14 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کنینگهم: آتش‌بس سه روزهٔ طالبان باید تمدید شود

کنینگهم: آتش‌بس سه روزهٔ طالبان باید تمدید شود

واشنگتن/ وی او ای / ۱۴ اسد/ باختر جیمز گنینگهم، سفیر...

ازبکستان: از این پس کودکان می‌توانند به مساجد بروند

ازبکستان: از این پس کودکان می‌توانند به مساجد بروند

تاشکند/وی او ای / ۱۴ اسد/ باختر وزارت داخلهٔ ازبکستان می‌گوید...

وزیر امور خارجۀ امریکا با ملا برادراز طریق ویدیو کنفرانس ملاقات کرد

وزیر امور خارجۀ امریکا با ملا برادراز طریق ویدیو کنفرانس ملاقات کرد

دوحه / تویتر/۱۴ اسد/ باختر ملا برادر معاون سیاسی گروه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

واشنگتن/ وی او ای / ۱۴ اسد/ باختر
جیمز گنینگهم، سفیر پیشین ایالات متحده امریکا در افغانستان می‌‌گوید که آتش‌بس سه روزهٔ طالبان باید تمدید شود زیرا این بهترین راه برای گشایش باب مذاکرات است.
او تداوم و تشدید خشونت‌های طالبان را نگران کننده خواندو گفت: "فکر می‌کنیم تمام جوانب باید روی روند مصالحه و ختم جنگ فکر کنند، این [تشدید خشونت] کاری نیست که باید صورت می‌گرفت."
گنینگهم افزود که بر اساس معلومات، طالبان روابط خویش را با شبکهٔ تروریستی القاعده قطع نکرده اند که این امر تخطی از موافقتنامهٔ دوحه است.
سفیر پیشین امریکا در افغانستان افزود که موضوع رهایی ۴۰۰ تن از زندانیان طالبان که به گفته حکومت افغانستان براساس مسایل حق العبدی نمی‌تواند آنان را رها کند گفت: "این موضوع بخشی از مذاکرات میان حکومت افغانستان با جامعه جهانی و طالبان است و من متیقن استم که راه حلی برای آن دریافت می‌شود."
او افزود که هدف صلح است نه موافقت روی رهایی برخی افراد مشخص که جرایم جنگی دارند.
کنینگهم اظهار امیدواری کرد که در جریان مذاکرات و توافق نهایی، بر حفظ دست آوردهای سال‌های اخیرِ، تمرکز صورت گیرد.فریده بابک

تاشکند/وی او ای / ۱۴ اسد/ باختر
وزارت داخلهٔ ازبکستان می‌گوید که کودکان از این پس می‌توانند به مساجد بروند.
قیود بر رفتن کودکان به مساجد در زمان ریاست جمهوری اسلام کریموف وضع شد وتا کنون نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا ادامه داشت.
وزارت داخلۀ ازبکستان گفت که کودکان می‌توانند با پدران، برادران یا اقارب نزدیک شان در نمازهای جماعت اشتراک کنند.
این وزارت در صفحهٔ تلگرام خویش با نشر ویدیویی گفته است که هیچ قانونی در این کشور وجود ندارد که رفتن کودکان به مساجد را منع کند.
بر اساس گزارش سال ۲۰۱۹ آزادی دینی وزارت خارجهٔ امریکا، پولیس ازبکستان سال گذشته، دو بلاگ‌نویسی را بازداشت کرد که از مقامات خواسته بودند که اجازه دهند کودکان به مساجد بروند، دختران حجاب بپوشند و مردان ریش بگذارند.
دین برای حکومت ازبکستان در حالی یک مسالۀ حساس است که این کشور پس از سه دهه استقلال از شوروی سابق، یک کشور قوی سیکولار باقی مانده است.
# فریده بابک

دوحه / تویتر/۱۴ اسد/ باختر
ملا برادر معاون سیاسی  گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر با مایک پمپیو وزیر امور خارجۀ امریکا صحبت کرد.
  در این صحبت که شام دیروز ازطریق ویدیوکنفرانس صورت گرفت، دو طرف در مورد آغاز مذاکرات بین افغانان و وضعیت کنونی صحبت کردندو رهایی زندانیان متباقی طالبان  را برای آغاز  مذاکرات بین افغانان مهم دانستند. همچنان وزیر امور خارجۀ امریکا از آتش بس اعلان شدۀ طالبان در روز های عیداستقبال کرد.
فریده بابک

واشنگتن/بی بی سی/۱۴ اسد/ باختر
کارکنان آتش نشانی در ایالت کالیفرنیای امریکا در حال مبارزه با یک آتش‌سوزی گسترده استند و مجبور به تخلیه هزاران نفر از ساکنان در شرق لاس انجلس شدند.
بیش از یک هزار و ۳۰۰ کارکن آتش نشانی با چندین هلی‌کوپتر و طیاره هایی که آب تخلیه می‌کنند، در حال تلاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی استند که از دیروز آغاز شده است.
بخشی از این آتش‌سوزی در تپه‌های شیب‌دار و ناهموار قرار دارد و به همین دلیل دسترسی به آن برای خاموش کردن آتش دشوار است.
تاکنون ۷ هزار و ۸۰۰ نفر از ساکنان مناطق اطراف آتش‌سوزی گفته شده است که منطقه را تخلیه کنند.
تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که دود غلیظی هوا و کوه‌های منطقه را فرا گرفته است.
سازمان ملی هواشناسی آمریکا گفته است که دود ناشی از این آتش‌سوزی به شرق فینیکس در آریزونا که نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر با محل آتش‌سوزی فاصله دارد رسیده است.
این آتش سوزی تاکنون موجب سوختن بیش از ۸ هزار هکتار زمین شده است.
یک مقام محلی گفته است که این آتش‌سوزی با توجه به گرمای بالای هوا و نبود رطوبت و گیاهان خشک به سرعت گسترش پیدا کرده است.فریده بابک

?? ???? ، 14 ??? 1399 ، 05:28

تبصره

کابل/۱۴  اسد/ باختر
چگونگی رهایی زندانیان طالبان یک مساله حقوقی است که نباید  سیاسی شود.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ مساله رهایی زندانیان طالبان به یک بحث داغ سیاسی مبدل شده است و در روز های اخیر فشارها مبنی بررهایی حدود چهارصد زندانی دیگر این گروه بر دولت افغنستان بیشتر شده است.
با آن که برای رسیدن به صلح نیاز است هر راهکار را تجربه کرد و هر گزینه را مدنظر گرفت مگر نباید این روند به قیمت قربانی عدالت در کشور تمام شود.
شمار زیادی از افراد طالبان که به دلایل جرایم مشهود و مستند در بند بودند در جریان روز های اخیر از زندان رها شدند.
با آن که نهاد حقوق بشری ،فعلان مدنی به خصوص،افراد واشخاصی که از اثر فعالیت های خرابکارانه این زندانیان آسیب دیده بودند مخالف جدی رهایی آنان بودند مگررهبری دولت افغانستان مصلحت دانست و برای تقویت روند صلح، شمار زیادی از این زندانیان را با این تعهد که دیگر به میادین جنگ نمی روند و دیگر فعالیت تخریبی و ضد امنیت نمی داشته باشند از حبس رها کرد،مگر حدود چهارصد زندانی دیگر که عامل فجیع ترین اعمال در برابر انسانیت و بشریت اند در بند باقی مانده اند.
در کنار آن که طالبان بر رهایی فوری آنان تاکید دارند و آغازگفت وگو های میان افغانان را وابسته به رهایی همین زندانیان می دانند خارجیان نیز طرح ها ذ و نسخه هایی را برای  حل مشکل می دهند و به گونه یی در مساله رهایی این زندانیان مداخله می کنند و پیشنهاد می کنند آنانی که مرتکب بدترین و شنیع ترین جنایت علیه مردم افغانستان و بشریت شده اند،آزاد شوند و در خانه های شان تحت نظارت باشند.
در حالی که رها شدگان بیشر روستا نیشنان اند که در مناطق تحت کنترول طالبان زندگی می کنندو دولت امکانات نظارت از آنان را ندارد
تا کنون حدود ۵۰۰۰ زندانی طالبان آزاد شدند،آنان نیز به روستا های شان رفتند مگر نتیجه چه شد؟
شمار زیادی از آنان به میادین جنگ بر گشتند و چون گذشته به کشتار وویرانی ادامه دادند.
مردم افغانستان از جامعه جهانی به خصوص  دوستان بین المللی خود توقع دارند که برای حل معضل یک راهکار و یک نسخه منطقی و قابل قبول برای مردم افغانستان  ارائه دهند، نمی شود جنایتکاری که باعث قتل و یا جراحت صد ها هموطن ما در چهار راه زنبق کابل شد  به نام فرشته صلح از زندان رها شود و بار دیگر با یک طرح شیطانی دیگر به کشتار مردم ما بیاید و بازهم یک فاجعه تکرار شود.
مردم افغانستان از مسوولان نظام، نهاد های عدلی، دستگاه قضایی و نهاد های امنیتی توفع دارند که مساله رهایی زندانیان باید به عنوان یک مساله حقوقی پیگیری شود و همه حقوق متضررین و قربانیان مدنظر باشد.
بهتر است در مسایل حقوقی و جزایی بیشتر پابند قوانین بود و حقوق شهروندان،به خصوص مساله حق العبدی را در تمامی عرصه ها رعایت کرد.
دوستان بین المللی ما نباید مساله رهایی زندانیان را به اهرم فشارعلیه دولت مبدل کنند و به این ترتیب برای طالبان،گروهی که تعهدات اخلاقی محکم ندارد فرصت سازی های دیگری شود و عدالت قربانی سیاست شود . تحلیل سیاسی

  کابل/ ۱۳ اسد/ باختر

 هیئت بلند پایۀ دولتی امروز دردیداربا مردم سپین بولدک قندهار به روح شهدای رویداد اخیر درآن ولسوالی اتحاف دعاکردند.

به اساس معلومات دفتر  سخنگوی شورای  امنیت ملی؛ اعضای این هیئت که به ریاست صدیق الله فهیم معاون دفتر شورای امنیت ملی به ولسوالی سپین بولدک سفرکرده اند،ازساحاتی که مورد اصابت مرمی های اسلحۀ سنگین نظامیان پاکستانی قرارگرفته بود،دیدن کردندو با بزرگان محل، تاجران، اعضای شورای مردمی، نظامیان و خانواده‌های قربانیان،صحبت کردند و به روح شهدای این حادثه اتحاف دعا کردند.

 رییس هیئت اظهارداشت که سفرآنان به قندهار به منظور، بررسی همه جانبۀ این قضیه، رسیدگی و کمک به مردم و خانواده‌های آسیب دیده‌ و همچنان رویدست گرفتن اقدامات لازم که در آینده چنین رویداد تکرار نشود،صورت گرفته است.   وی همچنان از مردم محل و اقوامی که در دفاع از خاک و حمایت از نیروی‌های امنیتی و دفاعی کشور ایستادگی کردند، ستایش به عمل آورد، و شجاعت و قهرمانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را در دفاع از خاک و تمامیت ارضی تمجید کرد.  اعضای هیئت به مردم تعهد سپردند که قضیه را به صورت جدی پیگیری می‌ کنند.

 

کابل/ 13 اسد/ باختر سازمان صحی جهان ازاحتمال نبود هیچ چاره برای جلوگیری ازویروس کرونا امروز هشدارداد آژانس باختر به نفل از منابع خبری بین المللی خبرمی دهد که سازمان صحی جهان ازشهروندان و حکومت های کشورها خواسته است که برای پیش گیری از شیوع بیشتراین ویروس، به آزمایش ویروس کرونا،دریافت مصاب شدگان،درنظرگیری فاصله میان افرادوپوشیدن ماسک بیشتربپردازند. رییس سازمان صحی جهان ابرازامید کرد که به شماری از واکسین های موثرکه مانع مصاب شدند مردم شود،دست یابند. وی گفت که درحال حاضربرای جلوگیری ازمصاب شدن مردم به ویروس کرونا هیچ راه وچاره یی وجود نداردواین احتمال هم می رود که هیچ گاهی این چاره وجود نداشته باشد. سازمان صحی جهان این هشدار را درحالی بیان می کند که پنج واکسین ویروس کرونا درمرحلۀ آخری آزمایش کلینیکی قراردارد. انتظارمی رود که تا آخرسال جاری میلادی دانشمندان نتایج این واکسین ها را مشخص کنندودریابند که کدام یک از این واکسین ها موثرومصوون است. شرکت های مشهور دواسازی المان،امریکاوچین به ساخت این واکسین ها پرداخته اند. به اساس آمارپوهنتون جانزهاپکینزامریکا؛ویروس کرونا تا چاشت امروزدر سراسر جهان، جان نزدیک به ۶۸۹ هزار نفر را گرفته است و اضافه از ۱۸ میلیون نفر دیگر به آن مصاب شده اند. ##

کابل / ۱۳ اسد / باختر

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور امروز با وینی کمار سفیر هند مقیم کابل دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف روی گسترش روابط دو‌جانبه بحث و تبادل‌نظر کردند.

سفیر هند مقیم کابل اظهار داشت، که کشورش در امر مبارزه با کوید ۱۹ با دولت افغانستان به همکاری‌هایش ادامه می‌دهد.

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی در کنار قدردانی از کمک و همکاری‌های دوام‌دار کشور هندوستان، بر تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه میان دو کشورتاکید کرد.

##

 

کابل/۱۳ اسد / کابل

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، امروز با  میشل لند یپسن سفیر کشور شاهی دنمارک مقیم کابل دیدار تودیعی کرد.

در آغاز، سرپرست وزارت امور خارجه با قدر دانی از تلاش های  یپسن در راستای تقویت روابط میان افغانستان و دنمارک در زمان ماموریش در کابل، برای موصوف در پیشبرد وظایف و ماموریت های آینده اش آرزوی پیروزی کرد.

دراین دیدار؛ دو طرف راجع به تلاش ها پیرامون موفقیت روند صلح، لویه جرگۀ مشورتی که در آینده نزدیک برگزار خواهد شد و اهمیت آغاز مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان صحبت کردندو  کاهش خشونت و اجماع منطقه یی و بین المللی در حمایت از روند صلح  را مهم و حیاتی خواندند.

در اخیر، یپسن، با ابراز سپاس از همکاری های وزارت امور خارجه با سفارت دنمارک در زمان ماموریت وی  در کابل، به سرپرست وزارت أمور خارجه وعده سپرد که در دوران ماموریت و وظیفه جدیدش در بروکسل نیز از روند صلح افغانستان حمایت همه جانبه خواهد کرد.

#

 

کابل/ ۱۳ اسد / باختر

داکترعبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی امروزبا شارژدافیرسفارت امریکا درکابل صحبت کرد.

دراین صبحت تصویری میان دوطرف روی پایان روند مبادلۀ زندانیان حکومت وگروه طالبان،کاهش خشونت ها وآغازروند مذاکرات میان افغانان،بحث وتبادل نظرصورت گرفت

#

 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL