05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کابل/ ۵جوزا/ باختر
منابع امنیتی می گویند که در بیست و چهار ساعت گذشته طالبان دوبار از آنش بس انفاذ شده در کشور٬ تخطی کرده اند.
این گروه صبح دیرور بر پاسگاه نیروهای خیزش مردمی در راغستان بدخشان حمله کردند که با تلفات  شماری از طالبان همراه بود
این منابع همچنان گفته اند که طالبان دیروز پنج فیر راکت را در یک موتر کرولا جاسازی گرده و قصد داشتند که آن را از سیاحه دو راهی بگرام به سوی میدان هوایی بگرام که از سوی امریکایان استفاده می شود٬ پرتاب کنند٬ مگر دو راکت در داخل موتر انفجار کرد و سه دیگر در قریه رباط بگرام اصابت کرد که تلفاتی در پی نداشت.
در همین حال دفتر مطبوعاتی والی غزنی می گوید؛ شنبه شب در نتیجه برخورد یک هاوان بر یک منزل مسکونی در منطقه موشکی ولسوالی قره‌باغ که از سوی طالبان شلیک شده بود، یک کودک شهید و چهار کودک دیگر نیز زخمی شده است.
بر اساس این گزارش؛ وضعیت صحی، دو تن از زخمی‌های این حادثه، وخیم گزارش شده است و برای تداوی به مرکز غزنی انتقال یافته است. همچنان در پی اصابت یک هاوان بر منزل مسکونی در ولایت لغمان، جان چهار تن را گرفت و 7 تن دیگر را زخمی کرد. صائم

کابل/ ۵جوزا/ باختر
اداره امنیت ملی از گرفتاری یک عضوی برجسته گروه طالبان در ولایت هرات خبر داده است
از فر بازداشت شده به نام  قاری شفیع یادشده است که به عنوان مسوول نظامی گروه طالبان در ولایت هرات فعالیت داشت.
امنیت ملی در خبرنامه گفته است قاری شفیع که از او بنام حافظ عمری نیز یاد می شود٬ مسوول ناامن ساختن شاهراه‌های هرات و طراح حملات بر بندهای آب‌گردان مهم بوده است.
قاری شفیع یکی از اعضای ارشد گروه طالبان بوده و اکثر ناامنی‌ها در ولسوالی‌های شین‌دند، پشتون‌زرغون و کروخ این ولایت را سازماندهی و رهبری می‌کرد.
منابع دیگر گفته اند که این قوماندان برجسته گروه طالبان زمانی که از قرارگاه تپه سیاه از موترهای سپاه پاسداران ایران پیاده و قصد ورود به ولسوالی شین‌دند هرات را داشت، توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.
امنیت ملی در حالی قاری عمری را عامل حمله ها بر بند های آبگردان در هرات و ولایت های همجوار آن می داند که شماری از کشور همسایه تاکنون چندبار فصد تخریب بند سلما و اخلال کار بند کمال خان٬ در نیمروز را کرده اند.
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان همچنان از بازداشت "راوت" مسوول صحت عامه گروه طالبان در ولایت هرات خبر داده که وظیفه مداوا و انتقال زخمی های طالبان را بدوش داشته است. صائم

کندز/ 5 جوزا/ باختر
مسوولان نظامی از پاسگاه های امنیتی و دفاعی در کندز دیروز دیدن کردند.
هادی جمال، مسوول دفتر مطبوعاتی قومندانی قول اردوی ۲۱۷ پامیر به آژانس باختر گفت که برید جنرال محمدعلی "یزدانی" قومندان قول اردوی ۲۱۷پامیر با دگروال عبدالاحد "جاهد" درستیزوال آن قول اردو و سایر مسوولان، در روز نخست عید سعید فطر از پاسگاه های دفاعی و امنیتی در ساحات تلوکه دیدن کردند.
آنان با تبریکی عید سعید فطر نظامیان از زحمات و تلاش های آنان قدردانی کردند و دفاع از مردم را وظیفه اساسی آنان دانستند.
حبیب سادات

 

چاریکار/5 جوزا/ باختر
دو مرمی بی ام یک در حومۀ میدان هوایی بگرام دیروز اصابت کرد.
خبرنگار محلی آژانس باختر از قول الوزی احمدی قومندان مرکز همآهنگی نیروی امنیتی پروان خبرداد که این دو مرمی بی ام یک٬ از یک موتری که درآن عیار شده بود، بر میدان هوایی بگرام پرتاب شد، اما این مرمی ها در بیرون از میدان اصابت کرد.
وی گفت دراین رویداد به کسی آسیب نرسیده است و تاکنون مسوولیت آن را نیز کدام گروهی به عهده نگرفته است.
حبیب سادات

 

?????? ، 5 ???? 1399 ، 07:48

تبصره

کابل/ ۵جوزا/ باختر
دولت افغانتستان برای تقویت روند صلح در کشور متعهد است تا زندانیان بیشتر طالبان را رها کند.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ بعد از آن که طالبان در اعلامیه از آتش بس سه روزه با نیروه های دولتی در ایام عید سخن گفتند٬ محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان  به منظور تقویت روند گفت وگوهای صلح و ایجاد فضای باور و اعتماد میان طرفین درگیری٬ اعلام داشت که در رهایی زندانیان طالبان حرکت سریع خواهد آمد و اقدامات جدی صورت خواهد گرفت و از طالبان نیز خواسته شده است آن عده نظامیان دولت افغانستان را که در حبس دارند، به زودی رها کنند.
او همچنان گفت که هیات دولت افغانستان برای آغاز گفت وگوهای میان افغانان آماده است و مذاکرات باید به گونۀ فوری آغاز شود.
دولت افغانستان در حالی بر آزادی بیشتر طالبان از زندان های افغانستان تاکید می کند که مساله رهایی زندانیان یک مساله بحث برانگیز در برنامه صلح افغانستان است.
ادامه خشونت ها از سوی طالبان و این که طالبان ٬در رابطه با مذاکره با نمایندگان دولت افغانستان دیدگاه موجه نداشته اند ٬روند رهایی زندانیان طالبان مشکلات خود را داشت با آنهم دولت افغانستان تاکنون صد ها زندانی طالبان را که جرم آنان مشهود بود از بند رها کرده است.
در حالی که طالبان دراین خصوص حرکت بطی داشته اند و مهمتر از همه در جریان روزها و ماه های گذشته عامل خشونت های در کشور بوده اند
مگراعلام آتش بس از سوی طالبان و رعایت آن از سوی نیروهای دولتی افغانستان نشان می دهد که اراده برای صلح در کشور وجود دارد و اگر تقویت شود ٬صلح در افغانستان از یک رویا به یک واقعیت مبدل خواهد شد.
از دید دولت افغانستان آتش بس نقطه ضعف نه ٬بل نمایانگر قوت و اراده برای صلح در کشور است که دولت افغانستان بارها با مسوولیت پذیری که در برابر مردم افغانستان داشته است آن را پیشنهاد کرده است
در حالی که  حلقات وجود دارند که برای طالبان تفیهم می کنند که  آتش‌بس موجب "ضعف" این گروه می‌شود و در صورت رعایت آن برای مدت طولانی، "وزن سیاسی" شان را از دست می‌دهند.
مگر محمد اشرف غنی از طالبان می خواهد که وزن سیاسی شان را در میز مذاکره تثبیت کنند٬ نه در میدان جنگ.
با آن که اعلام آتش بس از سوی طالبان نهایت محدود و تنها برای سه روز عید اعلام شده است و بعد از آن احتمال آغاز درگیری ها از سوی طالبان ٬جدی است٬ با آنهم مردم افغانستان از آن با شور و شعف استقبال کردند٬ این نشان می دهد که مردم افغانستان چقدر از جنگ و برادر کشی خسته اند حتا ایام محدود و کوتاه آتش بس را یک فرصت برای تنفس در فضای صلح می دانند.
با آن که شماری را باور براین است که اعلام آتش بس از سوی طالبان  نمی تواند نشانه از تعهد و حسن نیت این گروه در برابر صلح باشد و در اعلامیه آن گروه هم به این مساله اشاره نشده است٬ برعکس در چند جا از این اعلامیه٬ از نیروهای دولتی  و مردم به عنوان دشمن یاد شده است و این گروه در ماه مبارک رمضان عامل خشن ترین وقایع جرمی بوده است٬ با آن هم مردم امید  وار اند که آتش بس اعلام شده از سوی طالبان در سه روز عید٬ عاملی برای تحقق و استقرار صلح درازمدت در کشورباشد.
مردم از طالبان می خواهند که واقعبین باشند٬ رهبران این گروه باید عملکردشان را بر بنیاد واقعیت های جاری در کشور بنا کنند٬ صلح خواهی نقطه ضعف دولت نیست مگر یک نیاز مردمی است که دولت برای رسیدن به آن در چوکات یک نگاه ملی و راهبردی که منافع ملی را بیان کند٬ تلاش می کند.
بهتر است که طالبان همگام با مردم شان وارد بحث صلح در کشورشان شوند. اولین گام برای وارد شدن در بحث ملی صلح آتش بس دایمی و معنادار است٬ آتش بس که نباید مقطعی، موسمی و مناسبتی باشد. بل به اساس یک راهکار و انگیزه ملی باشد که در آن منافع افغانستان و مردم آن یک اولویت باشد.
تحلیل سیاسی

فیروزکوه/ 5 جوزا/ باختر
کارعملی چهارده پروژه برنامۀ ملی میثاق شهروندی در ولسوالی لعل و سرجنگل غور آغاز شد.
انجنیرغلام غوث سلطانی، سرپرست ریاست احیا و انکشاف دهات غور به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این پروژه ها شامل اعمار چهارده شبکۀ آبرسانی است که به هزینه بیش از بیست وچهار میلیون افغانی با ده درصد سهم مردم از بودجه برنامه ملی میثاق شهروندی در ولسوالی لعل و سرجنگل غور تطبیق می شود.
وی افزود که با تکمیل شدن این پروژه ها٬ نزدیک به یازده هزار خانواده از مزایای آن بهره مند خواهند شد.
احمدنعیم دوستی

 

تالقان/ 5 جوزا/ باختر
درگیری میان افرادمسلح غیرمسوول درتخارسبب کشته شدن ده تن از ازطرفین شد.
این درگیری دیروز میان افراد دو قومندان گروه های مسلح غیرمسوول در ولسوالی کلفگان آن ولایت رخ داد.
محمد جواد هجری سخنگوی والی تخار به آژانس باختر گفت که درگیری در قریۀ قورقسای میان افراد قومندان شیرعلی و قومندان مهدی رخ داد که در نتیجه به شمول قومندان مهدی ده تن از هر دو طرف کشته شدند و پنج تن دیگرهم زخم برداشتند.
هجری گفت که با مداخلۀ پولیس جنگ در ساحه پایان یافت و پولیس در خلع سلاح و بازداشت سایر افراد مسلح غیرمسوول تلاش می کند.
حبیب سادات

 

 کابل / ۵جوزا/ باختر
حکومت افغانستان و طالبان به مناسبت عید سعیدفطر آتش بس اعلام کردند. این اقدام طرفین درگیر در جنگ، با استقبال گرم مردم افغانستان و جامعۀ جهانی مواجه شده است. خواست افغانان و جهانیان این است که آتش بس اعلام شده بعد ازعید نیز ادامه یابد و به آتش بس دایمی در کشورمبدل شود.
مفسر آژانس باختر به تحلیل این موضوع پرداخته است و می نگارد: عید به عنوان یک جشن مقدس مذهبی مسلمانان، دارای اهمیت و ارزش بزرگ اجتماعی نیز است. عید در حقیقت پیام آور صلح و آشتی، صبر و شکیبایی، تحمل و بردباری، خضوع و خشوع و احترام متقابل است. مردم در ایام متبرکۀ عید همه آزردگی ها، خصومت ها، کدورت ها، کراهت و کینه را کنار می گذارند و آغوش پرمهرشان را برای استقبال و پذیرایی دیگران بازمی کنند، به خانه های همدیگر می روند و عید مبارکی می کنند و روی سفرۀ عیدی برادروار می نشینند و این مناسبت خجسته را تجلیل می کنند. این ها همه در حقیقت مولفه های صلح اجتماعی است که مردم باید در فضای صلح و صفا، محبت و صمیمت درکنار هم زندگی کنند، خوشی ها و غم های شان را با هم شریک کنند و در روزهای دشوار در کنار هم بایستند و دست همدیگر را بگیرند. اگر چنین نباشد، نقش انسان به عنوان یک موجود اجتماعی، که خداوند او را اشرف مخلوقات آفریده است، زیر سوال می رود. ما باید از این پیام واضح و روشن اجتماعی عید به خاطر تقویت روحیه و ذهنیت صلح خواهی در کشور استفاده اعظمی کنیم. اعلام آتش بس در روزهای عید نشان داد که هردو طرف معتقد و باورمند به ارزش و فلسفۀ مذهبی و اجتماعی عید اند. همچنان اعلام آتش بس نشان داد که هردو طرف نمی توانند خواست مردم افغانستان و جامعۀ جهانی به خاطر تامین آتش بس و رسیدن به صلح واقعی را نادیده بگیرند.  در روز اول عید هیچ رویداد بزرگ جنگی در کشور گزارش نشده است و این بدان معناست که جنگ زندگی هیچ فردی از طرفین را نگرفته است و به هیچ افغانی آسیب نرسیده است و هیچ پل و پلچک، مکتب و کلینیک تخریب نشده است. ما باید این را برجسته کنیم و به طرفین درگیر نشان دهیم که یک روز در شرایط آتش بس زندگی کردن، برای مردم و کشور ما چه ارمغان نکو و خجسته در پی دارد.  اکنون یک روزنۀ امید به سوی تامین آتش بس دایمی در کشور گشوده شده است. ما باید همۀ تلاش های خویش را به خرچ دهیم که ازاین روزنۀ امید استفاده کنیم و این آتش بس سه روزه را به آتش بس دایمی مبدل کنیم. برای این منظور باید ازهمۀ مجاری داخلی و خارجی فشار بالای طرفین درگیر، استفاده شود. همان طوری که در فوق خاطرنشان شد طرفین نمی توانند فشار و خواست مردم افغانستان و جامعۀ جهانی را نادیده بگیرند، اگر چنین می بود، در آن صورت این آتش بس سه روزه هم اعلام نمی شد. ما امروز و فردا فرصت داریم که طرفین را به تمدید آتش بس وادار کنیم. ما از مردم جسور خود می طلبیم که صدای شان را به خاطر تمدید آتش بس بلند کنند و همچنان از جامعۀ جهانی تقاضا می کنیم که بالای طرفین فشار وارد کند و آنان را به تمدید آتش بس در کشور وادار کنند. همۀ ما باید از فراخوان تمدید آتش بس حمایت کنیم. ن.ش.

کابل/ ۵جوزا/ باختر
بعد از آن که رییس جمهوری اسلامی افغانستان اعلام کرد که روند رهایی زندانیان طالبان تحرک بیشتری پیدا خواهد کرد٬ طالبان از این اقدام استقبال  کرده اند.
به گزارش آژانس باختر٬ محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز بعد ار ادای نماز عید اعلام داشت که دولت برای رهایی زندانیان بیشتر طالبان آماده است و از طالبان هم خواست تا افراد نیروهای دولتی را که در بند خود دارند آزاد کنند.
گفته می شود که رییس جمهور فرمان رهایی دو هزار زندانی دیگر طالبان را امضا کرده است.
دولت بعد از آن به رهایی بیشتر زندانیان طالبان اقدام کرد که این گروه تن به یک آتش بس محدود در کشور داد.
رهایی بیشتر زندانیان طالبان نمونه از حسن نیت دولت افغانستان برای تقویت روند صلح در کشور است.
گروه طالبان با استقبال از تصمیم تازه حکومت مبنی بر رهایی دو هزار زندانی طالب، آن را یک «گام خوب» توصیف کرده است.
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، در یک توییت گفته است که بر اساس توافق‌نامه امریکا و گروه طالبان در دوحه، نیاز است که پنج هزار زندانی این گروه، برای اعتمادسازی میان دو طرف آزاد شود تا موانع فرا راه مذاکرات میان افغانان برداشته شود.
وی تصریح کرده است که گروه طالبان به نوبه خود برای رهایی زندانیان نیروهای امنیتی نیز متعهد است.
طالبان پیش‌تر فهرست پنج هزار زندانی‌شان را با حکومت شریک کرده‌ بودند که از این میان، تاکنون یک هزار زندانی آزاد شده‌اند این گروه اما تاکنون ۲۶۱ زندانی نیروهای امنیتی را از زندان‌های شان آزاد کرده‌ است.
صائم

 

کندز/ 5 جوزا/ باختر
مسوولان امنیتی از زخمیان اردوی ملی در کندز دیروز عیادت کردند.
هادی جمال، مسوول دفتر مطبوعاتی قومندانی قول اردوی ۲۱۷ پامیر به آژانس باختر گفت که برید جنرال محمدعلی " یزدانی" قومندان قول اردوی ۲۱۷پامیر با دگروال عبدالاحد "جاهد" درستیزوال آن قول اردو و سایر مسوولان، از مریضان داخل بستر کلینیک قول اردو  و کندک دهم کوماندو عیادت کردند .
قومندان قول اردو۲۱۷ پامیر، از رشادت قهرمانان که به خاطر عزت مردم افغانستان فداکاری کردند و در این راه زخم برداشتند، قدردانی کرد، از خداوند متعال برای شان صحت کامل آرزو کرد و با اهدای تحایف نقدی، عید سعید فطر را برای شان تبریک گفت. احمدنعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL