03 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اخبار کوتاه از دنیای فوتبال

کابل/ 3 حوت /باختر گزارش های وجود دارد که پوگ با...

شش طرح انکشافی تطبیق شد

کابل/۳حوت/باختر باتکمیل کارساخت شش طرح انکشافی درهرات شش صدوهشتادویک خانواده به...

اعلامیه وزارت دولت در امور صلح در پیوند به کاهش خشونت

کابل /۳ حوت/ باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان در راستای تأمین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مراسم قربانی درعید قربان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر21 اسد
مراسم قربانی و قربانی کردن در عید سعید اضحی بر همه افرادی که براساس فقه اسلامی، اعمال حج را به جا می‌آورند واجب است .
خبرنگار آژانس باختر به نقل از منابع می نگارد که مسلمانان در سراسر جهان در عبادت حج، در این روز، گوسفند، گاو یا شتر قربانی می کنند.
حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود،  مانند نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو،  دوباره حلال می‌ شود و با توجه به این که حج، یکی از عبادت های بسیار مهم در اسلام است،  توانایی به انجام رساندن آن نیز برای هر مسلمانی بسیار شادی‌ آوراست و در نتیجه روزی که پس از انجام وظایف سنگین حج، به عنوان جایزه الهی و اتمام احرام پیش می‌آید را عید می‌دانند.
همچنان در روایت‌های مکرری نقل شده است  که در روز عید قربان، قربانی کنید تا گرسنگان و بیچارگان نیز به خوراک برسند و این عمل در میان مسلمان‌ها از دیر زمان اتحاد به میان آورده‌ است.
در روایات مختلف دین اسلام آمده‌ است که ابراهیم پیامبر در سن بالا دارای فرزندی شد که او را اسماعیل نام نهاد و برایش بسیارعزیز و گرامی بود،  اما مدت‌ها بعد، هنگامی که اسماعیل به سنین نوجوانی رسیده بود، فرمان الهی چندین بار در خواب به ابراهیم نازل شد و بدون ذکر هیچ دلیلی به او دستور داده شد تا اسماعیل را قربانی کند.
او پس از کشمکش های فراوان درونی، در نهایت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر رفت و ابراهیم آماده سر بریدن فرزند محبوب خود شد.
اما به هنگام انجام قربانی اسماعیل، خداوند که او را سربلند در امتحان می‌یابد، گوسفندی را برای انجام ذبح به نزد ابراهیم می‌فرستد و به همین اساس سنت قربانی کردن به میان آمد.
این ایثار و عشق پیامبر به انجام فرمان خدا، واجب برای حجاج می شود تا در این روز قربانی کنند و از این طریق برای یتیمان و تهی دستان خوراکی فراهم سازند.
به همین ترتیب در این روز مستحب است که باید دو رکعت نماز عید قربان در فاصله زمانی طلوع آفتاب روز عید تا ظهر خوانده شود .  احمدضیا احمدی

 

Last modified on ?? ???? ، 22 ??? 1398 ، 17:15

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.