخ گفتند.
رییس اجراییه کشور تاکید کرد که محو و کاهش خشونت‌ها علیه زنان تدابیر بیشتر را ایجاب می‌کند. در این قسمت بودجه و امکانات مشخص لازم است.
داکتر عبدالله عبدالله در بخش دیگر از سخنانش به موضوع صلح و انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و گفت: روند صلح برای ختم جنگ باید پیش برود؛ اما تأخیر در انتخابات ریاست جمهوری به خاطر این روندکه نتیجه‌اش هم معلوم نیست، مطرح نمی‌باشد. رهبری حکومت وحدت ملی در این باره موضع روشن دارند.
رییس اجراییه کشور افزود که خواست مردم افغانستان این است که نباید در روند انتخابات سکتگی ایجاد شود. انتخابات ریاست جمهوری به موقع برگزار می‌شود.
داکتر عبدالله عبدالله اشاره کرد که صلح با عزت خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان است؛ ولی برنامۀ صلح و پروسه انتخابات هرکدام در جایش اهمیت دارد.
رییس اجراییه کشور تاکید کرد که حفظ دستاوردهای مردم افغانستان به معنای تحکیم صلح و ثبات در کشور و چشم‌پوشی از آن به معنای بی‌ثباتی دوامدار است. مردم افغانستان این دست‌آوردها را حفظ می‌کنند.
در این برنامه، استاد محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه کشور گفت که ریشه تمام خشونت‌ها در تفکر افراطی است و به خاطر محو آن باید جهان بینی‌ و نگرش فکری و اعتقادی مان را نسبت به زنان تغییر دهیم.
فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف کشور خبر داد که این وزارت در یک برنامه مشترک با علمای کرام انواع خشونت‌ها علیه زنان را آسیب‌شناسی می‌کند.
اسدالله محقق جهانی معین وزارت معارف گفت که این وزارت تلاش دارد که زنان شایسته را در برخی از ریاست‌های مرکز و ولایت جذب کند.
در این برنامه، رییس اجراییه حکومت افغانستان از شهامت، ایستاده‌گی و مبارزه زنان ستایش کرد و گفت که احترام و رعایت حقوق زنان یک وظیفه انسانی و اسلامی است.# نالان

اولین گروه کارگران مهاجر درسال آینده به خارج فرستاده میشود
کابل باختر /19قوس
وزارت کار وامور اجتماعی امروز استراتیزی ملی مهاجرت کار را افتتاح کرد .
این استراتیژی فرصت کار قانونی کارگران افغانستان را به کشور های خارجی فراهم واز فشار روز افزون جوانان به بازار کار می کاهد و اشتغال زایی و با اختصار انکشاف اقتصادی را در قبال خواهد داشت .
به گزارش آژانس باختر ،در محفل افتتاح استراتیژی ملی مهاجرت فیض الله ذکی وزیر کار وامور اجتماعی در رابطه به ارزش ومحتوای این استراتیژی صحبت کرده گفت : مطابق قانون با در نظر داشت تجارب ومطالعه وضیعت ملی ،منطقه ای وبین المللی بازار کار وعرضه وتقاضا استراتیژی های معین را تدوین مطابق آن حرکت نمایند به همین منظور وزارت کار واموراجتماعی به حمایت سازمان های بین المللی مهاجرت وکار این استراتیژی را تدوین کرد.
به گفته ذکی ، استراتیژی یاد شده روی سه استقامت عمده استوار است اول چگونگی بهبود بخشیدن فرستادن کارگران ،چگونگی بهتر شدن عواید وارده کارگر به کشور وحمایت از حقوق کارگر مطابق تفاهمنامه های که با کشور های متقاضی صورت میگیرد .
ذکی اعلام استراتیژی را گام بزرگ واقدام عملی درنظم کار خوانده افزود که افغان ها سالها در کشور های خارجی با هویت دگر  مشغول کار بودند چون کشور های کارگر پذیراز سی سال به اینسو صدور ویزای کار به افغانستان را متوقف ساخته بود حال با تدوین استراتیژی وامضای تفاهمنامه ها با کشورهای کارگر پذیر فرصت بزرگ برای اشتغال زایی بوجود خواهد آمد .
ذکی در برابر پرسش خبرنگار در مورد آدرس ،معیارها وچگونگی فرستادن کارگران مهاجر خارج از کشور گفت با امارات متحده  ابوظبی  تفاهمنامه در این مورد به امضا رسیده اما متخصصین هردو کشور روی این موارد کار خواهند کرد.
وی همچنان یاد آور شد که وزارت های داخله ومالیه در این خصوص همکار خواهند بود ومساله فرستادن  کارگران واجد شرایط توسط 27شرکت خصوصی که همکار با وزارت کار وامور اجتماعی اند صورت خواهد گرفت اما وی تاکید کرد که شرکت های خصوصی حق فروش ویزه کار را به شهروندان ندارند .
به گفته او فرستادن اولین گروه کارگران مهاجر در حمل سال آینده آغاز شود .
چند سال قبل  نیز تفاهمنامه فرستادن کارگران افغان با قطر نیز به امضا رسیده بود اما عملی نشد .فرزانه

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL