13 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرد

رییس جمهوری با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر مبارزه با ویروس کرونا صحبت کرد

کابل/ 12 حمل /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغاانستان...

حسینه صافی : همه دروقایه و جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا با دولت و مردم همنوا و همکار باشند

حسینه صافی : همه دروقایه و جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا با دولت و مردم همنوا و همکار باشند

کابل/ 12 حمل /باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمردم...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل/ 12 حمل /باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغاانستان امروز از طریق ویدیو کنفرانس با والیان ولایت های زون شرق در رابطه به تدابیر و مبارزه با ویروس کرونا، بحث کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این ویدیو کنفرانس که در ارگ انجام شد، ابتدا والیان ننگرهار، لغمان، کنر و نورستان پیشنهادات شان را در بخش تهیه مواد خوراکی و تجهیزات طبی به هدف مبارزه با ویروس کرونا در ولایت های مربوط شان، با رییس جمهوری شریک کردند.
محمد یوسف غضنفر، نمایندۀ فوق العادۀ رییس جمهور در امور توسعۀ اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر با ابراز امتنان از والیان، گفت که در رابطه به انتقال گندم با سفیر قزاقستان صحبت شده است و به منظور انسجام کمک ها و مواد خوراکی در هماهنگی با وزارت های صنعت و تجارت، ترانسپورت و مالیه، نیاز به ایجاد یک راهکار منظم است.
امرالله صالح معاون اول رییس جمهور با اشاره به پالیسی یازده ماده یی که به هدف مبارزه با کرونا تدوین شده است، گفت که مسوولیت جلب و انسجام کمک های موسسات را والیان به عهده گیرند. کارکنان خدمات صحی از امتیازات حق الخطر برخوردار اند و خدا ناخواسته در صورتی که جان خود را از دست می دهند، از امتیازات شهدای قوای مسلح کشور، مستفید خواهند شد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر انسجام علما، گفت که در روشنایی هدایت رییس جمهور کشور طرزالعمل های تدارکاتی تسهیل شده است و والیان خواست ها و پیشنهادات عاجل خویش را با سرپرست اداره امور شریک کنند.
وی افزود که در صورت تمدید مدت قرنطین، باید فهرست منظم و واضح افراد فقیر و نیازمند ترتیب شود.
صالح خطاب به والیان گفت که گزارش حوادث و آفات طبیعی که در ده سال گذشته در ولایت های مربوط شما اتفاق افتاده است و همچنان سنجش امسال را به صورت کتبی ترتیب کنند، تا در روشنایی آن تصامیم و تدابیر اتخاذ شود.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد که نرخ ها در بازار توسط پولیس نه، بلکه توسط آگاهی عامه کنترول شود و برای مردم اطمینان بدهید که خطر قحطی وجود ندارد و توان مبارزه با این آفت را داریم. وی افزود که آگاهی عامه دو بخش دارد، بخش ترتیب پیام ها مسئولیت وحید عمر مشاور ارشد رییس جمهور و رییس عمومی اداره روابط عامه و استراتیژیک می باشد، اما پیام رسانی به شمول والیان مسوولیت مشترک همه ماست.
رییس جمهوری با ابراز امتنان از والیان ننگرهار، لغمان، کنر و نورستان گفت که در مرحلۀ اول پنجاه میلیون افغانی برای ننگرهار و بیست بیست میلیون افغانی برای لغمان، کنر و نورستان انتقال یابد. همچنان به منظور مبارزه با کرونا در ولایت های متذکره، به سرپرست ادارۀ امور هدایت داد تا وسایل مورد نیاز به این ولایت ها داده شود.
رییس جمهور گفت که مسوولیت گندم و مواد خوراکی به امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری انتقال شده است و او در این قسمت اقداماتی خواهد کرد. همچنان در دو هفتۀ آینده مواد خوراکی کافی از هند به افغانستان خواهد رسید.
رییس جمهوری با اشاره به اتخاذ تدابیر لازم در تورخم، گفت که به وزارت صحت عامه هدایت داده است که در تورخم لابراتوار ایجاد کند و افرادی مبتلا به کرونا پس از تشخیص برای مدت معین قرنطین شوند.
رییس جمهور به والیان هدایت داد تا در رابطه به پیداوار زراعتی ولایت های مربوطۀ شان گزارش واضح ارائه کنند، تا درصورتیکه این پیداوار به دلیل خطرات در معرض ضایع شدن قرار داشته باشند، جلو آن گرفته شود.
وی افزود که مسوولیت انسجام زمین به معاون اول ریاست جمهوری انتقال شده است، در کنار تسریع و حمایت از سرمایه گذاری و پارک های صنعتی، برای کاریابی در شهرها نیز اقدامات صورت گیرد.
رییس جمهوری با تاکید به والیان گفت که با صرافان در ولایت های مربوط شان همانند کارکنان خدمات صحی رفتار صورت گیرد و از آنان حمایت شود. وی افزود که در بخش معارف و تحصیلات عالی طرح واضح نهایی و سافت ویری که به خاطر آموزش آنلاین از سوی متخصصان افغان در پولی تخنیک ساخته شده است، تصویب خواهد شد.
رییس جمهوری کشور به والیان هدایت دادکه  به منظور مبارزه بر ضد ویروس کرونا به خاطر آگاهی عامه و انسجام کمک ها از میثاق شهروندی، شوراهای انتخابی و دیگر ساختارها استفاده کنند و برای مراحل مختلف آمادگی داشته باشند. احمدی

کابل/ 12 حمل /باختر
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ ازمردم کشورخواست که درخانه بمانند و به خاطر وقایه و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با دولت همنوا وهمکارباشند.
به گزارش آژانس باختر: سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که امروز نه تنها افغانستان بلکه کشورهای پیشرفته جهان نیز با تهدید جدی ویروس کرونا ، روبرو هستند.
وی افزود که تاکنون برای تداوی مرض ناشی از ویروس کرونا ، دوا و یا واکسینی وجود ندارد ، بنا براین نیاز است که دراین شرایط دشوار، همه به خاطر اقدام های وقایه و پیشگیرانه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، با دولت همنوا و همکارباشند.
حسینه صافی خاطرنشان کرد که درصورتی که فعالیتی با دست ها خود انجام می دهیم باید دستان خود را با صابون برای 20 ثانیه شست و شو کنیم و این کار را از خود و خانواده خود آغاز کنیم و درمحیط خود نیز درنظربگیریم .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ تاکید کرد که درغذای روزمره بیشتر از سبزی و میوه استفاده شود و تا نیاز جدی نباشد، باید درخانه که جای مصوون است، بمانیم .
وی افزود ملت و دولت قهرمان افغانستان چنانچه بر هرمشکلی پیروزشده اند بر تهدید مشکل  ویروس کرونا نیزفایق خواهند شد . احمدضیا احمدی

  کابل /12 حمل/ باختر
یادتان می‌آید که همین تازگی‌ می‌توانستید برای خرید هر چه دوست دارید، هر وقت که خواستید به فروشگاه و سوپرمارکیت بروید؟ اما حالا توصیه این است که رفتن به فروشگاه را تا حد ممکن کاهش دهید.
آژآننس باختر به استناد از گزارش  بی بی سی   خبر می دهد که فرد مبتلا به کرونا، با سرفه، قطرک‌های حاوی این ویروس را پخش می‌کند. تنفس این قطرک‌ها و یا لمس سطوح آلوده به این ویروس می‌تواند باعث سرایت آن شود. به همین دلیل خرید کردن در فروشگاه، به خصوص در فروشگاه‌های که بیرو بار زیاد است، می‌تواند خطرهایی داشته باشد، به همین دلیل رعایت فاصله اجتماعی، حداقل دو متر فاصله با دیگران، بسیار مهم است.
پروفسور سالی بلومفیلد از دانشکده بهداشت و طب حاره‌یی لندن می‌گوید: "سوپرمارکیت‌ها می‌توانند شرایط ایده‌آلی را برای انتقال این ویروس فراهم کنند. افراد زیادی به اجناس دست می‌زنند آنها را جا به جا می‌کنند؛ دستگاه‌های پرداخت، کارت‌های بانکی، دکمه بلیت پارکینگ ماشین، دکمه عابر بانک‌ها، رسید خرید و غیره و البته زیادی نزدیک بودن به افراد دیگر. تمام اینها ممکن است راه انتقال این ویروس باشند. ماری

قندهار۱۲ حمل باختر
داکتر مصاب به بیماری کرونا در قندهار به گونه کامل درمان شد.
او ناوقت دیروز از  شفاخانه روانه خانه اش شد.
داکترداوود زمان هنگام بازگشت ازپاکستان متوجه شد که به بیماری کرونا دچار شده است.
یک مسوول صحی قندهار به آژانس باخترگفت که سه بار معاینه نشان داد که ویروس در وجود داکتر داوود زمان نابود شده است.
اوگفت آنان داکتر زمان را از شفاخانه رخصت کردند و اما برای مدتی درخانه باید زیر نظر باشد.
داکتر زمان ششمین بیمارمصاب به کرونا در افغانستنان است که درمان می شود.
این درحالی است که شمار مبتلایان به بیماری کرونا در افغانستان به یک صدو هفتاد و چهارتن رسیده است.
به اساس آمار ها ، میزان جان باختگان بیماری کرونا در جهان ازمرز سی وپنج هزار گذشت و همچنان تاکنون نزدیک به هفت صد هزار انسان در دنیا به این بیماری مرگ آفرین مصاب شده اند.ختم/ابوی

هرات/ ۱۲ حمل /باختر
شانزده کارمند صحی در هرات به بیماری کرونا مصاب شده اند.
این کارمندان ظاهرا هنگام رسیدگی به بیماران کرونا ، خود دچار این بیماری شده اند.
یک مسوول ریاست صحت عامه هرات به آژانس باخترگفت که این کارمندان شامل شش داکتر، نه کارمند صحی و یک خدمه اند.
اوگفت این کارکنان صحی هنگام رسیدگی به بیماران کرونایی ، نکات ایمنی را رعایت نکرده اند .
با این حال وضع صحی این کارکنان صحی روبه بهبود گزارش شده است.
این درحالی است که شمار مبتلایان به بیماری کرونا در افغانستان به یک صدو هفتاد و چهارتن رسیده است.
همچنان صدها مورد مشکوک به کرونا در لابراتوار های کشور زیر بررسی قراردارند.
کرونا در افغانستان تاکنون جان چهارتن را گرفته است و همچنان داکتران موفق شده اند پنج بیمار را درکشوردرمان کنند.
به اساس آمارها ، میزان جان باختگان بیماری کرونا در جهان ازمرز سی وپنج هزار گذشت و همچنان تاکنون نزدیک به هفت صد هزار انسان در دنیا به این بیماری مرگ آفرین مصاب شده اند.
ایتالیا و اسپانیا قربانی بزرگ ویروس کرونا در جهان اند و امریکا نیز بیشترین مورد ابتلا به این بیماری را در خود جا داده است.ختم/ابوی

کابل/ 12 حمل/ باختر
سرپرست‌ وزارت معادن و پترولیم با رییس پوهنتون پولی‌تخنیک کابل دیدار و روی توانمند سازی بخش صنایع استخراجی معادن کشور تاکید کرد.
عبدالقدیر مطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم در تماس با آژانس باختر گفت که در این دیدار عنایت الله مومند سرپرست وزرت معادن و پترولیم روی تطبیق تفاهم نامه همکاری دوجانبه که چندی پیش میان این وزارت و پوهنتون پولی تخنیک امضا شده بود بحث کرد.
به گفته سخنگوی وزارت معادن در این دیدار روی چگونگی شریک کردن‌سازی معلومات بین دو اداره به منظور توانمندسازی بخش صنایع استخراجی معادن و ایجاد مرکز تحقیقاتی معادن که از طرف پوهنتون متذکره طرح شده است توافق شد.مجیب مرزایی

کابل /12حمل / باختر
شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات ورییس ستره محکمه برگزارشد .
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آژانس باختر،شورا نخست به منظور تسریع روند تطبیق فرمان شماره یک اختصاصی مقام ریاست جمهوری درمورد عفو محکومین و محجوزین به حبس به هدف جلو گیری از شیوع مرض کرونا و اتخاذ تصامیم محاکم در قبال پیشنهاد های اداره لوی  څارنوالی مبنی بر تعویق تحقیق و تاءجیل تنفیذ حبس مستفیدین از فرمان فوق بادرنظرداشت احکام مواد 106- 332و 333 قانون اجراات جزایی  با توجه به حالت اضطرار و توقف روند های شکلی مندرج در قانون مذکور به روسای محاکم استیناف و رییسان استیناف محاکم اختصاصی صلاحیت تفویض کرد تادر برابر پیشنهاد های واصله اداره لوی څارنوالی بلا فاصله تصامیم سریع و مقتضی اتخاذ بدارند .
بعداً طرح تشکیل سال 1399 قوه قضائیه که با توجه به نیازمندی های عینی به گونه متناسب و متوازن و باعطف نظر به میزان موثریت ساختار ها در راستای عرضه بهتر خدمات قضایی تدوین شده بود ، درقاعده تایید و به آمریت عمومی اداری قوه قضائیه هدایت داده شد تا تشکیل را بعداز ورود نظریات اصلاحی و بازنگری مجدد ، جهت طی مراحل قانونی به مرجعش بفرستد .
متعاقباْ مطابق به اجنداء  مسوده طرز العمل تقرر و تبدل قضات و کارکنان اداری و مسلکی قوه قضائیه و رهنمود طرز اجرای وثایق درمحاکم مورد غور قرارگرفت و این دو طرح بعداز تصحیحات وورود تعدیلات لازم  مورد تصویب قرارگرفت .
همچنان درجلسه  بنابر مطالبه اداره لوی څارنوالی صلاحیت رسید گی به ( 55) قضیه جزایی به محاکم استیناف کابل ، فاریاب ، بلخ ، کاپیسا ، غزنی ، بدخشان ، تخار ، هرات ، ننگرهار ، کنرها  ، دایکندی ، جوزجان و ارزگان تفویض شد میرزایی

کابل/12 حمل /باختر
جلسۀ اختصاصی شورای عالی اقتصادی به ریاست محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز در قصر چهارچنار، برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این جلسه، ابتدا اجمل احمدی سرپرست وزارت صنایع و تجارت میکانیزم ایجاد تسهیلات در ترانزیت و انتقال اموال از پاکستان به افغانستان را به جلسه ارائه کرد و گفت که با تطبیق این راهکار سهولت های لازم در انتقال اموال از پاکستان به افغانستان، فراهم می می شود.
همچنان محمد یونس مومند معاون اتاق تجارت و صنایع کشور ضمن تائید میکانیزم متذکره، گفت که سکتور خصوصی به صورت هماهنگ با وزارت صنایع و تجارت کار می کند.
سپس حیات الله حیات والی کندهار به مشکلات موجود در ترانزیت اموال از پاکستان به افغانستان اشاره کرد و گفت که روابط تجاری افغانستان با پاکستان بازنگری می شود تا مشکلات موجوده در تجارت افغانستان و پاکستان به حد اقل کاهش یابد. وی همچنان افزود که لابراتوارهای تشخیص ویروس کرونا در ولایت کندهار وجود ندارد، نمونه های افراد مشکوک بخاطر تشخیص به کابل فرستاده می شود.
رییس جمهوری ،راهکارپیشنهادی وزارت صنایع و تجارت را تصویب کرد و گفت در صورتی که برای تسریع امور و ایجاد تسهیلات به بودجه نیاز باشد، در پیشنهادات خویش واضح کند.
رییس جمهوری با اشاره به لابراتوارهای تشخیص ویروس کرونا، گفت که در هر زون کشور باید لابراتوارهای مجهز برای تشخیص این ویروس داشته باشد و به وزارت صحت عامه کشور هدایت داد تا در این زمینه اقدام کند. وی همچنان افزود که جهت مبارزه با ویروس کرونا برای ولایت های قندهار و ننگرهار پنچاه پنجاه میلیون افغانی انتقال یابد و برمبنای اولویت ها وراهکارشفاف به مصرف برسد.
رییس جمهوری با ابراز امتنان از سکتور خصوصی به خاطر هماهنگ بودن با دولت در زمینه مدیریت و کنترول بازار، گفت که حکومت حاضر است تا برای سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش های مختلف ترجیحات را در نظر بگیرد.
رییس جمهور گفت در صورتی که سکتور خصوصی در تولید و توزیع مواد اولیه به خصوص تولید روغن، سرمایه گذاری کند، حکومت برای آنان سهولت ها و ترجیحات را در نظر می گیرد. همچنان اگر تولید از سوی حکومت صورت گیرد و سکتور خصوصی به گونه مشترک در بخش توزیع همکاری کند، و یا مشترکاً در تولید و توزیع کار کنند، حکومت آماده است که  سهولت های لازم را فراهم کند.

کابل/12 حمل /باختر
در 24 ساعت گذشته 27 واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده است
به گزارش خبر نگارآژانس باختر، داکتر وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه امروز در کنفرانس خبری گفت که 27 واقعه مثبت ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته ثبت شده است که 25 واقعه در هرات ثبت شده است.
وی بیان کرد ، در 4 تست ویرورس کرونا که در لابراتوارهای مرکز تست شد 2 در قندهار  1 در دایکندی و 1 در نیمروز مثبت گزارش شده است .
به این ترتیب شمارمبتلایان به ویروس کرونا به 174 نفر رسید که بیشترآنان ازهرات است .
داکتر مایار در ادامه گفت که در 16 ولایت کشور واقعات مثبت ویروس کرونا به ثبت رسیده است که بیشتر آن مربوط در هرات است . 
وی می‌گوید که تاکنون چهار نفر در نتیجه بیماری کرونا جان داده‌اند و پنج دیگر صحت یاب شده اند.
وی یک بار دیگر به همکاری و آگاهی بیشتر در مورد شیوع بیماری کرونا تاکید کرد و گفت که تجهیزات و هیچ دارویی برای این بیماری کار نمی‌دهد زیرا کرونا نه تداوی دارد و نه واکسین تنها چیزی که می تواند ما را درامان داشته باشد  رعایت دستورها صحت عامه و سازمان صحی جهان است. مومنه احمدیار

شهرشبرغان / ۱۲ حمل /باختر
درتازه ترین حمله مرگبار قوای هوایی کشور برمواضع طالبان در جوزجان ، پنج هراس افگن به شمول دو سرگروه آنان کشته شدند و دوازده هراس افگن دیگر زخم برداشتند.
به اساس گزارش ها ملا نورکیلدی و ملا قربان دوسرگروه طالبان شب گذشته در روستای مردیان ولسوالی مردیان هنگامی آماج قرارگرفتند که می خواستند برای حمله برچند پاسگاه نظامیان آماده شوند.
قول اردوی شاهین درشمال کشور با پخش خبرنامه یی می گوید که دراین رویداد  یک مرکز طالبان و نیز کاروان حامل این جنگجویان آماج قرارگرفت.
این قول اردو می پذیرد که دراین حمله قوای هوایی کشور دو سرگروه طالبان با سه فرد شان کشته شدند و دوازده هراس افگن دیگر زخم برداشتند.
طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.
طبق یک خبردیگر پولیس با کشف هفده ماین از راه های پررفت و آمد جوزجان، از وقوع یک رشته انفجار ها جلوگیری کرد.
طالبان عامل این ماین گذاری ها خوانده می شوند.
یک خبردیگر می رساند که یک تک تیراندازطالبان درجوزجان درگلوله باری ماموران امنیت ملی ازپا درآمد.
این مهاجم دربالای درختی در ولسوالی مردیان جابه جا شده بود و ازآنجا نظامیان را هدف قرارمی داد.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL